Об утверждении профессионального стандарта "Социальные услуги (проектирование, изготовление и ремонт протезно-ортопедических изделий)"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 393
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 1 января 2025.
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Социальные услуги (проектирование, изготовление и ремонт протезно-ортопедических изделий)" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по инклюзии Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр С. Жакупова
Утвержден
приказом Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 393
Профессиональный стандарт "Социальные услуги (проектирование, изготовление и ремонт протезно-ортопедических изделий)"
Глава 1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Социальные услуги (проектирование, изготовление и ремонт протезно-ортопедических изделий)" определяет требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда, а также предназначен для решения широкого круга задач в организациях на работы по проектированию, изготовлению и ремонту протезно-ортопедических изделий.
2. Профессиональный стандарт применяется для использования пользователями:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессиональной деятельности в области протезно-ортопедической деятельности, планирования своего профессионального развития и повышения квалификации, а также прогнозирования карьерного продвижения по профильному направлению;

"Әлеуметтік қызметтер (протездік-ортопедиялық бұйымдарды жобалау, жасау және жөндеу)" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 393 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған "Әлеуметтік қызметтер (протездік-ортопедиялық бұйымдарды жобалау, жасау және жөндеу)" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Инклюзия департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр С. Жақыпова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 393 бұйрығымен
бекітілген
"Әлеуметтік қызметтер (протездік-ортопедиялық бұйымдарды жобалау, жасау және жөндеу)" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Әлеуметтік қызметтер (протездік-ортопедиялық бұйымдарды жобалау, жасау және жөндеу)" кәсіптік стандарты біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайды, сондай-ақ ұйымдарда протездік-ортопедиялық бұйымдарды жобалау, жасау және жөндеу жөніндегі жұмыстарға арналған міндеттердің кең ауқымын шешуге арналған.
2. Кәсіптік стандартты мынадай пайдаланушылар:
1) жұмыскерлер – протездік-ортопедиялық қызмет саласындағы кәсіби қызметке қойылатын талаптарды түсіну, өзінің кәсіби дамуы мен біліктілігін арттыруды жоспарлау, сондай-ақ бейінді бағыт бойынша мансаптық ілгерілеуді болжамдау үшін;

2) работодателями – для выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности в области протезно-ортопедической деятельности, для обновления требований к квалификации работников, отвечающих современным потребностям рынка труда, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) образовательными и учебными заведениями – для определения целей и содержания образовательных программ подготовки специалистов в области протезно-ортопедической деятельности, переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов профильных направлений, развития системы профессиональной переподготовки и повышения квалификации преподавателей и экспертов в области протезно-ортопедической деятельности;
4) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
5) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
На основании настоящего профессионального стандарта организации могут разрабатывать для внутреннего применения корпоративные профессиональные стандарты на работников с уточнением перечня трудовых функций, знаний, умений и навыков с учетом особенностей организации производства, труда и управления, их ответственности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника, наличие знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы;
3) уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
6) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;

2) жұмыс берушілер – протездік-ортопедиялық қызмет саласындағы кәсіби қызметтің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне жауап беретін жұмыскерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды жаңарту, персоналды жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
3) білім беру және оқу орындары – протездік-ортопедиялық қызмет саласында мамандар даярлау, бейіндік бағыттардың басшылары мен мамандарын қайта даярлау мен олардың біліктілігін арттыру бойынша білім беру бағдарламаларының мақсаттары мен мазмұнын айқындау, протездік-ортопедиялық қызмет саласында оқытушылар мен сарапшыларды кәсіптік қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін дамыту үшін ;
4) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) – персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша жұмыскерлердің біліктілік өлшемшарттарын әзірлеу үшін;
5) мемлекеттік органдар – кәсіптік стандартты еңбек нарығын мониторингтеу және болжамдау өлшемшарттары ретінде пайдалану үшін қолданады.
Осы кәсіптік стандарттың негізінде ұйымдар өндірісті, еңбек пен басқаруды, олардың жауапкершілігін, өндірісті ұйымдастыру ерекшеліктерін ескере отырып, еңбек функцияларының, білімдері мен дағдыларының тізбесін нақтылай отырып, ішкі қолдану үшін жұмыскерлерге арналған корпоративтік кәсіптік стандарттарды әзірлей алады.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) біліктілік – жұмыскердің біліктілік даярлығының дәрежесі, белгілі бір күрделі дәрежедегі жұмысты орындауда қажет білімінің, икемділігі мен дағдыларының болуы;
3) біліктілік деңгейі – күрделіліктің параметрлері бойынша стандартты емес еңбек әрекеттерімен, жауапкершілігімен және тәуелсіздігімен сараланатын жұмыскердің даярлық деңгейі мен құзыреттілігіне қойылатын талаптар жиынтығы;
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат берілмей жүргізілетін білім беру түрі;
6) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;

7) профессиональная подгруппа (вид трудовой деятельности) – часть профессиональной группы, совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
8) профессиональная группа (область профессиональной деятельности) – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
9) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
10) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные, единичные действия в рамках профессиональной задачи;
11) отраслевая рамка квалификаций – документ, разрабатываемый на основе национальной рамки квалификаций, с учетом Национального классификатора занятий Республики Казахстан, классификатора видов экономической деятельности и классифицирующий требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли;
12) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих, утвержденный в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) ПС – профессиональный стандарт;
4) ОРК – отраслевые рамки квалификаций;
5) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
5. Наименование профессионального стандарта: "Социальные услуги (проектирование, изготовление и ремонт протезно-ортопедических изделий)".
6. Код профессионального стандарта: C32503.
7. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Обрабатывающая промышленность:

7) кәсіптік кіші топ (еңбек қызметінің түрі) – кәсіптік топтың бөлігі, еңбек функцияларының тұтас жиынтығынан және оларды орындауға қажетті құзыреттіліктерден қалыптасқан кәсіптер жиынтығы;
8) кәсіптік топ (кәсіби қызмет саласы) – ортақ интеграциялық негізі бар (ұқсас немесе бір-біріне жақын міндет, объектілер, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) және еңбек функциялары мен оларды орындау үшін құзыреттіліктердің ұқсас жиынтығын көздейтін кәсіптік кіші топтардың жиынтығы;
9) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
10) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген, бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
11) салалық біліктілік шеңбері – ұлттық біліктілік шеңбері негізінде, Қазақстан Республикасының кәсіптерінің ұлттық сыныптауышының, экономикалық қызмет түрлерінің сыныптауышын және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, машықтың және құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды ескере отырып әзірленген құжат;
12) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі.
4. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабы 16-1) тармақшасына сәйкес бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес бекітілген жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) КС – кәсіптік стандарт;
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру;
6) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
5. Кәсіптік стандарттың атауы: "Әлеуметтік қызметтер (протездік-ортопедиялық бұйымдарды жобалау, жасау және жөндеу)".
6. Кәсіптік стандарт коды: C32503.
7. ЭҚЖЖ сәйкес секцияны, бөлімді, топты, сыныпты және кіші сыныпты көрсету:
Өңдеу өнеркәсібі:

32. Производство прочих готовых изделий;
32.5. Производство медицинских и стоматологических инструментов и принадлежностей;
32.50. Производство медицинских и стоматологических инструментов и принадлежностей.
32.50.3. Производство хирургических и ортопедических приспособлений.
8. Краткое описание профессионального стандарта:
Профессиональный стандарт "Социальные услуги (проектирование, изготовление и ремонт протезно-ортопедических изделий)" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях".
Профессиональный стандарт содержит профессии с системным и структурированным описанием трудовых функций и навыков, соответствующими требованиями к навыкам, знаниям, умениям и личностным компетенциям работников при проектировании, моделировании ортопедической обуви, изготовлении и ремонте протезно-ортопедических изделий.
В настоящий профессиональный стандарт не включены производные должности: заместителей руководителей, старших, ведущих и главных специалистов, их обязанности, знания, умения и навыки определяются на основании базовых должностей и устанавливаются на основании штатных нормативов и расписаний в организации. Требования к необходимому стажу работы старших, ведущих и главных специалистов повышаются на 2-3 года по сравнению с предусмотренными для специалистов I квалификационной категории.
Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работники должны знать: порядок внутреннего трудового распорядка, порядок и нормы по безопасности и охране труда, экологической, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологические требования, порядок рациональной организации и содержания рабочего места.
Профессиональный стандарт включает 6 профессиональных подгрупп (ортопедия, протезирование, технология в протезировании, технология в ортезии, технология и моделирование ортопедической обуви, слесарные работы) и содержит 18 профессий.
9. Перечень карточек профессий:
1) техник-ортопед – 4-5 уровни по ОРК;
2) техник-протезист – 4-5 уровни по ОРК;
3) техник-технолог-протезист – 4-5 уровни по ОРК;
4) инженер-технолог-протезист – 6 уровень по ОРК;
5) техник-технолог-ортезист – 4-5 уровни по ОРК;
6) инженер-технолог-ортезист – 6 уровень по ОРК;
7) техник-технолог ортопедической обуви – 4-5 уровни по ОРК;
8) инженер-технолог ортопедической обуви – 6 уровень по ОРК;
9) затяжчик ортопедической обуви (вручную) –1-4 уровни по ОРК;
10) сборщик ортопедической обуви (вручную) – 1-4 уровни по ОРК;
11) фрезеровщик ортопедической обуви (отделочник ортопедической обуви) – 2-4 уровни по ОРК;

32. Басқа да дайын бұйымдар өндірісі;
32.5 Медициналық және стоматологиялық құралдар мен керек-жарақтар өндірісі
32.50 Медициналық және стоматологиялық құралдар мен керек-жарақтар өндірісі
32.50.3 Хирургиялық және ортопедиялық құрылғылар өндірісі
8. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы:
"Әлеуметтік қызметтер (протездік-ортопедиялық бұйымдарды жобалау, жасау және жөндеу)" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
Кәсіптік стандарт ортопедиялық аяқкиімді жобалау, модельдеу, протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау және жөндеу кезінде жұмыскерлердің дағдыларына, біліміне, машықтарына және жеке құзыреттеріне қойылатын тиісті талаптарға сәйкес келетін еңбек функцияларын жүйелі және құрылымдық сипаттайтын кәсіптерді қамтиды.
Осы кәсіптік стандартқа туынды лауазымдар енгізілмеген: басшылардың орынбасарлары, аға, жетекші және бас мамандар, олардың міндеттері, білімдері, машықтар мен дағдылары базалық лауазымдар негізінде айқындалады және ұйымдағы штаттық нормативтер мен кестелер негізінде белгіленеді. Аға, жетекші және бас мамандардың қажетті жұмыс өтіліне қойылатын талаптар I біліктілік санатындағы мамандар үшін көзделген талаптармен салыстырғанда 2-3 жылға артады.
"Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, жұмыскерлер: ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі тәртіп пен нормаларды, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды, жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыру және ұстау тәртібін білуі тиіс.
Кәсіптік стандарт 6 кәсіптік кіші топты (ортопедия, протездеу, протездеудегі технология, ортездеудегі технология, ортопедиялық аяқкиім технологиясы және модельдеу, слесарлық жұмыстар) және 18 кәсіпті қамтиды.
9. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) ортопед-техник – СБШ бойынша 4-5-деңгей;
2) протезші техник – СБШ бойынша 4-5-деңгей;
3) протезші техник-технолог– СБШ бойынша 4-5-деңгей;
4) протезші инженер-технолог – СБШ бойынша 6-деңгей;
5) ортезші техник-технолог– СБШ бойынша 4-5 деңгейлер;
6) ортезші инженер-технолог – СБШ бойынша 6-деңгей;
7) ортопедиялық аяқкиім техник-технологы – СБШ бойынша 4-5-деңгей;
8) ортопедиялық аяқкиім инженер-технологы – СБШ бойынша 6-деңгей;
9) ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен) – СБШ бойынша 1-4-деңгей;
10) ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы (қолмен) – СБШ бойынша 1-4-деңгей;
11) ортопедиялық аяқкиімді фрезерлеуші (ортопедиялық аяқкиімді әрлеуші) – СБШ бойынша 2-4-деңгей;

12) модельер-конструктор ортопедической обуви – 3 уровень по ОРК;
13) модельер-раскройщик верха ортопедической обуви – 2-4 уровни по ОРК;
14) модельер колодок – 3 уровень по ОРК;
15) пошивщик ортопедических изделий – 1-4 уровни по ОРК;
16) механик протезно-ортопедических изделий – 3-4 уровни по ОРК;
17) шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий – 3-4 уровни по ОРК;
18) слесарь-сборщик протезов (обувщик по пошиву ортопедической обуви) – 3 уровень по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
10. Карточка профессии "Техник-ортопед"
Код группы
3215-1
Код наименования занятия
3215-1-002
Наименование профессии:
Техник-ортопед
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. – без категории;
4.1. – 2 категории;
4.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым
квалификационным характеристикам должностей служащих организаций
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 105, пункт 626, техник:
техник I категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет;
техник II категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена), среднее медицинское
Специальность:
07231000
Обувное дело 07231100
Обувное производство (по видам)
Специализация в области ортопедии
Квалификация:
4S07231104
Техник-технолог
Требования к опыту работы:
Наличие технического и профессионального (среднего специального, среднего профессионального) образования:
техник без категории: без предъявления требований к стажу работы
техник II категории: стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник I категории: стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:

12) ортопедиялық аяқкиім модельер-конструкторы – СБШ бойынша 3-деңгей;
13) ортопедиялық аяқкиімінің үстіңгі бөлігін пішуші-модельер – СБШ бойынша 2-4-деңгей;
14) қалыптар модельері – СБШ бойынша 3-деңгей;
15) ортопедиялық бұйымдарды тігуші – СБШ бойынша 1-4-деңгей;
16) протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі – СБШ бойынша 3-4-деңгей;
17) протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау және әрлеу жөніндегі қайысшы – СБШ бойынша 3-4-деңгей.
18) протездерді құрастырушы слесарь (ортопедиялық аяқкиім тігуші) – СБШ бойынша 3-деңгей.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
10. "Ортопед-техник" кәсібінің карточкасы
Топ коды
3215-1
Қызмет атауының
коды:
3215-1-002
Кәсіп атауы:
ортопед-техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша
біліктіліктің кіші деңгейі:
4.0 – санаты жоқ;
4.1. – 2-санат;
4.2. – 1-санат
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
105-параграф, 626-тармақ, техник:
I санаттағы техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі және II санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санаттағы техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі және санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
санаты жоқ техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта буын маманы),
орта медициналық
Мамандық:
07231000
Аяқкиім ісі
07231100
Аяқкиім өндірісі (түрлері бойынша)
Ортопедия саласындағы мамандандыру
Біліктілік:
4S07231104
Техник-технолог
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білімнің болуы:
санаты жоқ техник: жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
II санаттағы техник: санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
I санаттағы техник: II санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:

3215-1-001 протезист
3215-2-001 механик-протезист
Основная цель деятельности:
Обслуживание лиц с инвалидностью в медицинском отделе и в составе выездных бригад
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Обслуживание лиц с инвалидностью с поражением опорно-двигательного аппарата
Дополнительные трудовые функции:
Наличие практических, трудовых, цифровых навыков по профилю
Трудовая функция 1:
Обслуживание лиц с
инвалидностью в
медицинском отделе
Навык 1:
Обслуживание лиц с инвалидностью в медицинском отделе
Умения:
1. Под руководством более высокой квалификации специалиста выполнение работы по проведению необходимых технических расчетов, разработке несложных проектов и простых схем.
2. Изготовление гипсовых негативов на ортопедическую обувь.
3. Изготовление гипсовых бинтов.
4. Снятие мерок на ортопедическую обувь.
5. Снятие слепков.
6. Обработка гипсового позитива.
7. Формовка сополимерным материалом гипсового позитива.
8. Шлифовка готового ортеза.
9. Прикрепление ремешков, мягкого прокладочного материала.
10. Примерка ортопедической обуви.
11. Подгон крепления.
12. Участие в подгонки изделия.
13. Выдача готовых изделий под наблюдением врача-ортопеда.
14. Участие в процедурах по техническому обслуживанию ортезно-ортопедических изделий.
15. Участие в обслуживании больных, находящихся в центрах оказания специальных социальных услуг, санаториях, больницах, школах-интернатах вместе с врачом-ортопедом в составе выездной бригады.
16. Проведение инструктажа лиц с инвалидностью по правильному использованию протезно-ортопедических изделий.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты РК и другие методические материалы, регламентирующие производство протезно-ортопедических изделий.
2. Основы анатомии человека.
3. Номенклатуру протезно-ортопедических изделий, модулей и полуфабрикатов.
4. Порядок заполнения бланков заказов.
5. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий.
6. Общую теорию технологии производства протезно-ортопедических изделий.
7. Общую теорию технологии изготовления ортопедической обуви.
8. Материалы и комплектующие изделия для изготовления протезно-ортопедических изделий.
9. Основы биомеханики суставов, статико-динамические особенности опорно-двигательного аппарата.
10. Порядок снятия негативов и изготовления позитивов с конечностей и туловища человека.
11.Основы трудового законодательства.
12. Законодательство о языках.
13. Порядок внутреннего трудового распорядка.
14. Порядок по безопасности и охране труда.
15. Требования производственной санитарии.

3215-1-001 протезші
3215-2-001 протезші механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Медициналық бөлімде және көшпелі бригадалар құрамында мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары
Тірек-қимыл аппараты зақымданған мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Бейіні бойынша практикалық, еңбек, цифрлық дағдыларының болуы
Еңбек функциясы 1: Медициналық бөлімде мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Дағды 1: Медициналық бөлімде мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Машық:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен қажетті техникалық есептеулер жүргізу, күрделі емес жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу бойынша жұмыстарды орындау.
2. Ортопедиялық аяқкиімге гипсті негативтер жасау.
3. Гипсті бинттер жасау.
4. Ортопедиялық аяқкиімнің өлшемін алу.
5. Үлгілерді алу.
6. Гипсті позитивті өңдеу.
7. Гипсті позитивті сополимерлі материалмен қалыптау.
8. Дайын ортезді тегістеу.
9. Белдіктерді, жұмсақ төсеме материалды бекіту.
10. Ортопедиялық аяқкиімді өлшеу.
11. Бекітуді шақтау.
12. Бұйымдауды шақтауға қатысу.
13. Ортопед дәрігердің бақылауымен дайын бұйымдарды беру.
14. Ортездік-ортопедиялық бұйымдарға техникалық қызмет көрсету бойынша рәсімдерге қатысу.
15 Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығындағы, санаторийлердегі, ауруханалардағы, мектеп-интернаттардағы науқастарға ортопед дәрігермен бірге көшпелі бригада құрамында қызмет көрсетуге қатысу.
16. Мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық бұйымдарды дұрыс пайдалану жөнінде нұсқама жүргізу.
Білу:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдар өндірісін регламенттейтін ҚР заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері және басқа да әдістемелік материалдар.
2. Адам анатомиясының негіздері.
3. Протездік-ортопедиялық бұйымдардың, модульдердің және жартылай фабрикаттардың номенклатурасы.
4. Тапсырыс бланкілерін толтыру тәртібі.
5. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
6. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру технологиясының жалпы теориясы.
7. Ортопедиялық аяқкиім жасау технологиясының жалпы теориясы.
8. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындауға арналған материалдар мен құраушы бұйымдар.
9. Буын биомеханикасының негіздері, тірек-қимыл аппаратының статикалық-динамикалық ерекшеліктері.
10. Адамның аяқ-қолы мен денесінен негативтерді алу және позитивтер жасау тәртібі.
11. Еңбек заңнамасының негіздері.
12. Тіл туралы заңнама.
13. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
14. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
15. Өндірістік санитария талаптары.

16. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
4
4
4
4
5
техник-протезист
техник-технолог-протезист
техник-технолог-ортезист
техник-технолог ортопедической обуви
техник-ортопед
11. Карточка профессии "Техник-ортопед"
Код группы
3215-1
Код наименования занятия
3215-1-002
Наименование профессии:
Техник-ортопед
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК:
5.0. – ТиПО – высшей категории
5.1 – послесреднее – без категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым квалификационным характеристикам должностей служащих организаций
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 105, пункт 626, техник:
техник I категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет;
техник II категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
техническое и профессиональное (специалист среднего звена) или послесреднее образование и опыт работы,
среднее медицинское
Специальность:

16. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
ҚР СТ 68 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
4
4
4
5
протезші техник
протезші техник-технолог
ортезші техник-технолог
ортопедиялық аяқкиімнің техник-технологы
ортезші техник
11. "Ортопед-техник" кәсібінің карточкасы
Топ коды
3215-1
Қызмет атауының коды
3215-1-002
Кәсіп атауы:
Ортопед-техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктіліктің кіші деңгейі:
5.0. – ТжКБ – жоғары санат
5.1. – ортадан кейінгі білім – санаты жоқ
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
105-параграф, 626-тармақ, техник:
I санаттағы техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі және II санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санаттағы техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі және санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
санаты жоқ техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
техникалық және кәсіптік (орта буын маманы) немесе орта білімнен кейінгі білім және жұмыс тәжірибесі, орта медициналық
Мамандық:

07231000
Обувное дело 07231100
Обувное производство (по видам)
Специализация в области ортопедии
Квалификация:
4S07231104
Техник-технолог
Требования к опыту работы:
специалист среднего уровня квалификации:
при наличии ТиПО;
техник высшей категории: стаж работы по специальности не менее пяти лет;
при наличии послесреднего образования: без требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
3215-1-001 протезист
3215-2-001 механик-протезист
Основная цель деятельности:
Обслуживание лиц с инвалидностью в медицинском отделе и в составе выездных бригад
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Обслуживание лиц с инвалидностью с поражением опорно-двигательного аппарата
Дополнительные трудовые функции:
Наличие практических, трудовых, цифровых навыков по профилю
Трудовая функция 1:
Обслуживание лиц с
инвалидностью в
медицинском отделе
Навык 1:
Обслуживание лиц с инвалидностью в медицинском отделе
Умения:
1. Проведение необходимых технических расчетов, разработке проектов и простых схем.
2. Обеспечение соответствие расчетов с техническим заданием, действующими стандартами и нормативными документами.
3. Принятие необходимых мер по использованию в работе современных технических средств.
4. Изготовление гипсовых негативов на ортопедическую обувь.
5. Изготовление гипсовых бинтов.
6. Снятие мерок на ортопедическую обувь.
7. Проведение неготомии (снятие слепков).
8. Обработка гипсового позитива.
9. Формовка сополимерным материалом гипсового позитива.
10. Шлифовка готового ортеза.
11. Финишная обработка ортезных изделий (прикрепление ремешков, мягкого прокладочного материала);
12. Примерка ортопедической обуви.
13. Подгон крепления.
14. Подгон изделия.
15. Выдача готовых изделий под наблюдением врача-ортопеда.
16. Проведение процедур по техническому обслуживанию ортезно-ортопедических изделий.
17. Обслуживание больных, находящихся в центрах оказания специальных социальных услуг, санаториях, больницах, школах-интернатах вместе с врачом-ортопедом в составе выездной бригады.
18. Проведение инструктажа лиц с инвалидностью по правильному использованию протезно-ортопедических изделий.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты РК и другие методические материалы, регламентирующие производство протезно-ортопедических изделий.

07231000
Аяқкиім ісі
07231100
Аяқкиім өндірісі (түрлері бойынша)
Ортопедия саласындағы мамандандыру
Біліктілік:
4S07231104
Техник-технолог
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
біліктілігі орта деңгейдегі маман:
ТжКБ болған кезде;
жоғары санаттағы техник: мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
орта білімнен кейінгі білімі болға кезде: жұмыс өтіліне талап қойылмайды
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
3215-1-001 протезші
3215-2-001 протезші механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Медициналық бөлімде және көшпелі бригадалар құрамында мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары
Тірек-қимыл аппараты зақымданған мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Бейіні бойынша практикалық, еңбек, цифрлық дағдыларының болуы
Еңбек функциясы 1: Медициналық бөлімде мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Дағды 1:
Медициналық бөлімде мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Машық:
1. Қажетті техникалық есептеулер жүргізу, жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу.
2. Есептеулердің техникалық тапсырмаларға, қолданыстағы стандарттар мен нормативтік құжаттарға сәйкес келуін қамтамасыз ету.
3. Жұмыста заманауи техникалық құралдарды пайдалану бойынша қажетті шаралар қабылдау.
4. Ортопедиялық аяқкиімге гипсті негативтер жасау.
5. Гипсті бинттер жасау.
6. Ортопедиялық аяқкиімнің өлшемін алу.
7. Неготомия жүргізу (үлгілерді алу).
8. Гипсті позитивті өңдеу.
9. Гипсті позитивті сополимерлі материалмен қалыптау.
10. Дайын ортезді тегістеу.
11. Ортезді бұйымдарды соңғы рет өңдеу (белдіктерді, жұмсақ төсеме материалды бекіту).
12. Ортопедиялық аяқкиімді өлшеу.
13. Бекітуді шақтау.
14. Бұйымдарды шақтау.
15. Ортопед дәрігердің бақылауымен дайын бұйымдарды беру.
16. Ортездік-ортопедиялық бұйымдарға техникалық қызмет көрсету бойынша рәсімдерін жүргізу.
17. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығындағы, санаторийлердегі, ауруханалардағы, мектеп-интернаттардағы науқастарға ортопед дәрігермен бірге көшпелі бригада құрамында қызмет көрсету.
18. Мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық бұйымдарды дұрыс пайдалану жөнінде нұсқама жүргізу.
Білу:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдар өндірісін регламенттейтін ҚР заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері және басқа да әдістемелік материалдар.

2. Основы анатомии человека.
3. Номенклатуру протезно-ортопедических изделий, модулей и полуфабрикатов.
4. Порядок заполнения бланков заказов.
5. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий.
6. Теорию технологии производства протезно-ортопедических изделий.
7. Теорию технологии изготовления ортопедической обуви.
8. Материалы и комплектующие изделия для изготовления протезно-ортопедических изделий.
9. Биомеханику суставов, статико-динамические особенности опорно-двигательного аппарата.
10. Порядок снятия негативов и изготовления позитивов с конечностей и туловища человека.
11. Основы трудового законодательства.
12. Законодательство о языках.
13. Порядок внутреннего трудового распорядка.
14. Порядок по безопасности и охране труда.

2. Адам анатомиясының негіздері.
3. Протездік-ортопедиялық бұйымдардың, модульдердің және жартылай фабрикаттардың номенклатурасы.
4. Тапсырыс бланкілерін толтыру тәртібі.
5. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
6. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру технологиясының теориясы.
7. Ортопедиялық аяқкиім жасау технологиясының теориясы.
8. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындауға арналған материалдар мен құраушы бұйымдар.
9. Буын биомеханикасының негіздері, тірек-қимыл аппаратының статикалық-динамикалық ерекшеліктері.
10. Адамның аяқ-қолы мен денесінен негативтер алу және позитивтер жасау тәртібі.
11. Еңбек заңнамасының негіздері.
12. Тіл туралы заңнама.
13. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
14. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп;

15. Требования производственной санитарии.
16. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

15. Өндірістік санитария талаптары.
16. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

12. Карточка профессии "Техник-протезист":
Код группы
3215-1
Код наименования занятия
3215-1-001
Наименование профессии:
Техник-протезист
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. – без категории;
4.1. – 2 категории;
4.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым квалификационным характеристикам должностей служащих организаций
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 108, пункт 635, техник-конструктор:
техник-конструктор I категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет;
техник-конструктор II категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник-конструктор без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
техническое и
профессиональное
образование
(специалист среднего звена), среднее медицинское
07231000
Обувное дело 07231100
Обувное производство (по видам)
Специализация в области протезирования и ортезирования
Квалификация:
4S07231104
Техник-технолог
Требования к опыту работы:
Наличие технического и профессионального (среднего специального, среднего профессионального) образования:
техник без категории: без предъявления требований к стажу работы
техник II категории: стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник I категории: стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
3215-1-001 протезист
3215-1-002 техник-ортопед
3215-2-001 механик-протезист
Основная цель деятельности:
Обслуживание лиц с инвалидностью в медицинском отделе и в составе выездных бригад
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Обслуживание лиц с инвалидностью с поражением опорно-двигательного аппарата.
Дополнительные трудовые функции:
Наличие практических, трудовых навыков по профилю
Трудовая функция 1:
Обслуживание лиц с инвалидностью в медицинском отделе
Навык 1:
Обслуживание лиц с инвалидностью и в медицинском отделе
Умения:

12. "Протезші техник" кәсібінің карточкасы
Топ коды
3215-1
Қызмет атауының
коды:
3215-1-001
Кәсіп атауы:
Протезші техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктіліктің кіші деңгейі:
4.0. – санаты жоқ;
4.1. – 2 санат;
4.2. – 1 санат
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
108-параграф, 635-тармақ, техник-конструктор:
I санаттағы техник-конструктор: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі және II санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санаттағы техник-конструктор: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі және II санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
санаты жоқ техник-конструктор: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік білім (орта буын маманы)
орта медициналық
07231000
Аяқкиім ісі
07231100
Аяқкиім өндірісі (түрлері бойынша)
Протездеу және ортездеу саласындағы мамандандыру
Біліктілік:
4S07231104
Техник-технолог
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік) білімнің болуы: санаты жоқ техник: жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
II санаттағы техник: санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
I санаттағы техник: II санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
3215-1-001 протезші
3215-1-002 ортопед-техник
3215-2-001 протезші механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Медициналық бөлімде және көшпелі бригадалар құрамында мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары
Тірек-қимыл аппараты зақымданған мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Бейіні бойынша практикалық, еңбек, цифрлық дағдыларының болуы
Еңбек функциясы 1: Медициналық бөлімде мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Дағды 1: Медициналық бөлімде мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Машық:

1. Под руководством более высокой квалификации специалиста выполнение работы по проведению необходимых технических расчетов, разработке несложных проектов и простых схем.
2. Под руководством более квалифицированного специалиста конструирование изделий средней сложности индивидуального и мелкосерийного производства и простых изделий крупносерийного и массового производства.
3. Изготовление гипсовых негативов на протезы и ортезы (аппараты, туторы) на верхние и нижние конечности, туловища.
4. Изготовление гипсовых бинтов.
5. Снятие мерок на протезы и ортезы (аппараты, туторы) на верхние и нижние конечности, туловища.
6. Примерка протезов, ортезов (аппараты, туторы) верхних и нижних конечностей.
7. Подгонка крепления.
8. Выдача готовых изделий под наблюдением врача- протезиста.
9. Участие в процедурах по техническому обслуживанию и ремонту протезов и сопутствующих изделий.
10. Обслуживание больных, находящихся в центрах оказания специальных социальных услуг, санаториях, больницах, школах-интернатах вместе с врачом-ортопедом в составе выездной бригады.
11. Проведение инструктажа лицам с инвалидностью по правильному использованию протезно-ортопедических изделий.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты РК и другие методические материалы, регламентирующие производство протезно-ортопедических изделий.
2. Основы анатомии человека.
3. Номенклатуру протезно-ортопедических изделий, модулей и полуфабрикатов.
4. Порядок заполнения бланков заказов.
5. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий.
6. Основы технологии производства протезно-ортопедических изделий.
7. Общую теорию протезостроения, ортезостроения.
8. Материалы и комплектующие изделия для изготовления протезно-ортопедических изделий.
9. Основы биомеханики суставов, статико-динамические особенности опорно-двигательного аппарата.
10. Порядок снятия негативов и изготовления позитивов с конечностей и туловища человека.
11. Основы трудового законодательства.
12. Законодательство о языках.
13. Порядок внутреннего трудового распорядка.
14. Порядок по безопасности и охране труда.
15. Требования производственной санитарии.
16. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

1. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен қажетті техникалық есептеулерді жүргізу, қарапайым жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу бойынша жұмыстарды орындау.
2. Анағұрлым білікті маманның басшылығымен жеке және шағын сериялы өндірістің күрделілігі орташа бұйымдарын және ірі сериялы және жаппай өндірістің қарапайым бұйымдарын құрастыру.
3. Қол мен аяқтарға, денеге арналған протездер мен ортездерге (аппараттарға, туторларға) гипсті негативді дайындау.
4. Гипсті бинттер жасау.
5. Қол мен аяқтарға, денеге арналған протездер мен ортездерге (аппараттарға, туторларға) өлшем алу.
6. Қол мен аяқтардың протездерін, ортездерін (аппараттарын, туторларын) өлшеу.
7. Бекітуді шақтау.
8. Протездеуші дәрігердің бақылауымен дайын бұйымдарды беру.
9. Протездер мен ілеспе бұйымдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі рәсімдерге қатысу.
10. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығындағы, санаторийлердегі, ауруханалардағы, мектеп-интернаттардағы науқастарға ортопед-дәрігермен бірге көшпелі бригада құрамында қызмет көрсетуге қатысу.
11. Мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық бұйымдарды дұрыс пайдалану жөнінде нұсқама жүргізу.
Білу:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдар өндірісін регламенттейтін ҚР заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері және басқа да әдістемелік материалдар.
2. Адам анатомиясының негіздері.
3. Протездік-ортопедиялық бұйымдардың, модульдердің және жартылай фабрикаттардың номенклатурасы.
4. Тапсырыс бланкілерін толтыру тәртібі.
5. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
6. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру технологиясының негіздері.
7. Протез жасау, ортез жасаудың жалпы теориясы;
8. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындауға арналған материалдар мен құраушы бұйымдар.
9. Буын биомеханикасының негіздері, тірек-қимыл аппаратының статикалық-динамикалық ерекшеліктері.
10. Адамның аяқ-қолы мен денесінен негативтер алу және позитивтер жасау тәртібі.
11. Еңбек заңнамасының негіздері.
12. Тіл туралы заңнама.
13. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
14. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
15. Өндірістік санитария талаптары.
16. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Проведению необходимых технических расчетов, разработке несложных проектов и простых схем.
2. Конструирование изделий средней сложности индивидуального и мелкосерийного производства и простых изделий крупносерийного и массового производства.
3. Обеспечение соответствия разрабатываемых конструкций техническим заданиям, действующим стандартам, нормам по безопасности и охране труда, требованиям рациональной организации труда при проектировании, наиболее экономичной технологии производства, а также использование в них стандартизованных и унифицированных деталей и сборочных единиц.
4. Участие в испытаниях опытных образцов изделий, узлов, систем и деталей новых и модернизированных конструкций выпускаемой организацией продукции, оформлении результатов испытаний, а также в работе по совершенствованию, модернизации и унификации конструируемых изделий.
5. Изготовление гипсовых негативов на протезы и ортезы (аппараты, туторы) на верхние и нижние конечности, туловища.
6. Изготовление гипсовых бинтов.
7. Снятие мерок на протезы и ортезы (аппараты, туторы) на верхние и нижние конечности, туловища.
8. Примерка протезов, ортезов (аппараты, туторы) верхних и нижних конечностей.
9. Подгонка крепления.
10. Выдача готовых изделий под наблюдением врача- протезиста.
11. Техническое обслуживание и ремонт протезов и сопутствующих изделий.
12. Обслуживание больных, находящихся в центрах оказания специальных социальных услуг, санаториях, больницах, школах-интернатах вместе с врачом-ортопедом в составе выездной бригады.
13. Проведение инструктажа лицам с инвалидностью по правильному использованию протезно-ортопедических изделий.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты РК и другие методические материалы, регламентирующие производство протезно-ортопедических изделий.
2. Основы анатомии человека.
3. Номенклатуру протезно-ортопедических изделий, модулей и полуфабрикатов.
4. Порядок заполнения бланков заказов.
5. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий.
6. Технологию производства протезно-ортопедических изделий.
7. Теорию протезостроения, ортезостроения.
8. Материалы и комплектующие изделия для изготовления протезно-ортопедических изделий.
9. Биомеханику суставов, статико-динамические особенности опорно-двигательного аппарата.
10. Порядок снятия негативов и изготовления позитивов с конечностей и туловища человека.
11. Основы трудового законодательства.
12. Законодательство о языках.
13. Порядок внутреннего трудового распорядка.

1. Қажетті техникалық есептеулерді жүргізу, күрделі емес жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу.
2. Жеке және шағын сериялы өндірістің күрделілігі орташа бұйымдарын және ірі сериялы және жаппай өндірістің қарапайым бұйымдарын құрастыру.
3. Әзірленіп жатқан конструкциялардың техникалық тапсырмаларға, қолданыстағы стандарттарға, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормаларға, жобалау кезінде еңбекті ұтымды ұйымдастыру талаптарына, өндірістің неғұрлым үнемді технологиясына сәйкестігін қамтамасыз ету, сондай-ақ оларда стандартталған және біріздендірілген бөлшектер мен құрастыру бірліктерін пайдалану.
4. Ұйым шығаратын өнімнің жаңа және жаңғыртылған конструкциялары бұйымдарының, тораптарының, жүйелері мен бөлшектерінің тәжірибелік үлгілерін сынауға, сынақ нәтижелерін ресімдеуге, сондай-ақ құрастырылатын бұйымдарды жетілдіру, жаңғырту және біріздендіру жөніндегі жұмысқа қатысу.
5. Қол мен аяқтарға, денеге арналған протездер мен ортездерге (аппараттарға, туторларға) гипсті негативтер дайындау.
6. Гипсті бинттер жасау.
7. Қол мен аяқтарға, денеге арналған протездер мен ортездерге (аппараттарға, туторларға) өлшем алу.
8. Қол мен аяқтардың протездерін, ортездерін (аппараттарын, туторларын) өлшеу.
9. Бекітуді шақтау.
10. Протезуші дәрігердің бақылауымен дайын бұйымдарды беру.
11. Протездер мен ілеспе бұйымдарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
12. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығындағы, санаторийлердегі, ауруханалардағы, мектеп-интернаттардағы науқастарға ортопед дәрігермен бірге көшпелі бригада құрамында қызмет көрсетуге қатысу.
13. Мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық бұйымдарды дұрыс пайдалану жөнінде нұсқама жүргізу.
Білу:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдар өндірісін регламенттейтін ҚР заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері және басқа да әдістемелік материалдар.
2. Адам анатомиясының негіздері.
3. Протездік-ортопедиялық бұйымдардың, модульдердің және жартылай фабрикаттардың номенклатурасы.
4. Тапсырыс бланкілерін толтыру тәртібі.
5. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
6. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру технологиясы.
7. Протез жасау, ортез жасау теориясы.
8. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындауға арналған материалдар мен құраушы бұйымдар.
9. Буын биомеханикасының негіздері, тірек-қимыл аппаратының статикалық-динамикалық ерекшеліктері.
10. Адамның аяқ-қолы мен денесінен негативтер алу және позитивтер жасау тәртібі.
11. Еңбек заңнамасының негіздері.
12. Тіл туралы заңнама.
13. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.

14. Порядок по безопасности и охране труда.
15. Требования производственной санитарии.
16. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
5
5
5
5
6
техник-ортопед
техник-технолог-протезист
техник-технолог-ортезист
техник-технолог ортопедической обуви
инженер-техник-ортопед
14. Карточка профессии "Техник-технолог-протезист":
Код группы
3112-1
Код наименования занятия
3112-1-005 "Техник-технолог (технолог) общий профиль"
Наименование профессии:
Техник-технолог-протезист
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. – без категории;
4.1. – 2 категории;
4.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым
квалификационным характеристикам должностей служащих организаций
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 109, пункт 638, техник-технолог:
техник-технолог I категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет;
техник-технолог II категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника – технолога без категории не менее 2 лет;
техник-технолог без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
ТиПО
(специалист среднего звена),
среднее медицинское
Специальность:

14. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
15. Өндірістік санитария талаптары.
16. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету.Жалпы талаптар";
ҚР СТ 68 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы
5
5
5
5
6
протезші техник
протезші техник-технолог
ортезші техник-технолог
ортопедиялық аяқкиімнің техник-технологы
ортезші инженер-технолог
14. "Протезші техник-технолог" кәсібінің карточкасы
Топ коды
3112-1
Қызмет атауының коды
3112-1-005 "Техник-технолог (технолог), жалпы бейін"
Кәсіп атауы:
протезші техник-технолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктіліктің кіші деңгейі:
4.0. – санаты жоқ;
4.1. – 2 санат;
4.2. – 1 санат
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
109-параграф, 638-тармақ, техник-технолог:
I санаттағы техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі және II санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санаттағы техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі және санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
санаты жоқ техник-технолог: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ  (орта буын маманы), орта медициналық
Мамандық:

07231000
Обувное дело 07231100
Обувное производство (по видам)
Специализация в области ортопедии
Квалификация:
4S07231104
Техник-технолог
Требования к опыту работы:
Наличие технического и профессионального (среднего специального, среднего профессионального) образования:
техник без категории: без предъявления требований к стажу работы
техник II категории: стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник I категории: стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
техник-технолог ортопедической обуви;
техник-технолог-ортезист
Основная цель деятельности:
Обеспечение разработки для обеспечения оптимальной подгонки протезно-ортопедических изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции
Участие в организации технологического производственных процессов по изготовлению протезно-ортопедических изделий
Дополнительные трудовые функции:
Наличие практических, трудовых, цифровых навыков по профилю
Трудовая функция 1: Участие в организации технологического производственных процессов по изготовлению протезно-ортопедических изделий
Навык 1:
Выполнение расчетов, разработка несложных проектов для изготовления протезно-ортопедических изделий
Умения:
1. Под руководством более высокой квалификации специалиста выполнение работы по проведению необходимых технических расчетов, разработке несложных проектов и простых схем.
2. Участие в технической поддержке исполнения производственных процессов по изготовлению протезно-ортопедических изделий.
3. Участие в проведении персонального моделирования протезных изделий согласно потребностям лиц с инвалидностью.
4. Участие в обучении пользователей правильному использованию изделий, соблюдению правил эксплуатации, безопасности и охраны труда.
5. Участие в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
Знания:
1. Основы анатомии человека.
2. Медицинские аспекты назначения и применения протезно-ортопедических изделий.
3. Знания методик бытовой адаптации лиц с инвалидностью.
4. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий.
5. Порядок проведения технических расчетов, разработки несложных проектов и простых схем.

07231000
Аяқкиім ісі
07231100
Аяқкиім өндірісі (түрлері бойынша)
Ортопедия саласындағы мамандану
Біліктілік:
4S07231104
Техник-технолог
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімнің болуы:
санаты жоқ техник: жұмыс өтіліне талап қойылмайды
II санаттағы техник: санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
I санаттағы техник: II санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
ортопедиялық аяқкиім техник-технологы;
ортезші техник-технолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды оңтайлы шақтауды қамтамасыз ету үшін әзірлемелерді қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша технологиялық өндірістік процестерді ұйымдастыруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
Бейіні бойынша практикалық, еңбек, цифрлық дағдыларының болуы
Еңбек функциясы 1:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша технологиялық өндірістік процестерді ұйымдастыруға қатысу
Дағды 1:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау үшін еспетеулерді орындау, күрделі емес жобаларды әзірлеу
Машық:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен қажетті техникалық есептеулерді жүргізу, күрделі емес жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу бойынша жұмыстарды орындау.
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша өндірістік процестерді орындауды техникалық қолдауға қатысу.
3. Мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктеріне сәйкес протездік бұйымдарды дербес модельдеуді жүргізуге қатысу.
4. Пайдаланушыларды бұйымдарды дұрыс қолдануға, пайдалану, қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидаларын сақтауға үйретуге қатысу.
5. Технологиялық жабдықтарды сынауға, жобаланатын технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін тексеру және игеру бойынша сараптамалық жұмыстарды жүргізуге қатысу.
Білу:
1. Адам анатомиясының негіздері.
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды тағайындау мен қолданудың медициналық аспектілері.
3. Мүгедектігі бар адамдарды тұрмыстық бейімдеу әдістемелерін білу.
4. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
5. Техникалық есептеулерді жүргізу тәртібі, күрделі емес жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу.

07231000
Обувное дело 07231100
Обувное производство
(по видам)
Специализация в области протезирования и ортезирования
Квалификация:
4S07231104
Техник-технолог
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации:
при наличии технического и профессионального образования:
техник высшей категории: стаж работы по специальности не менее пяти лет;
при наличии послесреднего образования: без требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
техник-технолог ортопедической обуви;
техник-технолог-ортезист
Основная цель деятельности:
Обслуживание лиц с инвалидностью в медицинском отделе и в составе выездных бригад
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции
Выполнение работ по организации технологического производственных процессов по изготовлению протезно-ортопедических изделий
Дополнительные трудовые функции:
Наличие практических, трудовых, цифровых навыков по профилю
Трудовая функция 1. Выполнение работа по организации технологического производственных процессов по изготовлению протезно-ортопедических изделий
Навык 1:
Выполнение расчетов, разработка несложных проектов для изготовления протезно-ортопедических изделий
Умения:
1. Проведение необходимых технических расчетов, разработка несложных проектов и простых схем.
2. Техническая поддержка исполнения производственных процессов по изготовлению протезно-ортопедических изделий.
3. Проведение персонального моделирования протезных изделий согласно потребностям лиц с инвалидностью.
4. Участие в организации внедрения новых технологий, в том числе цифровых и конструкций протезно-ортопедических изделий.
5. Обучение пользователей правильному использованию изделий, соблюдению порядка эксплуатации, безопасности и охраны труда.
6. Участие в испытаниях технологического оборудования.
7. Проведение экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
Знания:
1. Основы анатомии человека.
2. Медицинские аспекты назначения и применения протезно-ортопедических изделий.
3. Знания методик бытовой адаптации лиц с инвалидностью.
4. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий.
5. Порядок проведения технических расчетов, разработки несложных проектов и простых схем.
6. Основы создания в 3-D формате чертежей, рисунков.

07231000
Аяқкиім ісі
07231100
Аяқкиім өндірісі (түрлері бойынша)
Протездеу және ортездеу саласындағы мамандандыру
Біліктілік:
4S07231104
Техник-технолог
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
техникалық және кәсіптік білім болған кезде:
жоғары санаттағы техник: мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі;
орта білімнен кейінгі білімі болған кезде: жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
ортопедиялық аяқкиім техник-технологы
ортезші техник-технолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Медициналық бөлімде және көшпелі бригадалар құрамында мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша технологиялық өндірістік процестерді ұйымдастыру жөніндегі жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Бейіні бойынша практикалық, еңбек, цифрлық дағдыларының болуы
Еңбек функциясы 1: Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша технологиялық өндірістік процестерді ұйымдастыру жұмыстарын орындау
Дағды 1:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау үшін еспетеулерді орындау, күрделі емес жобаларды әзірлеу
Машық:
1. Қажетті техникалық есептеулерді жүргізу, күрделі емес жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу.
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша өндірістік процестердің орындалуын техникалық қолдау.
3. Мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктеріне сәйкес протездік бұйымдарды дербес модельдеуді жүргізу.
4. Жаңа технологияларды, оның ішінде протездік-ортопедиялық бұйымдардың цифрлық және конструкцияларын енгізуді ұйымдастыруға қатысу.
5. Пайдаланушыларды бұйымдарды дұрыс қолдануға, пайдалану тәртібін, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды сақтауға үйрету.
6. Технологиялық жабдықтарды сынауға қатысу.
7. Жобаланатын технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін тексеру және игеру бойынша сараптамалық жұмыстар жүргізу.
Білу:
1. Адам анатомиясының негіздері.
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды тағайындау мен қолданудың медициналық аспектілері.
3. Мүгедектігі бар адамдарды тұрмыстық бейімдеу әдістемелерін білу.
4. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау үшін өлшемдерді алу тәртібі;
5. Техникалық есептеулерді жүргізу тәртібі, күрделі емес жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу.
6. 3-D форматында сызбалар, суреттер жасау негіздері.

7. Основы проектирования протезов.
8. Основы трудового законодательства.
9. Законодательство о языках.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка.
11. Порядок по безопасности и охране труда.
12. Требования производственной санитарии.
13. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
5
5
5
5
6
техник-ортопед
техник-протезист
техник-технолог-ортезист
техник-технолог ортопедической обуви
инженер-технолог-протезист
16. Карточка профессии "Инженер-технолог-протезист":
Код группы
2144-1
Код наименования занятия
2144-1-006
Наименование профессии:
Инженер-технолог-протезист
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.0. – без категории;
6.1. – 2 категории;
6.2.– 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым квалификационным характеристикам должностей служащих организаций
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Параграф 49, пункт 458, Инженер-технолог (Технолог):
Инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-технолога II категории не менее 2 лет;
инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-технолога без категории не менее 3 лет;
инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Высшее профессиональное техническое,
высшее медицинское
Специальность:
Технология изготовления протезов и ортезов и иные специальности в области протезирования и ортезирования
Биомедицинская инженерия
Квалификация:
Инженер (технолог)
инженер-технолог
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер-технолог без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер-технолог II категории: стаж работы в должности инженера-технолога без категории не менее 3 лет;
инженер-технолог I категории: стаж работы в должности инженера-технолога II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
инженер-технолог-ортезист
инженер-технолог ортопедической обуви
Основная цель деятельности:
Адаптация и внедрение технологий в области протезирования и ортезирования.
Обеспечение исполнения технологических процессов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции
1. Организация технологического производственных процессов по изготовлению протезно-ортопедических изделий и контроль за их исполнением.

7. Протездерді жобалау негіздері.
8. Еңбек заңнамасының негіздері.
9. Тіл туралы заңнама.
10. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
12. Өндірістік санитария талаптары.
13. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
ҚР СТ 68 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы
5
5
5
5
6
ортопед-техник
протезші техник
ортезші техник-технолог
ортопедиялық аяқкиім техник-технологы
протезші инженер-технолог
жалғасы
16. "Протезші инженер-технолог" кәсібінің карточкасы
Топ коды
2144-1
Қызметтер атауының коды:
2144-1-006
Кәсіптің атауы:
Протезші инженер-технолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша кіші деңгейі:
6.0. – санаты жоқ;
6.1. – 2 санат;
6.2. – 1 санат
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).
49-параграф. 458-тармақ, Инженер-технолог (Технолог):
I санаттағы инженер-технолог: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санаттағы инженер-технолог: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ инженер-технолог: біліктілігі жоқ кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі немесе I санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары кәсіптік, техникалық, жоғары медициналық
Мамандық:
Протездер мен ортездерді дайындау технологиясы және протездеу және ортездеу саласындағы өзге де мамандықтар
Биомедициналық инженерия
Біліктілік:
Инженер (технолог), инженер-технолог
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санаты жоқ инженер-технолог: жұмыс өтіліне талаптарды ұсынбай немесе I санаттағы техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
II санаттағы инженер-технолог: санатсыз инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
I санаттағы инженер-технолог: II санаттағы инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
ортезші инженер-технолог
ортопедиялық аяқкиім инженер-технологы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Протездеу және ортездеу саласындағы технологияларды бейімдеу және енгізу.
Технологиялық процестердің орындалуын бақылау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша технологиялық өндірістік процестерді ұйымдастыру және олардың орындалуын бақылау.

2. Мониторинг за применением изделий.
3. Совместный осмотр лиц с инвалидностью в динамике в составе мультидисциплинарной команды.
Дополнительные трудовые функции:
Наличие практических, трудовых, цифровых навыков по профилю
Трудовая функция 1: Организация технологического производственного процесса по изготовлению протезно-ортопедических изделий и контроль за их исполнением
Навык 1:
Внедрение технологических процессов изготовления протезно-ортопедических изделий, приемка готовой продукции
Умения:
1.Техническая поддержка исполнения производственных процессов по изготовлению протезно-ортопедических изделий.
2. Разработка планов размещения оборудования, технического оснащения.
3. Расчет производственных мощностей и загруженности оборудования.
4. Организация и проведение обучения техников-протезистов, механиков протезно-ортопедических изделий, слесарей сборщиков протезов.
5. Организация внедрения новых технологий, в том числе цифровых и конструкций протезно-ортопедических изделий.
6. Повышение качества изготавливаемой продукции за счет внедрения новых технологий, в том числе цифровых и материалов.
7. Проведение работы по повышению квалификации работников цеха.
8. Организация и контроль производственного процесса по изготовлению протезно-ортопедических изделий.
9. Мониторинг за применением изделий.
10. Совместный осмотр лиц с инвалидностью в динамике в составе мультидисциплинарной команды.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты РК и другие методические материалы, регламентирующие производство протезно-ортопедических изделий.
2. Номенклатуру протезно-ортопедических изделий, модулей и полуфабрикатов.
3. Технические требования и технологии изготовления протезно-ортопедических изделий, материалов и комплектующих изделий.
4. Технологию производства протезно-ортопедических изделий.
5. Теорию протезостроения, ортезостроения.
6. Новейшие технологии, в том числе цифровых и конструкции ортопедических изделий.
7. Производственное оборудование, порядок технической эксплуатации оборудования.
8. Трудовое законодательств.
9. Законодательство о языках.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка.
11. Порядок по безопасности и охране труда.
12. Требования производственной санитарии.
13. Требования пожарной безопасности.
Трудовая функция 2:
Обеспечение помощи в выполнении ежедневных задач и личных потребностей лиц с инвалидностью, включая оказание физической поддержки и помощи в самообслуживании
Навык 1: Оказание индивидуализированной помощи в выполнении ежедневных задач и удовлетворении личных потребностей лиц с инвалидностью, включая физическую поддержку и содействие в самообслуживании
Умения:

2. Бұйымдарды қолдануды мониторингтеу.
3. Мультидисциплинарлық команда құрамында мүгедектігі бар адамдарды динамикада бірлесіп тексеру.
Қосымша еңбек функциялары:
Бейіні бойынша практикалық, еңбек, цифрлық дағдыларының болуы
Еңбек функциясы 1: Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау бойынша технологиялық өндірістік процесті ұйымдастыру және олардың орындалуын бақылау
Дағды 1:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындаудың технологиялық процестерін енгізу, дайын өнімді қабылдау
Машық:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша өндірістік процестердің орындалуын техникалық қолдау.
2. Жабдықтарды, техникалық жарақтарды орналастыру жоспарларын әзірлеу.
3. Жабдықтың өндірістік қуаты мен жүктемесін есептеу.
4. Протезші техниктерді, протездік-ортопедиялық бұйымдардың механиктерін, протезді құрастырушы слесарьлерді оқытуды ұйымдастыру және жүргізу.
6. Жаңа, оның ішінде цифрлық технологияларды және материалдарды енгізу есебінен өндірілетін өнімнің сапасын арттыру.
7. Цех жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру бойынша жұмыс жүргізу.
8. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау бойынша өндірістік процесті ұйымдастыру және бақылау.
9. Бұйымдардың қолданылуын бақылау.
10. Мультидисциплинарлық команда құрамында мүгедектігі бар адамдарды динамикада бірлесіп тексеру.
Білу:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдар өндірісін регламенттейтін ҚР заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері және басқа да әдістемелік материалдар.
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдардың, модульдердің және жартылай фабрикаттардың номенклатурасы.
3. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды, материалдар мен құраушы бұйымдарды жсааудың техникалық талаптары мен технологиялары.
4. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру технологиясы.
5. Протез жасау, ортез жасау теориясы.
6. Жаңа, оның ішінде цифрлық технологиялар және ортопедиялық бұйымдардың конструкциялары.
7. Өндірістік жабдықтар, жабдықтарды техникалық пайдалану тәртібі.
8. Еңбек заңнамасы.
9. Тіл туралы заңнама.
10. Ішкі еңбек тәртібі.
12. Өндірістік санитария талаптары.
13. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Еңбек функциясы 2:
Мүгедектігі бар адамдардың күнделікті міндеттері мен жеке қажеттіліктеріне, оның ішінде физикалық қолдау мен өзін-өзі күтуге көмек көрсету
Дағды 1:
Мүгедектігі бар адамдардың күнделікті міндеттерін орындауға және жеке қажеттіліктерін қанағаттандыруға, оның ішінде физикалық қолдау мен өзіне-өзі қызмет көрсетуге жәрдемдесуге жеке көмек көрсету
Машық:

1. Применение индивидуализированных методов и подходов при предоставлении поддержки в выполнении повседневных задач и удовлетворении потребностей лиц с инвалидностью, включая физическую помощь и содействие в самообслуживании.
2. Проведение персонального моделирования протезных изделий согласно потребностям лиц с инвалидностью.
3. Совместный осмотр с членами мультидисциплинарной команды лиц с инвалидностью для постановки цели, тактики реабилитации.
4. Ежедневный осмотр с целью корректировки и подгонки изделия.
5. Обучение пользователей правильному использованию изделий, соблюдению правил эксплуатации и техники безопасности.
6. Проведение бесед, разъяснительной работы с лицами с инвалидностью по улучшению качества жизни, обучению самообслуживанию.
7. Контроль за исполнением технологических процессов изготовления изделия, контроль работы техников, механиков-протезистов, слесарей сборщиков, шорников по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий, пошивщиков ортопедических изделий (бандажистов).
Знания:
1. Основы анатомии человека.
2. Медицинские аспекты назначения и применения протезно-ортопедических изделий.
3. Знания методик бытовой адаптации лиц с инвалидностью.
4. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий;
5. Основы создания в 3-D формате чертежей, рисунков.
6. Основы проектирования протезов.
7. Трудовое законодательство.
8. Законодательство о языках.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок по безопасности и охране труда.
11. Требования производственной санитарии.
12. Требования пожарной безопасности.
Навык 2:
Осуществление межоперационного контроля качества на производстве
Умения:
1. Межоперационный контроль изготовления негатива и позитива культи конечностей или туловища.
2. Разработка и внесение конструктивных изменений в изделия для обеспечения оптимальной подгонки протезно-ортопедических изделий.
3. Контроль за процессом изготовления протеза или ортеза, подгонки, статического и динамического регулирования изделия.
4. Экспертиза готовых изделий, их функционирование и косметический вид.
5. Определение необходимости в повторении какого-либо из этапов технологического процесса изготовления для оптимизации подгонки и функционирования изделия.
6. Руководство процессом изготовления изделия, контроль работы техников, механиков-протезистов, слесарей сборщиков, шорников по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий, пошивщиков ортопедических изделий (бандажистов).
7. Участие в разработке, совершенствовании и внедрении системы управления качеством.

1. Күнделікті міндеттерді орындауда және мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктерін қанағаттандыруда, оның ішінде физикалық көмек пен өзіне-өзі қызмет көрсетуге жәрдемдесуде қолдау көрсету кезінде жекелендірілген әдістер мен тәсілдерді қолдану.
2. Мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктеріне сәйкес протездік бұйымдарды дербес модельдеуді жүргізу.
3. Оңалту мақсатын, тактикасын қою үшін мүгедектігі бар адамдарды мультидисциплинарлық команда мүшелерімен бірлесіп тексеру.
4. Өнімді түзету және шақтау мақсатында күнделікті тексеру.
5. Пайдаланушыларға бұйымдарды дұрыс қолдануды, пайдалану және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауға үйрету.
6. Өмір сүру сапасын жақсарту, өзіне-өзі қызмет көрсетуге үйрету бойынша мүгедектігі бар адамдармен әңгімелесу, түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
7. Бұйымды жасаудың технологиялық процестерінің орындалуын бақылау, техниктердің, протезші механиктердің, құрастырушы слесарлардың, протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау және әрлеу жөніндегі қайысшылардың, ортопедиялық бұйымдарды тігушілердің (бандажшылар) жұмысын бақылау.
Білу:
1. Адам анатомиясының негіздері.
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды тағайындау мен қолданудың медициналық аспектілері.
3. Мүгедектігі бар адамдарды тұрмыстық бейімдеу әдістемелерін білу.
4. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
5. 3-D форматында сызбалар, суреттер жасау негіздері
6. Протездерді жобалау негіздері.
7. Еңбек заңнамасы.
8. Тілдер туралы заңнама.
9. Ішкі еңбек тәртібі.
10. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тіртібі.
11. Өндірістік санитария талаптары.
12. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағды 2:
Өндірісте сапаны операцияаралық бақылауды жүзеге асыру
Машық:
1. Аяқ-қолдың немесе дененің теріс және оң діңгектерін өндіруді операцияаралық бақылау.
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдардың оңтайлы шақтауды қамтамасыз ету үшін бұйымдарға конструктивті өзгерістер әзірлеу және енгізу .
3. Протез немесе ортез жасау, бұйымды шақтау, статикалық және динамикалық реттеу процесін бақылау.
4. Дайын өнімдерді, олардың жұмыс істеуі және косметикалық көрінісін сараптау .
5. Өнімнің жарамдылығы мен жұмысын оңтайландыру үшін өндірістің технологиялық процесінің кез-келген кезеңін қайталау қажеттілігін анықтау.
6. Бұйымды жасау процесіне басшылық жасау, техниктердің, протезші-механиктердің, құрастырушы слесарьлардың, протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау және әрлеу жөніндегі қайысшылардың, ортопедиялық бұйымдарды тігушілердің (бандажшылардың) жұмысын бақылау.
7. Сапаны басқару жүйесін әзірлеуге, жетілдіруге және енгізуге қатысу.

8. Совершенствование методов работы по повышению эффективности производства протезно-ортопедических изделий.
9. Соблюдение стандартов качества и безопасности технологических процессов на рабочем месте.
10. Анализ причин брака и выпуска продукции низкого качества и пониженных сортов.
11. Участие в разработке мероприятий по их предупреждению и устранению, а также в рассмотрении поступающих рекламаций на выпускаемую организацией продукцию.
Знания:
1. Стандарт качества и безопасности на производстве.
2. Составление карты рисков на производстве.
3. Трудовое законодательство.
4. Законодательство о языках.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
7. Требования производственной санитарии.
8. Требования пожарной безопасности.
Навык 3:
Участие в подборе и назначении протезно-ортопедических изделий
Умения:
1. Осмотр совместно с членами мультидисциплинарной команды пациентов, оценка их физических и функциональных характеристик.
2. Участие во внедрении новых технических средств реабилитации пациентов.
3. Осмотр совместно с врачом пациентов и оценка их физических и функциональных характеристик, рекомендация по подбору изделия.
4. Оценка потребности лица с инвалидностью в протезном изделии.
5. Замеры для изготовления изделия.
6. Отслеживание процесса освоения изделия пациентом, осмотр в динамике.
7. Инструктирование пациента или его семьи по использованию изделия и ухода за ним.
8. Участие в планировании и внедрении новых технических средств реабилитации для пациентов.
Знания:
1. Требования организации труда при проектировании технологических процессов.
2. Руководящие материалы по разработке и оформлению технической документации.
3. Опыт передовых отечественных и зарубежных организаций в области прогрессивной технологии производства аналогичной продукции.
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления;
5. Трудовое законодательство.
6. Законодательство о языках.
Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Требования производственной санитарии.
9. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

8. Протездік-ортопедиялық бұйымдар өндірісінің тиімділігін арттыру бойынша жұмыс әдістерін жетілдіру.
9. Жұмыс орнындағы технологиялық процестердің сапасы мен қауіпсіздігі стандарттарын сақтау.
10. Сапасыз және төмен сортты өнімдердің ақауы және шығарылу себептерін талдау.
11. Олардың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге, сондай-ақ ұйым шығаратын өнімге түсетін жарнамаларды қарауға қатысу.
Білу:
1. Өндірістегі сапа және қауіпсіздік стандарты.
2. Өндірістегі тәуекел картасын құру.
3. Еңбек заңнамасы.
4. Тілдер туралы заңнама.
5. Ішкі еңбек тәртібі.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария талаптары.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағды 3:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды таңдауға және тағайындауға қатысу
Машық:
1. Мультидисциплинарлық команда мүшелерімен бірлесіп пациенттерді тексеру, олардың физикалық және функционалдық сипаттамаларын бағалау.
2. Пациенттерді оңалтудың жаңа техникалық құралдарын енгізуге қатысу.
3. Дәрігермен бірге пациенттерді тексеру және олардың физикалық және функционалдық сипаттамаларын бағалау, бұйымды таңдау бойынша ұсыным.
4. Мүгедектігі бар адамның протездік бұйымға қажеттілігін бағалау.
5. Өнімді дайындауға арналған өлшемдер.
6. Пациенттің бұйымды игеру процесін бақылау, динамикада тексеру.
7. Пациентке немесе оның отбасына бұйымды пайдалану және күту туралы нұсқама беру.
8. Науқастар үшін оңалтудың жаңа техникалық құралдарын жоспарлауға және енгізуге қатысу.
Білу:
1. Технологиялық процестерді жобалау кезінде еңбекті ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Техникалық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу жөніндегі басшылық материалдар.
3. Ұқсас өнімді өндірудің прогрессивті технологиясы саласындағы озық отандық және шетелдік ұйымдардың тәжірибесі.
4. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару негіздері.
5. Еңбек заңнамасы.
6. Тілдер туралы заңнама.
Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария талаптары.
9. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмыс жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

3215-1-001 протезист
3215-1-002 техник-ортопед
3215-2-001 механик-протезист
Основная цель деятельности:
Разработка и внедрение передовых технологий в области протезирования и ортезирования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Участие в организации проведения производственного процесса по изготовлению ортезных изделий.
Дополнительные трудовые функции:
Наличие практических, трудовых, цифровых навыков по профилю
Трудовая функция 1:
Участие в организации проведения производственного процесса по изготовлению ортезных изделий
Навык 1:
Выполнение под руководством высокой квалификации специалиста расчетов, разработка несложных проектов для изготовления ортезных изделий
Умения:
1. Под руководством высокой квалификации специалиста выполняет работу по проведению необходимых технических расчетов, разработке несложных проектов и простых схем.
2. Участие в технической поддержке исполнения производственных процессов по изготовлению ортезных изделий.
3. Применение в работе современных технических и цифровых средств.
4. Участие в проведении персонального моделирования ортезных изделий.
5. Снятие мерок на ортезы.
6. Снятие слепков.
7. Обработка гипсового позитива.
8. Формовка сополимерным материалом гипсового позитива.
9. Шлифовка готового ортеза.
10. Участие в процедурах по техническому обслуживанию ортезно-ортопедических изделий.
11. Участие в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
Знания:
1. Основы анатомии человека.
2. Номенклатуру протезно-ортопедических изделий, модулей и полуфабрикатов.
3. Порядок заполнения бланков заказов.
4. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий.
5. Общую теорию технологии производства протезно-ортопедических изделий.
6. Общую теорию технологии изготовления ортопедической обуви.
7. Материалы и комплектующие изделия для изготовления протезно-ортопедических изделий.
8. Основы биомеханики суставов, статико-динамические особенности опорно-двигательного аппарата.
9. Порядок снятия негативов и изготовления позитивов с конечностей и туловища человека.
10. Основы трудового законодательства.
11. Законодательство о языках.
12. Порядок внутреннего трудового распорядка.
13. Порядок по безопасности и охране труда.
14. Требования производственной санитарии.
15. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

3215-1-001 протезші
3215-1-002 ортопед-техник
3215-2-001 протезші механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Протездеу және ортопедия саласындағы озық технологияларды әзірлеу және енгізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Ортездік бұйымдарды дайындау бойынша өндіріс процесін ұйымдастыруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
Бейіні бойынша практикалық, еңбек, цифрлық дағдыларының болуы
Еңбек функциясы 1 :
Ортоздік бұйымдарды дайындау бойынша өндіріс процесін ұйымдастыруға қатысу
Дағды 1:
Жоғары білікті маманның басшылығымен есептеулерді жүргізу, ортездік бұйымдарды жасау үшін күрделі емес жобаларды әзірлеу
Машық:
1.  Жоғары білікті маманның басшылығымен қажетті техникалық есептеулерді жүргізу, күрделі емес жобалар мен қарапайым диаграммаларды әзірлеу жұмыстарын жүргізеді.
2. Ортездік бұйымдарды өндіру бойынша өндірістік процестерді орындауды техникалық қамтамасыз етуге қатысу.
3. Жұмыста заманауи техникалық және цифрлық құралдарды қолдану.
4. Ортездік бұйымдарды персоналды модельдеу жүргізуге қатысу.
5. Ортездердің өлшемдерін алу.
6. Үлгілерді алу.
7. Гипсті позитивті өңдеу.
8. Сополимерлі материалмен гипсті позитивті қалыптау.
9. Дайын ортезді тегістеу.
10. Ортездік-ортопедиялық бұйымдарға техникалық қызмет көрсету процедураларына қатысу.
11. Технологиялық жабдықты сынақтан өткізуге, жобаланған технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін сынау және меңгеру бойынша тәжірибелік-сараптамалық жұмыстарды жүргізуге қатысу.
Білу:
1. Адам анатомиясының негіздері.
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдардың, модульдердің және жартылай фабрикаттардың номенклатурасы.
3. Тапсырыс бланкілерін толтыру тәртібі.
4. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
5. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру технологиясының жалпы теориясы.
6. Ортопедиялық аяқкиімді өндіру технологиясының жалпы теориясы.
7. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасауға арналған материалдар мен бөлшектер.
8. Буын биомеханикасының негіздері, тірек-қимыл аппаратының статикалық-динамикалық ерекшеліктері.
9. Адамның аяқ-қолы мен денесінен негативтер алу және позитивті жасау тәртібі.
10. Еңбек заңнамасының негіздері.
11. Тіл туралы заңнама.
12. Ішкі еңбек тәртібі.
13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
14. Өндірістік санитария талаптары.
15. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану.
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Проведение необходимых технических расчетов, разработка средней сложности проектов и схем.
2. Участие в технической поддержке исполнения производственных процессов по изготовлению ортезных изделий.
3. Применение в работе современных технических и цифровых средств.
4. Проведение персонального моделирования ортезных изделий.
5. Снятие мерок на ортезы.
6. Снятие слепков.
7. Обработка гипсового позитива.
8. Формовка сополимерным материалом гипсового позитива.
9. Шлифовка готового ортеза.
10. Проведение процедур по техническому обслуживанию ортезно-ортопедических изделий.
11. Участие в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
12. Взаимодействие с специалистами, задействованными в сфере ортезирования, государственными и негосударственными учреждениями и организациями сферы ортезирования.
13. Обучение техников-ортезистов, механиков протезно-ортопедических изделий.
14. Участие в организации внедрения новых технологий, в том числе цифровых и конструкций ортезно-ортопедических изделий.
15. Участие в формировании алгоритма изготовления различных видов ортезно-ортопедических изделий.
Знания:
1. Правовые акты РК и методические материалы, регламентирующие производство протезно-ортопедических изделий.
2. Номенклатуру ортезных изделий, модулей и полуфабрикатов.
3. Технические требования и технологию производства ортезных изделий.
4. Теорию протезостроения, ортезостроения.
5. Теорию технологии производства протезно-ортопедических изделий.
6. Материалы и комплектующие изделия для изготовления протезно-ортопедических изделий.
7. Биомеханику суставов, статико-динамические особенности опорно-двигательного аппарата.
8. Порядок снятия негативов и изготовления позитивов с конечностей и туловища человека.
9. Основы трудового законодательства.
10. Законодательство о языках.
11. Порядок внутреннего трудового распорядка.
12. Порядок по безопасности и охране труда.
13. Требования производственной санитарии.
14. Требования пожарной безопасности.
Навык 2:
Участие в подборе и назначении ортезно-ортопедических изделий
Умения:
1. Участие в осмотре совместно с врачом пациентов и оценке их физических и функциональных характеристик.
2. Замеры для изготовления изделия с использованием традиционных инструментов и 3 D устройств.
3. Проведение неготомии (снятие слепков).
4. Мониторинг процесса освоения изделия пациентом.
5. Инструктирование пациента, членов его семьи по использованию изделия и ухода за ним.

1. Қажетті техникалық есептеулерді жүргізу, күрделілігі орташа жобалар мен схемаларды әзірлеу.
2. Ортездік бұйымдарды өндіру бойынша өндірістік процестерді орындауды техникалық қамтамасыз етуге қатысу.
3. Жұмыста заманауи техникалық және цифрлық құралдарды қолдану.
4. Ортездік бұйымдарды персоналды модельдеуді жүргізу.
5. Ортездердің өлшемдерін алу.
6. Үлгілерді алу.
7. Гипсті позитивті өңдеу.
8. Сополимерлі материалмен гипсті позитивті қалыптау.
9. Дайын ортезді тегістеу.
10. Ортездік-ортопедиялық бұйымдарға техникалық қызмет көрсету процедураларын жүргізу.
11. Технологиялық жабдықты сынақтан өткізуге, жобаланған технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін сынау және меңгеру бойынша тәжірибелік-сараптамалық жұмыстарды жүргізуге қатысу.
12. Ортездеу саласында айналысатын мамандармен, ортопедия саласындағы мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелермен және ұйымдармен өзара әрекеттесу.
13. Ортезші техниктерді, протездік-ортопедиялық бұйымдардың механиктерін үйрету.
14. Жаңа технологияларды, оның ішінде цифрлық технологияларды және ортездік-ортопедиялық бұйымдардың конструкцияларын енгізуді ұйымдастыруға қатысу.
15. Ортездік-ортопедиялық бұйымдардың әртүрлі түрлерін дайындау алгоритмін құруға қатысу.
Білу:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіруді реттейтін Қазақстан Республикасының құқықтық актілері және әдістемелік материалдар.
2. Ортездік бұйымдардың, модульдердің және жартылай фабрикаттардың номенклатурасы.
3. Ортездік бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар және өндіру технологиясы.
4. Протез жасау, ортез жасау теориясы.
5. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру технологиясының теориясы.
6. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасауға арналған материалдар мен құраушы бөлшектер.
7. Буындардың биомеханикасы, тірек-қимыл аппаратының статикалық-динамикалық ерекшеліктері.
8. Адамның аяқ-қолы мен денесінен негативтер алу және позитив жасау тәртібі.
9. Еңбек заңнамасының негіздері.
10. Тіл туралы заңнама.
11. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
12. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі
13. Өндірістік санитария талаптары.
14. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағды 2:
Ортездік-ортопедиялық бұйымдарды таңдауға және тағайындауға қатысу
Машық:
1. Дәрігермен бірге науқастарды тексеруге қатысу және олардың физикалық және функционалдық ерекшеліктерін бағалау.
2. Дәстүрлі құралдар мен 3D құрылғыларын пайдаланып бұйымды жасауға арналған өлшемдер.
3. Неготомия жүргізу (құймалар алу).
4. Науқастың өнімді меңгеру процесін бақылау.
5. Науқасты және оның отбасы мүшелерін өнімді пайдалану және күту бойынша нұсқау беру.

6. Участие в планировании и внедрении новых технических средств реабилитации пациентов.
7. Применение современного оборудования.
Знания:
1. Правовые акты РК и методические материалы, регламентирующие производство ортезно-ортопедических изделий.
2. Основы анатомии человека.
3. Номенклатуру ортезно-ортопедических изделий, модулей и полуфабрикатов.
4. Порядок снятия мерок для изготовления ортезно-ортопедических изделий (проведение неготомии) с использованием традиционных методов и инструментов или 3D технологий.
5. Технологии производства ортезно-ортопедических изделий.
6. Теорию ортезостроения.
7. Медицинские аспекты назначения и применения ортезно-ортопедических изделий.
8. Оценку потребности лиц с инвалидностью и подбор технических средств реабилитации.
9. Технические данные оборудования, используемые при выпуске изделий.
10. Основы трудового законодательства.
11. Законодательство о языках.
12. Порядок внутреннего трудового распорядка.
13. Порядок по безопасности и охране труда.
14. Требования производственной санитарии.
15. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска
к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
5
5
5
5
6
техник-ортопед
техник-протезист
техник-технолог-протезист
техник-технолог ортопедической обуви
инженер-технолог-ортезист
19. Карточка профессии "Инженер-технолог-ортезист":
Код группы
2144-1
Код наименования занятия:
2144-1-006
Наименование профессии:
Инженер-технолог-ортезист
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.0. – без категории;
6.1. – 2 категории;
6.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым
квалификационным характеристикам должностей служащих организаций
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).

6. Пациентті оңалтудың жаңа техникалық құралдарын жоспарлауға және енгізуге қатысу.
7. Заманауи техниканы пайдалану.
Білу:
1. Ортездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіруді реттейтін Қазақстан Республикасының құқықтық актілері және әдістемелік материалдар.
2. Адам анатомиясының негіздері.
3. Ортездік-ортопедиялық бұйымдардың, модульдердің және жартылай фабрикаттардың номенклатурасы.
4. Дәстүрлі әдістер мен құралдарды немесе 3D-технологияларды пайдалана отырып, ортездік-ортопедиялық бұйымдарды (неготомия жүргізу) өндіру үшін өлшемдерді алу тәртібі.
5. Ортездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру технологиялары.
6. Ортез құрылысының теориясы.
7. Ортездік-ортопедиялық бұйымдардың мақсаты мен қолданылуының медициналық аспектілері.
8. Мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктерін бағалау және оңалтудың техникалық құралдар1 таңдау.
9. Бұйымдарды шығару кезінде пайдаланылатын жабдықтардың техникалық деректері.
10. Еңбек заңнамасының негіздері.
11. Тіл туралы заңнама.
12. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
14. Өндірістік санитария талаптары.
15. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
5
5
5
5
6
Техник-ортопед
Протезші -техник
Протезші-техник-технолог
ортопедиялық аяқ киім техник-технологы
ортезші-инженер-технолог
19. "Ортезші инженер-технолог" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
2144
Қызметтер атауының коды:
2144-1-006
Кәсіптің атауы:
Ортезші инженер-технолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша кіші деңгейі:
6.0. – санаты жоқ;
6.1. – 2-санат;
6.2. – 1-санат
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген).

Параграф 49, пункт 458, Инженер-технолог (Технолог):
Инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-технолога II категории не менее 2 лет;
инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера-технолога без категории не менее 3 лет;
инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Высшее профессиональное техническое
Высшее медицинское
Специальность:
Технология изготовления протезов и ортезов и иные специальности в области протезирования и ортезирования
Биомедицинская инженерия
Квалификация:
Инженер (технолог)
инженер-технолог
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
инженер-технолог без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер-технолог II категории: стаж работы в должности инженера-технолога без категории не менее 3 лет;
инженер-технолог I категории: стаж работы в должности инженера-технолога II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
инженер-технолог-протезист
инженер-технолог ортопедической обуви
Основная цель деятельности:
Разработка и внедрение передовых технологий в области протезирования и ортезирования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции
1. Организация и контроль производственного процесса по изготовлению ортезных изделий.
2. Мониторинг за применением изделий.
3. Совместный осмотр лиц с инвалидностью в динамике в составе мультидисциплинарной команды.
Дополнительные трудовые функции:
Наличие практических, трудовых, цифровых навыков по профилю
Трудовая функция 1: Организация производственного процесса по изготовлению ортезно-ортопедических изделий и контроль за их применением
Навык 1:
Разработка технологических процессов изготовления ортезно-ортопедических изделий, приемка готовой продукции
Умения:

49-параграф, 458-тармақ, инженер-технолог (технолог):
I санаттағы инженер-технолог: кадрлар даярлаудың тиiстi саласында жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) бiлiмi және II санаттағы инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санаттағы инженер-технолог: кадрларды даярлаудың тиiстi саласында жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi) бiлiм және санаты жоқ инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемiнде 3 жыл;
санаты жоқ инженер-технолог: жұмыс тәжірибесіне талаптар қойылмай, тиісті оқыту саласында жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), тиісті мамандық (біліктілік) бойынша ортадан кейінгі білім немесе I санаттағы техник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары кәсіби техникалық
Жоғары медициналық
Мамандық:
Протездер мен ортездер жасау технологиясы және протездеу және ортездеу саласындағы өзгеде мамандықтар
Биомедициналық инженерия
Біліктілік:
Инженер (технолог)
инженер-технолог
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
протезші инженер-технолог
ортопедиялық аяқкиім инженер-технологы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Протездеу және ортездеу саласындағы озық технологияларды әзірлеу және енгізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ортездік бұйымдарды жасау бойынша өндіріс процесін ұйымдастыру және бақылау.
2. Бұйымдарды пайдалануға мониторинг.
3. Мультидисциплинарлық команда құрамында мүгедектігі бар адамдарды динамикада бірлесіп қарау.
Қосымша еңбек функциялары:
Бейіні бойынша практикалық, еңбек, цифрлық дағдыларының болуы
Еңбек функциясы 1 :
Ортездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша өндірістік процесін ұйымдастыру және олардың қолданылуын бақылау
Дағды1:
Ортездік- ортопедиялық бұйымдарды дайындаудың технологиялық процестерін әзірлеу, дайын өнімді қабылдау
Машық:

1. Организация и координация производственного процесса по изготовлению ортезно-ортопедических изделий.
2. Разработка планов размещения оборудования, технического оснащения и рабочих мест.
3. Сотрудничество с другими специалистами, задействованными в сфере ортезирования, государственными и негосударственными учреждениями и организациями сферы ортезирования.
4. Организация и проведение обучения техников-ортезистов, механиков протезно-ортопедических изделий.
5. Организация внедрения новых технологий, в том числе цифровых и конструкций ортезно-ортопедических изделий.
6. Проведение аттестации и рационализации рабочих мест, использование резервов повышения качества продукции и технологических процессов.
7. Участие в подборе кадров, их расстановке и целесообразном использовании трудовых ресурсов.
8. Проведение работы по повышению квалификации работников цеха.
9. Контроль за процессом изготовления ортезно-ортопедических изделий на отдельных этапах производства.
10. Проведения алгоритма изготовлений различных видов ортезно-ортопедических изделий.
11. Применение передового отечественного и зарубежного опыта в области технологии производства.
12. Разработка и принятие участия в реализации мероприятий по повышению эффективности производства, направленных на сокращение расхода материалов, снижения трудоемкости, повышения производительности труда.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты РК, методические материалы, регламентирующие производство протезно-ортопедических изделий.
2. Номенклатуру ортезных изделий, модулей и полуфабрикатов.
3. Технические требования и технология производства ортезных изделий.
4. Теорию протезостроения, ортезостроения.
5. Трудовое законодательство.
6. Законодательство о языках.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
9. Требования производственной санитарии.
10. Требования пожарной безопасности.
Трудовая функция 2:
Обеспечение помощи в выполнении ежедневных задач и личных потребностей лиц с инвалидностью, включая оказание физической поддержки и помощи в самообслуживании
Навык 1:
Оказание индивидуализированной помощи в выполнении ежедневных задач и удовлетворении личных потребностей лиц с инвалидностью, включая физическую поддержку и содействие в самообслуживании
Умения:
1. Применение индивидуализированных методов и подходов при предоставлении поддержки в выполнении повседневных задач и удовлетворении потребностей лиц с инвалидностью, включая физическую помощь и содействие в самообслуживании.
2. Проведение персонального моделирования ортезных изделий согласно потребностям лиц с инвалидностью.

1. Ортездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру бойынша өндірістік процесін ұйымдастыру және үйлестіру.
2. Жабдықтарды, техникалық құралдарды және жұмыс орындарын орналастыру жоспарын жасау.
3. Ортездеу саласына жұмылдырылған басқа да мамандармен, ортездеу саласындағы мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелермен және ұйымдармен ынтымақтастық.
4. Ортезші техниктер мен протездік-ортопедиялық бұйымдардың механиктерін даярлауды ұйымдастыру және өткізу.
5. Жаңа, оның ішінде цифрлық технологияларды технологияларды және ортопедиялық-ортопедиялық бұйымдардың конструкцияларын енгізуді ұйымдастыру.
6. Өнімнің және технологиялық процестердің сапасын арттырудың резервтерін пайдалана отырып, жұмыс орындарын аттестаттау және оңтайландыру жүргізу.
7. Кадрларды іріктеуге, оларды орналастыруға және еңбек ресурстарын орынды пайдалануға қатысу.
8. Цех жұмыскерлерінің біліктілігін арттыру жұмыстарын жүргізу.
9. Өндірістің жеке кезеңдерінде ортездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау процесін бақылау.
10. Ортездік-ортопедиялық бұйымдардың түрлерін дайындау алгоритмін жүргізу.
11. Өндіріс технологиясы саласында озық отандық және шетелдік тәжірибені қолдану.
12. Материалдық шығынды азайтуға, еңбек сыйымдылығын төмендетуге, еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өндіріс тиімділігін арттыру шараларын әзірлеу және жүзеге асыруға қатысу
Білу:
1. Ортездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіруді реттейтін Қазақстан Республикасының құқықтық актілері және әдістемелік материалдар.
2. Ортездік бұйымдардың, модульдердің және жартылай фабрикаттардың номенклатурасы.
3. Ортездік бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар мен өндіру технологиясы.
4. Протез жасау, ортез жасау теориясы.
5. Еңбек заңнамасы.
6. Тілдер туралы заңнама.
7. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
9. Өндірістік санитария талаптары.
10. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Еңбек функциясы 2 :
Мүгедектігі бар адамдарға күнделікті міндеттерді орындауға және жеке қажеттіліктеріне, оның ішінде физикалық қолдауға және өзін-өзі күтуге көмек беруді қаматамасыз еті
Дағды 1:
Мүгедектігі бар адамдарға күнделікті міндеттерді орындауға және жеке қажеттіліктерді қанағаттандыруға, оның ішінде физикалық қолдау мен өзін-өзі күтуге жәрдемдесуге жеке көмек көрсету
Машық:
1. Мүгедектігі бар адамдардың күнделікті өмірлік міндеттері мен қажеттіліктерін, оның ішінде физикалық көмек және өзін-өзі күтуге жәрдемдесуді қамтамасыз ету үшін жеке әдістер мен тәсілдерді қолдану.
2. Мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктеріне сәйкес ортездік бұйымдарды дербес модельдеу жүргізу.

3. Совместный осмотр с членами мультидисциплинарной команды лиц с инвалидностью для постановки цели, тактики реабилитации.
4. Совместный осмотр с врачом лиц с инвалидностью в динамике для оценки состояния и мониторинга использования ортезов.
5. Обучение пользователей правильному использованию изделий, соблюдению правил эксплуатации и техники безопасности.
6. Анализ причины брака и выпуска продукции низкого качества и пониженных сортов, принимать участие в разработке мероприятий по их предупреждению и устранению, а также в рассмотрении поступающих рекламаций на выпускаемую организацией продукцию.
Знания:
1. Анатомию человека.
2. Биомеханику движений.
3. Порядок и алгоритм снятия мерок для изготовления ортезно-ортопедических изделий (проведение неготомии) с использованием традиционных и 3D технологий.
4. Медицинские аспекты назначения и применения ортезно-ортопедических изделий.
5. Новейшие технологии и конструкции ортезных изделий.
6. Основы систем автоматизированного проектирования.
7. Основы изобретательства, методы анализа технического уровня объектов техники и технологии.
8. Трудовое законодательство.
9. Законодательство о языках.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка.
11. Порядок по безопасности и охране труда.
12. Требования производственной санитарии.
13. Требования пожарной безопасности.
Навык 2:
Осуществление межоперационного контроля качества на производстве
Умения:
1. Осуществлять межоперационный контроль и руководство процесса изготовления ортезов от снятия гипсового слепка конечностей или туловища до шлифовки готового изделия.
2. Разработка и внесение конструктивных изменений в изделия для обеспечения оптимальной подгонки ортезно-ортопедических изделий.
3. Мониторинг изготовления ортеза, подгонки, статического и динамического регулирования изделия.
4. Экспертиза готовых изделий.
5. Определение необходимости в повторении какого-либо из этапов технологического процесса изготовления для оптимизации подгонки и функционирования изделия.
6. Руководство процессом изготовления мягких изделий, контроль работы швей.
7. Участие в разработке, совершенствовании и внедрении системы управления качеством.
8. Совершенствование методов работы по повышению эффективности производства ортезно-ортопедических изделий.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по технологической подготовке производства.
2. Стандарт качества и безопасности на производстве.
3. Алгоритм изготовления ортезных изделий.
4. Составление карты рисков на производстве.

3. Оңалту мақсаттары мен тактикасын белгілеу үшін мүгедектігі бар адамдарды мультидисциплинарлық команданың мүшелерімен бірлесіп тексеру.
4. Ортездердің жай-күйін бағалау және пайдалануды мониторингтеу үшін мүгедектігі бар адамдарды динамикада дәрігерімен бірлесіп тексеру.
5. Пайдаланушыларды өнімді дұрыс қолдануға, пайдалану және қауіпсіздік қағидаларын сақтауға үйрету.
6. Сапасы төмен және сапасыз өнімдерді шығару мен ақаулардың себептерін талдау, олардың алдын алу және жою шараларын әзірлеуге, сондай-ақ ұйым шығаратын өнімге келіп түсетін шағымдарды қарауға қатысу.
Білу:
1. Адам анатомиясы.
2. Қозғалыстардың биомеханикасы.
3. Дәстүрлі және 3D технологияларды пайдалана отырып, ортездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау (негтомия жүргізу) үшін өлшемдерді алу тәртібі мен алгоритмі.
4. Ортездік-ортопедиялық бұйымдардың мақсаты мен қолданылуының медициналық аспектілері.
5. Ортездік бұйымдардың жаңа технологиялары мен конструкциялары.
6. Автоматтандырылған жобалау жүйелерінің негіздері.
7. Өнертабыс негіздері, техникалық және технологиялық объектілердің техникалық деңгейін талдау әдістері.
8. Еңбек заңнамасы.
9. Тіл туралы заңнама.
10. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
12. Өндірістік санитария талаптары.
13. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағды 2:
Өндірісте сапаны операцияаралық бақылауды жүзеге асыру
Машық:
1. Аяқ-қолдарға немесе денеге арналған гипсті үлгіні шешуден бастап дайын бұйымды әрлеуге дейін ортездер жасау процесін операцияаралық бақылауды және басқаруды жүзеге асыру.
2. Ортездік-ортопедиялық бұйымдардың оңтайлы шақтауын қамтамасыз ету үшін бұйымдарға дизайн өзгерістерін әзірлеу және енгізу.
3. Ортездің жасалуына, дұрыс келтірілуіне, бұйымның статикалық және динамикалық реттелуіне мониторинг.
4. Дайын өнімді сараптау.
5. Бұйымды шақтауды және қызметін оңтайландыру үшін дайындау процесінің кез келген кезеңдерін қайталау қажеттілігін айқындау.
6. Жұмсақ бұйымдарды дайындау процесін басқару, тігіншілердің жұмысын бақылау.
7. Сапаны басқару жүйесін әзірлеуге, жетілдіруге және енгізуге қатысу.
8. Ортездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру тиімділігін арттыру бойынша жұмыс әдістерін жетілдіру.
Білу:
1. Өндірісті технологиялық дайындау бойынша заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар.
2. Өндірістегі сапа мен қауіпсіздік стандарты.
3. Ортопедиялық бұйымдарды дайындау алгоритмі.
4. Өндірістегі тәуекел картасын жасау.

07231000
Обувное дело 07231100
Обувное производство (по видам)
Специализация в области ортопедии
Квалификация:
4S07231104
Техник-технолог
Требования к опыту работы:
Наличие технического и профессионального (среднего специального, среднего профессионального) образования:
техник без категории: без предъявления требований к стажу работы;
техник II категории: стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет;
техник I категории: стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
техник-технолог-ортезист;
техник-технолог-протезист
Основная цель деятельности:
Адаптация и внедрение технологий изготовления протезно-ортопедической обуви.
Контроль за исполнением технологических процессов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Участие в организации изготовления протезно-ортопедической обуви
Дополнительные трудовые функции:
Наличие практических, трудовых, цифровых навыков по профилю
Трудовая функция 1: Участие в организации изготовления протезно-ортопедической обуви
Навык 1:
Выполнение под руководством высокой квалификации специалиста расчетов, разработка несложных проектов для изготовления ортопедической обуви
Умения:
1. Под руководством высокой квалификации специалиста выполняет работу по проведению необходимых технических расчетов, разработке несложных проектов и простых схем.
2. Участие в технической поддержке исполнения производственных процессов по изготовлению ортопедической обуви.
3. Применение в работе современных технических и цифровых средств.
4. Участие в проведении персонального моделирования ортопедической обуви.
5. Снятие мерок на ортопедическую обувь.
6. Снятие слепков.
7. Обработка гипсового позитива.
8. Формовка сополимерным материалом гипсового позитива.
9. Участие в процедурах по техническому обслуживанию протезно-ортопедических изделий.
10. Участие в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
11. Участие в контроле и оценке готового изделия, его функционировании и косметическом виде.
12. Участие в технической поддержке исполнения производственных процессов по изготовлению ортопедической обуви.
Знания:
1. Основы анатомии стопы человека.

07231000
Аяқкиім ісі
07231100
Аяқкиім өндірісі (түрлері бойынша)
Ортопедия саласындағы мамандандыру
Біліктілік:
4S07231104
Техник-технолог
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімнің болуы:
санаты жоқ техник: жұмыс өтіліне талап қойылмайды ;
II санаттағы техник: санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
I санаттағы техник: II санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
ортезші техник-технолог;
протезші техник-технолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Протездік-ортопедиялық аяқкиімді өндіру технологияларын бейімдеу және енгізу.
Технологиялық процестердің орындалуын бақылау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша технологиялық өндірістік процестерді ұйымдастыруға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
Бейіні бойынша практикалық, еңбек, цифрлық дағдыларының болуы
Еңбек функциясы 1: Протездік-ортопедиялық аяқкиім өндірісін ұйымдастыруға қатысу
Дағды 1:
Біліктілігі жоғары маманның басшылығымен есептеулерді орындау, ортопедиялық аяқкиім жасаудың қарапайым жобаларын әзірлеу
Машық:
1. Біліктілігі жоғары маманның басшылығымен қажетті техникалық есептеулерді жүргізу, күрделі емес жобалар мен қарапайым схемаларды әзірлеу бойынша жұмыстарды орындау.
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша өндірістік процестерді орындауды техникалық қолдауға қатысу.
3. Жұмыста заманауи техникалық және цифрлық құралдарды қолдану.
4. Ортопедиялық аяқкиімді жеке модельдеуге қатысу.
5. Ортопедиялық аяқкиімнің өлшемдерін алу.
6. Үлгілерді өлшеп алу.
7. Позитивті гипсті өңдеу.
8. Сополимерлі материалмен оң гипсті қалыптау.
9. Протездік-ортопедиялық бұйымдарға техникалық қызмет көрсету рәсімдеріне қатысу.
10. Технологиялық жабдықты сынақтан өткізуге, жобаланған технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін сынау және меңгеру бойынша тәжірибелік жұмыстарды жүргізуге қатысу.
11. Дайын өнімді, оның жұмыс істеуін және косметикалық сыртқы түрін бақылауға және бағалауға қатысу.
12. Ортопедиялық аяқкиімді өндіру бойынша өндірістік процестерді орындауды техникалық қамтамасыз етуге қатысу.
Білу:
1. Адам табанының негізгі анатомиясы.

07231000
Обувное дело 07231100
Обувное производство
(по видам)
Специализация в области протезирования и ортезирования
Квалификация:
4S07231104
Техник-технолог
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации:
при наличии технического и профессионального образования:
техник высшей категории: стаж работы по специальности не менее пяти лет;
при наличии послесреднего образования: без требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
техник-технолог-ортезист;
техник-технолог-протезист
Основная цель деятельности:
Адаптация и внедрение технологий изготовления протезно-ортопедической обуви. Контроль за исполнением технологических процессов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Участие в организации изготовления протезно-ортопедической обуви
Дополнительные трудовые функции:
Наличие практических, трудовых, цифровых навыков по профилю
Трудовая функция 1: Участие в организации изготовления протезно-ортопедической обуви
Навык 1:
Выполнение расчетов, разработка несложных проектов для изготовления ортопедической обуви.
Участие в внедрении технологических процессов изготовления ортопедической обуви
Умения:
1. Проведение необходимых технических расчетов, разработка средней сложности проектов и схем.
2. Участие в технической поддержке исполнения производственных процессов по изготовлению ортопедической обуви.
3. Применение в работе современных технических и цифровых средств.
4. Проведение персонального моделирования ортопедической обуви.
5. Снятие мерок на ортопедическую обувь.
6. Снятие слепков.
7. Обработка гипсового позитива.
8. Формовка сополимерным материалом гипсового позитива.
9. Проведение процедур по техническому обслуживанию протезно-ортопедических изделий.
10. Участие в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
11. Контроль и оценка готового изделия, его функционирования.
12. Участие в технической поддержке исполнения производственных процессов по изготовлению ортопедической обуви.
13. Взаимодействие с специалистами, задействованными в сфере изготовления ортопедической обуви, государственными и негосударственными учреждениями и организациями сферы протезирования и ортезирования.
Знания:

07231000
Аяқкиім жасау 07231100
Аяқкиім өндірісі (түрлері бойынша)
Мамандығы протездеу және ортопедия саласындағы мамандандыру
Біліктілік:
4S07231104
техник-технолог
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
техникалық және кәсіптік білімі болған кезде:
жоғары санатты техник: мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл;
ортадан кейінгі білімі болған кезде: жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында)оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
протезші техник-технолог
ортезші техник-технолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Протездік-ортопедиялық аяқкиімді өндіру технологияларын бейімдеу және енгізу. Технологиялық процестердің орындалуын бақылау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау бойынша өндіріс процесін ұйымдастыруға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
Бейіні бойынша практикалық, еңбек, цифрлық дағдыларының болуы
Еңбек функциясы 1: Протездік-ортопедиялық аяқкиім өндірісін ұйымдастыруға қатысу
Дағды 1:
Ортопедиялық аяқкиім жасау үшін есептеулерді орындау, қарапайым жобалар әзірлеу.
Ортопедиялық аяқкиім өндірісінің технологиялық процестерін жүзеге асыруға қатысу
Машық:
1. Қажетті техникалық есептеулерді жүргізу, күрделілігі орташа жобалар мен схемаларды әзірлеу.
2. Ортопедиялық аяқкиімді өндіру бойынша өндірістік процестерді орындауды техникалық қамтамасыз етуге қатысу.
3. Жұмыста заманауи техникалық және цифрлық құралдарды қолдану.
4. Ортопедиялық аяқкиімді дербес модельдеу.
5. Ортопедиялық аяқкиімдердің өлшемін алу.
6. Үлгілерді өлшеп алу.
7. Гипсті позитивті өңдеу.
8. Сополимерлі материалмен оң гипсті қалыптау.
9. Протездік-ортопедиялық бұйымдарға техникалық қызмет көрсету рәсімдерін жүргізу.
10. Технологиялық жабдықты сынақтан өткізуге, жобаланған технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін сынау және меңгеру бойынша тәжірибелік жұмыстарды жүргізуге қатысу.
11. Дайын өнімді, оның жұмыс істеуін және косметикалық сыртқы түрін бақылауға және бағалауға қатысу.
12. Ортопедиялық аяқкиімді өндіру бойынша өндірістік процестерді орындауды техникалық қамтамасыз етуге қатысу.
13. Ортопедиялық аяқ киім өндірісімен айналысатын мамандармен, протездеу және ортопедия саласындағы мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелермен және ұйымдармен өзара іс-қимыл.
Білу:

1. Руководство технологическим процессом и контроль работы модельера-конструктора ортопедической обуви, модельера верха ортопедической обуви, модельера колодок.
2. Взаимодействие с другими специалистами: сборщиком ортопедической обуви (вручную), фрезеровщиком ортопедической обуви (отделочник ортопедической обуви), обувщиком по пошиву ортопедической обуви, задействованными в изготовлении ортопедической обуви или ортезов стопы.
3. Проведение модификации изделий, внесение конструктивных изменений в изделия для обеспечения оптимальной подгонки.
4. Выполнение или контроль изготовления ортопедической обуви в пределах своих полномочий.
5. Участие в контроле и оценке готового изделия, его функционировании и косметическом виде.
6. Определение необходимости в повторном проведении работ технологического процесса изготовления протезно-ортопедического изделия для оптимизации его подгонки и функционирования.
7. Обучение специалистов, задействованных в изготовлении ортопедической обуви или ортезов стопы.
8. Повышение своего профессионального уровня;
9. Межоперационный контроль качества готового изделия.
10. Техническая поддержка исполнения производственных процессов по изготовлению ортопедической обуви.
11. Контроль технологического изготовления ортопедической обуви.
12. Контроль качества, оценка функциональности и эстетического вида готового изделия.
13. Организация внедрения новых технологий, в том числе цифровых и конструкций протезно-ортопедических изделий.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические материалы, регламентирующие производства ортопедических изделий.
2. Анатомию стопы человека.
3. Номенклатуру ортопедической обуви и стелек.
4. Порядок снятия мерок для изготовления обуви и стелек.
5. Технологию производства ортопедической обуви.
6. Материалы и комплектующие изделия для изготовления ортопедической обуви.
7. Биомеханику суставов, статико-динамические особенности опорно-двигательного аппарата.
8. Технические требования к изготовлению ортопедической обуви.
9. Трудовое законодательство.
10. Законодательство о языках.
Порядок внутреннего трудового распорядка.
11. Порядок по безопасности и охране труда.
12. Требования производственной санитарии.
13. Требования пожарной безопасности.
Навык 2:
Участие в подборе и назначении ортопедических изделий, обуви
Умения:
1. Осмотр совместно с членами мультидисциплинарной команды пациентов и определение их физических и функциональных возможностей.
2. Совместный осмотр с членами мультидисциплинарной команды лиц с инвалидностью для постановки цели, тактики реабилитации.

1. Технологиялық процесті басқару және ортопедиялық аяқкиім модельер-дизайнерінің, ортопедиялық аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің модельерінің, қалыптар модельерінің жұмысын бақылау.
2. Басқа мамандармен: ортопедиялық аяқкиімді немесе табан ортездерін өндірумен айналысатын ортопедиялық аяқкиімді құрастырушымен (қолмен), ортопедиялық аяқкиімді фрезерлеушімен (ортопедиялық аяқкиімді әрлеуші), ортопедиялық аяқкиімді тігушімен өзара іс-қимыл.
3. Бұйымдарға модификациялар жүргізу, оңтайлы шақтауды қамтамасыз ету үшін бұйымдарға консруктивтік өзгеріс енгізу.
4. Өз өкілеттігі шегінде ортопедиялық аяқкиімді өндіруді жүзеге асыру немесе бақылау.
5. Дайын өнімді, оның жұмыс істеуін және косметикалық сыртқы түрін бақылауға және бағалауға қатысу.
6. Протездік-ортопедиялық бұйымның жарамдылығы мен жұмыс істеуін оңтайландыру үшін дайындаудың технологиялық процесін қайта өңдеу қажеттілігін айқындау.
7. Ортопедиялық аяқкиімді немесе табан ортездерін жасаумен айналысатын мамандарды даярлау.
8. Кәсіби деңгейді арттыру;
9. Дайын бұйымның сапасын операцияаралық бақылау.
10. Ортопедиялық аяқкиімді өндіру бойынша өндірістік процестерді орындауды техникалық қамтамасыз ету.
11. Ортопедиялық аяқкиімнің технологиялық өндірісін бақылау.
12. Сапаны бақылау, дайын өнімнің функционалдығын және эстетикалық көрінісін бағалау.
13. Жаңа технологияларды, оның ішінде цифрлық технологияларды және протездік-ортопедиялық бұйымдардың конструкцияларын енгізуді ұйымдастыру.
Білу:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдар өндірісін регламенттейтін ҚР заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері және басқа да әдістемелік материалдар.
2. Адам табанының анатомиясы.
3. Ортопедиялық аяқкиім және ұлтарақтар номенклатурасы.
4. Аяқкиімді және ұлтарақтарды дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
5. Ортопедиялық аяқкиімді өндіру технологиясы.
6. Ортопедиялық аяқкиімді дайындауға арналған материалдар мен бөлшектер.
7. Буындардың биомеханикасы, тірек-қимыл аппаратының статикалық-динамикалық ерекшеліктері.
8. Ортопедиялық аяқкиімді дайындауға қойылатын техникалық талаптар.
9. Еңбек заңнамасы.
10. Тіл туралы заңнама.
Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
12. Өндірістік санитария талаптары.
13. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағды 2:
Ортопедиялық бұйымдарды, аяқкиімді таңдауға және тағайындауға қатысу
Машық:
1. Пациенттерді мультидисциплинарлық команды мүшелерімен бірлесіп тексеру, олардың физикалық және функционалдық мүмкіндіктерін айқындау.
2. Оңалту мақсаттары мен тактикасын белгілеу үшін мүгедектігі бар адамдарды мультидисциплинарлық команданың мүшелерімен бірлесіп тексеру.

3. Совместный осмотр с врачом пациента в динамике.
4. В осмотре, назначении и подборе ортопедических изделий совместно с врачом – ортопедом.
5. Инструктирование пациента или его семьи по вопросам правильного использования изделия и ухода за ним.
6. Обучение пользователей соблюдению порядка эксплуатации и техники безопасности в ортопедической обуви при применении дополнительного технического средства реабилитации.
7. Анализ причин брака и выпуска продукции низкого качества и пониженных сортов.
8. Принятие участия в разработке мероприятий по их предупреждению и устранению, а также в рассмотрении поступающих рекламаций на выпускаемую организацией продукцию.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты РК, методические материалы, регламентирующие производство протезно-ортопедических изделий.
2. Анатомию стопы человека.
3. Биомеханику суставов, статико-динамические особенности опорно-двигательного аппарата.
4. Общую теорию протезо-ортезостроения.
5. Порядок снятия мерок для изготовления ортопедической обуви.
6. Алгоритм изготовления ортопедической обуви;
7. Реабилитационное оборудование и особенности его применения в ортопедической обуви для различных категорий больных.
8. Номенклатуру ортопедической обуви, материалов и комплектующих изделий для изготовления протезно-ортопедических изделий.
9. Порядок снятия мерок для изготовления ортопедической обуви.
10. Технические требования и технологии изготовления ортопедической обуви.
11. Основы систем автоматизированного проектирования.
12. Трудовое законодательство.
13. Законодательство о языках.
14. Порядок внутреннего трудового распорядка.
15. Порядок по безопасности и охране труда.
16. Требования производственной санитарии.
17. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
6
инженер-технолог-протезист
инженер-технолог ортопедической обуви
модельер-конструктор ортопедической обуви
модельер-раскройщик верха ортопедической обуви
модельер колодок

3. Пациентті динамикада дәрігермен бірлесіп тексеру.
4. Ортопед дәрігермен бірлесіп ортопедиялық бұйымдарды тексеру, тағайындау және таңдау.
5. Пациентке немесе оның отбасына өнімді дұрыс пайдалану және күту туралы нұсқау беру.
6. Пайдаланушыларды қосымша оңалтудың техникалық құралдарын пайдалану кезінде ортопедиялық аяқкиімде пайдалану процедуралары мен қауіпсіздік шараларын сақтауға үйрету.
7. Сапасыз және төмен сұрыпты өнімдерді шығару және ақаулардың себептерін талдау.
8. Олардың алдын алу және жою шараларын әзірлеуге, сондай-ақ ұйым шығаратын өнімге келіп түсетін шағымдарды қарауға қатысу.
Білу:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдар өндірісін регламенттейтін ҚР заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері және басқа да әдістемелік материалдар.
2. Адам табанының анатомиясы.
3. Буындардың биомеханикасы, тірек-қимыл аппаратының статикалық-динамикалық ерекшеліктері.
4. Протездік-ортездік құрылыстың жалпы теориясы.
5. Ортопедиялық аяқкиімді дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
6. Ортопедиялық аяқкиімді дайындау алгоритмі;
7. Оңалту жабдықтары және оны пациенттердің әртүрлі категориялары үшін ортопедиялық аяқкиімде қолдану ерекшеліктері.
8. Ортопедиялық аяқкиімнің номенклатурасы, протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындауға арналған материалдар мен бөлшектер.
9. Ортопедиялық аяқкиімді дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
10. Ортопедиялық аяқкиімге қойылатын техникалық талаптар және өндіру технологиясы.
11. Автоматтандырылған жобалау жүйелерінің негіздері.
12. Еңбек заңнамасы.
13. Тіл туралы заңнама.
14. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
15. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
16. Өндірістік санитария талаптары.
17. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
жалғасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
6
Протезші инженер-технолог
ортопедиялық аяқкиім инженер-технологы
ортопедиялық аяқкиім модельер-конструкторы
ортопедиялық аяқкиімінің үстіңгі бөлігін пішуші-модельер
қалыптар модельері

23. Карточка профессии "Затяжчик ортопедической обуви (вручную)"
Код группы:
7536-1
Код наименования занятия:
7536-1-004 "Затяжчик обуви"
Наименование профессии:
Затяжчик ортопедической обуви (вручную)
Уровень квалификации по ОРК
1
Подуровень квалификации по ОРК:
1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым квалификационным характеристикам должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21757).
Параграф 14, пункты 30-31, Затяжчик обуви, 1 разряд.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
наличие основного среднего образования, но не ниже начального образования и/или краткосрочное обучение
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
7536-1-022 Сборщик деталей и изделий (обувь)
7536-1-024 Сборщик обуви (вручную)
Основная цель деятельности:
Затяжка верха обуви на колодку вручную
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под непосредственным руководством и контролем
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под непосредственным руководством и контролем.
Навык 1:
Под непосредственным контролем выполнение простых работ по затяжке верха обуви (вручную)
Умения:
1. Под непосредственным контролем затяжка обуви путем установки и выравнивания положения заготовки сандалий на колодке.
2. Прижимание к подложке или подошве затяжной кромки верха в пяточной и носочной частях с обеспечением требуемой высоты задника и длины носочной части.
Знания:
1. Способы затяжки обуви.
2. Порядок установки заготовки обуви на колодке.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка.
4. Порядок по безопасности и охране труда.
5 порядок производственной санитарии.
6. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под непосредственным контролем, добросовестность, аккуратность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

23. "Ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен)" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7536-1
Қызметтер атауының коды:
7536-1-004 "Аяқкиімді керуші"
Кәсіптің атауы:
Ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша кіші деңгейі:
1
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Жұмыстар мен жұмысшылар кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым)бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
14-параграф, 30-31-тармақ, аяқкиімді керуші, 1-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білімнің болуы, бірақ бастауыш білімнен және/немесе қысқа мерзімді оқытудан төмен емес
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
7536-1-022 бөлшектер мен бұйымдарды құрастыру (аяқкиім)
7536-1-024 яяқкиімді құрастырушы (қолмен)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аяқкиімнің үстіңгі бөлігін қалыпқа қолмен керуші
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Тікелей бақылау және қадағалау бойынша нұсқауларға сәйкес қарапайым тапсырмаларды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Тікелей бақылаудың және қадағалау бойынша нұсқамаларға сәйкес қарапайым тапсырмаларды орындау.
Дағды 1:
Тікелей бақылау арқылы аяқкиімнің үстіңгі жағын керудің қарапайым жұмысын орындау (қолмен).
Машық:
1. Тікелей бақылау арқылы қалыптағы сандалдарды дайындау жағдайын орнату және түзету жолымен аяқкиімді керу..
2. Артқы жағының талап етілетін биіктігі мен тұмсық бөлігінің ұзындығын қамтамасыз ете отырып, өкше және тұмсық бөліктерінің созылмалы жиегін төсемге немесе табанға қысу.
Білу:
1. Аяқкиімді керу әдістері.
2. Аяқкиімнің дайындамасын табанына орнату тәртібі.
3. Ішкі еңбек тәртібі.
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
5 Өндірістік санитария тәртібі.
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тікелей бақылаудағы жұмыс, адалдық, ұқыптылық
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі

СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК:
Наименование профессии
1
1
1
2
пошивщик ортопедических изделий
сборщик ортопедической обуви (вручную)
обувщик по пошиву ортопедической обуви
затяжчик ортопедической обуви (вручную)

СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
1
1
1
ортопедиялық бұйымдарды тігуші
ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы (қолмен)
ортопедиялық аяқ киімді тігу бойынша етікші;
ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен)

24. Карточка профессии "Затяжчик ортопедической обуви (вручную)"
Код группы:
7536
Код наименования занятия:
7536-1-004 "Затяжчик обуви"
Наименование профессии:
Затяжчик ортопедической обуви (вручную)
Уровень квалификации по ОРК
2 – 2 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
2 (2.0., 2.1., 2.2.) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым
квалификационным характеристикам должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21757).
Параграф 14, пункты 32-33, Затяжчик обуви, 2 разряд.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: практический опыт и /или профессиональная подготовка при наличии общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы затяжчиком ортопедической обуви 1 разряда не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
7536-1-022 Сборщик деталей и изделий (обувь)
7536-1-024 Сборщик обуви (вручную)
Основная цель деятельности:
Затяжка верха обуви на колодку на обслуживаемой машине или вручную
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач, частично самостоятельно, в знакомых и стабильных условиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач частично самостоятельно, в знакомых и стабильных условиях.
Навык 1:
Под руководством с определенной долей самостоятельности выполнение простых работ по затяжке верха обуви на обслуживаемой машине или вручную
Умения:
1. Затяжка на обслуживаемой машине или вручную обуви путем установки пяточной части заготовки на колодке: натягивание клещами края заготовки вместе с подкладкой на пяточную часть колодки.
2. Расположение заднего наружного ремня (шва) заготовки обуви по середине закругления пяточной части колодки.
3. Прикрепление заготовки к стельке.
4. Затяжка подкладки.
5. Посадка поднаряда, увлажнение, вставка его в машину.
6. Накладывание лекала.
7. Прикрепление поднаряда к лекалу, посадка и снятие его с машины.
8. Обеспечение необходимого вытягивания подкладки заготовки.

24. "Ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен)" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7536-1
Қызметтер атауының коды:
7536-1-004 "Аяқкиімді керуші"
Кәсіптің атауы:
Ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен)"
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2 -2-разряд
СБШ бойынша кіші деңгейі:
2 (2.0., 2.1., 2.2.) жұмыс өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Жұмыстар мен жұмысшылар кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
14-параграф, 32-33-тармақтар, аяқкиімді керуші, 2-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіптік даярлығы жалпы, орта білімі бар, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1-разрядты ортопедиялық аяқкиімді керуші болып жұмыс өтілі кемінде бір жыл
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
7536-1-022 Бөлшектер мен бұйымдарды (аяқкиім) құрастырушы
7536-1-024 Аяқкиімді құрастырушы (қолмен)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аяқкиімнің үстіңгі бөлігін қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен қалыпқа керу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Стандартты тапсырмаларды, ішінара өз бетінше, таныс және тұрақты жағдайларда орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1: Стандартты тапсырмаларды, ішінара өз бетінше, таныс және тұрақты жағдайларда орындау.
Дағды 1:
Белгілі бір дербестік үлесімен басшылық ете отырып, қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен аяқкиімнің үстін керу бойынша қарапайым жұмыстарды орындау
Машық:
1. Дайындаманың өкше бөлігін қалыпқа орнату арқылы қызмет көрсететін машинада немесе қолмен аяқкиімді керу: дайындаманың шетін қалыптың өкше бөлігіне астармен бірге қысқышпен тарту.
2. Аяқкиім дайындамасының артқы сыртқы белдігінің (тігісінің) тағанның өкше бөлігінің дөңгелектену ортасында орналасуы.
3. Дайындаманы ұлтараққа бекіту.
4. Астарды керу.
5. Қосалқы зарядты отырғызу, оны ылғалдандыру, машинаға салу.
6. Сызбаүлгі қолдану.
7. Сызбаүлгіге қосалқы тапсырысты бекіту, отырғызу және оны станоктан алу.
8. Дайындама тіректерінің қажетті созылуын қамтамасыз ету.

9. Расположение деталей заготовок обуви на колодке, ширины затяжной кромки, установленных расстояний между тексами, скобками, гвоздями.
Знания:
1. Порядок затяжки обуви.
2. Виды, фасоны и размеры заготовок и колодок.
3. Виды и свойства материалов из которых изготовлены заготовки обуви.
4. Назначение и принцип действия обслуживаемой машины.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
7. Порядок производственной санитарии.
8. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством с определенной долей самостоятельности, добросовестность, аккуратность, ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
2
2
2
3
пошивщик ортопедических изделий
сборщик ортопедической обуви (вручную)
фрезеровщик ортопедической обуви (отделочник ортопедической обуви)
затяжчик ортопедической обуви (вручную)
25. Карточка профессии "Затяжчик ортопедической обуви (вручную)"
Код группы:
7536-1
Код наименования занятия:
7536-1-004
Наименование профессии:
Затяжчик ортопедической обуви (вручную)
Уровень квалификации по ОРК
3.0. – 3 разряд
3.1. – 4 разряд
3.2. – 5 разряд
подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0-1, 3.0-2) – от стажа работы
3.1. – 4 разряд (3.1-1, 3.1-2) – от стажа работы
3.2. – 5 разряд (3.2-1, 3.2-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым квалификационным характеристикам должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21757).
Параграфы 16-18, пункты 34-40, Затяжчик обуви, диапазон разрядов 3-5.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования.
Специальность:

9. Аяқкиім дайындамалары бөлшектерінің қалыпта, созылмалы жиектің енінде, текс, қапсырмалар, шегелер арасында белгіленген арақашықтықта орналасуы.
Білу:
1. Аяқкиімді керу тәртібі;
2. Дайындамалар мен қалыптар түрлері, фасоны және өлшемдері.
3. Аяқкиім дайындамасы жасалатын материалдардың түрлері мен қасиеттері.
4. Қызмет көрсетілетін машинаның мақсаты мен жұмыс пқағидаттары.
5. Ішкі еңбек тәртібінің ержелері.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өндірістік санитария процедуралары.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестіліктің белгілі бір үлесімен басшылықта қызмет, қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
2
2
2
3
ортопедиялық бұйымдарды тігуші
ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы (қолмен)
ортопедиялық аяқ киімді тігу бойынша етікші;
ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен)
25. "Ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен)" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7536-1
Қызметтер атауының коды:
7536-1-004
Кәсіптің атауы:
ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. – 3-санат
3.1. – 4-санат
3.2. – 5-санат
СБШ бойынша кіші деңгейі:
3.0. – 3-санат (3.0-1, 3.0-2) – еңбек өтіліне байланысты
3.1. – 4-санат (3.1-1, 3.1-2) – еңбек өтіліне байланысты
3.2. – 5-санат (3.2-1, 3.2-2) – еңбек өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Жұмыстары мен жұмысшылар кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
16-18-параграф, 34-40-тармақтар, аяқкиімді керуші, 3-5 разряд диапазоны
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жалпы орта білім беру бағдарламалары және практикалық тәжірибе, оның ішінде кәсіпорында оқыту, кәсіптік даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру немесе техникалық және негізгі орта білімге негізделген кәсіптік білім беру
Мамандық:

07231100
Обувное производство
(по видам)
Квалификация:
3W07231103
Затяжчик обуви
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы затяжчиком 2 разряда не менее одного года;
3.1. уровень: стаж работы затяжчиком 3 разряда не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы затяжчиком 4 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
7536-1-022 Сборщик деталей и изделий (обувь)
7536-1-024 Сборщик обуви (вручную)
Основная цель деятельности:
Затяжка верха обуви на обслуживаемой машине или вручную
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач по затяжке верха обуви на колодку или гипсовый слепок частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач по затяжке верха обуви на колодку или гипсовый слепок частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях.
Навык 1:
Выполнение работ по затяжке всех видов малосложной обуви на обслуживаемой машине или вручную, с определенной долей самостоятельности, исходя из поставленной задачи.
Затяжка пяточной и пяточно-геленочной части юфтевой обуви.
Умения:
3.0. уровень:
1. Затяжка на обслуживаемой машине или вручную обуви путем обтягивания заготовок чувяк, гимнастических и домашних туфель на колодке, подошв для обуви бортового метода крепления.
2. Предварительная обтяжка заготовок всех видов обуви.
3. Вытягивание носочной части заготовки настольными клещами в продольном направлении, обтягивание ее клещами машины.
4. Придание заготовке правильного положения на колодке, прикрепление затяжной кромки в носочно-пучковой части к стельке.
5. Обеспечение необходимого вытягивания материала верха и подкладки заготовки, симметричного расположения деталей заготовки на колодке в каждой полупаре и одинакового расположения их в паре.
3.1. уровень:
1. Затяжка на обслуживаемой машине или вручную обтяжки платформы (вкладыша) и каблука на след обуви строчечно-клеевого метода крепления, заготовок обуви, чувяк, домашних и гимнастических туфель под выворотку, сандалий скобками, бочков, пяток всех видов обуви, кроме модельной и ортопедической, жесткого кожаного подноска вручную, затяжка шнурком заготовок обуви вкруговую или носочно-пучковой части, закрепление концов шнурка и околачивание затяжной кромки.

07231100
Аяқкиім өндірісі
(түрлер бойынша)
Біліктілік:
- 3W07231103
Аяқкиім қатайтқыш
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгейі: 2-разрядты қатайтушы ретінде жұмыс өтілі кемінде бір жыл;
3.1. деңгейі: 3-разрядты қатайтушы ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
3.2. деңгейі: 4-разрядты қатайтушы ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
7536-1-022 Бөлшектер мен бұйымдарды (аяқкиім) құрастырушы
7536-1-024 Аяқкиімді құрастырушы (қолмен)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аяқкиімнің үстіңгі бөлігін қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен керу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Белгілі және тұрақты жағдайларда аяқкиімнің үстіңгі жағын шығыршықтарға немесе гипс құймаларына ішінара тәуелсіз түрде бекіту бойынша стандартты тапсырмаларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Таныс және тұрақты жағдайларда аяқкиімнің үстін қалыпқа немесе гипсті бедерге жартылай дербес тарту бойынша стандартты міндеттерді орындау.
Дағды 1:
Қойылған міндетті негізге ала отырып, белгілі бір дербестік үлесімен қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен күрделілігі аз аяқкиімнің барлық түрлерін керу бойынша жұмыстарды орындау.
Күдері аяқкиімнің өкше және өкше-геленка бөлігін керу
Машық:
3.0. деңгей:
1. Аяқкиімді қызмет көрсетілетін станокта немесе қолмен аяқкиім дайындамасын, гимнастикалық және үй аяқкиімін блокта, аяқкиімнің табанын борттық бекіту әдісімен керу.
2. Аяқкиімнің барлық түрлерінің дайындамаларын алдын ала қаптау.
3. Дайындаманың тұмсық бөлігін ұзына бойы үстел қысқыштарымен созу, оны машинаның қысқыштарымен қаптау.
4. Дайындаманы соңғы жағында дұрыс күйге келтіру, табанның арқалық бөлігіндегі қатайтатын жиекті табанға бекіту.
5. Дайындаманың үстіңгі және төсеме материалының қажетті созылуын қамтамасыз ету, дайындама бөліктерінің блокта әр жарты жұпта симметриялы орналасуын және олардың жұпта бірдей орналасуын қамтамасыз ету.
3.1. деңгей:
1. Қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен платформаны (жапсырманы) және өкшені бекітудің тігіс-желім тәсілімен аяқкиімінің ізіне, аяқкиім, шәркей дайындамаларын, үйде киюге арналған және гимнастикалық туфлилерді, сандалдарды жақшалармен, бөшкелерді, модельдік және ортопедиялықты қоспағанда, барлық аяқкиім түрінің табандарын, қатты былғары тұмсықты қолмен керу, аяқкиімнің шеңберлі немесе тұмсық-бумалы бөлігінің дайындамаларын баумен керу, баудың ұштарын бекіту және созылмалы жиекті орау .

2. Вытягивание ручными клещами краев обтяжки без порывов материала и повреждений строчки, скрепляющей деталь, загибание краев обтяжки на платформу (вкладыш), прикрепление концов обтяжки тексом.
3. Перетяжка носочной и пучковой частей заготовки.
4. Вытягивание ручными клещами верха и подкладки в пяточной, пучковой и носочной частях.
5. Регулирование положения заготовки на колодке, прикрепление ее к стельке в заднем шве (ремне), в пучках и висках.
3.2. уровень:
1. Затяжка носочно-пучковой части повседневной обуви, чувяк, спортивных и домашних туфель на обслуживаемой машине.
2. Вытягивание ручными клещами верха и подкладки заготовки в пяточной, пучковой и височной частях, регулирование положения заготовки на колодке, прикрепление заготовки к стельке в заднем шве (ремне), в пучках и висках.
3. Затяжка пяток повседневной, модельной и ортопедической обуви, бочков на машинах с автоматической подачей термопластических клеев.
4. Обтяжка заготовок всех видов обуви, кроме чувяк, гимнастических и домашних туфель с предварительной установкой заднего наружного ремня.
5. Обеспечение необходимого вытягивания материала верха и подкладки заготовки, симметричного расположения деталей заготовки на колодке в каждой полупаре и одинакового расположения их в паре.
Знания:
3.0. уровень:
1. Порядок затяжки обуви.
2. Виды и свойства материалов из которых изготовлены заготовки.
3. Нормативы на выполнение технологических операций при затяжке обуви.
4. Устройство и порядок эксплуатации обслуживаемой машины.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
7. Порядок производственной санитарии.
8. Требования пожарной безопасности.
3.1. уровень:
1. Порядок затяжки обуви.
2. Виды и свойства применяемых материалов.
3. Нормативы на выполнение технологических операций при затяжке обуви.
4. Виды, фасоны, размеры заготовок и колодок.
5. Порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемой машины.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Порядок производственной санитарии.
9. Требования пожарной безопасности.
3.2. уровень:
1. Порядок затяжки обуви.
2. Виды и свойства материалов, из которых изготовлены заготовки;
3. Виды, фасоны, размеры заготовок и колодок.
4. Нормативы на выполнение технологических операций при затяжке обуви.
5. Порядок наладки обслуживаемой машины.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Порядок производственной санитарии.

2. Қол қысқышын пайдаланып, материалды жыртпай немесе тігісті бұзбай жабынның шеттерін жұлып алу, жабынның шеттерін платформаға бүгу (салым), жабынның ұштарын текспен бекіту.
3. Дайындаманың саусақ және арқалық бөліктерін қайта созу.
4. Қол қысқышын қолданып, өкшесі, шоқтығы және саусақтары аймағындағы үстіңгі және астарларды тарту.
5. Дайындаманың блокта орналасуын реттеу, оны артқы тігістегі (белдікте), ішкі табанға бекіту.
3.2. деңгей:
1. Қызмет көрсетілетін станокта күнделікті аяқкиімнің, шәркейлердің, спорттық және үйдегі аяқкиімнің тұмсық бөлігін тарту.
2. Қол қысқышын пайдаланып, дайындаманың өкшедегі, фасцилдік және самай бөліктеріндегі үстіңгі жағын және төсемдерін суырып алу, соңғыдағы дайындаманың орнын реттеу, дайындаманы артқы тігістегі (белдіктегі) ішкі табанға бекіту.
3. Термопластикалық желімдерді автоматты түрде беретін станоктарда күнделікті және ортопедиялық аяқкиімнің өкшесін, бөшкелерді қатайту.
4. Артқы сыртқы белдікті алдын ала орната отырып, гимнастикалық және үй аяқкиімінен басқа аяқкиімнің барлық түрінің дайындамаларын жабу.
5. Дайындаманың үстіңгі және төсеме материалының қажетті созылуын қамтамасыз ету, дайындама бөліктерінің блокта әр жарты жұпта симметриялы орналасуын және олардың жұпта бірдей орналасуын қамтамасыз ету.
Білу:
3.0. деңгей:
1. Аяқкиімді қатайту тәртібі.
2. Дайындамалар жасалатын материалдардың түрлері мен қасиеттері.
3. Аяқкиімді қатайту кезіндегі технологиялық операцияларды орындау нормалары.
4. Қызмет көрсетілетін машинаның құрылымы және жұмыс тәртібі.
5. Ішкі еңбек тәртібі.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
7. Өндірістік санитария процедуралары.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.1. деңгей:
1. Аяқкиімді қатайту тәртібі.
2. Қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері.
3. Аяқкиімді қатайту кезіндегі технологиялық операцияларды орындау нормалары.
4. Бланкілер мен блоктардың түрлері, стильдері, өлшемдері.
5. Қызмет көрсетілетін машинаны пайдалану және реттеу тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
8. Өндірістік санитария процедуралары.
9. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.2. деңгей:
1. Аяқкиімді қатайту тәртібі.
2. Дайындамалар жасалатын материалдардың түрлері мен қасиеттері.
3. Бланкілер мен блоктардың түрлері, стильдері, өлшемдері.
4. Аяқкиімді қатайту кезіндегі технологиялық операцияларды орындау нормалары.
5. Қызмет көрсетілетін машинаны баптау тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария процедуралары.

7536-1-024 Сборщик обуви (вручную)
Основная цель деятельности:
Затяжка верха обуви на обслуживаемой машине или вручную
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Работы по всем видам сложной, малосложной обуви и в атипичных случаях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Работы по всем видам сложной, малосложной обуви и в атипичных случаях
Навык 1:
Затяжка пяточной и геленочной частей модельной обуви одновременно
Умения:
1. Затяжка носочно-пучковой части заготовок, передов, заготовок вкруговую на обслуживаемой машине или вручную всех видов обуви, кроме чувяк, гимнастических и домашних туфель.
2. Обтяжка заготовок всех видов обуви на колодке без предварительной установки.
3. Окончательная установка заготовок на колодке и прикрепление затяжной кромки заготовки к стельке.
4. Наладка и регулирование применяемого оборудования.
5. Прикрепление подошвы клеевым и рантово-клеевым методом.
6. Работы по всем видам сложной, малосложной обуви и в атипичных случаях.
Знания:
1. Порядок затяжки обуви.
2. Виды, фасоны и размеры заготовок и колодок.
3. Виды и свойства материалов из которых изготовлены заготовки обуви.
4. Назначение и принцип действия обслуживаемой машины.
5. Методы крепления низа обуви.
6. Порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемого оборудования.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
9. Порядок производственной санитарии.
10. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Наименование профессии
Наименование профессии
4
4
4
4
4
пошивщик ортопедических изделий
сборщик ортопедической обуви (вручную)
фрезеровщик ортопедической обуви (отделочник ортопедической обуви)
шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий
механик протезно-ортопедических изделий

7536-1-024 Аяқкиімді құрастырушы (қолмен)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аяқкиімнің үстіңгі бөлігін табанына қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен керу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Күрделі, біршама күрделі аяқ киімнің барлық түрлерінде және типтік емес жағдайларда жұмыс істеу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Күрделі, біршама күрделі аяқкиімнің барлық түрлерінде және типтік емес жағдайларда жұмыс істеу.
Дағды 1:
Модельді аяқкиімнің өкшесін және сағасын бір уақытта керу
Машық:
1. Кебістерден, гимнастикалық және үй туфлилерінен өзге, аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларын алдын, тұмсық-бума бөлігін қызмет көрсететін машинада немесе қолмен айналдыра керу.
2. Аяқкиімнің барлық түрлерінің дайындамаларын алдын ала орнатпай қалыпқа керу.
3. Дайындамаларды қалыпқа түпкілікті орнату және дайындаманың керілген жиегін ұлтараққа бекіту.
4. Қолданылатын жабдықты баптау және реттеу.
5. Табанды желім және рант-желім әдісімен бекіту.
6. Күрделі, күрделілігі аз аяқ киімнің барлық түрлері бойынша және типтік емес жағдайларда жұмыстар.
Білу:
1. Аяқкиімді керу тәртібі.
2. Дайындамалар мен қалыптардың түрлері, фасанодары және өлшемдері.
3. Аяқкиім дайындамасы жасалатын материалдардың түрлері мен қасиеттері.
4. Қызмет көрсетілетін машинаның мақсаты мен жұмыс қасиеттері.
5. Аяқкиімнің түбін бекіту тәсілдері.
6. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану және реттеу тәртібі.
7. Ішкі еңбек тәртібі.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
9. Өндірістік санитария процедуралары.
10. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68 - 2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
4
4
4
4
4
ортопедиялық бұйымдарды тігуші
ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы (қолмен)
ортопедиялық аяқкиімді фрезерлеуші (ортопедиялық аяқкиімді әрлеуші)
протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау және әрлеу жөніндегі қайысшы
протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі

27. Карточка профессии "Сборщик ортопедической обуви"
Код группы:
7536-1
Код наименования занятия:
7536-1-024 "Сборщик обуви (вручную)"
Наименование профессии:
Сборщик ортопедической обуви
Уровень квалификации по ОРК
1 – 1 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
1 (1.0.-1, 1.0.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым квалификационным характеристикам должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21757).
Параграф 23, пункты 50-52, Сборщик обуви, 1 разряд.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
наличие основного среднего образования, но не ниже начального образования и/или краткосрочное обучение
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
7536-1-022 Сборщик деталей и изделий (обувь)
Основная цель деятельности:
Выполнение подготовительных операций по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под непосредственным руководством и контролем
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под непосредственным руководством и контролем.
Навык 1:
Под непосредственным контролем выполнение простых работ по сборке обуви (вручную)
Умения:
1. Выполнение подготовительных операций по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную.
2. Установка, заколачивание и расклепывание втулки внутри обуви на специальном приспособлении или пробойником вручную.
3. Плотное прижимание конца втулки к стельке.
4. Сборка пластмассовых каблуков, каблуков из вкладыша и обкладки из не вулканизированной резины.
5. Сверление отверстий в деревянных каблуках.
6. Накладывание деталей:
1) набойки на пяточную часть подошвы, каблук;
2) подметки на подошву.
7. Прикрепление:
1) каблуки резиновые (прикрепление дополнительное снаружи);
2) концы ранта к стельке;
3) ремни через подъемные к колодке;
4) чехол текстильный к губе стельки.

27. "Ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7536-1
Қызметтер атауының коды:
7536-1-024 "ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы (қолмен)"
Кәсіптің атауы:
Ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы (қолмен)"
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1 – 1 сана
СБШ бойынша кіші деңгейі:
1.0. – (1.0.-1, 1.0.-2) - жұмыс өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы. (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
23-параграф, 50-52-тармақтар, аяқкиімді құрастырушы, 1-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білімнің болуы, бірақ бастауыш білімнен және/немесе қысқа мерзімді оқытудан төмен емес
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
7536-1-022 Бөлшектер мен бұйымдарды құрастыру (аяқкиім)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аяқкиімді қызмет көрсетілетін станокта немесе қолмен құрастыру бойынша дайындық операцияларын орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Тікелей бақылау және қадағалау бойынша нұсқамаларға сәйкес қарапайым тапсырмаларды орындау.
.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Тікелей бақылау және қадағалау бойынша нұсқауларға сәйкес қарапайым тапсырмаларды орындау
Дағды 1:
Тікелей бақылаумен қарапайым аяқкиімді құрастыру жұмыстарын орындау (қолмен)
Машық:
1. Аяқкиімді қызмет көрсететін машинада немесе қолмен құрастыру бойынша дайындау операцияларын жүргізу.
2. Аяқкиімнің ішіне ішпекті арнайы құрылғымен немесе ойғыштың көмегімен қолмен орнату, енгізу және алу.
3. Ішпектің шетін ұлтараққа тығыздап қысу.
4. Пластмасса өкшелерді, ішпектен жасалған өкшелерді және вулканизацияланбаған резинадан жасалған қаптаманы құрастыру.
5. Ағаш өкшенің тесіктерін бұрғылау.
6. Бөлшектерді:
1) табанның өкше бөлігін, каблук;
2) табанға ұлтанды салу;
7. Бекіту:
1) резеңке өкшелер (сыртынан қосымша бекіту);
2) тігістің ұштары ұлтараққа дейін;
3) блокқа көтеру белдіктері арқылы;
4) табанның ерніне дейін тоқыма жабу.

7536-1-022 Сборщик деталей и изделий (обувь)
Основная цель деятельности:
Выполнение простых операций по сборке верха обуви, низа обуви
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач, частично самостоятельно, в знакомых и стабильных условиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач частично самостоятельно, в знакомых и стабильных условиях.
Навык 1:
Под руководством с определенной долей самостоятельности выполнение простых работ по сборке верха обуви, низа обуви
Умения:
1. Выполнение простых операций по сборке верха обуви методом соединения деталей заготовки ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов, по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную при помощи гвоздей, винтов, шпилек, ниток, клея.
2. Обеспечение ровной строчки с утянутой ниткой без обрывов и пропусков стежков, частоты стежков и расстояний от края деталей, совмещения контуров накладываемых или скрепляемых деталей или ровного расстояния между их краями, их симметричного расположения, соблюдение установленного расстояния между ними и от края подошвы и стелек в соответствии с требованиями технологии;
3. Вшивание стелек вручную, прошивка голеночной части модельной обуви.
4. Обтягивание деревянных и капроновых каблуков рядовой обуви кожей, кожзаменителем, текстилем и иными материалами.
5. Сборка деталей низа обуви.
6. Подошвы с подложкой, подметки с подошвой, подпяточника со стелькой, жесткого и мягкого пластов задника, кожаного и картонного слоев стелек и полустелек, кожаных каблуков из фликов, футбольных шипов, платформ (вкладышей) и иных деталей низа обуви.
7. Обеспечение совмещения контуров деталей или установленных расстояний между их краями, скрепление деталей путем сбивания, склеивания или прессования без сдвигов и перекосов.
8. Регулирование машины.
9. Обстрочка тесьмой, полосками кожи или заменителем кожи:
1) заготовки комнатной и домашней обуви;
2) края стелек;
3) платформы (вкладыши);
4) подкладки;
5) язычки обметка.
10. Обметка:
1) края деталей заготовок;
2) петли на заготовках.
11. Пристрочка:
1) боковинки к союзкам;
2) задники жесткие сандалей, чувяк, спортивных и домашних туфель к заготовкам;
3) закрепки односторонние по заднему шву берец рядовой обуви;

7536-1-022 Бөлшектер мен бұйымдарды құрастыру (аяқкиім)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аяқкиімнің үстіңгі және аяқ киімнің табанын жинау үшін қарапайым операцияларды орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Стандартты тапсырмаларды, ішінара өз бетінше, таныс және тұрақты жағдайларда орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Стандартты міндеттерді ішінара өз бетінше таныс және тұрақты жағдайларда орындау
Дағды 1:
Белгілі бір дербестік үлесімен басшылық ете отырып, қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен аяқкиімнің үстінгі, астыңғы бөлігін құрастыру бойынша қарапайым жұмыстарды орындау
Машық:
1. Дайындама бөлшектерін әртүрлі типті және әртүрлі сыныпты тігін жабдығында жіппен тігу арқылы біріктіре отырыпнемесе шегелерді, винттарды, шпилькаларды, жіпті, желімді қолданып қолмен аяқкиімнің үстін құрастыру бойынша қарапайым операцияларды орындау.
2. Бөлшектің шетінен тартылған жіппен технология талаптарына сәйкес тік сызықты үзілусіз және тартпасыз, бөлшектердің шетінен қаюлары мен араларының жиілігін, салынатын немесе бекітілетін бөлшектердің не олардың шеттері арасында тегіс қашықтықты, олардың симметриялық орналасуын қамтамасыз ету, технологияның талаптарына сәйкес олардың арасында және табан мен ұлтарақ шетінен белгіленген қашықтықты сақтау.
3. Ұлтарақты қолмен жапсыра тігу, сәндік аяқкиімнің өкшелік бөлігін тігу.
4. Қатардағы аяқкиімнің ағаш және капрон өкшелерін былғарымен, жасанды былғарымен, тоқымамен және өзге материалдармен қаптау.
5.  Аяқкиім астыңғы бөлшектерін құрастыру.
6. Табан етегі бар ұлтанды, табаны бар шолақ ұлтан, ұлтарағы бар өкше астылық, күлшіннің қатты және жұмсақ қабаты, ұлтарақ пен жарты ұлтарақтың былғары және картон қабаттары, фликтен жасалған былғары өкшелер, футбол тікенектері, тұғырлар (ішпектер) және аяқкиім астының өзге бөлшектері.
7. Бөлшек контурын немесе олардың шеттері арасындағы белгіленген қашықтықты біріктіруін қамтамасыз ету, қағу, желімдеу немесе жылжытпай және қиғаштамай нығыздау арқылы бөлшектерді жалғау.
8. Машинаны реттеу.
9. Өріммен, былғары жолақтары немесе жасанды былғары жолақтарымен тігу:
1) бөлмеде және үйде киетін аяқкиім дайындамалары;
2) ұлтарақтың жиегі;
3) платформалар (ішпектер);
4) төсемдер;
5) тілдердің шамадан тыс тігілген болуы.
10. Белгілеу:
1) дайындама бөлшектерінің жиектері;
2) дайындамалардағы ілмектер.
11. Тігіс:
1)  бүйірлік панельдер;
2)  дайындамаларға арналған сандалдардың, аяқкиімнің, спорттық және үй аяқкиімнің қатты арқалары;
3) кәдімгі аяқкиімнің үстіңгі жағының артқы тігісі бойымен бір жақты бекіту;

4) верх сапог к подкладке по верхнему канту под выворотку;
5) карманы для жестких задников и подносков к заготовкам;
6) карманы к подкладке сапог;
7) клапаны к союзкам;
8) отделка меховая к берцам;
9) подблочники к подкладке;
10) подкладка (нижняя часть) к поднарядам и голенищам сапог;
11) пряжки к заготовкам;
12) резинки к берцам, союзкам;
13) ремни внутренние к подкладке;
14) ремни внутренние (нижняя часть) к карману;
15) ремни к заготовкам всех видов первой строчкой с предварительной наклейкой, а также второй и последующей строчками;
16) ремни чересподъемные к заготовкам;
17) стельки к карманам заготовок;
18) ушки к подкладке сапог;
19) шлевки и ушки к верху сапог;
20) штаферки к подкладке;
21) язычки к заготовкам.
12. Расстрочка:
1) детали верха из текстиля с прокладыванием тесьмы;
2) лента для ремней;
3) швы тачные подкладки.
13. Со-строчка:
1) задники;
2) края нижние передние берцев;
3) петли с пряжками;
4) подноски гранитолевые и мофориновые;
5) простилки текстильные;
6) стельки вкладные.
14. Строчка:
1) дорожки несложных контуров по разметке;
2) задники и иные детали несложных контуров по разметке;
3) закрепки голенищ;
4) кант сапог, полусапог с клапанами, спортивных и домашних туфель;
5) носки имитированные;
6) обувь кукольная;
7) подкладка;
8) стельки обтянутые (платформы) по всему периметру одной строчкой и в середине стельки фигурной строчкой по разметке;
9) стельки утепленные;
10) трафареты;
11) утеплитель сапог;
12) чехлы;
13) швы продольные объемных союзок второй строчкой.
15. Накладывание и предварительное прикрепление:
1) каблуки клиновидные на пяточную часть подошвы;
2) платформы (вкладыши) на след обуви;
3) подошвы и подложки на след обуви или на колодку, кроме доппельного, доппельно-клеевого и сандального методов крепления.
16. Прикрепление:
1) геленки, супинаторы, простилки, металлические пластины, косячки к подошве;
2) губа искусственная к стельке;
3) затяжная кромка заготовки к губе рантовой стельки или стельке;
4) набойка к каблуку;
5) набойки в прессах и прессование;
6) носочная часть подошвы клеевой обуви,
7) стельки к колодкам.
17. Обтяжка:
1) каблуки деревянные и капроновые рядовой обуви;
2) стельки.
Знания:
1. Порядок выполнения простых операций по сборке верха обуви, низа обуви.

4) етіктің үстіңгі жағын астарға дейін бағыттаманың астындағы үстіңгі жиегі бойымен;
5) дайындамаларға арналған қатты арқалар мен саусақтарға арналған қалталар;
6) етіктің астарына арналған қалталар;
7) арналған клапандар;
8) табан етікке арналған үлбірден жасалған жиектер;
9) қаптамаға субблоктар;
10) ішкі (төменгі бөлік)мен етікке арналған астар;
11) дайындамаларға арналған ілгектер;
12) табан етікке, арналған серпімді белдеулер;
13) төсемге ішкі баулар;
14) ішкі белдіктер (төменгі бөлік) қалтаға;
15) алдын ала жапсырмасы бар бірінші қатары, сондай-ақ екінші және кейінгі сызықтары бар дайындаманың барлық түрлеріне арналған белдіктер;
16) дайындамаларды көтеру белдіктері;
17) бос қалталарға арналған табандар;
18) етік астарына арналған құлақтар;
19) белдік ілмектері мен етіктің басына құлақтар;
20) ішіне арналған жиектер;
21) бос орындарға арналған қойындылар.
12. Тігіс:
1) өрілген тоқыма бұйымдарының үстіңгі бөліктері;
2) белдіктерге арналған таспа;
3) астардың тігілген тігістері.
13. Бірлескен желі:
1) артқы жағы;
2) төменгі алдыңғы жамбастың жиектері;
3) ілмектері бар ілмектер;
4) гранитті және мофоринді аяққа арналған қалпақшалар;
5) тоқыма төсек-орын жабдықтары;
6) табандар.
14. Жол:
1) белгілер бойынша қарапайым контурлардың жолдары;
2) таңбалау бойынша қарапайым контурлардың фондары мен басқа бөлшектері;
3) етіктің бекіткіштері;
4) етіктің жиегі, клапандары бар тобық етік, спорттық және үй аяқкиімдері;
5) имитациялық шұлықтар;
6) қуыршақ аяқкиімі;
7) төсеніш;
8) бүкіл периметрі бойынша бір сызықпен және табанның ортасында таңбалар бойымен фигуралық тігіспен жабылған астарлар (платформалар);
9) оқшауланған астарлар;
10) трафареттер;
11) етік оқшаулауы;
12) қақпақтар;
13) екінші сызықпен көлемді вампалардың бойлық тігістері.
15. Қабаттау және алдын ала бекіту:
1) табанның өкше бөлігіндегі сына тәрізді өкшесі;
2) аяқкиімнің ізіне арналған платформалар (салғыштар);
3) допельді, допельді желіммен және сандалмен бекіту әдістерін қоспағанда, аяқ киім іздерінің немесе тіректерінің табаны мен арқауы.
16. Қосу:
1) шандырлар, табан тіреулері, төсемдер, металл пластиналар, табанға арналған қосылыстар;
2) табанға жасанды ерін;
3) дайындаманың қатайтатын шеті дәнекерленген ішкі табанның ерніне немесе ішкі табанға;
4) өкшелі қалпақ;
5) престе және престеуге арналған өкшелер;
6) жабысқақ аяқ киімнің табанының ұшы;
7) төсеніштерге арналған ішкі жабындар.
17. Қаптау:
1) кәдімгі аяқкиімге арналған ағаш және нейлон өкшесі;
2) төсеніштер.
Білу:
1. Аяқкиімнің үстіңгі және аяқ киімнің түбін құрастыру бойынша қарапайым операцияларды орындау тәртібі.

2. Методы крепления низа обуви, свойства материалов, применяемых для изготовления заготовок.
3. Виды материалов и фурнитуры для скрепления деталей.
4. Размеры и фасоны деталей низа обуви.
5. Номера применяемых игл и ниток.
6. Нормативы на выполнение технологических операций по сборке обуви.
7. Порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемого оборудования.
8. Технологические режимы прессования.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, самоконтроль процессов трудовой деятельности, исполнительность, добросовестность, аккуратность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
2
2
2
3
пошивщик ортопедических изделий
фрезеровщик ортопедической обуви (отделочник ортопедической обуви)
затяжчик ортопедической обуви (вручную)
сборщик ортопедической обуви (вручную)
29. Карточка профессии "Сборщик ортопедической обуви"
Код группы:
7536-1
Код наименования занятия:
7536-1-024 "Сборщик обуви (вручную)"
Наименование профессии:
Сборщик ортопедической обуви
Уровень квалификации по ОРК
3.0. – 3 разряд
3.1. – 4 разряд
3.2. – 5 разряд
подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0-1, 3.0-2) – от стажа работы
3.1. – 4 разряд (3.1-1, 3.1-2) – от стажа работы
3.2. – 5 разряд (3.2-1, 3.2-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым квалификационным характеристикам должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21757).
Параграфы 25-27, пункты 56-64, Сборщик обуви, диапазон разрядов 3-5
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования.
Специальность:

2. Аяқкиімнің түбін бекіту тәсілдері, дайындамаларды дайындауға қолданылатын материалдардың қасиеттері.
3. Бөлшектерді бекітуге арналған материалдар мен керек-жарақтардың түрлері.
4. Аяқкиімнің төменгі бөліктерінің өлшемдері мен стильдері.
5. Қолданылатын инелер мен жіптердің саны.
6. Аяқкиімді құрастыру бойынша технологиялық операцияларды орындау нормалары.
7. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану және реттеу тәртібі.
8. Престеудің технологиялық режимдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, жұмыс процестерін өзін-өзі бақылау,орындаушылық, ұқыптылық
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68 - 2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
2
2
2
3
ортопедиялық бұйымдарды тігуші
ортопедиялық аяқкиімді фрезерлеуші (ортопедиялық аяқкиімді әрлеуші)
ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен)
ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы (қолмен)
29. "Ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7536-1
Қызметтер атауының коды:
7536-1-024 "Аяқкиімді құрастырушы (қолмен)"
Кәсіптің атауы:
Ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. – 3-санат
3.1. – 4-санат
3.2. – 5-санат
СБШ бойынша кіші деңгейі:
3.0. – 3-санат (3.0-1, 3.0-2) – еңбек өтіліне байланысты
3.1. – 4-санат (3.1-1, 3.1-2) – еңбек өтіліне байланысты
3.2. – 5-санат (3.2-1,3.2-2) – еңбек өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген). 25-27-параграф, 56-64-тармақтар, аяқкиімді құрастырушы, 3-5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кәсiпорында оқытуды, кәсiптiк даярлауды, қайта даярлауды, бiлiктiлiгiн арттыруды немесе негiзгi орта бiлiм беру негiзiнде техникалық және кәсiптiк бiлiмiнiң болуын қоса алғанда, жалпы орта бiлiм беру бағдарламалары және практикалық тәжiрибе
Мамандық:

07231100
Обувное производство
(по видам)
Квалификация:
3W07231102
Сборщик обуви
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы сборщиком ортопедической обуви 2 разряда не менее одного года;
3.1. уровень: стаж работы сборщиком ортопедической обуви 3 разряда не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы сборщиком ортопедической обуви 4 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
7536-1-022 Сборщик деталей и изделий (обувь)
Основная цель деятельности:
Выполнение операций средней сложности и сложных операций по сборке верха обуви на швейном оборудовании различных типов и классов, и операции по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач по сборке верха обуви частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач по сборке верха обуви частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Навык 1:
Выполнение операций средней сложности и сложных операций по сборке всех
видов обуви на обслуживаемой машине или вручную, с определенной долей
самостоятельности, исходя из
поставленной задачи.
Умения:
3.0. уровень:
1. Выполнение операций средней сложности по сборке верха обуви методом соединения деталей заготовки ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов, и операции по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную.
2. Примерка, подгонка и прикрепление деталей.
3. Изготовление деталей низа обуви методом литья и горячей вулканизации.
4. Наблюдение за технологическим режимом литья и вулканизации.
5. Обеспечение соответствия размеров пресс-форм и колодок размерам деталей.
6. Проведение пробной отливки.
7. Выгрузка готовых изделий из пресс-форм.
8. Обтягивание деревянных и капроновых каблуков модельной обуви кожей, кожзаменителями, текстилем и иными материалами.
9. Сборка подметок с металлическими шипами и металлическими пластинами, подбор металлических шипов в зависимости от назначения и размера обуви, вставка их в подметки, прикрепление металлических пластин к подметкам.
10. Сборка узлов и скрепление заготовки со стелькой для обуви из формованных узлов.

07231100
Аяқкиім өндірісі
(түрі бойынша)
Біліктілік:
- 3W07231102
Аяқкиім құрастырушы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгейі: ортопедиялық аяқкиім құрастырушы ретінде жұмыс өтілі, 2-разряд бойынша кемінде бір жыл;
3.1. деңгейі: ортопедиялық аяқ киімді құрастырушы ретінде жұмыс өтілі 3-разряд бойынша кемінде 2 жыл;
3.2. деңгейі: 4-разряд ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
7536-1-022 Бөлшектер мен бұйымдарды құрастырушы (аяқкиім)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Түрлі типтегі және кластағы тігін жабдықтарында аяқкиімнің үстіңгі жағын құрастыру бойынша күрделілігі орташа және күрделі операцияларды және қызмет көрсетілетін станокта немесе қолмен аяқкиімді құрастыру операцияларын орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
аяқкиімнің үстіңгі бөлігін құрастыру стандартты тапсырмаларын таныс және тұрақты жағдайларда ішінара тәуелсіз орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
аяқ киімнің үстіңгі бөлігін құрастыру стандартты тапсырмаларын таныс және тұрақты жағдайларда ішінара тәуелсіз орындау.
Дағды 1:
Қойылған міндетті негізге ала отырып, белгілі бір дербестік үлесімен қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен күрделілігі аз аяқкиімнің барлық түрлерін керу бойынша жұмыстарды орындау
Машық:
3.0. деңгей:
1. Әртүрлі типтегі және кластағы тігін жабдығында жіп тігістерімен дайындау бөлшектерін біріктіру әдісімен аяқкиімнің үстін құрастыру бойынша күрделілігі орташа операцияларды және қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен аяқкиімді құрастыру бойынша операцияларды орындау.
2. Бөлшектерді өлшеп көру, шақтау және бекіту.
3. Аяқкиімнің төменгі бөліктерін құю және ыстық вулканизациялау арқылы өндіру.
4. Құю және вулканизацияның технологиялық режимін сақтау.
5. Қалыптар мен төсемдердің өлшемдерінің бөлшектердің өлшемдеріне сәйкес келуін қамтамасыз ету.
6. Сынақ құюды өткізу.
7. Қалыптардан дайын өнімді түсіру.
8. Көйлек аяқкиімнің ағаш және нейлон өкшесін былғары, былғары, тоқыма және басқа материалдармен қаптау.
9. Металл шыбықтармен және металл пластиналармен сыртқы табандарды құрастыру, аяқкиімнің мақсатына және өлшеміне қарай металл шыбықтарды таңдау, оларды сыртқы табанға салу, металл пластиналарды сыртқы табанға бекіту.
10. Агрегаттарды құрастыру және дайындаманы қалыптау агрегаттарынан аяқ киімге арналған табанмен бекіту.

11. Прикрепление на машине или вручную при помощи гвоздей, шпилек, ниток, клея.
12. Ранта по всему периметру подошвы, декоративного ранта к предварительно обработанным подошвам.
13. Устранение мелких неполадок в работе машины.
14. Обстрочка деталей:
1) обстрочка деталей верха обуви тесьмой или полосками кожи, заменителем кожи;
2) расстрочка тачных швов заготовки и шейки передов всех видов обуви, кроме текстильной;
3) со-строчка составных частей полусоюзок продольным швом, первой строчкой без предварительной наклейки;
4) стачка краев деталей заготовок всех видов обуви с прошвой, декоративными вставками, бизиками, всех видов заготовок голенищ сапог без прошвы, декоративных вставок и бизиков.
15. Пристрочка:
1) вставка мокасиновая на объемную союзку;
2) гарнитуры и украшения к заготовкам всех видов обуви с предварительной наклейкой, а также второй и последующими строчками;
3) задники к заготовке вкруговую с одновременной расстрочкой двух боковых швов домашних туфель;
4) задинки к заготовкам всех видов обуви первой строчкой с предварительной наклейкой, а также второй и последующими строчками;
5) закрепка односторонняя по заднему шву берцев модельной обуви;
6) застежка "молния" к берцам и голенищам сапог;
7) клапаны глухие к берцам полусапог;
8) носки к заготовкам всех видов обуви первой строчкой с предварительной наклейкой, а также второй и последующими строчками;
9) отделка к заготовкам всех видов обуви;
10) ремни задние внутренние и нижняя часть подкладки сапог к голенищам потайным швом;
11) ремни наружные задние и передние к заготовкам всех видов обуви второй и последующими строчками;
12) союзки к заготовкам всех видов обуви первой строчкой с предварительной наклейкой, а также второй и последующими строчками;
13) союзки чувяк, спортивных и домашних туфель к берцам.
16. Строчка:
1) гарнитуры сложных контуров;
2) кант ботинок, полуботинок, туфель, сандалий, сандалет и босоножек без одновременной обрезки кожподкладки;
3) носки - многорядной строчкой с одновременной перфорацией;
4) отделки сложных контуров;
5) ремни задние внутренние потайным швом;
6) украшения сложных контуров.
17. Вулканизация:
1) канты, наплывы;
2) набойки.
18. Литье:
1) каблуки;
2) набойки.
19. Обтяжка:
каблуки деревянные и капроновые модельной обуви.
20. Прикрепление:
1) заготовка к подложке;
2) каблуки гвоздями с предварительной накладкой;

11. Машинамен немесе қолмен шеге, түйреуіш, жіп, желім арқылы бекіту.
12. Табанның бүкіл периметрі бойынша дәнекерлеу, алдын ала өңделген табандарға арналған сәндік жік.
13. Машинаның жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
14. Бөлшектерді тігу:
1) аяқкиімнің үстіңгі бөліктерін былғарыдан, былғары алмастырғыштан өрілген немесе жолақтармен тігу;
2) дайындамалардың тач тігістері мен аяқкиімнің, тоқымадан тоқылғаннан өзге барлық түрлерінің мойындысын пішу;
3) жартылай жұлықтардың құрамдас бөліктерін көлденең тігіспен, бірінші тігіспен алдын ала жапсырмасыз тігу;
4) жігі бар, сәндік жапсырмалары, бизиктері бар аяқкиімнің барлық түрлерінің, жігі, сәндік жапсырмалары, бизиктері жоқ етік қоныштарының дайындамалары бөлшектерінің жиектерін қайып тігу.
15. Тігіс:
1) көлемді жұлықтың мокасин жапсырмасы;
2) аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсырылған, сондай-ақ екінші және кейінгі тігістері бар гарнитуралар мен әшекейлер;
3) үй туфлиінің бүйір тігістерін бір уақытта сөге отырып, дайындамаға айналдыра салынған күлшіндер;
4) күлшіндерді аяқкиімнің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсыра отырып бірінші тігіспен, сондай-ақ екінші және кейінгі тігістермен;
5) үлгі аяқкиім қонышының артқы тігісі бойынша біржақты бекіту;
6) етіктің тобығы мен қонышына сыдырма салу;
7) қонышы қысқа етіктерге бітеу клапандарды;
8) тұмсықты аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсыра отырып бірінші тігіспен, сондай-ақ екінші және кейінгі тігістермен;
9) аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына өңдеу;
10) артқы бау етік астарының ішкі және төменгі бөлігін жасырын тігіспен қонышқа;
11) артқы және алдыңғы сыртқы бауларды барлық түрлі дайындамаларға екінші және кейінгі тігістермен;
12) жұлықтарды аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсыра отырып бірінші тігіспен, сондай-ақ екінші және кейінгі тігістермен;
13) кебістердің жұлықтарын, спорт және үй туфлилерінің жұлықтарын қонышқа жапсырып тігу.
16. Жол:
1) күрделі контурлы гарнитуралар;
2) бәтеңкенің, аласа аяқкиімнің, аяқкиімнің, сандалдың, сандалдың және сандалдың жиектері былғары астарын бір мезгілде кесусіз;
3) шұлықтар – бір мезгілде перфорациямен көп қатарлы тігу;
4) күрделі контурларды әрлеу;
5) жасырын тігісі бар ішкі артқы белдіктер;
6) күрделі контурларды безендіру.
17. Вулканизация:
1) жиектері, салбырауы;
2) өкшелер.
18. Құйма:
1) каблуктар;
2) өкшелер.
19. Қаптау:
аяқкиімге арналған ағаш және нейлон өкшесі.
20. Қосымша:
1) субстратқа арналған дайындама;
2) алдын ала қабаттасуы бар шегелері бар өкшелер;

3) крокульная часть подошвы к фронту каблука;
4) набойки к пяточной части обуви клеем на прессе;
5) пластины металлические к подметкам с шипами;
6) подложки, подошвы к клиновидному каблуку в замок;
7) подносок жесткий с подкладкой к стельке;
8) пяточная часть подошвы к заготовке;
9) шипы к подошвам футбольных ботинок;
10) подошвы формованные из монолитной резины в носочной и геленочной частях юфтевой обуви.
21. Накладывание деталей:
1) подложки, подошвы на след обуви оппельного, доппельно-клеевого и сандального методов крепления;
2) установка каблука, намазанного клеем, на пяточную часть обуви без подгонки подошвы под каблук.
3.1. уровень:
1. Выполнение сложных операций по сборке верха обуви методом соединения деталей заготовки ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов, сложных операций по сборке деталей на обслуживаемой машине или вручную.
2. Обеспечение правильного расположения одних деталей относительно иных без повреждения материалов.
3. Подготовка, обслуживание и регулирование оборудования для литья и горячей вулканизации;
4. Обеспечение соответствия размеров пресс-форм и колодок размерам обуви.
5. Регулирование и наладка машины.
6. Пристрочка:
1) гарнитуры к заготовкам всех видов обуви первой строчкой без предварительной наклейки;
2) задинки к заготовкам всех видов обуви первой строчкой без предварительной наклейки;
3) носки к заготовкам всех видов обуви первой строчкой без предварительной наклейки;
4) обтяжка платформы (вкладыша) и каблука к заготовке строчечно-клеевой обуви;
5) подошвы к заготовкам выворотной обуви;
6) рант к заготовке;
7) рант к затяжной кромке объемной заготовки по всему периметру;
8) ремни наружные задние и передние к заготовкам всех видов обуви первой строчкой без предварительной наклейки;
9) союзки босоножек, туфель в крыльях, сандалий с пришиванием ремня первой и последующими строчками;
10) стельки к заготовкам по всему периметру затяжной кромки или в носочной и пяточной частях заготовок;
11) украшения к заготовкам всех видов обуви первой строчкой без предварительной наклейки.
7. Строчка:
1) берцы туфель и полуботинок сложных контуров модельной обуви по верхнему канту и подкладки под выворотку;
2) задники жесткие сапог и полусапог второй и последующими строчками;
3) кант ботинок, полуботинок, туфель, сандалий, сандалет и босоножек с одновременной обрезкой кож подкладки;

3) табаннан өкшенің алдыңғы жағына дейін;
4) прессте желімделген аяқ киімнің өкшесіне дейін ;
5) тікендері бар сыртқы табандарға арналған металл тақталар;
6)  сына тәрізді өкшесіне дейін тіректер, табандар;
7) табанға дейін астары бар қатты тығын;
8) дайындамаға табанның өкше бөлігі;
9) футбол аяқкиімінің табанына арналған шыбықтар;
10) юфттік аяқкиімнің тұмсық және саға бөліктеріндегі монолитті резеңкеден құйылған табан.
21. Қаптау бөліктері:
1) оппель, допель-желім және сандал бекіту әдістерін қолданатын аяқкиімнің астарлары, табаны;
2) табанын өкшесіне реттемей, аяқкиімнің өкшесіне желіммен қапталған өкшесін орнату.
3.1. деңгей:
1. Аяқкиімнің үстін дайындама бөлшектерін әртүрлі сыныпты және типті тігін жабдығында жіппен тігу арқылы құрастыру бойынша күрделі операцияларды және аяқкиімді қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен құрастыру бойынша күрделі операцияларды орындау.
2. Бір бөлшектердің екінші бөлшектерге қатысты материалдарын бүлдірмей, дұрыс орналасуын қамтамасыз ету.
3. Құю және ыстық вулканизация жабдығын дайындау, қызмет көрсету және реттеу;
4. Нығыздауыш-қалыптар мен қалыптардың өлшемдерінің аяқкиім өлшеміне сәйкес келуін қамтамасыз ету.
5. Машинаны реттеу және баптау.
6. Тігіс:
1) алдын ала жапсырмалары жоқ бірінші қатардағы аяқкиімнің барлық түрлерінің дайындамаларына арналған жиынтықтар;
2) алдын ала жапсырмалары жоқ бірінші қатардағы аяқкиімнің барлық түрлерінің дайындамалары үшін өкшелер;
3) алдын ала жапсырмалары жоқ бірінші қатардағы аяқкиімнің барлық түрлерінің дайындамаларына арналған шұлықтар;
4) тұғырықты және өкшесін тігісті жабысқан аяқ киімнің дайындамасына жабу;
5) аяқкиім дайындамаларының табаны;
6) дайындамаға дәнекерлеу;
7) көлемді дайындаманың қатайтатын жиегіне бүкіл периметрі бойынша дәнекерлеу;
8) алдын ала жапсырмалары жоқ бірінші қатардағы аяқкиімнің барлық түрлерінің дайындамалары үшін сыртқы артқы және алдыңғы белдіктер;
9) бiрiншi және одан кейiнгi сызықтары бар белбеуде тігілген сандалдар, аяқ киiмдер, туфлилер;
10) қатайтатын жиектің бүкіл периметрі бойынша немесе дайындамалардың саусақ және өкшелі бөліктеріндегі дайындамаларға арналған ішкі табандар;
11) алдын ала жапсырмаларсыз бірінші қатардағы аяқкиімнің барлық түрлерінің дайындамалары үшін әшекейлер;
7. Жол:
1) етіктер мен қонышы қысқа аяқ киімнің үстіңгі жиегі бойынша күрделі контурлары және астындағы астары;
2) екiншi және одан кейiнгi сызықтары бар қатты бәтеңкелер мен қонышы қысқа бәтеңкелердiң арқалары;
3) астарлы былғарыны бір мезгілде қырқумен етіктің, қысқа аяқкиімнің, сандалдың жиектері;

4) линии декоративные на деталях заготовок несложных контуров без предварительной разметки, на деталях заготовок сложных контуров и выпуклых рельефов по разметке;
5) союзки ботинок, полуботинок, туфель, полусапог и передов сапог второй и последующими строчками;
6) шов мокасиновый на машине и вручную;
7) текстильные заготовки обуви окантовочной тесьмой.
8. Литье:
1) стельки;
2) каблуки с имитацией под наборный;
3) матрицы силиконовые для тиснения одноцветных деталей;
4) цельноформованная обувь (крепление подошвы и каблука).
9. Прикрепление:
1) каблуки к пяточной части обуви клеем на прессе;
2) каблуки к пяточной части обуви без предварительной накладки винтами или гвоздями;
3) каблуки с установкой на пяточную часть обуви, подгонкой подошвы под каблук;
4) обводка боковая резиновая на заготовку;
5) подошвы к заготовке выворотной обуви;
6) подошвы к заготовке кожаным шнуром в обуви бортового метода крепления;
7) подошвы на след ручной модельной обуви (накладывание) с обработкой ее вручную (подстрагивание, расколачивание, прикрепление крокульной части, обрезка крокуля);
8) подошвы, каблуки и задний наружный ремень - метод горячей вулканизации;
9) подошвы кожаные в носочной части юфтевой обуви.
3.2. уровень:
1. Выполнение особо сложных операций по сборке верха обуви.
2. Сборка заготовок без разделения труда методом соединения деталей заготовки ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов.
3. Выполнение сложных операций по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную.
4. Обеспечение совмещения контуров накладываемых и скрепляемых деталей или равного расстояния между ними и от края подошвы и следа.
5. Изготовление деревянных каблуков для обуви индивидуального заказа, придание каблукам необходимых форм и размеров.
6. Регулирование и наладка машины и оборудования.
7. Пристрочка:
1) задники жесткие сапог и полуботинок первой строчкой;
2) переда сапог первой и второй строчкой без предварительной наклейки поднаряда;
3) переда сапог из юфти первой строчкой с предварительной наклейкой поднаряда;
4) союзки к берцам и берцев к союзкам ботинок, закрытых туфель и полусапог, модельной обуви и деталей союзок сложных контуров первой строчкой без предварительной наклейки.
8. Сборка заготовок без разделения труда:
1) обувь модельная;
2) обувь ортопедическая.
9. Строчка:
декоративные линии на деталях заготовок на трех- и четырехигольных машинах.
10. Литье:
1) матрицы силиконовые для тиснения многоцветных деталей;
2) подошвы и каблуки на заготовки верха обуви.

4) алдын ала таңбалаусыз қарапайым контуры бар дайындаманың бөліктеріндегі, таңбалау бойынша күрделі контурлары бар дайындаманың бөліктерінде және дөңес рельефтері бар сәндік сызықтар;
5) екiншi және одан кейiнгi жолдардағы бәтеңкелер, қонышы қысқа аяқкиімдер, туфлилердің алдыңғы жағы;
6) машинамен және қолмен мокасин тігісі;
7) жиегі өрілген аяқкиімге арналған тоқыма дайындамалар.
8. Құйма:
1) табандар;
2) имитациялық қабаттасқан өкшелер;
3) бір түсті бөлшектерді бедерлеуге арналған силиконды матрицалар;
4) бір аяқкиім (табан мен өкшесін бекітетін).
9. Бекіту:
1) прессте желімделген аяқкиімнің каблугты өкшесіне;
2) бұрандалармен немесе шегелермен алдын ала төсеусіз аяқкиімнің каблугын өкшесіне ;
3) табанын өкшесіне қарай реттейтін аяқ киімнің өкшесіне орнатылатын;
4) дайындамадағы бүйірлік резеңке төсем;
5)  аяқкиім дайындамаларының табаны;
6) борттық бекіту әдісімен аяқкиімде былғары бауы бар дайындаманы табанға;
7) қолмен өңделетін (тарту, кесу, крокулум бөлігін бекіту) қолдан жасалған аяқ киімнің ізі бойынша (қабаттау);
8) табан, өкше және артқы сыртқы белбеу – ыстық вулканизация әдісі;
9) юфттік аяқкиімнің тұмсық бөлігіндегі былғары табан.
3.2 деңгей:
1. Аяқкиімнің үстін құрастыру бойынша аса күрделі операцияларды орындау.
2. Дайындамаларды еңбек бөлінісінсіз, дайындамаларды әртүрлі сыныпты және типті тігін жабдықтарында жіппен тігу әдісі арқылы құрастыру.
3. Аяқкиімді құрастыру бойынша күрделі операцияларды қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен орындау.
4. Салынатын және бекітілетін бөлшектердің контурларының үйлесуін немесе олардың арасындағы және табанның жиегінен өкшеге дейінгі қашықтықтың тең болуын қамтамасыз ету.
5. Жеке тапсырыспен жасалатын аяқкиімге арналған ағаш өкшені жасау, өкшеге қажетті қалып пен көлем беру.
6. Машиналар мен жабдықтарды реттеу және баптау.
7. Тігіс:
1) етіктер мен қонышы қысқа етіктердің қатты күлшіндерін бірінші тігіспен тігу;
2) алдын ала көтермесін жабыстырмай, етіктің алдын бірін және екінші тігіспен тігу;
3) алдын ала көтермесін жабыстырып, күдері етіктің алдын бірінші тігіспен тігу;
4) жұлықты қонышқа және қонышты бәтеңкенің, жабық туфли мен қонышы қысқа етіктің, сәнді аяқкиімнің жұлығына, күрделі контурлы жұлық бөлшектерін алдын ала жапсырусыз бірінші тігіспен тігу.
8. Дайындамаларды еңбек бөлінбестен құрастыру:
1) модельді аяқкиім;
2) ортопедиялық аяқкиім;
9. Жол:
үш және төрт инелі станоктардағы дайындама бөлшектеріндегі сәндік сызықтар:
10. Құйма:
1) көп түсті бөлшектерді бедерлеуге арналған силиконды матрицалар;
2) аяқкиімнің үстіңгі дайындамаларында табан және өкше.

11. Прикрепление:
1) заготовки к подошве плетением;
2) каблуки клиновидные кожаные (горнолыжная обувь);
3) подошвы к следу обуви клеем на прессе,
4) рант к стельке скобками (ранто-прошивной, ранто-скобочной обуви),
5) подошвы кожаные в пучковой и геленочной частях юфтевой обуви,
6) подошвы, каблуки - метод строчечно-прессовой вулканизации с боковым обжимом.
Знания:
3.0. уровень:
1. Методы и приемы выполнения операций средней сложности по сборке верха обуви.
2. Порядок и методы сборки низа обуви.
3.Технологию литья и вулканизации, размеры пресс-форм и колодок.
4. Размеры и назначение деталей, поступающих на сборку.
5. Стандарты и технические условия на выпускаемую продукцию.
6. Порядок эксплуатации и регулирования оборудования.
7. Способы устранения мелких неполадок узлов и механизмов оборудования.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок по безопасности и охране труда.
10. Порядок производственной санитарии.
11. Требования пожарной безопасности.
3.1. уровень:
1. Методы и приемы выполнения сложных операций по сборке верха обуви.
2. Требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов и применяемых вспомогательных материалов.
3. Температуру плавления вулканизационной массы.
4. Размеры колодок и пресс-форм.
5. Ассортимент обуви.
6. Устройство обслуживаемого оборудования, порядок его эксплуатации и регулирования.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
9. Порядок производственной санитарии.
10. Требования пожарной безопасности.
3.2. уровень:
1. Технологический процесс сборки заготовок обуви без разделения труда.
2. Способы и методы сборки деталей заготовок без последующей обработки.
3. Способы изготовления каблуков для обуви индивидуального заказа.
4. Стандарты и технические условия на материалы, применяемые для изготовления заготовок обуви.
5. Требования, предъявляемые к формам каблуков.
6. Виды древесины, их свойства и пороки.
7. Рецептуру дозировки компонентов при сборке обуви методом литья.
8. Нормативы на выполнение особо сложных технологических операций по сборке обуви.
9. Устройство, порядок эксплуатации, регулирования и ремонта обслуживаемых машины и оборудования.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка.
11. Порядок по безопасности и охране труда.
12. Порядок производственной санитарии.
13. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

11. Бекіту:
1) дайындаманы табанға өріп бекіту;
2) сыналы былғары өкше (тау шаңғысына арналған аяқкиім);
3) табанды аяқкиімнің астына нығыздауышта желіммен бекіту;
4) рантты ұлтараққа қапсырма шегемен бекіту (рантты-тігілген, рантты-қапсырма шегемен бекітілген аяқкиім);
5) қонышты аяқкиімнің байламдық немесе өкшелік бөліктеріне былғары табанды бекіту;
6) табан, өкше-жиегін қыса отырып, тігісті-нығыздауышты вулканизациялау әдісі.
Білу:
3.0. деңгей:
1. Аяқкиімнің үстін құрастыру бойынша күрделілігі орташа операцияларды орындау әдістері мен тәсілдері.
2. Аяқкиімнің түбін құрастыру тәртібі мен тәсілдері.
3. Құю және вулканизация технологиясы, қалыптардың және төсемдердің өлшемдері.
4. Құрастыруға берілетін бөлшектердің өлшемдері мен тағайындалуы.
5. Өндіріс өнімдерінің стандарттары мен техникалық шарттары.
6. Жабдықтарды пайдалану және реттеу тәртібі.
7. Жабдықтың тетіктері мен механизмдеріндегі ұсақ ақауларды жою әдістері.
8. Ішкі еңбек тәртібі.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
10. Өндірістік санитария процедуралары.
11. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.1.деңгей:
1. Аяқкиімнің үстін құрастыру бойынша күрделі операцияларды орындау әдістері мен тәсілдері.
2. Қолданылатын жартылай фабрикаттар мен қосалқы материалдардың сапасына қойылатын талаптар.
3. Вулканизация массасының балқу температурасы.
4. Төсектер мен қалыптардың өлшемдері.
5. Аяқкиімнің ассортименті.
6. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы, оны пайдалану және реттеу тәртібі.
7. Ішкі еңбек тәртібі.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
9. Өндірістік санитария процедуралары.
10. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.2 деңгей:
1. Еңбек бөлінбестен аяқкиім дайындамаларын құрастырудың технологиялық процесі.
2. Дайын бөлшектерді кейіннен өңдеусіз құрастыру әдістері мен тәсілдері.
3. Тапсырыспен тігілген аяқ киімнің өкшесін жасау әдістері.
4. Аяқкиім дайындамаларын дайындау үшін қолданылатын материалдардың стандарттары мен техникалық шарттары.
5. Өкше пішіндеріне қойылатын талаптар.
6. Ағаш түрлері, олардың қасиеттері мен ақаулары.
7. Құю әдісімен аяқ киімді құрастыру кезіндегі құрамдас бөліктердің мөлшерлемесі бойынша рецепт.
8. Аяқкиімді құрастыру бойынша ерекше күрделі технологиялық операцияларды орындау нормалары.
9. Қызмет көрсетілетін машиналар мен жабдықтардың құрылымы, пайдалану тәртібі, реттеу және жөндеу.
10. Ішкі еңбек тәртібі.
11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
12. Өндірістік санитария процедуралары.
13. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі

30. Карточка профессии "Сборщик ортопедической обуви"
Код группы:
7536-1
Код наименования занятия:
7536-1-024 "Сборщик обуви (вручную)"
Наименование профессии:
Сборщик ортопедической обуви
Уровень квалификации по ОРК
4.0. – 6 разряд
4.1. – 7 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. – 6 разряд (4.1.-1, 4.1.-2) – от стажа работы
4.1. – 7 разряд (4.1.-1, 4.1.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым квалификационным характеристикам должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21757).
Параграфы 28-29, пункты 65-68, Сборщик обуви, 6-7 разряды.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО
и опыт практической деятельности
Специальность:
07231100
Обувное производство
(по видам)
Квалификация:
3W07231102
Сборщик обуви
Требования к опыту работы:
4.0. уровень: стаж работы сборщиком ортопедической обуви 5 разряда не менее 2 лет;
4.1. уровень: стаж работы сборщиком ортопедической обуви 6 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Основная цель деятельности:
Выполнение сложных и особо сложных операций по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Работы по всем видам сложной, особо сложной обуви и в атипичных случаях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Работы по всем видам сложной, особо сложной обуви и в атипичных случаях
Навык 1:
Затяжка пяточной и геленочной частей модельной обуви одновременно
Умения:
4.0. уровень:
1. Выполнение сложных операций по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную.
2. Прикрепление: подошв к заготовкам и стелькам, подметок к подошвам шпилечным, винтовым и гвоздевым методами крепления, подошв с наклеенными по всему периметру рантами к следу обуви клеем на прессе.
3. Прикрепление союзок к подошве декоративными гвоздями.
4. Регулирование, наладка машины и оборудования.
4.1. Уровень:
1. Выполнение особо сложных операций по сборке обуви путем пристрачивания подошв, подложек и первого слоя подошв к затянутой обуви рантового, доппельного, прошивного и сандального методов крепления.

30. "Ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7536-1
Қызметтер атауының коды:
7536-1-024 "Аяқкиімді құрастырушы (қолмен)"
Кәсіптің атауы:
Ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4.0. – 6-разряд
4.1. – 7-разряд
СБШ бойынша кіші деңгейі:
4.0. - 6-разряд (4.1.-1, 4.1.-2 ) еңбек өтіліне байланысты
4.1. - 7-разряд (4.1.-1, 4.1.-2 ) еңбек өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
28-29-параграф, 65-68 тармақтар, аяқкиімді құрастырушы, 6-7 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ және практикалық тәжірибе
Мамандық:
07231100
Аяқкиім өндірісі
(түрі бойынша)
Біліктілік:
3W07231102
Аяқкиім жинаушы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.0. деңгейі: 5-разрядты ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
4.1. деңгейі: 6-разрядты ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Қызметтің негізгі мақсаты:
Күрделі және ерекше күрделі аяқкиімді құрастыру операцияларын қызмет көрсетілетін машинаның көмегімен немесе қолмен орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Күрделі, ерекше күрделі аяқкиімнің барлық түрлерінде және типтік емес жағдайларда жұмыс жасау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Күрделі, ерекше күрделі аяқкиімнің барлық түрлерінде және типтік емес жағдайларда жұмыс жасау
Дағды 1:
Модельді аяқкиімінің өкше және өкшелік бөлігін бір мезгілде керу
Машық:
4.0. деңгей:
1. Аяқкиімді қызмет көрсететін машинамен немесе қолмен құрастыру бойынша күрделі операцияларды орындау.
2. Бекіту: табанды дайындамаларға және ұлтараққа, шолақ ұлтанды табанға бізөкше, бұранда және шегелі бекіту әдісі.
3. Табанға сәндік шегелермен бекіту.
4. Машиналар мен жабдықтарды реттеу.
4.1. деңгей:
1. Тартылған аяқкиімнің табаны, астары және табанының бірінші қабатын жіппен, доппельмен, тігіспен және сандалмен бекіту әдістерімен бекіту арқылы аяқкиімді құрастыру бойынша ерекше күрделі операцияларды орындау.

32. Карточка профессии "Фрезеровщик ортопедической обуви (отделочник ортопедической обуви)"
Код группы:
7536-1
Код наименования занятия:
7536-1-030 "Фрезеровщик обуви"
Наименование профессии:
Фрезеровщик ортопедической обуви (отделочник ортопедической обуви)
Уровень квалификации по ОРК
3.0. – 3 разряд;
3.1. – 4 разряд;
3.2. - 5 разряд
подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3-разряд (3.0-1,3.0-2) – от стажа работы
3.1. – 4-разряд (3.1-1,3.1-2) – от стажа работы
3.2. – 5-разряд (3.2-1,3.2-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым квалификационным характеристикам должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21757).
Параграфы 9-11, пункты 20-250, Фрезеровщик обуви, диапазон разрядов 3-5.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования.
Специальность:
07231100
Обувное производство
(по видам)
Квалификация:
3W07231002 Мастер по пошиву и ремонту ортопедической обуви
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы затяжчиком 2 разряда не менее одного года;
3.1. уровень: стаж работы затяжчиком 3 разряда не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы затяжчиком 4 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
7536-2-002 Обувщик по пошиву ортопедической обуви
Основная цель деятельности:
Отделка обуви после затяжки и фрезерование уреза подошв и каблуков
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач по фрезеровке ортопедической обуви частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач по фрезеровке ортопедической обуви частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях.
Навык 1:
Выполнение работ по фрезеровке ортопедической обуви
на обслуживаемой машине или вручную, с определенной долей
самостоятельности, исходя из
поставленной задачи.
Умения:

32. "Ортопедиялық аяқкиімді фрезерлеуші (ортопедиялық аяқкиімді әрлеуші)" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7536-1
Қызметтер атауының коды:
7536-1-30 "аяқкиімді фрезерлеуші"
Кәсіптің атауы:
Ортопедиялық аяқкиімді фрезерлеуші (ортопедиялық аяқкиімді әрлеуші)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. – 3-разряд;
3.1. – 4-разряд;
3.2. – 5-разряд
СБШ бойынша кіші деңгейі:
3.0.– 3-разряд (3.0-1,3.0-2) – еңбек өтіліне байланысты;
3.1. – 4-разряд (3.1-1,3.1-2) – еңбек өтіліне байланысты;
3.2. – 5-разряд (3.2-1,3.2-2) – еңбек өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
9-11-параграф, 20-25-тармақтар, аяқкиімді фрезерлеуші, 3-5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кәсiпорында оқытуды, кәсiптiк даярлауды, қайта даярлауды, бiлiктiлiгiн арттыруды немесе негiзгi орта бiлiм беру базасында техникалық және кәсiптiк бiлiмiнiң болуын қоса алғанда, жалпы орта бiлiм беру бағдарламалары және практикалық тәжiрибе.
Мамандық:
07231100
Аяқкиім өндірісі
(түрі бойынша)
Біліктілік:
3W07231002 Ортопедиялық аяқкиімді тігу және жөндеу шебері
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгейі: 2-разрядты керуші ретінде жұмыс өтілі кемінде бір жыл;
3.1. деңгейі: 3-разрядты керуші ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
3.2. деңгейі: 4-разрядты керуші ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
7536-2-002 Ортопедиялық аяқкиімді тігуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аяқкиімді табан мен өкше жиегін қатайтып, фрезерлеуден кейін әрлеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Стандартты тапсырмаларды, ішінара өз бетінше, таныс және тұрақты жағдайларда орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Фрезерлеу бойынша стандартты тапсырмаларды, ішінара өз бетінше, таныс және тұрақты жағдайларда орындау.
Дағды 1:
Қойылған міндетті негізге ала отырып, белгілі бір дербестік үлесімен қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен
қарапайым фрезерлік жұмыстарды орындау
Машық:

3.0. уровень:
Фрезерование на обслуживаемой машине набоек, стелек, подошв, не прикрепленных к обуви, голеночной и уреза пяточной части подошв рядовой обуви.
3.1. уровень:
1. Фрезерование на обслуживаемой машине низкого и среднего каблука, уреза пяточной части формованной подошвы с набойкой, ранта унтов, подошвы с образованием бортика.
2. Фрезерование - подправка подошвы в крокульной и геленочной частях модельной обуви.
3.2. уровень:
1. Фрезерование - подправка подошв по всему периметру.
2. Фрезерование на обслуживаемой машине уреза подошв легкой обуви и чувяк.
3. Регулирование работы обслуживаемой машины.
Знания:
3.0. уровень:
1. Способы фрезерования деталей обуви.
2. Виды и номера применяемых фрез.
3. Требования, предъявляемые к фрезерованию обуви.
4. Устройство и принцип действия обслуживаемой машины.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
7. Требования производственной санитарии
8. Требования пожарной безопасности.
3.1. уровень:
1. Порядок фрезерования деталей обуви.
2. Способы замены применяемых фрез.
3. Требования, предъявляемые к фрезерованию обуви.
4. Порядок эксплуатации обслуживаемой машины.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
7. Требования производственной санитарии.
8. Требования пожарной безопасности.
3.2. уровень:
1. Порядок фрезерования обуви.
2. Методы регулирования обслуживаемой машины.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка.
4. Порядок по безопасности и охране труда.
5. Требования производственной санитарии.
6. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
3
3
3
3
3
4
пошивщик ортопедических изделий
сборщик ортопедической обуви (вручную)
шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий
механик протезно-ортопедических изделий
затяжчик ортопедической обуви (вручную)
фрезеровщик ортопедической обуви (отделочник ортопедической обуви)

3.0. деңгей:
Қызмет көрсетілетін машинада өкшелерді, ішкі табаларды, аяқкиімге бекітілмеген табандарды, кәдімгі аяқкиімнің табанының жіліншік және өкше жиектерін фрезерлеу.
3.1. деңгей:
1. Қызмет көрсетілетін станокта аласа және орташа өкшелерді, өкшесі бар қалыпталған табанның өкше бөлігінің жиегін, биік түкті етіктердің жібін, қыры түзілген табанды фрезерлеу.
2. Фрезерлеу – аяқкиіміндегі табан мен саға бөліктерін реттеу.
3.2. деңгей:
1. Фрезерлеу – бүкіл периметр бойынша табандарды реттеу.
2. Жеңіл аяқкиім мен аяқкиімнің табанының шетін қызмет көрсетілетін станокта фрезерлеу.
3. Қызмет көрсетілетін машинаның жұмысын реттеу
Білу:
3.0. деңгей:
1. Аяқкиім бөлшектерін фрезерлеу әдістері.
2. Қолданылатын кескіштердің түрлері мен нөмірлері.
3. Фрезерлік аяқкиімдерге қойылатын талаптар.
4. Қызмет көрсетілетін машинаның құрылымы және жұмыс принципі.
5. Ішкі еңбек тәртібі.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
7. Өндірістік санитария талаптары
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.1. деңгей:
1. Аяқкиімнің бөлшектерін фрезерлеу тәртібі.
2. Қолданылған кескіштерді ауыстыру әдістері.
3. Фрезерлік аяқкиімдерге қойылатын талаптар.
4. Қызмет көрсетілетін машинаны пайдалану тәртібі.
5. Ішкі еңбек тәртібі.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
7. Өндірістік санитария талаптары.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.2. деңгей:
1. Аяқкиімді фрезерлеу тәртібі.
2. Қызмет көрсетілетін машинаны реттеу әдістері.
3. Ішкі еңбек тәртібі.
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
5. Өндірістік санитария талаптары.
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
3
3
3
3
3
4
ортопедиялық бұйымдарды тігуші
ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы (қолмен)
протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау және әрлеу жөніндегі қайысшы
протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі
ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен)
ортопедиялық аяқкиімді фрезерлеуші (ортопедиялық аяқкиімді әрлеуші)

33. Карточка профессии "Фрезеровщик ортопедической обуви (отделочник ортопедической обуви)"
Код группы:
7536-1
Код наименования занятия:
7536-1-030 "Фрезеровщик обуви"
Наименование профессии:
Фрезеровщик ортопедической обуви (отделочник ортопедической обуви)
Уровень квалификации по ОРК
4.0. – 6 разряд;
4.1. – 7 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. – 6 разряд (4.0.-1, 4.0.-2) – от стажа работы
4.1. – 7 разряд (4.1.-1, 4.1.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым квалификационным характеристикам должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21757).
Параграфы 12-13, пункты 26-29, Фрезеровщик обуви, диапазон разрядов 6-7.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО
и опыт практической деятельности
Специальность:
07231100
Обувное производство
(по видам)
Квалификация:
3W07231002 Мастер по пошиву и ремонту ортопедической обуви
Требования к опыту работы:
4.0. уровень: стаж работы фрезеровщиком ортопедической обуви 5 разряда не менее 2 лет;
4.1. уровень: стаж работы фрезеровщиком ортопедической обуви 6 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
7536-2-002 Обувщик по пошиву ортопедической обуви
Основная цель деятельности:
Отделка обуви после затяжки и фрезерование уреза подошв и каблуков на обслуживаемой машине или вручную
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Работы по всем видам сложной, особо сложной обуви и в атипичных случаях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Работы по всем видам сложной, особо сложной обуви и в атипичных случаях
Навык 1:
Затяжка пяточной и геленочной частей модельной обуви одновременно
Умения:
4.0. уровень:
1. Фрезерование на обслуживаемой машине уреза резиновых подошв, подошв из заменителей натуральной кожи всех видов обуви, кроме легкой обуви и чувяк.
2. Фрезерование уреза пяточной части резиновых подошв с набойкой.
3. регулирование и наладка машины.
4.1. уровень:
1. Фрезерование на обслуживаемой машине уреза кожаных подошв всех видов обуви, уреза подошв с кожаной подошвой рантоклеевого метода крепления, уреза пяточной части кожаных подошв, кожаных подложек с каблуком.

33. "Ортопедиялық аяқкиімді фрезерлеуші (ортопедиялық аяқкиімді әрлеуші)" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7536-1
Қызметтер атауының коды:
7536-1-30 "Аяқкиімді фрезерлеуші"
Кәсіптің атауы:
Ортопедиялық аяқкиімді фрезерлеуші (ортопедиялық аяқкиімді әрлеуші)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4.0. – 6-разряд;
4.1.– 7-разряд
СБШ бойынша кіші деңгейі:
4.0. – 6-разряд (4.0.-1, 4.0.-2) еңбек өтіліне байланысты;
4.1. – 7-разряд (4.1.-1, 4.1.-2) еңбек өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы. (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
12-13-параграф, 26-29-тармақтар, аяқкиімді фрезерлеуші, 3-5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ және практикалық тәжірибе
Мамандық:
07231100
Аяқкиім өндірісі
(түрі бойынша)
Біліктілік:
3W07231002 Ортопедиялық аяқкиімді тігу және жөндеу шебері
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.0. деңгейі: кемінде 2 жыл 5-разрядты ортопедиялық аяқкиім фрезерінің жұмыс өтілі;
4.1. деңгейі: кемінде 2 жыл 6-разрядты ортопедиялық аяқкиім фрезершісі ретінде жұмыс өтілі.
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
7536-2-002 Ортопедиялық аяқкиімді тігуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аяқкиімді табан мен өкше жиегін қатайтып, фрезерлеуден кейін әрлеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Стандартты тапсырмаларды, ішінара өз бетінше, таныс және тұрақты жағдайларда орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Күрделі, аса күрделі аяқкиімнің барлық түрлерінде және типтік емес жағдайларда жұмыс жасау
Дағды 1:
Аяқкиімнің өкшесін және сағасын бір уақытта керу
Машық:
4.0. деңгей:
1. Аяқкиімдердің, жеңіл аяқкиімдер мен кебістерден өзге барлық түрлерінің резина табандары мен жасанды былғарыдан жасалған табандар кесіктерін қызмет көрсететін машинада фрезерлеу.
2. Резеңке табанның өкше жиегін өкшемен фрезерлеу.
3. Машинаны реттеу және баптау.
4.1. деңгей:
1. Аяқкиімдердің барлық түрлерінің былғары табандары кесіктерін, бекітудің сыздық жапсыру әдісімен жасалған тері төсемелі табан кесіктерін, өкшелі былғары төсемелер кесіктерін қызмет көрсететін машинада фрезерлеу.

07231100
Обувное производство
(по видам)
07230100
Швейное производство и моделирование одежды
Квалификация:
3W07231102 Сборщик обуви
4S07230106 Модельер-конструктор
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы сборщиком ортопедической обуви или раскройщиком ортопедической обуви 2 разряда не менее двух лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Затяжчик ортопедической обуви;
сборщик ортопедической обуви;
раскройщик ортопедической обуви;
Модельер-закройщик
Основная цель деятельности:
Разработка, конструирование и внедрение новых видов и моделей ортопедической обуви и стелек
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач по конструированию и моделированию ортопедической обуви частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач по конструированию и моделированию ортопедической обуви частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Навык 1:
Разработка моделей и лекал ортопедической обуви
Умения:
1. Разработка моделей для верха ортопедической обуви.
2. Снятие эскиза с ортопедической колодки, изготовленной в соответствии с размерами, указанными врачом в заказе.
3. Выкраивание моделей из бумаги на детали верхнего кроя и подкладки
4. Разработка новых моделей и внедрение ортопедической обуви.
5. Конструирование лекала ортопедической обуви.
6. Апробация и запуск в производство новых моделей ортопедической обуви.
7. Разработка предложений по внесению изменений и дополнений при необходимости в конструкцию старых моделей.
8. Конструирование и моделирование ортопедической обуви по индивидуальным заказам.
9. Отслеживание и проверка ортопедической обуви на соответствие медицинскому заказу в процессе сборки изделия на производстве.
10. Подготовка документов для утверждения новых моделей ортопедической обуви.
Знания:
1. Анатомию стопы.
2. Виды деформаций и ампутаций стоп.
3. Технологию построения моделей заготовок ортопедической обуви.
4. Нормы припусков при раскрое деталей для верха и подкладки обуви.
5. Номенклатуру, виды и типы ортопедической обуви и стелек.
6. Виды материалов для изготовления ортопедической обуви и их свойства.
7. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий с использованием традиционных и 3D технологий.

07231100
Аяқкиім өндірісі
(түрі бойынша)
07230100
Тігін өндірісі және киім дизайны
Біліктілік:
3W07231102 Аяқкиім жинағыш
4S07230106
модельер-конструктор
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгей: ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы немесе ортопедиялық аяқкиім пішуші ретінде жұмыс тәжірибесі, 2 деңгей, кемінде екі жыл
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
ортопедиялық аяқкиімді керуші (қолмен)
ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы (қолмен)
ортопедиялық аяқкиімінің пішуші
модельер-кесуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ортопедиялық аяқкиім мен аяқкиімдердің жаңа түрлері мен үлгілерін әзірлеу, жобалау және енгізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
ортопедиялық аяқкиімді жобалау және модельдеу бойынша стандартты тапсырмаларды белгілі және тұрақты жағдайларда, ішінара тәуелсіз орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Белгілі және тұрақты жағдайларда ортопедиялық аяқкиімді ішінара дербес жобалау және модельдеу бойынша стандартты тапсырмаларды орындау
Дағды 1:
Ортопедиялық аяқкиімнің үлгілері әзірлеу
Машық:
1.  Ортопедиялық аяқкиімнің үстіне арналған үлгілерді әзірлеу.
2. Дәрігердің тапсырыста көрсеткен өлшемдеріне сәйкес жасалған ортопедиялық қалыптан эскиз алу.
3. Үстіңгі пішімнің және астардың бөлшектеріне қағаздан жасалған үлгілерді пішу.
4. Жаңа үлгілерді жасау және ортопедиялық аяқкиімді енгізу.
5. Ортопедиялық аяқкиім үлгілерін құрастыру.
6. Ортопедиялық аяқкиімнің жаңа үлгілерін сынау және шығару.
7. Қажет болған жағдайда ескі үлгілердің дизайнына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
8. Жеке тапсырыстар бойынша ортопедиялық аяқкиімді жобалау және модельдеу.
9. Өндірісте бұйымды құрастыру процесінде ортопедиялық аяқкиімнің медициналық тапсырыстарға сәйкестігін қадағалау және тексеру.
10. Ортопедиялық аяқкиімнің жаңа үлгілерін бекітуге құжаттарды дайындау.
Білу:
1. Табан анатомиясы.
2. Табанның деформациясы мен ампутациясының түрлері.
3. Ортопедиялық аяқкиім дайындамаларының үлгілерін құрастыру технологиясы.
4. Аяқкиімнің үстіңгі және астары бөлшектерін кесу кезіндегі үстемелердің нормалары.
5. Ортопедиялық аяқкиімнің және іштіктің номенклатурасы, түрлері мен түрлері.
6. Ортопедиялық аяқкиімді дайындауға арналған материалдардың түрлері және олардың қасиеттері.
7. Дәстүрлі және 3D технологияларды пайдалана отырып, протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.

1. Раскраивание материалов на простые детали и изделия по предварительной разметке на раскройно-резательных машинах или вручную при помощи специальных приспособлений.
2. Подбор раскраиваемых материалов по качеству, цвету, толщине, сортам и текстуре.
3. Обеспечение наиболее экономного использования раскраиваемых материалов, качества кроя, чистого, ровного среза.
4. Смена и заточка режущего инструмента и ограничителей на раскройно-резательных машинах.
5. Регулирование и наладка специальных приспособлений.
6. Укладка выкроенных деталей в пачки или специальную тару по размерам и видам материалов.
7. Примеры работы:
1) бумага - раскраивание на детали кожгалантерейных изделий;
2) картон - раскраивание на заготовки меховых камер язычковых музыкальных инструментов;
3) кожи искусственные - раскраивание на заготовки для камер язычковых музыкальных инструментов;
4) кожи искусственные- раскраивание на заготовки футляров музыкальных инструментов;
5) кожи натуральные - раскраивание на заготовки ремней язычковых музыкальных инструментов;
6) кожи - раскраивание на ремешки;
7) кожи сыромятные, кожзаменители и текстильные материалы - раскраивание на делюжки без предварительной разметки;
8) кожи сыромятные - раскраивание на сшивки;
9) коленкор - разделка, обрезка и раскраивание на детали футляров по шаблонам;
10) лоскут кожаный или кожзаменителей - раскраивание на детали подкладки, отделки, закрепки, простилки, мелкие детали технических и кожгалантерейных изделий;
11) материалы кожевенные - раскраивание на прошву, шнурки, обводки, ремешки установленной длины и ширины;
12) паропласты пенополиуретановые, вспененные латексы на тканевой основе, пенопористая резина - раскраивание на прокладки язычковых музыкальных инструментов;
13) ремни - раскраивание на прокладки;
14) ткани - раскраивание на заготовки борин, прокладки под сетки и механизмы, ремни язычковых музыкальных инструментов;
15) ткани и кожзаменители - раскраивание по заранее намеченным линиям на делюжки, по диагонали;
16) ткани - раскраивание на тесьму.
Знания:
1. Рациональные приемы и способы раскроя материалов.
2. Стандарты и технические условия на материалы и выкроенные детали и изделия.
3. Нормы использования материалов.
4. Наименование и назначение раскраиваемых деталей.
5. Принцип действия обслуживаемого оборудования.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Требования производственной санитарии.
9. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством с определенной долей самостоятельности, добросовестность, аккуратность, ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

1. Арнаулы аспаптардың көмегімен пішу және кесу машиналарында немесе қолмен алдын ала белгілеу арқылы қарапайым бөлшектер мен бұйымдарға материалдарды қиып пішу.
2. Сапасы, түсі, қалыңдығы, сорты және текстурасы бойынша пішілетін материалдарды іріктеу.
3. Пішілетін материалдарды неғұрлым үнемді пайдалануды, пішім сапасын, таза, тегіс қиықты қамтамасыз ету.
4. Пішу және кесу машиналарында кескіш құрал-сайман мен шектегіштерді алмастыру және қайрау.
5.  Арнаулы аспаптарды реттеу және жөндеу.
6. Өлшемі және түрлері бойынша кесіп пішілген бөлшектерді бумаларға немесе арнаулы қораптарға салу.
7. Жұмыс үлгілері:
1) қағаз – былғары бұйымдарын бөліктерге кесу;
2) картон – құрақ музыкалық аспаптардың үлбір камераларын дайындамаларға кесу;
3) жасанды былғары – қамыс музыкалық аспаптар камераларына арналған дайындамаларға кесу;
4) жасанды былғары – музыкалық аспаптың корпустары үшін дайындамаларды кесу;
5) табиғи былғары – құрақ музыкалық аспаптардың белдіктерін дайындамаларға кесу;
6) былғары – белдіктерге кесу;
7) былғары шикізаты, былғары және тоқыма материалдары – алдын ала таңбалаусыз кесектерге кесу;
8) шикі былғары – тігу үшін кесу;
9) коленкор – шаблондар бойынша қораптардың бөліктерін кесу, кесу және кесу;
10) былғарыдан немесе былғарыдан жасалған клапан - техникалық және былғары бұйымдарының астарлау, әрлеу, бекіту, флизерлеу, ұсақ бөлшектерін кесу;
11) былғары материалдар – белгіленген ұзындығы мен ені бойынша тігістерді, шілтерді, жиектерді, белдіктерді кесу;
12) полиуретанды көбік бу пластмассалары, мата негізіндегі көбік латекстері, пенопласт – қамыс музыкалық аспаптарға арналған тығыздағыштарды кесу;
13) белдіктер – тығыздағыштарды кесу;
14) маталар – дайындамаларға, торлар мен механизмдерге арналған төсемдерге, құрақ музыкалық аспаптардың белдіктеріне кесу;
15) маталар мен былғарыдан жасалған бұйымдар – алдын ала белгіленген сызықтар бойынша кесектерге, диагональ бойынша кесу;
16) маталар – өріп пішу.
Білу:
1. Материалдарды кесудің ұтымды әдістері мен әдістері.
2. Материалдар мен кесілген бөлшектер мен бұйымдарға арналған стандарттар мен техникалық шарттар.
3. Материалдарды пайдалану нормалары.
4. Кесетін бөлшектердің атауы мен мақсаты.
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс принципі.
6. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария талаптары.
9. Өрт қауіпсіздігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі

СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
2-3
2-3
3
сборщик ортопедической обуви
затяжчик ортопедической обуви
модельер-раскройщик верха ортопедической обуви
36. Карточка профессии "Модельер-раскройщик верха ортопедической обуви":
Код группы:
7532-2
Код наименования занятия:
7532-2-003 "Раскройщик"
Наименование профессии:
Модельер-раскройщик верха ортопедической обуви
Уровень квалификации по ОРК
3.0. – 3 разряд
3.1. – 4 разряд
3.2. – 5 разряд
подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0-1, 3.0-2) – от стажа работы
3.1. – 4 разряд (3.1-1, 3.1-2) – от стажа работы
3.2. – 5 разряд (3.2-1, 3.2-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовым квалификационным характеристикам должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21757).
Параграфы 105-107, пункты 499-507, Раскройщик материалов, диапазон разрядов 3-5.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО,
среднее специальное
Специальность:
07231100
Обувное производство (по видам)
Квалификация:
3W07231101 Раскройщик материалов
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы модельером-раскройщиком 2 разряда не менее одного года
3.1. уровень: стаж работы модельером-раскройщиком 3 разряда не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы модельером-раскройщиком 4 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Модельер колодок
модельер ортопедической обуви
Основная цель деятельности:
Разработка моделей и кройка верха ортопедической обуви
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач по моделированию и кройке верха ортопедической обуви частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач по моделированию и кройке верха ортопедической обуви частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях.
Навык 1:
Выполнение работ по моделированию и кройке верха ортопедической обуви средней сложности на обслуживаемых прессах, станках, машинах или вручную
с определенной долей
самостоятельности, исходя из
поставленной задачи.
Умения:

СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
2-3
2-3
3
ортопедиялық аяқкиімді құрастырушы (қолмен)
ортопедиялық аяқкиімді керуші
ортопедиялық аяқкиімінің үстіңгі бөлігін пішуші-модельер
36. "Ортопедиялық аяқкиімінің үстіңгі бөлігін пішуші-модельер" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7532-2
Қызметтер атауының коды:
7532-2-003 "Пішуші"
Кәсіптің атауы:
Ортопедиялық аяқкиімінің үстіңгі бөлігін пішуші-модельер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. – 3-разряд
3.1. – 4-разряд
3.2. - 5-разряд
СБШ бойынша кіші деңгейі:
3.0.– 3-разряд (3.0-1,3.0-2) – еңбек өтілінен
3.1. – 4-разряд (3.1-1,3.1-2) – еңбек өтілінен
3.2. – 5-разряд (3.2-1,3.2-2) – еңбек өтілінен
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
105-107-параграфтар, 499-507-тармақтар, материал пішуші, 3-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ,
арнайы орта
Мамандық:
07231100
Аяқкиім өндірісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
3W07231101 Материалды пішкіш
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгейі: 2-санаттағы пішуші-модельер ретінде жұмыс өтілі кемінде бір жыл
3.1. деңгей: кемінде 2 жыл 3-санаттағы пішуші-модельер ретінде жұмыс өтілі;
3.2. деңгейі: 4-санаттағы пішуші-модельер ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
қалыптар модельері
ортопедиялық аяқкиім модельері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ортопедиялық аяқкиімнің үстіңгі жағының үлгісін жасау және пішу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Белгілі және тұрақты жағдайларда ортопедиялық аяқкиімнің үстіңгі бөлігін модельдеу және пішу бойынша стандартты тапсырмаларын ішінара дербес орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Белгілі және тұрақты жағдайларда ортопедиялық аяқкиімнің үстіңгі бөлігін модельдеу және пішу бойынша стандартты тапсырмаларын ішінара дербес орындау
Дағды 1:
Қойылған міндетті негізге ала отырып, белгілі бір дербестік үлесімен күрделілігі орташа ортопедиялық аяқкиімнің үстіңгі бөлігін қызмет көрсетілетін престерде, станоктарда, машиналарда немесе қолмен пішу және модельдеу бойынша жұмыстарды
орындау
Машық:

3.0. уровень:
1. Раскрой материалов на детали средней сложности обувных, кожгалантерейных, шорно-седельных изделий, деталей музыкальных инструментов по предварительной разметке на обслуживаемых прессах, станках, машинах или вручную, шпона ценных пород древесины для сложных деталей музыкальных инструментов по чертежам и заданным размерам на станках.
2. Сортировка элементов кроя кожи по толщине, качеству, топографическим участкам.
3. Утюжка, закладка в альбомы, закатка полос лайки для придания проемным клапанам музыкальных инструментов требуемой упругости.
4. Разработка моделей для верха профилактической ортопедической обуви.
5. Снятие развертки (эскизов) с ортопедической колодки, изготовленной в соответствии с размерами, указанными врачом в заказе.
6. Изготовление выкройки деталей на смоделированную индивидуальную колодку согласно заказам и показаниям врача профилактической ортопедической обуви.
7. Выкройка моделей из бумаги на детали верхнего кроя и подкладки.
8. Разработка моделей для верха малосложной ортопедической обуви.
9. Примеры работ:
1) войлок - раскрой на детали седел, хомутов, упряжки, людского снаряжения, польстеры, фильцы фенгерные и фигурные клавишных музыкальных инструментов;
2) делюжки из кожи - раскрой на ремни и полосы для технических изделий из кожи;
3) картон, коленкор, ледерин, бумага - раскрой на детали футляров на налаженных станках, картонно- и бумагорезальных машинах или вручную по шаблонам, лекалам и приспособлениям;
4) кожи натуральные - раскрой на контрфенгеры пианино;
5) кожи - раскрой на детали верха рабочих рукавиц и вачег, ремни различных видов, детские сумки, обтяжку для ручек, платки на перчатки, делюжки для ремней и оплеток;
6) лоскут кожаный и кожзаменителей - раскраивание на детали верха обуви на прессе;
7) поролон - раскрой;
8) ремни сыромятные посаженные - раскрой вручную на детали изделий с комплектованием их;
9) кожи - раскрой на цилиндры и круги для рантов и кожаных цилиндров;
10) материалы текстильные и кожзаменители - раскрой на детали верха и подкладки обуви, детали кожгалантерейных и шорно-седельных изделий;
11) сукно капсюльное - раскрой на заготовки для капсюлей и клавиш музыкальных инструментов;
12) фанера-раскрой на жилки щипковых музыкальных инструментов, на детали кожгалантерейных изделий.

3.0. деңгей:
1. Қызмет ету нығыздауыштарында, станоктарында, машиналарында немесе қолмен алдын ала белгілеу бойынша аяқкиімдік, былғары галантереялық, қайыс-ер бұйымдарын, музыкалық аспаптардың бөлшектерін, схемалар және берілген өлшемдер бойынша станоктарда музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектері үшін ағаштың бағалы түрінің шпонына орташа күрделіліктегі бөлшектерге материалдарды қиып пішу.
2. Қалыңдығы, сапасы, топографиялық учаскелер бойынша пішім элементтерін сұрыптау.
3. Музыкалық аспаптардың саңылаулы клапандарына қажетті серпімділік беру үшін лайка жолақтарын домалату, үтіктеу, альбомдарға салу.
4. Профилактикалық ортопедиялық аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің үлгілерін жасау.
5. Бұйрықта дәрігер көрсеткен өлшемдерге сәйкес жасалған ортопедиялық блоктан әзірлемелерді (эскиздерді) алып тастау.
6. Профилактикалық ортопедиялық аяқкиімге дәрігердің нұсқауы мен көрсеткіштері бойынша модельденетін жеке тұлғаның бөлшектерінің үлгілерін соңғы етіп жасау.
7. Үстіңгі кесу және астар бөлшектері үшін қағаздан жасалған үлгілердің үлгісі.
8. Күрделілігі төмен ортопедиялық аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің үлгілерін жасау.
9. Жұмыс үлгілері:
1) киіз – ер, қамыт, жегу, адам керек-жарағының бөлшектеріне, польстерге, клавишті музыкалық аспаптардың фенгер және фигуралы фильцтарына пішу;
2) былғарыдан делюжкалар – былғарыдан жасалған техникалық бұйымдар үшін белдіктер мен жолақтарға пішу;
3) қатырма қағаз, коленкор, ледерин, қағаз – жөнделген станоктарда, қатырма қағаз бен қағазды қиятын машиналарды немесе шаблондар, лекалолар мен аспаптар бойынша қолмен футляр бөлшектеріне қиып пішу;
4) табиғи былғары – пианино контрфенгерлеріне қиып пішу;
5) былғары – жұмысшы қолғаптары мен биялайлардың үстіңгі бөлігінің бөлшектеріне, әртүрлі белдіктерге, балалар сөмкесіне тұтқалардың қаптамасына, қолғап орамалына, белдіктер мен орап тоқудың делюжкаларына қиып пішу;
6) былғары және былғары алмастырғыштардың кесіндісі –нығыздауыштарда аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектеріне қиып пішу;
7) поролон – қиып пішу;
8) қайыс отырғызылған белдіктер – оларды жинақтаумен бірге бұйымдардың бөлшектеріне қолмен пішу;
9) былғары – сыздықтар мен былғары цилиндрлер үшін цилиндр мен шеңберге қиып пішу;
10) тоқыма материалдары мен былғары алмастырғыштар – аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектері мен ұлтаншасына, былғары галантереялық және қайыс-ер бұйымдарының бөлшектеріне қиып пішу;
11) капсюльдік шұға – капсюльдер мен музыкалық аспаптардың клавиштерінің дайындамасына қиып пішу;
12) фанера – шертпелі музыкалық аспаптардың талшықтарына, былғары галантереялық бұйымдардың бөлшектеріне қиып пішу.

3.1. уровень:
1. Раскрой материалов на детали средней сложности без предварительной разметки на прессах, электрических закройных ножах, пилах или вручную.
2. Соблюдение правильного распределения моделей по основе и утку текстильных материалов.
3. Выбор схемы раскроя.
4. Расчет выхода деталей.
5. Проставление артикула, фасона, размера, иных реквизитов.
6. Обеспечение точного соответствия деталей по площади и контуру резаков, комплектности и парности кроя.
7. Подбор отделочного материала по цвету и оттенкам в соответствии с формой и отделкой столового серебра, хрусталя и ювелирных изделий в сочетании с наружной и внутренней отделкой футляра.
8. Наладка применяемого оборудования.
9. Разработка моделей для верха сложной ортопедической обуви.
10. Примеры работ:
1) войлок - раскрой по лекалам на детали седел, хомутов, упряжи, деталей людского снаряжения;
2) кожи - раскрой на детали балетных коробок, несессеров, папок, портфелей, рукавиц, сумок всех видов (кроме детских), бумажников, портмоне, кошельков, обложек для документов и книг, портсигаров, футляров разных (кроме футляров для биноклей, кино- и фотоаппаратов и музыкальных инструментов);
3) кожи - раскрой на детали подкладки, пластины, бесконечные ремешки, заготовки для хромовых муфт, делительные и погонялочные ремни, гантины;
4) материалы текстильные и кожзаменители - раскрой на детали верха, подкладки, промежуточные детали обуви (простилки, пучки, боковинки, подноски, подпяточники и иное) и на детали кожгалантерейных и шорно-седельных изделий;
5) мех - раскрой на детали подкладки и отделки;
6) ткани шелковые, полубархатные, бархатные, переплетные, замша - раскрой на детали для наружной и внутренней отделки футляров, выставочных низков и подставок для футляров любой сложности.
3.2. уровень:
1. Раскрой кож по топографическим участкам на прессе или вручную на детали для сложных обувных, кожгалантерейных, шорно-седельных и иных изделий с обеспечением наиболее рационального использования кож.
2. Сортировка элементов кроя кож по толщине, качеству и топографическим участкам, определение их назначения.
3. Соблюдение правильного расположения моделей в отношении направления тягучести кож.
4. Обеспечение комплектности и парности кроя, чистого и ровного среза, точного соответствия деталей по площади и контуру резаков.

3.1. деңгей:
1. Нығыздауыштармен, электрлік пішу пышағымен, арамен немесе қолмен алдын ала белгілеусіз орташа күрделіліктегі бөлшектерге материалдарды пішу.
2. Тоқыма материалдарының негізі және бекіту тетігі бойынша модельдердің дұрыс бөлінуін сақтау.
3. Пішу схемасын таңдау.
4. Бөлшектердің шығуын есептеу.
5. Артикулды, фасонды, өлшемді, өзге деректемелерді қойып шығу.
6. Кескіштердің ауданы мен сұлбасы, пішімнің жинақтылығы мен жұптылығы бойынша бөлшектердің дәл сәйкес келуін қамтамасыз ету.
7. Футлярдың сыртқы және ішкі әрлемесімен үйлескен түрде асхана күмісінің, хрусталь мен зергерлік бұйымдардың пішіні мен әрлемесіне сәйкес әрлеме материалын түсі және реңкі бойынша іріктеу.
8. Қолданылатын жабдықты жөндеу.
9. Күрделі ортопедиялық аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің үлгілерін жасау.
10. Жұмыс үлгілері:
1) киіз – ер, қамыт, жегу әбзелі бөлшектеріне, адам керек-жарағының бөлшектерін лекалолар бойынша пішу;
2) былғары – балет қорапшаларының, несессерлердің, папкілердің, портфельдердің, қолғаптардың, барлық түрдегі сөмкелердің (балалардікінен өзге), әмиянның, портмоненің, шиланның, құжаттар мен кітап мұқабаларының, шылым сауыттарының, әртүрлі футлярлардың (дүрбі, кино және фотоаппараттар мен музыкалық аспаптардың футлярларынан өзге) бөлшектеріне қиып пішу;
3) былғарылар – астарлар, тілімшелер, ұшсыз белдікшелер бөлшектері мен хром муфталарының дайындамасына, бөлгіш және айдау қайыстарына, гантиндерге қайып пішу;
4) тоқыма материалдары мен былғары алмастырғыштар – үстіңгі бөліктің бөлшектеріне, астарына, аяқкиімнің аралық бөлшектеріне (простилкалар, түйіндер, бүйір жақтар, аяқ ұш асты, өкше асты және өзгелер) және былғары галантерея мен қайыс-ер бұйымдарының бөлшектеріне қиып пішу;
5) үлбір – астарлар мен әрлеменің бөлшектеріне қиып пішу;
6) жібек, жартылай барқыт, барқыт, түптеу, күдері маталар – футлярлардың сыртқы және ішкі әрлемесінің, бөлшектеріне, көрме зат асты мен кез келген күрделіліктегі футлярлардың тіреуіштеріне қиып пішу.
3.2. деңгей:
1. Былғарыны анағұрлым ұтымды пайдалануды қамтамасыз етумен бірге күрделі аяқкиім, былғары галантереялық, қайыс-ер және өзге бұйымдардың бөлшектеріне нығыздауыштарда немесе қолмен топографиялық учаскелер бойынша былғарыны қиып пішу.
2. Қалыңдығы, сапасы және топографиялық учаскелер бойынша былғары пішімінің элементтерін сұрыптау, олардың мақсатын анықтау.
3.  Былғарының созылымдылық бағытына қатысты модельдердің дұрыс орналасуын сақтау.
4. Пішімнің жинақтылығы мен жұптылығын, таза және тегіс қиықты, кескіштердің ауданы мен сұлбасы бойынша бөлшектердің дәл сәйкес келуін қамтамасыз ету.

5. Изготовление шаблонов и приспособлений для раскраивания и отделки футляров.
6. Наладка применяемого оборудования.
7. Изготовление выкройки деталей на смоделированную индивидуальную колодку согласно заказам и показаниям врача сложной ортопедической обуви.
8. Примеры работ:
1) кожи - раскрой на детали подкладки обуви, супинаторные полустельки, кожгалантерейные изделия;
2) кожи - раскрой на платки, перчатки, футляры для биноклей, музыкальных инструментов, кино- и фотоаппаратов, и детали спортивных изделий;
3) кожи хромовые, юфтевые, полувальные - раскрой на детали шорно-седельных изделий и изделий людского снаряжения;
4) кожи сыромятные – раскрой на ремни и гужи вручную;
5) кожи – раскрой на детали для футляров сложных форм и различных конфигураций с точной подгонкой и отделкой кожаного кроя;
6) чепраки, воротки, полы - раскрой на заготовки для сучильных рукавов; на круги и сектора для технических изделий;
7) материалы и кожзаменители дублированные – раскрой на детали верха, подкладки, промежуточные детали обуви;
8) текстильные дублированные материалы - раскрой на детали верха и подкладки обуви, детали кожгалантерейных и шорно-седельных изделий.
Знания:
3.0. уровень:
1. Порядок раскроя материалов.
2. Устройство, порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования и применяемого контрольно-измерительного инструмента.
3. Свойства и назначение раскраиваемых материалов.
4. Стандарты и технические условия на раскраиваемые материалы и выкроенные детали.
5. Виды, назначение, фасоны и размеры раскраиваемых деталей.
6. Количество раскраиваемых деталей в комплекте.
7. Анатомия стопы.
8. Виды деформаций и ампутаций стоп.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок по безопасности и охране труда.
11. Порядок производственной санитарии.
12. Требования пожарной безопасности.
3.1. уровень:
1. Устройство, порядок эксплуатации и наладки обслуживаемого оборудования.
2. Системы рационального размещения резаков и лекал на материале.
3. Технологию изготовления футляров высокой сложности.
4. Технологию построения моделей заготовок ортопедической обуви.
5. Нормы припусков при раскрое деталей для верха и подкладки обуви.
6. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий с использованием традиционных и 3D технологий.
7. Технологию производства протезно-ортопедических изделий.
8. Общую теорию протезостроения, ортезостроения.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок по безопасности и охране труда.

5. Футлярды пішу және әрлеу үшін шаблондар мен аспаптарды жасау.
6. Қолданылатын жабдықты жөндеу.
7. Күрделі ортопедиялық аяқкиімге дәрігердің нұсқауы мен көрсеткіштері бойынша модельденетін жеке тұлғаның бөлшектерінің үлгілерін жасау.
8. Жұмыс үлгілері:
1) былғары – аяқкиім ұлтаншасының бөліктеріне, супинаторлық жартылай ұлтарақтарға, былғары галантереялық бұйымдарға қиып пішу;
2) былғары – орамалға, қолғаптарға, дүрбі, музыкалық аспаптар, кино және фотоаппараттар футлярына және спорт бұйымдарының бөлшектеріне қиып пішу;
3) хром, күдері, жартылай қақталған былғары – қайыс-ер бұйымдары мен адам керек-жарағы бұйымдарының бөлшектеріне қиып пішу;
4) қайыс былғары – қайыстар мен құлақбауларға қолмен пішу;
5) былғары – былғары пішімін дәл шақтау және әрлеумен бірге күрделі пішіндегі және әртүрлі конфигурациядағы футлярлардың бөлшектеріне қиып пішу;
6) жонарқалар, жағалар, етектер – есу жеңдерінің дайындамасына, техникалық бұйымдар үшін шеңбер мен секторларына қиып пішу;
7) иленген материалдар мен былғары алмастырғыштар – аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектеріне, ұлтаншасына, аралық бөлшектеріне қиып пішу;
8) тоқыма қосарланған материалдар –аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектері мен ұлтаншасына, былғары галантерея және қайыс-ер бұйымдарының бөлшектеріне қиып пішу.
Білу:
3.0. деңгей:
1. Материалдарды кесу тәртібі.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың және қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы, жұмыс тәртібі.
3. Кесілген материалдардың қасиеттері мен мақсаты.
4. Кесілген материалдар мен кесілген бөлшектердің стандарттары мен техникалық шарттары.
5. Кесетін бөлшектердің түрлері, мақсаты, стильдері мен өлшемдері.
6. Қосылған кесілген бөліктердің саны.
7. Табанның анатомиясы.
8. Аяқтың деформациясы мен ампутациясының түрлері.
9. Ішкі еңбек тәртібі.
10. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
11. Өндірістік санитария процедуралары.
12. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.1. деңгей:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы, жұмыс істеу тәртібі және баптауы.
2. Кескіштер мен үлгілерді материалға ұтымды орналастыру жүйелері.
3. Күрделі корпустарды дайындау технологиясы.
4. Ортопедиялық аяқкиім дайындамаларының үлгілерін құрастыру технологиясы.
5. Аяқкиімнің үстіңгі және астары үшін бөлшектерді кесу кезіндегі үстемеақы нормалары.
6. Дәстүрлі және 3D технологияларды пайдалана отырып, протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
7. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру технологиясы.
8. Протездік-ортездік құрылыстың жалпы теориясы.
9. Ішкі еңбек тәртібі.
10. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.

07231100
Обувное производство
(по видам)
Швейное производство и моделирование одежды
Квалификация:
3W07231103
Затяжчик обуви
3W07231102 Сборщик обуви
4S07230106 Модельер-конструктор
Требования к опыту работы:
4.0. уровень: стаж работы модельером-раскройщиком 5 разряда не менее 2 лет;
4.1. уровень стаж работы модельером-раскройщиком 6 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Модельер колодок
модельер ортопедической обуви
Основная цель деятельности:
Разработка моделей и кройка верха ортопедической обуви
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Работы по всем видам сложной, малосложной обуви и в атипичных случаях.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Работы по всем видам сложной, малосложной обуви и в атипичных случаях
Навык 1:
Раскрой кож на детали верха модельной обуви на прессе или вручную
Умения:
4.0. разряд:
1. Раскрой кож на детали верха обуви на обслуживаемых прессах или вручную в комплектах для пары обуви.
2. Соблюдение правильного расположения моделей в отношении направления тягучести кожи.
3. Обеспечение рационального использования кожевенных материалов, чистого и ровного реза, точного соответствия деталей по площади и контуру резаков, одинаковой толщины и плотности деталей в паре, однородной окраски и мереи кожи в деталях.
4.1. уровень:
1. Раскрой кож на детали верха модельной обуви на прессе или вручную в комплектах для пары обуви.
2. Соблюдение правильного расположения деталей в отношении направления тягучести кожи.
3. Обеспечение рационального использования кожевенных материалов с различными видами отделки, чистого и ровного реза, точного соответствия деталей по площади и контуру резаков, одинаковой толщины и плотности деталей в паре, однородной окраски и мереи кожи в деталях.
Знания:
4.0. уровень:
1. Устройство, порядок эксплуатации и наладки обслуживаемых прессов.
2. Свойства и назначение раскраиваемых кожевенных материалов.
3. Стандарты и технические условия на материалы и детали верха обуви.
4. Виды, назначение, фасоны и размеры обуви, для которой предназначены раскроенные детали.
5. Количество деталей в комплекте данного фасона и вида обуви.

07231100
Аяқкиім өндірісі
(түрі бойынша)
Тігін өндірісі және киім дизайны
Біліктілік:
3W07231103
Аяқкиім керуші
3W07231102 Аяқкиім жинағыш
4S07230106 модельер-конструктор
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.0. деңгейі: 5-разрядты пішуші-модельер ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
4.1. деңгейі: 6-разрядты пішуші-модельер ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
қалыптар модельері
ортопедиялық аяқкиім модельері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ортопедиялық аяқкиімнің үстіңгі жағын модельдеу және кесу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Күрделі, аса күрделі емес аяқкиімнің барлық түрлерінде және типтік емес жағдайларда жұмыс істеу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Күрделі, аса күрделі емес аяқкиімнің барлық түрлерінде және типтік емес жағдайларда жұмыс істеу.
Дағды 1:
Преспен немесе қолмен аяқкиімнің үстіңгі бөліктеріндегі теріні кесу
Машық:
4.0. деңгей:
1. Аяқкиімнің жұбы үшін жинақтап қызмет ету нығыздауыштарында немесе қолмен аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектеріне былғарыны қиып пішу.
2. Тері созылымдылығының бағытына қатысты модельдердің дұрыс орналасуын сақтау.
3. Былғары материалдарын ұтымды пайдалануды, таза және тегіс қиюды, кескіштердің ауданы мен сұлбасы бойынша бөлшектердің дәл сәйкестігін, жұптағы бөлшектердің бірдей қалыңдығы мен тығыздығын, бөлшектердегі былғарының біркелкі бояуы мен бедерін қамтамасыз ету.
4.1. деңгей:
1. Аяқкиімнің жұбы үшін жинақтап нығыздауыштарда немесе қолмен модельдік аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектеріне былғарыны қиып пішу.
2. Терінің созылымдылық бағытына қатысты бөлшектерді дұрыс орналастыруды сақтау.
3. Әртүрлі түрлермен әрленген былғары материалдарын ұтымды пайдалануды, таза және тегіс қиюды, кескіштердің ауданы мен сұлбасы бойынша бөлшектердің дәл сәйкестігін, жұптағы бөлшектердің бірдей қалыңдығы мен тығыздығын, бөлшектердегі былғарының біркелкі бояуы мен бедерін қамтамасыз ету.
Білу:
4.0. деңгей:
1. Қызмет көрсетілетін престерді құрастыру, пайдалану және реттеу.
2. Пішілген былғары материалдардың қасиеттері мен мақсаты.
3. Аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің материалдары мен бөлшектеріне арналған стандарттар мен техникалық шарттар.
4. Пішілген бөлшектері арналған аяқкиімнің түрлері, мақсаты, үлгілері мен өлшемдері.
5. Осы стильдегі және аяқкиімнің түрінің жиынтығына кіретін бөлшектердің саны.

6. Способы рационального размещения резаков на раскраиваемой коже.
7. Нормы использования кожевенных материалов.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок по безопасности и охране труда.
10. Порядок производственной санитарии.
11. Требования пожарной безопасности.
4.1. уровень:
1. Устройство, порядок эксплуатации и наладки применяемого оборудования.
2. Свойства и назначение раскраиваемых кожевенных материалов.
3. Стандарты и технические условия на раскраиваемые материалы и детали модельной обуви.
4. Количество деталей в комплекте данного фасона и вида обуви.
5. Способы рационального размещения резаков на раскраиваемой коже.
6. Нормы использования кожевенных материалов.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
9. Порядок производственной санитарии.

6. Кесетін былғарыға кескіштерді ұтымды орналастыру әдістері.
7. Былғары материалдарын қолдану нормалары.
8. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
10. Өндірістік санитария процедуралары.
11. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
4.1. деңгей:
1. Қолданылатын жабдықтың конструкциясы, жұмыс істеу тәртібі және реттеу.
2. Пішілген былғары материалдардың қасиеттері мен мақсаты.
3. Аяқкиімнің кесілген материалдары мен бөлшектерінің стандарттары мен техникалық шарттары.
4. Осы стильдегі және аяқкиімнің түрінің жиынтығына кіретін бөлшектердің саны.
5. Кесетін былғарыға кескіштерді ұтымды орналастыру әдістері.
6. Былғары материалдарын қолдану нормалары.
7. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
9. Өндірістік санитарияны жүргізу тәртібі.

3.1. уровень:
1. Изготовление колодок (слепков) из гипса для ортопедической обуви: приготовление гипсового раствора, подготовка марле-гипсового негатива, заливка его гипсовым раствором, обработка гипсовых колодок (слепков) в соответствии с формами и размерами стопы, указанными врачом в заказе.
2. Подгон и подбор колодок на малосложную и профилактическую обувь в соответствии с формами и размерами стопы, указанными врачом в заказе.
4. Изготовление основной стельки согласно отклонениям, при необходимости выполнение блоковки корсета.
5. Изготовление стельки по индивидуальным заказам населения в соответствии с назначением врача-ортопеда.
6. Работа на прессах и ином оборудовании.
3.2 уровень:
1. Изготовление колодок из дерева для ортопедической обуви и обуви индивидуального заказа.
2. Подбор и подгонка колодок в соответствии с конфигурацией стопы и размерами, указанными в заказе, уменьшение или наращивание объема колодок.
3. Подбор и подгонка ортопедических колодок с соблюдением размеров и объемных измерений ног заказчика, указанных врачом в заказе.
4. Блоковка жестких деталей под пробку, подгонка и приклейка пробки.
5. Подгон колодки и гипсовых слепок в особо сложных случаях при слоновости, ампутациях по Шопару, Лисфранку.
Знания:
3.1. уровень:
1. Технологию изготовления и обработки гипсовых колодок (слепков).
2. Анатомию стопы.
3. Виды деформаций и ампутаций стопы.
4. Свойства применяемых материалов.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
7. Требования производственной санитарии.
8. Требования пожарной безопасности.
3.2. уровень:
1. Технологию построения и изготовления колодок.
2. Виды древесины.
3. Требования, предъявляемые к качеству древесины.
4. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий с использованием традиционных методов или 3 D устройств.
5. Технологию производства протезно-ортопедической обуви.
6. Общую теорию протезостроения, ортезостроения.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
9. Требования производственной санитарии.

3.1. деңгей:
1. Гипстен ортопедиялық аяқкиімге арналған қалып (үлгілерді) жасау:гипс ерітіндісін дайындау, марля-гипс негативін дайындау, оған гипс ерітіндісін құю, гипс қалыпты (үлгілерді) дәрігердің тапсырыста көрсеткен табанның нысаны мен өлшемін сақтай отырып өңдеу.
2.  Дәрігер тапсырыста көрсеткен табандардың пішіндері мен өлшемдеріне сәйкес күрделілігі төмен және профилактикалық аяқкиімдерге қалыптарды шақтау және таңдау.
4. Ауытқулар бойынша негізгі табанды дайындау, қажет болған жағдайда корсетті блоктау.
5. Ортопед дәрігердің рецепті бойынша халықтың жеке тапсырыстары бойынша ұлтарақтар дайындау.
6. Престерде және өзге жабдықтарда жұмыс істеу.
3.2. деңгей:
1. Ортопедиялық аяқкиімдер мен тапсырыс бойынша жасалған аяқкиімдерге арналған ағаш ілмектерді өндіру.
2. Тапсырмада көрсетілген табан конфигурациясына және өлшемдерге сәйкес төсеніштерді таңдау және шақтау, төсеніштердің көлемін азайту немесе арттыру.
3. Ортопедиялық қалыптарды дәрігер бұйрықта көрсеткен тапсырыс берушінің табан өлшемдері мен көлемдік өлшемдеріне сәйкес таңдау және шақтау.
4. Тығын астындағы қатты бөлшектерді бітеу, тығынды шақтау және желімдеу.
5. Піл ауруы, Шопард және Лисфранк ампутациялары кезінде ерекше қиын жағдайларда блокты және гипсті құймаларды реттеу.
Білу:
3.1. деңгей:
1. Гипс блоктарын (үлгілерді) дайындау және өңдеу технологиясы.
2. Табанның анатомиясы.
3. Табанның деформациясы мен ампутациясының түрлері.
4. Қолданылатын материалдардың қасиеттері.
5. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
7. Өндірістік санитария талаптары.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.2. деңгей:
1. Тақталарды құрастыру және дайындау технологиясы.
2. Ағаш түрлері.
3. Ағаш сапасына қойылатын талаптар.
4. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін дәстүрлі әдістерді немесе 3D құрылғыларын қолдану арқылы өлшемдерді алу тәртібі.
5. Протездік-ортопедиялық аяқкиімді өндіру технологиясы.
6. Протездік-ортездік құрылыстың жалпы теориясы.
7. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
9. Өндірістік санитария талаптары.

1. Выполнение работ по пошиву элементов изделий вручную: обметка петель, пришивка пуговиц, закрепление концов ниток, скрепление шлевок внакладку или встык нитками.
2. Выполнение операций по пошиву простых ортопедических изделий снаряжения, деталей сыромятной и сырцовой сшивкой с применением игл, приспособлений, инструмента или без них в соответствии с технологическими требованиями.
3. Примеры работ:
пошив вручную:
1) петли, пряжки к ремням войлочной подушки хомута;
2) прокладки к налобникам;
3) пряжки к изделиям;
4) сметка изделий.
Знания:
1. Виды изделий.
2. Способы и порядок выполнения работ по пошиву элементов изделий вручную.
3. Номера игл и ниток, порядок пользования ими;
4. Требования, предъявляемые к выполняемой операции и качеству пошива.
5. Причины возникновения дефектов при пошиве изделий, способы их предупреждения и устранения.
6. Порядок снятия мерок традиционных и современных методов.
7. Методы и приемы выполнения швейных операций.
8. Устройство обслуживаемого оборудования, номера швейных игл и ниток.
9. Технологию изготовления текстильных корсетов, бандажей, текстильных ортезов верхних и нижних конечностей.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка.
11. Порядок по безопасности и охране труда.
12. Порядок производственной санитарии.
13. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под непосредственным контролем, добросовестность, аккуратность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК:
Наименование профессии
2
пошивщик ортопедических изделий (Бандажист)
40. Карточка профессии "Пошивщик ортопедических и иных изделий":
Код группы:
7531-1
Код наименования занятия:
7531-1-001 "Изготовитель корсетов"
7536-1-016 "Швея"
Наименование профессии:
Пошивщик ортопедических и иных изделий
Уровень квалификации по ОРК
2 – 2 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
2 (2.0.-1, 2.1.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций:

1. Бұйымдардың элементтерін тігу бойынша жұмыстарды қолмен орындау:ілгекті торлау, түймелерді қадау, қолғаптар мен биялайларды жұптап біріктіру, жіптердің ұштарын бекіту, бастырманы үстемелеп және қыспақтап жіптермен біріктіру.
2. Технологиялық талаптарға сәйкес инені, аспаптарды, құрал-сайманды қолданумен немесе оларсыз қарапайым қайыс-ер бұйымдары мен адам жарағының бұйымдарын, қайыс және аршылмаған қусыру бөлшектерін тігу бойынша операцияларды орындау.
3. Жұмыс үлгілері:
қолмен тігу:
1) қамыт киіз жастығының белдігіне ілгектер, тоғалар;
2) кекілдірікке астарлар;
3) бұйымдарға тоға;
4) бұйымдарды көктеу
Білу:
1. Өнімнің түрлері.
2. Бұйым элементтерін қолмен тігу бойынша жұмыстарды орындау әдістері мен тәртібі.
3. Инелер мен жіптердің нөмірлері, оларды қолдану тәртібі;
4. Орындалатын операцияға және тігу сапасына қойылатын талаптар.
5. Бұйымдарды тігу кезіндегі ақаулардың себептері, олардың алдын алу және жою жолдары.
6. Дәстүрлі және заманауи әдістерді қолдану арқылы өлшемдерді алу тәртібі.
7. Тігін операцияларын орындау әдістері мен тәсілдері.
8. Қызмет көрсетілетін жабдықтың конструкциясы, тігін инелер мен жіптердің нөмірлері.
9.Тоқыма корсеттерін, бинттерін, жоғарғы және төменгі аяқтардың тоқыма ортездерін дайындау технологиясы.
10. Ішкі еңбек тәртібі.
11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
12. Өндірістік санитария процедуралары.
13. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тікелей бақылаудағы әрекеттер,жауапкершілік, ұқыптылық.
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар". Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
2
ортопедиялық бұйымдарды тігуші (бандажист)
40. "Ортопедиялық және басқа бұйымдарды тігуші" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7531-1
Қызметтер атауының коды:
7531-1-001 "Корсет жасаушы"
7536-1-016 "Тігінші"
Кәсіптің атауы:
Ортопедиялық және басқа бұйымдарды тігуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2 – 2-разряд
СБШ бойынша кіші деңгейі:
2 (2.0. – 1, 2.1. – 2) еңбек өтілінен;
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21757).
Параграф 31, пункты 321-323, Пошивщик изделий, 2 разряд.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: практический опыт и /или профессиональная подготовка при наличии общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы пошивщиком ортопедических изделий (Бандажистом) 1 разряда не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
7531-1-001 Изготовитель корсетов
7536-1-016 швея
Основная цель деятельности:
Пошив ортопедических и иных изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач, частично самостоятельно, в знакомых и стабильных условиях.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач частично самостоятельно, в знакомых и стабильных условиях.
Навык 1:
Под руководством с определенной долей самостоятельности выполнение работ средней сложности по пошиву ортопедических и иных изделий на обслуживаемой машине или вручную
Умения:
1. Выполнение операций по пошиву простых изделий или элементов изделий на швейной машине: ремней, деталей из тесьмы, пуховок, шлевок, кожаных углов, кедера, ручек для всех видов изделий.
2. Пристрачивание наконечников к застежке молнии, пошив подкладки для всех видов изделий, карманов, перегородок, средников, дна и иных деталей и элементов.
3. Со-страчивание, настрачивание, обстрачивание, окантовывание, обметка внутренних деталей и элементов изделий по верхнему краю.
4. Обметка петель, пришивка пуговиц, скрепление изделий на машине.
5. Пристрачивание резинок к ортопедическим изделиям.
6. Нашивание войлока на щиток игрока вручную, сшивание изделий в одну иглу с предварительным наколом шилом.
7. Выполнение операций по пошиву средней сложности ортопедических изделий методом соединения деталей, изделий ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов или вручную.
8. Сшивка, прошивка, склейка и скрепление плоских кожаных, резиновых, пеньковых, шерстяных, хлопчатобумажных приводных ремней, а также круглых, кожаных ремней, не требующих склейки.

"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
31-параграф, 321-323-тармақтар, бұйымдар тігуші, 2-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жалпы, орта білімі бар, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес практикалық тәжірибесі және/немесе кәсіптік даярлығы
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ортопедиялық бұйымдардың тігіншісі (таңту бойынша маман) 1-разрядты жұмыс өтілі бір жылдан кем емес
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
7531-1-001 Корсеттерді өндіруші
7536-1-016 тігінші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ортопедиялық және басқа бұйымдарды тігу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Стандартты тапсырмаларды, ішінара өз бетінше, таныс және тұрақты жағдайларда орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Стандартты тапсырмаларды, ішінара өз бетінше, таныс және тұрақты жағдайларда орындау.
Дағды 1:
Дербестіктің белгілі бір үлесі бар басшылықпен ортопедиялық және басқа бұйымдарды қызмет көрсететін машинада немесе қолмен тігу бойынша күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Машық:
1. Тігін машинасында қарапайым бұйымдарды немесе бұйым элементтерін: белдіктерді, өрілген бөлшектерді, ілмектерді, белдік ілмектерді, былғары бұрыштарды, кедерлерді, бұйымдардың барлық түрлеріне арналған тұтқаларды тігу бойынша операцияларды орындау.
2. Сыдырмаларға ұштарды бекіту, бұйымдардың барлық түрлеріне, қалталарға, түбіне және басқа бөлшектер мен элементтерге төсем тігу.
3. Үстіңгі жиек бойымен ішкі бөлшектерді және бұйым элементтерін қоса тігу, жиектерді жиектеу.
4. Ілмектер тігу, түймелерді тігу, бұйымдарды машинада бекіту.
5. Ортопедиялық бұйымдарға серпімді белдеулерді бекіту.
6. Ойыншының қалқанына қолмен киізді тігіп, бұйымдарды бір инеге тігіспен алдын ала шаншу арқылы тігу.
7. Әртүрлі үлгідегі және сыныптағы тігін жабдықтарында жіп тігістері бар бөлшектер мен бұйымдарды жалғау арқылы немесе қолмен орташа күрделі ортопедиялық бұйымдарды тігу бойынша операцияларды орындау.
8. Жалпақ былғарыдан, резеңкеден, кендірден, жүннен, мақтадан жасалған жетек белдіктерді, сондай-ақ желімдеуді қажет етпейтін дөңгелек, былғары белдіктерді тігу, тігу, желімдеу және бекіту.

9. Обеспечение ровной строчки с утянутой ниткой без обрывов и пропусков стежков, частоты стежков и расстояний от края деталей в соответствии с требованиями технологии.
10. Регулирование машины.
11. Посадка сыромятных ремней вручную с целью получения необходимой ширины, плотности и толщины ремня и сшивки в соответствии с техническими условиями.
12. Примеры работ:
пошив вручную:
1) пряжки к ремням, концы крышек к хомутным подушкам, козырьки к сиденьям, крестовины, костыльки и клеванты, карабины к пассовым ремням, карабины и петли к шнуру револьверному, лейцы, мочки, наконечники, нагрудники, насадки, обтяжки кожаные в части металлических каркасов;
обтяжки подушки, полукольца в откосные ремни, пряжки к ремням, подлавки, пряжки и кольца в щечные ремни, перегубники, подушки седельные, подкладки под полки ленчика, пряжки к коротким плечевым ремням, полукольца к муфтам, пряжки с клапанами и неподвижными шлевками к ремням, постромки, тебеньки к арчаку, узды, чумбуры, шлевки к деталям и изделиям, штрипки к потникам;
2) крышки потниковые (передние и задние части) - окантовка;
3) подушки хомутовые по передним и задним валикам - сметка;
4) углы крышек и дно корпуса - зашивка;
пошив на машине:
1) горты к деталям, петли на корпуса, подушки спинные на корпуса - нашивка;
2) горты к каркасам, запряжники, ручки - пристрачивание;
3) края верха деталей, крышки передних краев - обстрачивание;
4) подушки спинные, чехлы - пошив;
5) чехлы подушек и ручек – со-страчивание.
Знания:
1. Принцип действия, порядок эксплуатации и регулирования швейных машин.
2. Способы выполнения работ по пошиву изделий и требования, предъявляемые к ним.
3. Технические условия на материалы, сорта, свойства материалов, применяемых при сшивке, склейке, скреплении.
4. Требования, предъявляемые к качеству изделий.
5. Назначение и порядок применения используемых контрольно-измерительных приборов и инструмента.
6. Нормативы на пошив изделий разных видов.
7. Технические условия на ремни и сшивку.
8. Порядок снятия мерок традиционных и современных методов.
9. Методы и приемы выполнения швейных операций.
10. Устройство обслуживаемого оборудования, номера швейных игл и ниток.
11. Порядок внутреннего трудового распорядка.
12. Порядок по безопасности и охране труда.
13. Порядок производственной санитарии.
14. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Деятельность под руководством с определенной долей самостоятельности, добросовестность, аккуратность, ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

9. Технология талаптарына сәйкес үзіліссіз немесе өткізіп алынған тігістерсіз тартылған жіппен тегіс тігуді, тігіс жиілігін және бөлшектердің шетінен арақашықтықтарын қамтамасыз ету.
10. Машинаны реттеу.
11. Белдіктің қажетті енін, тығыздығын және қалыңдығын алу үшін шикі белдіктерді қолмен отырғызу және техникалық шарттарға сәйкес тігу.
12. Жұмыс үлгілері:
қолмен тігу:
1) көлбеу белдіктерге арналған жартылай сақиналар, белдіктерге арналған ілмектер, жастықтар, щекке арналған белдіктер мен сақиналар, ер-тұрман жастықтары, ағаш сөрелеріне арналған астарлар, қысқа иық белдіктеріне арналған тоғалар, муфталарға арналған жартылай сақиналар, белдіктерге арналған клапандар мен бекітілген белдік ілмектер, сызықтар, арқалықтарға арналған байлаулар, жиектер, шумбурлар, бөлшектер мен бұйымдарға арналған белдік ілмектер, белдіктер;
2) тер жабындары (алдыңғы және артқы бөліктері) – жиектеу;
3) жастықтарды алдыңғы және артқы роликтер бойымен қысу – сыпыру;
4) қақпақтардың бұрыштары мен шанақтың түбі тігіледі;
машинамен тігу:
1) бөлшектерге арналған бекіткіштер, корпусқа арналған топсалар, корпусқа арналған арқа жастықтары ;
2) рамаларға, әбзелдерге, тұтқаларға жағалар – бекіту;
3) бөлшектердің үстіңгі жағының жиектері, алдыңғы жиектерінің қақпақтары – тігу;
4) арқа жастықтары, жамылғылар – тігу;
5) жастықтар мен тұтқалардың жабындары – тігу.
Білу:
1. Тігін машиналарының жұмыс істеу қағидаттары, жұмыс істеу тәртібі және реттеуі.
2. Тігін бұйымдары бойынша жұмыстарды орындау әдістері және оларға қойылатын талаптар.
3. Тігу, желімдеу, бекіту үшін қолданылатын материалдарға, сорттарға, материалдардың қасиеттеріне техникалық шарттар.
4. Өнім сапасына қойылатын талаптар.
5. Қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарды пайдаланудың мақсаты мен тәртібі.
6. Әртүрлі бұйымдарды тігу стандарттары.
7. Белдіктер мен тігістерге арналған техникалық шарттар.
8. Дәстүрлі және заманауи әдістерді қолдану арқылы өлшемдерді алу тәртібі.
9. Тігін операцияларын орындау әдістері мен тәсілдері.
10. Қызмет көрсетілетін жабдықтың конструкциясы, тігін инелер мен жіптердің нөмірлері.
11. Ішкі еңбек тәртібі.
12. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
13. Өндірістік санитария процедуралары.
14. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестіліктің белгілі бір үлесімен басшылықта қызмет, қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі

СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК:
Наименование профессии
3
Пошивщик ортопедических изделий (Бандажист)
41. Карточка профессии "Пошивщик ортопедических и иных изделий":
Код группы:
7531-1
Код наименования занятия:
7531-1-001 "Изготовитель корсетов"
7536-1-016 "Швея"
Наименование профессии:
Пошив ортопедических и иных изделий
Уровень квалификации по ОРК
3.0. – 3 разряд
3.1. – 4 разряд
3.2. – 5 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) – от стажа работы
3.1. – 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) – от стажа работы
3.2. – 5 разряд (3.2.-1, 3.2.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21757).
Параграфы 32-34, пункты 324-331, Пошивщик изделий, диапазон разрядов 3-5.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования.
Специальность:
07230100
Швейное производство и моделирование одежды
07231000
Обувное дело
Специализация в области протезостроения и ортезостроения
Квалификация:
3W07230101 Швея
3W07231002 Мастер по пошиву и ремонту ортопедической обуви
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы затяжчиком 2 разряда не менее одного года
3.1. уровень: стаж работы затяжчиком 3 разряда не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы затяжчиком 4 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
7531-1-001 Изготовитель корсетов
7536-1-016 Швея
Основная цель деятельности:
Пошив ортопедических и иных изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач по пошиву ортопедических и иных изделий частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач по пошиву ортопедических и иных изделий частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях.
Навык 1:
Выполнение работ по пошиву ортопедических и иных изделий на обслуживаемой машине или вручную, с определенной долей
самостоятельности, исходя из
поставленной задачи.
Умения:

СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
3
ортопедиялық бұйымдарды тігуші (бандажшы)
41. "Ортопедиялық және басқа бұйымдарды тігуші" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7531-1
Қызметтер атауының коды:
7531-1-001 "Корсет жасаушы"
7536-1-016 "Тігінші"
Кәсіптің атауы:
Ортопедиялық және басқа бұйымдарды тігуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. – 3-разряд
3.1. – 4-разряд
3.2. – 5-разряд
СБШ бойынша кіші деңгейі:
3.0.– 3 разряд (3.0-1,3.0-2) – еңбек өтілінен
3.1. – 4 разряд (3.1-1,3.1-2) – еңбек өтілінен
3.2. – 5 разряд (3.2-1,3.2-2) – еңбек өтілінен
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
32-34-параграф, 324-331-тармақтар, бұйымдар тігуші, 3-5 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кәсiпорында оқытуды, кәсiптiк даярлауды, қайта даярлауды, бiлiктiлiгiн арттыруды немесе негiзгi орта бiлiм беру базасында техникалық және кәсiптiк бiлiмiнiң болуын қоса алғанда, жалпы орта бiлiм беру бағдарламалары және практикалық тәжiрибе.
Мамандық:
07230100
Тігін өндірісі және модельдеу
07231000
Аяқкиім жасау
Протездеу және ортездеу саласында мамандану
Біліктілік:
3W07230101 Тігінші
3W07231002 Ортопедиялық аяқкиімді тігу және жөндеу шебері
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгейі: 2 санатты керуші ретінде жұмыс өтілі бір жылдан кем емес
3.1. деңгейі: кемінде 2 жыл 3 санатты керуші ретінде жұмыс өтілі;
3.2. деңгейі: 4-санатты керуші ретінде жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес.
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Басқа ықтимал мамандықтар:
7531-1-001 Корсет жасаушы
7536-1-016 тігінші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ортопедиялықжәне басқа бұйымдарды тігуші
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Белгілі және тұрақты жағдайларда ортопедиялық аяқкиімнің үстіңгі бөлігін модельдеу және пішу бойынша стандартты тапсырмаларды ішінара дербес орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Ортопедиялық және басқа бұйымдар үшін стандартты тігін тапсырмаларын ішінара өз бетінше таныс және тұрақты жағдайларда орындау
Дағды 1:
Дербестіктің белгілі бір үлесі бар басшылықпен ортопедиялық және басқа бұйымдарды қызмет көрсететін машинада немесе қолмен тігу бойынша күрделілігі орташа жұмыстарды орындау
Машық:

3.0. уровень:
1. Изготовление индивидуальных бандажных креплений к протезно-ортопедическим изделиям.
2. Кройка деталей бандажных и корсетных изделий по готовым лекалам.
3. Выполнение работ по пошиву средней сложности изделий или элементов изделий на швейной машине: изделий из натуральной и искусственной кожи, ремней.
4. Со-страчивание и расстрачивание составных деталей верха.
5. Обстрачивание и окантовывание наружных деталей и элементов изделий.
6. Пристрачивание кедера и застежки-молнии.
7. Настрачивание цупферов, клапанов, кокеток, ремней и иных наружных деталей, сострачивание (сборка) ботана, клинчиков, фальд, дна со стенками без одновременного прокладывания кедера.
8. Встрачивание средников и перегородок в изделие.
9. Обстрачивание и окантовывание краев изделий.
10. Строчка вытачек, складок, декоративных линий, выпуклых рельефов, сшивание изделий в две иглы с наколом шилом.
11. Дошивание непрошиваемых машиной участков и закрепление машинных швов при сшивании изделий в две иглы с наколом шилом.
12. Выполнение сложных операций по пошиву шорно-седельных изделий, изделий из брезента и палаточных тканей методом соединения деталей и изделий ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов или вручную с применением игл, приспособлений, инструмента, заготовка хомутной подушки и войлочных деталей.
13. Сшивка, прошивка, склейка и скрепление плоских кожаных, пеньковых, шерстяных, резиновых, хлопчатобумажных приводных ремней и круглых кожаных ремней, требующих склейки.
14. Обеспечение ровной строчки с утянутой ниткой без обрывов и пропусков стежков, частоты стежков и расстояний между строчками и от края в соответствии с требованиями технологии.
15. Пошивка и сшивка технических изделий на швейной машине в несколько слоев долевой или фигурной строчкой.
16. Посадка сыромятных ремней, сшивка на машине с целью получения необходимой ширины, плотности и толщины ремня и сшивки в соответствии с техническими условиями.
17. Регулирование посадочных роликов.
18. Регулирование и наладка машины.
19. Примеры работ:
пошив вручную:
1) бенфуторы к крыльям, горты, крыши потниковые, кранцы хомута, недоуздки, надгрудники, нашильники, ремни, сиденья, сумы переметные заднего и переднего вьюков, шлеи - пошив;
2) валики войлочные - зашивка и обтяжка;
3) крышки к подушкам, крышки к передним валикам хомутов, пряжки поясные с клапанами к ремням, перегородки, пряжки к разным ремням, ремни подвеса к корпусам - пришивка;

3.0. деңгей:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдарға арналған жеке бандажды таңғыштарды дайындау.
2. Дайын үлгі бойынша бандаж бен корсет бұйымдарының бөлшектерін кесу.
3. Тігін машинасында күрделілігі орташа бұйымдарды немесе бұйым элементтерін тігу бойынша жұмыстарды орындау: табиғи және жасанды былғарыдан жасалған бұйымдар, белдіктер.
4. Үстіңгі бөліктің құрамдас бөліктерін біріктіріп тігу және тегістеу.
5. Бұйымдардың сыртқы бөлшектері мен элементтерін әдіптеу және көмкеру.
6. Кедер мен сылдырма ілгекті қайып тігу.
7. Цупферлерді, клапандарды, иніштерді, қайыстарды және өзге сыртқы бөлшектерді қайып тігу, кедерді бір мезгілде төсеусіз ботанды, сынашықтарды, фальдтарды, жақтарымен қоса түпті қайып тігу (бүру).
8. Бұйымдарға орташық пен аралықты қайып тігу.
9. Бұйымдардың шеттерін әдіптеу және көмкеру.
10. Қымтаулы тігісті, бүрмені, әшекей сызықтарын, дөңес бедерлерді тігу, бізді түйреумен екі инелеп бұйымдарды қусыру, сигналдық жалаушалардың қаптарына түпті қайып тігу.
11. Машинамен тігілмейтін учаскелерді тігіп бітіру және бізді түйреумен екі инелеп бұйымдарды қусыру кезінде машина тігістерін бекіту.
12. Әртүрлі үлгідегі және сыныптағы тігін жабдығында немесе инелерді, аспаптарды, құрал-сайманды қолдана отырып, қолмен жіп тігістерімен бөлшектерді, бұйымдарды біріктіру әдісімен қайыс-ер бұйымдарын, брезент пен шатырлық матадан жасалған өзге бұйымдарды тігу бойынша күрделі операцияларды орындау.
13. Жалпақ тері, резеңке, кендір, жүн, мақта-мата жетек қайысы, сондай-ақ желімдеуді қажет ететін дөңгелек, былғары белдіктерді қусыру, сырмалау, желімдеу және бекіту .
14. Технология талаптарына сәйкес сыруды үзбей және бос өткізбей жібі тартылған түзу тігісті, қабу жиілігі мен бөлшектердің жиектен қашықтығын қамтамасыз ету .
15. Тігін машинасында бірнеше қабаттап бойлата немесе фигуралы тігіспен техникалық бұйымдарды тігу және қусыру.
16. Техникалық шарттарға сәйкес қайыс белдіктерді отырғызу, қайыс пен қусырманың қажетті енін, тығыздығы мен қалыңдығын алу мақсатында машинамен қусыру.
17. Отырғызу шығыршықтарын реттеу.
18. Машинаны реттеу және жөндеу.
19. Жұмыс үлгілері:
қолмен тігу:
1) қанаттарға бенфуторлар, горттар, тері жапқыштарын, қамыт кранецтері, ноқталар, өмілдіріктер, жапсырмалар, жүк жегу ноқталары, айыл жүгендері, таралғы, шілиялар - тігу;.
2) шабаданның киіз біліктері - тігу және қаптау;
3) жастықтарға жапқыштар, қамыттың алдыңғы біліктеріне жапқыштар, адам керек-жарағының қайыстарына клапандары бар белбеу тоғалары, шабадан түбінің аралықтары, әртүрлі белдіктерге тоғалар, корпустарға аспа қайыстар - жапсыра тігу;

4) ребра корпусов и крышки - окантовка;
5) ребра крышек корпусов - сметка;
6) углы каркасов - скрепление;
9) хомутные подушки и войлочные детали - заготовка;
пошив на швейной машине:
1) верх изделий - обстрачивание;
2) верчанки хомутины кожей - обтяжка;
3) крючки к резинкам, крышки к передним валикам хомутов, носильные петли, пряжки к ремням, подстрочки к поясным ремням с фигурной расстрочкой и пряжки с клапанами, патронные коробки с застежными гортами и крышки на стенки кобур, плечевые ремни - пристрачивание;
4) детали ременные разные, кольца к наколенникам – со-страчивание;
5) корпуса и крышки изделий - окантовка ребер;
6) пряжки и кольца в ремни, петли в ремни, ремни настрочные, углы хомутных подушек, углы крышек к потникам, углы крышек - зашивка;
7) покрышки седел на войлок, покрышки седелочные на шарнир, ремни на прокладки, резинки на шарнир - настрачивание;
8) супони и ремни - свивание.
3.1. уровень:
1. Выполнение работ по пошиву сложных изделий на обслуживаемых машинах с одновременным прокладыванием кедера или окантовкой швов - на углопрошивных машинах, сложных изделий - на рукавных, колонковых машинах и машинах с опорной стойкой.
2. Пристрачивание напалка к изделию из натуральной и искусственной кожи.
3. Пошив изделий дентовым методом вручную;
4. Выполнение сложных операций по пошиву протезных изделий из кожи и войлока, сырцовой сшивкой ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов или вручную с применением игл, шильев, приспособлений, инструмента.
5. Обеспечение ровной строчки с утянутой ниткой без пропусков стежков и обрывов ниток, частоты стежков и расстояний между строчками и от края деталей в соответствии с требованиями технологии.
6. Регулирование и наладка применяемых машин, оборудования и приспособлений.
7. Изготовление ортезов и бандажей по индивидуальным меркам.
8. Изготовление ортезов на нижние и верхние конечности из текстильных, дублированных тканей.
9. Изготовление стандартных и скротальных грыжевых бандажей.
10. Изготовление лекала.
11. Примеры работ:
пошив на швейной машине:
1) детали изделий - пошив на рукавных машинах;
2) горты с подложками на ремни, прокладки с гнездами карманов на корпуса, пластины целлулоидные в ботаны планшеток, файи, шлевочки шомпольные на корпуса - настрачивание;
3) рельеф карманов на плоских машинах - застрачивание;
пошив вручную:
1) крышки к подушкам хомутов обозных - пришивка;
2) подушки войлочные с крышками седелок прямых - пошив.

4) корпустар мен қақпақтардың қабырғалары-жиектеу;
5) корпус қақпақтарының шеттері- көмкерме;
6) каркастардың бұрыштары-бекіту;
7) жастықтар мен киізден жасалған бөлшектер-дайындама;
тігін машинасымен тігу:
1) бұйымдардың жоғарғы жағы-қаптау;
2) былғарымен қамыт айналымдары - қаптау;
3) резеңке ілмектер, қамыттың алдыңғы біліктеріне жапқыштар, белбеулерге арналған ілмектер, бұйра тігісі бар белдік белдіктерге және клапандары бар ілгектер, бекіткіш горталары бар патрон қораптары және қапшықтардың қабырғаларына арналған жапқыштар, иық қайыстар-тігу;
4) әртүрлі қайыстық бөлшектері, тізеқаптарға шығыршықтар -қайып тігу;
5) бұйымдардың корпустары мен қақпақтары-қабырғаларды жиектеу;
6) белдіктердегі ілмектер мен сақиналар, белдіктердегі ілмектер, шұғыл белдіктер, қысқыш жастықтардың бұрыштары, жолаушыларға арналған қақпақтардың бұрыштары, қақпақтардың бұрыштары - тігу;
7) киізге ер қаптамасы, шарнирге ер жапқыштары, аралық қабатқа қайыстар, топсаға резеңкелер - қайып тігу;
8) ) қамытбаулар мен қайыстар - есу.
3.1. деңгей:
1. Қызмет ету машиналарында күрделі: бір мезгілде кедерді төсеумен немесе тігістерді - бұрышын тігетін машиналарда, шабадандарды қол, колонкалық машиналарда және таяныш тіреулері бар машиналарда бұйымдарды тігу бойынша жұмыстарды орындау.
2. Табиғи және жасанды былғарыдан жасалған жапсырманы қайып тігу.
3. Бұйымдарды денталық әдісімен қолмен тігу;
4. Әртүрлі үлгідегі және кластағы тігін жабдығында немесе инені, бізді, аспаптарды, құрал-сайманды қолданумен қолмен жіптік тігістермен шикі қусырумен былғары мен киізден жасалған қайыс-ер бұйымдарын, адам керек-жарағы бұйымдарын тігу бойынша күрделі операцияларды орындау.
5. Технология талаптарына сәйкес сыруды үзбей және бос өткізбей жібі тартылған түзу тігісті, ине шаншым жиілігі мен тігіс пен бөлшектердің арасындағы қашықтықтықты қамтамасыз ету.
6. Қолданылатын машиналарды, жабдықтарды және құрылғыларды реттеу және жөндеу.
7. Жеке өлшемдер бойынша ортездер мен бандаждар жасау.
8. Тоқыма маталардан аяқ-қолдарға арналған ортездерді жасау.
9. Стандартты және басқа бандаждарды дайындау.
10. Лекалоларды дайындау.
11. Жұмыс үлгілері:
тігін машинасында тігу:
1) бұйым бөлшектері – қол машиналарында тігу;
2) қайыстарға төсегі бар горттар, корпусқа қалта ұяшықтары бар аралық қабаттарды, целлулоид пластиналарын планшеткалардың ботанына, файларға, корпусқа сүмбілі бастырмаларын - қайып тігу;.
3) тегіс машиналарда қалталардың бедері - қайып тігу;
қолмен тігу:
1) жүк қамыты жастықтарына жапқыштар - тігу;
2) түзу, ауыл шаруашылық ер жапқыштары мен киіз жастықтар - тігу.

3.2. уровень:
1. Выполнение работ по пошиву особо сложных изделий на строчковых машинах, изделий жесткой конструкции - на углопрошивных машинах, с одновременной окантовкой швов.
2. Застрачивание валиков и бокового шва изделия.
3. Разработка и изготовление лекал.
4. Изготовление ортезов и бандажей по индивидуальным меркам, в том числе индивидуальных лифов.
5. Изготовление текстильных ортезов всех видов.
6. Изготовление индивидуальных корсетов и бандажей – раскрой, примерка, пошив.
7. Изготовление бюстгалтеров для протезов грудной железы.
Знания:
3.0. уровень:
1. Устройство, порядок технической эксплуатации, регулирования и наладки швейных машин и оборудования, в том числе специальных швейных машин для кожгалантерейного производства
2. Устройство и порядок применения специальных приспособлений.
3.  Способы выполнения работ по пошиву изделий средней сложности, последовательность пропускания ремней через швейную машину.
4. Технические условия на ремни и сшивку.
5. Способы выполнения фигурных зашивок в соответствии с технологией и утвержденными образцами.
6. Требования, предъявляемые к качеству готовых изделий.
7. Порядок снятия мерок традиционных и современных методов.
8. Технологию изготовления текстильных корсетов, бандажей, текстильных ортезов верхних и нижних конечностей.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок по безопасности и охране труда.
11. Порядок производственной санитарии.
12. Требования пожарной безопасности.
3.1. уровень:
1. Устройство, порядок технической эксплуатации швейных машин различного назначения.
2. Способы регулирования и наладки швейных машин на пошив материалов разной толщины.
3. Способы выполнения работ по пошиву сложных изделий, в том числе спортивных и шорно-седельных.
4. Способы отделки всех видов текстильных бандажей, корсетов, ортезов верхних и нижних конечностей.
5. Порядок выполнения машинной и ручной строчки.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
7. Порядок производственной санитарии.
8. Требования пожарной безопасности.
3.2. уровень:
1. Устройство, порядок технической эксплуатации и способы регулирования швейных машин.
2. Способы выполнения работ по пошиву особо сложных изделий.
3. Технологические требования к отделке всех видов текстильных корсетов, бандажей, ортезов на верхние и нижние конечности.
4. Конструкцию и технологию изготовления текстильных корсетов, ортезов и бандажей.
5. Приемы подгонки и примерки текстильных корсетов, ортезов и бандажей, бюстгалтеров для протезов грудной железы.

3.2. деңгей:
1. Аса күрделі бұйымдарды: қолғаптарды - қайып тігу машиналарында, қатты конструкциядағы футлярларды - бұрыштарды тігетін машиналарда, бір мезгілде тігістерді көмкеру мен бұрыштарды тігетін машиналарда тігу бойынша жұмыстарды орындау .
2. Бұйымның жұмыр бөлігі мен қаптал тігістерін қайып тігу.
3. Лекалоларды әзірлеу және жасау.
4. Жеке стандарттар бойынша ортездер мен бандаждарды, оның ішінде жеке лифтерді дайындау.
5. Барлық түрдегі тоқыма ортездерін жасау.
6. Жеке корсеттер мен бандаждар жасау,кесу, тігу.
7. Кеуде протездеріне арналған көкірекшелер жасау.
Білу:
3.0. деңгей:
1. Тігін машиналары мен жабдықтарын, оның ішінде былғары бұйымдарын өндіруге арналған арнайы тігін машиналарын жобалау, техникалық пайдалану тәртібі, реттеу.
2. Арнайы құрылғыларды пайдаланудың конструкциясы және тәртібі.
3. Күрделілігі орташа бұйымдарды тігу бойынша жұмыстарды орындау тәсілдері, белдіктерді тігін машинасынан өткізу реттілігі.
4. Белдіктер мен тігістерге арналған техникалық шарттар.
5. Технологияға және бекітілген үлгілерге сәйкес фигуралық төсемдерді орындау әдістері.
6. Дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
7. Дәстүрлі және заманауи әдістерді қолдану арқылы өлшемдерді алу тәртібі.
5. Тоқыма корсеттерін, бандаждарын, аяқтардың тоқыма ортездерін дайындау технологиясы.
9. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
10. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
11. Өндірістік санитария процедуралары.
12. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.1. деңгей:
1. Әртүрлі мақсаттағы тігін машиналарының конструкциясы, техникалық пайдалану тәртібі.
2. Әртүрлі қалыңдықтағы материалдарды тігуге арналған тігін машиналарын реттеу және баптау әдістері.
3. Күрделі бұйымдарды, оның ішінде спорттық және ер-тоқым бұйымдарын тігу бойынша жұмыстарды орындау әдістері.
4. Тоқыма бандаждардың, корсеттердің, жоғарғы және төменгі аяқтардың ортездерінің барлық түрлерін әрлеу әдістері.
5. Машина мен қолмен тігу тәртібі.
6. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
7. Өндірістік санитария процедуралары.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.2. деңгей:
1. Тігін машиналарының конструкциясы, техникалық пайдалану тәртібі және реттеу әдістері.
2. Ерекше күрделі бұйымдарды тігу бойынша жұмыстарды орындау әдістері.
3. Тоқыма корсеттерінің, бандаждардың, аяқтардың ортездерінің барлық түрлерін әрлеуге қойылатын технологиялық талаптар.
4. Тоқыма корсеттерін, ортездерін және бандаждарын жобалау және дайындау технологиясы.
5. Тоқыма корсеттерін, ортоздары мен бандаждарын, кеуде протезіне арналған көкірекшелерді баптау және киіп көру техникасы.

7531-1-001 Изготовитель корсетов
7536-1-016 Швея
Основная цель деятельности:
Пошив ортопедических и иных изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Работы по всем видам сложных, малосложных изделий и в атипичных случаях.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Работы по всем видам сложной, малосложной обуви и в атипичных случаях
Навык 1:
Выполнение сложных работ по пошиву ортопедических и иных изделий на обслуживаемой машине или вручную
Умения:
1. Разработка и изготовление лекала.
2. Изготовление ортезов и бандажей по индивидуальным меркам, в том числе индивидуальных лифов.
3. Изготовление текстильных ортезов всех видов.
4. Изготовление индивидуальных корсетов и бандажей – раскрой, примерка, пошив.
5. Примерка и подгон текстильных корсетов;
6. Изготовление бюстгалтеров для протезов грудной железы.
Знания:
1. Способы выполнения работ по пошиву изделий особого назначения.
2. Устройство, порядок технической эксплуатации и способы регулирования специальных швейных машин.
3. Технологические требования к отделке всех видов текстильных корсетов, бандажей, ортезов на верхние и нижние конечности.
4. Конструкцию и технологию изготовления текстильных корсетов, ортезов и бандажей.
5. Приемы подгонки и примерки текстильных корсетов, ортезов и бандажей, бюстгалтеров для протезов грудной железы.
6. Технологические требования к отделке всех видов текстильных корсетов, бандажей, ортезов на верхние и нижние конечности.
7. Применение в работе современных технических и цифровых средств и технологий.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок по безопасности и охране труда.
10. Порядок производственной санитарии.
11. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
4-5
6
техник-технолог ортопедической обуви;
инженер-технолог ортопедической обуви

7531-1-001 Корсеттерді өндіруші
7536-1-016 тігінші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ортопедиялық бұйымдарды тігуші
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Күрделі, асқынбаған бұйымдардың барлық түрлерінде және типтік емес жағдайларда жұмыс істеу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Күрделі, асқынбаған бұйымдардың барлық түрлерінде және типтік емес жағдайларда жұмыс істеу.
Дағды 1:
Қызмет көрсетілетін станоктың көмегімен немесе қолмен ортопедиялық және басқа бұйымдарды тігу бойынша күрделі жұмыстарды орындау
Машық:
1. Лекалоларды әзірлеу және жасау.
2. Жеке стандарттар бойынша ортездер мен бандаждарды, оның ішінде жеке лифтерді дайындау.
3. Барлық түрдегі тоқыма ортездерін жасау.
4. Жеке корсеттер мен бандаждар жасау-кесу, өлшеу, тігу.
5. Тоқыма корсеттерін өлшеу және сәйкестендіру;
6. Кеуде протездеріне арналған көкірекшелер жасау.
Білу:
1. Арнайы мақсаттағы тігін бұйымдары бойынша жұмыстарды орындау әдістері.
2. Арнаулы тігін машиналарының конструкциясы, техникалық пайдалану тәртібі және реттеу әдістері.
3. Тоқыма корсеттерінің, бандаждардың, қол- аяқтардың ортездерінің барлық түрлерін әрлеуге қойылатын технологиялық талаптар.
4. Тоқыма корсеттерін, ортездерін және бандаждарын жобалау және дайындау технологиясы.
5. Тоқыма корсеттерін, ортездер мен бандаждарын, кеуде протезіне арналған көкірекшелерді баптау және киіп көру техникасы.
6. Тоқыма корсеттерінің, бандаждардың, аяқ-қолдарға арналған ортездердің барлық түрлерін әрлеуге қойылатын технологиялық талаптар.
7. Жұмыста заманауи техникалық және цифрлық құралдар мен технологияларды қолдану.
8. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
10. Өндірістік санитария ережелері.
11. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары:
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
4-5
6
ортопедиялық аяқкиім техник-технологы
ортопедиялық аяқкиім инженер-технологы

43. Карточка профессий "Механик протезно-ортопедических изделий":
Код группы:
7320-3
Код наименования занятия:
7320-3-006
Наименование профессии:
Механик протезно-ортопедических изделий
Уровень квалификации по ОРК
3.1. – 4 разряд
3.2. – 5 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
3.1. – 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) – от стажа работы
3.2. – 5 разряд (3.2.-1, 3.2.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 октября 2019 года № 563 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 16)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19510).
Параграфы 53-54, Механик протезно-ортопедических изделий, диапазон разрядов 4-5.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования.
Специальность:
07231100
Обувное производство
(по видам)
Специализация в области протезостроения и ортезостроения
Квалификация:
3W07231002 Мастер по пошиву и ремонту ортопедической обуви
Требования к опыту работы:
3.1. уровень: стаж работы затяжчиком 3 разряда не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы затяжчиком 4 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
3215-2-001 Механик-протезист
Основная цель деятельности:
Оказание услуг по протезированию лиц с инвалидностью
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач и работ по протезированию лиц с инвалидностью частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач и работ по протезированию лиц с инвалидностью частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Навык 1:
Выполнение работ по протезированию лиц с инвалидностью с определенной долей
самостоятельности, исходя из
поставленной задачи
Умения:
3.1. уровень:
1. Изготовление, подгонка, примерка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при типичных односторонних ампутациях из всех применяемых в протезировании материалов (кроме деревянных) с применением специальных станков и приспособлений под контролем более опытных специалистов.

43. "Протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7320-3
Қызметтер атауының коды:
7320-3-006
Кәсіптің атауы:
протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.1. – 4-разряд
3.2. – 5-разряд
СБШ бойынша кіші деңгейі:
3.1. – 4-разряд (3.1-1, 3.1-2) - еңбек өтіліне байланысты
3.2. – 5-разряд (3.2-1,3.2-2)- еңбек өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
53-54-параграф, 56-64, протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі 4-5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кәсіпорында оқытуды, кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды, біліктілікті арттыруды немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білімнің болуын қоса алғанда, жалпы орта білім беру бағдарламалары және практикалық қызмет тәжірибесі.
Мамандық:
07231100 Аяқкиім өндірісі
(түрлері бойынша)
Протез жасау және протез жасау саласындағы мамандандыру
Біліктілік:
3w07231002 ортопедиялық аяқкиімді тігу және жөндеу шебері
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.1. деңгейі: керуші ретінде жұмыс өтілі 3-разряд бойынша кемінде 2 жыл;
3.2. деңгейі: 4-разряд керуші ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
3215-2-001 протездік механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мүгедектерге протездік қызмет көрсету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Белгілі және тұрақты жағдайларда мүгедектерге стандартты тапсырмаларды және протездеу жұмыстарын ішінара дербес орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Белгілі және тұрақты жағдайларда мүгедектігі бар адамдарды стандартты тапсырмаларды және протездеу жұмыстарын ішінара дербес орындау
Дағды 1:
Қойылған міндетті негізге ала отырып, белгілі бір дербестік үлесімен мүгедектігі бар адамдарды протездеу жұмыстарын жүргізу
Машық:
3.1. деңгей:
1. Тәжірибелі мамандардың жетекшілігімен арнайы машиналар мен құрылғыларды пайдалана отырып, протездеуде қолданылатын барлық материалдардан (ағаштан басқа) біржақты ампутацияларға арналған протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау, шақтау, өңдеу және жөндеу.

2. Разметка стандартных деталей и узлов.
3. Разборка и последующая сборка протезно-ортопедических изделий после примерки.
4. Обработка поверхности и зачистка фигурных контуров металлических изделий ручным способом с применением инструментов, приспособлений.
5. Примеры работ:
изготовление, подгонка, отделка и ремонт:
1) ортезы из слоистого пластика – укрепление металлическими шинами;
2) протезы бедра с кожаной и полиамидной приемными гильзами – сборка после примерки при односторонней типичной ампутации;
3) протезы всех видов, ортезы верхних и нижних конечностей – разборка после примерки;
4) протезы голени с кожаной приемной гильзой – сборка после примерки при односторонней типичной ампутации;
5) протезы кисти косметические;
6) протезы предплечья косметические с кожаными и из слоистого пластика приемными гильзами;
7) протезы предплечья рабочие.
3.2. уровень:
1. Изготовление, подгонка, примерка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при типичных односторонних ампутациях из всех применяемых в протезировании материалов (кроме деревянных) с применением специальных станков и приспособлений.
2. Подгонка приемных гильз.
3. Изготовление гипсовых негативов и позитивов для протезов бедра с приемными гильзами.
4. Сбор модульных протезов бедра с механическими коленными модулями при односторонней ампутации.
5. Сбор модульных протезов голени при односторонней ампутации.
6. Изготовление негативов голени и бедра при типичной односторонней ампутации.
7. Изготовление приемных гильз из слоистых пластиков методом вакуумного формования.
8. Примеры работ:
изготовление, подгонка, отделка и ремонт:
1) ортезы на верхние конечности с кожаной, полиэтиленовой и из слоистого пластика приемными гильзами при односторонней ампутации;
2) ортезы на голеностопный сустав, голень, коленный сустав с приемными гильзами из кожаных, слоистого пластика, полиэтиленовых и иных материалов;
3) протезы плеча и вычленения плеча косметические, рабочие, с тяговой системой управления при односторонней деформации с приемными гильзами кожаными, полиэтиленовыми, из слоистого пластика;
4) протезы предплечья с тяговой системой управления при односторонней ампутации;
5) протезы стоп;
сборка до примерки:
6) протезы бедра с кожаной, металлической, полиамидной, полиэтиленовой, деревянной приемными гильзами при односторонней ампутации;
7) протезы голени с кожаной, полиамидной, кожполиамидной приемными гильзами;
сборка после примерки:
8) гипсовые негативы и позитивы на протезы верхних конечностей, протезы стоп и голени при односторонней типичной ампутации – изготовление;

2. Стандартты бөлшектер мен түйіндерді белгілеу.
3. Өлшегеннен кейін протездік-ортопедиялық бұйымдарды бөлшектеу және құрастыру.
4. Құралдарды, аспаптарды және әмбебап металл өңдейтін станоктарды пайдалана отырып, қолмен металл бұйымдарының пішінді сұлбаларын үстіртін өңдеу және тазалау.
5. Жұмыс үлгілері:
жасау, шақтау, өңдеу және жөндеу:
1) қабатты пластиктен жасалған ортездер-металл шиналармен бекіту;
2) былғары, полиамидті қабылдағыш гильзасы бар сан протезі - бір жақты кәдімгі ампутация кезінде өлшегеннен кейін құрастыру;
3) протездердің барлық түрі, аяқ-қол ортездері - өлшегеннен кейін бөлшектеу;
4) былғары қабылдағыш гильзасы бар сирақ протездері - бір жақты кәдімгі ампутация кезінде өлшегеннен кейін құрастыру;
5) косметикалық білезік протездері;
6) былғары және қабатты пластикадан жасалған қабылдағыш гильзалары бар білек протездері ;
7) жұмыс істейтін білек протездері.
3.2. деңгей:
1. Кәдімгі біржақты ампутация кезінде арнайы станоктар мен аспаптарды пайдалана отырып, протездеуде қолданылатын барлық материалдардан (ағаштан жасалғаннан басқасы) протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау, шақтау, өлшеу, өңдеу және жөндеу.
2. Қабылдағыш гильзаларды шақтау.
3. Қабылдау жеңдері бар жамбас протездері үшін гипс негативтері мен позитивтерін жасау.
4. Бір жақты ампутация кезінде механикалық тізе модульдері бар модульдік жамбас протездерін жинау.
5. Бір жақты ампутация кезінде модульдік жіліншік протездерін жинау.
6. Әдеттегі бір жақты ампутациямен жіліншік пен жамбас негативтерін жасау.
7. Вакуумды қалыптау әдісімен қабатты пластмассадан қабылдау жеңдерін жасау. 8. Жұмыс үлгілері:
дайындау, шақтау, әрлеу және жөндеу:
1) бір жақты ампутация кезінде былғардан, полиэтиленнен және қабатты пластикадан жасалған қабылдағыш гильзалары бар қол ортездері;
2) былғары, қабатты пластикадан, полиэтилен және басқа да материалдардан жасалған қабылдағыш гильзаларды пайдалана отырып, тізе-табан буындарына, сираққа, тізе буынына арналған ортездер;
3) бір жақты деформация кезінде білектартқыш басқару жүйесімен, былғарыдан, полиэтиленнен, қабатты пластикадан жасалған қабылдағыш гильзалармен иық және иықты мүшелеудің косметикалық, жұмыс протездері;
4) бір жақты ампутация кезінде тартқыш басқару жүйесі бар білек протездері;
5) табан протездері;
өлшегенге дейін құрастыру:
6) бір жақты ампутация кезінде былғары, металл, полиамидті, полиэтиленді, ағаш қабылдағыш гильзалары бар сан протездері;
7) былғары, полиамидті, былғары-полиамидті қабылдағыш гильзасы бар сирақ протездері;
8) қолдардың протезіне арналған гипстік негативтер мен позитивтер, бір жақты ампутация кезінде табан мен сирақ протездері – дайындау;

9) кожаные детали для протезно-ортопедических изделий всех видов – раскрой и блокировка;
10) протезы бедра с деревянной приемной гильзой.
Знания:
3.1. уровень:
1. Основы анатомии человека.
2. Номенклатуру протезно-ортопедических изделий модулей и полуфабрикатов.
3. Наименования и свойства материалов, используемых для изготовления протезно-ортопедических изделий.
4. Устройство и конструктивные особенности протезно-ортопедических изделий.
5. Порядок снятия мерок для изготовления протезно-ортопедических изделий с использованием традиционных методов и 3d технологий.
6. Приемы выполнения разборки, ремонта протезно-ортопедических изделий.
7. Способы изготовления протезно-ортопедических изделий.
8. Устройство, назначение, порядок применения рабочего контрольно-измерительного инструмента.
9. Технологические требования к изделиям.
10. Порядок применения производственного оборудования.
11. Порядок технической эксплуатации оборудования.
12. Порядок внутреннего трудового распорядка.
13. Порядок по безопасности и охране труда.
14. Порядок производственной санитарии.
15. Требования пожарной безопасности.
3.2. уровень:
1 Основы анатомии человека.
2. Номенклатуру протезно-ортопедических изделий и полуфабрикатов.
3. Порядок изготовление негатива и позитива при изготовлении протезов нижних и верхних конечностей при типичной односторонней ампутации.
4. Устройство и конструктивные особенности всех видов протезно-ортопедических изделий с применением схемы сборки.
5. Технологические требования к изготовлению изделий.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Порядок производственной санитарии.
9. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
4
Механик протезно-ортопедических изделий

9) протездік-ортопедиялық бұйымдардың барлық түріне арналған былғары бөлшектер – пішу және блоктау;
10) ағаш қабылдағыш гильзасы бар сан протездері.
Білу:
3.1.деңгей:
1. Адам анатомиясының негіздері.
2.  Жартылай өнімдер мен протездік-ортопедиялық бұйымдарының номенклатурасы.
3. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін пайдаланылатын материалдардың атаулары мен қасиеттері.
4. Протездік-ортопедиялық бұйымдардың құрылымы мен конструктивті ерекшеліктері.
5. Дәстүрлі әдістер мен 3D технологияларды пайдалана отырып, протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау үшін өлшемдерді алу тәртібі.
6. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды бөлшектеуді, жөндеуді орындау тәсілдері.
7. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау тәсілдері.
8. Жұмыс бақылау - өлшеу құралының құрылысы, мақсаты, қолдану тәртібі.
9. Өнімдерге қойылатын технологиялық талаптар.
10. Өндірістік жабдықты қолдану тәртібі. 11. Жабдықты техникалық пайдалану тәртібі.
12. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
14. Өндірістік санитария ережелері.
15. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.2. деңгей:
1 Адам анатомиясының негіздері.
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдар мен жартылай өнімдердің номенклатурасы.
3. Әдеттегі бір жақты ампутациямен қол- аяқтардың протездерін жасау кезінде негатив пен позитив жасау.
4. Құрастыру схемасын қолдана отырып, протездік-ортопедиялық бұйымдардың барлық түрлерінің құрылымы мен конструктивтік ерекшеліктері.
5. Бұйымдарды дайындауға қойылатын технологиялық талаптар.
6. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария ережелері.
9. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары:
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
4
протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі

44. Карточка профессий "Механик протезно-ортопедических изделий":
Код группы:
7320-3
Код наименования занятия:
7320-3-006
Наименование профессии:
Механик протезно-ортопедических изделий
Уровень квалификации по ОРК
4.0. – 6 разряд
4.1. – 7 разряд
4.2. – 8 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. – 6 разряд (4.0.-1, 4.0.-2) – от стажа работы
4.1. – 7 разряд (4.1.-1, 4.1.- 2) – от стажа работы
4.2. – 8 разряд (4.2.- 1, 4.2.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 октября 2019 года № 563 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 16)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19510).
Параграфы 55-57, Механик протезно-ортопедических изделий, диапазон разрядов 6-8.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО и опыт практической деятельности
Специальность:
07231100
Обувное производство
(по видам)
Специализация в области протезостроения и ортезостроения
Квалификация:
3W07231002
Мастер по пошиву и ремонту ортопедической обуви
Требования к опыту работы:
4.0. уровень: стаж работы механиком протезно-ортопедических изделий 5 разряда не менее 2 лет;
4.1. уровень: стаж работы механиком протезно-ортопедических изделий 6 разряда не менее 2 лет;
4.2. уровень: стаж работы механиком протезно-ортопедических изделий 7 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
3215-2-001 Механик-протезист
Основная цель деятельности:
Оказание услуг по протезированию лиц с инвалидностью
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Оказание услуг по всем видам сложных работ по изготовлению, подгонке, примерке, отделке и ремонту протезно-ортопедических изделий в атипичных случаях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Оказание услуг по всем видам сложных работ по изготовлению, подгонке, примерке, отделке и ремонту протезно-ортопедических изделий в атипичных случаях
Навык 1:
Изготовление протезно-ортопедических изделий по индивидуальным заказам
Умения:
4.0. уровень:
1. Изготовление, подгон, примерка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при атипичных односторонних ампутациях нижних конечностей из всех применяемых материалов, с применением стандартных полуфабрикатов на специальных станках, приспособлениях с использованием оснастки.

44. "Протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7320-3
Қызметтер атауының коды:
7320-3-006
Кәсіптің атауы:
протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4.0. – 6-разряд
4.1. – 7-разряд
4.2. – 8-разряд
СБШ бойынша кіші деңгейі:
4.0. – 6-разряд (4.0. – 1, 4.0. – 2) еңбек өтіліне байланысты;
4.1. – 7-разряд (4.1. – 1, 4.1. – 2) еңбек өтіліне байланысты;
4.2. – 8-разряд (4.2. – 1, 4.2. – 2) еңбек өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21757 болып тіркелген).
55-57-параграф, 56-64, протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі 6-8 разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ беру
және практикалық тәжірибе
Мамандық:
07231100 Аяқкиім өндірісі
(түрлері бойынша)
Протез жасау және протез жасау саласындағы мамандандыру
Біліктілік:
3w07231002 ортопедиялық аяқкиімді тігу және жөндеу шебері
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.0. деңгейі: 5-разрядты протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
4.1. деңгейі: 6-разрядты протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
4.2. деңгейі: 7-разрядты протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
3215-2-001 протездік механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мүгедектерге протездік қызмет көрсету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Атипті жағдайларда протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау, сәйкестендіру, өлшеу, әрлеу және жөндеу бойынша күрделі жұмыстардың барлық түрлері бойынша қызметтер көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Атиптік емес жағдайларда протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау, монтаждау, әрлеу және жөндеу бойынша кешенді жұмыстардың барлық түрлеріне қызмет көрсету.
Дағды 1:
Жеке тапсырыстар бойынша протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау
Машық:
4.0. деңгей:
1. Арнайы станоктарда, құрылғыларда стандартты жартылай өнімдерді қолдана отырып, барлық қолданылатын материалдардан аяқтардың атипті бір жақты ампутациялары кезінде протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау, шақтау,өлшеу және жөндеу.

2. Изготовление приемных гильз методом вакуумного формования из слоистых пластиков.
3. Изготовление приемных гильз методом вакуумного формования из термопластов.
4. Изготовление негативов голени и бедра при атипичной односторонней двухсторонней ампутации.
5. Изготовление протезов бедра при экзертикуляции в коленном и тазобедренном суставах.
6. Изготовление протезов голени с шинами и манжеткой на бедро.
7. Изготовление протезов верхних конечностей по модульной технологии активно-тяговые.
8. Настройка коленных модулей с гидравлической и пневматической системой управления фазой переноса.
9. Примеры работ:
изготовление, подгонка, отделка и ремонт:
1) аппараты на всю ногу и тазобедренный сустав с кожаными, термопластичными и из слоистого пластика приемными гильзами;
2) деревянные приемные гильзы протезов голени и бедра, изготовленные вручную и на фрезерно-копировальных станках;
3) индивидуальный скротальный пелот в грыжевых бандажах;
4) корсеты шинно-кожаные из слоистых пластиков;
5) модульные протезы голени и бедра с приемными гильзами из всех видов материалов, изготовленные методом вакуумного формования;
6) приемные гильзы протезов голени и бедра из термопластичных материалов, изготовленные методом вакуумного формования;
7) протезы бедра цельнодеревянные;
8) протезы предплечья, плеча, вычленения плеча косметические с тяговой системой управления, с приемными гильзами, изготовленные методом вакуумного формования.
4.1. уровень:
1. Изготовление, примерка, подгонка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий в сложных и атипичных случаях, включая оказание протезно-ортопедической помощи при парной ампутации, из всех применяемых материалов, деревянных протезов нижних конечностей с использованием нестандартных полуфабрикатов.
2. Изготовление протезно-ортопедические изделия по индивидуальным заказам (экспериментальные изделия) и протезов верхних конечностей из модульных комплектующих.
3. Изготовление, подгон, примерка, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при атипичных односторонних и двухсторонних ампутациях нижних конечностей из всех применяемых материалов, с применением стандартных полуфабрикатов на специальных станках, приспособлениях с использованием оснастки.
4. Участие в сборке экспериментальных и многозвенных узлов протезов с гидравлической и пневматической системой управления фазой переноса.
5. Изготовление и ремонт протезов верхних конечностей с внешними источниками энергии.
6. Примеры работ:
изготовление, подгонка, отделка и ремонт:
1) гипсовые негативы и позитивы для протезов бедра с приемными гильзами, изготовленные из смол методом вакуумного формования;

2. Вакуумдық қалыптау әдісімен қабылдағыш гильзалар жасау.
3. Термопластикадан вакуумды қалыптау әдісімен қабылдау гильзалар жасау.
4. Атипті бір жақты екі жақты ампутациямен сирақ пен сан негативтерін жасау.
5. Тізе және жамбас буындарында экзартикуляция кезінде жамбас протездерін жасау.
6. Шиналары мен сан манжеттері бар сирақ протездерін жасау.
7. Модульдік технология бойынша қолдың протездерін жасау .
8. Гидравликалық және пневматикалық тасымалдау фазасын басқару жүйесімен тізе модульдерін орнату.
9. Жұмыс үлгілері:
жасау, шақтау, өңдеу және жөндеу:
1) тұтас аяққа және жамбас-сан буындарына арналған былғары, термопластикалық және қабатты пластикадан жасалған қабылдағыш гильзасы бар аппараттар;
2) сирақ пен сан протездерінің қолмен және фрезерлі-көшіргі станоктарда жасалған ағаш қабылдағыш гильзалары;
3) жарық белбеуіндегі жеке скротальді пелот;
4) қабатты пластикадан жасалған шина-былғары корсеттер;
5) вакуумдық қалыптау әдісімен, материалдардың барлық түрінен жасалған қабылдағыш гильзасы бар сирақ пен санның модульдық протездері;
6) вакуумдық қабылдау әдісімен, термопластикалық материалдардан жасалған сирақ пен сан протездерінің қабылдағыш гильзалары;
7) тұтас ағашты сан протездері;
8) вакуумдық қалыптау әдісімен жасалған қабылдағыш гильзасы, басқарудың тартқыш жүйесі бар білек, иық, иықты мүшелеу, косметикалық протездері.
4.1. деңгей:
1. Стандартты емес жартылай өнімдерді пайдалана отырып, барлық қолданылатын материалдардан, аяқтың ағаш протездерінен жұптық ампутация кезінде протездік-ортопедиялық көмек көрсетуді қоса алғанда, күрделі және атипті жағдайларда протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау, сынап көру, қиыстырып келтіру, әрлеу және жөндеу.
2. Жеке тапсырыстар бойынша протездік-ортопедиялық бұйымдар (эксперименттік бұйымдар) және модульдік компоненттерден қол протездерін жасау.
3. Арнайы станоктарда стандартты жартылай өнімдерді, жабдықтарды пайдалана отырып, барлық қолданылатын материалдардан аяқтардың атипті бір жақты және екі жақты ампутациялары кезінде протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау, шақтау, сынау, әрлеу және жөндеу.
4. Гидравликалық және пневматикалық тасымалдау фазасын басқару жүйесі бар протездердің тәжірибелік және көп буынды тораптарын құрастыруға қатысу.
5. Сыртқы энергия көздерімен қол протездерін жасау және жөндеу.
6. Жұмыс үлгілері:
дайындау, қиыстырып келтіру, өңдеу және жөндеу:
1) вакуумдық қалыптау әдісімен шайырдан жасалған қабылдағыш гильзасы бар сан протездерге арналған гипстік негативтер мен позитивтер;

2) деревянные протезы по "Пирогову";
3) протезы голени и бедра с деревянной приемной гильзой при врожденном недоразвитии нижних конечностей;
4) протезы для детей;
5) протезы после вычленения бедра с полукорсетами из термопластичных материалов и литьевых смол методом вакуумного формования.
4.2. уровень:
1. Изготовление гипсовых негативов и позитивов для протезов бедра с приемными гильзами.
2. Изготовление из смол методом вакуумного формования и термопластов протезы голени и бедра с деревянной приемной гильзой, в том числе для детей.
3. Изготовление аппаратов на нижние конечности из смол и термопластов методом вакуумного формования.
4. Изготовление, примерка, подгон, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при сочетанной и атипичной ампутации и деформации туловища и позвоночника.
5. Оказание протезно-ортопедической помощи в сложных и атипичных случаях.
6. Использование системного подхода при оказании протезно-ортопедической помощи с позиций создания биотехнических систем "человек-протез" или "человек-ортез".
7. Изготовление протезов верхних конечностей с внешними источниками энергии (биопротезы).
8. Изготовление протезов бедра с электронными системами управления фазой переноса и опоры.
9. Разработка программ для настройки протезов с электронными коленными модулями.
10. Изготовление протезов из экспериментальных и многозвенных узлов.
11. Выявление дефектов в конструкции узлов и полуфабрикатов.
12. Участие в разработке предложений по устранению дефектов в конструкции узлов и полуфабрикатов.
13. Настройки коленных модулей с электронными системами управления и обучения пользованию ими.
14. Сборка и настройка протезов голени с электронными стопами.
15. Примеры работ:
изготовление, подгонка, отделка и ремонт:
1) аппараты на всю ногу при болезни "Петерса";
2) гипсовые негативы с расчетом углов кривизны дуг позвоночника, позитвы и изготовление корсета "Шено";
3) корректирующие корсеты из термопластичных материалов;
4) протезы верхних конечностей с источниками энергии;
5) сочетанные и атипичные протезы и ортезы нижних и верхних конечностей.
Знания:
4.0. уровень:
1. Порядок снятия мерок, изготовления негатива и позитива для протезов голени и протезов верхних конечностей при изготовлении изделий методом вакуумного формования, корсетов из слоистых пластиков.
2. Устройство и конструктивные особенности модульных протезов верхних и нижних конечностей.
3. Технологические требования к изготовлению изделий.
4. Порядок изготовления негатива и позитива для протезов голени и бедра при изготовлении атипичных изделий протезов бедра при экзеркуляции в коленном и тазобедренном суставах.

2) пирогов бойынша дайындалған ағаш протездері;
3) аяқтардың туа біткен жетілмеуі кезінде ағашты қабылдағыш гильзасы бар сирақ пен сан протездері;
4) балаларға арналған протездер;
5) вакуумдық қалыптау әдісімен термопластикалық материалдар мен құйылған шайырдан жасалған жартылай корсеттері бар санды мүшелегеннен кейін салынатын протездер.
4.2. деңгей:
1. Қабылдау гильзасы бар жамбас протездері үшін гипс негативтері мен позитивтерін жасау.
2. Вакуумды қалыптау әдісімен шайырлардан және термопластиктерден ағаш қабылдау гильзасы бар сирақ пен сан протездерін жасау, оның ішінде балаларға да арналған.
3. Вакуумды қалыптау әдісімен шайырлар мен термопластиктерден аяқтарға аппараттар жасау.
4. Көкірек пен омыртқа жотасының қабысуы, қалыпты ампутация және деформация кезінде протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау, өлшеу, шақтау, өңдеу және жөндеу.
5. Күрделі және қалыпты жағдайларда протездік-ортопедиялық көмек көрсету.
6. "Протез-адам" немесе "ортез-адам" биотехникалық жүйелерін жасау тұрғысынан протездік-ортопедиялық көмек көрсету кезінде жүйелік жолды пайдалану.
7. Сыртқы энергия көздерімен қол протездерін (биопротездер), эксперименталды және көптізбекті түйіндер жасау.
8. Электронды тасымалдау фазасын басқару және қолдау жүйелері бар жамбас протездерін жасау.
9. Электрондық тізе модульдері бар протездерді реттеуге арналған бағдарламаларды әзірлеу.
10. Эксперименттік және көп буынды түйіндерден протездер жасау.
11. Түйіндер мен жартылай дайын өнімдер құрылымындағы ақауларды анықтау.
12. Түйіндер мен жартылай дайын өнімдердің конструкциясындағы ақауларды анықтау, оларды жою бойынша ұсыныстар әзірлеу.
13. Электрондық басқару және пайдалануды үйрету жүйелері бар тізе модульдерінің параметрлері.
14. Электронды аяқтары бар сирақ протездерін құрастыру және баптау.
15. Жұмыс үлгілері:
дайындау, шақтау, өңдеу және жөндеу:
1) "Петерс" сырқаты кезінде тұтас аяққа арналған аппараттар;
2) омыртқа жотасы доғасының қисықтық бұрышын есептеумен гипстік негативтер, позитивтер және "Шено" корсетін жасау;
3) термопластикалық материалдардан жасалған түзетуші корсеттер;
4) энергия көздері бар қол протездері;
5) аяқ-қолдардың қабысқан және қалыпты протездері.
Білу:
4.0. деңгей:
1. Вакуумды қалыптау әдісімен бұйымдарды, қабатты пластмассадан жасалған корсеттерді дайындау кезінде сирақ протездері мен қол протездері үшін теріс және оң өлшемдерді алу тәртібі.
2. Аяқтардағы модульдік протездердің құрылымы мен дизайн ерекшеліктері.
3. Бұйымдарды дайындауға қойылатын технологиялық талаптар.
4. Тізе және жамбас буындарында экзеркуляция кезінде сан протездерінің қалыпты емес бұйымдарын жасау кезінде сирақ пен сан протездері үшін негатив пен позитив жасау тәртібі.

5. Порядок изготовления негатива и позитива для протезов верхних конечностей по модульной технологии активно-тяговые.
6. Методы изготовления приемных гильз выкуумным формированием.
7. Схемы сборки протезно-ортопедических изделий.
8. Применение в работе современных технических и цифровых средств и технологий.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок по безопасности и охране труда.
11. Порядок производственной санитарии.
12. Требования пожарной безопасности.
4.1. уровень:
1. Этапы оказания протезно-ортопедической помощи.
2. Методы и средства их выполнения, включая методы протезирования и особые приемы изготовления протезов при врожденных недоразвитиях верхних и нижних конечностей, изготовления протезов для детей с использованием стандартных и нестандартных полуфабрикатов и материалов.
3. Технологические требования к изготовлению изделий.
4. Порядок снятия мерок, изготовления негатива и позитива для протезов голени, бедра при атипичном двухстороннем протезировании.
5. Порядок снятия мерок, изготовления негатива и позитива для протезов плеча и предплечья с внешними источниками энергии.
6. Порядок обучения пользованию протезами верхних конечностей с внешними источниками энергии.
7. Применение в работе современных технических и цифровых средств и технологий.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок по безопасности и охране труда.
10. Порядок производственной санитарии.
11. Требования пожарной безопасности.
4.2. Уровень:
1. Этапы оказания протезно-ортопедической помощи, методы и средства их выполнения, включая методы протезирования и особые приемы изготовления протезов при врожденных недоразвитых верхних и нижних конечностей, изготовления протезов для детей с использованием стандартных и нестандартных полуфабрикатов и материалов.
2. Методы объективной оценки достигнутого реабилитационного эффекта.
3. Порядок снятия мерок, изготовления негатива и позитива для протезов голени, бедра и протезов верхних конечностей при изготовлении изделий методом вакуумного формирования, корсетов из слоистых пластиков.
4. Знание персонального компьютера на уровне пользователя и программ для настойки электронных коленных модулей и биопротезов верхних конечностей.
5. Применение в работе современных технических и цифровых средств и технологий.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Порядок производственной санитарии.
9. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

5. Модульдік технология бойынша қол протездері үшін негатив пен позитив жасау тәртібі.
6. Вакуумды қалыптастыру арқылы қабылдау гильзаларын жасау әдістері.
7. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды құрастыру схемалары.
8. Жұмыста заманауи техникалық және цифрлық құралдар мен технологияларды қолдану.
9. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
10. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
11. Өндірістік санитария ережелері.
12. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
4.1. деңгей:
1. Протездік-ортопедиялық көмек көрсету кезеңдері.
2. Оларды орындау әдістері мен құралдары, соның ішінде протездеу әдістері және қол- аяқтардың туа біткен дамымауы кезінде протездер жасаудың, стандартты және стандартты емес жартылай өнімдер мен материалдарды пайдалана отырып, балаларға протездер жасаудың ерекше тәсілдері.
3. Бұйымдарды дайындауға қойылатын технологиялық талаптар.
4. Қалыпты емесі екі жақты протездеу кезінде сирақ, сан протездері үшін өлшемдерді алу, негатив пен позитив дайындау тәртібі.
5. Сыртқы энергия көздері бар иық пен білек протездері үшін өлшемдерді алу, негатив пен позитив жасау тәртібі.
6. Сыртқы энергия көздері бар аяқтың протездерін пайдалануды үйрету тәртібі.
7. Жұмыста заманауи техникалық және цифрлық құралдар мен технологияларды қолдану.
8. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
10. Өндірістік санитария ережелері.
11. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
4.2. деңгей:
1. Протездік-ортопедиялық көмек көрсету кезеңдері, оларды орындау әдістері мен құралдары, соның ішінде протездеу әдістері және туа біткен дамымаған аяқтар кезінде протездер жасаудың, стандартты және стандартты емес жартылай өнімдер мен материалдарды пайдалана отырып, балаларға протездер жасаудың ерекше тәсілдері.
2. Қол жеткізілген оңалту әсерін объективті бағалау әдістері.
3. Вакуумды қалыптастыру әдісімен бұйымдарды, қабатты пластмассадан жасалған корсеттерді дайындау кезінде сирақ, сан және аяқ протездері үшін теріс және оң өлшемдерді алу тәртібі.
4. Пайдаланушы деңгейіндегі дербес компьютерді және электронды тізе модульдері мен аяқтың биопротездерін реттеуге арналған бағдарламаларды білу.
5. Жұмыста заманауи техникалық және цифрлық құралдар мен технологияларды қолдану.
6. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария ережелері.
9. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану.
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары:
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі

СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
4
4
4
Механик протезно-ортопедических изделий;
шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий;
слесарь – сборщик протезов
45. Карточка профессий "Шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий":
Код группы:
7320-3
Код наименования занятия:
7320-3-018
Наименование профессии:
Шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий
Уровень квалификации по ОРК
3.0. – 3 разряд
3.1. – 4 разряд
3.2. – 5 разряд
подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) – от стажа работы
3.1. – 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) – от стажа работы
3.2. – 5 разряд (3.2.- 1, 3.2.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 октября 2019 года № 563 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 16)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19510).
Параграфы 49-51, пункты 137-143, Шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий, диапазон разрядов 3-5.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования.
Специальность:
07231100
Обувное производство (по видам)
Специализация в области протезостроения и ортезостроения
Квалификация:
3W07231002
Мастер по пошиву и ремонту ортопедической обуви
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы шорником по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий 2 разряда не менее одного года;
3.1. уровень: стаж работы шорником по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий 3 разряда не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы шорником по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий 4 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:

СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
4
4
4
протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі
протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау және әрлеу жөніндегі қайысшы
протез құрастырушы
45. "Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау және әрлеу жөніндегі қайысшы" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7320-3
Қызметтер атауының коды:
7320-3-018
Кәсіптің атауы:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау және әрлеу жөніндегі қайысшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. – 3-разряд
3.1. – 4-разряд
3.2. – 5-разряд
СБШ бойынша кіші деңгейі:
3.0. – 3-разряд (3.0. – 1, 3.0.-2) - еңбек өтіліне байланысты
3.1. – 4-разряд (3.1-1, 3.1-2) - еңбек өтіліне байланысты
3.2. – 5-разряд (3.2-1,3.2-2) - еңбек өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (16-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 22 қазанындағы № 563 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19510 болып тіркелген).
45-51-параграф, 137-143-тармақтар, протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау және әрлеу жөніндегі қайысшы 3-5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кәсіпорында
кәсіпорында оқытуды, кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды, біліктілікті арттыруды немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білімнің болуын қоса алғанда, жалпы орта білім беру бағдарламалары және практикалық қызмет тәжірибесі.
Мамандық:
07231100 Аяқкиім өндірісі
(түрлері бойынша)
Протез жасау және протез жасау саласындағы мамандандыру
Біліктілік:
3w07231002 ортопедиялық аяқкиімді тігу және жөндеу шебері
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгейі: протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау және әрлеу жөніндегі қайысшы жұмыс өтілі, 2-разряд, кемінде бір жыл;
3.1. деңгейі: протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау және әрлеу жөніндегі қайысшы ретінде жұмыс өтілі 3-разряд бойынша кемінде 2 жыл;
3.2. деңгейі: 4-разряд протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау және әрлеу жөніндегі қайысшы ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:

3215-2-001 механик-протезист
Основная цель деятельности:
Изготовление и ремонт протезно-ортопедических изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач по выполнению шорных работ по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач по выполнению шорных работ по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Навык 1:
Выполнение работ по ремонту протезно-ортопедических изделий - шорных работ без замены кожподкладки, с определенной долей
самостоятельности, исходя из
поставленной задачи.
Умения:
3.0. уровень:
1. Спускание краев в изделиях, деталях вручную и на брусовочных машинах;
2. Разметка, пробивка отверстий под блочки, пустотелые заклепки и их установка;
3. Выполнение операции по пришивке плоских кожаных деталей машинным способом;
4. Прикрепление наружных деталей вручную;
5. Разметка расположения кожаных полуфабрикатов;
6. Изготовление кожаных полуфабрикатов;
7. подготовка изделия к примерке.
3.1. уровень:
1. Отделка ортезов на нижние и верхние конечности из текстильных, полимерных материалов, ремонт протезно-ортопедических изделий (шорные работы).
2. Установка креплений к протезно-ортопедическим изделиям.
3. Шорная отделка протезов голени и бедра с жесткими приемными гильзами, туторов верхних и нижних конечностей, корсетов из слоистого пластика, косметических протезов кисти.
4. Ремонт протезно-ортопедических изделий (шорные работы без замены кожаной подкладки).
3.2. уровень:
1. Шорная отделка протезно-ортопедических изделий вручную и с использованием швейного оборудования требований (кроме шинно-кожаных аппаратов на всю ногу с двойным следом и протезов стопы).
2. Изготовление индивидуальных креплений протезно-ортопедических изделий, включая лифы и бандажи.
3. Изготовление ортезов на нижние и верхние конечности из текстильных, дублированных тканей, полимерных материалов.
4. Изготовление стандартных и скротальных грыжевых бандажей.
5. Ремонт протезно-ортопедических изделий (шорные работы).
6. Отделка сложных изделий согласно назначению и результатов примерки.
7. Изготовление активных протезов верхних конечностей – шорная отделка (без подгонки крепления).
8. Изготовление протезов на нижние и верхние конечности – изготовление лекала и пошив.
9. Изготовление протезов голени, бедра и после вычленения бедра с кожаными приемными гильзами – шорная отделка (изготовление индивидуального крепления).

3215-2-001 протездік механик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өндіру және жөндеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау және өңдеу кезіндегі стандартты тапсырмаларды ішінара таныс және тұрақты жағдайларда дербес орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды дайындау және өңдеу кезіндегі стандартты тапсырмаларды ішінара таныс және тұрақты жағдайларда дербес орындау.
Дағды 1:
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жөндеу бойынша берілген тапсырманы белгілі үлеспен өз бетінше былғары төсеніштерін ауыстырмай
жұмыстарды жүргізу
Машық:
3.0. деңгей:
1. Бұйымдар мен бөлшектердің шеттерін қолмен қайрақша машиналарында төмен түсіру.
2.Блокшалар астында тесіктер белгілеу және тесу, қуыс тойтармалар және оларды орнату.
3. Машина әдісімен жалпақ былғары бөлшектерді тігу операциясын жүргізу;
4. Сыртқы бөлшектерді бекіту;
5. Былғары жартылай дайын өнімнің орналасуын белгілеу;
6. Былғары жартылай дайын өнімдерді өндіру.
7. Бұйымды өлшеуге дайындау.
3.1. деңгей:
1. Тоқыма, полимерлі материалдардан аяқ-қолға арналған ортездерді әрлеу, протездік-ортопедиялық бұйымдарды жөндеу (қайыс жұмыстары).
2. Протездік-ортопедиялық бұйымдарға бекітпелерді орнату.
3. Тізе пен жамбас протездерін қатты гильзалармен, жоғарғы және аяқтардың шиналарымен, ламинатталған пластмассадан жасалған корсеттермен, косметикалық қол протездерін өңдеу.
4. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жөндеу (былғары төсеніштерін ауыстыру жұмыстары).
3.2. деңгей:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды қолмен және тігін жабдығын пайдалана отырып (тұтас аяққа арналған екі ізді шиналы-былғары аппарат және табан протездерінен басқа) жабдықтармен қайыстық өңдеу.
2. Жеке протездік-ортопедиялық бұйымдарды, нымшалар мен бандаждарды дайындау.
3. Тоқыма, қатырмалы маталардан, полимерлі материалдардан аяқ-қолдарға протездер жасау.
4. Стандартты және скротальды жарық бандаждарын жасау.
5. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жөндеу (қайыс жұмыстары).
6. Мақсатқа және өлшеу нәтижелеріне сәйкес күрделі бұйымдарды әрлеу.
7. Аяқтың белсенді протездерін жасау--қайысды әрлеу (бекіткішті орнатпай).
8. Аяқ-қолдарға протездер -лекалолар жасау және тігу.
9. Былғары қабылдағыш гильзасы бар сирақ, сан және санды мүшелегеннен кейін салынатын протездер - қайыстық өңдеу.

10. Изготовление протезов голени и бедра – изготовление и подгон нестандартных креплений при атипичном протезировании.
11. Примеры работ:
1) активные протезы верхних конечностей – шорная отделка (без подгонки крепления);
2) грыжевые бандажи стандартные и скротальные – изготовление;
3) ортезы на нижние и верхние конечности – изготовление лекал и пошив;
4) протезы голени, бедра и после вычленения бедра с кожаными приемными гильзами – шорная отделка (изготовление индивидуального крепления);
5) протезы голени и бедра – изготовление и подгонка нестандартного крепления при атипичном протезировании.
Знания:
3.0. уровень:
1. Порядок эксплуатации брусовочных машин, применяемых приспособлений и инструментов.
2. Номенклатуру протезно-ортопедических изделий, полуфабрикатов и их целевое назначение.
3. Виды и свойства материалов, применяемых для отделки протезно-ортопедических изделий.
4. Технологические требования к качеству изделий;
5. Технологию шорной отделки протезно-ортопедических изделий.
6. Производственное оборудование, порядок технической эксплуатации оборудования.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
9. Порядок производственной санитарии.
10. Требования пожарной безопасности.
3.1. уровень:
1. Методы и приемы выполнения швейных операций.
2. Устройство обслуживаемого оборудования.
3. Номера швейных игл и ниток.
4. Технологию шорной отделки и приемы изготовления стандартного крепления протезно-ортопедических изделий.
5. Приемы изготовления стандартного крепления протезно-ортопедических изделий.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Порядок производственной санитарии.
9. Требования пожарной безопасности.
3.2. уровень:
1. Способы отделки всех видов протезно-ортопедических изделий.
2. Приемы изготовления нестандартного крепления;
3. Порядок выполнения машинной и ручной строчки.
4. Требования, предъявляемые к ним.
5. Способы сборки и разборки протезно-ортопедических изделий.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Порядок производственной санитарии.
9. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов

10. Сирақ пен сан протездері - қалыптан тыс протездеу кезінде стандартты емес бекіткішті жасау және келтіру.
11. Жұмыс мысалдары:
1) қолдардың активті протездері - қайыстық өңдеу (бекіткішті келтірусіз);
2) стандартты және скротальді жарық бандаждары - жасау;
3) аяқ-қолдарға арналған протездер - лекалолар дайындау және тігу;
4) былғары қабылдағыш гильзасы бар сирақ, сан және санды мүшелегеннен кейін салынатын протездер - қайыстық өңдеу (жеке бекіткіш жасау)
5) сирақ пен сан протездері - қалыптан тыс протездеу кезінде стандартты емес бекіткішті жасау және шақтау.
Білу:
3.0. деңгей:
1. Қайрақша машиналарын, қолданылатын құрылғылар мен құралдарды пайдалану ережелерін.
2. Протездік-ортопедиялық, жартылай дайын өнімнің номенклатурасын және олардың нысаналы мақсатын.
3. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өңдеуге қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері.
4. Бұйымның сапасына қойылатын технологиялық талаптар;
5. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды өңдеу технологиясы.
6. Өндірістік жабдық, жабдықты техникалық пайдалану тәртібі.
7. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
9. Өндірістік санитария талаптары.
10. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.1. деңгей:
1. Тігін операцияларын орындау әдістерін
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысын.
3. Тігін инелері мен жіптерінің нөмірлері.
4. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды стандартты бекітуді дайындау тәсілдері мен қайырлау технологиясы.
5. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды стандартты бекітуді дайындау тәсілдері.
6. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария ережелері.
9. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
3.2. деңгей:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдардың барлық түрлерін әрлеу тәсілдері.
2. Стандартты емес бекітпелерді дайындау әдістері;
3. Машиналық және қолмен тігу тәртібі.
4. Оларға қойылатын талаптар.
5. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды құрастыру және бөлшектеу тәсілдері.
6. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария талаптары.
9. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану.
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары:
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі

2. Изготовление всех видов ортезов из дублированных тканей и полимерных материалов.
3. Изготовление, примерка и подгонка текстильных корсетов в сложных и в атипичных случаях.
4. Использование системного подхода при оказании ортопедической помощи с позиций создания биотехнической системы "человек – ортез".
5. Отделка и подгон особо сложных и атипичных изделий согласно назначению и результатам примерки.
6. Отделка всех видов ортезов из полимерных материалов и слоистых пластиков.
7. Отделка атипичных протезов и ортезов из всех видов материалов.
8. Примеры работ:
1) активные протезы верхних конечностей – изготовление и подгонка крепления;
2) аппараты на всю ногу с кожаными приемными гильзами, двойным следом, аппараты при болезни "Петерса" – шорная отделка;
3) внутренние и наружные кожаные детали – раскрой;
4) ортезы всех видов – разработка лекал и изготовление;
5) индивидуальные корсеты и бандажи – раскрой, примерка, пошив;
6) протез после вычленения бедра – шорная отделка:
7) протезы стопы при ампутации по "Шопару" – шорная отделка.
Знания:
1 Технологические требования к шорной отделке всех видов протезно-ортопедических изделий.
2. Приемы подгонки крепления к активным протезам верхних конечностей согласно анатомическим особенностям пациента.
3. Основные требования к раскрою внутренних и наружных кожаных деталей.
4. Конструкцию и технологию изготовления текстильных корсетов.
5. Порядок эксплуатации брусовочных машин, применяемых приспособлений и инструментов.
6. Применение в работе современных технических и цифровых средств и технологий.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
9. Порядок производственной санитарии.
10. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Наименование профессии
Наименование профессии
4
4
Механик протезно-ортопедических изделий;
слесарь – сборщик протезов

2. Қатырмаланған маталар мен полимерлі материалдардан жасалған ортездердің барлық түрін жасау.
3. Күрделі және қалыптан тыс жағдайларда тоқыма корсеттерді дайындау, өлшеу және шақтау.
4. "Адам-ортез" биотехникалық жүйені жасау тұрғысынан ортопедиялық көмек көрсету кезінде жүйелілік ыңғайды пайдалану.
5. Аса күрделі және типтік емес бұйымдарды мақсаты мен сәйкестік нәтижелері бойынша әрлеу және монтаждау.
6. Полимерлі материалдардан және ламинатталған пластмассалардан жасалған ортездердің барлық түрлерін әрлеу.
7. Материалдың барлық түрінен типтік емес протездер мен ортездерді әрлеу.
8. Жұмыс үлгілері:
1) қолдардың активті протездері - бекіткіштерді жасау және шақтау;
2) тұтас аяққа арналған былғары қабылдағыш гильзасы бар екі ізді аппараттар, "Петерс" ауруы кезіндегі аппараттар – қайыстық өңдеу;
3) ішкі және сыртқы былғары бөлшектер-пішу;
4) ортездердің барлық түрі – лекалолар әзірлеу және жасау;
5) жеке корсеттер мен бандаждар-пішу, өлшеу, тігу;
6) санды мүшелегеннен кейінгі протездер – қайыстық өңдеу;
7) "Шопар" бойынша отау кезіндегі табан протездері – қайыстық өңдеу.
Білу:
1. Протездік-ортопедиялық бұйымдардың барлық түрлерін өңдеуге қойылатын технологиялық талаптар.
2. Науқастың анатомиялық ерекшеліктеріне сәйкес аяқ-қолдардың белсенді протездеріне қондырмаларды реттеу техникасы.
3. Ішкі және сыртқы былғары бөлшектерін кесуге қойылатын негізгі талаптар.
4. Тоқыма корсеттерін жобалау және дайындау технологиясы.
5. Ағаш машиналарын, қолданылатын құрылғылар мен құралдарды пайдалану тәртібі.
6. Жұмыста заманауи техникалық және цифрлық құралдар мен технологияларды қолдану.
7. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау процедуралары.
9. Өндірістік санитария ережелері.
10. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары:
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
4
4
протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі;
протез құрастырушы

47. Карточка профессии "Слесарь-сборщик протезов"
Код группы:
7320-3
Код наименования занятия:
7320-3-006 "Механик протезно-ортопедических изделий";
7536-1-022 "Сборщик деталей и изделий (обувь)"
Наименование профессии:
Слесарь-сборщик протезов
Уровень квалификации по ОРК
3.0. – 3 разряд;
3.1. – 4 разряд;
3.2. – 5 разряд
подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) – от стажа работы
3.1. – 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) – от стажа работы
3.2. – 5 разряд (3.2.-1, 3.2.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 октября 2019 года № 563 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 16)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19510).
Параграфы 53-54, Механик протезно-ортопедических изделий, диапазон разрядов 4-5 (аналогия).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования.
Специальность:
07231100
Обувное производство (по видам)
Специализация в области протезостроения и ортезостроения
Квалификация:
3W07231002 Мастер по пошиву и ремонту ортопедической обуви
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы затяжчиком 2 разряда не менее одного года
3.1. уровень: стаж работы затяжчиком 3 разряда не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы затяжчиком 4 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
7320-3-006 Механик протезно-ортопедических изделий;
7536-1-022 сборщик деталей и изделий (обувь);
8219-9-003 сборщик (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Изготовление и выполнение ремонта ортезов и протезов всех видов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение стандартных задач по изготовлению и выполнению ремонта ортезов и протезов всех видов частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение стандартных задач по изготовлению и выполнению ремонта ортезов и протезов всех видов частично самостоятельно в знакомых и стабильных условиях
Навык 1:
Выполнение работ по изготовлению и выполнению ремонта ортезов и протезов всех видов, с определенной долей самостоятельности, исходя из
поставленной задачи
Умения:
3.1. уровень:

47. "Протез құрастырушы слесарь" кәсібінің карточкасы:
Топ коды
7320-3
Қызметтер атауының коды:
7320-3-006 "Протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі";
7536-1-022 "Бөлшектерді және бұйымдарды (аяқкиімді) құрастырушы"
Кәсіптің атауы:
Протез құрастырушы слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3 (3.0. – 3-разряд; 3.1. – 4-разряд; 3.2. – 5-разряд)
СБШ бойынша кіші деңгейі:
3.0. – 3-разряд (3.0. – 1, 3.0. – 2) еңбек өтіліне байланысты;
3.1. – 4-разряд (3.1. – 1, 3.1. – 2) еңбек өтіліне байланысты;
3.2. – 5-разряд (3.2. – 1, 3.2. – 2) еңбек өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдар қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (16-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 22 қазанындағы № 563 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19510 болып тіркелген).
53-54-параграф, протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі 4-5-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
оқытуды, кәсiптiк даярлауды, қайта даярлауды, бiлiктiлiгiн арттыруды немесе негiзгi орта бiлiм беру базасында техникалық және кәсiптiк бiлiмiнiң болуын қоса алғанда, жалпы орта бiлiм беру бағдарламалары және практикалық тәжiрибе.
Мамандық:
07231100 Аяқкиім өндірісі
(түрлері бойынша)
Протез жасау және протез жасау саласындағы мамандандыру
Біліктілік:
3W07231002 ортопедиялық аяқкиімді тігу және жөндеу шебері
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгейі: 2-разрядты керуші ретінде жұмыс өтілі кемінде бір жыл
3.1. деңгейі: 3-разрядты керуші ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
3.2. деңгейі: 4-разрядты керуші ретінде жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
7320-3-006 Протездік-ортопедиялық бұйымдардың слесары;
7536-1-022 бөлшектер мен бұйымдарды құрастырушы (аяқкиім);
8219-9-003 құрастырушы (жалпы профиль)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Барлық түрдегі ортездер мен протездерді жасау және жөндеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Барлық үлгідегі ортездер мен протездерді жасау және жөндеу бойынша стандартты тапсырмаларды ішінара өз бетінше таныс және тұрақты жағдайларда орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Барлық үлгідегі ортездер мен протездерді жасау және жөндеу бойынша стандартты тапсырмаларды ішінара өз бетінше таныс және тұрақты жағдайларда орындау
Дағды 1:
Барлық түрдегі ортездер мен протездерді дайындау және жөндеу бойынша берілген тапсырманы белгілі бір үлесте өз бетінше жұмыстар жүргізу
Машық:
3.0. деңгей:

1. Изготовление, подгон, отделка и ремонт ортезов верхних конечностей с кожаными приемными гильзами при поражениях верхних конечностей.
2. Изготовление, подгон, отделка и ремонт ортезов на голеностопный сустав, голень, коленный сустав с приемными кожаными гильзами.
3. Изготовление, подгон, отделка и ремонт протезов плеча и вычленения плеча косметические, рабочие, при односторонней ампутации с приемными кожаными гильзами.
4. Изготовление, подгон, отделка и ремонт протезов предплечья с тяговой системой управления при односторонней ампутации с кожаными приемными гильзами.
5. Изготовление, подгон, отделка и ремонт протезов стоп.
6. Сборка до примерки протезы бедра с кожаными приемными гильзами при односторонней ампутации.
7. Сборка до примерки протезы голени с кожаными приемными гильзами.
8. Сборка после примерки и изготовление кожаных деталей для протезно-ортопедических изделий всех видов – раскрой и блоковка.
3.1. уровень:
1. Изготовление, подгон, отделка и ремонт протезов на верхние конечности с кожаной и из слоистого пластика на основе полиамидного связующего приемными гильзами при односторонней ампутации.
2. Изготовление, подгон, отделка и ремонт протезов на голеностопный сустав, голень, коленный сустав с приемными гильзами из кожаных и из слоистого пластика на основе полиамидного связующего.
3. Изготовление, подгон, отделка и ремонт протезов плеча и вычленения плеча косметические, рабочие, с тяговой системой управления при односторонней деформации с приемными гильзами кожаными, из слоистого пластика на основе полиамидного связующего.
4. Изготовление, подгон, отделка и ремонт протезов предплечья с тяговой системой управления при односторонней ампутации.
5. Сборка до примерки протезы бедра с кожаной, полиамидной, при односторонней ампутации.
6. Сборка до примерки протезы голени с кожаной, полиамидной, приемными гильзами.
7. Изготовление кожаных деталей для протезно-ортопедических изделий всех видов – раскрой и блоковка.
3.2. уровень:
1. Изготовление, подгон, отделка и ремонт протезно-ортопедических изделий при одностороно и двусторонних ампутациях и деформациях нижних конечностей из всех применяемых материалов с применением стандартных полуфабрикатов.
2. Изготовление, подгон, отделка и ремонт аппаратов на всю ногу и тазобедренный сустав с кожаными, термопластичными и из слоистого пластика приемными гильзами.
3. Изготовление, подгон, отделка и ремонт корсет шинно-кожаных из слоистых пластиков.
4. Изготовление и ремонт протезов после вычленения бедра с кожаной или полиамидной корзиной.
Знания:

1. Қолдар зақымданданғанда былғары гильзалары бар аяқ-қолдың ортездерін дайындау, орнату, әрлеу және жөндеу.
2. Қабылдау былғары гильзалары бар тобық, тізе буынына арналған ортездерді дайындау, орнату, әрлеу және жөндеу.
3. Иық протездерін және иықты косметикалық, жұмыстық оқшаулау, былғары гильзалары бар біржақты ампутацияға арналған дайындау, монтаждау, әрлеу және жөндеу.
4. Былғары гильзалары бар біржақты ампутацияға арналған тартқышты басқару жүйесі бар білек протездерін дайындау, орнату, әрлеу және жөндеу.
5. Табан протездерін дайындау, орнату, әрлеу және жөндеу.
6. Бір жақты ампутация үшін жамбас протездерін былғары гильзаларды орнату алдында құрастыру.
7. Сирақ протездерін өлшемес бұрын былғары гильзалармен құрастыру.
8. Барлық үлгідегі протездік-ортопедиялық бұйымдарға арналған былғары бөлшектерді монтаждау және өндіруден кейін құрастыру – кесу және блоктау.
3.1. деңгей:
1. Бір жақты ампутацияға арналған гильзалары бар полиамидті байланыстырғыш негізіндегі былғары және ламинатталған пластмассадан аяқ-қол протездерін дайындау, орнату, әрлеу және жөндеу.
2. Полиамидті байланыстырғыш негізіндегі былғарыдан және ламинатталған пластмассадан жасалған қабылдағыш гильзалары бар тобық буынының, аяқтың, тізе буынының протездерін дайындау, бекіту, әрлеу және жөндеу.
3. Полиамидті байланыстырғыш негізіндегі ламинатталған пластмассадан жасалған, былғары қабылдағыш гильзалары бар біржақты деформацияға арналған тартымды басқару жүйесі бар иық протездерін, косметикалық, жұмыстық протездерді дайындау, орнату, әрлеу және жөндеу.
4. Біржақты ампутацияға арналған тартқышты басқару жүйесі бар білек протездерін дайындау, орнату, әрлеу және жөндеу.
5. Бір жақты ампутация үшін жамбас протездерін былғарымен, полиамидпен орнату алдында құрастыру.
6. Аяқ протезін былғарыдан, полиамидпен және қабылдау гильзасымен қондырмас бұрын құрастыру.
7. Барлық түрдегі протездік-ортопедиялық бұйымдарға арналған былғары бөлшектерін дайындау – кесу және блоктау.
3.2. деңгей:
1. Стандартты жартылай өнімді пайдалана отырып, қолданылатын барлық материалдардан аяқтардың бір жақты және екі жақты ампутациялары мен деформацияларына арналған протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау, орнату, әрлеу және жөндеу.
2. Былғары, термопластикалық және ламинатталған пластик гильзалары бар толық аяқ және жамбас құрылғыларын жасау, орнату, әрлеу және жөндеу.
3. Ламинатталған пластмассадан жасалған былғары корсеттерді дайындау, орнату, өңдеу және жөндеу.
4. Былғары немесе полиамидті себетпен санды мүшелегеннен кейін протездерді жасау және жөндеу.
Білу:

Параграф 55, Механик протезно-ортопедических изделий, 6 разряд (аналогия).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО
и опыт практической деятельности
Специальность:
07231100
Обувное производство
(по видам)
Специализация в области протезостроения и ортезостроения
Квалификация:
3W07231002
Мастер по пошиву и ремонту ортопедической обуви
Требования к опыту работы:
4.0. уровень: стаж работы затяжчиком ортопедической обуви 5 разряда не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
7320-3-006 Механик протезно-ортопедических изделий;
7536-1-022 сборщик деталей и изделий (обувь);
8219-9-003 сборщик (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Изготовление и выполнение ремонта ортезов и протезов всех видов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Работы по всем видам сложных работ по изготовлению и ремонту ортезов и протезов всех видов и в атипичных случаях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Работы по всем видам сложных работ по изготовлению и ремонту ортезов и протезов всех видов и в атипичных случаях
Навык 1:
Выполнение сложных работ по изготовлению и ремонту ортезов и протезов всех видов
Умения:
1. Изготовление, подгон, отделка и ремонт протезов при атипичных односторонних ампутациях и деформациях нижних конечностей из всех применяемых материалов с применением стандартных полуфабрикатов.
2. Изготовление, подгон и ремонт протезов верхних конечностей при одно и двусторонних ампутациях косметических, рабочих и тяговых с гильзами из термопластов, кожаных и из слоистых пластиков.
3. Изготовление, подгон, отделка и ремонт протезов нижних конечностей при одно и двусторонних ампутациях.
Знания:
1.Технологию вакуумного формования.
2. Технологию изготовления гильз из слоистых пластиков на основе акриловых смол.
3. Технологические требования к изготовлению протезов.
4. Персональный компьютер на уровне пользователя и программ для настойки электронных модулей и биопротезов верхних и нижних конечностей.
5. Применение в работе современных технических и цифровых средств и технологий.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Порядок производственной санитарии.

55-параграф, протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі 6-разряд
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ
және практикалық тәжірибе
Мамандық:
07231100 Аяқкиім өндірісі
(түрлері бойынша)
Протез жасау және протез жасау саласындағы мамандандыру
Біліктілік:
3w07231002 ортопедиялық аяқкиімді тігу және жөндеу шебері
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.0. деңгейі: 5-разрядты керуші ретінде жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес.
Формальды емес және информалды білім берумен байланыс:
Жұмыс орнында оқыту/оқыту немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптердің басқа да ықтимал атаулары:
7320-3-006 протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі;
7536-1-022 бөлшектер мен бұйымдарды құрастырушы (аяқкиім);
8219-9-003 құрастырушы (жалпы профиль)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Барлық түрдегі ортездер мен протездерді жасау және жөндеу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Барлық типтегі және типтік емес жағдайларда ортездер мен протездерді жасау және жөндеу бойынша кешенді жұмыстардың барлық түрлері бойынша жұмыстар
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Барлық типтегі және типтік емес жағдайларда ортездер мен протездерді жасау және жөндеу бойынша кешенді жұмыстардың барлық түрлері бойынша жұмыстар
Дағды 1:
Барлық түрдегі ортездер мен протездерді дайындау және жөндеу бойынша кешенді жұмыстарды жүргізу
Машық:
1. Бір жақты ампутация және аяқтардың деформациялануы кезінде жабдықтарды пайдалана отырып, арнаулы станоктарда, аспаптарда стандартты жартылай өнімдерді қолданумен барлық қолданылатын материалдардан протездік-ортопедиялық бұйымдарын жасау, шақтау, өлшеу және өңдеу.
2. Термопластикадан, былғарыдан және қатпарлы пластмассадан жасалған гильзалармен косметикалық, жұмысшы және тартқыш бір және екі жақты ампутацияларда аяқ-қол протездерін дайындау, шақтау және жөндеу.
3. Бір және екі жақты ампутация кезінде аяқтың протездерін жасау, сәйкестендіру, әрлеу және жөндеу.
Білу:
1. Вакуумды қалыптау технологиясы.
2. Акрил шайырларына негізделген қабатты пластмассадан гильзалар жасау технологиясы.
3. Протездерді дайындауға қойылатын технологиялық талаптар.
4. Пайдаланушы деңгейіндегі дербес компьютер және қол-аяқтардың электронды модульдері мен биопротездерін реттеуге арналған бағдарламалар.
5. Жұмыста заманауи техникалық және цифрлық құралдар мен технологияларды қолдану.
6. Ішкі еңбек тәртібінің ережелері.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өндірістік санитария ережелері.

9. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о не судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
СТ 1724-2007 "Предоставление медико-технической помощи по протезированию и обеспечение протезно-ортопедическими изделиями. Общие требования";
СТ РК 68-2012 "Изделия протезно-ортопедические, изготовленные по индивидуальным заказам населения. Общие технические условия".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии
4
4
4
4-5
4-5
механик протезно-ортопедических изделий;
шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий;
слесарь-сборщик протезов;
техник-ортезист;
техник-протезист
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
49. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель: Манабаева Гульбакыт Хакимовна;
E-mail: g.manabaeva@enbek.gov.kz;
Номер телефона: +7 (7172) 74 35 33.
50. Организации (предприятия), участвующие в разработке:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Руководитель: Боранбайқызы Альбина;
E-mail: a.boranbaikyzy@enbek.gov.kz;
Номер телефона: +7 (7172) 74 29 73.
Руководитель: Имангали Газиза Амитовна;
E-mail: g.imangali@enbek.gov.kz;
Номер телефона: +7 (7172) 74 32 31.
РГП на ПХВ "Национальный научный центр развития сферы социальной защиты"
Руководитель: Тезекбаев Канат Марденович;
E-mail: tekanat@mail.ru
Номер телефона: +7 (727)279 80 91;
Булекбаева Шолпан Адильжановна;
E-mail: sholpan-adiljan@mail.ru;
Номер телефона: +7 (727)279 80 91;
Сейсембеков Толкын Адильжанович;
Номер телефона: +7 (727)279 65 65;
АбуДжазар Усама Мухаммедович;
E-mail: dr.osama@mail.ru
Номер телефона: +7 (727)279 65 65;
51. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 25 июля 2024 года.
52. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 27 сентября 2024 года
53. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": экспертное заключение от 27 сентября 2024 года № 29326.
54. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
55. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2027 г.

9. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, байланысқа бейімділік, орындаушылық тәртіп, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану.
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары:
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (075/у-нысан бойынша медициналық анықтама), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылықтың болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СТ 1724-2007 "Протездеу бойынша медициналық-техникалық көмек көрсету және протездік-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз ету. Жалпы талаптар";
СТ 68-2012 "Халықтың жеке тапсырыстары бойынша дайындалған протездік-ортопедиялық бұйымдар. Жалпы техникалық шарттар".
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы
4
4
4
4-5
4-5
протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі;
протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау және әрлеу жөніндегі қайысшы;
протез құрастырушы слесарь;
протезші техник;
ортезші техник
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері.
49. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Орындаушы: Манабаева Гүлбақыт Хакимқызы
E-mail: g.manabaeva@enbek.gov.kz;
Телефон номері:+7 (7172) 74 35 33.
50. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Жетекшісі: Альбина Боранбайқызы;
E-mail: a.boranbaikyzy@enbek.gov.kz;
Телефон нөмірі: +7 (7172) 74 29 73.
Жетекшісі: Иманғали Ғазиза Әмитқызы;
E-mail: g.imangali@enbek.gov.kz;
Телефон нөмір: +7 (7172) 74 32 31.
Әлеуметтік қорғау саласын дамытудың ұлттық ғылыми орталығы ШЖҚ РМК
Жетекшісі: Тезекбаев Қанат Мәрденұлы;
E-mail: tekanat@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (727) 279 80 91;
Бөлекбаева Шолпан Әділжанқызы;
E-mail: sholpan-adiljan@mail.ru;
Телефон нөмірі: + 7 (727) 279 80 91;
Сейсембеков Толқын Әділжанұлы;
Телефон нөмірі: + 7 (727) 279 65 65;
АбуДжазар Усама Мухаммедович;
E-mail: dr.osama@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 7 (727) 279 65 65.
51. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 25 шілде.
52. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 27 қыркүйек.
53. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 27 қыркүйектегі №29326 сараптамалық қорытынды.
54. Нұсқа нөмірі және шыққан жылы: 2-нұсқа, 2024 ж.
55. Қайта қараудың болжамды күні: 31.12.2027 ж.