Об утверждении Типового положения об уполномоченном лице (подразделении) по взаимодействию со средствами массовой информации
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 387-НҚ
В соответствии с пунктом 2 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Типовое положение об уполномоченном лице (подразделении) по взаимодействию со средствами массовой информации.
2. Департаменту государственной политики в области средств массовой информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в электронной форме в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр А. Балаева
Утверждено
приказом Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
Типовое положение об уполномоченном лице (подразделении) по взаимодействию со средствами массовой информации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет цели, задачи, функции, права и обязанности уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации центральных государственных и местных исполнительных органов, ведомств, а также государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан (за исключением Службы государственной охраны Республики Казахстан).
2. Должность уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации создается в пределах лимитов штатной численности, утвержденных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченное подразделение либо выделяемая штатная должность уполномоченного лица по взаимодействию со средствами массовой информации не подлежит ликвидации, либо исключению из штатной должности государственного органа, кроме случаев его реорганизации или ликвидации.
Часть вторая настоящего пункта распространяется только на центральные аппараты центральных государственных органов и аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы.

Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 29 тамыздағы № 387-НҚ бұйрығы
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 39-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік саясат департаменті:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына электрондық нысанда қазақ және орыс тілдерінде жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Балаева
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің бұйрығымен
бекітілген
Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) туралы үлгілік ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, ведомстволардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметін қоспағанда) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) мақсаттарын, міндеттерін, функцияларын, құқықтары мен міндеттерін айқындайды.
2. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) лауазымы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітілген штат саны лимиттерінің шегінде құрылады.
Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті бөлімше не бөлінетін штаттық лауазымы оны қайта ұйымдастыру немесе жою жағдайларынан басқа, жоюға не мемлекеттік органның штаттық лауазымынан алып тастауға жатпайды.
Осы тармақтың екінші бөлігі тек орталық мемлекеттік органдардың орталық аппаратарына және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері аппараттарына қолданылады.

3. Уполномоченное лицо (подразделение) по взаимодействию со средствами массовой информации осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О масс-медиа", а также настоящим Положением.
4. Уполномоченное лицо (подразделение) по взаимодействию со средствами массовой информации подчиняется непосредственно первому руководителю государственного органа (за исключением специальных государственных органов).
5. Организационное и материально-техническое обеспечение деятельности уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Цели, задачи, функции, права и обязанности уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации
6. Целью уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации является своевременное и качественное распространение информации по вопросам, относящимся к компетенции государственных органов.
7. Задачами уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации являются:
1) поддержание положительного имиджа государственного органа;
2) обеспечение эффективного взаимодействия между подразделениями государственного органа для формирования единой информационной политики в государственном органе.
8. Уполномоченное лицо (подразделение) по взаимодействию со средствами массовой информации осуществляет следующие функции:
1) предоставление пользователям достоверной и необходимой информации по вопросам, относящимся к компетенции государственного органа, а также его деятельности;
2) содействие в подготовке интервью, комментариев, публикаций в средствах массовой информации;
3) проведение временной или постоянной аккредитации журналистов и других представителей средств массовой информации, а также оказание им содействия для наиболее полного и широкого распространения информации по вопросам, относящимся к компетенции государственного органа, а также его деятельности;
4) организация пресс-конференций, брифингов, интервью и встреч должностных лиц с представителями средств массовой информации;
5) разработка и внесение предложений по вопросам технического обеспечения деятельности интернет-ресурса, его комплексной реконструкции, совершенствования дизайна, модернизации и внедрения новых технологий;
6) подготовка ответов на поступающие запросы пользователей информации в сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан";

3. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) тікелей мемлекеттік органның бірінші басшысына (арнайы мемлекеттік органдардарды қоспағанда) бағынады.
5. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) қызметін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) мақсаттары, функциялары, құқықтары мен міндеттері
6. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) мақсаты мемлекеттік органдардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша ақпаратты уақтылы және сапалы тарату болып табылады.
7. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) міндеттері:
1) мемлекеттік органның оң имиджін ұстап тұру;
2) мемлекеттік органда бірыңғай ақпараттық саясатты қалыптастыру үшін мемлекеттік органның бөлімшелері арасында тиімді өзара іс-қимыл жасасуды қамтамасыз ету болып табылады.
8. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше) мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) пайдаланушыларға мемлекеттік органның құзыретіне, сондай-ақ оның қызметіне жататын мәселелер бойынша анық және қажетті ақпарат беру;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында сұхбаттар, комментарийлер, жарияланымдар әзірлеуге жәрдемдесу;
3) журналистерді және бұқаралық ақпарат құралдарының басқа да өкілдерін уақытша немесе тұрақты аккредиттеуден өткізу, сондай-ақ оларға мемлекеттік органның құзыретіне, сондай-ақ оның қызметіне жататын мәселелер бойынша ақпаратты неғұрлым толық және кеңінен тарату үшін оларға жәрдемдесу;
4) лауазымды адамдардың бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерімен баспасөз конференцияларын, брифингтерін, сұхбаттары мен кездесулерін ұйымдастыру;
5) интернет-ресурстың қызметін техникалық қамтамасыз ету, оны кешенді реконструкциялау, дизайнын жетілдіру, жаңғырту және жаңа технологияларды енгізу мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мерзімдерде ақпаратты пайдаланушылардың келіп түскен сұрауларына жауаптар дайындау;

7) размещение информации на интернет-ресурсе государственного органа и (или) его первого руководителя;
8) иные функции, способствующие максимальному раскрытию информации по вопросам, относящимся к компетенции государственного органа, а также его деятельности, за исключением информации, запрещенной или иным образом ограниченной к распространению законами Республики Казахстан или вступившими в законную силу судебными актами.
9. Уполномоченное лицо (подразделение) по взаимодействию со средствами массовой информации:
1) взаимодействует с уполномоченным органом в области масс-медиа согласно правилам взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом в области масс-медиа;
2) своевременно отвечает на поступающие запросы пользователей информации;
3) своевременно актуализирует информацию на интернет-ресурсе государственного органа и (или) его первого руководителя;
4) при обнаружении в медиапространстве информации, способной вызвать негативную реакцию у общества, своевременно ставит в известность первого руководителя государственного органа;
5) запрашивает информацию, необходимую для ответов на поступающие запросы пользователей и для размещения информации на интернет-ресурсе государственного органа и (или) его первого руководителя.
6) получает консультационные услуги у уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации уполномоченного органа в области масс-медиа
7) проходит курсы повышения квалификации в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;

7) мемлекеттік органның және (немесе) оның бірінші басшысының интернет-ресурсында ақпарат орналастыру;
8) таратылуына Қазақстан Республикасының заңдарында немесе заңды күшіне енген сот актілерінде тыйым салынған немесе өзге де түрде шектеу қойылған ақпаратты қоспағанда, мемлекеттік органның құзыретіне, сондай-ақ оның қызметіне жататын мәселелер бойынша ақпаратты барынша ашуға ықпал ететін өзге де функциялар.
10. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлға (бөлімше):
1) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) масс-медиа саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау қағидаларына сәйкес масс-медиа саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасайды;
2) ақпаратты пайдаланушылардан келіп түскен сұрау салуларға уақтылы жауап береді;
3) мемлекеттік органның және (немесе) оның бірінші басшысының интернет-ресурсында ақпаратты уақтылы жаңартады;
4) медиа кеңістікте қоғамның теріс реакциясын тудыруға қабілетті ақпарат анықталған кезде мемлекеттік органның бірінші басшысын уақтылы хабардар етеді;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де талаптарды сақтайды.
6) пайдаланушылардан келіп түскен сұрау салуларға жауап беру және мемлекеттік органның және (немесе) оның бірінші басшысының интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру үшін қажетті ақпаратты сұратады;
7) масс-медиа саласындағы уәкілетті органның бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғасынан (бөлімшеден) консультациялық көрсетілетін қызметтерді алады;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен біліктілікті арттыру курстарын өтеді.