"О районном бюджете на 2025-2027 годы"
Решение Жамбылского районного маслихата Жамбылской области от 25 декабря 2024 года № 33-2.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жамбылский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 13 264 665 тысяч тенге:
налоговые поступления – 5 215 915 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 25 320 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 234 400 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 7 789 030 тысяч тенге;
2) затраты – 13 595 381 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 6 814 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 45 218 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 38 404 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета (профицит) – -7657 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита бюджета (использование профицита) – 337 530 тысяч тенге:
поступления займов – 45 218 тысяч тенге;
погашение займов – 37 561 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 329 873 тысяч тенге.

2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Жамбыл облысы Жамбыл аудандық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 33-2 шешімі.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 75-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына сәйкес Жамбыл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 13 264 665 мың теңге;
салықтық түсімдер – 5 215 915 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 25 320 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 234 400 мың теңге;
трансферттер түсімі – 7 789 030 мың теңге;
2) шығындар – 13 595 381 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 6 814 мың теңге;
бюджеттік кредиттер – 45 218 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 38 404 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -7 657 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 337 530 мың теңге;
қарыздар түсімі – 45 218 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 37 561 мың теңге;
бюджет қаражаттары қалдықтарының қозғалысы – 329 873 мың теңге.

Сноска. Пункт 1 в редакции решения Жамбылского районного маслихата Жамбылской области от 01.04.2025 № 36-2 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Объем трансфертов бюджетам аульных округов на 2025 год определяются на основании постановления акимата Жамбылского района.
3. В соответствии с пунктом 1 статьй 510 Налогового кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) установить на 2025-2027 года повышение ставки земельного налога на 50 процентов от базовых ставок земельного налога установленных статьями 505, 506 и пунктом 5 статьй 531 Налогового кодекса, на земли, занятые жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жамбыл облысы Жамбыл аудандық мәслихатының 01.04.2025 № 36-2 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін трансферттердің бөлінуі Жамбыл ауданы әкімінің қаулысы негізінде айқындалады.
3. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Заңының 510 бабының 1 тармағына сәйкес 2025-2027 жылдарға жер салығының ставкаларын Салық кодексінің 505, 506 және 531 бабының 5 тармағында белгіленген тұрғын үй қоры, соның ішінде оның жанындағы құрылыстар мен құрылысжайлар алып жатқан жерлерге базалық салықтық мөлшерлемелерді 50 пайызға жоғарылату белгіленсін.

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в объеме 50 000 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Жамбылского районного маслихата М. Шайдаев
1 приложение к решению
Жамбылского районного маслихата
от 25 декабря 2024 года №33-2
Бюджет Жамбылского района на 2025 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Жамбылского районного маслихата Жамбылской области от 01.04.2025 № 36-2 (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование

4. 2025 жылға аудандық жергілікті атқарушы органының резерв 50 000 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.
5. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Жамбыл аудандық мәслихат төрағасы М. Шайдаев
Жамбыл аудандық мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы №33-2
шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған Жамбыл ауданының бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Жамбыл облысы Жамбыл аудандық мәслихатының 01.04.2025 № 36-2 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
АТАУЫ
сомасы, мың теңге
Санаты
Сыныбы
Ішкі сыныбы

30067
004
Капитальные расходы государственного органа
610
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1280203
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
234739
013
Капитальные расходы государственного органа
128097
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
917367
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
167000
040
Развитие объектов государственных органов
167000
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
26134
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, промышленности и туризма
26134
02
Оборона
67919
122
Аппарат акима района (города областного значения)
67919
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
24123
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
7658
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
36138
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
33012
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
33012
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
33012
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1267029
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
546654
005
Государственная адресная социальная помощь
546654
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
575228
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
56011
006
Оказание жилищной помощи
2000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
103866
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
7845
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
3000
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

30067
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
610
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1280203
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
234739
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
128097
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
917367
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
167000
040
Мемлекеттік органдардың объектілерін дамыту
167000
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
26134
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті,өнеркәсіпті және туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26134
02
Қорғаныс
67919
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
67919
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
24123
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
7658
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдардың құрылмаған елді мекендердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
36138
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
33012
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
33012
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
33012
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1267029
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
546654
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
546654
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
575228
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
56011
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
103866
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7845
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
3000
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

31926
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
29983
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6464
057
Содержание приютов, пунктов временного содержания для животных
6464
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
29405
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
29405
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
29405
12
Транспорт и коммуникации
913601
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
913601
022
Развитие транспортной инфраструктуры
2000
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
75205
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
236836
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
599560
13
Прочие
741284
452
Отдел финансов района (города областного значения)
50000
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
50000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
467488
055
Развитие индустриальной инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
57486
062
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
410002
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
223796
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
223796
14
Обслуживание долга
35
452
Отдел финансов района (города областного значения)
35
013
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета
35
15
Трансферты
1710696
452
Отдел финансов района (города областного значения)
1710696
006
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов

31926
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
29983
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6464
057
Жануарларға арналған баспаналарды, уақытша ұстау пункттерін ұстау
6464
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
29405
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
29405
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
29405
12
Көлік және коммуникация
913601
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
913601
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
2000
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
75205
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық) қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
236836
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
599560
13
Басқалар
741284
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
50000
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
50000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
467488
055
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту
57486
062
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
410002
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
223796
079
Ауыл-Ел бесігі жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік
223796
14
Борышқа қызмет көрсету
35
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
35
013
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
35
15
Трансферттер
1710696
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
1710696
006
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару

18215
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
8800
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
266452
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
63259
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
193886
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
9307
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
87768
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
12864
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
12864
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
27779
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
27779
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
17700
010
Развитие объектов сельского хозяйства
17700
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
25879
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
25879
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3546
057
Содержание приютов, пунктов временного содержания для животных
3546
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
22909
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
22909
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
22909
12
Транспорт и коммуникации
876722
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
876722
022
Развитие транспортной инфраструктуры
2000
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
83798
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениямСубсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
236836
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов

18215
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдарының күрделі шығыстары
8800
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
266452
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63259
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
193886
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдарының күрделі шығыстары
9307
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
87768
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
12864
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
12864
462
Ауданның ( облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
27779
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27779
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
17700
010
Ауылшаруашылығы объектілерін дамыту
17700
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
25879
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
25879
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3546
057
Жануарларға арналған баспаналарды, уақытша ұстау пункттерін ұстау
3546
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
22909
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
22909
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайла және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
22909
12
Көлік және коммуникация
876722
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
876722
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
2000
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
83798
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық) қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
236836
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу