Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Каратальскому району на 2024-2025 годы
Решение Каратальского районного маслихата области Жетісу от 24 апреля 2024 года № 20-77
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Каратальский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Каратальскому району на 2024-2025 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие после его первого официального опубликования.
Председатель маслихата М. Акимжанов
Приложение к решению
Каратальского районного маслихата
от "24" апреля 2024 года № 20-77
План по управлению пастбищами и их использованию по Каратальскому району на 2024-2025 годы
Настояший План по управлению пастбищами и их использованию по Каратальскому району на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1. схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собствеников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2. приемлемую схему пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3. карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4. схему доступа пастбищепользователей к водоистчникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительными каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5. схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно 5 к настоящему Плану;
6. схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложеню 6 к настоящему Плану;
7. календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных обьектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.

Қаратал ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Жетісу облысы Қаратал аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 сәуірдегі № 20-77 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Қаратал аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қаратал ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы М. Акимжанов
Қаратал аудандық мәслихатының
2024 жылғы "24" сәуірдегі
№20-77 шешіміне қосымша
Қаратал ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қаратал ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңы түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 3-3/332 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдарды тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1.осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдалынушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2.осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3.осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасын;
4.осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5.осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жанурларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6.осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңдытұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7.осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшіліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

7.1 экспликация возвращаемых пастбищных угодий сельскохозяйственного назначения для государственных нужд в зависимости от местных условий и особенностей Каратальского района на основании карты пастбищ, определяемой внешними и внутренними границами и площадями, необходимыми для выпаса сельскохозяйственных животных в частном подворье, удовлетворения потребностей населения.
Администиративно-территориальное деление района состоит из 1 города, 9 сельских округов, 34 сельских населенных пунктов.
Общая площадь земель Каратальского района 2422,222 тысяч гектаров, из них пастбищные земли 465,992 тысяча гектаров.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 494,300 тысяч гектаров;
земли населенных пунктов – 29,71 тысяч гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 2,3 тысячи гектаров;
земли лесного фонда – 765,397 тысяч гектаров;
земли водного фонда – 1,153 тысячи гектаров;
земли запаса – 1 128 832 тысяч гектаров.
Климат района континентальный. Годовое количество атмосферных осадков на равнинной территории 150-260 мм, в горных районах 350-550 мм. Средние температуры в январе -12-16°С, в июле +18+23°С.
На равнине распространены серо-бурые полупустынные почвы, в предгорьях светло-каштановые и черноземные.
На территории района протекают река - Каратал.
Насчитывается примерно 109 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 24 семействам и 85 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и маревые.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-210 дней.
По Каратальскому району по всем категориям хозяйств имеются 44 577 голов маточного поголовья крупного рогатого скота, 108 961 голов маточного поголовья мелкого рогатого скота (овец, козы), 10 811 голов конематки, 141 голов верблюдоматки и 92 592 птиц.
В Каратальском районе действуют 10 ветеринарных пунктов, 10 пунктов для искусственного осеменения и 9 скотомогильников.
Приложение №7 к решению
Каратальского районного маслихата
от "24" апреля 2024 года № 20-77
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота пастбищ
Весна
Лето
Осень
Зима
2024
І-декада марта ІІ-декада мая
ІІ-декада мая
ІІ-декада октября
ІІ-декада октября
ІІІ-декада ноября
ІІІ-декада ноября
ІІ-декада марта

7.1 Қаратал ауданының жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға, халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы негізінде мемлекет мұқтажы үшін, қайтарылатын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жайылымдық алқаптардың экспликациясы.
Ауданның әкімшілік-аумақтық бөлінісі 1 қалалық округтен, 9 ауылдық округтен, 34 ауылдық елді мекеннен тұрады.
Қаратал ауданының жалпы жерінің көлемі 2 422,222 мың гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер 465,992 га.
Жер санаттары бойынша келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы нысанындағы жерлер 494,300 мың гектар;
елді мекен жерлері 29,710 мың гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналған өзге де жерлер -2,295 мың гектар;
орман қорының жерлері 765,397 мың гектар;
су қорының жерлері 1,153 мың гектар;
босалқы жер қоры 1 128 832 мың гектар.
Қаратал ауданының климаты континенталды. Жылдық жауын-шашын мөлшері жазық аймақтарда 150-260 мм, таулы аймақтарда 350-550 мм. Қаңтардың орташа температурасы -12-16°С, шілдеде +18+23°С.
Жазық даласы жартылай шөлейтті сұры-қоңыр топырақтан, ал тау бөктері ашық-қоңыр, қара топырақтан тұрады.
Аудан аумағында Қаратал өзені ағып жатыр.
Аудан аумағында өсімдіктердің 109 түрі тараған. Оның 24 тұқымды түрге және 85 гүлді өсімдіктерге жатады. Ең көп таралған үш тұқымдастар: дәнді, күрделі гүлділер және бұлдырлар.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар азықтарының қоры жайылымдық кезеңде 180-210 күн ұзақтығымен пайдаланылады.
Қаратал ауданы бойынша барлық санаттағы шаруашылықтарда 44 577 бас мүйізді ірі қара, 108 961 бас ұсақ мүйізді мал (қой, ешкілер), 10 811 бас жылқы, 141 бас түйе және 92 592 құс бар.
Қаратал ауданында 10 мал дәрігерлік пункті, 10 қолдан ұрықтандыру пункті және 9 мал көмінділері бар.
Қаратал ауданы мәслихатының 2024 жылғы "24" сәуірдегі № 20-77 шешіміне 7 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жыл дар
Жайылымдарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдер
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2024
Наурыз айының
І-ші он күндігі Мамыр айының
ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының
ІІ-ші он күндігі Қазан айының
ІІ-ші он күндігі
Қазан айының
ІІ-ші он күндігі Қараша айының
ІІІ-ші он күндігі
Қараша айының
ІІІ-ші он күндігі Наурыз айының
ІІ-ші он күндігі