Об утверждении бюджета Бершугирского сельского округа на 2025-2027 годы
Решение Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 30 декабря 2024 года № 379
В соответствии с пунктом 2 статьи 9-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Шалкарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Бершугирского сельского округа на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 61645,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 33864,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 27,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 5200,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 22554,0 тысяч тенге;
2) затраты – 68893,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге, в том числе;
бюджетные кредиты – 0 тенге:
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 7248,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -7248,0 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 7248,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 04.03.2025 № 406 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить, что в доход бюджета сельского округа зачисляются:
по налоговым поступлениям:
подоходный налог, в том числе индивидуальный подоходный налог;
налоги на собственность, в том числе:
налоги на имущество;
земельный налог;
единый земельный налог;
налог на транспортные средства;
внутренние налоги на товары, работы и услуги, в том числе плата за пользование природными и другими ресурсами;
по неналоговым поступлениям:
штрафы, налагаемые акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов за административные правонарушения;
добровольные сборы физических и юридических лиц;
доходы от государственной собственности, в том числе доходы от аренды имущества коммунальной собственности (коммунальной собственности местного самоуправления) города районного значения, села, поселка, сельского округа;
поступления от продажи основного капитала, в том числе:
поступления от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемым из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
продажа земли, в том числе поступления от продажи земельных участков;
продажа нематериальных активов, в том числе плата за продажу права аренды земельных участков.

2025-2027 жылдарға арналған Бершүгір ауылдық округ бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 379 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-1 бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Шалқар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Бершүгір ауылдық округ бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 61645,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 33864,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 27,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 5200,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 22554,0 мың теңге;
2) шығындар – 68893,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - 7248,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -7248,0 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 7248,0 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 04.03.2025 № 406 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауылдық округ бюджетінің кірісіне мыналар есептелетін болып белгіленсін:
салықтық түсімдер бойынша:
табыс салығы, оның ішінде жеке табыс салығы;
меншікке салынатын салықтар, оның ішінде:
мүлікке салынатын салықтар;
жер салығы;
бірыңғай жер салығы;
көлік құралдарына салынатын салықтар;
тауарларға, жұмыстарға және қызметтерге салынатын ішкі салықтар, оның ішінде табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер;
салықтық емес түсімдер бойынша:
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер, оның ішінде аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, оның ішінде:
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
жерді сату, оның ішінде жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
материалдық емес активтерді сату, оның ішінде жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.

3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" с 1 января 2025 года установлено:
1) минимальный размер заработной платы - 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан - 3 932 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат - 46 228 тенге.
4. Учесть в бюджете сельского округа на 2025 год поступление целевого текущего трансферта в сумме 54,0 тысяч тенге из республиканского бюджета на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.
5. Предусмотреть в бюджете сельского округа на 2025 год поступление текущих целевых трансфертов из районного бюджета в сумме 22554,0 тысяч тенге.
Распределение суммы текущего целевого трансферта определяется на основании решения акима Бершугирского сельского округа.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 04.03.2025 № 406 (вводится в действие с 01.01.2025).

3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9-бабына сәйкес, 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
1) жалақының ең төмен мөлшері – 85 000 теңге;
2) жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айыппұл санкцияларын, салықтарды және басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш – 3 932 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы – 46 228 теңге.
4. 2025 жылға арналған ауылдық округ бюджетіне республикалық бюджеттен мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға 54,0 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферт түскені ескерілсін.
5. 2025 жылға арналған ауылдық округ бюджетіне аудандық бюджеттен 22554,0 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферт түскені ескерілсін.
Ағымдағы нысаналы трансферттің сомасын бөлу Бершүгір ауылдық округ әкімінің шешімі негізінде айқындалады.
Ескерту. 5 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 04.03.2025 № 406 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).

6. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения бюджета Бершугирского сельского округа на 2025 год, согласно приложению 4.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Шалкарского
районного маслихата
Ж. Шамбалаев
Приложение 1 к решению
Шалкарского районного
маслихата от 30 декабря
2024 года № 379
Бюджет Бершугирского сельского округа на 2025 год

6. 2025 жылға арналған Бершүгір ауылдық округ бюджеттін атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі, 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
7. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шалқар аудандық
мәслихатының төрағасы
Ж. Шамбалаев
Шалқар аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
30 желтоқсандағы № 379
шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған Бершүгір ауылдық округ бюджеті