Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинскому району на 2023-2024 годы
Решение Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 6 апреля 2023 года № 2-1
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Каратобинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинскому району на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Н.Мендешов
Приложение
к решению Каратобинского
районного маслихата
от 6 апреля 2023 года № 2-1
План по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинскому району на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Каратобинскому району на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) схемы (карты) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 к настоящему Плану;

Қаратөбе ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 2023 жылғы 6 сәуірдегі № 2-1 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Қаратөбе аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қаратөбе ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Н.Мендешов
Қаратөбе аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 6 сәуірдегі
№ 2-1 шешіміне қосымша
Қаратөбе ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Қаратөбе ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы
"Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметті осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемаларын (карталарын) осы Жоспардың 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 - қосымшаларына сәйкес;

4) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 к настоящему Плану;
5) схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 к настоящему Плану;
6) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физическихи (или) юридическихлиц, у которыхотсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 к настоящему Плану;
7) схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием ихвладельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированныхпо видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведе ний о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Каратобинском районе имеются 8 сельских округов, 22
сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Каратобинского района 997 492 га, из них пастбищные земли – 826 284 га. По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 387 878 га; земли населенных пунктов – 189 871 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космическойдеятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 995 га; земли водного фонда – 69 га;
земли запаса – 414 840 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -14; -35°С, в июле +24; +38°С. Средний размер осадков составляет – 30 мм, а годовой – 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 118 видов. Самые распространенные из
них зерновые и астроцветные травы.
Почвы светлокаштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 40-50 см. В районе действуют 8 ветеринарных пунктов и 22 скотомогильников.
В настоящее время в Каратобинском районе насчитывается 42 888 голов крупного рогатого скота (в том числе маточное поголовье 19 548 голов) , мелкого рогатого скота 91 416 голов (в том числе маточное поголовье 61 128 голов), 14 718 голов лошадей (в том числе маточное поголовье 7 336 голов).
В сельских округах района в связи с ростом поголовья скота в частных дворах по району наблюдается дефицит пастбищных угодий 2195,3 га, в том числе Сулыкольском сельском округе – 2195,3 га.
Для решения этих проблем – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Каратобинского района.

4) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен
алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталарын осы Жоспардың 11,12,13,14,15, 16, 17, 18 -қосымшаларына сәйкес;
5) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта лы құдықтарға) қол жеткізу схемаларын осы Жоспардың 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 – қосымшаларына сәйкес;
6) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемаларын осы Жоспардың 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 - қосымшаларына сәйкес;
7) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемаларын осы Жоспардың 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42-қосымшаларына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттер туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қаратөбе ауданында 8 ауылдық округтер, 22 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Қаратөбе ауданының жалпы көлемі 997 492 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 826 284 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 387 878 га; елді мекен жерлері – 189 871 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 995 га;
су қорының жерлері – 69 га;
қордағы жерлер – 414 840 га.
Ауданның климаттық зонасы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -14; -35°С, шілде айында – +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі – 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 118 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Топырағы қызылқоңыр, оңтүстікте сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 40-50 см.
Ауданда 8 мал дәрігерлік пункттері және 22 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Қаратөбе ауданында мүйізді ірі қара 42 888 бас (оның ішінде аналығы 19 548) , ұсақ мал 91 416 бас (оның ішінде аналығы 61 128), 14 718 бас жылқы (оның ішінде аналығы 7336) саналады.
Ауданның ауылдық округтерінде жеке аулаларда мал басының өсуіне байланысты аудан бойынша 2195,3 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады, соның ішінде Сулыкөл ауылдық округінде – 2 195,3 га.