О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 октября 2024 года № 851
В соответствии с пунктом 3 статьи 40 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 124 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 июля 2014 года № 477 "Об утверждении Положений о департаментах, самостоятельных управлениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан и организациях, подведомственных Министерству внутренних дел Республики Казахстан":
подпункт 11-2) пункта 1 исключить;
приложение 11-2 к указанному приказу исключить;
2) в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2014 года № 662 "Об утверждении положений о ведомствах, территориальных органах и уставов учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан":
пункт 1 дополнить подпунктом 4-2) следующего содержания:
"4-2) Положение о Комитете по противодействию наркопреступности Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 4-2 к настоящему приказу;";
дополнить приложением 4-2 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по противодействию наркопреступности Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Комитет) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) принятие мер по регистрации положения о Комитете в органах юстиции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 24 қазандағы № 851 бұйрығы
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 40-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 124-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің департаменттері, дербес басқармалары және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволық бағынысты ұйымдары туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 29 шілдедегі № 477 бұйрығында:
1-тармақта 11-2) тармақша алып тасталсын;
осы бұйрыққа 11-2-қосымша алып тасталсын.
2) "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволары мен аумақтық органдары туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 1 қазандағы № 662 бұйрығында:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4-2) тармақшамен толықтырылсын:
"4-2) осы бұйрыққа 4-2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл комитеті туралы ереже;";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 4-2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Комитет туралы ережені әділет органдарында тіркеу бойынша шаралар қабылдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

4) организацию изучения Положения личным составом Комитета и подразделений по противодействию наркопреступности департаментов полиции областей, городов республиканского значения, столицы и на транспорте;
5) направление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан генерал-
лейтенант полиции
Е. Саденов
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 24 октября 2024 года № 851
Приложение 4-2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете по противодействию наркопреступности Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Комитет по противодействию наркопреступности (далее – Комитет) является ведомством Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), осуществляющим руководство в сфере формирования и координации реализации государственной политики в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, противодействие их незаконному обороту и злоупотреблению ими.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, международными договорами, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами председателя Комитета.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Комитета: индекс 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Алматы, проспект Тәуелсіздік, 1.
9. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Комитет по противодействию наркопреступности Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

4) Ережені Комитеттің және облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың, астана және көліктегі полиция департаменттерінің есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл бөліністері жеке құрамының зерделеуін ұйымдастыруды;
5) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Комитетке жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал-лейтенанты
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2024 жылғы 24 қазандағы
№ 851 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
4-2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл комитеті туралы ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің құзыреті шегінде есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымы, олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы күрес саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыруды үйлестіретін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, халықаралық келісімшарттарына, өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өзінің қазақ тіліндегі атауы бар мөрлері мен мөртабаңдары, белгіленген үлгідегі бланкілері болады.
4. Комитет өзінің атынан азаматтық-құқықтық қатынасқа түседі.
5. Комитет, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға тарап ретінде түсуге құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің орналасқан жері: индекс 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы Алматы ауданы Тәуелсіздік даңғылы 1.
9. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, а также противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
2) обеспечение межведомственной координации деятельности государственных органов и иных организаций по вопросам профилактики и противодействия наркоправонарушений;
3) предупреждение, выявление, пресечение и раскрытие преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
4) организация осуществления государственного контроля за оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров.
14. Права и обязанности:
1) права:
издавать правовые акты в пределах своей компетенции;
вносить предложения по разработке, совершенствованию и реализации нормативных правовых актов по противодействию наркопреступности;
запрашивать и получать необходимую информацию и материалы от государственных органов и иных организаций;
организовывать и проводить совещания, семинары, конференции, в том числе международные, по вопросам, входящим в его компетенцию;
представлять интересы Республики Казахстан в профильных международных организациях;
вносить предложения по созданию комиссий и рабочих групп, а также привлечению ученых и специалистов, в том числе зарубежных, для выработки предложений по совершенствованию противодействия наркопреступности, установлению эффективного государственного контроля за оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
в целях осуществления государственного контроля в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в соответствии с действующим законодательством посещать любые организации независимо от форм собственности, использующие в своей деятельности для оборота наркотические средства, психотропные вещества, их аналоги и прекурсоры;
выдавать предписания об устранении выявленных недостатков в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
в порядке и по основаниям, предусмотренным законодательством, а также по обращению физических и юридических лиц приостанавливать действия лицензии и (или) приложения к лицензии на деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
организовывать и осуществлять оперативно-розыскные и специальные мероприятия по пресечению наркотрафика и незаконного оборота наркотиков на территории Республики Казахстан, по согласованию с руководством МВД привлекать для их проведения дополнительные силы и средства специальных государственных и иных правоохранительных органов Республики Казахстан;
осуществлять в установленном законодательством порядке взаимодействие с подразделениями центрального аппарата МВД и департаментов полиции, специальными государственными и другими правоохранительными органами Республики Казахстан, организациями и гражданами;
осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.

10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерін орындау мәніне шарттық қатынасқа түсуге тыйым салынады.
2-тарау. Комитеттің міндеттері, құқықтары мен міндеттемелері
13. Міндеттері:
1) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, сол тектестердің және прекурсорлардың айналымы, сондай-ақ олардың заңсыз айналымы мен оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл саласындағы мемлекеттік саясатты ұйымдастыру және іске асыру;
2) есірткі құқық бұзушылықтарының профилактикасы және оған қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қызметін ведомствоаралық үйлестіруді қамтамасыз ету;
3) есірткі құралдарымен, психотроптық заттармен, сол тектестермен және прекурсорлармен байланысты қылмыстардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу;
4) есiрткi құралдары, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымына мемлекеттік бақылау жүргізуді ұйымдастыру;
14. Құқықтары мен міндеттемелері:
1) құқықтары:
өз құзыреті шегінде құқықтық актілерді шығару;
есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, жетілдіру және іске асыру бойынша ұсыныстар енгізу;
мемлекеттік органдардан және өзге ұйымдардан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
құзыретіне кіретін мәселелер бойынша, оның ішінде халықаралық кеңестер, семинарлар, конференциялар ұйымдастыру және өткізу;
бейінді халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру;
есірткі қылмысына қарсы іс-қимылды жетілдіру, есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына тиімді мемлекеттік бақылауды белгілеу бойынша ұсыныстарды әзірлеу үшін комиссиялар мен жұмыс топтарын құру, сондай-ақ ғалымдар мен мамандарды, оның ішінде шетелдік ғалымдарды тарту бойынша ұсыныстар енгізу;
есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру мақсатында қолданыстағы заңнамаға сәйкес меншік нысандарына қарамастан, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды айналым үшін өз қызметінде пайдаланатын кез келген ұйымдарды тексеру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымы саласында анықталған кемшіліктерді жою туралы ұйғарымдар шығару;
заңнамада көзделген тәртіппен және негіздер бойынша, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың өтініші бойынша есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметке лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата тұру;
Қазақстан Республикасының аумағында есiрткi трафигінің және есiрткiнiң заңсыз айналымының жолын кесу жөнiндегi жедел-iздестiру және арнайы iс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру, ІІМ басшылығымен келiсiм бойынша оларды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және өзге де құқық қорғау органдарының қосымша күштерi мен құралдарын тарту;
заңнамада белгіленген тәртіппен ІІМ орталық аппаратының және полиция департаменттерінің бөліністерімен, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және басқа да құқық қорғау органдарымен, ұйымдарымен және азаматтарымен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру.

2) обязанности:
контролировать и осуществлять в соответствии с законодательством Республики Казахстан лицензирование видов деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
контролировать в пределах своей компетенции целевое использование технической помощи и инвестиций, поступающих в сферу оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
участвовать в разработке и реализации совместно с государственными органами государственной политики и стратегии в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
анализировать состояние и тенденции развития наркоситуации в Республике Казахстан, подготавливать информационно-аналитические материалы о ходе реализации стратегий и государственных программ в области борьбы с наркоманией и наркопреступностью;
осуществлять взаимодействие с правоохранительными органами иностранных государств, международными организациями в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
исполнять в пределах компетенции обязательства по международным договорам;
анализировать и обобщать практику применения законодательства в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими, разрабатывать и вносить предложения по его совершенствованию;
организовывать совместно с заинтересованными государственными органами и координировать обучение и повышение квалификации специалистов для работы в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими, а также специалистов в сфере организации профилактики;
координировать совместно с уполномоченными государственными органами научные исследования в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими.
15. Функции:
1) организует осуществление государственного контроля за оборотом наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, мер противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
2) содействует органам здравоохранения по регулированию деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров и злоупотребления ими в организации медико-социальной помощи лицам с психическими поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ, и обеспечении гарантии прав и свобод граждан при ее оказании;

2) міндеттемелері:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, сол тектестердің және прекурсорлардың айналымы саласындағы қызмет түрлерін бақылау және лицензиялауды жүзеге асыру;
өз құзыреті шегінде есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымы және олардың заңсыз айналымы мен оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл саласына түсетін техникалық көмек пен инвестициялардың мақсатты пайдаланылуын бақылау;
мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы мемлекеттiк саясат пен стратегияны әзiрлеу және iске асыру, олардың заңсыз айналымы мен оларды терiс пайдалануға қарсы іс-қимылға қатысу;
Қазақстан Республикасындағы есірткі ахуалының жай-күйі мен даму тенденцияларын талдау, нашақорлық пен есірткі қылмысына қарсы күрес саласындағы стратегиялар мен мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру барысы туралы ақпараттық-талдау материалдарын дайындау;
шет мемлекеттердің құқық қорғау органдарымен, халықаралық ұйымдармен есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымы және олардың заңсыз айналымы мен оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл саласында өзара іс-қимыл жасасу;
өз құзыреті шегінде халықаралық шарттар бойынша міндеттемелерді орындау;
есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымы және олардың заңсыз айналымы мен оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл саласындағы заңнаманы қолдану тәжірибесін талдау және қорытындылау, оны жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымы, олардың заңсыз айналымы мен оларды терiс пайдалануға қарсы іс-қимыл саласында жұмыс iстеу үшiн мамандарды, сондай-ақ профилактиканы ұйымдастыру саласындағы мамандарды оқытуды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастыру және үйлестiру;
уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымы, олардың заңсыз айналымы мен оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл саласындағы ғылыми зерттеулердi үйлестiру.
15. Функциялары:
1) есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымына мемлекеттiк бақылау жасауды және олардың заңсыз айналымы мен оларды теріс пайдалануға қарсы iс-қимыл шараларын жүзеге асыруды ұйымдастырады;
2) есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың айналымы және олардың теріс пайдаланылуы саласындағы қызметтi реттеу бойынша және психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға медициналық-әлеуметтiк көмек ұйымдастыруда және оны көрсету кезiнде азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының кепiлдiгін қамтамасыз етуде денсаулық сақтау органдарына жәрдемдеседi;

3) осуществляет координацию, ведомственный контроль и планирование деятельности структурных подразделений Комитета;
4) прогнозирует совместно с уполномоченными органами Республики Казахстан масштабы всех видов оборота наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
5) определяет совместно с уполномоченными органами нормы потребности государства в наркотических средствах, психотропных веществах и прекурсорах;
6) анализирует состояние и тенденции развития наркоситуации, межрегиональных источников и каналов поступления наркотиков в незаконный оборот, разрабатывает меры по их перекрытию, подготовку соответствующих информационно-аналитических материалов;
7) контролирует процесс разработки и внедрения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, обладающих меньшим наркотическим воздействием, более эффективных, менее опасных по сравнению с существующими;
8) координирует работу общественных организаций, ассоциаций, деятельность которых связана с профилактикой немедицинского употребления наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов;
9) координирует научные исследования в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
10) осуществляет международное сотрудничество в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
11) осуществляет лицензирование видов деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, кроме видов деятельности, связанных с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, в области здравоохранения;
12) вносит в соответствующие органы предложения по привлечению к ответственности физических и юридических лиц за нарушение законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих оборот наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
13) вносит в государственные органы и иные организации представления, предписания по устранению нарушений законодательства Республики Казахстан в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
14) разрабатывает и реализует совместно с уполномоченными органами государственную политику в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
15) координирует деятельность государственных и местных исполнительных органов по противодействию незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров и злоупотреблению ими, в том числе с использованием данных дистанционного зондирования Земли;

3) Комитеттің құрылымдық бөліністерінің қызметін үйлестіруді, ведомстволық бақылауды және жоспарлауды жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының уәкiлеттi органдарымен бiрлесіп, есiрткi құралдары, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар айналымының барлық түрлерiнiң ауқымына болжам жасайды;
5) уәкiлеттi органдармен бiрлесіп, мемлекеттiң есiрткi құралдарына, психотроптық заттар мен прекурсорларға мемлекеттін қажеттiлiк нормаларын анықтайды;
6) есірткі ахуалының жай-күйін және даму үрдісін, есірткінің заңсыз айналымға түсуінің өңіраралық көздері мен арналарын, олардың жолын жабу жөніндегі шаралардың әзірлемесін, тиісті ақпараттық-талдау материалдарының дайындалуын талдайды;
7) есiрткiлiк әсерi аз, әлдеқайда тиiмдi, қолданылып жүргендерімен салыстырғанда қауіптi емес есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорларды әзiрлеу және енгiзу процесiн бақылайды;
8) қызметтерi есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, сол тектестерді медициналық емес мақсатта тұтынудың профилактикасымен байланысты қоғамдық ұйымдардың, қауымдастықтардың жұмысын үйлестiреді;
9) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымы және олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл саласындағы ғылыми зерттеулерді үйлестіреді;
10) есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымы және олардың заңсыз айналымы мен оларды теріс пайдалануға қарсы iс-қимыл саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
11) денсаулық сақтау саласында есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымымен байланысты қызметтер түрлерiнен басқа, есiрткi құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлар айналымы саласындағы қызмет түрлерiн лицензиялауды жүзеге асырады;
12) есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың мен прекурсорлардың айналымын реттейтiн Қазақстан Республикасының заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерін бұзғаны үшiн заңды және жеке тұлғаларды жауапкершiлiкке тарту бойынша тиiстi органдарға ұсыныстар енгiзедi;
13) мемлекеттiк органдарға және өзге де ұйымдарға есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың мен прекурсорлардың айналымы саласында Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жою жөнiнде ұсыныстар, нұсқамалар енгiзедi;
14) уәкiлеттi органдармен бiрлесіп, есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың мен прекурсорлардың айналымы және олардың заңсыз айналымы мен оларды терiс пайдалануға қарсы iс-қимылдар саласындағы мемлекеттiк саясатты әзiрлейдi және iске асырады;
15) есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, сол тектестердің, прекурсорлардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимылды, оның ішінде Жерді қашықтан зондтау деректерін пайдалана отырып мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарының қызметін үйлестіреді;

16) осуществляет государственный контроль за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в форме проверки с посещением субъекта (объекта) контроля;
17) осуществляет межведомственную координацию деятельности государственных и иных организаций в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также региональных штабов по координации деятельности государственных органов в противодействии наркомании и наркобизнесу;
18) осуществляет в пределах своей компетенции привлечение инвестиций, технической помощи и контроль за их целевым использованием в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
19) анализирует и обобщает международную практику борьбы с наркоманией и наркобизнесом, осуществления государственного контроля за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
20) осуществляет мониторинг, координацию и проведение работ по выявлению и уничтожению мест произрастания и культивирования наркосодержащих растений, а также других мероприятий по перекрытию каналов незаконной транспортировки наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, их аналогов и оборудования для их производства;
21) осуществляет выдачу в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, разрешения юридическим лицам на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
22) осуществляет совместно с таможенными органами, органами национальной безопасности, спецподразделениями зарубежных государств работу по пресечению контрабанды и транзита наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров через территорию Республики Казахстан;
23) производит дознание по делам о преступлениях, связанных с наркотическими средствами, психотропными веществами, их аналогами и прекурсорами.
24) осуществляет контроль за оперативно-розыскной деятельностью по пресечению наркотрафика и незаконного оборота наркотиков на территории Республики Казахстан, обобщает и внедряет эффективные формы ее осуществления;
25) координирует проведение оперативно-розыскных мероприятий и специальных операций по задержанию лиц, совершивших преступления, а также оказывает содействие в их проведении и осуществлении иными правоохранительными и специальными государственными органами;

16) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру нысанында есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
17) есiрткi құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы мемлекеттiк және өзге де ұйымдардың қызметiн, сондай-ақ нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы іс-қимылда мемлекеттік органдардың жұмысын үйлестіру жөніндегі өңірлік штабтардың қызметін ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асырады;
18) өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымы және олардың заңсыз айналымы мен оларды терiс пайдалануға қарсы iс-қимыл саласында инвестицияларды, техникалық көмектi тартуды және олардың мақсатқа сай пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;
19) нашақорлық пен есірткі бизнесіне қарсы күрестің, есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырудың халықаралық тәжірибесін талдайды және қорытындылайды;
20) құрамында есiрткi бар өсiмдiктер өсетін және өсірілетін жерлерді анықтау және жою жөнiндегi жұмыстарды, сондай-ақ есiрткi құралдары, психотроптық заттарды, прекурсорларды, сол тектестерді заңсыз тасымалдау арналарын және оларды өндіруге арналған жабдықтарды жабу жөнiндегi басқа да шараларды жүргізеді, үйлестіреді, мониторингті жүзеге асырады;
21) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен заңды тұлғаларға есірткі құралдарың, психотроптық заттар мен прекурсорларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге рұқсат беруді жүзеге асырады;
22) шет мемлекеттердің арнайы бөліністерімен, ұлттық қауіпсіздік, кеден органдарымен бірлесіп, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы есiрткi құралдары, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар контрабандасының және транзитінің жолын кесу бойынша жұмыс жүргізеді;
23) есірткі құралдарымен, психотроптық заттармен, сол тектестермен және прекурсорлармен байланысты қылмыстар туралы істер бойынша анықтау жүргізеді;
24) Қазақстан Республикасының аумағында есірткі трафигі мен есірткінің заңсыз айналымының жолын кесу жөніндегі жедел-іздестіру қызметіне бақылауды жүзеге асырады, оны жүзеге асырудың тиімді нысандарын қорытындылайды және енгізеді;
25) қылмыс жасаған адамдарды ұстау бойынша жедел-іздестіру іс-шараларын және арнайы операцияларды жүргізуді үйлестіреді, сондай-ақ басқа құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың оларды жүргізуіне және жүзеге асыруына жәрдемдеседі;

26) проводит оперативно-розыскные мероприятия, направленные на выявление преступлений, связанных с легализацией (отмыванием) преступных доходов, полученных от незаконного оборота наркотиков и прекурсоров;
27) осуществляет совместные научные исследования с государствами-участниками СНГ по проблемам незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
28) осуществляет пресечение использования возможностей сети Интернет для распространения наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
29) совершенствует методы борьбы с наркоугрозой на основе современных научно-технических достижений;
30) осуществляет организацию, координацию и контроль деятельности Кинологического центра МВД (далее – КЦ МВД), центров кинологических служб (далее – ЦКС) департаментов полиции областей, городов республиканского значения, столицы и на транспорте по эффективному использованию служебно-розыскных собак в борьбе с незаконным оборотом наркотиков, раскрытии преступлений по горячим следам, обнаружении взрывчатых веществ и оружия, проведении одорологических исследований и охраны общественного порядка и обеспечении общественной безопасности;
31) формирует и ведет специальные учеты;
32) осуществляет иные полномочия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими", иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Глава 3. Статус и полномочия председателя Комитета при организации его деятельности
16. Руководство Комитетом осуществляется председателем Комитета, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия председателя Комитета:
1) организует работу Комитета;
2) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях Республики Казахстан и в международных отношениях по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
3) вносит предложения министру по структуре и штатной численности Комитета, а также утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;

26) есірткі мен прекурсорлардың заңсыз айналымынан алынған қылмыстық қаражаты заңдастырумен (жылыстаумен) байланысты қылмыстарды анықтауға бағытталған жедел-іздестіру іс-шараларын өткізеді;
27) ТМД қатысушы-мемлекеттермен есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымының проблемалары бойынша бірлескен ғылыми зерттеулер жүргізеді;
28) есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды сол тектестер мен прекурсорларды тарату үшін Интернет желісінің мүмкіндіктерін пайдаланудың жол кесуді жүзеге асырады;
29) заманауи ғылыми-техникалық жетістіктердің негізінде есірткі қаупімен күресу әдістерін жетілдіреді;
30) есірткінің заңсыз айналымына қарсы күресте, ізін суытпай қылмыстарды ашуда, жарылғыш заттар мен қару-жарақты табуда, одорологиялық зерттеулерді жүргізуде және қоғамдық тәртіпті сақтауда және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде қызметтік-іздестіру иттерін тиімді пайдалану бойынша ІІМ Кинологиялық орталығының (бұдан әрі – ІІМ КО), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астана және көліктегі полиция департаменттерінің кинологиялық қызмет орталықтарының (бұдан әрі – КҚО) қызметін ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылау жүргізеді;
31) арнайы есепке алуды қалыптастырады және жүргізеді;
32) "Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3-тарау. Комитеттің қызметін ұйымдастыру кезіндегі оның төрағасының мәртебесі және өкілеттіктері
16. Комитетке басшылық етуді Комитет төрағасы жүзеге асырады, ол Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және олардың өздерінің функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитет төрағасы лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
18. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасыда сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет төрағасының өкілеттігі:
1) Комитеттің жұмысын ұйымдастырады;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында және өзге де ұйымдарында және Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша халықаралық қатынастарда Комитетті танытады;
3) министрге Комитеттің құрылымы және штаттық саны бойынша ұсыныстар енгізеді, сондай-ақ Комитеттің құрылымдық бөліністері туралы ережелерді бекітеді;

4) представляет к назначению, освобождению и увольнению сотрудников Комитета, начальника Кинологического центра МВД, а также согласно учетно-контрольной номенклатуре должностей министерства согласовывает назначение и освобождение от должностей руководителей территориальных подразделений по противодействию наркопреступности;
5) вносит руководству МВД предложения о поощрении, наложении дисциплинарных взысканий, оказании материальной помощи сотрудникам;
6) организует воспитательную работу среди сотрудников Комитета, обеспечивает соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и повышения профессионального уровня;
7) осуществляет прием граждан, рассматривает жалобы и заявления, принимает по ним решения;
8) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете и несет персональную ответственность за реализацию антикоррупционных мер;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
20. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Комитета
21. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не предусмотрено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
24. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

4) Комитеттің қызметкерлерін, ІІМ Кинологиялық орталығының бастығын тағайындауға, лауазымынан босатуға және жұмыстан шығаруға ұсынады, сондай-ақ министрліктің есепке алу-бақылау лауазымдар номенклатурасына сәйкес аумақтық есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл бөліністерінің басшыларын лауазымға тағайындауға және лауазымынан босатуға келісім береді;
5) ІІМ басшылығына қызметкерлерді көтермелеу, тәртіптік жазалар салу, матариалдық көмек көрсету туралы ұсыныстар енгізеді;
6) Комитет қызметкерлері арасында тәрбие жұмысын ұйымдастырады, олардың тәртіпті, заңдылықты, құпиялылық режимін сақтауын және кәсіби деңгейін арттыруын қамтамасыз етеді;
7) азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады, шағымдар мен өтініштерді қарайды, олар бойынша шешімдер қабылдайды;
8) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың іске асырылуына дербес жауапкершілікте болады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Комитет төрағасы болмаған кезде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырылады.
20. Комитет төрағасы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
21. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкі болады. Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ меншікті қызметі нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қоса алғанда) есебінен құрылады.
22. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті, егер өзгесі заңнамада көзделмесе, өз бетінше иеліктен шығаруға немесе өзге де тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұймдастыру және тарату
24. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.