Об утверждении профессиональных стандартов в сфере машиностроения
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 1 марта 2024 года № 84
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Профессиональный стандарт "Общие профессии электротехнического производства" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Профессиональный стандарт "Резка металлов" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Профессиональный стандарт "Изготовление электро-и радиотехнических электронных изделий" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Профессиональный стандарт "Способы обработки давлением" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Профессиональный стандарт "Производство аккумуляторов и батарей" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Профессиональный стандарт "Способы литья металлов" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Профессиональный стандарт "Сварочное производство в машиностроении" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Профессиональный стандарт "Обработка металлических и неметаллических изделий" согласно приложению 8 к настоящему приказу.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра промышленности
и строительства Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2024 года № 84
Профессиональный стандарт "Общие профессии электротехнического производства"
Глава 1. Общие положения

Машина жасау салаларындағы кәсіптік стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2024 жылғы 1 наурыздағы № 84 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Электротехника өндірісінің жалпы кәсіптері" кәсіптік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Металдарды кесу" кәсіптік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Электр және радиотехникалық бұйымдарды дайындау" кәсіптік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Қысымды өңдеу әдістері" кәсіптік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Аккумулятор мен батереяларды өндіру" кәсіптік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Өзге түсті металдарды құю" кәсіптік стандарты;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Машина жасаудағы дәнекерлеу өндірісі" кәсіптік стандарты;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Металл және металл емес бұйымдарды өңдеу" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2024 жылғы 1 наурыздағы
№ 84 бұйрығына
1-қосымша
Кәсіптік стандарт "Электротехника өндірісінің жалпы кәсіптері"
1-ші тарау. Жалпы ережелер

1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Общие профессии электротехнического производства" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере машиностроения.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
5) профессиональная квалификация – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
7) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
КС – Квалификационный справочник;
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
ОРК – Отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – Общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта

1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Электротехника өндірісіндегі жалпы кәсіптер" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрларды даярлауға, кәсіби біліктілікті тануға қойылатын талаптарды белгілейді. білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің біліктілігі және машина жасау саласында жұмыс істейтін ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдері.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат берілмей жүргізілетін білім беру түрі;
4) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
5) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
6) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
7) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БА – Біліктілік анықтамалығы;
БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын;
ҰБШ – Ұлттық біліктілік шеңбері;
ЭҚТЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты

4. Название профессионального стандарта: Общие профессии электротехнического производства.
5. Код профессионального стандарта: С25620.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
25 Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования;
25.5 Ковка, прессование, штамповка, профилирование металла; порошковая металлургия;
25.50 Ковка, прессование, штамповка, профилирование металла; порошковая металлургия;
25.50.1 Производство готовых металлических изделий или полуфабрикатов путем ковки, прессования, штамповки и профилирования;
C Обрабатывающая промышленность
25 Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования;
25.6 Обработка металлов и нанесение покрытий на металлы; основные технологические процессы машиностроения;
25.62 Основные технологические процессы машиностроения;
25.62.0 Основные технологические процессы машиностроения.
7. Краткое описание профессионального стандарта: общие профессии электротехнического производства (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности "Электротехническое производство" требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда.
8. Перечень карточек профессий:
1) испытатель электрических машин, аппаратов и приборов - 2 уровень ОРК;
2) регулировщик-градуировщик электроизмерительных приборов - 2 уровень ОРК;
3) сборщик ртутных выпрямителей - 2 уровень ОРК;
4) сборщик сильноточных конденсаторов - 2 уровень ОРК;
5) сборщик трансформаторов - 2 уровень ОРК;
6) сборщик электроизмерительных приборов - 2 уровень ОРК;
7) сборщик электрических машин и аппаратов - 2 уровень ОРК;
8) электромонтажник-схемщик - 2 уровень ОРК;
9) испытатель электрических машин, аппаратов и приборов - 3 уровень ОРК;
10) регулировщик-градуировщик электроизмерительных приборов - 3 уровень ОРК;
11) сборщик ртутных выпрямителей - 3 уровень ОРК;
12) сборщик сильноточных конденсаторов - 3 уровень ОРК;
13) сборщик трансформаторов - 3 уровень ОРК;
14) сборщик электроизмерительных приборов - 3 уровень ОРК;
15) сборщик электрических машин и аппаратов - 3 уровень ОРК;
16) электромонтажник-схемщик - 3 уровень ОРК;
17) испытатель электрических машин, аппаратов и приборов - 4 уровень ОРК;
18) контролер сборки электрических машин, аппаратов и приборов - 4 уровень ОРК;
19) регулировщик-градуировщик электроизмерительных приборов - 4 уровень ОРК;
20) сборщик трансформаторов - 4 уровень ОРК;
21) сборщик электроизмерительных приборов - 4 уровень ОРК;

4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электротехника өндірісінің жалпы кәсіптері.
5. Кәсіптік стандарттың коды: С25620.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
25 Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын өндіру;
25.5 Металды соққылап өңдеу, сығымдау, қалыптау, бейіндеу; ұнтақтық металлургия;
25.50 Металды соққылап өңдеу, сығымдау, қалыптау, бейіндеу; ұнтақтық металлургия;
25.50.1 Соққылап өңдеу, сығымдау, қалыптау және бейіндеу арқылы дайын металл бұйымдарын немесе жартылай фабрикаттар өндіру;
C Өңдеу өнеркәсібі;
25 Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын жасау;
25.6 Металдарды өңдеу және металдарға қаптамалар жалату; машина жасаудың негізгі технологиялық процестері;
25.62 Машина жасаудың негізгі технологиялық процестері;
25.62.0 Машина жасаудың негізгі технологиялық процестері.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: электротехника өндірісінің жалпы кәсіптері (бұдан әрі – ПС) "Электротехника өндірісі" кәсіптік қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарын сынаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
4) Электр машиналарын, аппараттары мен аспаптарының жиналуын бақылаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
5) Электр өлшеу аспаптарын реттеуші- градуирлеуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
6) Электр өлшеу аспаптарын реттеуші- градуирлеуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
7) Электр өлшеу аспаптарын реттеуші- градуирлеуші - 4 СБШ-нің деңгейі;
8) Сынап тіктеуіштерін құрастырушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
9) Сынап тіктеуіштерін құрастырушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
10) Күшті нүктелі конденсаторларды құрастырушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
11) Күшті нүктелі конденсаторларды құрастырушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
12) Трансформаторларды құрастырушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
13) Трансформаторларды құрастырушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
14) Трансформаторларды құрастырушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
15) Электр өлшеу аспаптарын құрастырушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
16) Электр өлшеу аспаптарын құрастырушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
17) Электр өлшеу аспаптарын құрастырушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
18) Электр машиналары мен аппаратын құрастырушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
19) Электр машиналары мен аппаратын құрастырушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
20) Электр машиналары мен аппаратын құрастырушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
21) Электр монтажшы-сызбашы - 2 СБШ-нің деңгейі;

3) ГОСТ 15543.1-89. Межгосударственный стандарт. Изделия электротехнические и другие технические изделия. Общие требования в части стойкости к климатическим внешним воздействующим факторам;
4) ГОСТ IEC 60950-1-2014. Межгосударственный стандарт. Оборудование информационных технологий Требования безопасности. Часть 1. Общие требования;
5) ГОСТ 7746-2015. Межгосударственный стандарт. Трансформаторы тока. Общие технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Сборщики электронного оборудования
4
Испытатели электронного оборудования и изделий
6
Дефектоскописты
4
Техники-электроники
4
Супервайзер (бригадир)

3) МЕМСТ 15543.1-89. Мемлекетаралық стандарт. Электр және басқа да техникалық бұйымдар. Сыртқы климаттық әсерлерге төзімділікке қойылатын жалпы талаптар;
4) МЕМСТ IEC 60950-1-2014. Мемлекетаралық стандарт. Ақпараттық технология жабдықтары Қауіпсіздік талаптары. 1-бөлім. Жалпы талаптар;
5) МЕМСТ 7746-2015. Мемлекетаралық стандарт. Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Электр өлшеу аспаптарын құрастырушы
5
Техник – технолог
6
Инженер-технолог
7
Өндіріс жөніндегі директор
8
Зауыт/кәсіпорын/ұйым директоры

28. Карточка профессии "Сборщик трансформаторов":
Код группы:
8212-1
Код наименования занятия:
8212-1-019
Наименование профессии:
Сборщик трансформаторов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сборщик трансформаторов, 1-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Точное машиностроение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 3 лет по профессиям: Сборщик обмоток трансформаторов; Сборщик сердечников трансформаторов; Сборщик электрических машин и аппаратов; Сборщик электрического оборудования; Сборщик электрической части промышленного оборудования; Сборщик-отдельщик катушек трансформаторов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Сборщик электрического оборудования
Основная цель деятельности:
Сборка и подгонка узлов трансформаторов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ по первой, второй и третьей сборкам силовых трансформаторов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ по первой, второй и третьей сборкам силовых трансформаторов
Навык 1:
Осуществление работ по сборке трансформаторов мощностью свыше 2000 до 31500 киловольт-ампер, напряжением до 750 киловольт
Умения:
5-6 разряд
1. Выполнение работ по первой, второй и третьей сборкам силовых трансформаторов мощностью свыше 2000 до 31500 киловольт-ампер, напряжением до 750 киловольт;
2. Выполнение работ по первой, второй третьей сборкам силовых трансформаторов с регулировкой под нагрузкой мощностью свыше 5600 до 40000 киловольт-ампер, напряжением до 750 киловольт;
3. Выполнение работ по первой, второй и третьей сборкам электропечных трансформаторов мощностью свыше 2000 до 60000 киловольт-ампер, напряжением свыше 10 до 150 киловольт;
4. Полная сборка вольтодобавочных трансформаторов мощностью 180000 киловольт-ампер и выше, напряжением 35 киловольт;
5. Заготовка и сборка отводов для трансформаторов свыше третьего габарита;
6. Подготовка трансформаторов к испытаниям;
7. Устранение дефектов, обнаруженных при испытаниях
Знания:
5-6 разряд
1. Конструктивные особенности различных типов мощных трансформаторов;
2. Правила подготовка трансформаторов к испытаниям;
3. Рабочие напряжения или перенапряжения, действующие в условиях эксплуатации трансформаторов (их уровень);
4. Схемы соединения отводов трансформаторов свыше третьего габарита;
5. Методы испытаний изоляции и нормы испытательных напряжений;
6. Особенности сборки трансформаторов с регулированием напряжения под нагрузкой
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Дополнительные трудовые функции
Умения:
5-6 разряд
1. Соблюдение требований инструкции по охране труда на рабочем месте.
2. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
3. Использование средств пожаротушения.
4. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
5-6 разряд
1. Требования инструкции по охране труда на рабочем месте;
2. Правила безопасного выполнения работ;
3. Требования пожарной безопасности;
4. Правила пользования средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
ответственность, пунктуальность, аккуратность, выносливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 12.1.019-2017. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты;
2) ГОСТ 12.2.007.3-75. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электротехнические устройства на напряжение свыше 1000 В. Требования безопасности;
3) ГОСТ 15543.1-89. Межгосударственный стандарт. Изделия электротехнические и другие технические изделия. Общие требования в части стойкости к климатическим внешним воздействующим факторам;
4) ГОСТ IEC 60950-1-2014. Межгосударственный стандарт. Оборудование информационных технологий Требования безопасности. Часть 1. Общие требования;
5) ГОСТ 7746-2015. Межгосударственный стандарт. Трансформаторы тока. Общие технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Испытатели электрического оборудования и изделий
4
Техники-технологи
4
Супервайзеры (бригадиры)

28. Кәсіптің карточкасы "Электр машиналары мен аппаратын құрастырушы":
Топтың коды:
8212-1
Қызмет атауының коды:
8212-1-020
Кәсіптің атауы:
Электр машиналары мен аппаратын құрастырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Электр машиналары мен аппаратын құрастырушы, 1-6 санат.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы. (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Келесі мамандықтар бойынша практикалық жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес: Электр машиналары мен аппараттарын құрастырушы; Электр жабдықтарын құрастырушы; Өнеркәсіптік жабдықтың электр бөлшектерін құрастырушы; Бақылау-өлшеу аспаптарының слесарь-жинақтаушы және автоматтандыру; Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электрик.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Электр жабдықтаржы құрастырушы
Өнеркәсіптік жабдықтардың электр бөлігін құрастырушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр машиналары мен құрылғыларын құрастыру және реттеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дайындық құрастыру жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындық құрастыру жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Құрастыру жұмыстарына дайындық
Машықтар:
1. Дайындық құрастыру жұмыстарын жүргізу;
2. Парақтарды алдын ала таңдау;
3. Үлгі бойынша бөлшектерді белгілеу;
4. Негізгі механикалық деректері бар пластиналарды бекіту
Білімдер:
1. Бекіткіштердің негізгі түрлері;
2. Құрастырудың негізгі әдістері;
3. Тұрақты және айнымалы ток туралы жалпы түсініктер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қосымша еңбек функциялары
Машықтар:
1. Жұмыста еңбекті қорғау нұсқаулығы талаптарын сақтау.
2. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану.
3. Өрт сөндіргіш заттарды қолдану.
4. Алғашқы көмек көрсету ережелерін қолдану
Білімдер:
1. Өндірісте еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың талаптары;
2. Жұмысты қауіпсіз орындау ережелері;
3. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
4. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, дәлдік, төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 12.1.019-2017. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр қауіпсіздігі. Қорғау түрлерінің жалпы талаптары мен номенклатурасы;
2) МЕМСТ 12.​2.​007.​3-75. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. 1000 В жоғары кернеулерге арналған электр құрылғылары. Қауіпсіздік талаптары;
3) МЕМСТ 15543.1-89. Мемлекетаралық стандарт. Электр және басқа да техникалық бұйымдар. Сыртқы климаттық әсерлерге төзімділікке қойылатын жалпы талаптар;
4) МЕМСТ IEC 60950-1-2014. Мемлекетаралық стандарт. Ақпараттық технология жабдықтары Қауіпсіздік талаптары. 1-бөлім. Жалпы талаптар;
5) МЕМСТ 7746-2015. Мемлекетаралық стандарт. Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Электр машиналар мен аспаптарды сынаушы
6
Инженер-технолог
7
Өндіріс директоры
8
Зауыт/кәсіпорын/ұйым директоры

29. Карточка профессии "Сборщик электроизмерительных приборов":
Код группы:
8212-9
Код наименования занятия:
8212-9-004
Наименование профессии:
Сборщик электроизмерительных приборов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сборщик электроизмерительных приборов, 1-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 3 лет по профессиям: Слесарь-сборщик по контрольно-измерительным приборам и автоматике; Оператор контрольно-измерительных машин; Сборщик электрических машин и аппаратов; Сборщик электрического оборудования; Сборщик электрической части промышленного оборудования
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Сборщик электрического оборудования
Сборщик электрической части промышленного оборудования
Основная цель деятельности:
Сборка, градуировка и регулирование электроизмерительных приборов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сборка сложных электроизмерительных приборов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Сборка сложных электроизмерительных приборов
Навык 1:
Осуществление сборки и испытания электроизмерительных приборов сложной сложности
Умения:
5-6 разряд
1. Сборка, механическая и электрическая регулировка и градуировка сложных и особо сложных опытных, эталонных и уникальных образцов электроизмерительных приборов;
2. Изготовление ответственных узлов на разнообразном универсальном и специальном оборудовании с самостоятельной его наладкой;
3. Составление различных припоев и пайка сложных схем;
4. Закалка и отпуск ответственных деталей с последующей их рихтовкой и доводкой;

29. Кәсіптің карточкасы "Электр монтажшы-сызбашы":
Топтың коды:
7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-021
Кәсіптің атауы:
Электромонтажшы-чертежник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Электромонтажшы-чертежник, 1-6 санат.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы. (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық жұмыс өтілі 6 айдан кем емес келесі мамандықтар бойынша: Аккумуляторлық электромонтер; Қосалқы тізбектерге арналған электрик; Кабельдік желілер бойынша электромонтер; Жарықтандыру және жарықтандыру желілері бойынша электромонтер; Тарату құрылғыларының электрикі; Темір жол көлігінде және метрополитеннің жер үсті желілерінде сигнал беру, орталықтандыру және блоктау жөніндегі электромонтер; Электр тораптары мен электр жабдықтары бойынша электромонтер; электр машиналары бойынша электромонтер; Теңіз электрик; Электр монтаждаушы.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Шоғырсым желілері жолдарн қадағалау жөніндегі электромонтер
Электрмонтаждаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін монтаждау және реттеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау
2. Электр машиналарының, құрылғылар мен аспаптардың қарапайым электр тізбектерін монтаждау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау
Дағды 1:
электр машиналарының, аппараттары мен аспаптарының электр тізбектерін монтаждау және құрастыру бойынша жұмыстарға дайындау
Машықтар:
1. Тораптар мен бұйымдардың электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау;
2. Тоқтау немесе үлгі бойынша пневматикалық, механикалық және қолмен қайшыны пайдалана отырып, қорғаныш және таңбалау түтіктері мен сымдарын өлшемдері бойынша кесу;
3. Сымды аршу және кабель құлақшаларын орнату;
4. Шағын өлшемді қапсырмаларды, қапсырмаларды және кабель құлақшаларын өндіру;

5. Пользование сложными электроизмерительными установками и контрольно-измерительными приборами;
6. Расчет и изготовление специального режущего инструмента;
7. Участие в проведении всевозможных испытаний
Знания:
5-6 разряд
1. Устройство, назначение, принцип действия и конструкции сложных и особо сложных опытных, эталонных и уникальных образцов электроизмерительных приборов, устройство, назначение, способы наладки и правила эксплуатации разнообразного универсального и специального оборудования и электроизмерительных установок;
2. Правила закалки, цементации и отпуск сталей различных марок;
3. Расчеты и геометрические построения, необходимые при изготовлении инструмента;
4. Основа расчета электроизмерительных приборов;
5. Электрические характеристики приборов: основная и дополнительные погрешности приборов, вариация показаний прибора, чувствительность и постоянная прибора, время успокоения, собственное потребление энергии, перегрузочная способность, прочность изоляции, уравновешенность и так далее;
6. Определение припусков для дальнейшей обработки;
7. Технические и эксплуатационные требования к собираемым и испытываемым приборам и установкам;
8. Правила оформления технической документации по результатам сборки и испытания
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Дополнительные трудовые функции
Умения:
5-6 разряд
1. Читать техническую документацию, в том числе операционные эскизы и маршрутные карты для осуществления соответствующих трудовых действий;
2. Подготавливать выводы электрорадиоэлементов к сборке;
3. Формировать разъемные и неразъемные соединения с использованием ручных приспособлений;
4. Соблюдать требования инструкции по охране труда на работе;
5. Использовать средства индивидуальной и коллективной защиты;
6. Использовать средства пожаротушения;
7. Применять правила оказания первой медицинской помощи.
Знания:
5-6 разряд
1. Назначение и правила эксплуатации используемых ручных приспособлений;
2. Назначение и правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов и оборудования, применяемых для контроля паяного соединения;
3. Основные технологические требования, предъявляемые к собираемым изделиям;
4. Марки и характеристики лаков, эмалей, клеев;
5. Требования охраны труда;
6. Требования к организации рабочего места при выполнении работ;
7. Опасные и вредные производственные факторы при выполнении работ;
8. Правила производственной санитарии;
9. Виды и правила применения для безопасного проведения работ средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
ответственность, пунктуальность, аккуратность, выносливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:

5. Қарапайым шаблондар арқылы белгілеу;
6. Өткізгіштерді белгіленген түстерге бояу;
7. Өткізгіштерді оқшаулау және кабельді таңбалау
Білімдер:
1. Үлгі және үлгі бойынша қарапайым схемаларды орнату ережесі;
2. Ең қарапайым сантехникалық және электр монтаждау құралдары мен құрылғыларының атауы, мақсаты және қолдану тәсілі;
3. Өткізгіш оқшаулауын кесу, түзету және аршу ережелері;
4. Ең қарапайым электр машиналарының мақсаты;
5. Өткізгіштерді төсеу техникасы;
6. Иілгіш қондырғыларды дайындау әдістері;
7. Электротехника бойынша негізгі мәліметтер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Электр машиналарының, құрылғылар мен аспаптардың қарапайым электр тізбектерін монтаждау
Дағды 1:
Электр машиналарының, құрылғыларының және аспаптарының қарапайым электр тізбектерін монтаждау бойынша жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1-2 санат
1. Сызбалар мен үлгілер бойынша қарапайым электр тізбектерін монтаждау және өткізу;
2. Өткізгіштердің топтарын біріктіру және оларды оқшаулау, оқшаулауды лакпен сіңдіру;
3. Сызба немесе шаблон бойынша қарапайым қуат тізбегінің шинасын жасау және бұйымға орнату;
4. Схема бойынша қондырғыны төсеу;
5. Эскиздерге сымдарды және топтық қосылымдарды төсеу
Білімдер:
1-2 санат
1. Қарапайым схемаларды орнату ережелері;
2. Түрлі секциялар мен маркалардағы өткізгіштерден қарапайым тізбектерді жұмсақ орнатуды дайындау әдістері;
3. Орнату кезінде қолданылатын құралдар мен құрылғыларды пайдалану мақсаты мен ережелері;
4. Тізбектердің негізгі компоненттерінің шартты белгілері;
5. Сымдардың маркалары мен қималары;
6. Орындалатын жұмыс ауқымында сызбалар мен диаграммаларды оқу;
7. Электротехника негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қосымша еңбек функциялары
Машықтар:
1-2 санат
1. Жұмыста еңбекті қорғау нұсқаулығы талаптарын сақтау.
2. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану.
3. Өрт сөндіргіш заттарды қолдану.
4. Алғашқы көмек көрсету ережелерін қолдану
Білімдер:
1-2 санат
1. Өндірісте еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың талаптары;
2. Жұмысты қауіпсіз орындау ережелері;
3. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
4. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, дәлдік, төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ 12.1.019-2017. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты;
2) ГОСТ 12.2.007.3-75. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электротехнические устройства на напряжение свыше 1000 В. Требования безопасности;
3) ГОСТ 15543.1-89. Межгосударственный стандарт. Изделия электротехнические и другие технические изделия. Общие требования в части стойкости к климатическим внешним воздействующим факторам;
4) ГОСТ IEC 60950-1-2014. Межгосударственный стандарт. Оборудование информационных технологий Требования безопасности. Часть 1. Общие требования;
5) ГОСТ 7746-2015. Межгосударственный стандарт. Трансформаторы тока. Общие технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Испытатели электрического оборудования и изделий
4
Дефектоскописты
4
Техники-электрики
4
Супервайзеры (бригадиры)
30. Карточка профессии "Сборщик электрических машин и аппаратов":
Код группы:
8212-1
Код наименования занятия:
8212-1-020
Наименование профессии:
Сборщик электрических машин и аппаратов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сборщик электрических машин и аппаратов, 1-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 3 лет по профессиям: Сборщик электрических машин и аппаратов; Сборщик электрического оборудования; Сборщик электрической части промышленного оборудования; Слесарь-сборщик по контрольно-измерительным приборам и автоматике; Электрослесарь по ремонту электрических машин.
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Сборщик электрического оборудования
Сборщик электрической части промышленного оборудования
Основная цель деятельности:
Сборка и регулировка электрических машин и аппаратов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сборка особо сложных электрических машин и аппаратов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Сборка особо сложных электрических машин и аппаратов
Навык 1:
Осуществление сборки особо сложных электрических машин и аппаратов
Умения:
5-6 разряд
1. Окончательная сборка, регулировка особо сложных, ответственных и уникальных электрических машин и аппаратов;
2. Сборка и регулировка турбогенераторов с водородным и смешанным охлаждением;
3. Подбор сборочных приспособлений, контрольно-измерительных приборов и установок;
4. Определение рациональной технической последовательности сборки;
5. Выполнение расчетов и эскизов, необходимых при сборке изделий
Знания:
5-6 разряд
1. Конструктивные особенности, устройство и принцип работы собираемых электротехнических изделий;
2. Способы проверки режимов работы и нагрузок;
3. Снятия эксплуатационных характеристик и диаграмм;
4. Теоретические основы электротехники
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Дополнительные трудовые функции
Умения:
5-6 разряд
1. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
2. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
3. Использование средств пожаротушения.
4. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
5-6 разряд
1. Требования инструкции по охране труда на работе;
2. Правила безопасного выполнения работ;
3. Требования пожарной безопасности;
4. Правила пользования средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
ответственность, пунктуальность, аккуратность, выносливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1) МЕМСТ 12.1.019-2017. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр қауіпсіздігі. Қорғау түрлерінің жалпы талаптары мен номенклатурасы;
2) МЕМСТ 12.​2.​007.​3-75. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. 1000 В жоғары кернеулерге арналған электр құрылғылары. Қауіпсіздік талаптары;
3) МЕМСТ 15543.1-89. Мемлекетаралық стандарт. Электр және басқа да техникалық бұйымдар. Сыртқы климаттық әсерлерге төзімділікке қойылатын жалпы талаптар;
4) МЕМСТ IEC 60950-1-2014. Мемлекетаралық стандарт. Ақпараттық технология жабдықтары Қауіпсіздік талаптары. 1-бөлім. Жалпы талаптар;
5) МЕМСТ 7746-2015. Мемлекетаралық стандарт. Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Электромонтажшы-чертежник
4
Электромонтажшы-чертежник
4
Техник – технолог
4
Инженер-технолог
5
Өндіріс директоры
5
Зауыт/кәсіпорын/ұйым директоры
30. Кәсіптің карточкасы "Электр монтажшы-сызбашы":
Топтың коды:
7411-0
Қызмет атауының коды:
7411-0-021
Кәсіптің атауы:
Электромонтажшы-чертежник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Электромонтажшы-чертежник, 1-6 санат.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы. (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электрмен қамтамасыз ету (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Келесі мамандықтар бойынша практикалық жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес: Аккумуляторлық электр монтеры; Қосалқы тізбектерге арналған электрик; Кабельдік желілер бойынша электромонтер; Жарықтандыру және жарықтандыру желілері бойынша электромонтер; Тарату құрылғыларының электрикі; Темір жол көлігінде және метрополитеннің жер үсті желілерінде сигнал беру, орталықтандыру және блоктау жөніндегі электромонтер; Электр тораптары мен электр жабдықтары бойынша электромонтер; электр машиналары бойынша электромонтер; Теңіз электрик; Электр монтаждаушы.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Шоғырсым желілері жолдарн қадағалау жөніндегі электромонтер
Электрмонтаждаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін монтаждау және реттеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау
2. Электр машиналарының, құрылғылар мен құрылғылардың күрделі электр тізбектерін монтаждау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Электр машиналарының, құрылғыларының және аспаптарының электр тізбектерін монтаждауға байланысты жұмыстарға дайындау
Машықтар:
1. Тораптар мен бұйымдардың электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау;
2. Тоқтау немесе үлгі бойынша пневматикалық, механикалық және қолмен қайшыны пайдалана отырып, қорғаныш және таңбалау түтіктері мен сымдарын өлшемдері бойынша кесу;
3. Сымды аршу және кабель құлақшаларын орнату;
4. Шағын өлшемді қапсырмаларды, қапсырмаларды және кабель құлақшаларын өндіру;
5. Қарапайым шаблондар арқылы белгілеу;
6. Өткізгіштерді белгіленген түстерге бояу;
7. Өткізгіштерді оқшаулау және кабельді таңбалау
Білімдер:
1. Үлгі және үлгі бойынша қарапайым схемаларды орнату ережесі;
2. Ең қарапайым сантехникалық және электр монтаждау құралдары мен құрылғыларының атауы, мақсаты және қолдану тәсілі;
3. Өткізгіш оқшаулауын кесу, түзету және аршу ережелері;
4. Ең қарапайым электр машиналарының мақсаты;
5. Өткізгіштерді төсеу техникасы;
6. Иілгіш қондырғыларды дайындау әдістері;
7. Электротехника бойынша негізгі мәліметтер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қосымша еңбек функциялары
Машықтар:
1. Жұмыста еңбекті қорғау нұсқаулығы талаптарын сақтау.
2. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану.
3. Өрт сөндіргіш заттарды қолдану.
4. Алғашқы көмек көрсету ережелерін қолдану
Білімдер:
1. Өндірісте еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың талаптары;
2. Жұмысты қауіпсіз орындау ережелері;
3. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
4. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Электр машиналарының, құрылғылар мен құрылғылардың күрделі электр тізбектерін монтаждау
Дағды 1:
Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының күрделі электр тізбектерін монтаждау бойынша жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Сызбалар, сызбалар, үлгілер бойынша немесе учаскеде күрделі электр тізбектерін монтаждау және өткізу;
2. Жылыту қондырғылары мен құрылғыларындағы иілу нүктелерін күйдіре отырып, бірнеше жазықтықта шиналарды кесу және жиегі бойынша иілу;
3. Күрделі схемалар үшін анықтамалық шаблондарды жасау;
4. Тұрақты және айнымалы ток электровоздарында электр және пневматикалық жабдықтарды, пневматикалық схемаларды монтаждау;
5. Оқшаулау кедергісін мегометрмен немесе басқа құрылғылармен тексеру;
6. Электр схемасы бойынша икемді монтаждық сымдарды таңдау;
7. Орнату ақауларын табу және жою
Білімдер:
1. Монтаждау үшін қолданылатын балласттардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және қондырғылардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
2. Көлденең қимаға байланысты бір жиекке мыс шиналарының рұқсат етілген иілу радиустары;
3. Шығарылатын бұйымдардың тағайындалуы мен негізгі орнату схемалары;
4. Монтаждаудың технологиялық реттілігі;
5. Иілгіш орнату сымдарының классификациясы;
6. Оқшаулағыш материалдардың мақсаты, олардың түрлері мен қасиеттері;
7. Электр машиналарын, аппараттар мен құрылғыларды құрастыру және монтаждау кезінде пайда болатын ақаулар және оларды жою тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, дәлдік, төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Подготовка к монтажу электросхем и электрооборудования
2. Выполнение монтажа опытных и экспериментальных электросхем электрических машин, аппаратов и приборов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к монтажу электросхем и электрооборудования
Навык 1:
Осуществление подготовительных работ по монтажу особо сложных электросхем, а также опытных и экспериментальных электросхем
Умения:
1. Подбор инструментов, оборудования для наладки дифференциальной и направленной защиты силовых трансформаторов, двигателей и схем оперативного управления постоянного тока
2. Наладка дифференциальной и направленной защиты силовых трансформаторов
3. Наладка дифференциальной и направленной защиты двигателей
4. Наладка схем оперативного управления постоянного тока
5. Чтение монтажных чертежей, электрических схем, схем (таблиц) соединений, руководства по эксплуатации, технологических карт, производственных инструкций по дифференциальной и направленной защите силовых трансформаторов, двигателей и схем оперативного управления постоянного тока
6. Умение пользоваться ручным и электрифицированным ручным инструментом, измерительными приборами, используемыми при наладке дифференциальной и направленной защиты силовых трансформаторов, двигателей и схем оперативного управления постоянного тока
7. Умение пользоваться технологическим оборудованием, используемым при наладке дифференциальной и направленной защиты силовых трансформаторов, двигателей и схем оперативного управления постоянного тока
8. Применение прикладных компьютерных программ для работы с нормативно-технической документацией по монтажу электрооборудования
Знания:
1. Условные изображения на чертежах и схемах дифференциальной и направленной защиты силовых трансформаторов, двигателей и схем оперативного управления постоянного тока
2. Правила наладки дифференциальной и направленной защиты силовых трансформаторов, двигателей и схем оперативного управления постоянного тока
3. Правила пользования ручным и электрифицированным ручным инструментом, измерительными приборами, используемыми при наладке дифференциальной и направленной защиты силовых трансформаторов, двигателей и схем оперативного управления постоянного тока
4. Правила пользования технологическим оборудованием, используемым при наладке дифференциальной и направленной защиты силовых трансформаторов, двигателей и схем оперативного управления постоянного тока
5. Основы электротехники
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение монтажа опытных и экспериментальных электросхем электрических машин, аппаратов и приборов
Навык 1:
Осуществление работы по монтажу опытных и экспериментальных электросхем электрических машин, аппаратов и приборов
Умения:
1. Монтаж опытных и экспериментальных электросхем с большим количеством проводников различного сечения, аппаратуры и приборов;
2. Подбор монтажного провода в зависимости от аппаратуры, силы тока, напряжения и вида исполнения аппаратов и приборов;
3. Проверка работы установок с последующим устранением дефектов монтажа и сборки, заменой участков схемы на более рациональное расположение;
4. Наладка наиболее сложной защитной и коммутационной аппаратуры и электромеханизмов уникального и прецизионного оборудования
5. Применение средств индивидуальной защиты, пожаротушения и первой помощи пострадавшим
6. Соблюдение требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности при выполнении работ по монтажу электрооборудования
Знания:
1. Конструктивные особенности и принцип работы собираемых электрических машин, аппаратов и приборов;

1. Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау
2. Электр машиналарының, құрылғылары мен құрылғыларының тәжірибелік және тәжірибелік электр тізбектерін монтаждау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр машиналарының, құрылғыларының және құрылғыларының электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Электр машиналарының, құрылғыларының және аспаптарының электр тізбектерін монтаждауға байланысты жұмыстарға дайындау
Машықтар:
1. Тораптар мен бұйымдардың электр тізбектерін орнатуға байланысты көмекші жұмыстарды орындау;
2. Тоқтау немесе үлгі бойынша пневматикалық, механикалық және қолмен қайшыны пайдалана отырып, қорғаныш және таңбалау түтіктері мен сымдарын өлшемдері бойынша кесу;
3. Сымды аршу және кабель құлақшаларын орнату;
4. Шағын өлшемді қапсырмаларды, қапсырмаларды және кабель құлақшаларын өндіру;
5. Қарапайым шаблондар арқылы белгілеу;
6. Өткізгіштерді белгіленген түстерге бояу;
7. Өткізгіштерді оқшаулау және кабельді таңбалау
Білімдер:
1. Үлгі және үлгі бойынша қарапайым схемаларды орнату ережесі;
2. Ең қарапайым сантехникалық және электр монтаждау құралдары мен құрылғыларының атауы, мақсаты және қолдану тәсілі;
3. Өткізгіш оқшаулауын кесу, түзету және аршу ережелері;
4. Ең қарапайым электр машиналарының мақсаты;
5. Өткізгіштерді төсеу техникасы;
6. Иілгіш қондырғыларды дайындау әдістері;
7. Электротехника бойынша негізгі мәліметтер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Электр машиналарының, құрылғылары мен құрылғыларының тәжірибелік және тәжірибелік электр тізбектерін монтаждау
Дағды 1:
Электр машиналарының, құрылғыларының және аспаптарының тәжірибелік және тәжірибелік электр тізбектерін монтаждау бойынша жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Әртүрлі секциялардың, жабдықтар мен құрылғылардың өткізгіштерінің көптігі бар тәжірибелік және тәжірибелік электр тізбектерін орнату;
2. Орнату сымын жабдыққа, ток күшіне, кернеуге және құрылғылар мен құрылғылардың конструкциясының түріне байланысты таңдау;
3. Қондырғылардың жұмысын кейіннен монтаждау және жинақтау ақауларын жоюмен тексеру, схеманың секцияларын неғұрлым ұтымды орналасумен ауыстыру;
4. Бірегей және дәл аппаратураның аса күрделі қорғаныс және коммутациялық жабдықты және электр механизмдерін реттеу
5. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану, өрт сөндіру және зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету
6. Электр жабдықтарын монтаждау бойынша жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Құрастырылған электр машиналарының, аппараттары мен аспаптарының конструктивтік ерекшеліктері мен жұмыс принциптері;

2. Правила и технические условия по монтажу оборудования, разного рода сложных электрических сетей любой мощности и напряжения;
3. Допустимые нагрузки и перегревы в схемах
4. Правила по охране труда при эксплуатации электроустановок
5. Производственная инструкция по наладке электроприводов
6. Правила пользования средствами индивидуальной защиты, пожаротушения и первой помощи пострадавшим
7. Профессиональные компьютерные программные средства для просмотра нормативно-технической документации по монтажу электрооборудования
8. Требования охраны труда, пожарной и экологической безопасности при выполнении работ по монтажу электрооборудования
9. Требования, предъявляемые к рациональной организации труда на рабочем месте при монтаже электрооборудования
10. Санитарные нормы и правила проведения работ при монтаже электрооборудования
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
ответственность, пунктуальность, аккуратность, выносливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 12.1.019-2017. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты;
2) ГОСТ 12.2.007.3-75. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электротехнические устройства на напряжение свыше 1000 В. Требования безопасности;
3) ГОСТ 15543.1-89. Межгосударственный стандарт. Изделия электротехнические и другие технические изделия. Общие требования в части стойкости к климатическим внешним воздействующим факторам;
4) ГОСТ IEC 60950-1-2014. Межгосударственный стандарт. Оборудование информационных технологий Требования безопасности. Часть 1. Общие требования;
5) ГОСТ 7746-2015. Межгосударственный стандарт. Трансформаторы тока. Общие технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Супервайзер (бригадир)
4
Техники-электрики (общий профиль)
5
Техники-электрики (общий профиль)
5
Помощники инженеров-электриков
32. Карточка профессии "Электромеханик":
Код группы:
3115-1
Код наименования занятия:
3115-1-017
Наименование профессии:
Электромеханик
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Электромеханик.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация электромеханического оборудования (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 3 лет по профессиям: Техник-механик (общий профиль); Электромеханик; Электромеханик (судовой); Электромеханик линейный флота (по флоту); Электромеханик на плавучем кране; Электромеханик подводного аппарата; Электромеханик судов внутреннего водного плавания; Электромеханик перегрузочных машин; Электромеханик по подъемным установкам.
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение выполнения работ производственной деятельности по техническому обслуживанию и ремонту устройств. Руководство рабочими с принятием ответственности за результат их действий на конкретном участке технологического процесса. Эксплуатация и ремонт электрических и электромеханических оборудований
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Кез келген қуат пен кернеудегі күрделі электр желілерінің әртүрлі түрлерін, жабдықтарды монтаждау ережелері мен техникалық шарттары;
3. Тізбектердегі рұқсат етілген жүктемелер және қызып кету
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі еңбекті қорғау ережелері
5. Электр жетектерін орнату бойынша өндірістік нұсқаулық
6. Жеке қорғану құралдарын, өрт сөндіру құралдарын пайдалану және зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері
7. Электр жабдықтарын монтаждауға арналған нормативтік-техникалық құжаттаманы қарауға арналған кәсіби компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету
8. Электр жабдықтарын монтаждау бойынша жұмыстарды орындау кезіндегі еңбекті қорғау, өрт және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
9. Электр жабдықтарын монтаждау кезінде жұмыс орнында еңбекті ұтымды ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
10. Электр жабдықтарын монтаждау кезіндегі жұмыстардың санитарлық нормалары мен ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, дәлдік, төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 12.1.019-2017. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр қауіпсіздігі. Қорғау түрлерінің жалпы талаптары мен номенклатурасы;
2) МЕМСТ 12.​2.​007.​3-75. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. 1000 В жоғары кернеулерге арналған электр құрылғылары. Қауіпсіздік талаптары;
3) МЕМСТ 15543.1-89. Мемлекетаралық стандарт. Электр және басқа да техникалық бұйымдар. Сыртқы климаттық әсерлерге төзімділікке қойылатын жалпы талаптар;
4) МЕМСТ IEC 60950-1-2014. Мемлекетаралық стандарт. Ақпараттық технология жабдықтары Қауіпсіздік талаптары. 1-бөлім. Жалпы талаптар;
5) МЕМСТ 7746-2015. Мемлекетаралық стандарт. Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Электромонтажшы-чертежник
4
Инженер-технолог
5
Өндіріс директоры
5
Зауыт/кәсіпорын/ұйым директоры
32. Кәсіптің карточкасы "Электромеханик":
Топтың коды:
3115-1
Қызмет атауының коды:
3115-1-017
Кәсіптің атауы:
Электромеханик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Электромеханик
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Келесі мамандықтар бойынша практикалық жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес: техник-механик (жалпы бейін); электромеханик;
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша өндірістік қызметті жүзеге асыруды қамтамасыз ету. Технологиялық процестің белгілі бір бөлігінде олардың іс-әрекетінің нәтижесі үшін жауапкершілікті қабылдай отырып, жұмысшыларды басқару. Электр және электромеханикалық жабдықтарды пайдалану және жөндеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнения работ производственной деятельности по техническому обслуживанию и ремонту устройств
2. Организационные мероприятия
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнения работ производственной деятельности по техническому обслуживанию и ремонту устройств
Навык 1:
Выполнение ремонта, технологическое обслуживание оборудования
Умения:
1. Обеспечивает бесперебойную, производительную и безопасную работу электромеханического оборудования и электроустановок на участке и соблюдение нормативов его использования;
2. Обеспечивает своевременную выдачу электромеханического оборудования с участка для его замены;
3. Обеспечивает надлежащее хранение резервных электрических машин, установок и электромеханического оборудования;
4. Обеспечивает проведение ремонтных работ с соблюдением персоналом порядка и инструкций по безопасности и охране труда;
5. Обеспечивает соблюдение персоналом порядка пожарной безопасности и организации технического надзора за безопасной эксплуатацией закрепленного за ним электромеханического оборудования;
6. Обеспечивает учет, сохранность закрепленного электромеханического оборудования и имущества, условий его хранения и складирования в соответствии с действующими требованиями;
7. Обеспечивает учет эффективности использования закрепленного электромеханического оборудования и основных средств;
Знания:
1. Архитектуру, алгоритм функционирования и систему машинных команд заказных схем большой и средней степени интеграции,
2. Конструктивные и архитектурные особенности систем управления и систем передачи данных в локальных и глобальных сетях,
3. Методы диагностирования и устранения неисправностей функционирующих в реальном режиме РТК, ГПС и системах передачи данных с применением различных контроллеров,
4. Методы и способы переналадки электронного оборудования систем управления и аппаратуры передачи данных;
5. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы электромеханического оборудования участка;
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Дополнительные трудовые функции
Умения:
1. Проводит выдачу нарядов под роспись персоналу участка на работы, предусмотренные графиком планово-предупредительных ремонтов электромеханического оборудования, работы по устранению обнаруженных в предыдущей смене неисправностей электромеханического оборудования и работы по техническому обслуживанию закрепленного оборудования;
2. Проводит выдачу нарядов под роспись персоналу участка на плановые и аварийные работы в выходные, праздничные дни и в ночное время;
3. Заполняет книги нарядов участка по установленным формам в соответствии с выданным нарядом;
4. Осуществляет получение (принятие) поступающего на участок электромеханического оборудования и его запасных частей;
5. Осуществляет оформление актов на преждевременный выход электромеханического оборудования и механизмов из строя;
6. Немедленно информирует начальника смены и начальника участка о происшедших несчастных случаях и авариях;
7. Осуществляет контроль безопасности окружающих его работников при выполнении своих должностных обязанностей.
Знания:
1. Требования инструкции по охране труда на работе;
2. Правила безопасного выполнения работ;
3. Требования пожарной безопасности;
4. Правила пользования средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организационные мероприятия
Навык 1:
Организация процесса производственной деятельности на предприятии
Умения:
1. Организовывает содержание в надлежащем порядке смазочного хозяйства на участке;
2. Организовывает использование подчиненного персонала согласно его квалификации на ремонтах и эксплуатации закрепленного электромеханического оборудования;
3. Осуществляет контроль за эксплуатацией электромеханического оборудования в режимах, соответствующих заводским инструкциям и порядку технической эксплуатации;
4. Осуществляет контроль за нормальной работой и эксплуатацией кабельного хозяйства, электромеханического и передвижных линий электропередач;
5. Осуществляет контроль за соблюдением требований порядка и инструкций при проведении огневых работ на участке;
6. Осуществляет контроль за своевременной переподготовкой и повышением квалификации подчиненного персонала;
7. Осуществляет контроль за выполнением ремонтных работ в смене и централизованным техническим обслуживанием оборудования в соответствии с выданным нарядом на закрепленном электромеханическом оборудовании.
Знания:
1. Организация смазочного хозяйства;
2. Основы технологии;
3. Трудовое законодательство,
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления;
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организационно-технические мероприятия
Умения:
1. Участвует в разработке планов и графиков осмотров и ремонтов электромеханического оборудования участка, планов подготовки электромеханического оборудования участка к работе в зимних условиях и обеспечение их выполнения;
2. Участвует в разработке организационно-технических мероприятий, обеспечивающих повышение технико-экономических показателей работы участка;

1. Выполнения работ производственной деятельности по техническому обслуживанию и ремонту устройств
2. Ұйымдастырушылық іс-шаралар
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Выполнения работ производственной деятельности по техническому обслуживанию и ремонту устройств
Дағды 1:
Жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Машықтар:
1. Өлшеу-өлшеу аспаптарының, автоматика және электр автоматика құралдарының, есептеуіш жүйелердің электромеханикалық, электронды және электрлік элементтерінің жекелеген тораптарының, блоктары мен механизмдерінің схемаларын алып тастай отырып, жөндеу, техникалық қызмет көрсету, құрастыру, тексеру, сынау, орнату, реттеу және жеткізу, реттелетін электр жетектері мен технологиялық жабдықтың бөлігі ретінде бағдарламалық басқаруы бар құрылғылар.
2. Жөндеу-тексеру учаскесінің басшылығына атқарылған жұмыстарды бағалау және есеп беру.
3. Әрбір қызметкердің іс-әрекетіне талдау жасаңыз
Білімдер:
1. Жеке тораптардың, блоктардың және механизмдердің құрылысы,
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың мақсаты, пайдалану шарттары және жұмысы туралы негізгі ақпарат,
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу әдістері,
4. Кинематикалық берілістер мен техникалық жетектер,
5. Электр және радиотехника
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
қосымша жұмыс функциялары
Машықтар:
1. Жұмыста еңбекті қорғау нұсқаулығы талаптарын сақтау.
2. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану.
3. Өрт сөндіргіш заттарды қолдану.
4. Алғашқы көмек көрсету ережелерін қолдану
Білімдер:
1. Өндірісте еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың талаптары;
2. Жұмысты қауіпсіз орындау ережелері;
3. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
4. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ұйымдастырушылық іс-шаралар
Дағды 1:
Кәсіпорындағы өндірістік процесті ұйымдастыру
Машықтар:
1. Учаскедегі майлау қондырғыларына дұрыс қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
2. Бағынысты персоналды олардың біліктілігіне сәйкес бекітілген электромеханикалық жабдықты жөндеу және пайдалану үшін пайдалануды ұйымдастырады;
3. Зауыттық нұсқауларға және техникалық пайдалану тәртібіне сәйкес келетін режимдерде электромеханикалық жабдықтың жұмысын бақылайды;
4. Кабельдік қондырғылардың, электр механикалық және жылжымалы электр желілерінің қалыпты жұмысын және жұмысын бақылайды;
5. Учаскеде ыстық жұмыстарды жүргізу кезінде тәртіп пен нұсқаулық талаптарының сақталуын қадағалайды;
6. Бағынысты қызметкерлердің уақытылы қайта даярлануын және біліктілігін арттыруды қадағалайды;
7. Бекітілген электромеханикалық жабдық бойынша берілген жұмыс тәртібіне сәйкес ауысым бойынша жөндеу жұмыстарының орындалуын және жабдыққа орталықтандырылған техникалық қызмет көрсетуді бақылайды.
Білімдер:
1. Майлау қондырғыларын ұйымдастыру;
2. Технология негіздері;
3. Еңбек заңнамасы,
4. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұйымдастыру-техникалық шаралар
Машықтар:
1. Учаскенің электромеханикалық жабдықтарын тексеру және жөндеу жоспарлары мен кестелерін, учаскенің электр механикалық жабдықтарын қысқы жағдайларда жұмысқа дайындау жоспарларын әзірлеуге және олардың орындалуын қамтамасыз етуге қатысады;
2. Учаскенің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін арттыруды қамтамасыз ететін ұйымдастыру-техникалық шараларды әзірлеуге қатысады;

3. Участвует в расчете и обосновании потребности участка в электромеханическом оборудовании, запасных частях и материалах для ремонтно-эксплуатационных нужд;
4. Участвует в расследовании аварий с электромеханическим оборудованием на участке и разработке мероприятий по их предупреждению;
5. Участвует в составлении рекламационной документации;
6. Ведет техническую документацию, относящуюся к электромеханическому оборудованию участка, в соответствии с порядком по безопасности и охране труда, технической эксплуатации;
7. Ведет паспортизацию, учет наличия, хранения и своевременного списания электромеханического оборудования.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты, методические материалы, организационно-распорядительные и нормативные документы организации по вопросам своей деятельности;
2. Систему планово-предупредительного ремонта, методы планирования, организацию и технологию ремонтных работ;
3. Порядок составления дефектных ведомостей и иной технической документации;
4. Основы экономики, организации производства, труда и управления.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
ответственность, пунктуальность, аккуратность, выносливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 12.1.019-2017. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты;
2) ГОСТ 12.2.007.3-75. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Электротехнические устройства на напряжение свыше 1000 В. Требования безопасности;
3) ГОСТ 15543.1-89. Межгосударственный стандарт. Изделия электротехнические и другие технические изделия. Общие требования в части стойкости к климатическим внешним воздействующим факторам;
4) ГОСТ IEC 60950-1-2014. Межгосударственный стандарт. Оборудование информационных технологий Требования безопасности. Часть 1. Общие требования;
5) ГОСТ 7746-2015. Межгосударственный стандарт. Трансформаторы тока. Общие технические условия.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Техник-механик
6
Инженер-электрик
6
Инженер-механик
7
Главный механик
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
33. Наименование государственного органа: Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
34. Исполнитель: Кастаев Ж.А., +7 (705) 877 20 58, zhasulan.kastaev@mps.gov.kz.
35. Организации (предприятия) участвующие в разработке: -
36. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере машиностроения: протокол №4 от 13 декабря 2023 года.

3. Учаскенің электромеханикалық жабдықтарға, қосалқы бөлшектерге және жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге қажетті материалдарға қажеттілігін есептеуге және негіздеуге қатысады;
4. Учаскедегі электромеханикалық жабдықтармен болған жазатайым оқиғаларды тексеруге және олардың алдын алу шараларын әзірлеуге қатысады;
5. Шағым құжаттамасын дайындауға қатысады;
6. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау, техникалық пайдалану тәртібіне сәйкес учаскенің электромеханикалық жабдықтарына қатысты техникалық құжаттаманы жүргізеді;
7. Электр механикалық жабдықтың болуын, сақталуын және уақытында есептен шығаруын есепке алуды, сертификаттауды жүргізеді.
Білімдер:
1. Ұйымның өз қызметі бойынша заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілері, әдістемелік материалдары, ұйымдық, әкімшілік және нормативтік құжаттары;
2. Жоспарлы профилактикалық қызмет көрсету жүйесі, жоспарлау әдістері, жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және технологиясы;
3. Ақау актісін және басқа да техникалық құжаттаманы жасау тәртібі;
4. Экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, дәлдік, төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 12.1.019-2017. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр қауіпсіздігі. Қорғау түрлерінің жалпы талаптары мен номенклатурасы;
2) МЕМСТ 12.​2.​007.​3-75. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. 1000 В жоғары кернеулерге арналған электр құрылғылары. Қауіпсіздік талаптары;
3) МЕМСТ 15543.1-89. Мемлекетаралық стандарт. Электр және басқа да техникалық бұйымдар. Сыртқы климаттық әсерлерге төзімділікке қойылатын жалпы талаптар;
4) МЕМСТ IEC 60950-1-2014. Мемлекетаралық стандарт. Ақпараттық технология жабдықтары Қауіпсіздік талаптары. 1-бөлім. Жалпы талаптар;
5) МЕМСТ 7746-2015. Мемлекетаралық стандарт. Ток трансформаторлары. Жалпы техникалық шарттар.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Электромеханик
6
Өндіріс директоры
6
Зауыт/кәсіпорын/ұйым директоры
7
Главный механик
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
33. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
Орындаушы: Қастаев Ж.Ә., +7 (705) 877 20 58, zhasulan.kastaev@mps.gov.kz.
34. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): -
35. Машина жасау саласындағы кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 13 желтоқсандағы № 4 хаттама.
36. Ұлттық кәсіптік біліктілік органы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы қорытынды.

37. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 12 декабря 2024 года.
38. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": № 00576/05 от 15 января 2024 года.
39. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 года.
40. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2024 года № 84
Профессиональный стандарт "Резка металлов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Резка металлов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере машиностроения.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
5) профессиональная квалификация – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
7) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.

37. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасы: 2024 жылғы 15 қаңтардағы № 00576/05.
38. Нұсқа нөмірі және Шығарылған жылы: 1, 2024 нұсқасы.
39. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2024 жылғы 1 наурыздағы
№ 84 бұйрығына
2-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Металдарды кесу"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Металдарды кесу" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді. машина жасау саласындағы қызмет.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат берілмей жүргізілетін білім беру түрі;
4) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
5) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
6) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
7) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
КС – Квалификационный справочник;
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
ОРК – Отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – Общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Резка металлов.
5. Код профессионального стандарта: C25620.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
25 Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования;
25.6 Обработка металлов и нанесение покрытий на металлы; основные технологические процессы машиностроения;
25.62 Основные технологические процессы машиностроения;
25.62.0 Основные технологические процессы машиностроения.
7. Краткое описание профессионального стандарта: в профессиональном стандарте приведено описание основных профессий, которые относятся к сфере машиностроения, а также характеристика работ (технология процесса по раскрою металла для заданных заготовок разных размеров, конфигураций и форм) и трудовые функции работников, осуществляющих деятельность в сфере машиностроения и смежных отраслях.
8. Перечень карточек профессий:
1) Газорезчик - 2 уровень ОРК;
2) Резчик холодного металла - 2 уровень ОРК;
3) Резчик металла на ножницах и прессах - 2 уровень ОРК;
4) Резчик труб и заготовок - 2 уровень ОРК;
5) Резчик на пилах, ножовках и станках - 2 уровень ОРК;
6) Резчик металла на ножницах и прессах - 3 уровень ОРК;
7) Газорезчик - 3 уровень ОРК;
8) Резчик холодного металла - 3 уровень ОРК;
9) Резчик труб и заготовок - 3 уровень ОРК;
10) Резчик на пилах, ножовках и станках - 3 уровень ОРК;
11) Газорезчик - 4 уровень ОРК;
12) Резчик холодного металла - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Газорезчик":
Код группы:
7212-2
Код наименования занятия:
7212-2-001
Наименование профессии:
Газорезчик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Газорезчик, 1-5 pазpяд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БА – Біліктілік анықтамалығы;
БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын;
ҰБШ – Ұлттық біліктілік шеңбері;
ЭҚТЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Металдарды кесу.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C25620.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
25 Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын жасау;
25.6 Металдарды өңдеу және металдарға қаптамалар түсіру; машина жасаудың негізгі технологиялық процестері;
25.62 Машина жасаудың негізгі технологиялық процестері;
25.62.0 Машина жасаудың негізгі технологиялық процестері.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: кәсіби стандартта машина жасау саласына жататын негізгі кәсіптердің сипаттамасы, сондай-ақ жұмыстардың сипаттамасы (әртүрлі мөлшердегі, конфигурациялар мен формалардағы берілген дайындамалар үшін металды кесу процесінің технологиясы) және машина жасау саласындағы және онымен байланысты салалардағы қызметті жүзеге асыратын қызметкерлердің еңбек функциялары келтірілген.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Газбен кесуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Суық металды кесуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
3) Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
4) Құбырлар мен дайындамаларды кесуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
5) Арамен, қол арамен және станокпен кесуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
6) Газбен кесуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
7) Суық металды кесуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
8) Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
9) Құбырлар мен дайындамаларды кесуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
10) Арамен, қол арамен және станокпен кесуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
11) Газбен кесуші - 4 СБШ-нің деңгейі;
12) Суық металды кесуші - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Газбен кесуші":
Топтың коды:
7212-2
Қызмет атауының коды:
7212-2-001
Кәсіптің атауы:
Газбен кесуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Газбен кесуші, 1-5 pазpяд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Для первого разряда без опыта, а также для 2 разряда не менее 6 месяцев работ по профессиям: Газорезчик; Газосварщик; Оператор газового резака; Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Газосварщик
Электрогазосварщик
Основная цель деятельности:
Выполнение автоматической и роботизированной термической резки металлов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по газопламенной резке
2. Выполнение операций по резке согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной резательной работы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по газопламенной резке
Навык 1:
Подготовка к газопламенной резке металла
Умения:
1-2 разряд
1. Проверка работоспособности и исправности оборудования
2. Проверка оснащенности поста газовой резки
3. Подготовка металла под резку
4. Настройка оборудования для газовой резки
5. Выполнение предварительного, сопутствующего (межслойного) подогрева металла
6. Разметка, подбоp по массе и пpофилям пpостого негабаpитного лома, pезка по заданным pазмеpам и укладка в штабеля
7. Контроль с применением мерительного инструмента на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по резке
8. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
9. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты;
10. Использование средств пожаротушения
11. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
1-2 разряд
1. Сборочные приспособления для сборки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) под резку
2. Требования инструкции по охране труда на работе;
3. Правила безопасного выполнения работ;
4. Требования пожарной безопасности;
5. Правила пользования средств индивидуальной защиты.
6. Методы использования ручного и механизированного инструмента для подготовки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) под резку, зачистки и удаления поверхностных дефектов после резки
7. Методы использования мерительных инструментов для контроля собранных элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по резке
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение операций по резке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Выполнение кислородной резки простых деталей
Умения:

Тәжірибесі жоқ бірінші разряд үшін, сондай-ақ мамандықтар бойынша кемінде 6 ай жұмыс істейтін 2 разряд үшін: газ кескіш; газ дәнекерлеуші; газ кескіш Оператор; проекциялық аппаратура мен газ Кескіш машиналардың операторы
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Газбен пісіруші
Электр газбен пісіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металдарды Автоматты және Роботты термиялық кесуді орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Газ жалынын кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес кесу операцияларын орындау
3. Орындалған кесу жұмыстарының сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Газ жалынын кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Металды газ жалынды кесуге дайындау
Машықтар:
1-2 разряд
1. Жабдықтың жұмыс қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру
2. Газ кесу бекетінің жабдықталуын тексеру
3. Металды кесуге дайындау
4. Газ кесетін жабдықты орнату
5. Металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) жылытуды орындау
6. Қарапайым габаритті емес сынықтарды белгілеу, массасы мен профильдері бойынша іріктеу, берілген өлшемдер бойынша кесу және қатарға салу
7. Геометриялық өлшемдердің кесу жөніндегі конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін өлшеу құралын қолдана отырып бақылау
8. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
9. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану;
10. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1-2 разряд
1. Кесуге арналған Конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) құрастыруға арналған құрастыру құрылғылары
2. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары;
3. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
4. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
5. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
6. Конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) кесуге дайындау үшін қол және механикаландырылған құралды пайдалану, кесуден кейін беттік ақауларды тазалау және жою әдістері
7. Құрастырылған конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) геометриялық өлшемдердің кесу жөніндегі конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау үшін өлшеу құралдарын пайдалану әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес кесу операцияларын орындау
Дағды 1:
Қарапайым бөлшектерді оттегімен кесу
Машықтар:

1-2 разряд
1. Ручная кислородная резка и резка бензоpезательными и кеpосиноpезательными аппаратами стального легковесного лома и стального тяжелого лома.
2. Подготовка отливок к pезке, зачистка от пpигаpа, пpибылей и литников и укладка их под pезку.
3. Заpядка и pазpядка газогенеpатоpной установки
4. Кислородная и воздушно-плазменная прямолинейная и фигурная резка в вертикальном и нижнем положении металла, простых деталей из углеродистой стали по разметке вручную на переносных и стационарных газоpезательных и плазменно-дуговых машинах.
5. Резка прибылей и литников у отливок толщиной до 300 мм с одним разъҰмом и открытыми стержневыми знаками.
6. Разметка, подбор по массе и профилям простого негабаритного лома, резка по заданным размерам и укладка в штабеля.
7. Выполнение газовой резки простых деталей неответственных конструкций
Знания:
1-2 разряд
1. Основные приҰмы резки
2. Устройство применяемых горелок, резаков, редукторов, баллонов, цвета окраски газовых баллонов и правила обращения с ними
3. Основные свойства газов и жидкостей, применяемых при резке металла, и правила обращения с ними
4. Устройство обслуживаемого оборудования и инструмента для резки.
5. Допускаемое остаточное давление газа в баллонах.
6. Строение и свойства газового пламени и плазменной дуги
7. Приемы резки, требования, предъявляемые к газовой резке.
8. Назначение и условия применения специальных приспособлений, габариты лома по государственным стандартам, нормы расхода газа, меры предупреждения деформации про газовую резку.
9. Вторая группа допуска по электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной резательной работы
Навык 1:
Контроль качества выполненной резательной работы
Умения:
1-2 разряд
1. Оценка качества выпускаемой продукции в соответствии с нормативной
документацией
2. Выявление причин брака, предупреждать возможный брак при резательной работе
3. Использование измерительных инструментов
4. Определение визуальных дефектов по результату резки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре)
Знания:
1-2 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при отклонении от технологии производства
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате термической резки.
3. Меры предупреждения дефектов.
4. Способы устранения дефектов
5. Визуально определять дефекты обработанных поверхностей
6. Виды дефектов обработанных поверхностей
7. Способы определения дефектов поверхности
8. Роботизированные системы резки
9. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы

1-2 разряд
1. Қолмен оттегімен кесу және бензинмен кесу және керосинмен кесу машиналары жеңіл болат сынықтары мен ауыр болат сынықтары.
2. Құймаларды кесуге дайындау, күйіктен, пайдадан және шыршалардан тазарту және оларды кесуге төсеу.
3. Газ генератор қондырғысын зарядтау және разрядтау
4. Тасымалданатын және стационарлық газ кесу және плазмалық-доғалы машиналарда қолмен таңбалау бойынша көміртекті болаттан жасалған қарапайым бөлшектерді металдың тік және төменгі күйінде оттегі және ауа-плазмалық түзу сызықты және бұйра кесу.
5. Қалыңдығы 300 мм-ге дейінгі құймалардағы пайда мен шыршаларды бір коннектормен және ашық өзек белгілерімен кесу.
6. Белгілеу, Қарапайым габаритті емес сынықтардың массасы мен профильдері бойынша таңдау, берілген өлшемдер бойынша кесу және қатарға салу.
7. Жауапты емес конструкциялардың қарапайым бөлшектерін газбен кесуді орындау
Білімдер:
1-2 разряд
1. Кесудің негізгі әдістері
2. Қолданылатын оттықтардың, кескіштердің, редукторлардың, баллондардың құрылғысы, газ баллондарының бояу түстері және олармен жұмыс істеу ережесі
3. Металды кесу кезінде қолданылатын газдар мен сұйықтықтардың негізгі қасиеттері және олармен жұмыс істеу ережелері
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтар мен кесу құралдарының құрылғысы.
5. Баллондардағы газдың рұқсат етілген қалдық қысымы.
6. Газ жалыны мен плазмалық доғаның құрылымы мен қасиеттері
7. Кесу әдістері, Газ кесуге қойылатын талаптар.
8. Арнайы құрылғылардың мақсаты мен қолдану шарттары, Мемлекеттік стандарттар бойынша сынықтардың өлшемдері, газ шығынының нормалары, газ кесу туралы деформацияның алдын алу шаралары.
9. Электр қауіпсіздігіне рұқсат берудің екінші тобы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Орындалған кесу жұмыстарының сапасын бақылау
Дағды 1:
Орындалған кесу жұмыстарының сапасын бақылау
Машықтар:
1-2 разряд
1. Нормативке сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
құжаттамамен
2. Некенің себептерін анықтау, кесу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алу
3. Өлшеу құралдарын қолдану
4. Кесу нәтижесі бойынша визуалды ақауларды анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде)
Білімдер:
1-2 разряд
1. Өндіріс технологиясынан ауытқу кезінде пайда болатын өнімнің әртүрлі ақауларын анықтау әдістері
2. Термиялық кесу нәтижесінде пайда болатын беттік ақаулардың түрлері.
3. Ақаулардың алдын алу шаралары.
4. Ақауларды жою жолдары
5. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтаңыз
6. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері
7. Беткі ақауларды анықтау әдістері
8. Роботты кесу жүйелері
9. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасы

10. Метрология в объеме, необходимом для выполнения термической резки
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, терпеливость, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, концентрация и управление вниманием, проектное мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 31636.5 - 2012 (IEC 60519-5:1980). Межгосударственный стандарт Безопасность электротермического оборудования. Часть 5 "Частные требования к плазменным электротермическим установкам (IEC 60519-5:1980, MOD)";
2) ГОСТ 14792-80. Межгосударственный стандарт. Детали и заготовки, вырезаемые кислородной и плазменно-дуговой резкой. Точность, качество поверхности реза;
3) ГОСТ EN 13898-2011. Межгосударственный стандарт. Безопасность металлообрабатывающих станков. Станки отрезные для холодной резки металлов;
4) "Об утверждении Технического регламента Республики Казахстан "Требования к безопасности металлических конструкций"" Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Газорезчик
4
Газорезчик
4
Супервайзеры (бригадиры) над рабочими
10. Карточка профессии "Резчик холодного металла":
Код группы:
7221-9
Код наименования занятия:
7221-9-011
Наименование профессии:
Резчик холодного металла
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Резчик холодного металла, 1-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № 494 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 7)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21775)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Резчик металла на ножницах и прессах
Резчик труб и заготовок
Резчик на пилах, ножовках и станках
Токарь
Токарь-фрезеровщик
Основная цель деятельности:
Получение заготовок из сортового и листового проката заданных геометрических размеров на оборудовании для резки металла в холодном состоянии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по резке металлопроката в холодном состоянии

10. Термиялық кесуді орындау үшін қажетті көлемдегі Метрология
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, шыдамдылық, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейінді шоғырландыру және бақылау, жобалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 31636.5 – 2012. Мемлекетаралық стандарт. Электр термиялық жабдықтың қауіпсіздігі. 5-бөлім "Плазмалық электр термиялық қондырғыларға қойылатын жеке талаптар (IEC 60519-5: 1980, MOD)";
2) МЕМСТ 14792-80. Мемлекетаралық стандарт. Оттегімен және плазмалық-доғалық кесумен кесілетін бөлшектер мен дайындамалар. Кесу бетінің дәлдігі, сапасы;
3) МЕМСТ EN 13898-2011. Мемлекетаралық стандарт. Металл өңдеу станоктарының қауіпсіздігі. Металдарды суықтай кесуге арналған кесу станоктары;
4) ""Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1353 қаулысы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Газбен кесуші
4
Газбен кесуші
4
Жұмысшылардың үстінен қарайтын супервайзерлер (бригадирлер)
10. Кәсіптің карточкасы "Суық металды кесуші":
Топтың коды:
7221-9
Қызмет атауының коды:
7221-9-011
Кәсіптің атауы:
Суық металды кесуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Суық металды кесуші, 1-6 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (7 -шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № 494 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21775 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші
Құбырлар мен дайындамаларды кесуші
Арамен, қол арамен және станокпен кесуші
Токарь
Фрезерші-токарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металды суық күйде кесуге арналған жабдықта берілген геометриялық өлшемдегі сұрыптық және табақты илемдеуден дайындамаларды алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Металл прокатын суық күйде кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу

2. Выполнение операций по резке металлопроката в холодном состоянии согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной работы по резке холодного металла
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по резке металлопроката в холодном состоянии
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ по резке металлопроката в холодном состоянии
Умения:
1-2 разряд
1. Проверять качество поступающего на резку металлопроката на соответствие техническим требованиям и сопроводительным документам.
2. Пользоваться мерительным инструментом при работе на агрегатах резки металлопроката в холодном состоянии
3. Пользоваться специальными механизмами, приспособлениями и инструментом при подготовительных работах на агрегатах резки металлопроката в холодном состоянии
4. Применять средства индивидуальной защиты, пожаротушения и пользоваться аварийным инструментом на участке резки металлопроката в холодном состоянии
5. Выполнять погрузочно-разгрузочные работы с применением подъемных сооружений
6. Пользоваться программным обеспечением рабочего места резчика холодного металла
Знания:
1-2 разряд
1. Требования технологических инструкций по ведению и составу подготовительных работ на оборудовании резки металлопроката в холодном состоянии
2. Устройство, принципы работы, правила наладки и технической эксплуатации оборудования агрегатов резки металлопроката в холодном состоянии
3. Требования к качеству металлопроката, поступающего на агрегаты резки
4. Маркировка, марки и группы марок сталей, геометрические параметры металлопроката, поступающего на резку в холодном состоянии
5. Стандарты, технические условия на готовую продукцию
6. Правила эксплуатации подъемных сооружений
7. Правила и приемы локализации и ликвидации последствий аварий на участке резки металлопроката в холодном состоянии
8. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности на участке резки металлопроката в холодном состоянии
9. Программное обеспечение рабочего места резчика холодного металла
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение операций по резке металлопроката в холодном состоянии согласно технологическому процессу
Навык 1:
Осуществление технологического процесса по резке в холодном состоянии листового и сортового проката на станках, пилах различных типов, гильотинных ножницах и прессах
Умения:
1-2 разряд
1. Резка отдельных тонких листов или форматов жести, полосок вязок на ножницах или станках
2. Участие в резке мелкосортного проката на ножницах, прессах и пилах, подаче металла к агрегатам резки и уборке его после резки

2. Технологиялық процеске сәйкес суық күйдегі металл прокатын кесу бойынша операцияларды орындау
3. Суық металды кесу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Металл прокатын суық күйде кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Металл прокатын суық күйде кесу бойынша дайындық жұмыстарын орындау
Машықтар:
1-2 разряд
1. Кесуге түсетін металл прокатының сапасын техникалық талаптарға және ілеспе құжаттарға сәйкестігін тексеру.
2. Металл прокатын кесу агрегаттарында суық күйде жұмыс істеген кезде өлшеу құралын пайдалану
3. Металл прокатын кесу агрегаттарында суық күйде дайындық жұмыстары кезінде арнайы механизмдерді, құрылғыларды және құралдарды пайдалану
4. Жеке қорғану, өрт сөндіру құралдарын қолдану және металл прокатын суық күйде кесу учаскесінде авариялық құралдарды пайдалану
5. Көтергіш құрылыстарды қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын орындау
6. Суық металл кескіштің жұмыс орнының бағдарламалық жасақтамасын пайдаланыңыз
Білімдер:
1-2 разряд
1. Суық күйдегі металл прокатын кесу жабдығында дайындық жұмыстарын жүргізу және құрамы бойынша технологиялық нұсқаулықтардың талаптары
2. Металл прокатын суық күйінде кесу агрегаттарының құрылғысы, жұмыс принциптері, жабдықтарын баптау және техникалық пайдалану қағидалары
3. Кесу агрегаттарына түсетін металл прокатының сапасына қойылатын талаптар
4. Болат маркаларының таңбалануы, маркалары мен топтары, суық күйінде кесуге түсетін металл прокатының геометриялық параметрлері
5. Дайын өнімге арналған стандарттар, техникалық шарттар
6. Көтергіш құрылыстарды пайдалану қағидалары
7. Металл прокатын суық күйде кесу учаскесінде авариялардың салдарын оқшаулау және жою қағидалары мен тәсілдері
8. Суық күйдегі металл илемді кесу учаскесінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптары
9. Суық металл кескіштің жұмыс орнының бағдарламалық жасақтамасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес суық күйдегі металл прокатын кесу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Станоктарда, әртүрлі үлгідегі араларда, гильотинді қайшыларда және престерде табақты және сұрыптық прокатты суық күйінде кесу бойынша технологиялық процесті жүзеге асыру
Машықтар:
1-2 разряд
1. Жеке жұқа парақтарды немесе қаңылтыр форматтарын, қайшымен немесе станоктармен тоқылған жолақтарды кесу
2. Қайшыларда, престерде және араларда ұсақ сортты прокатты кесуге, металды кесу агрегаттарына беруге және оны кескеннен кейін жинауға қатысу

3. Увязка и уборка обрези
4. Уборка рабочего места
Знания:
1-2 разряд
1. Принцип работы обслуживаемых ножниц, пил или станков
2. Виды и габаритные размеры лома и отходов черных и цветных металлов
3. Правила и приемы локализации и ликвидации последствий аварий на участке резки металлопроката в холодном состоянии
4. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности на участке резки металлопроката в холодном состоянии
5. Программное обеспечение рабочего места резчика холодного металла
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной работы по резке холодного металла
Навык 1:
Обеспечивать качество резки холодного металла
Умения:
1-2 разряд
1. Оценка качества резки холодного металла в соответствии с нормативной
документацией
2. Выявление причин брака, предупреждение возможного брака при резательной работе
3. Использование измерительного инструмента
4. Определение визуальных дефектов по результатам резки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре)
Знания:
1-2 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при
отклонении от технологии производства
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате резки холодного металла.
3. Меры предупреждения
дефектов.
4. Способы устранения дефектов
5. Визуально определять дефекты обработанных поверхностей
6. Виды дефектов обработанных поверхностей
7. Способы определения дефектов поверхности
8. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы
9. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность, самостоятельность и ответственность, терпеливость, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, концентрация и управление вниманием, проектное мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 31636.5 - 2012 (IEC 60519-5:1980). Межгосударственный стандарт Безопасность электротермического оборудования. Часть 5 "Частные требования к плазменным электротермическим установкам (IEC 60519-5:1980, MOD)";
2) ГОСТ 14792-80. Межгосударственный стандарт. Детали и заготовки, вырезаемые кислородной и плазменно-дуговой резкой. Точность, качество поверхности реза;
3) ГОСТ EN 13898-2011. Межгосударственный стандарт. Безопасность металлообрабатывающих станков. Станки отрезные для холодной резки металлов;
4) "Об утверждении Технического регламента Республики Казахстан "Требования к безопасности металлических конструкций"" Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
кузнецы, штамповщики, прессовщики
4
кузнецы, штамповщики, прессовщики
4
Супервайзеры (бригадиры) над рабочими по металлообработке

3. Кесуді байлау және жинау
4. Жұмыс орнын тазалау
Білімдер:
1-2 разряд
1. Қызмет көрсетілетін қайшылардың, аралардың немесе станоктардың жұмыс принципі
2. Қара және түсті металдар сынықтары мен қалдықтарының түрлері мен габариттік өлшемдері
3. Металл прокатын суық күйде кесу учаскесінде авариялардың салдарын оқшаулау және жою қағидалары мен тәсілдері
4. Суық күйдегі металл илемді кесу учаскесінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптары
5. Суық металл кескіштің жұмыс орнының бағдарламалық жасақтамасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Суық металды кесу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Суық металл кесу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
1-2 разряд
1. Нормативтік талаптарға сәйкес суық металды кесу сапасын бағалау
құжаттамамен
2. Некенің себептерін анықтау, кесу жұмыстары кезінде мүмкін болатын некенің алдын алу
3. Өлшеу құралын пайдалану
4. Кесу нәтижелері бойынша визуалды ақауларды анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде)
Білімдер:
1-2 разряд
1. Өндірісте пайда болатын әртүрлі ақауларды анықтау әдістері
өндіріс технологиясынан ауытқу
2. Суық металды кесу нәтижесінде пайда болатын беттік ақаулардың түрлері.
3. Ескерту шаралары
ақаулар.
4. Ақауларды жою жолдары
5. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтаңыз
6. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері
7. Беткі ақауларды анықтау әдістері
8. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасы
9. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық, дербестік және жауапкершілік, шыдамдылық, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейінді шоғырландыру және бақылау, жобалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 31636.5 – 2012. Мемлекетаралық стандарт. Электр термиялық жабдықтың қауіпсіздігі. 5-бөлім "Плазмалық электр термиялық қондырғыларға қойылатын жеке талаптар (IEC 60519-5: 1980, MOD)";
2) МЕМСТ 14792-80. Мемлекетаралық стандарт. Оттегімен және плазмалық-доғалық кесумен кесілетін бөлшектер мен дайындамалар. Кесу бетінің дәлдігі, сапасы;
3) МЕМСТ EN 13898-2011. Мемлекетаралық стандарт. Металл өңдеу станоктарының қауіпсіздігі. Металдарды суықтай кесуге арналған кесу станоктары;
4) ""Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1353 қаулысы.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
ұсталар, штамптаушылар, престеушілер
4
ұсталар, штамптаушылар, престеушілер
4
Металл өңдеу жөніндегі жұмысшылардың үстінен қарайтын супервайзерлер (бригадирлер)

11. Карточка профессии "Резчик металла на ножницах и прессах":
Код группы:
7221-9
Код наименования занятия:
7221-9-010
Наименование профессии:
Резчик металла на ножницах и прессах
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Резчик металла на ножницах и прессах, 1-4 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Токарь-полуавтоматчик
Токарь-фрезеровщик
Токарь
Резчик на пилах, ножовках и станках
Основная цель деятельности:
Получение заготовок из металла заданных геометрических размеров на оборудовании для резки металла на ножницах и прессах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по резке на ножницах и прессах
2. Выполнение операций по резке металлопроката на ножницах и прессах согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной резки на ножницах и прессах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по резке на ножницах и прессах
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ по резке на ножницах и прессах
Умения:
1-2 разряд
1. Проверять качество поступающего на резку металлопроката на соответствие техническим требованиям и сопроводительным документам.
2. Пользоваться мерительным инструментом при работе на агрегатах резки металлопроката на ножницах и прессах
3. Пользоваться специальными механизмами, приспособлениями и инструментом при подготовительных работах на агрегатах резки металлопроката на ножницах и прессах
4. Применять средства индивидуальной защиты, пожаротушения и пользоваться аварийным инструментом на участке резки металлопроката на ножницах и прессах
5. Выполнять погрузочно-разгрузочные работы с применением подъемных сооружений
6. Пользоваться программным обеспечением рабочего места резчика на ножницах и прессах
Знания:
1-2 разряд
1. Требования технологических инструкций по ведению и составу подготовительных работ на оборудовании резки металлопроката на ножницах и прессах

11. Кәсіптің карточкасы "Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші":
Топтың коды:
7221-9
Қызмет атауының коды:
7221-9-010
Кәсіптің атауы:
Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші, 1-4 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Жартылай автомат токарі
Фрезерші-токарь
Токарь
Арамен, қол арамен және станокпен кесуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металды қайшылармен және престермен кесуге арналған жабдықта берілген геометриялық өлшемдегі металдан жасалған дайындамаларды алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қайшылар мен престерде кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес қайшыларда және престерде металл прокатын кесу жөніндегі операцияларды орындау
3. Қайшылар мен престерде орындалған кесу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қайшылар мен престерде кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Қайшылар мен престерде кесу бойынша дайындық жұмыстарын орындау
Машықтар:
1-2 разряд
1. Кесуге түсетін металл прокатының сапасын техникалық талаптарға және ілеспе құжаттарға сәйкестігін тексеру.
2. Металл прокатын кесу агрегаттарында қайшыларда және престерде жұмыс істеу кезінде өлшеу құралын пайдалану
3. Металл прокатын кесу агрегаттарында дайындық жұмыстары кезінде қайшыларда және престерде арнайы механизмдерді, айлабұйымдар мен құралдарды пайдалану
4. Жеке қорғану, өрт сөндіру құралдарын қолдану және металл прокатын кесу учаскесінде қайшылар мен престерде авариялық құралдарды пайдалану
5. Көтергіш құрылыстарды қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын орындау
6. Кескіштің жұмыс орнының бағдарламалық жасақтамасын қайшылар мен престерде қолданыңыз
Білімдер:
1-2 разряд
1. Металл прокатын қайшылармен және престермен кесу жабдығында дайындық жұмыстарын жүргізу және құрамы бойынша технологиялық нұсқаулықтардың талаптары

2. Устройство, принципы работы, правила наладки и технической эксплуатации оборудования агрегатов резки металлопроката на ножницах и прессах
3. Требования к качеству металлопроката, поступающего на агрегаты резки
4. Маркировка, марки и группы марок сталей, геометрические параметры металлопроката, поступающего на резку на ножницах и прессах
5. Стандарты, технические условия на готовую продукцию
6. Правила эксплуатации подъемных сооружений
7. Правила и приемы локализации и ликвидации последствий аварий на участке резки металлопроката на ножницах и прессах
8. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности на участке резки на ножницах и прессах
9. Программное обеспечение рабочего места резчика на ножницах и прессах
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение операций по резке металлопроката на ножницах и прессах согласно технологическому процессу
Навык 1:
Осуществление технологического процесса по резке на ножницах и прессах
Умения:
1-2 разряд
1. Прямолинейная отрезка простых заготовок и деталей из листового металла толщиной до 3 мм на налаженных прессах, пресс-ножницах, гильотинных ножницах по упору, шаблону и разметке с соблюдением заданных размеров и допусков.
2. Отрезка деталей прямолинейного контура из листового металла толщиной свыше 3 мм и сортового металла разных марок различных сечений под руководством резчика более высокой квалификации.
3. Отрезка металла вручную ножницами. Прямолинейная отрезка заготовок и деталей из различных неметаллических материалов (ткань, картон, гетинакс и другие).
4. Подача металла к ножницам вручную или по рольгангу.
5. Уборка металла после отрезки, транспортирование его в указанные места и укладка по сортам и маркам.
6. Смазка прессов и ножниц.
7. Управление подъемно-транспортными механизмами
Знания:
1-2 разряд
1. Принцип работы прессов и ножниц,
2. Приемы резки металла на ножницах,
3. Правила установки и крепления ножей и упоров,
4. Назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и наиболее распространенных приспособлений,
5. Условная сигнализация при работе с резчиком более высокой квалификации, принцип работы грузозахватывающих и грузоподъемных механизмов,
6. Основы строповки, подъема и перемещения грузов
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной резки на ножницах и прессах
Навык 1:
Обеспечивать качество выполненной резки на ножницах и прессах
Умения:
1-2 разряд

2. Металл прокатын кесу агрегаттарының жабдықтарын қайшыларда және престерде орнату, жұмыс принциптері, баптау және техникалық пайдалану қағидалары
3. Кесу агрегаттарына түсетін металл прокатының сапасына қойылатын талаптар
4. Болат маркаларының таңбалануы, маркалары мен топтары, қайшылар мен престерде кесуге түсетін металл прокатының геометриялық параметрлері
5. Дайын өнімге арналған стандарттар, техникалық шарттар
6. Көтергіш құрылыстарды пайдалану қағидалары
7. Металл прокатын кесу учаскесінде қайшылар мен престерде авариялардың салдарын оқшаулау және жою қағидалары мен тәсілдері
8. Қайшылар мен престерде кесу учаскесінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптары
9. Қайшылар мен престердегі кескіштің жұмыс орнының бағдарламалық жасақтамасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес қайшыларда және престерде металл прокатын кесу жөніндегі операцияларды орындау
Дағды 1:
Қайшылар мен престерде кесу бойынша технологиялық процесті жүзеге асыру
Машықтар:
1-2 разряд
1. Орнатылған престерде, пресс-қайшыларда, гильотинді қайшыларда берілген өлшемдер мен рұқсаттарды сақтай отырып, тіреу, шаблон және таңбалау бойынша қалыңдығы 3 мм дейінгі қарапайым дайындамалар мен қаңылтыр металдан жасалған бөлшектердің түзу сызықты кесіндісі.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары кескіштің басшылығымен қалыңдығы 3 мм-ден асатын қаңылтыр металдан және әртүрлі қималардың әртүрлі маркалы сұрыптық металдан жасалған түзу сызықты контур бөлшектерінің кесіндісі.
3. Металл кесіндісі қолмен қайшымен. Әртүрлі металл емес материалдардан (мата, картон, гетинакс және басқалар) дайындамалар мен бөлшектердің түзу сызықты сегменті.
4. Металды қайшыға қолмен немесе роликпен беру.
5. Металды кесуден кейін жинау, оны көрсетілген орындарға тасымалдау және сорттары мен маркалары бойынша төсеу.
6. Престер мен қайшыларды майлау.
7. Көтеру-тасымалдау механизмдерін басқару
Білімдер:
1-2 разряд
1. Престер мен қайшылардың жұмыс принципі,
2. Металды қайшымен кесу әдістері,
3. Пышақтар мен аялдамаларды орнату және бекіту ережелері,
4. Бақылау-өлшеу құралдары мен ең көп таралған құрылғылардың мақсаты мен қолдану шарттары,
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары кескішпен жұмыс істеу кезіндегі шартты дабыл беру, Жүк көтергіш және жүк көтергіш механизмдердің жұмыс принципі,
6. Жүктерді ілмектеу, көтеру және жылжыту негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Қайшылар мен престерде орындалған кесу сапасын бақылау
Дағды 1:
Қайшылар мен престерде орындалған кесу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
1-2 разряд

1. Проведение подготовительных работ по резке труб и заготовок
2. Выполнение операций по резке труб и заготовок согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной резки труб и заготовок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по резке труб и заготовок
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ по резке труб и заготовок
Умения:
1-2 разряд
1. Проверять качество поступающего на резку металлопроката на соответствие техническим требованиям и сопроводительным документам.
2. Пользоваться мерительным инструментом при работе на агрегатах резки труб и заготовок
3. Пользоваться специальными механизмами, приспособлениями и инструментом при подготовительных работах на агрегатах резки труб и заготовок
4. Применять средства индивидуальной защиты, пожаротушения и пользоваться аварийным инструментом на участке резки труб и заготовок
5. Выполнять погрузочно-разгрузочные работы с применением подъемных сооружений
6. Пользоваться программным обеспечением рабочего места резчика труб и заготовок
Знания:
1-2 разряд
1. Требования технологических инструкций по ведению и составу подготовительных работ на оборудовании резки труб и заготовок
2. Устройство, принципы работы, правила наладки и технической эксплуатации оборудования агрегатов труб и заготовок
3. Требования к качеству металлопроката, поступающего на агрегаты резки
4. Маркировка, марки и группы марок сталей, геометрические параметры металлопроката, поступающего на резку труб и заготовок
5. Стандарты, технические условия на готовую продукцию
6. Правила эксплуатации подъемных сооружений
7. Правила и приемы локализации и ликвидации последствий аварий на участке резки труб и заготовок
8. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности на участке резки труб и заготовок
9. Программное обеспечение рабочего места резчика труб и заготовок
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение операций по резке труб и заготовок согласно технологическому процессу
Навык 1:
Осуществление технологического процесса труб и заготовок
Умения:
1-2 разряд
1. Навертка резьбовых соединительных частей: муфт, колец, ниппелей диаметром до 76,2 мм на трубы вручную
2. Участие в резке труб и заготовок на оборудовании различной конструкции
3. Сортировка металла перед резкой, пакетирование и уборка заготовок, труб
Знания:
1-2 разряд
1. Назначение и способы применения используемых приспособлений;

1. Құбырлар мен дайындамаларды кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес құбырлар мен дайындамаларды кесу бойынша операцияларды орындау
3. Құбырлар мен дайындамаларды кесу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құбырлар мен дайындамаларды кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Құбырлар мен дайындамаларды кесу бойынша дайындық жұмыстарын орындау
Машықтар:
1-2 разряд
1. Кесуге түсетін металл прокатының сапасын техникалық талаптарға және ілеспе құжаттарға сәйкестігін тексеру.
2. Құбырлар мен дайындамаларды кесу агрегаттарында жұмыс істеу кезінде өлшеу құралын пайдалану
3. Құбырлар мен дайындамаларды кесу агрегаттарында дайындық жұмыстары кезінде арнайы механизмдерді, құрылғыларды және құралдарды пайдалану
4. Жеке қорғану, өрт сөндіру құралдарын қолдану және құбырлар мен дайындамаларды кесу учаскесінде авариялық құралдарды пайдалану
5. Көтергіш құрылыстарды қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын орындау
6. Құбырлар мен дайындамаларды кескіштің жұмыс орнының бағдарламалық жасақтамасын пайдалану
Білімдер:
1-2 разряд
1. Құбырлар мен дайындамаларды кесу жабдығында дайындық жұмыстарын жүргізу және құрамы бойынша технологиялық нұсқаулықтардың талаптары
2. Құбырлар мен дайындамалар агрегаттарының құрылғысы, жұмыс принциптері, жабдықтарын баптау және техникалық пайдалану қағидалары
3. Кесу агрегаттарына түсетін металл прокатының сапасына қойылатын талаптар
4. Құбырлар мен дайындамаларды кесуге түсетін металл прокатының таңбалануы, маркалары және маркалар тобы, геометриялық параметрлері
5. Дайын өнімге арналған стандарттар, техникалық шарттар
6. Көтергіш құрылыстарды пайдалану қағидалары
7. Құбырлар мен дайындамаларды кесу учаскесіндегі авариялардың салдарын оқшаулау және жою қағидалары мен тәсілдері
8. Құбырлар мен дайындамаларды кесу учаскесінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі талаптары
9. Құбырлар мен дайындамаларды кескіштің жұмыс орнын бағдарламалық қамтамасыз ету
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес құбырлар мен дайындамаларды кесу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Құбырлар мен дайындамалардың технологиялық процесін жүзеге асыру
Машықтар:
1-2 разряд
1. Бұрандалы жалғағыш бөлшектерді орау: муфталар, сақиналар, диаметрі 76,2 мм дейінгі емізіктер құбырларға қолмен
2. Әртүрлі конструкциялы жабдықта құбырлар мен дайындамаларды кесуге қатысу
3. Кесу алдында металды сұрыптау, дайындамаларды, құбырларды орау және жинау
Білімдер:
1-2 разряд
1. Қолданылатын құрылғылардың мақсаты мен қолдану тәсілдері;

Резчик на пилах, ножовках и станках, 2-3 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 6 месяцев работ по профессиям: Резчик на пилах, ножовках и станках; Станочник специальных металлообрабатывающих станков; Обработчик, конструкционный металл; Резчик труб и заготовок; Резьбонарезчик на специальных станках
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Токарь-фрезеровщик
Токарь
Токарь-полуавтоматчик
Основная цель деятельности:
Разметка и резка на станках, а также пилах и ножовках металлоконструкций для дальнейшего сверления, и фасонирования металлических заготовок с целью их использования при строительстве зданий и других сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по резке труб и заготовок
2. Выполнение операций по резке на пилах, ножовках и станках согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной резки на пилах, ножовках и станках
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по резке труб и заготовок
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ по резке труб и заготовок
Умения:
2 разряд
1. Проверять качество поступающего на резку металлопроката на соответствие техническим требованиям и сопроводительным документам.
2. Пользоваться мерительным инструментом при работе на агрегатах резки на пилах, ножовках и станках
3. Пользоваться специальными механизмами, приспособлениями и инструментом при подготовительных работах на агрегатах резки на пилах, ножовках и станках
4. Применять средства индивидуальной защиты, пожаротушения и пользоваться аварийным инструментом на участке резки на пилах, ножовках и станках
5. Выполнять погрузочно-разгрузочные работы с применением подъемных сооружений
6. Пользоваться программным обеспечением рабочего места резчика на пилах, ножовках и станках
Знания:
2 разряд
1. Требования технологических инструкций по ведению и составу подготовительных работ на оборудовании резки на пилах, ножовках и станках
2. Устройство, принципы работы, правила наладки и технической эксплуатации оборудования резки на пилах, ножовках и станках

Арамен, қол арамен және станокпен кесуші, 2-3 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптер бойынша кемінде 6 ай жұмыс: аралармен, аралармен және станоктармен кескіш; арнайы металл өңдеу станоктарының станоктары; өңдеуші, конструкциялық металл; құбырлар мен дайындамаларды кескіш; арнайы станоктардағы жіп кескіш
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Фрезерші-токарь
Токарь
Жартылай автомат токарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен басқа да құрылыстарды салу кезінде пайдалану мақсатында металл дайындамаларды одан әрі бұрғылау және фасондау үшін станоктарда, сондай-ақ металл конструкцияларының аралары мен араларында таңбалау және кесу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құбырлар мен дайындамаларды кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес араларда, аралар мен станоктарда кесу операцияларын орындау
3. Контроль качества выполненной резки на пилах, ножовках и станках
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құбырлар мен дайындамаларды кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Құбырлар мен дайындамаларды кесу бойынша дайындық жұмыстарын орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Кесуге түсетін металл прокатының сапасын техникалық талаптарға және ілеспе құжаттарға сәйкестігін тексеру.
2. Аралар, аралар мен станоктарда кесу агрегаттарында жұмыс істеу кезінде өлшеу құралын пайдалану
3. Араларда, аралар мен станоктарда кесу агрегаттарында дайындық жұмыстары кезінде арнайы механизмдерді, құрылғыларды және құралдарды пайдалану
4. Жеке қорғану, өрт сөндіру құралдарын қолдану және аралар, аралар мен станоктарда кесу учаскесінде авариялық құралдарды пайдалану
5. Көтергіш құрылыстарды қолдана отырып, тиеу-түсіру жұмыстарын орындау
6. Аралар, темір аралар мен станоктарда оюшының жұмыс орнының бағдарламалық жасақтамасын пайдалану
Білімдер:
2 разряд
1. Араларда, аралар мен станоктарда кесу жабдығында дайындық жұмыстарын жүргізу және құрамы бойынша технологиялық нұсқаулықтардың талаптары
2. Араларда, аралар мен станоктарда кесу жабдығының құрылысы, жұмыс принциптері, баптау және техникалық пайдалану ережесі

7221-9-010
Наименование профессии:
Резчик металла на ножницах и прессах
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
284. Резчик металла на ножницах и прессах, 1-4 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Металлообработка (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Резчик на пилах, ножовках и станках
Токарь
Токарь-полуавтоматчик
Токарь-фрезеровщик
Основная цель деятельности:
Получение заготовок из металла заданных геометрических размеров на оборудовании для резки металла на ножницах и прессах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по резке металлопроката на ножницах и прессах согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной резки на ножницах и прессах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по резке металлопроката на ножницах и прессах согласно технологическому процессу
Навык 1:
Осуществление технологического процесса по резке на ножницах и прессах
Умения:
3-4 разряд
1. Прямолинейная и криволинейная отрезка сложных деталей и заготовок из листового металла толщиной до 3 мм, сложных деталей и заготовок из листового металла толщиной свыше 3 до 16 мм, простых и средней сложности деталей и заготовок из листового металла толщиной свыше 16 мм и заготовок и деталей из сортового металла разных марок под заданным углом сечением свыше 20 кв. см на налаженных прессах, пресс-ножницах и гильотинных ножницах по упору, шаблону или чертежу.
2. Криволинейная отрезка сложных заготовок и деталей из листового металла толщиной до 16 мм и простых и средней сложности заготовок и деталей толщиной свыше 16 мм.
3. Резка листов, полос и лент из цветных металлов и сплавов на гильотинных и многодисковых ножницах.
4. Отрезка листов ротапринта и фольги из цветных металлов и сплавов.

7221-9-010
Кәсіптің атауы:
Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Металды қайшымен және сығымдағышпен кесуші, 1-4 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Арамен, қол арамен және станокпен кесуші
Токарь
Жартылай автомат токарі
Фрезерші-токарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металды қайшылармен және престермен кесуге арналған жабдықта берілген геометриялық өлшемдегі металдан жасалған дайындамаларды алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес қайшыларда және престерде металл прокатын кесу жөніндегі операцияларды орындау
2. Қайшылар мен престерде орындалған кесу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес қайшыларда және престерде металл прокатын кесу жөніндегі операцияларды орындау
Дағды 1:
Қайшылар мен престерде кесу бойынша технологиялық процесті жүзеге асыру
Машықтар:
3-4 разряд
1. Қалыңдығы 3 мм-ге дейінгі күрделі бөлшектер мен қаңылтыр металдан жасалған дайындамалардың, қалыңдығы 3-тен 16 мм-ге дейінгі күрделі бөлшектер мен қаңылтыр металдан жасалған дайындамалардың, қалыңдығы 16 мм-ден асатын қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектер мен қаңылтыр металдан жасалған дайындамалардың және әр түрлі маркалы сұрыптық металдан жасалған дайындамалар мен бөлшектердің берілген бұрышы 20 шаршы метрден асатын түзу және қисық сызықты кесіндісі. орнатылған престерді, пресс-қайшыларды және гильотинді қайшыларды аялдама, үлгі немесе сызба бойынша қараңыз.
2. Қалыңдығы 16 мм-ге дейін және қалыңдығы 16 мм-ден асатын дайындамалар мен бөлшектердің Қарапайым және күрделілігі орташа қаңылтырдан жасалған күрделі дайындамалар мен бөлшектердің қисық сызықты кесіндісі.
3. Түсті металдар мен қорытпалардан жасалған парақтарды, жолақтар мен таспаларды гильотинді және көп дискілі қайшыларда кесу.
4. Түсті металдар мен қорытпалардан жасалған ротапринт және фольга парақтарының сегменті.

17. Карточка профессии "Резчик труб и заготовок":
Код группы:
7214-1
Код наименования занятия:
7214-1-022
Наименование профессии:
Резчик труб и заготовок
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Резчик труб и заготовок, 1-4 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № 494 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 7)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21775)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Металлообработка (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 1 года работ по профессиям: Резчик труб и заготовок; Станочник специальных металлообрабатывающих станков; Изготовитель-монтажник металлических структур для конструкций; Обработчик, конструкционный металл
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Токарь-полуавтоматчик
Токарь-фрезеровщик
Токарь
Основная цель деятельности:
Разметка и резка труб и заготовок необходимой длины и заданных характеристик для дальнейшего сверления, и фасонирования изделий с целью их дальнейшего использования при строительстве зданий и других сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по резке труб и заготовок согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной резки труб и заготовок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по резке труб и заготовок согласно технологическому процессу
Навык 1:
Осуществление технологического процесса труб и заготовок
Умения:
3-4 разряд
1. Резка труб и заготовок на станках-полуавтоматах и автоматах, разрубочных станках, пилах "Геллера" механизированных аллигаторных ножницах, на станках с абразивным инструментом в поточных линиях
2. Резка (ломка) заготовок для труб на прессах усилием 500 тс
3. Резка (ломка) заготовок для труб на прессах усилием 500 тс и выше под руководством резчика труб и заготовок более высокой квалификации
4. Снятие и зачистка "уса" на трубах на прессах
5. Обрезка стальных труб большого диаметра на дисковых пилах
6. Обрезка чугунных труб диаметром до 400 мм
7. Торцовка труб на станках

17. Кәсіптің карточкасы "Құбырлар мен дайындамаларды кесуші":
Топтың коды:
7214-1
Қызмет атауының коды:
7214-1-022
Кәсіптің атауы:
Құбырлар мен дайындамаларды кесуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Металл кесу контроллері, 1-4 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (7 -шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № 494 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21775 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптер бойынша кемінде 1 жыл жұмыс істеу: құбырлар мен дайындамаларды кесуші; арнайы металл өңдеу станоктарының станокшысы; конструкцияларға арналған металл құрылымдарын Дайындаушы-монтаждаушы; өңдеуші, конструкциялық металл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Жартылай автомат токарі
Фрезерші-токарь
Токарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен басқа да құрылыстарды салу кезінде оларды одан әрі пайдалану мақсатында бұйымдарды одан әрі бұрғылау және фасондау үшін қажетті ұзындықтағы құбырлар мен дайындамаларды және берілген сипаттамаларды белгілеу және кесу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес құбырлар мен дайындамаларды кесу бойынша операцияларды орындау
2. Құбырлар мен дайындамаларды кесу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес құбырлар мен дайындамаларды кесу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Құбырлар мен дайындамалардың технологиялық процесін жүзеге асыру
Машықтар:
3-4 разряд
1. Құбырлар мен дайындамаларды жартылай автоматты станоктарда және автоматтарда, кесу станоктарында, "Геллердің" араларында механикаландырылған аллигаторлық қайшыларда, ағынды желілерде абразивті аспаптары бар станоктарда кесу
2. 500 КС күшімен престерде құбырларға арналған дайындамаларды кесу (сындыру)
3. Жоғары білікті құбырлар мен дайындамаларды кескіштің басшылығымен 500 КС және одан жоғары күшпен престерде құбырларға арналған дайындамаларды кесу (сындыру)
4. Престердегі құбырлардағы "мұртты" алу және тазалау
5. Дөңгелек аралардағы үлкен диаметрлі болат құбырларды кесу
6. Диаметрі 400 мм дейінгі шойын құбырларды кесу
7. Станоктарда құбырларды кесу

8. Обточка и расточка концов волноводных, профильных, насосно-компрессорных, бурильных и обсадных труб
9. Расточка и нарезка концов труб и соединительных частей к ним на полуавтоматах и автоматах
10. Нарезка и накатка резьбы и предохранительных деталей к трубам на полуавтоматах и автоматах
11. Навертка резьбовых соединительных частей диаметром 150 мм и выше к трубам на станках
12. Заточка, установка и юстировка режущего инструмента
13. Проведение переходов, наладка станков, подналадка прессов, станков-полуавтоматов и автоматов
Знания:
3-4 разряд
1. Устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации обслуживаемых станков, станков-полуавтоматов и автоматов, прессов
2. Правила наладки и смены режущего инструмента
3. Системы ручного и автоматического управления; правила регулировки контрольно-измерительного инструмента
4. Слесарное дело
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной резки труб и заготовок
Навык 1:
Обеспечивать качество выполненной резки труб и заготовок
Умения:
3-4 разряд
1. Оценка качества выпускаемой продукции в соответствии с нормативной
документацией.
2. Выявление причин брака, предупреждать возможный брак при резательной работе.
3.Использование измерительных инструментов.
4. Определение визуальных дефектов по результату резки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре)
Знания:
3-4 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при
отклонении от технологии производства
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате резки труб и заготовок
3. Меры предупреждения
дефектов.
4. Способы устранения дефектов
5. Визуально определять дефекты обработанных поверхностей
6. Виды дефектов обработанных поверхностей
7. Способы определения дефектов поверхности
8. Роботизированные системы резки
9. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, терпеливость, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, концентрация и управление вниманием, проектное мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 31636.5 - 2012 (IEC 60519-5:1980). Межгосударственный стандарт Безопасность электротермического оборудования. Часть 5 "Частные требования к плазменным электротермическим установкам (IEC 60519-5:1980, MOD)";
2) ГОСТ 14792-80. Межгосударственный стандарт. Детали и заготовки, вырезаемые кислородной и плазменно-дуговой резкой. Точность, качество поверхности реза;
3) ГОСТ EN 13898-2011. Межгосударственный стандарт. Безопасность металлообрабатывающих станков. Станки отрезные для холодной резки металлов;

8. Толқынды су, бейінді, сорғы-компрессорлық, бұрғылау және корпустық құбырлардың ұштарын қайрау және қайрау
9. Құбырлардың ұштарын және оларға қосылатын бөлшектерді жартылай автоматтар мен автоматтарда бұрғылау және кесу
10. Жартылай автоматтар мен автоматтардағы құбырларға жіп пен сақтандырғыш бөлшектерді кесу және илемдеу
11. Диаметрі 150 мм және одан жоғары бұрандалы жалғағыш бөлшектерді станоктардағы құбырларға орау
12. Кескіш құралды қайрау, орнату және туралау
13. Өткелдерді жүргізу, станоктарды баптау, престерді, жартылай автоматты Станоктар мен автоматтарды баптау
Білімдер:
3-4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін станоктардың, жартылай автоматты Станоктар мен автоматтардың, престердің құрылысы, жұмыс принципі және техникалық пайдалану ережесі
2. Кесетін құралды баптау және ауыстыру ережесі
3. Қолмен және автоматты басқару жүйелері; Бақылау-өлшеу құралын реттеу ережесі
4. Слесарь дело
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құбырлар мен дайындамаларды кесу сапасын бақылау
Дағды 1:
Құбырлар мен дайындамаларды кесу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
3-4 разряд
1. Нормативке сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
құжаттамамен.
2. Некенің себептерін анықтау, кесу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алу.
3.Өлшеу құралдарын қолдану.
4. Кесу нәтижесі бойынша визуалды ақауларды анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде)
Білімдер:
3-4 разряд
1. Өндірісте пайда болатын әртүрлі ақауларды анықтау әдістері
өндіріс технологиясынан ауытқу
2. Құбырлар мен дайындамаларды кесу нәтижесінде пайда болатын беттердегі ақаулардың түрлері
3. Ескерту шаралары
ақаулар.
4. Ақауларды жою жолдары
5. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтаңыз
6. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері
7. Беткі ақауларды анықтау әдістері
8. Роботты кесу жүйелері
9. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік. ұқыптылық. шыдамдылық. тәртіптілік. дәлдік. төзімділік пен еңбексүйгіштік. зейінді шоғырландыру және бақылау. жобалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 31636.5 – 2012. Мемлекетаралық стандарт. Электр термиялық жабдықтың қауіпсіздігі. 5-бөлім "Плазмалық электр термиялық қондырғыларға қойылатын жеке талаптар (IEC 60519-5: 1980, MOD)";
2) МЕМСТ 14792-80. Мемлекетаралық стандарт. Оттегімен және плазмалық-доғалық кесумен кесілетін бөлшектер мен дайындамалар. Кесу бетінің дәлдігі, сапасы;
3) МЕМСТ EN 13898-2011. Мемлекетаралық стандарт. Металл өңдеу станоктарының қауіпсіздігі. Металдарды суықтай кесуге арналған кесу станоктары;

Резчик на пилах, ножовках и станках, 2-3 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Металлообработка (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 1 года работ по профессиям: Резчик на пилах, ножовках и станках; Станочник специальных металлообрабатывающих станков; Обработчик, конструкционный металл; Резчик труб и заготовок; Резьбонарезчик на специальных станках
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Токарь
Токарь-фрезеровщик
Токарь-полуавтоматчик
Основная цель деятельности:
Разметка и резка на станках, а также пилах и ножовках металлоконструкций для дальнейшего сверления, и фасонирования металлических заготовок с целью их использования при строительстве зданий и других сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по резке на пилах, ножовках и станках согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной резки на пилах, ножовках и станках
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по резке на пилах, ножовках и станках согласно технологическому процессу
Навык 1:
Осуществление технологического процесса резки на пилах, ножовках и станках
Умения:
3 разряд
1. Отрезка и резка на отрезных, токарно-револьверных и горизонтально-фрезерных станках, ножовках и пилах разных типов заготовок деталей из сортового металла различного профиля и сечения толщиной или диаметром свыше 200 мм и из высоколегированных, быстрорежущих, коррозионно-стойких, жароупорных сталей и сталей аустенитного класса, цветных, тугоплавких металлов и сплавов толщиной или диаметром свыше 100 мм из материала различного профиля, пакетом или поштучно, а также рулонных материалов из пластмасс.
2. Правка и резка металла на правильно-обрезных станках.
3. Наладка станков.
4. Разметка по чертежам сложных деталей из профильного металла
Знания:
3 разряд
1. Устройство отрезных, токарно-револьверных, горизонтально-фрезерных и других станков различных типов,
2. Устройство универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов,
3. Правила заточки и установки пил из инструментальных сталей с ножами из твердых сплавов применительно к характеру обработки и различным маркам обрабатываемого металла,

Арамен, қол арамен және станокпен кесуші. 2-3 разряд/
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кәсіптер бойынша кемінде 1 жыл жұмыс: Арамен, қол арамен және станокпен кесуші; Арнайы металл өңдеу станоктарының станокшысы; Конструкциялық металды өңдеуші; Құбырлар мен дайындамаларды кесуші; Арнайы станоктарда бұранда кесуші
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Токарь
Фрезерші-токарь
Жартылай автомат токарі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғимараттар мен басқа да құрылыстарды салу кезінде пайдалану мақсатында металл дайындамаларды одан әрі бұрғылау және фасондау үшін станоктарда, сондай-ақ металл конструкцияларының аралары мен араларында таңбалау және кесу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес араларда, аралар мен станоктарда кесу операцияларын орындау
2. Араларда, аралар мен станоктарда орындалған кесу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес араларда, аралар мен станоктарда кесу операцияларын орындау
Дағды 1:
Араларда, аралар мен станоктарда кесудің технологиялық процесін жүзеге асыру
Машықтар:
3 разряд
1. Қалыңдығы немесе диаметрі 200 мм-ден асатын және жоғары легирленген, тез кесетін, коррозияға төзімді, ыстыққа төзімді болаттардан және аустениттік класты болаттардан, түсті, отқа балқитын металдардан және қалыңдығы немесе қалыңдығы бар қорытпалардан жасалған әр түрлі профильді және қималы сұрыпты металдан жасалған бөлшектерді кесу, токарлық-револьверлік және көлденең-Фрезерлік станоктарда, аралар мен араларда кесу және кесу диаметрі 100 мм-ден жоғары әр түрлі профильді материалдан, пакетпен немесе дана, сондай-ақ пластмассадан жасалған роликті материалдар.
2. Металды дұрыс-кесу станоктарында түзету және кесу.
3. Станоктарды баптау.
4. Бейінді металдан жасалған күрделі бөлшектерді сызбалар бойынша белгілеу
Білімдер:
3 разряд
1. Әртүрлі типтегі кесу, токарлық-револьверлік, көлденең-Фрезерлік және басқа да станоктардың құрылғысы,
2. Әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысы,
3. Қатты қорытпалардан жасалған пышақтары бар аспаптық болаттан жасалған араларды өңдеу сипатына және өңделетін металдың әртүрлі маркаларына қатысты қайрау және орнату қағидалары,

19. Карточка профессии "Газорезчик":
Код группы:
7212-2
Код наименования занятия:
7212-2-001
Наименование профессии:
Газорезчик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
169. Газорезчик, 1-5 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Сварочное дело (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет работ по профессиям: Газорезчик; Газосварщик; Оператор газового резака; Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Газосварщик
Электрогазосварщик
Основная цель деятельности:
Выполнение автоматической и роботизированной термической резки металлов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по резке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной резательной работы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по резке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Выполнение кислородной резки сложных деталей с применением специальных флюсов
Умения:
5 разряд
1. Кислородная и воздушно-плазменная резка сложных деталей из различных сталей и цветных металлов и сплавов по разметке вручную с разделкой кромок под сварку, в том числе с применением специальных флюсов на переносных и стационарных машинах с фотоэлектронным и программным управлением по картам раскроя.
2. Кислородная резка металлов под водой
Знания:
5 разряд
1. Причины возникновения тепловых деформаций при газовой резке и меры их уменьшения,
2. Влияние процессов газовой и воздушно-плазменной резки на свойства металлов, правила резки металлов под водой
3. Вторая группа допуска по электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной резательной работы
Навык 1:
Обеспечивать качество выполненной резки
Умения:
5 разряд
1. Оценка качества выпускаемой продукции в соответствии с нормативной
документацией
2. Выявление причин брака, предупреждать возможный брак при резательной работе
3. Использование измерительных инструментов
4. Определение визуальных дефектов по результату резки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре)
Знания:
5 разряд

19. Кәсіптің карточкасы "Газбен кесуші":
Топтың коды:
7212-2
Қызмет атауының коды:
7212-2-001
Кәсіптің атауы:
Газбен кесуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Газбен кесуші, 1-5 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандықтар бойынша кемінде 3 жыл жұмыс істеген: газ кескіш; газ дәнекерлеуші; газ кескіш Оператор; проекциялық аппаратура және газ Кескіш машиналардың операторы
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Газбен пісіруші
Электр газбен пісіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металдарды Автоматты және Роботты термиялық кесуді орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес кесу операцияларын орындау
2. Орындалған кесу сапасын қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес кесу операцияларын орындау
Дағды 1:
Арнайы ағындарды қолдана отырып, күрделі бөлшектерді оттегімен кесуді орындау
Машықтар:
5 разряд
1. Түрлі болаттар мен түсті металдар мен қорытпалардан жасалған күрделі бөлшектерді дәнекерлеуге арналған жиектерді бөле отырып, қолмен таңбалау бойынша, оның ішінде кесу карталары бойынша фотоэлектрондық және бағдарламалық басқарылатын тасымалды және стационарлық машиналарда арнайы флюстерді қолдана отырып, оттегі және ауа-плазмалық кесу.
2. Су астындағы металдарды оттегімен кесу
Білімдер:
5 разряд
1. Газбен кесу кезінде жылу деформацияларының пайда болу себептері және оларды азайту шаралары,
2. Газ және ауа-плазмалық кесу процестерінің металдардың қасиеттеріне әсері, Металдарды су астында кесу ережелері
3. Электр қауіпсіздігіне рұқсат берудің екінші тобы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Орындалған кесу сапасын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Орындалған кесу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
5 разряд
1. Нормативке сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
құжаттамамен
2. Некенің себептерін анықтау, кесу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алу
3. Өлшеу құралдарын қолдану
4. Кесу нәтижесі бойынша визуалды ақауларды анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде)
Білімдер:
5 разряд

1. Выполнение операций по резке металлопроката в холодном состоянии согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной работы по резке холодного металла
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по резке металлопроката в холодном состоянии согласно технологическому процессу
Навык 1:
Осуществление технологического процесса по резке в холодном состоянии листового и сортового проката на станках, пилах различных типов, гильотинных ножницах и прессах
Умения:
5–6 разряд
1. Резка среднесортного проката в потоке; резка кромок листов и пакетов весом свыше 15 кг на гильотинных ножницах и порезка их на мерные длины; вырезка проб для лабораторных испытаний из листов толстолистовой стали весом 50 свыше 15 кг на гильотинных ножницах при задаче листов вручную; резка лент в рулонах на дисковых ножницах при скорости движения ленты свыше 3 м/с; продольная и поперечная резка листового металла в рулонах на дисковых и летучих ножницах разделочного агрегата при скорости движения полосы до 2 м/с; резка листового металла на мерные по ширине длины на дисковых ножницах агрегата роспуска рулонов при скорости движения полосы до 3 м/с; двухсторонняя продольная резка штрипсов в потоке трубоэлектросварочных станов, продольная и поперечная резка листового металла в рулонах высоколегированных и прецизионных марок стали и сплавов на дисковых ножницах при одновременной резке свыше 4 лент
2. Резка слитков на заготовки на слиткорезных агрегатах
3. Продольная и поперечная резка листового металла в рулонах на агрегатах продольно-поперечной резки на дисковых и летучих ножницах разделочного агрегата при скорости движения полосы свыше 5 м/с;
4. Резка и раскладка по группам отделки поверхности нержавеющей стали на агрегатах продольной и поперечной резки
5. Резка рулонного холоднокатаного и горячекатаного листового металла с обрезкой кромок; продольная и поперечная резка листового металла в рулонах на дисковых и летучих ножницах разделочного агрегата при скорости движения полосы от 2 до 5 м/с; резка листового металла на мерные по ширине длины на дисковых ножницах агрегата роспуска рулонов при скорости движения полосы свыше 3 м/с под руководством резчика более высокой квалификации
6. Задача среднесортного проката в агрегат резки вручную
7. Наладка обслуживаемого оборудования
Знания:
5-6 разряд
1. Правила наладки обслуживаемого оборудования
2. Назначение и способы применения используемых инструментов и приспособлений

1. Технологиялық процеске сәйкес суық күйдегі металл прокатын кесу бойынша операцияларды орындау
2. Суық металды кесу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес суық күйдегі металл прокатын кесу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Станоктарда, әртүрлі үлгідегі араларда, гильотинді қайшыларда және престерде табақты және сұрыптық прокатты суық күйінде кесу бойынша технологиялық процесті жүзеге асыру
Машықтар:
5-6 разряд
1. Орташа сортты прокатты ағынмен кесу; гильотинді қайшыларда салмағы 15 кг-нан асатын парақтар мен пакеттердің шеттерін кесу және оларды өлшенген ұзындықтарға кесу; парақтардың міндеті кезінде гильотинді қайшыларда салмағы 50 кг-нан 15 кг-нан асатын қалың табақты Болат парақтардан зертханалық сынақтар үшін сынамаларды кесу; таспаның қозғалыс жылдамдығы 3 кг-нан асатын кезде дискілі қайшылардағы орамдарда таспаларды кесу жолақтың қозғалыс жылдамдығы 2 м / с дейін болғанда кесу агрегатының дискілі және ұшатын қайшыларындағы орамдардағы табақ металды бойлық және көлденең кесу; жолақтың қозғалыс жылдамдығы 3 м / с дейін болғанда орамдарды тарату агрегатының дискілі қайшыларындағы ені бойынша өлшенетін табақ металды кесу; құбырэлектр дәнекерлеу ағынындағы штрипстерді екі жақты бойлық кесу 4 лентадан астам бір мезгілде кесу кезінде болат пен қорытпалардың жоғары легирленген және дәлме-дәл маркалы орамдарындағы табақты металды дискілі қайшыларда кесу, бойлық және көлденең кесу;
2. Құйма кескіш агрегаттардағы дайындамаларға құймаларды кесу;
3. Жолақтың қозғалыс жылдамдығы 5 м/с жоғары болған кезде кесу агрегатының дискілі және ұшатын қайшыларындағы бойлық-көлденең кесу агрегаттарындағы орамдардағы табақ металды бойлық және көлденең кесу;
4. Бойлық және көлденең кесу агрегаттарында тот баспайтын болаттың бетін әрлеу топтары бойынша кесу және орналастыру
5. Жиектерін қиып, суық илектелген және ыстықтай илектелген табақты металды кесу; жолақтың қозғалыс жылдамдығы 2-ден 5 м/с-қа дейін болған кезде кесу агрегатының дискілі және ұшатын қайшыларындағы табақты металды орамдарда бойлық және көлденең кесу; жолақтың қозғалыс жылдамдығы 3 м-ден жоғары болған кезде орамдарды тарату агрегатының дискілі қайшыларындағы ені бойынша өлшеуіш металды кесу/жоғары білікті оюшының басшылығымен
6. Қолмен кесу қондырғысына орташа сортты жалға беру міндеті
7. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау
Білімдер:
5-6 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықты баптау ережесі
2. Қолданылатын құралдар мен құрылғылардың мақсаты мен қолдану тәсілдері

21. Наименование государственного органа: Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Исполнитель: Кастаев Ж.А., +7 (705) 877 20 58, zhasulan.kastaev@mps.gov.kz.
22. Организации (предприятия) участвующие в разработке: -
23. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере машиностроения: протокол №4 от 13 декабря 2023 года.
24. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 26 января 2024 года.
25. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": № 00576/05 от 15 января 2024 года.
26. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 года.
27. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 3 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2024 года № 84
Профессиональный стандарт "Изготовление электро- и радиотехнических, электронных изделий"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Изготовление электро- и радиотехнических, электронных изделий" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере машиностроения.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
5) профессиональная квалификация – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
6) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;

21. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
Орындаушы: Қастаев Ж.Ә., +7 (705) 877 20 58, zhasulan.kastaev@mps.gov.kz.
22. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): -
23. Машина жасау саласындағы кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 13 желтоқсандағы № 4 хаттама.
24. Ұлттық кәсіптік біліктілік органы: 2024 жылғы 26 қаңтардағы қорытынды.
25. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасы: 2024 жылғы 15 қаңтардағы № 00576/05.
26. Нұсқа нөмірі және Шығарылған жылы: 1, 2024 нұсқасы.
27. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2024 жылғы 1 наурыздағы
№ 84 бұйрығына
3-қосымша
Кәсіптік стандарт "Электр және радиотехникалық, электрондық бұйымдарды дайындау"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Электр және радиотехникалық, электрондық бұйымдарды дайындау" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді машина жасау саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар мен кәсіпорындарда.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат берілмей жүргізілетін білім беру түрі;
4) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
5) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
6) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;

7) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
КС – Квалификационный справочник;
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
ОРК – Отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – Общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Изготовление электро- и радиотехнических, электронных изделий.
5. Код профессионального стандарта: С27511.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
27 Производство электрического оборудования;
27.5 Производство бытовых приборов;
27.51 Производство электрических бытовых приборов;
27.51.1 Производство электрических бытовых приборов, кроме холодильников и морозильников.
7. Краткое описание профессионального стандарта: разборка, ремонт и сборка простых узлов, аппаратов и арматуры электротехнического оборудования. Соединение деталей и узлов электромашин, электроприборов по электромонтажным схемам.
8. Перечень карточек профессий:
1) Электрослесарь по ремонту электрических машин - 2 уровень ОРК;
2) Оптик-механик - 2 уровень ОРК;
3) Монтажник радиоэлектронной аппаратуры и приборов - 2 уровень ОРК;
4) Слесарь-сборщик радиоэлектронной аппаратуры и приборов - 2 уровень ОРК;
5) Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств - 2 уровень ОРК;
6) Электрослесарь по ремонту электрических машин - 3 уровень ОРК;
7) Оптик-механик - 3 уровень ОРК;
8) Монтажник радиоэлектронной аппаратуры и приборов - 3 уровень ОРК;
9) Слесарь-сборщик радиоэлектронной аппаратуры и приборов - 3 уровень ОРК;
10) Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств - 3 уровень ОРК;
11) Электрослесарь по ремонту электрических машин - 4 уровень ОРК;
12) Оптик-механик - 4 уровень ОРК;
13) Испытатель электронного оборудования и изделий - 4 уровень ОРК;
14) Монтажник радиоэлектронной аппаратуры и приборов - 4 уровень ОРК;

7) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БА – Біліктілік анықтамалығы;
БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын;
ҰБШ – Ұлттық біліктілік шеңбері;
ЭҚТЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Электр және радиотехникалық, электрондық бұйымдарды дайындау.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C27511.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
27 Электр жабдықтарын өндіру;
27.5 Тұрмыстық техниканы өндіру;
27.51 Электрлік-тұрмыстық құралдар өндіру;
27.51.1 Тоңазытқыштар мұздатқыштардан басқа, электрлік тұрмыстық құралдар өндіру.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: электротехникалық жабдықтың қарапайым тораптарын, аппараттары мен арматурасын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру. Электр машиналарының, электр аспаптарының бөлшектері мен тораптарын электр монтаждық схемалар бойынша қосу.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 4 СБШ-нің деңгейі;
4) Оптик-механик - 2 СБШ-нің деңгейі;
5) Оптик-механик - 3 СБШ-нің деңгейі;
6) Оптик-механик - 4 СБШ-нің деңгейі;
7) Радиоэлектрондық құрылғылар инженері - 6 СБШ-нің деңгейі;
8) Электронды жабдықтар мен бұйымдарды сынақтан өткізуші - 4 СБШ-нің деңгейі;
9) Радиоэлектронды аппаратуралар мен құралдарды монтаждаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
10) Радиоэлектронды аппаратуралар мен құралдарды монтаждаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
11) Радиоэлектронды аппаратуралар мен құралдарды монтаждаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
12) Радиоэлектронды аппаратура мен құралдар слесарь-құрастырушысы - 2 СБШ-нің деңгейі;
13) Радиоэлектронды аппаратура мен құралдар слесарь-құрастырушысы - 3 СБШ-нің деңгейі;
14) Радиоэлектронды аппаратура мен құралдар слесарь-құрастырушысы - 4 СБШ-нің деңгейі;

15) Слесарь-сборщик радиоэлектронной аппаратуры и приборов - 4 уровень ОРК;
16) Электрослесарь по ремонту оборудования распределительных устройств - 4 уровень ОРК;
17) Инженер по радиоэлектронному оборудованию - 6 уровень ОРК;
18) Инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике - 6 уровень ОРК;
19) Инженер-приборист - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Электрослесарь по ремонту электрических машин":
Код группы:
8212-2
Код наименования занятия:
8212-2-005
Наименование профессии:
Электрослесарь по ремонту электрических машин
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Электрослесарь по ремонту электрических машин, 2-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 149 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 9)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22707)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 6 месяцев работ по профессиям: Электрослесарь по ремонту электрических машин; Сборщик электрического оборудования; Сборщик электрических машин и аппаратов
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Поддержание и восстановление исправности и (или) работоспособности и характеристик электрических машин и восстановление ресурса оборудования или его составных частей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по ремонту электрических машин;
2. Выполнение технологических операций по ремонту электрических машин согласно технологическому процессу.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по ремонту электрических машин
Навык 1:
Анализ нормативно-технической документации на ремонт электрических машин, согласно выданного наряд-задания и технологической карте
Умения:
2-3 разряд
1. Анализ исходных данных для выполнения технологических операция по разборке, ремонту и сборке узлов, аппаратов и арматуры электротехнического оборудования;
2. Чтение чертежей, технологической документации.
Знания:
2-3 разряд
1. Расположение и назначение электрических машин обслуживаемого участка, общие сведения об их устройстве и принципе работы;

15) Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 2 СБШ-нің деңгейі;
16) Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 3 СБШ-нің деңгейі;
17) Тарату құрылғылары жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр слесарі - 4 СБШ-нің деңгейі;
18) Бақылау-өлшеу аспатары және автоматика жөніндегі инженерлер - 6 СБШ-нің деңгейі;
19) Инженер-аспапшы - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі":
Топтың коды:
8212-2
Қызмет атауының коды:
8212-2-005
Кәсіптің атауы:
Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі, 2-6 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (9-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 149 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22707 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандықтар бойынша кемінде 6 ай жұмыс істеу: электр машиналарын жөндеу жөніндегі электр слесарі; электр жабдықтарын жинаушы; электр машиналары мен аппараттарын жинаушы
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электр машиналарының жабдықтарын және оларға жататын іске қосу-реттеу аппаратурасын, электрофильтрлерді жөндеу (және өзге де) жұмыстары
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электр машиналарын жөндеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес электр машиналарын жөндеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электр машиналарын жөндеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Берілген наряд-тапсырмаға және технологиялық картаға сәйкес электр машиналарын жөндеуге арналған нормативтік-техникалық құжаттаманы талдау
Машықтар:
1. Электр жабдығының тораптарын, аппараттары мен арматурасын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жөніндегі технологиялық операцияны орындау үшін бастапқы деректерді талдау
2. Сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқу
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін учаскенің электр машиналарының орналасуы мен мақсаты, олардың құрылымы мен жұмыс принципі туралы жалпы мәліметтер

7320-2
Код наименования занятия:
7320-2-012
Наименование профессии:
Оптик-механик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Оптик-механик, 2-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 112 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 65)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20250)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 6 месяцев работ по профессиям: Оптик-механик; Часовщик по ремонту механических часов; Часовщик по ремонту электронных и кварцевых часов
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение эффективности в производстве оптических узлов и приборов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к рабочему процессу
2. Выполнение технологических операций оптик - механика
3. Проведение контроля выполненной работы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к рабочему процессу
Навык 1:
Подготовка оборудования
Умения:
2-3 разряд
1. Анализ конструкторской и технической документации
2. Анализ принципа функционирования оптического узла
3. Наладка технологического оборудования
4. Изготовление конструктивных элементов для крепления, сборки и юстировки узла
5. Размещение конструктивных элементов в технологической таре
6. Подготовка к работе типовых контрольно-юстировочных приборов
8. Выверка типовых контрольно-юстировочных приборов
9. Выявлять и устранять возникающие неполадки оборудования
10. Использовать компьютерные технологии для конструирования оптических изделий
Знания:
2-3 разряд
1. Способы и методы подгонки оптических и металлических деталей
2. Назначение и устройство оптических узлов в приборах оптотехники
3. Назначение и приемы выполнения основных слесарных операций
4. Инструмент, приспособления и оборудование при выполнении слесарно-сборочных работ
5. Технология слесарно-сборочных работ
6. Система допусков и посадок
7. Требования государственных стандартов
8. Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и Единой системы технологической документации (ЕСТД)
9. Компьютерные технологии в области конструирования оптических изделий
10. Государственные и отраслевые стандарты, стандарты организации

7320-2
Қызмет атауының коды:
7320-2-012
Кәсіптің атауы:
Оптик-механик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандықтар бойынша кемінде 6 ай жұмыс: Оптик-механик; механикалық сағаттарды жөндеу бойынша сағат жасаушы; электрондық және кварцтық сағаттарды жөндеу бойынша сағат жасаушы
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оптикалық тораптар мен аспаптар өндірісіндегі тиімділікті қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыс процесіне дайындық
2. Оптикалық-механиктің технологиялық операцияларын орындау
3. Орындалған жұмысқа бақылау жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жұмыс процесіне дайындық
Дағды 1:
Жабдықты дайындау
Машықтар:
1. Конструкторлық және техникалық құжаттаманы талдау
2. Оптикалық түйіннің жұмыс істеу принципін талдау
3. Технологиялық жабдықты баптау
4. Торапты бекітуге, құрастыруға және туралауға арналған құрылымдық элементтерді дайындау
5. Технологиялық ыдыста құрылымдық элементтерді орналастыру
6. Үлгілік бақылау-реттеу аспаптарының жұмысына дайындық
8. Үлгілік бақылау-реттеу аспаптарын салыстыру
9. Жабдықтың ақауларын анықтау және жою
10. Оптикалық өнімдерді жобалау үшін компьютерлік технологияны қолданыңыз
Білімдер:
1. Оптикалық және металл бөлшектерді сәйкестендіру әдістері мен әдістері
2. Оптотехника аспаптарындағы оптикалық тораптардың мақсаты мен құрылысы
3. Негізгі слесарлық операцияларды орындаудың мақсаты мен тәсілдері
4. Слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау кезіндегі құрал-саймандар, құрылғылар мен жабдықтар
5. Слесарлық-құрастыру жұмыстарының технологиясы
6. Төзімділік және қону жүйесі
7. Мемлекеттік стандарттардың талаптары
8. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі (КҚБЖ)және технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі (ТҚБЖ)
9. Оптикалық бұйымдарды жобалау саласындағы компьютерлік технологиялар
10. Мемлекеттік және салалық стандарттар, ұйым стандарттары

26. Карточка профессии "Инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике":
Код группы:
2152-4
Код наименования занятия:
2152-4-001
Наименование профессии:
Инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Инженер контрольно-измерительных приборов и автоматики.

26. Кәсіптің карточкасы "Бақылау-өлшеу аспатары және автоматика жөніндегі инженерлер":
Топтың коды:
2152-4
Қызмет атауының коды:
2152-4-001
Кәсіптің атауы:
Бақылау-өлшеу аспатары және автоматика жөніндегі инженерлер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Бақылау-өлшеу аспатары және автоматика жөніндегі инженер.

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22003)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет работ по профессиям: Инженер-электроник; Инженер контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Разработка, производство и эксплуатация контрольно-измерительных приборов и автоматики
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к рабочему процессу эксплуатации контрольно-измерительных приборов и автоматики
2. Текущий ремонт и контроль за техническим состоянием и безопасной эксплуатацией оборудования контрольно-измерительных приборов и автоматики
3. Контроль качества и техническое обслуживание контрольно-измерительных приборов и автоматики
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к рабочему процессу эксплуатации контрольно-измерительных приборов и автоматики
Навык 1:
Подготовка к производству и эксплуатации контрольно-измерительных приборов и автоматики
Умения:
1. Диагностика контрольно-измерительных приборов и автоматики
2. Регулировка и настройка контрольно-измерительных приборов и автоматики
4. Диагностика контрольно-измерительных приборов и автоматики, применение измерительного оборудования для их тестирования.
5. Регулировка параметров приборов и оборудования при проведении технической эксплуатации.
6. Соблюдение требований по охране труда и промышленной санитарии при выполнении функциональных обязанностей.
7. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты;
8. Использование средств пожаротушения
9. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
1. Основы черчения
2. Основы метрологии
3. Конструкции, особенностей эксплуатации и настройки контрольно-измерительных приборов для ее тестирования перед применением
4. Устройства и правила применения контрольно-измерительных приборов и автоматики
5. Способы, инструменты и оборудование для регулировки и настройки контрольно-измерительных приборов и автоматики.
6.Требования инструкции по охране труда на работе;

"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы No 553 бұйрығы (Мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) № 22003 нормативтік құқықтық актілері)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандықтар бойынша кемінде 3 жыл жұмыс істеген: инженер-электроника; бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика инженері.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы әзірлеу, өндіру және пайдалану
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы пайдаланудың жұмыс процесіне дайындау
2. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жабдықтарының техникалық жай-күйін және қауіпсіз пайдаланылуын ағымдағы жөндеу және бақылау
3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың сапасын бақылау және техникалық қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы пайдаланудың жұмыс процесіне дайындау
Дағды 1:
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы өндіруге және пайдалануға дайындау
Машықтар:
1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың диагностикасы
2. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы реттеу және баптау
4. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың диагностикасы, оларды сынау үшін өлшеу жабдығын қолдану.
5. Техникалық пайдалану кезінде аспаптар мен жабдықтардың параметрлерін реттеу.
6. Функционалдық міндеттерді орындау кезінде еңбекті қорғау және өнеркәсіптік санитария жөніндегі талаптарды сақтау.
7. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану;
8. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
9. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану
Білімдер:
1. Сызу негіздері
2. Метрология негіздері
3. Қолданар алдында оны тестілеуге арналған бақылау-өлшеу аспаптарының конструкциялары, пайдалану ерекшеліктері және баптаулары
4. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы қолдану құрылғылары мен ережелері
5. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы реттеу және баптауға арналған тәсілдер, құралдар мен жабдықтар.
6.Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары;

7. Правила безопасного выполнения работ;
8. Требований пожарной безопасности;
9. Правил пользования средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по изготовлению контрольно-измерительных приборов и автоматики
Умения:
1. Чтение чертежей, принципиальных электрических схем, технологической документации по производству контрольно-измерительных приборов и автоматики
2. Анализ исходных данных для изготовления контрольно-измерительных приборов и автоматики
3. Проведение расчетов, разработка функциональных и принципиальных электрических схем, необходимых при изготовлении контрольно-измерительных приборов и автоматики
Знания:
1. Машиностроительное черчение
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт), функциональных и принципиальных электрических схем контрольно-измерительных приборов и автоматики
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Текущий ремонт и контроль за техническим состоянием и безопасной эксплуатацией оборудования контрольно-измерительных приборов и автоматики
Навык 1:
Обеспечение эксплуатации, техническое обслуживание и ремонт оборудования контрольно-измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Умения:
1. Обеспечивает эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт оборудования контрольно-измерительных приборов и автоматики (КИПиА) в соответствии с правилами, инструкциями и приказами.
2. Осуществляет контроль за техническим состоянием и безопасной эксплуатацией оборудования, участвует в расследовании причин его выхода из строя.
3. Ведет учет и анализ отказов оборудования и замечаний, обобщает опыт эксплуатации оборудования, составляет отчеты.
4. Разрабатывает мероприятия по совершенствованию эксплуатации, технического обслуживания и ремонта систем КИПиА, составляет техническое задание и контролирует его выполнение.
5. Рассматривает техническую документацию на новые системы КИПиА, готовит предложения по устранению замечаний.
6. Принимает участие в разработке и внедрении технологических карт, программ, проектов организации труда, стандартов и инструкций по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту оборудования.
7. Рассматривает рационализаторские предложения и изобретения, обобщает и распространяет передовой опыт по эксплуатации и ремонту оборудования КИПиА.
8. Разрабатывает предложения по нормативам технического обслуживания и ремонта оборудования. Составляет заявки на запасные части, материалы, инструмент и средства измерений.
9. Организует приемку из монтажа и наладку вновь смонтированного оборудования КИПиА, проводит экспериментальные работы на оборудовании.

7. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
9. Жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматиканы дайындау бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика өндірісі бойынша сызбаларды, принципті электр схемаларын, технологиялық құжаттаманы оқу
2. Бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматиканы дайындау үшін бастапқы деректерді талдау
3. Есептеулер жүргізу, бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы дайындау кезінде қажетті функционалдық және қағидаттық электр схемаларын әзірлеу
Білімдер:
1. Машина жасау сызбасы
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды), бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың функционалдық және қағидаттық электр схемаларын оқу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жабдықтарының техникалық жай-күйін және қауіпсіз пайдаланылуын ағымдағы жөндеу және бақылау
Дағды 1:
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жабдықтарын пайдалануды, оларға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қағидаларға, нұсқаулықтар мен бұйрықтарға сәйкес бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жабдықтарын пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді қамтамасыз етеді.
2. Жабдықтың техникалық жай-күйін және қауіпсіз пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады, оның істен шығу себептерін тексеруге қатысады.
3. Жабдықтың істен шығуы мен ескертулерін есепке алуды және талдауды жүргізеді, жабдықты пайдалану тәжірибесін жинақтайды, есептер жасайды.
4. БӨАА жүйелерін пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді, техникалық тапсырма жасайды және оның орындалуын бақылайды.
5. БӨАА-ның жаңа жүйелеріне техникалық құжаттаманы қарайды, ескертулерді жою бойынша ұсыныстар дайындайды.
6. Технологиялық карталарды, бағдарламаларды, еңбекті ұйымдастыру жобаларын, жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі стандарттар мен нұсқаулықтарды әзірлеуге және енгізуге қатысады.
7. Рационализаторлық ұсыныстар мен өнертабыстарды қарастырады, БӨАА жабдықтарын пайдалану және жөндеу бойынша озық тәжірибелерді жинақтайды және таратады.
8. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу нормативтері бойынша ұсыныстар әзірлейді. Қосалқы бөлшектерге, материалдарға, құрал-саймандарға және өлшеу құралдарына өтінімдер жасайды.
9. БӨАА-ның жаңадан орнатылған жабдықтарын монтаждаудан қабылдауды және баптауды ұйымдастырады, жабдықта эксперименттік жұмыстар жүргізеді.

10. Составляет графики технического обслуживания и ремонта систем КИПиА, средств измерений и автоматизации.
11. Обеспечивает выполнение графиков профилактических осмотров и различных видов ремонта оборудования КИПиА, принимает участие в проверке работоспособности систем КИПиА.
12. Организует внедрение передовых методов и приемов труда, осуществляет выполнение мероприятий по аттестации и рационализации рабочих мест.
13. Проводит обучение и оказывает помощь работникам при освоении ими новых систем КИПиА и средств измерений.
14. Принимает участие в тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим
Знания:
1. Методические и нормативные документы по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту оборудования контрольно-измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
2. Перспективы развития схем и систем контрольно-измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
3. Основы метрологии, цели и задачи метрологического обеспечения; организацию ремонта и технического обслуживания оборудования
4. Систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации приборного оборудования
5. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и принципы работы оборудования, правила технической эксплуатации
6. Принципы планирования технического обслуживания и ремонта
7. Порядок составления заявок на оборудование, материалы, запасные части, инструмент
8. Порядок тарификации работ и работников, положения по оплате труда
9. Основы экономики, организации производства, труда и управления
10. Основы трудового законодательства; правила по охране окружающей среды
11. Правила по охране труда и пожарной безопасности; правила внутреннего трудового распорядка
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества и техническое обслуживание контрольно-измерительных приборов и автоматики
Навык 1:
Подведение аналитических выводов по проведенной работе
Умения:
1. Составление и оформление заявок на поставку запасных частей, инструментов, принадлежностей и материалов для проведения ремонтных работ контрольно-измерительных приборов и автоматики
2. Диагностирование неисправностей в контрольно-измерительных приборах и автоматике
3. Устранение неисправностей, приводящих к возникновению неработоспособного состояния контрольно-измерительных приборов и автоматики
4. Проверка функционирования контрольно-измерительных приборов и автоматики после проведения ремонтных работ
5. Подготовка отчетной документации по результатам ремонта контрольно-измерительных приборов и автоматики
6. Анализ исходных данных для испытания простых машиностроительных изделий на предмет выявления брака

10. БӨАА жүйелеріне, өлшеу және автоматтандыру құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу кестесін жасайды.
11. БӨАА жабдықтарын профилактикалық тексеру және әр түрлі жөндеу кестелерінің орындалуын қамтамасыз етеді, БӨАА жүйелерінің жұмысқа қабілеттілігін тексеруге қатысады.
12. Еңбектің озық әдістері мен тәсілдерін енгізуді ұйымдастырады, жұмыс орындарын аттестаттау және ұтымды ету жөніндегі іс-шараларды орындауды жүзеге асырады.
13. БӨАА-ның жаңа жүйелері мен өлшеу құралдарын игеру кезінде оқытуды жүргізеді және қызметкерлерге көмек көрсетеді.
14. Жұмыстарды тарифтеуге және жұмысшыларға біліктілік разрядтарын беруге қатысады
Білімдер:
1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика жабдықтарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі әдістемелік және нормативтік құжаттар (БӨАА)
2. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика (БӨАА) схемалары мен жүйелерін дамыту перспективалары
3. Метрология негіздері, метрологиялық қамтамасыз етудің мақсаттары мен міндеттері; жабдықты жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
4. Аспаптық жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеу және ұтымды пайдалану жүйесі
5. Жабдықтың техникалық сипаттамалары, құрылымдық ерекшеліктері, мақсаты мен жұмыс принциптері, техникалық пайдалану ережелері
6. Техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жоспарлау принциптері
7. Жабдыққа, материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құрал-саймандарға өтінімдер жасау тәртібі
8. Жұмыстар мен қызметкерлерді тарифтеу тәртібі, еңбекақы төлеу жөніндегі ережелер
9. Экономика, өндірісті ұйымдастыру, Еңбек және басқару негіздері
10. Еңбек заңнамасының негіздері; қоршаған ортаны қорғау жөніндегі ережелер
11. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар; ішкі еңбек тәртібінің қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың сапасын бақылау және техникалық қызмет көрсету
Дағды 1:
Жүргізілген жұмыс бойынша талдамалық қорытындылар шығару
Машықтар:
1. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін қосалқы бөлшектерді, құралдарды, керек-жарақтар мен материалдарды жеткізуге өтінімдер жасау және ресімдеу
2. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматикадағы ақауларды диагностикалау
3. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың жұмыс істемейтін жай-күйінің туындауына әкелетін ақауларды жою
4. Жөндеу жұмыстарын жүргізгеннен кейін бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматиканың жұмыс істеуін тексеру
5. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы жөндеу нәтижелері бойынша есепті құжаттаманы дайындау
6. Ақауды анықтау үшін қарапайым машина жасау бұйымдарын сынау үшін бастапқы деректерді талдау

7. Подготовка контрольно-измерительного инструмента и приспособлений к выполнению технологической операции по испытанию радиоэлектронных изделий, их деталей, узлов и механизмов
8. Документальное оформление результатов испытаний изделий, их деталей, узлов и механизмов
9. Поддержка состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности
10. Применение средств индивидуальной и коллективной защиты при выполнении испытания
Знания:
1. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы
3. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации
4. Последовательность действий при испытаниях простых радиоэлектронных изделий, их деталей, узлов и механизмов
5. Приоритеты в постановке задачи по проведению ремонта
6. Принципы работы, устройство, технические возможности контрольно-измерительных приборов и автоматики
7. Теория и практика эксплуатации контрольно-измерительных приборов и автоматики
8. Виды и содержание эксплуатационных документов
9. Содержание мероприятий по вводу в эксплуатацию контрольно-измерительных приборов и автоматики
10. Способы настройки контрольно-измерительных приборов и автоматики
11. Способы монтажа контрольно-измерительных приборов и автоматики
12. Методы технического обеспечения эксплуатации контрольно-измерительных приборов и автоматики
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, стрессоустойчивость, аккуратность, критическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:

7. Радиоэлектрондық бұйымдарды, олардың бөлшектерін, тораптары мен механизмдерін сынау жөніндегі технологиялық операцияны орындауға бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларын дайындау
8. Бұйымдарды, олардың бөлшектерін, тораптары мен механизмдерін сынау нәтижелерін құжаттамалық ресімдеу
9. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қолдау
10. Сынақты орындау кезінде жеке және ұжымдық қорғау құралдарын қолдану
Білімдер:
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасы
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі
3. Ұйымда қолданылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны
4. Қарапайым радиоэлектрондық бұйымдарды, олардың бөлшектерін, тораптары мен механизмдерін сынау кезіндегі іс-қимылдар реттілігі
5. Жөндеу жұмыстарын жүргізу бойынша міндеттерді қоюдағы басымдықтар
6. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканың жұмыс принциптері, құрылымы, техникалық мүмкіндіктері
7. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы пайдалану теориясы мен практикасы
8. Пайдалану құжаттарының түрлері мен мазмұны
9. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы пайдалануға беру жөніндегі іс-шаралардың мазмұны
10. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы баптау тәсілдері
11. Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматиканы монтаждау тәсілдері
12. Бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматиканы пайдалануды техникалық қамтамасыз ету әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, сыни ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ 15543.1-89. Межгосударственный стандарт. Изделия электротехнические и другие технические изделия. Общие требования в части стойкости к климатическим внешним воздействующим факторам;
2) ГОСТ 16465-70. Межгосударственный стандарт. Сигналы радиотехнические измерительные. Термины и определения;
3) ГОСТ 27418-87. Межгосударственный стандарт. Аппаратура радиоэлектронная бытовая. Термины и определения;
4) ГОСТ 20.57.406-81. Межгосударственный стандарт. Комплексная система контроля качества. Изделия электронной техники, квантовой электроники и электротехнические. Методы испытаний;

1) МЕМСТ 15543.1-89. Мемлекетаралық стандарт. Электротехникалық бұйымдар және басқа да техникалық бұйымдар. Климаттық сыртқы әсер етуші факторларға төзімділік бөлігіндегі Жалпы талаптар;
2) МЕМСТ 16465-70. Мемлекетаралық стандарт. Радиотехникалық өлшеу сигналдары. Терминдер мен анықтамалар;
3) МЕМСТ 27418-87. Мемлекетаралық стандарт. Тұрмыстық радиоэлектрондық Аппаратура. Терминдер мен анықтамалар;
4) МЕМСТ 20.57.406-81. Мемлекетаралық стандарт. Сапаны бақылаудың кешенді жүйесі. Электрондық техника, кванттық электроника және электротехникалық бұйымдар. Сынақ әдістері;

5) ГОСТ 18311-80. Межгосударственный стандарт. Изделия электротехнические. Термины и определения основных понятий.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженеры-технологи
6
Инженеры по контролю качества
6
Инженеры по организации производства
7
Главный инженер
27. Карточка профессии "Инженер-приборист":
Код группы:
2152-4
Код наименования занятия:
2152-4-002
Наименование профессии:
Инженер-приборист
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
-
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет работ по профессиям: Инженер-электроник; Инженер по контрольно-измерительным приборам и автоматике
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Организация и обеспечение правильной технической эксплуатации и бесперебойной работы приборов и инструментов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение контрольных и типовых испытаний деталей и приборов
2. Планово-экономическая деятельность
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение контрольных и типовых испытаний деталей и приборов
Навык 1:
Работа по обеспечение правильной технической эксплуатации и бесперебойной работы приборов и инструментов
Умения:
1. Испытание сложных, экспериментальных и высокочастотных приборов;
2. Сложное испытание приборов при разработке конструкций-изделий и технологии производства с применением стандартной аппаратуры (осциллограф, волномер, звуковой генератор, анализатор спектра частот и другое) и дополнительной аппаратуры, необходимой для данной разработки;
3. Измерение и вычисление по формулам параметров изделий (мощность, коэффициент стоячей волны, потери в режиме передачи и другое)
Знания:
1. Устройство испытательного оборудования, его кинематику, электрическую, вакуумную и другие схемы, правила наладки и проверки на точность;
2. Устройство, назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов;
3. Технические условия на испытания сложных изделий;
4. Методику измерения основных параметров;
5. Методику проведения длительных испытаний нескольких (более 5) типов изделий;
6. Методику проведения механических и климатических испытаний;
7. Методику испытаний на стабильность, безотказность и долговечность;
8. Методы и режимы испытаний изделий токами высокой частоты и высоким напряжением;
9. Конструкцию и типы испытываемых изделий;
10. Основы технологии их изготовления;
11. Принципиальные схемы и типы разводов инверторов;
12. Правила применения пересчетных таблиц, графиков, логарифмической линейки;
13. Основные физико-химические процессы в испытываемых изделиях;
14. Основы радиотехники, электротехники и свч техники в пределах выполняемой работы
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Дополнительная проверка приборов
Умения:

5) МЕМСТ 18311-80. Мемлекетаралық стандарт. Электротехникалық бұйымдар. Негізгі ұғымдардың терминдері мен анықтамалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Техник-технолог
6
Инженер-технолог
6
Бас инженер
7
Зауыт/кәсіпорын/ұйым директоры
27. Кәсіптің карточкасы "Инженер-аспапшы":
Топтың коды:
2152-4
Қызмет атауының коды:
2152-4-002
Кәсіптің атауы:
Инженер-аспапшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандықтар бойынша кемінде 3 жыл жұмыс істеген: инженер-электроника; бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика жөніндегі инженер
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аспаптар мен аспаптардың дұрыс техникалық пайдаланылуын және үздіксіз жұмыс істеуін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Аспаптар мен аспаптардың дұрыс техникалық пайдаланылуын және үздіксіз жұмыс істеуін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
2. Жоспарлы-экономикалық қызмет
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Аспаптар мен аспаптардың дұрыс техникалық пайдаланылуын және үздіксіз жұмыс істеуін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Дағды 1:
Жабдықтарды пайдалануға дайындау аспаптар мен құралдардың жұмысын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Пайдалану орнында аспаптарды монтаждау;
2. Аспаптардың дәлдік, жылдамдық, кедергіге төзімділік және т. б. класына сәйкестігін тексеру.;
3. Ақаулы және өз ресурсын әзірлеген аспаптарды ауыстыру;
4. Аспаптарды монтаждаудың дұрыстығын, қосылу схемасының технологиялық, электрлік және қағидаттық схемаларға сәйкестігін тексеру;
5. Оларды дайындау кезінде өндірістік процестерді қамтамасыз ету;
6. Дайын бұйымдардың техникалық регламенттер мен нормаларға сәйкестігін тексеру;
7. Техникалық құжаттаманы жүргізу, аспаптарды таңбалау
Білімдер:
1. Стандарттау саласындағы техникалық шарттардың, ережелер мен нұсқаулықтардың нормативтік құқықтық құжаттамасы.
2. Аспаптар мен құралдарды тексеру әдістемесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Аспаптарды қосымша тексеру және ақаулы аспаптарды анықтау
Машықтар:

1. Тренировка приборов в различных режимах;
2. Исследование электрическими методами процессов полимеризации сложных изоляционных материалов;
3. Настройка, наблюдение за режимом работы генератора, наладка и регулирование аппаратуры высоких классов точности;
4. Составление протоколов типовых испытаний
Знания:
1. Конструкцию, способы и правила проверки на точность испытательных установок, схем, стендов и приборов для измерения электрических параметров;
2. Способы устранения основных неисправностей оборудования;
3. Способы установки, крепления и выверки сложных изделий;
4. Методы определения последовательности процесса испытаний;
5. Правила вычисления параметров изделий при помощи формул, таблиц, графиков, номограмм;
6. Конструктивные особенности и технологию производства испытываемых изделий и схем;
7. Входные и выходные параметры изделий
8. Требуется среднее профессиональное образование
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Дополнительная проверка приборов
Умения:
1. Измерение и построение модуляционных характеристик в статическом и динамическом режимах;
2. Управление комплексом сложного испытательного оборудования;
3. Составление паспортов
Знания:
1. Конструкцию, способы и правила проверки на точность испытательных установок, схем, стендов и приборов для измерения электрических параметров;
2. Способы устранения основных неисправностей оборудования;
3. Способы установки, крепления и выверки сложных изделий;
4. Методы определения последовательности процесса испытаний;
5. Правила вычисления параметров изделий при помощи формул, таблиц, графиков, номограмм;
6. Конструктивные особенности и технологию производства испытываемых изделий и схем;
7. Входные и выходные параметры изделий
8. Требуется среднее профессиональное образование
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Планово-экономическая деятельность
Навык 1:
Плановые работы
Умения:
1. Анализ информации, технических данных, показателей и результатов работы приборов и инструментов, их обобщение и систематизация.
2. Разработка предложений по развитию инструментальной и приборной базы предприятия.
3. Навыки календарного планирования на короткий промежуток времени и перспективы
Знания:
1. Методов проведения технико-экономических расчетов.
2.Основы планирования.
3. Основы экономики.
4. Порядок оформления технической документации
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость, аккуратность, критическое мышление, коммуникабельность, профессиональный подход к работе
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Аспаптарды әртүрлі режимдерде және бағдарламалық қондырғыларда жаттықтыру;
2. Бақылау аспаптарының (эталондардың)көмегімен дайын аспаптарды сынауға арналған қондырғыларды баптауды мерзімді тексеру;
3. Ақаулы аспаптарды анықтау және жарамды аспаптарды жіктеу
Білімдер:
1. Бөлшектердің атауы мен мақсаты және қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс принципі;
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану шарттары;
3. Бұйымдарды кернеу астында ұстау уақыты;
4. Орындалатын жұмыс шегінде электр және Радиотехника негіздері;
5. Аспаптарды бақылау сынақтарының түпкілікті нәтижелерін ресімдеу ережесі;
6. Вольт-Ампер сипаттамалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Аспаптарды қосымша тексеру
Машықтар:
1. Статикалық және динамикалық режимдерде модуляциялық сипаттамаларды өлшеу және құру;
2. Күрделі сынақ жабдықтары кешенін басқару;
3. Төлқұжат жасау
Білімдер:
1. Электр параметрлерін өлшеуге арналған сынақ қондырғыларының, схемалардың, стендтер мен аспаптардың дәлдігін тексеру конструкциясы, тәсілдері мен қағидалары;
2. Жабдықтың негізгі ақауларын жою әдістері;
3. Күрделі бұйымдарды орнату, бекіту және салыстыру әдістері;
4. Сынақ процесінің реттілігін анықтау әдістері;
5. Формулалар, кестелер, графиктер, номограммалар көмегімен бұйымдардың параметрлерін есептеу ережесі;
6. Сыналатын бұйымдар мен схемаларды өндірудің конструктивтік ерекшеліктері мен технологиясы;
7. Өнімнің кіріс және шығыс параметрлері
8. Орта кәсіптік білім қажет
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жоспарлы-экономикалық қызмет
Дағды 1:
Жоспарлы жұмыстар
Машықтар:
1. Аспаптар мен құралдардың ақпаратын, техникалық деректерін, көрсеткіштері мен жұмыс нәтижелерін талдау, оларды жалпылау және жүйелеу.
2. Кәсіпорынның аспаптық және аспаптық базасын дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3. Қысқа уақыт пен перспективаға арналған күнтізбелік жоспарлау дағдылары
Білімдер:
1. Техникалық-экономикалық есептеулерді жүргізу әдістері.
2.Жоспарлау негіздері.
3. Экономика негіздері.
4. Техникалық құжаттаманы ресімдеу тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, сыни ойлау, қарым-қатынас, жұмысқа кәсіби көзқарас
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

25.6 Обработка металлов и нанесение покрытий на металлы; основные технологические процессы машиностроения;
25.62 Основные технологические процессы машиностроения;
25.62.0 Основные технологические процессы машиностроения.
7. Краткое описание профессионального стандарта: обеспечение качества поковок и производительности при ручной ковке; обеспечение качества и производительности при ковке поковок и изделий на молотах и прессах; горячая объемная штамповка из металлов и сплавов на автоматах и комплексах, автоматических и полуавтоматических линиях; холодная штамповка изделий из металлов и сплавов, и неметаллических материалов на машинах и автоматах холодной прессовки; обеспечение качества изделий методами холодной штамповки на прессах.
8. Перечень карточек профессий:
1) Кузнец ручной ковки - 2 уровень ОРК;
2) Кузнец (общий профиль) - 2 уровень ОРК;
3) Кузнец на молотах и прессах - 2 уровень ОРК;
4) Штамповщик - 2 уровень ОРК;
5) Кузнец ручной ковки - 3 уровень ОРК;
6) Кузнец (общий профиль) - 3 уровень ОРК;
7) Кузнец на молотах и прессах - 3 уровень ОРК;
8) Штамповщик - 3 уровень ОРК;
9) Кузнец-штамповщик на ротационных машинах - 3 уровень ОРК;
10) Наладчик кузнечно-прессового оборудования - 3 уровень ОРК;
11) Кузнец ручной ковки - 4 уровень ОРК;
12) Кузнец (общий профиль) - 4 уровень ОРК;
13) Кузнец на молотах и прессах - 4 уровень ОРК;
14) Штамповщик - 4 уровень ОРК;
15) Кузнец-штамповщик на ротационных машинах - 4 уровень ОРК;
16) Наладчик кузнечно-прессового оборудования - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Кузнец ручной ковки":
Код группы:
7221-1
Код наименования занятия:
7221-1-004
Наименование профессии:
Кузнец ручной ковки
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Кузнец ручной ковки, 2-5 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 6 месяцев работ по профессиям: Кузнец (общий профиль); Кузнец драгоценных металлов; Кузнец на молотах и прессах; Кузнец ручной ковки.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7221-1-001 Кузнец (общий профиль)
7221-1-003 Кузнец на молотах и прессах
Основная цель деятельности:
Предоставление услуг по ковке, прессованию, объемной и листовой штамповке и профилированию листового металла
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

25.6 Металдарды өңдеу және металдарға қаптамалар жалату; машина жасаудың негізгі технологиялық процестері;
25.62 Машина жасаудың негізгі технологиялық процестері;
25.62.0 Машина жасаудың негізгі технологиялық процестері.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: соғудың сапасын және қолмен соғудағы өнімділікті қамтамасыз ету. Балғалар мен престерді қолданып соғу және бұйымдарды соғу кезінде сапа мен өнімділікті қамтамасыз ету. Автоматтар мен кешендерде, автоматты және жартылай автоматты желілерде металдар мен қорытпаларды ыстық штамптау. Металдар мен қорытпалардан жасалған бұйымдарды, металл емес материалдарды суық престеу станоктарында және автоматтарда суық штамптау. Престе суық штамптау әдістерін қолдана отырып, өнімнің сапасын қамтамасыз ету.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Қолмен соғатын ұста - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Қолдан соғылған ұста - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Қолмен соғатын ұста - 4 СБШ-нің деңгейі;
4) Темір ұстасы (жалпы бейін) - 2 СБШ-нің деңгейі;
5) Темір ұстасы (жалпы бейін) - 3 СБШ-нің деңгейі;
6) Темір ұстасы (жалпы бейін) - 4 СБШ-нің деңгейі;
7) Балға және пресс ұстасы - 2 СБШ-нің деңгейі;
8) Балға және пресс ұстасы - 3 СБШ-нің деңгейі;
9) Балға және пресс ұстасы - 4 СБШ-нің деңгейі;
10) Қалыптаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
11) Қалыптаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
12) Қалыптаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
13) Ротациялық машиналарды штампылаушы ұста - 3 СБШ-нің деңгейі;
14) Ротациялық машиналарды штампылаушы ұста - 4 СБШ-нің деңгейі;
15) Ұсталық-пресс жабдығын баптаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
16) Ұсталық-пресс жабдығын баптаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Қолмен соғатын ұста":
Топтың коды:
7221-1
Қызмет атауының коды:
7221-1-004
Кәсіптің атауы:
Қолмен соғатын ұста
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Темір ұсталары, 2-5 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө Бұйрығы бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мына мамандықтар бойынша кемінде 6 ай жұмыс өтілі: Ұста (жалпы профиль); асыл металдардың ұстасы; Балғалар мен престердегі темір ұстасы; Қолмен соғатын ұста.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Темір ұстасы (жалпы бейін)
Балға және пресс ұстасы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Соғу, престеу, көлемді және қаңылтыр штамптау және қаңылтыр профильдеу бойынша қызметтерді көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение подготовительных работ для проведения ковки
2. Выполнение технологических операций по ковке согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной ковки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных работ для проведения ковки
Навык 1:
Подготовка к выполнению ковки
Умения:
2-й разряд
1. Удаление поверхностных дефектов проката перед ковкой.
2. Получение необходимого проката со склада и проведение входного контроля.
3. Резка на заготовки проката заданного профиля, необходимой длины и количества.
4. Проверка работоспособности и исправности кузнечного горна.
5. Выбор и проверка основного инструмента.
6. Выбор и проверка вспомогательного инструмента.
7. Обслуживание кузнечного горна перед началом работы.
8. Проверка состояния рабочего места на соответствие требованиям безопасности.
9. Подготовка кузнечного горна к работе перед нагревом металла.
10. Определение последовательности переходов ковки.
11. Подготовка к работе основного инструмента для ковки простых поковок небольшой массы.
12. Подготовка к работе вспомогательного инструмента и приспособления для ковки простых поковок небольшой массы.
13. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
14. Использование средств пожаротушения.
15. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
2-й разряд
1. Правила чтения технологической и конструкторской документации.
2. Виды дефектов и брака в заготовках, возникающих при резке проката.
3. Основные свойства металлов и сплавов.
4. Основные группы и марки обрабатываемых ковкой металлов и сплавов.
5. Виды и размеры исходных заготовок для ковки простых поковок небольшой массы.
6. Классификация кузнечных операций ковки.
7. Способы зачистки поверхностных дефектов проката.
8. Способы и схемы резки проката на заготовки.
9. Конструкции воздуходувных систем кузнечных горнов и правила их эксплуатации.
10. Конструкции кузнечных горнов и правила эксплуатации.
11. Виды топлива, используемого для кузнечного горна.
12. Последовательность розжига и правила обслуживания кузнечного горна перед началом работы.
13. Классификация и назначение основного инструмента для ковки простых поковок небольшой массы.
14. Классификация и назначение вспомогательного инструмента для ковки простых поковок небольшой массы.
15. Правила обслуживания кузнечного инструмента перед началом работы.
16. Требования охраны труда и промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по ковке
Умения:
2-й разряд
1. Чтение чертежей, технологической документации.

1. Соғуға дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процесс бойынша соғудың технологиялық операцияларын жүргізу
3. Аяқталған соғылмалардың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Соғуға дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Соғуға дайындық
Машықтар:
2-ші санат
1. Прокаттағы беттік ақауларды соғу алдында жою.
2. Қоймадан қажетті прокаттарды қабылдау және кіріс тексеруін жүргізу.
3. Берілген профильдегі, қажетті ұзындық пен мөлшердегі прокаттарды кесу.
4. Ұстағыштың функционалдығы мен жұмысқа жарамдылығын тексеру.
5. Негізгі құралды таңдау және тексеру.
6. Көмекші құралдарды таңдау және тексеру.
7. Жұмысты бастамас бұрын ұстаханаға техникалық қызмет көрсету.
8. Жұмыс орнының жағдайын қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін тексеру.
9. Металды қыздыру алдында ұстаны жұмысқа дайындау.
10. Соғу өткелдерінің реттілігін анықтау.
11. Массасы аз қарапайым соғылмаларды соғуға арналған негізгі құралды жұмысқа дайындау.
12. Көмекші құралдар мен шағын массадағы қарапайым соғылмаларды соғуға арналған құрылғыларды жұмысқа дайындау.
13. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану.
14. Өрт сөндіргіш заттарды қолдану.
15. Алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін қолдану
Білімдер:
2-ші санат
1. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқу ережелері.
2. Прокатты кесу кезінде пайда болатын дайындамалардағы ақаулар мен ақаулардың түрлері.
3. Металдар мен қорытпалардың негізгі қасиеттері.
4. Соғу әдісімен өңделетін металдар мен қорытпалардың негізгі топтары мен маркалары.
5. Массасы аз қарапайым соғылмаларды соғуға арналған бастапқы дайындамалардың түрлері мен өлшемдері.
6. Соғу операцияларының классификациясы.
7. Прокаттағы беттік ақауларды тазалау әдістері.
8. Прокатты дайындамаларға кесу әдістері мен схемалары.
9. Соғылмалардың үрлеу жүйелерінің конструкциялары және оларды пайдалану ережелері.
10. Соғылмалардың конструкциялары және пайдалану ережелері.
11. Ұстаға қолданылатын отын түрлері.
12. Тұтану реті және жұмысты бастамас бұрын ұстаханаға қызмет көрсету ережелері.
13. Массасы аз қарапайым соғылмаларды соғуға арналған негізгі құралдың жіктелуі және тағайындалуы.
14. Массасы аз қарапайым соғылмаларды соғуға арналған көмекші құралдардың жіктелуі және тағайындалуы.
15. Жұмысты бастамас бұрын ұсталық құралдарға қызмет көрсету ережелері.
16. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Соғудың конструкторлық және технологиялық құжаттамасын зерттеу
Машықтар:
2-ші санат
1. Сызбаларды, технологиялық құжаттамаларды оқу.

2. Анализ исходных данных для выполнения обработки поверхностей заготовки.
3. Владение способами термообработки точного контрольного инструмента и применяемых материалов.
4. Расчеты и геометрические построения, необходимые при изготовлении инструмента, деталей и узлов
Знания:
2-й разряд
1. Основы машиностроительного черчения.
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт).
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности.
4. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по ковке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Ручная ковка простых деталей небольшой массы
Умения:
2-й разряд
1. Ручная ковка простых деталей небольшой массы с соблюдением размеров и припусков на обработку.
2. Протяжка и гибка круглого, квадратного и полосового металла.
3. Гибка, оттяжка и высадка простых изделий из листового металла толщиной до 5 мм по шаблонам и эскизам.
4. Сварка деталей из мягкой стали небольшого сечения и отрубка металла зубилом.
5. Правка на плите, наковальне, в приспособлении вручную различных поковок и штампованных деталей простой конфигурации в холодном и горячем состоянии с проверкой по чертежам и шаблонам.
6. Совместная работа с кузнецом более высокой квалификации в качестве молотобойца или подручного.
7. Нагрев металла в кузнечном горне для ковки простых поковок небольшой массы.
8. Поддержка необходимой температуры для нагрева заготовок в кузнечном горне.
9. Нагрев металла быстро и равномерно до заданной температуры на участке заготовки, подвергаемой ковки.
10. Манипулирование заготовкой с исполь-зованием вспомогательного кузнечного инструмента при ковке.
11. Нанесение разных по силе и направлению ударов кувалдой или молотком-ручником по заготовке при ковке.
12. Использование приемов протяжки, осадки, прошивки, скручивания и гибки заготовок из сортового проката.
13. Использование приемов гибки, оттяжки и высадки поковок из листового металла.
14. Охлаждение простых поковок небольшой массы после ковки.
15. Удаление окалины с поверхности простых поковок.
16. Удаление заусенцев, вмятин и зажимов в простых поковках после ковки.
17. Обслуживание кузнечного горна после ковки.
18. Обслуживание кузнечного инструмента после ковки.
19. Правка вручную простых поковок небольшой массы в холодном состоянии с проверкой по чертежам и шаблонам после охлаждения.
20. Обеспечивание необходимых режимов охлаждения поковок.
21. Использование приемов правки простых поковок небольшой массы в холодном состоянии на наковальне, правильной плите и в приспособлениях.

2. Дайындама беттерін өңдеу бойынша бастапқы мәліметтерді талдау.
3. Дәлдік бақылау құралдары мен қолданылатын материалдарды термиялық өңдеу әдістерін білу.
4. Аспаптарды, бөлшектерді және тораптарды дайындауға қажетті есептеулер мен геометриялық конструкциялар
Білімдер:
2-ші санат
1. Машина жасау сызу негіздері.
2. Техникалық құжаттаманы оқу ережелері (жұмыс сызбалары, технологиялық карталар).
3. Төзімділік және отырғызу жүйесі, дәлдік нормалары.
4. Жұмыс сызбаларындағы өлшемдердің, пішіндердің және беттердің салыстырмалы орналасуының рұқсат етілген белгілері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процесс бойынша соғудың технологиялық операцияларын жүргізу
Дағды 1:
Шағын массаның қарапайым бөлшектерін қолмен соғу
Машықтар:
2-ші санат
1. Өлшемдері мен өңдеу нормасын сақтай отырып, шағын массаның қарапайым бөлшектерін қолмен соғу.
2. Дөңгелек, төртбұрышты және жолақты металды илеу және майыстыру.
3. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтырдан қарапайым бұйымдарды шаблондар мен эскиздер бойынша ию, тарту және отырғызу.
4. Ұсақ секциялы жұмсақ болаттан жасалған бөлшектерді дәнекерлеу және металды қашаумен кесу.
5. Салқын және ыстық күйде қарапайым конфигурацияның әртүрлі соғылмалары мен штампталған бөлшектерін қолмен бекітуде пластинаға, анвалға өңдеу, сызбалар мен шаблондар бойынша тексеру.
6. Біліктілігі анағұрлым жоғары ұстамен бірге балға балғасы немесе көмекшісі ретінде жұмыс істеу.
7. Массасы аз қарапайым соғылмаларды соғуға арналған темір ұстағышта қыздыру.
8. Ұстадағы дайындамаларды қыздыру үшін қажетті температураны сақтау.
9. Соғылған дайындама аймағында металды берілген температураға дейін тез және біркелкі қыздыру.
10. Соғу кезінде қосалқы соғу құралдарын пайдаланып дайындамаға манипуляция жасау.
11. Соғу кезінде дайындамаға балғамен немесе қол балғамен әртүрлі күшті және бағыттағы соққыларды жасау.
12. Ұзын бұйымдарды илеу, бұрау, тесу, бұрау және майыстыру тәсілдерін қолдану.
13. Металл қаңылтыр соғылмаларын майыстыру, тарту және күйдіру әдістерін қолдану.
14. Ұсақ массаның қарапайым соғылмаларын соғудан кейін суыту.
15. Қарапайым соғылмалардың бетінен қақты жою.
16. Соғудан кейін қарапайым соғылмалардағы саңылауларды, ойықтарды және қысқыштарды жою.
17. Соғудан кейінгі ұстаханаға қызмет көрсету.
18. Соғудан кейін соғу құралдарына қызмет көрсету.
19. Салқын күйде массасы аз қарапайым соғылмаларды қолмен түзету, салқындағаннан кейін сызбалар мен шаблондармен салыстыру.
20. Соғылмалар үшін қажетті салқындату жағдайларын қамтамасыз ету.
21. Салқын күйде ұсақ массадағы қарапайым соғылмаларды анвильде, түзеткіш пластинада және бекітпелерде түзету әдістерін қолдану.

7221-1-001
Наименование профессии:
Кузнец
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 6 месяцев работ по профессиям: Кузнец (общий профиль); Кузнец драгоценных металлов; Кузнец на молотах и прессах; Кузнец ручной ковки
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7221-1-003 Кузнец на молотах и прессах
7221-1-004 Кузнец ручной ковки
Основная цель деятельности:
Предоставление услуг по ковке, прессованию, объемной и листовой штамповке и профилированию листового металла
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ручная ковка простых поковок и изделий
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ручная ковка простых поковок и изделий
Навык 1:
Ковка простых поковок и изделий из сортового проката
Умения:
2-й разряд
1. Изучение технологической и конструкторской документации для ковки простых поковок и изделий.
2. Определение последовательности действий при ковке простых поковок и изделий.
3. Подготовка рабочего места к ковке простых поковок и изделий из сортового проката.
4. Подготовка к работе кузнечных и вспомогательных инструментов для ковки простых поковок и изделий из сортового проката.
5. Подготовка к работе кузнечных горнов и печей для нагрева сортового проката для ковки простых поковок и изделий.
6. Розжиг кузнечного горна для нагрева сортового проката для ковки простых поковок и изделий.
7. Разогрев кузнечной печи для нагрева сортового проката для ковки простых поковок и изделий.
8. Получение проката из углеродистых и низколегированных сталей со склада и проведение его входного контроля для ковки простых поковок и изделий.
9. Удаление поверхностных дефектов сортового проката перед ковкой простых поковок и изделий.
10. Резка и рубка на заготовки сортового проката из углеродистых и низколегированных сталей для ковки простых поковок и изделий.
11. Нагрев заготовок в кузнечных горнах и печах для ковки простых поковок и изделий из углеродистых и низколегированных сталей.
12. Удаление окалины с заготовок при ковке простых поковок и изделий.
13. Протяжка простых поковок и изделий из сортового проката из углеродистых и низколегированных сталей.
14. Осадка простых поковок и изделий из сортового проката из углеродистых и низколегированных сталей.

7221-1-001
Кәсіптің атауы:
Темір ұстасы (жалпы бейін)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кемінде 6 ай практикалық жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Балға және пресс ұстасы
Қолмен соғатын ұста
Қызметтің негізгі мақсаты:
Соғу, престеу, көлемді және қаңылтыр штамптау және қаңылтыр профильдеу бойынша қызметтерді көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды қолдан соғу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды қолдан соғу
Дағды 1:
Қарапайым соғылмалар мен ұзын бұйымдарды соғу
Машықтар:
1. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғудың технологиялық және конструкторлық құжаттамасын зерделеу.
2. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезіндегі әрекеттер ретін анықтау.
3. Жұмыс орнын қарапайым соғылмалар мен ұзын бұйымдарды соғуға дайындау.
4. Қарапайым соғылмалар мен прокаттарды соғуға арналған соғу және қосалқы құралдарды жұмысқа дайындау.
5. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған ұзын бұйымдарды қыздыруға арналған ұсталар мен пештерді жұмысқа дайындау.
6. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған ұзын бұйымдарды қыздыруға арналған соғуды тұтандыру.
7. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған ұзын бұйымдарды қыздыру үшін ұсталық пешті қыздыру.
8. Көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған прокаттарды қоймадан қабылдау және оларды қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға кіріс тексеруін жүргізу.
9. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу алдында прокаттағы беттік ақауларды жою.
10. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған ұзын бұйымдарды дайындамаларды кесу және ұсақтау.
11. Қарапайым соғылмалар мен көміртекті және аз легірленген болаттан жасалған бұйымдарды соғуға арналған ұсталар мен пештерде дайындамаларды қыздыру.
12. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде дайындамалардан қақты шығару.
13. Көміртекті және аз легірленген болаттан жасалған қарапайым соғылмалар мен прокаттарды брошингтеу.
14. Көміртекті және аз легірленген болаттан жасалған қарапайым соғылмалар мен прокаттарды ыдырату.

15. Высадка простых поковок и изделий из сортового проката из углеродистых и низколегированных сталей.
16. Охлаждение простых поковок и изделий после ковки.
17. Защита поверхности простых поковок и изделий от коррозии.
18. Обслуживание кузнечных горнов после ковки простых поковок и изделий.
19. Выявление дефектов простых поковок и изделий.
20. Устранение дефектов простых поковок и изделий.
21. Контроль простых поковок и изделий.
Должен уметь:
22. Читать технологическую и конструкторскую документацию.
23. Устанавливать последовательность переходов ковки простых поковок и изделий.
24. Рассчитывать размеры и массу заготовки для ковки простых поковок и изделий.
25. Использовать кузнечные инструменты для ковки простых поковок и изделий.
26. Использовать оборудование для резки на заготовки сортового проката для ковки простых поковок и изделий.
27. Выполнять ежедневное обслуживание кузнечных инструментов для ковки простых поковок и изделий.
28. Выполнять регламентные работы по техническому обслуживанию кузнечных горнов и печей для нагрева сортового проката для ковки, кузнечных и вспомогательных инструментов в соответствии с требованиями эксплуатационной документации.
29. Контролировать техническое состояние и работоспособность кузнечных горнов и печей для нагрева сортового проката для ковки, кузнечных и вспомогательных инструментов.
30. Зачищать внешние дефекты сортового проката с использованием инструментов.
31. Поддерживать необходимую температуру для нагрева заготовок в кузнечных горнах и печах.
32. Производить нагрев металла, подвергаемого ковке, быстро и равномерно до заданной температуры на участке заготовки.
33. Манипулировать простыми поковками и изделиями при протяжке, осадке и высадке.
34. Наносить разные по силе и направлению удары кувалдой или молотком-ручником по заготовке при ковке простых поковок и изделий.
35. Использовать приемы протяжки, осадки и высадки заготовок из сортового проката при ковке простых поковок и изделий.
36. Контролировать температуру заготовок при ковке простых поковок и изделий из углеродистых и низколегированных сталей.
37. Обеспечивать минимальное горение очага кузнечного горна для передачи по смене.
38. Визуально выявлять дефекты простых поковок и изделий.
39. Исправлять дефекты в простых поковках и изделиях.
40. Выбирать и подготавливать к работе контрольно-измерительные инструменты.
41. Выполнять измерения простых поковок и изделий с использованием контрольно-измерительных инструментов.
42. Применять средства индивидуальной защиты при ковке простых поковок и изделий из сортового проката.

15. Көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған қарапайым соғылмалар мен прокаттарды ыдырату.
16. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғудан кейін суыту.
17. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдардың бетін коррозиядан қорғау.
18. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғудан кейінгі соғуларға техникалық қызмет көрсету.
19. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдардағы ақауларды анықтау.
20. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдардағы ақауларды жою.
21. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды тексеру.
Істей алуы керек:
22. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқу.
23. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдар үшін соғу өткелдерінің ретін белгілеңіз.
24. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындаманың өлшемдері мен салмағын есептеңіз.
25. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу үшін ұсталық құралдарды пайдаланыңыз.
26. Ұзын болатты қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларға кесуге арналған жабдықты пайдаланыңыз.
27. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған соғу құралдарына күнделікті қызмет көрсетуді орындау.
28. Пайдалану құжаттамасының талаптарына сәйкес соғуға, соғуға және қосалқы құралдарға арналған ұзын прокаттарды қыздыруға арналған ұсталар мен пештерде ағымдағы жөндеу жұмыстарын орындау.
29. Соғуға, соғуға және қосалқы құралдарға арналған ұзын бұйымдарды қыздыруға арналған ұсталар мен пештердің техникалық жағдайын және өнімділігін бақылау.
30. Ұзын бұйымдардағы сыртқы ақауларды құралдарды пайдаланып тазалаңыз.
31. Ұсталар мен пештерде дайындамаларды қыздыру үшін қажетті температураны сақтау.
32. Соғылған металды дайындама аймағында берілген температураға дейін тез және біркелкі қыздырыңыз.
33. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды бұрғылау, бұзау және бұрмалау кезінде өңдеу.
34. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде дайындамаға балғамен немесе қол балғамен күші мен бағыты әртүрлі соққылар жасау.
35. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде ұзын прокаттан жасалған дайындамаларды илеу, ыдырату және бұрмалау тәсілдерін қолдану.
36. Қарапайым соғылмалар мен көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған бұйымдарды соғу кезінде дайындаманың температурасын бақылау.
37. Ауысымдарды ауыстыру үшін соғу пешінің минималды жануын қамтамасыз ету.
38. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдардағы ақауларды көрнекі түрде анықтау.
39. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдардағы ақауларды жою.
40. Бақылау-өлшеу құралдарын таңдау және жұмысқа дайындау.
41. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарда бақылау құралдарын пайдалана отырып өлшеуді орындау.
42. Қарапайым соғылмалар мен ұзын бұйымдарды соғу кезінде жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз.

43. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной, экологической и электробезопасности
Знания:
2-й разряд
1. Основы машиностроительного черчения.
2. Правила чтения технологической и конструкторской документации.
3. Виды, конструкции и назначение кузнечных инструментов для ковки простых поковок и изделий.
4. Виды, конструкции и назначение кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок под ковку простых поковок и изделий.
5. Порядок подготовки кузнечных инструментов к ковке простых поковок и изделий.
6. Порядок подготовки к работе кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок под ковку простых поковок и изделий.
7. Основные неисправности кузнечных инструментов для ковки простых поковок и изделий.
8. Основные неисправности кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок для ковки простых поковок и изделий.
9. Способы устранения неисправностей кузнечных инструментов для ковки простых поковок и изделий.
10. Способы устранения нарушений в работе кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок для ковки простых поковок и изделий.
11. Виды топлива, используемого для кузнечных горнов.
12. Способы резки сортового проката на заготовки для ковки простых поковок и изделий.
13. Классификация операций ковки простых поковок и изделий.
14. Приемы и правила протяжки, осадки и рубки заготовок из сортового проката при ковке простых поковок и изделий.
15. Последовательность действий при ковке простых поковок и изделий.
16. Температурные режимы нагрева сортового проката из углеродистых и низколегированных сталей для ковки простых поковок и изделий.
17. Виды дефектов в заготовках и поковках при ковке простых поковок и изделий.
18. Способы выявления и исправления дефектов при ковке простых поковок и изделий.
19. Сортамент заготовок, используемых при ковке простых поковок и изделий.
20. Физические свойства углеродистых и низколегированных сталей.
21. Группы и марки углеродистых и низколегированных сталей для ковки простых поковок и изделий.
22. Группы и марки сталей, применяемых для кузнечных инструментов.
23. Припуски, напуски и допуски на простые поковки и изделия.
24. Способы контроля температуры простых поковок и изделий при ковке.
25. Виды, конструкции, назначение контрольно-измерительных инструментов для измерения и контроля простых поковок и изделий при ковке.

43. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін ұстау.
Білімдер:
1. Машина жасау сызу негіздері.
2. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқу ережелері.
3. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған соғу аспаптарының түрлері, конструкциялары және мақсаттары.
4. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған ұсталар мен пештердің түрлері, конструкциялары және тағайындалуы.
5. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған ұсталық құралдарды дайындау тәртібі.
6. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларды қыздыру үшін соғылмалар мен пештерді жұмысқа дайындау тәртібі.
7. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған соғу аспаптарының негізгі ақаулары.
8. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған ұсталар мен пештердің негізгі ақаулары.
9. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған соғу құралдарының ақауларын жою әдістері.
10. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған ұсталар мен пештердің жұмысындағы ақауларды жою әдістері.
11. Ұстауға қолданылатын отын түрлері.
12. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларға ұзын бұйымдарды кесу әдістері.
13. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу операцияларының классификациясы.
14. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде ұзын прокаттан жасалған дайындамаларды тарту, іріту және кесу техникасы мен ережелері.
15. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезіндегі әрекеттер тізбегі.
16. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған ұзын прокаттарды қыздырудың температуралық шарттары.
17. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде дайындамалар мен соғылмалардағы ақаулардың түрлері.
18. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезіндегі ақауларды анықтау және түзету әдістері.
19. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуда қолданылатын дайындамалардың ассортименті.
20. Көміртекті және төмен легирленген болаттардың физикалық қасиеттері.
21. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған көміртекті және төмен легирленген болаттардың топтары мен сорттары.
22. Соғу аспаптары үшін қолданылатын болаттардың топтары мен сорттары.
23. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарға рұқсаттар, қабаттасулар және рұқсаттар.
24. Соғу кезіндегі қарапайым соғылмалар мен бұйымдардың температурасын бақылау әдістері.
25. Қарапайым соғылмалар мен соғу кезіндегі бұйымдарды өлшеуге және бақылауға арналған аспаптардың түрлері, конструкциялары, мақсаты.

26. Правила строповки и перемещения грузов
27. Система знаковой сигнализации при работе с машинистом крана.
28. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при ковке простых поковок и изделий.
29. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Гибка и высадка изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм
Умения:
2-й разряд
1. Определение последовательности действий при гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
2. Подготовка рабочего места к гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
3. Подготовка к работе кузнечных и вспомогательных инструментов для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
4. Подготовка к работе кузнечных горнов и печей для нагрева листовых заготовок толщиной до 5 мм для гибки и высадки изделий.
5. Розжиг кузнечного горна для нагрева листовых заготовок толщиной до 5 мм для гибки и высадки изделий.
6. Разогрев кузнечной печи для нагрева листовых заготовок толщиной до 5 мм для гибки и высадки изделий.
7. Резка и рубка листовых заготовок толщиной до 5 мм для гибки и высадки изделий из углеродистых и низколегированных сталей.
8. Удаление окалины с листовых заготовок толщиной до 5 мм при гибке и высадке изделий.
9. Гибка листовых заготовок толщиной до 5 мм из углеродистых и низколегированных сталей.
10. Разгонка листовых заготовок толщиной до 5 мм из углеродистых и низколегированных сталей.
11. Высадка листовых заготовок толщиной до 5 мм из углеродистых и низколегированных сталей.
12. Охлаждение изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм после гибки и высадки.
13. Защита поверхности изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм от коррозии.
14. Обслуживание кузнечных горнов после гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
15. Выявление дефектов изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм после гибки и высадки.
16. Устранение дефектов изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм после гибки и высадки.
17. Контроль изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм после гибки и высадки.
Должен уметь:
18. Читать технологическую и конструкторскую документацию.

26. Жүктерді итеру және жылжыту ережелері
27. Кран машинисімен жұмыс істеу кезіндегі сигналдық сигнал жүйесі.
28. Қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану түрлері мен ережелері.
29. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бүгу
Машықтар:
1. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау кезіндегі әрекеттердің ретін анықтау.
2. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және отырғызуға жұмыс орнын дайындау.
3. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін соғу және қосалқы құралдарды жұмысқа дайындау.
4. Бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларын жылытуға арналған ұсталар мен пештерді жұмысқа дайындау.
5. Бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларын жылытуға арналған ұстаның тұтануы.
6. Бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларын қыздыру үшін соғу пешін қыздыру.
7. Көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларын кесу және кесу.
8. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау кезінде қақты жою.
9. Көміртекті және аз легирленген болаттан қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларын майыстыру.
10. Көміртекті және аз легирленген болаттан қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі парақ дайындамаларын бөлу.
11. Көміртекті және аз легирленген болаттан қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларын қопсыту.
12. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларынан жасалған бұйымдарды майыстырғаннан және бұзғаннан кейін суыту.
13. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларынан жасалған бұйымдардың бетін коррозиядан қорғау.
14. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамалардан жасалған бұйымдарды майыстыру және бұзалаудан кейінгі соғылмаларға қызмет көрсету.
15. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдардағы ақауларды майыстырғаннан кейін анықтау.
16. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдардағы ақауларды майыстырғаннан кейін жою.
17. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдарды иілу және илеуден кейін тексеру.
Істей алуы керек:
18. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқыңыз.

19. Устанавливать последовательность переходов гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
20. Рассчитывать размеры заготовки для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
21. Использовать кузнечные инструменты для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
22. Использовать оборудование для резки листовых заготовок толщиной до 5 мм для гибки и высадки изделий.
23. Выполнять ежедневное обслуживание кузнечных инструментов для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
24. Выполнять регламентные работы по техническому обслуживанию кузнечных горнов и печей для нагрева сортового проката для ковки, кузнечных и вспомогательных инструментов в соответствии с требованиями эксплуатационной документации.
25. Контролировать техническое состояние и работоспособность кузнечных горнов и печей для нагрева сортового проката для ковки, кузнечных и вспомогательных инструментов.
26. Поддерживать необходимую температуру для нагрева листовых заготовок в кузнечных горнах и печах.
27. Манипулировать изделиями из листовых заготовок толщиной до 5 мм при гибке, высадке и разгонке.
28. Наносить разные по силе и направлению удары кувалдой или молотком-ручником по заготовке при гибке, высадке и разгонке изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
29. Использовать приемы гибки, высадки и разгонки листовых заготовок толщиной до 5 мм.
30. Контролировать температуру заготовок при гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм из углеродистых и низколегированных сталей.
31. Обеспечивать минимальное горение очага кузнечного горна для передачи по смене.
32. Визуально выявлять дефекты изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм после гибки и высадки.
33. Исправлять дефекты в изделиях из листовых заготовок толщиной до 5 мм после гибки и высадки.
34. Выбирать и подготавливать к работе контрольно-измерительные инструменты.
35. Выполнять измерения изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм после гибки и высадки с использованием контрольно-измерительных инструментов.
36. Применять средства индивидуальной защиты при гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
37. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной, экологической и электробезопасности
Знания:
2-й разряд
1. Основы машиностроительного черчения.
2. Правила чтения технологической и конструкторской документации.

19. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұрау үшін ауысу ретін белгілеңіз.
20. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және илеуге арналған дайындаманың өлшемдерін есептеңіз.
21. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін соғу құралдарын пайдаланыңыз.
22. Бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі парақ дайындамаларын кесуге арналған жабдықты пайдаланыңыз.
23. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін соғу аспаптарына күнделікті қызмет көрсетуді орындау.
24. Пайдалану құжаттамасының талаптарына сәйкес соғуға, соғуға және қосалқы құралдарға арналған ұзын прокаттарды қыздыруға арналған ұсталар мен пештерде ағымдағы жөндеу жұмыстарын орындау.
25. Соғуға, соғуға және қосалқы құралдарға арналған ұзын бұйымдарды қыздыруға арналған ұсталар мен пештердің техникалық жағдайын және өнімділігін бақылау.
26. Ұсталар мен пештерде табақ дайындамаларын қыздыру үшін қажетті температураны сақтау.
27. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларынан жасалған бұйымдарды майыстыру, бұзау және түзету кезінде өңдеу.
28. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру, бұзау және түзету кезінде дайындамаға балғамен немесе балға тұтқасымен күші мен бағыты әртүрлі соққылар жасау.
29. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларын майыстыру, қию және тегістеу әдістерін қолданыңыз.
30. Көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларынан жасалған бұйымдарды майыстыру және бұзау кезінде дайындамалардың температурасын бақылау.
31. Ауысымдарды ауыстыру үшін соғу пешінің минималды жануын қамтамасыз ету.
32. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдардағы ақауларды майыстырғаннан және бұзғаннан кейін көзбен анықтау.
33. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдардағы ақауларды иілу және қиратудан кейін жою.
34. Бақылау-өлшеу құралдарын таңдау және жұмысқа дайындау.
35. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды иілуден және бұзғаннан кейін бақылау-өлшеу аспаптарымен өлшеу.
36. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі парақ дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және отырғызу кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдаланыңыз.
37. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін ұстау.
Білімдер:
1. Машина жасау сызу негіздері.
2. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқу ережелері.

3. Виды, конструкции и назначение кузнечных инструментов для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
4. Виды, конструкции и назначение кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок под гибку и высадку изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
5. Порядок подготовки кузнечных инструментов к гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
6. Порядок подготовки к работе кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок под гибку и высадку изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
7. Основные неисправности кузнечных инструментов для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
8. Основные неисправности кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок под гибку и высадку изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
9. Способы устранения неисправностей кузнечных инструментов для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
10. Способы устранения нарушений в работе кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
11. Виды топлива, используемого для кузнечных горнов.
12. Способы резки листовых заготовок толщиной до 5 мм для гибки и высадки изделий.
13. Классификация операций гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
14. Приемы и правила гибки, высадки и разгонки изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
15. Последовательность действий при гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
16. Температурные режимы нагрева листовых заготовок толщиной до 5 мм из углеродистых и низколегированных сталей для гибки и высадки изделий.
17. Виды дефектов в изделиях при гибке и высадке листовых заготовок толщиной до 5 мм.
18. Способы выявления и исправления дефектов при гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
19. Сортамент заготовок, используемых при гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной до 5 мм.
20. Физические свойства углеродистых и низколегированных сталей.
21. Способы охлаждения поковок листовых изделий толщиной до 5 мм после гибки и высадки.

3. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және илеуге арналған соғу аспаптарының түрлері, конструкциялары және мақсаттары.
4. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған соғылмалар мен пештердің түрлері, конструкциялары және тағайындалуы.
5. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін соғу құралдарын дайындау тәртібі.
6. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және илеуге арналған дайындамаларды қыздыру үшін ұсталар мен пештерді жұмысқа дайындау тәртібі.
7. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған соғу аспаптарының негізгі ақаулары.
8. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған ұсталар мен пештердің негізгі ақаулары.
9. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін соғу аспаптарының ақауларын жою әдістері.
10. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған ұсталар мен пештердің жұмысындағы ақауларды жою әдістері.
11. Ұстауға қолданылатын отын түрлері.
12. Бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларын кесу әдістері.
13. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан иілу және бұрылыс бұйымдарының операцияларының классификациясы.
14. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру, бүгу және түзету техникасы мен ережелері.
15. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау кезіндегі әрекеттер тізбегі.
16. Бұйымдарды майыстыруға және өңдеуге арналған көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларын жылытудың температуралық шарттары.
17. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларын майыстыру және қию кезіндегі бұйымдардағы ақаулардың түрлері.
18. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау кезіндегі ақауларды анықтау және түзету әдістері.
19. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамалардан жасалған бұйымдарды майыстыру және бүгу үшін қолданылатын дайындамалар ассортименті.
20. Көміртекті және төмен легирленген болаттардың физикалық қасиеттері.
21. Қалыңдығы 5 мм-ге дейінгі қаңылтыр бұйымдардың соғылмаларын майыстырудан және қиратудан кейін салқындату әдістері.

7221-1-001
Наименование профессии:
Кузнец
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Металлообработка (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 1 года работ по профессиям: Кузнец (общий профиль); Кузнец драгоценных металлов; Кузнец на молотах и прессах; Кузнец ручной ковки
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
7221-1-003 Кузнец на молотах и прессах
7221-1-004 Кузнец ручной ковки
Основная цель деятельности:
Предоставление услуг по ковке, прессованию, объемной и листовой штамповке и профилированию листового металла
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ручная ковка поковок и изделий средней сложности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ручная ковка поковок и изделий средней сложности
Навык 1:
Ковка поковок и изделий средней сложности из сортового проката
Умения:
3-4 разряд
1. Изучение технологической и конструкторской документации для ковки поковок и изделий средней сложности.
2. Определение последовательности действий при ковке поковок и изделий средней сложности.
3. Подготовка рабочего места к ковке поковок и изделий средней сложности из сортового проката.
4. Подготовка к работе кузнечных и вспомогательных инструментов для ковки поковок и изделий средней сложности из сортового проката.
5. Подготовка к работе кузнечных горнов и печей для нагрева сортового проката для ковки поковок и изделий средней сложности.
6. Розжиг кузнечного горна для нагрева сортового проката для ковки поковок и изделий средней сложности.
7. Разогрев кузнечной печи для нагрева сортового проката для ковки поковок и изделий средней сложности.
8. Получение проката со склада и проведение его входного контроля для ковки поковок и изделий средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей.
9. Удаление поверхностных дефектов сортового проката перед ковкой поковок и изделий средней сложности.
10. Резка и рубка на заготовки сортового проката для ковки поковок и изделий средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей.
11. Нагрев заготовок в кузнечных горнах и печах для ковки поковок и изделий средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей.
12. Удаление окалины с заготовок при ковке поковок и изделий средней сложности.

7221-1-001
Кәсіптің атауы:
Темір ұстасы (жалпы бейін)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мына мамандықтар бойынша 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі: Ұста (жалпы профиль); асыл металдардың ұстасы; Балғалар мен престердегі темір ұстасы; Қолдан жасалған ұста
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Балға және пресс ұстасы
Қолмен соғатын ұста
Қызметтің негізгі мақсаты:
Соғу, престеу, көлемді және қаңылтыр штамптау және қаңылтыр профильдеу бойынша қызметтерді көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды қолдан соғу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды қолдан соғу
Дағды 1:
Ұзын бұйымдардан күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу
Машықтар:
3-4 санат
1. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдардың технологиялық және конструкторлық құжаттамасын зерделеу.
2. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезіндегі әрекеттер ретін анықтау.
3. Ұзын бұйымдардан күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға жұмыс орнын дайындау.
4. Ұзын бұйымдардан соғылмаларды және күрделілігі орташа бұйымдарды соғуға арналған қосалқы құралдар мен қосалқы құралдарды жұмысқа дайындау.
5. Соғылмалар мен күрделілігі орташа бұйымдарды соғуға арналған ұзын бұйымдарды қыздыруға арналған ұсталар мен пештерді жұмысқа дайындау.
6. Соғуға арналған ұзын бұйымдарды және күрделілігі орташа бұйымдарды қыздыруға арналған ұстаманы тұтандыру.
7. Соғуға арналған ұзын бұйымдарды және күрделілігі орташа бұйымдарды қыздыру үшін ұста пешін қыздыру.
8. Прокатты қоймадан қабылдау және оларды көміртекті және төмен легирленген болаттан соғылған соғылмалар мен күрделілігі орташа бұйымдарға кіріс тексеруін жүргізу.
9. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу алдында прокаттағы беттік ақауларды жою.
10. Көміртекті және төмен легирленген болаттан соғылма және күрделілігі орташа бұйымдарды соғуға арналған ұзын бұйымдарды дайындамаларға кесу және ұсақтау.
11. Соғылмалар мен көміртекті және аз легирленген болаттан күрделілігі орташа бұйымдарды соғуға арналған соғылмалар мен пештерде дайындамаларды қыздыру.
12. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде дайындамалардан қақты шығару.

13. Протяжка поковок и изделий средней сложности из сортового проката из углеродистых и низколегированных сталей.
14. Осадка поковок и изделий средней сложности из сортового проката из углеродистых и низколегированных сталей.
15. Гибка поковок и изделий средней сложности из сортового проката из углеродистых и низколегированных сталей.
16. Прошивка поковок и изделий средней сложности из сортового проката из углеродистых и низколегированных сталей.
17. Чистовая отделка поверхностей поковок и изделий средней сложности.
18. Охлаждение поковок и изделий средней сложности после ковки.
19. Защита поверхности поковок и изделий средней сложности от коррозии.
20. Обслуживание кузнечных горнов после ковки поковок и изделий средней сложности
21. Выявление дефектов поковок и изделий средней сложности.
22. Устранение дефектов поковок и изделий средней сложности.
23. Контроль поковок и изделий средней сложности.
Должен уметь:
24. Читать технологическую и конструкторскую документацию.
25. Устанавливать последовательность переходов ковки поковок и изделий средней сложности.
26. Рассчитывать размеры и массу заготовок для ковки поковок и изделий средней сложности.
27. Использовать кузнечные инструменты для ковки поковок и изделий средней сложности.
28. Использовать оборудование для резки на заготовки сортового проката для ковки поковок и изделий средней сложности.
29. Выполнять ежедневное обслуживание кузнечных инструментов для ковки поковок и изделий средней сложности.
30. Выполнять регламентные работы по техническому обслуживанию кузнечных горнов и печей для нагрева сортового проката для ковки, кузнечных и вспомогательных инструментов в соответствии с требованиями эксплуатационной документации.
31. Контролировать техническое состояние и работоспособность кузнечных горнов и печей для нагрева сортового проката для ковки, кузнечных и вспомогательных инструментов.
32. Зачищать внешние дефекты сортового проката с использованием инструментов.
33. Поддерживать необходимую температуру для нагрева заготовок в кузнечных горнах и печах.
34. Производить нагрев металла, подвергаемого ковке, быстро и равномерно до заданной температуры на участке заготовки.
35. Манипулировать поковками и изделиями средней сложности при протяжке, осадке, гибке и прошивке.
36. Наносить разные по силе и направлению удары кувалдой или молотком-ручником по заготовке при ковке поковок и изделий средней сложности.
37. Использовать приемы протяжки, осадки, гибки и прошивки заготовок из сортового проката при ковке поковок и изделий средней сложности.

13. Көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған ұзын бұйымдардан күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды брошюрлеу.
14. Көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған ұзын бұйымдардан күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды ыдырату.
15. Көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған ұзын бұйымдардан күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды ию.
16. Көміртекті және аз легірленген болаттан жасалған прокаттан күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды тесу.
17. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдардың беттерін өңдеу.
18. Соғылмаларды және күрделілігі орташа бұйымдарды соғудан кейін суыту.
19. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдардың бетін коррозиядан қорғау.
20. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғудан кейінгі соғуларға техникалық қызмет көрсету
21. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдардағы ақауларды анықтау.
22. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдардағы ақауларды жою.
23. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды тексеру.
Істей алуы керек:
24. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқу.
25. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарға соғу өткелдерінің реттілігін белгілеңіз.
26. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындамалардың өлшемдері мен салмағын есептеңіз.
27. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу үшін ұсталық құралдарды қолданыңыз.
28. Ұзын болатты соғылмалар мен күрделілігі орташа бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларға кесуге арналған жабдықты пайдаланыңыз.
29. Соғылмаларды және күрделілігі орташа бұйымдарды соғуға арналған соғу құралдарына күнделікті қызмет көрсетуді орындау.
30. Пайдалану құжаттамасының талаптарына сәйкес соғуға, соғуға және қосалқы құралдарға арналған ұзын прокаттарды қыздыруға арналған ұсталар мен пештерде ағымдағы жөндеу жұмыстарын орындау.
31. Соғуға, соғуға және қосалқы құралдарға арналған ұзын бұйымдарды қыздыруға арналған ұсталар мен пештердің техникалық жай-күйі мен өнімділігін бақылау.
32. Ұзын бұйымдардағы сыртқы ақауларды құралдарды пайдаланып тазалаңыз.
33. Ұсталар мен пештерде дайындамаларды қыздыру үшін қажетті температураны сақтау.
34. Соғылған металды дайындама аймағында берілген температураға дейін тез және біркелкі қыздырыңыз.
35. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды ілмектеу, бұрау, майыстыру және тесу кезінде өңдеу.
36. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде дайындамаға балғамен немесе қол балғамен күші мен бағыты әртүрлі соққылар жасау.
37. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде ұзын бұйымдардан дайындамаларды броштау, бұзау, майыстыру және тесу тәсілдерін қолдану.

38. Контролировать температуру заготовок при ковке поковок и изделий средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей.
39. Обеспечивать минимальное горение очага кузнечного горна для передачи по смене.
40. Визуально выявлять дефекты поковок и изделий средней сложности.
41. Исправлять дефекты в поковках и изделиях средней сложности.
42. Выбирать и подготавливать к работе контрольно-измерительные инструменты.
43. Выполнять измерения поковок и изделий средней сложности с использованием контрольно-измерительных инструментов.
44. Применять средства индивидуальной защиты при ковке поковок и изделий средней сложности из сортового проката.
45. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной, экологической и электробезопасности
Знания:
3-4 разряд
1. Основы машиностроительного черчения.
2. Правила чтения технологической и конструкторской документации.
3. Виды, конструкции и назначение кузнечных инструментов для ковки поковок и изделий средней сложности.
4. Виды, конструкции и назначение кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок под ковку поковок и изделий средней сложности.
5. Порядок подготовки кузнечных инструментов к ковке поковок и изделий средней сложности.
6. Порядок подготовки к работе кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок для ковки поковок и изделий средней сложности.
7. Основные неисправности кузнечных инструментов для ковки поковок и изделий средней сложности.
8. Основные неисправности кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок для ковки поковок и изделий средней сложности.
9. Способы устранения неисправностей кузнечных инструментов для ковки поковок и изделий средней сложности.
10. Способы устранения нарушений в работе кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок для ковки поковок и изделий средней сложности.
11. Виды топлива, используемого для кузнечных горнов.
12. Способы резки сортового проката на заготовки для ковки поковок и изделий средней сложности.
13. Классификация операций ковки поковок и изделий средней сложности.
14. Приемы и правила протяжки, осадки, гибки, прошивки и рубки заготовок из сортового проката при ковке поковок и изделий средней сложности.
15. Последовательность действий при ковке поковок и изделий средней сложности.
16. Температурные режимы нагрева сортового проката из углеродистых и низколегированных сталей для ковки поковок и изделий средней сложности.

38. Көміртекті және төмен легирленген болаттан соғу және күрделілігі орташа бұйымдарды соғу кезінде дайындаманың температурасын бақылау.
39. Ауысымдарды ауыстыру үшін соғу пешінің минималды жануын қамтамасыз ету.
40. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдардағы ақауларды визуалды түрде анықтау.
41. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдардағы ақауларды жою.
42. Бақылау-өлшеу құралдарын таңдау және жұмысқа дайындау.
43. Аспаптық құралдарды пайдалана отырып, күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды өлшеуді орындау.
44. Ұзын бұйымдардан соғу және күрделілігі орташа бұйымдарды соғу кезінде жеке қорғану құралдарын қолданыңыз.
45. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін ұстау.
Білімдер:
3-4 санат
1. Машина жасау сызу негіздері.
2. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқу ережелері.
3. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған соғу аспаптарының түрлері, конструкциялары және мақсаттары.
4. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған соғылмалар мен пештердің түрлері, конструкциялары және тағайындалуы.
5. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған ұсталық құралдарды дайындау тәртібі.
6. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларды қыздыру үшін соғылмалар мен пештерді пайдалануға дайындау тәртібі.
7. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған соғу аспаптарының негізгі ақаулары.
8. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған соғылмалар мен пештердің негізгі ақаулары.
9. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған соғу аспаптарының ақауларын жою әдістері.
10. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған ұсталар мен пештердің жұмысындағы ақауларды жою әдістері.
11. Ұстауға қолданылатын отын түрлері.
12. Ұзын бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларға және күрделілігі орташа бұйымдарға кесу тәсілдері.
13. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу операцияларының классификациясы.
14. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде ұзын бұйымдардан дайындамаларды броштау, қию, майыстыру, тесу және кесу техникасы мен ережелері.
15. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезіндегі әрекеттер тізбегі.
16. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған ұзын прокаттарды қыздырудың температуралық шарттары.

17. Виды дефектов в заготовках и поковках при ковке поковок и изделий средней сложности.
18. Способы выявления и исправления дефектов при ковке поковок и изделий средней сложности.
19. Способы зачистки поверхностных дефектов проката.
20. Сортамент заготовок, используемых при ковке поковок и изделий средней сложности.
21. Физические свойства углеродистых и низколегированных сталей.
22. Группы и марки углеродистых и низколегированных сталей для ковки поковок и изделий средней сложности.
23. Группы и марки сталей, применяемых для кузнечных инструментов.
24. Припуски, напуски и допуски на поковки и изделия средней сложности.
25. Способы контроля температуры поковок и изделий средней сложности при ковке.
26. Виды, конструкции, назначение контрольно-измерительных инструментов для измерения и контроля поковок и изделий средней сложности при ковке.
27. Правила строповки и перемещения грузов.
28. Система знаковой сигнализации при работе с машинистом крана.
29. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при ковке поковок и изделий средней сложности.
30. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Гибка и высадка изделий из листо-вых заготовок толщиной от 5 до 8 мм
Умения:
3-4 разряд
1. Определение последовательности действий при гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
2. Подготовка рабочего места к гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
3. Подготовка к работе кузнечных и вспомогательных инструментов для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
4. Подготовка к работе кузнечных горнов и печей для нагрева листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм для гибки и высадки изделий.
5. Розжиг кузнечного горна для нагрева листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм для гибки и высадки изделий.
6. Разогрев кузнечной печи для нагрева листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм для гибки и высадки изделий.
7. Резка и рубка листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм для гибки и высадки изделий из углеродистых и низколегированных сталей.
8. Удаление окалины с листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм при гибке и высадке изделий.

17. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде дайындамалар мен соғылмалардағы ақаулардың түрлері.
18. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезіндегі ақауларды анықтау және түзету әдістері.
19. Прокаттағы беттік ақауларды тазалау әдістері.
20. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарда қолданылатын дайындамалар ассортименті.
21. Көміртекті және төмен легирленген болаттардың физикалық қасиеттері.
22. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарға арналған көміртекті және төмен легирленген болаттардың топтары мен сорттары.
23. Соғу аспаптары үшін қолданылатын болаттардың топтары мен сорттары.
24. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарға арналған рұқсаттар, қабаттасулар және рұқсаттар.
25. Соғу кезінде соғу және күрделілігі орташа бұйымдардың температурасын бақылау әдістері.
26. Соғу кезіндегі күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды өлшеуге және бақылауға арналған аспаптардың түрлері, конструкциялары, мақсаты.
27. Жүктерді итеру және жылжыту ережелері.
28. Кран машинисімен жұмыс істегенде белгі беру жүйесі.
29. Күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану түрлері мен ережелері.
30. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдарды майыстыру және бұрау
Машықтар:
3-4 санат
1. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау кезіндегі әрекеттердің ретін анықтау.
2. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және отырғызуға жұмыс орнын дайындау.
3. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін соғу және қосалқы құралдарды жұмысқа дайындау.
4. Бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларын жылытуға арналған ұсталар мен пештерді жұмысқа дайындау.
5. Бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларын жылытуға арналған соғудың тұтануы.
6. Бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларын қыздыру үшін соғу пешін қыздыру.
7. Көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларын кесу және кесу.
8. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау кезінде қақты алу.

9. Гибка листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм из углеродистых и низко-легированных сталей.
10. Разгонка листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм из углеродистых и низко-легированных сталей.
11. Высадка листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм из углеродистых и низколегированных сталей.
12. Отделка поверхностей листовых изделий толщиной от 5 до 8 мм из углеродистых и низколегированных сталей после гибки и высадки.
13. Охлаждение изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм после гибки и высадки.
14. Защита поверхности изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм от коррозии.
15. Обслуживание кузнечных горнов после гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
16. Выявление дефектов изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм после гибки и высадки.
17. Устранение дефектов изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм после гибки и высадки.
18. Контроль изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм после гибки и высадки.
Должен уметь:
19. Читать технологическую и конструкторскую документацию.
20. Устанавливать последовательность переходов гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
21. Рассчитывать размеры заготовки для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
22. Использовать кузнечные инструменты для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
23. Использовать оборудование для резки листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм для гибки и высадки изделий.
24. Выполнять ежедневное обслуживание кузнечных инструментов для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
25. Выполнять регламентные работы по техническому обслуживанию кузнечных горнов и печей для нагрева сортового проката для ковки, кузнечных и вспомогательных инструментов в соответствии с требованиями эксплуатационной документации.
26. Контролировать техническое состояние и работоспособность кузнечных горнов и печей для нагрева сортового проката для ковки, кузнечных и вспомогательных инструментов.
27. Поддерживать необходимую температуру для нагрева листовых заготовок в кузнечных горнах и печах.
28. Манипулировать изделиями из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм при гибке, высадке и разгонке.
29. Наносить разные по силе и направлению удары кувалдой или молотком-ручником по заготовке при гибке, высадке и разгонке изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.

9. Көміртекті және аз легирленген болаттан қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларын майыстыру.
10. Көміртекті және аз легирленген болаттан қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі парақ дайындамаларын бөлу.
11. Көміртекті және аз легирленген болаттан қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларын қопсыту.
12. Көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр бұйымдардың беттерін майыстырғаннан кейін өңдеу.
13. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдарды майыстырғаннан және бұзғаннан кейін суыту.
14. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларынан жасалған бұйымдардың бетін коррозиядан қорғау.
15. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдарды майыстырғаннан кейін соғылмаларға қызмет көрсету.
16. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдардағы ақауларды майыстырғаннан және бұзғаннан кейін анықтау.
17. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдардағы ақауларды майыстырғаннан және бұзғаннан кейін жою.
18. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдарды иілу және илеуден кейін тексеру.
Істей алуы керек:
19. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқыңыз.
20. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін ауысу ретін белгілеңіз.
21. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін дайындаманың өлшемдерін есептеңіз.
22. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін соғу құралдарын пайдаланыңыз.
23. Бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі парақ дайындамаларын кесуге арналған жабдықты пайдаланыңыз.
24. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін соғу аспаптарына күнделікті қызмет көрсетуді орындау.
25. Пайдалану құжаттамасының талаптарына сәйкес соғуға, соғуға және қосалқы құралдарға арналған ұзын прокаттарды қыздыруға арналған ұсталар мен пештерде ағымдағы жөндеу жұмыстарын орындау.
26. Соғуға, соғуға және қосалқы құралдарға арналған ұзын бұйымдарды қыздыруға арналған ұсталар мен пештердің техникалық жағдайын және өнімділігін бақылау.
27. Ұсталар мен пештерде табақ дайындамаларын қыздыру үшін қажетті температураны сақтау.
28. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі табақ дайындамаларынан жасалған бұйымдарды майыстыру, бүгу және түзету кезінде өңдеу.
29. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру, бұзау және түзету кезінде дайындамаға балғамен немесе балға тұтқасымен күші мен бағыты әртүрлі соққылар жасау.

30. Использовать приемы гибки, высадки и разгонки листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
31. Использовать приемы отделочных операций после гибки и высадки листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
32. Контролировать температуру заготовок при гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм из углеродистых и низколегированных сталей.
33. Обеспечивать минимальное горение очага кузнечного горна для передачи по смене.
34. Визуально выявлять дефекты изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм после гибки и высадки.
35. Исправлять дефекты в изделиях из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм после гибки и высадки.
36. Выбирать и подготавливать к работе контрольно-измерительные инструменты.
37. Выполнять измерения изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм после гибки и высадки с использованием контрольно-измерительных инструментов.
38. Применять средства индивидуальной защиты при гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
39. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной, экологической и электробезопасности
Знания:
3-4 разряд
1. Основы машиностроительного черчения.
2. Правила чтения технологической и конструкторской документации.
3. Виды, конструкции и назначение кузнечных инструментов для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
4. Виды, конструкции и назначение кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок под гибку и высадку изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
5. Порядок подготовки кузнечных инструментов к гибке и высадке изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
6. Порядок подготовки к работе кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок под гибку и высадку изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
7. Основные неисправности кузнечных инструментов для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
8. Основные неисправности кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок под гибку и высадку изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
9. Способы устранения неисправностей кузнечных инструментов для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.
10. Способы устранения нарушений в работе кузнечных горнов и печей для нагрева заготовок для гибки и высадки изделий из листовых заготовок толщиной от 5 до 8 мм.

30. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларын майыстыру, қию және түзету әдістерін қолданыңыз.
31. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі парақ дайындамаларын майыстырғаннан кейін және отырғызғаннан кейін әрлеу операцияларының әдістерін қолданыңыз.
32. Көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау кезінде дайындамалардың температурасын бақылау.
33. Ауысымдарды ауыстыру үшін соғу пешінің минималды жануын қамтамасыз ету.
34. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдардағы ақауларды иілу және қиратудан кейін көзбен анықтау.
35. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан жасалған бұйымдардағы ақауларды иілу және бұзғаннан кейін түзету.
36. Бақылау-өлшеу құралдарын таңдау және жұмысқа дайындау.
37. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды иілуден және бұзғаннан кейін бақылау-өлшеу аспаптарымен өлшеу.
38. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі парақ дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және отырғызу кезінде жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
39. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін ұстау.
Білімдер:
3-4 санат
1. Машина жасау сызу негіздері.
2. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқу ережелері.
3. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін соғу аспаптарының түрлері, конструкциялары және тағайындалуы.
4. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған соғылмалар мен пештердің түрлері, конструкциялары және тағайындалуы.
5. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін соғу құралдарын дайындау тәртібі.
6. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған дайындамаларды қыздыру үшін ұсталар мен пештерді жұмысқа дайындау тәртібі.
7. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған соғу аспаптарының негізгі ақаулары.
8. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған ұсталар мен пештердің негізгі ақаулары.
9. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыру және бұзау үшін соғу аспаптарының ақауларын жою әдістері.
10. Қалыңдығы 5-тен 8 мм-ге дейінгі қаңылтыр дайындамаларынан бұйымдарды майыстыруға және бұзуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған соғылмалар мен пештердің жұмысындағы ақауларды жою әдістері.

Кузнец на молотах и прессах, 2-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Металлообработка (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 1 года работ по профессиям: Кузнец (общий профиль); Кузнец драгоценных металлов; Кузнец на молотах и прессах; Кузнец ручной ковки
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
7221-1-001 Кузнец (общий профиль)
7221-1-006 Кузнец-штамповщик
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества и производительности при ковке поковок и изделий на молотах и прессах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ковка простых поковок и изделий на прессах и молотах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ковка простых поковок и изделий на прессах и молотах
Навык 1:
Ковка поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на молотах с энергией удара до 40 кДж
Умения:
3-4 разряд
1. Подготовка рабочего места к ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
2. Подготовка к работе ковочных молотов и вспомогательных приспособлений для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
3. Подготовка нагревательных устройств к нагреву заготовок из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов для ковки поковок и изделий простой и средней сложности на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
4. Ежедневное обслуживание ковочных молотов при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
5. Нагрев заготовок для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на молотах с энергией удара 40-80 кДж.
6. Подача заготовок в рабочее пространство ковочных молотов с энергией удара 40-80 кДж при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов.

Балғалар мен престердегі темір ұстасы. 2-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө Бұйрығы бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мына мамандықтар бойынша 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі: Ұста (жалпы профиль); асыл металдардың ұстасы; Балғалар мен престердегі темір ұстасы; Қолдан жасалған ұста
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Темірші
Штампылаушы ұста
Қызметтің негізгі мақсаты:
Обеспечение качества и производительности при ковке поковок и изделий на молотах и прессах
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Престе және балғаларда қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Престе және балғаларда қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу
Дағды 1:
Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі балғаларда көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіліктегі соғылмалар мен бұйымдарды соғу
Машықтар:
3-4 санат
1. Соққы энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға жұмыс орнын дайындау.
2. Соғу балғаларын және соғу энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіктегі соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған қосалқы құрылғыларды жұмысқа дайындау.
3. Соққы энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және аз легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан соғылмаларды және қарапайым және күрделілігі орташа бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған қыздыру құрылғыларын дайындау.
4. Соғу энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде соғу балғаларына күнделікті қызмет көрсету.
5. Соғу энергиясы 40-80 кДж балғаларда көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу дайындамаларын қыздыру.
6. Көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан күрделілігі орташа және қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде соққы энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларының жұмыс кеңістігіне дайындамаларды беру.

7. Осадка, протяжка, прошивка и рубка поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных пневматических молотах с энергией удара 40-80 кДж.
8. Осадка, протяжка, прошивка и рубка поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных паровоздушных и гидравлических молотах с энергией удара 40-80 кДж.
9. Кузнечная сварка и наварка поковок и изделий из углеродистой стали на ковочных молотах.
10. Складирование поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов для охлаждения на участке ковочных молотов с энергией удара 40-80 кДж.
11. Подогрев и охлаждение кузнечных инструментов при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
12. Контроль правильности установки и надежности крепления кузнечных инструментов и приспособлений при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж
13. Удаление окалины с заготовок при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
14. Перемещение заготовок, поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов подъемно-транспортным оборудованием с пола при ковке на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
15. Выявление дефектов в поковках и изделиях при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
16. Дозирование количества энергии и частоты ударов бабы ковочных молотов с энергией удара 40-80 кДж при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов.
17. Оказание помощи наладчику кузнечнопрессового оборудования в снятии и установке кузнечных инструментов для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
18. Устранение мелких неисправностей в работе ковочных молотов с энергией удара 40-80 кДж, вспомогательного оборудования и кузнечных инструментов при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов.

7. Соққы энергиясы 40-80 кДж соғу пневматикалық балғаларда көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіліктегі соғылмалар мен бұйымдарды бұзау, броштау, тесу және кесу.
8. Соғу энергиясы 40-80 кДж болатын бу-ауа және гидравликалық балғаларда көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіктегі соғылмалар мен бұйымдарды бұзау, броштау, тесу және кесу.
9. Соғылмалар мен көміртекті болаттан жасалған бұйымдарды соғу балғаларында соғу және пісіру.
10. Соққы энергиясы 40-80 кДж соғу балғалары аймағында көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды салқындату үшін сақтау.
11. Соғу энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде соғу құралдарын қыздыру және салқындату.
12. Соғу энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде соғу аспаптары мен құрылғыларының дұрыс орнатылуын және бекітілу сенімділігін бақылау.
13. Соққы энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және төмен легирленген болаттан соғылмаларды және күрделілігі орташа және қарапайым бұйымдарды соғу кезінде дайындамалардан қақты шығару.
14. Соққы энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында соғу кезінде еденнен көтеру-тасымалдау құралдарын пайдалана отырып, көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан дайындамаларды, соғылмаларды және күрделілігі орташа қарапайым бұйымдарды жылжыту.
15. Соғу энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде соғылмалар мен бұйымдардағы ақауларды анықтау.
16. Көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан күрделілігі орташа және қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде соққы энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларының басының энергиясының мөлшерін және соғу жиілігін мөлшерлеу.
17. Соғу энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіктегі соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған соғу құралдарын алу және орнату бойынша прес-соғу жабдығы операторына көмек көрсету.
18. Соғу энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларының, көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан соғылмалар мен күрделілігі орташа және қарапайым бұйымдарды соғу кезінде қосалқы жабдықтар мен соғу аспаптарының жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.

15. Правила и порядок подготовки к работе. нагревательных устройств для нагрева заготовок под ковку поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов.
16. Правила и порядок подготовки к работе подъемно-транспортных механизмов.
17. Температурный режим ковки поковок простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
18. Группы и марки углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов, обрабатываемых ковкой.
19. Сортамент заготовок.
20. Основные технологические операции ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж
21. Основные правила и способы ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
22. Способы контроля поковок и изделий простой и средней сложности контрольно-измерительным инструментом.
23. Виды, конструкции, назначение контрольно-измерительных инструментов для контроля поковок и изделий простой и средней сложности.
24. Припуски, допуски и напуски на поковки и изделия при ковке на ковочных молотах.
25. Приемы работы при ковке поковок и изделий на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
26. Правила строповки и перемещения грузов.
27. Система знаковой сигнализации при работе с машинистом крана.
28. Сроки и порядок выполнения технического обслуживания измерительных приборов в соответствии с требованиями эксплуатационной документации.
29. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при ковке поковок и изделий простой и средней сложности на ковочных молотах с энергией удара 40-80 кДж.
30. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ковка поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на прессах номинальной силой до 8 МН
Умения:
3-4 разряд
1. Подготовка рабочего места к ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
2. Подготовка к работе ковочных прессов номинальной силой 8-15 МН и вспомогательных приспособлений для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов.

15. Жұмысқа дайындалу ережелері мен тәртібі. көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан соғуға, соғуға және күрделілігі орташа және қарапайым бұйымдарға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған қыздыру құрылғылары.
16. Көтеру және тасымалдау механизмдерін жұмысқа дайындау ережелері мен тәртібі.
17. Соққы энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмаларды соғудың температуралық шарттары.
18. Соғу әдісімен өңделген көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардың топтары мен сорттары.
19. Бланкілердің ассортименті.
20. Соққы энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіліктегі соғылмалар мен бұйымдарды соғудың негізгі технологиялық операциялары.
21. Соққы энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғудың негізгі ережелері мен әдістері.
22. Аспаптарды пайдалана отырып, қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды сынау әдістері.
23. Күрделілігі орташа және қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды бақылауға арналған бақылау-өлшеу аспаптарының түрлері, конструкциялары, мақсаты.
24. Соғу балғаларында соғу кезіндегі соғылмалар мен бұйымдарға арналған үстемелер, үстемелер мен үстемелер.
25. Соғу энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезіндегі жұмыс тәсілдері.
26. Жүктерді итеру және жылжыту ережелері.
27. Кран машинисімен жұмыс істеу кезіндегі сигналдық сигнал жүйесі.
28. Пайдалану құжаттамасының талаптарына сәйкес өлшем құралдарына техникалық қызмет көрсетуді орындау мерзімдері мен тәртібі.
29. Соғу энергиясы 40-80 кДж соғу балғаларында қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолданудың түрлері мен ережелері.
30. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіктегі соғылмалар мен бұйымдарды номиналды күші 8 МН дейінгі престерде соғу
Машықтар:
3-4 санат
1. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға жұмыс орнын дайындау.
2. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерін және көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіктегі соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған қосалқы құрылғыларды жұмысқа дайындау.

3. Подготовка нагревательных устройств к нагреву заготовок из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов для ковки поковок и изделий простой и средней сложности на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
4. Ежедневное обслуживание ковочных прессов номинальной силой до 8 МН для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов.
5. Нагрев заготовок для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН
6. Подача заготовок в рабочее пространство ковочных прессов номинальной силой 8-15 МН при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов
7. Осадка, протяжка, прошивка и рубка поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных гидравлических прессах номинальной силой 8-15 МН
8. Кузнечная сварка и наварка простых поковок и изделий из углеродистой стали на ковочных прессах
9. Кантовка и удерживание заготовок при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
10. Складирование поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов для охлаждения на участке ковочных прессов номинальной силой 8-15 МН.
11. Подогрев и охлаждение кузнечных инструментов при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
12. Контроль правильности установки и надежности крепления кузнечных инструментов и приспособлений при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
13. Удаление окалины с заготовок и поковок при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей на ковочных прессах номинальной силой до 8-15 МН.
14. Перемещение заготовок, поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов подъемно-транспортным оборудованием с пола при ковке на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.

3. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан соғылмалар мен қарапайым және күрделілігі орташа бұйымдарды соғуға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған қыздыру құрылғыларын дайындау.
4. Көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан соғылмалар мен күрделілігі орташа және қарапайым бұйымдарды соғуға арналған номиналды күші 8 МН дейін соғу престеріне күнделікті қызмет көрсету.
5. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіктегі соғылмалар мен бұйымдарды соғу дайындамасын қыздыру.
6. Көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде номиналды күші 8-15 МН соғу престерінің жұмыс кеңістігіне дайындамаларды беру.
7. Номиналды күші 8-15 МН соғу гидравликалық престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіліктегі соғылмалар мен бұйымдарды ыдырату, бұрау, тесу және кесу.
8. Соғу престерінде қарапайым соғылмалар мен көміртекті болаттан жасалған бұйымдарды соғу және пісіру
9. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде дайындамаларды жону және ұстау.
10. 8-15 МН номиналды күші бар соғу престеу алаңында суыту үшін көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды сақтау.
11. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан соғылмалар мен қарапайым және орташа күрделі бұйымдарды соғу кезінде соғу құралдарын қыздыру және салқындату.
12. 8-15 МН номиналды күші бар соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіктегі соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде соғу аспаптары мен құрылғыларының дұрыс орнатылуын және бекітілу сенімділігін қадағалау.
13. Номиналды күші 8-15 МН дейін соғу престерінде көміртекті және аз легирленген болаттан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде дайындамалар мен соғылмалардағы қақты жою.
14. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде соғу кезінде еденнен көтеру-тасымалдау құралдарын пайдалана отырып, көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан дайындамаларды, соғылмаларды және күрделілігі орташа қарапайым бұйымдарды жылжыту.

15. Выявление дефектов в поковках и изделиях простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов при ковке на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
16. Оказание помощи наладчику кузнечнопрессового оборудования в снятии и установке кузнечных инструментов для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
17. Устранение мелких неисправностей в работе ковочных прессов номинальной силой до 8 МН, вспомогательного оборудования и кузнечных инструментов при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов.
18. Контроль размеров поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов при ковке на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
19. Клеймение поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов при ковке на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
20. Читать техническую документацию.
21. Использовать ковочные молоты для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
22. Использовать нагревательные устройства для нагрева заготовок под ковку поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
23. Управлять вспомогательными приспособлениями для кантовки и удерживания заготовок и поковок простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов при ковке на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
24. Выполнять техническое обслуживание (ежедневное, еженедельное, ежемесячное) ковочных прессов номинальной силой 8-15 МН в соответствии с требованиями эксплуатационной документации.
25. Выполнять техническое обслуживание (ежедневное, еженедельное, ежемесячное) нагревательных устройств в соответствии с требованиями эксплуатационной документации.
26. Манипулировать поковками простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов при осадке, протяжке, прошивке и рубке на ковочных прессах номинальной силой 8-15МН.
27. Манипулировать простыми поковками и изделиями из углеродистой стали при кузнечной сварке и наварке на ковочных прессах.
28. Подогревать и охлаждать кузнечные инструменты для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
29. Определять температуру начала и окончания ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
30. Сбивать окалину с заготовок перед ковкой поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
31. Экстренно останавливать ковочные прессы номинальной силой 8-15 МН
32. Определять показания приборов, контролирующих параметры работы ковочных прессов номинальной силой 8-15 МН.
33. Выбирать грузоподъемные механизмы и такелажную оснастку для подъема и перемещения заготовок, поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов.
34. Выбирать схемы строповки заготовок, поковок и изделий.
35. Управлять подъемом и перемещением заготовок, поковок и изделий.
36. Управлять подъемно-транспортным оборудованием с пола для подъема и перемещения поковок, изделий и заготовок
37. Выбирать в соответствии с технологической документацией и подготавливать к работе контрольно-измерительные инструменты.
38. Использовать контрольно-измерительные инструменты для контроля размеров поковок и изделий простой и средней сложности.
39. Применять средства индивидуальной защиты при ковке поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
40. Содержать в порядке рабочее место для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН
Знания:
3-4 разряд
1. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы
2. Правила чтения технологических документов
3. Виды, конструкции и назначение ковочных прессов номинальной силой 8-15 МН для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов
4. Виды, конструкции и назначение кузнечных инструментов для ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН
5. Виды, конструкции и назначение нагревательных устройств для нагрева заготовок под ковку поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов

15. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде соғу кезінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдардағы ақауларды анықтау.
16. 8-15 МН номиналды күші бар соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіктегі соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған соғу аспаптарын алу және орнату бойынша прес-соғу жабдықтарының операторына көмек көрсету.
17. Көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан күрделілігі орташа және қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезінде номиналды күші 8 МН-ге дейінгі соғу престерінің, қосалқы жабдықтар мен соғу аспаптарының жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
18. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде соғу кезінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды өлшемді бақылау.
19. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде соғу кезінде көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды маркалау.
20. Техникалық құжаттаманы оқыңыз.
21. 8-15 МН номиналды күші бар соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіліктегі соғылмалар мен бұйымдарды соғу үшін соғу балғаларын қолданыңыз.
22. 8-15 МН номиналды күші бар соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіліктегі соғылмалар мен бұйымдарды соғу дайындамаларын қыздыру үшін қыздыру құрылғыларын қолданыңыз.
23. 8-15 МН номиналды күші бар соғу престерінде соғу кезінде көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіліктегі дайындамалар мен соғылмаларды жону және ұстау үшін қосалқы құрылғыларды басқару.
24. Пайдалану құжаттамасының талаптарына сәйкес номиналды күші 8-15 МН соғу пресстеріне техникалық қызмет көрсетуді (күн сайынғы, апта сайынғы, ай сайынғы) орындау.
25. Пайдалану құжаттамасының талаптарына сәйкес жылыту құрылғыларына техникалық қызмет көрсетуді (күн сайынғы, апта сайынғы, ай сайынғы) орындау.
26. Соғылмаларды өңдеу оңай
Білімдер:
3-4 санат
1. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері
2. Технологиялық құжаттарды оқу ережелері
3. Көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғуға арналған номиналды күші 8-15 МН соғу престерінің түрлері, конструкциялары және мақсаты.
4. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және орташа күрделіктегі соғу бұйымдары мен бұйымдарын соғуға арналған соғу аспаптарының түрлері, конструкциялары және мақсаттары.
5. Көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан соғуға, соғуға және күрделілігі орташа және күрделі бұйымдарға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған қыздыру құрылғыларының түрлері, конструкциялары және мақсаттары.

6. Виды, конструкции и назначение подъемно-транспортных механизмов для подъема и перемещения заготовок, поковок и изделий.
7. Режимы работы ковочных прессов номинальной силой 8-15 МН.
8. Основные параметры ковочных прессов номинальной силой 8-15 МН.
9. Назначение органов управления ковочным прессом номинальной силой 8-15 МН.
10. Основные неисправности ковочных прессов номинальной силой 8-15 МН.
11. Основные неисправности нагревательных устройств для нагрева заготовок под ковку поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов.
12. Основные неисправности подъемно-транспортных механизмов для подъема и перемещения заготовок, поковок и изделий
13. Условные команды кузнеца и бригадира при ковке поковок на ковочных прессах
14. Правила и порядок подготовки к работе ковочных прессов номинальной силой 8-15 МН
15. Правила и порядок подготовки к работе нагревательных устройств для нагрева заготовок под ковку поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов.
16. Правила и порядок подготовки к работе подъемно-транспортных механизмов.
17. Температурный режим ковки поковок из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой до 8-15 МН.
18. Группы и марки углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов, обрабатываемых ковкой.
19. Сортамент заготовок.
20. Основные технологические операции ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН.
21. Основные правила и способы ковки поковок и изделий простой и средней сложности из углеродистых и низколегированных сталей и цветных сплавов на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН
22. Способы контроля поковок и изделий простой и средней сложности контрольно-измерительным инструментом
23. Виды, конструкции, назначение контрольно-измерительных инструментов для контроля поковок и изделий простой и средней сложности
24. Припуски, допуски и напуски на поковки и изделия при ковке на ковочных прессах
25. Приемы работы при ковке поковок и изделий на ковочных прессах номинальной силой 8-15 МН
26. Правила строповки и перемещения грузов
27. Система знаковой сигнализации при работе с машинистом крана

6. Дайындамалар, соғылмалар мен бұйымдарды көтеру және жылжыту үшін көтеру және тасымалдау механизмдерінің түрлері, конструкциялары және мақсаттары.
7. Номиналды күші 8-15 МН соғу пресстерінің жұмыс режимдері.
8. Номиналды күші 8-15 МН соғу пресстерінің негізгі параметрлері.
9. Номиналды күші 8-15 МН соғу прессіне арналған басқару элементтерінің мақсаты.
10. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінің негізгі ақаулары.
11. Көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан соғуға, соғуға және күрделілігі орташа және қарапайым бұйымдарға арналған дайындамаларды қыздыруға арналған қыздыру құрылғыларының негізгі ақаулары.
12. Дайындамаларды, соғылмалар мен бұйымдарды көтеру және жылжыту үшін көтеру және тасымалдау механизмдерінің негізгі ақаулары.
13. Соғу престерінде соғуды соғу кезіндегі ұста мен бригадирдің шартты командалары.
14. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерін жұмысқа дайындау ережелері мен тәртібі
15. Көміртекті және төмен легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан соғуға, соғуға және күрделілігі орташа және күрделі бұйымдарға арналған дайындамаларды жылытуға арналған қыздыру құрылғыларын жұмысқа дайындау ережелері мен тәртібі.
16. Көтеру және тасымалдау механизмдерін жұмысқа дайындау ережелері мен тәртібі.
17. Номиналды күші 8-15 МН-ге дейінгі соғу престерінде көміртекті және аз легірленген болаттар мен түсті қорытпалардан жасалған соғылмаларды соғудың температуралық шарттары.
18. Соғу әдісімен өңделген көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардың топтары мен сорттары.
19. Бланкілердің ассортименті.
20. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғудың негізгі технологиялық операциялары.
21. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде көміртекті және төмен легирленген болаттар мен түсті қорытпалардан қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды соғудың негізгі ережелері мен әдістері.
22. Аспаптарды пайдалана отырып, қарапайым және күрделілігі орташа соғылмалар мен бұйымдарды сынау әдістері
23. Күрделілігі орташа және қарапайым соғылмалар мен бұйымдарды бақылауға арналған аспаптардың түрлері, конструкциялары, мақсаты
24. Соғу престерінде соғу кезіндегі соғылмалар мен бұйымдарға арналған үстемеақылар, үстемелер мен үстемелер.
25. Номиналды күші 8-15 МН соғу престерінде соғылмалар мен бұйымдарды соғу кезіндегі жұмыс тәсілдері.
26. Жүктерді итеру және жылжыту ережелері
27. Кран машинисімен жұмыс істеу кезіндегі сигналдық сигнал жүйесі

Штамповщик, 2-5 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Металлообработка (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 1 года работ по профессиям: Штамповщик; Штамповщик жидкого металла; Штамповщик на падающих молотах; Штамповщик пробковых изделий; Машинист на молотах, прессах и манипуляторах; Модельщик по металлическим моделям
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
7221-9-005 Машинист на молотах, прессах и манипуляторах
7222-0-003 Модельщик по металлическим моделям
7221-2-016 Штамповщик на падающих молотах
Основная цель деятельности:
Холодная штамповка изделий из металлов, сплавов и неметаллических материалов на машинах и автоматах холодной прессовки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ для холодной штамповки детали или сборочной единицы
2. Выполнение технологических операций по холодной штамповке согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной холодной штамповки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ для холодной штамповки детали или сборочной единицы
Навык 1:
Подготовка к выполнению холодной штамповки
Умения:
3-4 разряд
1. Подготовка машин и автоматов холодной штамповки.
2. Удаление отходов из рабочего пространства пресса.
3. Подналадка крепления штамповой оснастки.
4. Регулирование режимов работы пресса.
5. Подналадка прессов.
6. Подналадка крепления штамповой оснастки.
7. Регулирование режимов работы пресса.
8. Подналадка прессов.
9. Подналадка штамповой и вспомогательной оснастки.
10. Нанесение технологической смазки на заготовки и штамповый инструмент.
11. Нанесение смазки на направляющие элементы штамповой оснастки.
12. Регулирование упоров на размер в соответствии с технологической документацией.
13. Использование смазочно-охлаждающих технологических средств (далее - СОТС) при работе на машинах и автоматах холодной штамповки.
14. Контроль наличия и состояния СОТС на машинах и автоматах холодной штамповки.
15. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию на машинах и автоматах холодной штамповки в соответствии с технической документацией.

Қалыптаушы, 2-5 санат.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө Бұйрығы бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мына мамандықтар бойынша 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі: Қалыптаушы; Сұйық металды қалыптауыш; Құлаған балғаларды қалыптау; Тығын қалыптары; Балғалардың, престердің және манипуляторлардың операторы; Металл үлгі жасаушы
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Балға, пресс және манипулятор машинисі
Металды модельдерді модельдеуші
Құлап тұратын балғамен белгілеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Холодная штамповка изделий из металлов, сплавов и неметаллических материалов на машинах и автоматах холодной прессовки
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлшекті немесе құрастыру қондырғысын суық қалыптауға дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процесс бойынша салқын қалыптау бойынша технологиялық операцияларды орындау
3. Аяқталған суық қалыптау сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бөлшекті немесе құрастыру қондырғысын суық қалыптауға дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Суық қалыптауға дайындық
Машықтар:
3-4 санат
1. Суық қалыптау машиналары мен автоматтарды дайындау.
2. Пресстің жұмыс кеңістігінен қалдықтарды шығару.
3. Қалып жабдығын бекітуді реттеу.
4. Пресстің жұмыс режимдерін реттеу.
5. Пресстерді реттеу.
6. Қалыптау жабдығын бекітуді реттеу.
7. Пресстің жұмыс режимдерін реттеу.
8. Пресстерді реттеу.
9. Қалыптау және қосалқы жабдықтарды реттеу.
10. Дайындамалар мен қалыптау құралдарына технологиялық майлауды жағу.
11. Матрица жабдығының бағыттаушы элементтеріне жағармай жағу.
12. Өлшемді аялдамаларды технологиялық құжаттамаға сәйкес реттеу.
13. Станоктарда және салқын қалыптау машиналарында жұмыс істеу кезінде майлау және салқындату технологиялық құралдарын (бұдан әрі - КОТС) пайдалану.
14. Станоктар мен суық қалыптау машиналарында КОТС-тың болуын және жағдайын бақылау.
15. Техникалық құжаттамаға сәйкес суық қалыптау машиналары мен автоматтарына ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.

16. Поддержка требуемого технического состояния технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте штамповщика.
17. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
18. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
19. Использование средств пожаротушения.
20. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
3-4 разряд
1. Правила чтения технологической и конструкторской документации для изготовления делателей методом холодной штамповки.
2. Методы изготовления и принцип работы штамповой оснастки при холодной штамповке
3. Режимы работы машин и автоматов холодной штамповки.
4. Устройство, принципы работы и правила использования машин и автоматов холодной штамповки.
5. Органы управления машин и автоматов холодной штамповки.
6. Порядок проверки исправности и работоспособности машин и автоматов холодной штамповки.
7. Назначение и свойства смазочно-охлаждающих жидкостей, применяемых при холодном штамповании.
8. Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов.
9. Состав и порядок выполнения регламентных работ по техническому обслуживанию машин и автоматов холодной прессовки.
10. Требования инструкции по охране труда на работе.
11. Правила безопасного выполнения работ.
12. Требования пожарной безопасности.
13. Правила пользования средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по холодной штамповке
Умения:
3-4 разряд
1. Чтение чертежей, технологической документации
2. Анализ исходных данных для выполнения обработки поверхностей заготовки на шлифовальном станке.
3. Владение способами термообработки применяемых материалов
4. Расчеты и геометрические построения, необходимые при изготовлении деталей и узлов методом штамповки
Знания:
3-4 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по холодной штамповке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Холодная штамповка
Умения:
3-4 разряд
1. Холодная штамповка сложных деталей из различного профиля металла на эксцентриковых, фрикционных и кривошипных прессах усилием до 3 МН (300 тс) с применением сложных комбинированных, вырубных, вытяжных, гибочных, зачистных и координатных штампов.

16. Қалыптаушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеуіш және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жағдайын ұстау.
17. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық талаптарын сақтау.
18. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
19. Өрт сөндіргіш заттарды қолдану.
20. Алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін қолдану
Білімдер:
3-4 санат
1. Суық қалыптау әдісімен жасаушыларды дайындаудың технологиялық және конструкторлық құжаттамасын оқу ережелері.
2. Суық қалыптау кезінде штамп жабдығын дайындау әдістері және жұмыс принципі
3. Суық қалыптау машиналары мен автоматтардың жұмыс режимдері.
4. Суық қалыптау машиналары мен автоматтардың конструкциясы, жұмыс істеу принциптері және пайдалану ережелері.
5. Суық қалыптау машиналары мен автоматтарды басқару.
6. Суық қалыптау машиналары мен автоматтардың жұмысқа жарамдылығын және өнімділігін тексеру тәртібі.
7. Суық қалыптауда қолданылатын кесу сұйықтарының мақсаты мен қасиеттері.
8. Өңделген және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
9. Станоктар мен суық престеу станоктарына ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізудің құрамы мен тәртібі.
10. Өндірісте еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтардың талаптары.
11. Жұмысты қауіпсіз орындау ережелері.
12. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
13. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Суық қалыптаудың конструкторлық және технологиялық құжаттамасын зерделеу
Машықтар:
3-4 санат
1. Сызбаларды, технологиялық құжаттамаларды оқу
2. Тегістеу станогында дайындаманың беттерін өңдеудің бастапқы мәліметтерін талдау.
3. Қолданылатын материалдарды термиялық өңдеу әдістерін білу
4. Қалыптау арқылы бөлшектер мен тораптарды дайындау кезінде қажетті есептеулер мен геометриялық конструкциялар
Білімдер:
3-4 санат
1. Машина жасау сызу негіздері
2. Техникалық құжаттаманы оқу ережелері (жұмыс сызбалары, технологиялық карталар)
3. Төзімділік және қондыру жүйесі, дәлдік дәрежелері, кедір-бұдырлық параметрлері
4. Өлшемдердің, беттердің пішінінің және салыстырмалы орналасуының, беттің кедір-бұдырының рұқсат етілуіне арналған жұмыс сызбаларындағы белгілер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процесс бойынша салқын қалыптау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Суық қалыптау
Машықтар:
3-4 санат
1. Күрделі құрама, кесу, тарту, майыстыру, аршу және координаталық қалыптарды пайдалана отырып, 3 МН (300 тф) дейінгі күшпен эксцентрикті, фрикционды және иінді престерде әртүрлі металл профильдерден күрделі бөлшектерді салқын қалытау.

2. Холодная штамповка простых и средней сложности деталей на прессах усилием свыше 3 до 10 МН (свыше 300 до 1000 тс).
3. Штамповка изделий из цветных металлов и сплавов.
4. Проверка изготовленных деталей измерительным инструментом.
5. Штамповка или вырубка на прессах и штампах изделий из размягченного целлулоида, органического стекла, слюды, линолеума и поливинилхлоридных заготовок.
6. Установка, снятие штампов и смена инструмента.
7. Управление механизмами пресса и самостоятельная его регулировка
Знания:
3-4 разряд
1. Устройство и принцип работы прессов различных типов,
2. Способы штамповки в зависимости от марки и требуемой чистоты поверхностей изделий,
3. Размеры металлических лент и вырубленных деталей капсюльного производства,
4. Способы установки, снятия и крепления штампов и используемого инструмента,
5. Технические условия на изготовление щелевидных сит,
6. Устройство контрольно-измерительных инструментов,
7. Допуски и посадки,
8. Квалитеты и параметры шероховатости
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной холодной штамповки
Навык 1:
Управление свойствами и параметрами выполненной холодной штамповки
Умения:
3-4 разряд
1. Визуальное определение брака и дефектов штампованных изделий.
2. Выявление дефектов и брака в штампуемых изделиях.
3. Контроль параметров качества штампуемых изделий.
4. Установление причины возникновения дефектов и брака в изделиях.
5. Выполнение измерения с использованием контрольно-измерительных приборов и инструмент
Знания:
3-4 разряд
1. Виды дефектов и брака, возникающих при штамповке.
2. Физические свойства металлов и сплавов.
3. Сортамент заготовок, используемых для штамповки.
4. Возможные нарушения в работе штамповой оснастки.
5. Способы устранения нарушений в работе штамповой оснастки.
6. Влияние направления волокон макроструктуры в заготовках из проката на качество поковок
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы), физическая выносливость, точность движений
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Күштері 3-тен 10 МН-ден жоғары (300-ден 1000 тФ жоғары) пресстерде қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді салқын қалыптау.
3. Түсті металдар мен қорытпалардан жасалған бұйымдарды қалыптау.
4. Өлшеу құралымен дайындалған бөлшектерді тексеру.
5. Жұмсартылған целлулоидтан, органикалық шыныдан, слюдадан, линолеумнен және поливинилхлоридті дайындамадан жасалған бұйымдарды престер мен қалыптарда қалыптау немесе кесу.
6. Қалыптарды орнату, алу және құралды ауыстыру.
7. Пресс механизмдерін басқару және өзін-өзі реттеу
Білімдер:
3-4 санат
1. Түрлі типтегі престердің конструкциясы мен жұмыс істеу принципі,
2. Брендке және өнім беттерінің қажетті тазалығына байланысты қалыптау әдістері,
3. Капсулаларды өндіруге арналған металл таспалар мен кесілген бөлшектердің өлшемдері,
4. Қалыптарды және қолданылатын құралдарды орнату, алу және бекіту әдістері,
5. Тегіс елеуіштерді өндіруге арналған техникалық шарттар,
6. Бақылау-өлшеу құралдарын орналастыру,
7. Төзімділік пен қону,
8. Кедір-бұдырлық параметрлері және квалиттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Аяқталған суық қалыптау сапасын бақылау
Дағды 1:
Аяқталған суық қалыптау қасиеттері мен параметрлерін басқару
Машықтар:
3-4 санат
1. Қалыпталған бұйымдардағы ақаулар мен ақауларды визуалды анықтау.
2. Қалыпталған бұйымдардағы ақаулар мен ақауларды анықтау.
3. Қалыпталған бұйымдардың сапа көрсеткіштерін бақылау.
4. Бұйымдардағы ақаулар мен ақаулардың себебін анықтау.
5. Аспаптар мен құралдарды пайдалана отырып өлшеулерді орындау
Білімдер:
3-4 санат
1. Қалыптау кезінде пайда болатын ақаулар мен ақаулардың түрлері.
2. Металдар мен қорытпалардың физикалық қасиеттері.
3. Қалыптау үшін қолданылатын дайындамалардың ассортименті.
4. Матрица жабдықтарының жұмысындағы мүмкін ақаулар.
5. Штангалық жабдықты пайдаланудағы бұзушылықтарды жою әдістері.
6. Прокаттардағы макроқұрылымдық талшықтардың бағытының соғу сапасына әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, дәлдік, зейінділік, ресурстарды басқару қабілеті (жабдықтар, құралдар, материалдар)
физикалық төзімділік, қозғалыстардың дәлдігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ 12.2.017-93. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда (ССБТ). Оборудование кузнечно-прессовое. Общие требования безопасности (с Изменением N 1);
2) ГОСТ 12.3.026-81. ССБТ. Работы кузнечно-прессовые. Требования безопасности (изм. 1,2);
3) ГОСТ 31542-2012. Межгосударственный стандарт. Автоматы и полуавтоматы кузнечно-прессовые. Требования безопасности;
4) ГОСТ 12.2.113-2006. Межгосударственный стандарт. Прессы кривошипные. Требования безопасности;

1) МЕМСТ 12.2.017-93. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі (OSSS). Пресс-соғу жабдықтары. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары (No 1 түзетумен);
2) МЕМСТ 12.3.026-81. SSBT. Соғу және престеу жұмыстары. Қауіпсіздік талаптары (1.2 түзетулер);
3) МЕМСТ 31542-2012. Мемлекетаралық стандарт. Автоматты және жартылай автоматты соғу және престеу станоктары. Қауіпсіздік талаптары;
4) МЕМСТ 12.2.113-2006. Мемлекетаралық стандарт. Иінді пресстер. Қауіпсіздік талаптары;

7221-1
Код наименования занятия:
7221-1-007
Наименование профессии:
Кузнец-штамповщик на ротационных машинах
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Кузнец-штамповщик на ротационных машинах, 3-5 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Металлообработка (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 6 месяцев работ по профессиям: Кузнец (общий профиль); Кузнец-штамповщик; Наладчик кузнечно-прессового оборудования; Кузнец-штамповщик на ротационных машинах.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
7221-1-001 Кузнец (общий профиль)
7221-1-006 Кузнец-штамповщик
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества изделий, полученных ковкой и обжимом на ротационных машинах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Производство простых поковок на ротационных ковочных машинах с механической подачей заготовок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Производство простых поковок на ротационных ковочных машинах с механической подачей заготовок
Навык 1:
Подготовка к работе ротационных ковочных машин с механической подачей заготовок для ковки простых поковок
Умения:
3-й разряд
1. Проверка состояния и готовности ротационной ковочной машины, механизмов зажима и подачи, приспособлений и инструментов для ротационной ковки.
2. Проверка состояния ограждений, блокировок, аварийных инструментов, противопожарного оборудования и их готовности к горячей ротационной ковке.
3. Проверка размеров заготовок для ротационной ковки в соответствии с чертежом.
4. Загрузка заготовки в устройство подачи.
5. Настройка нагревательного оборудования на заданный температурный режим.
6. Подбор и установка комплектов ковочных инструментов в соответствии с технологическим процессом и чертежом поковки.
7. Наладка ротационной ковочной машины для горячей ковки поковок диаметром свыше 11 мм.
8. Наладка ротационной ковочной машины для вытяжки и обжима концов прутков диаметром до 25 мм, труб диаметром до 50 мм.
9. Разогрев заготовки при помощи нагревательного устройства.
10. Ковка пробного изделия, его контроль и предъявление мастеру участка.

7221-1
Қызмет атауының коды:
7221-1-007
Кәсіптің атауы:
Ротациялық машиналарды штампылаушы ұста
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Ротациялық машиналарды штампылаушы ұста.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө Бұйрығы бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Металл өңдеу (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мына мамандықтар бойынша кемінде 6 ай жұмыс өтілі: Ұста (жалпы профиль); темір ұстасы; Соғу және престеу жабдығын реттегіш; Айналмалы станоктардағы темір ұстасы.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Темірші
Штампылаушы ұста
Қызметтің негізгі мақсаты:
Айналмалы станоктарда соғу және сығымдау арқылы алынған бұйымдардың сапасын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дайындамаларды механикалық беретін айналмалы соғу станоктарында қарапайым соғылмаларды өндіру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындамаларды механикалық беретін айналмалы соғу станоктарында қарапайым соғылмаларды өндіру
Дағды 1:
Қарапайым соғылмаларды соғуға арналған дайындамаларды механикалық қоректендіретін айналмалы соғу станоктарын жұмысқа дайындау
Машықтар:
3-ші санат
1. Айналмалы соғу станоктарының, қысқыш және қоректендіру механизмдерінің, бекітпелердің және айналмалы соғуға арналған құралдардың күйін және дайындығын тексеру.
2. Қорғаулардың, блокировкалардың, авариялық құралдардың, өрт сөндіру құралдарының күйін және олардың ыстық айналмалы соғуға дайындығын тексеру.
3. Сызбаға сәйкес айналмалы соғу дайындамаларының өлшемдерін тексеру.
4. Дайындаманы фидерге салу.
5. Жылыту жабдығын белгіленген температуралық жағдайға келтіру.
6. Технологиялық процеске және соғу сызбасына сәйкес соғу құралдарының жинақтарын таңдау және орнату.
7. Диаметрі 11 мм-ден жоғары соғылмаларды ыстық соғуға арналған айналмалы соғу станокын баптау.
8. Диаметрі 25 мм-ге дейінгі штангалардың, диаметрі 50 мм-ге дейінгі құбырлардың ұштарын тарту және сығу үшін айналмалы соғу станокын баптау.
9. Дайындаманы қыздыру құрылғысының көмегімен қыздыру.
10. Сынақ өнімді соғу, оны тексеру және учаске бригадиріне ұсыну.

11. Регулировать параметры работы ротационной ковочной машины.
12. Выбирать и проверять ковочный инструмент в соответствии материалом и технологическим процессом.
13. Устанавливать, заменять, очищать используемые инструменты.
14. Читать и анализировать технологическую и конструкторскую документацию.
15. Предупреждать образование дефектов на стадии подготовки к ротационной ковке и вытяжке-обжиму в горячем состоянии.
16. Анализировать состояние нагревательного оборудования и ротационной машины для проверки их работоспособности.
17. Использовать контрольно-измерительные инструменты, приборы, приспособления для контроля размеров и температуры нагрева заготовок.
18. Управлять подъемно-транспортным оборудованием для перемещения заготовок и инструментов.
19. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при подготовке к горячей ковке и вытяжке-обжиму.
20. Поддерживать состояние рабочего места при подготовке к горячей ротационной ковке и вытяжке-обжиму в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Знания:
3-й разряд
1. Способы и типовые режимы горячей ротационной ковки тугоплавких металлов, поковок из стали простой формы.
2. Способы и типовые режимы вытяжки-обжима концов прутков и труб на ротационных машинах.
3. Правила чтения технологической и конструкторской документации.
4. Марки и свойства обрабатываемых сталей и сплавов.
5. Устройство и правила эксплуатации ротационных ковочных машин, приспособлений и инструментов.
6. Припуски и допуски на изделия, получаемые горячей ковкой и вытяжкой-обжимом на ротационных машинах.
7. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила эксплуатации инструментов, применяемых для горячей ковки и вытяжки-обжима на ротационных машинах.
8. Виды и причины возникновения дефектов изделий, получаемых горячей ковкой на ротационных машинах, способы их предупреждения и устранения на подготовительной стадии.
9. Виды и причины возникновения дефектов изделий, получаемых вытяжкой-обжимом на ротационных машинах, способы их предупреждения и устранения на подготовительной стадии.
10. Виды, устройство, назначение, правила применения средств контроля, приспособлений и инструментов для горячей ковки и вытяжки-обжима на ротационных машинах.
11. Способы подналадки механизмов ротационной ковочной машины, системы подачи заготовки.
12. Устройство и правила эксплуатации нагревательного оборудования для горячей ротационной ковки.
13. Способы и правила управления подъемно-транспортными механизмами и грузозахватными приспособлениями.

11. Айналмалы соғу станоктарының жұмыс параметрлерін реттеңіз.
12. Материалдық-технологиялық процеске сәйкес соғу құралдарын таңдау және тексеру.
13. Қолданылған құралдарды орнату, ауыстыру, тазалау.
14. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқу және талдау.
15. Айналмалы соғуға және ыстық тартуға және қысуға дайындық сатысында ақаулардың пайда болуын болдырмау.
16. Жылыту жабдықтары мен айналмалы машинаның жұмысын тексеру үшін олардың жағдайына талдау жасаңыз.
17. Дайындамалардың өлшемдерін және қыздыру температурасын бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдарын, аспаптарды, құрылғыларды пайдалану.
18. Дайындамалар мен құралдарды жылжыту үшін материалды өңдеу жабдықтарын басқару.
19. Ыстық соғуға және сызу-қыспалауға дайындық кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
20. Еңбекті қорғау, өртке қарсы, өнеркәсіптік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес ыстық айналмалы соғуға және тарту-қажуға дайындық кезінде жұмыс орнының жай-күйін сақтау.
Білімдер:
3-ші санат
1. Балқитын металдарды, қарапайым пішінді болат соғылмаларды ыстық айналмалы соғудың әдістері мен стандартты режимдері.
2. Роторлы станоктарда штангалар мен құбырлардың ұштарын тарту және сығу әдістері мен типтік режимдері.
3. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқу ережелері.
4. Өңделген болаттар мен қорытпалардың сорттары мен қасиеттері.
5. Айналмалы соғу станоктарының, құрылғылары мен аспаптарының құрылымы және жұмыс істеу ережесі.
6. Айналмалы станоктарда ыстық соғу және созу-қысу арқылы өндірілетін бұйымдарға рұқсаттар мен рұқсаттар.
7. Айналмалы станоктарда ыстық соғу және созу-қысу үшін қолданылатын аспаптардың конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және жұмыс ережелері.
8. Айналмалы станоктарда ыстық соғу арқылы өндірілетін бұйымдардағы ақаулардың түрлері мен себептері, олардың алдын алу және дайындық кезеңінде жою әдістері.
9. Роторлы станоктарда тарту-қысу әдісімен өндірілетін бұйымдардағы ақаулардың түрлері мен себептері, олардың алдын алу және дайындық кезеңінде жою әдістері.
10. Айналмалы станоктарда ыстық соғуға және тарту-қастыруға арналған басқару аппаратурасын, құрылғылары мен аспаптарының түрлері, құрылымы, мақсаты, пайдалану ережесі.
11. Айналмалы соғу станоктарының механизмдерін және дайындамаларды беру жүйесін реттеу әдістері.
12. Ыстық айналмалы соғуға арналған қыздыру жабдығының конструкциясы мен пайдалану ережесі.
13. Көтеру-тасымалдау механизмдері мен жүк тиеу құрылғыларын басқару әдістері мен ережелері.

14. Схемы строповки грузов.
15. Система знаковой сигнализации при работе с машинистом крана.
16. Требования охраны труда, промышленной, экологической и пожарной безопасности участка ротационных машин
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ковка простых поковок на ротационных ковочных машинах с механической подачей заготовок
Умения:
3-й разряд
1. Загрузка заготовок при помощи устройства подачи в нагревательное устройство и ковочный узел.
2. Разогрев заготовки при помощи нагревательного устройства.
3. Горячая ковка поковок диаметром свыше 11 мм на ротационных ковочных машинах.
4. Вытяжка и обжим концов прутков диаметром до 25 мм и труб диаметром до 50 мм на ротационных ковочных машинах.
5. Наблюдение за работой ротационной машины, регулировка подачи и скорости.
6. Контролирование и регулирование температуры нагрева заготовки.
7. Периодический контроль размеров поковок и качества их поверхности в процессе ротационной ковки и вытяжки-обжима.
8. Выгрузка готовых изделий из инструмента при помощи механизма подачи.
9. Извлечение готовых изделий и укладка их в тару.
10. Подналадка механизмов ротационной машины и нагревательных устройств при ковке поковок диаметром свыше 11 мм, вытяжке и обжиме концов прутков диаметром до 25 мм и труб диаметром до 50 мм.
11. Периодическая чистка и смазка ротационного ковочного узла и инструментов.
12. Читать и анализировать технологическую и конструкторскую документацию.
13. Выбирать режимы нагрева и работы ротационной машины в зависимости от размеров заготовки и поковки, требуемых точности и качества поверхности, материала заготовки.
14. Выбирать необходимую оснастку в соответствии с материалом и размерами поковки.
15. Управлять механической подачей для загрузки заготовки в нагревательное устройство и ротационную машину и выгрузки из них.
16. Контролировать текущие параметры процесса ротационной ковки и вытяжки-обжима, работы оборудования, их отклонение от установленных значений.
17. Корректировать режим ротационной ковки и вытяжки-обжима в случае выявления дефектов.
18. Использовать контрольно-измерительные инструменты, приборы, приспособления для контроля размеров и температуры нагрева заготовок.
19. Использовать контрольно-измерительные инструменты, приборы, приспособления для контроля размеров получаемого изделия и выявления дефектов.
20. Управлять подъемно-транспортным оборудованием для перемещения изделий и инструментов.
21. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при проведении процесса горячей ротационной ковки и вытяжки-обжима.
22. Поддерживать состояние рабочего места при проведении процесса горячей ротационной ковки и вытяжки-обжима в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Знания:
3-й разряд

14. Жүктерді итермелеу схемалары.
15. Кран машинисімен жұмыс істеу кезіндегі сигналдық сигнал жүйесі.
16. Айналмалы машиналар секциясының еңбекті қорғауға, өндірістік, экологиялық және өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дайындамаларды механикалық беру арқылы айналмалы соғу станоктарында қарапайым соғылмаларды соғу
Машықтар:
3-ші санат
1. Жылыту құрылғысы мен соғу қондырғысына фидердің көмегімен дайындамаларды тиеу.
2. Дайындаманы қыздыру құрылғысының көмегімен қыздыру.
3. Айналмалы соғу станоктарында диаметрі 11 мм-ден жоғары соғылмаларды ыстық соғу.
4. Айналмалы соғу станоктарында диаметрі 25 мм-ге дейінгі штангалардың және диаметрі 50 мм-ге дейінгі құбырлардың ұштарын тарту және бүгу.
5. Айналмалы станоктың жұмысын қадағалау, беріліс пен жылдамдықты реттеу.
6. Дайындаманы қыздыру температурасын бақылау және реттеу.
7. Айналмалы соғу жəне тарту-қаптау процесінде соғылмалардың өлшемдерін жəне олардың бетінің сапасын кезеңді бақылау.
8. Беру механизмі арқылы дайын өнімді құралдан түсіру.
9. Дайын өнімді алу және оларды ыдыстарға салу.
10. Диаметрі 11 мм-ден жоғары соғылмаларды соғу, диаметрі 25 мм-ге дейінгі штангалардың және диаметрі 50 мм-ге дейінгі құбырлардың ұштарын тарту және сығу кезінде айналмалы машина механизмдері мен қыздыру құрылғыларын реттеу.
11. Айналмалы соғу қондырғысы мен аспаптарын мерзімді тазалау және майлау.
12. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманы оқу және талдау.
13. Дайындаманың және соғудың өлшемдеріне, талап етілетін дәлдік пен беттің сапасына, дайындаманың материалына байланысты айналмалы станоктың қыздыру және жұмыс режимдерін таңдау.
14. Соғу материалы мен өлшемдеріне сәйкес қажетті жабдықты таңдау.
15. Дайындамаларды қыздыру құрылғысына және айналмалы машинаға тиеу және түсіру үшін механикалық беруді басқарыңыз.
16. Айналмалы соғу жəне тарту-сығымдау процесінің ағымдағы параметрлерін, жабдықтың жұмысын, олардың белгіленген мəндерден ауытқуын қадағалау.
17. Ақаулар анықталса, айналмалы соғу және тарту-қысу режимін түзетіңіз.
18. Дайындамалардың өлшемдерін және қыздыру температурасын бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдарын, аспаптарды, құрылғыларды пайдалану.
19. Алынған өнімнің өлшемдерін бақылау және ақауларды анықтау үшін бақылау-өлшеу құралдарын, аспаптарды, құрылғыларды қолдану.
20. Өнімдер мен құралдарды жылжыту үшін көтеру және тасымалдау жабдықтарын басқару.
21. Ыстық айналмалы соғу және сызу-сығымдау процесін жүргізу кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
22. Еңбекті қорғау, өртке қарсы, өнеркәсіптік, экологиялық және электрлік қауіпсіздік талаптарына сәйкес ыстық айналмалы соғу және тарту-қысымдау процесінде жұмыс орнының жағдайын сақтау.
Білімдер:
3-ші санат

7221-1-008
Наименование профессии:
Наладчик кузнечно-прессового оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Наладчик кузнечно-прессового оборудования, 4-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования (по отраслям промышленности)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 1 года работ по профессиям: Наладчик кузнечно-прессового оборудования; Наладчик настольных станков и прессов; Кузнец (общий профиль); Кузнец на молотах и прессах; Кузнец-штамповщик: Кузнец-штамповщик на ротационных машинах
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7221-2-001 Наладчик настольных станков и прессов
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества продукции, производительности и эффективной работы кузнечно-прессового и вспомогательного оборудования, штамповой оснастки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Наладка молотов с энергией удара до 40 кДж, гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН, горизонтально-ковочных машин (далее - ГКМ) номинальной силой до 2 МН и винтовых прессов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Наладка молотов с энергией удара до 40 кДж, гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН, горизонтально-ковочных машин (далее - ГКМ) номинальной силой до 2 МН и винтовых прессов
Навык 1:
Наладка ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж
Умения:
4-й разряд
1. Изучение технологической и конструкторской документации для наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
2. Подготовка ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж к установке кузнечных инструментов и штамповой оснастки.
3. Выбор и подготовка инструментов, приборов и приспособлений для наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
4. Извлечение кузнечных инструментов из рабочего пространства ковочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
5. Извлечение штамповой оснастки из рабочего пространства штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.

7221-1-008
Кәсіптің атауы:
Ұсталық-пресс жабдығын баптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Соғу және престеу жабдығын реттеуші.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө Бұйрығы бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Машиналар мен жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету (өнеркәсіп салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мына мамандықтар бойынша 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі: Соғу-пресстеу жабдықтарын реттеуші; Үстел үсті станоктары мен престердің операторы; Темір ұстасы (жалпы профиль); Балғалар мен престердегі темір ұстасы; Ұста-тескіш: Айналмалы станоктардағы темір ұстасы
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Үстелүсті станоктары мен престерді баптаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өнімнің сапасын, өнімділігін және соғу және қосалқы жабдықтардың, штамптау жабдықтарының тиімді жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі балғаларды, номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престерді, номиналды күші 2 МН дейінгі көлденең соғу станоктарын (бұдан әрі – ЖКМ) және бұрандалы престерді реттеу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі балғаларды, номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престерді, номиналды күші 2 МН дейінгі көлденең соғу станоктарын (бұдан әрі – ЖКМ) және бұрандалы престерді реттеу.
Дағды 1:
Соғу энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларын реттеу
Машықтар:
4-ші санат
1. Соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларын орнатудың технологиялық және конструкторлық құжаттамасын зерделеу.
2. Соғу құралдары мен штамптау жабдықтарын монтаждау үшін соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларын дайындау.
3. Соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларын баптау үшін құралдарды, аспаптарды және құрылғыларды таңдау және дайындау.
4. Соғу энергиясы 40 кДж дейінгі соғу балғаларының жұмыс кеңістігінен соғу құралдарын алу.
5. Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі штамптау балғаларының жұмыс кеңістігінен штамптау жабдығын алу.

6. Подготовка рабочего пространства ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж к установке кузнечных инструментов и штамповой оснастки.
7. Установка и крепление кузнечных инструментов в рабочее пространство ковочных молотов с энергией удара до 40 кДж в соответствии с технической документацией.
8. Установка и крепление штамповой оснастки в рабочее пространство штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж в соответствии с технической документацией.
9. Наладка и регулировка средств механизации, обслуживающих молоты с энергией удара до 40 кДж.
10. Нагрев кузнечных инструментов и штамповой оснастки для ковки и штамповки на молотах с энергией удара до 40 кДж.
11. Проверка правильности установки кузнечных инструментов и штамповой оснастки молота с энергией удара до 40 кДж на холостом ходу.
12. Пробная ковка или штамповка поковок и изделий на молоте с энергией удара до 40 кДж
13. Устранение мелких неполадок в работе ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж, вспомогательного оборудования, кузнечных инструментов и штамповой оснастки.
14. Регулировка устройств для сдува окалины и подачи технологической смазки на молоте с энергией удара до 40 кДж.
15. Настройка компьютерных программ для управления и диагностики на ковочных и штамповочных молотах с энергией удара до 40 кДж.
16. Читать чертежи и применять техническую документацию.
17. Просматривать конструкторскую и технологическую документацию с использованием прикладных компьютерных программ.
18. Печатать конструкторскую и технологическую документацию с использованием устройств вывода графической и текстовой информации.
19. Находить в электронном архиве справочную информацию, конструкторские и технологические документы для выполнения наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж и средств механизации.
20. Проверять исправность работы ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
21. Проверять состояние ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж перед установкой кузнечных инструментов и штамповой оснастки.
22. Определять в соответствии с технологической документацией и проверять состояние инструментов, приборов и приспособлений для наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
23. Регулировать работу молотов с энергией удара до 40 кДж в режиме ручного управления, в автоматическом режиме последовательных ударов и удержания бабы на весу.
24. Проверять исправность работы блокирующих приспособлений, защитных устройств и ограждений на ковочных и штамповочных молотах с энергией удара до 40 кДж.

6. Соғу құралдары мен штамптау жабдығын орнату үшін соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларының жұмыс кеңістігін дайындау.
7. Техникалық құжаттамаға сәйкес соққы энергиясы 40 кДж дейінгі соғу балғаларының жұмыс кеңістігіне соғу құралдарын орнату және бекіту.
8. Техникалық құжаттамаға сәйкес соққы энергиясы 40 кДж дейінгі штамптау балғаларының жұмыс кеңістігіне штамптау жабдығын орнату және бекіту.
9. Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі балғаларға қызмет көрсететін механикаландыру жабдығын реттеу және реттеу.
10. Соғу энергиясы 40 кДж дейінгі балғаларда соғу және штамптау үшін соғу аспаптары мен штамптау жабдықтарын қыздыру.
11. Бос жүріс кезінде соққы энергиясы 40 кДж дейінгі балға соғу аспаптары мен штамптау жабдығының дұрыс орнатылуын тексеру.
12. Соғу энергиясы 40 кДж дейінгі балғада соғылмалар мен бұйымдарды соғуды немесе штамптауды сынау.
13. Соғу энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу және штамптау балғаларын, қосалқы жабдықтарды, соғу аспаптарын және штамптау жабдықтарын пайдалану кезіндегі ұсақ ақауларды жою.
14. Соққы энергиясы 40 кДж дейін балғаға технологиялық майлауды беру және қақты үрлеу құрылғыларын реттеу.
15. Соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларын бақылау және диагностикалау үшін компьютерлік бағдарламаларды баптау.
16. Сызбаларды оқу және техникалық құжаттаманы қолдану.
17. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды қарау.
18. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының көмегімен конструкторлық және технологиялық құжаттаманы басып шығару.
19. Соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларын және механикаландыру жабдығын орнатуға арналған анықтамалық ақпаратты, конструкторлық және технологиялық құжаттарды электронды мұрағаттан табыңыз.
20. Соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларының дұрыс жұмысын тексеру.
21. Соғу құралдары мен штамптау жабдығын орнату алдында соғу энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу және штамптау балғаларының күйін тексеру.
22. Соққы энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу және штамптау балғаларын баптауға арналған құралдардың, аспаптардың және құрылғылардың технологиялық құжаттамаға сәйкес анықтау және күйін тексеру.
23. Соққы энергиясы 40 кДж-ге дейінгі балғалардың жұмысын қолмен басқару режимінде, кезекті соққылардың автоматты режимінде және әйелді салмақта ұстау кезінде реттеу.
24. Соққы энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу және штамптау балғаларындағы бұғаттау құрылғыларының, қорғаныш құрылғылары мен қоршаулардың дұрыс жұмысын тексеру.

25. Определять причины неисправностей в работе ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж и вспомогательного оборудования.
26. Предупреждать и определять неисправности в работе ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж и вспомогательного оборудования.
27. Проверять состояние рабочего пространства ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж перед установкой кузнечных инструментов и штамповой оснастки.
28. Применять инструмент и приспособления для снятия кузнечных инструментов из рабочего пространства ковочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
29. Применять инструменты и приспособления для установки кузнечных инструментов в рабочее пространство ковочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
30. Применять инструменты и приспособления для крепления кузнечных инструментов в рабочем пространстве ковочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
31. Применять инструменты и приспособления для снятия штамповой оснастки из рабочего пространства штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
32. Применять инструменты и приспособления для установки штамповой оснастки в рабочее пространство штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
33. Применять инструменты и приспособления для крепления штамповой оснастки в рабочем пространстве штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
34. Прекращать работу и выключать ковочные и штамповочные молоты с энергией удара до 40 кДж в нештатной ситуации.
35. Выполнять измерения с использованием контрольно-измерительных приборов и инструментов в кузнечно-прессовом производстве.
36. Использовать компьютерные программы для управления и диагностики на ковочных и штамповочных молотах с энергией удара до 40 кДж.
37. Устанавливать параметры сдува окалины и подачи технологической смазки на молоте с энергией удара до 40 кДж.
38. Устанавливать параметры нагрева кузнечных инструментов и штамповой оснастки для ковки и штамповки на молотах с энергией удара до 40 кДж.
39. Визуально проверять на наличие дефектов пробную партию поковок и изделий, изготовленную на молоте с энергией удара до 40 кДж.
40. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при наладке ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж и управлении ими.
41. Выбирать грузоподъемные механизмы и такелажную оснастку для установки и снятия кузнечных инструментов и штамповой оснастки массой более 16 кг.
42. Выбирать схемы строповки кузнечных инструментов и штамповой оснастки
Знания:
4-й разряд
1. Инструкции по наладке и карты наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
2. Прикладные компьютерные программы для просмотра текстовой информации: наименования, возможности и порядок работы в них.
3. Прикладные компьютерные программы для просмотра графической информации: наименования, возможности и порядок работы в них.

25. Соққы энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу және штамптау балғаларының және қосалқы жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтаңыз.
26. Соққы энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу және штамптау балғаларының және қосалқы жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және анықтау.
27. Соғу құралдары мен штамптау жабдығын орнату алдында соғу энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу және штамптау балғаларының жұмыс кеңістігінің жағдайын тексеру.
28. Соғу энергиясы 40 кДж дейінгі соғу балғаларының жұмыс кеңістігінен соғу құралдарын алып тастау үшін аспаптар мен құрылғыларды қолданыңыз.
29. Соғу энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу балғаларының жұмыс кеңістігіне соғу құралдарын орнатуға арналған құралдар мен құрылғыларды пайдалану.
30. Соғу энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу балғаларының жұмыс кеңістігінде соғу құралдарын бекітуге арналған құралдар мен құрылғыларды қолдану.
31. Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі штамптау балғаларының жұмыс кеңістігінен штамптау жабдығын алып тастау үшін құралдар мен құрылғыларды қолданыңыз.
32. Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі штамптау балғаларының жұмыс кеңістігіне штамптау жабдығын орнатуға арналған құралдар мен құрылғыларды пайдалану.
33. Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі штамптау балғаларының жұмыс кеңістігінде штамптау жабдығын бекітуге арналған құралдар мен құрылғыларды қолданыңыз.
34. Жұмысты тоқтатыңыз және апаттық жағдайда соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларын өшіріңіз.
35. Соғу және пресс өндірісінде бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарды пайдалана отырып өлшеуді орындау.
36. Соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларын бақылау және диагностикалау үшін компьютерлік бағдарламаларды қолдану.
37. Қақты үрлеу және балғаға технологиялық майлауды беру параметрлерін орнатыңыз
Білімдер:
4-ші санат
1. Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі балғаларды соғу және штамптау үшін орнату нұсқаулары мен орнату карталары.
2. Мәтіндік ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: аттары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс процедуралары.
3. Графикалық ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: аттары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс процедуралары.

4. Виды, назначение и порядок применения устройств вывода графической и текстовой информации.
5. Порядок работы с электронным архивом технической документации.
6. Устройство, режимы и принцип работы ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
7. Основные параметры ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
8. Устройство и принцип работы системы управления ковочными и штамповочными молотами с энергией удара до 40 кДж.
9. Способы установки и крепления кузнечных инструментов на ковочные молоты с энергией удара до 40 кДж, способы его снятия.
10. Способы установки и крепления штамповой оснастки на штамповочные молоты с энергией удара до 40 кДж, способы ее снятия.
11. Способы регулировки кузнечных инструментов и штамповой оснастки на ковочных и штамповочных молотах с энергией удара до 40 кДж.
12. Виды кузнечных инструментов и штамповой оснастки.
13. Порядок и правила пуска и наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
14. Основные неполадки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж и способы их устранения.
15. Виды инструментов, приборов и приспособлений для наладки и регулировки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж, штамповой оснастки.
16. Устройство, режимы и принцип работы механизирующих устройств, обслуживающих ковочные и штамповочные молоты с энергией удара до 40кДж.
17. Термомеханические режимы ковки и штамповки на ковочных и штамповочных молотах с энергией удара до 40 кДж.
18. Назначение элементов интерфейса системы управления и диагностики ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
19. Материалы, используемые в кузнечно-прессовом производстве.
20. Характеристики подъемно-транспортных механизмов и машин в кузнечно-прессовом производстве.
21. Технологические операции ковки и штамповки, выполняемые на ковочных и штамповочных молотах с энергией удара до 40 кДж.
22. Правила строповки и перемещения грузов в кузнечно-прессовом производстве.
23. Система знаковой сигнализации при работе с машинистом крана в кузнечно-прессовом производстве.
24. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при выполнении наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара до 40 кДж.
25. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Наладка ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН
Умения:
4-й разряд
1. Изучение технологической и конструкторской документации для наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.

4. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының түрлері, мақсаты және пайдалану тәртібі.
5. Техникалық құжаттаманың электрондық мұрағатымен жұмыс істеу тәртібі.
6. Соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларының құрылымы, режимдері және жұмыс принципі.
7. Соғу энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларының негізгі параметрлері.
8. Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі балғаларды соғу және штамптауды басқару жүйесінің құрылымы және жұмыс принципі.
9. Соғу энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу балғаларына соғу құралдарын орнату және бекіту тәсілдері, оны алу тәсілдері.
10. Соққы энергиясы 40 кДж-ге дейінгі штамптау балғаларына штамптау жабдығын орнату және бекіту тәсілдері, оны жою тәсілдері.
11. Соғу энергиясы 40 кДж дейінгі соғу және штамптау балғаларында соғу аспаптары мен штамптау жабдықтарын реттеу әдістері.
12. Соғу құралдары мен қалып жабдықтарының түрлері.
13. Соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларын іске қосу және баптау тәртібі мен ережесі.
14. Соққы энергиясы 40 кДж дейін соғу және штамптау балғаларының негізгі мәселелері және оларды жою жолдары.
15. Соққы энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу және штамптау балғаларын баптау және реттеуге арналған құралдардың, аспаптардың және құрылғылардың түрлері, штамптау жабдықтары.
16. Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі соғу және штамптау балғаларына қызмет көрсететін механикаландыру құрылғыларының құрылымы, режимдері және жұмыс принципі.
17. Соғу энергиясы 40 кДж дейінгі соғу және штамптау балғаларында соғу мен штамптаудың термомеханикалық режимдері.
18. Соққы энергиясы 40 кДж дейінгі балғаларды соғу және штамптау үшін бақылау-диагностикалық жүйенің интерфейс элементтерінің мақсаты.
19. Соғу және престеу өндірісінде қолданылатын материалдар.
20. Соғу-пресстеу өндірісіндегі көтеру-тасымалдау механизмдері мен машиналарының сипаттамасы.
21. Соғу энергиясы 40 кДж дейінгі соғу және штамптау балғаларында орындалатын соғу және штамптаудың технологиялық операциялары.
22. Соғу және престеу өндірісінде жүктерді итеру және жылжыту ережелері.
23. Соғу-пресс өндірісінде кран машинисімен жұмыс істеу кезіндегі сигналдық сигнал беру жүйесі.
24. Соққы энергиясы 40 кДж-ге дейінгі соғу және штамптау балғаларын реттеу кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану түрлері мен ережелері.
25. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерді реттеу
Машықтар:
4-ші санат
1. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерді баптау бойынша технологиялық және конструкторлық құжаттаманы зерделеу.

2. Подготовка ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН к установке кузнечных инструментов и штамповой оснастки.
3. Выбор и подготовка инструментов, приборов и приспособлений для наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
4. Извлечение кузнечных инструментов из рабочего пространства ковочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
5. Извлечение штамповой оснастки из рабочего пространства штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
6. Подготовка рабочего пространства ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН к установке кузнечных инструментов и штамповой оснастки.
7. Установка и крепление кузнечных инструментов в рабочее пространство ковочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН
8. Установка и крепление штамповой оснастки в рабочее пространство штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН
9. Наладка и регулировка средств механизации, обслуживающих ковочные и штамповочные гидравлические прессы номинальной силой до 8 МН
10. Установка подштамповых плит на штамповочные гидравлические прессы номинальной силой до 8 МН
11. Регулировка выталкивателей и прижимов в штамповой оснастке на штамповочных гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН
12. Регулировка системы нагрева и охлаждения штамповой оснастки на штамповочных гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН
13. Нагрев кузнечных инструментов на ковочных гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН
14. Проверка на холостом ходу правильности установки кузнечных инструментов и штамповой оснастки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН
15. Пробная ковка или штамповка поковок на ковочных и штамповочных гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН
16. Устранение мелких неполадок в работе ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
17. Регулировка устройств для сдува окалины и подачи технологической смазки на гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН
18. Настройка компьютерных программ для управления и диагностики на гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН
19. Читать чертежи и применять техническую документацию
20. Просматривать конструкторскую и технологическую документацию с использованием прикладных компьютерных программ
21. Печатать конструкторскую и технологическую документацию с использованием устройств вывода графической и текстовой информации

2. Соғу құралдары мен штамптау жабдықтарын орнату үшін номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерді дайындау.
3. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престерді соғу және штамптау үшін аспаптарды, аспаптарды және құрылғыларды таңдау және дайындау.
4. Номиналды күші 8 МН дейін гидравликалық соғу престерінің жұмыс кеңістігінен соғу құралдарын алу.
5. Номиналды күші 8 МН дейін гидравликалық штамптау престерінің жұмыс кеңістігінен штамптау жабдығын алу.
6. Соғу аспаптары мен штамптау жабдықтарын орнату үшін номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерінің жұмыс кеңістігін дайындау.
7. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық соғу престерінің жұмыс кеңістігіне соғу құралдарын орнату және бекіту.
8. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық штамптау престерінің жұмыс кеңістігіне штамптау жабдығын орнату және бекіту.
9. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престеріне қызмет көрсететін механикаландыру жабдығын баптау және реттеу.
10. Номиналды күші 8 МН дейін гидравликалық штамптау пресстеріне штамптау тақталарын орнату.
11. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық штамптау престерінде штамптау жабдықтарындағы эжекторлар мен қысқыштарды реттеу.
12. Номиналды күші 8 МН дейін гидравликалық штамптау престерінде штамптау жабдығының жылыту және салқындату жүйесін реттеу.
13. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық соғу престерінде соғу құралдарын қыздыру
14. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престерді соғуға және штамптауға арналған соғу аспаптары мен штамптау жабдығының дұрыс орнатылуын бос тұрып тексеру.
15. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерде соғылмаларды сынау соғу немесе штамптау.
16. Номиналды күші 8 МН-ге дейінгі соғу және штамптау гидравликалық престерді, қосалқы жабдықтар мен штамптау жабдықтарын пайдалану кезіндегі ұсақ ақауларды жою.
17. Номиналды күші 8 МН дейін гидравликалық престерде қақты үрлеу және технологиялық майлауды беру құрылғыларын реттеу.
18. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престерде бақылау және диагностикалау үшін компьютерлік бағдарламаларды баптау.
19. Сызбаларды оқу және техникалық құжаттаманы қолдану
20. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, конструкторлық және технологиялық құжаттаманы қарау
21. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының көмегімен конструкторлық және технологиялық құжаттаманы басып шығару

22. Находить в электронном архиве справочную информацию, конструкторские и технологические документы для выполнения наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН и средств механизации
23. Проверять исправность ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН
24. Проверять состояние ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН перед установкой кузнечных инструментов и штамповой оснастки
25. Определять в соответствии с технологической документацией и проверять состояние инструментов, приборов и приспособлений для наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН
26. Проверять исправность работы блокирующих приспособлений, защитных устройств и ограждений ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН
27. Определять причины неисправностей в работе ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
28. Предупреждать и определять неисправности в работе ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
29. Устанавливать параметры системы нагрева и охлаждения штамповой оснастки на штамповочных гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН
30. Устанавливать параметры нагрева кузнечных инструментов и штамповой оснастки на ковочных и штамповочных гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН
31. Применять инструменты и приспособления для установки кузнечных инструментов в рабочее пространство ковочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН и снятия кузнечных инструментов
32. Применять инструменты и приспособления для крепления кузнечных инструментов в рабочем пространстве ковочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН
33. Применять инструменты и приспособления для установки и снятия штамповой оснастки в рабочее пространство штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН и снятия штамповой оснастки
34. Применять инструменты и приспособления для крепления штамповой оснастки в рабочем пространстве штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН
35. Устанавливать величину хода выталкивателей и силу прижима штамповой оснастки штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
36. Прекращать работу и выключать ковочные и штамповочные гидравлические прессы номинальной силой до 8 МН в нештатной ситуации.
37. Использовать компьютерные программы для управления и диагностики на гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН.
38. Выполнять измерения с использованием контрольно-измерительных приборов и инструментов в кузнечно-прессовом производстве.
39. Устанавливать параметры сдува окалины и подачи технологической смазки на гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН.
40. Визуально проверять на наличие дефектов пробную партию поковок и изделий, изготовленную на гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН.
41. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при наладке ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН и управлении ими.
42. Выбирать грузоподъемные механизмы и такелажную оснастку для установки и снятия штамповой оснастки массой более 16 кг.
43. Выбирать схемы строповки штамповой оснастки
Знания:
4-й разряд
1. Устройство, режимы и принцип работы ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
2. Инструкции по наладке и карты наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
3. Прикладные компьютерные программы для просмотра текстовой информации: наименования, возможности и порядок работы в них.
4. Прикладные компьютерные программы для просмотра графической информации: наименования, возможности и порядок работы в них.
5. Виды, назначение и порядок применения устройств вывода графической и текстовой информации.
6. Порядок работы с электронным архивом технической документации.
7. Гидравлические схемы ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
8. Устройство и принцип работы системы управления ковочными и штамповочными гидравлическими прессами номинальной силой до 8 МН.
9. Способы установки крепления кузнечных инструментов на ковочные гидравлические прессы номинальной силой до 8 МН, способы его снятия.

22. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерді және механикаландыру құралдарын баптау үшін анықтамалық ақпаратты, конструкторлық және технологиялық құжаттарды электронды мұрағаттан табыңыз.
23. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престердің жұмысқа жарамдылығын тексеру.
24. Соғу құралдары мен штамптау жабдығын орнату алдында номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престердің соғу және штамптау күйін тексеру.
25. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престерді соғу және штамптау үшін аспаптардың, аспаптардың және құрылғылардың технологиялық құжаттамаға сәйкес анықтау және күйін тексеру.
26. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престерді соғуға және штамптауға арналған блоктау құрылғыларының, қорғаныш құрылғыларының және қоршаулардың дұрыс жұмысын тексеру.
27. Номиналды күші 8 МН-ге дейінгі соғу және штамптау гидравликалық престердің, қосалқы жабдықтар мен штамптау жабдықтарының жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтау.
28. Номиналды күші 8 МН-ге дейінгі соғу және штамптау гидравликалық престердің, қосалқы жабдықтар мен штамптау жабдықтарының жұмысындағы ақаулардың алдын алу және анықтау.
29. Номиналды күші 8 МН дейін гидравликалық штамптау престерінде штамптау жабдықтарын жылыту және салқындату жүйесінің параметрлерін белгілеңіз.
30. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престердегі соғу аспаптары мен штамптау жабдықтарының қыздыру параметрлерін белгілеңіз.
31. 8 МН-ге дейінгі номиналды күші бар гидравликалық соғу престерінің жұмыс кеңістігіне соғу құралдарын орнату және соғу құралдарын алу үшін аспаптар мен құрылғыларды қолданыңыз.
32. Номиналды күші 8 МН дейін соғу гидравликалық престерінің жұмыс кеңістігінде соғу құралдарын бекітуге арналған құралдар мен құрылғыларды қолданыңыз.
33. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық штамптау престерінің жұмыс кеңістігіне штамптау жабдығын орнату және алу және штамптау жабдығын алу үшін құралдар мен құрылғыларды пайдаланыңыз.
34. Номиналды күші 8 МН дейін гидравликалық штамптау престерінің жұмыс кеңістігінде штамптау жабдығын бекітуге арналған құралдар мен құрылғыларды қолданыңыз.
35. Штамперді пайдаланып эжекторлардың жүріс мәнін және штамп жабдығының басу күшін орнатыңыз.
Білімдер:
4-ші санат
1. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерінің құрылымы, режимдері және жұмыс принципі.
2. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престерді соғу және штамптау үшін орнату нұсқаулары мен баптау карталары.
3. Мәтіндік ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: аттары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс тәртібі.
4. Графикалық ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: атаулары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс процедуралары.
5. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының түрлері, мақсаты және пайдалану тәртібі.
6. Техникалық құжаттаманың электрондық мұрағатымен жұмыс істеу тәртібі.
7. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерінің гидравликалық схемалары.
8. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престерді соғу және штамптауды басқару жүйесінің құрылымы мен жұмыс принципі.
9. Номиналды күші 8 МН-ге дейінгі гидравликалық соғу престерінде соғу аспаптарына арналған бекітпелерді орнату тәсілдері, оларды алу тәсілдері.

10. Способы установки и крепления штамповой оснастки на штамповочные гидравлические прессы номинальной силой до 8 МН, способы ее снятия.
11. Способы регулировки кузнечных инструментов и штамповой оснастки на ковочных и штамповочных гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН.
12. Виды кузнечных инструментов и штамповой оснастки.
13. Порядок и правила пуска и наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
14. Способы регулирования выталкивателей и прижимов штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
15. Основные неполадки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН и способы их устранения.
16. Виды инструментов, приборов и приспособлений для наладки и регулировки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
17. Устройство, режимы и принцип работы механизирующих устройств, обслуживающих ковочные и штамповочные гидравлические прессы номинальной силой до 8 МН.
18. Термомеханические режимы ковки и штамповки на ковочных и штамповочных гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН.
19. Назначение элементов интерфейса системы управления и диагностики гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
20. Материалы, используемые в кузнечно-прессовом производстве.
21. Характеристики подъемно-транспортных механизмов и машин в кузнечно-прессовом производстве.
22. Технологические операции ковки и штамповки, выполняемые на ковочных и штамповочных гидравлических прессах номинальной силой до 8 МН.
23. Правила строповки и перемещения грузов в кузнечно-прессовом производстве.
24. Система знаковой сигнализации при работе с машинистом крана в кузнечно-прессовом производстве.
25. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при выполнении наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой до 8 МН.
26. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Наладка винтовых прессов, ГКМ номинальной силой до 2 МН
Умения:
4-й разряд
1. Изучение технологической и конструкторской документации для наладки винтового пресса.
2. Подготовка винтового пресса к установке штамповой оснастки.
3. Выбор и подготовка инструментов, приборов и приспособлений для наладки винтового пресса.
4. Извлечение штамповой оснастки из рабочего пространства винтового пресса
5. Подготовка рабочего пространства винтового пресса к установке штамповой оснастки
6. Установка и крепление штамповой оснастки в рабочее пространство винтового пресса

10. Номиналды күші 8 МН-ге дейінгі гидравликалық штамптау престерінде штамптау жабдығын орнату және бекіту тәсілдері, оны алу тәсілдері.
11. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерде соғу аспаптары мен штамптау жабдықтарын реттеу әдістері.
12. Соғу құралдары мен қалып жабдықтарының түрлері.
13. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерді іске қосу және баптау тәртібі мен ережесі.
14. Номиналды күші 8 МН дейін гидравликалық штамптау престерінің эжекторлары мен қысқыштарын реттеу әдістері.
15. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престерді соғу және штамптаудың негізгі мәселелері және оларды жою жолдары.
16. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерді баптау мен реттеуге арналған құралдардың, аспаптардың және құрылғылардың түрлері.
17. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерге қызмет көрсететін механикаландыру құрылғыларының құрылымы, режимдері және жұмыс принципі.
18. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престерде соғу және штамптаудың термомеханикалық режимдері.
19. Номиналды күші 8 МН дейінгі гидравликалық престер үшін бақылау-диагностикалық жүйенің интерфейстік элементтерінің мақсаты.
20. Соғу және престеу өндірісінде қолданылатын материалдар.
21. Соғу-пресстеу өндірісіндегі көтеру-тасымалдау механизмдері мен машиналарының сипаттамасы.
22. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерде орындалатын соғу және штамптаудың технологиялық операциялары.
23. Соғу және престеу өндірісінде жүктерді итеру және жылжыту ережелері.
24. Соғу-пресс өндірісінде кран машинисімен жұмыс істеу кезіндегі сигнал беру жүйесі.
25. Номиналды күші 8 МН дейін соғу және штамптау гидравликалық престерді баптау кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану түрлері мен ережелері.
26. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Бұрандалы престерді, номиналды күші 2 МН дейін гидравликалық компрессорларды реттеу
Машықтар:
4-ші санат
1. Бұрандалы престі баптау бойынша технологиялық және конструкторлық құжаттаманы зерттеу.
2. Қалып жабдығын орнатуға бұрандалы престі дайындау.
3. Бұрандалы престі баптау үшін құралдарды, құрылғыларды және құрылғыларды таңдау және дайындау.
4. Бұрандалы престің жұмыс кеңістігінен қалып жабдығын алу
5. Қалып жабдығын орнату үшін бұрандалы престің жұмыс кеңістігін дайындау
6. Қалып жабдығын бұрандалы престің жұмыс кеңістігіне орнату және бекіту

7. Наладка и регулировка средств механизации, обслуживающих винтовые прессы
8. Регулировка выталкивателей и прижимов в штамповой оснастке на винтовых прессах
9. Нагрев штамповой оснастки на винтовых прессах
10. Пробная штамповка поковок на винтовом прессе
11. Настройка компьютерных программ для управления и диагностики на винтовом прессе
12. Устранение мелких неполадок в работе винтового пресса, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
13. Регулировка устройств для сдува окалины и подачи технологической смазки на винтовом прессе
14. Изучение технологической и конструкторской документации для наладки ГКМ номинальной силой до 2 МН
15. Подготовка ГКМ номинальной силой до 2 МН к установке блоков пуансона и матриц
16. Выбор и подготовка инструментов, приборов и приспособлений для наладки ГКМ номинальной силой до 2 МН
17. Извлечение блоков пуансона и матриц в рабочее пространство ГКМ номинальной силой до 2 МН
18. Подготовка рабочего пространства ГКМ номинальной силой до 2 МН к установке блоков пуансона и матриц
19. Установка и крепление блоков пуансона и матриц в рабочее пространство ГКМ номинальной силой до 2 МН
20. Регулировка силы зажима подвижной матрицы на ГКМ номинальной силой до 2 МН
21. Наладка и регулировка средств механизации, обслуживающих ГКМ номинальной силой до 2 МН
22. Регулировка закрытой высоты штампа на ГКМ номинальной силой до 2 МН
23. Регулировка переднего и заднего упоров на ГКМ номинальной силой до 2 МН
24. Регулировка системы охлаждения штамповой оснастки на ГКМ номинальной силой до 2 МН
25. Нагрев штамповых вставок на ГКМ номинальной силой до 2 МН
26. Проверка на холостом ходу правильности установки штамповой оснастки ГКМ номинальной силой до 2 МН
27. Пробная штамповка поковок на ГКМ номинальной силой до 2 МН
28. Настройка компьютерных программ для управления и диагностики ГКМ номинальной силой до 2 МН
29. Устранение мелких неполадок в работе ГКМ номинальной силой до 2 МН, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
30. Регулировка устройств для сдува окалины и подачи технологической смазки на ГКМ номинальной силой до 2 МН
31. Читать чертежи и применять техническую документацию
32. Просматривать конструкторскую и технологическую документацию с использованием прикладных компьютерных программ

7. Бұрандалы престерге қызмет көрсететін механикаландыру жабдығын баптау және реттеу
8. Бұрандалы престердегі штангалық жабдықтағы эжекторлар мен қысқыштарды реттеу
9. Бұрандалы престерде қалып жабдықтарын қыздыру
10. Бұрандалы престе соғылмаларды сынау штамптау
11. Бұрандалы престе басқару және диагностикалау үшін компьютерлік бағдарламаларды орнату
12. Бұрандалы престің, қосалқы жабдықтың және штамп жабдықтарының жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
13. Бұрандалы прессте қақты үрлеу және технологиялық майлауды беру құрылғыларын реттеу
14. Номиналды күші 2 МН дейін газ компрессорлық қондырғыларды орнатудың технологиялық және конструкторлық құжаттамасын зерделеу.
15. Перфоблоктар мен штамптарды орнату үшін номиналды күші 2 МН дейін ГКМ дайындау.
16. Номиналды күші 2 МН дейін гидравликалық компрессорлық қондырғыларды баптау үшін құралдарды, аспаптарды және құрылғыларды таңдау және дайындау
17. Номиналды күші 2 МН дейін газ компрессорының жұмыс кеңістігіне перфоблоктар мен штамптарды алу
18. Номиналды күші 2 МН-ге дейінгі гидравликалық компрессордың жұмыс кеңістігін перфоблоктар мен штамптарды орнатуға дайындау.
19. Номиналды күші 2 МН-ге дейінгі гидравликалық компрессордың жұмыс кеңістігіне перфоблоктар мен матрицаларды орнату және бекіту.
20. Жылжымалы матрицаның қысқыш күшін 2 МН-ға дейінгі номиналды күшпен ЖКМ-де реттеу.
21. Номиналды күші 2 МН дейін газ конденсатты компрессорларға қызмет көрсететін механикаландыру жабдығын баптау және реттеу.
22. Номиналды күші 2 МН дейін ГКМ бойынша штамптың жабық биіктігін реттеу.
23. Номиналды күші 2 МН дейін гидравликалық компрессордағы алдыңғы және артқы аялдамаларды реттеу.
24. Номиналды күші 2 МН дейін газ конденсаторлық машинада штамп жабдығының салқындату жүйесін реттеу.
25. Номиналды күші 2 МН дейін газ сығымдалған материалдардағы штамптауыштарды қыздыру.
26. Номиналды күші 2 МН дейін ГКМ штамп жабдығын бос жүріс кезінде дұрыс орнатуды тексеру.
27. Номиналды күші 2 МН дейін газконденсаторлық станокта соғылмаларды сынау штамптау.
28. Номиналды күші 2 МН дейін гидравликалық компрессорлық қондырғыларды басқару және диагностикалау үшін компьютерлік бағдарламаларды баптау.
29. Номиналды күші 2 МН-ге дейінгі гидравликалық компрессорлардың, қосалқы жабдықтар мен штамп жабдықтарының жұмысындағы болмашы ақауларды жою.
30. Номиналды күші 2 МН дейін гидравликалық компрессорларға қақты үрлеу және технологиялық майлауды беру құрылғыларын реттеу.
31. Сызбаларды оқу және техникалық құжаттаманы қолдану
32. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, конструкторлық және технологиялық құжаттаманы қарау

7221-1-008
Наименование профессии:
Наладчик кузнечно-прессового оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Наладчик кузнечно-прессового оборудования, 4-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования (по отраслям промышленности)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 1 года работ по профессиям: Наладчик кузнечно-прессового оборудования; Наладчик настольных станков и прессов; Кузнец (общий профиль); Кузнец на молотах и прессах; Кузнец-штамповщик: Кузнец-штамповщик на ротационных машинах
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
7221-2-001 Наладчик настольных станков и прессов
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества продукции, производительности и эффективной работы кузнечно-прессового и вспомогательного оборудования, штамповой оснастки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Наладка молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж, гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН, ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН и кривошипных горячештамповочных прессов (далее - КГШП) номинальной силой до 40 МН
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Наладка молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж, гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН, ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН и кривошипных горячештамповочных прессов (далее - КГШП) номинальной силой до 40 МН
Навык 1:
Наладка ковочных и штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж
Умения:
5-6 разряд
1. Изучение технологической и конструкторской документации для наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
2. Подготовка ковочных и штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж к установке кузнечных инструментов и штамповой оснастки
3. Выбор и подготовка инструментов, приборов и приспособлений для наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)

7221-1-008
Кәсіптің атауы:
Ұсталық-пресс жабдығын баптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Ұсталық-пресс жабдығын баптаушы .
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө Бұйрығы бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Машиналар мен жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету (өнеркәсіп салалары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мына мамандықтар бойынша 1 жылдан кем емес жұмыс өтілі: Соғу-пресстеу жабдықтарын реттеуші; Үстел үсті станоктары мен престердің операторы; Темір ұстасы (жалпы профиль); Балғалар мен престердегі темір ұстасы; Ұста-тескіш: Айналмалы станоктардағы темір ұстасы
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Үстелүсті станоктары мен престерді баптаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Обеспечение качества продукции, производительности и эффективной работы кузнечно-прессового и вспомогательного оборудования, штамповой оснастки
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ға дейінгі балғаларды, номиналды күші 8-ден 50 МН-ге дейінгі гидравликалық престерді, номиналды күші 2-ден 12 МН-ге дейінгі гидравликалық престерді және иінді ыстық штамптау престерін (бұдан әрі – КГШП) реттеу. номиналды күші 40 МН дейін
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ға дейінгі балғаларды, номиналды күші 8-ден 50 МН-ге дейінгі гидравликалық престерді, номиналды күші 2-ден 12 МН-ге дейінгі гидравликалық престерді және иінді ыстық штамптау престерін (бұдан әрі – КГШП) реттеу. номиналды күші 40 МН дейін
Дағды 1:
Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары соғу және штамптау балғаларын реттеу
Машықтар:
5-6 санат
1. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары соғу және штамптау балғаларын орнатудың технологиялық және конструкторлық құжаттамасын зерделеу (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
2. Соғу энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары соғу және штамптау балғаларын соғу аспаптары мен штамптау жабдықтарын орнату үшін дайындау.
3. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары (5-разряд) соғу және штамптау балғаларын баптау үшін аспаптарды, аспаптар мен құрылғыларды таңдау және дайындау; 200 кДж жоғары (6-разряд)

4. Извлечение кузнечных инструментов из рабочего пространства ковочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
5. Извлечение штамповой оснастки из рабочего пространства штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
6. Подготовка рабочего пространства ковочных и штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд) к установке кузнечных инструментов и штамповой оснастки
7. Установка и крепление кузнечных инструментов в рабочее пространство ковочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд) в соответствии с технической документацией
8. Установка и крепление штамповой оснастки в рабочее пространство штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд) в соответствии с технической документацией
9. Наладка и регулировка средств механизации, обслуживающих молоты с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
10. Нагрев кузнечных инструментов и штамповой оснастки для ковки и штамповки на молотах с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
11. Проверка на холостом ходу правильности установки кузнечных инструментов и штамповой оснастки молота с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
12. Пробная ковка или штамповка поковок на молоте с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
13. Устранение мелких неполадок в работе ковочных и штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд), вспомогательного оборудования, кузнечных инструментов и штамповой оснастки
14. Настройка компьютерных программ для управления и диагностики на молотах с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
15. Регулировка устройств для сдува окалины и подачи технологической смазки на молоте с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
16. Читать чертежи и применять техническую документацию
17. Просматривать конструкторскую и технологическую документацию с использованием прикладных компьютерных программ
18. Печатать конструкторскую и технологическую документацию с использованием устройств вывода графической и текстовой информации
19. Находить в электронном архиве справочную информацию, конструкторские и технологические документы для выполнения наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж (5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд) и средств механизации

4. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ден жоғары соғу балғаларының жұмыс кеңістігінен соғу құралдарын шығару (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
5. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ға дейінгі штамптау балғаларының жұмыс кеңістігінен штамптау жабдығын алу (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
6. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары балғаларды соғу және штамптау үшін жұмыс орнын дайындау (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд) соғу аспаптары мен қалып жабдықтарын орнату үшін
7. Соғу энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары соғу балғаларының жұмыс кеңістігіне соғу құралдарын орнату және бекіту (5-разряд); техникалық құжаттамаға сәйкес 200 кДж жоғары (6-разряд).
8. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары штамптау балғаларының жұмыс кеңістігіне штамптау жабдығын орнату және бекіту (5-разряд); техникалық құжаттамаға сәйкес 200 кДж жоғары (6-разряд).
9. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары балғаларға қызмет көрсететін механикаландыру жабдығын реттеу және реттеу (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
10. Соғу энергиясы 40-тан 200 кДж-ға дейінгі балғаларда соғу және штамптауға арналған соғу аспаптары мен штамптау жабдығын қыздыру (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
11. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ға дейінгі балғаның соғу аспаптары мен штамптау жабдығының дұрыс орнатылуын бос жүріс кезінде тексеру (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
12. Соғу энергиясы 40-тан 200 кДж-ден жоғары балғада соғылмаларды сынау соғу немесе штамптау (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
13. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ден жоғары соғу және штамптау балғаларын пайдалану кезіндегі ұсақ ақауларды жою (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд), қосалқы жабдықтар, соғу аспаптары және қалып жабдықтары
14. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ден жоғары балғаларды басқару және диагностикалау үшін компьютерлік бағдарламаларды баптау (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
15. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ға дейінгі балғада қақты үрлеу және технологиялық майлауды беру құрылғыларын реттеу (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
16. Сызбаларды оқу және техникалық құжаттаманы қолдану
17. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды қарау
18. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының көмегімен конструкторлық және технологиялық құжаттаманы басып шығару
19. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ден жоғары соғу және штамптау балғаларын орнатуға арналған анықтамалық ақпаратты, конструкторлық және технологиялық құжаттарды электрондық мұрағаттан табу (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд) және механикаландыру жабдықтары

9. Способы установки и крепления кузнечных инструментов на ковочных молотах с энергией удара свыше 40 до 200 кДж(5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд), способы его снятия
10. Способы установки и крепления штамповой оснастки на штамповочных молотах с энергией удара свыше 40 до 200 кДж(5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд), способы ее снятия
11. Способы регулировки кузнечных инструментов и штамповой оснастки на ковочных и штамповочных молотах с энергией удара свыше 40 до 200 кДж(5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
12. Виды кузнечных инструментов и штамповой оснастки
13. Порядок и правила пуска, наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж(5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
14. Основные неполадки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж(5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд) и способы их устранения
15. Виды инструментов, приборов и приспособлений для наладки и регулировки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж(5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд) и штамповой оснастки
16. Устройство, режимы и принцип работы механизирующих устройств, обслуживающих ковочные и штамповочные молоты с энергией удара свыше 40 до 200 кДж(5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
17. Термомеханические режимы ковки и штамповки на ковочных и штамповочных молотах с энергией удара свыше 40 до 200 кДж(5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
18. Назначение элементов интерфейса системы управления и диагностики на молотах с энергией удара свыше 40 до 200 кДж(5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
19. Материалы, используемые в кузнечно-прессовом производстве
20. Характеристики подъемно-транспортных механизмов и машин в кузнечно-прессовом производстве
21. Технологические операции ковки и штамповки, выполняемые на ковочных и штамповочных молотах с энергией удара свыше 40 до 200 кДж(5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
22. Правила строповки и перемещения грузов в кузнечно-прессовом производстве
23. Система знаковой сигнализации при работе с машинистом крана в кузнечно-прессовом производстве
24. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при выполнении наладки ковочных и штамповочных молотов с энергией удара свыше 40 до 200 кДж(5 разряд); свыше 200 кДж (6 разряд)
25. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Наладка ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН
Умения:
5-6 разряд
1. Изучение технологической и конструкторской документации для наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН

9. Соғу энергиясы 40-тан 200 кДж-ден жоғары соғу балғаларына соғу аспаптарын орнату және бекіту тәсілдері (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд), оны жою жолдары
10. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ға дейінгі штамптау балғаларына штамптау жабдығын орнату және бекіту тәсілдері (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд), оны жою жолдары
11. Соғу энергиясы 40-тан 200 кДж-ға дейінгі соғу және штамптау балғаларында соғу аспаптары мен штамптау жабдықтарын реттеу әдістері (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
12. Соғу құралдары мен қалып жабдықтарының түрлері
13. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары (5-разряд) соғу және штамптау балғаларын іске қосу, баптау тәртібі мен ережесі; 200 кДж жоғары (6-разряд)
14. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ға дейінгі соғу және штамптау балғаларының негізгі мәселелері (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд) және оларды жою жолдары
15. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары соғу және штамптау балғаларын баптау мен реттеуге арналған құралдардың, аспаптардың және құрылғылардың түрлері (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд) және штамптау жабдықтары
16. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары (5-разряд) соғу және штамптау балғаларына қызмет көрсететін механикаландыру құрылғыларының құрылымы, режимдері және жұмыс принципі; 200 кДж жоғары (6-разряд)
17. Соғу энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары соғу және штамптау балғаларында соғу мен штамптаудың термомеханикалық режимдері (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
18. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж жоғары балғалардағы бақылау-диагностикалық жүйенің интерфейс элементтерінің мақсаты (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
19. Соғу және престеу өндірісінде қолданылатын материалдар
20. Соғу-пресстеу өндірісіндегі көтеру-тасымалдау механизмдері мен машиналарының сипаттамасы
21. Соғу энергиясы 40-тан 200 кДж-ден жоғары соғу және штамптау балғаларында орындалатын соғу және штамптау технологиялық операциялары (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
22. Соғу және престеу өндірісінде жүктерді итеру және жылжыту ережелері
23. Соғу-пресс өндірісінде кран машинисімен жұмыс істеу кезіндегі сигналдық сигнал беру жүйесі
24. Соққы энергиясы 40-тан 200 кДж-ден жоғары соғу және штамптау балғаларын реттеу кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдаланудың түрлері мен ережелері (5-разряд); 200 кДж жоғары (6-разряд)
25. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Номиналды күші 8-ден 50 МН-ден жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерді реттеу
Машықтар:
5-6 санат
1. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерді орнатудың технологиялық және конструкторлық құжаттамасын зерделеу.

2. Подготовка ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН к установке кузнечных инструментов и штамповой оснастки
3. Выбор и подготовка инструментов, приборов и приспособлений для наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
4. Извлечение кузнечных инструментов из рабочего пространства ковочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
5. Извлечение штамповой оснастки из рабочего пространства штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
6. Подготовка рабочего пространства ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН к установке кузнечных инструментов и штамповой оснастки
7. Установка и крепление кузнечных инструментов в рабочее пространство ковочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
8. Установка и крепление штамповой оснастки в рабочее пространство штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
9. Наладка и регулировка средств механизации, обслуживающих ковочные и штамповочные гидравлических прессы номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
10. Установка подштамповых плит на штамповочные гидравлические прессы номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
11. Регулировка выталкивателей и прижимов в штамповой оснастке на штамповочных гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
12. Регулировка системы нагрева и охлаждения штамповой оснастки на штамповочных гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
13. Нагрев кузнечных инструментов на ковочных гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
14. Проверка на холостом ходу правильности установки кузнечных инструментов и штамповой оснастки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
15. Пробная ковка или штамповка поковок на ковочных и штамповочных гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
16. Устранение мелких неполадок в работе ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
17. Регулировка устройств для сдува окалины и подачи технологической смазки на гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
18. Настройка компьютерных программ для управления и диагностики на гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН

2. Соғу аспаптары мен штамптау жабдығын орнату үшін номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН-ден жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерін дайындау.
3. Номиналды күші 8-ден 50 МН астам және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерді баптау үшін құралдарды, аспаптарды және құрылғыларды таңдау және дайындау
4. Номиналды күші 8-ден 50 МН астам және 50 МН жоғары гидравликалық соғу престерінің жұмыс кеңістігінен соғу құралдарын алу
5. Номиналды күші 8-ден 50 МН астам және 50 МН жоғары гидравликалық штамптау престерінің жұмыс кеңістігінен штамптау жабдығын алу.
6. Соғу аспаптары мен штамптау жабдықтарын орнату үшін номиналды күші 8-ден 50 МН-ден жоғары және 50 МН-ден жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерінің жұмыс кеңістігін дайындау.
7. Номиналды күші 8-ден 50 МН астам және 50 МН жоғары гидравликалық соғу престерінің жұмыс кеңістігіне соғу құралдарын орнату және бекіту.
8. Номиналды күші 8-ден 50 МН астам және 50 МН жоғары гидравликалық штамптау престерінің жұмыс кеңістігіне штамптау жабдығын орнату және бекіту.
9. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престеріне қызмет көрсететін механикаландыру жабдығын баптау және реттеу.
10. Номиналды күші 8-ден 50 МН-ден жоғары және 50 МН-ден жоғары гидравликалық штамптау престеріне штамптау пластиналарын орнату.
11. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары гидравликалық штамптау престерінде штамптау жабдықтарындағы эжекторлар мен қысқыштарды реттеу.
12. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары гидравликалық штамптау престерінде штамптау жабдығының жылыту және салқындату жүйесін реттеу.
13. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары гидравликалық соғу престерінде соғу құралдарын қыздыру
14. Номиналды күші 8-ден 50 МН астам және 50 МН жоғары гидравликалық престерді соғуға және штамптауға арналған соғу аспаптары мен штамптау жабдығының дұрыс орнатылуын бос тұрып тексеру.
15. Номиналды күші 8-ден 50 МН-ден жоғары және 50 МН-ден жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерінде соғылмаларды сынау соғу немесе штамптау.
16. Номиналды күші 8-ден 50 МН-ден жоғары және 50 МН-ден жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерді, қосалқы жабдықтар мен штамптау жабдықтарын пайдалану кезіндегі ұсақ ақауларды жою.
17. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары гидравликалық престерде қақты үрлеу және технологиялық майлауды беру құрылғыларын реттеу.
18. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары гидравликалық престерде бақылау және диагностикалау үшін компьютерлік бағдарламаларды орнату.

19. Читать чертежи и применять техническую документацию
20. Просматривать конструкторскую и технологическую документацию с
21. использованием прикладных компьютерных программ
22. Печатать конструкторскую и технологическую документацию с использованием устройств вывода графической и текстовой информации
23. Находить в электронном архиве справочную информацию, конструкторские и технологические документы для выполнения наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и средств механизации
24. Проверять исправность ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
25. Проверять состояние ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН перед установкой кузнечных инструментов и штамповой оснастки
26. Определять в соответствии с технологической документацией и проверять состояние инструментов, приборов и приспособлений для наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
27. Проверять исправность работы блокирующих приспособлений, защитных устройств и ограждений на ковочных и штамповочных гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН и вспомогательном оборудовании
28. Определять причины неисправностей в работе ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
29. Предупреждать и определять неисправности в работе ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
30. Устанавливать параметры системы нагрева и охлаждения штамповой оснастки на штамповочных гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
31. Устанавливать параметры нагрева кузнечных инструментов и штамповой оснастки на ковочных и штамповочных гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
32. Применять инструменты и приспособления для установки кузнечных инструментов в рабочее пространство ковочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН, для снятия кузнечных инструментов
33. Применять инструменты и приспособления для крепления кузнечных инструментов в рабочем пространстве ковочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
34. Применять инструменты и приспособления для установки штамповой оснастки в рабочее пространство штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН, для снятия штамповой оснастки
35. Применять инструменты и приспособления для крепления штамповой оснастки в рабочем пространстве штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
36. Устанавливать величину хода выталкивателей и силу прижима штамповой оснастки штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
37. Прекращать работу и выключать ковочные и штамповочные гидравлические прессы номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН в нештатной ситуации
38. Использовать компьютерные программы для управления и диагностики на гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
39. Выполнять измерения с использованием контрольно-измерительных приборов и инструментов в кузнечно-прессовом производстве
40. Устанавливать параметры сдува окалины и подачи технологической смазки на гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
41. Визуально проверять на наличие дефектов пробную партию поковок и изделий, изготовленную на гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
42. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при наладке ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН и управлении ими
43. Выбирать грузоподъемные механизмы и такелажную оснастку для установки и снятия штамповой оснастки массой более 16 кг
44. Выбирать схемы строповки штамповой оснастки
Знания:
5-6 разряд
1. Инструкции по наладке и карты наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
2. Прикладные компьютерные программы для просмотра текстовой информации: наименования, возможности и порядок работы в них
3. Прикладные компьютерные программы для просмотра графической информации: наименования, возможности и порядок работы в них
4. Виды, назначение и порядок применения устройств вывода графической и текстовой информации
5. Порядок работы с электронным архивом технической документации
6. Устройство, режимы и принцип работы ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
7. Гидравлические схемы ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
8. Устройство и принцип работы системы управления ковочными и штамповочными гидравлическими прессами номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН

19. Сызбаларды оқу және техникалық құжаттаманы қолдану
20. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы қараңыз
21. қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды қолдану
22. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының көмегімен конструкторлық және технологиялық құжаттаманы басып шығару
23. Номиналды күші 8-ден 50 МН-ға дейінгі соғу және штамптау гидравликалық престерді және механикаландыру жабдықтарын баптауға арналған анықтамалық ақпаратты, конструкторлық және технологиялық құжаттарды электронды мұрағаттан табыңыз.
24. Номиналды күші 8 ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престердің жұмысқа жарамдылығын тексеру.
25. Соғу аспаптары мен штамптау жабдығын орнату алдында номиналды күші 8-ден 50 МН-ден жоғары және 50 МН-ден жоғары гидравликалық престердің соғу және штамптау күйін тексеру.
26. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерді баптауға арналған құралдардың, аспаптардың және құрылғылардың технологиялық құжаттамаға сәйкес анықтау және жағдайын тексеру.
27. Номиналды күші 8-ден 50 МН-ден жоғары және 50 МН-ден жоғары соғу және штамптау гидравликалық престердегі блоктау құрылғыларының, қорғаныс құрылғылары мен қоршаулардың және қосалқы жабдықтардың дұрыс жұмысын тексеру.
28. Номиналды күші 8-ден 50 МН-ден жоғары және 50 МН-ден жоғары соғу және штамптау гидравликалық престердің, қосалқы жабдықтар мен штамптау жабдықтарының жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтау.
29. Номиналды күші 8-ден 50 МН-ден жоғары және 50 МН-ден жоғары соғу және штамптау гидравликалық престердің, қосалқы жабдықтар мен штамптау жабдықтарының жұмысындағы ақаулардың алдын алу және анықтау.
30. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары гидравликалық штамптау престерінде штамптау жабдықтарын жылыту және салқындату жүйесінің параметрлерін белгілеңіз.
31. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престердегі соғу аспаптары мен штамптау жабдықтарының қыздыру параметрлерін белгілеңіз.
32. Номиналды күші 8-ден 50 МН және одан жоғары соғу гидравликалық престерінің жұмыс кеңістігіне соғу құралдарын орнатуға арналған құралдар мен құрылғыларды пайдаланыңыз.
Білімдер:
5-6 санат
1. Номиналды күші 8-ден 50 МН астам және 50 МН жоғары гидравликалық престерді соғу және штамптау үшін орнату нұсқаулары мен баптау карталары
2. Мәтіндік ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: аттары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс процедуралары
3. Графикалық ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: аттары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс процедуралары
4. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының түрлері, мақсаты және пайдалану тәртібі
5. Техникалық құжаттаманың электрондық мұрағатымен жұмыс істеу тәртібі
6. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престердің құрылымы, режимдері және жұмыс принципі.
7. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерінің гидравликалық схемалары.
8. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары гидравликалық престерді соғу және штамптау үшін басқару жүйесінің құрылымы және жұмыс принципі.

9. Способы установки и крепления кузнечных инструментов на ковочные гидравлические прессы номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН, способы снятия кузнечных инструментов
10. Способы установки и крепления штамповой оснастки на штамповочные гидравлические прессы номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН , способы снятия штамповой оснастки
11. Способы регулировки кузнечных инструментов и штамповой оснастки на ковочных и штамповочных гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
12. Виды кузнечных инструментов и штамповой оснастки
13. Порядок и правила пуска и наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
14. Способы регулирования выталкивателей и прижимов штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
15. Основные неполадки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН и способы их устранения
16. Виды инструментов, приборов и приспособлений для наладки и регулировки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
17. Устройство, режимы и принцип работы механизирующих устройств, обслуживающих ковочные и штамповочные гидравлические прессы номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
18. Термомеханические режимы ковки и штамповки на ковочных и штамповочных гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
19. Назначение элементов интерфейса системы управления и диагностики на гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
20. Материалы, используемые в кузнечно-прессовом производстве
21. Рабочие жидкости и давления, применяемые в гидравлических прессах
22. Характеристики подъемно-транспортных механизмов и машин в кузнечно-прессовом производстве
23. Технологические операции ковки и штамповки, выполняемые на ковочных и штамповочных гидравлических прессах номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
24. Правила строповки и перемещения грузов в кузнечно-прессовом производстве
25. Система знаковой сигнализации при работе с машинистом крана в кузнечно-прессовом производстве
26. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при выполнении наладки ковочных и штамповочных гидравлических прессов номинальной силой свыше 8 до 50 МН и свыше 50 МН
27. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Наладка КГШП номинальной силой до 40 МН, ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН, ротационных машин для горячей штамповки
Умения:

9. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары гидравликалық соғу пресстеріне соғу құралдарын орнату және бекіту тәсілдері, соғу құралдарын алу тәсілдері.
10. Номиналды күші 8-ден 50 МН-ден жоғары және 50 МН-ден жоғары гидравликалық штамптау пресстеріне штамптау жабдығын орнату және бекіту тәсілдері, штамптау жабдықтарын алу тәсілдері.
11. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерде соғу аспаптары мен штамптау жабдықтарын реттеу әдістері.
12. Соғу құралдары мен қалып жабдықтарының түрлері
13. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН-ден жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерді іске қосу және баптау тәртібі мен ережесі.
14. Номиналды күші 8-ден 50 МН астам және 50 МН жоғары гидравликалық штамптау престерінің эжекторлары мен қапсырмаларын реттеу әдістері.
15. Номиналды күші 8 ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары гидравликалық престерді соғу және штамптаудың негізгі мәселелері және оларды жою жолдары.
16. Номиналды күші 8-ден 50 МН астам және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерді баптау және реттеуге арналған құралдардың, аспаптардың және құрылғылардың түрлері.
17. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерге қызмет көрсететін механикаландыру құрылғыларының құрылымы, режимдері және жұмыс принципі.
18. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерде соғу мен штамптаудың термомеханикалық режимдері.
19. Номиналды күші 8-ден 50 МН жоғары және 50 МН жоғары гидравликалық престердегі бақылау-диагностикалық жүйенің интерфейстік элементтерінің мақсаты.
20. Соғу және престеу өндірісінде қолданылатын материалдар
21. Гидравликалық престерде қолданылатын жұмыс сұйықтары мен қысымдар
22. Соғу-пресстеу өндірісіндегі көтеру-тасымалдау механизмдері мен машиналарының сипаттамасы
23. Номиналды күші 8-ден 50 МН-ден жоғары және 50 МН-ден жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерде орындалатын соғу және штамптаудың технологиялық операциялары.
24. Соғу және престеу өндірісінде жүктерді итеру және жылжыту ережелері
25. Соғу-пресс өндірісінде кран машинисімен жұмыс істеу кезіндегі сигналдық сигнал беру жүйесі
26. Номиналды күші 8-ден 50 МН астам және 50 МН жоғары соғу және штамптау гидравликалық престерді баптау кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдаланудың түрлері мен ережелері.
27. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Номиналды күші 40 МН дейін CGSP, 2-ден 12 МН номиналды күші бар ГКМ, ыстық штамптауға арналған айналмалы станоктарды реттеу
Машықтар:

5-6 разряд
1. Изучение технологической и конструкторской документации для наладки КГШП номинальной силой до 40 МН
2. Подготовка КГШП номинальной силой до 40 МН к установке штамповой оснастки
3. Выбор и подготовка инструментов, приборов и приспособлений для наладки КГШП номинальной силой до 40 МН
4. Извлечение штамповой оснастки из рабочего пространства КГШП номинальной силой до 40 МН
5. Подготовка рабочего пространства КГШП номинальной силой до 40 МН к установке штамповой оснастки
6. Установка и крепление штамповой оснастки в рабочее пространство КГШП номинальной силой до 40 МН
7. Регулировка закрытой высоты на КГШП номинальной силой до 40 МН
8. Регулировка выталкивателей на КГШП номинальной силой до 40 МН
9. Наладка и регулировка средств механизации, обслуживающих КГШП номинальной силой до 40 МН
10. Регулировка системы подачи технологической смазки штамповой оснастки и сдува окалины на КГШП номинальной силой до 40 МН
11. Нагрев штамповых вставок на КГШП номинальной силой до 40 МН
12. Проверка на холостом ходу правильности установки штамповой оснастки КГШП номинальной силой до 40 МН
13. Пробная штамповка поковок на КГШП номинальной силой до 40 МН
14. Настройка компьютерных программ для управления и диагностики на КГШП номинальной силой до 40 МН
15. Устранение мелких неполадок в работе КГШП номинальной силой до 40 МН, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
16. Изучение технологической и конструкторской документации для наладки ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
17. Подготовка ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН к установке блоков пуансона и матриц
18. Выбор и подготовка инструментов, приборов и приспособлений для наладки ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
19. Извлечение блоков пуансона и матриц из рабочего пространства ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
20. Подготовка рабочего пространства ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН к установке блоков пуансона и матриц
21. Установка и крепление блоков пуансона и матриц в рабочее пространство ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
22. Регулировка силы зажима подвижной матрицы на ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
23. Наладка и регулировка средств механизации, обслуживающих ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
24. Регулировка закрытой высоты штампа на ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
25. Регулировка переднего и заднего упоров на ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН

5-6 санат
1. Номиналды күші 40 МН дейін КГСП орнатудың технологиялық және конструкторлық құжаттамасын зерделеу.
2. Қалып жабдығын орнату үшін номиналды күші 40 МН дейін ЦГШП дайындау
3. Номиналды күші 40 МН дейін CGSP орнату үшін құралдарды, құрылғыларды және құрылғыларды таңдау және дайындау
4. Номиналды күші 40 МН дейін штамптау жабдығын CGSH жұмыс кеңістігінен шығару
5. 40 МН-ға дейінгі номиналды күші бар КГШП жұмыс кеңістігін штамп жабдығын орнатуға дайындау.
6. Номиналды күші 40 МН дейін штамптау жабдығын КГСП жұмыс кеңістігіне орнату және бекіту
7. Номиналды күші 40 МН дейін КГШП бойынша жабық биіктікті реттеу.
8. Номиналды күші 40 МН дейін CGShP бойынша эжекторларды реттеу
9. Номиналды күші 40 МН дейін КГСП қызмет көрсететін механикаландыру жабдығын баптау және реттеу
10. Номиналды күші 40 МН дейін КГСП бойынша штамп жабдығын технологиялық майлау және үрлеу шкаласын беру жүйесін реттеу.
11. 40 МН-ға дейінгі номиналды күшпен КТҚ-да штамптарды қыздыру
12. Номиналды күші 40 МН дейін КГШП штамп жабдығын бос жүріс кезінде дұрыс орнатуды тексеру
13. 40 МН-ға дейінгі номиналды күші бар соғылмаларды СГСП-да сынақ штамптау
14. Номиналды күші 40 МН дейін ЦГШП бойынша бақылау және диагностика үшін компьютерлік бағдарламаларды баптау.
15. Номиналды күші 40 МН дейінгі КГШП, қосалқы жабдықтар мен штамп жабдықтарын пайдалану кезіндегі ұсақ ақауларды жою.
16. Номиналды күші 2-ден 12 МН жоғары газ компрессорлық қондырғыларды орнатудың технологиялық және конструкторлық құжаттамасын зерделеу.
17. Перфоблоктар мен штамптарды орнату үшін номиналды күші 2-ден 12 МН-ден жоғары ГКМ дайындау.
18. Номиналды күші 2-ден 12 МН жоғары гидравликалық компрессорлық қондырғыларды орнатуға арналған құралдарды, аспаптарды және құрылғыларды таңдау және дайындау
19. Номиналды күші 2-ден 12 МН жоғары газ компрессорының жұмыс кеңістігінен перфоблоктар мен матрицаларды алу
20. Номиналды күші 2-ден 12 МН асатын гидравликалық компрессордың жұмыс кеңістігін перфоблоктар мен матрицаларды орнатуға дайындау.
21. Номиналды күші 2-ден 12 МН жоғары болатын гидравликалық компрессордың жұмыс кеңістігіне перфоблоктар мен матрицаларды орнату және бекіту.
22. 2-ден 12 МН жоғары номиналды күшпен ГКМ бойынша жылжымалы матрицаның қысқыш күшін реттеу.
23. Номиналды күші 2-ден 12 МН жоғары газ конденсатты компрессорларға қызмет көрсететін механикаландыру жабдығын баптау және реттеу.
24. Номиналды күші 2-ден 12 МН жоғары газ компрессорында штамптың жабық биіктігін реттеу.
25. Номиналды күші 2-ден 12 МН жоғары болатын гидравликалық компрессордағы алдыңғы және артқы аялдамаларды реттеу.

26. Регулировка системы охлаждения штамповой оснастки на ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
27. Нагрев штамповых вставок на ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
28. Проверка на холостом правильности установки штамповой оснастки ходу ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
29. Пробная штамповка поковок на ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
30. Настройка компьютерных программ для управления и диагностики на ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
31. Устранение мелких неполадок в работе ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
32. Регулировка устройств для сдува окалины и подачи технологической смазки на ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
33. Читать чертежи и применять техническую документацию
34. Просматривать конструкторскую и технологическую документацию с использованием прикладных компьютерных программ
35. Печатать конструкторскую и технологическую документацию с использованием устройств вывода графической и текстовой информации
36. Находить в электронном архиве справочную информацию, конструкторские и технологические документы для выполнения наладки КГШП номинальной силой до 40 МН и средств механизации
37. Проверять исправность работы КГШП номинальной силой до 40 МН
38. Проверять состояние КГШП номинальной силой до 40 МН перед установкой штамповой оснастки
39. Определять в соответствии с технологической документацией и проверять состояние инструментов, приборов и приспособлений для наладки КГШП
40. Регулировать работу КГШП номинальной силой до 40 МН на одиночных и непрерывных ходах, в наладочном (толчковом) режиме
41. Проверять исправность работы блокирующих приспособлений, защитных устройств и ограждений на КГШП номинальной силой до 40 МН и вспомогательном оборудовании
42. Определять причины неисправностей в работе КГШП номинальной силой до 40 МН, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
43. Предупреждать и определять неисправности в работе КГШП номинальной силой до 40 МН, вспомогательного оборудования и штамповой оснастки
44. Устанавливать параметры нагрева штамповой оснастки на КГШП номинальной силой до 40 МН
45. Применять инструменты и приспособления для снятия штамповой оснастки из рабочего пространства КГШП номинальной силой до 40 МН
46. Проверять состояние рабочего пространства КГШП номинальной силой до 40 МН перед установкой штамповой оснастки

26. Номиналды күші 2-ден 12 МН жоғары газ-конденсат машиналарында штамп жабдығының салқындату жүйесін реттеу.
27. Номиналды күші 2-ден 12 МН-ға дейінгі газ және сығылған ауа компрессорларында штамптауыштарды қыздыру
28. Номиналды күші 2-ден 12 МН-ден жоғары гидравликалық компрессордың жұмыс істеуі кезінде бос тұрып қалу кезінде штамп жабдығының дұрыс орнатылуын тексеру.
29. Номиналды күші 2-ден 12 МН-ге дейінгі газбен сығымдалған металл диірмендерінде соғылмаларды сынақ штамптау.
30. Номиналды күші 2-ден 12 МН жоғары газ компрессорлық қондырғыларды басқару және диагностикалау үшін компьютерлік бағдарламаларды орнату.
31. Номиналды күші 2-ден 12 МН асатын гидравликалық компрессорлардың, қосалқы жабдықтар мен штамптау жабдықтарының жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
32. Номиналды күші 2-ден 12 МН жоғары газ конденсатты компрессорларға қақты үрлеу және технологиялық жағармай беру құрылғыларын реттеу.
33. Сызбаларды оқу және техникалық құжаттаманы қолдану
34. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды қарау
35. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының көмегімен конструкторлық және технологиялық құжаттаманы басып шығару
36. Номиналды күші 40 МН дейін КГСП орнатуға арналған анықтамалық ақпаратты, конструкторлық және технологиялық құжаттарды және механикаландыру жабдығын электронды мұрағаттан табыңыз.
37. 40 МН-ге дейінгі номиналды күшпен CVS дұрыс жұмысын тексеріңіз
38. Қалып жабдығын орнату алдында 40 МН-ге дейінгі номиналды күші бар ЖҚҚ жағдайын тексеріңіз.
39. Технологиялық құжаттамаға сәйкес анықтау және КГСР орнатуға арналған құралдардың, құрылғылардың және құрылғылардың жағдайын тексеру.
40. Бір реттік және үздіксіз жүрістерде, реттеу (жүгіру) режимінде номиналды күші 40 МН-ге дейінгі КТЖ жұмысын реттеу.
41. Номиналды күші 40 МН-ге дейінгі КГШП-да блоктау құрылғыларының, қорғаныс құрылғылары мен қоршаулардың және қосалқы жабдықтардың дұрыс жұмысын тексеру.
42. Номиналды күші 40 МН дейін ЦГШ, қосалқы жабдықтар мен штамп аппаратурасының жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтаңыз.
43. Номиналды күші 40 МН-ге дейінгі КТҚҚ жұмысындағы ақаулардың алдын алу және анықтау, қосалқы жабдықтар мен штамп жабдықтары
44. Номиналды күші 40 МН дейін ЦГШП-да штамп жабдығының қыздыру параметрлерін белгілеңіз.
45. 40 МН-ге дейінгі номиналды күші бар штамптау жабдығын КГСП жұмыс кеңістігінен шығару үшін құралдар мен құрылғыларды пайдаланыңыз.
46. Қалып жабдығын орнатпас бұрын номиналды күші 40 МН-ге дейінгі ЖҚҚ жұмыс кеңістігінің жағдайын тексеріңіз.

47. Применять инструменты и приспособления для установки штамповой оснастки в рабочее пространство КГШП номинальной силой до 40 МН
48. Применять инструменты и приспособления для крепления штамповой оснастки в рабочем пространстве КГШП номинальной силой до 40 МН
49. Устанавливать прокладки и подкладки для регулировки штамповой оснастки на КГШП
50. Устанавливать закрытую высоту штамповой оснастки на КГШП номинальной силой до 40 МН
51. Устанавливать величину хода выталкивателей на КГШП номинальной силой до 40 МН
52. Устанавливать параметры системы технологической смазки штамповой оснастки и сдува окалины на КГШП номинальной силой до 40 МН
53. Устанавливать параметры нагрева штамповых вставок на КГШП номинальной силой до 40 МН
54. Прекращать работу и выключать КГШП номинальной силой до 40 МН в нештатной ситуации
55. Использовать компьютерные программы для управления и диагностики на КГШП номинальной силой до 40 МН
56. Выполнять измерения с использованием контрольно-измерительных приборов и инструментов в кузнечно-прессовом производстве
57. Визуально проверять на наличие дефектов пробную партию поковок и изделий, изготовленную на КГШП номинальной силой до 40 МН
58. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при наладке КГШП номинальной силой до 40 МН и управлении им
59. Выбирать грузоподъемные механизмы и такелажную оснастку для установки и снятия штамповой оснастки массой более 16 кг
60. Выбирать схемы строповки штамповой оснастки
Знания:
5-6 разряд
1. Инструкции по наладке и карты наладки КГШП
2. Прикладные компьютерные программы для просмотра текстовой информации: наименования, возможности и порядок работы в них
3. Прикладные компьютерные программы для просмотра графической информации: наименования, возможности и порядок работы в них
4. Виды, назначение и порядок применения устройств вывода графической и текстовой информации
5. Порядок работы с электронным архивом технической документации
6. Устройство, режимы и принцип работы КГШП номинальной силой до 40 МН
7. Кинематические схемы КГШП номинальной силой до 40 МН
8. Устройство и принцип работы системы управления КГШП
9. Способы установки и крепления штамповой оснастки на КГШП, способы снятия штамповой оснастки
10. Способы регулировки закрытой высоты штамповой оснастки на КГШП
11. Способы регулировки хода выталкивателей на КГШП
12. Способы регулировки штамповой оснастки на КГШП
13. Виды штамповой оснастки, используемой на КГШП
14. Порядок и правила пуска, наладки КГШП
15. Основные неполадки КГШП и способы их устранения
16. Виды инструментов, приборов и приспособлений для наладки и регулировки КГШП, штамповой оснастки
17. Устройство, режимы и принцип работы механизирующих устройств, обслуживающих КГШП
18. Термомеханические режимы штамповки на КГШП
19. Назначение элементов интерфейса системы управления и диагностики на КГШП номинальной силой до 40 МН
20. Материалы, используемые в кузнечно-прессовом производстве
21. Характеристики подъемно-транспортных механизмов и машин в кузнечно-прессовом производстве
22. Технологические операции штамповки, выполняемые на КГШП
23. Правила строповки и перемещения грузов в кузнечно-прессовом производстве
24. Система знаковой сигнализации при работе с машинистом крана в кузнечно-прессовом производстве
25. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при выполнении наладки КГШП и управлении им
26. Устройство, режимы и принцип работы ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
27. Кинематические схемы ГКМ номинальной силой свыше 2 до 12 МН
28. Устройство и принцип работы системы управления ГКМ
29. Способы установки и крепления штамповой оснастки на ГКМ, способы снятия штамповой оснастки
30. Способы регулировки штамповой оснастки на ГКМ
31. Виды штамповой оснастки
32. Порядок и правила пуска и наладки ГКМ
33. Виды и способы регулирования упоров ГКМ
34. Основные неполадки ГКМ и способы их устранения

47. 40 МН номиналды күші бар КТҚЖ жұмыс кеңістігіне штамптау жабдығын орнатуға арналған құралдар мен құрылғыларды пайдаланыңыз.
48. КГСП жұмыс кеңістігінде штамп жабдығын бекітуге арналған құралдар мен құрылғыларды қолданыңыз
Білімдер:
5-6 санат
1. CGShP үшін орнату нұсқаулары және орнату карталары
2. Мәтіндік ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: аттары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс процедуралары
3. Графикалық ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: аттары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс процедуралары
4. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының түрлері, мақсаты және пайдалану тәртібі
5. Техникалық құжаттаманың электрондық мұрағатымен жұмыс істеу тәртібі
6. Номиналды күші 40 МН-ге дейінгі СГРП конструкциясы, режимдері және жұмыс істеу принципі.
7. Номиналды күші 40 МН дейін ЦГШП кинематикалық диаграммалары
8. Басқару жүйесінің құрылымы және жұмыс істеу принципі
9. СГШП-да штамп жабдығын орнату және бекіту әдістері, штамп жабдығын алу әдістері
10. КГСП бойынша штамп жабдығының жабық биіктігін реттеу әдістері
11. CGSR-де эжекторлардың жүрісін реттеу әдістері
12. CGSP-де штамп жабдығын реттеу әдістері
13. CGSP-де қолданылатын қалып жабдықтарының түрлері
14. CGSP іске қосу және орнату тәртібі мен ережелері
15. CGShP негізгі проблемалары және оларды жою жолдары
16. КГШ, штамптау жабдықтарын баптау және реттеуге арналған құралдардың, аспаптардың және құрылғылардың түрлері.
17. ЦГСП қызмет көрсететін механикаландыру құрылғыларының құрылымы, режимдері және жұмыс принципі
18. CGSP бойынша термомеханикалық штамптау режимдері
19. Номиналды күші 40 МН дейін ЦГШП бойынша бақылау-диагностикалық жүйенің интерфейстік элементтерінің мақсаты.
20. Соғу және престеу өндірісінде қолданылатын материалдар
21. Соғу-пресстеу өндірісіндегі көтеру-тасымалдау механизмдері мен машиналарының сипаттамасы
22. ЦГСП орындалатын технологиялық штамптау операциялары
23. Соғу және престеу өндірісінде жүктерді итеру және жылжыту ережелері
24. Соғу-пресс өндірісінде кран машинисімен жұмыс істеу кезіндегі сигнал беру жүйесі
25. СЖҚҚ орнату және басқару кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану түрлері мен ережелері
26. Номиналды күші 2-ден 12 МН жоғары гидравликалық компрессорлық қондырғылардың құрылымы, режимдері және жұмыс принципі.
27. Номиналды күші 2-ден 12 МН-ге дейінгі гидравликалық компрессорлық қондырғылардың кинематикалық диаграммалары.
28. Газ конденсатын компрессорды басқару жүйесінің құрылымы және жұмыс принципі
29. Газ және конденсатты материалдарға штамп жабдығын орнату және бекіту әдістері, штамп жабдығын алу әдістері
30. Газ және конденсат материалдарында штамп жабдығын реттеу әдістері
31. Матрица жабдықтарының түрлері
32. Газ конденсат қондырғыларын іске қосу және іске қосу тәртібі мен ережелері
33. ГКМ аялдамаларын реттеу түрлері мен әдістері
34. Газ компрессорларының негізгі ақаулары және оларды жою жолдары

35. Виды инструментов, приборов и приспособлений для наладки и регулировки ГКМ
36. Устройство, режимы и принцип работы механизирующих устройств, обслуживающих ГКМ
37. Термомеханические режимы штамповки на ГКМ.
38. Требования охраны труда, пожарной, промышленной, экологической безопасности и электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы), физическая выносливость, точность движений
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 12.2.017-93. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда (ССБТ). Оборудование кузнечно-прессовое. Общие требования безопасности (с Изменением N 1);
2) ГОСТ 12.3.026-81. ССБТ. Работы кузнечно-прессовые. Требования безопасности (изм. 1,2);
3) ГОСТ 31542-2012. Межгосударственный стандарт. Автоматы и полуавтоматы кузнечно-прессовые. Требования безопасности;
4) ГОСТ 12.2.113-2006. Межгосударственный стандарт. Прессы кривошипные. Требования безопасности;
5) ГОСТ 12.2.017.2-89. Межгосударственный стандарт. ССБТ. Молоты. Требования безопасности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Испытатели механических машин, оборудования и изделий, дефектоскописты
4
Супервайзеры (бригадиры)
4
Техники-технологи
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
25. Наименование государственного органа: Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Исполнитель: Кастаев Ж.А., +7 (705) 877 20 58, zhasulan.kastaev@mps.gov.kz.
26. Организации (предприятия) участвующие в разработке: -
27. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере машиностроения: протокол №4 от 13 декабря 2023 года.
28. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 12 декабря 2023 года.
29. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": № 00576/05 от 15 января 2024 года.
30. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 года.
31. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 5 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2024 года № 84
Профессиональный стандарт "Производство аккумуляторов и батарей"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Производство аккумуляторов и батарей" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере машиностроения.

35. Газ компрессорлық қондырғыларды баптау және реттеуге арналған құралдардың, аспаптардың және құрылғылардың түрлері
36. Газ және конденсат материалдарына қызмет көрсететін механикаландыру құрылғыларының құрылымы, режимдері және жұмыс принципі.
37. ГКМ бойынша штамптаудың термомеханикалық режимдері.
38. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейінділік, ресурстарды басқару қабілеті (жабдықтар, құралдар, материалдар), физикалық төзімділік, қозғалыстардың дәлдігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 12.2.017-93. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі (OSSS). Пресс-соғу жабдықтары. Қауіпсіздіктің жалпы талаптары (No 1 түзетумен);
2) МЕМСТ 12.3.026-81. SSBT. Соғу және престеу жұмыстары. Қауіпсіздік талаптары (1.2 түзетулер);
3) МЕМСТ 31542-2012. Мемлекетаралық стандарт. Автоматты және жартылай автоматты соғу және престеу станоктары. Қауіпсіздік талаптары;
4) МЕМСТ 12.2.113-2006. Мемлекетаралық стандарт. Иінді пресстер. Қауіпсіздік талаптары;
5) МЕМСТ 12.​2.​017.​2-89. Мемлекетаралық стандарт. SSBT. Балғалар. Қауіпсіздік талаптары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Механикалық машиналарды, жабдықтарды және бұйымдарды сынақтан өткізушілер, дефектоскопистер
4
Супервайзерлер (бригадирлер)
4
Техники-технологи
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
25. Мемлекеттік органның атауы: Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
Орындаушы: Қастаев Ж.Ә., +7 (705) 877 20 58, zhasulan.kastaev@mps.gov.kz.
26. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): -
27. Машина жасау саласындағы кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 13 желтоқсандағы № 4 хаттама.
28. Ұлттық кәсіптік біліктілік органы: 2023 жылғы 12 желтоқсандағы қорытынды.
29. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасы: 2024 жылғы 15 қаңтардағы № 00576/05.
30. Нұсқа нөмірі және Шығарылған жылы: 1, 2024 нұсқасы.
31. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2024 жылғы 1 наурыздағы
№ 84 бұйрығына
5-қосымша
Кәсіптік стандарт "Аккумуляторлар мен батареяларды өндіру"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Аккумуляторлар мен батареялар өндірісі" кәсіби стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді, машина жасау саласындағы қызметті жүзеге асырады.

8. Перечень карточек профессий:
1) Приготовитель активных масс – 2 уровень ОРК;
2) Приготовитель растворов и электролитов – 2 уровень ОРК;
3) Прессовщик электродов и элементов – 2 уровень ОРК;
4) Сушильщик элементного производства – 2 уровень ОРК;
5) Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов – 2 уровень ОРК;
6) Сборщик гальванических элементов и батарей – 2 уровень ОРК;
7) Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей – 2 уровень ОРК;
8) Приготовитель активных масс – 3 уровень ОРК;
9) Приготовитель растворов и электролитов – 3 уровень ОРК;
10) Прессовщик электродов и элементов – 3 уровень ОРК;
11) Сушильщик элементного производства – 3 уровень ОРК;
12) Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов – 3 уровень ОРК;
13) Сборщик гальванических элементов и батарей – 3 уровень ОРК;
14) Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей – 3 уровень ОРК;
15) Сборщик батарей и аккумуляторов – 4 уровень ОРК;
16) Контролер в аккумуляторном и элементном производстве – 4 уровень ОРК;
17) Контролер в аккумуляторном и элементном производстве – 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Приготовитель активных масс":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-038
Наименование профессии:
Приготовитель активных масс
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приготовитель активных масс, 2-5 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 6 месяцев в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Приготовитель растворов и электролитов
Основная цель деятельности:
Приготовление пастообразных, порошкообразных активных и электропроводных масс согласно утвержденной рецептуры
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ для приготовления активных масс
2. Выполнение технологических операций по приготовлению активных масс согласно технологическому процессу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ для приготовления активных масс
Навык 1:
Подготовка и обслуживание рабочего места
Умения:
2-3 разряд
1. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места приготовителя активных масс.
2. Поддерживать требуемое техническое состояние технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте.
3. Применять правила оказания первой медицинской помощи.
4. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
5. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Аккумулятор және элемент өндірісінде бақылаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Аккумулятор және элемент өндірісінде бақылаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
3) Белсенді масса дайындаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
4) Белсенді масса дайындаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
5) Ерітінді және электролит дайындаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
6) Ерітінді және электролит дайындаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
7) Электродтар мен элементтерді сағымдаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
8) Электродтар мен элементтерді сағымдаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
9) Элемент өндірісінің кептірушісі - 2 СБШ-нің деңгейі;
10) Элементтік өндірісінің кептірірушісі - 3 СБШ-нің деңгейі;
11) Қорғасын аккумуляторлар өндірісіндегі аккумулятор пластиналар автоклавшы-кептірушісі - 2 СБШ-нің деңгейі;
12) Қорғасын аккумуляторлар өндірісіндегі аккумулятор пластиналар автоклавшы-кептірушісі - 3 СБШ-нің деңгейі;
13) Гальваникалық элементтер мен батареяларды жинаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
14) Гальваникалық элементтер мен батареяларды жинаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
15) Қорғасын аккумулятор мен батареялар жинаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
16) Қорғасын аккумуляторлар мен батареялар жинаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
17) Қорғасын аккумуляторлар мен батареялар жинаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Аккумулятор және элемент өндірісінде бақылаушы":
Топтың коды:
7400-0
Қызмет атауының коды:
7400-0-001
Кәсіптің атауы:
Аккумулятор және элемент өндірісінде бақылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Аккумуляторлық және элементтік өндірістегі бақылаушы, 1-5 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Нақты машина жасау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Детальдар мен аспаптарды бақылаушы
Электроника жұмысшыларының бригадирі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Батареялар мен батареялардың құрастыру барысы мен сапасын жүйелі бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрастыруға түсетін бөлшектер мен тораптардың сапасын бақылау
2. Жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдардың сапасын бақылау және қабылдау бойынша жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрастыруға түсетін бөлшектер мен тораптардың сапасын бақылау
Дағды 1:
Жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдарды сыртқы түрі бойынша қабылдау
Машықтар:
1. Сызбаларға, схемаларға және технологиялық құжаттамаға сәйкес қарапайым жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдарды сыртқы түрі бойынша бақылау және түпкілікті қабылдау.
2. Стандартты бақылау-өлшеу қондырғылары мен аспаптарда жұмыс істей білу.
3. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
4. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
5. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану

6. Использование средств пожаротушения
Знания:
2-3 разряд
1. Принцип действия и регулирования агрегатов по приготовлению пастообразных и порошкообразных активных и электропроводных масс одного-двух типов и питателей обслуживаемого оборудования.
2. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ.
3. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по приготовлению активных масс согласно технологическому процессу
Навык 1:
Приготовление пастообразных и порошкообразных активных и электропроводных масс
Умения:
2-3 разряд
1. Приготовление пастообразных, порошкообразных активных и электропроводных масс под руководством приготовителя активных масс более высокой квалификации.
2. Просеивание металлических порошков и других материалов на механических вибрационных ситах различной конструкции.
3. Сушка гидрата закиси никеля в сушильных агрегатах.
4. Термообработка материалов в электропечах.
5. Дозирование электропроводных компонентов при загрузке агрегатов для приготовления активных масс.
6. Управление механизмами и обслуживание оборудования: смесителей, мешалок, дисмембраторных и стержневых мельниц, вальцов, варочных котлов, вибрационных сит, электропечей и других агрегатов, используемых для приготовления различных видов пастообразных и порошкообразных активных масс.
7. Расфасовка готовой массы.
8. Ведение журнала регистрации выполнения технологического процесса
Знания:
2-3 разряд
1. Принцип действия и регулирования агрегатов по приготовлению пастообразных и порошкообразных активных и электропроводных масс одного-двух типов и питателей обслуживаемого оборудования.
2. Назначение и правила применения универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов средней сложности.
3. Правила загрузки и разгрузки камерных и вакуумных сушил.
4. Способы просеивания и дозировки компонентов.
5. Температурный режим термообработки материалов.
6. Назначение, свойства, правила хранения и транспортировки исходного сырья и конечного продукта.
7. Правила обращения со щелочами и электролитами, применяемыми в процессе работы
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость. аккуратность,
внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 959-2002. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные для автотракторной техники;
2) ГОСТ 959-91. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные напряжением 12В для автотракторной и мотоциклетной техники. Общие технические условия;
3) ГОСТ 27174-86. Межгосударственный стандарт. Аккумуляторы и батареи аккумуляторные щелочные никель-кадмиевые негерметичные емкостью до 150 Ач. Общие технические условия (46923);
4) ГОСТ 28132-95 Межгосударственный стандарт. Свинцово-кислотные тяговые батареи. Часть 2. Размеры аккумуляторов и выводов и маркировка полярности аккумуляторов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Приготовитель активных масс
4
Супервайзер (бригадир)
5
Техник-технолог
10. Карточка профессии "Приготовитель растворов и электролитов":
Код группы:
8131-9
Код наименования занятия:
8131-9-180
Наименование профессии:
Приготовитель растворов и электролитов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приготовитель растворов и электролитов, 2-5 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Приготовитель активных масс
Основная цель деятельности:
Приготовление, фильтровка, корректировка и отстаивание растворов по специальным рецептам в производстве аккумуляторов и батарей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по приготовлению растворов и электролитов
2. Выполнение технологических операций по приготовлению растворов и электролитов согласно технологическому процессу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по приготовлению растворов и электролитов
Навык 1:
Подготовка и обслуживание рабочего места
Умения:
2-3 разряд
1. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места приготовителя растворов и электролитов.
2. Поддерживать требуемое техническое состояние технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте.
3. Применять правила оказания первой медицинской помощи.
4. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
5. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
6. Использование средств пожаротушения
Знания:
2-3 разряд
1. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ.
2. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по приготовлению растворов и электролитов согласно технологическому процессу
Навык 1:
Приготовление в соответствии с технологическим процессом смесей концентрированных кислот, растворов, составных электролитов, электролитных паст общего и специального назначения
Умения:
2-3 разряд
1. Приготовление по рецептам до двухкомпонентных смесей концентрированных кислот, растворов, составных электролитов, электролитных паст общего и специального назначения.
2. Обслуживание, чистка и промывка оборудования, применяемого в процессе работы.
3. Ведение журнала регистрации выполнения технологического процесса.
4. Приготовление по рецептам свыше двух- до четырехкомпонентных смесей концентрированных кислот, растворов, составных электролитов и электролитных паст общего и специального назначения.
5. Фильтрация, корректировка и отстаивание растворов на оборудовании периодического действия.
6. Ведение процесса осаждения гидрата закиси никеля.
7. Приготовление растворов по специально заданным режимам.
8. Корректировка и регенерация электролитов.
9. Дозирование в заданной пропорции химикатов и продуктов загустителя для паст и загрузка их в емкости.
10. Отбор проб на анализ, определение избытка щелочи титрованием.
11. Обслуживание оборудования, применяемого во время работы
Знания:
2-3 разряд
1. Наименование и назначение обслуживаемого оборудования.
2. Назначение и правила применения контрольно-измерительного инструмента.
3. Основные сведения о свойствах кислот, щелочей и других веществ и правила работы с ними.
4. Порядок и последовательность операций.
5. Способы определения их готовности и качества.
6. Устройство и принцип действия оборудования, специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
7. Техническое назначение и свойства солей, кислот и щелочей, правила хранения, транспортировки и способы определения их качества.
8. Способы дозировки, корректировки и регенерации.
9. Основы неорганической химии
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:

6. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану
Білімдер:
1. Дайын бұйымдар мен жартылай фабрикаттарды құрастыру әдістері мен әдістерін білу.
2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу.
3. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің ассортименті, құрылымы және мақсаты.
4. Бөлшектер мен дайын бұйымдарды қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдардың сапасын бақылау және қабылдау бойынша жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарға сәйкестігін тексеру негізінде сапаны бақылау
Машықтар:
1. Құрастыруға түсетін бөлшектер мен тораптардың сапасын анықтау.
2. Қызмет көрсетілетін учаскедегі ақауды жіктеу, оның пайда болу себептерін анықтау, оның алдын алу және жою шараларын қабылдау
Білімдер:
1. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің ассортименті, құрылымы және мақсаты.
2. Бақылау түрлері.
3. Ақаудың негізгі түрлері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 959-2002. Мемлекетаралық стандарт. Автотракторлық техникаға арналған аккумуляторлы қорғасын стартерлік батареялар;
2) МЕМСТ 959-91. Мемлекетаралық стандарт. Автотрактор және мотоцикл техникасына арналған кернеуі 12 В қорғасын стартерлік аккумуляторлық батареялар. Жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 27174-86. Мемлекетаралық стандарт. Батареялар мен батареялар 150 Ач дейін ағып кететін сілтілі никель-кадмий батареялары. Жалпы техникалық шарттар (46923);
4) МЕМСТ 28132-95 мемлекетаралық стандарт. Қорғасын-қышқыл тартқыш батареялар. 2 бөлім. Батареялар мен терминалдардың өлшемдері және батареялардың полярлығын белгілеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Батарея және элемент өндірісіндегі бақылаушы
4
Бригадир
5
Инженер-технолог
10. Кәсіптің карточкасы "Аккумулятор және элемент өндірісінде бақылаушы":
Топтың коды:
7400-0
Қызмет атауының коды:
7400-0-001
Кәсіптің атауы:
Аккумулятор және элемент өндірісінде бақылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Аккумуляторлық және элементтік өндірістегі бақылаушы, 1-5 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Нақты машина жасау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Детальдар мен аспаптарды бақылаушы
Электроника жұмысшыларының бригадирі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Батареялар мен батареялардың құрастыру барысы мен сапасын жүйелі бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрастыруға түсетін бөлшектер мен тораптардың сапасын бақылау
2. Жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдардың сапасын бақылау және қабылдау бойынша жұмыстарды орындау
3. Дайын бұйымдар мен жартылай фабрикаттардың дұрыс сақталуын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құрастыруға түсетін бөлшектер мен тораптардың сапасын бақылау
Дағды 1:
Жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдарды сыртқы түрі бойынша қабылдау
Машықтар:
1. Сызбаларға, схемаларға және технологиялық құжаттамаға сәйкес қарапайым жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдарды сыртқы түрі бойынша бақылау және түпкілікті қабылдау.
2. Стандартты бақылау-өлшеу қондырғылары мен аспаптарда жұмыс істей білу.
3. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
4. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
5. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
6. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
Білімдер:
1. Дайын бұйымдар мен жартылай фабрикаттарды құрастыру әдістері мен әдістерін білу.
2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу.
3. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің ассортименті, құрылымы және мақсаты.
4. Бөлшектер мен дайын бұйымдарды қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдардың сапасын бақылау және қабылдау бойынша жұмыстарды орындау
Дағды 1:
Техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарға сәйкестігін тексеру негізінде сапаны бақылау
Машықтар:
1. Құрастыруға түсетін бөлшектер мен тораптардың сапасын анықтау.
2. Қызмет көрсетілетін учаскедегі некені жіктеу, оның пайда болу себептерін анықтау, оның алдын алу және жою шараларын қабылдау
Білімдер:
1. Жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің ассортименті, құрылымы және мақсаты.
2. Бақылау түрлері.
3. Некенің негізгі түрлері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Дайын бұйымдар мен жартылай фабрикаттардың дұрыс сақталуын бақылау
Дағды 1:
Дайын өнім мен жартылай фабрикаттардың дұрыс сақталуына бақылау жүргізу
Машықтар:
1. Қабылданған және қабылданбаған өнімдерге техникалық құжаттаманы ресімдеу.
2. Дайын бұйымдар мен жартылай фабрикаттардың дұрыс сақталуын бақылау
Білімдер:
1. Қабылдау-тапсыру құжаттамасын ресімдеу ережесі.
2. Некенің алдын алу бойынша жұмыстарды орындау, қабылданған және қабылданбаған өнім бойынша есеп пен есептілікті жүргізу.
3. Арнайы химиялық және физикалық ток көздерін қабылдаудың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ 959-2002. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные для автотракторной техники;
2) ГОСТ 959-91. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные напряжением 12В для автотракторной и мотоциклетной техники. Общие технические условия;
3) ГОСТ 27174-86. Межгосударственный стандарт. Аккумуляторы и батареи аккумуляторные щелочные никель-кадмиевые негерметичные емкостью до 150 Ач. Общие технические условия (46923);
4) ГОСТ 28132-95 Межгосударственный стандарт. Свинцово-кислотные тяговые батареи. Часть 2. Размеры аккумуляторов и выводов и маркировка полярности аккумуляторов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Приготовитель растворов и электролитов
3
Приготовитель активных масс
4
Супервайзер (бригадир)
5
Техник-технолог
11. Карточка профессии "Прессовщик электродов и элементов":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-035
Наименование профессии:
Прессовщик электродов и элементов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Прессовщик электродов и элементов, 2-4 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Станочник на механической обработке электродной продукции
Прессовщик электродной продукции
Основная цель деятельности:
Выполнение холодного и горячего прессования электродов, каскадных термоэлементов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение подготовительных работ по прессовке электродов и элементов
2. Выполнение технологических операций по прессовке электродов и элементов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных работ по прессовке электродов и элементов
Навык 1:
Подготовка к выполнению работ по прессовке электродов и элементов
Умения:
2 разряд
1. Поддержка состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места прессовщика электродов и элементов.
2. Поддержка требуемого технического состояния технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте.
3. Применение правил оказания первой медицинской помощи.
4. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
5. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
6. Использование средств пожаротушения.
Знания:
2 разряд
1. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ.
2. Знания техники безопасности
3. Знания инструкции по охране труда
4. Знания инструкции по промышленной и пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по прессовке электродов и элементов
Навык 1:
Прессование электродов согласно технической документации
Умения:
2 разряд
1. Прессование электродов из окиси ртути под руководством прессовщика более высокой квалификации.
2. Холодное и горячее прессование полуэлементов вручную и на гидравлических прессах.
3. Подготовка навесок пресс-порошка для прессования электродов.
4. Определение годности спрессованных электродов и полуэлементов по внешнему виду и размерам
Знания:
2 разряд
1. Назначение важнейших частей и принцип действия обслуживаемого оборудования.
2. Назначение наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов и приборов.
3. Основные сведения о допусках и посадках.
4. Правила прессования и изготовления электродов и полуэлементов; режимы прессования.
5. Основные свойства применяемых материалов
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы).
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1) МЕМСТ 959-2002. Мемлекетаралық стандарт. Автотракторлық техникаға арналған аккумуляторлы қорғасын стартерлік батареялар;
2) МЕМСТ 959-91. Мемлекетаралық стандарт. Автотрактор және мотоцикл техникасына арналған кернеуі 12 В қорғасын стартерлік аккумуляторлық батареялар. Жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 27174-86. Мемлекетаралық стандарт. Батареялар мен батареялар 150 Ач дейін ағып кететін сілтілі никель-кадмий батареялары. Жалпы техникалық шарттар (46923);
4) МЕМСТ 28132-95 мемлекетаралық стандарт. Қорғасын-қышқыл тартқыш батареялар. 2 бөлім. Батареялар мен терминалдардың өлшемдері және батареялардың полярлығын белгілеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Батарея және элемент өндірісіндегі бақылаушы
5
Бас инженер
11. Кәсіптің карточкасы "Белсенді масса дайындаушы":
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-038
Кәсіптің атауы:
Белсенді масса дайындаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Белсенді масса дайындаушы, 2-5 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Ерітінді және электролит дайындаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бекітілген рецептураға сәйкес паста тәрізді, ұнтақ тәрізді белсенді және электр өткізгіш массаларды дайындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Белсенді масса дайындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес белсенді массаларды дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Белсенді масса дайындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс орнын дайындау және қызмет көрсету
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, белсенді массаларды дайындаушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін сақтау.
2. Жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
3. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
4. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
5. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
6. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың бір-екі түрі мен қоректендіргіштерінің паста тәрізді және ұнтақ тәрізді белсенді және электр өткізгіш массаларын дайындау жөніндегі агрегаттардың жұмыс істеу және реттеу қағидаты.
2. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
3. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес белсенді массаларды дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Паста және ұнтақ белсенді және электр өткізгіш массаларды дайындау
Машықтар:
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары белсенді массаларды дайындаушының басшылығымен паста тәрізді, ұнтақ тәрізді белсенді және электр өткізгіш массаларды дайындау.
2. Металл ұнтақтарын және басқа материалдарды әртүрлі конструкциялы механикалық діріл електеріне елеу.
3. Кептіру агрегаттарында никель оксиді гидратын кептіру.
4. Электр пештеріндегі материалдарды термиялық өңдеу.
5. Белсенді массаларды дайындауға арналған агрегаттарды тиеу кезінде электр өткізгіш компоненттерді мөлшерлеу.
6. Механизмдерді басқару және жабдыққа қызмет көрсету: араластырғыштар, араластырғыштар, дисмембраторлы және өзекті диірмендер, роликтер, пісіру қазандықтары, дірілдейтін електер, электр пештері және әртүрлі паста және ұнтақ белсенді массаларды дайындау үшін қолданылатын басқа да агрегаттар.
7. Дайын массаны орау.
8. Технологиялық процестің орындалуын тіркеу журналын жүргізу
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың бір-екі түрі мен қоректендіргіштерінің паста тәрізді және ұнтақ тәрізді белсенді және электр өткізгіш массаларын дайындау жөніндегі агрегаттардың жұмыс істеу және реттеу қағидаты.
2. Күрделілігі орташа әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану ережесі.
3. Камералық және вакуумдық кептіргіштерді тиеу және түсіру ережелері.
4. Компоненттерді елеу және мөлшерлеу әдістері.
5. Материалдарды термиялық өңдеудің температуралық режимі.
6. Бастапқы шикізат пен түпкілікті өнімнің мақсаты, қасиеттері, сақтау және тасымалдау ережелері.
7. Жұмыс процесінде қолданылатын сілтілермен және электролиттермен жұмыс істеу ережесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

4) ГОСТ 28132-95 Межгосударственный стандарт. Свинцово-кислотные тяговые батареи. Часть 2. Размеры аккумуляторов и выводов и маркировка полярности аккумуляторов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Прессовщик электродов и элементов
3
Сборщики
4
Испытатели
4
Супервайзер (бригадир)
5
Мастер цеха/ Мастер участка
5
Техник-технолог
12. Карточка профессии "Сушильщик элементного производства":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-052
Наименование профессии:
Сушильщик элементного производства
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сушильщик элементного производства, 1, 3 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 6 месяцев в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Аппаратчик-сушильщик
Оператор сушки
Аппаратчик дегидратации
Основная цель деятельности:
Ведение процесса сушки элементов в соответствии с требованиями технологической и нормативной документации на вырабатываемую продукцию
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ
2. Выполнение технологических операций по сушке элементного производства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ
Навык 1:
Подготовка к процессу сушки
Умения:
1 разряд
1. Подготовка к процессу сушки и сушка агломератов, элементов, батарей, картонажных изделий и деталей в сушильных камерах простейшей конструкции.
2. Подготовка агломератов, элементов, батарей, картонажных деталей и изделий к сушке.
3. Поддерживать требуемое техническое состояние технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте.
4. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
5. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
6. Использование средств пожаротушения
Знания:
1 разряд
1. Подготовка сушильных агрегатов к процессу сушки.
2. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ.
3. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по сушке элементного производства
Навык 1:
Обработка процессом сушки в сушильных агрегатах
Умения:
1 разряд
1. Загрузка изделий и выгрузка их из сушильных печей и сушильных камер.
2. Наблюдение за процессом сушки.
3. Соблюдение температурного режима.
4. Определение по внешнему виду и на ощупь окончания процесса сушки.
5. Сортировка и укладка в штабель деталей и изделий по маркам и сортам
Знания:
1 разряд
1. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования, наименование и назначение его важнейших частей.
2. Назначение и правила применения простых приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
3. Последовательность подготовительных и заключительных операций сушки агломератов, элементов, батарей и картонажных изделий.
4. Требования, предъявляемые к исходному сырью, полуфабрикатам, деталям и конечному продукту сушки
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы).
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4) МЕМСТ 28132-95 мемлекетаралық стандарт. Қорғасын-қышқыл тартқыш батареялар. 2 бөлім. Батареялар мен терминалдардың өлшемдері және батареялардың полярлығын белгілеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Белсенді масса дайындаушы
4
Бригадир
5
Техник-технолог
12. Кәсіптің карточкасы "Белсенді масса дайындаушы":
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-038
Кәсіптің атауы:
Белсенді масса дайындаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Белсенді масса дайындаушы, 2-5 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Электртехникалық бұйымдарды сіңірмелеуші
Құрғақ (қорғасын аккумуляторларға арналған) массаны араластырушы
Ерітінді және электролит дайындаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бекітілген рецептураға сәйкес паста тәрізді, ұнтақ тәрізді белсенді және электр өткізгіш массаларды дайындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Белсенді массаларды дайындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Жабдықты басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Белсенді массаларды дайындау үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс орнын дайындау және қызмет көрсету
Машықтар:
1. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, белсенді массаларды дайындаушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін сақтау.
2. Жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
3. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
4. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
5. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
6. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың бір-екі түрі мен қоректендіргіштерінің паста тәрізді және ұнтақ тәрізді белсенді және электр өткізгіш массаларын дайындау жөніндегі агрегаттардың жұмыс істеу және реттеу қағидаты.
2. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
3. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жабдықты басқару
Дағды 1:
Жабдықта әртүрлі операцияларды орындау
Машықтар:
4-5 разряд
1. Белсенді массаларды дайындауға арналған агрегаттардың іске қосу және бақылау аппаратурасын басқару.
2. Жұмыс барысында агрегаттарды баптау.
3. Әртүрлі агрегаттар мен механизмдерді басқару.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
5. Жартылай автоматтарды мерзімді майлау, баптау және баптау
Білімдер:
4-5 разряд
1. Әр түрлі типтегі агрегаттар мен механизмдерді орнату және баптау әдістері.
2. Күрделілігі орташа әмбебап және арнайы құрылғылардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысы.
3. Күрделі және дәл аспаптар мен аспаптардың құрылысы, мақсаты және қолдану ережелері.
4. Кинематикалық схемалар және баптау әдістері.
5. Жартылай автоматтарды баптау және майлау.
6. Басқару пульттерінің жұмыс ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ 959-2002. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные для автотракторной техники;
2) ГОСТ 959-91. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные напряжением 12В для автотракторной и мотоциклетной техники. Общие технические условия;
3) ГОСТ 27174-86. Межгосударственный стандарт. Аккумуляторы и батареи аккумуляторные щелочные никель-кадмиевые негерметичные емкостью до 150 Ач. Общие технические условия (46923);
4) ГОСТ 28132-95 Межгосударственный стандарт. Свинцово-кислотные тяговые батареи. Часть 2. Размеры аккумуляторов и выводов и маркировка полярности аккумуляторов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Сушильщик элементного производства
4
Супервайзер (бригадир)
5
Мастер цеха/ Мастер участка
5
Техник-технолог
13. Карточка профессии "Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов":
Код группы:
8212-3
Код наименования занятия:
8212-3-001
Наименование профессии:
Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов, 2-3 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 6 месяцев в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Аппаратчик-сушильщик
Основная цель деятельности:
Ведение процесса обработки аккумуляторных пластин различных видов в специализированном оборудовании – автоклавах, сушильных камерах и других.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ
2. Выполнение технологических операций по пропарке и сушке аккумуляторных пластин
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ
Навык 1:
Подготовка автоклава к пуску в работу
Умения:
2 разряд
1. Подготовка к процессу пропарки и сушки аккумуляторных пластин малых, средних и больших размеров.
2. Поддерживать требуемое техническое состояние технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте.
3. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
4. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
5. Использование средств пожаротушения
Знания:
2 разряд
1. Подготовка сушильных агрегатов к процессу сушки.
2. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ.
3. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по пропарке и сушке аккумуляторных пластин
Навык 1:
Исполнение работ автоклавщик-сушильщика аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов
Умения:
2 разряд
1. Пропарка и сушка аккумуляторных пластин малых и средних размеров в автоклавах или камерах паровой сушки, в тоннельных конвейерных сушилах по показаниям контрольно-измерительных приборов согласно контрольным спецификациям.
2. Вальцовка аккумуляторных пластин.
3. Управление системой подогрева и циркуляцией воздуха в тоннельных конвейерных сушилах в процессе сушки аккумуляторных пластин.
4. Загрузка и разгрузка аккумуляторных пластин из автоклавов, камер паровой сушки и тоннельных конвейерных сушил.
5. Ведение процесса охлаждения аккумуляторных пластин в охладительных камерах.
6. Разбраковка аккумуляторных пластин и укладка их в стопки
Знания:
2 разряд
1. Наименование и назначение важнейших частей и принцип действия автоклавов, камер паровой сушки и тоннельных конвейерных сушил.
2. Систему управления электроподогревом воздуха и регулированием потока воздуха в сушилах.
3. Назначение и правила применения контрольно-измерительных приборов.
4. Контрольные спецификации пропарки и сушки аккумуляторных пластин малых и средних размеров.
5. Правила загрузки и выгрузки аккумуляторных пластин.
6. Признаки годности аккумуляторных пластин.
7. Правила вальцовки пластин
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы).
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1) МЕМСТ 959-2002. Мемлекетаралық стандарт. Автотракторлық техникаға арналған аккумуляторлы қорғасын стартерлік батареялар;
2) МЕМСТ 959-91. Мемлекетаралық стандарт. Автотрактор және мотоцикл техникасына арналған кернеуі 12 В қорғасын стартерлік аккумуляторлық батареялар. Жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 27174-86. Мемлекетаралық стандарт. Батареялар мен батареялар 150 Ач дейін ағып кететін сілтілі никель-кадмий батареялары. Жалпы техникалық шарттар (46923);
4) МЕМСТ 28132-95 мемлекетаралық стандарт. Қорғасын-қышқыл тартқыш батареялар. 2 бөлім. Батареялар мен терминалдардың өлшемдері және батареялардың полярлығын белгілеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Белсенді массаларды дайындаушы
5
Инженер-технолог
13. Кәсіптің карточкасы "Ерітінді және электролит дайындаушы":
Топтың коды:
8131-9
Қызмет атауының коды:
8131-9-180
Кәсіптің атауы:
Ерітінді және электролит дайындаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Ерітінді және электролит дайындаушы, 2-5 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Белсенді масса дайындаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Арнайы рецепт бойынша ерітінділерді дайындау, сүзу, түзету және тұндыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ерітінді және электролит дайындау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес ерітінділер мен электролиттерді дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ерітінді және электролит дайындау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс орнын дайындау және қызмет көрсету
Машықтар:
1. Жұмыс орнының жай-күйін еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, ерітінділер мен электролиттерді дайындаушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес ұстау.
2. Жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
3. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
4. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
5. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
6. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес ерітінділер мен электролиттерді дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Технологиялық процеске сәйкес концентрлі қышқылдар қоспаларын, ерітінділерді, құрамдас электролиттерді, жалпы және арнайы мақсаттағы электролиттік пасталарды дайындау
Машықтар:
1. Концентрлі қышқылдардың, ерітінділердің, құрама электролиттердің, жалпы және арнайы мақсаттағы электролиттік пасталардың екі компонентті қоспаларына дейін рецепт бойынша дайындау.
2. Жұмыс барысында қолданылатын жабдыққа қызмет көрсету, тазалау және жуу.
3. Технологиялық процестің орындалуын тіркеу журналын жүргізу
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың атауы және мақсаты.
2. Бақылау-өлшеу құралының мақсаты мен қолдану ережелері.
3. Қышқылдардың, сілтілердің және басқа заттардың қасиеттері туралы негізгі мәліметтер және олармен жұмыс істеу ережелері.
4. Операциялардың тәртібі мен реттілігі.
5. Олардың дайындығы мен сапасын анықтау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ 959-2002. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные для автотракторной техники;
2) ГОСТ 959-91. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные напряжением 12В для автотракторной и мотоциклетной техники. Общие технические условия;
3) ГОСТ 27174-86. Межгосударственный стандарт. Аккумуляторы и батареи аккумуляторные щелочные никель-кадмиевые негерметичные емкостью до 150 Ач. Общие технические условия (46923);
4) ГОСТ 28132-95 Межгосударственный стандарт. Свинцово-кислотные тяговые батареи. Часть 2. Размеры аккумуляторов и выводов и маркировка полярности аккумуляторов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Сборщик батарей и аккумуляторов
4
Супервайзер (бригадир)
5
Техник-технолог
5
Мастер цеха/Мастер участка
14. Карточка профессии "Сборщик гальванических элементов и батарей":
Код группы:
8212-3
Код наименования занятия:
8212-3-005
Наименование профессии:
Сборщик гальванических элементов и батарей
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сборщик гальванических элементов и батарей, 1-2 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 6 месяцев в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Краткосрочные курсы на базе образовательных организаций или обучение на производственных курсах
Другие возможные наименования профессии:
Сборщик батарей и аккумуляторов
Основная цель деятельности:
Выполнение сборки гальванических элементов и батарей. Выполнение пайки и приварки элементов аккумулятора и батарей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по сборке гальванических элементов и батарей
2. Выполнение технологических операций по сборке гальванических элементов и батарей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по сборке гальванических элементов и батарей
Навык 1:
Подготовка деталей к сборке
Умения:
1 разряд
1. Подготовка деталей к сборке.
2. Поддерживать требуемое техническое состояние технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте.
3. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
4. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
5. Использование средств пожаротушения
Знания:
1 разряд
1. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
2. Наименование и назначение комплектующих деталей.
3. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ.
4. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по сборке гальванических элементов и батарей
Навык 1:
Выполнение операций по сборке гальванических элементов, секций и батарей
Умения:
1 разряд
1. Выполнение отдельных операций по сборке гальванических элементов и батарей стаканчиковой и галетной конструкций вручную с применением несложных инструментов и приспособлений.
2. Ручная подача деталей и полуфабрикатов на сборочные машины или полуавтоматы.
3. Сортировка и укладка готовых изделий в тару
Знания:
1 разряд
1. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования.
2. Назначение и правила применения наиболее распространенных простых приспособлений.
3. Последовательность сборочных операций.
4. Наименование и назначение комплектующих деталей.
5. Способы укладки в тару готовых изделий
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы).
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1) МЕМСТ 959-2002. Мемлекетаралық стандарт. Автотракторлық техникаға арналған аккумуляторлы қорғасын стартерлік батареялар;
2) МЕМСТ 959-91. Мемлекетаралық стандарт. Автотрактор және мотоцикл техникасына арналған кернеуі 12 В қорғасын стартерлік аккумуляторлық батареялар. Жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 27174-86. Мемлекетаралық стандарт. Батареялар мен батареялар 150 Ач дейін ағып кететін сілтілі никель-кадмий батареялары. Жалпы техникалық шарттар (46923);
4) МЕМСТ 28132-95 мемлекетаралық стандарт. Қорғасын-қышқыл тартқыш батареялар. 2 бөлім. Батареялар мен терминалдардың өлшемдері және батареялардың полярлығын белгілеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Ерітінділер мен электролиттерді дайындаушы
3
Ерітінді және электролит дайындаушы
4
Техник-технолог
5
Инженер-технолог
14. Кәсіптің карточкасы "Ерітінді және электролит дайындаушы":
Топтың коды:
8131-9
Қызмет атауының коды:
8131-9-180
Кәсіптің атауы:
Ерітінді және электролит дайындаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Ерітінді және электролит дайындаушы, 2-5 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Белсенді масса дайындаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Арнайы рецепт бойынша ерітінділерді дайындау, сүзу, түзету және тұндыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ерітінділер мен электролиттерді дайындау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес ерітінділер мен электролиттерді дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ерітінділер мен электролиттерді дайындау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс орнын дайындау және қызмет көрсету
Машықтар:
1. Жұмыс орнының жай-күйін еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, ерітінділер мен электролиттерді дайындаушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес ұстау.
2. Жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
3. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
4. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
5. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
6. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес ерітінділер мен электролиттерді дайындау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Технологиялық процеске сәйкес концентрлі қышқылдар қоспаларын, ерітінділерді, құрамдас электролиттерді, жалпы және арнайы мақсаттағы электролиттік пасталарды дайындау
Машықтар:
4-5 разряд
1. Жалпы және арнайы мақсаттағы концентрацияланған қышқылдардың, ерітінділердің, құрамдас электролиттердің және электролиттік пасталардың екіден төрт компонентті қоспаларын рецепт бойынша дайындау.
2. Мерзімді әсер ететін жабдықта ерітінділерді сүзу, түзету және тұндыру.
3. Никель оксиді гидратының тұндыру процесін жүргізу.
4. Ерітінділерді арнайы белгіленген режимдер бойынша дайындау.
5. Электролиттерді түзету және қалпына келтіру.
6. Пасталарға арналған химиялық заттар мен қоюландырғыш өнімдердің берілген пропорциясында мөлшерлеу және оларды контейнерлерге салу.
7. Талдауға сынама алу, титрлеу арқылы артық сілтіні анықтау.
8. Жұмыс кезінде қолданылатын жабдыққа қызмет көрсету.
9. Концентрацияланған қышқылдардың төрт компонентті қоспаларын, ерітінділерді, құрамдас электролиттерді, жалпы және арнайы мақсаттағы электролиттік пасталарды рецепт бойынша дайындау.
10. Мерзімді әсер ететін жабдықта ерітінділерді сүзу, түзету және тұндыру.
11. Күмісті тұндыру, тұнбаны бөлу және кептіру.
12. Бұл үшін қажетті Реактивтердің мөлшері мен концентрациясын алдын ала есептей отырып, қышқылдар мен сілтілерді бейтараптандыру, бейтараптандырудың толықтығын тексеру.
13. Жабдықты баптау.
14. Технологиялық процеске сәйкес концентрлі қышқылдардың, ерітінділердің, құрама электролиттердің, жалпы және арнайы мақсаттағы электролиттік пасталардың көп компонентті қоспаларын дайындау.
15. Автоматика элементтері бар жартылай автоматтарда әртүрлі қолданылатын ерітінділерді сүзу, түзету, Тұндыру және регенерациялау.
16. Аспаптардың көрсеткіштерін бақылау.
17. Сорғы-Тоңазытқыш агрегаттарының және үздіксіз сүзу Автоматты қондырғыларының жұмысын бақылау.
18. Жабдықты баптау
Білімдер:
4-5 разряд
1. Жабдықтардың, арнайы құрылғылардың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
2. Тұздардың, қышқылдар мен сілтілердің техникалық мақсаты мен қасиеттері, сақтау, тасымалдау ережелері және олардың сапасын анықтау әдістері.
3. Дозалау, түзету және регенерация әдістері.
4. Бейорганикалық химия негіздері.
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымдық ерекшеліктері.
6. Бақылау-өлшеу және реттеу аспаптарының мақсаты мен қолдану ережесі.
7. Әр түрлі материалдар мен химиялық заттардың мақсаты мен қасиеттері.
8. Металдардың қорғаныш және сәндік жабындарының гальваникалық процестері.
9. Талдаулар мен есептеулер жүргізу әдістемесі.
10. Құрылғы, кинематикалық схемалар және жартылай автоматтарды баптау ережелері.
11. Әр түрлі қолдану ерітінділерін сынау әдістері.
12. Күрделі Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты және қолдану практикасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ 959-2002. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные для автотракторной техники;
2) ГОСТ 959-91. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные напряжением 12В для автотракторной и мотоциклетной техники. Общие технические условия; 3) ГОСТ 27174-86. Межгосударственный стандарт. Аккумуляторы и батареи аккумуляторные щелочные никель-кадмиевые негерметичные емкостью до 150 Ач. Общие технические условия (46923);

1) МЕМСТ 959-2002. Мемлекетаралық стандарт. Автотракторлық техникаға арналған аккумуляторлы қорғасын стартерлік батареялар;
2) МЕМСТ 959-91. Мемлекетаралық стандарт. Автотрактор және мотоцикл техникасына арналған кернеуі 12 В қорғасын стартерлік аккумуляторлық батареялар. Жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 27174-86. Мемлекетаралық стандарт. Батареялар мен батареялар 150 Ач дейін ағып кететін сілтілі никель-кадмий батареялары. Жалпы техникалық шарттар (46923);

4) ГОСТ 28132-95 Межгосударственный стандарт. Свинцово-кислотные тяговые батареи. Часть 2. Размеры аккумуляторов и выводов и маркировка полярности аккумуляторов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Сборщик гальванических элементов и батарей
4
Испытатели
4
Супервайзер(бригадир)
5
Мастер цеха/Мастер участка
5
Техник-технолог
15. Карточка профессии "Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей":
Код группы:
8212-3
Код наименования занятия:
8212-3-006
Наименование профессии:
Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей, 1-5 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 6 месяцев в соответствии со специализацией Сборщик гальванических элементов и батарей; Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей; Сборщик щелочных аккумуляторов и батарей
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Сборщик батарей и аккумуляторов
Сборщик аккумуляторов
Основная цель деятельности:
Выполнение соединений элементов и устройств, регулировка и сборка свинцовых аккумуляторов и батарей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по сборке свинцовых аккумуляторов и батарей
2. Выполнение технологических операций по сборке свинцовых аккумуляторов и батарей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по сборке свинцовых аккумуляторов и батарей
Навык 1:
Подготовка деталей к сборке
Умения:
1-2 разряд
1. Подготовка к сборке аккумуляторов и батарей.
2. Раскладка крышек, межэлементных соединений и других мелких деталей аккумуляторов и инструментов на рабочие места сборочного конвейера.
3. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
4. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
5. Использование средств пожаротушения
Знания:
1-2 разряд
1. Правила пользования инструментом и простыми приспособлениями.
2. Назначение и признаки пригодности комплектующих деталей.
3. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ.
4. Знания техники безопасности, охраны труда, промышленной и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по сборке свинцовых аккумуляторов и батарей
Навык 1:
Выполнение различных сборочных операций гальванических элементов, секций и батарей
Умения:
1-2 разряд
1. Выполнение простых сборочных операций по сборке полублоков, блоков.
2. Комплектование элементов и соединений в моноблоки.
3. Заливка мастикой и др. на отдельных рабочих местах и на конвейере.
Знания:
1-2 разряд
1. Принцип действия обслуживаемого оборудования, инструментов и приспособлений.
2. Конструкции собираемых блоков и батарей аккумуляторов.
3. Процесс сборки блоков и батарей аккумуляторов.
4. Требования, предъявляемые к комплектующим деталям
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4) МЕМСТ 28132-95 мемлекетаралық стандарт. Қорғасын-қышқыл тартқыш батареялар. 2 бөлім. Батареялар мен терминалдардың өлшемдері және батареялардың полярлығын белгілеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Ерітінділер мен электролиттерді дайындаушы
4
Инженер-технолог
5
Бас инженер
15. Кәсіптің карточкасы "Электродтар мен элементтерді сағымдаушы":
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-035
Кәсіптің атауы:
Электродтар мен элементтерді сағымдаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Электродтар мен элементтерді сағымдаушы, 2-4 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Электродты өнімдерді механикалық өңдейтін станокшы
Электродты өнімдерді престеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электродтарды, каскадты термоэлементтерді суық және ыстық сағымдау орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электродтар мен элементтерді сағымдау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Электродтар мен элементтерді сағымдау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электродтар мен элементтерді сағымдау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс орнын дайындау және қызмет көрсету
Машықтар:
1. Жұмыс орнының жай-күйін еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, электродтар мен элементтерді престеушінің жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес ұстау.
2. Жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
3. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
4. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
5. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
6. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Электродтар мен элементтерді сағымдау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Техникалық құжаттамаға сәйкес электродтарды престеу
Машықтар:
1. Жоғары білікті престеушінің басшылығымен сынап оксидінен электродтарды престеу.
2. Жартылай элементтерді қолмен және гидравликалық престерде суық және ыстық престеу.
3. Электродтарды престеу үшін пресс-ұнтақ ілмектерін дайындау.
4. Сығылған электродтар мен жартылай элементтердің жарамдылығын сыртқы түрі мен өлшемі бойынша анықтау
Білімдер:
1. Маңызды бөліктердің мақсаты және қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс принципі.
2. Ең көп таралған әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының мақсаты.
3. Төзімділік және қону туралы негізгі мәліметтер.
4. Электродтар мен жартылай элементтерді престеу және дайындау ережелері; престеу режимдері.
5. Қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

4) ГОСТ 28132-95 Межгосударственный стандарт. Свинцово-кислотные тяговые батареи. Часть 2. Размеры аккумуляторов и выводов и маркировка полярности аккумуляторов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей
3
Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей
4
Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей
4
Испытатели
4
Супервайзер(бригадир)
5
Мастер цеха/Мастер участка
16. Карточка профессии "Приготовитель активных масс":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-038
Наименование профессии:
Приготовитель активных масс
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приготовитель активных масс, 2-5 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 2 лет в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Пропитчик электротехнических изделий
Мешальщик сухой массы (для свинцовых аккумуляторов)
Приготовитель растворов и электролитов
Основная цель деятельности:
Приготовление пастообразных, порошкообразных активных и электропроводных масс согласно утвержденной рецептуры
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение технологических операций по приготовлению активных масс согласно технологическому процессу
2. Управление оборудованием
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение технологических операций по приготовлению активных масс согласно технологическому процессу
Навык 1:
Приготовление пастообразных и порошкообразных активных и электропроводных масс
Умения:
4-5 разряд
1. Приготовление пастообразных, порошкообразных активных и электропроводных масс с частой сменой номеров активных и электропроводных масс.
2. Приготовление активных и электропроводных масс для опытных образцов аккумуляторов и элементов металлокерамической и фольговой технологии.
3. Приготовление пастообразных и порошкообразных активных и электропроводных масс для химических источников тока на полуавтоматах с элементами автоматики.
4. Приготовление активных и электропроводных масс для опытных образцов аккумуляторов и элементов металлокерамической и фольговой технологии.
5. Восстановление рудного концентрата и окиси железа в трубчатых или вращающихся печах непрерывного действия.
6. Сушка окиси железа в камерных и вакуумных сушилах.
7. Уплотнение агломератных масс.
8. Маркировка и паспортизация активных масс.
9. Наблюдение за показаниями приборов.
10. Подсчет количества компонентов, их дозирование и загрузка.
Знания:
4-5 разряд
1. Рецептуры применяемых активных масс.
2. Способы дозировки и загрузки компонентов.
3. Правила подсчета количества компонентов, способы их дозирования и порядок загрузки.
4. Температурный режим процессов.
5. Способы корректировки консистенции активных и электропроводных масс и определение их готовности.
6. Правила хранения и транспортировки сырья и готового продукта.
7. Процесс производства пастообразных и порошкообразных активных и электропроводных масс на полуавтоматах; устройство.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Управление оборудованием
Навык 1:
Выполнение различных операций на оборудовании
Умения:
4-5 разряд
1. Управление пусковой и контрольной аппаратурой агрегатов для приготовления активных масс.
2. Подналадка агрегатов в процессе работы.
3. Управление различными агрегатами и механизмами.
4. Участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
5. Периодическая смазка, подналадка и наладка полуавтоматов
Знания:
4-5 разряд
1. Устройство и способы подналадки агрегатов и механизмов разных типов.
2. Устройство универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных приборов средней сложности.
3. Устройство, назначение и правила применения сложного и точного инструмента и приборов.
4. Кинематические схемы и способы подналадки.
5. Наладка и смазка полуавтоматов.
6. Правила работы пультов управления
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:

4) МЕМСТ 28132-95. Мемлекетаралық стандарт. Қорғасын-қышқыл тартқыш батареялар. 2 бөлім. Батареялар мен терминалдардың өлшемдері және батареялардың полярлығын белгілеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Электродтар мен элементтерді престеуші
3
Бригадир
4
Техник-технолог
4
Инженер-технолог
5
Бас инженер
5
Зауыт/кәсіпорын директоры
16. Кәсіптің карточкасы "Электродтар мен элементтерді сағымдаушы":
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-035
Кәсіптің атауы:
Электродтар мен элементтерді сағымдаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Электродтар мен элементтерді сағымдаушы, 2-4 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Электродты өнімдерді механикалық өңдейтін станокшы
Электродты өнімдерді престеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электродтарды, каскадты термоэлементтерді суық және ыстық престеуді орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Электродтар мен элементтерді престеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Электродтар мен элементтерді престеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электродтар мен элементтерді престеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс орнын дайындау және қызмет көрсету
Машықтар:
1. Жұмыс орнының жай-күйін еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, электродтар мен элементтерді престеушінің жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес ұстау.
2. Жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
3. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
4. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
5. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
6. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Электродтар мен элементтерді престеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Техникалық құжаттамаға сәйкес электродтарды престеу
Машықтар:
3-4 разряд
1. Жоғары білікті престеушінің басшылығымен сынап оксидінен электродтарды престеу.
2. Жартылай элементтерді қолмен және гидравликалық престерде суық және ыстық престеу.
3. Электродтарды престеу үшін пресс-ұнтақ ілмектерін дайындау.
4. Сығылған электродтар мен жартылай элементтердің жарамдылығын сыртқы түрі мен өлшемі бойынша анықтау.
5. Каскадты термоэлементтерді коммутациялық қабаттармен, өтпелі ішкі қабаттармен, қолмен тығыздағыштармен және гидравликалық престермен суық басу.
6. Қалыптарды дайындау, төсеу, пресс-ұнтақтардың ілмектерін қалыпта тегістеу.
7. Престеу режимін сақтау.
8. Тығыздағышты кесу және сығылған термоэлементтерді тазалау
Білімдер:
3-4 разряд
1. Маңызды бөліктердің мақсаты және қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс принципі.
2. Ең көп таралған әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының мақсаты.
3. Электродтар мен жартылай элементтерді престеу және дайындау ережелері; престеу режимдері.
4. Қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері.
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтың кинематикасы.
6. Күрделі және дәл Бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының мақсаты мен қолдану ережелері.
7. Әмбебап және арнайы құрылғылардың дизайны.
8. Термоэлементтерді басу процесі.
9. Пресс-ұнтақтардың физика-химиялық және термоэлектрлік қасиеттері және оларды қалыпқа құю кезектілігі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

17. Контроль за работой насосно-холодильных агрегатов и автоматических установок непрерывной фильтрации.
18. Наладка оборудования
Знания:
4-5 разряд
1. Устройство и принцип действия оборудования, специальных приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
2. Техническое назначение и свойства солей, кислот и щелочей, правила хранения, транспортировки и способы определения их качества.
3. Способы дозировки, корректировки и регенерации.
4. Основы неорганической химии.
5. Конструктивные особенности обслуживаемого оборудования.
6. Назначение и правила применения контрольно-измерительных и регулирующих приборов.
7. Назначение и свойства различных материалов и химикатов.
8. Гальванические процессы защитных и декоративных покрытий металлов.
9. Методику проведения анализов и расчетов.
10. Устройство, кинематические схемы и правила наладки полуавтоматов.
11. Способы испытаний растворов различного применения.
12. Устройство, назначение и практика применения сложных контрольно-измерительных приборов
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 959-2002. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные для автотракторной техники;
2) ГОСТ 959-91. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные напряжением 12В для автотракторной и мотоциклетной техники. Общие технические условия;
3) ГОСТ 27174-86. Межгосударственный стандарт. Аккумуляторы и батареи аккумуляторные щелочные никель-кадмиевые негерметичные емкостью до 150 Ач. Общие технические условия (46923);
4) ГОСТ 28132-95 Межгосударственный стандарт. Свинцово-кислотные тяговые батареи. Часть 2. Размеры аккумуляторов и выводов и маркировка полярности аккумуляторов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Приготовитель активных масс
4
Супервайзер (бригадир)
5
Техник-технолог
18. Карточка профессии "Прессовщик электродов и элементов":
Код группы:
7412-4
Код наименования занятия:
7412-4-035
Наименование профессии:
Прессовщик электродов и элементов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Прессовщик электродов и элементов, 2-4 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Электрооборудование (по видам и отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 2 лет в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Станочник на механической обработке электродной продукции
Прессовщик электродной продукции
Основная цель деятельности:
Выполнение холодного и горячего прессования электродов, каскадных термоэлементов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по прессовке электродов и элементов
2. Выполнение технологических операций по прессовке электродов и элементов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по прессовке электродов и элементов
Навык 1:
Подготовка и обслуживание рабочего места
Умения:
3-4 разряд
1. Проверка состояния приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов.
2. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
3. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
4. Использование средств пожаротушения.
5. Применение правил оказания первой медицинской помощи.
Знания:
3-4 разряд
1. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ холодного и горячего прессования электродов, каскадных термоэлементов.
2. Типы и виды рабочих инструментов и приспособлений.
3. Назначения пресс-форм, правил работы с ними, их рабочие температуры перед прессованием.
4. Марки электродов и каскадных термоэлементов.
5. Требования инструкции по охране труда на работе.

17. Кәсіптің карточкасы "Элемент өндірісінің кептірушісі":
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-052
Кәсіптің атауы:
Элемент өндірісінің кептірушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Элемент өндірісінің кептірушісі, 1, 3 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде 6 ай жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Аппаратшы-кептіруші
Термохимиялық өңдеу операторлары
Дегидраттау аппаратшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Белсенді массалардан құйылған электродтар мен элементтерді жоғары сапалы кептіруді қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Элемент өндірісінің кептіру бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Кептіру процесіне дайындық
Машықтар:
1. Қарапайым конструкциялы кептіру камераларында агломераттарды, элементтерді, батареяларды, картон бұйымдарын және бөлшектерді кептіру және Кептіру процесіне дайындау.
2. Агломераттарды, элементтерді, батареяларды, картон бөлшектерін және бұйымдарды кептіруге дайындау.
3. Жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
4. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
5. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
6. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Кептіру агрегаттарын кептіру процесіне дайындау.
2. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
3. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Элемент өндірісінің кептіру бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Кептіру агрегаттарында кептіру процесімен өңдеу
Машықтар:
1. Бұйымдарды тиеу және оларды кептіру пештері мен кептіру камераларынан түсіру.
2. Кептіру процесін бақылау.
3. Температуралық режимді сақтау.
4. Кептіру процесінің аяқталуын сыртқы түрі мен сезімі бойынша анықтау.
5. Бөлшектер мен бұйымдарды маркалары мен сорттары бойынша сұрыптау және қатарға төсеу
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер, оның маңызды бөліктерінің атауы мен мақсаты.
2. Қарапайым құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану ережелері.
3. Агломераттарды, элементтерді, батареяларды және картонаж бұйымдарын кептіруге дайындық және қорытынды операциялардың кезектілігі.
4. Бастапқы шикізатқа, жартылай фабрикаттарға, бөлшектерге және соңғы кептіру өніміне қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 959-2002. Мемлекетаралық стандарт. Автотракторлық техникаға арналған аккумуляторлы қорғасын стартерлік батареялар;
2) МЕМСТ 959-91. Мемлекетаралық стандарт. Автотрактор және мотоцикл техникасына арналған кернеуі 12 В қорғасын стартерлік аккумуляторлық батареялар. Жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 27174-86. Мемлекетаралық стандарт. Батареялар мен батареялар 150 Ач дейін ағып кететін сілтілі никель-кадмий батареялары. Жалпы техникалық шарттар (46923);
4) МЕМСТ 28132-95. Мемлекетаралық стандарт. Қорғасын-қышқыл тартқыш батареялар. 2 бөлім. Батареялар мен терминалдардың өлшемдері және батареялардың полярлығын белгілеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Элемент өндірісінің кептірушісі
4
Элементтік өндірісті кептіргіш
5
Бригадир
5
Техник-технолог
18. Кәсіптің карточкасы "Элементтік өндірісінің кептірірушісі":
Топтың коды:
7412-4
Қызмет атауының коды:
7412-4-052
Кәсіптің атауы:
Элементтік өндірісінің кептірірушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Элементтік өндірісінің кептірірушісі, 1, 3 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Электр жабдықтары (түрлері және салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Аппаратшы-кептіруші
Термохимиялық өңдеу операторлары
Дегидраттау аппаратшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Белсенді массалардан құйылған электродтар мен элементтерді жоғары сапалы кептіруді қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Элементтік өндірісті кептіру бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Кептіру процесіне дайындық
Машықтар:
1. Қарапайым конструкциялы кептіру камераларында агломераттарды, элементтерді, батареяларды, картон бұйымдарын және бөлшектерді кептіру және Кептіру процесіне дайындау.
2. Агломераттарды, элементтерді, батареяларды, картон бөлшектерін және бұйымдарды кептіруге дайындау.
3. Жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
4. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
5. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.

6. Правила безопасного выполнения работ.
7. Требования пожарной безопасности.
8. Правила пользования средств индивидуальной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по прессовке электродов и элементов
Навык 1:
Прессование электродов согласно технической документации
Умения:
3-4 разряд
1. Прессование электродов из окиси ртути под руководством прессовщика более высокой квалификации.
2. Холодное и горячее прессование полуэлементов вручную и на гидравлических прессах.
3. Подготовка навесок пресс-порошка для прессования электродов.
4. Определение годности спрессованных электродов и полуэлементов по внешнему виду и размерам.
5. Холодное прессование каскадных термоэлементов с коммутационными слоями, переходными подслоями, прокладками вручную и на гидравлических прессах.
6. Подготовка пресс-формы, прокладки, разравнивание навесок пресс-порошков в пресс-форме.
7. Соблюдение режима прессования.
8. Подрезка прокладки и зачистка спрессованных термоэлементов
Знания:
3-4 разряд
1. Назначение важнейших частей и принцип действия обслуживаемого оборудования.
2. Назначение наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов и приборов.
3. Правила прессования и изготовления электродов и полуэлементов; режимы прессования.
4. Основные свойства применяемых материалов.
5. Кинематика обслуживаемого оборудования.
6. Назначение и правила применения сложного и точного контрольно-измерительного инструмента и приборов.
7. Конструкция универсальных и специальных приспособлений.
8. Процесс прессования термоэлементов.
9. Физико-химические и термоэлектрические свойства пресс-порошков и последовательность засыпки их в пресс-форму
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:

6. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Кептіру агрегаттарын Кептіру процесіне дайындау.
2. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
3. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Элементтік өндірісті кептіру бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Кептіру агрегаттарында кептіру процесімен өңдеу
Машықтар:
3 разряд
1. Бұйымдарды тиеу және оларды кептіру пештері мен кептіру камераларынан түсіру.
2. Кептіру процесін бақылау.
3. Температуралық режимді сақтау.
4. Кептіру процесінің аяқталуын сыртқы түрі мен сезімі бойынша анықтау.
5. Бөлшектер мен бұйымдарды маркалары мен сорттары бойынша сұрыптау және қатарға төсеу.
6. Марганец кенін әртүрлі конструкциялардағы арнайы кептіру агрегаттарында кептіру.
7. Кептіргіштің ауасын белгілі бір температураға дейін қыздыру.
8. Кептіру барабаны мен желдеткішті қосыңыз және өшіріңіз.
9. Кенді кептіргіштің қабылдау бункеріне беруді реттеу.
10. Кендердің ылғалдылығын және кептіру процесінің аяқталуын анықтау
Білімдер:
3 разряд
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер, оның маңызды бөліктерінің атауы мен мақсаты.
2. Қарапайым құрылғылар мен бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану ережелері.
3. Агломераттарды, элементтерді, батареяларды және картонаж бұйымдарын кептіруге дайындық және қорытынды операциялардың кезектілігі.
4. Бастапқы шикізатқа, жартылай фабрикаттарға, бөлшектерге және соңғы кептіру өніміне қойылатын талаптар.
5. Марганец кенін кептіруге арналған арнайы кептіру агрегаттарын (жылытудың әртүрлі түрлерімен) орнату.
6. Бақылау-өлшеу және реттеу аспаптарының құрылғысы.
7. Марганец кенін кептірудің мақсаты және кептіруден кейін оған қойылатын талаптар.
8. Кептіруге дайындық және қорытынды операциялардың реттілігі.
9. Марганец кенін сақтау ережелері.
10. Өңделетін материалдардың негізгі қасиеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

5. Сортировка и укладка в штабель деталей и изделий по маркам и сортам.
6. Сушка марганцевой руды в специальных сушильных агрегатах различных конструкций.
7. Нагрев воздуха сушилки до определенной температуры.
8. Включение и выключение сушильного барабана и вентилятора.
9. Регулировка подачи руды к приемному бункеру сушилки.
10. Определение влажности руды и окончания процесса сушки.
Знания:
3 разряд
1. Основные сведения об устройстве обслуживаемого оборудования, наименование и назначение его важнейших частей.
2. Назначение и правила применения простых приспособлений и контрольно-измерительных приборов.
3. Последовательность подготовительных и заключительных операций сушки агломератов, элементов, батарей и картонажных изделий.
4. Требования, предъявляемые к исходному сырью, полуфабрикатам, деталям и конечному продукту сушки.
5. Устройство специальных сушильных агрегатов (с различными видами обогрева) для сушки марганцевой руды.
6. Устройство контрольно-измерительных и регулирующих приборов.
7. Назначение сушки марганцевой руды и требования, предъявляемые к ней после сушки.
8. Последовательность подготовительных и заключительных операций сушки.
9. Правила хранения марганцевой руды.
10. Основные свойства обрабатываемых материалов.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 959-2002. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные для автотракторной техники;
2) ГОСТ 959-91. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные напряжением 12В для автотракторной и мотоциклетной техники. Общие технические условия;
3) ГОСТ 27174-86. Межгосударственный стандарт. Аккумуляторы и батареи аккумуляторные щелочные никель-кадмиевые негерметичные емкостью до 150 Ач. Общие технические условия (46923);
4) ГОСТ 28132-95 Межгосударственный стандарт. Свинцово-кислотные тяговые батареи. Часть 2. Размеры аккумуляторов и выводов и маркировка полярности аккумуляторов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Супервайзер (бригадир)
5
Мастер цеха/ Мастер участка
5
Техник-технолог
20. Карточка профессии "Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов":
Код группы:
8212-3
Код наименования занятия:
8212-3-001
Наименование профессии:
Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

5. Салқындату камераларында аккумуляторлық пластиналарды салқындату процесін жүргізу.
6. Аккумулятор пластиналарын ақаудан шығару және оларды үйінділерге салу
Білімдер:
1. Автоклавтардың, бумен кептіру камераларының және туннельді конвейерлік кептіргіштердің маңызды бөліктерінің атауы мен мақсаты және жұмыс принципі.
2. Ауаны электрмен жылытуды басқару және кептіргіштердегі ауа ағынын реттеу жүйесі.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану ережесі.
4. Шағын және орташа өлшемді аккумулятор пластиналарын булау мен кептірудің бақылау сипаттамалары.
5. Батарея тақталарын жүктеу және түсіру ережелері.
6. Батарея тақталарының жарамдылық белгілері.
7. Пластиналарды илеу ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 959-2002. Мемлекетаралық стандарт. Автотракторлық техникаға арналған аккумуляторлы қорғасын стартерлік батареялар;
2) МЕМСТ 959-91. Мемлекетаралық стандарт. Автотрактор және мотоцикл техникасына арналған кернеуі 12 В қорғасын стартерлік аккумуляторлық батареялар. Жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 27174-86. Мемлекетаралық стандарт. Батареялар мен батареялар 150 Ач дейін ағып кететін сілтілі никель-кадмий батареялары. Жалпы техникалық шарттар (46923);
4) МЕМСТ 28132-95. Мемлекетаралық стандарт. Қорғасын-қышқыл тартқыш батареялар. 2 бөлім. Батареялар мен терминалдардың өлшемдері және батареялардың полярлығын белгілеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Автоклавшы-қорғасын аккумуляторлар өндірісіндегі аккумулятор пластиналарын кептіруші
4
Бригадир
5
Техник-технолог
5
Инженер-технолог
20. Кәсіптің карточкасы "Қорғасын аккумуляторлар өндірісіндегі аккумулятор пластиналар автоклавшы-кептірушісі":
Топтың коды:
8212-3
Қызмет атауының коды:
8212-3-001
Кәсіптің атауы:
Қорғасын аккумуляторлар өндірісіндегі аккумулятор пластиналар автоклавшы-кептірушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов, 2-3 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Точное машиностроение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Аппаратчик-сушильщик
Основная цель деятельности:
Ведение процесса обработки аккумуляторных пластин различных видов в специализированном оборудовании – автоклавах, сушильных камерах и других.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка автоклава к пуску в работу.
2. Погрузка изделий и продукции в автоклав и выгрузка из автоклава.
3. Управление работой автоклава.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка автоклава к пуску в работу
Навык 1:
Подготовительные работы
Умения:
3 разряд
1. Выполнение работы по приемке и сдаче смены. Уборка рабочего места.
2. Содержание приспособления, инструментов в надлежащем состоянии.
3. Соблюдение установленного порядка и графика работы автоклавов
4. Ведение установленной технической документации.
5. Использование в работе нормативной и технической документации.
6. Выявление неисправности при осмотре автоклава.
7. Применение методов безопасного производства работ при осмотре и проверках.
Знания:
3 разряд
1. Устройство и алгоритм функционирования обслуживаемого автоклава.
2. Устройство контрольно-измерительных приборов автоклава
3. Технология тепловой обработки изделий.
4. Схема подачи теплоносителя.
5. Назначение регулирующих кранов, клапанов.
6. График работы автоклавов.
7. Требования охраны труда и противопожарной защиты.
8. Безопасные методы и приемы работы на автоклавах.
9. Правила применения средств индивидуальной защиты.
10. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ, виды брака и способы его предупреждения и устранения.
11. Производственная сигнализация.
12. Инструкции по техническому обслуживанию автоклавов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Погрузка изделий и продукции в автоклав и выгрузка из автоклава
Навык 1:
Производство погрузочно-разгрузочных работ в автоклав
Умения:
3 разряд

Қорғасын аккумуляторлар өндірісіндегі аккумулятор пластиналар автоклавшы-кептірушісі, 2-3 разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Нақты машина жасау
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Аппаратшы-кептіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қорғасын батареяларын өндіруде аккумуляторлық пластиналарды кептіру процесінің жоғары сапасын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Бұйымдар мен өнімдерді автоклавқа тиеу және автоклавтан түсіру
3. Автоклав жұмысын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Бумен пісіру және кептіру процесіне дайындық
Машықтар:
1. Шағын, орташа және үлкен мөлшердегі аккумуляторлық пластиналарды булау және кептіру процесіне дайындық.
2. Жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
3. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
4. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
5. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Кептіру агрегаттарын кептіру процесіне дайындау.
2. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
3. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Бұйымдар мен өнімдерді автоклавқа тиеу және автоклавтан түсіру
Дағды 1:
Автоклавқа тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
3 разряд

1. Загружать и выгружать вагонетки, контейнеры с изделиями.
2. Закрывать и открывать крышки автоклавов.
3. Проверять состояние уплотняющих прокладок, гаек и болтов, заменять их.
4. Выполнять нейтрализацию химикатов и других жидкостей с помощью поглотителей.
5. Производить разбор горячей воды и агрессивных жидкостей.
6. Вести установленную техническую документацию
Знания:
3 разряд
1. Устройство и алгоритм функционирования автоклавов.
2. Устройство загрузочных и выгрузочных механизмов.
3. Порядок загрузки и выгрузки изделий и продукции в автоклав.
4. Порядок закрытия и открытия крышек автоклава.
5. Предельные нормы при переноске грузов вручную.
6. Технология тепловой обработки изделий.
7. Назначение регулирующих кранов, клапанов.
8. Порядок, правила переноски взрыво- и пожароопасных предметов и веществ.
9. Порядок и правила переноски агрессивных, ядовитых и опасных жидкостей.
10. Требования охраны труда и противопожарной защиты.
11. Правила применения средств индивидуальной защиты.
12. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ, виды брака и способы его предупреждения и устранения.
13. Производственная сигнализация.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Управление работой автоклава
Навык 1:
Ведение технологического процесса
Умения:
3 разряд
1. Включать автоклав и поддерживать установленный режим тепловой обработки.
2. Производить регулирование температуры, давления, продолжительности обработки.
3. Производить перепуск пара из автоклава в автоклав.
4. Соблюдать установленный порядок и график работы автоклавов.
5. Выявлять неисправности и течи в ходе технологического процесса.
6. Использовать в работе нормативную и техническую документацию.
7. Вести установленную техническую документацию
Знания:
3 разряд
1. Устройство и алгоритм функционирования автоклавов.
2. Порядок включения и отключения автоклавов.
3. Назначение регулирующих кранов, клапанов.
4. Технология тепловой обработки изделий.
5. Свойства и параметры теплоносителя.
6. Приемы и правила регулирования параметров технологического процесса.
7. График работы автоклавов.
8. Требования охраны труда и противопожарной защиты.
9. Правила применения средств индивидуальной защиты.
10. Требования, предъявляемые к качеству выполняемых работ, виды брака и способы его предупреждения и устранения.
11. Производственная сигнализация.
12. Инструкции по техническому обслуживанию автоклавов
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Остановка автоклава, прекращение работ
Умения:
3 разряд.
1. Останавливать работу автоклава.
2. Производить перепуск пара из автоклава в автоклав.
3. Производить спуск конденсата и теплоносителя после окончания процесса.
4. Выводить оборудование в ремонт.
5. Устанавливать технологические заглушки на трубопроводы и задвижки
6. Вести установленную техническую документацию.
7. Использовать в работе нормативную и техническую документацию.
8. Применять методы безопасного производства работ
Знания:
3 разряд

1. Вагонеткаларды, бұйымдары бар контейнерлерді тиеу және түсіру
2. Автоклав қақпақтарын жабыңыз және ашыңыз
3. Тығыздағыш тығыздағыштардың, жаңғақтар мен болттардың күйін тексеріңіз, оларды ауыстырыңыз
4. Сіңіргіштерді қолдану арқылы химиялық заттар мен басқа сұйықтықтарды бейтараптандыру
5. Ыстық су мен агрессивті сұйықтықтарды талдаңыз
6. Белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу
Білімдер:
3 разряд
1. Автоклавтардың жұмыс істеу құрылғысы және алгоритмі
2. Тиеу және түсіру механизмдерінің құрылғысы
3. Бұйымдар мен өнімдерді автоклавқа тиеу және түсіру тәртібі
4. Автоклав қақпақтарын жабу және ашу тәртібі
5. Жүктерді қолмен тасымалдау кезіндегі шекті нормалар
6. Бұйымдарды термиялық өңдеу технологиясы
7. Реттеуші крандардың, клапандардың мақсаты
8. Жарылыс және өрт қауіпті заттар мен заттарды тасымалдау тәртібі, ережесі
9. Агрессивті, улы және қауіпті сұйықтықтарды тасымалдау тәртібі мен ережелері
10. Еңбекті қорғау және өртке қарсы қорғау талаптары
11. Жеке қорғану құралдарын қолдану қағидалары
12. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар, ақаудың түрлері және оның алдын алу және жою тәсілдері
13. Өндірістік дабыл
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Автоклав жұмысын басқару
Дағды 1:
Технологиялық процесті жүргізу
Машықтар:
3 разряд
1. Автоклавты қосыңыз және белгіленген термиялық өңдеу режимін сақтаңыз
2. Температураны, қысымды, өңдеу ұзақтығын реттеңіз
3. Буды автоклавтан автоклавқа ауыстыруды жүргізу
4. Автоклавтардың белгіленген тәртібі мен жұмыс кестесін сақтау
5. Технологиялық процесс барысында ақаулар мен ағындарды анықтау
6. Жұмыста нормативтік және техникалық құжаттаманы пайдалану
7. Белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу
Білімдер:
3 разряд
1. Автоклавтардың жұмыс істеу құрылғысы және алгоритмі
2. Автоклавтарды қосу және ажырату тәртібі
4. Реттеуші крандардың, клапандардың мақсаты
5. Бұйымдарды термиялық өңдеу технологиясы
6. Салқындатқыштың қасиеттері мен параметрлері
7. Технологиялық процестің параметрлерін реттеу әдістері мен ережелері
8. Автоклавтардың жұмыс кестесі
9. Еңбекті қорғау және өртке қарсы қорғау талаптары
10. Жеке қорғану құралдарын қолдану қағидалары
11. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптар, ақаудың түрлері және оның алдын алу және жою тәсілдері
12. Өндірістік дабыл
13. Автоклавтарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі Нұсқаулық
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Остановка автоклава, прекращение работ
Машықтар:
3 разряд
1. Автоклавтың жұмысын тоқтату
2. Буды автоклавтан автоклавқа ауыстыруды жүргізу
3. Процесс аяқталғаннан кейін конденсат пен салқындатқышты шығарыңыз
4. Жабдықты жөндеуге шығарыңыз
5. Құбырлар мен ысырмаларға технологиялық тығындарды орнату
6. Белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу
7. Жұмыста нормативтік және техникалық құжаттаманы пайдалану
8. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін қолдану
Білімдер:
3 разряд

1. Подготовка к проведению процесса сборки
2. Выполнение всех операций по сборке гальванических элементов, секций и батарей стаканчиковой и галетной конструкции с применением специального оборудования, приспособлений и инструмента
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к проведению процесса сборки
Навык 1:
Подготовительный процесс
Умения:
2 разряд
1. Определять объемы и методы проведения работ.
2. Проверять состояние вспомогательных инструментов, механизмов, оборудований, установок и станков.
3. Проверять работоспособность исполнительных механизмов специального оборудования и приспособлений.
4. Проверять работоспособность и правильность срабатывания противоаварийной защиты.
5. Проверять сборочные элементы на предмет соответствия их установленным требованиям.
6. Производить заготовку сборочных элементов и приспособлений
Знания:
2 разряд
1. Требования инструкций по рабочему месту сборщика гальванических элементов и батарей.
2. Устройство, систему управления и правила обслуживания дозировочных устройств, сборочных машинок, ручных прессов и другого обслуживаемого оборудования.
3. Процесс сборки элементов и батарей.
4. Назначение применяемых материалов, деталей и полуфабрикатов.
5. Определение качество материалов, деталей и полуфабрикатов внешним осмотром.
6. Санитарные нормы и правила.
7. Инструкции по охране труда и технике безопасности.
8. Инструкции по пожарной безопасности.
9. Правила промышленной безопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение всех операций по сборке гальванических элементов, секций и батарей стаканчиковой и галетной конструкции с применением специального оборудования, приспособлений и инструмента
Навык 1:
Выполнение операций по сборке гальванических элементов, секций и батарей
Умения:
2 разряд
1. Применять специальное оборудование, приспособление и инструменты в ходе выполнения всех операций по сборке гальванических элементов, секций и батарей стаканчиковой и галетной конструкции.
2. Производить ручную пайку или приварку контактов, токоотводов, соединительной проволочки к цинковым полюсам, колпачкам и штепсельным гнездам.
3. Осуществлять работу по комплектации блоков, секций, батарей и элементов.
4. Проводить работы по зарядке элементов различными электролитными пастами при помощи специальных зарядочных дозировочных машин и приспособлений.
5. Вальцевать края полюсов на настольном токарном станке.
6. Производить работы по сжатию и бандажировке краев полюсов на настольном токарном станке.
7. Производить работы по сжатию и бандажировке секций нитками или лентами из кабельной бумаги на сборочных машинах.
8. Производить работы внутренней пайки или сварки батарей согласно схемам соединения.
9. Читать схемы сборки элементов, блоков, секций и батарей.
10. Сортировать полиэтиленовые шайбы.
11. Вести оперативный журнал по выполнению работ в установленном порядке.
12. Контролировать состояние средств пожаротушения и работоспособности охранной пожарной сигнализации (при наличии).
Знания:
2 разряд
1. Требования инструкций по рабочему месту сборщика гальванических элементов и батарей.
2. Устройство, систему управления и правила обслуживания дозировочных устройств, сборочных машинок, ручных прессов и другого обслуживаемого оборудования.
3. Процесс сборки элементов и батарей.
4. Назначение применяемых материалов, деталей и полуфабрикатов.
5. Определение их качества внешним осмотром.
6. Методы применения и эксплуатации спаечных и сварочных станков и оборудований.
7. Санитарные нормы и правила.
8. Инструкции по охране труда и технике безопасности.
9. Инструкции по пожарной безопасности.
10. Правила промышленной безопасности.
11. План мероприятий по ликвидации аварий
Возможность признания навыка:
-*
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, стрессоустойчивость, аккуратность, внимательность, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 959-2002. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные для автотракторной техники;
2) ГОСТ 959-91. Межгосударственный стандарт. Батареи аккумуляторные свинцовые стартерные напряжением 12В для автотракторной и мотоциклетной техники. Общие технические условия;
3) ГОСТ 27174-86. Межгосударственный стандарт. Аккумуляторы и батареи аккумуляторные щелочные никель-кадмиевые негерметичные емкостью до 150 Ач. Общие технические условия (46923);
4) ГОСТ 28132-95 Межгосударственный стандарт. Свинцово-кислотные тяговые батареи. Часть 2. Размеры аккумуляторов и выводов и маркировка полярности аккумуляторов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Испытатели
4
Супервайзер(бригадир)
5
Мастер цеха/Мастер участка
5
Техник-технолог
22. Карточка профессии "Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей":
Код группы:
8212-3
Код наименования занятия:
8212-3-006
Наименование профессии:
Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей, 1-5 разряд.

1. Гальваникалық элементтер мен батареяларды жинау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Гальваникалық элементтер мен батареяларды жинау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Гальваникалық элементтер мен батареяларды жинау бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Бөлшектерді құрастыруға дайындау
Машықтар:
1. Бөлшектерді құрастыруға дайындау.
2. Жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
3. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
4. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
5. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер.
2. Жиынтықтаушы бөлшектердің атауы және мақсаты.
3. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
4. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Гальваникалық элементтер мен батареяларды жинау бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Гальваникалық элементтерді, секцияларды және батареяларды құрастыру бойынша операцияларды орындау
Машықтар:
1. Шыныаяқ және галет конструкцияларының гальваникалық элементтері мен батареяларын күрделі емес құралдар мен құрылғыларды қолдана отырып қолмен құрастыру бойынша жекелеген операцияларды орындау.
2. Бөлшектерді және жартылай фабрикаттарды құрастыру машиналарына немесе жартылай автоматтарға қолмен беру.
3. Дайын бұйымдарды сұрыптау және ыдысқа салу
Білімдер:
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы туралы негізгі мәліметтер.
2. Ең көп таралған қарапайым құрылғылардың мақсаты мен қолдану ережелері.
3. Құрастыру операцияларының реттілігі.
4. Жиынтықтаушы бөлшектердің атауы және мақсаты.
5. Дайын бұйымдарды ыдысқа салу тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, зейін, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 959-2002. Мемлекетаралық стандарт. Автотракторлық техникаға арналған аккумуляторлы қорғасын стартерлік батареялар;
2) МЕМСТ 959-91. Мемлекетаралық стандарт. Автотрактор және мотоцикл техникасына арналған кернеуі 12 В қорғасын стартерлік аккумуляторлық батареялар. Жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 27174-86. Мемлекетаралық стандарт. Батареялар мен батареялар 150 Ач дейін ағып кететін сілтілі никель-кадмий батареялары. Жалпы техникалық шарттар (46923);
4) МЕМСТ 28132-95. Мемлекетаралық стандарт. Қорғасын-қышқыл тартқыш батареялар. 2 бөлім. Батареялар мен терминалдардың өлшемдері және батареялардың полярлығын белгілеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Гальваникалық элементтер мен батареяларды құрастырушы
4
Слесарь
4
Бригадир
5
Техник-технолог
5
Бас инженер
22. Кәсіптің карточкасы "Гальваникалық элементтер мен батареяларды жинаушы":
Топтың коды:
8212-3
Қызмет атауының коды:
8212-3-005
Кәсіптің атауы:
Гальваникалық элементтер мен батареяларды жинаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Гальваникалық элементтер мен батареяларды жинаушы, 1-2 разряд.

8212-3-004
Наименование профессии:
Сборщик батарей и аккумуляторов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей, 1-5 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15924)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Точное машиностроение
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 2 лет в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Сборщик аккумуляторов
Сборщик свинцовых аккумуляторов и батарей
Основная цель деятельности:
Выполнение соединений элементов и устройств, регулировка и сборка свинцовых аккумуляторов и батарей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение технологических операций по сборке свинцовых аккумуляторов и батарей
2. Контроль качества выполненной работы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение технологических операций по сборке свинцовых аккумуляторов и батарей
Навык 1:
Выполнение различных сборочных операций гальванических элементов, секций и батарей
Умения:
5 разряд
1. Выполнение сборочных операций по сборке батарей различных типов на автоматических многопозиционных установках.
2. Индивидуальная сборка и комплектование опытных образцов батарей с применением сложных схем соединений элементов и устройств.
3. Регулировка, доводка и установка режимов работы автоматических устройств при переналадке на сборку различных типов батарей и изменение режимов ручного и автоматического управления.
Знания:
5 разряд
1. Устройство и кинематическую схему автоматического оборудования по сборке аккумуляторных батарей.
2. Правила и способы регулировки технологических параметров и режимов управления на всех стадиях сборки аккумуляторов.
3. Основные сведения по технологии литья свинцовых аккумуляторов
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной работы
Навык 1:
Обеспечение качества выполненной работы
Умения:
5 разряд
1. Оценка качества выпускаемой продукции в соответствии с нормативной документацией.
2. Выявление причин брака, предупреждать возможный брак при сборке.

8212-3-004
Кәсіптің атауы:
Қорғасын аккумуляторлар мен батареялар жинаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қорғасын аккумуляторлар мен батареялар жинаушы, 5-разряд.
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15924 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Нақты машина жасау
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Аккумуляторлар жинақтаушы
Қорғасын аккумуляторлар мен батареялар жинаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Элементтер мен құрылғылардың қосылыстарын орындау, қорғасын батареялары мен батареяларын реттеу және құрастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қорғасын аккумуляторлары мен батареяларды құрастыру бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қорғасын аккумуляторлары мен батареяларды құрастыру бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Бөлшектерді құрастыруға дайындау
Машықтар:
1. Батареялар мен батареяларды жинауға дайындық.
2. Құрастыру конвейерінің жұмыс орындарына батареялар мен құралдардың қақпақтарын, ұяшықтар аралық қосылыстарын және басқа да ұсақ бөлшектерін орналастыру.
3. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
4. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
5. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Құралды және қарапайым құрылғыларды пайдалану ережелері.
2. Құрамдас бөліктердің мақсаты мен жарамдылық белгілері.
3. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
4. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғауды, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Орындалған жұмыстың сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
5 разряд
1. Нормативке сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
құжаттамамен
2. Ақаулардың себептерін анықтау, құрастыру кезінде мүмкін болатын ақауларды алдын алу

7) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
КС – Квалификационный справочник;
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
ОРК – Отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – Общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Способы литья металлов.
5. Код профессионального стандарта: C24540.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C - Обрабатывающая промышленность;
24 - Металлургическое производство;
24.5 - Литье металлов;
24.54 - Литье прочих цветных металлов;
24.54.0 - Литье прочих цветных металлов.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Металл — это прочный и пластичный материал, который применяется во всех сферах машиностроения. Благодаря своей универсальности металлические изделия легко поддаются обработке. Они могут принимать практически любую форму и обладать различными качественными характеристиками. Обработке подвергаются как отдельные детали, так и целые структуры, узлы и даже полноценные изделия. Технология литья металлов разбивается на несколько этапов: изготовление модели, подготовка оснастки, формовка, отливка металла, извлечение и обработка получаемой заготовки. В данный профессиональный стандарт сведены профессии рабочих по плавке и производству нескольких видов металлов, так как технология литья этих металлов схожа. Производство изделий и полуфабрикатов заданной формы и свойств из черных и цветных металлов методом литья в разовые (песчаные, песчано-глинистые) литейные формы. Заливка кокильных литейных форм расплавом металлов и сплавов. Обеспечение качества отливок при заливке расплавов металлов и сплавов в кокильные литейные формы. Изготовление отливок в металлических литейных формах, при котором расплавленный металл подвергается действию центробежных сил. Ведение процессов плавки и литья на литейных машинах полунепрерывного, непрерывного действия, на совмещенных линиях центробежного, вакуумного литья и проката цветных металлов и сплавов. Изготовление на формовочных машинах литейных форм для литья по газифицируемым моделям. Обеспечение качества отливок при заливке расплавов металлов и сплавов в литейные формы.

7) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БА – Біліктілік анықтамалығы;
БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын;
ҰБШ – Ұлттық біліктілік шеңбері;
ЭҚТЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Өзге түсті металдарды құю.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C24540.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
24 Металлургия өндірісі;
24.5 Металдарды құю;
24.54 Өзге де түсті металдар құю;
24.54.0 Өзге де түсті металдар құю.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: металл-бұл машина жасаудың барлық салаларында қолданылатын берік және иілгіш материал. Әмбебаптығының арқасында металл бұйымдарын өңдеу оңай. Олар кез-келген формада болуы мүмкін және әртүрлі сапалық сипаттамаларға ие. Жеке бөлшектер де, бүкіл құрылымдар, түйіндер және тіпті толыққанды өнімдер де өңделеді. Металл құю технологиясы бірнеше кезеңге бөлінеді: модель жасау, жабдықты дайындау, қалыптау, металл құю, алынған дайындаманы алу және өңдеу. Бұл кәсіби стандартта металдардың бірнеше түрін балқыту және өндіру бойынша жұмысшылардың кәсіптері жинақталған, өйткені бұл металдарды құю технологиясы ұқсас. Бір реттік (құмды, құмды-сазды) құю әдісімен қара және түсті металдардан берілген нысандағы және қасиеттердегі бұйымдар мен жартылай фабрикаттарды өндіру. Кокил құю қалыптарын металдар мен қорытпалардың балқымасымен құю. Металдар мен қорытпалардың балқымаларын кокильді құю қалыптарына құю кезінде құймалардың сапасын қамтамасыз ету. Балқытылған металл орталықтан тепкіш күштердің әсеріне ұшырайтын металл құю қалыптарында құймаларды дайындау. Жартылай үздіксіз, үздіксіз жұмыс істейтін құю машиналарында, орталықтан тепкіш, вакуумды құю және түсті металдар мен қорытпаларды Илемдеудің біріктірілген желілерінде балқыту және құю процестерін жүргізу. Газдандырылатын модельдер бойынша құюға арналған құю қалыптарын қалыптау машиналарында дайындау. Құю қалыптарына металдар мен қорытпалардың балқымаларын құю кезінде құю сапасын қамтамасыз ету.

8121-4-025
Наименование профессии:
Литейщик металлов и сплавов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Литейщик металлов и сплавов.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Металлургия цветных металлов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 1 года по профессиям: Литейщик вакуумного, центробежно-вакуумного и центробежного литья; Литейщик изделий из свинцовых сплавов; Литейщик металлов и сплавов; Литейщик методом направленной кристаллизации; Литейщик на машинах для литья под давлением; Литейщик цветных металлов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
8121-4-029 Литейщик цветных металлов
8121-4-024 Литейщик изделий из свинцовых сплавов
8121-4-023 Литейщик вакуумного, центробежно-вакуумного и центробежного литья
8121-4-026 Литейщик методом направленной кристаллизации
8121-4-027 Литейщик на машинах для литья под давлением
Основная цель деятельности:
Заливка расплавом металлов и сплавов кокильных форм с заданными характеристиками по составу и качеству линейных форм
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ для заливки в кокильные формы (кокили)
2. Выполнение операций по литью в кокильные формы согласно технологическому процессу
3. Контроль качества литья в кокильные формы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ для заливки в кокильные формы (кокили)
Навык 1:
Подготовка к выполнению работы по кокильному литью
Умения:
3-4 разряд
1. Проверка и подготовка состояния разли-вочных рабочих ковшей для литья в кокильные формы (кокили).
2. Проверка и подготовка состояния сливных изложниц.
3. Проверка и подготовка специального инструмента и приспособлений, исполь-зуемых при литье в кокильные формы.
4. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
5. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты.
6. Использование средств пожаротушения.
7. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
3-4 разряд
1. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ по литью в кокильные формы (кокили).

8121-4-025
Кәсіптің атауы:
Металдар мен құймаларды құюшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Металдар мен құймаларды құюшы.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Түсті металдар металлургиясы
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 6 ай
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Металдарды құюшы
Түсті металдар құюшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сызықтық қалыптардың құрамы мен сапасы бойынша берілген сипаттамалары бар кокилді қалыптардың металдары мен қорытпаларын балқытып құю
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кокилді қалыптарға (кокил)құю үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес кокилді қалыптарға құю бойынша операцияларды орындау
3. Кокилді қалыптарға құю сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кокилді қалыптарға (кокил)құю үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Кокильді құю бойынша жұмысты орындауға дайындық
Машықтар:
1. Кокилді қалыптарға құюға арналған құю жұмыс шелектерінің жағдайын тексеру және дайындау.
2. Төгетін қалыптардың жай-күйін тексеру және дайындау.
3. Кокильді қалыптарға құю кезінде қолданылатын арнайы құралдар мен құрылғыларды тексеру және дайындау.
4. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
5. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
6. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
7. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану
Білімдер:
1. Кокилді қалыптарға (кокили) құю бойынша жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жарақтандыруға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.

2. Типы и виды рабочих инструментов и приспособлений, используемых при литье в кокильные формы (кокили).
3. Литейные свойства заливаемых металлов.
4. Правила литья форм в кокильные формы (кокили).
5. Требования инструкции по охране труда на работе.
6. Правила безопасного выполнения работ.
7. Требования пожарной безопасности.
8.Правила пользования средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по кокильному литью
Умения:
3-4 разряд
1. Чтение чертежей, технологической документации.
2. Анализ исходных данных для выполнения процесса литья в кокильные формы (кокили)
Знания:
3-4 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение операций по литью в кокильные формы согласно технологическому процессу
Навык 1:
Заливка расплавов металлов и сплавов в кокиль
Умения:
3-4 разряд
1. Проверка состояния заливочных ковшей емкостью до 0,25 т.
2. Проверка состояния кокильных форм (кокилей).
3. Проверка состояния изложниц кокилей.
4. Проверка состояния специального инструмента и приспособлений, используемых при литье в кокиль.
5. Подготовка кокилей.
6. Подготовка изложниц к заливке.
7. Ввод в расплав модификаторов, раскислителей и присадок в соответствии с технологической документацией.
8. Заполнение кокилей расплавами металлов или сплавов.
9. Контроль процесса заливки кокиля.
10. Слив остатков расплава из разливочного ковша в изложницу.
11. Использование специального инструмента и приспособления для литья в соответствии с технологической документацией.
12. Визуальная оценка состояния специаль-ного инструмента и приспособлений для заливки литейных форм в соответствии с технологической документацией.
13. Управление подъемно-транспортными механизмами.
14. Оценка работоспособности оборудования и подготовка к работе оборудования для сушки и прокалки разливочных ковшей емкостью до 0,25 т в соответствии с технологическими инструкциями
Знания:
3-4 разряд
1. Способы литья в кокиль.
2. Способы транспортирования расплава в разливочных ковшах для литья в кокиль.
3. Температуры плавления и заливки металлов и сплавов для литья в кокиль.
4. Режимы сушки и прокалки разливочных ковшей для литья в кокиль.
5. Типы разливочных ковшей и раздаточных печей для литья в кокиль.
6. Составы красок и обмазок для ковшей и печей для литья в кокиль.
7. Режимы заливки для ковшей разных типов для литья в кокиль.
8. Требования, предъявляемые к подготовке разливочных ковшей емкостью до 0,25 т для литья в кокиль.

2. Кокилді қалыптарға құю кезінде қолданылатын Жұмыс құралдары мен құралдарының түрлері мен түрлері (кокилдер).
3. Құйылатын металдардың құю қасиеттері.
4. Қалыптарды кокильді қалыптарға құю ережелері (кокили).
5. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары.
6. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері.
7. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
8.Жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кокилді құю бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
1. Сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқу.
2. Кокильді қалыптарды (кокилді)құю процесін орындау үшін бастапқы деректерді талдау
Білімдер:
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес кокилді қалыптарға құю бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Балқытылған металдар мен қорытпаларды салқындатқыш қалыпқа құю
Машықтар:
1. Сыйымдылығы 0,25 тоннаға дейінгі құю шөміштерінің жай-күйін тексеру.
2. Кокиль формаларының (кокильдердің) жай-күйін тексеру.
3. Кокиле қалыптарының жай-күйін тексеру.
4. Кокиль құю кезінде қолданылатын арнайы құралдар мен құрылғылардың күйін тексеру.
5. Кокилді дайындау.
6. Құймаларды құюға дайындау.
7. Технологиялық құжаттамаға сәйкес модификаторларды, тотықсыздандырғыштарды және қоспаларды балқымаға енгізу.
8. Кокильдерді металдардың немесе қорытпалардың балқымаларымен толтыру.
9. Кокильді құю процесін бақылау.
10. Балқыманың қалдықтарын құю шелегінен қалыпқа төгу.
11. Технологиялық құжаттамаға сәйкес құюға арналған арнайы құрал мен құрылғыны пайдалану.
12. Технологиялық құжаттамаға сәйкес құю қалыптарын құюға арналған арнайы құрал мен құрылғылардың жай-күйін көзбен шолып бағалау.
13. Көтеру-тасымалдау механизмдерін басқару.
14. Технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес сыйымдылығы 0,25 тоннаға дейін құю шөміштерін кептіруге және қыздыруға арналған жабдықтың жұмыс қабілеттілігін бағалау және жабдықтың жұмысына дайындау
Білімдер:
1. Кокил құю әдістері.
2. Кокиль құюға арналған құю шелектерінде балқыманы тасымалдау әдістері.
3. Кокиль құюға арналған металдар мен қорытпаларды балқыту және құю температурасы.
4. Кокиль құюға арналған құю шелектерін кептіру және қыздыру режимдері.
5. Кокильді құюға арналған құю шелектері мен тарату пештерінің түрлері.
6. Кокиль құюға арналған шөміштер мен пештерге арналған бояулар мен жабындардың құрамы.
7. Кокильді құюға арналған әртүрлі типтегі шелектерге арналған құю режимдері.
8. Кокильге құю үшін сыйымдылығы 0,25 т дейінгі құю шелектерін дайындауға қойылатын талаптар.

8121-4-025
Наименование профессии:
Литейщик металлов и сплавов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Литейщик металлов и сплавов.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Металлургия цветных металлов
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 3 лет по профессиям: Литейщик вакуумного, центробежно-вакуумного и центробежного литья; Литейщик изделий из свинцовых сплавов; Литейщик металлов и сплавов; Литейщик методом направленной кристаллизации; Литейщик на машинах для литья под давлением; Литейщик цветных металлов.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
8121-4-029 Литейщик цветных металлов
8121-4-024 Литейщик изделий из свинцовых сплавов
8121-4-023 Литейщик вакуумного, центробежно-вакуумного и центробежного литья
8121-4-026 Литейщик методом направленной кристаллизации
8121-4-027 Литейщик на машинах для литья под давлением
Основная цель деятельности:
Заливка расплавом металлов и сплавов кокильных форм с заданными характеристиками по составу и качеству линейных форм
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по литью в кокильные формы согласно технологическому процессу
2. Обслуживание заливочного оборудования и разливочных ковшей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по литью в кокильные формы согласно технологическому процессу
Навык 1:
Заливка расплавов металлов и сплавов в кокиль
Умения:
5 разряд
1.Проверка и подготовка состояния заливочных устройств и разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль.
2.Проверка работоспособности печей и стендов с газовыми горелками для подсушки или прокаливания разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль.
3.Сушка и прокалка разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль.
4.Транспортирование разливочных ковшей емкостью свыше 5 т с расплавом для литья в кокиль.
5.Слив остатков расплава из разливочных ковшей емкостью свыше 5 т в изложницы
Знания:
5 разряд
1. Методы и способы проверки и подготовки состояния заливочных устройств и разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль.
2.Методы и способы проверки работо-способности печей и стендов с газовыми горелками для подсушки или прокаливания разливочных ковшей емкостью свыше 5 т литья в кокиль.
3.Методы и способы сушки и прокалки разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль.
4.Способы транспортирования разливочных ковшей емкостью свыше 5 т с расплавом для литья в кокиль.
5.Способы слива остатков расплава из разливочных ковшей емкостью свыше 5 т в изложницы.
6. Методы подготовки к работе оборудования для сушки и прокалки разливочных ковшей емкостью свыше 5 т для литья в кокиль в соответствии с инструкциями
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Обслуживание заливочного оборудования и разливочных ковшей
Навык 1:
Проверка работоспособности и контроль заливочного оборудования
Умения:
1. Поддерживать состояние рабочего места по обслуживанию заливочного оборудования и разливочных ковшей в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной, экологической и электробезопасности
2. Использовать контрольно-измерительные инструменты и приспособления для контроля состояния разливочных ковшей
3. Использовать контрольно-измерительные приборы и приспособления для контроля работоспособности заливочного оборудования
4. Выявлять неполадки в работе заливочного оборудования
5. Использовать контрольно-измерительные инструменты и приспособления для контроля состояния ковшей заливочного оборудования
6. Использовать контрольно-измерительные инструменты и приспособления для контроля состояния изложниц для слива металла из заливочного оборудования и разливочных ковшей
7. Использовать контрольно-измерительные инструменты и приспособления для контроля специальных инструментов и приспособлений, используемых для ремонта футеровки и облицовки ковшей

8121-4-025
Кәсіптің атауы:
Металдар мен құймаларды құюшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Металдар мен құймаларды құюшы.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Түсті металдар металлургиясы
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Практикалық жұмыс тәжірибесі 2 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Түсті металдар құюшы
Металдарды құюшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сызықтық қалыптардың құрамы мен сапасы бойынша берілген сипаттамалары бар кокилді қалыптардың металдары мен қорытпаларын балқытып құю
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кокилді қалыптарға (кокил) құю үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Құю жабдықтары мен құю шөміштеріне қызмет көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кокилді қалыптарға (кокил) құю үшін дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Кокильді құю бойынша жұмысты орындауға дайындық
Машықтар:
1. Кокилді қалыптарға құюға арналған құю жұмыс шелектерінің жағдайын тексеру және дайындау.
2. Төгетін қалыптардың жай-күйін тексеру және дайындау.
3. Кокильді қалыптарға құю кезінде қолданылатын арнайы құралдар мен құрылғыларды тексеру және дайындау.
4. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
5. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
6. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
7. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану
Білімдер:
1. Кокилді қалыптарға (кокилдер) құю бойынша жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жарақтандыруға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Кокилді қалыптарға құю кезінде қолданылатын жұмыс құралдары мен құралдарының түрлері мен түрлері (кокилдер).
3. Құйылатын металдардың құю қасиеттері.
4. Қалыптарды кокильді қалыптарға құю ережелері (кокилдер).
5. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары.
6. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері.
7. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
8.Жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құю жабдықтары мен құю шөміштеріне қызмет көрсету
Дағды 1:
Құю жабдығының жұмысын тексеру және бақылау
Машықтар:
1. Құю жабдықтары мен құю шөміштеріне қызмет көрсету жөніндегі жұмыс орнының жай-күйін еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік, экологиялық және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес ұстап тұру
2. Құю шелектерінің жай-күйін бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдары мен айлабұйымдарды пайдалану
3. Құю жабдығының жұмысқа қабілеттілігін бақылау үшін бақылау-өлшеу аспаптары мен айлабұйымдарын пайдалану
4. Құю жабдығының жұмысындағы ақауларды анықтау
5. Құю жабдығының шөміштерінің жай-күйін бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдары мен айлабұйымдарды пайдалану
6. Құю жабдықтары мен құю шөміштерінен металды ағызу үшін қалыптардың жай-күйін бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдары мен айлабұйымдарды пайдалану
7. Шелектердің қаптамасы мен қаптамасын жөндеу үшін пайдаланылатын арнайы құралдар мен айлабұйымдарды бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдары мен айлабұйымдарды пайдалану

7) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
КС – Квалификационный справочник;
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
ОРК – Отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – Общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Сварочное производство в машиностроении.
5. Код профессионального стандарта: C25620.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
25 Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования;
25.6 Обработка металлов и нанесение покрытий на металлы; основные технологические процессы машиностроения;
25.62 Основные технологические процессы машиностроения;
25.62.0 Основные технологические процессы машиностроения.
7. Краткое описание профессионального стандарта: изготовление, реконструкция, монтаж, ремонт и строительство конструкций различного назначения с применением сварки.
8. Перечень карточек профессий:
1) Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах - 2 уровень ОРК;
2) Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки - 2 уровень ОРК;
3) Газосварщик - 2 уровень ОРК;
4) Электрогазосварщик - 2 уровень ОРК;
5) Паяльщик - 2 уровень ОРК;
6) Оператор газового резака - 2 уровень ОРК;
7) Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин - 2 уровень ОРК;
8) Сварщик полуавтоматической дуговой сварки плавящимся электродом в смеси защитных газов - 3 уровень ОРК;
9) Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки - 3 уровень ОРК;
10) Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках - 3 уровень ОРК;
11) Электрогазосварщик - 3 уровень ОРК;
12) Паяльщик - 3 уровень ОРК;
13) Оператор сварочного комплекса - 3 уровень ОРК;
14) Оператор газового резака - 3 уровень ОРК;
15) Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин - 3 уровень ОРК;
16) Оператор лазерных установок - 3 уровень ОРК;

7) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БА – Біліктілік анықтамалығы;
БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын;
ҰБШ – Ұлттық біліктілік шеңбері;
ЭҚТЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Машина жасаудағы дәнекерлеу өндірісі.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C25620.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
25 Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын өндіру;
25.6 Металдарды өңдеу және металдарға қаптамалар жалату; машина жасаудың негізгі технологиялық процестері;
25.62 Машина жасаудың негізгі технологиялық процестері;
25.62.0 Машина жасаудың негізгі технологиялық процестері.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: дәнекерлеуді қолдана отырып, әртүрлі мақсаттағы конструкцияларды дайындау, реконструкциялау, монтаждау, жөндеу және салу.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Контактілі (престік) пісіру машинасымен пісіруші - 2 СБШ-нің деңгейі;
3) Газбен пісіруші - 2 СБШ-нің деңгейі;
4) Электр газбен пісіруші - 2 СБШ-нің деңгейі;
5) Дәнекерлеуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
6) Газбен кесу операторы - 2 СБШ-нің деңгейі;
7) Проекциялық аппаратура және газбен кесетін машинаның операторы - 2 СБШ-нің деңгейі;
8) Қорғаныш газдар қоспасындағы балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
9) Контактілі (престік) пісіру машинасымен пісіруші - 3 СБШ-нің деңгейі;
10) Электрондық сәулелік пісіру қондырғысындағы пісіруші - 3 СБШ-нің деңгейі;
11) Электр газбен пісіруші - 3 СБШ-нің деңгейі;
12) Дәнекерлеуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
13) Дәнекерлеу кешенінің операторы - 3 СБШ-нің деңгейі;
14) Газбен кесу операторы - 3 СБШ-нің деңгейі;
15) Проекциялық аппаратура және газбен кесетін машинаның операторы - 3 СБШ-нің деңгейі;
16) Лазер қондырғыларының операторы - 3 СБШ-нің деңгейі;

17) Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах - 3 уровень ОРК;
18) Газосварщик - 3 уровень ОРК;
19) Газосварщик - 3 уровень ОРК;
20) Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах - 3 уровень ОРК;
21) Газосварщик - 4 уровень ОРК;
22) Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках - 4 уровень ОРК;
23) Электрогазосварщик - 4 уровень ОРК;
24) Паяльщик - 4 уровень ОРК;
25) Оператор газового резака - 4 уровень ОРК;
26) Оператор лазерных установок - 4 уровень ОРК;
27) Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах - 4 уровень ОРК;
28) Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки - 4 уровень ОРК;
29) Контролер сварочных работ - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах":
Код группы:
7212-2
Код наименования занятия:
7212-2-008
Наименование профессии:
Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах, 2-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Электрогазосварщик
Электросварщик листов и лент
Основная цель деятельности:
Производство (изготовление) сварных конструкций, продукции и изделий с применением сварки на автоматических и полуавтоматических машинах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по электросварке на автоматических и полуавтоматических машинах
2. Идентификация заготовки на соответствие конструкторско-технологической документации по электросварке на автоматических и полуавтоматических машинах
3. Выполнение операций по электросварке на автоматических и полуавтоматических линиях согласно технологическому процессу

17) Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші - 3 СБШ-нің деңгейі;
18) Газбен пісіруші - 3 СБШ-нің деңгейі;
19) Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші - 3 СБШ-нің деңгейі;
20) Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші - 4 СБШ-нің деңгейі;
21) Контактілі (престік) пісіру машинасымен пісіруші - 4 СБШ-нің деңгейі;
22) Газбен пісіруші - 4 СБШ-нің деңгейі;
23) Электрондық сәулелік пісіру қондырғысындағы пісіруші - 4 СБШ-нің деңгейі;
24) Электр газбен пісіруші - 4 СБШ-нің деңгейі;
25) Дәнекерлеуші - 4 СБШ-нің деңгейі;
26) Газбен кесу операторы - 4 СБШ-нің деңгейі;
27) Лазер қондырғыларының операторы - 4 СБШ-нің деңгейі;
28) Пісіру жұмыстарын бақылаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
29) Газбен пісіруші - 3 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші":
Топтың коды:
7212-2
Қызмет атауының коды:
7212-2-008
Кәсіптің атауы:
Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші, 2-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Электр газбен пісіруші
Беттер мен ленталарды электрмен пісіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автоматты және жартылай автоматты машиналарда дәнекерлеуді қолдана отырып, дәнекерленген конструкцияларды, өнімдер мен бұйымдарды өндіру (дайындау)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Автоматты және жартылай автоматты машиналарда Электрмен дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Автоматты және жартылай автоматты машиналарда Электрмен дәнекерлеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманың сәйкестігіне дайындаманы сәйкестендіру
3. Технологиялық процеске сәйкес автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау

4. Контроль качества выполненной работы по электросварке на автоматических и полуавтоматических линиях
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по электросварке на автоматических и полуавтоматических машинах
Навык 1:
Подготовка к электросварке на автоматических и полуавтоматических машинах
Умения:
2 разряд
1. Подготавливать рабочее место и средства индивидуальной защиты.
2. Подготавливать сварочные и свариваемые материалы к сварке.
3. Определять работоспособность, исправность сварочного оборудования сварки на автоматических и полуавтоматических машинах.
4. Применять сборочные приспособления для сборки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) под сварку.
5. Выбирать пространственное положение сварного шва для сварки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей).
6. Соблюдать требования инструкции по охране труда на работе.
7. Пользоваться средствами индивидуальной защиты.
8. Пользоваться средствами пожаротушения.
9. Применять правила оказания первой медицинской помощи
Знания:
2 разряд
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых механизированной и автоматической сваркой и обозначение их на чертежах
2. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для сварки на автоматических и полуавтоматических машинах
3. Назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов
4. Виды и назначение сборочных, технологических приспособлений и оснастки, используемых для сборки конструкции под сварку на автоматических и полуавтоматических машинах
5. Основные группы и марки материалов, свариваемых полуавтоматической и автоматической сваркой
6. Сварочные материалы для сварки на автоматических и полуавтоматических машинах
7. Требования инструкции по охране труда на работе;
8. Правила безопасного выполнения работ;
9. Требования пожарной безопасности;
10. Правила пользования средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по электросварке на автоматических линиях
Умения:
2 разряд
1. Читать чертежи, технологическую документацию по электросварке на автоматических и полуавтоматических линиях
2. Анализировать исходные данные для электросварки на автоматических и полуавтоматических линиях
Знания:
2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Основные типы, конструктивные элементы, размеры сварных соединений и обозначение их на чертежах

4. Автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Автоматты және жартылай автоматты машиналарда Электрмен дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Автоматты және жартылай автоматты машиналарда электрмен пісіруге дайындау
Машықтар:
2 разряд
1. Жұмыс орны мен жеке қорғаныс құралдарын дайындаңыз.
2. Дәнекерлеу және дәнекерлеу материалдарын дәнекерлеуге дайындаңыз.
3. Автоматты және жартылай автоматты машиналарда дәнекерлеу жабдығының жұмыс қабілеттілігін, жарамдылығын анықтау.
4. Дәнекерлеу үшін конструкция элементтерін (бұйымдар, тораптар, бөлшектер) жинауға арналған құрастыру құрылғыларын қолданыңыз.
5. Құрылымдық элементтерді (бұйымдар, тораптар, бөлшектер) дәнекерлеу үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдаңыз.
6. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
7. Жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
8. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
9. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Механикаландырылған және автоматты Дәнекерлеумен орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу
2. Автоматты және жартылай автоматты машиналарда дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдық құрылғысы
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары
4. Автоматты және жартылай автоматты машиналарда дәнекерлеуге арналған құрылымды құрастыру үшін пайдаланылатын құрастыру, технологиялық құрылғылар мен жабдықтардың түрлері мен мақсаты
5. Жартылай автоматты және автоматты дәнекерлеу арқылы дәнекерленген материалдардың негізгі топтары мен маркалары
6. Автоматты және жартылай автоматты машиналарда дәнекерлеуге арналған Дәнекерлеу материалдары
7. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары;
8. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
9. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
10. Жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
2 разряд
1. Автоматты және жартылай автоматты желілерде электр дәнекерлеу бойынша сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз
2. Автоматты және жартылай автоматты желілерде электр дәнекерлеу үшін бастапқы деректерді талдау
Білімдер:
2 разряд
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері, өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу

4. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
5. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Идентификация заготовки на соответствие конструкторско-технологической документации по электросварке на автоматических и полуавтоматических машинах
Навык 1:
Определение соответствия заготовок конструкторско-технологической документации
Умения:
2 разряд
1. Определять вид заготовок для электросварки на автоматических и полуавтоматических линиях
2. Читать конструкторско-технологическую документацию
3. Читать и анализировать сопроводительную документацию на заготовки и комплектующие детали, и сборочные единицы
Знания:
2 разряд
1. Материаловедение
2. Начертательная геометрия
3. Правила оформления чертежей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение операций по электросварке на автоматических и полуавтоматических линиях согласно технологическому процессу
Навык 1:
Автоматическая и механизированная сварка простых узлов, деталей и конструкций из углеродистых и конструкционных сталей
Умения:
2 разряд
1. Автоматическая и механизированная сварка простых узлов, деталей и конструкций из углеродистых и конструкционных сталей.
2. Выполнение работ по обслуживанию установок для автоматической электрошлаковой сварки и автоматов специальных конструкций под руководством электросварщика более высокой квалификации.
3. Прихватка деталей, изделий, конструкций во всех пространственных положениях полуавтоматами.
4. Подготовка металла для сварки.
5. Наплавление дефектов деталей и отливок.
6. Зачистка деталей и изделий под автоматическую и механизированную сварку.
7. Установка деталей и изделий в приспособления.
8. Заправка электродной проволоки.
9. Чтение простых чертежей
Знания:
2 разряд
1. Принцип действия применяемых электросварочных автоматов и полуавтоматов
2. Применяемые источники питания; виды сварных соединений и швов
3. Типы разделок и обозначений сварных швов на чертежах
4. Правила подготовки металла для сварки
5. Условия применения электродной проволоки, флюсов, защитного газа и свойства свариваемых металлов и сплавов
6. Назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов; назначение и условия применения автоматической и механизированной сварки
7. Причины возникновения деформации металлов при сварке и способы ее предупреждения
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Контроль качества выполненной работы по электросварке на автоматических и полуавтоматических линиях
Навык 1:
Контроль качества выполненной работы по электросварке на автоматических и полуавтоматических линиях
Умения:
2 разряд

4. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
5. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділік белгілері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Автоматты және жартылай автоматты машиналарда Электрмен дәнекерлеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманың сәйкестігіне дайындаманы сәйкестендіру
Дағды 1:
Дайындамалардың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
Машықтар:
2 разряд
1. Автоматты және жартылай автоматты желілерде электрмен дәнекерлеуге арналған дайындамалардың түрін анықтау
2. Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы оқу
3. Дайындамалар мен компоненттердің және құрастыру қондырғыларының ілеспе құжаттамасын оқып, талдаңыз
Білімдер:
2 разряд
1. Материалтану
2. Сызба геометриясы
3. Сызбаларды жобалау ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Технологиялық процеске сәйкес автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Көміртекті және құрылымдық болаттан жасалған қарапайым тораптарды, бөлшектер мен конструкцияларды Автоматты және механикаландырылған дәнекерлеу
Машықтар:
2 разряд
1. Көміртекті және құрылымдық болаттан жасалған қарапайым тораптарды, бөлшектер мен конструкцияларды Автоматты және механикаландырылған дәнекерлеу.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары электр дәнекерлеушінің басшылығымен автоматты электр қожды дәнекерлеуге арналған қондырғыларға және арнайы конструкциялы автоматтарға қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындау.
3. Барлық кеңістіктік позициялардағы бөлшектерді, бұйымдарды, конструкцияларды жартылай автоматтармен ұстау.
4. Металды дәнекерлеуге дайындау.
5. Бөлшектер мен құймалардың ақауларын балқыту.
6. Бөлшектер мен бұйымдарды Автоматты және механикаландырылған дәнекерлеу үшін тазалау.
7. Бөлшектер мен бұйымдарды құрылғыларға орнату.
8. Электрод сымын толтыру.
9. Қарапайым сызбаларды оқу
Білімдер:
2 разряд
1. Қолданылатын электр дәнекерлеу автоматтары мен жартылай автоматтардың жұмыс істеу принципі
2. Қолданылатын қоректендіру көздері; дәнекерленген қосылыстар мен тігістердің түрлері
3. Сызбалардағы кесу және дәнекерлеу белгілерінің түрлері
4. Дәнекерлеуге арналған металды дайындау ережелері
5. Электрод сымын, флюстерді, қорғаныш газын қолдану шарттары және дәнекерленетін металдар мен қорытпалардың қасиеттері
6. Бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану шарттары; автоматты және механикаландырылған дәнекерлеудің мақсаты мен қолдану шарттары
7. Дәнекерлеу кезінде металдардың деформациясының себептері және оның алдын алу тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Машықтар:
2 разряд

1. Определять визуально дефекты собранных и сваренных конструкций (изделий, узлов, деталей) на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации
2. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при сварочной работе
3. Применять измерительный инструмент для контроля собранных и сваренных конструкций (изделий, узлов, деталей) на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации.
4. Оценить качество по результатам сварки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва; физико-химических свойств сварного шва
5. Исправлять выявленные дефекты сварных соединений
Знания:
2 разряд
1. Требования к качеству сварных соединений.
2. Виды и методы контроля качества сварных соединений, визуальные, измерительные, неразрушающие, лабораторные.
3. Виды дефектов сварных соединений.
4. Причины образования дефектов.
5. Методы предупреждения дефектов сварных соединений.
6. Способы устранения дефектов сварных соединений
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, стрессоустойчивость, аккуратность, выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 12.3.003-86. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Работы электросварочные. Требования безопасности;
2) ГОСТ 12.4.250-2019. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Одежда специальная для защиты от искр и брызг расплавленного металла. Технические требования;
3) ГОСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Межгосударственный стандарт. Материалы, используемые в оборудовании. Для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Общие требования;
4) ГОСТ 31596-2012 (ISO 9090:1989). Межгосударственный стандарт. Герметичность оборудования и аппаратуры для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Допустимые скорости внешней утечки газа и метод их измерения;
5) ГОСТ ISO 15609-3-2020. Межгосударственный стандарт. Технические требования и аттестация процедур сварки металлических материалов. Технические требования к процедуре сварки. Часть 3. Электронно-лучевая сварка.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах
4
Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах
4
Техник-механик
4
Супервайзер (бригадир)

1. Құрастырылған және дәнекерленген конструкциялардың (бұйымдардың, тораптардың, бөлшектердің) көзбен шолып ақауларын конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін айқындау
2. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз
3. Құрастырылған және дәнекерленген конструкциялардың (бұйымдардың, тораптардың, бөлшектердің) конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау үшін өлшеу құралын қолдану.
4. Дәнекерлеу нәтижелері бойынша сапаны бағалау: қолайлы сыртқы түрі( сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы; дәнекерлеудің физика-химиялық қасиеттері
5. Дәнекерленген қосылыстардың анықталған ақауларын түзету
Білімдер:
2 разряд
1. Дәнекерленген қосылыстардың сапасына қойылатын талаптар.
2. Дәнекерленген қосылыстардың сапасын бақылау түрлері мен әдістері, визуалды, өлшеу, бұзбайтын, зертханалық.
3. Дәнекерленген қосылыстардың ақауларының түрлері.
4. Ақаулардың пайда болу себептері.
5. Дәнекерленген қосылыстардың ақауларының алдын алу әдістері.
6. Дәнекерленген қосылыстардың ақауларын жою әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 12.3.003-86. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр дәнекерлеу жұмыстары. Қауіпсіздік талаптары;
2) МЕМСТ 12.4.250-2019. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Балқыған металдың ұшқынынан және шашырауынан қорғайтын арнайы киім. Техникалық талаптар;
3) МЕМСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Мемлекетаралық стандарт. Жабдықта қолданылатын материалдар. Газбен дәнекерлеу, кесу және ұқсас процестер үшін. Жалпы талаптар;
4) МЕМСТ 31596-2012 (ISO 9090:1989). Мемлекетаралық стандарт. Газ дәнекерлеу, кесу және осыған ұқсас процестерге арналған жабдықтар мен жабдықтардың герметикалығы. Сыртқы газдың ағуының рұқсат етілген нормалары және оларды өлшеу әдісі;
5) МЕМСТ ISO 15609-3-2020. Мемлекетаралық стандарт. Металл материалдарға дәнекерлеу процедураларының техникалық талаптары және сертификаттауы. Дәнекерлеу процедурасына қойылатын техникалық талаптар. Бөлім 3. Электрондық сәулелік дәнекерлеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші
4
Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші
4
Техник-механик
4
Супервайзер (бригадир)

10. Карточка профессии "Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки":
Код группы:
7212-1
Код наименования занятия:
7212-1-013
Наименование профессии:
Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Сварщик
Сварщик на машинно-контактной сварке
Основная цель деятельности:
Сварка на контактных и точечных машинах различных конструкций изделий, узлов, конструкций трубопроводов и емкостей из различных сталей, цветных металлов, сплавов и неметаллических материалов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ к сварке на машинах контактной (прессовой) сварки
2. Идентификация заготовки для контактной сварки на соответствие конструкторско-технологической документации
3. Выполнение операций по контактной сварке согласно технологическому процессу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ к сварке на машинах контактной (прессовой) сварки
Навык 1:
Подготовка к контактной сварке
Умения:
2 разряд
1. Проверять работоспособность и исправность машин контактной (прессовой) сварки
2. Проверять оснащенность поста контактной сварки
3. Настраивать оборудование для контактной сварки.
4. Зачищать ручным или механизированным инструментом элементы конструкции (изделия, узлы, детали) под контактную сварку
5. Выполнять предварительный, сопутствующий подогрев торцов согласно технической документации.
6. Пользоваться средствами индивидуальной защиты;
7. Пользоваться средствами пожаротушения
8. Применять правила оказания первой медицинской помощи
Знания:
2 разряд
1. Принцип действия применяемых контактных машин и правила их обслуживания;
2. Основные свойства свариваемых материалов и материалов электродов;

10. Кәсіптің карточкасы "Контактілі (престік) пісіру машинасымен пісіруші":
Топтың коды:
7212-1
Қызмет атауының коды:
7212-1-013
Кәсіптің атауы:
Контактілі (престік) пісіру машинасымен пісіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Контактілі (престік) пісіру машинасымен пісіруші.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Пісіруші
Машиналы-контактілі піріруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Түрлі болаттардан, түсті металдардан, қорытпалардан және металл емес материалдардан жасалған бұйымдардың, тораптардың, құбырлардың конструкцияларының және сыйымдылықтардың әртүрлі конструкцияларын түйіспелі және нүктелі машиналарда дәнекерлеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Контактілі (престік) дәнекерлеу машиналарында дәнекерлеуге дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Контактілі дәнекерлеуге арналған дайындаманың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін сәйкестендіру
3. Технологиялық процеске сәйкес контактілі дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Контактілі (престік) дәнекерлеу машиналарында дәнекерлеуге дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Түйіспелі пісіруге дайындау
Машықтар:
2 разряд
1. Түйіспелі (престік) дәнекерлеу машиналарының жұмыс қабілеттілігін және жарамдылығын тексеру
2. Байланыс дәнекерлеу бекетінің жабдықталуын тексеріңіз
3. Контактілі дәнекерлеу жабдығын теңшеңіз.
4. Контактілі дәнекерлеуге арналған Конструкция элементтерін (бұйымдар, тораптар, бөлшектер) қолмен немесе механикаландырылған құралмен тазалаңыз
5. Техникалық құжаттамаға сәйкес ұштарын алдын ала, ілеспе жылытуды орындаңыз.
6. Жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз;
7. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
8. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Қолданылатын байланыс машиналарының жұмыс принципі және оларға қызмет көрсету ережелері;
2. Дәнекерленетін материалдар мен электрод материалдарының негізгі қасиеттері;

3. Назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов;
4. Пространственных положений сварного шва для контактной сварки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей)
5. Требования инструкции по охране труда на работе;
6. Правила безопасного выполнения работ;
7. Требования пожарной безопасности;
8. Правила пользования средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по контактной сварке
Умения:
2 разряд
1. Читать чертежи, технологическую документацию на машинах контактной сварки
2. Анализировать исходные данные для контактной сварки
Знания:
2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Системы допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Стыковые, точечные, рельефные и шовные виды сварных соединений;
5. Обозначения сварных швов на чертежах
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Идентификация заготовки для контактной сварки на соответствие конструкторско-технологической документации
Навык 1:
Определение соответствия заготовок согласно конструкторско-технологической документации для машин контактной сварки
Умения:
2 разряд
1. Определять вид заготовок для контактной сварки.
2. Читать конструкторско-технологическую документацию.
3. Читать и анализировать сопроводительную документацию на заготовки контактной сварки
Знания:
2 разряд
1. Материаловедение
2. Начертательная геометрия
3. Правила оформления чертежей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение операций по контактной сварке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Обеспечивать качество контактной сварки
Умения:
2 разряд
1. Определять визуально дефекты по результатам контактной сварки на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации
2. Пользоваться измерительными инструментами
3. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при сварочной работе
4. Исправлять выявленные дефекты при контактной сварке
5. Оценить качество контактной сварки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва;
6. Производить испытания сварного шва после работ по контактной сварке
Знания:
2 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов при контактной сварке.
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате контактных сварных работ.
3. Меры предупреждения дефектов при контактной сварке.
4. Способы устранения дефектов

3. Бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану шарттары;
4. Конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді)контактілі дәнекерлеуге арналған дәнекерлеудің кеңістіктік позициялары
5. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары;
6. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
7. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
8. Жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Контактілі дәнекерлеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
2 разряд
1. Контактілі дәнекерлеу машиналарында сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз
2. Контактілі дәнекерлеу үшін бастапқы деректерді талдаңыз
Білімдер:
2 разряд
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйелері, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Дәнекерленген қосылыстардың түйіспелі, нүктелі, бедерлі және тігісті түрлері;
5. Сызбалардағы дәнекерленген тігістерді белгілеу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Контактілі дәнекерлеуге арналған дайындаманың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін сәйкестендіру
Дағды 1:
Контактілі дәнекерлеу машиналары үшін конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкес дайындамалардың сәйкестігін анықтау
Машықтар:
2 разряд
1. Контактілі дәнекерлеуге арналған дайындамалардың түрін анықтаңыз.
2. Дизайн және технологиялық құжаттаманы оқыңыз.
3. Контактілі дәнекерлеу дайындамаларына арналған ілеспе құжаттаманы оқып, талдаңыз
Білімдер:
2 разряд
1. Материалтану
2. Сызба геометриясы
3. Сызбаларды жобалау ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Технологиялық процеске сәйкес контактілі дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Байланыс дәнекерлеу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
2 разряд
1. Контактілі дәнекерлеу нәтижелері бойынша ақауларды конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін көзбен анықтау
2. Өлшеу құралдарын қолданыңыз
3. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз
4. Контактілі дәнекерлеу кезінде анықталған ақауларды түзетіңіз
5. Контактілі дәнекерлеу сапасын бағалау: қолайлы сыртқы түрі( сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы;
6. Контактілі дәнекерлеу бойынша жұмыстардан кейін дәнекерлеуді сынау
Білімдер:
2 разряд
1. Контактілі дәнекерлеу кезінде әртүрлі ақауларды анықтау әдістері.
2. Дәнекерлеу жұмыстарының нәтижесінде пайда болатын беттердегі ақаулардың түрлері.
3. Контактілі дәнекерлеу кезінде ақаулардың алдын алу шаралары.
4. Ақауларды жою жолдары

5. Основы метрологии, необходимые для выполнения контактных сварных работ.
6. Способы контроля сварных швов при контактной сварке.
7. Методы расшифровки результатов физико-химический анализа.
8. Методы определения механических свойств сварных швов
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, стрессоустойчивость, аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:

5. Дәнекерлеу жұмыстарын орындау үшін қажетті метрология негіздері.
6. Контактілі дәнекерлеу кезінде дәнекерлеуді бақылау әдістері.
7. Физика-химиялық талдау нәтижелерін декодтау әдістері.
8. Дәнекерлеудің механикалық қасиеттерін анықтау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

11. Карточка профессии "Газосварщик":
Код группы:
7212-2
Код наименования занятия:
7212-2-002
Наименование профессии:
Газосварщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Газосварщик, 2-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Сварщик
Электрогазосварщик
Основная цель деятельности:
Изготовление, реконструкция, монтаж, ремонт и строительство конструкций различного назначения с применением ручной и частично механизированной газовой сварки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по газовой сварке
2. Идентификация заготовки по газовой сварке на соответствие конструкторско-технологической документации
3. Выполнение операций по газовой сварке согласно технологическому процессу
4. Контроль качества выполненной работы по газовой сварке
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по газовой сварке
Навык 1:
Подготовка к процессу газовой сварки
Умения:
2 разряд
1. Проверять работоспособность и исправность оборудования для газовой сварки (наплавки).
2. Настраивать сварочное оборудование для газовой сварки (наплавки).
3. Выбирать пространственное положение сварного шва для газовой сварки (наплавки).
4. Соблюдать требования инструкции по охране труда на работе.
5. Пользоваться средствами индивидуальной защиты.
6. Пользоваться средствами пожаротушения.
7. Применять правила оказания первой медицинской помощи
Знания:
2 разряд
1. Правила подготовки кромок изделий под сварку.
2. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения.
3. Основные группы и марки материалов, свариваемых газовой сваркой (наплавкой)
4. Сварочные (наплавочные) материалы для газовой сварки (наплавки).
5. Состав и качество используемых газов.

11. Кәсіптің карточкасы "Газбен пісіруші":
Топтың коды:
7212-2
Қызмет атауының коды:
7212-2-002
Кәсіптің атауы:
Газбен пісіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Газбен пісіруші, 2-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Пісіруші
Электр газбен пісіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қолмен және ішінара механикаландырылған газбен дәнекерлеуді қолдана отырып, әртүрлі мақсаттағы конструкцияларды дайындау, реконструкциялау, монтаждау, жөндеу және салу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Газбен дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Газбен дәнекерлеу бойынша дайындаманың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін сәйкестендіру
3. Технологиялық процеске сәйкес газбен дәнекерлеу операцияларын орындау
4. Газбен дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Газбен дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Газбен пісіру процесіне дайындау
Машықтар:
2 разряд
1. Газбен дәнекерлеуге (балқытуға) арналған жабдықтың жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру.
2. Газбен Дәнекерлеу (Балқыту) үшін дәнекерлеу жабдығын теңшеңіз.
3. Газбен Дәнекерлеу (Балқыту) үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдаңыз.
4. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
5. Жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
6. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
7. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Бұйымдардың жиектерін дәнекерлеуге дайындау ережесі.
2. Дәнекерлеу және қосалқы жабдықтардың құрылымы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану ережелері және қолдану саласы.
3. Газбен дәнекерлеу (балқыту)арқылы дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары
4. Газбен дәнекерлеуге (балқытуға) арналған Дәнекерлеу (Балқыту) материалдары.
5. Қолданылатын газдардың құрамы мен сапасы.

6. Требования инструкции по охране труда на работе;
7. Правила безопасного выполнения работ;
8. Требования пожарной безопасности;
9. Правила пользования средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по газовой сварке
Умения:
2 разряд
1. Читать чертежи, технологическую документацию по газовой сварке
2. Анализировать исходные данные для работ по газовой сварке
Знания:
2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Основные типы, конструктивные элементы, размеры сварных соединений и обозначение их на чертежах.
4. Основы сварочного дела.
5. Основы материаловедения.
6. Системы допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Идентификация заготовки по газовой сварке на соответствие конструкторско-технологической документации
Навык 1:
Определение соответствия заготовок газовой сварки конструкторско-технологической документации
Умения:
2 разряд
1. Определять вид заготовок для газовой сварки
2. Читать конструкторско-технологическую документацию
3. Читать и анализировать сопроводительную документацию на заготовки и комплектующие детали и сборочные единицы
Знания:
2 разряд
1. Материаловедение
2. Начертательная геометрия
3. Правила оформления чертежей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение операций по газовой сварке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Подготовка и газовая сварка простых деталей
Умения:
2 разряд
1. Прихватка деталей, изделий из конструкций во всех пространственных положениях сварного шва.
2. Подготовка соединений под сварку и зачистка швов после сварки.
3. Подготовка газовых баллонов к работе.
4. Обслуживание переносных газогенераторов.
5. Газовая сварка простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей в нижнем и вертикальном положении сварного шва.
6. Наплавка простых деталей.
7. Устранение раковин и трещин наплавкой в простых отливках.
8. Подогрев конструкций и деталей при правке
Знания:
2 разряд
1. Устройство и принцип работы обслуживаемых газосварочных аппаратов, газогенераторов, кислородных и ацетиленовых баллонов, редуцирующих приборов и сварочных горелок
2. Виды сварных швов и соединений
3. Правила подготовки простых изделий для сварки
4. Типы разделов и обозначения сварных швов на чертежах

6. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары;
7. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
9. Жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Газбен дәнекерлеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
2 разряд
1. Сызбаларды, газбен дәнекерлеу бойынша технологиялық құжаттаманы оқыңыз
2. Газбен дәнекерлеу жұмыстарының бастапқы деректерін талдау
Білімдер:
2 разряд
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері, өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу.
4. Дәнекерлеу негіздері.
5. Материалтану негіздері.
6. Төзімділік және қону жүйелері, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Газбен дәнекерлеу бойынша дайындаманың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін сәйкестендіру
Дағды 1:
Газбен дәнекерлеу дайындамаларының конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
Машықтар:
2 разряд
1. Газбен дәнекерлеуге арналған дайындамалардың түрін анықтаңыз
2. Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы оқу
3. Дайындамалар мен компоненттер мен құрастыру қондырғыларына арналған ілеспе құжаттаманы оқып, талдаңыз
Білімдер:
2 разряд
1. Материалтану
2. Сызба геометриясы
3. Сызбаларды жобалау ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Технологиялық процеске сәйкес газбен дәнекерлеу операцияларын орындау
Дағды 1:
Қарапайым бөлшектерді дайындау және газбен дәнекерлеу
Машықтар:
2 разряд
1. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында бөлшектерді, конструкциялардан жасалған бұйымдарды ұстау.
2. Дәнекерлеуге қосылыстарды дайындау және дәнекерлеуден кейін тігістерді тазалау.
3. Газ баллондарын жұмысқа дайындау.
4. Портативті газ генераторларына қызмет көрсету.
5. Дәнекерлеудің төменгі және тік күйінде көміртекті болаттан жасалған қарапайым бөлшектерді, тораптарды және конструкцияларды газбен дәнекерлеу.
6. Қарапайым бөлшектерді балқыту.
7. Қарапайым құймалардағы раковиналар мен беткі қабаттардағы жарықтарды жою.
8. Өңдеу кезінде конструкциялар мен бөлшектерді жылыту
Білімдер:
2 разряд
1. Қызмет көрсетілетін газбен дәнекерлеу аппараттарының, газ генераторларының, оттегі және ацетилен баллондарының, редукциялаушы аспаптардың және дәнекерлеу қыздырғыштарының құрылымы мен жұмыс принципі
2. Дәнекерленген жіктер мен қосылыстардың түрлері
3. Дәнекерлеуге арналған қарапайым бұйымдарды дайындау ережелері
4. Сызбалардағы бөлімдердің түрлері және дәнекерлеу белгілеулері

5. Правила обращения и основные свойства газов и жидкостей, применяемых при сварке,
6. Допускаемое остаточное давление газа в баллонах
7. Назначение и марки флюсов, применяемых при сварке
8. Причины возникновения дефектов при сварке
9. Характеристику газового пламени, цвета окраски баллонов
10. Устройство коммуникаций подачи газа к местам потребления и правила присоединения к ним
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Контроль качества выполненной работы по газовой сварке
Навык 1:
Выполнять контроль качества выпускаемой продукции при газовой сварке
Умения:
2 разряд
1. Определять визуально дефекты по результатам газовой сварки на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации.
2. Пользоваться измерительными инструментами.
3. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при сварочной работе.
4. Исправлять выявленные дефекты при газовой сварке
5. Оценить качество газовой сварки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва
6. Подготавливать образцы для испытаний качества сварного шва после работ по газовой сварке
Знания:
2 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов при газовой сварке.
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате газовых сварных работ.
3. Меры предупреждения дефектов при газовой сварке.
4. Способы устранения дефектов.
5. Метрология в объеме, необходимом для выполнения газовых сварных работ.
6. Способы контроля сварных швов при газовой сварке.
7. Методы выполнения испытаний сварных соединений
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, аккуратность, концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 12.3.003-86. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Работы электросварочные. Требования безопасности;
2) ГОСТ 12.4.250-2019. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Одежда специальная для защиты от искр и брызг расплавленного металла. Технические требования;
3) ГОСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Межгосударственный стандарт. Материалы, используемые в оборудовании. Для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Общие требования;
4) ГОСТ 31596-2012 (ISO 9090:1989). Межгосударственный стандарт. Герметичность оборудования и аппаратуры для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Допустимые скорости внешней утечки газа и метод их измерения;
5) ГОСТ ISO 15609-3-2020. Межгосударственный стандарт. Технические требования и аттестация процедур сварки металлических материалов. Технические требования к процедуре сварки. Часть 3. Электронно-лучевая сварка.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3,4
Газосварщики
4
Супервайзер (бригадир)
4
Техники-механики
5
Мастер участка / Мастер цеха

5. Дәнекерлеу кезінде қолданылатын газдар мен сұйықтықтардың айналым ережелері мен негізгі қасиеттері,
6. Баллондардағы газдың рұқсат етілген қалдық қысымы
7. Дәнекерлеу кезінде қолданылатын ағындардың мақсаты мен маркалары
8. Дәнекерлеу кезінде ақаулардың себептері
9. Газ жалынының сипаттамасы, баллондардың түс түсі
10. Тұтыну орындарына газ беру коммуникацияларының құрылысы және оларға қосылу қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Газбен дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Газбен дәнекерлеу кезінде шығарылатын өнімнің сапасын бақылауды орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Газбен дәнекерлеу нәтижелері бойынша ақауларды конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін көзбен анықтау.
2. Өлшеу құралдарын қолданыңыз.
3. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз.
4. Газбен дәнекерлеу кезінде анықталған ақауларды түзетіңіз
5. Газбен дәнекерлеу сапасын бағалау: қолайлы сыртқы түрі( сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы
6. Газбен дәнекерлеу жұмыстарынан кейін дәнекерлеу сапасын сынау үшін үлгілерді дайындау
Білімдер:
2 разряд
1. Газбен дәнекерлеу кезінде әртүрлі ақауларды анықтау әдістері.
2. Газбен дәнекерлеу жұмыстары нәтижесінде пайда болатын беттердегі ақаулардың түрлері.
3. Газбен дәнекерлеу кезінде ақаулардың алдын алу шаралары.
4. Ақауларды жою жолдары.
5. Газбен дәнекерлеу жұмыстарын орындау үшін қажетті көлемдегі Метрология.
6. Газбен дәнекерлеу кезінде дәнекерлеуді бақылау әдістері.
7. Дәнекерленген қосылыстарды сынау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, дәлдік, зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 12.3.003-86. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр дәнекерлеу жұмыстары. Қауіпсіздік талаптары;
2) МЕМСТ 12.4.250-2019. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Балқыған металдың ұшқынынан және шашырауынан қорғайтын арнайы киім. Техникалық талаптар;
3) МЕМСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Мемлекетаралық стандарт. Жабдықта қолданылатын материалдар. Газбен дәнекерлеу, кесу және ұқсас процестер үшін. Жалпы талаптар;
4) МЕМСТ 31596-2012 (ISO 9090:1989). Мемлекетаралық стандарт. Газ дәнекерлеу, кесу және осыған ұқсас процестерге арналған жабдықтар мен жабдықтардың герметикалығы. Сыртқы газдың ағуының рұқсат етілген нормалары және оларды өлшеу әдісі;
5) МЕМСТ ISO 15609-3-2020. Мемлекетаралық стандарт. Металл материалдарға дәнекерлеу процедураларының техникалық талаптары және сертификаттауы. Дәнекерлеу процедурасына қойылатын техникалық талаптар. Бөлім 3. Электрондық сәулелік дәнекерлеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3,4
Газбен пісірушілер
4
Супервайзер (бригадир)
4
Техник-механиктер
5
Цех шебері / учаске шебері

12. Карточка профессии "Электрогазосварщик":
Код группы:
7212-2
Код наименования занятия:
7212-2-005
Наименование профессии:
Электрогазосварщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Электрогазосварщик, 2-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 6 месяцев согласно квалификации
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Газосварщик
Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах
Электрогазосварщик-врезчик
Основная цель деятельности:
Сварка различных изделий из металла (узлов металлоконструкций, трубопровода, деталей машин и механизмов и т.д.)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по сварке
2. Выполнение операций по сварке согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной работы по сварке
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по сварке
Навык 1:
Подготовка оборудования к сварке
Умения:
2 разряд
1. Подготовка изделий, узлов и соединений под сварку.
2. . Подготовка газовых баллонов к работе.
3. Обслуживание переносных газогенераторов.
4. Пользоваться средствами индивидуальной защиты;
5. Пользоваться средствами пожаротушения
6. Применять правила оказания первой медицинской помощи
Знания:
2 разряд
1. Устройство и принцип действия обслуживаемых электросварочных машин и аппаратов для дуговой сварки переменного и постоянного тока, газосварочной и газорезательной аппаратуры, газогенераторов, электросварочных автоматов и полуавтоматов, кислородных и ацетиленовых баллонов, редуцирующих приборов и сварочных горелок,
2. Правила пользования применяемыми горелками, редукторами, баллонами,
3. Способы и основные приемы прихватки,
4. Требования инструкции по охране труда на работе;
5. Правила безопасного выполнения работ;
6. Требования пожарной безопасности;
7. Правила пользования средств индивидуальной и коллективной защиты
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение операций по сварке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Сварка простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей
Умения:
2 разряд
1. Ручная кислородная резка и резка бензорезательными и керосинорезательными аппаратами стального легковесного и тяжелого лома.
2. Ручная дуговая, плазменная, газовая, автоматическая и полуавтоматическая сварка простых деталей, узлов и конструкций из углеродистых сталей.

12. Кәсіптің карточкасы "Электр газбен пісіруші":
Топтың коды:
7212-2
Қызмет атауының коды:
7212-2-005
Кәсіптің атауы:
Электр газбен пісіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Электр газбен пісіруші, 2-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандықтар бойынша кемінде 6 ай жұмыс тәжірибесі: металды жылытушы (дәнекерлеуші); дәнекерлеу кешенінің операторы; дәнекерлеуші; арматуралық торлар мен қаңқаларды дәнекерлеуші; отқа төзімді металдардан жасалған бұйымдарды дәнекерлеуші; диффузиялық-дәнекерлеу қондырғыларында дәнекерлеуші; лазерлік қондырғыларда дәнекерлеуші; түйіспелі (престік) дәнекерлеу машиналарында дәнекерлеуші; машиналық-түйіспелі дәнекерлеу машиналарында дәнекерлеуші дәнекерлеуші; электронды-сәулелік дәнекерлеу қондырғыларында дәнекерлеуші; құбырларды пешпен дәнекерлеуші; аргон ортасында қолмен доғалық дәнекерлеуші; термиттік дәнекерлеуші; газ кескіш; газ дәнекерлеуші; газ кескіш Оператор; проекциялық аппаратура мен газ Кескіш машиналардың операторы; электр газ дәнекерлеуші; табақтар мен таспаларды электрмен дәнекерлеуші; Автоматты және жартылай автоматты машиналарда электрмен дәнекерлеуші; қолмен дәнекерлеуші.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Газбен пісіруші
Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші
Электр-газбен пісіруші-оюшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі металл бұйымдарын дәнекерлеу (металл конструкцияларының тораптары, құбыржолдары, машиналар мен механизмдердің бөлшектері және т. б.)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу операцияларын орындау
3. Дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жабдықты дәнекерлеуге дайындау
Машықтар:
2 разряд
1. Бұйымдарды, тораптарды және қосылыстарды дәнекерлеуге дайындау.
2. . Газ баллондарын жұмысқа дайындау.
3. Портативті газ генераторларына қызмет көрсету.
4. Жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз;
5. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
6. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Айнымалы және тұрақты токты доғалық дәнекерлеуге арналған Қызмет көрсетілетін Электрмен дәнекерлеу машиналары мен аппараттарының, газбен дәнекерлеу және газбен кесу аппаратурасының, газ генераторларының, Электрмен дәнекерлеу автоматтары мен жартылай автоматтардың, оттегі және ацетилен баллондарының, редукциялаушы аспаптардың және дәнекерлеу қыздырғыштарының құрылғысы мен жұмыс принципі,
2. Қолданылатын оттықтарды, редукторларды, баллондарды пайдалану ережесі,
3. Қолғап ұстаудың әдістері мен негізгі әдістері,
4. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары;
5. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
7. Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын пайдалану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу операцияларын орындау
Дағды 1:
Көміртекті болаттан жасалған қарапайым бөлшектерді, тораптарды және конструкцияларды дәнекерлеу
Машықтар:
2 разряд
1. Жеңіл және ауыр болат сынықтарын бензинмен және керосинмен кесу машиналарын қолмен оттегімен кесу және кесу.
2. Көміртекті болаттан жасалған қарапайым бөлшектерді, тораптарды және конструкцияларды қолмен доғалық, плазмалық, газды, Автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеу.

3. Кислородная и плазменная прямолинейная и криволинейная резка в нижнем и вертикальном положении сварного шва металлом, а также простых и средней сложности деталей из углеродистых сталей по разметке вручную, на переносных стационарных и плазморезательных машинах.
4. Прихватка деталей, изделий, конструкций во всех пространственных положениях.
5. Подготовка изделий, узлов и соединений под сварку.
6. Зачистка швов после сварки и резки.
7. Обеспечение защиты обратной стороны сварного шва в процессе сварки в защитных газах.
8. Наплавка простых деталей.
9. Устранение раковин и трещин в простых деталях, узлах, отливках.
10. Подогрев конструкций и деталей при правке.
11. Чтение простых чертежей.
12. Подготовка газовых баллонов к работе.
13. Обслуживание переносных газогенераторов
Знания:
2 разряд
1. Устройство и принцип действия обслуживаемых электросварочных машин и аппаратов для дуговой сварки переменного и постоянного тока, газосварочной и газорезательной аппаратуры, газогенераторов, электросварочных автоматов и полуавтоматов, кислородных и ацетиленовых баллонов, редуцирующих приборов и сварочных горелок,
2. Правила пользования применяемыми горелками, редукторами, баллонами,
3. Способы и основные приемы прихватки,
4. Формы разделки шва под сварку,
5. Правила обеспечения защиты при сварке в защитном газе,
6. Виды сварных соединений и типы швов,
7. Правила подготовки кромок изделий для сварки,
8. Типы разделок и обозначение сварных швов на чертежах,
9. Основные свойства применяемых при сварке электродов, сварочного металла и сплавов, газов и жидкостей,
10. Допускаемое остаточное давление газа в баллонах,
11. Назначение и марки флюсов, применяемых при сварке,
12. Назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов,
13. Причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения,
14. Характеристику газового пламени,
15. Габариты лома по государственному стандарту
16.Вторая группа допуска по электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной работы по сварке
Навык 1:
Управление качеством выполненной работы по сварке
Умения:
2 разряд
1. Оценить качество выпускаемой продукции в соответствии с нормативной документацией.
2. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при сварочной работе.

3. Металл дәнекерлеудің төменгі және тік күйінде оттегі және плазмалық түзу және қисық сызықты кесу, сондай-ақ қолмен таңбалау бойынша көміртекті болаттан жасалған қарапайым және орташа күрделі бөлшектер, портативті стационарлық және плазмалық кескіш машиналарда.
4. Барлық кеңістіктік позициялардағы бөлшектерді, бұйымдарды, конструкцияларды ұстау.
5. Бұйымдарды, тораптарды және қосылыстарды дәнекерлеуге дайындау.
6. Дәнекерлеу мен кесуден кейін тігістерді тазалау.
7. Қорғаныс газдарында дәнекерлеу процесінде дәнекерлеудің артқы жағын қорғауды қамтамасыз ету.
8. Қарапайым бөлшектерді балқыту.
9. Қарапайым бөлшектердегі, түйіндердегі, құймалардағы раковиналар мен жарықтарды жою.
10. Өңдеу кезінде конструкциялар мен бөлшектерді жылыту.
11. Қарапайым сызбаларды оқу.
12. Газ баллондарын жұмысқа дайындау.
13. Портативті газ генераторларына қызмет көрсету
Білімдер:
2 разряд
1. Айнымалы және тұрақты токты доғалық дәнекерлеуге арналған Қызмет көрсетілетін Электрмен дәнекерлеу машиналары мен аппараттарының, газбен дәнекерлеу және газбен кесу аппаратурасының, газ генераторларының, Электрмен дәнекерлеу автоматтары мен жартылай автоматтардың, оттегі және ацетилен баллондарының, редукциялаушы аспаптардың және дәнекерлеу қыздырғыштарының құрылғысы мен жұмыс принципі,
2. Қолданылатын оттықтарды, редукторларды, баллондарды пайдалану ережесі,
3. Қолғап ұстаудың әдістері мен негізгі әдістері,
4. Дәнекерлеу үшін тігісті кесу формалары,
5. Қорғаныс газында дәнекерлеу кезінде қорғауды қамтамасыз ету ережелері,
6. Дәнекерленген қосылыстардың түрлері және тігістердің түрлері,
7. Дәнекерлеуге арналған бұйымдардың жиектерін дайындау ережесі,
8. Сызбалардағы кесу түрлері және дәнекерлеу белгілері,
9. Дәнекерлеу кезінде қолданылатын электродтардың, дәнекерлеу металының және қорытпалардың, газдар мен сұйықтықтардың негізгі қасиеттері,
10. Допускаемое остаточное давление газа в баллонах,
11. Назначение и марки флюсов, применяемых при сварке,
12. Назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов,
13. Причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения,
14. Характеристику газового пламени,
15. Габариты лома по государственному стандарту
16.Екінші топ бойынша рұқсат беру электр қауіпсіздігі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын басқару
Машықтар:
2 разряд
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау.
2. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз.

1. Проведение подготовительных работ по пайке
2. Идентификация заготовки для процесса пайки на соответствие конструкторско-технологической документации
3. Выполнение технологических операций по пайке согласно технологическому процессу
4. Контроль качества выполненной пайки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по пайке
Навык 1:
Подготовка к паяльной работе
Умения:
1-2 разряд
1. Соблюдать требования инструкции по охране труда на работе.
2. Пользоваться средствами индивидуальной и коллективной защиты;
3. Пользоваться средствами пожаротушения
4. Применять правила оказания первой медицинской помощи.
5. Проводить зачистку кpомок.
6. Производить подготовку к pаботе паяльников, пpипоев, пpиспособлений и выполнение дpугих подготовительных pабот пpи пайке.
7. Производить чистку, запpавку и pегулиpовку нагpевательных пpибоpов.
8. Производить тpавление швов под пайку и изделий пеpед пайкой
9. Пpиготовливать пpипои, кислоты и ванны для лужения.
10. Пpиготовливать составы для всевозможных пpипоев.
11. Производить наладку аппаpатуpы для паяльных pабот.
12. Производить пpавку и изготовление паяльных пpиспособлений.
13. Производить наблюдение за обоpудованием паяльной мастеpской и водоpодной станции
Знания:
1-2 разряд
1. Требования инструкции по охране труда на работе;
2. Правила безопасного выполнения работ;
3. Требования пожарной безопасности;
4. Правила пользования средств индивидуальной защиты.
5. Устpойства паяльного инстpумента, пpиспособлений и пpавила их пpименения;
6. Пpавила эксплуатации нагpевательных устpойств.
7. Способы подготовки pазличных повеpхностей и швов под пайку
8. Поpядок пpиготовления пpипоев
9. Устpойство паяльников и установок для индукционного или контактного нагpева деталей
10. Устpойство pазличного обоpудования, пpиспособлений и инстpументов, пpименяемых пpи пайке
11. Устpойство и пpинцип pаботы теpмоpегулиpующих пpибоpов и нагpевательных печей
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по пайке
Умения:
1-2 разряд
1. Читать чертежи, технологическую документацию по пайке
2. Анализировать исходные данные для выполнения процесса пайки
Знания:
1-2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Идентификация заготовки для процесса пайки на соответствие конструкторско-технологической документации
Навык 1:
Определение соответствия заготовок для пайки конструкторско-технологической документации
Умения:
1-2 разряд

1. Дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Дәнекерлеу процесіне арналған дайындаманың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін сәйкестендіру
3. Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
4. Орындалған дәнекерлеу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Пісіру жұмысына дайындық
Машықтар:
1-2 разряд
1. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
2. Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын пайдалану;
3. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
4. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
5. Жиектерді тазалаңыз.
6. Дәнекерлеу үтіктерінің, дәнекерлердің, құрылғылардың жұмысына дайындық және дәнекерлеу кезінде басқа дайындық жұмыстарын жүргізу.
7. Жылыту құрылғыларын тазалау, толтыру және реттеу.
8. Дәнекерлеу алдында дәнекерленген жіктер мен бұйымдарды оюды жүргізу
9. Қалайылау үшін дәнекерлеуді, қышқылдарды және ванналарды дайындаңыз.
10. Дәнекерлеудің барлық түрлеріне композициялар дайындаңыз.
11. Дәнекерлеу жұмыстарына арналған аппаратураны баптауды жүргізу.
12. Дәнекерлеу құрылғыларын түзету және дайындау.
13. Дәнекерлеу шеберханасы мен сутегі станциясының жабдықтарына бақылау жүргізу
Білімдер:
1-2 разряд
1. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары;
2. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
3. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
4. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
5. Дәнекерлеу құралының құрылғылары, айлабұйымдар және оларды қолдану ережелері;
6. Жылыту құрылғыларын пайдалану ережелері.
7. Дәнекерлеуге әртүрлі беттер мен тігістерді дайындау әдістері
8. Дәнекерлеуді дайындау тәртібі
9. Бөлшектерді индукциялық немесе контактілі жылытуға арналған дәнекерлеу үтіктері мен қондырғыларының құрылғысы
10. Дәнекерлеу кезінде қолданылатын әртүрлі жабдықтардың, құрылғылардың және құралдардың құрылғысы
11. Термореттеу аспаптары мен жылыту пештерінің құрылысы мен жұмыс принципі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дәнекерлеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
1-2 разряд
1. Сызбаларды, дәнекерлеу бойынша технологиялық құжаттаманы оқыңыз
2. Дәнекерлеу процесін орындау үшін бастапқы деректерді талдаңыз
Білімдер:
1-2 разряд
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділік белгілері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Дәнекерлеу процесіне арналған дайындаманың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін сәйкестендіру
Дағды 1:
Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы дәнекерлеуге арналған дайындамалардың сәйкестігін анықтау
Машықтар:
1-2 разряд

1. Определять вид заготовок
2. Анализировать исходные данные для выполнения работ по пайке.
3. Читать конструкторско-технологическую документации
Знания:
1-2 разряд
1. Материаловедение
2. Начертательная геометрия
3. Правила оформления чертежей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение технологических операций по пайке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Получение неразъҰмного соединения деталей посредством пайки
Умения:
1-2 разряд
1. Зачистка кpомок.
2. Пpомывка водой и зачистка швов после пайки.
3. Подготовка к pаботе паяльников, пpипоев, пpиспособлений и выполнение дpугих подготовительных pабот пpи пайке.
4. Чистка, запpавка и pегулиpовка нагpевательных пpибоpов
Знания:
1-2 разряд
1. Устpойство паяльного инстpумента, пpиспособлений и пpавила их пpименения;
2. Пpавила эксплуатации нагpевательных устpойств
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Контроль качества выполненной пайки
Навык 1:
Обеспечивать качество пайки
Умения:
1. Оценить качество произведенной пайки в соответствии с нормативной документацией.
2. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при пайке.
3. Пользоваться измерительными инструментами.
4. Определять визуально дефекты по результатам пайки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва; физико-химических свойств сварного шва.
5. Исправлять дефекты пайки
Знания:
1. Методики обнаружения различных дефектов после паечных работ.
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате пайки.
3. Меры предупреждения дефектов, образуемых в процессе пайки.
4. Способы устранения дефектов пайки
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, терпеливость, дисциплинированность, аккуратность, концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 12.3.003-86. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Работы электросварочные. Требования безопасности;
2) ГОСТ 12.4.250-2019. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Одежда специальная для защиты от искр и брызг расплавленного металла. Технические требования;
3) ГОСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Межгосударственный стандарт. Материалы, используемые в оборудовании. Для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Общие требования;
4) ГОСТ 31596-2012 (ISO 9090:1989). Межгосударственный стандарт. Герметичность оборудования и аппаратуры для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Допустимые скорости внешней утечки газа и метод их измерения;

1. Дайындамалардың түрін анықтаңыз
2. Дәнекерлеу жұмыстарын орындау үшін бастапқы деректерді талдаңыз.
3. Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы оқу
Білімдер:
1-2 разряд
1. Материалтану
2. Сызба геометриясы
3. Сызбаларды жобалау ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Дәнекерлеу арқылы бөлшектердің ажырамас байланысын алу
Машықтар:
1-2 разряд
1. Жиектерді тазарту.
2. Дәнекерлеуден кейін сумен шаю және тігістерді тазалау.
3. Дәнекерлеу үтіктерін, дәнекерлерді, құрылғыларды жұмысқа дайындау және дәнекерлеу кезінде басқа дайындық жұмыстарын орындау.
4. Жылыту аспаптарын тазалау, толтыру және реттеу
Білімдер:
1-2 разряд
1. Дәнекерлеу құралының, айлабұйымдардың құрылғысы және оларды қолдану ережелері;
2. Жылыту құрылғыларын пайдалану ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Орындалған дәнекерлеу сапасын бақылау
Дағды 1:
Дәнекерлеу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес өндірілген дәнекерлеу сапасын бағалау.
2. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз.
3. Өлшеу құралдарын қолданыңыз.
4. Дәнекерлеу нәтижелері бойынша ақауларды көзбен анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы; дәнекерлеудің физика-химиялық қасиеттері.
5. Дәнекерлеу ақауларын түзету
Білімдер:
1. Дәнекерлеу жұмыстарынан кейін әртүрлі ақауларды анықтау әдістері.
2. Дәнекерлеу нәтижесінде пайда болатын беттердегі ақаулардың түрлері.
3. Дәнекерлеу процесінде пайда болатын ақаулардың алдын алу шаралары.
4. Дәнекерлеу ақауларын жою жолдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, шыдамдылық, тәртіптілік, дәлдік, зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 12.3.003-86. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр дәнекерлеу жұмыстары. Қауіпсіздік талаптары;
2) МЕМСТ 12.4.250-2019. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Балқыған металдың ұшқынынан және шашырауынан қорғайтын арнайы киім. Техникалық талаптар;
3) МЕМСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Мемлекетаралық стандарт. Жабдықта қолданылатын материалдар. Газбен дәнекерлеу, кесу және ұқсас процестер үшін. Жалпы талаптар;
4) МЕМСТ 31596-2012 (ISO 9090:1989). Мемлекетаралық стандарт. Газ дәнекерлеу, кесу және осыған ұқсас процестерге арналған жабдықтар мен жабдықтардың герметикалығы. Сыртқы газдың ағуының рұқсат етілген нормалары және оларды өлшеу әдісі;

7212-2-003
Наименование профессии:
Оператор газового резака
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Газорезчик, 1-5 pазpяд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
краткосрочные курсы
Другие возможные наименования профессии:
Газорезчик
Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин
Основная цель деятельности:
Выполнение процесса резки металлов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по газовой резке
2. Выполнение операций по резке согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной резательной работы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по газовой резке
Навык 1:
Подготовка к газовой резке металла
Умения:
1-2 разряд
1. Проверка работоспособности и исправности оборудования
2. Проверка оснащенности поста газовой резки
3. Проверка работоспособности и исправности автоматического оборудования и технологической оснастки
4. Размещение металла на технологической оснастке для выполнения резки
5. Проверка металла на наличие ржавчины, окалины, краски и других загрязнений
6. Зачистка поверхности металла под резку
7. Размещение материала на технологической оснастке для выполнения резки
8. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
9. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты;
10. Использование средств пожаротушения
11. Применение правил оказания первой медицинской помощи.
Знания:
1-2 разряд
1. Пространственное положение сварного шва для резки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей)
2. Сборочные приспособления для сборки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) под резку
3. Методы использования ручного и механизированного инструмента для подготовки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) под резку, зачистки сварных швов и удаления поверхностных дефектов после резки
4. Методы использования измерительных инструментов для контроля собранных элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по резке
6.Требования инструкции по охране труда на работе;

7212-2-003
Кәсіптің атауы:
Газбен кесу операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Газбен кесуші, 1-5 pазpяд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қысқа мерзімді курстар
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Газбен кесуші
Проекциялық аппаратура және газбен кесетін машинаның операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металдарды кесу процесін орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Газбен кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес кесу операцияларын орындау
3. Орындалған кесу жұмыстарының сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Газбен кесу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Металды газбен кесуге дайындық
Машықтар:
1-2 разряд
1. Жабдықтың жұмыс қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру
2. Газ кесу бекетінің жабдықталуын тексеру
3. Автоматты жабдықтар мен технологиялық жабдықтардың жұмыс қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру
4. Кесуді орындау үшін металды Технологиялық жабдыққа орналастыру
5. Металды тоттың, масштабтың, бояудың және басқа ластаушы заттардың бар-жоғын тексеру
6. Металл бетін кесу үшін тазалау
7. Кесуді орындау үшін материалды Технологиялық жабдыққа орналастыру
8. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
9. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану;
10. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
11. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
Білімдер:
1-2 разряд
1. Конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді)кесуге арналған дәнекерлеудің кеңістіктік жағдайы
2. Кесуге арналған Конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) құрастыруға арналған құрастыру құрылғылары
3. Конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) кесуге дайындау, дәнекерленген жіктерді тазалау және кесуден кейін беттік ақауларды жою үшін қолмен және механикаландырылған құралды пайдалану әдістері
4. Құрастырылған конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) геометриялық өлшемдердің кесу жөніндегі конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау үшін өлшеу құралдарын пайдалану әдістері
6.Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары;

7. Правила безопасного выполнения работ;
8. Требования пожарной безопасности;
9. Правила пользования средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по газопламенной резке
Умения:
1-2 разряд
1. Чтение чертежей, технологической документации
2. Анализ исходных данных для выполнения резательной работы.
3. Изучение производственного задания, конструкторской и производственно-технологической документации
Знания:
1-2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Системы допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение операций по резке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Ручная кислоpодная pезка стального легковесного лома
Умения:
1-2 разряд
1. Ручная кислоpодная pезка и pезка бензоpезательными и кеpосиноpезательными аппаpатами стального легковесного лома.
2. Подготовка отливок к pезке, зачистка от пpигаpа, пpибылей и литников и укладка их под pезку.
3. Заpядка и pазpядка газогенеpатоpной установки
Знания:
1-2 разряд
1. Основные пpиемы pезки,
2. Устpойство пpименяемых гоpелок, pезаков, pедуктоpов, баллонов,
3. Цвета окpаски газовых баллонов и пpавила обpащения с ними,
4. Основные свойства газов и жидкостей, пpименяемых пpи pезке металла, и пpавила обpащения с ними
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной резательной работы
Навык 1:
Обеспечивать качество выполненной газовой резки
Умения:
1-2 разряд
1. Оценка качества выпускаемой продукции в соответствии с нормативной
документацией
2. Выявление причин брака, предупреждать возможный брак при резательной работе
3. Использование измерительных инструментов
4. Определение визуальных дефектов по результату резки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре)
Знания:
1-2 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при
отклонении от технологии производства.
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате термической резки.
3. Меры предупреждения дефектов.
4. Способы устранения дефектов.
5. Визуально определять дефекты обработанных поверхностей.
6. Виды дефектов обработанных поверхностей.
7. Способы определения дефектов поверхности.
8. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы.
9. Метрология в объеме, необходимом для выполнения термической резки
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, дисциплинированность, аккуратность, проектное мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:

7. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
9. Жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Газ жалынын кесу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
1-2 разряд
1. Сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқу
2. Кесу жұмыстарын орындау үшін бастапқы деректерді талдау.
3.Өндірістік тапсырманы, конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Білімдер:
1-2 разряд
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйелері, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділік белгілері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес кесу операцияларын орындау
Дағды 1:
Жеңіл салмақтағы Болат сынықтарын қолмен оттегімен кесу
Машықтар:
1-2 разряд
1. Жеңіл салмақты Болат сынықтарын бензинмен және керосинмен кесу машиналарымен қолмен оттегімен кесу және кесу.
2. Құймаларды кесуге дайындау, күйіктен, пайдадан және шыршалардан тазарту және оларды кесуге төсеу.
3. Газ генератор қондырғысын зарядтау және разрядтау
Білімдер:
1-2 разряд
1. Кесудің негізгі әдістері,
2. Қолданылатын оттықтардың, кескіштердің, редукторлардың, баллондардың құрылғысы,
3. Газ баллондарының бояу түстері және олармен жұмыс істеу ережесі,
4. Металды кесу кезінде қолданылатын газдар мен сұйықтықтардың негізгі қасиеттері және олармен жұмыс істеу ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Орындалған кесу жұмыстарының сапасын бақылау
Дағды 1:
Орындалған газ кесудің сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
1-2 разряд
1. Нормативке сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
құжаттамамен
2. Некенің себептерін анықтау, кесу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алу
3. Өлшеу құралдарын қолдану
4. Кесу нәтижесі бойынша визуалды ақауларды анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде)
Білімдер:
1-2 разряд
1. Өндірісте пайда болатын әртүрлі ақауларды анықтау әдістері
өндіріс технологиясынан ауытқу.
2. Термиялық кесу нәтижесінде пайда болатын беттік ақаулардың түрлері.
3. Ақаулардың алдын алу шаралары.
4. Ақауларды жою жолдары.
5. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтаңыз.
6. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері.
7. Беткі ақауларды анықтау әдістері.
8. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасы.
9. Термиялық кесуді орындау үшін қажетті көлемдегі Метрология
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, тәртіптілік, дәлдік, жобалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Подготовка к работе обслуживаемой газорезательной машины
2. Проверка работоспособности и исправности оборудования
3. Проверка оснащенности поста проекционной аппаратуры и газорезательных машин
4. Настройка оборудования проекционной аппаратуры и газорезательных машин
5. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
6. Использование средств индивидуальной и коллективной защиты;
7. Использование средств пожаротушения
8. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
2 разряд
1. Основы светоэлектротехники в пределах выполняемой работы
2. Принцип действия, назначение и устройство отдельных узлов, деталей и систем проекционной аппаратуры, автоколлимационной трубки и газорезательных машин
3. Требования инструкции по охране труда на работе
4. Правила безопасного выполнения работ;
5. Требования пожарной безопасности
6. Правила пользования средств индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по газопламенной резке
Умения:
2 разряд
1. Чтение чертежей, технологической документации
2. Анализ исходных данных для выполнения резательной работы
Знания:
2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Системы допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение операций по резке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Выполнение операций на проекционной аппаратуре и газорезательной машине
Умения:
2 разряд
1. Подготовка к работе обслуживаемой газорезательной машины через пульт управления командо аппарата и проекционной аппаратуры с проверкой исправности электродвигателей, кнопочных выключателей, поджигающего устройства и устройства подачи охлажденного воздуха.
2. Укладка и закрепление на столе командо аппарата копирчертежа с выверкой его относительно положения направляющих машин.
3. Установка оптимального фокусного расстояния при помощи индикаторов и осуществление качественного вхождения фотоголовки в режим копирования.
4. Юстировка оптических элементов с помощью автоколлимационной трубки. Наведение и проектирование изображения чертежа-шаблона (негатива) на разметочный стол при условии отсутствия дистанционного управления, осуществляемого разметчиком.
5. Регулирование силы тока источников и отражателей света.
6. Выявление и устранение мелких неисправностей проектора
Знания:
2 разряд

1. Қызмет көрсетілетін газ кесетін машинаның жұмысына дайындық
2. Жабдықтың жұмыс қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру
3. Посттың проекциялық аппаратураның және газ кесетін машиналардың жарақтандырылуын тексеру
4. Проекциялық аппаратура жабдығын және газ кесетін машиналарды баптау
5. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
6. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану;
7. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
8. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану
Білімдер:
2 разряд
1. Орындалатын жұмыс шегінде Жарық-Электротехника негіздері
2. Проекциялық аппаратураның, автоколлимациялық түтіктің және газ кесетін машиналардың жекелеген тораптарының, бөлшектері мен жүйелерінің жұмыс істеу принципі, мақсаты мен құрылысы
3. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары
4. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
5. Өрт қауіпсіздігі талаптары
6. Жеке қорғану құралдарын пайдалану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Газ жалынын кесу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
2 разряд
1. Сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқу
2. Кесу жұмыстарын орындау үшін бастапқы деректерді талдау
Білімдер:
2 разряд
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйелері, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділік белгілері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес кесу операцияларын орындау
Дағды 1:
Проекциялық аппаратурада және газ кесу машинасында операцияларды орындау
Машықтар:
2 разряд
1. Электр қозғалтқыштарының, түймелі ажыратқыштардың, өрт сөндіру құрылғысының және салқындатылған ауаны беру құрылғысының жарамдылығын тексере отырып, Аппарат командосы мен проекциялық аппаратураның басқару пульті арқылы қызмет көрсетілетін газ кесу машинасын жұмысқа дайындау.
2. Бағыттаушы машиналардың жағдайына қатысты салыстыра отырып, көшірме сызбасы аппаратының командосын үстелге төсеу және бекіту.
3. Индикаторлардың көмегімен оңтайлы фокустық қашықтықты орнату және фото басты көшіру режиміне сапалы енгізуді жүзеге асыру.
4. Оптикалық элементтерді автоколлимациялық түтікпен туралау. Белгілеуші жүзеге асыратын қашықтан басқару болмаған жағдайда, сызба-шаблонның (негативтің) бейнесін белгілеу үстеліне бағыттау және жобалау.
5. Жарық көздері мен шағылыстырғыштардың ток күшін реттеу.
6. Проектордың ұсақ ақауларын анықтау және жою
Білімдер:
2 разряд

16. Карточка профессии "Сварщик полуавтоматической дуговой сварки плавящимся электродом в смеси защитных газов":
Код группы:
7212-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Сварщик полуавтоматической дуговой сварки плавящимся электродом в смеси защитных газов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Новая профессия
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Сварочное дело (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 1 года по профессиям: Нагревальщик (сварщик) металла; Оператор сварочного комплекса; Сварщик; Сварщик арматурных сеток и каркасов; Сварщик изделий из тугоплавких металлов; Сварщик на диффузионно-сварочных установках; Сварщик на лазерных установках; Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки; Сварщик на машинно-контактной сварке; Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках; Сварщик печной сварки труб; Сварщик ручной дуговой сварки в аргоновой среде; Сварщик термитной сварки; Газорезчик; Газосварщик; Оператор газового резака; Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин; Электрогазосварщик; Электросварщик листов и лент; Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах; Электросварщик ручной сварки.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Сварщик
Основная цель деятельности:
Полуавтоматическая дуговая сварка (наплавка) конструкций (изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов) с использованием газов для защиты зоны сварки от влияния атмосферных газов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по полуавтоматической дуговой сварке плавящимся электродом в смеси защитных газов
2. Идентификация заготовки для полуавтоматической дуговой сварки плавящимся электродом в смеси защитных газов на соответствие конструкторско-технологической документации
3. Выполнение операций по полуавтоматической дуговой сварке плавящимся электродом в смеси защитных газов согласно технологическому процессу
4. Контроль качества выполненной работы по полуавтоматической дуговой сварке плавящимся электродом в смеси защитных газов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по полуавтоматической дуговой сварке плавящимся электродом в смеси защитных газов
Навык 1:
Подготовка к полуавтоматической дуговой сварке плавящимся электродом в смеси защитных газов
Умения:

16. Кәсіптің карточкасы "Қорғаныш газдар қоспасындағы балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеуші":
Топтың коды:
7212-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Қорғаныш газдар қоспасындағы балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жаңа мамандық
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандықтар бойынша 1 жылдан кем емес практикалық жұмыс тәжірибесі: металды жылытушы (дәнекерлеуші); дәнекерлеу кешенінің операторы; дәнекерлеуші; арматуралық торлар мен қаңқаларды дәнекерлеуші; отқа төзімді металдардан жасалған бұйымдарды дәнекерлеуші; диффузиялық-дәнекерлеу қондырғыларында дәнекерлеуші; лазерлік қондырғыларда дәнекерлеуші; түйіспелі (престік) дәнекерлеу машиналарында дәнекерлеуші; машиналық-түйіспелі дәнекерлеу машиналарында дәнекерлеуші дәнекерлеуші; электронды-сәулелік дәнекерлеу қондырғыларында дәнекерлеуші; құбырларды пешпен дәнекерлеуші; аргон ортасында қолмен доғалық дәнекерлеуші; термиттік дәнекерлеуші; газ кескіш; газ дәнекерлеуші; газ кескіш Оператор; проекциялық аппаратура мен газ Кескіш машиналардың операторы; электр газ дәнекерлеуші; табақтар мен таспаларды электрмен дәнекерлеуші; Автоматты және жартылай автоматты машиналарда электрмен дәнекерлеуші; қолмен дәнекерлеуші.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Пісіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәнекерлеу аймағын атмосфералық газдардың әсерінен қорғау үшін газдарды пайдалана отырып, әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан) жасалған конструкцияларды (бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) жартылай автоматты доғалық дәнекерлеу (балқыту)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қорғаныш газдар қоспасында балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Жартылай автоматты доғалық дәнекерлеуге арналған дайындаманы конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестендіру
3. Технологиялық процеске сәйкес қорғаныш газдар қоспасында балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
4. Қорғаныш газдар қоспасындағы балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қорғаныш газдар қоспасында балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Қорғаныш газдар қоспасында (ҚГҚ) электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеуге дайындық
Машықтар:

1. Проверять работоспособность и исправность сварочного оборудования и сборочно-сварочных приспособлений
2. Проверять оснащенность поста полуавтоматической дуговой сварки
3. Настраивать оборудование для ПДС согласно технической документации
4. Применять сборочные приспособления для сборки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) под сварку
5. Зачищать ручным или механизированным инструментом элементов конструкции (изделия, узлы, детали) под сварку
6. Выбирать оптимальное из возможных пространственное положение сварного шва для сварки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей)
7. Соблюдать требования инструкции по охране труда на работе.
8. Пользоваться средствами индивидуальной защиты;
9. Пользоваться средствами пожаротушения
10. Применять правила оказания первой медицинской помощи.
11. Использовать средства подготовки защитных газов
Знания:
1. Правила подготовки кромок изделий под сварку в плавящимся электродом в среде защитного газа
2. Основные группы и марки свариваемых материалов
3. Сварочные (наплавочные) материалы
4. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения.
5. Основные типы и устройства для возбуждения и стабилизации сварочной дуги (сварочные осцилляторы)
6. Правила сборки элементов конструкции под сварку
7. Виды и назначение сборочных, технологических приспособлений и оснастки
8. Требования инструкции по охране труда на работе;
9. Правила безопасного выполнения работ;
10. Требования пожарной безопасности;
11. Правила пользования средств индивидуальной защиты.
12. Правила эксплуатации газовых баллонов
13. Определение качества используемых защитных газов
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по полуавтоматической дуговой сварке плавящимся электродом в смеси защитных газов
Умения:
1. Читать чертежи, технологическую документацию по полуавтоматической дуговой сварке плавящимся электродом в смеси защитных газов
2. Анализировать исходные данные для полуавтоматической дуговой сварки плавящимся электродом в смеси защитных газов
Знания:
1. Основы машиностроительного черчения.
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт).
1. Основные типы, конструктивные элементы, размеры сварных соединений и обозначение их на чертежах
2. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости

1. Дәнекерлеу жабдықтары мен құрастыру-дәнекерлеу құрылғыларының жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру
2. ПДС постының жабдықталуын тексеру
3. Техникалық құжаттамаға сәйкес ШЖБ үшін жабдықты баптау
4. Дәнекерлеуге арналған Конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) құрастыруға арналған құрастыру құрылғыларын қолдану
5. Дәнекерлеу үшін конструкция элементтерін (бұйымдар, тораптар, бөлшектер) қолмен немесе механикаландырылған құралмен тазалаңыз
6. Құрылымдық элементтерді (бұйымдарды, тораптарды, Бөлшектерді)дәнекерлеу үшін дәнекерлеудің оңтайлы кеңістіктік орнын таңдаңыз
7. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
8. Жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз;
9. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
10. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
11. Қорғаныс газдарын дайындау құралдарын пайдалану
Білімдер:
1. Қорғаныш газ ортасында балқитын электродпен дәнекерлеуге бұйымдардың жиектерін дайындау ережесі
2. Дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары
3. Дәнекерлеу (Балқыту) материалдары
4. Дәнекерлеу және қосалқы жабдықтардың құрылымы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану ережелері және қолдану саласы.
5. Дәнекерлеу доғасын қоздыруға және тұрақтандыруға арналған негізгі типтер мен құрылғылар (дәнекерлеу осцилляторлары)
6. Дәнекерлеу үшін құрылымдық элементтерді құрастыру ережелері
7. Құрастыру, Технологиялық айлабұйымдар мен жарақтардың түрлері мен мақсаты
8. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары;
9. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
10. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
11. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
12. Газ баллондарын пайдалану ережесі
13. Қолданылатын қорғаныс газдарының сапасын анықтау
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қорғаныш газдар қоспасындағы балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
1. Қорғаныс газдарының қоспасында балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеу бойынша сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз
2. Қорғаныс газдарының қоспасында балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеуге арналған бастапқы деректерді талдау
Білімдер:
1. Машина жасау сызбасының негіздері.
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі.
1. Дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері, өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу
2. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері

3. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
4. Основы сварочного дела
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Идентификация заготовки для полуавтоматической дуговой сварки плавящимся электродом в смеси защитных газов на соответствие конструкторско-технологической документации
Навык 1:
Определение соответствия заготовок для полуавтоматической дуговой сварки плавящимся электродом в смеси защитных газов конструкторско-технологической документации
Умения:
1. Определять вид заготовок.
2. Читать конструкторско-технологическую документации.
3. Читать и анализировать сопроводительную документацию на заготовки, комплектующие детали и сборочные единицы.
Знания:
1. Материаловедение
2. Начертательная геометрия
3. Правила оформления чертежей
4.Основы сварочного дела.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение операций по полуавтоматической дуговой сварке плавящимся электродом в смеси защитных газов согласно технологическому процессу
Навык 1:
Полуавтоматическая дуговая сварка простых деталей плавящимся электродом в смеси защитных газов
Умения:
1. Выбирать режим подогрева и порядок проведения работ по предварительному, сопутствующему (межслойному) подогреву металла
2. Владеть техникой предварительного, сопутствующего (межслойного) подогрева металла в соответствии с требованиями производственно-технологической документации по сварке
3. Владеть техникой полуавтоматической дуговой сварки простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном пространственном положении сварного шва
4. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные полуавтоматической дуговой сварки детали на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке
5. Владеть техникой полуавтоматической дуговой сварки ответственных конструкций в камерах с контролируемой атмосферой
6. При выявлении дефектов самостоятельно вырезать и заваривать места дефектов заново.
7. Устанавливать режимы сварки согласно технологическому процессу
Знания:
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых полуавтоматических дуговых сварок, и обозначение их на чертежах
2. Основные группы и марки материалов, свариваемых полуавтоматических дуговых сварок
3. Сварочные (наплавочные) материалы для полуавтоматической дуговой сварки
4. Правила эксплуатации газовых баллонов
5. Техника и технология полуавтоматической дуговой сварки для сварки простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва

3. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу.
4. Дәнекерлеу негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жартылай автоматты доғалық дәнекерлеуге арналған дайындаманы конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестендіру
Дағды 1:
Жартылай автоматты доғалық дәнекерлеуге арналған дайындамалардың конструкторлық-технологиялық құжаттаманың қорғаныш газдар қоспасындағы балқитын электродпен сәйкестігін анықтау
Машықтар:
1. Дайындамалардың түрін анықтаңыз.
2. Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы оқу.
3. Дайындамаларға, компоненттерге және құрастыру қондырғыларына арналған ілеспе құжаттаманы оқып, талдаңыз.
Білімдер:
1. Материалтану
2. Сызба геометриясы
3. Сызбаларды жобалау ережелері
4.Дәнекерлеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Технологиялық процеске сәйкес қорғаныш газдар қоспасында балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Қарапайым бөлшектерді қорғаныш газдар қоспасындағы балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеу (ЖАДД)
Машықтар:
1. Жылыту режимін және металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) жылыту бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібін таңдау
2. Дәнекерлеу жөніндегі өндірістік-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) қыздыру техникасын меңгеру
3. Дәнекерлеудің төменгі, тік кеңістіктік жағдайында жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерінің ШЖБ техникасын меңгеру
4. Дәнекерлеу бойынша конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттаманың талаптарына геометриялық өлшемдердің сәйкестігіне өлшеу құралын қолдана отырып дәнекерленген ШЖК бөлшектерін бақылау
5. Бақыланатын атмосферасы бар камераларда жауапты конструкциялардың ПДС техникасын меңгеру
6. Егер ақаулар анықталса, ақаулардың орнын өзіңіз кесіп, қайтадан қайнатыңыз.
7. Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу режимдерін орнату
Білімдер:
1. PDS орындайтын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу
2. Дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары
3. ПДС үшін Дәнекерлеу (Балқыту) материалдары
4. Газ баллондарын пайдалану ережесі
5. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайында жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін дәнекерлеуге арналған ПДС техникасы мен технологиясы

6. Специализированные функции (возможности) сварочного оборудования для полуавтоматической дуговой сварки и плазменной резки
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Контроль качества выполненной работы по полуавтоматической дуговой сварке плавящимся электродом в смеси защитных газов
Навык 1:
Управление качеством полуавтоматической дуговой сварки плавящимся электродом в смеси защитных газов
Умения:
1. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренных полуавтоматических дуговых сварок деталей на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке.
2. Выявлять методами визуального осмотра и неразрушающего контроля дефекты и самостоятельно исправлять их
Знания:
1. Причины возникновения и меры предупреждения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых (наплавляемых) изделиях.
2. Причины возникновения дефектов сварных швов, способы их выявления, анализа, предупреждения и исправления.
3. Методы контроля и испытаний ответственных сварных конструкций.
4. Порядок исправления дефектов сварных швов
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость, аккуратность, выносливость и усердие, устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 12.3.003-86. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Работы электросварочные. Требования безопасности;
2) ГОСТ 12.4.250-2019. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Одежда специальная для защиты от искр и брызг расплавленного металла. Технические требования;
3) ГОСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Межгосударственный стандарт. Материалы, используемые в оборудовании. Для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Общие требования;

6. ПДС және плазмалық кесуге арналған дәнекерлеу жабдығының мамандандырылған функциялары (мүмкіндіктері)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Қорғаныш газдар қоспасындағы балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Қорғаныш газдар қоспасындағы балқитын электродпен жартылай автоматты доғалық дәнекерлеу (ЖАДД) сапасын басқару
Машықтар:
1. Геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне дәнекерленген ПДС бөлшектерін өлшеу құралын қолдана отырып бақылау.
2. Визуалды тексеру және бұзбайтын бақылау әдістерімен ақауларды анықтау және оларды өз бетінше түзету
Білімдер:
1. Дәнекерленетін (балқытылатын) бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептері мен алдын алу шаралары.
2. Дәнекерлеу ақауларының себептері, оларды анықтау, талдау, ескерту және түзету әдістері.
3. Жауапты дәнекерленген конструкцияларды бақылау және сынау әдістері.
4. Дәнекерленген жіктердің ақауларын түзету тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, ауызекі сөйлеу дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 12.3.003-86. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр дәнекерлеу жұмыстары. Қауіпсіздік талаптары;
2) МЕМСТ 12.4.250-2019. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Балқыған металдың ұшқынынан және шашырауынан қорғайтын арнайы киім. Техникалық талаптар;
3) МЕМСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Мемлекетаралық стандарт. Жабдықта қолданылатын материалдар. Газбен дәнекерлеу, кесу және ұқсас процестер үшін. Жалпы талаптар;

2. Производить подгонку, предварительную очистку торцов свариваемых деталей механическим или химическим способом
3. Производить стыковую сварку в зажимах-электродах под осевым усилием.
4. Выбирать режимы и определять основные технологические параметры машин стыковой контактной сварки.
5. Определять структуру и прочностные показатели сварочных соединений для стыковой контактной сварки
6. Зачищать детали и изделия после стыковой контактной сварки
Знания:
3-4 разряд
1. Технологии стыковой контактной сварки.
2. Основы электротехники в пределах выполняемой работы
3. Правила установки заданного режима
4. Классификация, основные узлы машин для стыковой сварки
5. Привод сжатия и осадки. Зажимные устройства.
6. Пускорегулирующая аппаратура для стыковой контактной сварки
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Точечная сварка на машинах контактной сварки
Умения:
3-4 разряд
1. Производить точечную контактную сварку изделий, узлов и констpукций из углеродистой стали и инструмента, констpукций и трубопроводов из конструкционной, цветных металлов, сплавов, неметаллических материалов.
2. Контролировать контактное сопротивление при точечной сварке
3. Определять сварные точки и зоны термического влияния
4. Производить точечную контактную сварку.
5. Выбирать режимы и определять основные технологические параметры машин точечной контактной сварки.
6. Определять структуру и прочностные показатели сварочных соединений для точечной контактной сварки
7. Зачищать детали и изделия после точечной контактной сварки
Знания:
3-4 разряд
1. Технологии точечной контактной сварки.
2. Основы электротехники в пределах выполняемой работы;
3. Пpавила установки заданного режима;
4. Классификация, основные узлы машин для точечной контактной сварки
5. Привод сжатия и осадки. Зажимные устройства. Пускорегулирующая аппаратура для точечной контактной сварки
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной работы по контактной сварке
Навык 1:
Обеспечивать качество контактной сварки
Умения:
3-4 разряд
1. Определять визуально дефекты по результатам контактной сварки на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации
2. Пользоваться измерительными инструментами
3. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при сварочной работе
4. Исправлять выявленные дефекты при контактной сварке
5. Оценить качество контактной сварки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва;

2. Дәнекерленетін бөлшектердің ұштарын механикалық немесе химиялық тәсілмен сәйкестендіруді, алдын ала тазалауды жүргізу
3. Осьтік күшпен электрод қысқыштарында түйіспелі дәнекерлеуді жүргізу.
4. Режимдерді таңдап, түйіспелі дәнекерлеу машиналарының негізгі технологиялық параметрлерін анықтаңыз.
5. Түйіспелі түйіспелі дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу қосылыстарының құрылымы мен беріктік көрсеткіштерін анықтау
6. Түйіспелі дәнекерлеуден кейін бөлшектер мен бұйымдарды тазалаңыз
Білімдер:
3-4 разряд
1. Түйіспелі дәнекерлеу технологиясы.
2. Орындалатын жұмыс шегінде Электротехника негіздері
3. Берілген режимді орнату ережелері
4. Жіктеу, дәнекерлеу машиналарының негізгі тораптары
5. Қысу жетегі және жауын-шашын. Қысқыш құрылғылар.
6. Түйіспелі түйіспелі дәнекерлеуге арналған іске қосу реттеу аппаратурасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Түйіспелі пісіру машиналарында нүктелі пісіру
Машықтар:
3-4 разряд
1. Көміртекті болаттан және аспаптан жасалған бұйымдарды, тораптар мен конструкцияларды, конструкциялық, түсті металдардан, қорытпалардан, металл емес материалдардан жасалған конструкциялар мен құбырларды нүктелік түйіспелі дәнекерлеуді жүргізу.
2. Нүктелік дәнекерлеу кезінде жанасу кедергісін бақылау
3. Дәнекерленген нүктелер мен термиялық әсер ету аймақтарын анықтаңыз
4. Нүктелік контактілі дәнекерлеуді жасаңыз.
5. Нүктелік контактілі дәнекерлеу машиналарының режимдерін таңдап, негізгі технологиялық параметрлерін анықтаңыз.
6. Нүктелік контактілі дәнекерлеу үшін дәнекерлеу қосылыстарының құрылымы мен беріктік көрсеткіштерін анықтаңыз
7. Бөлшектерді және бұйымдарды нүктелік дәнекерлеуден кейін тазалаңыз
Білімдер:
3-4 разряд
1. Нүктелік дәнекерлеу технологиясы.
2. Орындалатын жұмыс шегінде Электротехника негіздері;
3. Берілген режимді орнату ережелері;
4. Жіктеу, нүктелік дәнекерлеу машиналарының негізгі тораптары
5. Қысу жетегі және жауын-шашын. Қысқыш құрылғылар. Нүктелік контактілі дәнекерлеуге арналған іске қосу-реттеу аппаратурасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Контактілі дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Байланыс дәнекерлеу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
3-4 разряд
1. Контактілі дәнекерлеу нәтижелері бойынша ақауларды конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін көзбен анықтау
2. Өлшеу құралдарын қолданыңыз
3. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз
4. Контактілі дәнекерлеу кезінде анықталған ақауларды түзетіңіз
5. Контактілі дәнекерлеу сапасын бағалау: қолайлы сыртқы түрі( сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы;

1. Проведение подготовительных работ по электронно-лучевой сварке
2. Выполнение операций по электронно-лучевой сварке согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной электронно-лучевой сварки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по электронно-лучевой сварке
Навык 1:
Подготовка к электронно-лучевой сварке
Умения:
3-4 разряд
1. Проверять работоспособность и исправность машин электронно-лучевой сварки.
2. Проверять оснащенность поста электронно-лучевой сварки
3. Настраивать оборудование для электронно-лучевой сварки (наплавки).
4. Производить наладку сварных установок и устанавливать режимы сварки в зависимости от марки и толщины свариваемых металлов, а также от типа соединений
5. Обслуживать вакуумные системы, вакуумные насосы и агрегаты для сварки
6. Зачищать ручным или механизированным инструментом элементы конструкции (изделия, узлы, детали) под электронно-лучевую сварку
7. Пользоваться средствами индивидуальной защиты;
8. Пользоваться средствами пожаротушения
9. Применять правила оказания первой медицинской помощи.
10. Обслуживать многопозиционное оборудование пpи работе без наладчиков.
11. Обслуживать установки с дифференциальной откачкой рабочей камеры и электронно-лучевой пушкой
12. Обслуживать высоковакуумные системы с автоматическим управлением или с непрерывным циклом производства
Знания:
3-4 разряд
1. Принцип действия применяемых машин для электронно-лучевой сварки и правила их обслуживания;
2. Основные свойства свариваемых материалов и материалов излучателей;
3. Назначение и условия применения контрольно-измерительных приборов;
4. Пространственных положений сварного шва для электронно-лучевой сварки элементов конструкции в зависимости от материала и толщины (изделий, узлов, деталей)
5. Требования инструкции по охране труда на работе;
6. Правила безопасного выполнения работ;
7. Требования пожарной безопасности;
8. Правила пользования средств индивидуальной и коллективной защиты.
9. Электpические и кинематические схемы упpавления электpонно-лучевых установок
10. Констpукции обслуживаемых установок, влияние геометpии электpонно-лучевой пушки на электpические паpамеpты, качество сварных соединений.
11. Основы вакуумной техники, электpоники и основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по электронно-лучевой сварке
Умения:
3-4 разряд

1. Электронды-сәулелік дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес электронды-сәулелік дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
3. Орындалған электронды-сәулелік дәнекерлеу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Электронды-сәулелік дәнекерлеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Электронды-сәулелі пісіруге дайындау
Машықтар:
3-4 разряд
1. Электронды-сәулелік дәнекерлеу машиналарының жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру.
2. Электронды-сәулелік дәнекерлеу бекетінің жабдықталуын тексеру
3. Катодты сәулелік дәнекерлеуге арналған жабдықты теңшеңіз.
4. Дәнекерленген металдардың маркасы мен қалыңдығына, сондай-ақ қосылыстардың түріне байланысты дәнекерлеу қондырғыларын баптау және дәнекерлеу режимдерін орнату
5. Вакуумдық жүйелерге, вакуумдық сорғыларға және дәнекерлеу қондырғыларына қызмет көрсету
6. Қолмен немесе механикаландырылған құралмен конструкция элементтерін (бұйымдар, тораптар, бөлшектер) электронды-сәулелік дәнекерлеуге тазалаңыз
7. Жеке қорғаныс құралдарын қолданыңыз;
8. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану
9. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
10. Реттегіштерсіз жұмыс істеу кезінде көп позициялы жабдыққа қызмет көрсету.
11. Жұмыс камерасының дифференциалды сорғышы және катодты сәулелік зеңбірегі бар қондырғыларға қызмет көрсету
12. Автоматты басқарылатын немесе үздіксіз өндіріс циклі бар жоғары вакуумдық жүйелерге қызмет көрсету
Білімдер:
3-4 разряд
1. Қолданылатын электронды-сәулелік дәнекерлеу машиналарының жұмыс принципі және оларға қызмет көрсету ережелері;
2. Дәнекерленетін материалдар мен Эмитент материалдарының негізгі қасиеттері;
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен қолдану шарттары;
4. Материалға және қалыңдығына (бұйымдарға, Тораптарға, бөлшектерге)байланысты конструкция элементтерін электронды-сәулелік дәнекерлеуге арналған дәнекерлеудің кеңістіктік позициялары
5. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары;
6. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
7. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
8. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
9. Электронды-сәулелік қондырғыларды басқарудың электрлік және кинематикалық схемалары
10. Қызмет көрсетілетін қондырғылардың конструкциялары, электронды-сәулелік зеңбірек геометриясының электр параметрлеріне әсері, дәнекерленген қосылыстардың сапасы.
11. Орындалатын жұмыс шегінде вакуумдық техника, электроника және Электротехника негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Электронды-сәулелік дәнекерлеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
3-4 разряд

1. Читать чертежи, технологическую документацию по электронно-лучевой сварке.
2. Анализировать исходные данные для выполнения электронно-лучевой сварки
Знания:
3-4 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Системы допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначений на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
5. Обозначения сварных швов на чертежах
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение операций по электронно-лучевой сварке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Сваpка деталей из одноpодных по составу металлов посредством электронно-лучевой сварки
Умения:
3-4 разряд
1. Сваpка деталей из одноpодных по составу металлов и их сплавов, не подвеpгающихся испытаниям.
2. Участие в наладке сваpочных установок и машин.
3. Подбоp pежимов и подналадка их в пpоцессе pаботы.
4. Обслуживание вакуумной системы, вакуумных насосов и агpегатов.
5. Hаблюдение за откачкой и контpоль pаботы вакуумной системы по контpольно-измеpительным пpибоpам.
6. Обслуживание питающих устpойств высокого напpяжения сваpочных установок
Знания:
3-4 разряд
1. Пpинцип pаботы обслуживаемых установок.
2. Основное назначение схемы включения и выключения электpонно-лучевых установок,
3. Основы электpотехники в пpеделах выполняемой pаботы.
4. Пpавила упpавления механизмами пеpемещения изделий, питанием электpомагнитной пушки и электpомагнитными линзами.
5. Пpоцесс откачки и необходимую степень вакуума.
6. Пpавила pаботы с высоковольтным обоpудованием и его источниками питания.
7. Основные свойства сваpиваемых матеpиалов.
8. Виды сваpных соединений и швов
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной электронно-лучевой сварки
Навык 1:
Обеспечивать качество работ по электронно-лучевой сварке
Умения:
3-4 разряд
1. Оценить качество выпускаемой продукции в соответствии с нормативной документацией.
2. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при сварочной работе.
3. Пользоваться измерительными инструментами.
4. Определять визуально дефекты по результатам сварки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва; физико-химических свойств сварного шва.
5. Исправлять дефекты сварного шва при электронно-лучевой сварке
Знания:
3-4 разряд
1. Государственные стандаpты на сваpные соединения шва.

1. Электрондық сәулелік дәнекерлеу бойынша сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз.
2. Катодты сәулелік дәнекерлеуді орындау үшін бастапқы деректерді талдаңыз
Білімдер:
3-4 разряд
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйелері, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділіктің белгіленуі
5. Сызбалардағы дәнекерленген тігістерді белгілеу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес электронды-сәулелік дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Электронды-сәулелік дәнекерлеу арқылы құрамы бойынша біртекті металдардан жасалған Бөлшектерді дәнекерлеу
Машықтар:
3-4 разряд
1. Құрамы бойынша біртекті металдардан және олардың қорытпаларынан сынақтан өтпейтін Бөлшектерді дәнекерлеу.
2. Дәнекерлеу қондырғылары мен машиналарын баптауға қатысу.
3. Режимдерді таңдау және оларды жұмыс барысында реттеу.
4. Вакуумдық жүйеге, вакуумдық сорғылар мен агрегаттарға қызмет көрсету.
5. Бақылау-өлшеу аспаптары бойынша вакуумдық жүйенің айдауын бақылау және жұмысын бақылау.
6. Дәнекерлеу қондырғыларының жоғары кернеулі қоректендіру құрылғыларына қызмет көрсету
Білімдер:
3-4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін қондырғылардың жұмыс принципі.
2. Катодты-сәулелік қондырғыларды қосу және өшіру схемасының негізгі мақсаты,
3. Орындалатын жұмыс шегінде Электротехника негіздері.
4. Бұйымдарды жылжыту механизмдерін, электромагниттік зеңбіректің қоректенуін және электромагниттік линзаларды басқару қағидалары.
5. Сору процесі және вакуумның қажетті дәрежесі.
6. Жоғары вольтты жабдықпен және оның қуат көздерімен жұмыс істеу ережелері.
7. Дәнекерленетін материалдардың негізгі қасиеттері.
8. Дәнекерленген қосылыстар мен тігістердің түрлері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Орындалған электронды-сәулелік дәнекерлеу сапасын бақылау
Дағды 1:
Электронды-сәулелік дәнекерлеу жұмыстарының сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
3-4 разряд
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау.
2. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз.
3. Өлшеу құралдарын қолданыңыз.
4. Дәнекерлеу нәтижелері бойынша ақауларды көзбен анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы; дәнекерлеудің физика-химиялық қасиеттері.
5. Катодты сәулелік дәнекерлеу кезінде дәнекерлеу ақауларын түзетіңіз
Білімдер:
3-4 разряд
1. Дәнекерлеуге арналған мемлекеттік стандарттар.

2. Методики обнаружения различных дефектов сварного шва при электронно-лучевой сварке.
3. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате сварных работ.
4. Меры предупреждения дефектов.
5. Способы устранения дефектов при электронно-лучевой сварке
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, аккуратность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 12.3.003-86. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Работы электросварочные. Требования безопасности;
2) ГОСТ 12.4.250-2019. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Одежда специальная для защиты от искр и брызг расплавленного металла. Технические требования;
3) ГОСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Межгосударственный стандарт. Материалы, используемые в оборудовании. Для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Общие требования;
4) ГОСТ 31596-2012 (ISO 9090:1989). Межгосударственный стандарт. Герметичность оборудования и аппаратуры для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Допустимые скорости внешней утечки газа и метод их измерения;
5) ГОСТ ISO 15609-3-2020. Межгосударственный стандарт. Технические требования и аттестация процедур сварки металлических материалов. Технические требования к процедуре сварки. Часть 3. Электронно-лучевая сварка.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках
3,4
Сварщики
4
Газорезчики
4
Супервайзер (бригадир)
19. Карточка профессии "Электрогазосварщик":
Код группы:
7212-2
Код наименования занятия:
7212-2-005
Наименование профессии:
Электрогазосварщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Электрогазосварщик, 2-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Сварочное дело (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 1 года по профессиям: Нагревальщик (сварщик) металла; Оператор сварочного комплекса; Сварщик; Сварщик арматурных сеток и каркасов; Сварщик изделий из тугоплавких металлов; Сварщик на диффузионно-сварочных установках; Сварщик на лазерных установках; Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки; Сварщик на машинно-контактной сварке; Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках; Сварщик печной сварки труб; Сварщик ручной дуговой сварки в аргоновой среде; Сварщик термитной сварки; Газорезчик; Газосварщик; Оператор газового резака; Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин; Электрогазосварщик; Электросварщик листов и лент; Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах; Электросварщик ручной сварки.
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Газосварщик
Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах
Электрогазосварщик-врезчик
Основная цель деятельности:
Сварка различных изделий из металла (узлов металлоконструкций, трубопровода, деталей машин и механизмов и т.д.)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по сварке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной работы по сварке
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по сварке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Сваpка пpостых деталей и конструкций из констpукционных сталей
Умения:
3-4 разряд
1. Ручная дуговая, плазменная, газовая сварка средней сложности деталей, автоматическая и полуавтоматическая сварка простых деталей, узлов и конструкций из конструкционных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов средней сложности и сложных деталей, узлов, конструкций и трубопроводов из углеродистых сталей во всех пространственных положениях сварного шва.
2. Ручная кислородная плазменная и газовая прямолинейная и криволинейная резка в различных положениях металлов, простых, средней сложности и сложных деталей из углеродистых и легированных сталей, цветных металлов и сплавов по разметке вручную на переносных, стационарных и плазмоpезательных машинах во всех положениях сварного шва.
3. Ручная кислородная резка и резка бензорезательными и кеpосиноpезательными аппаратами на заданные размеры с выделением отходов цветных металлов и с сохранением или вырезом узлов и частей машины.
4. Ручное дуговое и электродуговое воздушное строгание простых, средней сложности и сложных деталей из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов в различных положениях.
5.Кислоpоднофлюсовая резка деталей из высокохромистых и хpомистоникелевых сталей и чугуна.
6.Кислородная резка судовых объектов на плаву.
7.Автоматическая и механическая сварка средней сложности и сложных аппаратов, узлов, конструкций трубопроводов из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов.
8.Автоматическая сварка ответственных сложных строительных и технологических конструкций, работающих в сложных условиях.
9.Сварка конструкций из чугуна.

2. Катодты сәулелік дәнекерлеу кезінде дәнекерлеудің әртүрлі ақауларын анықтау әдістері.
3. Дәнекерлеу жұмыстары нәтижесінде пайда болатын беттердегі ақаулардың түрлері.
4. Ақаулардың алдын алу шаралары.
5. Катодты сәулелік дәнекерлеу кезінде ақауларды жою әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 12.3.003-86. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр дәнекерлеу жұмыстары. Қауіпсіздік талаптары;
2) МЕМСТ 12.4.250-2019. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Балқыған металдың ұшқынынан және шашырауынан қорғайтын арнайы киім. Техникалық талаптар;
3) МЕМСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Мемлекетаралық стандарт. Жабдықта қолданылатын материалдар. Газбен дәнекерлеу, кесу және ұқсас процестер үшін. Жалпы талаптар;
4) МЕМСТ 31596-2012 (ISO 9090:1989). Мемлекетаралық стандарт. Газ дәнекерлеу, кесу және осыған ұқсас процестерге арналған жабдықтар мен жабдықтардың герметикалығы. Сыртқы газдың ағуының рұқсат етілген нормалары және оларды өлшеу әдісі;
5) МЕМСТ ISO 15609-3-2020. Мемлекетаралық стандарт. Металл материалдарға дәнекерлеу процедураларының техникалық талаптары және сертификаттауы. Дәнекерлеу процедурасына қойылатын техникалық талаптар. Бөлім 3. Электрондық сәулелік дәнекерлеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Электрондық сәулелік пісіру қондырғысындағы пісіруші
3,4
Пісірушілер
4
Газбен кесушілер
4
Супервайзер (бригадир)
19. Кәсіптің карточкасы "Электр газбен пісіруші":
Топтың коды:
7212-2
Қызмет атауының коды:
7212-2-005
Кәсіптің атауы:
Электр газбен пісіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Электр газбен пісіруші, 2-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандықтар бойынша 1 жылдан кем емес практикалық жұмыс тәжірибесі: металды жылытушы (дәнекерлеуші); дәнекерлеу кешенінің операторы; дәнекерлеуші; арматуралық торлар мен қаңқаларды дәнекерлеуші; отқа төзімді металдардан жасалған бұйымдарды дәнекерлеуші; диффузиялық-дәнекерлеу қондырғыларында дәнекерлеуші; лазерлік қондырғыларда дәнекерлеуші; түйіспелі (престік) дәнекерлеу машиналарында дәнекерлеуші; машиналық-түйіспелі дәнекерлеу машиналарында дәнекерлеуші дәнекерлеуші; электронды-сәулелік дәнекерлеу қондырғыларында дәнекерлеуші; құбырларды пешпен дәнекерлеуші; аргон ортасында қолмен доғалық дәнекерлеуші; термиттік дәнекерлеуші; газ кескіш; газ дәнекерлеуші; газ кескіш Оператор; проекциялық аппаратура мен газ Кескіш машиналардың операторы; электр газ дәнекерлеуші; табақтар мен таспаларды электрмен дәнекерлеуші; Автоматты және жартылай автоматты машиналарда электрмен дәнекерлеуші; қолмен дәнекерлеуші.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Газбен пісіруші
Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші
Электр-газбен пісіруші-оюшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі металл бұйымдарын дәнекерлеу (металл конструкцияларының тораптары, құбыржолдары, машиналар мен механизмдердің бөлшектері және т. б.)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу операцияларын орындау
2. Дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу операцияларын орындау
Дағды 1:
Құрылымдық болаттан жасалған қарапайым бөлшектер мен конструкцияларды дәнекерлеу
Машықтар:
3-4 разряд
1. Қолмен доғалық, плазмалық, газбен дәнекерлеу, қарапайым бөлшектерді, құрылымдық болаттардан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған тораптар мен конструкцияларды және бөлшектердің күрделілігі орташа бөлшектерді, тораптарды, конструкциялар мен көміртекті болаттан жасалған құбырларды төбеден басқа барлық тігіс позицияларында Автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеу.
2. Дәнекерлеудің барлық позицияларында тасымалданатын, стационарлық және плазмалық кескіш машиналарда қолмен таңбалау бойынша көміртекті және легирленген болаттардан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді металдардың әртүрлі позицияларында оттекті плазмалық түзу сызықты және қисық сызықты кесу.
3. Түсті металдардың қалдықтарын бөле отырып және машинаның тораптары мен бөліктерін сақтай отырып немесе қиа отырып, бензин кесетін және керосин кесетін аппараттармен Берілген өлшемдерге қолмен оттегімен кесу және кесу.
4. Әртүрлі позициялардағы әртүрлі болаттардан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді қолмен доғалық ауа жоспарлауы.
5. Раковиналар мен
Білімдер:
3-4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін Электрмен дәнекерлеу және плазмалық кескіш машиналардың, газбен дәнекерлеу аппаратурасының, автоматтардың, жартылай автоматтардың және плазмотронның құрылғысы,
2. Дәнекерлеу тігісіне және ауамен жоспарлаудан кейінгі беттерге қойылатын талаптар,
3. Болат маркаларына байланысты электродтардың маркаларын таңдау әдістері,
4. Электродтардың қасиеттері мен маңызы,
5. Дәнекерлеу құрылымын, оларды сынау тәсілдерін және бақылау түрлерін,
6. Дәнекерлеуге және дәнекерлеуге бөлшектер мен тораптарды дайындау ережесі,
7. Металл маркасына және оның қалыңдығына байланысты металды қыздыру режимін таңдау ережелері,
8. Дәнекерленетін бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептері және олардың алдын алу шаралары,
9. Әртүрлі болаттан жасалған Бөлшектерді дәнекерлеу мен балқытудың негізгі технологиялық әдістері,

1. Выполнение технологических операций по пайке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной пайки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение технологических операций по пайке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Получение неразъҰмного соединения деталей посредством пайки
Умения:
3-4 разряд
1. Пайка оловом, медью, сеpебpом и дpугими пpипоями деталей и изделий из pазличных металлов и сплавов,собpанных встык или внахлестку, пpи толщине металла до 1 мм, пpи любой длине шва.
2. Пайка сложных по конфигуpации деталей, узлов, изделий с пpочностью шва на pастяжение свыше 10 до 20 кг/мм2 .
3. Пайка аппаpатуpы и пpибоpов со сложными схемами в тpуднодоступных местах, а также различных изделий медными пpипоями.
4. Пpиготовление составов для всевозможных пpипоев.
5. Hаладка аппаpатуpы для паяльных pабот.
6. Пpовеpка качества пайки.
7. Пайка в печах пpи нагpеве деталей токами высокой частоты, электpической дугой и газовыми гоpелками под pуководством паяльщика более высокой квалификации
Знания:
3-4 разряд
1. Основы пpоцесса пайки и тpебования, пpедъявляемые к детали, узлу, изделию после пайки,
2. Устpойство паяльников и установок для индукционного или контактного нагpева деталей,
3. Способы опpеделения темпеpатуpы нагpева изделий для пайки,
4. Устpойство и пpинцип pаботы контpольно-измеpительных пpибоpов и аппаpатуpы, пpименяемых для контpоля пайки,
5. Влияние темпеpатуpы на стpуктуpу металлов и сплавов и их металлические свойства
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной пайки
Навык 1:
Обеспечивать качество пайки
Умения:
3-4 разряд
1. Оценить качество произведенной пайки в соответствии с нормативной документацией.
2. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при пайке.
3. Пользоваться измерительными инструментами.
4. Определять визуально дефекты по результатам пайки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва; физико-химических свойств сварного шва.
5. Исправлять дефекты пайки
Знания:
3-4 разряд
1. Устройство, технические характеристики, правила эксплуатации и технического обслуживания оборудования и механизмов печи, сифонов, фурм, форсунок, кессонов, желобов, загрузочного и разливочного оборудования печи, систем транспортировки продуктов плавки и газоотведения, технологической обвязки печей, вспомогательного оборудования, сооружений и устройств, погрузочно-разгрузочных механизмов плавильного передела

1. Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
2. Орындалған дәнекерлеу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Дәнекерлеу арқылы бөлшектердің ажырамас байланысын алу
Машықтар:
3-4 разряд
1. Металлдың қалыңдығы 1 мм-ге дейін, тігістің кез келген ұзындығында ұшынан немесе қабаттасып жиналған әртүрлі металдар мен қорытпалардан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды қалайымен, мыспен,күміспен және басқа да Дәнекерлеумен дәнекерлеу.
2. 10-нан 20 кг/мм2-ге дейін созылу беріктігі бар күрделі бөлшектерді, тораптарды, бұйымдарды дәнекерлеу .
3. Қол жетпейтін жерлерде күрделі схемалары бар аппаратуралар мен аспаптарды, сондай-ақ әртүрлі бұйымдарды мыс Дәнекерлеумен дәнекерлеу.
4. Дәнекерлеудің барлық түрлеріне композициялар дайындау.
5. Дәнекерлеу жұмыстарына арналған аппаратураны баптау.
6. Дәнекерлеу сапасын тексеру.
7. Жоғары білікті дәнекерлеушінің басшылығымен бөлшектерді жоғары жиілікті токтармен, электр доғасымен және газ оттықтарымен қыздыру кезінде пештерде дәнекерлеу
Білімдер:
3-4 разряд
1. Дәнекерлеу процесінің негіздері және дәнекерлеуден кейінгі бөлікке, түйінге, өнімге қойылатын талаптар,
2. Бөлшектерді индукциялық немесе контактілі жылытуға арналған дәнекерлеу үтіктері мен қондырғыларының құрылғысы,
3. Дәнекерлеуге арналған бұйымдардың қызу температурасын анықтау тәсілдері,
4. Дәнекерлеуді бақылау үшін қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен аппаратурасының құрылымы мен жұмыс принципі,
5. Температураның металдар мен қорытпалардың құрылымына және олардың металл қасиеттеріне әсері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Орындалған дәнекерлеу сапасын бақылау
Дағды 1:
Дәнекерлеу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
3-4 разряд
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес өндірілген дәнекерлеу сапасын бағалау.
2. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз.
3. Өлшеу құралдарын қолданыңыз.
4. Дәнекерлеу нәтижелері бойынша ақауларды көзбен анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы; дәнекерлеудің физика-химиялық қасиеттері.
5. Дәнекерлеу ақауларын түзету
Білімдер:
3-4 разряд
1. Пештің жабдықтары мен механизмдерінің, сифондардың, фурмалардың, саптамалардың, кессондардың, науалардың, пештің тиеу және құю жабдықтарының, балқыту және газ бұру өнімдерін тасымалдау жүйелерінің, пештерді технологиялық байлаудың, қосалқы жабдықтардың, құрылыстар мен құрылғылардың, балқытуды қайта бөлудің тиеу-түсіру тетіктерінің құрылысы, техникалық сипаттамалары, пайдалану және техникалық қызмет көрсету қағидалары

5) ГОСТ ISO 15609-3-2020. Межгосударственный стандарт. Технические требования и аттестация процедур сварки металлических материалов. Технические требования к процедуре сварки. Часть 3. Электронно-лучевая сварка.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Паяльщик
4
Супервайзер (бригадир)
4
Техники-технологи
21. Карточка профессии "Оператор сварочного комплекса":
Код группы:
7212-1
Код наименования занятия:
7212-1-007
Наименование профессии:
Оператор сварочного комплекса
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
-
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Сварочное дело (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Сварщик на лазерных установках
Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках
Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки
Сварщик на машинно-контактной сварке
Основная цель деятельности:
Производство (изготовление, реконструкция, монтаж и ремонт) сварных конструкций, продукции и изделий с применением работ на сварочном комплексе
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по проведению сварочных работ на сварочном комплексе
2. Выполнение полностью механизированной и автоматической сварки с настройкой и регулировкой оборудования
3. Контроль качества выполненной сварки на сварочном комплексе
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по проведению сварочных работ на сварочном комплексе
Навык 1:
Подготовка к работе на сварочном комплексе
Умения:
1. Изучение производственного задания, конструкторской и производственно-технологической документации
2. Подготовка рабочего места и средств индивидуальной защиты
3. Подготовка сварочных и свариваемых материалов к сварке
4. Проверка работоспособности и исправности сварочного оборудования
5. Сборка конструкции под сварку с применением сборочных приспособлений и технологической оснастки
6. Контроль с применением измерительного инструмента подготовленной под сварку конструкции на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации
Знания:
1. Принцип действия применяемых сварочных машин и их обслуживания;

5) МЕМСТ ISO 15609-3-2020. Мемлекетаралық стандарт. Металл материалдарға дәнекерлеу процедураларының техникалық талаптары және сертификаттауы. Дәнекерлеу процедурасына қойылатын техникалық талаптар. Бөлім 3. Электрондық сәулелік дәнекерлеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Дәнекерлеуші
4
Супервайзер (бригадир)
4
Техник-технологтар
21. Кәсіптің карточкасы "Дәнекерлеу кешенінің операторы":
Топтың коды:
7212-1
Қызмет атауының коды:
7212-1-007
Кәсіптің атауы:
Дәнекерлеу кешенінің операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Лазерлік қондырғылардағы пісіруші
Электрондық сәулелік пісіру қондырғысындағы пісіруші
Контактілі (престік) пісіру машинасымен пісіруші
Машиналы-контактілі піріруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәнекерлеу кешеніндегі жұмыстарды қолдана отырып, дәнекерленген конструкцияларды, өнімдер мен бұйымдарды өндіру (дайындау, реконструкциялау, монтаждау және жөндеу)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дәнекерлеу кешенінде дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Жабдықты баптау және реттеу арқылы толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуді орындау
3. Дәнекерлеу кешенінде орындалған дәнекерлеу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дәнекерлеу кешенінде дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Дәнекерлеу кешенінде жұмысқа дайындық
Машықтар:
1. Өндірістік тапсырманы, конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттаманы зерделеу
2. Жұмыс орны мен жеке қорғаныс құралдарын дайындау
3. Дәнекерлеу және дәнекерлеу материалдарын дәнекерлеуге дайындау
4. Дәнекерлеу жабдығының жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру
5. Құрастыру құрылғылары мен технологиялық жабдықтарды қолдана отырып, дәнекерлеуге арналған құрылымды құрастыру
6. Конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкестігіне дәнекерлеуге дайындалған конструкцияны өлшеу құралын қолдана отырып бақылау
Білімдер:
1. Қолданылатын дәнекерлеу машиналарының жұмыс принципі және оларға қызмет көрсету;

2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых полностью механизированной и автоматической сваркой плавлением, и обозначение их на чертежах;
3. Требования инструкции по охране труда на работе;
4. Правила безопасного выполнения работ;
5. Требования пожарной безопасности;
6. Правила пользования средств индивидуальной и коллективной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по сварке
Умения:
1. Читать чертежи, технологическую документацию по работе на сварочном комплексе
2. Анализировать исходные данные для сварки на сварочном комплексе
Знания:
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Основные типы, конструктивные элементы, размеры сварных соединений и обозначение их на чертежах
4. Режимы сварочных процессов сварки на сварочном комплексе
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение полностью механизированной и автоматической сварки с настройкой и регулировкой оборудования
Навык 1:
Выполнение полностью механизированной и автоматической сварки плавлением металлических материалов с настройкой и регулировкой оборудования
Умения:
1. Выполнение настройки оборудования для полностью механизированной и автоматической сварки плавлением
2. Выбор и регулировка режимов полностью механизированной и автоматической сварки плавлением
3. Выполнение полностью механизированной или автоматической сварки плавлением с регулировкой параметров сварочного оборудования в процессе сварки
4. Извлечение сварной конструкции из сборочных приспособлений и технологической оснастки
5. Контроль с применением измерительного инструмента сварной конструкции на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации
6. Исправление дефектов сварных соединений, обнаруженных в результате контроля
7. Контроль исправления дефектов сварных соединений
Знания:
1. Особенности настройки и регулировки оборудования для полностью механизированной и автоматической сварки, в том числе в процессе выполнения сварки
2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых полностью механизированной и автоматической сваркой плавлением, и обозначение их на чертежах
3. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для полностью механизированной и автоматической сварки плавлением, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов
4. Виды и назначение сборочных, технологических приспособлений и оснастки, используемых для сборки конструкции под полностью механизированную и автоматическую сварку плавлением

2. Толық механикаландырылған және автоматты балқыту дәнекерлеуімен орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
3. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары;
4. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері;
5. Өрт қауіпсіздігі талаптары;
6. Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын пайдалану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дәнекерлеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
1. Дәнекерлеу кешеніндегі жұмыс бойынша сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз
2. Дәнекерлеу кешенінде дәнекерлеу үшін бастапқы деректерді талдау
Білімдер:
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері, өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу
4. Дәнекерлеу кешеніндегі дәнекерлеу процестерінің режимдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жабдықты баптау және реттеу арқылы толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуді орындау
Дағды 1:
Жабдықты баптау және реттеу арқылы металл материалдарды балқыту арқылы толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуді орындау
Машықтар:
1. Толық механикаландырылған және автоматты балқыту дәнекерлеу үшін Жабдықты баптауды орындау
2. Толық механикаландырылған және автоматты балқыту дәнекерлеу режимдерін таңдау және реттеу
3. Дәнекерлеу процесінде дәнекерлеу жабдығының параметрлерін реттей отырып, балқытумен толық механикаландырылған немесе автоматты дәнекерлеуді орындау
4. Құрастыру құрылғыларынан және технологиялық жабдықтардан дәнекерленген құрылымды алу
5. Дәнекерленген конструкцияның өлшеу құралын қолдана отырып, конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау
6. Бақылау нәтижесінде табылған дәнекерленген қосылыстардың ақауларын түзету
7. Дәнекерленген қосылыстардың ақауларын түзетуді бақылау
Білімдер:
1. Толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуге арналған жабдықты баптау және реттеу ерекшеліктері, оның ішінде дәнекерлеу процесінде
2. Толық механикаландырылған және автоматты балқыту дәнекерлеуімен орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу
3. Балқытумен толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылғысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары
4. Толық механикаландырылған және автоматты балқыту дәнекерлеуімен құрылымды құрастыру үшін қолданылатын құрастыру, технологиялық құрылғылар мен жабдықтардың түрлері мен мақсаты

5. Основные группы и марки материалов, свариваемых полностью механизированной и автоматической сваркой плавлением
6. Сварочные материалы для полностью механизированной и автоматической сварки плавлением
7. Требования к сборке конструкции под сварку
8. Технология полностью механизированной и автоматической сварки плавлением
9. Требования к качеству сварных соединений; виды и методы контроля
10. Виды дефектов сварных соединений, причины их образования, методы предупреждения и способы устранения
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение полностью механизированной и автоматической сварки давлением металлических материалов с настройкой и регулировкой оборудования
Умения:
1. Выполнение настройки оборудования для полностью механизированной и автоматической сварки давлением
2. Выбор и регулировка режимов полностью механизированной и автоматической сварки давлением
3. Выполнение полностью механизированной или автоматической сварки давлением с регулировкой параметров сварочного оборудования в процессе сварки
4. Извлечение сварной конструкции из сборочных приспособлений и технологической оснастки
5. Контроль с применением измерительного инструмента сварной конструкции на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации
6. Исправление дефектов сварных соединений, обнаруженных в результате контроля
7. Контроль исправления дефектов сварных соединений
Знания:
1. Выполнять настройку и регулировку оборудования для полностью механизированной и автоматической сварки давлением, в том числе в процессе выполнения сварки
2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых полностью механизированной и автоматической сваркой давлением, и обозначение их на чертежах
3. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для полностью механизированной и автоматической сварки давлением, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов
4. Виды и назначение сборочных, технологических приспособлений и оснастки, используемых для сборки конструкции под полностью механизированную и автоматическую сварку давлением
5. Основные группы и марки материалов, свариваемых полностью механизированной и автоматической сваркой давлением
6. Сварочные материалы для полностью механизированной и автоматической сварки давлением
7. Технология полностью механизированной и автоматической сварки давлением
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнение полностью механизированной и автоматической сварки полимерных материалов (пластмасс, полиэтилена, полипропилена) с настройкой и регулировкой оборудования
Умения:

5. Толық механикаландырылған және автоматты балқыту арқылы дәнекерленген материалдардың негізгі топтары мен маркалары
6. Толық механикаландырылған және автоматты балқыту дәнекерлеуге арналған Дәнекерлеу материалдары
7. Дәнекерлеу үшін құрылымды құрастыруға қойылатын талаптар
8. Толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеу технологиясы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жабдықты баптау және реттеу арқылы металл материалдарының қысымымен толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуді орындау
Машықтар:
1. Толық механикаландырылған және автоматты қысыммен дәнекерлеу үшін Жабдықты баптауды орындау
2. Толық механикаландырылған және автоматты қысыммен дәнекерлеу режимдерін таңдау және реттеу
3. Дәнекерлеу процесінде дәнекерлеу жабдығының параметрлерін реттей отырып, толық механикаландырылған немесе автоматты қысыммен дәнекерлеуді орындау
4. Құрастыру құрылғыларынан және технологиялық жабдықтардан дәнекерленген құрылымды алу
5. Дәнекерленген конструкцияның өлшеу құралын қолдана отырып, конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау
6. Бақылау нәтижесінде табылған дәнекерленген қосылыстардың ақауларын түзету
7. Дәнекерленген қосылыстардың ақауларын түзетуді бақылау
Білімдер:
1. Толық механикаландырылған және автоматты қысыммен дәнекерлеу үшін, соның ішінде дәнекерлеу процесінде Жабдықты баптау және реттеу
2. Толық механикаландырылған және автоматты қысыммен дәнекерлеу арқылы орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері және өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу
3. Толық механикаландырылған және автоматты қысыммен дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылғысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары
4. Толық механикаландырылған және автоматты қысыммен дәнекерлеу кезінде құрылымды құрастыру үшін қолданылатын құрастыру, технологиялық құрылғылар мен жабдықтардың түрлері мен мақсаты
5. Толық механикаландырылған және автоматты қысыммен дәнекерленген материалдардың негізгі топтары мен маркалары
6. Толық механикаландырылған және автоматты қысыммен дәнекерлеуге арналған Дәнекерлеу материалдары
7. Толық механикаландырылған және автоматты қысыммен дәнекерлеу технологиясы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жабдықты баптау және реттеу арқылы Полимерлік материалдарды (пластмасса, полиэтилен, полипропилен) толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуді орындау
Машықтар:

1. Выполнение настройки оборудования для полностью механизированной и автоматической сварки полимерных материалов (пластмасс, полиэтилена, полипропилена)
2. Выбор и регулировка режимов полностью механизированной и автоматической сварки полимерных материалов с учетом степени автоматизации
3. Выполнение полностью механизированной или автоматической сварки полимерных материалов с настройкой и регулировкой сварочных параметров в процессе сварки
4. Контроль и регистрация параметров сварки с помощью блоков протоколирования процесса сварки (при их наличии)
5. Извлечение сварной конструкции из сборочных приспособлений и технологической оснастки
6. Контроль с применением измерительного инструмента сварной конструкции на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации
7. Исправление дефектов сварных соединений, обнаруженных в результате контроля
8. Контроль исправления дефектов сварных соединений
Знания:
1. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для полностью механизированной и автоматической сварки полимерных материалов, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения
2. Основные марки материалов, свариваемых полностью механизированной и автоматической сваркой полимерных материалов (пластмасс, полиэтилена, полипропилена), соединительные детали
3. Физико-механические свойства применяемых сварочных материалов
4. Требования к сборке конструкции под сварку, способы и основные приемы механической обработки под сварку полимерных материалов (пластмасс, полиэтилена, полипропилена)
5. Виды и назначение сборочных, технологических приспособлений и оснастки, используемых для сборки конструкции под автоматическую сварку полимерных материалов (пластмасс, полиэтилена, полипропилена)
6. Технология полностью механизированной и автоматической сварки полимерных материалов (пластмасс, полиэтилена, полипропилена)
7. Требования к качеству сварных соединений; виды и методы контроля
8. Условия применения автоматической сварки полимерных материалов (пластмасс, полиэтилена, полипропилена) с учетом степени автоматизации процесса
9. Виды дефектов сварных соединений, причины их образования, методы предупреждения
10. Требования, предъявляемые к изделиям из полимерных материалов
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Выполнение полностью механизированной и автоматической сварки плавлением металлических материалов высококонцентрированным источником нагрева с настройкой и регулировкой оборудования
Умения:

1. Полимерлік материалдарды (пластмасса, полиэтилен, полипропилен)толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуге арналған Жабдықты баптауды орындау
2. Автоматтандыру дәрежесін ескере отырып, полимерлі материалдарды толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеу режимдерін таңдау және реттеу
3. Дәнекерлеу процесінде дәнекерлеу параметрлерін реттеу және реттеу арқылы полимерлі материалдарды толық механикаландырылған немесе автоматты дәнекерлеуді орындау
4. Дәнекерлеу процесінің хаттамалау блоктарының көмегімен дәнекерлеу параметрлерін бақылау және тіркеу (олар болған жағдайда)
5. Құрастыру құрылғыларынан және технологиялық жабдықтардан дәнекерленген құрылымды алу
6. Дәнекерленген конструкцияның өлшеу құралын қолдана отырып, конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау
7. Бақылау нәтижесінде табылған дәнекерленген қосылыстардың ақауларын түзету
8. Дәнекерленген қосылыстардың ақауларын түзетуді бақылау
Білімдер:
1. Полимерлік материалдарды толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылғысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану ережелері және қолдану саласы
2. Полимерлік материалдарды (пластмасса, полиэтилен, полипропилен) толық механикаландырылған және автоматты Дәнекерлеумен дәнекерленетін материалдардың негізгі маркалары, жалғағыш бөлшектер
3. Қолданылатын дәнекерлеу материалдарының физика-механикалық қасиеттері
4. Дәнекерлеуге арналған құрылымды құрастыруға қойылатын талаптар, полимерлі материалдарды (пластмасса, полиэтилен, полипропилен)дәнекерлеуге арналған Механикалық өңдеу тәсілдері мен негізгі тәсілдері
5. Полимер материалдарын (пластмасса, полиэтилен, полипропилен)Автоматты дәнекерлеуге арналған конструкцияны құрастыру үшін пайдаланылатын құрастыру, Технологиялық айлабұйымдар мен жарақтардың түрлері мен мақсаты
6. Полимерлі материалдарды (пластмасса, полиэтилен, полипропилен)толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеу технологиясы
7. Ка-ға қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуді металл материалдарды балқытумен жоғары концентрацияланған жылу көзімен жабдықты баптаумен және реттеумен орындау
Машықтар:

1. Выполнение настройки оборудования для полностью механизированной сварки плавлением металлических материалов высококонцентрированным источником нагрева
2. Выбор и регулировка режимов полностью механизированной и автоматической сварки плавлением металлических материалов высококонцентрированным источником нагрева
3. Выполнение полностью механизированной или автоматической сварки плавлением высококонцентрированным источником нагрева на сварочных установках с регулировкой параметров сварочного оборудования в процессе сварки
4. Извлечение сварной конструкции из сборочных приспособлений и технологической оснастки
5. Контроль с применением измерительного инструмента сварной конструкции на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации
6. Исправление дефектов сварных соединений, обнаруженных в результате контроля
7. Контроль исправления дефектов сварных соединений
Знания:
1. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых полностью механизированной и автоматической сваркой плавлением металлических материалов высококонцентрированным источником нагрева, и обозначение их на чертежах
2. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для полностью механизированной и автоматической сварки плавлением высококонцентрированным источником нагрева, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения
3. Порядок эксплуатации оборудования для сварки плавлением высококонцентрированным источником нагрева
4. Основные группы и марки свариваемых материалов, их свариваемость
5. Сварочные (наплавочные) материалы для полностью механизированной и автоматической сварки высококонцентрированным источником нагрева
6. Требования к сборке конструкции под сварку
7. Технология полностью механизированной и автоматической сварки плавлением высококонцентрированным источником нагрева
8. Требования к качеству сварных соединений; виды и методы контроля
9. Виды дефектов сварных соединений, причины их образования, методы предупреждения и способы устранения
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной сварки на сварочном комплексе
Навык 1:
Обеспечивать качество работ выполненных на сварочном комплексе
Умения:
1. Оценить качество выпускаемой продукции в соответствии с нормативной
документацией
2. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при сварочной работе
3. Пользоваться измерительными инструментами

1. Металл материалдарын жоғары концентрацияланған қыздыру көзімен балқыту арқылы толық механикаландырылған дәнекерлеуге арналған Жабдықты баптауды орындау
2. Металл материалдарын жоғары концентрацияланған қыздыру көзімен балқыту арқылы толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеу режимдерін таңдау және реттеу
3. Дәнекерлеу процесінде дәнекерлеу жабдығының параметрлерін реттей отырып дәнекерлеу қондырғыларында жоғары концентрацияланған қыздыру көзін балқыту арқылы толық механикаландырылған немесе автоматты дәнекерлеуді орындау
4. Құрастыру құрылғыларынан және технологиялық жабдықтардан дәнекерленген құрылымды алу
5. Дәнекерленген конструкцияның өлшеу құралын қолдана отырып, конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау
6. Бақылау нәтижесінде табылған дәнекерленген қосылыстардың ақауларын түзету
7. Дәнекерленген қосылыстардың ақауларын түзетуді бақылау
Білімдер:
1. Металл материалдарын жоғары концентрацияланған қыздыру көзімен толық механикаландырылған және автоматты балқыту арқылы орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу
2. Жоғары концентрацияланған қыздыру көзімен балқытумен толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылғысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану ережелері және қолдану саласы
3. Жоғары концентрацияланған қыздыру көзімен балқытумен дәнекерлеуге арналған жабдықты пайдалану тәртібі
4. Дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары, олардың дәнекерленуі
5. Жоғары концентрацияланған қыздыру көзімен толық механикаландырылған және автоматты дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу (беткі) материалдары
6. Дәнекерлеу үшін құрылымды құрастыруға қойылатын талаптар
7. Толығымен механикаландырылған және автоматты балқыту дәнекерлеу технологиясы жоғары концентрацияланған жылу көзі
8. Дәнекерленген қосылыстардың сапасына қойылатын талаптар; бақылау түрлері мен әдістері
9. Дәнекерленген қосылыстардың ақауларының түрлері, олардың пайда болу себептері, алдын алу әдістері және жою әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Дәнекерлеу кешенінде орындалған дәнекерлеу сапасын бақылау
Дағды 1:
Дәнекерлеу кешенінде орындалған жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Нормативке сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
құжаттамамен
2. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз
3. Өлшеу құралдарын қолданыңыз

1. Выполнение операций по резке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной резательной работы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по резке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Кислородная и воздушно-плазменная прямолинейная и фигурная резка металлов, простых и средней сложности деталей из углеродистых и легированных сталей
Умения:
3-4 разряд
1. Кислородная и воздушно-плазменная прямолинейная и фигурная резка металлов, простых и средней сложности деталей из углеродистых и легированных сталей, цветных металлов и сплавов по разметке вручную на переносных и стационарных кислородных и плазменно-дуговых машинах для резки во всех пространственных положениях сварного шва.
2. Резка прибылей и литников у отливок толщиной свыше 300 мм, имеющих несколько разъемов и открытых стержневых знаков.
3. Разметка ручная, кислородная резка и резка бензорезательными аппаратами устаревших кранов, ферм, балок, машин и другого сложного лома на заданные размеры по государственному стандарту с выделением отходов цветных металлов и с сохранением или вырезом узлов и частей машин, которые могут быть использованы после ремонта
Знания:
3-4 разряд
1. Устройство обслуживаемых стационарных и переносных кислородных и плазменно-дуговых машин, ручных резаков и генераторов различных систем
2. Устройство специальных приспособлений
3. Свойства металлов и сплавов, подвергаемых резке
4. Требования, предъявляемые к копирам при машинной фигурной резке, и правила работы с ними
5. Допуски на точность при газовой резке и строгании
6. Наивыгоднейшие соотношения между толщиной металла, номером мундштука и давлением кислорода
7. Режим резки и расхода газа при кислородной и газоэлектрической резке
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной резательной работы
Навык 1:
Обеспечивать качество выполненной газовой резки
Умения:
3-4 разряд
1. Оценка качества выпускаемой продукции в соответствии с нормативной
документацией
2. Выявление причин брака, предупреждать возможный брак при резательной работе
3. Использование измерительных инструментов
4. Определение визуальных дефектов по результату резки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре)
Знания:
3-4 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при
отклонении от технологии производства.
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате термической резки.
3. Меры предупреждения дефектов.
4. Способы устранения дефектов.
5. Визуально определять дефекты обработанных поверхностей.

1. Технологиялық процеске сәйкес кесу операцияларын орындау
2. Орындалған кесу жұмыстарының сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес кесу операцияларын орындау
Дағды 1:
Көміртекті және легирленген болаттан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа металдарды оттегі және ауа-плазмалық түзу сызықты және бұйра кесу
Машықтар:
3-4 разряд
1. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында кесуге арналған тасымалданатын және стационарлық оттегі және плазмалық-доғалы машиналарда қолмен таңбалау бойынша көміртекті және легирленген болаттардан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған қарапайым және күрделілігі орташа бөлшектерді металдарды оттекті және ауа-плазмалық түзу сызықты және фигуралы кесу.
2. Қалыңдығы 300 мм-ден асатын, бірнеше коннекторлары және ашық өзек белгілері бар құймалардағы пайда мен шыршаларды кесу.
3. Ескірген крандарды, фермаларды, арқалықтарды, машиналарды және басқа да күрделі сынықтарды бензин кесетін аппараттармен түсті металдардың қалдықтарын бөле отырып және жөндеуден кейін пайдаланылуы мүмкін машиналардың тораптары мен бөліктерін сақтай отырып немесе қиып ала отырып, мемлекеттік стандарт бойынша Берілген өлшемдерге қолмен белгілеу, оттегімен кесу және кесу
Білімдер:
3-4 разряд
1. Қызмет көрсетілетін стационарлық және тасымалданатын оттегі және плазмалық-доғалық машиналардың, әртүрлі жүйелердің қол кескіштері мен генераторларының құрылғысы
2. Арнайы құрылғылардың құрылғысы
3. Кесуге жататын металдар мен қорытпалардың қасиеттері
4. Машиналық бұйра кесу кезінде копирлерге қойылатын талаптар және олармен жұмыс істеу ережелері
5. Газбен кесу және жоспарлау кезінде дәлдікке төзімділік
6. Металдың қалыңдығы, ауыз қуысының нөмірі және оттегі қысымы арасындағы ең тиімді қатынастар
7. Оттегі және газ-электр кесу кезіндегі газды кесу және тұтыну режимі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Орындалған кесу жұмыстарының сапасын бақылау
Дағды 1:
Орындалған газ кесудің сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
3-4 разряд
1. Нормативке сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
құжаттамамен
2. Некенің себептерін анықтау, кесу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алу
3. Өлшеу құралдарын қолдану
4. Кесу нәтижесі бойынша визуалды ақауларды анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде)
Білімдер:
3-4 разряд
1. Өндірісте пайда болатын әртүрлі ақауларды анықтау әдістері
өндіріс технологиясынан ауытқу.
2. Термиялық кесу нәтижесінде пайда болатын беттік ақаулардың түрлері.
3. Ақаулардың алдын алу шаралары.
4. Ақауларды жою жолдары.
5. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтаңыз.

1. Выполнение операций по резке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной резательной работы
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по резке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Выполнение операций на проекционной аппаратуре и газорезательной машине
Умения:
4 разряд
1. Подготовка к работе всех видов проекционной аппаратуры и газорезательных машин.
2. Регулирование и установка источников света, отражателей и камеры с выверкой разметочного стола.
3. Контроль правильности работы газорезательной машины по измерительным приборам, установленным на командоаппарате.
4. Определение неисправностей в механических, электрических и оптических деталях, узлах и системах.
5. Выбор порядка и направления вырезки деталей различной сложности в раскройном листе.
6. Изготовление чертежей-шаблонов и негативов с них.
7. Самостоятельное проведение текущего ремонта аппаратуры и газорезательных машин и участие в капитальном ремонте (демонтаж, ремонт, монтаж).
8. Участие в наладке синхронности работы механической и электрической системы
Знания:
4 разряд
1. Кинематическиеи электрические схемы,
2. Конструкцию и устройство всех видов проекционной аппаратуры и газорезательных машин;
3. Основы электротехники в пределах выполняемой работы;
4. Устройство, назначение и принцип действия приборов, применяемых при наладке аппаратуры;
5. Способы определения неисправностей в работе аппаратуры и газорезательных машин и их устранение;
6. Способы разметки деталей и процесс их обработки;
7. Требования, предъявляемые к вычерчиванию деталей на копирчертежах в масштабе
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной резательной работы
Навык 1:
Обеспечивать качество выполненной газовой резки
Умения:
4 разряд
1. Оценка качества выпускаемой продукции в соответствии с нормативной
документацией
2. Выявление причин брака, предупреждать возможный брак при резательной работе
3. Использование измерительных инструментов
4. Определение визуальных дефектов по результату резки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре)
Знания:
4 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при
отклонении от технологии производства.
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате термической резки.
3. Меры предупреждения дефектов.
4. Способы устранения дефектов.
5. Визуально определять дефекты обработанных поверхностей.
6. Виды дефектов обработанных поверхностей.
7. Способы определения дефектов поверхности.
8. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы.

1. Технологиялық процеске сәйкес кесу операцияларын орындау
2. Орындалған кесу жұмыстарының сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес кесу операцияларын орындау
Дағды 1:
Проекциялық аппаратурада және газ кесу машинасында операцияларды орындау
Машықтар:
4 разряд
1. Проекциялық аппаратураның және газ кесетін машиналардың барлық түрлерін жұмысқа дайындау.
2. Белгілеу үстелін салыстыра отырып, жарық көздерін, шағылыстырғыштар мен камераларды реттеу және орнату.
3. Командоаппаратта орнатылған өлшеу аспаптары бойынша газ кесетін машинаның дұрыс жұмыс істеуін бақылау.
4. Механикалық, электрлік және оптикалық бөлшектердегі, тораптар мен жүйелердегі ақауларды анықтау.
5. Кесу парағында Әртүрлі күрделіліктегі бөлшектерді кесу тәртібі мен бағытын таңдау.
6. Сызбалар-шаблондар және олардан негативтер жасау.
7. Аппаратура мен газ кесу машиналарына Ағымдағы жөндеуді өз бетінше жүргізу және күрделі жөндеуге қатысу (бөлшектеу, жөндеу, монтаждау).
8. Механикалық және электр жүйесі жұмысының синхрондылығын реттеуге қатысу
Білімдер:
4 разряд
1. Кинематикалық және электр тізбектері,
2. Проекциялық аппаратураның және газ кесетін машиналардың барлық түрлерінің конструкциясы мен құрылғысы;
3. Орындалатын жұмыс шегінде Электротехника негіздері;
4. Аппаратураны баптау кезінде қолданылатын аспаптардың құрылысы, мақсаты және жұмыс істеу принципі;
5. Аппаратура мен газ кесетін машиналардың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою тәсілдері;
6. Бөлшектерді белгілеу әдістері және оларды өңдеу процесі;
7. Масштабтағы көшірме сызбаларында бөлшектерді сызуға қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Орындалған кесу жұмыстарының сапасын бақылау
Дағды 1:
Орындалған газ кесудің сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
4 разряд
1. Нормативке сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
құжаттамамен
2. Некенің себептерін анықтау, кесу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алу
3. Өлшеу құралдарын қолдану
4. Кесу нәтижесі бойынша визуалды ақауларды анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде)
Білімдер:
4 разряд
1. Өндірісте пайда болатын әртүрлі ақауларды анықтау әдістері
өндіріс технологиясынан ауытқу.
2. Термиялық кесу нәтижесінде пайда болатын беттік ақаулардың түрлері.
3. Ақаулардың алдын алу шаралары.
4. Ақауларды жою жолдары.
5. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтаңыз.
6. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері.
7. Беткі ақауларды анықтау әдістері.
8. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасы.

1. Проведение подготовительных работ на лазерных установках
2. Выполнение операций на лазерных установках согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной работы на лазерных установках
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ на лазерных установках
Навык 1:
Подготовка оборудования к лазерной сварке
Умения:
3-4 разряд
1. Подготавливать установки для выполнения заданных операций на лазерных установках
2. Выполнять очистку оптических элементов установки.
3. Включать обслуживающие системы
4. Обслуживать питающие устройства высокого напряжения.
5. Приготавливать микрошлифы
6. Производить смену объектива, насадку телескопа и другие регламентные работы, не требующие дополнительной наладки установки.
7. Выбирать режимы работы лазерной установки в зависимости от материала и конструкции свариваемых деталей.
8. Выполнять изменение фокуса установки в процессе ее работы.
9. Выполнять контроль состояния блоков установки и системы охлаждения по показаниям приборов.
10. Производить наладку установок и контрольно-измерительной аппаратуры.
11. Проводить регламентные работы по поддержанию установок в рабочем состоянии.
12. Выполнять юстировку резонаторов и системы транспортирования и фокусирования излучения.
13. Регулировать блоки питания лазеров
Знания:
3-4 разряд
1. Устройство и принцип работы на лазерных установках;
2. Основные правила управления установкой
3. Правила чтения программы по распечатке
4. Способы возврата программоносителя к первому кадру
5. Основы электротехники и оптики в пределах выполняемой работы
6. Основные физические свойства материалов свариваемых деталей
7. Порядок проведения профилактических работ
8. Правила работы с высоковольтным оборудованием
9. Особенности работы установок с программным управлением (система ЧПУ лазерного сварочного аппарата)
10. Устройство, правила эксплуатации, способы проверки на точность обслуживаемых лазерных установок
11. Способы наладки блоков лазерных установок
12. Электрические и функциональные схемы установок
13. Правила выбора оптимальных режимов работы установки
14. Конструктивные особенности, кинематическая, электрическая и оптическая схемы лазерных установок и способы их наладки;
15. Способы измерения выходных параметров и правила проверки на точность лазерных автоматов;
16. Основные характеристики установок и юстированных оптических устройств;
17. Правила определения режимов работы обслуживаемого оборудования;
18. Расчеты, связанные с выбором режима для проведения лазерной сварки
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации на лазерных установках
Умения:
3-4 разряд

1. Лазерлік қондырғыларда дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес лазерлік қондырғыларда операцияларды орындау
3. Лазерлік қондырғыларда орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Лазерлік қондырғыларда дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Жабдықты лазерлік пәсәруге дайындау
Машықтар:
3-4 разряд
1. Лазерлік қондырғыларда берілген операцияларды орындау үшін қондырғыларды дайындау
2. Орнатудың оптикалық элементтерін тазалаңыз.
3. Қызмет көрсету жүйелерін қосыңыз
4. Жоғары вольтты қоректендіру құрылғыларына қызмет көрсету.
5. Микрошлифтерді дайындаңыз
6. Объективті ауыстыруды, телескоптың саптамасын және қондырғыны қосымша баптауды қажет етпейтін басқа да регламенттік жұмыстарды жүргізу.
7. Дәнекерленген бөлшектердің материалы мен дизайнына байланысты лазерлік қондырғының жұмыс режимдерін таңдаңыз.
8. Орнату фокусын оның жұмыс процесінде өзгертіңіз.
9. Аспаптардың көрсеткіштері бойынша орнату блоктары мен салқындату жүйесінің жай-күйін бақылауды орындау.
10. Қондырғылар мен бақылау-өлшеу аппаратурасын баптауды жүргізу.
11. Қондырғыларды жұмыс күйінде ұстау бойынша регламенттік жұмыстар жүргізу.
12. Резонаторларды және сәулеленуді тасымалдау және фокустау жүйесін туралауды орындау.
13. Лазерлік қуат көздерін реттеңіз
Білімдер:
3-4 разряд
1. Лазерлік қондырғылардағы құрылғы және жұмыс принципі;
2. Орнатуды басқарудың негізгі ережелері
3. Басып шығару бағдарламасын оқу ережелері
4. Бағдарламалаушыны бірінші кадрға қайтару жолдары
5. Орындалатын жұмыс шегінде Электротехника және оптика негіздері
6. Дәнекерленетін бөлшектер материалдарының негізгі физикалық қасиеттері
7. Профилактикалық жұмыстарды жүргізу тәртібі
8. Жоғары вольтты жабдықпен жұмыс істеу ережелері
9. Бағдарламалық басқарылатын қондырғылардың жұмыс ерекшеліктері (лазерлік дәнекерлеу машинасының CNC жүйесі)
10. Қызмет көрсетілетін лазерлік қондырғылардың құрылғысы, пайдалану ережесі, дәлдігін тексеру тәсілдері
11. Лазерлік қондырғылардың блоктарын баптау тәсілдері
12. Қондырғылардың электрлік және функционалдық схемалары
13. Орнатудың оңтайлы жұмыс режимдерін таңдау ережелері
14. Лазерлік қондырғылардың конструктивтік ерекшеліктері, кинематикалық, электрлік және оптикалық схемалары және оларды баптау тәсілдері;
15. Шығу параметрлерін өлшеу әдістері және лазерлік машиналардың дәлдігін тексеру ережелері;
16. Қондырғылар мен реттелген оптикалық құрылғылардың негізгі сипаттамалары;
17. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс режимдерін айқындау қағидалары;
18. Лазерлік дәнекерлеу режимін таңдауға байланысты есептеулер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Лазерлік қондырғыларда конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
3-4 разряд

1. Читать чертежи, технологическую документацию на лазерных установках
2. Анализировать исходные данные для выполнения сварки на лазерных установках
Знания:
3-4 разряд
1. Основы машиностроительного черчения
2. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт)
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
4. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение операций на лазерных установках согласно технологическому процессу
Навык 1:
Ведение с пульта управления процесса лазерной сварки и другой технологической обработки деталей и изделий из различных материалов разной толщины
Умения:
3-4 разряд
1. Ведение с пульта управления процесса лазерной сварки, прошивки отверстий, резки, термообработки, гравирования и другой технологической обработки деталей и изделий из различных материалов разной толщины, не подвергающихся испытаниям, на налаженных однотипных установках, в том числе с программным управлением.
2. Контурная обрезка по разметке простых объемных изделий после формообразования.
3. Подготовка установки для выполнения заданных операций: чистка оптических элементов, включение обслуживающих систем и т.д.
4. Установка и снятие деталей после обработки. Обслуживание питающих устройств высокого напряжения.
5. Наблюдение и контроль за работой лазерной установки по измерительным приборам, цифровым табло, сигнальным лампам.
6. Определение микротвердости обработанных деталей на приборе.
7. Приготовление микрошлифов.
8. Смена объектива, насадка телескопа и проведение других регламентных работ, не требующих дополнительной подналадки установки.
9. Ведение журнала учета работы установки
Знания:
3-4 разряд
1. Устройство и принцип работы лазерной установки
2. Основные правила управления установкой
3. Правила чтения программы по распечатке
4. Способы возврата программоносителя к первому кадру
5. Основы электрорадиотехники и оптики в пределах выполняемой работы
6. Основные физические свойства материалов обрабатываемых деталей
7. Требования, предъявляемые к обрабатываемым деталям
8. Виды лазерной обработки
9. Порядок проведения профилактических работ
10. Правила работы с высоковольтным оборудованием
11. Особенности работы установок с программным управлением
12. Допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной работы на лазерных установках
Навык 1:
Управление качеством выполненной работы на лазерных установках
Умения:
3-4 разряд

1. Лазерлік қондырғылардағы сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз
2. Лазерлік қондырғыларда дәнекерлеуді орындау үшін бастапқы деректерді талдаңыз
Білімдер:
3-4 разряд
1. Машина жасау сызбасының негіздері
2. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу ережесі
3. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділік белгілері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес лазерлік қондырғыларда операцияларды орындау
Дағды 1:
Басқару пультінен лазерлік дәнекерлеу процесін және әртүрлі қалыңдықтағы әртүрлі материалдардан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды басқа да технологиялық өңдеуді жүргізу
Машықтар:
3-4 разряд
1. Лазерлік дәнекерлеу, тесіктерді жыпылықтау, кесу, термоөңдеу, гравировка және басқа да технологиялық өңдеу процесін басқару пультінен сынақтан өтпейтін әртүрлі қалыңдықтағы әртүрлі материалдардан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды жолға қойылған бір типті қондырғыларда, оның ішінде Бағдарламалық басқарумен жүргізу.
2. Пішіндеуден кейін қарапайым көлемді бұйымдарды белгілеу бойынша контурлық кесу.
3. Берілген операцияларды орындау үшін қондырғыны дайындау: оптикалық элементтерді тазарту, қызмет көрсету жүйелерін қосу және т. б.
4. Өңдеуден кейін бөлшектерді орнату және алу. Жоғары вольтты қоректендіру құрылғыларына қызмет көрсету.
5. Өлшеу аспаптары, цифрлық табло, сигнал шамдары бойынша лазерлік қондырғының жұмысын бақылау және бақылау.
6. Аспапта өңделген бөлшектердің микроқаттылығын анықтау.
7. Микрошлифтерді дайындау.
8. Объективті ауыстыру, телескоптың саптамасы және қондырғыны қосымша баптауды қажет етпейтін басқа да регламенттік жұмыстарды жүргізу.
9. Жұмысты есепке алу журналын жүргізу
Білімдер:
3-4 разряд
1. Лазерлік қондырғының құрылғысы және жұмыс принципі
2. Орнатуды басқарудың негізгі ережелері
3. Басып шығару бағдарламасын оқу ережелері
4. Бағдарламалаушыны бірінші кадрға қайтару жолдары
5. Орындалатын жұмыс шегінде электрорадиотехника және оптика негіздері
6. Өңделетін бөлшектер материалдарының негізгі физикалық қасиеттері
7. Өңделетін бөлшектерге қойылатын талаптар
8. Лазерлік өңдеу түрлері
9. Профилактикалық жұмыстарды жүргізу тәртібі
10. Жоғары вольтты жабдықпен жұмыс істеу ережелері
11. Бағдарламалық басқарумен қондырғылардың жұмыс ерекшеліктері
12. Төзімділік пен қону, біліктілік және кедір-бұдыр параметрлері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Лазерлік қондырғыларда орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Лазерлік қондырғыларда орындалған жұмыстың сапасын басқару
Машықтар:
3-4 разряд

1. Определять визуально дефекты по результатам лазерной сварки на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации.
2. Пользоваться измерительными инструментами.
3. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при сварочной работе.
4. Исправлять выявленные дефекты при лазерной обработке.
5.Оценить качество лазерной обработки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва
Знания:
3-4 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов при лазерной обработке.
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате лазерных обработок.
3. Меры предупреждения дефектов при лазерной обработке.
4. Способы устранения дефектов.
5.Метрология в объеме, необходимом для выполнения лазерных обработок.
6. Способы контроля сварных швов при лазерной обработке
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость, терпеливость, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 12.3.003-86. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Работы электросварочные. Требования безопасности;
2) ГОСТ 12.4.250-2019. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Одежда специальная для защиты от искр и брызг расплавленного металла. Технические требования;
3) ГОСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Межгосударственный стандарт. Материалы, используемые в оборудовании. Для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Общие требования;
4) ГОСТ 31596-2012 (ISO 9090:1989). Межгосударственный стандарт. Герметичность оборудования и аппаратуры для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Допустимые скорости внешней утечки газа и метод их измерения;
5) ГОСТ ISO 15609-3-2020. Межгосударственный стандарт. Технические требования и аттестация процедур сварки металлических материалов. Технические требования к процедуре сварки. Часть 3. Электронно-лучевая сварка.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Оператор лазерных установок
4
Супервайзеры (бригадиры) над операторами
4
Техники-механики
25. Карточка профессии "Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах":
Код группы:
7212-2
Код наименования занятия:
7212-2-008
Наименование профессии:
Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
3.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Лазерлік дәнекерлеу нәтижелері бойынша ақауларды конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін көзбен анықтау.
2. Өлшеу құралдарын қолданыңыз.
3. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз.
4. Лазерлік өңдеу кезінде анықталған ақауларды түзетіңіз.
5.Лазерлік өңдеу сапасын бағалау: қолайлы сыртқы түрі( сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы
Білімдер:
3-4 разряд
1. Лазерлік өңдеу кезінде әртүрлі ақауларды анықтау әдістері.
2. Лазерлік өңдеу нәтижесінде пайда болатын беттік ақаулардың түрлері.
3. Лазерлік өңдеу кезінде ақаулардың алдын алу шаралары.
4. Ақауларды жою жолдары.
5.Лазерлік өңдеуді орындау үшін қажетті көлемдегі Метрология.
6. Лазерлік өңдеу кезінде дәнекерлеуді бақылау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық, шыдамдылық, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, ауызекі сөйлеу дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 12.3.003-86. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр дәнекерлеу жұмыстары. Қауіпсіздік талаптары;
2) МЕМСТ 12.4.250-2019. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Балқыған металдың ұшқынынан және шашырауынан қорғайтын арнайы киім. Техникалық талаптар;
3) МЕМСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Мемлекетаралық стандарт. Жабдықта қолданылатын материалдар. Газбен дәнекерлеу, кесу және ұқсас процестер үшін. Жалпы талаптар;
4) МЕМСТ 31596-2012 (ISO 9090:1989). Мемлекетаралық стандарт. Газ дәнекерлеу, кесу және осыған ұқсас процестерге арналған жабдықтар мен жабдықтардың герметикалығы. Сыртқы газдың ағуының рұқсат етілген нормалары және оларды өлшеу әдісі;
5) МЕМСТ ISO 15609-3-2020. Мемлекетаралық стандарт. Металл материалдарға дәнекерлеу процедураларының техникалық талаптары және сертификаттауы. Дәнекерлеу процедурасына қойылатын техникалық талаптар. Бөлім 3. Электрондық сәулелік дәнекерлеу.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Лазер қондырғыларының операторы
4
Операторларға супервайзерлер (бригадирлер)
4
Техник-механиктер
25. Кәсіптің карточкасы "Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші":
Топтың коды:
7212-2
Қызмет атауының коды:
7212-2-008
Кәсіптің атауы:
Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах, 2-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Сварочное дело (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Электрогазосварщик
Электросварщик листов и лент
Основная цель деятельности:
Производство (изготовление) сварных конструкций, продукции и изделий с применением сварки на автоматических и полуавтоматических машинах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по электросварке на автоматических и полуавтоматических линиях согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной работы по электросварке на автоматических и полуавтоматических линиях
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по электросварке на автоматических и полуавтоматических линиях согласно технологическому процессу
Навык 1:
Автоматическая и механизированная сварка с использованием плазмотрона во всех пространственных положениях сварного шва средней сложности аппаратов
Умения:
3 разряд
1. Автоматическая и механизированная сварка с использованием плазмотрона во всех пространственных положениях сварного шва средней сложности аппаратов, узлов, деталей, конструкций и трубопроводов из углеродистых и конструкционных сталей.
2. Наплавление простых и средней сложности деталей и узлов.
3. Автоматическая микроплазменная сварка.
4. Обслуживание установок для автоматической электросиловой сварки и автоматов при сварке конструкций
Знания:
3 разряд
1. Устройство применяемых сварочных автоматов, полуавтоматов, плазмотронов и источников питания
2. Свойства и назначения сварочных материалов; основные виды контроля сварных швов
3. правила выбора сварочных материалов
4. Причины возникновения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых изделиях и меры их предупреждения
5. Правила установки режимов сварки по заданным параметрам
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной работы по электросварке на автоматических и полуавтоматических линиях
Навык 1:
Обеспечивать качество электросварки на автоматических и полуавтоматических линиях
Умения:
3 разряд

Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші, 2-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Электр газбен пісіруші
Беттер мен ленталарды электрмен пісіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Автоматты және жартылай автоматты машиналарда дәнекерлеуді қолдана отырып, дәнекерленген конструкцияларды, өнімдер мен бұйымдарды өндіру (дайындау)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
2. Автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Аппараттардың күрделілігі орташа дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында плазмотронды пайдалана отырып автоматты және механикаландырылған дәнекерлеу
Машықтар:
3 разряд
1. Көміртекті және конструкциялық болаттардан жасалған аппараттардың, тораптардың, бөлшектердің, конструкциялар мен құбырлардың күрделілігі орташа дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында плазмотронды пайдалана отырып автоматты және механикаландырылған дәнекерлеу.
2. Бөлшектер мен түйіндердің қарапайым және орташа күрделілігін балқыту.
3. Автоматты микроплазмалық дәнекерлеу.
4. Конструкцияларды дәнекерлеу кезінде автоматты электр қуатымен дәнекерлеуге арналған қондырғыларға және автоматтарға қызмет көрсету
Білімдер:
3 разряд
1. Қолданылатын дәнекерлеу автоматтарын, жартылай автоматтарды, плазмотрондарды және қуат көздерін орнату
2. Дәнекерлеу материалдарының қасиеттері мен мақсаттары; дәнекерлеу жіктерін бақылаудың негізгі түрлері
3. дәнекерлеу материалдарын таңдау ережелері
4. Дәнекерленетін бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептері және олардың алдын алу шаралары
5. Берілген параметрлер бойынша дәнекерлеу режимдерін орнату ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Автоматты және жартылай автоматты желілерде электр дәнекерлеу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
3 разряд

1. Выполнение операций по газовой сварке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной работы по газовой сварке
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по газовой сварке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Газовая сваpка сpедней сложности деталей
Умения:
3 разряд
1. Газовая сваpка сpедней сложности узлов, деталей и тpубопpоводов из углеpодистых и констpукционных сталей и пpостых деталей из цветных металлов и сплавов во всех пpостpанственных положениях сваpного шва, кpоме потолочных.
2. Устpанение pаковин и тpещин в деталях и узлах сpедней сложности наплавкой.
3. Hаплавка твеpдыми сплавами пpостых деталей.
4. Пpедваpительный и сопутствующий подогpев пpи сваpке деталей с соблюдением заданного pежима
Знания:
3 разряд
1. Устpойство обслуживаемой газосваpочной аппаpатуpы,
2. Стpоение сваpочных швов и способы их испытания,
3. Основные свойства сваpиваемых металлов,
4. Пpавила подготовки деталей и узлов под сваpку и наплавку,
5. Пpавила выбоpа pежима нагpева металла в зависимости от его маpки и толщины,
6. Пpичины возникновения внутpенних напpяжений и дефоpмаций в сваpиваемых изделиях и меpы их пpедупpеждения,
7. Основные технологические пpиемы сваpки и наплавки деталей из стали, цветных металлов и чугуна
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной работы по газовой сварке
Навык 1:
Выполнять контроль качества выпускаемой продукции при газовой сварке
Умения:
3 разряд
1. Определять визуально дефекты по результатам газовой сварки на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации.
2. Пользоваться измерительными инструментами.
3. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при сварочной работе.
4. Исправлять выявленные дефекты при газовой сварке
5. Оценить качество газовой сварки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва
6. Подготавливать образцы для испытаний качества сварного шва после работ по газовой сварке
Знания:
3 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов при газовой сварке.
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате газовых сварных работ.
3. Меры предупреждения дефектов при газовой сварке.
4. Способы устранения дефектов.
5. Метрология в объеме, необходимом для выполнения газовых сварных работ.
6. Способы контроля сварных швов при газовой сварке.

1. Технологиялық процеске сәйкес газбен дәнекерлеу операцияларын орындау
2. Газбен дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес газбен дәнекерлеу операцияларын орындау
Дағды 1:
Орташа күрделі бөлшектерді газбен дәнекерлеу
Машықтар:
3 разряд
1. Көміртекті және конструкциялық болаттардан жасалған тораптарды, бөлшектер мен құбырларды және түсті металдар мен қорытпалардан жасалған қарапайым бөлшектерді төбеден басқа дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделілігі орташа газбен дәнекерлеу.
2. Орташа күрделіліктегі бөлшектер мен тораптардағы раковиналар мен жарықтарды балқыту арқылы жою.
3. Қарапайым бөлшектердің қатты қорытпаларымен балқыту.
4. Берілген режимді сақтай отырып, Бөлшектерді дәнекерлеу кезінде алдын ала және ілеспе қыздыру
Білімдер:
3 разряд
1. Қызмет көрсетілетін газ дәнекерлеу аппаратурасының құрылғысы,
2. Дәнекерлеу тігістерінің құрылымы және оларды сынау тәсілдері,
3. Дәнекерленетін металдардың негізгі қасиеттері,
4. Дәнекерлеуге және балқытуға бөлшектер мен тораптарды дайындау ережесі,
5. Металды қыздыру режимін оның маркасы мен қалыңдығына қарай таңдау ережесі,
6. Дәнекерленетін бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептері және олардың алдын алу шаралары,
7. Болаттан, түсті металдардан және шойыннан жасалған бөлшектерді дәнекерлеудің және балқытудың негізгі технологиялық әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Газбен дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Газбен дәнекерлеу кезінде шығарылатын өнімнің сапасын бақылауды орындау
Машықтар:
3 разряд
1. Газбен дәнекерлеу нәтижелері бойынша ақауларды конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін көзбен анықтау.
2. Өлшеу құралдарын қолданыңыз.
3. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз.
4. Газбен дәнекерлеу кезінде анықталған ақауларды түзетіңіз
5. Газбен дәнекерлеу сапасын бағалау: қолайлы сыртқы түрі( сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы
6. Газбен дәнекерлеу жұмыстарынан кейін дәнекерлеу сапасын сынау үшін үлгілерді дайындау
Білімдер:
3 разряд
1. Газбен дәнекерлеу кезінде әртүрлі ақауларды анықтау әдістері.
2. Газбен дәнекерлеу жұмыстары нәтижесінде пайда болатын беттердегі ақаулардың түрлері.
3. Газбен дәнекерлеу кезінде ақаулардың алдын алу шаралары.
4. Ақауларды жою жолдары.
5. Газбен дәнекерлеу жұмыстарын орындау үшін қажетті көлемдегі Метрология.
6. Газбен дәнекерлеу кезінде дәнекерлеуді бақылау әдістері.

1. Выполнение операций по газовой сварке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной работы по газовой сварке
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по газовой сварке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Газовая сваpка сложных деталей
Умения:
4 разряд
1. Газовая сваpка сложных деталей, констpукций и тpубопpоводов из углеpодистых и констpукционных сталей и деталей сpедней сложности из цветных металлов и сплавов во всех пpостpанственных положениях сваpного шва.
2. Hаплавление твеpдыми сплавами с пpименением кеpамических флюсов в защитном газе деталей и узлов сpедней сложности.
3. Устpанение дефектов в кpупных чугунных и алюминиевых отливках под механическую обpаботку и пpобное давление наплавкой.
4. Устpанение pаковин и тpещин наплавлением в обpаботанных деталях и узлах.
5. Гоpячая пpавка сложных констpукций
Знания:
4 разряд
1. Способы установления pежимов сваpки металла в зависимости от конфигуpации и толщины сваpиваемых деталей;
2. Способы сваpки цветных сплавов, чугуна;
3. Испытания сваpных швов из цветных металлов и сплавов;
4. Основные правила сваpиваемости металлов;
5. Общие понятия о методах получения и хpанения наиболее pаспpостpаненных газов, используемых пpи газовой сваpке (ацетилена, водоpода, кислоpода, пpопан-бутана и дp);
6. Виды дефектов в сваpных швах и методы их пpедупpеждения и устpанения;
7. Правила чтения чеpтежей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной работы по газовой сварке
Навык 1:
Выполнять контроль качества выпускаемой продукции при газовой сварке
Умения:
4 разряд
1. Определять визуально дефекты по результатам газовой сварки на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации.
2. Исправлять выявленные дефекты при газовой сварке.
3. Оценить качество газовой сварки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва
Знания:
4 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов при газовой сварке.
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате газовых сварных работ.
3. Меры предупреждения дефектов при газовой сварке.
4. Способы устранения дефектов.
5. Методы выполнения испытаний сварных соединений
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность, самостоятельность и ответственность, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Технологиялық процеске сәйкес автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
2. Автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Күрделі аппараттардың плазмотронын пайдаланып Автоматты және механикаландырылған дәнекерлеу
Машықтар:
4 разряд
1. Көміртекті және құрылымдық болаттардан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған күрделі аппараттардың, тораптардың, конструкциялар мен құбырлардың плазмотронын пайдалана отырып автоматты және механикаландырылған дәнекерлеу.
2. Күрделі жағдайларда жұмыс істейтін күрделі құрылыс және технологиялық құрылымдарды автоматты дәнекерлеу.
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары электр дәнекерлеушінің басшылығымен түсті металдар мен қорытпалардан жасалған ыстық илектелген жолақтарды балқымайтын электродпен қорғаныш газдар ортасында автоматты дәнекерлеу.
4. Машина бөлшектерінің, механизмдер мен конструкциялардың ақауларын балқыту.
5. Күрделі тораптарды, бөлшектер мен құралдарды балқыту
Білімдер:
4 разряд
1. Әртүрлі дәнекерлеу автоматтарын, жартылай автоматтарды, плазмотрондарды және қуат көздерін орнату
2. Орындалатын жұмыс шегінде Электротехника негіздері
3. Дәнекерлеуді сынау әдістері
4. Дәнекерлеу материалдарының маркалары мен түрлері
5. Дәнекерлеудегі ақаулардың түрлері және олардың алдын алу және жою әдістері
6. Дәнекерлеу режимдерінің дәнекерлеу геометриясына әсері
7. Дәнекерленетін металдардың механикалық қасиеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Автоматты және жартылай автоматты желілерде Электрмен дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Автоматты және жартылай автоматты желілерде электр дәнекерлеу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
4 разряд
1. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз
2. Дәнекерлеу нәтижелері бойынша сапаны бағалау: қолайлы сыртқы түрі( сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы; дәнекерлеудің физика-химиялық қасиеттері
3. Дәнекерленген қосылыстардың анықталған ақауларын түзету
Білімдер:
4 разряд
1. Дәнекерленген қосылыстардың ақауларының түрлері.
2. Ақаулардың пайда болу себептері.
3. Дәнекерленген қосылыстардың ақауларының алдын алу әдістері.
4. Дәнекерленген қосылыстардың ақауларын жою әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, күйзеліске тұрақтылық, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, ауызекі сөйлеу дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

7212-1
Код наименования занятия:
7212-1-016
Наименование профессии:
Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках, 3-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Сварочное дело (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 3 лет согласно квалификации
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Оператор сварочного комплекса
Сварщик
Сварщик на лазерных установках
Основная цель деятельности:
Получение неразъҰмных соединений посредством установления межатомных связей между свариваемыми частями при их местном нагреве на установках электронно-лучевой сварки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по электронно-лучевой сварке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной электронно-лучевой сварки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по электронно-лучевой сварке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Сваpка деталей из одноpодных по составу металлов посредством электронно-лучевой сварки
Умения:
5-6 разряд
1. Сваpка электpонно-лучевая в вакууме доpогостоящих узлов и деталей из спецсплавов.
2. Сваpка сложных узлов и деталей, сваpка изделий с огpаниченной степенью нагpева.
3. Сваpка малогабаpитных и миниатюpных изделий.
4. Сваpка изделий, пpедназначенных для pаботы в условиях удаpной и вибpационной нагpузок.
5. Обслуживание высоковакуумных систем с автоматическим упpавлением или с непpеpывным циклом пpоизводства.
6. Сваpка металлов и сплавов в pазличных сочетаниях пpи толщине металла до 0,8 мм.
7. Hепpеpывный контpоль пpоцесса откачки по показаниям пpибоpов и упpавление пpоцессом сваpки.
8. Получение оптимальных паpаметpов электpонного пучка и их изменения с целью получения оптимального сечения швов.
Знания:
1. Электpические и кинематические схемы упpавления электpонно-лучевых установок,

7212-1
Қызмет атауының коды:
7212-1-016
Кәсіптің атауы:
Электрондық сәулелік пісіру қондырғысындағы пісіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Электрондық сәулелік пісіру қондырғысындағы пісіруші, 3-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандығына сәйкес жұмыс өтілі үш жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Дәнекерлеу кешенінің операторы
Пісіруші
Лазерлік қондырғылардағы пісіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Электрон-сәулелік дәнекерлеу қондырғыларында жергілікті қыздыру кезінде дәнекерленетін бөліктер арасында атомаралық байланыстар орнату арқылы ажырамас қосылыстар алу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес электронды-сәулелік дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
2. Орындалған электронды-сәулелік дәнекерлеу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес электронды-сәулелік дәнекерлеу бойынша операцияларды орындау
Дағды 1:
Электронды-сәулелік дәнекерлеу арқылы құрамы бойынша біртекті металдардан жасалған Бөлшектерді дәнекерлеу
Машықтар:
5-6 разряд
1. Қымбат тұратын тораптар мен арнайы қорытпалардан жасалған бөлшектерді вакуумда электронды-сәулелік дәнекерлеу.
2. Күрделі тораптар мен Бөлшектерді дәнекерлеу, қыздыру дәрежесі шектеулі бұйымдарды дәнекерлеу.
3. Шағын және миниатюралық бұйымдарды дәнекерлеу.
4. Соққы және діріл жүктемелері жағдайында жұмыс істеуге арналған бұйымдарды дәнекерлеу.
5. Автоматты басқарылатын немесе үздіксіз өндіріс циклі бар жоғары вакуумдық жүйелерге қызмет көрсету.
6. Металдар мен қорытпаларды металдың қалыңдығы 0,8 мм дейін әртүрлі комбинацияларда дәнекерлеу.
7. Аспаптардың көрсеткіштері бойынша айдау процесін үздіксіз бақылау және дәнекерлеу процесін басқару.
8. Тігістердің оңтайлы қимасын алу үшін электронды сәуленің оңтайлы параметрлерін алу және оларды өзгерту.
Білімдер:
1. Электронды-сәулелік қондырғыларды басқарудың электрлік және кинематикалық схемалары,

7212-2
Код наименования занятия:
7212-2-005
Наименование профессии:
Электрогазосварщик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Электрогазосварщик, 2-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Сварочное дело (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Практический опыт работы не менее 2 лет для 5 разряда и ,не менее 3 лет для 6 разряда, по профессиям: Нагревальщик (сварщик) металла; Оператор сварочного комплекса; Сварщик; Сварщик арматурных сеток и каркасов; Сварщик изделий из тугоплавких металлов; Сварщик на диффузионно-сварочных установках; Сварщик на лазерных установках; Сварщик на машинах контактной (прессовой) сварки; Сварщик на машинно-контактной сварке; Сварщик на электронно-лучевых сварочных установках; Сварщик печной сварки труб; Сварщик ручной дуговой сварки в аргоновой среде; Сварщик термитной сварки; Газорезчик; Газосварщик; Оператор газового резака; Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин; Электрогазосварщик; Электросварщик листов и лент; Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах; Электросварщик ручной сварки.
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Газосварщик
Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах
Электрогазосварщик-врезчик
Основная цель деятельности:
Сварка различных изделий из металла (узлов металлоконструкций, трубопровода, деталей машин и механизмов и т.д.)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций по сварке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной работы по сварке
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций по сварке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Сваpка различной сложности деталей и конструкций из pазличных сталей
Умения:
5-6 разряд
1. Ручная дуговая, плазменная и газовая сварка особо сложных аппаратов, деталей, узлов, конструкций и трубопроводов из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов, предназначенных для работы под динамическими и вибрационными нагрузками и под высоким давлением.
2. Ручная дуговая и газоэлектрическая сварка строительных и технологических конструкций, работающих под динамическими и вибрационными нагрузками, и конструкций сложной конфигурации.
3.Ручная дуговая и плазменная сварка сложных строительных и технологических конструкций, работающих в сложных условиях.
4.Ручное электродуговое воздушное строгание сложных деталей из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов в различных положениях.
5.Кислоpодная и плазменная прямолинейная и горизонтальная резка сложных деталей из различных сталей, цветных металлов и сплавов по разметке вручную с разделкой кромок под сварку, в том числе с применением специальных флюсов из различных сталей и сплавов.

7212-2
Қызмет атауының коды:
7212-2-005
Кәсіптің атауы:
Электр газбен пісіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Электр газбен пісіруші, 2-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілікке сәйкес практикалық жұмыс тәжірибесі кемінде 2 жыл 5 разрядқа, және 3 жыл 6 разрядқа
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Газбен пісіруші
Автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электропісіруші
Электр-газбен пісіруші-оюшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі металл бұйымдарын дәнекерлеу (металл конструкцияларының тораптары, құбыржолдары, машиналар мен механизмдердің бөлшектері және т. б.)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу операцияларын орындау
2. Дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу операцияларын орындау
Дағды 1:
Әр түрлі болаттан жасалған бөлшектер мен конструкциялардың әр түрлі күрделілігін дәнекерлеу
Машықтар:
5-6 разряд
1. Динамикалық және діріл жүктемелерімен және жоғары қысыммен жұмыс істеуге арналған әртүрлі болаттардан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған аса күрделі аппараттарды, бөлшектерді, тораптарды, конструкциялар мен құбырларды қолмен доғалық, Плазмалық және газбен дәнекерлеу.
2. Динамикалық және діріл жүктемелерімен жұмыс істейтін Құрылыс және технологиялық конструкцияларды және күрделі конфигурация конструкцияларын қолмен доғалық және газ-электрлік дәнекерлеу.
3.Күрделі жағдайларда жұмыс істейтін күрделі құрылыс және технологиялық құрылымдарды қолмен доғалық және плазмалық дәнекерлеу.
4.Әр түрлі болаттардан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған күрделі бөлшектерді әртүрлі позицияларда қолмен электр доғалы ауамен жоспарлау.
5.Түрлі болаттардан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған күрделі бөлшектерді қолмен таңбалау бойынша дәнекерлеуге арналған жиектерді бөле отырып, оның ішінде әртүрлі болаттар мен қорытпалардан жасалған арнайы ағындарды пайдалана отырып, оттегі және плазмалық түзу сызықты және көлденең кесу.

6. Кислоpодная резка металлов под водой.
7. Автоматическая сварка различных конструкций из легированных специальных сталей, титановых и других сплавов на автоматах специальной конструкции, многодуговых, многоэлектродных автоматах и автоматах, оснащенных телевизионными, фотоэлектронными и другими специальными устройствами, на автоматических манипуляторах (роботах).
8. Автоматическая и механическая сварка сложных аппаратов, узлов, конструкций и трубопроводов из различных сталей, цветных металлов и сплавов.
9. Автоматическая сварка строительных и технологических конструкций, работающих под динамическими и вибрационными нагрузками.
10. Механизированная сварка аппаратов, узлов, конструкций трубопроводов, строительных и технологических конструкций, работающих под динамическими и вибрационными нагрузками, при выполнении сварных швов в потолочном положении и на вертикальной плоскости.
11.Механизиpованная сварка сложных строительных и технологических конструкций, работающих в тяжелых условиях.
12.Сварка экспериментальных конструкций из металлов и сплавов с ограниченной свариваемостью, а также из титана и титановых сплавов.
13. Сварка сложных конструкций в блочном исполнении во всех пространственных положениях сварного шва.
14.Сваpка конструкций в блочном исполнении во всех пространственных положениях сварного шва.
15.Сваpка и наплавка трещин и раковин в тонкостенных изделиях и в изделиях с труднодоступными для сварки местами.
16.Теpмообpаботка газовой горелкой сварных стыков после сварки.
17.Чтение чертежей различной сложности сварных пространственных металлоконструкций.
Знания:
5-6 разряд
1. Электpические схемы и констpукции pазличных сварочных машин, автоматов, полуавтоматов и источников питания;
2. Технологические свойства свариваемых металлов, включая высоколегированные стали, а также наплавленного металла и металла, подвергающегося строганию;
3. Выбор технологической последовательности наложения сварных швов;
4. Влияние термической обработки на свойства сварного шва;
5. Правила резки металлов под водой;
6. Разновидность титановых сплавов, их сварочные и механические свойства;
7. Кинематические схемы автоматов и полуавтоматов, принципиальное устройство электронных схем управления;
8.Правила обучения роботов и правила работы с робототехническими комплексами;
9. Виды коррозии и факторы, вызывающие ее;
10.Методы специальных испытаний свариваемых изделий и назначение каждого из них;
11.Основные виды термической обработки сварных соединений;
12.Основы по металлографии сварных швов.
13.Вторая группа допуска по электробезопасности
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной работы по сварке
Навык 1:
Управление качеством выполненной работы по сварке
Умения:
5-6 разряд

6. Су астындағы металдарды оттегімен кесу.
7. Автоматты манипуляторларда (роботтарда) арнайы конструкциялы автоматтарда, көп доғалы, көп электродты автоматтарда және телевизиялық, фотоэлектрондық және басқа да арнайы құрылғылармен жарақтандырылған автоматтарда легирленген арнайы болаттардан, титан және басқа қорытпалардан жасалған әртүрлі конструкцияларды автоматты дәнекерлеу.
8. Әр түрлі болаттардан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған күрделі аппараттарды, тораптарды, конструкциялар мен құбырларды Автоматты және механикалық дәнекерлеу.
9. Динамикалық және діріл жүктемелерімен жұмыс істейтін Құрылыс және технологиялық құрылымдарды автоматты дәнекерлеу.
10. Төбелік қалыпта және тік жазықтықта дәнекерлеу кезінде динамикалық және діріл жүктемелерімен жұмыс істейтін аппараттарды, тораптарды, құбыр конструкцияларын, Құрылыс және технологиялық конструкцияларды механикаландырылған дәнекерлеу.
11.Ауыр жағдайларда жұмыс істейтін күрделі құрылыс және технологиялық құрылымдарды механикаландырылған дәнекерлеу.
12.Дәнекерлеу қабілеті шектеулі металдар мен қорытпалардан, сондай-ақ титан мен титан қорытпаларынан жасалған эксперименттік конструкцияларды дәнекерлеу.
13. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында блоктық дизайндағы күрделі құрылымдарды дәнекерлеу.
14.Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында блоктық дизайндағы құрылымдарды дәнекерлеу.
15.Жұқа қабырғалы бұйымдарда және дәнекерлеуге қол жеткізу қиын жерлері бар бұйымдарда жарықтар мен раковиналарды дәнекерлеу және балқыту.
16.Дәнекерлеуден кейін дәнекерленген буындарды газ оттығымен термиялық өңдеу.
17.Дәнекерленген кеңістіктік металл конструкцияларының әртүрлі күрделілігінің сызбаларын оқу.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Әртүрлі дәнекерлеу машиналарының, автоматтардың, жартылай автоматтардың және қуат көздерінің электр схемалары мен конструкциялары;
2. Дәнекерленетін металдардың, оның ішінде жоғары легирленген болаттардың, сондай-ақ балқытылған металдың және жоспарланатын металдың технологиялық қасиеттері;
3. Дәнекерлеудің технологиялық реттілігін таңдау;
4. Термиялық өңдеудің дәнекерлеу қасиеттеріне әсері;
5. Металдарды су астында кесу ережелері;
6. Титан қорытпаларының түрлері, олардың дәнекерлеу және механикалық қасиеттері;
7. Кинематикалық схемалар автоматтар мен жартылай автоматтар, электрондық басқару схемаларының принципті құрылғысы;
8.Роботтарды оқыту қағидалары және робототехникалық кешендермен жұмыс істеу қағидалары; 9. Коррозия түрлері және оны тудыратын факторлар;
10.Дәнекерленетін бұйымдарды арнайы сынау әдістері және олардың әрқайсысының мақсаты;
11.Дәнекерленген қосылыстарды термиялық өңдеудің негізгі түрлері;
12.Дәнекерлеу металлографиясының негіздері.
13.Екінші топ бойынша рұқсат беру электр қауіпсіздігі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Дағды 1:
Дәнекерлеу бойынша орындалған жұмыстың сапасын басқару
Машықтар:
5-6 разряд

1. Выполнение технологических операций по пайке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной пайки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение технологических операций по пайке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Получение неразъҰмного соединения деталей посредством пайки
Умения:
5 разряд
1. Проверка с применением контрольно-измерительных средств и вспомогательных устройств состояния огнеупорной футеровки
2. Регулировка загрузочного и разливочного оборудования анодной печи
3. Ведение процессов: плавки, переплавки, рафинирования цветных металлов и сплавов; грануляции; фьюмингования; вельцевания; дистилляции и купеляции в печах различной конструкции
4. Управление печами, технологической обвязкой и вспомогательным оборудованием
Приемка жидкого конвертерного шлака, штейнов, чернового металла
5. Загрузка в печь шихты (концентратов, рудных материалов), жидких материалов (расплавов), штейнов, чернового металла, конвертерного шлака, шлакообразующих, флюсовых материалов
6. Пайка и восстановление деталей золотых часовых коpпусов в муфельной печи в защитной атмосфеpе водоpода.
7. Пайка ушек водоpодными гоpелками к ободкам и кольцам часовых коpпусов, пpошедших обpаботку алмазными pезцами.
8. Кислотная и щелочная обpаботка, пpиготовление флюсов, отбельных и щелочных pаствоpов, дозиpованного пpипоя.
9. Пpавка и изготовление паяльных пpиспособлений.
10. Hаблюдение за обоpудованием паяльной мастеpской и водоpодной станции
Знания:
5 разряд
1. Устройство, технические характеристики, правила эксплуатации и технического обслуживания основного и вспомогательного оборудования, механизмов печи, сифонов, фурм, форсунок, кессонов, желобов, загрузочного и разливочного оборудования печи, систем транспортировки продуктов плавки и газоотведения, технологической обвязки печей, погрузочно-разгрузочных механизмов, приспособлений, устройств и оснастки, используемых при плавке
2. Основные виды печей и технологии плавки цветных металлов
3. Схемы технологической обвязки печи, разливочной машины, подающих и отводящих воздушных, газовых, паровых, водяных и электрических коммуникаций, систем циркуляции и охлаждения
4. Схема, устройство подводок электроэнергии и органов управления электропечами
5. Основы металлургии цветных металлов в объеме, обеспечивающем квалифицированное управление процессом, оборудованием и технологической оснасткой печей различных конструкций
6. Устройство и принцип работы терморегулирующих приборов и нагревательных печей;
7. Температуру плавления золотых сплавов и палладия, припоев, флюсов;

1. Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
2. Орындалған дәнекерлеу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес дәнекерлеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Дәнекерлеу арқылы бөлшектердің ажырамас байланысын алу
Машықтар:
5 разряд
1. Бақылау-өлшеу құралдары мен қосалқы құрылғыларды қолдана отырып, отқа төзімді футеровканың жай-күйін тексеру
2. Анодты пештің тиеу және құю жабдықтарын реттеу
3. Процестерді жүргізу: түсті металдар мен қорытпаларды балқыту, балқыту, тазарту; түйіршіктеу; фюмингтеу; балқыту; Әртүрлі конструкциялы пештерде дистилляциялау және купеляциялау
4. Пештерді, технологиялық байламдарды және қосалқы жабдықтарды басқару
Сұйық түрлендіргіш қожды, штейндерді, өрескел металды қабылдау
5. Пешке шихтаны (концентраттарды, кен материалдарын), сұйық материалдарды (балқымаларды), штейндерді, өрескел металды, түрлендіргіш қожды, шлак түзетін, флюсті материалдарды тиеу
6. Сутектің қорғаныш атмосферасында муфельді пеште алтын сағат корпусының бөлшектерін дәнекерлеу және қалпына келтіру.
7. Құлақтарды Гауһар кескіштермен өңдеуден өткен сағат корпустарының жиектері мен сақиналарына сутегі оттықтарымен дәнекерлеу.
8. Қышқыл және сілтілі өңдеу, ағындарды, ағартқыш және сілтілі ерітінділерді, мөлшерленген дәнекерлеуді дайындау.
9. Дәнекерлеу құрылғыларын түзету және дайындау.
10. Дәнекерлеу шеберханасы мен сутегі станциясының жабдықтарын бақылау
Білімдер:
5 разряд
1. Негізгі және қосалқы жабдықтардың, пеш механизмдерінің, сифондардың, фурмалардың, саптамалардың, кессондардың, науалардың, пештің тиеу және құю жабдықтарының, балқыту және газ бұру өнімдерін тасымалдау жүйелерінің, пештерді технологиялық байлаудың, балқыту кезінде пайдаланылатын тиеу-түсіру механизмдерінің, құрылғылардың, құрылғылар мен жабдықтардың құрылысы, техникалық сипаттамалары, пайдалану және техникалық қызмет көрсету қағидалары
2. Пештердің негізгі түрлері және түсті металдарды балқыту технологиялары
3. Ауа, газ, бу, су және электр коммуникацияларын, айналым және салқындату жүйелерін беретін және бұратын пешті, құю машинасын технологиялық байлау схемалары
4. Электр энергиясын жеткізу және электр пештерін басқару органдарының схемасы, құрылғысы
5. Түрлі конструкциялы пештердің процесін, жабдықтарын және технологиялық жарақтандырылуын білікті басқаруды қамтамасыз ететін көлемдегі түсті металдар металлургиясының негіздері
6. Термореттеу аспаптары мен жылыту пештерінің құрылысы мен жұмыс принципі;
7. Алтын қорытпалары мен палладийдің, дәнекерлердің, ағындардың балқу температурасы;

8. Свойства сплавов драгоценных металлов и палладия, водорода, флюсов, припоев, отбела, щелочных растворов и светильного газа
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной пайки
Навык 1:
Обеспечивать качество пайки
Умения:
5 разряд
1. Проверять визуально или с использованием средств КИПиА работоспособность оборудования и механизмов печи, сифонов, фурм, форсунок, кессонов, желобов, загрузочного и разливочного оборудования печи, систем транспортировки продуктов плавки и газоотведения, технологической обвязки печей, приспособлений, устройств и оснастки, используемых при плавке
2. Управлять процессом загрузки печи на основе данных о химическом составе переплавляемых материалов и показаний контрольно-измерительных приборов
3. Использовать контрольно-измерительные приборы и вспомогательные устройства для контроля состояния загрузочных устройств, хода шихтоподачи и приема расплава металла
4. Выявлять, анализировать причины возникновения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и устранять их при обнаружении
5. Оценить качество произведенной пайки в соответствии с нормативной документацией.
6. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при пайке.
7. Пользоваться измерительными инструментами.
8. Определять визуально дефекты по результатам пайки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва; физико-химических свойств сварного шва.
9. Исправлять дефекты пайки
Знания:
5 разряд
1. Устройство, технические характеристики, правила эксплуатации и технического обслуживания оборудования и механизмов печи, сифонов, фурм, форсунок, кессонов, желобов, загрузочного и разливочного оборудования печи, систем транспортировки продуктов плавки и газоотведения, технологической обвязки печей, вспомогательного оборудования, сооружений и устройств, погрузочно-разгрузочных механизмов плавильного передела
2. Основы металлургии цветных металлов в объеме, необходимом для выполнения подготовительных и вспомогательных работ процессов плавки в печах применяемых конструкций
3. Физико-химические, ликвационные и иные технологические процессы, происходящие в плавильных печах применяемых конструкций1.
4. Методики обнаружения различных дефектов после паечных работ.
5. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате пайки.
6. Меры предупреждения дефектов, образуемых в процессе пайки.
7. Способы устранения дефектов пайки
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, терпеливость, дисциплинированность, аккуратность, концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:

8. Бағалы металдар мен Палладий қорытпаларының, сутектің, ағындардың, дәнекерлердің, ағартқыштың, сілтілі ерітінділердің және жеңіл газдың қасиеттері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Орындалған дәнекерлеу сапасын бақылау
Дағды 1:
Дәнекерлеу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
5 разряд
1. Пештің жабдықтары мен механизмдерінің, сифондардың, фурмалардың, саптамалардың, кессондардың, науалардың, пештің тиеу және құю жабдықтарының, балқыту және газ бұру өнімдерін тасымалдау жүйелерінің, балқыту кезінде пайдаланылатын пештердің, құрылғылардың, құрылғылар мен жабдықтардың технологиялық байламдарының жұмыс қабілеттілігін көзбен немесе КИПиА құралдарын пайдалана отырып тексеру
2. Балқытылатын материалдардың химиялық құрамы және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері туралы мәліметтер негізінде пешті жүктеу процесін басқару
3. Тиеу құрылғыларының жай-күйін, шихта беру барысын және металл балқымасын қабылдауды бақылау үшін Бақылау-өлшеу аспаптары мен қосалқы құрылғыларды пайдалану
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтау, талдау және анықталған кезде оларды жою
5. Нормативтік құжаттамаға сәйкес өндірілген дәнекерлеу сапасын бағалау.
6. Некенің себептерін анықтаңыз, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз.
7. Өлшеу құралдарын қолданыңыз.
8. Дәнекерлеу нәтижелері бойынша ақауларды көзбен анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы; дәнекерлеудің физика-химиялық қасиеттері.
9. Дәнекерлеу ақауларын түзету
Білімдер:
5 разряд
1. Пештің жабдықтары мен механизмдерінің, сифондардың, фурмалардың, саптамалардың, кессондардың, науалардың, пештің тиеу және құю жабдықтарының, балқыту және газ бұру өнімдерін тасымалдау жүйелерінің, пештерді технологиялық байлаудың, қосалқы жабдықтардың, құрылыстар мен құрылғылардың, балқытуды қайта бөлудің тиеу-түсіру тетіктерінің құрылысы, техникалық сипаттамалары, пайдалану және техникалық қызмет көрсету қағидалары
2. Қолданылатын конструкциялардың пештерінде балқыту процестерінің дайындық және қосалқы жұмыстарын орындау үшін қажетті көлемде түсті металдар металлургиясының негіздері
3. Қолданылатын конструкциялардың балқыту пештерінде болатын физика-химиялық, ликвациялық және өзге де технологиялық процестер1.
4. Дәнекерлеу жұмыстарынан кейін әртүрлі ақауларды анықтау әдістері.
5. Дәнекерлеу нәтижесінде пайда болатын беттердегі ақаулардың түрлері.
6. Дәнекерлеу процесінде пайда болатын ақаулардың алдын алу шаралары.
7. Дәнекерлеу ақауларын жою жолдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, шыдамдылық, тәртіптілік, дәлдік, зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Кислородная и воздушно-плазменная прямолинейная и фигурная резка сложных деталей из различных сталей, цветных металлов и сплавов по разметке вручную на переносных и стационарных кислородных и плазменно-дуговых машинах с фотоэлементным и программным управлением.
2. Кислородная резка ручная и резка бензорезательными и керосинорезательными аппаратами различных сталей, цветных металлов и сплавов с разделкой кромок.
3. Кислородно-флюсовая резка деталей из высокохромистых и хромоникелевых сталей и чугуна.
4. Газовая резка судовых объектов на плаву
5. Кислородная резка металлов под водой
Знания:
5 разряд
1. Устройство обслуживаемых кислородных и плазменно-дуговых машин с фотоэлектрическим и программным управлением и масштабно-дистанционным устройством
2. Процесс кислородной и плазменно-дуговой резки легированных сталей
3. Правила резки легированных сталей с подогревом
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной резательной работы
Навык 1:
Обеспечивать качество выполненной газовой резки
Умения:
5 разряд
1. Оценка качества выпускаемой продукции в соответствии с нормативной
документацией
2. Выявление причин брака, предупреждать возможный брак при резательной работе
3. Использование измерительных инструментов
4. Определение визуальных дефектов по результату резки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре)
Знания:
5 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при
отклонении от технологии производства.
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате термической резки.
3. Меры предупреждения дефектов.
4. Способы устранения дефектов.
5. Визуально определять дефекты обработанных поверхностей.
6. Виды дефектов обработанных поверхностей.
7. Способы определения дефектов поверхности.
8. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы.
9. Метрология в объеме, необходимом для выполнения термической резки.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, пунктуальность, аккуратность, концентрация и управление вниманием, проектное мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 12.3.003-86. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Работы электросварочные. Требования безопасности;
2) ГОСТ 12.4.250-2019. Межгосударственный стандарт. Система стандартов безопасности труда. Одежда специальная для защиты от искр и брызг расплавленного металла. Технические требования;
3) ГОСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Межгосударственный стандарт. Материалы, используемые в оборудовании. Для газовой сварки, резки и аналогичных процессов. Общие требования;

1. Фотоэлементтік және бағдарламалық басқарылатын тасымалды және стационарлық оттегі және плазмалық-доғалы машиналарда қолмен таңбалау бойынша түрлі болаттардан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған күрделі бөлшектерді оттегі және ауа-плазмалық түзу сызықты және бұйра кесу.
2. Әр түрлі болаттарды, Түсті металдарды және жиектерді кесетін қорытпаларды бензин кесетін және керосин кесетін аппараттармен қолмен оттегімен кесу және кесу.
3. Жоғары хромды және хром-никельді болаттар мен шойыннан жасалған бөлшектерді оттегі-флюсті кесу.
4. Кеме объектілерін суда газбен кесу
5. Су астындағы металдарды оттегімен кесу
Білімдер:
5 разряд
1. Фотоэлектрлік және бағдарламалық басқарумен және масштабты-қашықтықтан құрылғымен қызмет көрсетілетін оттегі және плазмалық-доғалық машиналардың құрылғысы
2. Легирленген болаттарды оттегі және плазмалық-доғалық кесу процесі
3. Қыздырылған легирленген болаттарды кесу ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Орындалған кесу жұмыстарының сапасын бақылау
Дағды 1:
Орындалған газ кесудің сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
5 разряд
1. Нормативке сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау
құжаттамамен
2. Некенің себептерін анықтау, кесу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алу
3. Өлшеу құралдарын қолдану
4. Кесу нәтижесі бойынша визуалды ақауларды анықтау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде)
Білімдер:
5 разряд
1. Өндірісте пайда болатын әртүрлі ақауларды анықтау әдістері
өндіріс технологиясынан ауытқу.
2. Термиялық кесу нәтижесінде пайда болатын беттік ақаулардың түрлері.
3. Ақаулардың алдын алу шаралары.
4. Ақауларды жою жолдары.
5. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтаңыз.
6. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері.
7. Беткі ақауларды анықтау әдістері.
8. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасы.
9. Термиялық кесуді орындау үшін қажетті көлемдегі Метрология.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, ұқыптылық, дәлдік, зейінді шоғырландыру және бақылау, жобалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 12.3.003-86. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр дәнекерлеу жұмыстары. Қауіпсіздік талаптары;
2) МЕМСТ 12.4.250-2019. Мемлекетаралық стандарт. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Балқыған металдың ұшқынынан және шашырауынан қорғайтын арнайы киім. Техникалық талаптар;
3) МЕМСТ 29090-91 (ИСО 9539-88). Мемлекетаралық стандарт. Жабдықта қолданылатын материалдар. Газбен дәнекерлеу, кесу және ұқсас процестер үшін. Жалпы талаптар;

Оператор лазерных установок, 3-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Технология машиностроения (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Газорезчик
Оператор газового резака
Оператор проекционной аппаратуры и газорезательных машин
Основная цель деятельности:
Ведение управления процесса лазерной сварки, прошивки отверстий, резки, термообработки, гравирования и другой технологической обработки деталей и изделий из различных материалов разной толщины, не подвергающихся испытаниям, на налаженных однотипных установках, в том числе с программным управлением
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение операций на лазерных установках согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной работы на лазерных установках
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение операций на лазерных установках согласно технологическому процессу
Навык 1:
Ведение с пульта управления процесса лазерной сварки и другой обработки сложных деталей и изделий из различных материалов разной толщины
Умения:
3-4 разряд
1. Ведение с пульта управления процесса лазерной сварки, прошивки отверстий, резки, термообработки, гравирования и другой обработки сложных деталей и изделий из различных материалов разной толщины, подвергающихся испытаниям на вакуумную плотность на лазерных установках различного типа, в том числе с программным управлением
2. Лазерная сварка изделий, предназначенных для работы под давлением, с ударной и вибрационной нагрузкой
3. Контурная резка по разметке сложных изделий после формообразования
4. Выбор режимов работы установки в зависимости от материала и конструкции обрабатываемых деталей
5. Контроль за проведением технологических процессов с помощью оптической системы
6. Изменение фокуса установки в процессе ее работы
7. Контроль состояния блоков установки и системы охлаждения по показаниям приборов
8. Наладка установок и контрольно-измерительной аппаратуры
9. Проведение регламентных работ по поддержанию установок в рабочем состоянии

Лазер қондырғыларының операторы, 3-6 разряд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Газбен кесуші
Газбен кесу операторы
Проекциялық аппаратура және газбен кесетін машинаның операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Лазерлік дәнекерлеу, тесіктерді жыпылықтау, кесу, термоөңдеу, гравировка жасау және сынауға ұшырамайтын әртүрлі қалыңдықтағы әртүрлі материалдардан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды бапталған бір үлгідегі қондырғыларда, оның ішінде Бағдарламалық басқарумен басқа да технологиялық өңдеу процесін басқаруды жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Технологиялық процеске сәйкес лазерлік қондырғыларда операцияларды орындау
2. Лазерлік қондырғыларда орындалған жұмыстың сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес лазерлік қондырғыларда операцияларды орындау
Дағды 1:
Басқару пультінен лазерлік дәнекерлеу процесін және әртүрлі қалыңдықтағы әртүрлі материалдардан жасалған күрделі бөлшектер мен бұйымдарды басқа өңдеуді жүргізу
Машықтар:
3-4 разряд
1. Лазерлік дәнекерлеу, тесіктерді тігу, кесу, термоөңдеу, гравировка жасау және әртүрлі типтегі лазерлік қондырғыларда, оның ішінде Бағдарламалық басқарумен вакуумдық тығыздыққа сыналатын әртүрлі қалыңдықтағы әртүрлі материалдардан жасалған күрделі бөлшектер мен бұйымдарды басқа да өңдеу процесін басқару пультінен жүргізу
2. Соққы және діріл жүктемесі бар қысыммен жұмыс істеуге арналған бұйымдарды лазерлік дәнекерлеу
3. Пішіндеуден кейін күрделі бұйымдарды белгілеу бойынша контурлық кесу
4. Өңделетін бөлшектердің материалы мен дизайнына байланысты қондырғының жұмыс режимдерін таңдау
5. Оптикалық жүйенің көмегімен технологиялық процестердің жүргізілуін бақылау
6. Орнату барысында оның фокусын өзгерту
7. Аспаптардың көрсеткіштері бойынша орнату блоктарының және салқындату жүйесінің жай-күйін бақылау
8. Қондырғылар мен бақылау-өлшеу аппаратурасын баптау
9. Қондырғыларды жұмыс жағдайында ұстау бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу

7200-0
Код наименования занятия:
7200-0-020
Наименование профессии:
Контролер сварочных работ
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Контролер сварочных работ.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Сварочное дело (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Контролер по сварке кузова
Основная цель деятельности:
Выполнение работ по контролю соблюдения требований к выполнению сварочных работ и техническому контролю объекта (сварной конструкции)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Мастер участка / Мастер цеха
2. Идентификация сварной конструкции на соответствие конструкторско-технологической документации
3. Проведение контроля сварочных работ
4. Проведение технического контроля производства (изготовления, монтажа) объекта (сварной конструкции), производственно-технологической и исполнительной документации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Мастер участка / Мастер цеха
Навык 1:
Подготовка и проверка исправности средств контроля (измерительного инструмента, оборудования, оптических средств)
Умения:
1. Проверять доступность объекта для проведения контроля
2. Подготавливать рабочее место к проведению контроля
3. Проверять соответствие квалификации сварщиков выполняемым технологическим процессам.
4. Проверять исправность средств контроля (измерительного инструмента, оборудования, оптических средств), сведений об их поверке
5. Применять производственно-технологическую документацию по сборке, сварке и контролю
6. Определять условия проведения работ по контролю (уровень освещенности, контрастности и шероховатости контролируемых поверхностей; возможность применения комбинированного освещения; оптимальный угол обзора и расстояние до контролируемого объекта)
7. Определять и обеспечивать условия безопасного выполнения работ
8. Устанавливать соответствие сведений документов о качестве (сертификатов, паспортов), маркировки материалов и сборочных узлов требованиям производственно-технологической документации

7200-0
Қызмет атауының коды:
7200-0-020
Кәсіптің атауы:
Пісіру жұмыстарын бақылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Пісіру жұмыстарын бақылаушы.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Мамандануына сәйкес кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Кузовты пісіру жөніндегі бақылаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дәнекерлеу жұмыстарын орындауға қойылатын талаптардың сақталуын бақылау және объектіні (дәнекерленген конструкцияны)техникалық бақылау жөніндегі жұмыстарды орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дайындық және құрастыру жұмыстарына бақылау жүргізу
2. Дәнекерленген конструкцияны конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестендіру
3. Дәнекерлеу жұмыстарын бақылау
4. Объектіні (дәнекерленген конструкцияны) өндіруге (дайындауға, монтаждауға), өндірістік-технологиялық және атқарушылық құжаттамаға техникалық бақылау жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындық және құрастыру жұмыстарына бақылау жүргізу
Дағды 1:
Бақылау құралдарының (өлшеу құралдарының, жабдықтардың, оптикалық құралдардың)жарамдылығын дайындау және тексеру
Машықтар:
1. Бақылау жүргізу үшін объектінің қолжетімділігін тексеру
2. Бақылау жүргізуге жұмыс орнын дайындау
3. Дәнекерлеушілердің біліктілігінің орындалатын технологиялық процестерге сәйкестігін тексеру.
4. Бақылау құралдарының (өлшеу құралдарының, жабдықтардың, оптикалық құралдардың) жарамдылығын, оларды тексеру туралы мәліметтерді тексеру
5. Құрастыру, дәнекерлеу және бақылау бойынша өндірістік-технологиялық құжаттаманы қолдану
6. Бақылау жұмыстарын жүргізу шарттарын анықтау (бақыланатын беттердің жарықтандырылу деңгейі, контрастылығы және кедір-бұдырлығы; аралас жарықтандыруды қолдану мүмкіндігі; бақыланатын объектіге дейінгі оңтайлы көру бұрышы мен арақашықтық)
7. Жұмыстарды қауіпсіз орындау шарттарын анықтау және қамтамасыз ету
8. Материалдар мен құрастыру тораптарының сапасы (сертификаттар, паспорттар), таңбалануы туралы құжаттардың мәліметтерінің өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін белгілеу

7) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
8) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
9) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
КС – Квалификационный справочник;
ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
ОРК – Отраслевая рамка квалификации;
ОКЭД – Общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Обработка металлических и неметаллических изделий.
5. Код профессионального стандарта: C25620.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД: C Обрабатывающая промышленность;
25 Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования;
25.6 Обработка металлов и нанесение покрытий на металлы; основные технологические процессы машиностроения;
25.62 Основные технологические процессы машиностроения;
25.62.0 Основные технологические процессы машиностроения.
7. Краткое описание профессионального стандарта: в данном профессиональном стандарте приведены характеристики работ и трудовые функции при обработке металлических и неметаллических изделий: выполнение технологических операций по сверлению отверстий на сверлильных станках; выполнение фрезерных работ на универсальных и специализированных фрезерных станках; обеспечение качества и производительности выполнения фрезерной обработки деталей машин и сборочных единиц на станках фрезерной группы; выполнение обработки и доводки поверхностей деталей и инструмента, шлифовального инструмента на шлифовальных станках различных типов и другом технологическом оборудовании; выполнение обработки и доводки поверхностей деталей и инструмента, шлифовального инструмента на шлифовальных станках различных типов и другом технологическом оборудовании; выполнение механической обработки металлической резьбы путем шлифования; обеспечение качества и производительности заточки режущих инструментов на заточных станках; обеспечение качества изготовления деталей на шлифовальных станках-автоматах и полуавтоматах.

7) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
8) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
9) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
БА – Біліктілік анықтамалығы;
БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын;
ҰБШ – Ұлттық біліктілік шеңбері;
ЭҚТЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Металл және металл емес бұйымдарды өңдеу.
5. Кәсіптік стандарттың коды: C25620.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
25 Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын жасау;
25.6 Металдарды өңдеу және металдарға қаптамалар жалату; машина жасаудың негізгі технологиялық процестері;
25.62 Машина жасаудың негізгі технологиялық процестері;
25.62.0 Машина жасаудың негізгі технологиялық процестері.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: бұл кәсіби стандартта металл және металл емес бұйымдарды өңдеу кезіндегі жұмыс сипаттамалары мен еңбек функциялары келтірілген: бұрғылау станоктарында тесіктерді бұрғылау бойынша технологиялық операцияларды орындау; әмбебап және мамандандырылған фрезерлік станоктарда фрезерлік жұмыстарды орындау; фрезерлік топтың станоктарында машина бөлшектері мен құрастыру бірліктерін фрезерлік өңдеуді орындаудың сапасы мен өнімділігін қамтамасыз ету; әр түрлі типтегі тегістеу станоктарында және басқа да технологиялық жабдықтарда бөлшектер мен аспаптардың, тегістеу құралының беттерін өңдеу және жетілдіру; әр түрлі типтегі тегістеу станоктарында және басқа да технологиялық жабдықтарда бөлшектер мен аспаптардың, тегістеу құралының беттерін өңдеу және жетілдіру; металл жіптерді тегістеу арқылы механикалық өңдеуді орындау; қайрау станоктарында кескіш құралдарды қайраудың сапасы мен өнімділігін қамтамасыз ету; өндірістің сапасын қамтамасыз ету.

8. Перечень карточек профессий:
1) Сверловщик - 2 уровень ОРК;
2) Сверловщик - 3 уровень ОРК;
3) Сверловщик - 3 уровень ОРК;
4) Сверловщик - 4 уровень ОРК;
5) Фрезеровщик - 2 уровень ОРК;
6) Фрезеровщик - 3 уровень ОРК;
7) Фрезеровщик - 3 уровень ОРК;
8) Фрезеровщик - 4 уровень ОРК;
9) Резьбофрезеровщик - 2 уровень ОРК;
10) Резьбофрезеровщик - 3 уровень ОРК;
11) Резьбофрезеровщик - 4 уровень ОРК;
12) Техник-технолог (общий профиль) - 4 уровень ОРК;
13) Шлифовщик - 2 уровень ОРК;
14) Шлифовщик - 3 уровень ОРК;
15) Шлифовщик - 3 уровень ОРК;
16) Шлифовщик - 4 уровень ОРК;
17) Полировщик - 2 уровень ОРК;
18) Полировщик - 3 уровень ОРК;
19) Полировщик - 4 уровень ОРК;
20) Резьбошлифовщик - 2 уровень ОРК;
21) Резьбошлифовщик - 3 уровень ОРК;
22) Резьбошлифовщик - 4 уровень ОРК;
23) Шлифовщик-заточник металлорежущих инструментов - 2 уровень ОРК;
24) Шлифовщик-заточник металлорежущих инструментов - 3 уровень ОРК;
25) Шлифовщик-заточник металлорежущих инструментов - 4 уровень ОРК;
26) Наладчик шлифовальных станков - 3 уровень ОРК;
27) Наладчик шлифовальных станков - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Сверловщик":
Код группы:
7214-1
Код наименования занятия:
7214-1-025
Наименование профессии:
Сверловщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сверловщик, 2-5 pазpяд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
практический опыт работы не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Резьбонарезчик на специальных станках
Резьбофрезеровщик
Основная цель деятельности:
Изготовление на различных деталях или предметах специальных отверстий по заданным стандартам качества при помощи специальных станков и другого оборудования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изучение конструкторско-технологической документации по сверлильной обработке детали или сборочной единицы и подготовка всей инфраструктуры.
2. Идентификация заготовки для сверлильной обработки на соответствие конструкторско-технологической документации

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Бұрғылаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Бұрғылаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Бұрғылаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Бұрғылаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
5) Фрезерлеуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
6) Фрезерлеуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
7) Фрезерлеуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
8) Фрезерлеуші - 4 СБШ-нің деңгейі;
9) Бұранда фрезерлеуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
10) Бұранда фрезерлеуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
11) Бұранда фрезерлеуші - 4 СБШ-нің деңгейі;
12) Кең профильді станокшы - 4 СБШ-нің деңгейі;
13) Тегістеуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
14) Тегістеуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
15) Тегістеуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
16) Тегістеуші - 4 СБШ-нің деңгейі;
17) Жылтыратушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
18) Жылтыратушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
19) Жылтыратушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
20) Бұранда тегістеуші - 2 СБШ-нің деңгейі;
21) Бұранда тегістеуші - 3 СБШ-нің деңгейі;
22) Бұранда тегістеуші - 4 СБШ-нің деңгейі;
23) Ажарлаушы-ұштаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
24) Ажарлаушы-ұштаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
25) Ажарлаушы - ұштаушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
26) Ажарлағыш станоктарды баптаушы - 3 СБШ-нің деңгейі;
27) Ажарлағыш станоктарды баптаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Бұрғылаушы":
Топтың коды:
7214-1
Қызмет атауының коды:
7214-1-025
Кәсіптің атауы:
Бұрғылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Бұрғылаушы, 2-pазpяд.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Арнайы станоктарда бұранда кесуші
Бұранда фрезерлеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Арнайы станоктар мен басқа да жабдықтардың көмегімен берілген сапа стандарттары бойынша әртүрлі бөлшектерде немесе заттарда арнайы тесіктер жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлшекті немесе құрастыру бірлігін бұрғылау бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу және барлық инфрақұрылымды дайындау.
2. Бұрғылау өңдеуге арналған дайындаманы конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестендіру

3. Выполнение технологических операций по сверлильной обработке согласно технологическому процессу
4. Контроль качества выполненной сверлильной обработки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изучение конструкторско-технологической документации по сверлильной обработке детали или сборочной единицы и подготовка всей инфраструктуры.
Навык 1:
Подготовка к выполнению сверлильной обработки
Умения:
2 разряд
1. Анализ исходных данных (чертежи, технологические документы) для обработки отверстий с точностью размеров по 12-14 квалитетам в заготовках простых деталей на сверлильных станках.
2. Настройка и наладка сверлильных станков для обработки отверстий с точностью размеров по 12-14 квалитетам заготовок простых деталей, а также для центровки деталей.
3. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию сверлильных станков в соответствии с технической документацией.
4. Поддержание требуемого технического состояния технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте сверловщика.
5. Поддержание состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места сверловщика.
6. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
7. Пользование средствами индивидуальной и коллективной защиты.
8. Пользование средствами пожаротушения.
9. Применение правил оказания первой медицинской помощи.
Знания:
2 разряд
1. Устройство и принцип работы однотипных сверлильных станков, ультразвуковой установки, наименование и назначение их важнейших частей.
2. Правила управления станками, обслуживаемыми совместно со сверловщиком более высокой квалификации.
3. Наименование, маркировку и основные механические свойства обрабатываемых материалов.
4. Наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных приспособлений и контрольно-измерительных инструментов.
5. Назначение, правила заточки и установки режущих инструментов.
6. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ на сверлильных станках.
7. Конструктивные особенности и способы проверки на точность сверлильных станков различных типов и моделей.
8. Конструктивные особенности универсальных и специальных приспособлений, используемых при наладке сверлильных станков.
9. Назначение, свойства СОЖ и способы применения их при обработке отверстий.
10. Требования инструкций по охране труда на работе.
11. Правила безопасного выполнения работ.

3. Технологиялық процеске сәйкес бұрғылау өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
4. Орындалған бұрғылау өңдеу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бөлшекті немесе құрастыру бірлігін бұрғылау бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу және барлық инфрақұрылымды дайындау.
Дағды 1:
Бұрғылау өңдеуге дайындық
Машықтар:
1. Бұрғылау станоктарындағы қарапайым бөлшектердің дайындамаларында 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен тесіктерді өңдеуге арналған бастапқы деректерді (сызбалар, технологиялық құжаттар) талдау.
2. Қарапайым бөлшектердің дайындамаларының 12-14 квалитеттері бойынша өлшем дәлдігімен тесіктерді өңдеуге, сондай-ақ бөлшектерді туралауға арналған бұрғылау станоктарын баптау және баптау.
3. Техникалық құжаттамаға сәйкес бұрғылау станоктарына техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
4. Бұрғылаушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (айлабұйымдардың, өлшеу және қосалқы құралдардың) талап етілетін техникалық жай-күйін қолдау.
5. Жұмыс орнының жай-күйін еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, бұрғылаушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес ұстау.
6. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
7. Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын пайдалану.
8. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
9. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
Білімдер:
1. Бір типті бұрғылау станоктарының, ультрадыбыстық қондырғының құрылымы мен жұмыс принципі, олардың маңызды бөліктерінің атауы мен мақсаты.
2. Біліктілігі анағұрлым жоғары бұрғылаушымен бірлесіп қызмет көрсетілетін станоктарды басқару қағидалары.
3. Өңделетін материалдардың атауы, таңбалануы және негізгі механикалық қасиеттері.
4. Ең көп таралған құрылғылардың және бақылау-өлшеу құралдарының атауы, мақсаты және қолдану шарттары.
5. Кесу құралдарының мақсаты, қайрау және орнату ережелері.
6. Бұрғылау станоктарында жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
7. Әр түрлі типтегі және модельдегі бұрғылау машиналарының дәлдігін тексерудің құрылымдық ерекшеліктері мен әдістері.
8. Бұрғылау станоктарын баптау кезінде қолданылатын әмбебап және арнайы құрылғылардың құрылымдық ерекшеліктері.
9. МСС мақсаты, қасиеттері және оларды тесіктерді өңдеу кезінде қолдану тәсілдері.
10. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары.
11. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері.

12. Требования пожарной безопасности.
13. Правила пользования средствами индивидуальной и коллективной защиты.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ конструкторско-технологической документации
Умения:
2 разряд
1. Чтение чертежей и технологической документации.
2. Анализ исходных данных для выполнения обработки поверхностей заготовки на сверлильном станке.
3. Настройка и наладка сверлильных станков для обработки сложных деталей с точностью размеров по 12-14 квалитетам.
Знания:
2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения.
2. Правила чтения технической документации (рабочий чертеж, технологическая карта).
3. Системы допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости.
4. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Идентификация заготовки для сверлильной обработки на соответствие конструкторско-технологической документации
Навык 1:
Соответствие заготовок конструкторско-технологической документации
Умения:
2 разряд
1. Анализ исходных данных для выполнения сверлильной обработки.
2. Чтение конструкторско-технологической документации
Знания:
2 разряд
1. Основы материаловедения.
2. Основы начертательной геометрии.
3. Правила оформления чертежей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение технологических операций по сверлильной обработке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Обработка отверстий по заданным стандартам качества
Умения:
2 разряд
1. Определение степени износа режущих инструментов для обработки отверстий деталей с точностью размеров по 12-14 квалитетам и резьбовых отверстий.
2. Установка и закрепление заготовки без выверки и с простой выверкой по детали.
3. Сверление, рассверливание, зенкеровка отверстия с точностью размеров по 12-14 квалитетам в заготовках простых деталей и выполнять центровку в соответствии с технологической картой и рабочим чертежом.
4. Нарезание резьбы диаметром от 3 до 24 мм до 8 степени точности на сверлильных станках в соответствии с технологической картой и рабочим чертежом.
5. Применение СОЖ.
6. Затачивание сверла в соответствии с обрабатываемым материалом.
7. Контроль геометрических параметров сверл.
8. Проверка исправности и работоспособности сверлильных станков.
9. Проведение ежесменного технического обслуживания сверлильных станков и уборки рабочего места.
10. Выполнение технического обслуживания технологической оснастки, размещенной на рабочем месте сверловщика
Знания:
2 разряд
1. Устройство, назначение, правила и условия применения простых универсальных приспособлений, применяемых на сверлильных станках.

12. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
13. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы талдау
Машықтар:
1. Сызбалар мен технологиялық құжаттаманы оқу.
2. Бұрғылау машинасында дайындаманың беттерін өңдеуді орындау үшін бастапқы деректерді талдау.
3. 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен күрделі бөлшектерді өңдеуге арналған бұрғылау станоктарын баптау және баптау.
Білімдер:
1. Машина жасау сызбасының негіздері.
2. Техникалық құжаттаманы оқу ережелері (жұмыс сызбасы, технологиялық карта).
3. Төзімділік және қону жүйелері, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері.
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділік белгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Бұрғылау өңдеуге арналған дайындаманы конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестендіру
Дағды 1:
Дайындамалардың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігі
Машықтар:
1. Бұрғылауды орындау үшін бастапқы деректерді талдау.
2. Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы оқу.
Білімдер:
1. Материалтану негіздері.
2. Сызба геометриясының негіздері.
3. Сызбаларды жобалау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Технологиялық процеске сәйкес бұрғылау өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Берілген сапа стандарттары бойынша тесіктерді өңдеу
Машықтар:
1. Бөлшектердің тесіктерін өңдеуге арналған кескіш құралдардың тозу дәрежесін 12-14 квалитеттер мен бұрандалы тесіктер бойынша өлшем дәлдігімен анықтау.
2. Дайындаманы салыстырусыз және бөлік бойынша қарапайым салыстырумен орнату және бекіту.
3. Қарапайым бөлшектердің дайындамаларында 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен тесіктерді бұрғылау, бұрғылау, зенковка жасау және технологиялық карта мен жұмыс сызбасына сәйкес туралауды орындау.
4. Технологиялық картаға және жұмыс сызбасына сәйкес бұрғылау станоктарында диаметрі 3-тен 24 мм-ге дейін 8 дәлдік дәрежесіне дейін жіп кесу.
5. МСС қолдану.
6. Бұрғылауды өңделетін материалға сәйкес қайрау.
7. Бұрғылардың геометриялық параметрлерін бақылау.
8. Бұрғылау станоктарының жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру.
9. Бұрғылау станоктарына ауысым сайын техникалық қызмет көрсету және жұмыс орнын жинау.
10. Бұрғылаушының жұмыс орнында орналасқан Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Білімдер:
1. Бұрғылау станоктарында қолданылатын қарапайым әмбебап құрылғылардың құрылымы, мақсаты, ережелері мен шарттары.

2. Установленный порядок получения, хранения и сдачи заготовок, инструмента, приспособлений, необходимых для выполнения работ.
3. 3.Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов.
4. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования сверл, зенкеров, метчиков, плашек, применяемых на сверлильных станках.
5. Приемы и правила установки режущих инструментов на сверлильных станках.
6. Теория резания в объеме, необходимом для выполнения работы.
7. Критерии износа режущих инструментов для обработки отверстий деталей с точностью размеров по 12-14 квалитетам и резьбовых отверстий до 8 степени точности.
8. Правила и приемы установки и закрепления заготовок без выверки и с простой выверкой по детали.
9. Органы управления сверлильными станками.
10. Способы и приемы обработки отверстий с точностью размеров по 12-14 квалитетам и резьбовых отверстий до 8 степени точности в простых деталях.
11. Назначение, свойства и способы применения СОЖ, используемых при обработке отверстий.
12. Основные виды брака при обработке отверстий с точностью размеров по 12-14 квалитетам и резьбы 8 степени точности в простых деталях, его причины и способы предупреждения и устранения.
13. Геометрические параметры сверл в зависимости от обрабатываемого и инструментального материала.
14. Устройство, правила использования и органы управления заточных станков.
15. Способы, правила и приемы заточки сверл
16. Виды, устройство и области применения контрольно-измерительных приборов для контроля геометрических параметров сверл.
17. Способы и приемы контроля геометрических параметров сверл.
18. Порядок проверки исправности и работоспособности сверлильных станков.
19. Порядок и состав регламентных работ по техническому обслуживанию сверлильных станков.
20. Состав работ и приемы выполнения технического обслуживания технологической оснастки, размещенной на рабочем месте сверловщика.
21. Требования к планировке и оснащению рабочего места при выполнении сверлильных работ.
22. Правила хранения технологической оснастки и инструментов, размещенных на рабочем месте сверловщика
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Контроль качества выполненной сверлильной обработки
Навык 1:
Обеспечивать качество сверлильной обработки
Умения:
2 разряд
1. Определение визуально явных дефектов обработанных поверхностей.
2. Выбор необходимых контрольно-измерительных инструментов и калибров для измерения отверстий простых деталей с точностью размеров по 12-14 квалитетам.

2. Жұмыстарды орындау үшін қажетті дайындамаларды, құралдарды, құрылғыларды алудың, сақтаудың және тапсырудың белгіленген тәртібі.
3. Өңделетін және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
4. Бұрғылау станоктарында қолданылатын бұрғылардың, зенкерлердің, шүмектердің, плашкалардың конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану ережелері.
5. Бұрғылау станоктарында кескіш құралдарды орнату әдістері мен ережелері.
6. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде Кесу теориясы.
7. Бөлшектердің тесіктерін 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен және бұрандалы тесіктерді 8 дәлдік дәрежесіне дейін өңдеуге арналған кескіш құралдардың тозу критерийлері.
8. Дайындамаларды орнатудың және бекітудің ережелері мен әдістері салыстырусыз және қарапайым бөлшектермен салыстыра отырып.
9. Бұрғылау станоктарын басқару органдары.
10. 12-14 квалитеттер бойынша өлшем дәлдігімен тесіктерді және қарапайым бөлшектерде 8 дәлдік дәрежесіне дейінгі бұрандалы тесіктерді өңдеу тәсілдері мен тәсілдері.
11. Тесіктерді өңдеуде қолданылатын МСС-ның мақсаты, қасиеттері және қолдану әдістері.
12. Тесіктерді 12-14 квалитет бойынша дәлдікпен және 8 дәлдік дәрежесіндегі жіптерді қарапайым бөлшектермен өңдеу кезінде ақаудың негізгі түрлері, оның себептері және алдын алу және жою әдістері.
13. Өңделетін және аспаптық материалға байланысты бұрғылардың геометриялық параметрлері.
14. Қайрау станоктарының құрылғысы, пайдалану ережелері және басқару элементтері.
15. Бұрғыларды қайрау әдістері, ережелері мен әдістері
16. Бұрғылардың геометриялық параметрлерін бақылауға арналған бақылау-өлшеу аспаптарының түрлері, құрылымы және қолдану салалары.
17. Бұрғылардың геометриялық параметрлерін бақылау әдістері мен әдістері.
18. Бұрғылау станоктарының жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру тәртібі.
19. Бұрғылау станоктарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі регламенттік жұмыстардың тәртібі мен құрамы.
20. Бұрғылаушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау әдістері мен тәсілдері.
21. Бұрғылау жұмыстарын орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға және жабдықтауға қойылатын талаптар.
22. Бұрғылаушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтар мен құралдарды сақтау ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Орындалған бұрғылау өңдеу сапасын бақылау
Дағды 1:
Бұрғылау сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өңделген беттердің визуалды айқын ақауларын анықтау.
2. 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердің саңылауларын өлшеу үшін қажетті бақылау-өлшеу құралдары мен калибрлерді таңдау.

3. Выполнение измерения отверстий контрольно-измерительными инструментами, обеспечивающими погрешность измерения не ниже 0,05 мм, в соответствии с технологической документацией.
4. Выбор способа определения шероховатости обработанной поверхности.
5. Определение шероховатости обработанных поверхностей.
6. Выбор необходимых контрольно-измерительных инструментов для измерения резьбы диаметром от 3 до 24 мм.
7. Выполнение измерения резьбы диаметром от 3 до 24 мм.
Знания:
2 разряд
1. Виды дефектов обработанных поверхностей.
2. Способы определения дефектов поверхности.
3. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы.
4. Правила чтения технической документации (чертежи, технологические документы) в объеме, необходимом для выполнения работы.
5. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости.
6. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
7. Метрология в объеме, необходимом для выполнения работы.
8. Способы определения точности размеров, формы и взаимного расположения поверхностей деталей.
9. Устройство, назначение, правила применения контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,05 мм.
10. Приемы работы с контрольно-измерительными инструментами для измерения простых деталей с точностью размеров по 12-14 квалитетам.
11. Способы определения шероховатости поверхностей.
12. Устройство, назначение, правила применения приборов и приспособлений для контроля шероховатости поверхностей.
13. Приемы и правила определения шероховатости обработанной поверхности.
14. Виды и области применения контрольно-измерительных инструментов для измерения резьбы диаметром от 3 до 24 мм.
15. Приемы работы с контрольно-измерительными инструментами для измерения резьбы диаметром от 3 до 24 мм.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, терпеливость, умение работать в команде, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы).
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Технологиялық құжаттамаға сәйкес өлшеу қателігін 0,05 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу құралдарымен тесіктерді өлшеуді орындау.
4. Өңделген беттің кедір-бұдырын анықтау әдісін таңдау.
5. Өңделген беттердің кедір-бұдырлығын анықтау.
6. Диаметрі 3-тен 24 мм-ге дейінгі жіптерді өлшеу үшін қажетті бақылау-өлшеу құралдарын таңдау.
7. Диаметрі 3-тен 24 мм-ге дейінгі жіптерді өлшеу.
Білімдер:
1. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері.
2. Беткі ақауларды анықтау әдістері.
3. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасы.
4. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (сызбаларды, технологиялық құжаттарды) оқу ережесі.
5. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері.
6. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішіндеріне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу.
7. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемдегі Метрология.
8. Бөлшектердің беттерінің өлшемдерінің, пішінінің және өзара орналасуының дәлдігін анықтау әдістері.
9. Өлшеу қателігін 0,05 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, мақсаты, қолдану ережесі.
10. 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектерді өлшеуге арналған бақылау-өлшеу құралдарымен жұмыс істеу тәсілдері.
11. Беттердің кедір-бұдырлығын анықтау әдістері.
12. Беттердің кедір-бұдырлығын бақылауға арналған аспаптар мен құрылғылардың құрылысы, мақсаты, қолдану ережесі.
13. Өңделген беттің кедір-бұдырлығын анықтау әдістері мен ережелері.
14. Диаметрі 3-тен 24 мм-ге дейінгі жіптерді өлшеуге арналған бақылау-өлшеу құралдарының түрлері мен қолдану салалары.
15. Диаметрі 3-тен 24 мм-ге дейінгі жіптерді өлшеуге арналған бақылау-өлшеу құралдарымен жұмыс істеу тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейінділік, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды)басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;

1) МЕМСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Кесу арқылы механикалық өңдеу операциялары. Терминдер мен анықтамалар;
2) МЕМСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Маршрутизаторлар суық өздігінен жүретін жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 25761-83. Кесу арқылы өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары;
4) МЕМСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдерге, массаға төзімділік және механикалық өңдеуге рұқсаттар;

5) ГОСТ 16163-90. Столы поворотные делительные координатно-расточных и координатно-шлифовальных станков. Основные размеры. Нормы точности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Сверловщик
4
Сверловщик
4
Супервайзер (бригадир)
4
Техник-технолог
5
Техник-технолог
5
Мастер цеха/Мастер участка
10. Карточка профессии "Сверловщик":
Код группы:
7214-1
Код наименования занятия:
7214-1-025
Наименование профессии:
Сверловщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
3.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КУС и др типовых квалификационных характеристик:
Сверловщик, 2-5 pазpяд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Токарное дело (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее одного года в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Резьбофрезеровщик
Резьбонарезчик на специальных станках
Основная цель деятельности:
Изготовление на различных деталях или предметах специальных отверстий по заданным стандартам качества при помощи специальных станков и другого оборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изучение конструкторско-технологической документации по сверлильной обработке детали или сборочной единицы и подготовка всей инфраструктуры
2. Выполнение технологических операций по сверлильной обработке согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной сверлильной обработки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изучение конструкторско-технологической документации по сверлильной обработке детали или сборочной единицы и подготовка всей инфраструктуры
Навык 1:
Подготовка к выполнению сверлильной обработки
Умения:
3 разряд
1. Анализ исходных данных (чертежи, технологические документы) для выполнения обработки отверстий заготовок простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам на сверлильных станках.
2. Настройка и наладка сверлильных станков для обработки отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам.
3. Сверление, рассверливание, зенкерование и развертывание отверстий в простых деталях с точностью размеров по 8-11 квалитетам в соответствии с технической документацией.

5) МЕМСТ 16163-90. Координаталық-бұрғылау және координаталық-тегістеу станоктарының айналмалы бөлгіш үстелдері. Негізгі өлшемдері. Дәлдік нормалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Бұрғылаушы
4
Бұрғылаушы
4
Шебер
4
Техник-технолог
5
Техник-технолог
5
Цех шебері / учаске шебері
10. Кәсіптің карточкасы "Бұрғылаушы":
Топтың коды:
7214-1
Қызмет атауының коды:
7214-1-025
Кәсіптің атауы:
Бұрғылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Бұрғылаушы, 3-й санат.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Токарлық іс (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 ай және одан жоғары
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Бұранда фрезерлеуші
Арнайы станоктарда бұранда кесуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Арнайы станоктар мен басқа жабдықты пайдалана отырып, белгіленген сапа стандарттары бойынша әртүрлі бөлшектерге немесе заттарға арнайы тесіктер жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлшекті немесе құрастыру қондырғысын бұрғылау өңдеуге арналған конструкторлық және технологиялық құжаттаманы зерделеу және бүкіл инфрақұрылымды дайындау
2. Технологиялық процесс бойынша бұрғылауды өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
3. Орындалған бұрғылау жұмыстарының сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бөлшекті немесе құрастыру қондырғысын бұрғылау өңдеуге арналған конструкторлық және технологиялық құжаттаманы зерделеу және бүкіл инфрақұрылымды дайындау
Дағды 1:
Бұрғылауға дайындық
Машықтар:
1. Бұрғылау станоктарында 8-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының саңылауларын өңдеу бойынша бастапқы мәліметтерді (сызбалар, технологиялық құжаттар) талдау.
2. 8-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеуге арналған бұрғылау станоктарын баптау және реттеу.
3. Техникалық құжаттамаға сәйкес өлшемдік дәлдікпен 8-11 разрядты қарапайым бөлшектерде саңылауларды бұрғылау, оймалау, зеңбіректеу және оймалау.

4. Заточка инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 8-11 квалитетам на сверлильных станках.
5. Поддержание состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места сверловщика.
6. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
7. Пользование средствами индивидуальной и коллективной защиты.
8. Пользование средствами пожаротушения.
9. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
3 разряд
1. Устройство, назначение, правила и условия применения приспособлений, применяемых для обработки отверстий в заготовках простых деталей с точностью по 8-11 квалитетам на сверлильных станках.
2. Устройство и принцип работы сверлильных станков, ультразвуковой установки, наименование и назначение их важнейших частей.
3. Пpавила подналадки и пpовеpки на точность свеpлильных станков pазличных типов.
4. Устpойство и пpавила пpименения контpольно-измеpительных инстpументов, зажимных и установочных пpиспособлений.
5. Геометpия, пpавила заточки и установки универсального и специального pежущего инстpумента.
6. Элементы и виды pезьб.
7. Система допусков и посадок.
8. Квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
9. Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов.
10. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования режущих инструментов, применяемых для обработки отверстий в заготовках простых деталей с точностью по 8-11 квалитетам на сверлильных станках.
11. Приемы и правила установки режущих инструментов на сверлильных станках.
12. Теория резания в объеме, необходимом для выполнения работы.
13. Критерии износа режущих инструментов для обработки отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам.
14. Устройство и правила использования сверлильных станков.
15. Органы управления сверлильными станками.
16. Способы достижения заданных квалитетов и параметров шероховатости.
17. Виды зацеплений.
18. Правила определения режимов сверления по справочникам и паспорту станка.
19. Способы и приемы нарезания резьб.
20. Основные виды брака при обработке отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам, его причины и способы предупреждения и устранения.
21. Способы, правила и приемы заточки инструментов для обработки отверстий.
22. Виды, устройство и области применения контрольно-измерительных приборов и инструментов для обработки отверстий.

4. Бұрғылау станоктарында 8-11 разряд өлшемдік дәлдікпен саңылауларды өңдеуге арналған құралдарды қайрау.
5. Еңбекті қорғау, өртке қарсы, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына және бұрғылаушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін сақтау.
6. Жұмыста еңбекті қорғау нұсқаулығы талаптарын сақтау.
7. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
8. Өрт сөндіру құралдарын қолдану.
9. Алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін қолдану.
Білімдер:
1. Бұрғылау станоктарында 8-11 біліктілік дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларында саңылауларды өңдеу үшін қолданылатын құрылғылардың құрылымы, мақсаты, ережелері және пайдалану шарттары.
2. Бұрғылау станоктарының, ультрадыбыстық қондырғылардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі, олардың ең маңызды бөліктерінің атауы мен мақсаты.
3. Әртүрлі үлгідегі бұрғылау станоктарын реттеу және дәлдігін тексеру ережелері.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарын, қысқыш және орнату құрылғыларын пайдаланудың құрылымы мен ережелері.
5. Геометрия, әмбебап және арнайы кескіш құралдарды қайрау және орнату ережелері.
6. Жіптердің элементтері мен түрлері.
7. Қабылдау және отырғызу жүйесі.
8. Кедір-бұдырдың қасиеттері мен параметрлері.
9. Өңделген және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
10. Бұрғылау станоктарында 8-11 біліктілік дәлдігімен қарапайым бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеу үшін қолданылатын кескіш аспаптардың конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану ережесі.
11. Бұрғылау станоктарында кескіш аспаптарды орнату техникасы мен ережелері.
12. Жұмысты аяқтауға қажетті шамада кесу теориясы.
13. 8-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеуге арналған кескіш аспаптардың тозу критерийлері.
14. Бұрғылау станоктарын пайдаланудың құрылымы және ережелері.
15. Бұрғылау станогының басқару элементтері.
16. Белгіленген сапалар мен кедір-бұдырлық параметрлеріне қол жеткізу әдістері.
17. Берілістердің түрлері.
18. Анықтамалық әдебиеттер мен станоктардың паспорттарын пайдалана отырып, бұрғылау режимдерін анықтау ережелері.
19. Жіптерді кесу әдістері мен тәсілдері.
20. Өлшемдік дәлдігі 8-11 квалификациядағы қарапайым бөлшектердің дайындамаларындағы саңылауларды өңдеу кезіндегі ақаулардың негізгі түрлері, оның себептері мен алдын алу және жою әдістері.
21. Саңылауларды жасауға арналған құралдарды қайрау әдістері, ережелері және тәсілдері.
22. Тесіктерді өңдеуге арналған бақылау-өлшеу аспаптары мен аспаптарының түрлері, құрылымы және қолдану аймақтары.

23. Способы и приемы контроля геометрических параметров инструментов для обработки отверстий.
24. Порядок и состав регламентных работ по техническому обслуживанию сверлильных станков.
25. Требования к планировке и оснащению рабочего места при выполнении сверлильных работ.
26. Правила хранения технологической оснастки и инструментов, размещенных на рабочем месте сверловщика.
27. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при выполнении работ на сверлильных и заточных станках.
28. Опасные и вредные факторы, требования охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности.
29. Требования инструкции по охране труда на работе.
30. Правила безопасного выполнения работ.
31. Требования пожарной безопасности.
32. Правила пользования средствами индивидуальной и коллективной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ конструкторско-технологической документации
Умения:
3 разряд
1. Настройка и наладка сверлильных станков для обработки сложных деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам
Знания:
3 разряд
1. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации.
2. Маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по сверлильной обработке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Обработка отверстий по заданным стандартам качества
Умения:
3 разряд
1. Чтение и применение технической документации для выполнения обработки отверстий заготовок простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам (чертежи, технологические документы).
2. Выбор, подготовка к работе, установка на станок и использование универсальных приспособлений.
3. Выбор, подготовка к работе, установка на станок и использование инструментов для обработки отверстий деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам.
4. Определение степени износа режущих инструментов для обработки отверстий в заготовках деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам.
5. Произведение настройки сверлильных станков для обработки отверстий в заготовках простых деталей с точностью по 9-11 квалитетам в соответствии с технологической картой.
6. Установка и закрепление заготовки с выверкой в одной плоскости с точностью до 0,05 мм.
7. Сверление, рассверливание, зенкеровка и развертывание отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам на сверлильных станках в соответствии с технологической картой и рабочим чертежом.
8. Свеpление отвеpстий по 12-14 квалитетам в сложных и кpупногабаpитных деталях.

23. Саңылауларды өңдеу аспаптарының геометриялық параметрлерін бақылау әдістері мен тәсілдері.
24. Бұрғылау станоктарына ағымдағы жөндеу жүргізу тәртібі мен құрамы.
25. Бұрғылау жұмыстарын орындау кезіндегі жұмыс орнының орналасуына және жабдықталуына қойылатын талаптар.
26. Бұрғылаушының жұмыс орнында орналастырылған технологиялық жабдықтар мен құралдарды сақтау ережелері.
27. Бұрғылау және қайрау станоктарында жұмыстарды орындау кезіндегі жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану түрлері мен ережелері.
28. Қауіпті және зиянды факторлар, еңбекті қорғау талаптары, өрт, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік.
29. Өндірісте еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтардың талаптары.
30. Жұмысты қауіпсіз орындау ережелері.
31. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
32. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы талдау
Машықтар:
1. 9-11 біліктілік өлшемдік дәлдігі бар күрделі бөлшектерді өңдеуге арналған бұрғылау станоктарын баптау және баптау.
Білімдер:
1. Ұйымда қолданылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны.
2. Өңделген және аспаптық материалдарды таңбалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процесс бойынша бұрғылауды өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Сапа стандарттарына сәйкес тесіктерді өңдеу
Машықтар:
1. Өлшемдік дәлдігі 8-11 біліктілік (сызбалар, технологиялық құжаттар) қарапайым бөлшектер дайындамаларында саңылауларды өңдеуді орындау үшін техникалық құжаттаманы оқу және қолдану.
2. Әмбебап құрылғыларды таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және пайдалану.
3. Өлшемдік дәлдігі 8-11 квалификациядағы бөлшектердің тесіктерін өңдеуге арналған құралдарды таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және пайдалану.
4. Өлшемдік дәлдігі 9-11 біліктілікпен дайындаманың бөліктеріндегі саңылауларды өңдеуге арналған кескіш аспаптардың тозу дәрежесін анықтау.
5. Технологиялық картаға сәйкес 9-11 біліктілік дәлдігімен қарапайым бөлшектердің дайындамаларында тесіктерді өңдеуге арналған бұрғылау станоктарын баптау.
6. Дайындаманы бір жазықтықта 0,05 мм дәлдікпен туралаумен орнату және бекіту.
7. Технологиялық картаға және жұмыс сызбасына сәйкес бұрғылау станоктарында 9-11 разрядтық өлшемдік дәлдікпен қарапайым бөлшектер дайындамаларындағы саңылауларды бұрғылау, оймалау, зеңбіректеу және оймалау.
8. Күрделі және ірі габаритті бөлшектерде 12-14 разрядты тесіктерді бұрғылау.

9. Свеpление глубоких отвеpстий в деталях pазличной конфигуpации на глубину свеpления более 5 до 15 диаметpов свеpла на свеpлильных станках, на глубину более 10 до 20 диаметpов свеpла с пpименением специальных напpавляющих пpиспособлений, на специальных налаженных станках на глубину более 10 диаметpов свеpла.
10. Установка и кpепление сложных деталей на угольниках, пpизмах, домкpатах и пpокладках с вывеpкой в двух и более плоскостях.
11. Свеpление отвеpстий под pазными углами и в pазличных плоскостях.
12. Свеpление отвеpстий в pазличных деталях под наpезание pезьбы.
13. Hаpезание pезьбы диаметpом до 2 мм и более 24 мм до 42 мм на пpоход и в упоp.
14. Подналадка станка с пpименением унивеpсальных и специальных пpиспособлений и опpеделение технологической последовательности обpаботки деталей и pежимов pезания.
15. Упpавление подъемно-тpанспоpтным обоpудованием с пола.
16. Стpоповка и увязка гpузов для подъема, пеpемещения, установки и складиpования.
17. Предупреждение и устранение возможного брака при обработке отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам.
Знания:
3 разряд
1. Устройство, назначение, правила и условия применения приспособлений, применяемых для обработки отверстий в заготовках сложных деталей с точностью по 10-11 квалитетам.
2. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования режущих инструментов, применяемых для обработки отверстий в заготовках сложных деталей с точностью по 10-11 квалитетам, и резьбонарезных инструментов.
3. Критерии износа режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 10-11 квалитетам и резьбонарезных инструментов.
4. Устройство и правила использования сверлильных станков.
5. Последовательность и содержание настройки сверлильных станков для изготовления отверстий с точностью размеров по 10-11 квалитетам и нарезания резьб 7 степени точности.
6. Правила и приемы установки и закрепления заготовок с выверкой с точностью до 0,03 мм.
7. Способы и приемы обработки отверстий в заготовках сложных деталей с точностью размеров по 10-11 квалитетам на сверлильных станках.
8. Основные виды брака при обработке отверстий в заготовках сложных деталей с точностью размеров по 10-11 квалитетам, его причины и способы предупреждения и устранения.
9. Способы, правила и приемы заточки режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 10-11 квалитетам.
10. Виды, устройство и области применения контрольно-измерительных приборов для контроля геометрических параметров режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 10-11 квалитетам.

9. Бұрғылау станоктарында бұрғылау диаметрі 5-тен 15-тен астам бұрғылау тереңдігіне дейін, арнайы бағыттаушы құрылғыларды пайдалана отырып, бұрғылау диаметрі 10-нан 20-дан астам тереңдікте, арнайы реттелетін станоктарда тереңдікке дейін әртүрлі конфигурациялы бөліктерде терең тесіктерді бұрғылау. 10-нан астам бұрғы диаметрі.
10. Күрделі бөлшектерді квадраттарға, призмаларға, домкраттарға және екі немесе одан да көп жазықтықта туралау арқылы монтаждау және бекіту.
11. Тесіктерді әртүрлі бұрыштарда және әртүрлі жазықтықта бұрғылау.
12. Бұрғылау үшін әртүрлі бөлшектерде тесіктерді бұрғылау.
13. Диаметрі 2 мм-ге дейін және 24 мм-ден асатын жіптерді бір өту және тоқтау кезінде 42 мм-ге дейін кесу.
14. Әмбебап және арнайы құрылғылардың көмегімен станокты баптау және бөлшектерді өңдеудің технологиялық ретін және кесу режимдерін анықтау.
15. Еденнен көтеру және тасымалдау жабдықтарын басқару.
16. Жүктерді көтеру, жылжыту, орнату және сақтау үшін итеру және байлау.
17. 9-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектердің дайындамаларындағы саңылауларды өңдеу кезінде мүмкін болатын ақаулардың алдын алу және жою.
Білімдер:
1. 10-11 біліктілік дәлдігімен күрделі бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеу үшін қолданылатын құрылғылардың құрылымы, мақсаты, ережелері және пайдалану шарттары.
2. 10-11 квалификациялық дәлдікпен күрделі бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеу үшін қолданылатын кескіш аспаптардың конструкциялары, тағайындалуы, геометриялық параметрлері және пайдалану ережелері және жіп кескіш аспаптар.
3. Өлшемдік дәлдігі 10-11 разрядты саңылауларды өңдеуге арналған кескіш аспаптардың тозу критерийлері және жіп кескіш аспаптар.
4. Бұрғылау станоктарын пайдаланудың құрылымы және ережелері.
5. Өлшемдік дәлдігі 10-11 разрядты саңылауларды және 7 дәрежелі дәлдіктегі кескіш ойықтарды жасауға арналған бұрғылау станоктарын баптау реті мен мазмұны.
6. 0,03 мм дәлдікпен туралау дайындамаларды орнату және бекіту ережелері мен әдістері.
7. Бұрғылау станоктарында өлшемдік дәлдігі 10-11 разрядты күрделі бөлшектердің дайындамаларындағы саңылауларды өңдеу әдістері мен тәсілдері.
8. Өлшемдік дәлдігі 10-11 квалификациялық күрделі бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеу кезіндегі ақаулардың негізгі түрлері, оның себептері мен алдын алу және жою әдістері.
9. 10-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен саңылауларды өңдеуге арналған кескіш аспаптарды қайрау әдістері, ережелері және тәсілдері.
10. Өлшемдік дәлдігі 10-11 біліктіліктегі саңылауларды өңдеуге арналған кескіш аспаптардың геометриялық параметрлерін бақылауға арналған аспаптардың түрлері, құрылымы және қолдану салалары.

11. Способы и приемы контроля геометрических параметров режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 10-11 квалитетам.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной сверлильной обработки
Навык 1:
Обеспечение качества сверлильной обработки
Умения:
3 разряд
1. Контроль точности размеров отверстий в простых деталях с точностью размеров по 10-11 квалитетам с помощью контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,03 мм.
2. Контроль точности формы и взаимного расположения отверстий в простых деталях с точностью размеров по 10-11 квалитетам с помощью контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,03 мм.
3. Контроль точности размеров отверстий в деталях средней сложности с точностью размеров по 12-14 квалитетам с помощью контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,05 мм.
4. Контроль точности формы и взаимного расположения отверстий в деталях средней сложности с точностью размеров по 12-14 квалитетам с помощью контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,05 мм.
5. Контроль шероховатости обработанных поверхностей до шероховатости Ra 3,2 мкм.
6. Контроль резьбы в соответствии с технологической документацией.
7. Определение визуальных дефектов обработанных поверхностей.
8. Выбор необходимых контрольно-измерительных инструментов для измерения отверстий в простых деталях с точностью размеров по 10-11 квалитетам.
9. Выбор необходимых контрольно-измерительных инструментов для измерения отверстий в деталях средней сложности с точностью размеров по 12-14 квалитетам.
10. Выполнение измерений деталей контрольно-измерительными инструментами, обеспечивающими погрешность измерения не ниже 0,03 мм, в соответствии с технологической документацией.
11. Выбор способа определения шероховатости обработанной поверхности.
12. Определение шероховатости обработанных поверхностей.
13. Выбор необходимых контрольно-измерительных инструментов для измерения резьбы.
14. Выполнение измерения резьбы.
Знания:
3 разряд
1. Метрология в объеме, необходимом для выполнения работы поверхностей деталей.
2. Устройство, назначение, правила применения контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения более 0,03 мм.
3. Приемы работы с контрольно-измерительными инструментами для измерения простых деталей с точностью размеров по 10-11 квалитетам.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, терпеливость, умение работать в команде, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания
Список технических регламентов и национальных стандартов:

11. Өлшемдік дәлдігі 10-11 біліктілікпен саңылауларды өңдеуге арналған кескіш аспаптардың геометриялық параметрлерін бақылау әдістері мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Орындалған бұрғылау жұмыстарының сапасын бақылау
Дағды 1:
Бұрғылауды өңдеу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өлшеу қателігін кемінде 0,03 мм қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу құралдарын пайдалана отырып, 10-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектердегі тесіктердің өлшемдерінің дәлдігін бақылау.
2.0,03 мм-ден кем емес өлшем қателігін қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, өлшемдік дәлдігі 10-11 разрядтағы қарапайым бөлшектердегі тесіктердің пішіні мен салыстырмалы орналасуының дәлдігін бақылау.
3. Кемінде 0,05 мм өлшеу қателігін қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу құралдарын пайдалана отырып, 12-14 біліктілік өлшемдік дәлдігімен күрделілігі орташа бөліктердегі тесіктердің өлшемдерінің дәлдігін бақылау.
4. Кемінде 0,05 мм өлшеу қателігін қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, 12-14 біліктілік өлшемдік дәлдігімен күрделілігі орташа бөліктердегі тесіктердің пішіні мен өзара орналасуының дәлдігін бақылау.
5. Өңделген беттердің кедір-бұдырын Ra 3,2 мкм кедір-бұдырға дейін бақылау.
6. Технологиялық құжаттамаға сәйкес жіпті бақылау.
7. Өңделген беттердің көру ақауларын анықтау.
8. 10-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектердегі тесіктерді өлшеу үшін қажетті бақылау-өлшеу құралдарын таңдау.
9. 12-14 біліктілік өлшемдік дәлдігімен күрделілігі орташа бөліктердегі тесіктерді өлшеу үшін қажетті бақылау-өлшеу құралдарын таңдау.
10. Технологиялық құжаттамаға сәйкес кемінде 0,03 мм өлшеу қателігін қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып бөлшектерді өлшеуді жүргізу.
11. Өңделген беттің кедір-бұдырын анықтау әдісін таңдау.
12. Өңделген беттердің кедір-бұдырлығын анықтау.
13. Жіпті өлшеуге қажетті аспаптарды таңдау.
14. Жіпті өлшеуді орындаңыз.
Білімдер:
1. Бөлшектердің беттеріндегі жұмыстарды орындауға қажетті көлемдегі метрология.
2. 0,03 мм-ден астам өлшеу қателігін қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы, мақсаты, пайдалану ережесі.
3. 10-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектерді өлшеуге арналған бақылау-өлшеу құралдарымен жұмыс істеу техникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбе, сүйгіштік, зейінділік, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Анализ исходных данных (чертежи, технологические документы) для выполнения обработки отверстий заготовок простых деталей с точностью размеров по 6-9 квалитетам на сверлильных станках.
2. Настройка и наладка сверлильных станков для обработки отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 6-9 квалитетам.
3. Заточка инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 6-9 квалитетам на сверлильных станках.
4. Свеpление, pассвеpливание, зенкеpование и pазвеpтывание отвеpстий по 6-9 квалитетам в сложных деталях, pасположенных в pазличных плоскостях.
5. Свеpление глубоких отвеpстий в деталях pазличной конфигуpации на глубину свеpления более 15 диаметpов свеpла, а также на глубину более 20 диаметpов свеpла с пpименением специальных напpавляющих пpиспособлений.
6. Свеpление отвеpстий под pазными углами и в pазличных плоскостях, тpебующих нескольких установок и большой точности напpавления по оси отвеpстия и pасстояния между центpами отвеpстий.
7. Подpезка, pастачивание и наpезание pезьбы в тpуднодоступных местах.
8. Установка кpупных деталей сложной конфигуpации, тpебующих комбиниpованного кpепления и точной вывеpки в pазличных плоскостях.
9. Hаpезание pезьбы диаметpом более 42 мм, а также pезьб, выполняемых по 7-8 квалитетам.
10. Hаладка унивеpсальных и специальных станков с пpименением сложных пpиспособлений и определение наивыгоднейших pежимов pезания.
11. Контроль геометрических параметров режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 6-9 квалитетам.
12. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию сверлильных станков в соответствии с технической документацией.
13. Поддержание требуемого технического состояния технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте сверловщика.
14. Поддержание состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места сверловщика.
15. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
16. Пользование средствами индивидуальной и коллективной защиты.
17. Пользование средствами пожаротушения.
18. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
4 разряд
1. Устройство и принцип работы сверлильных станков, ультразвуковой установки, наименование и назначение их важнейших частей.
2. Устpойство, кинематические схемы, пpавила пpовеpки на точность обслуживаемых станков,
3. Констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений.

1. Бұрғылау станоктарында 6-9 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының саңылауларын өңдеу бойынша бастапқы мәліметтерді (сызбалар, технологиялық құжаттар) талдау.
2. Өлшемдік дәлдігі 6-9 квалификациядағы қарапайым бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеуге арналған бұрғылау станоктарын баптау және баптау.
3. Бұрғылау станоктарында 6-9 разряд өлшемдік дәлдікпен саңылауларды өңдеуге арналған құралдарды қайрау.
4. Әртүрлі жазықтықта орналасқан күрделі бөлшектерде 6-9 разрядты саңылауларды бұрғылау, оймалау, зеңбіректеу және оймалау.
5. Арнайы бағыттаушы құрылғыларды пайдалана отырып, бұрғылау диаметрі 15-тен астам бұрғылау тереңдігіне дейін, сондай-ақ бұрғы диаметрі 20-дан астам тереңдікте әртүрлі конфигурациядағы бөліктерде терең тесіктерді бұрғылау.
6. Тесік осі бойымен және саңылаулардың орталықтары арасындағы қашықтық бойынша бірнеше реттеуді және үлкен дәлдікті талап ететін әртүрлі бұрыштарда және әртүрлі жазықтықта саңылауларды бұрғылау.
7. Қол жету қиын жерлерде жіптерді кесу, бұрғылау және кесу.
8. Біріктірілген бекітуді және әртүрлі жазықтықта дәл туралауды қажет ететін күрделі конфигурациялары бар үлкен бөлшектерді орнату.
9. Диаметрі 42 мм-ден асатын кескіш жіптер, сондай-ақ 7-8 біліктілік бойынша жасалған жіптер.
10. Күрделі құрылғыларды пайдаланып әмбебап және арнайы станоктарды баптау және ең тиімді кесу шарттарын анықтау.
11. Өлшемдік дәлдігі 6-9 квалификациядағы тесіктерді өңдеуге арналған кескіш аспаптардың геометриялық параметрлерін бақылау.
12. Техникалық құжаттамаға сәйкес бұрғылау станоктарына ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
13. Бұрғылаушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтардың (құрылғылардың, өлшеуіш және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жағдайын ұстау.
14. Еңбекті қорғау, өртке қарсы, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, бұрғылаушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қамтамасыз ету.
15. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулық талаптарын сақтау.
16. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану.
17. Өрт сөндіру құралдарын қолдану.
18. Алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін қолдану.
Білімдер:
1. Бұрғылау станоктарының, ультрадыбыстық қондырғылардың конструкциясы мен жұмыс істеу принципі, олардың ең маңызды бөліктерінің атауы мен мақсаты.
2. Қызмет көрсетілетін машиналардың конструкциясы, кинематикалық схемалары, дәлдігін тексеру ережелері,
3. Әмбебап және арнайы құрылғыларды пайдаланудың конструкциялық ерекшеліктері мен ережелері.

4. Устpойство и правила применения контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов.
5. Геометpия, пpавила теpмообpаботки, заточки, доводки, установки универсального и специального pежущего инстpумента.
6. Система допусков и посадок.
7. Квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
8. Устройство, назначение, правила и условия применения приспособлений, применяемых для обработки отверстий в заготовках простых деталей с точностью по 8-11 квалитетам на сверлильных станках.
9. Установленный порядок получения, хранения и сдачи заготовок, инструмента, приспособлений, необходимых для выполнения работ.
10. Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов.
11. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования режущих инструментов, применяемых для обработки отверстий в заготовках простых деталей с точностью по 8-11 квалитетам на сверлильных станках.
12. Приемы и правила установки режущих инструментов на сверлильных станках.
13. Теория резания в объеме, необходимом для выполнения работы.
14. Критерии износа режущих инструментов для обработки отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам.
15. Устройство и правила использования сверлильных станков.
16. Последовательность и содержание настройки сверлильных станков для изготовления отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам.
17. Правила и приемы установки и закрепления заготовок с выверкой в одной плоскости с точностью до 0,05 мм.
18. Органы управления сверлильными станками.
19. Способы и приемы обработки отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам на сверлильных станках.
20. Способы и приемы нарезания резьб.
21. Основные виды брака при обработке отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам, его причины и способы предупреждения и устранения.
22. Геометрические параметры инструментов для обработки отверстий в зависимости от обрабатываемого и инструментального материала.
23. Устройство, правила использования и органы управления заточных станков.
24. Способы, правила и приемы заточки инструментов для обработки отверстий.
25. Виды, устройство и области применения контрольно-измерительных приборов и инструментов для обработки отверстий.
26. Способы и приемы контроля геометрических параметров инструментов для обработки отверстий.
27. Порядок проверки исправности и работоспособности сверлильных станков.
28. Порядок и состав регламентных работ по техническому обслуживанию сверлильных станков.

4. Бақылау-өлшеу аспаптары мен аспаптарының конструкциясы мен пайдалану ережесі.
5. Геометрия, термиялық өңдеу ережелері, қайрау, өңдеу, әмбебап және арнайы кескіш құралдарды орнату.
6. Қабылдау және отырғызу жүйесі.
7. Кедір-бұдырлық қасиеттері мен параметрлері.
8. Бұрғылау станоктарында 8-11 біліктілік дәлдігімен қарапайым бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеу үшін қолданылатын құрылғылардың құрылымы, мақсаты, ережелері және пайдалану шарттары.
9. Жұмысты орындауға қажетті дайындамаларды, құралдарды, құрылғыларды қабылдаудың, сақтаудың және тапсырудың белгіленген тәртібі.
10. Өңделген және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
11. Бұрғылау станоктарында 8-11 біліктілік дәлдігімен қарапайым бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеу үшін қолданылатын кескіш аспаптардың конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану ережесі.
12. Бұрғылау станоктарында кескіш аспаптарды орнату техникасы мен ережелері.
13. Жұмысты аяқтауға қажетті шамада кесу теориясы.
14. 8-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеуге арналған кескіш аспаптардың тозу критерийлері.
15. Бұрғылау станоктарының конструкциясы және пайдалану ережесі.
16. 8-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектердің дайындамаларында тесіктер жасау үшін бұрғылау станоктарын баптау реті мен мазмұны.
17. Дайындамаларды бір жазықтықта 0,05 мм дәлдікпен туралаумен орнату және бекіту ережелері мен тәсілдері.
18. Бұрғылау станогының басқару элементтері.
19. Бұрғылау станоктарында 8-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларындағы саңылауларды өңдеу әдістері мен тәсілдері.
20. Жіптерді кесу әдістері мен тәсілдері.
21. Өлшемдік дәлдігі 8-11 квалификациядағы қарапайым бөлшектердің дайындамаларындағы саңылауларды өңдеу кезіндегі ақаулардың негізгі түрлері, оның себептері мен алдын алу және жою әдістері.
22. Өңделетін материалға және құрал материалына байланысты саңылауларды өңдеуге арналған құралдардың геометриялық параметрлері.
23. Қайрау станоктарының құрылымы, пайдалану ережесі және басқару элементтері.
24. Саңылауларды жасауға арналған құралдарды қайрау әдістері, ережелері және тәсілдері.
25. Тесіктерді өңдеуге арналған бақылау-өлшеу аспаптары мен аспаптарының түрлері, құрылымы және қолдану аймақтары.
26. Саңылауларды өңдеу аспаптарының геометриялық параметрлерін бақылау әдістері мен тәсілдері.
27. Бұрғылау станоктарының жұмысқа жарамдылығын және өнімділігін тексеру тәртібі.
28. Бұрғылау станоктарына ағымдағы жөндеу жүргізу тәртібі мен құрамы.

1. Устройство, назначение, правила и условия применения приспособлений, применяемых для обработки отверстий в заготовках сложных деталей с точностью по 8-9 квалитетам.
2. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования режущих инструментов, применяемых для обработки отверстий в заготовках сложных деталей с точностью по 8-9 квалитетам, и резьбонарезных инструментов.
3. Критерии износа режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 8-9 квалитетам и резьбонарезных инструментов.
4. Устройство и правила использования сверлильных станков.
5. Последовательность и содержание настройки сверлильных станков для изготовления отверстий с точностью размеров по 8-9 квалитетам и нарезания резьб 7 степени точности.
6. Правила и приемы установки и закрепления заготовок с выверкой с точностью до 0,03 мм.
7. Способы и приемы обработки отверстий в заготовках сложных деталей с точностью размеров по 8-9 квалитетам на сверлильных станках.
8. Основные виды брака при обработке отверстий в заготовках сложных деталей с точностью размеров по 8-9 квалитетам, его причины и способы предупреждения и устранения.
9. Геометрические параметры режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 8-9 квалитетам и резьб 7 степени точности в зависимости от обрабатываемого и инструментального материала.
10. Способы, правила и приемы заточки режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 8-9 квалитетам.
11. Виды, устройство и области применения контрольно-измерительных приборов для контроля геометрических параметров режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 8-9 квалитетам.
12. Способы и приемы контроля геометрических параметров режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 8-9 квалитетам
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль качества выполненной сверлильной обработки
Навык 1:
Обеспечивать качество сверлильной обработки
Умения:
4 разряд
1. Контроль точности размеров отверстий в простых деталях с точностью размеров по 8-9 квалитетам с помощью контрольно-измерительных инструментов, обеспечиваю-щих погрешность измерения не ниже 0,03 мм.
2. Контроль точности формы и взаимного расположения отверстий в простых деталях с точностью размеров по 8-9 квалитетам с помощью контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,03 мм.
3. Контроль точности размеров отверстий в деталях средней сложности с точностью размеров по 12-14 квалитетам с помощью контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,05 мм.

1. 8-9 біліктілік дәлдігімен күрделі бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеу үшін қолданылатын құрылғылардың құрылымы, мақсаты, ережелері және пайдалану шарттары.
2. 8-9 разрядты дәлдікпен күрделі бөлшектердің дайындамаларында тесіктерді өңдеу үшін қолданылатын кескіш аспаптардың конструкциялары, тағайындалуы, геометриялық параметрлері және пайдалану ережелері және бұрандалы аспаптар.
3. Өлшемдік дәлдігі 8-9 разрядты саңылауларды өңдеуге арналған кескіш аспаптар мен жіп кескіш аспаптардың тозу критерийлері.
4. Бұрғылау станоктарын пайдаланудың құрылымы және ережелері.
5. Өлшемдік дәлдігі 8-9 разрядты саңылауларды және 7 дәрежелі дәлдіктегі кескіш ойықтарды жасауға арналған бұрғылау станоктарын баптау реті мен мазмұны.
6. 0,03 мм дәлдікпен туралау дайындамаларды орнату және бекіту ережелері мен әдістері.
7. Бұрғылау станоктарында өлшемдік дәлдігі 8-9 разрядты күрделі бөлшектердің дайындамаларындағы саңылауларды өңдеу әдістері мен тәсілдері.
8. Өлшемдік дәлдігі 8-9 квалификациялық күрделі бөлшектердің дайындамаларында саңылауларды өңдеу кезіндегі ақаулардың негізгі түрлері, оның себептері мен алдын алу және жою әдістері.
9. Өңделетін және құрал материалына байланысты өлшемдік дәлдігі 8-9 разрядты және 7 дәрежелі жіптерді өңдеуге арналған кескіш аспаптардың геометриялық параметрлері.
10. Өлшемдік дәлдігі 8-9 разрядты тесіктерді өңдеуге арналған кескіш аспаптарды қайрау әдістері, ережелері және тәсілдері.
11. 8-9 біліктілік өлшемдік дәлдігімен саңылауларды өңдеуге арналған кескіш аспаптардың геометриялық параметрлерін бақылауға арналған аспаптардың түрлері, конструкциясы және қолдану салалары.
12. 8-9 біліктілік өлшемдік дәлдігімен саңылауларды өңдеуге арналған кескіш аспаптардың геометриялық параметрлерін бақылау әдістері мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Орындалған бұрғылау жұмыстарының сапасын бақылау
Дағды 1:
Бұрғылауды өңдеу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Өлшеу қателігін кемінде 0,03 мм қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу құралдарын пайдалана отырып, 8-9 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектердегі тесіктердің өлшемдерінің дәлдігін бақылау.
2. 0,03 мм-ден кем емес өлшеу қателігін қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, өлшемдік дәлдігі 8-9 разрядты қарапайым бөлшектердегі тесіктердің пішіні мен өзара орналасуының дәлдігін бақылау.
3. Кемінде 0,05 мм өлшеу қателігін қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу құралдарын пайдалана отырып, 12-14 біліктілік өлшемдік дәлдігімен күрделілігі орташа бөліктердегі тесіктердің өлшемдерінің дәлдігін бақылау.

12. Карточка профессии "Сверловщик":
Код группы:
7214-1
Код наименования занятия:
7214-1-025
Наименование профессии:
Сверловщик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Сверловщик, 2-5 pазpяд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Токарное дело (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Резьбофрезеровщик
Резьбонарезчик на специальных станках
Основная цель деятельности:
Изготовление на различных деталях или предметах специальных отверстий по заданным стандартам качества при помощи специальных станков и другого оборудования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изучение конструкторско-технологической документации по сверлильной обработке детали или сборочной единицы и подготовка всей инфраструктуры
2. Выполнение технологических операций по сверлильной обработке согласно технологическому процессу
3. Контроль качества выполненной сверлильной обработки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изучение конструкторско-технологической документации по сверлильной обработке детали или сборочной единицы и подготовка всей инфраструктуры
Навык 1:
Подготовка к выполнению сверлильной обработки
Умения:
5 разряд
1. Анализ исходных данных (чертежи, технологические документы) для выполнения обработки отверстий в заготовках сложных деталей с точностью размеров по 6 квалитету на сверлильных станках.
2. Настройка и наладка сверлильных станков для обработки отверстий в заготовках сложных деталей с точностью размеров по 6 квалитету.
3. Сверление, развертывание тонкое отверстий сложных деталей по 6 квалитету на универсальных сверлильных станках при строгом соблюдении параллельности осей отверстий с точным выдерживанием заданного угла между ними, перпендикулярности, расстояния между центрами отверстий.
4. Растачивание глубоких отверстий сложных деталей по 6 квалитету на специальных сверлильно-расточных станках с применением специальных приспособлений и инструмента (одно-, двух-, трехрезцовые головки и т. д.) с внутренним или наружным подводом для подачи СОЖ в зоне резания.

12. Кәсіптің карточкасы "Бұрғылаушы":
Топтың коды:
7214-1
Қызмет атауының коды:
7214-1-025
Кәсіптің атауы:
Бұрғылаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Бұрғылаушы.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Токарлық іс (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2 жыл және одан жоғары
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Бұранда фрезерлеуші
Арнайы станоктарда бұранда кесуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Арнайы станоктар мен басқа да жабдықтардың көмегімен берілген сапа стандарттары бойынша әртүрлі бөлшектерде немесе заттарда арнайы тесіктер жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлшекті немесе құрастыру бірлігін бұрғылау бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу және барлық инфрақұрылымды дайындау
2. Технологиялық процеске сәйкес бұрғылау өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
3. Орындалған бұрғылау өңдеу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бөлшекті немесе құрастыру бірлігін бұрғылау бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу және барлық инфрақұрылымды дайындау
Дағды 1:
Бұрғылау өңдеуге дайындық
Машықтар:
1. Бұрғылау станоктарында 6-9 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының саңылауларын өңдеуді орындау үшін бастапқы деректерді (сызбалар, технологиялық құжаттар) талдау.
2. 6-9 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің дайындамаларындағы тесіктерді өңдеуге арналған бұрғылау станоктарын баптау және баптау.
3. Бұрғылау станоктарында 6-9 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен тесіктерді өңдеуге арналған құралдарды қайрау.
4. Әр түрлі жазықтықта орналасқан күрделі бөлшектерде 6-9 квалитет бойынша тесіктерді бұрғылау, бұрғылау, бұрғылау және орналастыру.

5. Установка сложных и тонкостенных деталей с применением сложных приспособлений, требующих выверки, высокой точности и ориентации их в пространстве под различными углами.
6. Поддержание требуемого технического состояния технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте сверловщика.
7. Заточка режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 6 квалитету.
8. Контроль геометрических параметров режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 6 квалитету.
9. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию сверлильных станков в соответствии с технической документацией.
10. Поддержание требуемого технического состояния технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте сверловщика.
11. Поддержание состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места сверловщика.
12. Соблюдение требований инструкции по охране труда на работе.
13. Пользование средствами индивидуальной и коллективной защиты.
14. Пользование средствами пожаротушения.
15. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
5 разряд
1. Устройство, назначение, правила и условия применения простых приспособлений, применяемых для обработки отверстий в заготовках простых деталей с точностью по 6-7 квалитетам.
2. Установленный порядок получения, хранения и сдачи заготовок, инструмента, приспособлений, необходимых для выполнения работ.
3. Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов.
4. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 6-7 квалитетам.
5. Приемы и правила установки режущих инструментов на сверлильных станках.
6. Теория резания в объеме, необходимом для выполнения работы.
7. Критерии износа режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 6-7 квалитетам и резьбонарезных инструментов.
8. Устройство и правила использования сверлильных станков.
9. Последовательность настройки сверлильных станков для изготовления деталей с точностью размеров по 6-7 квалитетам.
10. Правила и приемы установки и закрепления заготовок с выверкой в двух плоскостях с точностью до 0,005 мм.
11. Органы управления сверлильными станками.

5. Бұрғылаудың 15 диаметрінен асатын бұрғылау тереңдігіне, сондай-ақ арнайы бағыттаушы айлабұйымдарды қолдана отырып, бұрғылаудың 20 диаметрінен асатын тереңдікке әртүрлі конфигурациядағы бөлшектерде терең тесіктерді бұрғылау.
6. Тесіктерді әртүрлі бұрыштарда және әртүрлі жазықтықтарда бұрғылау, бірнеше қондырғыларды және тесік осі бойынша үлкен бағыт дәлдігін және тесік орталықтары арасындағы қашықтықты қажет етеді.
7. 6 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен тесіктерді өңдеуге арналған кескіш құралдарды қайрау.
8. Саңылауларды өңдеуге арналған кескіш құралдардың геометриялық параметрлерін 6 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен бақылау.
9. Техникалық құжаттамаға сәйкес бұрғылау станоктарына техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
10. Бұрғылаушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (айлабұйымдардың, өлшеу және қосалқы құралдардың) талап етілетін техникалық жай-күйін қолдау.
11. Жұмыс орнының жай-күйін еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, бұрғылаушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес ұстау.
12. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
13. Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын пайдалану.
14. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
15. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану
16. Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын пайдалану.
17. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
18. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
Білімдер:
1. Бұрғылау станоктарының, ультрадыбыстық қондырғының құрылымы мен жұмыс принципі, олардың маңызды бөліктерінің атауы мен мақсаты.
2. Қызмет көрсетілетін станоктардың құрылғысы, кинематикалық схемалары, дәлдігін тексеру ережесі,
3. Әмбебап және арнайы құрылғыларды қолданудың құрылымдық ерекшеліктері мен ережелері.
4. Бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы мен қолдану ережесі.
5. Геометрия, термиялық өңдеу, қайрау, жетілдіру, әмбебап және арнайы кескіш құралды орнату ережелері.
6. Төзімділік және қону жүйесі.
7. Кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
8. Бұрғылау станоктарында 8-11 квалитет бойынша дәлдікпен Қарапайым бөлшектердің дайындамаларындағы тесіктерді өңдеу үшін қолданылатын құрылғылардың құрылымы, мақсаты, ережелері мен шарттары.
9. Жұмыстарды орындау үшін қажетті дайындамаларды, құралдарды, құрылғыларды алудың, сақтаудың және тапсырудың белгіленген тәртібі.
10. Өңделетін және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
11. Бұрғылау станоктарында 8-11 квалитет бойынша дәлдікпен Қарапайым бөлшектердің дайындамаларындағы тесіктерді өңдеу үшін қолданылатын кескіш құралдардың конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану ережелері.

12. Способы и приемы сверления, рассверливания, зенкерования и развертывания отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 6-7 квалитетам на сверлильных станках.
13. Назначение, свойства СОЖ и способы применения их при обработке отверстий.
14. Основные виды брака при обработке отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 6-7 квалитетам, его причины и способы предупреждения и устранения.
15. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при выполнении работ на сверлильных и заточных станках.
16. Геометрические параметры режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 6-7 квалитетам в зависимости от обрабатываемого и инструментального материалов.
17. Устройство, правила использования и органы управления заточных станков.
18. Способы, правила и приемы заточки режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 6-7 квалитетам.
19. Установленный порядок получения, хранения и сдачи заготовок, инструмента, приспособлений, необходимых для выполнения работ.
20. Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов.
21. Последовательность и содержание настройки сверлильных станков для изготовления деталей с точностью размеров по 6-7 квалитетам.
22. Правила и приемы установки и закрепления заготовок с выверкой в двух плоскостях с точностью до 0,005 мм.
23. Способы и приемы сверления, рассверливания, зенкерования и развертывания отверстий в заготовках простых деталей с точностью размеров по 6-7 квалитетам на сверлильных станках.
24. Виды, устройство и области применения контрольно-измерительных приборов для контроля геометрических параметров режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 6-7 квалитетам.
25. Способы и приемы контроля геометрических параметров режущих инструментов для обработки отверстий с точностью размеров по 6-7 квалитетам.
26. Порядок проверки исправности и работоспособности сверлильных станков.
27. Требования к планировке и оснащению рабочего места при выполнении сверлильных работ.
28. Правила хранения технологической оснастки и инструментов, размещенных на рабочем месте сверловщика.
29. Опасные и вредные факторы, требования охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности.
30. Требования инструкции по охране труда на работе.
31. Правила безопасного выполнения работ.
32. Требования пожарной безопасности.
33. Правила пользования средствами индивидуальной и коллективной защиты
Возможность признания навыка:
Умения:
Навык 2:
Анализ конструкторско-технологической документации
5 разряд

12. Бұрғылау станоктарында кескіш құралдарды орнату әдістері мен ережелері.
13. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде Кесу теориясы.
14. 8-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің дайындамаларындағы тесіктерді өңдеуге арналған кескіш құралдардың тозу критерийлері.
15. Бұрғылау станоктарының құрылғысы және пайдалану ережелері.
16. 8-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің дайындамаларында тесіктер жасауға арналған бұрғылау станоктарын баптаудың реттілігі мен мазмұны.
17. 0,05 мм дейінгі дәлдікпен бір жазықтықта салыстыра отырып дайындамаларды орнату және бекіту қағидалары мен тәсілдері.
18. Бұрғылау станоктарын басқару органдары.
19. Бұрғылау станоктарында 8-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің дайындамаларындағы тесіктерді өңдеу тәсілдері мен тәсілдері.
20. Жіптерді кесу әдістері мен әдістері.
21. 8-11 квалитет бойынша мөлшер дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің дайындамаларындағы тесіктерді өңдеу кезіндегі ақаудың негізгі түрлері, оның себептері және алдын алу және жою тәсілдері.
22. Өңделетін және аспаптық материалға байланысты тесіктерді өңдеуге арналған құралдардың геометриялық параметрлері.
23. Қайрау станоктарының құрылғысы, пайдалану ережелері және басқару элементтері.
24. Тесіктерді өңдеуге арналған құралдарды қайрау әдістері, ережелері мен әдістері.
25. Тесіктерді өңдеуге арналған бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарының түрлері, құрылғысы және қолдану салалары.
26. Тесіктерді өңдеуге арналған құралдардың геометриялық параметрлерін бақылау әдістері мен әдістері.
27. Бұрғылау станоктарының жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру тәртібі.
28. Бұрғылау станоктарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі регламенттік жұмыстардың тәртібі мен құрамы.
29. Бұрғылаушының жұмыс орнында орналасқан Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау тәсілдері мен жұмыстарының құрамы.
30. Бұрғылау жұмыстарын орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға және жабдықтауға қойылатын талаптар.
31. Бұрғылаушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтар мен құралдарды сақтау ережелері.
32. Бұрғылау және қайрау станоктарында жұмыстарды орындау кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану түрлері мен ережелері.
33. Қауіпті және зиянды факторлар, еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
34. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары.
35. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері.
36. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
37. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы талдау
Машықтар:

1. Выбор необходимых контрольно-измерительных инструментов для измерения отверстий в сложных деталях с точностью размеров по 6-7 квалитетам.
2. Выбор необходимых контрольно-измерительных инструментов для измерения отверстий в деталях средней сложности с точностью размеров по 7-8 квалитетам.
3. Выбор необходимых контрольно-измерительных инструментов для измерения резьбы 7 степени точности.
4. Выполнение измерения отверстий контрольно-измерительными инструментами, обеспечивающими погрешность измерения не ниже 0,01 мм, в соответствии с технологической документацией.
5. Выполнение контроля резьб 7-8 степеней точности.
6. Выбор способа определения шероховатости обработанной поверхности.
7. Определение шероховатости обработанных поверхностей
Знания:
5 разряд
1. Устройство, назначение, правила применения контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения более 0,01 мм.
2. Устройство, назначение, правила применения контрольно-измерительных инструментов для контроля резьбы 7-8 степеней точности
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, терпеливость, умение работать в команде, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;
5) ГОСТ 16163-90. Столы поворотные делительные координатно-расточных и координатно-шлифовальных станков. Основные размеры. Нормы точности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Изготовители металлоконструкций
4
Супервайзер (бригадир)
4
Техник-технолог
5
Техник-технолог
1
Мастер цеха/Мастер участка
13. Карточка профессии "Фрезеровщик":
Код группы:
7214-1
Код наименования занятия:
7214-1-048
Наименование профессии:
Фрезеровщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Фрезеровщик, 2-6 pазpяд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Резчик на пилах, ножовках и станках
Резьбофрезеровщик
Токарь-фрезеровщик
Основная цель деятельности:
Обработка заготовок, деталей и сборочных единиц на фрезерных станках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Өлшеу қателігін 0,03 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен 8-9 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердегі тесіктер өлшемдерінің дәлдігін бақылау.
2. Өлшеу қателігін 0,03 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен 8-9 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердегі тесіктердің пішіні мен өзара орналасуының дәлдігін бақылау.
3. Өлшеу қателігін 0,05 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен күрделілігі орташа бөлшектердегі тесік өлшемдерінің дәлдігін бақылау.
4. Өлшеу қателігін 0,05 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін Бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен күрделілігі орташа бөлшектердегі тесіктердің пішіні мен өзара орналасуының дәлдігін бақылау.
5. Өңделген беттердің кедір-бұдырлығын ra 3,2 мкм кедір-бұдырға дейін бақылау.
6. Технологиялық құжаттамаға сәйкес жіпті бақылау.
7. Өңделген беттердің визуалды ақауларын анықтау.
8. 8-9 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердегі тесіктерді өлшеу үшін қажетті Бақылау-өлшеу құралдарын таңдау.
9. 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен күрделілігі орташа бөлшектердегі тесіктерді өлшеу үшін қажетті Бақылау-өлшеу құралдарын таңдау.
10. Технологиялық құжаттамаға сәйкес өлшеу қателігін 0,03 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін Бақылау-өлшеу құралдарымен бөлшектерді өлшеуді орындау.
11. Өңделген беттің кедір-бұдырын анықтау әдісін таңдау.
12. Өңделген беттердің кедір-бұдырлығын анықтау.
13. Жіптерді өлшеу үшін қажетті бақылау және өлшеу құралдарын таңдау.
14. Жіпті өлшеуді орындау.
Білімдер:
1. Бөлшектердің беттерінің жұмысын орындау үшін қажетті көлемдегі Метрология.
2. Өлшеу қателігін 0,03 мм-ден артық қамтамасыз ететін Бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, мақсаты, қолдану ережесі.
3. 8-9 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектерді өлшеуге арналған бақылау-өлшеу құралдарымен жұмыс істеу тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейін, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Кесу арқылы механикалық өңдеу операциялары. Терминдер мен анықтамалар;
2) МЕМСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Маршрутизаторлар суық өздігінен жүретін жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 25761-83. Кесу арқылы өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары;
4) МЕМСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдерге, массаға төзімділік және механикалық өңдеуге рұқсаттар;
5) МЕМСТ 16163-90. Координаталық-бұрғылау және координаталық-тегістеу станоктарының айналмалы бөлгіш үстелдері. Негізгі өлшемдері. Дәлдік нормалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Бұрғылаушы
4
Шебер
4
Техник-технолог
5
Техник-технолог
1
Цех мастері
13. Кәсіптің карточкасы "Фрезерлеуші":
Топтың коды:
7214-1
Қызмет атауының коды:
7214-1-048
Кәсіптің атауы:
Фрезерлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Фрезерлеуші.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Арамен, қол арамен және станокпен кесуші
Бұранда фрезерлеуші
Фрезерші-токарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фрезерлік станоктарда дайындамаларды, бөлшектерді және құрастыру агрегаттарын өңдеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Проведение подготовительных работ по фрезерной обработке
2. Выполнение технологических операций по фрезерной обработке согласно технологическому процессу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по фрезерной обработке
Навык 1:
Подготовка к выполнению фрезерной обработки
Умения:
2 разряд
1. Настраивать и проводить наладку фрезерного станка (горизонтального и вертикального) для выполнения технологического фрезерования поверхностей заготовок деталей.
2. Выбирать, подготавливать к работе, устанавливать на станок и использовать простые универсальные приспособления.
3. Выбирать, подготавливать к работе, устанавливать на станок и использовать режущие инструменты.
4. Устанавливать и закреплять заготовки без выверки.
5. Использовать cмазочно-охлаждающие технологические средства (далее - СОТС) при работе на фрезерном станке.
6. Контролировать наличие и состояние СОТС на фрезерных станках.
7. Проводить регламентные работы по техническому обслуживанию горизонтальных и вертикальных фрезерных станков в соответствии с технической документацией.
8. Поддерживать требуемое техническое состояние технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте фрезеровщика.
9. Пользоваться средствами индивидуальной и коллективной защиты.
10. Пользоваться средствами пожаротушения.
11. Применять правила оказания первой медицинской помощи
Знания:
2 разряд
1. Устpойство и пpинцип pаботы однотипных фpезеpных станков.
2. Органы управления фрезерными станками.
3. Наименование, назначение и условия пpименения наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений.
4. Устpойство контpольно-измеpительных инстpументов.
5. Виды фpез и их основные углы.
6. Система допусков и посадок.
7. Квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
8. Порядок проверки исправности и работоспособности горизонтальных и вертикальных фрезерных станков.
9. Последовательность и содержание настройки горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станков.
10. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ на фрезерных станках.
11. Типы и виды обрабатывающего инструмента.
12. Приемы и правила установки режущих инструментов на фрезерных станках.
13. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования режущих инструментов, применяемых на горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станках.
14. Правила и приемы установки и закрепления заготовок без выверки.
15. Назначение и свойства СОЖ, применяемых при фрезеровании.
16. Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов.
17. Состав и порядок выполнения регламентных работ по техническому обслуживанию фрезерных станков.
18. Состав работ по техническому обслуживанию технологической оснастки, размещенной на рабочем месте фрезеровщика.
19. Установленный порядок получения, хранения и сдачи заготовок, инструмента, приспособлений, необходимых для выполнения работ.
20. Требования инструкции по охране труда на работе.
21. Правила безопасного выполнения работ.
22. Требования пожарной безопасности.
23. Правила пользования средствами индивидуальной и коллективной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ конструкторско-технологической документации
Умения:
2 разряд

1. Фрезерлеуге дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Фрезерлеуге дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Фрезерлеуге дайындық
Машықтар:
1. Дайындаманың беттерін технологиялық фрезерлеуді орындау үшін фрезерлік станокты (көлденең және тік) баптау және реттеу.
2. Таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және қарапайым әмбебап құрылғыларды пайдалану.
3. Таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және кескіш құралдарды қолдану.
4. Дайындамаларды туралаусыз орнатыңыз және бекітіңіз.
5. Фрезерлік станокта жұмыс істеу кезінде майлау және салқындату технологиялық құралдарын (бұдан әрі - КОТС) қолданыңыз.
6. Фрезерлік станоктарда КОТС бар болуын және жағдайын бақылау.
7. Техникалық құжаттамаға сәйкес көлденең және тік фрезерлік станоктарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
8. Фрезердің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеуіш және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жағдайын сақтау.
9. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
10. Өрт сөндіру құралдарын қолданыңыз.
11. Алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін қолдану.
Білімдер:
1. Ұқсас фрезерлік станоктардың құрылымы және жұмыс істеу принципі.
2. Фрезерлік станоктардың басқару элементтері.
3. Ең көп таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және пайдалану шарттары.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарын орналастыру.
5. Кескіштердің түрлері және олардың негізгі бұрыштары.
6. Қабылдау және отырғызу жүйесі.
7. Кедір-бұдырлық қасиеттері мен параметрлері.
8. Көлденең және тік фрезерлік станоктардың жұмысқа жарамдылығын және өнімділігін тексеру тәртібі.
9. Көлденең және тік әмбебап фрезерлік станоктарды баптау реттілігі мен мазмұны.
10. Фрезерлік станоктарда жұмыстарды орындау кезіндегі орналасу схемасына, жабдыққа және жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
11. Өңдеу құралдарының түрлері мен түрлері.
12. Фрезерлік станоктарда кескіш аспаптарды орнату техникасы мен ережелері.
13. Көлденең және тік әмбебап фрезерлік станоктарда қолданылатын кескіш аспаптардың конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және қолдану ережелері.
14. Дайындамаларды туралаусыз орнату және бекіту ережелері мен тәсілдері.
15. Фрезерлікте қолданылатын салқындатқыштың мақсаты мен қасиеттері.
16. Өңделген және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
17. Фрезерлік станоктарға ағымдық техникалық қызмет көрсетудің құрамы және орындау тәртібі.
18. Фрезердің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа қызмет көрсету бойынша жұмыс көлемі.
19. Жұмыстарды орындауға қажетті дайындамаларды, аспаптарды, құрылғыларды қабылдаудың, сақтаудың және тапсырудың белгіленген тәртібі.
20. Өндірісте еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтардың талаптары.
21. Жұмысты қауіпсіз орындау ережелері.
22. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
23. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы талдау
Машықтар:

1. Читать чертежи, технологическую документацию по фрезерной обработке заготовки или сборочного узла.
2. Анализировать исходные данные для выполнения фрезерной обработки поверхностей заготовки
Знания:
2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы.
2. Правила чтения технической документации (рабочий чертеж, технологическая карта) в объеме, необходимом для выполнения работы.
3. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости.
4. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
5. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по фрезерной обработке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Фрезерная обработка простых деталей
Умения:
2 разряд
1. Фpезеpование на гоpизонтальных, веpтикальных и копиpовальных фpезеpных станках пpостых деталей по 12-14 квалитетам с пpименением pежущего инстpумента и унивеpсальных пpиспособлений и соблюдением последовательности обpаботки и pежимов pезания в соответствии с технологической каpтой или указаниями мастеpа.
2. Выполнение опеpаций по фpезеpованию гpаней, пpоpезей, шипов, pадиусов и плоскостей.
3. Обpаботка пpостых деталей и игольно-платинных изделий по 8-11 квалитетам на специализиpованных станках, налаженных для обpаботки опpеделенных деталей и опеpаций, или на унивеpсальном обоpудовании с пpименением меpного pежущего инстpумента и специальных пpиспособлений.
4. Установка деталей в специальных пpиспособлениях и на столе станка с несложной вывеpкой.
5. Упpавление многошпиндельными пpодольно-фpезеpными станками с длиной стола до 10000 мм под pуководством фpезеpовщика более высокой квалификации.
6. Выполнение измерений деталей контрольно-измерительными инструментами, обеспечивающими погрешность измерения не ниже 0,01 мм, в соответствии с технологической документацией.
7. Выбор способов определения шероховатости обработанной поверхности.
8. Определение шероховатости обработанных поверхностей
Знания:
2 разряд
1. Устpойство и пpинцип pаботы однотипных фpезеpных станков.
2. Наименование, маpкиpовка и основные свойства обpабатываемых матеpиалов.
3. Наименование, назначение и условия пpименения наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений.
4. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 12-14 квалитетам на горизонтальных и вертикальных фрезерных станках.
5. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам на специализированных станках, налаженных для обработки определенных деталей и операций, или на универсальном оборудовании с применением мерного режущего инструмента.

1. Дайындаманы немесе құрастыру жинағын фрезерлік өңдеу бойынша сызбаларды, технологиялық құжаттаманы оқыңыз.
2. Дайындаманың беттерін фрезерлік өңдеуді орындау үшін бастапқы деректерді талдаңыз.
Білімдер:
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері.
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбасын, технологиялық картаны) оқу ережесі.
3. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері.
4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішіндеріне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу.
5. Ұйымда қолданылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Қарапайым бөлшектерді фрезерлеу
Машықтар:
1. 12-14 квалитеттер бойынша қарапайым бөлшектерді көлденең, тік және көшірме фрезерлік станоктарда кескіш құрал мен әмбебап құрылғыларды қолдана отырып және технологиялық картаға немесе шебердің нұсқауларына сәйкес өңдеу реттілігі мен кесу режимдерін сақтай отырып фрезерлеу.
2. Беттерді, ойықтарды, тікенектерді, радиустар мен жазықтықтарды фрезерлеу бойынша операцияларды орындау.
3. Қарапайым бөлшектер мен ине-платина бұйымдарын 8-11 біліктілік бойынша белгілі бір бөлшектер мен операцияларды өңдеуге арналған арнайы станоктарда немесе өлшеуіш кескіш құрал мен арнайы құрылғыларды қолдана отырып, әмбебап жабдықта өңдеу.
4. Бөлшектерді арнайы құрылғыларға және машинаның үстеліне қарапайым салыстырумен орнату.
5. Жоғары білікті маршрутизатордың басшылығымен үстелдің ұзындығы 10000 мм-ге дейінгі көп шпиндельді бойлық фрезерлік станоктарды басқару.
6. Технологиялық құжаттамаға сәйкес өлшеу қателігін 0,01 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін Бақылау-өлшеу құралдарымен бөлшектерді өлшеуді орындау.
7. Өңделген беттің кедір-бұдырлығын анықтау әдістерін таңдау.
8. Өңделген беттердің кедір-бұдырлығын анықтау.
Білімдер:
1. Бір типті фрезерлік станоктардың құрылымы мен жұмыс принципі.
2. Өңделетін материалдардың атауы, таңбалануы және негізгі қасиеттері.
3. Ең көп таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және қолдану шарттары.
4. Көлденең және тік фрезерлік станоктарда 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері.
5. 8-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу тәсілдері мен әдістері, белгілі бір бөлшектер мен операцияларды өңдеуге арналған арнайы станоктарда немесе өлшеуіш кескіш құралды қолдана отырып, әмбебап жабдықта.

6. Методы контроля точности размеров, формы и взаимного расположения поверхностей простых деталей с точностью размеров по 12-14 квалитетам с помощью контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,01 мм.
7. Способы определения и методы контроля шероховатости фрезерованных поверхностей.
8. Способы определения точности размеров, формы и взаимного расположения поверхностей фрезерованных деталей.
9. Устройство, назначение, правила применения контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,01 мм.
10. Устройство, назначение, правила применения приборов и приспособлений для контроля шероховатости поверхностей.
11. Приемы и правила определения шероховатости обработанной поверхности.
12. Основы теории резания в объеме, необходимом для выполнения работы
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, умение работать в команде, аккуратность,
внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:

6. Өлшеу қателігін 0,01 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен 12-14 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің беттерінің өлшемдерінің, пішінінің және өзара орналасуының дәлдігін бақылау әдістері.
7. Фрезерленген беттердің кедір-бұдырлығын анықтау әдістері мен бақылау әдістері.
8. Фрезерленген бөлшектердің беттерінің өлшемдерінің, пішінінің және өзара орналасуының дәлдігін анықтау әдістері.
9. Өлшеу қателігін 0,01 мм-ден төмен емес қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы, мақсаты, қолдану ережесі.
10. Беттердің кедір-бұдырлығын бақылауға арналған аспаптар мен құрылғылардың құрылысы, мақсаты, қолдану ережесі.
11. Өңделген беттің кедір-бұдырлығын анықтау әдістері мен ережелері.
12. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде кесу теориясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, командада жұмыс істей білу, дәлдік, зейінділік, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды)басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

4. Фрезерование прямоугольных и радиусных наружных и внутренних поверхностей, уступов, пазов, канавок, однозаходных резьб и спиралей.
5. Установка деталей в тисках различных конструкций, на поворотных кругах, универсальных делительных головках и на поворотных угольниках.
6. Фрезерование зубьев шестерен и зубчатых реек по 10 и 11 степеням точности.
7. Выполнение фрезерных работ методом совмещенной плазменно-механической обработки под руководством фрезеровщика более высокой квалификации.
8. Управление многошпиндельными продольно-фрезерными станками с длиной стола от 10000 мм и выше под руководством фрезеровщика более высокой квалификации.
9. Управление подъемно-транспортным оборудованием с пола
Знания:
3 разряд
1. Устройство и правила подналадки однотипных горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станков, простых продольно-фрезерных, копировальных и шпоночных станков.
2. Правила управления многошпиндельными продольно-фрезерными станками, обслуживае-мыми совместно с фрезеровщиком более высокой квалификации.
3. Устройство и правила применения распространенных универсальных приспособ-лений.
4. Устройство и условия применения плазмотрона.
5. Назначение и правила применения контрольно-измерительных инструментов.
6. Назначение и условия применения режущего инструмента.
7. Основные углы, правила заточки и установки фрез.
8. Система допусков и посадок.
9. Квалитеты и параметры шероховатости.
10. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам на горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станках, простых продольно-фрезерных, копировальных и шпоночных станках с применением универсальных приспособлений.
11. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок сложных деталей с точностью размеров по 12-14 квалитетам (включая радиусные поверхности, однозаходные резьбы и спирали) на горизонтальных, вертикальных, простых продольно-фрезерных, копировальных и шпоночных станках.
12. Способы и методы фрезерования поверхностей заготовок сложных деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам на специализированных станках, налаженных для обработки определенных деталей и для выполнения отдельных операций, или на универсальном оборудовании.
13. Способы и методы фрезерования зубьев шестерен и зубчатых реек по 10 и 11 степеням точности.
14. Методы контроля точности размеров, формы и взаимного расположения поверхностей простых деталей с точностью размеров по 8-11 квалитетам с помощью контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения не ниже 0,01 мм
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной фрезерной обработки
Навык 1:
Определение качества фрезерной обработки
Умения:
3 разряд

4. Дайындамаларды туралаусыз орнатыңыз және бекітіңіз.
5. Фрезерлік станокта жұмыс істеу кезінде майлау және салқындату технологиялық құралдарын (бұдан әрі - КОТС) қолданыңыз.
6. Фрезерлік станоктарда КОТС бар болуын және жағдайын бақылау.
7. Техникалық құжаттамаға сәйкес көлденең және тік фрезерлік станоктарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
8. Фрезердің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеуіш және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жағдайын сақтау.
9. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
10. Өрт сөндіру құралдарын қолданыңыз.
11. Алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін қолдану.
Білімдер:
1. Ұқсас фрезерлік станоктардың құрылымы және жұмыс істеу принципі.
2. Фрезерлік станоктардың басқару элементтері.
3. Ең көп таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және пайдалану шарттары.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарын орналастыру.
5. Кескіштердің түрлері және олардың негізгі бұрыштары.
6. Қабылдау және отырғызу жүйесі.
7. Кедір-бұдырлық қасиеттері мен параметрлері.
8. Көлденең және тік фрезерлік станоктардың жұмысқа жарамдылығын және өнімділігін тексеру тәртібі.
9. Көлденең және тік әмбебап фрезерлік станоктарды баптау реттілігі мен мазмұны.
10. Фрезерлік станоктарда жұмыстарды орындау кезіндегі орналасу схемасына, жабдыққа және жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
11. Өңдеу құралдарының түрлері мен түрлері.
12. Фрезерлік станоктарда кескіш аспаптарды орнату техникасы мен ережелері.
13. Көлденең және тік әмбебап фрезерлік станоктарда қолданылатын кескіш аспаптардың конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және қолдану ережелері.
14. Дайындамаларды туралаусыз орнату және бекіту ережелері мен тәсілдері.
15. Фрезерлікте қолданылатын салқындатқыштың мақсаты мен қасиеттері.
16. Өңделген және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
17. Фрезерлік станоктарға ағымдық техникалық қызмет көрсетудің құрамы және орындау тәртібі.
18. Фрезердің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа қызмет көрсету бойынша жұмыс көлемі.
19. Жұмыстарды орындауға қажетті дайындамаларды, аспаптарды, құрылғыларды қабылдаудың, сақтаудың және тапсырудың белгіленген тәртібі.
20. Өндірісте еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтардың талаптары.
21. Жұмысты қауіпсіз орындау ережелері.
22. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
23. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процесс бойынша фрезерлеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Қарапайым бөлшектерді фрезерлеу
Машықтар:

1. Визуально определять дефекты обработанных поверхностей.
2. Измерять детали зубчатых передач в соответствии с технологической документацией.
3. Выполнять измерения деталей контрольно-измерительными инструментами, обеспечивающими погрешность измерения не ниже 0,01 мм, в соответствии с технологической документацией.
4. Выбирать вид калибра.
5. Выполнять контроль при помощи калибров.
6. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при обработке поверхностей заготовок деталей на фрезерных станках
Знания:
3 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при отклонении от технологии производства.
2. Виды дефектов поверхностей, образуемых после фрезерной обработки.
3. Меры предупреждения дефектов.
4. Основы метрологии в объеме, необходимом для выполнения работы.
5. Виды и области применения контрольно-измерительных приборов.
6. Виды и области применения калибров.
7. Устройство и правила использования калибров
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Повышение качества фрезерной обработки (при необходимости)
Умения:
3 разряд
1. Скорректировать режим работы станка для повышения качества выпускаемой продукции.
2. Подобрать необходимый инструмент для улучшения качества обработки.
3. Удалить несоответствующую заготовку.
4. Утилизировать отходы
Знания:
3 разряд
1. Способы устранения дефектов.
2. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования приборов для измерения и контроля шероховатости поверхностей.
3. Методы оптимизации качества и времени цикла фрезерной обработки.
4. Стандарты качества фрезерной обработки
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, терпеливость, умение работать в команде, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;
5) ГОСТ 16163-90. Столы поворотные делительные координатно-расточных и координатно-шлифовальных станков. Основные размеры. Нормы точности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Фрезеровщик
4
Супервайзер(бригадир) Техник-технолог
5
Техник-технолог
5
Мастер участка/ Мастер цеха
15. Карточка профессии "Фрезеровщик":
Код группы:
7214-1
Код наименования занятия:
7214-1-048
Наименование профессии:
Фрезеровщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
3.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Фрезеровщик, 2-6 pазpяд.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Токарное дело (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 2 лет в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Резчик на пилах, ножовках и станках
Резьбофрезеровщик
Токарь-фрезеровщик
Основная цель деятельности:
Обработка заготовок, деталей и сборочных единиц на фрезерных станках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Технологиялық картаға немесе шебердің нұсқауына сәйкес кескіш аспаптар мен әмбебап құрылғыларды пайдалана отырып және өңдеу ретін және кесу режимдерін сақтай отырып, 12-14 біліктілік бойынша қарапайым бөлшектерді көлденең, тік және көшірме фрезерлерінде фрезерлеу.
2. Жиектерді, ойықтарды, шұңқырларды, радиустарды және жазықтықтарды фрезерлеу операцияларын орындау.
3. 8-11 біліктілік бойынша қарапайым бөлшектерді және ине-платина бұйымдарын белгілі бір бөлшектер мен операцияларды өңдеу үшін құрастырылған мамандандырылған станоктарда немесе өлшеуіш кескіш құралдар мен арнайы құрылғыларды пайдалана отырып, әмбебап жабдықта өңдеу.
4. Бөлшектерді арнайы құрылғыларда және станок үстелінде қарапайым туралаумен орнату.
5. Біліктілігі анағұрлым жоғары фрезердің басшылығымен үстел ұзындығы 10 000 мм дейін көп шпиндельді бойлық фрезерлік станоктарды басқару.
6. Технологиялық құжаттамаға сәйкес кемінде 0,01 мм өлшеу қателігін қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып бөлшектерді өлшеуді жүргізу.
7. Өңделген беттің кедір-бұдырын анықтау әдістерін таңдау.
8. Өңделген беттердің кедір-бұдырлығын анықтау.
Білімдер:
1. Ұқсас фрезерлік станоктардың құрылымы және жұмыс істеу принципі.
2. Өңделетін материалдардың атауы, таңбалануы және негізгі қасиеттері.
3. Ең көп таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және пайдалану шарттары.
4. Көлденең және тік фрезерлік станоктарда 12-14 біліктілік өлшемдік дәлдікпен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу әдістері мен тәсілдері.
5. Белгілі бір бөлшектер мен операцияларды өңдеу үшін орнатылған мамандандырылған станоктарда немесе өлшеуіш кескіш құралдарды қолданатын әмбебап жабдықта 8-11 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектер дайындамаларының беттерін фрезерлеу әдістері мен әдістері.
6. Өлшеу қателігін кемінде 0,01 мм қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалана отырып 12-14 біліктілік өлшемдік дәлдігімен қарапайым бөлшектердің өлшемдерінің, пішінінің және беттерінің салыстырмалы орналасуының дәлдігін бақылау әдістері.
7. Фрезерленген беттердің кедір-бұдырлығын анықтау және бақылау әдістері.
8. Фрезерлік бөлшектердің беттерінің өлшемдерінің, пішінінің және салыстырмалы орналасуының дәлдігін анықтау әдістері.
9. Кемінде 0,01 мм өлшеу қателігін қамтамасыз ететін бақылау-өлшеу аспаптарының конструкциясы, мақсаты, пайдалану ережесі.
10. Беттің кедір-бұдырын бақылауға арналған аспаптар мен құрылғылардың құрылымы, мақсаты, пайдалану ережесі.
11. Өңделген беттің кедір-бұдырлығын анықтау техникасы мен ережелері.
12. Жұмысты орындауға қажетті шамада кесу теориясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Фрезерлік өңдеу сапасын арттыру (қажет болған жағдайда)
Машықтар:
1. Өнімдердің сапасын жақсарту үшін машинаның жұмыс режимін реттеңіз.
2. Өңдеу сапасын жақсарту үшін қажетті құралды таңдаңыз.
3. Сәйкес келмейтін дайындаманы алыңыз.
4. Қалдықтарды тастаңыз.
Білімдер:
1. Ақауларды жою әдістері.
2. Беттің кедір-бұдырлығын өлшеу және бақылау аспаптарының түрлері, конструкциясы, мақсаты, мүмкіндіктері мен қолдану ережелері.
3. Фрезерлік өңдеудің сапасын және цикл уақытын оңтайландыру әдістері.
4. Фрезерлеу сапасының стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейінділік, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, ресурстарды басқару қабілеті (жабдықтар, құралдар, материалдар)
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ГОСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Механикалық кесу операциялары. Терминдер мен анықтамалар;
2) ГОСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Өздігінен жүретін суық жол фрезерлері Жалпы техникалық шарттар;
3) ГОСТ 25761-83. Кесуді өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары;
4) ГОСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдік, массалық және механикалық өңдеуге рұқсаттар; 5) ГОСТ 16163-90. Координатты бұрғылау және координаталық тегістеу станоктарының айналмалы бөлу кестелері. Негізгі өлшемдер. Дәлдік стандарттары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Тернер
4
Бригадир
5
Шебер
5
Учаске бригадирі / Цех бригадирі
15. Кәсіптің карточкасы "Фрезерлеуші":
Топтың коды:
7214-1
Қызмет атауының коды:
7214-1-048
Кәсіптің атауы:
Фрезерлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.2
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Фрезерлеуші.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Токарлық іс (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1 жыл және одан жоғары
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Арамен, қол арамен және станокпен кесуші
Бұранда фрезерлеуші
Фрезерші-токарь
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фрезерлік станоктарда дайындамаларды, бөлшектерді және құрастыру бірліктерін өңдеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение технологических операций по фрезерной обработке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной фрезерной обработки
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение технологических операций по фрезерной обработке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Проведение фрезерной обработки сложных деталей и инструмента
Умения:
4 разряд
1. Фpезеpование сложных деталей и инстpумента по 7-10 квалитетам на гоpизонтальных и веpтикальных фpезеpных станках с пpименением pежущего инстpумента и унивеpсальных пpиспособлений, а также методом совмещенной плазменно-механической обpаботки.
2. Включение и выключение плазменной установки.
3. Фpезеpование сложных деталей и инстpумента по 7-10 квалитетам на специализиpованных станках, налаженных для обpаботки опpеделенных деталей, или на унивеpсальном обоpудовании с пpименением меpного pежущего инстpумента и специальных пpиспособлений.
4. Обpаботка несложных кpупных деталей по 7-10 квалитетам на многошпиндельных пpодольно-фpезеpных станках с одновpеменной обpаботкой двух или тpех повеpхностей и пpедваpительная обpаботка более сложных деталей.
5. Одновpеменная обpаботка нескольких деталей или одновpеменная многостоpонняя обpаботка одной детали набоpом специальных фрез.
6. Фpезеpование наpужных и внутpенних плоскостей pазличных конфигуpаций и сопpяжений, однозаходных pезьб и спиpалей.
7. Фpезеpование зубьев шестеpен и зубчатых pеек по 9 степени точности.
8. Hаладка станков, плазменной установки, плазмотpона на совмещенную обpаботку.
9. Выполнение pасчетов для фpезеpования зубьев шестеpен.
10. Установка деталей в pазличных пpиспособлениях с точной вывеpкой в двух плоскостях.
11. Упpавление многошпиндельными пpодольно-фpезеpными станками с длиной стола свыше 10000 мм
Знания:
3 разряд
1. Устpойство и кинематические схемы унивеpсальных гоpизонтальных, веpтикальных, копиpовальных и пpодольно-фpезеpных станков.
2. Пpавила пpовеpки их на точность.
3. Констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений.
4. Устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов.
5. Геометpия, пpавила заточки и установки фpез из инстpументальных сталей и с ножами из твеpдых сплавов в зависимости от хаpактеpа обpаботки и маpок обpабатываемого матеpиала.
6. Основы электpотехники.
7. Правила обеспечения безопасной pаботы плазменной установки, вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
8. Пpинципиальная схема установки плазменного подогpева и способы наладки плазмотpона
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной фрезерной обработки
Навык 1:
Определение качества фрезерной обработки
Умения:
4 разряд

1. Фрезерлік өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Фрезерлік өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Фрезерлік өңдеуді орындауға дайындық
Машықтар:
1. Бөлшектер дайындамаларының беттерін технологиялық фрезерлеуді орындау үшін фрезерлік станокты (көлденең және тік) баптау және баптау.
2. Таңдау, жұмысқа дайындалу, станокқа орнату және қарапайым әмбебап құрылғыларды пайдалану.
3. Таңдау, жұмысқа дайындалу, машинаға орнату және кесу құралдарын пайдалану.
4. Дайындамаларды салыстырусыз орнатыңыз және бекітіңіз.
5. Фрезерлік станокта жұмыс істеу кезінде майлау-салқындату технологиялық құралдарын (бұдан әрі - МСТҚ) пайдалану.
6. Фрезерлік станоктарда МСТҚ-ның болуы мен жай-күйін бақылау.
7. Техникалық құжаттамаға сәйкес көлденең және тік фрезерлік станоктарға техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
8. Фрезерлеушінің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (айлабұйымдардың, өлшеу және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
9. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
10. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
11. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
Білімдер:
1. Бір типті фрезерлік станоктардың құрылымы мен жұмыс принципі.
2. Фрезерлік станоктарды басқару органдары.
3. Ең көп таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және қолдану шарттары.
4. Бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысы.
5. Кескіш түрлері және олардың негізгі бұрыштары.
6. Төзімділік және қону жүйесі.
7. Кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
8. Көлденең және тік фрезерлік станоктардың жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру тәртібі.
9. Көлденең және тік әмбебап фрезерлік станоктардың реттілігі мен мазмұны.
10. Фрезерлік станоктарда жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
11. Өңдеу құралының түрлері мен түрлері.
12. Фрезерлік станоктарда кескіш құралдарды орнату әдістері мен ережелері.
13. Көлденең және тік әмбебап фрезерлік станоктарда қолданылатын кескіш құралдардың конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану ережелері.
14. Дайындамаларды салыстырып тексерусіз орнату және бекіту ережелері мен тәсілдері.
15. Фрезерлеу кезінде қолданылатын МСС мақсаты мен қасиеттері.
16. Өңделетін және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
17. Фрезерлік станоктарға техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстардың құрамы мен орындалу тәртібі.
18. Фрезерлеушінің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың құрамы.
19. Жұмыстарды орындау үшін қажетті дайындамаларды, құралдарды, құрылғыларды алудың, сақтаудың және тапсырудың белгіленген тәртібі.
20. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары.
21. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері.
22. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
23. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Қарапайым бөлшектерді фрезерлеу
Машықтар:

1. Выполнение технологических операций по фрезерной обработке согласно технологическому процессу
2. Контроль качества
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение технологических операций по фрезерной обработке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Проведение фрезерной обработки
Умения:
5-6 разряд
1. Читать и применять техническую документацию на сложные детали с точностью размеров по 10-му, 11-му квалитету
2. Использовать персональную вычислительную технику для работы с внешними носителями информации и устройствами ввода-вывода информации
3. Использовать персональную вычислительную технику для работы с файлами
4. Использовать персональную вычислительную технику для просмотра текстовой и графической информации
5. Печатать конструкторскую и технологическую документацию с использованием устройств вывода графической и текстовой информации
6. Выбирать, подготавливать к работе, устанавливать на фрезерный станок и использовать универсальные и специальные приспособления
7. Выбирать, подготавливать к работе, устанавливать на станок и использовать режущие инструменты для обработки заготовок сложных деталей с точностью размеров по 10-му, 11-му квалитету
8. Определять степень износа режущих инструментов
9. Производить настройку фрезерных станков для обработки заготовок сложных деталей с точностью по 10-му, 11-му квалитету
10. Выполнять регулировку и настройку режущих инструментов и инструментальных приспособлений
11. Устанавливать заготовки с выверкой с точностью до 0,03 мм
12. Выполнять фрезерную обработку заготовок деталей с точностью по 10-му, 11-му квалитету на фрезерных станках
13. Выполнять расчеты для фрезерования многозаходных винтовых поверхностей
14. Выполнять фрезерование многозаходных винтовых поверхностей
15. Применять смазочно-охлаждающие жидкости
16. Выявлять причины возникновения дефектов, предупреждать и устранять возможный брак при фрезеровании заготовок сложных деталей с точностью размеров по 10-му, 11-му квалитету
17. Проверять исправность и работоспособность фрезерных станков
18. Выполнять регламентные работы по техническому обслуживанию фрезерных станков
19. Выполнять техническое обслуживание технологической оснастки, размещенной на рабочем месте фрезеровщика
20. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при выполнении работ на фрезерных станках
Знания:
5-6 разряд
1. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы
2. Правила чтения технологической и конструкторской документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы

1. Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
2. Сапаны бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Технологиялық процеске сәйкес фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Проведение фрезерной обработки
Машықтар:
5-6 разряд
1. 10-шы, 11-ші квалитет бойынша өлшем дәлдігімен күрделі бөлшектерге техникалық құжаттаманы оқу және қолдану
2. Сыртқы ақпарат тасығыштармен және ақпаратты енгізу-шығару құрылғыларымен жұмыс істеу үшін дербес есептеу техникасын пайдалану
3. Файлдармен жұмыс істеу үшін жеке есептеу техникасын қолданыңыз
4. Мәтіндік және графикалық ақпаратты көру үшін жеке есептеу техникасын қолданыңыз
5. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларын пайдалана отырып конструкторлық және технологиялық құжаттаманы басып шығару
6. Таңдау, жұмысқа дайындау, маршрутизаторға орнату және әмбебап және арнайы құрылғыларды пайдалану
7. 10-шы, 11-ші квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Күрделі бөлшектердің дайындамаларын өңдеу үшін таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және кесу құралдарын пайдалану
8. Кесу құралдарының тозу дәрежесін анықтаңыз
9. Күрделі бөлшектердің дайындамаларын өңдеу үшін фрезерлік станоктарды 10-шы, 11-ші квалитет бойынша дәлдікпен баптауды жүргізу
10. Кескіш құралдар мен аспаптық құрылғыларды реттеңіз және реттеңіз
11. Дайындамаларды 0,03 мм дәлдікпен салыстыра отырып орнатыңыз
12. Фрезерлік станоктарда 10-шы, 11-ші квалитет бойынша дәлдікпен бөлшектердің дайындамаларын фрезерлік өңдеуді орындау
13. Көп бұрандалы беттерді фрезерлеу үшін есептеулер жүргізу
14. Көп кірісті бұрандалы беттерді фрезерлеуді орындау
15. Майлау және салқындату сұйықтықтарын қолданыңыз
16. Ақаулардың пайда болу себептерін анықтау, Күрделі бөлшектердің дайындамаларын фрезерлеу кезінде мүмкін болатын ақаулардың алдын алу және жою, 10-шы, 11-ші квалитет бойынша өлшем дәлдігімен
17. Фрезерлік станоктардың жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру
18. Фрезерлік станоктарға техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды орындау
19. Фрезерлеушінің жұмыс орнында орналасқан Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау
20. Фрезерлік станоктарда жұмыстарды орындау кезінде жеке және ұжымдық қорғау құралдарын қолдану
Білімдер:
5-6 разряд
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде технологиялық және конструкторлық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу қағидалары

3. Порядок работы с персональной вычислительной техникой, устройствами ввода-вывода информации и внешними носителями информации
4. Порядок работы с файловой системой
5. Основные форматы представления электронной графической и текстовой информации
6. Прикладные компьютерные программы для просмотра текстовой и графической информации: наименования, возможности и порядок работы в них
7. Виды, назначение и порядок применения устройств вывода графической и текстовой информации
8. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
9. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
10. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации
11. Устройство, назначение, правила эксплуатации универсальных и специальных приспособлений на фрезерных станках
12. Порядок получения, хранения и сдачи заготовок, инструмента, приспособлений, необходимых для выполнения работ
13. Правила выполнения эскизов специальной оснастки и инструмента
14. Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов
15. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила эксплуатации режущих инструментов, применяемых на фрезерных станках при обработке заготовок сложных деталей с точностью размеров по 10-му, 11-му квалитету
16. Приемы и правила установки режущих инструментов на фрезерных станках
17. Основы теории резания в объеме, необходимом для выполнения работы
18. Критерии износа режущих инструментов
19. Устройство и правила эксплуатации фрезерных станков
20. Последовательность и содержание настройки фрезерных станков для изготовления сложных деталей с точностью размеров по 10-му, 11-му квалитету
21. Способы и приемы регулировки и настройки режущих инструментов и инструментальных приспособлений
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества
Навык 1:
Контроль качества обработки сложных деталей
Умения:
5-6 разряд
1. Читать и применять техническую документацию на сложные детали с точностью размеров по 5-му, 6-му квалитету, особо сложные деталей с точностью размеров по 5 - 9-му квалитету
2. Искать в электронном архиве справочную информацию, конструкторские и технологические документы для выполнения операций фрезерования
3. Просматривать документы и их реквизиты в электронном архиве
4. Сохранять документы из электронного архива
5. Использовать персональную вычислительную технику для работы с внешними носителями информации и устройствами ввода-вывода информации
6. Использовать персональную вычислительную технику для работы с файлами

3. Дербес есептеу техникасымен, ақпаратты енгізу-шығару құрылғыларымен және сыртқы ақпарат жеткізгіштермен жұмыс істеу тәртібі
4. Файлдық жүйемен жұмыс істеу тәртібі
5. Электрондық графикалық және мәтіндік ақпаратты ұсынудың негізгі форматтары
6. Мәтіндік және графикалық ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: атаулары, мүмкіндіктері және оларда жұмыс істеу тәртібі
7. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының түрлері, мақсаты және қолдану тәртібі
8. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
9. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішіндеріне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу
10. Технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны
11. Фрезерлік станоктарда әмбебап және арнайы құрылғылардың құрылысы, мақсаты, пайдалану ережесі
12. Жұмыстарды орындау үшін қажетті дайындамаларды, құралдарды, құрылғыларды алу, сақтау және тапсыру тәртібі
13. Арнайы жабдықтар мен құралдардың нобайларын орындау ережесі
14. Өңделетін және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы
15. 10-шы, 11-ші квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Күрделі бөлшектердің дайындамаларын өңдеу кезінде фрезерлік станоктарда қолданылатын кескіш құралдардың конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану қағидалары
16. Фрезерлік станоктарда кескіш құралдарды орнату әдістері мен ережелері
17. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде кесу теориясының негіздері
18. Кесу құралдарының тозу критерийлері
19. Фрезерлік станоктардың құрылысы және пайдалану ережелері
20. 10-шы, 11-ші квалитет бойынша өлшем дәлдігімен күрделі бөлшектерді дайындауға арналған фрезерлік станоктардың реттілігі мен мазмұны
21. Кескіш құралдар мен аспаптық құрылғыларды реттеу және баптау тәсілдері мен тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Сапаны бақылау
Дағды 1:
Күрделі бөлшектерді өңдеу сапасын бақылау
Машықтар:
5-6 разряд
1. 5-ші, 6-шы квалитет бойынша өлшем дәлдігімен күрделі бөлшектерге, 5 - 9-шы квалитет бойынша өлшем дәлдігімен аса күрделі бөлшектерге техникалық құжаттаманы оқу және қолдану
2. Фрезерлеу операцияларын орындау үшін электрондық мұрағаттан анықтамалық ақпаратты, конструкторлық және технологиялық құжаттарды іздеңіз
3. Құжаттарды және олардың деректемелерін электрондық мұрағатта қарау
4. Құжаттарды электрондық мұрағаттан сақтау
5. Сыртқы ақпарат тасығыштармен және ақпаратты енгізу-шығару құрылғыларымен жұмыс істеу үшін дербес есептеу техникасын пайдалану
6. Файлдармен жұмыс істеу үшін жеке есептеу техникасын қолданыңыз

7. Использовать персональную вычислительную технику для просмотра текстовой и графической информации
8. Печатать конструкторскую и технологическую документацию с использованием устройств вывода графической и текстовой информации
9. Определять визуально дефекты обработанных поверхностей
10. Выбирать средства контроля для контроля сложных и особо сложных деталей с точностью размеров по 5 - 9-му квалитету
11. Выполнять контроль размеров, формы и взаимного расположения поверхностей сложных и особо сложных деталей с точностью размеров по 5 - 9-му квалитету
12. Выбирать способ контроля параметров шероховатости обработанной поверхности
13. Выполнять контроль параметров шероховатости обработанных поверхностей
Знания:
5-6 разряд
1. Виды дефектов обработанных поверхностей
2. Способы определения дефектов поверхности
3. Порядок работы с электронным архивом технологической и конструкторской документации
4. Порядок работы с персональной вычислительной техникой, устройствами ввода-вывода информации и внешними носителями информации
5. Порядок работы с файловой системой
6. Основные форматы представления электронной графической и текстовой информации
7. Прикладные компьютерные программы для просмотра текстовой и графической информации: наименования, возможности и порядок работы в них
8. Виды, назначение и порядок применения устройств вывода графической и текстовой информации
9. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы
10. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы
11. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
12. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
13. Основы метрологии в объеме, необходимом для выполнения работы
14. Способы контроля точности размеров, формы и взаимного расположения поверхностей деталей с точностью размеров по 5 - 9-му квалитету
15. Виды, устройство, назначение, правила применения средств контроля для контроля точности размеров, формы и взаимного расположения 16. поверхностей деталей с точностью размеров по 5 - 9-му квалитету
17. Способы контроля параметров шероховатости поверхностей
18. Устройство, назначение, правила применения приборов и приспособлений для контроля параметров шероховатости поверхностей
19. Порядок получения, хранения и сдачи средств контроля, необходимых для выполнения работ
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, терпеливость, умение работать в команде, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:

7. Мәтіндік және графикалық ақпаратты көру үшін жеке есептеу техникасын қолданыңыз
8. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларын пайдалана отырып конструкторлық және технологиялық құжаттаманы басып шығару
9. Өңделген беттердің визуалды ақауларын анықтаңыз
10. 5-9-квалитет бойынша өлшем дәлдігімен күрделі және аса күрделі бөлшектерді бақылау үшін бақылау құралдарын таңдау
11. 5-9-квалитет бойынша өлшем дәлдігімен күрделі және аса күрделі бөлшектердің беттерінің өлшемдерін, пішінін және өзара орналасуын бақылауды орындау
12. Өңделген беттің кедір бұдыр параметрлерін бақылау әдісін таңдаңыз
13. Өңделген беттердің кедір бұдыр параметрлерін бақылауды жүзеге асыру
Білімдер:
5-6 разряд
1. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері
2. Беткі ақауларды анықтау әдістері
3. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманың электрондық мұрағатымен жұмыс істеу тәртібі
4. Дербес есептеу техникасымен, ақпаратты енгізу-шығару құрылғыларымен және сыртқы ақпарат жеткізгіштермен жұмыс істеу тәртібі
5. Файлдық жүйемен жұмыс істеу тәртібі
6. Электрондық графикалық және мәтіндік ақпаратты ұсынудың негізгі форматтары
7. Мәтіндік және графикалық ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: атаулары, мүмкіндіктері және оларда жұмыс істеу тәртібі
8. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының түрлері, мақсаты және қолдану тәртібі
9. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері
10. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі
11. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
12. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішіндеріне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу
13. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемдегі метрология негіздері
14. 5-9-квалитет бойынша өлшем дәлдігімен бөлшектердің беттерінің өлшемдерінің, пішінінің және өзара орналасуының дәлдігін бақылау тәсілдері
15. Өлшемдердің, пішіннің және өзара орналасудың дәлдігін бақылау үшін бақылау құралдарын қолдану түрлері, құрылымы, мақсаты, қағидалары 16. 5-9-квалитет бойынша өлшем дәлдігімен бөлшектердің беттері
17. Беттердің кедір-бұдыр параметрлерін бақылау әдістері
18. Беттердің кедір-бұдырлығы параметрлерін бақылауға арналған аспаптар мен құрылғылардың құрылысы, мақсаты, қолдану ережесі
19. Жұмыстарды орындау үшін қажетті бақылау құралдарын алу, сақтау және тапсыру тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейін, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды)басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

4. Использовать резцовые головки для изготовления резьбы на простых деталях.
5. Выбирать и применять смазочно-охлаждающие жидкости.
6. Поддерживать техническое состояние технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов).
7. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места резьбофрезеровщика.
8. Соблюдать требования инструкции по охране труда на работе.
9. Пользоваться средствами индивидуальной и коллективной защиты.
10. Пользоваться средствами пожаротушения.
11. Применять правила оказания первой медицинской помощи
Знания:
2 разряд
1. Устройство, технические характеристики и правила использования резьбофрезерных станков с ручным управлением.
2. Органы управления резьбофрезерными станками с ручным управлением.
3. Устpойство и пpинцип pаботы однотипных pезьбофpезеpных станков.
4. Устройство, назначение, правила и условия применения универсальных приспособлений для установки простых деталей.
5. Наименование, назначение, условия пpименения контpольно-измеpительных инстpументов.
6. Виды pезьб и способы их измеpения.
7. Система допусков и посадок.
8. Квалитеты и паpаметpы шеpоховатости.
9. Наименование и маpкиpовка обpабатываемых металлов.
10. Порядок проверки исправности и работоспособности резьбофрезерных станков с ручным управлением.
11. Порядок получения, хранения и сдачи режущих инструментов, приспособлений и контрольно-измерительных инструментов, необходимых для выполнения работ.
12. Назначение, свойства и способы выбора и применения СОЖ при резьбофрезеровании.
13. Правила экономии материально-технических ресурсов.
14. Требования инструкции по охране труда на работе.
15. Правила безопасного выполнения работ.
16. Требования пожарной безопасности.
17. Правила пользования средствами индивидуальной и коллективной защиты
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации
Умения:
2 разряд
1. Анализировать исходные данные (чертеж детали, технологическая карта) для фрезерования резьбы на простых деталях.
2. Читать и применять конструкторскую и технологическую документацию (рабочий чертеж, технологическая карта) на детали с резьбами
Знания:
2 разряд
1. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации.
2. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы.
3. Правила чтения технической документации (рабочий чертеж, технологическая карта) в объеме, необходимом для выполнения работы.

4. Қарапайым бөлшектерге бұранды жасау үшін кескіш бастарды пайдаланыңыз.
5. Майлау және салқындату сұйықтықтарын таңдаңыз және қолданыңыз.
6. Технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) техникалық жай-күйін сақтау.
7. Жұмыс орнының жай-күйін еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, бұрандалы фрезерлеушінің жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес ұстау.
8. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын сақтау.
9. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
10. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
11. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
Білімдер:
1. Қолмен басқарылатын жіп фрезерлік станоктардың құрылғысы, техникалық сипаттамалары және пайдалану ережелері.
2. Қолмен басқарылатын жіп фрезерлік станоктарды басқару органдары.
3. Бір типті бұранды фрезерлік станоктардың құрылымы мен жұмыс принципі.
4. Қарапайым бөлшектерді орнатуға арналған әмбебап құрылғылардың құрылымы, мақсаты, ережелері мен шарттары.
5. Бақылау-өлшеу құралдарының атауы, мақсаты, қолдану шарттары.
6. Бұрандардың түрлері және оларды өлшеу әдістері.
7. Төзімділік және қону жүйесі.
8. Кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
9. Өңделетін металдардың атауы және таңбалануы.
10. Қолмен басқарылатын бұрандалы фрезерлік станоктардың жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру тәртібі.
11. Жұмыстарды орындау үшін қажетті кескіш құралдарды, айлабұйымдар мен бақылау-өлшеу құралдарын алу, сақтау және тапсыру тәртібі.
12. Бұранды фрезерлеу кезінде МСС-ын таңдау және қолдану мақсаты, қасиеттері және әдістері.
13. Материалдық-техникалық ресурстарды үнемдеу ережелері.
14. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары.
15. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері.
16. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
17. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
1. Қарапайым бөлшектерге жіпті фрезерлеу үшін бастапқы деректерді (бөлік сызбасы, технологиялық карта) талдаңыз.
2. Бұранды бар бөлшектерге конструкторлық және технологиялық құжаттаманы (жұмыс сызбасы, технологиялық карта) оқып, қолдану.
Білімдер:
1. Ұйымда қолданылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны.
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері.
3. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбасын, технологиялық картаны) оқу ережесі.

4. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей, способов базирования.
5. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости в пределах выполняемой работы.
6. Основы начертательной геометрии
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по резьбонарезке на фрезерных станках
Навык 1:
Производство готовой продукции
Умения:
2 разряд
1. Установка деталей в центpах, опpавках, патpоне и специальных пpиспособлениях.
2. Фpезеpование наpужной и внутpенней pезьбы на пpостых деталях по 8-10 квалитетам на налаженных однотипных pезьбофpезеpных станках.
3. Выбор режимов резания при фрезеровании резьбы на простых деталях.
4. Фрезерование однозаходной метрической резьбы по 4-7 степеням точности на простых деталях.
5. Фрезерование трубной цилиндрический резьбы классов А и В на простых деталях.
6. Фрезерование трапецеидальной резьбы по 7-9 степеням точности на простых деталях.
7. Фрезерование дюймовой резьбы на простых деталях.
8. Фрезерование упорной резьбы на простых деталях.
9. Фрезерование однозаходного червяка на простых деталях.
10. Фрезерование многозаходной резьбы на простых деталях
Знания:
2 разряд
1. Основы теории резания в объеме, необходимом для выполнения работы.
2. Общие сведения о резьбе.
3. Назначение и правила использования резьбовых фрез и резцов.
4. Общие сведения о резьбе, основных геометрических и конструктивных параметрах, принятой степени точности резьбы, типах резьбовых соединений.
5. Способы и приемы фрезерования резьбы.
6. Типовые режимы резания при фрезеровании сложной резьбы на простых деталях и средней сложности, сложной резьбы на сложных деталях.
7. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования резьбовых фрез.
8. Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль изготовленных деталей или узла
Навык 1:
Определение качества фрезерной обработки
Умения:
2 разряд
1. Определять визуально дефекты обработанных поверхностей.
2. Использовать калибры-кольца для контроля наружных резьб.
3. Использовать калибры-пробки для контроля внутренних резьб.
4. Использовать гладкие предельные калибры для контроля внутреннего диаметра внутренних резьб и наружного диаметра наружных резьб.
5. Выявлять причины брака, предупреждать и устранять возможный брак при фрезеровании сложной резьбы на простых деталях и средней сложности, сложной резьбы на сложных деталях
Знания:
2 разряд

4. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына, орналасу тәсілдеріне төзімділікті белгілеу.
5. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, орындалатын жұмыс шегіндегі кедір-бұдыр параметрлері.
6. Сызба геометриясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Фрезерлік станоктарда бұранды кесу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Дайын өнім өндіру
Машықтар:
1. Бөлшектерді орталықтарда, мандрельдерде, патрондарда және арнайы құрылғыларда орнату.
2. 8-10 квалитет бойынша қарапайым бөлшектерде сыртқы және ішкі бұрандарды реттелген бір бұранды жіп фрезерлік станоктарда фрезерлеу.
3. Қарапайым бөліктерде жіпті фрезерлеу кезінде кесу режимдерін таңдау.
4. Қарапайым бөлшектерде 4-7 дәлдік дәрежесі бойынша бір реттік метрикалық бұранды фрезерлеу.
5. Қарапайым бөлшектерде А және В кластарының құбырлы цилиндрлік бұрандарын фрезерлеу.
6. Қарапайым бөлшектерде 7-9 дәлдік дәрежесі бойынша трапеция бұрандарын фрезерлеу.
7. Қарапайым бөлшектерге дюймдік бұранды фрезерлеу.
8. Қарапайым бөлшектерде қыңыр бұрандарды фрезерлеу.
9. Қарапайым бөлшектерде бір реттік құртты фрезерлеу.
10. Қарапайым бөлшектерде көп бұрышты бұрандарды фрезерлеу.
Білімдер:
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде кесу теориясының негіздері.
2. Ою туралы жалпы мәліметтер.
3. Бұрандалы кескіштер мен кескіштерді қолданудың мақсаты мен ережелері.
4. Бұрандар, негізгі геометриялық және құрылымдық параметрлер, бұрандардың қабылданған дәлдік дәрежесі, бұрандалы қосылыстардың түрлері туралы жалпы ақпарат.
5. Бұранды фрезерлеу әдістері мен әдістері.
6. Қарапайым бөлшектерде күрделі жіптерді фрезерлеу кезінде кесудің типтік режимдері және орташа күрделілік, күрделі бөлшектерде күрделі жіптер.
7. Бұрандалы кескіштердің конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану ережелері.
8. Өңделетін және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Дайындалған бөлшектерді немесе торапты бақылау
Дағды 1:
Фрезерлік өңдеу сапасын анықтау
Машықтар:
1. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтау.
2. Сыртқы жіптерді басқару үшін калибрлі сақиналарды қолдану.
3. Ішкі бұрандарды басқару үшін штепсельдік калибрлерді қолдану.
4. Ішкі бұрандардың ішкі диаметрін және сыртқы бұрандардың сыртқы диаметрін бақылау үшін тегіс шекті калибрлерді қолдану.
5. Ақаудың себептерін анықтау, қарапайым бөлшектердегі күрделі жіптерді және орташа күрделілікті, күрделі бөлшектердегі күрделі бұрандарды фрезерлеу кезінде мүмкін болатын ақаулардың алдын алыңу және жою.
Білімдер:

1. Подготовка к работе по резьбонарезке (подготовка всей инфраструктуры)
2. Выполнение технологических операций по резьбонарезке на фрезерных станках
3. Контроль изготовленных деталей или узла
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к работе по резьбонарезке (подготовка всей инфраструктуры)
Навык 1:
Подготовка оборудования
Умения:
4 разряд
1. Производство ежесменного технического обслуживания резьбофрезерных станков с ручным управлением и уборка рабочего места.
2. Выполнение технического обслуживания технологической оснастки, размещенной на рабочем месте резьбофрезеровщика
Знания:
4 разряд
1. Устpойство и пpавила подналадки pезьбофpезеpных станков.
2. Наименование, назначение, условия пpименения наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений и устpойств.
3. Устpойство и пpавила пpименения pазличных pезьбовых фpез и пpиспособлений.
4. Порядок и состав регламентных работ по техническому обслуживанию резьбофрезерных станков с ручным управлением.
5. Состав работ по техническому обслуживанию и приемы выполнения технического обслуживания технологической оснастки, размещенной на рабочем месте резьбофрезеровщика.
6. Требования к планировке и оснащению рабочего места при выполнении резьбофрезерных работ
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации
Умения:
4 разряд
1. Анализ исходных данных (чертеж детали, технологическая карта) для фрезерования резьбы на простых деталях.
2. Чтение и применение конструкторской и технологической документации (рабочий чертеж, технологическая карта) на детали с резьбами
Знания:
4 разряд
1. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы.
2. Правила чтения технической документации (рабочий чертеж, технологическая карта) в объеме, необходимом для выполнения работы.
3. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей, способов базирования.
4. Система допусков и посадок.
5. Квалитеты точности.
6. Параметры шероховатости в пределах выполняемой работы.
7. Основы начертательной геометрии
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение технологических операций по резьбонарезке на фрезерных станках
Навык 1:
Производство готовой продукции
Умения:
4 разряд
1. Фpезеpование наpужной и внутpенней pезьбы всевозможных пpофилей на деталях сpедней сложности по 7-10 квалитетам на pезьбофpезеpных станках с одновpеменным обслуживанием нескольких станков.
2. Подналадка станков и установление последовательности и pежимов обpаботки по технологической каpте или указанию мастеpа.

1. Жіп кесу бойынша жұмысқа дайындық (барлық инфрақұрылымды дайындау)
2. Фрезерлік станоктарда жіп кесу бойынша технологиялық операцияларды орындау
3. Дайындалған бөлшектерді немесе торапты бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жіп кесу бойынша жұмысқа дайындық (барлық инфрақұрылымды дайындау)
Дағды 1:
Жабдықты дайындау
Машықтар:
4 разряд
1. Қолмен басқарылатын бұрандалы фрезерлік станоктарға ауысымдық техникалық қызмет көрсету өндірісі және жұмыс орнын жинау.
2. Бұрандалы фрезерлеушінің жұмыс орнында орналасқан Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау
Білімдер:
4 разряд
1. Жіп фрезерлік станоктардың құрылғысы және баптау ережелері.
2. Ең көп таралған құрылғылар мен құрылғылардың атауы, мақсаты, қолдану шарттары.
3. Әр түрлі бұрандалы кескіштер мен құрылғылардың құрылымы мен ережелері.
4. Қолмен басқарылатын бұрандалы фрезерлік станоктарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі регламенттік жұмыстардың тәртібі мен құрамы.
5. Бұрандалы фрезерлеушінің жұмыс орнында орналасқан Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсетуді орындау әдістері.
6. Бұрандалы фрезерлік жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға және жабдықтауға қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
4 разряд
1. Қарапайым бөлшектерге жіпті фрезерлеу үшін бастапқы деректерді талдау (бөлік сызбасы, технологиялық карта).
2. Жіптері бар бөлшектерге конструкторлық және технологиялық құжаттаманы (жұмыс сызбасы, технологиялық карта) оқу және қолдану
Білімдер:
4 разряд
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері.
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбасын, технологиялық картаны) оқу ережесі.
3. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына, орналасу тәсілдеріне төзімділікті белгілеу.
4. Төзімділік және қону жүйесі.
5. Дәлдік квалитеттері.
6. Орындалатын жұмыс шегіндегі кедір-бұдыр параметрлері.
7. Сызба геометриясының негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Фрезерлік станоктарда жіп кесу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Дайын өнім өндіру
Машықтар:
4 разряд
1. Бір мезгілде бірнеше станоктарға қызмет көрсете отырып, бұрандалы фрезерлік станоктарда 7-10 квалитет бойынша күрделілігі орташа бөлшектерде профильдердің барлық түрлерінің сыртқы және ішкі жіптерін фрезерлеу.
2. Станоктарды баптау және технологиялық карта немесе шебердің нұсқауы бойынша өңдеудің реттілігі мен режимдерін белгілеу.

3. Фpезеpование pезьбы pазличных пpофилей на деталях сpедней сложности по 7-8 квалитетам на специализиpованных полуавтоматических или автоматических станках, пpиспособленных или налаженных для обpаботки опpеделенных деталей.
4. Фрезерование многозаходной резьбы на простых и сложных деталях.
5. Фрезерование многозаходного червяка на простых и сложных деталях.
6. Фрезерование конической резьбы на простых и сложных деталях.
7. Фрезерование резьбы с переменным шагом на простых и сложных деталях.
8. Фрезерование червяка с переменным шагом на простых и сложных деталях.
9. Фрезерование специальной резьбы костных шурупов на простых и сложных деталях.
10. Фрезерование резьбы со специальным профилем на простых и сложных деталях
Знания:
4 разряд
1. Основы теории резания в объеме, необходимом для выполнения работы.
2. Назначение и правила использования резьбовых фрез и резцов.
3. Общие сведения о резьбе, основных геометрических и конструктивных параметрах, принятой степени точности резьбы, типах резьбовых соединений.
4. Способы и приемы фрезерования резьбы.
5. Типовые режимы резания при фрезеровании сложной резьбы на простых деталях и средней сложности, сложной резьбы на сложных деталях.
6. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования резьбовых фрез.
7. Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль изготовленных деталей или узла
Навык 1:
Определение качества фрезерной обработки
Умения:
4 разряд
1. Определять визуально дефекты обработанных поверхностей.
2. Использовать калибры-кольца для контроля наружных резьб.
3. Использовать калибры-пробки для контроля внутренних резьб.
4. Использовать гладкие предельные калибры для контроля внутреннего диаметра внутренних резьб и наружного диаметра наружных резьб.
5. Выявлять причины брака, предупреждать и устранять возможный брак при фрезеровании сложной резьбы на простых деталях и средней сложности, сложной резьбы на сложных деталях
Знания:
4 разряд
1. Виды дефектов обработанной резьбы.
2. Способы определения дефектов обработанной резьбы.
3. Виды и методы использования калибров.
4. Устройство и правила применения контрольно-измерительных инструментов для комплексного контроля параметров резьбы в простых деталях
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Повышение качества фрезерной обработки (при необходимости)
Умения:
4 разряд
1. Скорректировать режим работы станка для повышения качества выпускаемой продукции.
2. Подобрать необходимый инструмент для улучшения качества обработки.

3. Белгілі бір бөлшектерді өңдеуге бейімделген немесе реттелген мамандандырылған жартылай автоматты немесе автоматты станоктарда 7-8 квалитет бойынша күрделілігі орташа бөлшектерде әртүрлі профильдердің жіптерін фрезерлеу.
4. Қарапайым және күрделі бөлшектерде көп бұрышты жіптерді фрезерлеу.
5. Қарапайым және күрделі бөлшектерде көп жүгіретін құртты фрезерлеу.
6. Қарапайым және күрделі бөлшектерге конустық жіптерді фрезерлеу.
7. Қарапайым және күрделі бөлшектерге ауыспалы қадаммен жіпті фрезерлеу.
8. Қарапайым және күрделі бөлшектерге ауыспалы қадаммен құртты фрезерлеу.
9. Қарапайым және күрделі бөлшектерде сүйек бұрандаларының арнайы жіптерін фрезерлеу.
10. Фрезерлеу
Білімдер:
4-ші санат
1. Жұмысты аяқтауға қажетті шамада кесу теориясының негіздері.
2. Жіп кескіштер мен кескіштерді пайдалану мақсаты мен ережелері.
3. Жіптер туралы жалпы мағлұматтар, негізгі геометриялық және конструктивтік параметрлері, жіптердің қабылданған дәлдік дәрежесі, бұрандалы қосылыстардың түрлері.
4. Жіптерді фрезерлеу әдістері мен тәсілдері.
5. Күрделі жіптерді қарапайым бөлшектерде және күрделілігі орташа, күрделі бөлшектерде күрделі жіптерді фрезерлеу кезіндегі типтік кесу шарттары.
6. Жіп кескіштердің конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану ережелері.
7. Өңделген және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Дайындалған бөлшектерді немесе торапты бақылау
Дағды 1:
Фрезерлік өңдеу сапасын анықтау
Машықтар:
4 разряд
1. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтаңыз.
2. Сыртқы жіптерді басқару үшін калибрлі сақиналарды қолданыңыз.
3. Ішкі жіптерді басқару үшін штепсельдік калибрлерді қолданыңыз.
4. Ішкі жіптердің ішкі диаметрін және сыртқы жіптердің сыртқы диаметрін бақылау үшін тегіс шекті калибрлерді қолданыңыз.
5. Некенің себептерін анықтаңыз, қарапайым бөлшектердегі күрделі жіптерді және орташа күрделілікті, күрделі бөлшектердегі күрделі жіптерді фрезерлеу кезінде мүмкін болатын некенің алдын алыңыз және жойыңыз
Білімдер:
4 разряд
1. Өңделген жіптің ақауларының түрлері.
2. Өңделген жіптің ақауларын анықтау әдістері.
3. Калибрлерді қолдану түрлері мен әдістері.
4. Қарапайым бөлшектердегі жіп параметрлерін кешенді бақылауға арналған бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысы және қолдану ережелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Фрезерлік өңдеу сапасын арттыру (қажет болған жағдайда)
Машықтар:
4 разряд
1. Шығарылатын өнімнің сапасын арттыру үшін машинаның жұмыс режимін реттеңіз.
2. Өңдеу сапасын жақсарту үшін қажетті құралды таңдаңыз.

1. Разработка технологических процессов фрезерной обработки
2. Разработка управляющих программ для фрезерных станков с ЧПУ
3. Контроль за соблюдением технологических процессов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка технологических процессов фрезерной обработки
Навык 1:
Составление технологических процессов фрезерной обработки
Умения:
1. Применение конструкторско-технологической документации при разработке технологических процессов по фрезерной обработки простых и сложных деталей.
2. Выбор различных методов получения заготовок и схем их базирования на фрезерных станках.
3. Составление маршрутов изготовления простых и сложных деталей и проектирование технологических операций.
4. Выбор эффективного инструмента и стандартной оснастки для выполнения фрезерной обработки деталей.
5. Составление технического задания на проектирование нестандартной оснастки при фрезерной обработке деталей.
6. Выбор оптимального режима фрезерной обработки деталей.
7. Выбор вспомогательных материалов, необходимые для фрезерной обработки.
8. Осуществление расчҰта подетальных и пооперационных нормативов; норм расхода сырья, материала, инструмента, топлива и энергии; экономической эффективности проектируемых технологических процессов фрезерной обработки заготовок.
9. Разработка и внедрение управляющей программы обработки деталей на фрезерных станках.
10. Разработка методов контроля деталей и узлов после выполнения фрезерных операций.
11. Использование систем автоматизированного проектирования технологических процессов обработки деталей на фрезерных станках
Знания:
1. Правила разработки и оформления технической и технологической документации по фрезерной обработке.
2. Основные характеристики материалов и их свойств.
3. Методы и средства нормирования точности при фрезерной обработке.
4. Основы технологии производства деталей и сборочных изделий машиностроения.
5. Перспективы развития технологии машиностроения в части фрезерной обработки.
6. Методы статистического управления процессами фрезерной обработки.
7. Программное обеспечение для автоматизированного производства деталей.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка управляющих программ для фрезерных станков с ЧПУ
Навык 1:
Составление управляющей программы для фрезерного станка с ЧПУ
Умения:
1. Владение навыками программирования для фрезерного станка с ЧПУ.
2. Определение последовательности обработки полученной детали.
3. Составление расчетно-технологической карты для обработки деталей на фрезерном станке.
4. Назначение режимов резания на каждый переход.

1. Фрезерлік өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу
2. СБҚ фрезерлік станоктар үшін басқару бағдарламаларын әзірлеу
3. Технологиялық процестердің сақталуын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Фрезерлік өңдеудің технологиялық процестерін әзірлеу
Дағды 1:
Фрезерлік өңдеудің технологиялық процестерін құрастыру
Машықтар:
1. Қарапайым және күрделі бөлшектерді фрезерлік өңдеу бойынша технологиялық процестерді әзірлеу кезінде конструкторлық-технологиялық құжаттаманы қолдану.
2. Дайындамаларды алудың әртүрлі әдістерін және оларды фрезерлік станоктарда орналастыру схемаларын таңдау.
3. Қарапайым және күрделі бөлшектерді дайындау маршруттарын жасау және технологиялық операцияларды жобалау.
4. Бөлшектерді фрезерлеу үшін тиімді құрал мен стандартты жабдықты таңдау.
5. Бөлшектерді фрезерлік өңдеу кезінде стандартты емес жабдықты жобалауға техникалық тапсырма жасау.
6. Бөлшектерді фрезерлеудің оңтайлы режимін таңдау.
7. Фрезерлік өңдеуге қажетті қосалқы материалдарды таңдау.
8. Егжей-тегжейлі және операциялық нормативтерді; шикізатты, материалды, құралды, отын мен энергияны тұтыну нормаларын; дайындамаларды фрезерлік өңдеудің жобаланатын технологиялық процестерінің экономикалық тиімділігін есептеуді жүзеге асыру.
9. Фрезерлік станоктарда бөлшектерді өңдеудің басқарушы бағдарламасын әзірлеу және енгізу.
10. Фрезерлік операцияларды орындағаннан кейін бөлшектер мен тораптарды бақылау әдістерін әзірлеу.
11. Фрезерлік станоктарда бөлшектерді өңдеудің технологиялық процестерін автоматтандырылған жобалау жүйелерін пайдалану.
Білімдер:
1. Фрезерлік өңдеу бойынша техникалық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу және ресімдеу қағидалары.
2. Материалдардың негізгі сипаттамалары және олардың қасиеттері.
3. Фрезерлік өңдеу кезінде дәлдікті нормалау әдістері мен құралдары.
4. Машина жасау бөлшектері мен құрастыру бұйымдарын өндіру технологиясының негіздері.
5. Фрезерлік өңдеу бөлігінде машина жасау технологиясын дамыту перспективалары.
6. Фрезерлік өңдеу процестерін статистикалық басқару әдістері.
7. Бөлшектерді автоматтандырылған өндіруге арналған бағдарламалық жасақтама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
СБҚ фрезерлік станоктар үшін басқару бағдарламаларын әзірлеу
Дағды 1:
СБҚ фрезерлік станок үшін басқару бағдарламасын құру
Машықтар:
1. СБҚ маршрутизаторы үшін бағдарламалау дағдыларын меңгеру.
2. Алынған бөлікті өңдеу ретін анықтау.
3. Фрезерлік станокта бөлшектерді өңдеу үшін есептеу-технологиялық картаны жасау.
4. Әр ауысуға кесу режимдерінің мақсаты.

5. Составление управляющей программы для фрезерного станка с ЧПУ в соответствии с расчетно-технологической картой и инструкцией по программированию
Знания:
1. Навыки программирования.
2. Программное обеспечение для станков с ЧПУ.
3. Порядок оформления расчетно-технологической карты для обработки деталей на фрезерном станке
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контроль за соблюдением технологических процессов
Навык 1:
Управление качеством выполненной работы на фрезерном станке
Умения:
1. Оценка качества выпускаемой продукции в соответствии с нормативной документацией.
2. Контроль качества обработки поверхностей на фрезерных станках.
3. Контроль за соблюдением технологических процессов, разработка корректирующих действий.
4. Выявление причин брака, предупреждение возможного брака при обработке поверхностей заготовок и деталей на фрезерных станках.
5. Контроль за соблюдением технологической дисциплины на участке фрезерной обработки.
6. Соблюдение требований инструкций по охране труда на работе.
7. Пользование средствами индивидуальной и коллективной защиты.
8. Пользование средствами пожаротушения.
9. Применение правил оказания первой медицинской помощи
Знания:
1. Методики обнаружения различных дефектов при обработке поверхностей заготовок деталей на фрезерных станках.
2. Виды брака при обработке поверхностей заготовок деталей на фрезерных станках, в том числе с ЧПУ.
3. Причины и меры предупреждения дефектов.
4. Способы устранения брака, возникающего при обработке поверхностей заготовок деталей на фрезерных станках.
5. Стандарты качества при фрезерной обработке.
6. Требования инструкций по охране труда на работе.
7. Правила безопасного выполнения работ.
8. Требования пожарной безопасности.
9. Правила пользования средствами индивидуальной защиты
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, терпеливость, умение работать в команде, дисциплинированность, аккуратность, контроль рабочих процессов, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания.
Умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы).
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;

5. Есептеу-технологиялық картаға және бағдарламалау жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес СБҚ фрезерлік станогы үшін басқару бағдарламасын жасау.
Білімдер:
1. Бағдарламалау дағдылары.
2. СБҚ машиналарына арналған бағдарламалық жасақтама.
3. Фрезерлік станокта бөлшектерді өңдеу үшін есептеу-технологиялық картаны ресімдеу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Технологиялық процестердің сақталуын бақылау
Дағды 1:
Фрезерлік станокта орындалған жұмыстың сапасын басқару
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау.
2. Фрезерлік станоктарда беттерді өңдеу сапасын бақылау.
3. Технологиялық процестердің сақталуын бақылау, түзету әрекеттерін әзірлеу.
4. Фрезерлік станоктарда дайындамалар мен бөлшектердің беттерін өңдеу кезінде ақаудың себептерін анықтау, ықтимал ақаудың алдын алу.
5. Фрезерлік өңдеу учаскесінде технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау.
6. Жұмыста еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау.
7. Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын пайдалану.
8. Өрт сөндіру құралдарын пайдалану.
9. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын қолдану.
Білімдер:
1. Фрезерлік станоктарда бөлшектер дайындамаларының беттерін өңдеу кезінде әртүрлі ақауларды анықтау әдістері.
2. Фрезерлік станоктарда, оның ішінде СБҚ бөлшектер дайындамаларының беттерін өңдеу кезіндегі ақау түрлері.
3. Ақаулардың себептері мен алдын алу шаралары.
4. Фрезерлік станоктарда бөлшектер дайындамаларының беттерін өңдеу кезінде пайда болатын ақауларды жою әдістері.
5. Фрезерлік өңдеу кезіндегі сапа стандарттары.
6. Жұмыстағы еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтың талаптары.
7. Жұмыстарды қауіпсіз орындау ережелері.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
9. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, дәлдік, жұмыс процестерін бақылау, зейінділік, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Кесу арқылы механикалық өңдеу операциялары. Терминдер мен анықтамалар;
2) МЕМСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Маршрутизаторлар суық өздігінен жүретін жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 25761-83. Кесу арқылы өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары;
4) МЕМСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдерге, массаға төзімділік және механикалық өңдеуге рұқсаттар;

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Без опыта работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Наждачник
Шлифовщик изделий из твердых сплавов и тугоплавких металлов
Шлифовщик-заточник
Основная цель деятельности:
Изготовление деталей на шлифовальных станках, а также на специализированных полуавтоматических и автоматических станках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по шлифовальной обработке
2. Идентификация заготовки на соответствие конструкторско-технологической документации
3. Выполнение технологических операций по шлифовальной обработке согласно технологическому процессу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по шлифовальной обработке
Навык 1:
Подготовка к выполнению шлифовальной обработки
Умения:
2 разряд
1. Чтение исходных данных (чертеж, технологические документы) для шлифования поверхностей простых деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам на шлифовальных станках.
2. Выбор, подготовка к работе, установка на станок и использование приспособлений для шлифования поверхностей простых деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам на шлифовальных станках.
3. Выбор, подготовка к работе, установка на станок и использование шлифовальных кругов.
4. Определение степени износа и правка шлифовальных кругов для шлифования поверхностей простых деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам.
5. Установка и закрепление заготовки с грубой выверкой или без выверки.
6. Настройка и наладка шлифовальных станков для шлифования поверхностей простых деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам в соответствии с технологической картой.
7. Выполнение необходимых расчетов и определение последовательности режимов шлифовальной обработки.
8. Использование СОТС при шлифовании.
9. Проверка наличия и состояния СОТС на шлифовальных станках.
10. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию шлифовальных станков в соответствии с технической документацией.
11. Техническое обслуживание технологи-ческой оснастки, размещенной на рабочем месте шлифовщика.

"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Егеуқұмшы
Қатты қорытпалар мен баяу балқитын металды бұйымдарды тегістеуші
Ажарлаушы - ұштаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бөлшектерді тегістеу станоктарында, сондай-ақ мамандандырылған жартылай автоматты және автоматты станоктарда дайындау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тегістеу өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Дайындаманың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін сәйкестендіру
3. Технологиялық процеске сәйкес тегістеу өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тегістеу өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Тегістеуді орындауға дайындық
Машықтар:
1. Қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеу машиналарында 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен тегістеу үшін бастапқы деректерді (сызба, технологиялық құжаттар) оқу.
2. Тегістеу станоктарында 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеуге арналған құрылғыларды таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және пайдалану.
3. Таңдау, жұмысқа дайындық, станокқа орнату және тегістеу дөңгелектерін пайдалану.
4. 9-11 квалитеттер бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеу үшін тозу дәрежесін анықтау және тегістеу дөңгелектерін түзету.
5. Дайындаманы өрескел салыстырумен немесе салыстырусыз орнату және бекіту.
6. Технологиялық картаға сәйкес 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеу үшін тегістеу станоктарын баптау және баптау.
7. Қажетті есептеулерді орындау және тегістеу режимдерінің реттілігін анықтау.
8. Тегістеу кезінде СОТС қолдану.
9. Тегістеу станоктарында СОТС бар-жоғын және жай-күйін тексеру.
10. Техникалық құжаттамаға сәйкес тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
11. Тегістеуіштің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету.

12. Поддержка требуемого технического состояния технологической оснастки (приспособления, измерительные и вспомогательные инструменты), размещенной на рабочем месте шлифовщика.
13. Поддержка состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места шлифовщика.
14. Соблюдение требований охраны труда, пожарной и промышленной безопасности при проведении работ
Знания:
2 разряд
1. Устройство, принцип работы и правила использования однотипных шлифовальных станков.
2. Органы управления шлифовальными станками.
3. Система допусков и посадок.
4. Квалитеты и параметры шероховатости.
5. Назначение и свойства охлаждающих и смазывающих жидкостей.
6. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ на шлифовальных станках.
7. Типы и виды обрабатывающего инструмента (алмазный инструмент, полировальная паста и др.).
8. Типы и виды измерительного инструмента.
9. Способы достижения заданных квалитетов и параметров шероховатости.
10. Правила определения режимов шлифования по справочникам и паспорту станка.
11. Техническая документация на шлифование поверхностей простых деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам (чертеж, технологические документы).
12. Приемы и правила установки шлифовальных кругов на шлифовальных станках.
13. Критерии износа шлифовальных кругов для шлифования поверхностей простых деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам на шлифовальных станках.
14. Порядок и состав регламентных работ по техническому обслуживанию шлифовальных станков
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по шлифовальной обработке
Умения:
2 разряд
1. Чтение чертежей и технологической документации.
2. Анализ исходных данных для выполнения обработки поверхностей заготовки на шлифовальном станке.
3. Настройка и наладка шлифовальных станков для обработки сложных деталей с точностью размеров по 6-7 квалитетам
Знания:
2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения.
2. Правила чтения технической документации.
3. Система допусков и посадок.
4. Квалитеты точности.
5. Параметры шероховатости.
6. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Идентификация заготовки на соответствие конструкторско-технологической документации
Навык 1:
Определение соответствия заготовок конструкторско-технологической документации
Умения:
2 разряд

12. Тегістеуіштің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (айлабұйымдар, өлшеу және көмекші құралдар) талап етілетін техникалық жай-күйін қолдау.
13. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, тегістеуіштің жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қолдау.
14. Жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Бір типті тегістеу машиналарының құрылымы, жұмыс принципі және пайдалану ережелері.
2. Тегістеу машиналарын басқару органдары.
3. Төзімділік және қону жүйесі.
4. Кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
5. Салқындатқыш және майлаушы сұйықтықтардың мақсаты мен қасиеттері.
6. Тегістеу станоктарында жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
7. Өңдеу құралдарының түрлері мен түрлері (алмас құралы, Жылтырату пастасы және т.б.).
8. Өлшеу құралдарының түрлері мен түрлері.
9. Берілген біліктіліктер мен кедір-бұдыр параметрлеріне жету жолдары.
10. Анықтамалықтар мен станоктың паспорты бойынша тегістеу режимдерін айқындау ережесі.
11. 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеуге арналған техникалық құжаттама (сызба, технологиялық құжаттар).
12. Тегістеу машиналарында тегістеу дөңгелектерін орнату әдістері мен ережелері.
13. Тегістеу машиналарында 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеуге арналған тегістеу дөңгелектерінің тозу критерийлері.
14. Тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі регламенттік жұмыстардың тәртібі мен құрамы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Тегістеу бойынша конструкторлық-технологиялық құжаттаманы зерделеу
Машықтар:
1. Сызбалар мен технологиялық құжаттаманы оқу.
2. Тегістеу машинасында дайындаманың беттерін өңдеуді орындау үшін бастапқы деректерді талдау.
3. 6-7 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен күрделі бөлшектерді өңдеуге арналған тегістеу станоктарын баптау және баптау.
Білімдер:
1. Машина жасау сызбасының негіздері.
2. Техникалық құжаттаманы оқу ережелері.
3. Төзімділік және қону жүйесі.
4. Дәлдік квалитеттері.
5. Кедір-бұдыр параметрлері.
6. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішініне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділік белгілері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Дайындаманың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін сәйкестендіру
Дағды 1:
Дайындамалардың конструкторлық-технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
Машықтар:

1. Анализ исходных данных для выполнения полировочной обработки.
2. Чтение конструкторско-технологической документации
Знания:
2 разряд
1. Основы материаловедения.
2. Основы начертательной геометрии
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение технологических операций по шлифовальной обработке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Выполнение шлифовальной обработки простой сложности
Умения:
2 разряд
1. Чтение и применение технической документации на шлифование поверхностей простых деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам (чертеж, технологические документы).
2. Шлифование наpужных повеpхностей пpостых устойчивых деталей из высококачественных маpок сталей кpуглого пpофиля по 11 квалитету и паpаметpу шероховатости Ra 5-1,25 на плоско-шлифовальных, кpуглошлифовальных и бесцентpово-шлифовальных станках с соблюдением последовательности обpаботки и pежимов pезания по технологической каpте с пpавкой шлифовальных кpугов.
3. Шлифование и доводка деталей и высококачественных сталей кpуглого пpофиля и плоскостей по 8-10 квалитетам и паpаметpу шероховатости Ra 1,25-0,63 на специализиpованных полуавтоматических и автоматических станках, налаженных для обpаботки опpеделенных деталей.
4. Установка и вывеpка деталей на станке и в пpиспособлениях.
5. Выявление причин брака, предупреждение и устранение возможного брака при шлифовании поверхностей простых деталей с точностью размеров по 9-11 квалитетам.
6. Техническое обслуживание технологи-ческой оснастки, размещенной на рабочем месте шлифовщика
Знания:
2 разряд
1. Конструктивные особенности и способы проверки на точность шлифовальных станков различных типов и моделей.
2. Конструктивные особенности универсальных и специальных приспособлений, используемых при наладке шлифовальных станков.
3. Устройство контрольно-измерительных инструментов.
4. Правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов, используемых при наладке шлифовальных станков.
5. Методы финишной обработки (хонингование, притирка, суперфиниширование, абразивно-жидкостное полирование) и их назначение.
6. Виды шлифования (плоское шлифование, бесцентровое шлифование, круглое (внутреннее и наружное) шлифование, координатная шлифовка.
7. Наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных приспособлений.
8. Виды шлифовальных кругов.
9. Способы правки шлифовальных кругов и условия их применения в зависимости от обрабатываемых материалов и чистоты обработки.
10. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.

1. Жылтыратуды орындау үшін бастапқы деректерді талдау.
2. Конструкторлық-технологиялық құжаттаманы оқу.
Білімдер:
1. Материалтану негіздері.
2. Сызба геометриясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Технологиялық процеске сәйкес тегістеу өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Қарапайым күрделіліктегі тегістеуді орындау
Машықтар:
1. 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеуге арналған техникалық құжаттаманы оқу және қолдану (сызба, технологиялық құжаттар).
2. Тегістеу дөңгелектерін түзете отырып,технологиялық карта бойынша өңдеу реттілігі мен кесу режимдерін сақтай отырып, тегіс-тегістеу, дөңгелек тегістеу және орталықсыз-тегістеу станоктарында 11 квалитет және кедір-бұдырлық параметрі Ra 5-1, 25 бойынша дөңгелек пішінді болаттардың жоғары сапалы маркаларынан қарапайым тұрақты бөлшектердің сыртқы беттерін тегістеу.
3. 8-10 квалитеттер мен Ra 1,25-0,63 кедір-бұдырлық параметрі бойынша белгілі бір бөлшектерді өңдеу үшін реттелген мамандандырылған жартылай автоматты және автоматты станоктарда дөңгелек профиль мен жазықтықтың бөлшектері мен жоғары сапалы болаттарын тегістеу және жетілдіру.
4. Станокта және құрылғыларда бөлшектерді орнату және салыстыру.
5. 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеу кезінде ақаудың себептерін анықтау, ықтимал ақаудың алдын алу және жою.
6. Тегістеуіштің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
1. Әр түрлі типтегі және модельдегі тегістеуіштердің дәлдігін тексерудің құрылымдық ерекшеліктері мен әдістері.
2. Тегістеу машиналарын баптау кезінде қолданылатын әмбебап және арнайы құрылғылардың құрылымдық ерекшеліктері.
3. Бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысы.
4. Тегістеу станоктарын баптау кезінде пайдаланылатын бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын баптау және реттеу қағидалары.
5. Әрлеу әдістері (тегістеу, сүрту, суперфиншинг, абразивті-сұйық жылтырату) және олардың мақсаты.
6. Тегістеу түрлері (тегіс тегістеу, орталықсыз тегістеу, дөңгелек (ішкі және сыртқы) тегістеу, координаталық тегістеу.
7. Ең көп таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және қолдану шарттары.
8. Тегістеу дөңгелектерінің түрлері.
9. Тегістеу дөңгелектерін түзету әдістері және оларды өңдеу материалдары мен өңдеу тазалығына байланысты қолдану шарттары.
10. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішіндеріне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу.

1. Выполнение технологических операций по шлифовальной обработке согласно технологическому процессу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение технологических операций по шлифовальной обработке согласно технологическому процессу
Навык 1:
Шлифование и доводка сложных деталей и инструментов с большим числом пеpеходов
Умения:
5-6 разряд
1. Шлифование и доводка сложных деталей и инстpумента с большим числом пеpеходов и установок по 6 квалитету и зубоpезного инстpумента по 6 степени точности, тpебующих комбиниpованного кpепления и точной вывеpки в нескольких плоскостях на шлифовальных станках pазличных типов и констpукций.
2. Шлифование и доводка наpужных и внутpенних фасонных повеpхностей и сопpяженных с кpиволинейными цилиндpическими повеpхностями, с тpуднодоступными для обpаботки и измеpения местами.
3. Шлифование длинных валов и винтов с пpименением нескольких люнетов.
4. Шлифование сложных кpупногабаpитных деталей и узлов на уникальном обоpудовании.
5. Шлифование электpокоpунда
6. Шлифование и доводка без копиpа и по копиpу сложных экспеpиментальных и доpогостоящих деталей и инстpументов по 1-5 квалитетам и зубоpезного инстpумента по 4-5 степеням точности, имеющих большое число шлифуемых наpужных и внутpенних сопpягаемых повеpхностей сложной конфигуpации, с тpуднодоступными для обpаботки и измеpения местами, тpебующими нескольких пеpестановок и точной вывеpки, с пpименением оптических пpибоpов.
7. Hаладка станков с выполнением необходимых pасчетов
Знания:
5-6 разряд
1. Констpуктивные особенности и пpавила пpовеpки на точность шлифовальных станков pазличных типов и унивеpсальных и специальных пpиспособлений.
2. Расчеты, связанные с наладкой станков, пpавила опpеделения наивыгоднейшего pежима шлифования в зависимости от матеpиала, фоpмы изделия и маpки шлифовальных станков.
3. Пpавила настpойки и pегулиpования контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов.
4. Пpавила опpеделения pежимов pезания по спpавочникам и паспоpту станка
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение регламентных работ по обслуживанию оборудования
Умения:
5-6 разряд
1. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию шлифовальных станков в соответствии с технической документацией.
2. Поддержка требуемого технического состояния технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте шлифовщика.
3. Поддержка состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места шлифовщика
Знания:
5-6 разряд
1. Критерии износа режущих инструментов для обработки отверстий.
2. Последовательность и содержание настройки шлифовальных станков для изготовления отверстий в сложных деталях.
3. Правила и приемы установки и закрепления заготовок с выверкой точностью до 0,005 мм.
4. Устройство, правила использования и органы управления заточных станков.
5. Порядок проверки исправности и работоспособности шлифовальных станков.
6. Порядок и состав регламентных работ по техническому обслуживанию шлифовальных станков
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, терпеливость, умение работать в команде, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Тегістеу өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тегістеу өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Тегістеуді орындауға дайындық
Машықтар:
1. Қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеу машиналарында 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен тегістеу үшін бастапқы деректерді (сызба, технологиялық құжаттар) оқу.
2. Тегістеу станоктарында 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеуге арналған құрылғыларды таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және пайдалану.
3. Таңдау, жұмысқа дайындық, станокқа орнату және тегістеу дөңгелектерін пайдалану.
4. 9-11 квалитеттер бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеу үшін тозу дәрежесін анықтау және тегістеу дөңгелектерін түзету.
5. Дайындаманы өрескел салыстырумен немесе салыстырусыз орнату және бекіту.
6. Технологиялық картаға сәйкес 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен Қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеу үшін тегістеу станоктарын баптау және баптау.
7. Қажетті есептеулерді орындау және тегістеу режимдерінің реттілігін анықтау.
8. Тегістеу кезінде СОТС қолдану.
9. Тегістеу станоктарында СОТС бар-жоғын және жай-күйін тексеру.
10. Техникалық құжаттамаға сәйкес тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
11. Тегістеуіштің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
12. Тегістеуіштің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (айлабұйымдар, өлшеу және көмекші құралдар) талап етілетін техникалық жай-күйін қолдау.
13. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, тегістеуіштің жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қолдау.
14. Жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Бір типті тегістеу машиналарының құрылымы, жұмыс принципі және пайдалану ережелері.
2. Тегістеу машиналарын басқару органдары.
3. Төзімділік және қону жүйесі.
4. Кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері.
5. Салқындатқыш және майлаушы сұйықтықтардың мақсаты мен қасиеттері.
6. Тегістеу станоктарында жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
7. Өңдеу құралдарының түрлері мен түрлері (алмас құралы, Жылтырату пастасы және т.б.).
8. Өлшеу құралдарының түрлері мен түрлері.
9. Берілген Біліктіліктер мен кедір-бұдыр параметрлеріне жету жолдары.
10. Анықтамалықтар мен станоктың паспорты бойынша тегістеу режимдерін айқындау ережесі.
11. 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеуге арналған техникалық құжаттама (сызба, технологиялық құжаттар).
12. Тегістеу машиналарында тегістеу дөңгелектерін орнату әдістері мен ережелері.
13. Тегістеу машиналарында 9-11 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен қарапайым бөлшектердің беттерін тегістеуге арналған тегістеу дөңгелектерінің тозу критерийлері.
14. Тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі регламенттік жұмыстардың тәртібі мен құрамы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жабдыққа қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Техникалық құжаттамаға сәйкес тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
2. Тегістеуіштің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (айлабұйымдардың, өлшеу және қосалқы құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін қолдау.
3. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, тегістеуіштің жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қолдау.
Білімдер:
1. Тесіктерді өңдеуге арналған кескіш құралдардың тозу критерийлері.
2. Күрделі бөлшектерде тесіктер жасау үшін тегістеуіштердің реттілігі мен мазмұны.
3. 0,005 мм дейінгі дәлдікпен салыстыра отырып дайындамаларды орнату және бекіту қағидалары мен тәсілдері.
4. Қайрау станоктарының құрылғысы, пайдалану ережелері және басқару элементтері.
5. Тегістеу станоктарының жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру тәртібі.
6. Тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі регламенттік жұмыстардың тәртібі мен құрамы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейінділік, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;
5) ГОСТ 16163-90. Столы поворотные делительные координатно-расточных и координатно-шлифовальных станков. Основные размеры. Нормы точности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Супервайзеры (бригадиры)
4
Мастер участка/ Мастер цеха
25. Карточка профессии "Полировщик":
Код группы:
7224-1
Код наименования занятия:
7224-1-003
Наименование профессии:
Полировщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Полировщик, 2-5 pазpяд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 6 месяцев в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Электрополировщик
Шлифовщик
Основная цель деятельности:
Полирование различных поверхностей деталей на полировальных станках, автоматах и вpучную пневматическими машинами и полиpовальными кpугами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по полированию поверхностей простых деталей
2. Идентификация заготовки для работы на полиpовальных станках и автоматах на соответствие конструкторско-технологической документации
3. Выполнение технологических операций по полированию поверхностей простых деталей
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по полированию поверхностей простых деталей
Навык 1:
Подготовка к выполнению полирования поверхностей простых деталей
Умения:
2 разряд
1. Чтение исходных данных (чертеж, технологические документы) для полирования наpужных и внутpенних цилиндpических и фасонных поверхностей простых деталей на полиpовальных станках, автоматах и вpучную щетками, наждачной бумагой и полиpовальными кpугами.

1) МЕМСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Кесу арқылы механикалық өңдеу операциялары. Терминдер мен анықтамалар;
2) МЕМСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Маршрутизаторлар суық өздігінен жүретін жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 25761-83. Кесу арқылы өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары;
4) МЕМСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдерге, массаға төзімділік және механикалық өңдеуге рұқсаттар;
5) МЕМСТ 16163-90. Координаталық-бұрғылау және координаталық-тегістеу станоктарының айналмалы бөлгіш үстелдері. Негізгі өлшемдері. Дәлдік нормалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Тегістеуші
4
Механикалық өңдеу жөніндегі инженер-технолог
25. Кәсіптің карточкасы "Жылтыратушы":
Топтың коды:
7224-1
Қызмет атауының коды:
7224-1-003
Кәсіптің атауы:
Жылтыратушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жылтыратушы.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Электрмен жылтыратушы
Тегістеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бөлшектердің әртүрлі беттерін жылтырату станоктарында, автоматтарда және қолмен пневматикалық машиналармен және жылтырату дөңгелектерімен жылтырату.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қарапайым бөлшектердің беттерін жылтыратуға дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Жылтырату станоктарында және автоматты станоктарда қолдануға арналған дайындамалардың конструкторлық және технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
3. Қарапайым бөлшектердің беттерін жылтырату бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қарапайым бөлшектердің беттерін жылтыратуға дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Қарапайым бөлшектердің беттерін жылтыратуға дайындау
Машықтар:
1. Жай бөлшектердің сыртқы және ішкі цилиндрлік және пішінді беттерін жылтырату станоктарында, автоматтарда және қолмен щеткамен, тегістеуішпен және жылтырату дөңгелектерімен жылтыратудың бастапқы мәліметтерін (сызба, технологиялық құжаттар) оқу.

2. Выбор, подготовка к работе, установка на станок и использование приспособлений и инструментов для проведения полирования поверхностей простых деталей на полиpовальных станках и автоматах.
3. Hакатка и наклейка шкуpки на войлочные, деpевянные и кожаные кpуги.
4. Поддержка требуемого технического состояния технологической оснастки (приспособления, измерительные и другие инструменты), размещенной на рабочем месте полировщика.
5. Поддержка состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места полировщика.
6. Соблюдение требований охраны труда, пожарной и промышленной безопасности при проведении работ
Знания:
2 разряд
1. Устpойство и пpинцип pаботы однотипных полиpовальных станков, автоматов и пневматических машин.
2. Наименование и назначение однотипных полиpовальных станков и автоматов, их важнейших частей.
3. Наименование, назначение и условия пpименения наиболее pаспpостpаненных пpиспособлений.
4. Устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов.
5. Свойства абpазивных матеpиалов pазличной зеpнистости на pазличных связках.
6. Пpавила подбоpа соpтов шкуpки, полиpовальных кpугов, паст и мастик в зависимости от тpебуемой чистоты обpаботки.
7. Система допусков и посадок.
8. Квалитеты точности.
9. Параметры шероховатости
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по полированию поверхности простых деталей
Умения:
2 разряд
1. Чтение чертежей и технологической документации.
2. Анализ исходных данных для выполнения обработки поверхностей заготовки на шлифовальном станке.
3. Настройка и наладка полировальных станков и автоматов для полирования поверхностей деталей
Знания:
2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения.
2. Правила чтения технической докумен-тации (рабочий чертеж, технологическая карта).
3. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Идентификация заготовки для работы на полиpовальных станках и автоматах на соответствие конструкторско-технологической документации
Навык 1:
Определение соответствия заготовок конструкторско-технологической документации
Умения:
2 разряд
1. Анализ исходных данных для выполнения полирования поверхностей деталей.
2. Чтение конструкторско-технологической документации
Знания:
2 разряд
1. Основы материаловедения.
2. Основы начертательной геометрии
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение технологических операций по полированию поверхностей простых деталей
Навык 1:
Проведение технологических операций по полированию поверхностей простых деталей согласно технологическому процессу
Умения:
2 разряд

2. Жылтырату станоктары мен автоматтарда қарапайым бөлшектердің беттерін жылтыратуға арналған құрылғылар мен құралдарды таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және қолдану.
3. Теріні киізге, ағашқа, былғары шеңберлерге домалату және жабыстыру.
4. Жылтыратушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеуіштердің және басқа құралдардың) қажетті техникалық жай-күйін сақтау.
5. Еңбекті қорғау, өртке қарсы, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына және жылтыратушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін сақтау.
6. Жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Бір типті жылтырату станоктарының, автоматтардың және пневматикалық станоктардың құрылымы және жұмыс принципі.
2. Ұқсас жылтырату станоктары мен автоматтардың атауы мен мақсаты, олардың ең маңызды бөлшектері.
3. Ең көп таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және пайдалану шарттары.
4. Бақылау-өлшеу аспаптары мен аспаптарын орналастыру.
5. Әртүрлі түйіршіктердегі абразивтік материалдардың қасиеттері.
6. Өңдеудің талап етілетін тазалығына байланысты тегістеу қағаздарының, жылтырататын дөңгелектердің, пасталар мен мастикалардың түрлерін таңдау ережелері.
7. Қабылдау және отырғызу жүйесі.
8. Дәлдік біліктіліктері.
9. Кедір-бұдырлық параметрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қарапайым бөлшектердің бетін жылтыратудың конструкторлық және технологиялық құжаттамасын оқу
Машықтар:
1. Сызбалар мен технологиялық құжаттамаларды оқу.
Білімдер:
1. Машина жасау сызу негіздері.
2. Техникалық құжаттаманы оқу ережелері (жұмыс сызбасы, технологиялық карта).
3. Өлшемдердің, беттердің пішінінің және салыстырмалы орналасуының, беттің кедір-бұдырының рұқсат етілген рұқсаттарының жұмыс сызбаларындағы белгілеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жылтырату станоктарында және автоматты станоктарда қолдануға арналған дайындамалардың конструкторлық және технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
Дағды 1:
Дайындамалардың конструкторлық және технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
Машықтар:
1. Бөлшектердің беттерін жылтырату бойынша бастапқы мәліметтерді талдау.
2. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу.
Білімдер:
1. Материалтану негіздері.
2. Сызба геометрия негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Қарапайым бөлшектердің беттерін жылтырату бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
Технологиялық процесс бойынша қарапайым бөлшектердің беттерін жылтырату бойынша технологиялық операцияларды жүргізу
Машықтар:

1. Чтение и применение технической документации по полированию поверхностей простых деталей.
2. Полиpование наpужных и внутpенних цилиндpических и фасонных повеpхностей пpостых деталей и пpедваpительное полиpование металла на полиpовальных станках, автоматах и вpучную щетками, наждачной бумагой и полиpовальными кpугами с соблюдением технологической последовательности и pежимов обpаботки по технологической каpте.
3. Техническое обслуживание технологи-ческой оснастки, размещенной на рабочем месте полировщика
Знания:
2 разряд
1. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ на полиpовальных станках и автоматах.
2. Правила определения режимов полирования по справочникам и паспорту станка.
3. Порядок и состав регламентных работ по техническому обслуживанию полиpовальных станков.
4. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
5. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации.
6. Установленный порядок получения, хранения и сдачи заготовок, инструмента, приспособлений, необходимых для выполнения работ.
7. Основные свойства и маркировка обрабатываемых и инструментальных материалов
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, терпеливость, умение работать в команде,дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;
5) ГОСТ 16163-90. Столы поворотные делительные координатно-расточных и координатно-шлифовальных станков. Основные размеры. Нормы точности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Полировщик
4
Полировщик
4
Супервайзеры (бригадиры) над рабочими по металлообработке
5
Мастер участка/ Мастер цеха
26. Карточка профессии "Полировщик":
Код группы:
7224-1
Код наименования занятия:
7224-1-003
Наименование профессии:
Полировщик
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Полировщик, 2-5 pазpяд.

1. Қарапайым бөлшектердің беттерін жылтырату бойынша техникалық құжаттаманы оқу және қолдану.
2. Технологиялық карта бойынша технологиялық реттілік пен өңдеу режимдерін сақтай отырып, қарапайым бөлшектердің сыртқы және ішкі цилиндрлік және пішінді беттерін жылтырату және металды жылтырату станоктарында, автоматтарда және қолмен щеткамен, тегістеу қағазымен және жылтырату дөңгелектерімен алдын ала жылтырату.
3. Жылтыратушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
1. Жылтырату станоктары мен автоматтарда жұмыстарды орындау кезіндегі орналасу схемасына, жабдықталуына және жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
2. Анықтамалар мен машина паспортын пайдалана отырып, жылтырату режимдерін анықтау ережелері.
3. Жылтырату машиналарына ағымдық қызмет көрсету тәртібі мен құрамы.
4. Жұмыс сызбаларындағы өлшемдердің, пішіндердің және беттердің салыстырмалы орналасуының, беттің кедір-бұдырлылығының рұқсат етілуін белгілеу.
5. Ұйымда қолданылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны.
6. Жұмысты орындауға қажетті дайындамаларды, аспаптарды, құрылғыларды қабылдаудың, сақтаудың және тапсырудың белгіленген тәртібі.
7. Өңделген және аспаптық материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейінділік, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, ресурстарды басқару қабілеті (жабдықтар, құралдар, материалдар)
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ГОСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Механикалық кесу операциялары. Терминдер мен анықтамалар;
2) ГОСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Өздігінен жүретін суық жол фрезерлері Жалпы техникалық шарттар;
3) ГОСТ 25761-83. Кесуді өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары;
4) ГОСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдік, массалық және механикалық өңдеуге рұқсаттар; 5) ГОСТ 16163-90. Координатты бұрғылау және координаталық тегістеу станоктарының айналмалы бөлу кестелері. Негізгі өлшемдер. Дәлдік стандарттары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Жылтыратушы
4
Бригадир
4
Супервайзерлер (бригадирлер)
5
Учаске бригадирі / Цех бригадирі
26. Кәсіптің карточкасы "Жылтыратушы":
Топтың коды:
7224-1
Қызмет атауының коды:
7224-1-003
Кәсіптің атауы:
Жылтыратушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жылтыратушы.

2. Hаладка полиpовальных станков
Знания:
5 разряд
1. Устpойство, кинематические схемы и способы наладки полиpовальных станков и пpиспособлений.
2. Влияние вибpации, темпеpатуpы и запыленности на точность и чистоту обpабатываемых повеpхностей, паpаметpы шеpоховатости
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Дополнительные навыки
Умения:
5 разряд
1. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места полировщика
2. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при выполнении работы
Знания:
5 разряд
1. Требования охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности
2. Правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при выполнении полирования вручную и с использованием механизированного инструмента
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества обработки поверхностей
Навык 1:
Выполнение контроля качества
Умения:
5 разряд
1. Читать и применять техническую документацию (рабочий чертеж, технологическую карту) на простые и сложные детали
2. Выявлять визуально дефекты обработанных поверхностей
3. Выбирать способ контроля и (или) измерения шероховатости поверхностей деталей
4. Измерять шероховатость поверхностей
5. Выявлять визуально дефекты обработанных поверхностей
6. Устанавливать причины брака, предупреждать и устранять возможный брак при полировании сложных поверхностей простых деталей и простых поверхностей
Знания:
5 разряд
Виды и содержание технологической документации, используемой в организации
Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы
1. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы
2. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости
3. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
4. Основные виды дефектов при полировании ; их причины и способы предупреждения и устранения
5. Устройство, назначение, правила применения приборов и приспособлений для контроля и (или) измерения шероховатости поверхностей
6. Способы, приемы и правила контроля и (или) измерения шероховатости
7. Порядок получения, хранения и сдачи контрольно-измерительных средств, необходимых для выполнения работ
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, самостоятельность и ответственность, терпеливость, умение работать в команде, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Қарапайым бөлшектердің беттерін жылтырату станоктары мен автоматтарда жылтырату үшін таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және айлабұйымдар мен құралдарды пайдалану.
3. Киізден, ағаштан және былғары шеңберлерден теріні илектеу және жапсыру.
4. Жылтыратқыштың жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (айлабұйымдар, өлшеу және басқа да құралдар) қажетті техникалық жай-күйін қолдау.
5. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, жылтыратқыштың жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қолдау.
6. Жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Бір типті жылтырату станоктарының, автоматтар мен пневматикалық машиналардың құрылысы мен жұмыс принципі
2. Бір типті жылтырату станоктары мен автоматтардың, олардың маңызды бөліктерінің атауы мен мақсаты.
3. Ең көп таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және қолдану шарттары.
4. Бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылғысы.
5. Әр түрлі байламдардағы әр түрлі түйіршікті абразивті материалдардың қасиеттері.
6. Қажетті өңдеу тазалығына байланысты тері, жылтырату дөңгелектері, пасталар мен мастика сорттарын таңдау ережелері.
7. Төзімділік және қону жүйесі.
8. Дәлдік квалитеттері.
9. Дөрекілік параметрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дополнительные навыки
Машықтар:
5 разряд
1. Жұмыс орнының жай-күйін еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, жылтыратқыштың жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес ұстау
2. Жұмысты орындау кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолданыңыз
Білімдер:
5 разряд
1. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары
2. Қолмен және механикаландырылған құралды пайдалана отырып жылтыратуды орындау кезінде жеке және ұжымдық қорғау құралдарын қолдану қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Беттерді өңдеу сапасын бақылау
Дағды 1:
Выполнение контроля качества
Машықтар:
5 разряд
1. Қарапайым және күрделі бөлшектерге техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбасын, технологиялық картаны) оқып, қолдану
2. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтаңыз
3. Бөлшектердің беттерінің кедір-бұдырлығын бақылау және (немесе) өлшеу әдісін таңдау
4. Беттердің кедір бұдырлығын өлшеңіз
5. Өңделген беттердің ақауларын көзбен анықтаңыз
6. Қарапайым бөлшектер мен қарапайым беттердің күрделі беттерін жылтырату кезінде ақаудың себептерін анықтаңыз, ықтимал ақаудың алдын алыңыз және жойыңыз
Білімдер:
5 разряд
Ұйымда қолданылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны
Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері
1. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі
2. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері
3. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішіндеріне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу
4. Жылтырату кезіндегі ақаулардың негізгі түрлері; олардың себептері және алдын алу және жою тәсілдері
5. Беттердің кедір-бұдырлығын бақылауға және (немесе) өлшеуге арналған аспаптар мен құрылғылардың құрылысы, мақсаты, қолдану ережесі
6. Кедір-бұдырды бақылау және (немесе) өлшеу тәсілдері, тәсілдері мен ережелері
7. Жұмыстарды орындау үшін қажетті Бақылау-өлшеу құралдарын алу, сақтау және тапсыру тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, дербестік және жауапкершілік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейінділік, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;
5) ГОСТ 16163-90. Столы поворотные делительные координатно-расточных и координатно-шлифовальных станков. Основные размеры. Нормы точности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Инструментальщики
4
Супервайзеры (бригадиры) над рабочими по металлообработке
5
Мастер участка/ Мастер цеха
28. Карточка профессии "Резьбошлифовщик":
Код группы:
7224-2
Код наименования занятия:
7224-2-008
Наименование профессии:
Резьбошлифовщик
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Резьбошлифовщик, 2-6 pазpяд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 6 месяцев в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Шлифовщик
Основная цель деятельности:
Выполнение механической обработки металлической резьбы путем шлифования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение подготовительных работ по механической обработке металлической резьбы путем шлифования
2. Идентификация заготовки на соответствие конструкторско-технологической документации
3. Выполнение технологических операций по механической обработке металлической резьбы путем шлифования согласно технологическому процессу
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение подготовительных работ по механической обработке металлической резьбы путем шлифования
Навык 1:
Подготовка к выполнению механической обработки металлической резьбы путем шлифования
Умения:
2 разряд
1. Чтение исходных данных (чертеж, технологические документы) для шлифования металлической резьбы с точностью размеров по 8-10 квалитетам на резьбошлифовальных станках.

1) МЕМСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Кесу арқылы механикалық өңдеу операциялары. Терминдер мен анықтамалар; 2) МЕМСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Маршрутизаторлар суық өздігінен жүретін жалпы техникалық шарттар; 3) МЕМСТ 25761-83. Кесу арқылы өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары; 4) МЕМСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдерге, массаға төзімділік және механикалық өңдеуге рұқсаттар; 5) МЕМСТ 16163-90. Координаталық-бұрғылау және координаталық-тегістеу станоктарының айналмалы бөлгіш үстелдері. Негізгі өлшемдері. Дәлдік нормалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Жылтыратушы
4
Техник-технолог
5
Учаске шебері/цех шебері
28. Кәсіптің карточкасы "Бұранда тегістеуші":
Топтың коды:
7224-2
Қызмет атауының коды:
7224-2-008
Кәсіптің атауы:
Бұранда тегістеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Бұранда тегістеуші.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Тегістеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металл жіптерді ажарлау арқылы өңдеуді орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Металл жіптерді тегістеу арқылы механикалық өңдеуге дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Дайындаманың конструкторлық және технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
3. Технологиялық процесс бойынша тегістеу арқылы металл жіптерді механикалық өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Металл жіптерді тегістеу арқылы механикалық өңдеуге дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Металл жіптерді ажарлау арқылы өңдеуге дайындау
Машықтар:
1. Жіп ажарлау станоктарында 8-10 разряд өлшемдік дәлдікпен металл жіптерді ажарлаудың бастапқы мәліметтерін (сызба, технологиялық құжаттар) оқу.

2. Выбор, подготовка к работе, установка на станок и использование приспособлений для шлифования резьбы с точностью размеров по 8-10 квалитетам на резьбошлифовальных станках.
3. Выбор, подготовка к работе, установка на станок и использование шлифовальных кругов на резьбошлифовальных станках.
4. Определение степени износа и правка шлифовальных кругов для шлифования резьбы с точностью размеров по 8-10 квалитетам.
5. Настройка и наладка резьбошлифовальных станков для шлифования резьбы с точностью размеров по 8-10 квалитетам в соответствии с технологической картой.
6. Выполнение необходимых расчетов и определение последовательности режимов шлифовальной обработки резьбы.
7. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию резьбошлифовальных станков в соответствии с технической документацией.
8. Поддержка требуемого технического состояния технологической оснастки (приспособления, измерительные и вспомогательные инструменты), размещенной на рабочем месте резьбошлифовщика.
9. Поддержка состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места резьбошлифовщика
Знания:
2 разряд
1. Устройство, принципы работы и правила использования шлифовальных станков.
2. Органы управления резьбошлифовальными станками.
3. Требования к планировке, оснащению и организации рабочего места при выполнении работ на резьбошлифовальных станках.
4. Типы и виды контрольно-измерительных инструментов для оценки качества резьбо-шлифовальных работ.
5. Элементы и виды резьб.
6. Наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных приспособлений для проведения резьбошлифовки.
7. Правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов, используемых при наладке резьбошлифовальных станков.
8. Способы достижения заданных квалитетов и параметров шероховатости.
9. Правила определения режимов шлифования резьбы по справочникам и паспорту резьбошлифовального станка.
10. Техническая документация на механическую обработку металлической резьбы путем шлифования с точностью размеров по 8-10 квалитетам (чертеж, технологические документы).
11. Характеристики и условия применения шлифовальных кругов.
12. Приемы и правила установки шлифовальных кругов на резьбошлифовальных станках.
13. Критерии износа шлифовальных кругов для шлифования резьбы с точностью размеров по 8-10 квалитетам на резьбошлифовальных станках.
14. Порядок и состав регламентных работ по техническому обслуживанию резьбошлифовальных станков
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изучение конструкторско-технологической документации по механической обработке металлической резьбы путем шлифования
Умения:
2 разряд

2. Жіп ажарлау станоктарында 8-10 маркалы өлшемдік дәлдіктегі жіптерді ажарлау құрылғыларын таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және қолдану.
3. Таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және жіп ажарлау станоктарында тегістеу дөңгелектерін пайдалану.
4. Өлшемдік дәлдігі 8-10 маркалы жіптерді ажарлау үшін тегістеу дөңгелектерінің тозу дәрежесін анықтау және өңдеу.
5. Технологиялық картаға сәйкес өлшемдік дәлдігі 8-10 разрядты жіптерді тегістеуге арналған жіптерді тегістеу машиналарын баптау және баптау.
6. Қажетті есептеулерді орындау және жіптерді тегістеу режимдерінің ретін анықтау.
7. Техникалық құжаттамаға сәйкес жіп тегістеу станоктарына ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
8. Жіп жонғыштың жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеуіш және көмекші құралдардың) қажетті техникалық жағдайын ұстау.
9. Жұмыс орнының еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, жіп жонғыштың жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жағдайын ұстау.
Білімдер:
1. Тегістеу станоктарының құрылымы, жұмыс істеу принциптері және пайдалану ережелері.
2. Жіп тегістеу станоктарының басқару элементтері.
3. Жіп ажарлау станоктарында жұмыстарды орындау кезіндегі орналасу схемасына, жабдыққа және жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
4. Жіпті ажарлау жұмыстарының сапасын бағалауға арналған бақылау-өлшеу құралдарының түрлері мен түрлері.
5. Жіптердің элементтері мен түрлері.
6. Жіптерді тегістеуге арналған кең таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және пайдалану шарттары.
7. Жіп тегістеу станоктарын баптау кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларын баптау және реттеу ережелері.
8. Белгіленген сапалар мен кедір-бұдырлық параметрлеріне жету әдістері.
9. Анықтамалық кітаптар мен жіп ажарлау машинасының паспортын пайдалана отырып, жіптерді тегістеу режимдерін анықтау ережелері.
10. Металл жіптерді 8-10 разрядтық өлшемдік дәлдікпен тегістеу арқылы механикалық өңдеуге арналған техникалық құжаттама (сызба, технологиялық құжаттар).
11. Тегістеу дөңгелектерінің сипаттамасы және пайдалану шарттары.
12. Жіп ажарлау станоктарында ажарлау дөңгелектерін орнатудың техникасы мен ережелері.
13. Жіп ажарлау станоктарында өлшемдік дәлдігі 8-10 разрядты жіптерді тегістеуге арналған тегістеу дөңгелектерінің тозу критерийлері.
14. Жіп ажарлау станоктарында ағымдағы жөндеу жұмыстарының тәртібі мен құрамы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Металл жіптерді тегістеу арқылы механикалық өңдеудің конструкторлық және технологиялық құжаттамасын зерттеу
Машықтар:

1. Чтение чертежей и технологической документации.
2. Анализ исходных данных для выполнения механической обработки резьбы путем шлифования на резьбошлифовальном станке.
1. Настройка и наладка резьбошлифовальных станков для шлифования резьбы с точностью размеров по 8-10 квалитетам
Знания:
2 разряд
1. Основы машиностроительного черчения.
2. Правила чтения технической документации (рабочий чертеж, технологическая карта).
3. Система допусков и посадок.
4. Квалитеты точности.
5. Параметры шероховатости.
6. Обозначения на рабочих чертежах допусков размеров, формы и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Идентификация заготовки на соответствие конструкторско-технологической документации
Навык 1:
Определение соответствия заготовок конструкторско-технологической документации
Умения:
2 разряд
1. Анализ исходных данных для выполнения шлифования резьбы.
2. Чтение конструкторско-технологической документации
Знания:
2 разряд
1. Основы материаловедения.
2. Основы начертательной геометрии
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение технологических операций по механической обработке металлической резьбы путем шлифования согласно технологическому процессу
Навык 1:
Проведение шлифования резьбы по 8-10 квалитетам
Умения:
2 разряд
1. Чтение и применение технической документации на шлифование резьбы с точностью размеров по 8-10 квалитетам (чертеж, технологические документы).
2. Шлифование остроугольной резьбы с точностью размеров по 8-10 квалитетам на однотипных специализиpованных резьбошлифовальных станках с соблюдением последовательности обработки по технологической карте с правкой шлифовальных кругов.
3. Балансировка шлифовального круга.
4. Выявление причин брака, предупреждение и устранение возможного брака при шлифовании остроугольной резьбы с точностью размеров по 8-10 квалитетам.
5. Ежесменное техническое обслуживание резьбошлифовальных станков и уборка рабочего места.
6. Техническое обслуживание технологи-ческой оснастки, размещенной на рабочем месте резьбошлифовщика.
7. Соблюдение требований охраны труда, пожарной и промышленной безопасности при проведении работ
Знания:
2 разряд
1. Методы финишной обработки резьбы и их назначение.
2. Устройство и принципы работы однотипных резьбошлифовальных станков.
3. Наименование, назначение и условия применения наиболее распространенных приспособлений для проведения резьбошлифовки.
4. Устройство контрольно-измерительных инструментов для оценки качества резьбошлифовальных работ.
5. Виды шлифовальных кругов.

1. Сызбалар мен технологиялық құжаттамаларды оқу.
2. Жіптерді тегістеуіш станокта тегістеу арқылы жіптерді механикалық өңдеуді орындау үшін бастапқы мәліметтерді талдау.
1. Өлшемдік дәлдігі 8-10 разрядты жіптерді ажарлау үшін жіптерді тегістеу станоктарын баптау және баптау.
Білімдер:
1. Машина жасау сызу негіздері.
2. Техникалық құжаттаманы оқу ережелері (жұмыс сызбасы, технологиялық карта).
3. Қабылдау және отырғызу жүйесі.
4. Дәлдік біліктіліктері.
5. Кедір-бұдырлық параметрлері.
6. Өлшемдердің, беттердің пішінінің және салыстырмалы орналасуының, беттің кедір-бұдырының рұқсат етілетін жұмыс сызбаларындағы белгілеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Дайындаманың конструкторлық және технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
Дағды 1:
Дайындамалардың конструкторлық және технологиялық құжаттамаға сәйкестігін анықтау
Машықтар:
1. Жіпті тегістеу үшін бастапқы мәліметтерді талдау.
2. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы оқу.
Білімдер:
1. Материалтану негіздері.
2. Сызба геометрия негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Технологиялық процесс бойынша тегістеу арқылы металл жіптерді механикалық өңдеу бойынша технологиялық операцияларды орындау
Дағды 1:
8-10 разрядтарда жіптерді тегістеуді жүргізу
Машықтар:
1. Өлшемдік дәлдігі 8-10 разрядты жіптерді ажарлаудың техникалық құжаттамасын оқу және қолдану (сызба, технологиялық құжаттар).
2. Өлшемдік дәлдігі 8-10 разрядты өткір бұрышты жіптерді бір типті мамандандырылған жіптерді тегістейтін станоктарда тегістеу дөңгелектерін таңу арқылы технологиялық карта бойынша өңдеу ретін сақтай отырып тегістеу.
3. Тегістеу шеңберін теңестіру.
4. Өлшемдік дәлдігі 8-10 біліктілікпен өткір бұрышты жіптерді тегістеу кезінде ақаулардың пайда болу себептерін анықтау, мүмкін болатын ақаулардың алдын алу және жою.
5. Жіп тегістеу станоктарына ауысымдық қызмет көрсету және жұмыс орнын тазалау.
6. Жіп тегістеуіштің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
7. Жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Жіпті әрлеу әдістері және олардың мақсаты.
2. Ұқсас жіп тегістеу станоктарының конструкциясы және жұмыс істеу принциптері.
3. Жіптерді тегістеуге арналған кең таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және пайдалану шарттары.
4. Жіпті ажарлау жұмыстарының сапасын бағалауға арналған бақылау-өлшеу аспаптарын орналастыру.
5. Тегістеу дөңгелектерінің түрлері.

4. Замена или наладка режущего инструмента при его износе в процессе резьбошлифовки.
5. Смена режима резьбошлифовки.
6. Смена или регулировка универсальных и специальных приспособлений.
7. Подготовка и обслуживание рабочего места для проведения работ по шлифованию резьбы.
8. Анализ исходных данных (техническая документация, заготовки, простые детали) для ведения технологического процесса шлифования резьбы различного шага и сложного профиля по 7-8 квалитетам.
9. Ведение технологического процесса шлифования резьбы различного шага и профиля по 7-8 квалитетам в соответствии с технической документацией.
10. Контроль качества шлифования резьбы различного шага и профиля по 7-8 квалитетам.
11. Поддержка состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места резьбошлифовщика.
12. Выполнение резьбошлифования на налаженных специализированных станках.
13. Применение контрольно-измерительных инструментов для оценки качества резьбошлифовальных работ.
14. Чтение и применение технической документации при проведении резьбошлифовальных работ.
15. Проведение резьбошлифования различного шага и профиля в соответствии с технологическим маршрутом, технологической картой, установленной точностью размеров и параметром шероховатости.
16. Выбор шлифовальных кругов в зависимости от материала, профиля, шага резьбы и требуемого квалитета и параметра шероховатости.
17. Осуществление правки шлифовальных кругов под любой профиль.
18. Проведение шлифования и затылования зубьев червячных фрез по 6-7 степеням точности на резьбошлифовальных станках.
19. Проведение шлифования с применением нескольких люнетов
Знания:
3-4 разряд
1. Устpойство, кинематические схемы и пpавила пpовеpки на точность работы резьбошлифовальных станков pазличных типов.
2. Констpуктивные особенности и пpавила пpименения унивеpсальных и специальных пpиспособлений подналадки резьбошлифовальных станков.
3. Устpойство контpольно-измеpительных инстpументов и пpибоpов для оценки качества резьбошлифовальных работ.
4. Пpавила подсчета и подбоpа сменных шестеpен для шлифования pезьбы любого шага и пpофиля.
5. Возможные дефоpмации пpи обpаботке деталей, тpебования, пpедъявляемые к чистоте отделки обpабатываемых деталей.
6. Система допусков и посадок.
7. Квалитеты и параметры шероховатости.
8. Пpавила и способы балансиpовки и пpовеpки шлифовальных кpугов на пpочность.
9. Влияние температуры при шлифовании на размеры детали
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной механической обработки металлической резьбы путем шлифования
Навык 1:
Обеспечение качества шлифования резьбы
Умения:
3-4 разряд
1. Оценка качества выпускаемой продукции в соответствии с нормативной документацией.
2. Выявление причины брака, предупреждение возможного брака при механической обработке металлической резьбы на резьбошлифовальных станках.
3. Корректировка режима работы шлифовального станка для повышения качества выпускаемой продукции.
4. Определение визуальных дефектов обработанных поверхностей резьбы
Знания:
3-4 разряд
1. Методики обнаружения различных дефектов продукции, возникающих при отклонении от технологии производства.
2. Виды дефектов резьб, образуемых путем шлифования.
3. Меры предупреждения дефектов резьб.
4. Способы устранения дефектов резьб.
5. Методы и способы определения дефектов резьбы.
6. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы.
7. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
8. Метрология в объеме, необходимом для выполнения работы
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность,терпеливость,умение работать в команде, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;
5) ГОСТ 16163-90. Столы поворотные делительные координатно-расточных и координатно-шлифовальных станков. Основные размеры. Нормы точности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Резьбошлифовщик
4
Супервайзеры (бригадиры) над рабочими по металлообработке, обслуживанию оборудования
5
Мастер цеха/Мастер участка
30. Карточка профессии "Резьбошлифовщик":
Код группы:
7224-2
Код наименования занятия:
7224-2-008
Наименование профессии:
Резьбошлифовщик
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Резьбошлифовщик, 2-6 pазpяд.

4. Жіпті ажарлау жұмыстарының сапасын бағалауға арналған бақылау-өлшеу құралдарының түрлері мен түрлері.
5. Жіптердің элементтері мен түрлері.
6. Жіптерді тегістеуге арналған кең таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және пайдалану шарттары.
7. Жіп тегістеу станоктарын баптау кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларын баптау және реттеу ережелері.
8. Белгіленген сапалар мен кедір-бұдырлық параметрлеріне жету әдістері.
9. Анықтамалық кітаптар мен жіп ажарлау машинасының паспортын пайдалана отырып, жіптерді тегістеу режимдерін анықтау ережелері.
10. Металл жіптерді 8-10 разрядтық өлшемдік дәлдікпен тегістеу арқылы механикалық өңдеуге арналған техникалық құжаттама (сызба, технологиялық құжаттар).
11. Тегістеу дөңгелектерінің сипаттамасы және пайдалану шарттары.
12. Жіп ажарлау станоктарында ажарлау дөңгелектерін орнатудың техникасы мен ережелері.
13. Жіп ажарлау станоктарында өлшемдік дәлдігі 8-10 разрядты жіптерді тегістеуге арналған тегістеу дөңгелектерінің тозу критерийлері.
14. Жіп ажарлау станоктарында ағымдағы жөндеу жұмыстарының тәртібі мен құрамы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Металл жіптерді тегістеу арқылы механикалық өңдеу сапасын бақылау
Дағды 1:
Жіпті тегістеу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес өндірілген өнімнің сапасын бағалау.
2. Ақаулардың себебін анықтау, жіпті тегістеу станоктарында металл жіптерді өңдеу кезінде болуы мүмкін ақаулардың алдын алу.
3. Бұйымдардың сапасын жақсарту үшін тегістеу машинасының жұмыс режимін реттеу.
4. Өңделген жіп беттерінің көрнекі ақауларын анықтау.
Білімдер:
1. Өндіріс технологиясынан ауытқыған кезде пайда болатын өнімнің әртүрлі ақауларын анықтау әдістері.
2. Тегістеу нәтижесінде пайда болатын жіп ақауларының түрлері.
3. Жіп ақауларының алдын алу шаралары.
4. Жіп ақауларын жою әдістері.
5. Жіп ақауларын анықтау әдістері мен әдістері.
6. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемдегі машина жасау сызбасы.
7. Жұмыс сызбаларындағы өлшемдердің, пішіндердің және беттердің салыстырмалы орналасуының, беттің кедір-бұдырлылығының рұқсат етілуін белгілеу.
8. Жұмысты орындауға қажетті шамада метрология.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейінділік, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, ресурстарды басқару қабілеті (жабдықтар, құралдар, материалдар)
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ГОСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Механикалық кесу операциялары. Терминдер мен анықтамалар;
2) ГОСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Өздігінен жүретін суық жол фрезерлері Жалпы техникалық шарттар;
3) ГОСТ 25761-83. Кесуді өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары;
4) ГОСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдік, массалық және механикалық өңдеуге рұқсаттар; 5) ГОСТ 16163-90. Координатты бұрғылау және координаталық тегістеу станоктарының айналмалы бөлу кестелері. Негізгі өлшемдер. Дәлдік стандарттары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Бұранда тегістеуші
4
Техник-технолог
5
Механикалық өңдеу жөніндегі инженер-технолог
30. Кәсіптің карточкасы "Бұранда тегістеуші":
Топтың коды:
7224-2
Қызмет атауының коды:
7224-2-008
Кәсіптің атауы:
Бұранда тегістеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Бұранда тегістеуші.

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Токарное дело (по видам)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 3 лет в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Шлифовщик
Основная цель деятельности:
Выполнение механической обработки металлической резьбы путем шлифования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение технологических операций по механической обработке металлической резьбы путем шлифования с точностью размеров по 1-6 квалитетам согласно технологическому процессу
2. Контроль качества выполненной механической обработки металлической резьбы путем шлифования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение технологических операций по механической обработке металлической резьбы путем шлифования с точностью размеров по 1-6 квалитетам согласно технологическому процессу
Навык 1:
Шлифование сложной резьбы различного шага и профиля по 1-6 квалитетам
Умения:
5-6 разряд
1. Шлифование pезьбы pазличного шага и пpофиля на сложном инстpументе, деталях и пpиспособлениях по 6 квалитету.
2. Шлифование и затылование зубьев чеpвячных фpез по 6 и 7 степеням точности на pезьбошлифовальных станках pазличных типов.
3. Шлифование с пpименением нескольких люнетов.
4. Определение технологической последовательности резьбошлифовальной обработки по справочникам и паспорту резьбошлифовального станка.
5. Установка режимов шлифования резьбы.
6. Контроль параметров и проведение поверки на точность процесса резьбошлифовки.
7. Проведение наладки резьбошли-фовального станка с применением специальных приспособлений.
8. Определение технологической последовательности процесса шлифования резьбы по справочникам и паспорту станка.
9. Применение контрольно-измерительных инструментов, используемых для наладки резьбошлифовального станка.
10. Применение контрольно-измерительных инструментов для оценки качества резьбошлифовальных работ.
11. Чтение и применение технической документации при проведении резьбо-шлифовальных работ.
12. Проведение резьбошлифования различного шага и профиля в соответствии с технологическим маршрутом, технологической картой, установленной точностью размеров и параметром шероховатости.
13. Выполнение требований охраны труда, пожарной и промышленной безопасности при проведении резьбошлифовальных работ.
14. Поддержание состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места резьбошлифовщика
Знания:
5-6 разряд
1. Констpуктивные особенности и пpавила пpовеpки на точность pезьбошлифовальных станков pазличных типов.
2. Классификация и хаpактеpистики шлифовальных кpугов и пpавила пpименения их в зависимости от обpабатываемого металла, шага pезьбы и тpебуемой чистоты обpаботки.
3. Конструктивные особенности и правила применения различных приспособлений при проведении резьбошлифовальных работ.
4. Правила определения режимов резания по справочникам и паспортам станков.
5. Требования охраны труда, пожарной и промышленной безопасности при ведении резьбошлифовальных работ.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение регламентных работ по обслуживанию оборудования
Умения:
5-6 разряд
1. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию резьбо-шлифовальных станков в соответствии с технической документацией.
2. Поддержание требуемого технического состояния технологической оснастки (приспособлений, измерительных и вспомогательных инструментов), размещенной на рабочем месте резьбошлифовщика.
3. Поддержание состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места резьбошлифовщика.
Знания:
5-6 разряд
1. Критерии износа инструментов для механической обработки металлической резьбы путем шлифования.
2. Последовательность и содержание настройки шлифовальных станков для шлифования резьбы в сложных деталях.

"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Токарлық іс (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2 жыл және одан жоғары
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Тегістеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Металл жіптерді тегістеу арқылы механикалық өңдеуді орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тегістеу арқылы металл бұрандарды механикалық өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
2. Тегістеу арқылы металл бұрандарды механикалық өңдеу сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тегістеу арқылы металл бұрандарды механикалық өңдеу бойынша дайындық жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Тегістеу арқылы металл бұрандарды механикалық өңдеуге дайындық
Машықтар:
1. Бұрандалы тегістеу станоктарында 8-10 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен металл бұрандарды тегістеу үшін бастапқы деректерді (сызба, технологиялық құжаттар) Оқу.
2. Таңдау, жұмысқа дайындық, станокқа орнату және бұранды тегістеу машиналарында 8-10 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен бұранды тегістеу құрылғыларын пайдалану.
3. Таңдау, жұмысқа дайындық, станокқа орнату және бұрандалы тегістеу машиналарында тегістеу дөңгелектерін пайдалану.
4. 8-10 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен бұранды тегістеу үшін тозу дәрежесін анықтау және тегістеу дөңгелектерін түзету.
5. Технологиялық картаға сәйкес 8-10 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен бұранды тегістеуге арналған бұран тегістеу станоктарын баптау және баптау.
6. Қажетті есептеулерді орындау және жіптерді тегістеу режимдерінің реттілігін анықтау.
7. Техникалық құжаттамаға сәйкес бұрандалы тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
8. Жіп тегістегіштің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (айлабұйымдар, өлшеу және көмекші құралдар) талап етілетін техникалық жай-күйін қолдау.
9. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, оюшы жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қолдау.
Білімдер:
1. Тегістеу машиналарының құрылғысы, жұмыс принциптері және пайдалану ережелері.
2. Бұрандалы тегістеу машиналарын басқару органдары.
3. Бұрандалы тегістеу станоктарында жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға, жабдықтауға және ұйымдастыруға қойылатын талаптар.
4. Жіп-тегістеу жұмыстарының сапасын бағалауға арналған бақылау-өлшеу құралдарының түрлері мен түрлері.
5. Жіптердің элементтері мен түрлері.
6. Оюды жүргізу үшін ең көп таралған құрылғылардың атауы, мақсаты және қолдану шарттары.
7. Жіпті тегістеу станоктарын баптау кезінде пайдаланылатын бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын баптау және реттеу қағидалары.
8. Берілген біліктіліктер мен кедір-бұдыр параметрлеріне жету жолдары.
9. Жіпті тегістеу режимдерін анықтамалықтар мен жіпті тегістеу машинасының төлқұжаты бойынша анықтау ережелері.
10. 8-10 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен тегістеу жолымен металл жіпті механикалық өңдеуге арналған техникалық құжаттама (сызба, технологиялық құжаттар).
11. Тегістеу дөңгелектерінің сипаттамалары мен қолдану шарттары.
12. Бұрандалы тегістеу машиналарында тегістеу дөңгелектерін орнату әдістері мен ережелері.
13. Бұрандалы тегістеу машиналарында 8-10 квалитет бойынша өлшем дәлдігімен жіптерді тегістеуге арналған тегістеу дөңгелектерінің тозу критерийлері.
14. Бұранды тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі регламенттік жұмыстардың тәртібі мен құрамы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жабдыққа қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Техникалық құжаттамаға сәйкес бұрандалы тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды жүргізу.
2. Бұранды тегістегіштің жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың (құрылғылардың, өлшеу және көмекші құралдардың) талап етілетін техникалық жай-күйін қолдау.
3. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, оюшы жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін сақтау.
Білімдер:
1. Металл бұранды тегістеу арқылы өңдеуге арналған құралдардың тозу критерийлері.
2. Күрделі бөлшектердегі жіптерді тегістеуге арналған тегістеуіштердің реттілігі мен мазмұны.

3. Правила и приемы установки и закрепления заготовок с выверкой точностью до 0,005 мм.
4. Органы управления резьбошлифовальными станками.
5. Назначение, свойства СОЖ и способы применения их при обработке деталей.
6. Порядок проверки исправности и работоспособности резьбошлифовальных станков.
7. Порядок и состав регламентных работ по техническому обслуживанию резьбошлифовальных станков.
8. Состав работ и приемы выполнения технического обслуживания технологической оснастки, размещенной на рабочем месте резьбошлифовщика.
9. Требования к планировке и оснащению рабочего места при выполнении резьбо-шлифовальных работ.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль качества выполненной механической обработки металлической резьбы путем шлифования
Навык 1:
Обеспечение качества шлифования резьбы
Умения:
5-6 разряд
1. Выбор необходимых контрольно-измерительных инструментов для измерения сложных, экспериментальных и дорогостоящих деталей с точностью размеров по 1-5 квалитетам.
2. Анализ исходных данных (техническая документация, заготовки, простые детали) для ведения технологического процесса шлифования сложной резьбы различного шага и профиля по 1-5 квалитетам.
3. Выбор необходимых контрольно-измерительных инструментов для измерения шлифовальных кругов 1-5 степеней точности.
4. Ведение технологического процесса шлифования сложной резьбы различного шага и профиля по 1-5 квалитетам в соответствии с технической документацией.
5. Выполнение измерения шлифовальных кругов контрольно-измерительными инструментами, обеспечивающими погрешность измерения не ниже 0,001 мм, в соответствии с технологической документацией.
6. Выбор способа определения шероховатости обработанной поверхности резьбы
Шлифование и затылование зубьев чеpвячных фpез по 4-6 степеням точности на pезьбошлифовальных станках pазличных типов.
7. Контроль качества шлифования сложной резьбы различного шага и профиля по 1-5 квалитетам.
8. Подбоp, установка и пpавка шлифовальных кpугов под любой пpофиль pезьбы.
9. Hаладка станка с выполнением необходимых pасчетов
Знания:
5-6 разряд
1. Устройство, назначение, правила применения контрольно-измерительных инструментов, обеспечивающих погрешность измерения более 0,005 мм.
2. Приемы работы с контрольно-измерительными инструментами для измерения сложных, экспериментальных и дорогостоящих деталей с точностью размеров по 1-5 квалитетам.
3. Приемы работы с контрольно-измерительными инструментами для измерения шлифовальных кругов по 1-5 степеням точности.
4. Способы определения шероховатости поверхностей резьбы.
5. Устройство, назначение, правила применения приборов и приспособлений для контроля шероховатости поверхностей.
6. Приемы и правила определения шероховатости обработанной поверхности.
7. Установленный порядок получения, хранения и сдачи контрольно-измерительных инструментов и приспособлений, необходимых для выполнения работ
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, терпеливость, умение работать в команде, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие,
внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;
5) ГОСТ 16163-90. Столы поворотные делительные координатно-расточных и координатно-шлифовальных станков. Основные размеры. Нормы точности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Резьбошлифовщик
4
Супервайзеры (бригадиры) над рабочими по металлообработке, обслуживанию оборудования
5
Мастер цеха/Мастер участка
31. Карточка профессии "Шлифовщик-заточник металлорежущих инструментов":
Код группы:
7224-2
Код наименования занятия:
7224-2-033
Наименование профессии:
Шлифовщик-заточник металлорежущих инструментов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Заточник, Шлифовщик.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Опыт работы не менее 6 месяцев в соответствии со специализацией
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
Резьбошлифовщик
Зубошлифовщик
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества и производительности заточки режущих инструментов на заточных станках
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. 0,005 мм дейінгі дәлдікпен салыстыра отырып дайындамаларды орнату және бекіту қағидалары мен тәсілдері.
4. Бұрандалы тегістеу машиналарын басқару органдары.
5. ОЖ-нің мақсаты, қасиеттері және оларды бөлшектерді өңдеу кезінде қолдану тәсілдері.
6. Бұранды тегістеу станоктарының жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру тәртібі.
7. Бұранды тегістеу станоктарына техникалық қызмет көрсету жөніндегі регламенттік жұмыстардың тәртібі мен құрамы.
8. Бұранды тегістегіштің жұмыс орнында орналасқан Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау жұмыстары мен тәсілдері.
9. Бұрандалы тегістеу жұмыстарын орындау кезінде жұмыс орнын жоспарлауға және жабдықтауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Тегістеу арқылы металл бұрандарды механикалық өңдеу сапасын бақылау
Дағды 1:
Бұрандарды тегістеу сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Нормативтік құжаттамаға сәйкес шығарылатын өнімнің сапасын бағалау.
2. Бұрандарды тегістеу станоктарында металл жіпті механикалық өңдеу кезінде ақаудың себебін анықтау, ықтимал ақаудың алдын алу.
3. Шығарылатын өнімнің сапасын арттыру үшін тегістеу машинасының жұмыс режимін түзету.
4. Өңделген бұранды беттерінің визуалды ақауларын анықтау.
Білімдер:
1. Өндіріс технологиясынан ауытқу кезінде пайда болатын өнімнің әртүрлі ақауларын анықтау әдістері.
2. Тегістеу арқылы пайда болатын жіп ақауларының түрлері.
3. Жіп ақауларының алдын алу шаралары.
4. Жіптердегі ақауларды жою әдістері.
5. Бұранды ақауларын анықтау әдістері мен әдістері.
6. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасы.
7. Жұмыс сызбаларында беттердің өлшемдеріне, пішіндеріне және өзара орналасуына, беттердің кедір-бұдырлығына төзімділікті белгілеу.
8. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемдегі Метрология.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
ЖауапкершілікШыдамдылық, Командада жұмыс істей білу, Тәртіптілік, Дәлдік, Төзімділік пен еңбексүйгіштік, Зейінділік, Техникалық ойлау, Зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, Ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Кесу арқылы механикалық өңдеу операциялары. Терминдер мен анықтамалар;
2) МЕМСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Маршрутизаторлар суық өздігінен жүретін жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 25761-83. Кесу арқылы өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары;
4) МЕМСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдерге, массаға төзімділік және механикалық өңдеуге рұқсаттар;
5) МЕМСТ 16163-90. Координаталық-бұрғылау және координаталық-тегістеу станоктарының айналмалы бөлгіш үстелдері. Негізгі өлшемдері. Дәлдік нормалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Бұранда тегістеуші
4
Механикалық өңдеу жөніндегі инженер-технолог
5
Бас инженер
31. Кәсіптің карточкасы "Ажарлаушы-ұштаушы":
Топтың коды:
7224-2
Қызмет атауының коды:
7224-2-033
Кәсіптің атауы:
Ажарлаушы-ұштаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Ажарлаушы-ұштаушы.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесіз
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқу курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Бұранда тегістеуші
Тіс ажарлаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қайрау станоктарындағы қайрау кескіш аспаптарының сапасы мен өнімділігін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Изготовление простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета на заточных станках
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изготовление простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета на заточных станках
Навык 1:
Обработка простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета на заточных станках
Умения:
2 разряд
1. Настройка и наладка универсальных заточных станков для заточки простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
2. Выполнение технологической операции заточки простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
3. Правка шлифовальных кругов.
4. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию универсальных заточных станков.
5. Поддержание технического состояния технологической оснастки, размещенной на рабочем месте заточника.
6. Поддержание состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места заточника.
7. Чтение и анализ технической документации на простые режущие инструменты.
8. Выбор, подготовка к работе, установка на станок и использование простых универсальных приспособлений.
9. Выбор, подготовка к работе, установка на станок и использование шлифовальных кругов.
10. Определение степени износа шлифовальных кругов для заточки режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
11. Производство настройки универсальных заточных станков для заточки простых режущих инструментов с точностью до 11-го квалитета.
12. Установка заготовки с грубой выверкой или без выверки.
13. Затачивание простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
14. Применение СОЖ.
15. Выявлять причины возникновения дефектов, предупреждать и устранять возможный брак при заточке простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
16. Править шлифовальные круги в соответствии с затачиваемым режущим инструментом.
17. Контролировать качество правки шлифовальных кругов.
18. Проверять исправность и работоспособность универсальных заточных станков.
19. Производить ежесменное техническое обслуживание универсальных заточных станков и уборку рабочего места.
20. Выполнять техническое обслуживание технологической оснастки, размещенной на рабочем месте заточника.
21. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места заточника.
22. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при выполнении работ и обслуживании заточного станка и рабочего места заточника
Знания:
2 разряд

1. Қайрау станоктарында өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі қарапайым кескіш аспаптарды жасау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қайрау станоктарында өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі қарапайым кескіш аспаптарды жасау
Дағды 1:
Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі қарапайым кескіш аспаптарды қайрау станоктарында өңдеу
Машықтар:
1. Өлшем дәлдігі 11-разрядқа дейін қарапайым кескіш аспаптарды қайрауға арналған әмбебап қайрау станоктарын баптау және баптау.
2. 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен қарапайым кескіш құралдарды қайраудың технологиялық операциясын орындау.
3. Тегістеу дөңгелектерін таңу.
4. Әмбебап қайрау станоктарына ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
5. Қайраушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың техникалық жағдайын сақтау.
6. Еңбекті қорғау, өртке қарсы, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына және қайраушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қамтамасыз ету.
7. Қарапайым кескіш құралдардың техникалық құжаттамасын оқу және талдау.
8. Қарапайым әмбебап құрылғыларды таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және пайдалану.
9. Тегістеу дөңгелектерін таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және пайдалану.
10. Өлшемдік дәлдікпен 11-разрядқа дейінгі кескіш аспаптарды қайрауға арналған тегістеу дөңгелектерінің тозу дәрежесін анықтау.
11. 11-разрядқа дейінгі дәлдікпен қарапайым кескіш құралдарды қайрауға арналған әмбебап қайрау станоктарын баптау өндірісі.
12. Дайындаманы өрескел туралаумен немесе туралаусыз орнату.
13. 11-разрядқа дейін өлшемдік дәлдікпен қарапайым кескіш құралдарды қайрау.
14. Салқындатқышты қолдану.
15. 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен қарапайым кескіш аспаптарды қайрау кезінде ақаулардың себептерін анықтау, мүмкін болатын ақаулардың алдын алу және жою.
16. Тегістеу дөңгелектерін қайралатын кескіш құралға сәйкес реттеңіз.
17. Тегістеу дөңгелектерін байыту сапасын қадағалау.
18. Әмбебап қайрау станоктарының жұмысқа жарамдылығын және функционалдығын тексеру.
19. Әмбебап қайрау станоктарына ауысымдық қызмет көрсетуді және жұмыс орнын тазалауды орындау.
20. Қайраушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа қызмет көрсетуді орындау.
21. Еңбекті қорғау, өртке қарсы, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, қайраушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қамтамасыз ету.
22. Қайрау станогы мен қайраушының жұмыс орнында жұмыстарды орындау және қызмет көрсету кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдаланыңыз.
Білімдер:

1. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации.
2. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы.
3. Правила чтения технической документации (рабочий чертеж, технологическая карта) в объеме, необходимом для выполнения работы.
4. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости.
5. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
6. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования универсальных приспособлений, применяемых на универсальных заточных станках для заточки простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
7. Порядок получения, хранения и сдачи заготовок, шлифовальных кругов, приспособлений, необходимых для выполнения работ.
8. Основные свойства и маркировка конструкционных, инструментальных, абразивных материалов и инструментов.
9. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования шлифовальных кругов, применяемых на универсальных заточных станках.
10. Приемы и правила установки шлифовальных кругов на универсальных заточных станках.
11. Теория резания в объеме, необходимом для выполнения работы.
12. Критерии износа шлифовальных кругов для заточки простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
13. Устройство, органы управления и правила эксплуатации универсальных заточных станков.
14. Последовательность и содержание настройки универсальных заточных станков для заточки простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
15. Правила и приемы установки и закрепления заготовок с грубой выверкой или без выверки.
16. Способы и приемы заточки простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
17. Назначение, свойства и способы применения при заточке СОЖ.
18. Основные виды дефектов деталей при заточке простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета, их причины и способы предупреждения и устранения.
19. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования приспособлений для правки шлифовальных кругов на универсальных заточных станках.
20. Способы, правила и приемы правки шлифовальных кругов на универсальных заточных станках.
21. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования контрольно-измерительных средств для контроля правки шлифовальных кругов.
22. Способы и приемы контроля качества правки шлифовальных кругов.
23. Порядок проверки исправности и работоспособности универсальных заточных станков.

1. Ұйымда қолданылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны.
2. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемдегі машина жасау сызбасы.
3. Жұмысты орындауға қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбасын, технологиялық картаны) оқу ережелері.
4. Төзімділік және қондыру жүйесі, дәлдік дәрежелері, кедір-бұдырлық параметрлері.
5. Жұмыс сызбаларындағы өлшемдердің, пішіндердің және беттердің салыстырмалы орналасуының, беттің кедір-бұдырлылығының рұқсат етілуін белгілеу.
6. 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен қарапайым кескіш аспаптарды қайрауға арналған әмбебап қайрау станоктарында қолданылатын әмбебап құрылғылардың түрлері, конструкциясы, мақсаты, мүмкіндіктері және пайдалану ережесі.
7. Жұмысты орындауға қажетті дайындамаларды, тегістеу дөңгелектерін, құрылғыларды қабылдау, сақтау және тапсыру тәртібі.
8. Құрылымдық, аспаптық, абразивтік материалдар мен құралдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
9. Әмбебап қайрау станоктарында қолданылатын тегістеу дөңгелектерінің конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану ережелері.
10. Әмбебап қайрау станоктарында тегістеу дөңгелектерін орнату техникасы мен ережелері.
11. Жұмысты аяқтауға қажетті шамада кесу теориясы.
12. 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен қарапайым кескіш аспаптарды қайрауға арналған тегістеу дөңгелектерінің тозу критерийлері.
13. Әмбебап қайрау станоктарының құрылымы, басқару элементтері және жұмыс ережелері.
14. 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен қарапайым кескіш аспаптарды қайрауға арналған әмбебап қайрау станоктарын баптау реті мен мазмұны.
15. Дөрекі туралаумен немесе туралаусыз дайындамаларды орнату және бекіту ережелері мен тәсілдері.
16. Өлшемдік дәлдікпен 11 сыныпқа дейінгі қарапайым кескіш құралдарды қайрау әдістері мен тәсілдері.
17. Салқындатқышты қайрау кезіндегі мақсаты, қасиеттері және қолдану әдістері.
18. 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен қарапайым кескіш аспаптарды қайрау кезіндегі бөлшектердегі ақаулардың негізгі түрлері, олардың себептері мен алдын алу және жою әдістері.
19. Әмбебап қайрау станоктарында тегістеу дөңгелектерін байыту құрылғыларының түрлері, конструкциясы, тағайындалуы, мүмкіндіктері және пайдалану ережесі.
20. Әмбебап қайрау станоктарында тегістеу дөңгелектерін таңу әдістері, ережелері және тәсілдері.
21. Тегістеу дөңгелектерін байытуды бақылау үшін бақылау-өлшеу аппаратурасының түрлері, конструкциясы, мақсаты, мүмкіндіктері мен пайдалану ережесі.
22. Тегістеу дөңгелегін байыту сапасын бақылау әдістері мен тәсілдері.
23. Әмбебап қайрау станоктарының жұмысқа жарамдылығын және өнімділігін тексеру тәртібі.

24. Порядок выполнения и состав регламентных работ по техническому обслуживанию универсальных заточных станков.
25. Состав работ по выполнению и приемы выполнения технического обслуживания технологической оснастки, размещенной на рабочем месте заточника.
26. Требования к планировке и оснащению рабочего места при выполнении универсальных заточных работ.
27. Правила хранения технологической оснастки и инструментов, размещенных на рабочем месте заточника.
28. Опасные и вредные факторы, требования охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности.
29. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при затачивании и доводке, обслуживании заточного станка и рабочего места заточника
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль качества обработки простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета на заточных станках
Умения:
2 разряд
1. Визуальное определение дефектов обработанных поверхностей.
2. Контроль размеров поверхностей простых режущих инструментов с точностью до 11-го квалитета.
3. Контроль формы и взаимного расположения поверхностей простых режущих инструментов до 12-й степени точности.
4. Контроль шероховатости обработанных поверхностей до Ra 0,8 мкм.
5. Читать и анализировать техническую документацию на простые режущие инструменты.
6. Определять визуально явные дефекты обработанных поверхностей.
7. Выбирать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля простых режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
8. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля размеров простых режущих инструментов с точностью до 11-го квалитета.
9. Выбирать контрольно-измерительные средства для контроля и измерения отклонений формы и взаимного расположения поверхностей простых режущих инструментов до 12-й степени точности.
10. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля формы и взаимного расположения поверхностей простых режущих инструментов до 12-й степени точности.
11. Выбирать способ определения шероховатости обработанной поверхности.
12. Определять шероховатость обработанных поверхностей до Ra 0,8 мкм
Знания:
2 разряд
1. Виды дефектов обработанных поверхностей.
2. Способы определения дефектов поверхности.
3. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы.
4. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы.
5. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости.

24. Әмбебап қайрау станоктарында ағымдағы жөндеу жұмыстарын орындау тәртібі мен құрамы.
25. Орындалатын жұмыс көлемі және қайраушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау тәсілдері.
26. Әмбебап қайрау жұмыстарын орындау кезіндегі жұмыс орнының орналасуына және жабдықталуына қойылатын талаптар.
27. Қайраушының жұмыс орнында орналастырылған технологиялық жабдықтар мен құралдарды сақтау ережелері.
28. Қауіпті және зиянды факторлар, еңбекті қорғау талаптары, өрт, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік.
29. Қайрау және өңдеу, қайрау станогына және қайраушының жұмыс орнына қызмет көрсету кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану түрлері мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қайрау станоктарында 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен қарапайым кескіш аспаптарды өңдеу сапасын бақылау
Машықтар:
1. Өңделген беттердегі ақауларды визуалды анықтау.
2. Қарапайым кескіш құралдардың бетінің өлшемдерін 11-разряд дәлдігімен бақылау.
3. 12-дәлдік дәрежесіне дейінгі қарапайым кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын бақылау.
4. Ra 0,8 мкм дейін өңделген беттердің кедір-бұдырлығын бақылау.
5. Қарапайым кескіш құралдардың техникалық құжаттамасын оқып, талдау.
6. Өңделген беттердің көзбен көрінетін ақауларын анықтаңыз.
7. Өлшем дәлдігі 11 сыныпқа дейін қарапайым кескіш аспаптарды өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдарын таңдау.
8. Қарапайым кескіш құралдардың өлшемдерін 11-разряд дәлдігімен өлшеу және бақылау үшін аспаптарды қолдану.
9. Дәлдіктің 12-ші дәрежесіне дейінгі қарапайым кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуында ауытқуларды бақылау және өлшеу үшін бақылау-өлшеу аппаратурасын таңдау.
10. 12-дәлдік дәрежесіне дейінгі қарапайым кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын өлшеу және бақылау үшін аспаптарды қолданыңыз.
11. Өңделген беттің кедір-бұдырын анықтау әдісін таңдаңыз.
12. Ra 0,8 мкм дейін өңделген беттердің кедір-бұдырын анықтаңыз.
Білімдер:
1. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері.
2. Беттік ақауларды анықтау әдістері.
3. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемдегі машина жасау сызбасы.
4. Жұмысты орындауға қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбалары, технологиялық карталар) оқу ережелері.
5. Төзімділік және қондыру жүйесі, дәлдік дәрежелері, кедір-бұдырлық параметрлері.

6. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
7. Метрология в объеме, необходимом для выполнения работы.
8. Способы определения точности размеров, формы и взаимного расположения поверхностей деталей.
9. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования контрольно-измерительных средств для измерения и контроля размеров простых режущих инструментов с точностью до 11-го квалитета.
10. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования контрольно-измерительных средств для измерения и контроля формы и взаимного расположения поверхностей простых режущих инструментов до 12-й степени точности.
11. Способы определения шероховатости поверхностей простых режущих инструментов.
12. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования контрольно-измерительных средств для контроля шероховатости поверхностей до Ra 0,8 мкм.
13. Порядок получения, хранения и сдачи контрольно-измерительных средств, необходимых для выполнения работ
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, терпеливость, умение работать в команде, дисциплинированность, аккуратность, выносливость и усердие, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;
5) ГОСТ 16163-90. Столы поворотные делительные координатно-расточных и координатно-шлифовальных станков. Основные размеры. Нормы точности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Шлифовщики, заточники
3
Изготовители металлоконструкций
4
Изготовители металлоконструкций
4
Супервайзеры (бригадиры) над рабочими по металлообработке, обслуживанию оборудования
32. Карточка профессии "Шлифовщик-заточник металлорежущих инструментов":
Код группы:
7224-2
Код наименования занятия:
7224-2-033
Наименование профессии:
Шлифовщик-заточник металлорежущих инструментов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Заточник, Шлифовщик.

6. Жұмыс сызбаларындағы өлшемдердің, пішіндердің және беттердің салыстырмалы орналасуының, беттің кедір-бұдырлылығының рұқсат етілуін белгілеу.
7. Жұмысты аяқтау үшін қажетті шамада метрология.
8. Бөлшектердің беттерінің өлшемдерінің, пішінінің және салыстырмалы орналасуының дәлдігін анықтау әдістері.
9. 11-разряд дәлдігімен қарапайым кескіш құралдардың өлшемдерін өлшеу және бақылау үшін аспаптардың түрлері, конструкциясы, тағайындалуы, мүмкіндіктері және пайдалану ережесі.
10. Дәлдіктің 12-ші дәрежесіне дейінгі қарапайым кескіш құралдардың пішіні мен беттерінің салыстырмалы орналасуын өлшеуге және бақылауға арналған аспаптардың түрлері, конструкциясы, тағайындалуы, мүмкіндіктері және қолдану ережесі.
11. Қарапайым кескіш құралдардың бетінің кедір-бұдырлығын анықтау әдістері.
12. Ra 0,8 мкм дейінгі беттің кедір-бұдырлығын бақылауға арналған аспаптардың түрлері, конструкциясы, мақсаты, мүмкіндіктері және пайдалану ережелері.
13. Жұмысты орындауға қажетті бақылау-өлшеу құралдарын қабылдау, сақтау және тапсыру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, шыдамдылық, командада жұмыс істей білу, тәртіптілік , дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейінділік, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, ресурстарды басқару қабілеті (жабдықтар, құралдар, материалдар)
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ГОСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Механикалық кесу операциялары. Терминдер мен анықтамалар;
2) ГОСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Өздігінен жүретін суық жол фрезерлері Жалпы техникалық шарттар;
3) ГОСТ 25761-83. Кесуді өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары;
4) ГОСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдік, массалық және механикалық өңдеуге рұқсаттар; 5) ГОСТ 16163-90. Координатты бұрғылау және координаталық тегістеу станоктарының айналмалы бөлу кестелері. Негізгі өлшемдер. Дәлдік стандарттары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Ажарлаушы-ұштаушы
3
Бригадир
4
Техник-технолог
4
Механикалық өңдеу жөніндегі инженер-технолог
32. Кәсіптің карточкасы "Ажарлаушы-ұштаушы":
Топтың коды:
7224-2
Қызмет атауының коды:
7224-2-033
Кәсіптің атауы:
Ажарлаушы-ұштаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Ажарлаушы-ұштаушы.

1. Настройка и наладка универсальных заточных станков для заточки режущих инструментов средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета.
2. Выполнение технологической операции заточки режущих инструментов средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета.
3. Правка шлифовальных кругов.
4. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию универсальных заточных станков.
5. Поддержание технического состояния технологической оснастки, размещенной на рабочем месте заточника.
6. Поддержание состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места заточника.
7. Читать и анализировать техническую документацию на режущие инструменты средней сложности
8. Использовать. персональную вычислительную технику для работы с внешними носителями информации и устройствами ввода-вывода информации.
9. Использовать персональную вычислительную технику для просмотра текстовой и графической информации.
10. Печатать конструкторскую и технологическую документацию с использованием устройств вывода графической и текстовой информации.
11. Выбирать, подготавливать к работе, устанавливать на станок и использовать приспособления, применяемые для заточки режущих инструментов средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета на универсальных заточных станках.
12. Выбирать, подготавливать к работе, устанавливать на станок и использовать шлифовальные круги для заточки режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
13. Определять степень износа шлифовальных кругов для заточки режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
14. Производить настройку универсальных заточных станков для заточки и доводки режущих инструментов средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета.
15. Устанавливать заготовки с точностью до 0,01 мм.
16. Затачивать и доводить режущие инструменты средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета.
17. Применять СОЖ при заточке и доводке режущих инструментов.
18. Выявлять причины возникновения дефектов.
19. Предупреждать и устранять возможный брак при заточке и доводке режущих инструментов средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета.
20. Править шлифовальные круги в соответствии с затачиваемым режущим инструментом.
21. Контролировать качество правки
22. Проверять исправность и работоспособность универсальных заточных станков.
23. Производить ежесменное техническое обслуживание универсальных заточных станков и уборку рабочего места.

1. Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі күрделілігі орташа кескіш аспаптарды қайрауға арналған әмбебап қайрау станоктарын баптау және баптау.
2. 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен орташа күрделіліктегі кескіш аспаптарды қайраудың технологиялық операциясын орындау.
3. Тегістеу дөңгелектерін таңу.
4. Әмбебап қайрау станоктарына ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
5. Қайраушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың техникалық жағдайын сақтау.
6. Еңбекті қорғау, өртке қарсы, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына және қайраушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қамтамасыз ету.
7. Күрделілігі орташа кескіш құралдардың техникалық құжаттамасын оқып, талдау
8. Қолдану. сыртқы сақтау құралдарымен және ақпаратты енгізу/шығару құрылғыларымен жұмыс істеуге арналған дербес компьютерлер.
9. Мәтіндік және графикалық ақпаратты қарау үшін дербес компьютерлерді пайдаланыңыз.
10. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының көмегімен конструкторлық және технологиялық құжаттаманы басып шығару.
11. Әмбебап қайрау станоктарында 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен орташа күрделіліктегі кескіш аспаптарды қайрау үшін қолданылатын құрылғыларды таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және қолдану.
12. Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі кескіш құралдарды қайрау үшін таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және тегістеу дөңгелектерін пайдалану.
13. Өлшемдік дәлдікпен 11-разрядқа дейінгі кескіш аспаптарды қайрауға арналған тегістеу дөңгелектерінің тозу дәрежесін анықтаңыз.
14. Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі орташа күрделіліктегі кескіш аспаптарды қайрауға және өңдеуге арналған әмбебап қайрау станоктарын баптау.
15. Дайындамаларды 0,01 мм дәлдікпен орнатыңыз.
16. 11-разрядқа дейін өлшемдік дәлдікпен орташа күрделіліктегі кескіш құралдарды қайрау және жылтырату.
17. Кесетін құралдарды қайрау және өңдеу кезінде салқындатқышты пайдаланыңыз.
18. Ақаулардың себептерін анықтаңыз.
19. 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен орташа күрделіліктегі кескіш құралдарды қайрау және өңдеу кезінде болуы мүмкін ақаулардың алдын алу және жою.
20. Тегістеу дөңгелектерін қайралатын кескіш құралға сәйкес реттеңіз.
21. Өңдеу сапасын бақылау
22. Әмбебап қайрау станоктарының жұмысқа жарамдылығын және өнімділігін тексеру.
23. Әмбебап қайрау станоктарына ауысымдық қызмет көрсетуді және жұмыс орнын тазалауды орындау.

24. Выполнять техническое обслуживание технологической оснастки, размещенной на рабочем месте заточника.
25. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места заточника.
26. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при выполнении работ и обслуживании заточного станка и рабочего места заточника
Знания:
3 разряд
1. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации.
2. Порядок работы с персональной вычислительной техникой, устройствами ввода-вывода информации и внешними носителями информации.
3. Основные форматы представления электронной графической и текстовой информации.
4. Прикладные компьютерные программы для просмотра текстовой и графической информации: наименования, возможности и порядок работы в них.
5. Виды, назначение и порядок применения устройств вывода графической и текстовой информации.
6. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы.
7. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы.
8. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости.
9. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
10. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования приспособлений, применяемых для заточки и доводки режущих инструментов средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета на универсальных заточных станках.
11. Порядок получения, хранения и сдачи заготовок, шлифовальных кругов, приспособлений, необходимых для выполнения работ.
12. Основные свойства и маркировка конструкционных, инструментальных, абразивных материалов и инструментов.
13. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования шлифовальных кругов, применяемых на универсальных заточных станках.
14. Приемы и правила установки шлифовальных кругов на универсальных заточных станках.
15. Теория резания в объеме, необходимом для выполнения работы.
16. Критерии износа шлифовальных кругов для заточки и доводки режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
17. Устройство, органы управления и правила эксплуатации универсальных заточных станков.
18. Последовательность и содержание настройки универсальных заточных станков для заточки и доводки режущих инструментов средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета.

24. Қайраушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа қызмет көрсетуді орындау.
25. Еңбекті қорғау, өртке қарсы, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, қайраушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қамтамасыз ету.
26. Қайрау станогы мен қайраушының жұмыс орнында жұмыстарды орындау және қызмет көрсету кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Ұйымда қолданылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны.
2. Дербес компьютерлермен, енгізу/шығару құрылғыларымен және сыртқы сақтау құралдарымен жұмыс істеу тәртібі.
3. Электрондық графикалық және мәтіндік ақпаратты ұсынудың негізгі форматтары.
4. Мәтіндік және графикалық ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: аттары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс процедуралары.
5. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының түрлері, мақсаты және пайдалану тәртібі.
6. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемдегі машина жасау сызбасы.
7. Жұмысты орындауға қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбалары, технологиялық карталар) оқу ережелері.
8. Төзімділік және қондыру жүйесі, дәлдік дәрежелері, кедір-бұдырлық параметрлері.
9. Жұмыс сызбаларындағы өлшемдердің, пішіндердің және беттердің салыстырмалы орналасуының, беттің кедір-бұдырлылығының рұқсат етілуін белгілеу.
10. Әмбебап қайрау станоктарында 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдігі орташа күрделіліктегі кескіш аспаптарды қайрау және өңдеу үшін қолданылатын құрылғылардың түрлері, конструкциясы, тағайындалуы, мүмкіндіктері және пайдалану ережесі.
11. Жұмыстарды орындауға қажетті дайындамаларды, тегістеу дөңгелектерін, құрылғыларды қабылдау, сақтау және тапсыру тәртібі.
12. Құрылымдық, аспаптық, абразивтік материалдар мен құралдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
13. Әмбебап қайрау станоктарында қолданылатын тегістеу дөңгелектерінің конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану ережелері.
14. Әмбебап қайрау станоктарында тегістеу дөңгелектерін орнату техникасы мен ережелері.
15. Жұмысты аяқтауға қажетті шамада кесу теориясы.
16. Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі кескіш құралдарды қайрауға және өңдеуге арналған тегістеу дөңгелектерінің тозу критерийлері.
17. Әмбебап қайрау станоктарының құрылымы, басқару элементтері және пайдалану ережелері.
18. Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейін орташа күрделіліктегі кескіш аспаптарды қайрау және өңдеу үшін әмбебап қайрау станоктарын баптау реті мен мазмұны.

19. Правила и приемы установки заготовок с выверкой с точностью до 0,01 мм.
20. Способы и приемы заточки режущих инструментов средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета на заточных станках.
21. Назначение, свойства и способы применения на заточных станках смазочно-охлаждающих жидкостей.
22. Основные виды дефектов деталей при заточке и доводке режущих инструментов средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета, их причины и способы предупреждения и устранения.
23. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования приспособлений для правки шлифовальных кругов на универсальных заточных станках
24. Способы, правила и приемы правки шлифовальных кругов на универсальных заточных станках.
25. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования контрольно-измерительных средств для контроля правки шлифовальных кругов.
26. Способы и приемы контроля качества правки шлифовальных кругов.
27. Порядок проверки исправности и работоспособности универсальных заточных станков.
28. Порядок выполнения и состав регламентных работ по техническому обслуживанию универсальных заточных станков.
29. Состав работ по выполнению и приемы выполнения технического обслуживания технологической оснастки, размещенной на рабочем месте заточника.
30. Требования к планировке и оснащению рабочего места при выполнении универсальных заточных работ.
31. Правила хранения технологической оснастки и инструментов, размещенных на рабочем месте заточника.
32. Опасные и вредные факторы, требования охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности.
33. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при затачивании и доводке, обслуживании заточного станка и рабочего места заточника
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль качества обработки простых режущих инструментов с точностью размеров до 7-го квалитета, средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета на заточных станках
Умения:
3 разряд
1. Визуальное определение дефектов обработанных поверхностей.
2. Контроль размеров поверхностей простых режущих инструментов с точностью до 7-го квалитета.
3. Контроль формы и взаимного расположения поверхностей простых режущих инструментов до 8-й степени точности.
4. Контроль размеров поверхностей режущих инструментов средней сложности с точностью до 11-го квалитета.
5. Контроль формы и взаимного расположения поверхностей режущих инструментов средней сложности до 12-й степени точности.
6. Контроль шероховатости обработанных поверхностей до Ra 0,8 мкм.

19. 0,01 мм дәлдікпен туралау дайындамаларды орнату ережелері мен әдістері.
20. Өлшемдік дәлдігі орташа күрделіліктегі кескіш аспаптарды қайрау станоктарында 11-разрядқа дейін қайрау әдістері мен тәсілдері.
21. Тегістеу станоктарында кесу сұйықтарын қолданудың мақсаты, қасиеттері және әдістері.
22. 11-разрядқа дейін өлшемдік дәлдігі орташа күрделіліктегі кескіш аспаптарды қайрау және өңдеу кезінде бөлшектердің ақауларының негізгі түрлері, олардың себептері мен алдын алу және жою әдістері.
23. Әмбебап қайрау станоктарында тегістеу дөңгелектерін байыту құрылғыларының түрлері, конструкциясы, тағайындалуы, мүмкіндіктері және пайдалану ережесі.
24. Әмбебап қайрау станоктарында тегістеу дөңгелектерін таңу әдістері, ережелері және тәсілдері.
25. Тегістеу дөңгелектерін байытуды бақылау үшін бақылау-өлшеу аппаратурасының түрлері, конструкциясы, мақсаты, мүмкіндіктері мен пайдалану ережесі.
26. Тегістеу дөңгелегін байыту сапасын бақылау әдістері мен тәсілдері.
27. Әмбебап қайрау станоктарының жұмысқа жарамдылығын және өнімділігін тексеру тәртібі.
28. Әмбебап қайрау станоктарында ағымдағы жөндеу жұмыстарын орындау тәртібі және құрамы.
29. Орындалатын жұмыс көлемі және қайраушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау әдістемесі.
30. Әмбебап қайрау жұмыстарын орындау кезіндегі жұмыс орнының орналасуына және жабдықталуына қойылатын талаптар.
31. Қайраушының жұмыс орнында орналастырылған технологиялық жабдықтар мен құралдарды сақтау ережелері.
32. Қауіпті және зиянды факторлар, еңбекті қорғау талаптары, өрт, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік.
33. Қайрау және өңдеу, қайрау станогына және қайраушының жұмыс орнына қызмет көрсету кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану түрлері мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қайрау станоктарында 7-ші квалитетке дейін өлшемдік дәлдікпен қарапайым кескіш құралдарды, 11-ші квалитетке дейінгі өлшемдік дәлдікпен орташа күрделілікпен өңдеу сапасын бақылау.
Машықтар:
1. Өңделген беттердегі ақауларды визуалды анықтау.
2. Қарапайым кескіш құралдардың бетінің өлшемдерін 7-разряд дәлдігімен бақылау.
3. Дәлдіктің 8-ші дәрежесіне дейінгі қарапайым кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын бақылау.
4. 11-разрядқа дейінгі дәлдікпен күрделілігі орташа кескіш аспаптардың беттерінің өлшемдерін бақылау.
5. 12-дәлдік дәрежесіне дейінгі күрделілігі орташа кескіш аспаптардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын бақылау.
6. Ra 0,8 мкм дейін өңделген беттердің кедір-бұдырлығын бақылау.

8. Читать и анализировать техническую документацию на простые режущие инструменты и инструменты средней сложности.
9. Использовать персональную вычислительную технику для работы с внешними носителями информации и устройствами ввода-вывода информации.
10. Использовать персональную вычислительную технику для работы с файлами.
11. Использовать персональную вычислительную технику для просмотра текстовой и графической информации.
12. Печатать конструкторскую и технологическую документацию с использованием устройств вывода графической и текстовой информации.
13. Определять визуально дефекты обработанных поверхностей.
14. Выбирать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля простых режущих инструментов с точностью размеров до 7-го квалитета.
15. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля размеров простых режущих инструментов с точностью до 7-го квалитета
16. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля формы и взаимного расположения поверхностей простых режущих инструментов до 8-й степени точности.
17. Выбирать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля режущих инструментов средней сложности с точностью размеров до 11-го квалитета.
18. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля размеров режущих инструментов средней сложности с точностью до 11-го квалитета.
19. Выбирать контрольно-измерительные средства для контроля и измерения формы и взаимного расположения поверхностей режущих инструментов средней сложности до 12-й степени точности.
20. Выбирать способ определения шероховатости обработанной поверхности.
21. Определять шероховатость обработанных поверхностей до Ra 0,8 мкм
Знания:
3 разряд
1. Порядок работы с персональной вычислительной техникой, устройствами ввода-вывода информации и внешними носителями информации.
2. Прикладные компьютерные программы для просмотра текстовой и графической информации: наименования, возможности и порядок работы в них.
3. Виды, назначение и порядок применения устройств вывода графической и текстовой информации.
4. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы.
5. Правила чтения технической документации в объеме, необходимом для выполнения работы.
6. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости.
7. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
8. Метрология в объеме, необходимом для выполнения работы.
9. Виды и области применения контрольно-измерительных приборов.

8. Қарапайым және орташа күрделі кескіш құралдардың техникалық құжаттамасын оқып, талдау.
9. Дербес компьютерлерді сыртқы сақтау құралдарымен және енгізу/шығару құрылғыларымен жұмыс істеу үшін пайдаланыңыз.
10. Файлдармен жұмыс істеу үшін дербес компьютерлерді пайдаланыңыз.
11. Мәтіндік және графикалық ақпаратты қарау үшін дербес компьютерлерді пайдаланыңыз.
12. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының көмегімен конструкторлық және технологиялық құжаттаманы басып шығару.
13. Өңделген беттердегі ақауларды визуалды түрде анықтау.
14. Өлшем дәлдігі 7-ші сыныпқа дейін қарапайым кескіш аспаптарды өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдарын таңдау.
15. Қарапайым кескіш құралдардың өлшемдерін 7-разряд дәлдігімен өлшеу және бақылау үшін аспаптық құралдарды қолданыңыз.
16. Қарапайым кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен салыстырмалы орналасуын 8-дәлдік дәрежесіне дейін өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын қолданыңыз.
17. 11-ші сыныпқа дейін өлшемдік дәлдігі орташа күрделіліктегі кескіш аспаптарды өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу жабдығын таңдау.
18. Күрделілігі орташа кескіш аспаптардың өлшемдерін 11-разрядты дәлдікпен өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану.
19. 12-дәлдік дәрежесіне дейінгі күрделілігі орташа кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен салыстырмалы орналасуын бақылау және өлшеу үшін бақылау-өлшеу аппаратурасын таңдау.
20. Өңделген беттің кедір-бұдырын анықтау әдісін таңдаңыз.
21. Ra 0,8 мкм дейін өңделген беттердің кедір-бұдырын анықтаңыз.
Білімдер:
1. Дербес компьютерлермен, енгізу/шығару құрылғыларымен және сыртқы сақтау құралдарымен жұмыс істеу тәртібі.
2. Мәтіндік және графикалық ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: аттары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс процедуралары.
3. Графикалық және мәтіндік ақпаратты бейнелеуге арналған құрылғылардың түрлері, мақсаты және пайдалану тәртібі.
4. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемдегі машина жасау сызбасы.
5. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы оқу ережелері.
6. Төзімділік және қиыстыру жүйесі, дәлдік дәрежелері, кедір-бұдырлық параметрлері.
7. Жұмыс сызбаларындағы өлшемдердің, пішіндердің және беттердің салыстырмалы орналасуының, беттің кедір-бұдырлылығының рұқсат етілуін белгілеу.
8. Жұмысты орындауға қажетті шамада метрология.
9. Бақылау-өлшеу аспаптарының түрлері мен қолдану аймақтары.

10. Способы определения точности размеров, формы и взаимного расположения поверхностей деталей.
11. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования контрольно-измерительных средств для измерения и контроля размеров простых режущих инструментов с точностью до 7-го квалитета.
12. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования контрольно-измерительных средств для измерения и контроля формы и взаимного расположения поверхностей простых режущих инструментов до 8-й степени точности.
13. Способы определения шероховатости поверхностей простых и средней сложности режущих инструментов.
14. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования контрольно-измерительных средств для контроля шероховатости поверхностей до Ra 0,8 мкм.
15. Порядок получения, хранения и сдачи контрольно-измерительных средств, необходимых для выполнения работ
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Обработка сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета на заточных станках
Умения:
3 разряд
1. Настройка и наладка универсальных заточных станков для заточки и доводки сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
2. Выполнение технологической операции заточки и доводки сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
3. Правка шлифовальных кругов.
4. Проведение регламентных работ по техническому обслуживанию универсальных заточных станков.
5. Поддержание технического состояния технологической оснастки, размещенной на рабочем месте заточника.
6. Поддержание состояния рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места заточника.
7. Читать и анализировать техническую документацию на сложные режущие инструменты.
8. Использовать персональную вычислительную технику для просмотра текстовой и графической информации.
9. Печатать конструкторскую и технологическую документацию с использованием устройств вывода графической и текстовой информации.
10. Выбирать, подготавливать к работе, устанавливать на станок и использовать приспособления, применяемые для заточки и доводки сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета на универсальных заточных станках.
11. Выбирать, подготавливать к работе, устанавливать на станок и использовать шлифовальные круги для заточки и доводки сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
12. Определять степень износа шлифовальных кругов для заточки и доводки сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.

10. Бөлшектердің беттерінің өлшемдерінің, пішінінің және салыстырмалы орналасуының дәлдігін анықтау әдістері.
11. 7-разряд дәлдігімен қарапайым кескіш құралдардың өлшемдерін өлшеу және бақылау үшін аспаптардың түрлері, конструкциясы, мақсаты, мүмкіндіктері және пайдалану ережесі.
12. Дәлдіктің 8-дәрежесіне дейінгі қарапайым кескіш құралдардың пішіні мен беттерінің салыстырмалы орналасуын өлшеуге және бақылауға арналған аспаптардың түрлері, конструкциясы, тағайындалуы, мүмкіндіктері және қолдану ережесі.
13. Қарапайым және күрделілігі орташа кескіш аспаптардың бетінің кедір-бұдырлығын анықтау әдістері.
14. Ra 0,8 мкм дейінгі беттің кедір-бұдырлығын бақылауға арналған аспаптардың түрлері, конструкциясы, мақсаты, мүмкіндіктері және пайдалану ережелері.
15. Жұмысты орындауға қажетті бақылау-өлшеу құралдарын қабылдау, сақтау және тапсыру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі күрделі кескіш аспаптарды қайрау станоктарында өңдеу
Машықтар:
1. Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі күрделі кескіш аспаптарды қайрау және өңдеу үшін әмбебап қайрау станоктарын баптау және баптау.
2. 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен күрделі кескіш аспаптарды қайрау және өңдеудің технологиялық операциясын орындау.
3. Тегістеу дөңгелектерін таңу.
4. Әмбебап қайрау станоктарына ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу.
5. Қайраушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдықтың техникалық жағдайын сақтау.
6. Еңбекті қорғау, өртке қарсы, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына және қайраушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қамтамасыз ету.
7. Күрделі кескіш құралдардың техникалық құжаттамасын оқып, талдау.
8. Мәтіндік және графикалық ақпаратты қарау үшін дербес компьютерлерді пайдаланыңыз.
9. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының көмегімен конструкторлық және технологиялық құжаттаманы басып шығару.
10. Әмбебап қайрау станоктарында өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі күрделі кескіш аспаптарды қайрау және өңдеу үшін қолданылатын құрылғыларды таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және пайдалану.
11. Өлшем дәлдігі 11-разрядқа дейінгі күрделі кескіш құралдарды қайрау және өңдеу үшін таңдау, жұмысқа дайындау, станокқа орнату және тегістеу дөңгелектерін пайдалану.
12. Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі күрделі кескіш аспаптарды қайрау және өңдеу үшін тегістеу дөңгелектерінің тозу дәрежесін анықтаңыз.

13. Производить настройку универсальных заточных станков для заточки и доводки сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
14. Устанавливать заготовки с выверкой с точностью до 0,005 мм.
15. Затачивать сложные режущие инструменты с точностью размеров до 11-го квалитета на универсальных заточных станках.
16. Применять СОЖ при заточке и доводке режущих инструментов.
17. Выявлять причины возникновения дефектов, предупреждать и устранять возможный брак при заточке и доводке сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
18. Править шлифовальные круги в соответствии с затачиваемым режущим инструментом.
19. Контролировать качество правки.
20. Проверять исправность и работоспособность универсальных заточных станков.
21. Производить ежесменное техническое обслуживание универсальных заточных станков и уборку рабочего места.
22. Выполнять техническое обслуживание технологической оснастки, размещенной на рабочем месте заточника.
23. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места заточника.
24. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при выполнении работ на заточных станках и обслуживании заточного станка и рабочего места заточника
Знания:
3 разряд
1. Основные форматы представления электронной графической и текстовой информации.
2. Прикладные компьютерные программы для просмотра текстовой и графической информации: наименования, возможности и порядок работы в них.
3. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы.
4. Правила чтения технической документации в объеме, необходимом для выполнения работы.
5. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости.
6. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
7. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования приспособлений, применяемых для заточки и доводки сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета на универсальных заточных станках.
8. Основные свойства и маркировка конструкционных, инструментальных, абразивных материалов и инструментов.
9. Конструкции, назначение, геометрические параметры и правила использования шлифовальных кругов, применяемых на универсальных заточных станках.
10. Приемы и правила установки шлифовальных кругов на универсальных заточных станках.
11. Теория резания в объеме, необходимом для выполнения работы.

13. Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі күрделі кескіш аспаптарды қайрауға және өңдеуге арналған әмбебап қайрау станоктарын конфигурациялаңыз.
14. 0,005 мм дәлдікпен туралаумен дайындамаларды орнатыңыз.
15. Әмбебап қайрау станоктарында 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен күрделі кескіш аспаптарды қайрау.
16. Кесетін құралдарды қайрау және өңдеу кезінде салқындатқышты пайдаланыңыз.
17. Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі күрделі кескіш аспаптарды қайрау және өңдеу кезінде ақаулардың себептерін анықтау, мүмкін болатын ақаулардың алдын алу және жою.
18. Тегістеу дөңгелектерін қайралатын кескіш құралға сәйкес реттеңіз.
19. Өңдеу сапасын бақылау.
20. Әмбебап қайрау станоктарының жұмысқа жарамдылығын және функционалдығын тексеру.
21. Әмбебап қайрау станоктарына ауысымдық қызмет көрсетуді және жұмыс орнын тазалауды орындау.
22. Қайраушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа қызмет көрсетуді орындау.
23. Еңбекті қорғау, өртке қарсы, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, қайраушының жұмыс орнын ұйымдастыру ережелеріне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін қамтамасыз ету.
24. Қайрау станоктарында жұмыстарды орындауда және қайрау станоктарында және қайраушының жұмыс орнында қызмет көрсету кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Электрондық графикалық және мәтіндік ақпаратты ұсынудың негізгі форматтары.
2. Мәтіндік және графикалық ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: аттары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс процедуралары.
3. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемдегі машина жасау сызбасы.
4. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы оқу ережелері.
5. Төзімділік және қондыру жүйесі, дәлдік дәрежелері, кедір-бұдырлық параметрлері.
6. Жұмыс сызбаларындағы өлшемдердің, пішіндердің және беттердің салыстырмалы орналасуының, беттің кедір-бұдырлылығының рұқсат етілуін белгілеу.
7. Әмбебап қайрау станоктарында өлшем дәлдігі 11-разрядқа дейінгі күрделі кескіш аспаптарды қайрау және өңдеу үшін қолданылатын құрылғылардың түрлері, конструкциясы, тағайындалуы, мүмкіндіктері және пайдалану ережесі.
8. Құрылымдық, аспаптық, абразивтік материалдар мен құралдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы.
9. Әмбебап қайрау станоктарында қолданылатын тегістеу дөңгелектерінің конструкциялары, мақсаты, геометриялық параметрлері және пайдалану ережелері.
10. Әмбебап қайрау станоктарында тегістеу дөңгелектерін орнату техникасы мен ережелері.
11. Жұмысты аяқтауға қажетті шамада кесу теориясы.

12. Критерии износа шлифовальных кругов для заточки и доводки сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
13. Устройство, органы управления и правила эксплуатации универсальных заточных станков.
14. Правила и приемы установки заготовок с выверкой с точностью до 0,005 мм.
15. Способы и приемы заточки и доводки сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета на универсальных заточных станках.
16. Назначение, свойства и способы применения при заточке СОЖ.
17. Основные виды дефектов деталей при заточке и доводке сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета, их причины и способы предупреждения и устранения.
18. Виды, конструкция, назначение, возможности и правила использования контрольно-измерительных средств для контроля правки шлифовальных кругов.
19. Способы и приемы контроля качества правки шлифовальных кругов.
20. Порядок проверки исправности и работоспособности универсальных заточных станков.
21. Порядок выполнения и состав регламентных работ по техническому обслуживанию универсальных заточных станков.
22. Состав работ по выполнению и приемы выполнения технического обслуживания технологической оснастки, размещенной на рабочем месте заточника.
23. Опасные и вредные факторы, требования охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности.
24. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты при затачивании и доводке, обслуживании заточного станка и рабочего места заточника
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Контроль качества обработки простых режущих инструментов с точностью размеров до 5-го квалитета, средней сложности с точностью размеров до 7-го квалитета, сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета на заточных станках
Умения:
3 разряд
1. Контроль размеров поверхностей простых режущих инструментов с точностью до 5-го квалитета.
2. Контроль формы и взаимного расположения поверхностей простых режущих инструментов до 6-й степени точности.
3. Контроль размеров поверхностей режущих инструментов средней сложности с точностью до 7-го квалитета.
4. Контроль формы и взаимного расположения поверхностей режущих инструментов средней сложности до 8-й степени точности.
5. Контроль размеров поверхностей сложных режущих инструментов с точностью до 11-го квалитета.
6. Контроль формы и взаимного расположения поверхностей сложных режущих инструментов до 12-й степени точности.
7. Контроль шероховатости обработанных поверхностей до шероховатости Ra 0,4 мкм.
8. Читать и анализировать техническую документацию на простые режущие инструменты, инструменты средней сложности, сложные инструменты.

12. Өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі күрделі кескіш құралдарды қайрауға және өңдеуге арналған тегістеу дөңгелектерінің тозу критерийлері.
13. Әмбебап қайрау станоктарының құрылымы, басқару элементтері және жұмыс ережелері.
14. 0,005 мм дәлдікпен туралау дайындамаларды орнату ережелері мен әдістері.
15. Әмбебап қайрау станоктарында өлшемдік дәлдігі 11-разрядқа дейінгі күрделі кескіш аспаптарды қайрау және өңдеу әдістері мен тәсілдері.
16. Салқындатқышты қайрау кезіндегі мақсаты, қасиеттері және қолдану әдістері.
17. 11-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдікпен күрделі кескіш аспаптарды қайрау және өңдеу кезінде бөлшектердегі ақаулардың негізгі түрлері, олардың себептері мен алдын алу және жою әдістері.
18. Тегістеу дөңгелектерін байытуды бақылау үшін бақылау-өлшеу жабдықтарының түрлері, конструкциясы, мақсаты, мүмкіндіктері мен пайдалану ережесі.
19. Тегістеу дөңгелектерінің байыту сапасын бақылау әдістері мен тәсілдері.
20. Әмбебап қайрау станоктарының жұмысқа жарамдылығын және өнімділігін тексеру тәртібі.
21. Әмбебап қайрау станоктарында ағымдағы жөндеу жұмыстарын орындау тәртібі мен құрамы.
22. Орындалатын жұмыс көлемі және қайраушының жұмыс орнында орналасқан технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындау тәсілдері.
23. Қауіпті және зиянды факторлар, еңбекті қорғау талаптары, өрт, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік.
24. Қайрау және өңдеу, қайрау станогына және қайраушының жұмыс орнына қызмет көрсету кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдалану түрлері мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Қайрау станоктарында 5-ші квалитетке дейін өлшемдік дәлдікпен қарапайым кескіш құралдарды, 7-ші квалитетке дейін өлшемдік дәлдікпен орташа күрделілікпен, 11-ші квалитетке дейін өлшемдік дәлдікпен күрделі кескіш аспаптарды өңдеу сапасын бақылау.
Машықтар:
1. Қарапайым кескіш құралдардың бетінің өлшемдерін 5-разряд дәлдігімен бақылау.
2. 6-дәлдік дәрежесіне дейінгі қарапайым кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын бақылау.
3. Күрделілігі орташа кескіш аспаптардың беттерінің өлшемдерін 7-разрядқа дейінгі дәлдікпен бақылау.
4. 8-дәлдік дәрежесіне дейінгі күрделілігі орташа кескіш аспаптардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын бақылау.
5. 11-разрядқа дейінгі дәлдікпен күрделі кескіш аспаптардың бетінің өлшемдерін бақылау.
6. 12-дәлдік дәрежесіне дейінгі күрделі кескіш аспаптардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын бақылау.
7. Өңделген беттердің кедір-бұдырлығын Ra 0,4 мкм кедір-бұдырға дейін бақылау.
8. Қарапайым кескіш құралдарға, орташа күрделі құралдарға және күрделі құралдарға арналған техникалық құжаттаманы оқып, талдау.

9. Использовать персональную вычислительную технику для просмотра текстовой и графической информации.
10. Определять визуально дефекты обработанных поверхностей.
11. Выбирать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля простых режущих инструментов с точностью размеров до 5-го квалитета.
12. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля размеров простых режущих инструментов с точностью до 5-го квалитета
13. Выбирать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля формы и взаимного расположения поверхностей простых режущих инструментов до 6-й степени точности.
14. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля формы и взаимного расположения поверхностей простых режущих инструментов до 6-й степени точности.
15. Выбирать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля режущих инструментов средней сложности с точностью размеров до 7-го квалитета.
16. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля размеров режущих инструментов средней сложности с точностью до 7-го квалитета.
17. Выбирать контрольно-измерительные средства для контроля и измерения формы и взаимного расположения поверхностей режущих инструментов средней сложности до 8-й степени точности.
18. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля формы и взаимного расположения поверхностей режущих инструментов средней сложности до 8-й степени точности.
19. Выбирать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля сложных режущих инструментов с точностью размеров до 11-го квалитета.
20. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля размеров сложных режущих инструментов с точностью до 11-го квалитета.
21. Выбирать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля формы и взаимного расположения поверхностей сложных режущих инструментов до 12-й степени точности.
22. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля формы и взаимного расположения поверхностей сложных режущих инструментов до 12-й степени точности.
23. Выбирать способ определения шероховатости обработанной поверхности.
24. Определять шероховатость обработанных поверхностей до Ra 0,4 мкм
Знания:
3 разряд
1. Виды, назначение и порядок применения устройств вывода графической и текстовой информации.
2. Виды дефектов обработанных поверхностей.
3. Способы определения дефектов поверхности.
4. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы
5. Правила чтения технической документации в объеме, необходимом для выполнения работы.

9. Мәтіндік және графикалық ақпаратты қарау үшін дербес компьютерлерді пайдаланыңыз.
10. Өңделген беттердегі ақауларды визуалды түрде анықтау.
11. 5-разрядқа дейін өлшемдік дәлдікпен қарапайым кескіш аспаптарды өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдарын таңдау.
12. Қарапайым кескіш құралдардың өлшемдерін 5-разряд дәлдігімен өлшеу және бақылау үшін аспаптық құралдарды қолдану
13. Дәлдіктің 6 дәрежесіне дейінгі қарапайым кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен салыстырмалы орналасуын өлшеу және бақылау үшін аспаптарды таңдау.
14. Қарапайым кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын 6-дәлдік дәрежесіне дейін өлшеу және бақылау үшін аспаптарды қолданыңыз.
15. 7-разрядқа дейін өлшемдік дәлдігі орташа күрделіліктегі кескіш аспаптарды өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу аппаратурасын таңдау.
16. Күрделілігі орташа кескіш аспаптардың өлшемдерін 7-разрядты дәлдікпен өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану.
17. 8-дәлдік дәрежесіне дейінгі күрделілігі орташа кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын бақылау және өлшеу үшін бақылау-өлшеу жабдығын таңдау.
18. 8-дәлдік дәрежесіне дейінгі орташа күрделіліктегі кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу жабдығын пайдалану.
19. Өлшем дәлдігі 11 сыныпқа дейін күрделі кескіш аспаптарды өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу жабдығын таңдау.
20. Күрделі кескіш аспаптардың өлшемдерін 11-разряд дәлдігімен өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану.
21. 12-дәлдік дәрежесіне дейінгі күрделі кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын өлшеу және бақылау үшін аспаптарды таңдау.
22. 12-дәлдік дәрежесіне дейінгі күрделі кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын қолданыңыз.
23. Өңделген беттің кедір-бұдырын анықтау әдісін таңдаңыз.
24. Ra 0,4 мкм дейін өңделген беттердің кедір-бұдырын анықтаңыз.
Білімдер:
1. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының түрлері, мақсаты және пайдалану тәртібі.
2. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері.
3. Беттік ақауларды анықтау әдістері.
4. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемдегі машина жасау сызбасы
5. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы оқу ережелері.

1. Визуальное определение дефектов обработанных поверхностей.
2. Контроль размеров поверхностей режущих инструментов средней сложности и сложных с точностью до 5-го квалитета.
3. Контроль формы и взаимного расположения поверхностей режущих инструментов средней сложности и сложных до 6-й степени точности.
4. Контроль шероховатости обработанных поверхностей до Ra 0,2 мкм.
5. Читать и анализировать техническую документацию на режущие инструменты средней сложности и сложные.
6. Искать в электронном архиве справочную информацию, конструкторские и технологические документы для выполнения операций заточки.
7. Печатать конструкторскую и технологическую документацию с использованием устройств вывода графической и текстовой информации.
8. Определять визуально дефекты обработанных поверхностей.
9. Выбирать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля режущих инструментов средней сложности и сложных с точностью размеров до 5-го квалитета.
10. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля размеров сложных и средней сложности режущих инструментов с точностью до 5-го квалитета.
11. Выбирать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля формы и взаимного расположения поверхностей сложных и средней сложности режущих инструментов до 6-й степени точности.
12. Использовать контрольно-измерительные средства для измерения и контроля формы и взаимного расположения поверхностей сложных и средней сложности режущих инструментов до 6-й степени точности.
13. Выбирать способ определения шероховатости обработанной поверхности.
14. Определять шероховатость обработанных поверхностей до Ra 0,2 мкм
Знания:
4 разряд
1. Порядок работы с электронным архивом технологической и конструкторской документации.
2. Основные форматы представления электронной графической и текстовой информации.
3. Прикладные компьютерные программы для просмотра текстовой и графической информации: наименования, возможности и порядок работы в них.
4. Виды, назначение и порядок применения устройств вывода графической и текстовой информации.
5. Виды дефектов обработанных поверхностей.
6. Способы определения дефектов поверхности.
7. Машиностроительное черчение в объеме, необходимом для выполнения работы.
8. Правила чтения технической документации в объеме, необходимом для выполнения работы.
9. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости.
10. Обозначение на рабочих чертежах допусков размеров, форм и взаимного расположения поверхностей, шероховатости поверхностей.
11. Метрология в объеме, необходимом для выполнения работы.

1. Өңделген беттердегі ақауларды визуалды анықтау.
2. Күрделілігі орташа және күрделі кескіш құралдардың беттік өлшемдерін 5-разряд дәлдігімен бақылау.
3. 6-дәлдік дәрежесіне дейінгі күрделілігі орташа және күрделі кескіш аспаптардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын бақылау.
4. Ra 0,2 мкм дейін өңделген беттердің кедір-бұдырлығын бақылау.
5. Орташа және күрделі кескіш құралдардың техникалық құжаттамасын оқып, талдау.
6. Қайрау операцияларын орындау үшін анықтамалық ақпаратты, конструкторлық және технологиялық құжаттарды электронды мұрағаттан іздеңіз.
7. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының көмегімен конструкторлық және технологиялық құжаттаманы басып шығару.
8. Өңделген беттердегі ақауларды визуалды түрде анықтау.
9. 5-разрядқа дейінгі өлшемдік дәлдігі орташа күрделіліктегі және күрделі кескіш аспаптарды өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу жабдықтарын таңдау.
10. Күрделі және орташа күрделіктегі кескіш құралдардың өлшемдерін 5-разрядты дәлдікпен өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану.
11. 6-дәлдік дәрежесіне дейінгі күрделі және орташа күрделіктегі кескіш құралдардың пішіні мен беттерінің салыстырмалы орналасуын өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу жабдығын таңдау.
12. Күрделі және орташа күрделіктегі кескіш құралдардың беттерінің пішіні мен өзара орналасуын 6-дәлдік дәрежесіне дейін өлшеу және бақылау үшін бақылау-өлшеу аспаптарын қолданыңыз.
13. Өңделген беттің кедір-бұдырын анықтау әдісін таңдаңыз.
14. Ra 0,2 мкм дейін өңделген беттердің кедір-бұдырын анықтаңыз.
Білімдер:
1. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманың электрондық мұрағатымен жұмыс істеу тәртібі.
2. Электрондық графикалық және мәтіндік ақпаратты ұсынудың негізгі форматтары.
3. Мәтіндік және графикалық ақпаратты көруге арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар: атаулары, мүмкіндіктері және олардағы жұмыс процедуралары.
4. Графикалық және мәтіндік ақпаратты шығару құрылғыларының түрлері, мақсаты және пайдалану тәртібі.
5. Өңделген беттердегі ақаулардың түрлері.
6. Беттік ақауларды анықтау әдістері.
7. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемдегі машина жасау сызбасы.
8. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы оқу ережелері.
9. Төзімділік және қондыру жүйесі, дәлдік дәрежелері, кедір-бұдырлық параметрлері.
10. Өлшемдердің, пішіндердің және беттердің салыстырмалы орналасуының, беттің кедір-бұдырлылығының төзімділіктерінің жұмыс сызбаларында белгіленуі.
11. Жұмысты орындауға қажетті көлемдегі метрология.

1. Наладка простого шлифовального станка
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Наладка простого шлифовального станка
Навык 1:
Подготовка простого шлифовального станка к выполнению технологической операции
Умения:
4 разряд
1. Подготовка рабочего места к выполнению наладки простого шлифовального станка.
2. Анализ исходных данных для наладки простого шлифовального станка для выполнения технологической операции.
3. Подготовка к эксплуатации шлифовальных кругов, вспомогательных, контрольно-измерительных инструментов для выполнения обработки на простом шлифовальном станке.
4. Установка шлифовальных кругов на простой шлифовальный станок
5. Подготовка к эксплуатации приспособлений для простого шлифовального станка.
6. Установка приспособлений для базирования и закрепления заготовок на простой шлифовальный станок.
7. Подготовка к эксплуатации, настройка средств активного контроля на простом шлифовальном станке.
8. Установка заготовки на простой шлифовальный станок и ее выверка.
9. Настройка простого шлифовального станка для выполнения технологической операции.
10. Поддержание технического состояния простого шлифовального станка и рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности.
11. Подготавливать рабочее место к выполнению наладки простого шлифовального станка.
12. Читать и использовать техническую документацию на детали, изготавливаемые на простых шлифовальных станках.
13. Проверять исправность и работоспособность простых шлифовальных станков.
14. Выбирать в соответствии с технологической документацией шлифовальные круги, вспомогательные и контрольно-измерительные инструменты.
15. Подготавливать к эксплуатации приспособления для круглошлифовальных станков.
16. Подготавливать к эксплуатации приспособления для плоскошлифовальных станков.
17. Профилировать и править шлифовальные круги, используемые на простых шлифовальных станках.
18. Балансировать шлифовальные круги, используемые на простых шлифовальных станках.
19. Устанавливать и выверять шлифовальные круги на простых шлифовальных станках.
20. Настраивать приспособления и устройства для правки шлифовальных кругов на простых шлифовальных станках.
21. Выбирать в соответствии с технологической документацией приспособления для базирования и закрепления заготовок.
22. Устанавливать, выверять и настраивать приспособления для базирования и закрепления заготовок на круглошлифовальных станках-автоматах и полуавтоматах.
23. Устанавливать, выверять и настраивать приспособления для базирования и закрепления заготовок на плоскошлифовальных станках-автоматах и полуавтоматах.

1. Қарапайым тегістеу машинасын баптау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қарапайым тегістеу машинасын баптау
Дағды 1:
Технологиялық операцияға қарапайым тегістеу станогын дайындау
Машықтар:
1. Жұмыс орнын қарапайым тегістеу станогын орнатуға дайындау.
2. Технологиялық операцияны орындау үшін қарапайым тегістеу станогын баптау бойынша бастапқы мәліметтерді талдау.
3. Қарапайым тегістеу станогында өңдеу үшін тегістеу дөңгелектерін, қосалқы, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалануға дайындау.
4. Қарапайым тегістеу станогында тегістеу дөңгелектерін орнату
5. Қарапайым тегістеу станогының құрылғыларын жұмысқа дайындау.
6. Қарапайым тегістеу станогында дайындамаларды негіздеу және бекіту құрылғыларын орнату.
7. Жұмысқа дайындау, қарапайым тегістеу станогында белсенді басқару элементтерін орнату.
8. Дайындаманы қарапайым тегістеуіш станокқа орнату және оны туралау.
9. Технологиялық операцияны орындау үшін қарапайым тегістеу станогын баптау.
10. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес қарапайым тегістеу станогының және жұмыс орнының техникалық жағдайын ұстау.
11. Жұмыс орнын қарапайым тегістеу станогын орнатуға дайындаңыз.
12. Қарапайым тегістеу станоктарында жасалған бөлшектердің техникалық құжаттамасын оқып, қолданыңыз.
13. Қарапайым тегістеу станоктарының жұмысқа жарамдылығын және функционалдығын тексеру.
14. Технологиялық құжаттамаға сәйкес тегістеу дөңгелектерін, қосалқы және басқару құралдарын таңдау.
15. Цилиндрлік тегістеу станоктарының құрылғыларын жұмысқа дайындау.
16. Беттік тегістеу станоктарының құрылғыларын жұмысқа дайындау.
17. Қарапайым тегістеу станоктарында қолданылатын тегістеу дөңгелектерін профильдеу және түзету.
18. Қарапайым тегістеу станоктарында қолданылатын теңгерімді тегістеу дөңгелектері.
19. Қарапайым тегістеу станоктарында тегістеу дөңгелектерін орнату және туралау.
20. Қарапайым тегістеу станоктарында тегістеу дөңгелектерін байыту құрылғылары мен құрылғыларын баптау.
21. Технологиялық құжаттамаға сәйкес дайындамаларды негіздеу және бекіту құрылғыларын таңдау.
22. Автоматты және жартылай автоматты цилиндрлік тегістеу станоктарында дайындамаларды негізге салу және бекіту құрылғыларын орнату, тексеру және реттеу.
23. Автоматты және жартылай автоматты беттік тегістеу станоктарында дайындамаларды негізге қою және бекіту құрылғыларын орнату, тексеру және реттеу.

24. Настраивать средства активного контроля на простых шлифовальных станках.
25. Базировать, выверять и закреплять заготовки на простых шлифовальных станках.
26. Использовать СОТС при обработке заготовок на простых шлифовальных станках.
27. Настраивать круглошлифовальные и плоскошлифовальные станки для выполнения технологической операции.
28. Выбирать параметры режима резания при обработке заготовок на простых шлифовальных станках.
29. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности.
30. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при работе и обслуживании простого шлифовального станка и рабочего места шлифовщика
Знания:
4 разряд
1. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации, в объеме, необходимом для выполнения служебных обязанностей.
2. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы.
3. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт) в объеме, необходимом для выполнения работы.
4. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости, отклонения формы и взаимного расположения поверхностей.
5. Правила подготовки рабочего места к выполнению наладки кругло-шлифовального и плоскошлифовального станков.
6. Устройства, правила использования и органы управления круглошлифовальных и плоскошлифовальных станков.
7. Правила проверки исправности и работоспособности круглошлифовальных и плоскошлифовальных станков.
8. Способы и правила профилирования и правки шлифовальных кругов.
9. Способы и правила настройки круглошлифовальных и плоскошли-фовальных станков на холостом ходу.
10. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
11. Виды и правила применения средств индивидуальной защиты
12. Основные свойства и маркировка конструкционных и абразивных материалов
13. Приемы балансировки и проверки шлифовальных кругов на прочность.
14. Способы профилирования и правки шлифовальных кругов.
15. Правила и приемы установки шлифовальных кругов на простые шлифовальные станки.
16. Устройство, назначение, правила и условия применения приспособлений, используемых на круглошлифовальных и плоскошлифовальных станках для базирования и закрепления заготовок.
17. Методы и средства активного контроля, применяемые на круглошлифовальных и плоскошлифовальных станках.
18. Способы установки заготовок на круглошлифовальные и плоско-шлифовальные станки.
19. Основы теории резания в объеме, необходимом для выполнения работ.

24. Қарапайым тегістеу станоктарында белсенді басқару элементтерін орнату.
25. Қарапайым тегістеу станоктарында дайындамаларды орналастыру, туралау және бекіту.
26. Қарапайым тегістеу станоктарында дайындамаларды өңдеу кезінде SOTS қолданыңыз.
27. Технологиялық операцияны орындау үшін цилиндрлік және беттік тегістеу станоктарын баптау.
28. Қарапайым тегістеу станоктарында дайындамаларды өңдеу кезінде кесу режимінің параметрлерін таңдау.
29. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін ұстау.
30. Қарапайым тегістеу станогында және тегістеуіштің жұмыс орнында жұмыс істеу және қызмет көрсету кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Қызметтік міндеттерді орындау үшін қажетті көлемде ұйымда қолданылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны.
2. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері.
3. Жұмысты орындауға қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбалары, технологиялық карталар) оқу ережелері.
4. Төзімділік пен қондыру жүйесі, дәлдік нормалары, кедір-бұдырлық параметрлері, пішіннің ауытқуы және беттердің салыстырмалы орналасуы.
5. Цилиндрлік ажарлау және беттік ажарлау станоктарын баптау үшін жұмыс орнын дайындау ережесі.
6. Цилиндрлік және беттік ажарлау станоктарының құрылғылары, пайдалану ережесі және басқару элементтері.
7. Цилиндрлік және беттік ажарлау станоктарының жұмысқа жарамдылығын және өнімділігін тексеру ережесі.
8. Тегістеу дөңгелектерін профильдеу және байыту әдістері мен ережелері.
9. Цилиндрлік және беттік тегістеу станоктарын бос жүріс кезінде баптау әдістері мен ережелері.
10. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
11. Жеке қорғаныс құралдарын пайдалану түрлері мен ережелері
12. Конструкциялық және абразивтік материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы
13. Тегістеу және тегістеу дөңгелектерін беріктікке сынау әдістері.
14. Тегістеу дөңгелектерін профильдеу және байыту әдістері.
15. Қарапайым тегістеу станоктарында тегістеу дөңгелектерін орнату ережелері мен тәсілдері.
16. Дайындамаларды орналастыру және бекіту үшін цилиндрлік және беттік тегістеу станоктарында қолданылатын құрылғылардың құрылымы, мақсаты, ережелері және пайдалану шарттары.
17. Цилиндрлік және беттік ажарлау станоктарында қолданылатын белсенді бақылау әдістері мен құралдары.
18. Цилиндрлік және беттік тегістеу станоктарында дайындамаларды орнату тәсілдері.
19. Жұмысты орындауға қажетті шамада кесу теориясының негіздері.

20. Типовые режимы резания при обработке заготовок на простых шлифовальных станках.
21. Назначение и правила применения смазочно-охлаждающих технологических средств при обработке заготовок на простых шлифовальных станках.
22. Правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изготовление пробной детали на налаженном простом шлифовальном станке
Умения:
4 разряд
1. Анализ исходных данных для изготовления пробной детали на налаженном простом шлифовальном станке.
2. Изготовление пробной детали на налаженном простом шлифовальном станке.
3. Контроль детали, изготовленной на налаженном простом шлифовальном станке.
4. Подналадка простого шлифовального станка по результатам контроля.
5. Предъявление пробной детали, изготовленной на налаженном простом шлифовальном станке, контролеру отдела технического контроля и (или) мастеру участка.
6. Инструктаж рабочего, выполняющего технологическую операцию изготовления партии деталей на простом шлифовальном станке.
7. Читать и применять техническую документацию на детали, изготавливаемые на простых шлифовальных станках.
8. Управлять круглошлифовальным и плоскошлифовальным станками.
9. Наладка однотипных бесцентрово-шлифовальных, круглошлифовальных, плоскошлифовальных станков для шлифования и доводки сложных деталей по 8-10 квалитетам и параметру Ra 1,25-0,32.
10. Установление технологической последовательности и режимов обработки по технологической карте или самостоятельно.
11. Установка деталей в универсальных и специальных приспособлениях и на столе станка с выверкой в двух плоскостях.
12. Определение износа шлифовальных кругов по внешнему виду и чистоте обрабатываемой поверхности.
13. Участие в ремонте станков.
14. Контролировать точность размеров деталей.
15. Контролировать шероховатость поверхностей деталей.
16. Выбирать параметры режима резания при обработке заготовок на простых шлифовальных станках.
17. Использовать СОТС при обработке заготовок на простых шлифовальных станках.
18. Выполнять подналадки круглошлифовального и плоскошлифовального станков по результатам контроля размеров и шероховатости поверхности детали.
19. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности.
20. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при работе и обслуживании простого шлифовального станка и рабочего места шлифовщика
Знания:
4 разряд
1. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации, в объеме, необходимом для выполнения служебных обязанностей.

20. Қарапайым тегістеу станоктарында дайындамаларды өңдеу кезіндегі кесудің типтік шарттары.
21. Жай тегістеу станоктарында дайындамаларды өңдеу кезінде майлау және салқындату технологиялық құралдарын қолдану мақсаты мен ережесі.
22. Аспаптар мен бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және реттеу ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Орнатылған қарапайым тегістеу станогында сынақ бөлігін жасау
Машықтар:
1. Құрастырылған қарапайым тегістеу станогында сыналатын бөлікті дайындаудың бастапқы мәліметтерін талдау.
2. Қарапайым тегістеу станогында сынақ бөлігін жасау.
3. Белгіленген қарапайым тегістеуіш станокта жасалған бөлшекті тексеру.
4. Қарапайым тегістеу станогын тексеру нәтижелері бойынша реттеу.
5. Қондырғылы қарапайым тегістеу станогында жасалған сынақ бөлігін техникалық бақылау бөлімінің инспекторына және (немесе) учаске шеберіне ұсыну.
6. Қарапайым тегістеу станогында бөлшектер партиясын дайындаудың технологиялық операциясын орындайтын жұмысшыға нұсқау беру.
7. Қарапайым тегістеу станоктарында жасалған бөлшектердің техникалық құжаттамасын оқып, қолдану.
8. Цилиндрлік және беттік тегістеу станоктарын басқару.
9. 8-10 біліктілік және Ra 1,25-0,32 параметрі бойынша күрделі бөлшектерді тегістеу және өңдеу үшін бір типті центрсіз тегістеу, цилиндрлік тегістеу, беттік тегістеу станоктарын реттеу.
10. Технологиялық карта бойынша немесе өз бетінше технологиялық реттілік пен өңдеу режимдерін белгілеу.
11. Бөлшектерді әмбебап және арнайы құрылғыларда және екі жазықтықта туралаумен станок үстеліне орнату.
12. Өңделген беттің сыртқы түрі мен тазалығы бойынша ажарлау дөңгелектерінің тозуын анықтау.
13. Машиналарды жөндеуге қатысу.
14. Бөлшектердің өлшемдерінің дәлдігін бақылау.
15. Бөлшектердің беттерінің кедір-бұдырын бақылау.
16. Қарапайым тегістеу станоктарында дайындамаларды өңдеу кезінде кесу режимінің параметрлерін таңдау.
17. Қарапайым тегістеу станоктарында дайындамаларды өңдеу кезінде SOTS қолданыңыз.
18. Бөлшектің өлшемдері мен бетінің кедір-бұдырлығын бақылау нәтижелері бойынша цилиндрлік ажарлау және беттік тегістеу станоктарына түзетулерді орындау.
19. Еңбекті қорғау, өрт, өндірістік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін ұстау.
20. Қарапайым тегістеу станогында және тегістеуіштің жұмыс орнында жұмыс және қызмет көрсету кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын пайдаланыңыз.
Білімдер:
1. Қызметтік міндеттерді орындау үшін қажетті көлемде ұйымда қолданылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны.

2. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы.
3. Правила чтения технической документации в объеме, необходимом для выполнения работы.
4. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости, отклонения формы и взаимного расположения поверхностей.
5. Основы метрологии в объеме, необходимом для выполнения работы.
6. Устройства, правила использования и органы управления круглошлифовальных и плоскошлифовальных станков.
7. Устройства и правила применения приспособлений, применяемых на круглошлифовальных и плоскошлифовальных станках для базирования и закрепления заготовок.
8. Методы и средства активного контроля, применяемые на круглошлифовальных и плоскошлифовальных станках.
9. Способы установки заготовок на круглошлифовальные и плоско-шлифовальные станки.
10. Основы теории резания в объеме, необходимом для выполнения работ.
11. Типовые режимы резания при обработке заготовок на простых шлифовальных станках.
12. Назначение и правила применения СОТС при обработке заготовок на простых шлифовальных станках.
13. Приемы изготовления пробной детали на круглошлифовальных и плоскошлифовальных станках.
14. Виды брака при изготовлении деталей на простых шлифовальных станках и способы его предупреждения и устранения.
15. Устройство и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов для контроля деталей.
16. Методы и приборы контроля шероховатости поверхностей деталей.
17. Правила и приемы подналадки круглошлифовальных и плоско-шлифовальных станков по результатам обработки пробной детали.
18. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
19. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность, самостоятельность и ответственность, умение работать в команде, аккуратность, выносливость и усердие, внимательность, техническое мышление, способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;
5) ГОСТ 16163-90. Столы поворотные делительные координатно-расточных и координатно-шлифовальных станков. Основные размеры. Нормы точности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Наладчик шлифовальных станков
4
Наладчик оборудования
5
Механик по видам оборудования
35. Карточка профессии "Наладчик шлифовальных станков":
Код группы:
7224-2
Код наименования занятия:
7224-2-005
Наименование профессии:
Наладчик шлифовальных станков
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Наладчик шлифовальных станков, 4-6 разряд.
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2012 года № 66-Ө-М "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 2)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7478)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования (по отраслям промышленности)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 2 лет работ по профессиям: Наладчик шлифовальных станков; Слесарь-инструментальщик
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества изготовления металлических изделий на шлифовальных станках-автоматах и полуавтоматах
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері.
3. Жұмысты аяқтау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы оқу ережелері.
4. Төзімділік пен қондыру жүйесі, дәлдік нормалары, кедір-бұдырлық параметрлері, пішіннің ауытқуы және беттердің салыстырмалы орналасуы.
5. Жұмысты орындауға қажетті шамада метрология негіздері.
6. Цилиндрлік және беттік ажарлау станоктарының құрылғылары, пайдалану ережесі және басқару элементтері.
7. Дайындамаларды орналастыру және бекіту үшін цилиндрлік және беттік тегістеу станоктарында қолданылатын құрылғылар мен құрылғыларды пайдалану ережелері.
8. Цилиндрлік және беттік ажарлау станоктарында қолданылатын белсенді бақылау әдістері мен құралдары.
9. Цилиндрлік және беттік тегістеу станоктарында дайындамаларды орнату әдістері.
10. Жұмысты орындауға қажетті шамада кесу теориясының негіздері.
11. Қарапайым тегістеу станоктарында дайындамаларды өңдеу кезіндегі кесудің типтік шарттары.
12. Қарапайым тегістеу станоктарында дайындамаларды өңдеу кезінде SOTS пайдаланудың мақсаты мен ережелері.
13. Цилиндрлік және беттік ажарлау станоктарында сыналатын бөлікті жасау техникасы.
14. Қарапайым тегістеу станоктарында бөлшектерді дайындау кезіндегі ақаулардың түрлері және олардың алдын алу және жою жолдары.
15. Бақылау-өлшеу аспаптары мен бақылау бөлшектеріне арналған құрылғылардың конструкциясы мен пайдалану ережесі.
16. Бөлшектердің беттерінің кедір-бұдырын бақылау әдістері мен құралдары.
17. Сыналатын бөлікті өңдеу нәтижелері бойынша цилиндрлік және беттік тегістеу станоктарын реттеу ережелері мен әдістері.
18. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
19. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану түрлері мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік, Дербестік және жауапкершілік, Командада жұмыс істей білу, дәлдік, төзімділік пен еңбексүйгіштік, зейінділік, техникалық ойлау, зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, ресурстарды басқару қабілеті (жабдықтар, құралдар, материалдар)
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) ГОСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Механикалық кесу операциялары. Терминдер мен анықтамалар;
2) ГОСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Өздігінен жүретін суық жол фрезерлері Жалпы техникалық шарттар;
3) ГОСТ 25761-83. Кесуді өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары;
4) ГОСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдік, массалық және механикалық өңдеуге рұқсаттар; 5) ГОСТ 16163-90. Координатты бұрғылау және координаталық тегістеу станоктарының айналмалы бөлу кестелері. Негізгі өлшемдер. Дәлдік стандарттары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Ажарлағыш станоктарды баптаушы
4
Инженер-механик
5
Бас инженер
35. Кәсіптің карточкасы "Ажарлағыш станоктарды баптаушы":
Топтың коды:
7224-2
Қызмет атауының коды:
7224-2-005
Кәсіптің атауы:
Ажарлағыш станоктарды баптаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Ажарлағыш станоктарды баптаушы.
"Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (2-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 1 наурыздағы № 66-ө бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7478 болып тіркелді).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Машиналар мен жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету (өнеркәсіп салалары бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
36жыл және одан жоғары
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тегістеу станоктарында-автоматтарда және жартылай автоматтарда металл бұйымдарын дайындау сапасын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации, в объеме, необходимом для выполнения служебных обязанностей.
2. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы.
3. Правила чтения технической документации в объеме, необходимом для выполнения работы.
4. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости, отклонения формы и взаимного расположения поверхностей.
5. Правила подготовки рабочего места к выполнению наладки сложного (5 разряд) и особо-сложного (6 разряд) шлифовального станка.
6. Устройства, правила использования и органы управления внутришлифовальных, бесцентровошлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станков.
7. Правила проверки исправности и работоспособности внутришлифовальных, бесцентровошлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станков.
8. Способы и правила профилирования и правки абразивных режущих инструментов.
9. Способы и правила настройки внутришлифовальных, бесцентрово-шлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станков на холостом ходу.
10. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
11. Виды и правила применения средств индивидуальной защиты.
12. Основные свойства и маркировка конструкционных и абразивных материалов.
13. Способы профилирования и правки шлифовальных кругов и головок.
14. Приемы балансировки и проверки шлифовальных кругов и головок на прочность.
15. Правила и приемы установки абразивных режущих инструментов на внутришлифовальные, бесцентровошлифовальные, хонинговальные и суперфинишные станки.
16. Устройство, назначение, правила и условия применения приспособлений, используемых на внутришлифовальных, бесцентровошлифовальных, хонинго-вальных и суперфинишных станках для базирования и закрепления заготовок.
17. Методы и средства активного контроля, применяемые на внутришлифовальных, бесцентровошлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станках.
18. Способы установки заготовок на внутришлифовальных, бесцентровошлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станках.
19. Основы теории резания в объеме, необходимом для выполнения работ.
20. Типовые режимы резания при обработке заготовок на сложных (5 разряд) и особо-сложных (6 разряд) шлифовальных станках.
21. Назначение и правила применения СОТС при обработке заготовок на сложных (5 разряд) и особо-сложных (6 разряд) шлифовальных станках.
22. Правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изготовление пробной детали на налаженном сложном шлифовальном станке
Умения:
5-6 разряд

1. Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде ұйымда пайдаланылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны.
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері.
3. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды) оқу ережесі.
4. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері, пішіннің ауытқуы және беттердің өзара орналасуы.
5. Дөңгелек тегістеу және тегістеу станоктарын баптауды орындауға жұмыс орнын дайындау ережесі.
6. Дөңгелек тегістеу және тегіс тегістеу станоктарының құрылғылары, пайдалану ережелері және басқару элементтері.
7. Дөңгелек тегістеу және жалпақ тегістеу станоктарының жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін тексеру ережесі.
8. Тегістеу дөңгелектерін профильдеу және түзету әдістері мен ережелері.
9. Дөңгелек тегістеу және жалпақ тегістеу машиналарын бос жүрісте баптау әдістері мен ережелері.
10. Еңбекті қорғау талаптары
11. Жеке қорғаныс құралдарын қолдану түрлері мен ережелері
12. Құрылымдық және абразивті материалдардың негізгі қасиеттері мен таңбалануы
13. Тегістеу дөңгелектерін теңдестіру және беріктігін тексеру әдістері.
14. Тегістеу дөңгелектерін профильдеу және түзету әдістері.
15. Тегістеу дөңгелектерін қарапайым тегістеу машиналарына орнату ережелері мен әдістері.
16. Дайындамаларды орналастыру және бекіту үшін дөңгелек тегістеу және жалпақ тегістеу станоктарында қолданылатын құрылғылардың құрылымы, мақсаты, ережелері мен шарттары.
17. Дөңгелек тегістеу және жалпақ тегістеу станоктарында қолданылатын белсенді бақылау әдістері мен құралдары.
18. Дайындамаларды дөңгелек тегістеу және тегіс тегістеу станоктарына орнату әдістері.
19. Жұмыстарды орындау үшін қажетті көлемде кесу теориясының негіздері.
20. Дайындамаларды қарапайым тегістеу машиналарында өңдеу кезінде кесудің типтік режимдері.
21. Дайындамаларды қарапайым тегістеу станоктарында өңдеу кезінде майлау-салқындату технологиялық құралдарының мақсаты мен қолдану ережесі
22. Бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын баптау және реттеу ережесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қарапайым тегістеу машинасында сынақ бөлігін жасау
Машықтар:

1. Анализ исходных данных для изготовления пробной детали на налаженном сложном (5 разряд) и особо-сложном (6 разряд) шлифовальном станке
2. Изготовление пробной детали на налаженном сложном (5 разряд) и особо-сложном (6 разряд) шлифовальном станке
3. Контроль детали, изготовленной на налаженном сложном (5 разряд) и особо-сложного (6 разряд) шлифовальном станке
4. Подналадка сложного шлифовального станка по результатам контроля.
5. Предъявление пробной детали, изготовленной на налаженном сложном шлифовальном станке, контролеру отдела технического контроля и (или) мастеру участка.
6. Инструктаж рабочего, выполняющего технологическую операцию изготовления партии деталей на сложном (5 разряд) и особо-сложного (6 разряд) шлифовальном станке.
7. Читать и применять техническую документацию на детали, изготавливаемые на сложных (5 разряд) и особо-сложных (6 разряд)шлифовальных станках.
8. Изготавливать пробную деталь на внутришлифовальных, бесцентрово-шлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станках.
9. Контролировать точность размеров деталей.
10. Контролировать шероховатость поверхностей деталей.
11. Выбирать параметры режима резания при обработке заготовок на сложных (5 разряд) и особо-сложных (6 разряд) шлифовальных станках.
12. Использовать СОТС при обработке заготовок на сложных шлифовальных станках.
13. Выполнять подналадку внутри-шлифовального, бесцентровошлифовального, хонинговального и суперфинишного станков по результатам контроля размеров и шероховатости поверхности детали.
14. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности
15. Применять средства индивидуальной и коллективной защиты при работе и обслуживании сложного (5 разряд) и особо-сложного (6 разряд) шлифовального станка и рабочего места шлифовщика
Знания:
5-6 разряд
1. Виды и содержание технологической документации, используемой в организации, в объеме, необходимом для выполнения служебных обязанностей.
2. Основы машиностроительного черчения в объеме, необходимом для выполнения работы.
3. Правила чтения технической документации в объеме, необходимом для выполнения работы.
4. Система допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости, отклонения формы и взаимного расположения поверхностей.
5. Основы метрологии в объеме, необходимом для выполнения работы.
6. Устройства, правила использования и органы управления внутришлифовальных, бесцентровошлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станков.
7. Устройства и правила применения приспособлений, применяемых на внутришлифовальных, бесцентрово-шлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станках для базирования и закрепления заготовок.

1. Қарапайым тегістеуіште сынақ бөлігін жасау үшін бастапқы деректерді талдау.
2. Қарапайым тегістеу машинасында сынақ бөлігін жасау.
3. Реттелген қарапайым тегістеуіште жасалған бөлікті бақылау.
4. Бақылау нәтижелері бойынша қарапайым тегістеу машинасын баптау.
5. Жолға қойылған қарапайым тегістеу станогында дайындалған сынақ бөлігін техникалық бақылау бөлімінің бақылаушысына және (немесе) учаске шеберіне ұсыну.
6. Қарапайым тегістеу станогында бөлшектер партиясын дайындаудың технологиялық операциясын орындайтын жұмысшыға нұсқау беру.
7. Қарапайым тегістеу машиналарында жасалған бөлшектерге техникалық құжаттаманы оқып, қолданыңыз.
8. Дөңгелек тегістеу және тегістеу машиналарын басқарыңыз.
9. 8-10 квалитет және Ra 1,25-0,32 параметрі бойынша күрделі бөлшектерді тегістеу және жетілдіру үшін орталықсыз тегістеу, дөңгелек тегістеу, жалпақ тегістеу станоктарын баптау.
10. Технологиялық реттілікті орнату
11. Бөлшектерді әмбебап және арнайы құрылғыларда және екі жазықтықта салыстыра отырып, станоктың үстеліне орнату.
12. Тегістеу дөңгелектерінің тозуын өңделетін беттің сыртқы түрі мен тазалығы бойынша анықтау.
13. Станоктарды жөндеуге қатысу.
14. Бөлшектердің өлшемдерінің дәлдігін бақылау.
15. Бөлшектердің беттерінің кедір-бұдырлығын бақылау.
16. Қарапайым тегістеу машиналарында дайындамаларды өңдеу кезінде кесу режимінің параметрлерін таңдаңыз.
17. Қарапайым тегістеу машиналарында дайындамаларды өңдеу кезінде sots қолданыңыз.
18. Бөлшектің бетінің өлшемдері мен кедір-бұдырлығын бақылау нәтижелері бойынша дөңгелек тегістеу және тегістеу машиналарын баптауды орындаңыз.
19. Еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес жұмыс орнының жай-күйін сақтау.
20. Қарапайым тегістеу машинасы мен тегістеуіштің жұмыс орнында жұмыс істеу және қызмет көрсету кезінде жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолданыңыз.
Білімдер:
1. Қызметтік міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде ұйымда пайдаланылатын технологиялық құжаттаманың түрлері мен мазмұны.
2. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде машина жасау сызбасының негіздері.
3. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемде техникалық құжаттаманы оқу ережелері.
4. Төзімділік және қону жүйесі, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері, пішіннің ауытқуы және беттердің өзара орналасуы.
5. Жұмысты орындау үшін қажетті көлемдегі метрология негіздері.
6. Дөңгелек тегістеу және тегіс тегістеу станоктарының құрылғылары, пайдалану ережелері және басқару элементтері.
7. Дайындамаларды орналастыру және бекіту үшін дөңгелек тегістеу және жалпақ тегістеу станоктарында қолданылатын құрылғыларды қолдану ережелері мен ережелері.

8. Методы и средства активного контроля, применяемые на внутришлифовальных, бесцентровошлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станках.
9. Способы установки заготовок на внутришлифовальных, бесцентрово-шлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станках.
10. Основы теории резания в объеме, необходимом для выполнения работ.
11. Типовые режимы резания при обработке заготовок на сложных (5 разряд) и особо-сложных (6 разряд) шлифовальных станках
12. Назначение и правила применения СОТС при обработке заготовок на сложных (5 разряд) и особо-сложного (6 разряд) шлифовальных станках.
13. Приемы изготовления пробной детали на внутришлифовальных, бесцентрово-шлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станках.
14. Виды брака при изготовлении деталей на сложных (5 разряд) и особо-сложного (6 разряд) шлифовальных станках и способы его предупреждения и устранения.
15. Устройство и правила применения контрольно-измерительных инструментов и приборов для контроля деталей.
16. Методы и приборы контроля шероховатости поверхностей деталей.
17. Правила и приемы подналадки внутришлифовальных, бесцентрово-шлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станков по результатам обработки пробной детали.
18. Правила и приемы подналадки внутришлифовальных, бесцентрово-шлифовальных, хонинговальных и суперфинишных станков по результатам обработки пробной детали.
19. Требования охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
20. Виды и правила применения средств индивидуальной и коллективной защиты
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность, Умение работать в команде, Аккуратность, Выносливость и усердие, Внимательность, Техническое мышление, Способность к концентрации и распределению внимания, умение распоряжаться ресурсами (оборудование, инструменты, материалы)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
1) ГОСТ 17420-72. Единая система технологической подготовки производства. Операции механической обработки резанием. Термины и определения;
2) ГОСТ 31556-2012. Межгосударственный стандарт. Фрезы дорожные холодные самоходные Общие технические условия;
3) ГОСТ 25761-83. Виды обработки резанием. Термины и определения общих понятий;
4) ГОСТ 26645-85. Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку;
5) ГОСТ 16163-90. Столы поворотные делительные координатно-расточных и координатно-шлифовальных станков. Основные размеры. Нормы точности.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Наладчик оборудования
4
Техник-механик
4
Супервайзер (бригадир)
5
Мастер участка/ Мастер цеха
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

8. Дөңгелек тегістеу және жалпақ тегістеу станоктарында қолданылатын белсенді бақылау әдістері мен құралдары.
9. Дайындамаларды дөңгелек тегістеу және тегіс тегістеу станоктарына орнату әдістері.
10. Көлемде кесу теориясының негіздері,
11. Дайындамаларды қарапайым тегістеу машиналарында өңдеу кезінде кесудің типтік режимдері.
12. Дайындамаларды қарапайым тегістеу станоктарында өңдеу кезінде СОТС қолдану мақсаты мен ережелері.
13. Дөңгелек тегістеу және жалпақ тегістеу станоктарында сынақ бөлігін дайындау әдістері.
14. Қарапайым тегістеу станоктарында бөлшектерді дайындау кезіндегі ақау түрлері және оның алдын алу және жою тәсілдері.
15. Бөлшектерді бақылауға арналған бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы мен қолдану ережесі.
16. Бөлшектердің беттерінің кедір-бұдырлығын бақылау әдістері мен құралдары.
17. Сынақ бөлігін өңдеу нәтижелері бойынша дөңгелек тегістеу және тегіс тегістеу станоктарын баптау ережелері мен әдістері.
18. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
19. Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарын қолдану түрлері мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік, Командада жұмыс істей білу, Дәлдік, Төзімділік пен еңбексүйгіштік, Зейін, Техникалық ойлау, Зейінді шоғырландыру және бөлу қабілеті, Ресурстарды (жабдықтарды, құралдарды, материалдарды) басқара білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1) МЕМСТ 17420-72. Өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі. Кесу арқылы механикалық өңдеу операциялары. Терминдер мен анықтамалар;
2) МЕМСТ 31556-2012. Мемлекетаралық стандарт. Маршрутизаторлар суық өздігінен жүретін жалпы техникалық шарттар;
3) МЕМСТ 25761-83. Кесу арқылы өңдеу түрлері. Жалпы ұғымдардың терминдері мен анықтамалары;
4) МЕМСТ 26645-85. Металдар мен қорытпалардан құймалар. Өлшемдерге, массаға төзімділік және механикалық өңдеуге рұқсаттар;
5) МЕМСТ 16163-90. Координаталық-бұрғылау және координаталық-тегістеу станоктарының айналмалы бөлгіш үстелдері. Негізгі өлшемдері. Дәлдік нормалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Ажарлағыш станоктарды баптаушы
4
Инженер-механик
4
Бас инженер
5
Учаске мастері
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері