Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Бухар-Жыраускому району на 2024-2028 годы
Решение Бухар-Жырауского районного маслихата Карагандинской области от 26 июня 2024 года № 8
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Бухар-Жыраускому району на 2024 – 2028 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата А. Әли
Приложение к решению
Бухар-Жырауского
районного маслихата
от 26 июня 2024 года №8
План по управлению пастбищами и их использованию по Бухар -Жыраускому району на 2024 - 2028 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Бухар- Жыраускому району на 2024-2028 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", "О пастбищах", приказом заместителя Премьер Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План по управлению пастбищами и их использованию принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План разработан с учетом:
данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра;
cведений геоботанического обследования пастбищ; cведений о ветеринарно-санитарных объектах; сведений о скотомогильниках (биометрических ямах);
сведений об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев;
данных о количества гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
данных об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территориях;
рекомендуемых схем пастбищеоборотов.
Бухар-Жырауский район расположен в северной части Карагандинской области. Район граничит с Осакаровским, Шетским, Абайским и Каркаралинским районами Карагандинской области, а также с Баянаульским районом Павлодарской области на севере.
Район расположен в зоне умеренно-жарких, резко–засушливых степей. Климат резко-континентальный. Территория района находится в зоне рискованного земледелия. Согласно карте природного районирования Бухар-Жырауский район расположен в степной зоне умеренно-сухой степи. Преобладающие почвы - каштановые, темно-каштановые.

Бұқар жырау ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Бұқар жырау аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 маусымдағы № 8 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" заңдарына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бұқар жырау ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы А. Әли
Бұқар жырау аудандық мәслихатының
2024 жылғы 265 маусымдағы № 8
шешіміне қосымша
Бұқар жырау ауданы бойынша 2024 - 2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Бұқар жырау ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Зандарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының - Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының сәйкестендіру деректері базасынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
жайылым айналымдарының ұсынылған схемаларын ескере отырып әзірленді.
Бұқар жырау ауданы Қарағанды облысының солтүстік бөлігінде орналасқан. Аудан Қарағанды облысының Осакаров, Шет, Абай және Қарқаралы аудандарымен, сондай-ақ солтүстігінде Павлодар облысының Баянауыл ауданымен шектеседі.
Аудан ыстығы орташа, құрғақ дала аймағында орналасқан. Климаты күрт континенталды. Аудан аумағы қауіпті егіншілік аймағында орналасқан. Табиғи аймақтарға бөлу картасына сәйкес Бұқар жырау ауданы қоңыржай құрғақ дала аймағында орналасқан. Топырақтары – қоңыр, қара қоңыр.

В районе согласно административному делению числится 3 поселка, 62 сельских населенных пункта, расположенных в 26 сельских округах, (приложение 1).
Площадь земель населенных пунктов составляет 372 063 га, в том числе пастбищ – 305 865га (приложение 2).
Из земель сельских населенных пунктов для ведения крестьянских хозяйств предоставлено 5724 га пастбищ.
Сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов Бухар-Жырауского района на 01 января 2024 года (приложение 3).
Поголовье сельскохозяйственных животных сформированы в гурты, отары и табуны. По району организовано 116 гуртов КРС, 53 отары МРС и 55 табунов лошадей. Данные о количестве гуртов, отар, табунов сформированных по видам сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов (приложение 4).
Согласно материалам геоботанического обследования преобладающий тип пастбищных угодий – тырсово-типчаково-кустарниковые с полынниками. Качество травостоя среднее. Пастбища являются весенне- летне-осенними пастбищами для всех видов скота. В зависимости от преобладающего типа пастбищ определена норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных (Приложение к приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332) и произведен расчет потребности в пастбищных угодьях:
1 голова КРС - 12,5 га;
1 голова МРС – 2,5 га;
1 голова лошади – 15,0 га.
На естественных пастбищах предусматривается организация трехпольного пастбищеоборота со сроками стравливания с 15 апреля по 15 октября. Схема с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов пастбищ (приложение 5).
Водопойные пункты размещают с учетом видов и групп выпасного поголовью животных, сезонности их использования участков, рельефа местности. Лучшими источниками пастбищного водоснабжения являются реки, озера и пруды с проточной водой.
Приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" утверждена среднесуточная норма потребления воды по видам сельскохозяйственных животных:
для крупного рогатого скота и лошадей 45-60 литров; для молодняка в возрасте 1-2 года 25-35 литров;
для молодняка младше одного года 10-15 литров; для овец и коз 3-5 литров;
для ягнят 1-2 литра.
Допустимое расстояние от пастбища до водопоя для коров – 1,5 км, для телят - 1 км, для молодняка крупного рогатого скота – 2,5 км, для овец и коз – до 5 км, для лошадей и верблюдов до - 6-7 км.
Пастбищные земли Бухар-Жырауского района полностью обеспечены водой (приложение 6).
Сведения о ветеринарно-санитарных объектах на территории Бухар- Жырауского района (приложениу 7).
Скотопрогоны. Для передвижения сельскохозяйственных животных запроектированы скотопрогоны. Общая площадь под скотопрогонами 5 га. Скотопрогоны предусматриваются для предупреждения вытаптывания травостоя естественных трав и посевов сельскохозяйственных культур. Сведений о наличии сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных не имеется.

Ауданда әкімшілік бөлініске сәйкес 3 кент, 26 ауылдық округте орналасқан 62 ауылдық елді мекен бар (1-қосымша).
Елді мекендердің жер көлемі 372 063 га құрайды, оның ішінде жайылымдар - 305 865 га (2-қосымша).
Ауылдық елді мекендердің жерлерінен шаруа қожалықтарын жүргізу үшін 5724 га жайылым берілді.
2024 жылғы 01 қаңтардағы Бұқар жырау ауданының ауылдық округтері бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер (3- қосымша).
Ауыл шаруашылығы жануарларының саны отарлар және табындар тобына бөлінді. Аудан бойынша 116 ірі қара мал, 53 ұсақ мал және 55 жылқы табыны ұйымдастырылды. Ауылдық округтер бөлінісінде ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған отарлардың, табындардың саны туралы деректер (4-қосымша).
Геоботаникалық зерттеу материалдарына сәйкес жайылымдық алқаптардың басым түрі қылқанбозды - бетегелі - бұталылар, жусандар. Шөптің сапасы орташа. Жайылымдар-малдың барлық түрлері үшін көктемгі-жазғы- күзгі жайылымдар болып табылады. Жайылымдардың басым түріне қарай ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына арналған жайылым алаңының нормасы айқындалды (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына қосымша) және жайылымдық жерлерге қажеттілікті есептеу жүргізілді:
1 ІҚМ басы - 12,5 га;
1 ҰҚМ басы - 2,5 га;
1 жылқы басы - 15,0 га.
Табиғи жайылымдарды улау 15 сәуірден 15 қазанға дейінгі мерзіммен үш өрісті жайылым айналымын ұйымдастыру көзделеді. Жайылымдардың ұсынылатын жайылым ауыспалы сызбаларын көрсететін схема (5-қосымша).
Суару пункттері мал басымен жайылатын жануарлардың түрлері мен топтарын, олардың учаскелерді пайдалану маусымдылығын, жер бедерін ескере отырып орналастырылады. Жайылымдық сумен жабдықтаудың ең жақсы көздері-өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығымен ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша суды тұтынудың орташа тәуліктік нормасы бекітілді:
ірі қара мал мен жылқы үшін 45-60 литр;
1-2 жас аралығындағы төлдер үшін 25-35 литр; бір жасқа дейінгі төлдер үшін 10-15 литр; қойлар мен жылқылар үшін ешкілерге 3-5 литр; қозылар үшін 1-2 литр.
Жайылымнан сиырларға арналған суару шұңқырына дейінгі рұқсат етілген қашықтық - 1,5 км, бұзаулар үшін-1 км, жас ірі қара мал үшін - 2,5 км, қойлар мен ешкілер үшін - 5 км, жылқылар мен түйелер үшін-6-7 км.
Бұқар жырау ауданының жайылымдық жерлері толығымен сумен қамтамасыз етілген (6-қосымшада).
Бұқар жырау ауданы аумағының ветеринариялық-санитариялық объектілері туралы мәліметтер (7-қосымша).
Мал айдау. Ауыл шаруашылығы жануарларының қозғалысы үшін мал айдау жобаланған. Мал айдаудың жалпы ауданы 5 га. Мал айдау табиғи шөптер мен ауыл шаруашылығы дақылдарының егістігін таптаудың алдын алу үшін көзделеді. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттардың болуы туралы мәліметтер жоқ.

По Плану для выпаса сельскохозяйственных животных требуется 765 843 га пастбищ. Выделено для выпаса - 316 975 га пастбищ, в том числе 16 834 га пастбищ на отгонных земельных участках (приложение 8).
Для увеличения процента обеспеченности пастбищными угодьями в сельских округах часть поголовья сельскохозяйственных животных закреплены на отгонных земельных участках из земель сельских округов, а также согласно заключенным меморандумов с крестьянскими хозяйствами. Закрепление поголовья животных на отгонных земельных участках согласовано с акимами сельских округов.
Процент обеспеченности сельскохозяйственных животных пастбищами по району составляет 41%. Для восполнения недостающих пастбищных угодий необходимо 448 868 га. Процент обеспеченности пастбищными угодьями в разрезе сельских округов (приложении 8).
Сложившуюся потребность пастбищных угодий, необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения путем заключения меморандума согласно пункту 1, статьи 12 Закона "О пастбищах" на землях, неиспользуюмых крестьянскими хозяйствами округа, которыми можно восполнить недостающую площадь, необходимую для выпаса сельскохозяйственных животных населения, или путем изъятия неиспользуемых или не нерационально используемых пастбищных угодий согласно пункту 3 статьи 14 Закона.
Остальные недостающие пастбищные угодья для выпаса сельскохозяйственных животных населения необходимо восполнить согласно статьи 15 Закона "О пастбищах" путем перевода пастбищных земель из земель запаса района в земли населенного пункта, а также путем обновления многолетних трав и восстановления деградированных пастбищ.
План содержит:
1) схемы расположения пастбищ на территории административно- территориальной единицы (приложения 9, 16, 23, 27, 34, 38, 42, 52, 56, 60, 64, 68, 78, 82, 86, 90, 94, 98, 102, 112, 125, 132, 136, 140, 144, 148, 152, 166, 173, 177, 181, 185, 189, 193, 197, 201, 205, 209, 213, 217, 227, 231, 235, 242, 246, 256, 260,264, 268, 275, 282, 289, 293, 297, 301, 308, 312, 316, 321, 325, 329, 333, 334, 344, 348, 352);
2) схемы пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ (приложения 10, 17, 24, 28, 35, 39, 43, 53, 57, 61, 65, 69, 79, 83, 87, 91, 95, 99, 103, 113, 126, 133, 137, 141, 145, 149, 153, 157, 167, 174, 178, 182, 186, 190, 194, 198, 202, 206, 210, 214, 218, 228, 232, 236, 243, 247, 257, 261, 265, 269, 276, 283, 290, 294, 298, 302, 309, 313, 317, 322, 326, 330, 335, 336, 345, 349, 353);

Жоспар бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 765 843 га жайылым қажет. Мал жаюға - 316 975 га жайылым, оның ішінде шалғайдағы жер учаскелеріндегі 16 834 га жайылым бөлінді (8-қосымша).
Ауылдық округтердегі жайылымдық жерлермен қамтамасыз етілу пайызын ұлғайту үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының бір бөлігі ауылдық округтер жерлерінен шалғайдағы жер учаскелерінде, сондай-ақ жасалған шаруа қожалықтарымен меморандумдарға сәйкес бекітілді. Шалғайдағы жер учаскелерінде мал басын бекіту ауылдық округ әкімдерімен келісілді.
Аудан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жайылыммен қамтамасыз ету пайызы 41% құрайды. Жетіспейтін жайылымдық жерлерді толтыру үшін 448 868 га қажет, ауылдық округтер бөлінісінде жайылымдық жерлермен қамтамасыз етілу пайызы (8-қосымша).
Жайылымдық алқаптардың қалыптасқан қажеттілігі халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен "Жайылымдар туралы" Заңның 12- бабының 1-тармағына сәйкес меморандум жасасу жолымен, округтің шаруа қожалықтары пайдаланбайтын, халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қажетті жетіспейтін алаңды толтыруға болатын жерлерде немесе пайдаланылмайтын немесе ұтымсыз пайдаланылмайтын жайылымдық алқаптарды алып қою жолымен толтырылуы Заңның 14-бабының 3-бөлігіне сәйкес.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қалған жетіспейтін жайылымдық жерлерді "Жайылымдар туралы" Заңның 15-бабына сәйкес жайылымдық жерлерді аудан қорындағы жерлерден елді мекеннің жерлеріне ауыстыру арқылы, сондай-ақ көпжылдық шөптерді жаңарту және тозған жайылымдарды қалпына келтіру жолымен толтыру қажет.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемалар (9, 16, 23, 27, 34, 38, 42, 52, 56, 60, 64, 68, 78, 82, 86, 90, 94, 98, 102, 112, 125, 132, 136, 140, 144, 148, 152, 166, 173, 177, 181, 185, 189, 193, 197, 201, 205, 209, 213, 217, 227, 231, 235, 242, 246, 256, 260,264, 268, 275, 282, 289, 293, 297, 301, 308, 312, 316, 321, 325, 329, 333, 334, 344, 348, 352 қосымшылар);
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар схемалары (10, 17, 24, 28, 35, 39, 43, 53, 57, 61, 65, 69, 79, 83, 86, 91, 95, 99, 103, 113, 126, 133, 137, 141, 145, 149, 153, 157, 167, 174, 178, 182, 186, 190, 194, 198, 202, 206, 210, 214, 218, 228, 232, 236, 243, 247, 257, 261, 265, 269, 276, 283, 290, 294, 298, 302, 309, 313, 317, 322, 326, 330, 335, 336, 345, 349, 353 қосымшылар);

3) рекомендуемую схему пастбищеоборотов;
4) схемы c обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям) (приложения 11, 14, 18, 21, 25, 29, 32, 36, 40, 44, 47, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 73, 76, 80, 84, 88, 92, 96, 100, 104, 107, 110, 114, 117, 120, 123, 127, 130, 134, 138, 142, 146, 150, 154, 158, 161, 164, 168, 171, 175, 179, 183, 187, 191, 195, 199, 203, 207, 211, 215, 219, 222, 225, 229, 233, 237, 240, 244, 248, 251, 254, 258, 262, 266, 270, 273, 277, 280, 284, 287, 291, 295, 299, 303, 306, 310, 314, 318, 323, 327, 331, 337, 338, 342, 346, 350, 354);
5) схемы с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям (приложения 13, 20, 31, 46, 49, 72, 106, 116, 119, 129, 156, 160, 163, 170, 221, 224, 272, 279, 286, 305, 320, 341);
6) схемы доступа к водоисточникам (озерам,рекам, прудам, копаням, оросительны или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложения 12, 15, 19, 22, 26, 30, 33, 37, 41, 45, 48, 51, 55, 59, 63, 67, 71, 74, 77, 81, 85, 89, 93, 97, 101, 105, 108, 111, 115, 118, 121, 124, 128, 131, 135, 139, 143, 147, 151, 155, 159, 162, 165, 169, 172, 176, 180, 184, 188, 192, 196, 200, 204, 208, 212, 216, 220, 223, 226, 230, 234, 238, 241, 245, 249, 252, 255, 259, 263, 267, 271, 274, 278, 281, 285, 288, 292, 296, 300, 304, 307, 311, 315, 319, 324, 328, 332, 339, 340, 343, 347, 351, 355);
7) схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, (приложения 75, 109, 122, 239, 250, 253).
Пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, не имеется по причине отсутствия свободных земельных участков, согласно данных публичной кадастровой карте.
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ не производилось.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 года
Административно-территориальное деление Бухар-Жырауского района
№ п/п
Наименование административно-территориальной единицы
1
поселок Ботакара
поселок Ботакара
2
поселок Кушокы
поселок Кушокы
3
поселок Габидена Мустафина
поселок Габидена Мустафина
4
Акбельский сельский округ
село Акбел село Курама село Алабас
5
Административное подчинение селу Акоре
село Акоре
6
Актобинский сельский округ
село Актобе село Интумак
7
сельский округ Баймырза
село Баймырза село Астаховка
8
Белагашский сельский округ
село Белагаш
село Аюлы
9
Административное подчинение селу Ботакара
село Ботакара
10
Бухар-Жырауский сельский округ
село Бухар-Жырау
село Семизбуга село Шалкар
11
Гагаринский сельский округ
село Гагаринское село Садовое
12
Доскейский сельский округ
село Доскей село Трудовое
13
Административное подчинение селу Жанаталап
село Жанаталап
14
Каражарский сельский округ
село Каражар село Волковское село
Геологическое село Асыл
15
Административное подчиение селу Каракудук
село Каракудук
16
Кокпектинский сельский округ
село Кокпекты село Байкадам село Сарытобе
17
сельский округ Керней
село Керней
село Акжар село Алгабас
18
Кызылкаинский сельский округ
село Кызылкайын село Тасаул
село Саратовка
19
Новоузенский сельский округ
село Новоузенка село Стан
село Севан
20
Петровский сельский округ
село Петровка
село Жанакала село Жастилек
21
Ростовский сельский округ
село Ростовка
село Красная Нива село Кызылжар
22
Самаркандский сельский округ
село Самарканд село Тегизжол село Чкалово
23
Административное подчинение селу Суыксу
село Суыксу
24
Тогызкудукский сельский округ
село Тогызкудук село Тасшокы
25
сельский округ Тузды
село Тузды
село Первое Мая село Старая Тузда
26
Умуткерский сельский округ
село Умуткер село Тортколь село Ульга
27
Уштобинский сельский округ
село Уштобе село Атамекен село Курылус село Сарыарка
28
Центральный сельский округ
село Центральное
село Андренниковка
29
Шешенкаринский сельский округ
село Шешенкара станция Ащысу
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 года
Площадь пастбищ в административно-территориальных единицах Бухар-Жырауского района
№ п/п
Административно-территориальные единицы
Площадь населенных пунктов, га
в том числе пастбищ,га
1
поселок Ботакара

3) жайылым айналымдарының ұсынылатын схемасы;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемалар (11, 14, 18, 21, 25, 29, 32, 36, 40, 44, 47, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 73, 76, 80, 84, 88, 92, 96, 100, 104, 107, 110, 114, 117, 120, 123, 127, 130, 134, 138, 142, 146, 150, 154, 158, 161, 164, 168, 171, 175, 179, 183, 187, 191, 195, 199, 203, 207, 211, 215, 219, 222, 225, 229, 233, 237, 240, 244, 248, 251, 254, 258, 262, 266, 270, 273, 277, 280, 284, 287, 291, 295, 299, 303, 306, 310, 314, 318, 323, 327, 331, 337, 338, 342, 346, 350, 354 қосымшылар);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схемалар (13, 20, 31, 46, 49, 72, 106, 116, 119, 129, 156, 160, 163, 170, 221, 224, 272, 279, 286, 305, 320, 341 қосымшылар);
6) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемалар (12, 15, 19, 22, 26, 30, 33, 37, 41, 45, 48, 51, 55, 59, 63, 67, 71, 74, 77, 81, 85, 89, 93, 97, 101, 105, 108, 111, 115, 118, 121, 124, 128, 131, 135, 139, 143, 147, 151, 155, 159, 162, 165, 169, 172, 176, 180, 184, 188, 192, 196, 200, 204, 208, 212, 216, 220, 223, 226, 230, 234, 238, 241, 245, 249, 252, 255, 259, 263, 267, 271, 274, 278, 281, 285, 288, 292, 296, 300, 304, 307, 311, 315, 319, 324, 328, 332, 339, 340, 343, 347, 351, 355 қосымшылар);
7) ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемалар (75, 109, 122, 239, 250, 253 қосымшылар). Қоғамдық кадастрлық картаға сәйкес бос жер телімдерінің болмауына байланысты тұрғындардың өз ауласында ауылшаруашылық малдарын жаюға қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында резервтеуге жататын жайылымдар жоқ.
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) жүргізілген жоқ.
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
1– қосымша
Бұқар жырау ауданының әкімшілік-аумақтық бөлінісі
№ р/с
Әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы
1
Ботақара кенті
Ботақара кенті
2
Қушоқы кенті
Қушоқы кенті
3
Ғабиден Мұстафин кенті
Ғабиден Мұстафин кенті
4
Ақбел ауылдық округі
Ақбел ауылы
Құрама ауылы Алабас ауылы
5
Ақөре ауылының әкімшілік бағыныстылығы
Ақөре ауылы
6
Ақтөбе ауылдық округі
Ақтөбе ауылы Ынтымақ ауылы
7
Баймырза ауылдық округі
Баймырза ауылы Астаховка ауылы
8
Белағаш ауылдық округі
Белағаш ауылы Аюлы ауылы
9
Ботақара ауылының әкімшілік бағыныстылығы
Ботақара ауылы
10
Бұқар жырау ауылдық округі
Бұқар жырау ауылы Семізбұғы ауылы Шалқар ауылы
11
Гагарин ауылдық округі
Гагаринское ауылы Садовое ауылы
12
Доскей ауылдық округі
Доскей ауылы Трудовое ауылы
13
Жаңаталап ауылының әкімшілік бағыныстылығы
Жаңаталап ауылы
14
Қаражар ауылдық округі
Қаражар ауылы Волковское ауылы Геологическое ауылы
Асыл ауылы
15
Қарақұдық ауылының әкімшілік бағыныстылығы
Қарақұдық ауылы
16
Көкпекті ауылдық округі
Көкпекті ауылы
Байқадам ауылы Сарытөбе ауылы
17
Керней ауылдық округі
Керней ауылы Ақжар ауылы Алғабас ауылы
18
Қызылқайын ауылдық округі
Қызылқайын ауылы Тасуыл ауылы Саратовка ауылы
19
Жаңаөзен ауылдық округі
Жаңаөзен ауылы Стан ауылы
Севан ауылы
20
Петровка ауылдық округі
Петровка ауылы Жаңақала ауылы Жастілек ауылы
21
Ростов ауылдық округі
Ростовка ауылы Красная Нива ауылы Қызылжар ауылы
22
Самарқанд ауылдық округі
Самарқанд ауылы Тегісжол ауылы Чкалово ауылы
23
Суықсу ауылының әкімшілік бағыныстылығы
Сүықсу ауылы
24
Тоғызқұдық ауылдық округі
Тоғызкұдық ауылы Тасшоқы ауылы
25
Тұзды ауылдық округі
Тұзды ауылы Первое Мая ауылы Старая Тузда ауылы
26
Үміткер ауылдық округі
Үміткер ауылы
Төрткөл ауылы Үлгі ауылы
27
Үштөбе ауылдық округі
Үштөбе ауылы Атамекен ауылы Құрылыс ауылы Сарыарка ауылы
28
Центральный ауылдық округі
Центральное ауылы Андренников ауылы
29
Шешенқара ауылдық округі
Шешенқара ауылы Ащысу станциясы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2– қосымша
Бұқар жырау ауданы әкімшілік-аумақтық бірліктердегі жайылымдық алқаптары
№ р/с
Әкімшілік-аумақтық бірліктер
елді мекендер- дің аланы
оның ішінде жайылымдар, га
1
Ботақара кенті

25 424
25 080
24 478
98
итого по району
305 865
765 843
316 975
41
• 316 975га = 305 865-5 724+16 834, где:
305 865 га – пастбища в сельских населенных пунктах;
5 724 га – пастбища населенных пунктов, предоставленные для ведения крестьянских хозяйств
16 834 га - пастбища отгонных земельных участков
Для выпаса сельскохозяйственных животных, числящихся, на личном подворье у населения не хватает 448 863 га пастбищ.
Приложение 9
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема расположения пастбищ на территории поселка Ботакара Бухар-Жырауского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,в том числе общественных пастбищ, поселка Ботакара Бухар-Жырауского района
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), по поселку Ботакара Бухар-Жырауского района
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам в границах поселка Ботакара Бухар-Жырауского района
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема с обозначением пастбищ, которые могут быть представлены в землепользование пастбищепользователям поселка Ботакара Бухар-Жырауского района (чересполосный земельный участок)
Приложение 14
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), поселка Ботакара Бухар-Жырауского района (чересполосный земельный участок)
Приложение 15
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема доступа к водоисточникам в границах поселка Ботакара Бухар-Жырауского района (чересполосный земельный участок)
Приложение 16
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема расположения пастбищ на территории поселка Кушокы Бухар-Жырауского района
Приложение 17
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, поселка Кушокы Бухар-Жырауского района
Приложение 18
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), поселка Кушокы Бухар-Жырауского района
Приложение 19
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема доступа к водоисточникам поселка Кушокы Бухар-Жырауского района
Приложение 20
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям поселка Кушокы Бухар-Жырауского района (чересполосный земельный участок)
Приложение 21
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), поселка Кушокы Бухар-Жырауского района (чересполосный земельный участок)
Приложение 22
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема доступа к водоисточникам поселка Кушокы Бухар-Жырауского района (чересполосный земельный участок)
Приложение 23
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району
на 2024-2028 годы
Схема расположения пастбищ на территории поселка Габидена Мустафина Бухар-Жырауского района
Приложение 24
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Бухар-Жыраускому району

25 424
25 080
24 478
98
барлығы
305 865
765 843
316 975*
41
• 316 975га = 305865-5724+16834, где:
305 865 га – ауылдық елді мекендердегі жайылымдар;
5 724 га – шаруа қожалықтарын жүргізу үшін берілген елді мекендердің жайылымдары
16 834 га- шалғайдағы жер учаскелерінің жайылымдары
Жеке аулада саналатын ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың 448 863 га жайылымы жетіспейді.
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
9– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ботақара кентінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
10– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ботақара кентінің жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
11– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ботақара кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
12– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ботақара кентінің шекараларында жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
13– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ботақара кентінің жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схемасы (алабарлық жер учаскесі)
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
14– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ботақара кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы (алабарлық жер учаскесі)
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
15– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ботақара кентінің шекараларында жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы (алабарлық жер учаскесі)
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
16– қосымша
Бұқар жырау ауданы Қушоқы кентінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
17– қосымша
Бұқар жырау ауданы Қушоқы кентінің жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
18– қосымша
Бұқар жырау ауданы Қушоқы кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
19– қосымша
Бұқар жырау ауданы Қушоқы кентінің жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
20– қосымша
Бұқар жырау ауданы Қушоқы кентінің жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схемасы (алабарлық жер учаскесі)
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
21– қосымша
Бұқар жырау ауданы Қушоқы кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы (алабарлық жер учаскесі)
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
22– қосымша
Бұқар жырау ауданы Қушоқы кентінің жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы (алабарлық жер учаскесі)
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
23– қосымша
Буқар жырау ауданы Ғабиден Мұстафин кентінің аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
24– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ғабиден Мұстафин кентінің жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
25– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ғабиден Мұстафин кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
26– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ғабиден Мұстафин кентінің жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
27– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ақбел ауылдық округінің Ақбел ауылының аумағындағы аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
28– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ақбел ауылдық округінің Ақбел ауылының жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
29– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ақбел ауылдық округінің Ақбел ауылының ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
30– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ақбел ауылдық округінің Ақбел ауылының жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша
2024-2028 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
31– қосымша
Бұқар жырау ауданы Ақбел ауылдық округінің Ақбел ауылының жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схемасы
Бұқар жырау ауданы бойынша