О районном бюджете на 2024-2026 годы
Решение Бокейординского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21 декабря 2023 года № 11-3.
Бокейординский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 148 932 тысячи тенге:
налоговые поступления – 1 029 411 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 23 673 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 298 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 2 094 550 тысяч тенге;
2) затраты – 3 701 510 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 96 208 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 147 680 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 51 472 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - - 648 786 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 649 460 тысячи тенге:
поступление займов – 535 124 тысячи тенге;
погашение займов – 52 146 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 165 808 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Бокейординского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 11.11.2024 № 23-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
1-1. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты сельским (города районного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств районного бюджета в общей сумме 118 085 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм сельским бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Бокейординского района.
Сноска. Решение дополнено пунктом 1-1 в соответствии с решением Бокейординского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 01.03.2024 № 13-1 (вводится в действие с 01.01.2024); в редакции решения Бокейординского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 11.11.2024 № 23-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Поступления в районный бюджет на 2024 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 5 декабря 2023 года №43-VІІІ "О республиканском бюджете на 2024 – 2026 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2023 года №8-1 "Об областном бюджете на 2024-2026 годы" и согласно пункту 3 настоящего решения.
3. Установить на 2024 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим спецификам доходов:

2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Бөкей ордасы аудандық мәслихатының 2023 жылғы 21 желтоқсандағы № 11-3 шешімі.
Бөкей ордасы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 - қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 3 148 932 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 029 411 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 23 673 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 298 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 094 550 мың теңге;
2) шығындар – 3 701 510 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 96 208 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 147 680 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 51 472 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 648 786 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 649 460 мың теңге:
қарыздар түсімі – 535 124 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 52 146 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 165 808 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Бөкей ордасы аудандық мәслихатының 11.11.2024 № 23-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
1-1. 2024 жылға арналған аудандық бюджеттен ауылдық (аудандық маңызы бар қаланың) бюджеттерге аудандық бюджет қаражат есебінен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 118 085 мың теңге көлемінде қарастырылғаны ескерілсін.
Аталған сомаларды ауылдық (аудандық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Бөкей ордасы ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. Шешім 1-1 тармақпен толықтырылды - Батыс Қазақстан облысы Бөкей ордасы аудандық мәслихатының 01.03.2024 № 13-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Бөкей ордасы аудандық мәслихатының 11.11.2024 № 23-1 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2023 жылғы 5 желтоқсандағы №43-VІІІ "2024 – 2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық мәслихаттың 2023 жылғы 14 желтоқсандағы №8-1 "2024 – 2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес және осы шешімнің 3 тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Жергілікті бюджеттердің тенгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2024 жылдың кірістерін бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:

1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районный бюджет -100%.
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районный бюджет -100%.
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные бюджет -100%.
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные бюджет -100%.
5) социальный налог зачисляется в районный бюджет - 100%.
4. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
5. Установить на 2024 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в нижестоящие бюджеты, в общей сумме 286 330 тысяч тенге, в том числе:
Сайхинский сельский округ – 65 712 тысяча тенге;
Урдинский сельский округ – 44 784 тысяч тенге;
Бисенский сельский округ – 44 364 тысяч тенге;

1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады;
5) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% көлемінде есепке алынады.
4. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
5. Аудандық бюджеттен 2024 жылы төменгі бюджеттерге берілетін субвенциялар көлемінің жалпы сомасы 286 330 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:
Сайқын ауылдық округі – 65 712 мың теңге;
Орда ауылдық округі – 44 784 мың теңге;
Бисен ауылдық округі – 44 364 мың теңге;

Уялинский сельский округ – 30 919 тысяч тенге;
Саралжинский сельский округ – 34 408 тысяч тенге;
Темир Масинский сельский округ – 31 262 тысяч тенге;
Муратсайский сельский округ – 34 881 тысяч тенге.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в размере 22 145 тысяч тенге.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата Л.Кайргалиева
Приложение 1 к решению
Бокейординского районного маслихата

Ұялы ауылдық округі – 30 919 мың теңге;
Саралжын ауылдық округі – 34 408 мың теңге;
Темір Масин ауылдық округі – 31 262 мың теңге;
Мұратсай ауылдық округі – 34 881 мың теңге.
6. 2024 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 22 145 мың теңге көлемінде бекітілсін.
7. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Л.Қайырғалиева
Бөкей ордасы аудандық мәслихатының

2 991
3
Информационное пространство
236 822
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
15 730
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
15 730
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
221 092
006
Функционирование районных (городских) библиотек
221 092
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
90 490
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
64 927
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
31 413
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
33 514
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
25 563
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
25 563
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
59 642
6
Земельные отношения
24 169
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
24 169
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
24 169
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
35 473
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
35 473
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
35 473
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
24 960
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
24 960
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
24 960
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
24 960
12
Транспорт и коммуникации
93 334
1
Автомобильный транспорт
93 334
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
93 334
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
68 172
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов

2 991
3
Ақпараттық кеңiстiк
236 822
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
15 730
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
15 730
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
221 092
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
221 092
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
90 490
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
64 927
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31 413
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
33 514
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
25 563
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
25 563
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
59 642
6
Жер қатынастары
24 169
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
24 169
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
24 169
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
35 473
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
35 473
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
35 473
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
24 960
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
24 960
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
24 960
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
24 960
12
Көлiк және коммуникация
93 334
1
Автомобиль көлiгi
93 334
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
93 334
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
68 172
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу