О районном бюджете на 2024-2026 годы
Решение Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 21 декабря 2023 года № 15-3.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024–2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 024 530 тысяч тенге:
налоговые поступления – 1 270 651 тысяча тенге;
неналоговые поступления – 10 200 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 731 679 тысяч тенге;
2) затраты – 5 896 003 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 79 825 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 155 064 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 75 239 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 2 590 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 2 590 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 953 888 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 953 888 тысяч тенге;
поступление займов – 736 230 тысяч тенге;
погашение займов – 75 239 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 292 897 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 11.12.2024 № 26-1 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Поступления в районный бюджет на 2024 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024-2026 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2024-2026 годы" и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год целевые трансферты из Национального фонда Республики Казахстан, республиканских, областных трансфертов и кредитов на общую сумму 3 045 407 тысяч тенге:
1) трансферты из республиканского бюджета – 631 277 тысяч тенге:
1) трансферты из республиканского бюджета – 631 277 тысяч тенге:
на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами - 11 410 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение – 1 029 тысяч тенге;
на приобретение жилья из коммунального жилищного фонда социально-уязвимым слоям населения – 186 764 тысячи тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, работников казенных предприятий, содержащихся за счет средств государственного бюджета – 3 557 тысяч тенге;

2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2023 жылғы 21 желтоқсандағы № 15-3 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 024 530 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 270 651 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 10 200 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 731 679 мың теңге;
2) шығындар – 5 896 003 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 79 825 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 155 064 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 75 239 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 2 590 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 2 590 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 953 888 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 953 888 мың теңге;
қарыздар түсімі – 736 230 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 75 239 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 292 897 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 11.12.2024 № 26-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық маслихатының "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылды.
3. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке бөлінетін нысаналы Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры, республикалық, облыстық трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 3 045 407 мың теңге көлемінде қарастырылсын:
1) республикалық бюджет трансферттері – 631 277 мың теңге:
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 11 410 мың теңге;
санаторлы-курорттық емдеуге – 1 029 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 186 764 мың теңге ;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 3 557 мың теңге;

на строительство библиотеки в селе Жымпиты (блочно-модульное здание) – 355 739 тысяч тенге;
на электроснабжение улицы Алаш Орда в селе Жымпиты – 72 778 тысяч тенге;
2) сумма трансфертов из областного бюджета – 1 667 900 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 30 524 тысячи тенге;
гарантированный социальный пакет для детей – 5 517 тысяч тенге;
на социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов – 63 133 тысячи тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан – 56 309 тысяч тенге;
на выдачу жилищных сертификатов - 10 000 тысяч тенге;
на приобретение жилья из коммунального жилищного фонда социально-уязвимым слоям населения – 80 655 тысяч тенге;
на средний ремонт подъездной дороги 0-14 километров в село Кособа – 274 979 тысяч тенге,
на средний ремонт подъездной дороги 14-26 километров в село Кособа – 116 145 тысяч тенге;
на капитальный ремонт автомобильной дороги, ведущей к мавзолею "Аулие Дадем Баба" – 248 929 тысяч тенге;
на капитальный ремонт внутрипоселковых дорог улиц Ж. Молдагалиева, Б. Момышулы, С. Жонысова, Е. Сатаева села Жымпиты – 84 678 тысяч тенге;
на средний ремонт подъездной дороги к селу Шагырлой – 82 251 тысяча тенге;
на капитальный ремонт подъездной дороги к селу Булан – 219 685 тысяч тенге;
на капитальный ремонт внутрипоселковых дорог улиц К. Унгарбекова, Б. Момышулы, О. Сапиева, Курмангазы, Ершуриева, С. Датова села Булдырты – 369 648 тысяч тенге;
на строительство Центра культурного досуга в селе Тоганас - 35 447 тысяч тенге;
3) сумма бюджетных кредитов – 736 230 тысяч тенге:
бюджетные кредиты на реализацию мер социальной поддержки специалистов – 155 064 тысячи тенге;
на кредитование районного бюджета на приобретение жилья – 581 166 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 11.12.2024 № 26-1 (вводится в действие с 01.01.2024).

Жымпиты ауылындағы кітапхана құрылысына (блокты-модульді ғимарат) – 355 739 мың теңге;
Жымпиты ауылындағы Алаш Орда көшесін электрмен жабдықтауға – 72 778 мың теңге;
2) облыстық бюджет трансферттер сомасы – 1 667 900 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 30 524 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 5 517 мың теңге;
жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмекке – 63 133 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 56 309 мың теңге,
тұрғын үй сертификаттарын беруге – 10 000 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 80 655 мың теңге;
Қособа ауылына 0-14 шақырым кірме жолын орташа жөндеуге – 274 979 мың теңге,
Қособа ауылына 14-26 шақырым кірме жолын орташа жөндеуге – 116 145 мың теңге;
"Әулие Дадем Баба" кесенесіне апаратын автомобиль жолын күрделі жөндеуге – 248 929 мың теңге,
Жымпиты ауылының Ж.Молдағалиев, Б.Момышұлы, С.Жонысов, Е.Сатаев көшелерінің ауылішілік жолдарын күрделі жөндеуге – 84 678 мың теңге,
Шағырлой ауылына кірме жолын орташа жөндеуге – 82 251 мың теңге,
Булан ауылына кірме жолын күрделі жөндеуге – 219 685 мың теңге,
Бұлдырты ауылының К.Оңғарбеков, Б.Момышұлы, О.Сапиев, Құрманғазы, Ершүриев, С.Датов көшелерінің ауылішілік автомобиль жолдарын күрделі жөндеуге – 369 648 мың теңге,
Тоғанас ауылындағы мәдени демалыс орталығының құрылысына – 35 447 мың теңге;
3) бюджеттік кредиттер сомасы – 736 230 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға берілетін бюджеттік кредиттер – 155 064 мың теңге;
аудандық бюджетке тұрғын үй сатып алуға кредит беруге – 581 166 мың теңге.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 11.12.2024 № 26-1 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).

4. Установить на 2024 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог – 100 %;
2) социальный налог – 100 %.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.

4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2024 жылға кірістер бөлу нормативі келесі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы – 100 %;
2) әлеуметтік салық – 100 %.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.

6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в размере 19 848 тысяч тенге.
7. На 31 декабря 2024 года лимит долга местного исполнительного органа района составляет 30 000 тысяч тенге.
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата Ш.Дуйсенгалиева
Приложение 1 к решению
Сырымского районного маслихата
от 21 декабря 2023 года №15-3
Районный бюджет на 2024 год

6. 2024 жылға арналған аудандық жергілікті атқарушы органының резерві 19 848 мың теңге көлемінде бекітілсін.
7. Аудандық жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2024 жылдың 31 желтоқсанына 30 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
8. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Ш.Дуйсенгалиева
Сырым аудандық мәслихатының
2023 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 15-3 шешіміне 1-қосымша
2024 жылға арналған аудандық бюджет