Об утверждении норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению, водоснабжению, водоотведению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета в области Ұлытау
Постановление акимата области Ұлытау от 20 ноября 2024 года № 82/02
В соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат области Ұлытау ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить нормы потребления коммунальных услуг по электроснабжению, водоснабжению, водоотведению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета в области Ұлытау, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области Ұлытау" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Ұлытау Д. Рыспеков
Приложение 1
к постановлению
акимата области Ұлытау
от 20 ноября 2024 год

Ұлытау облысында есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бұру және жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын бекіту туралы
Ұлытау облысының әкімдігінің 2024 жылғы 20 қарашадағы № 82/02 қаулысы
Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабы 1-тармағының 34) тармақшасына сәйкес, Ұлытау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұлытау облысында есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бұру және жылумен жабдықтау бойынша көрсетілетін коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары осы қаулының 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. "Ұлытау облысының энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлытау облысының әкімі Д. Рыспеков
Ұлытау облысы
әкімдігінің 2024 жылғы
20 қарашадағы

239
254
268
297
Примечание: Нормы расхода электрической энергии рассчитаны в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 января 2015 года № 157 "Об утверждении Типовых правил расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению и теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета"
Приложение 2
к постановлению
акимата области Ұлытау
от 20 ноября 2024 год
№ 82/02
Нормы потребления коммунальных услуг по теплоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета
1.
Город Жезказган АО "Предприятие тепловодоснабжения"

239
254
268
297
Ескертпе: Электр энергия шығындарының нормалары "Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгі қағидалары" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығына сәйкес есептелген.
Ұлытау облысы
әкімдігінің 2024 жылғы
20 қарашадағы
№ 82/02 қаулысының
2 қосымшасы
Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары
1.
Жезқазған қаласы "Жылу және сумен жабдықтау кәсіпорны" АҚ

Норма расхода на отопление, Гкал/м² в месяц-0,054Гкал/ м2
Отопление
0,054Гкал/м2 из расчета 6 месяцев (отопительный период) / 0,027 Гкал/месяц на 1 м² с распределением на 12 месяцев (в расчете на год)
2
Поселок Жанаарка КГП "Жанаарка-Жылу" акимата Жанааркинского района отдела жилищно-коммунального хозяйства
Норма расхода на отопление, Гкал/м² в месяц-0,0532Гкал/ м2
Отопление
0,0532Гкал/ м2 из расчета 6 месяцев (отопительный период) / 0,0266 Гкал/месяц на 1 м² с распределением на 12 месяцев (в расчете на год)
5.
Поселок Жайрем КГП на ПХВ "Жәйрем Болашақ" аппарата акима поселка Жайрем
Норма расхода на отопление, Гкал/м² в месяц-0,056
Отопление
0,056Гкал/ м2из расчета 6 месяцев (отопительный период) /0,028 Гкал/месяц на 1 м² с распределением на 12 месяцев (в расчете на год)
6.
Город Сатпаев ТОО "Сатпаевское предприятие тепловодоснабжения".
Норма расхода на отопление, Гкал/м² в месяц-0,0661Гкал/ м2
Отопление
0,0661Гкал/ м2 из расчета 6 месяцев (отопительный период) / 0,033 Гкал/месяц на 1 м² с распределением на 12 месяцев (в расчете на год)
Примечание: Нормы расхода тепловой энергии рассчитаны в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 января 2015 года № 15 "Об утверждении Типовых правил расчета норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета и коммунальных услуг по реализации тепловой энергии для потребителей, не имеющих приборов коммерческого учета, приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 211 "Об утверждении правил пользования тепловой энергией".
Приложение 3
к постановлению
акимата области Ұлытау
от 20 ноября 2024 год

Жылыту шығынының нормасы, айына 0,054- Гкал/ м2
Жылыту
0,054 Гкал/ м2 6 ай есебінен (жылыту кезеңі) / 0,027 Гкал/ай 1 м2 12 айға бөлу арқылы (бір жылға есептегенде)
2
Жаңаарка ауданы Жаңаарқа ауданы әкімдігі жаңаарқа ауданының тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автокөлік жолдары бөлімінің "Жанаарка-Жылу" КМК
Жылыту шығынының нормасы, айына 0,0532- Гкал/ м2
Жылыту
0,0532 Гкал/ м2 6 ай есебінен (жылыту кезеңі) / 0,0266 Гкал/ай 1 м2-ге 12 айға бөлу арқылы (бір жылға есептегенде)
5.
Қаражал қаласы Жәйрем кенті Жәйрем кенті әкімі аппаратының ШЖҚ "Жәйрем болашақ" КМК
Жылыту шығынының нормасы, айына 0,056- Гкал/м2
Жылыту
0,056 Гкал/ м2 6 ай есебінен (жылыту кезеңі) /0,028 Гкал/ай 1 м2-ге 12 айға бөлу арқылы (бір жылға есептегенде)
6.
Сәтпаев қаласы "Сәтпаев қаласының жылу және сумен жабдықтау кәсіпорны" ЖШС
Жылыту шығынының нормасы, айына 0,0661- Гкал/ м2
Жылыту
0,0661 Гкал/ м2 6 ай есебінен (жылыту кезеңі) / 0,033 Гкал/ай 1 м2-ге 12 айға бөлу арқылы (бір жылға есептегенде)
Ескертпе: Есеп Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығымен бекітілген "Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді және коммерциялық есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін жылу энергиясын сату бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 211 бұйрығымен бекітілген "Жылу энергиясын пайдалану бекіту туралы" қағидаларына сәйкес жасалды.
Ұлытау облысы
әкімдігінің 2024 жылғы
20 қарашадағы

№ 82/02
Нормы потребления коммунальных услуг по водоснабжению и водоотведению для потребителей, не имеющих приборов учета
I
Город Жезказган. АО "Предприятие тепловодоснабжения"
Наименование услуг
Норма потребления
литр/сутки/человека
м³/месяц/человека
1
Водоснабжение (жилые дома с водопроводом и канализацией)
188,1
5,72
Наименование услуг
Норма расхода воды на водоотведение
Водоотведение
литр/сутки/человека
м³/месяц/человека
1
Жилые дома с водопроводом, канализацией и горячим водоснабжением

№ 82/02 қаулысының
3 қосымшасы
Есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары
I
Жезқазған қаласы "Жылу және сумен жабдықтау кәсіпорны" АҚ
Сумен жабдықтау және су бұру қызметтері
Қызметтердің атауы
Тұтыну нормасы
литр / тәулік / адам
м3 / ай / адам
1
Сумен жабдықтау (су құбыры мен кәрізі бар тұрғын үйлер)
188,1
5,72
Қызметтердің атауы
Су бұруға арналған су шығынының нормасы
Су бұру
литр / тәулік / адам
м3 / ай / адам
1
Сумен жабдықтау, кәріз және ыстық сумен жабдықтау бар тұрғын үйлер

268,45
8,17
Норма водопотребления, с учетом типов водоснабжения
Наименование потребителей услуг
Норма потребления
Расход на 1 человека, литров в сутки
Расход на 1 человека, куб.м. в месяц
1
Холодное водоснабжение с водопользованием из водоколонок
40
1,2
2
В домах с водопроводом и канализацией, но без ванн
95
2,89
3
В домах с водопроводом, канализацией и ванной с водонагревателем
190
5,78
4
В домах с централизованным горячим водоснабжением, оборудованными мойками, умывальниками, без ванн (при отсутствии горячей воды)
195
5,85
5
В домах с централизованным горячим водоснабжением, оборудованными мойками, умывальниками, без ванн (при наличии горячей воды)
148
4,50
6
В домах с централизованным горячим водоснабжением с ваннами длиной от 1500 до 1700 мм, оборудованными душами и мойками (при отсутствии горячей воды)
250
7,6
7
В домах с централизованным горячим водоснабжением с ваннами длиной от 1500 до 1700 мм, оборудованными душами и мойками (при наличии горячей воды)
192
5,84
Водоотведение (канализация)
1
В домах с водопроводом и канализацией, но без ванн
95
2,89
2
В домах с водопроводом, канализацией и ванной с водонагревателем
190
5,78
3
В домах с централизованным горячим водоснабжением, оборудованными умывальниками, мойками, без ванн (и при наличии и отсутствии горячей воды)
195
5,85
4
В домах с централизованным горячим водоснабжением с ваннами длиной от 1500 до 1700 мм, оборудованными душами и мойками (при наличии и отсутствии горячей воды)
250
7,6
Нормы потребления населением воды на полив приусадебных участков, огородов, садов.
Наименование видов полива
Расход воды на поливку, л/м2
Расход воды на поливку, м3/ месяц на м2
1
Овощные культуры
15
0,456
2
плодово- ягодные культуры
15
0,456
Примечание: Количество поливок надлежит принимать 1 - 2 в сутки в зависимости от климатических условий. (СНиП РК 4.01-02-2009 Водоснабжение Наружные сети и сооружения)
Норма водопотребления на хозяйственно-бытовые нужды
Наименование видов полива
Измеритель
Расход воды на поливку, л/м2
1
Механизированная поливка усовершенствованных покрытий проездов и площадей
1 поливка
0,3-0,4
2
Поливка вручную (из шлангов) усовершенствованных покрытий тротуаров и проездов
1 поливка
0,4-0,5
3
Поливка городских зеленых насаждений
1 поливка
3-4
4
Поливка газонов и цветников
1 поливка
4-6
5
Поливка посадок в грунтовых зимних теплицах
1 суток
15
6
Поливка посадок в стеллажных зимних и грунтовых весенних теплицах, парниках всех типов, утепленном грунте
1 суток
6
Примечание: при отсутствии данных о площадях по видам благоустройства (зеленые насаждения, проезды) удельное среднесуточное за поливочный сезон потребление воды на поливку в расчете на одного жителя следует принимать 40 - 70 л/сут в зависимости от климатических условий, мощности источника водоснабжения, степени благоустройства населенных пунктов и других местных условий.
Норма водопотребления на хозяйственно-питьевые нужды животных и птиц
Наименования
Норма водопотребления на одну единицу, л/сут

268,45
8,17
Сумен жабдықтау түрлерін ескере отырып, су тұтыну нормасы
Қызметтердің атауы
Тұтыну нормасы
1 адамға жұмсалатын шығын, тәулігіне литр 1 адамға жұмсалатын шығын, айына текше м.
1 адамға жұмсалатын шығын, айына текше м.
1
Су айдындарынан су пайдалану арқылы суық сумен жабдықтау
40
1,2
2
Сантехникасы мен кәрізі бар, бірақ ванналары жоқ үйлерде
95
2,89
3
Су құбыры, кәріз және су жылытқышы бар ванна бар үйлерде
190
5,78
4
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықталатын, жуғыштармен, қол жуғыштармен жабдықталған, ванналары жоқ үйлерде (ыстық су болмаған кезде)
195
5,85
5
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықталатын, жуғыштармен, қол жуғыштармен жабдықталған, ванналары жоқ үйлерде (ыстық су болған кезде)
148
4,50
6
Ұзындығы 1500-ден 1700 мм-ге дейінгі ванналары бар, душтармен және жуғыштармен жабдықталған орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау үйлерінде (ыстық су болмаған кезде)
250
7,6
7
Ұзындығы 1500-ден 1700 мм-ге дейінгі ванналары бар, душтармен және жуғыштармен жабдықталған орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау үйлерінде (ыстық су болған жағдайда)
192
5,84
Су бұру (кәріз)
1
Сантехникасы мен кәрізі бар, бірақ ванналары жоқ үйлерде
95
2,89
2
Су құбыры, кәріз және су жылытқышы бар ванна бар үйлерде
190
5,78
3
Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықталатын, қол жуғыштармен, жуғыштармен жабдықталған, ванналары жоқ үйлерде (және ыстық су болған және болмаған кезде)
195
5,85
4
ұзындығы 1500-ден 1700 мм-ге дейінгі ванналары бар, душтармен және жуғыштармен жабдықталған орталықтандырылған ыстық сумен жабдықталатын үйлерде (ыстық су болған және болмаған кезде)
250
7,6
Жеке учаскелерді, бақшаларды, бақтарды суаруға халықтың су тұтыну нормалары
Суару түрлерінің атауы
Суаруға арналған су шығыны, л/м2
Суаруға арналған су шығыны, м3 / айына м2
1
Көкөніс дақылдары
15
0,456
2
жеміс-жидек мәдениет
15
0,456
Ескерту: Суару саны климаттық жағдайларға байланысты күніне 1-2 қабылдануы керек. (ҚР ҚНжЕ 4.01-02-2009 сумен жабдықтау сыртқы желілер мен құрылыстар)
Шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктерге арналған су тұтыну нормасы
Суару түрлерінің атауы
Есептегіш
Суаруға арналған су шығыны, л/м2
1
Жолдардың және алаңдардың жетілдірілген жабындарын механикаландырылған суару
1 суару
0,3-0,4
2
Тротуарлар мен өтпелердің жетілдірілген жабындарын қолмен (шлангтардан) суару
1 суару
0,4-0,5
3
Қалалық жасыл желектерді суару
1 суару
3-4
4
Көгалдар мен гүлзарларды суару
1 суару
4-6
5
Қысқы жылыжайларда екпелерді суару
1 тәулік
15
6
Қысқы және топырақты көктемгі жылыжайларда, барлық типтегі жылыжайларда, оқшауланған топырақта екпелерді суару
1 тәулік
6
Ескертпе: абаттандыру түрлері (жасыл екпелер, өтпелер.) бойынша алаңдар туралы деректер болмаған кезде суару маусымы үшін бір тұрғынға шаққанда суаруға арналған суды орташа тәуліктік тұтынуды климаттық жағдайларға, сумен жабдықтау көзінің қуатына, елді мекендерді абаттандыру дәрежесіне және басқа да жергілікті жағдайларға байланысты тәулігіне 40-70 литр қабылдау қажет.
Жануарлар мен құстардың шаруашылық-ауыз су қажеттіліктеріне су тұтыну нормасы
Атауы
Бір бірлікке су тұтыну нормасы, л / күн

0,0152
12
Индейки
0,75
0,023
13
Утки, гуси
1,25
0,038
Примечание:
Для проведения расчетов и определения норм расхода на водоснабжение холодной и горячей воды, водоотведения, были использованы следующие нормативные документы:
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года "Об утверждении Типовых Правил расчета норм потребления коммунальных услуг водоснабжения и (или) водоотведения для водопотребителей, не имеющих приборов учета"

0,0152
12
Куркетауықтар
0,75
0,023
13
Үйрек, қаздар
1,25
0,038
Ескертпе:
Су және су бұруды жабдықтауға арналған шығындаррдың нормаларын есептеу және айқындау үшін мынадай нормативтік құжаттар пайдаланылды:
"Есептеу аспаптары жоқ су тұтынушылар үшін сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұрудың коммуналдық қызметтерін тұтыну нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 292 бұйрығы;

Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года №545 "Об утверждении методики по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения.
СНиП РК 4.01-02-2009 Водоснабжение. Наружные сети и сооружения;
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов.
Расшифровка аббревиатур:
КГП - коммунальное государственное предприятие;
ПВХ - право хозяйственного ведения;
АО - акционерное общество;
ТОО - товарищество с ограниченной ответственностью;
ГВС - горячее водоснабжение;
ЖКХ - жилищно-коммунальное хозяйство;
Снип РК- строительные нормы и правила Республики Казахстан;
Гкал – гигакалория;
КГКП - коммунальное государственное казенное предприятие;
ГУ- государственное учреждение;
м³- кубический метр;
м² – квадратный метр
мм – миллиметр
кг-килограмм
л/сут-литров в сутки
л/м²-литр на квадратный метр м³/мес-метр куб в месяц

"Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасарының Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығы "Тарифтерді қалыптастыру ережелері".
Аббревиатуралардың толық атауы:
КМК–коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын;
ЖШС – Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер;
ШЖҚ– Шаруашылық жүргізу құқығы;
КМҚК – Коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын;
кВт.сағ – киловат сағатына;
ҚР ҚНжЕ- Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары мен ережелері;
ҚР ҚЖ- Қазақстан Республикасының қағидалар жинағы;
м² – шаршы метр;
м³ – текше куб;
м³/ай – текше метр куб айына;
л/күн - литр күніне;
л/м²-литр/шаршы метр;
мм – миллиметр.