О внесении изменений и дополнений в решение маслихата области Жетісу от 15 декабря 2023 года № 11-64 "Об областном бюджете области Жетісу на 2024-2026 годы"
Решение маслихата области Жетісу от 16 сентября 2024 года № 20-119
Маслихат области Жетісу РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата области Жетісу "Об областном бюджете области Жетісу на 2024-2026 годы" от 15 декабря 2023 года № 11-64 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 190684) следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 489 369 394 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям 50 404 525 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям 16 292 824 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала 17 000 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов 422 655 045 тысяч тенге;
2) затраты 491 408 340 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 25 704 368 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 42 447 445 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 16 743 077 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 2 879 555 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 2 879 555 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 30 622 869 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 30 622 869 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 36 826 995 тысяч тенге;
погашение займов 11 615 628 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 5 411 502 тысячи тенге.";
пункты 7, 8, 14 и 15 указанного решения изложить в новой редакции:
"7. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены поступления целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в сумме 10 221 495 тысяч тенге, в том числе на:
образование 4 297 084 тысячи тенге;
социальную помощь 647 091 тысяча тенге;
обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения) 130 900 тысяч тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий 178 797 тысяч тенге;
повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений 750 627 тысяч тенге;
проведение противоэпизоотических мероприятий 808 434 тысячи тенге;
проведение идентификации сельскохозяйственных животных 96 562 тысячи тенге;

Жетісу облыстық мәслихатының 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 11-64 "Жетісу облысының 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Жетісу облыстық мәслихатының 2024 жылғы 16 қыркүйектегі № 20-119 шешімі
Жетісу облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жетісу облыстық мәслихатының "Жетісу облысының 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 11-64 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 190684 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда баяндалсын:
"1. 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 489 369 394 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша 50 404 525 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша 16 292 824 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетін түсiмдер бойынша 17 000 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша 422 655 045 мың теңге;
2) шығындар 491 408 340 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 25 704 368 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 42 447 445 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 16 743 077 теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо 2 879 555 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 2 879 555 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 30 622 869 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)
30 622 869 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 36 826 995 мың теңге;
қарыздарды өтеу 11 615 628 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 5 411 502 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 7, 8, 14 және 15-тармақтары жаңа редакцияда баяндалсын:
"7. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 10 221 495 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
білім беруге 4 297 084 мың теңге;
әлеуметтік көмекке 647 091 мың теңге;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз ету және өткізу 130 900 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыруға 178 797 мың теңге;
табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 750 627 мың теңге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге 808 434 мың теңге;
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу 96 562 мың теңге;

приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения 3 312 000 тысяч тенге.
8. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены поступления целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в сумме 44 714 472 тысячи тенге, в том числе на:
строительство объектов среднего образования в рамках пилотного национального проекта "Комфортная школа" 11 066 901 тысяча тенге;
строительство инженерно-коммуникационной сети туристско-рекреационной зоны отдыха "Балхаш" 2 172 485 тысяч тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры 548 395 тысяч тенге;
развитие системы водоснабжения и водоотведения 6 984 873 тысячи тенге;
увеличение водности поверхностных водных ресурсов 1 000 000 тысяч тенге;
развитие газотранспортной системы 9 392 310 тысяч тенге;
развитие транспортной инфраструктуры 4 482 567 тысяч тенге;
развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах 2 411 287 тысяч тенге;
реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах 2 600 583 тысячи тенге;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 4 055 071 тысяч тенге.
14. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год на проведение мероприятий по охране окружающей среды и развития объектов в сумме 635 968 тысяч тенге.
15. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год на обеспечение функционирования автомобильных дорог и развитие транспортной инфраструктуры в сумме 27 771 621 тысяча тенге.";

халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға 3 312 000 мың теңге.
8. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 44 714 472 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
"Жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде орта білім беру объектілерін салуға 11 066 901 мың теңге;
"Балқаш" туристік-рекреациялық демалыс аймағының инженерлік-коммуникациялық желісін салуға 2 172 485 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 548 395 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға 6 984 873 мың теңге;
жер үсті су ресурстарының сулылығын арттыруға 1 000 000 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамытуға 9 392 310 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға 4 482 567 мың теңге;
облыс орталықтарында инженерлік және көліктік (абаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға 2 411 287 мың теңге;
шағын және моноқалаларда бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға 2 600 583 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға 4 055 071 мың теңге.
14. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте қоршаған ортаны қорғау және объектілерді дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуге 635 968 мың теңге сомасында көзделсін.
15. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және көлік инфрақұрылымын дамытуға 27 771 621 мың теңге сомасында көзделсін.";

дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. Одобрить выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг по области Жетісу на 2024 год в сумме 23 153 611 тысяч тенге, в том числе на:
приобретение жилья 10 109 801 тысяча тенге,
проектирование и строительство жилья 13 043 810 тысяч тенге.".
2. Приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель областного маслихата Г. Тойлыбаева

мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Жетісу облысы бойынша 2024 жылға 23 153 611 мың теңге сомасында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару мақұлдансын, оның ішінде:
тұрғын үй сатып алуға 10 109 801 мың теңге,
тұрғын үй жобалауға және салуға 13 043 810 мың теңге.".
2. Көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Облыстық мәслихаттың төрағасы Г. Тойлыбаева

25 293 435
1
Социальное обеспечение
8 409 454
256
Управление координации занятости и социальных программ области
7 510 378
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 391 055
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
3 050 204
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
2 111 190
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
946 849
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
11 080
261
Управление образования области
899 076
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
556 790
037
Социальная реабилитация
197 793
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
77 807
201
Государственная поддержка по содержанию детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в детских домах семейного типа и приемных семьях
66 686
2
Социальная помощь
9 789 807
256
Управление координации занятости и социальных программ области
9 344 917
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
1 090 479
068
Программа занятости
8 254 438
261
Управление образования области
444 890
084
Социальная поддержка обучающихся и воспитанников организаций образования очной формы обучения в виде льготного проезда на общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
444 890
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
7 094 174
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 922 710
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
230 312
007
Капитальные расходы государственного органа
2 813
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
362 053
044
Реализация миграционных мероприятий на местном уровне
131 985
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам

25 293 435
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
8 409 454
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
7 510 378
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 391 055
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
3 050 204
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 111 190
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
946 849
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
11 080
261
Облыстың білім басқармасы
899 076
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
556 790
037
Әлеуметтік сауықтандыру
197 793
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
77 807
201
Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорынсыз қалған, отбасылық үлгідегі балалар үйлері мен асыраушы отбасыларындағы балаларды мемлекеттік қолдау
66 686
2
Әлеуметтiк көмек
9 789 807
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
9 344 917
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
1 090 479
068
Жұмыспен қамту
8 254 438
261
Облыстың білім басқармасы
444 890
084
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысанында оқитындар мен тәрбиеленушілерді қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүру түрінде әлеуметтік қолдау
444 890
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
7 094 174
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 922 710
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
230 312
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 813
018
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
362 053
044
Жергілікті деңгейде көші-қон іс-шараларын іске асыру
131 985
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету

22 123 747
071
Развитие газотранспортной системы
22 123 747
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
35 681 137
1
Сельское хозяйство
30 671 470
255
Управление сельского хозяйства области
23 948 107
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
436 833
002
Субсидирование развития семеноводства
1 018 630
003
Капитальные расходы государственных органов
1 147
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
4 428 789
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
482 762
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
49 190
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
165 303
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
43 341
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
15 198
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
2 620 710
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
3 304 049
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
700 000
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
6 897 000
055
Субсидирование процентной ставки по кредитным и лизинговым обязательствам в рамках направления по финансовому оздоровлению субъектов агропромышленного комплекса
300 000
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
2 403 500
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
1 036 870
059
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
12 730
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
32 055
271
Управление строительства области
1 923 769
020
Развитие объектов сельского хозяйства
1 923 769

22 123 747
071
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
22 123 747
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
35 681 137
1
Ауыл шаруашылығы
30 671 470
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
23 948 107
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
436 833
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 018 630
003
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары
1 147
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
4 428 789
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
482 762
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
49 190
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
165 303
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
43 341
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
15 198
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
2 620 710
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
3 304 049
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
700 000
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
6 897 000
055
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қаржылық сауықтыру жөніндегі бағыт шеңберінде кредиттік және лизингтік міндеттемелер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау
300 000
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
2 403 500
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
1 036 870
059
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
12 730
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
32 055
271
Облыстың құрылыс басқармасы
1 923 769
020
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
1 923 769