Об утверждении Мугалжарского районного бюджета на 2025-2027 годы
Решение Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 25 декабря 2024 года № 314
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Мугалжарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Мугалжарский районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 16 129 949 тысяч тенге:
налоговые поступления – 12 669 739 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 206 194 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 21 567 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 232 449 тысяч тенге;
2) затраты – 16 129 949 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 172 433 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 23 592 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 196 025 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 172 433 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -172 433 тысяч тенге:
поступление займов – 23 592 тысяч тенге;
погашение займов – 196 025 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Установить в районном бюджете на 2025 год распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых источника выплаты – 100 %;
2) по социальному налогу – 100 %;
3) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора 100 %.
3. Учесть в районном бюджете на 2025 год размер бюджетного изъятия в областной бюджет в размере 8 252 326 тысяч тенге;
4. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025 - 2027 годы" установлено:
с 1 января 2025 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 32 360 тенге;
3) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 3 932 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 46 228 тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета, бюджетам города, села, сельских округов в сумме 490 286 тысяч тенге, в том числе:

2025-2027 жылдарға арналған Мұғалжар аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 314 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 9 бабының 2 тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Мұғалжар ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Мұғалжар аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 16 129 949 мың теңге:
салықтық түсімдер – 12 669 739 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 206 194 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 21 567 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 232 449 мың теңге;
2) шығындар – 16 129 949 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 172 433 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 23 592 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 196 025 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 172 433 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 172 433 мың теңге:
қарыздар түсімі – 23 592 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 196 025 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2025 жылы ауданның бюджетіне салықтардан түсетін жалпы соманы бөлу мынадай мөлшерде белгіленсін:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша – 100 %;
2) әлеуметтік салық бойынша – 100 % ;
3) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы – 100 %.
3. 2025 жылға аудандық бюджетте облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюдың көлемі 8 252 326 мың теңге сомасында болып ескерілсін.
4. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 бабына сәйкес белгіленгені еске және басшылыққа алынсын:
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 32 360 теңге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін, сондай-ақ айыппұл санкцияларын, салықтар мен басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш – 3 932 теңге;
4) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 46 228 теңге .
5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен қала, ауыл, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенция көлемі 490 286 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:

аппарат акима города Кандыагаш - 42 517тысяч тенге;
аппарат акима города Эмба – 23 141 тысяч тенге;
аппарат акима города Жем –19 314 тысяч тенге;
аппарат акима Аккемирского сельского округа – 39 725 тысяч тенге;
аппарат акима Батпаккольского сельского округа – 33 150 тысяч тенге;
аппарат акима Енбекского сельского округа – 58 656 тысяч тенге;
аппарат акима села Мугалжар – 21 791 тысяч тенге;
аппарат акима Ащесайского сельского округа – 39 522 тысяч тенге;
аппарат акима Егиндыбулакского сельского округа – 22 218 тысяч тенге;
аппарат акима сельского округа имени К. Жубанова – 35 858 тысяч тенге;
аппарат акима Журынского сельского округа – 35 668 тысяч тенге;
аппарат акима Каиндинского сельского округа – 15 155 тысяч тенге;
аппарат акима Кумжарганского сельского округа – 30 069 тысяч тенге;
аппарат акима Кумсайского сельского округа – 22 348 тысяч тенге;
аппарат акима Талдысайского сельского округа – 51 154тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление кредитов из республиканского бюджета:
на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из республиканского бюджета:
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
8. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление с областного бюджета целевые текущие трансферты и трансферты на развитие:
1) на выплату государственной адресной социальной помощи;
2) на размещение государственного социального заказа внеправительственных организациях; _
3) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
4) на субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью;
5) на услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам;
6) на развитие продуктивной занятости;
7) на развитие системы квалификаций;
8) на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций среднего и дополнительного образования в сфере физической культуры и спорта;
9) на строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда;
10) на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
11) на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
12) на развитие коммунального хозяйства;
13) на развитие теплоэнергетической системы;

Қандыағаш қаласы әкімі аппараты – 42 517 мың теңге;
Ембі қаласы әкімі аппараты – 23 141 мың теңге;
Жем қаласы әкімі аппараты – 19 314 мың теңге;
Ақкемер ауылдық округі әкімі аппараты – 39 725 мың теңге;
Батпақкөл ауылдық округі әкімі аппараты – 33 150 мың теңге;
Еңбек ауылдық округі әкімі аппараты – 58 656 мың теңге;
Мұғалжар ауылы әкімі аппараты – 21 791 мың теңге
Ащысай ауылдық округі әкімі аппараты – 39 522 мың теңге;
Егіндібұлақ ауылдық округі әкімі аппараты – 22 218 мың теңге;
Қ. Жұбанов атындағы ауылдық округі әкімі аппараты – 35 858 мың теңге;
Жұрын ауылдық округі әкімі аппараты – 35 668 мың теңге;
Қайынды ауылдық округі әкімі аппараты – 15 155 мың теңге;
Құмжарған ауылдық округі әкімі аппараты – 30 069 мың теңге;
Құмсай ауылдық округі әкімі аппараты – 22 348 мың теңге;
Талдысай ауылдық округі әкімі аппараты – 51 154 мың теңге.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер түскені ескерілсін:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері түскені ескерілсін:
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттері түскені ескерілсін:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге;
2) үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға;
3) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
4) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға;
5) кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі қызметтерге;
6) еңбек нарығын дамытуға;
7) біліктілік жүйесін дамытуға;
8) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік орта және қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға;
9) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) қайта жаңғыртуға;
10) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
11) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға;
12) коммуналдық шаруашылықты дамытуға;
13) жылу-энергетикалық жүйені дамытуға;

14) на развитие транспортной инфраструктуры;
15) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 275 008 тысяч тенге.
10. Утвердить объем трансфертов, передаваемых из районного бюджета бюджетам города районного значения и сельских округов на 2025 год согласно приложению 4.

14) көлік инфрақұрылымын дамытуға;
15) көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға.
Аталған трансферттер мен кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
9. 2025 жылға ауданның жергілікті атқарушы органының резерві - 275 008 мың теңге сомасында бекітілсін.
10. Аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала және ауылдық округ бюджеттеріне 2025 жылға берілетін трансферттер 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

52 000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
102 418
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 330 868
1
Социальное обеспечение
431 567
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
431 567
005
Государственная адресная социальная помощь
431 567
2
Социальная помощь
686 742
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
686 742
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
25 558
006
Оказание жилищной помощи
3 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
220 000
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
157 259
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
280 925
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
212 559
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
212 559
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
100 745
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
47 241
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
30 000
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
10 573
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
4 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
20 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
519 444
1
Жилищное хозяйство
391 322
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
53 125
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
3 125
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан

52 000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
102 418
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 330 868
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
431 567
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
431 567
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
431 567
2
Әлеуметтiк көмек
686 742
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
686 742
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
25 558
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
220 000
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
157 259
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
280 925
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
212 559
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
212 559
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
100 745
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
47 241
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
30 000
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
10 573
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
4 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
20 000
07
Тұрғын үй коммуналдық шаруашылық
519 444
1
Тұрғын үй шаруашылығы
391 322
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
53 125
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
3 125
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету