Об утверждении описания и образца бланка Грамоты Президента Республики Казахстан к Боевому Знамени воинской части и учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 июня 2024 года № 647
В соответствии с подпунктом 265) пункта 15 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 357, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое описание и образец бланка Грамоты Президента Республики Казахстан к Боевому Знамени воинской части и учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
2. Департаменту воспитательной и идеологической работы Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по воспитательной и идеологической работе.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных государственных органов, должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан генерал-полковник
Р. Жаксылыков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 21 июня 2024 года № 647
Описание и образец бланка Грамоты Президента Республики Казахстан к Боевому Знамени воинской части и учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери бөлімі мен мекемесінің Жауынгерлік Туына Қазақстан Республикасы Президентінің Грамотасы бланкісінің сипаттамасы мен үлгісін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 21 маусымдағы № 647 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 357 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі туралы ереже 15-тармағының 265) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери бөлімі мен мекемесінің Жауынгерлік Туына Қазақстан Республикасы Президентінің Грамотасы бланкісінің сипаттамасы мен үлгісі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Тәрбие және идеологиялық жұмыстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тәрбие және идеологиялық жұмыс жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі мемлекеттік органдарға, лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-полковник
Р. Жақсылықов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2024 жылғы 21 маусымдағы
№ 647 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери бөлімі мен мекемесінің Жауынгерлік Туына Қазақстан Республикасы Президентінің Грамотасы бланкісінің сипаттамасы мен үлгісі

Бланк Грамоты Президента Республики Казахстан к Боевому Знамени воинской части и учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее - Грамота) изготавливается из белой двухсторонней матовой бумаги формата А3, плотностью 300 г/м2, с ровным сгибом по середине, образующим в сложенном положении четыре страницы формата А4.
Страницы Грамоты имеют по периметру орнаментальную рамку из национальных узоров темно-золотистого цвета. Национальные узоры расположены на удалении 10 мм от внешней границы страниц и имеют внутри две линейные рамки толщиной линии 0,75 мм и 0,25 мм.
Первая страница Грамоты:
в центре страницы расположено изображение Государственного Герба Республики Казахстан диаметром 80 мм.
Вторая страница Грамоты:
по центру на расстоянии 110 мм от верхней границы страницы напечатано слово "ГРАМОТА", прописными буквами, жирным шрифтом "Palatino Linotype" № 65 темно-золотистого цвета;
по центру на расстоянии 140 мм от верхней границы напечатаны слова:
"Қазақстан Республикасының Президенті –
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің
Жоғарғы Бас Қолбасшысы
тапсыратын
Жауынгерлік Туға қоса берілетін Грамота"
Слова напечатаны через одинарный интервал с выравниванием по центру, черным цветом, жирным шрифтом "Korinna" № 18.
Третья страница Грамоты:
по центру на расстоянии 65 мм от верхней границы расположено изображение штандарта Президента Республики Казахстан размером 70х35 мм.
по центру на расстоянии 140 мм от верхней границы страницы напечатаны слова: "Ар-намыс пен рухтың, ерлік пен даңқтың нышаны – Жауынгерлік Ту Отанымызға аянбай қызмет етудің, жеріміздің бүтіндігі мен еліміздің тұтастығын жанқиярлықпен қорғаудың, сондай-ақ әскери қызметшілердің антқа адалдығының белгісі ретінде" далее обозначено прочерком место, где указывается номер воинской части и наименование учреждения которая обозначена курсивным шрифтом словами "(әскери бөлімнің немесе мекеменің атауы)" и далее слово "тапсырылады." Слова напечатаны через полуторный интервал с выравниванием по ширине, черным цветом, шрифтом "Korinna" № 16;
с правой стороны, ниже от вышестоящего текста располагаются имя и фамилия Главы государства, написанные черным цветом, жирным шрифтом "Korinna" № 16, ниже гербовая печать Президента Республики Казахстан;
по центру на расстоянии 25 мм выше от нижней границы страницы размещаются слова "Астана, Ақорда, 20___ жылғы ___ ______" черным цветом, шрифтом "Korinna" № 14.
Четвертая страница Грамоты:
по центру на расстоянии 35 мм от верхней границы страницы напечатаны слова "Әскери бөлімнің атауындағы өзгерістер туралы жазба", черным цветом, шрифтом "Korinna" № 16.
Грамота хранится в папке голубого цвета. На лицевой стороне папки, по центру изображен Государственный Герб Республики Казахстан цвета золота.
Изображение первой и четвертой страниц Грамоты в раскрытом виде (рисунок 1).
Рисунок 1
Изображение второй и третьей страниц Грамоты в раскрытом виде (рисунок 2).
Рисунок 2

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери бөлімі мен мекемесінің Жауынгерлік Туына Қазақстан Республикасының Президенті Грамотасының бланкісі (бұдан әрі – Грамота) бүктелген қалыпта А4 форматындағы төрт бет болатын, қалыңдығы 300 г/м2, ортасынан тең етіп бүктелетін А3 форматындағы екі жағы күңгірт ақ түсті қағаздан жасалады.
Грамотаның бетінде периметрі бойынша күңгірт алтын түстес ұлттық өрнекпен өрнектелген ою-өрнек рамкасы бар. Ұлттық өрнек беттің сыртқы шегінен 10 мм аралықта орналасқан және ішінде қалыңдығы 0,75 мм және 0,25 мм екі сызықтан тұратын рамкасы бар.
Грамотаның бірінші беті:
беттің ортасында диаметрі 80 мм Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген.
Грамотаның екінші беті:
ортасында беттің жоғарғы шегінен 110 мм аралықта күңгірт алтын түстес № 65 "Palatino Linotype" қою қарпімен "ГРАМОТА" деген сөз бас әріптермен жазылған;
ортасында беттің жоғарғы шегінен 140 мм аралықта:
"Қазақстан Республикасының
Президенті –Қазақстан
Республикасы Қарулы
Күштерінің Жоғарғы Бас
Қолбасшысы тапсыратын
Жауынгерлік Туға қоса
берілетін Грамота"
деген сөздер жазылған. Сөздер бір интервал арқылы ортасына түзетіліп, қара түсті № 18 "Korinna" қою қарпімен жазылған.
Грамотаның үшінші беті:
ортасында беттің жоғарғы шегінен 65 мм аралықта өлшемі 70х35 мм Қазақстан Республикасы Президенті штандартының суреті орналасқан;
ортасында беттің жоғарғы шегінен 140 мм аралықта: "Ар-намыс пен рухтың, ерлік пен даңқтың нышаны – Жауынгерлік Ту Отанымызға аянбай қызмет етудің, жеріміздің бүтіндігі мен еліміздің тұтастығын жанқиярлықпен қорғаудың, сондай-ақ әскери қызметшілердің антқа адалдығының белгісі ретінде" деген сөздер жазылған, одан әрі курсив қарпімен "(әскери бөлімнің немесе мекеменің атауы)" деген сөздермен белгіленген әскери бөлімнің нөмірі мен мекеменің атауы көрсетілетін орын сызықпен белгіленген, одан әрі "тапсырылады." деген сөз жазылған. Сөздер біржарым интервал арқылы ені бойынша түзетіліп, қара түсті № 16 "Korinna" қарпімен жазылған;
оң жағында жоғарғы мәтіннен төмен қара түсті № 16 "Korinna" қою қарпімен Мемлекет басшысының аты мен тегі болады, одан төмен Қазақстан Республикасы Президентінің елтаңбалы мөрі орналасқан;
ортасында беттің төменгі шегінен жоғары 25 мм аралықта қара түсті № 14 "Korinna" қарпімен "Астана, Ақорда, 20___ жылғы ___ ______" деген сөздер болады.
Грамотаның төртінші беті:
ортасында беттің жоғарғы шегінен 35 мм аралықта қара түсті № 16 "Korinna" қарпімен "Әскери бөлімнің атауындағы өзгерістер туралы жазба" деген сөздер жазылған.
Грамота көгілдір түсті папкада сақталады. Папканың беткі жағында ортасында алтын түстес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген.
Грамотаның ашылған түріндегі бірінші және төртінші бетінің суреті (1-сурет)
1-сурет
Грамотаның ашылған түріндегі екінші және үшінші бетінің суреті (2-сурет).
2-сурет