Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Осакаровского района на 2024-2025 годы
Решение Осакаровского районного маслихата Карагандинской области от 5 февраля 2024 года № 16/153
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Осакаровского района на 2024-2025 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата К. Саккулаков
Приложение к решению
Осакаровского районного маслихата
от "05" февраля 2024 года
№ 16/153
План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Осакаровского района на 2024- 2025 годы.
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Осакаровском районе на 2023 – 2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" от 24 апреля 2017 года № 173, приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" от 14 апреля 2015 года № 3-3/332.
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

Осакаров ауданының аймағы жерлеріндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2024-2025 жылдарға арналған іс-шаралар Жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихатының 2024 жылғы 5 ақпандағы № 16/153 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осакаров ауданының аймағы жерлеріндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2024-2025 жылдарға арналған іс-шаралар Жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы К. Саккулаков
Осакаров аудандық мәслихаттың
шешіміне қосымша
"05" ақпандағы 2024 жылғы
№ 16/153
Осакаров ауданы аумағында жайылымдарды басқару және оларды пайдаланудың 2024-2025 жылдарға арналған жоспары.
1. Осакаров ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023 – 2024 жылдарға арналған осы жоспар (бұдан әрі – жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді – "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен, "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің жол берілетін шекті нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен бекітілген.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, олардың иелері көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді ескере отырып қабылданды – жайылым пайдаланушылардың, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жынысы- жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректердің, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтердің, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерінің, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтердің және өзге де деректердің, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған.
3. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.

4. План содержит:
1) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложениям 1-23 к настоящему Плану;
2) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 24-46 к настоящему Плану;
3) схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленные согласно норме потребления воды согласно приложениям 47-69 к настоящему Плану;
4) схемы (карты) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 70 - 92 к настоящему Плану;
5) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, согласно приложениям 93-115 к настоящему Плану.
6) схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории районного значения, поселке, селе, сельском округе, из-за отсутствия земель согласно приложениям 116-138 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 139 к настоящему Плану;
5. Осакаровский район расположен в северной части Карагандинской области. Район граничит с Нуринским и Бухар-Жырауским районами Карагандинской области, Аршалынским районом Акмолинской области и Баянаульским районом Павлодарской области.
Площадь района 12,6 тысяч квадратных километров. Центр района — посҰлок Осакаровка. В состав района входят посҰлок Молодежный и 53 сельских населенных пункта, входящие в 21 сельский округ, землепользование района в разрезе сельских округов и поселков согласно приложению 140 к настоящему Плану.
Район географически входит в зону Казахского мелкосопочника Сары-Арка, в котором выделяются горы Нияз, Акдын, Шокай, Ерейментау. Климат района резко континентальный, сухой. Высокая степень континентальности проявляется в больших годовых и суточных амплитудах температуры и в неустойчивости климатических показателей во времени (из года в год). Лето на территории района жаркое и продолжительное. Температура воздуха летом повышается до 40-48°С; зима холодная, морозы доходят до 40-50°С. В среднем продолжительность теплого периода (со средней суточной температурой воздуха выше 0°) колеблется по территории района от 200 до 240 дней.
Рельеф района мелкосопочный, местами низкогорный: Шокай, Нияз. По территории района протекают реки Шидерты, Оленты, Ишим. По территории района проходит канал имени Каныша Сатпаева, крупнейшее гидротехническое сооружение в республике, с рядом искусственных водохранилищ. Имеются озера: Караколь, Шыбындыколь, Ишимское и Туздинское водохранилище.

4. Жоспар мыналарды қамтиды:
1) осы Жоспарға 1-23-қосымшаларға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
2) осы Жоспарға 24-46-қосымшаларға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карталар;
3) осы Жоспарға 47-69-қосымшаларға суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемалары;
4) осы Жоспарға 70-92-қосымшаларға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемалары (карталары);
5) осы Жоспарға 93-115-қосымшаларға сәйкес жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карталар.
6) осы Жоспарға 116-138-қосымшаларға сәйкес жердің болмауына байланысты аудандық маңызы бар аумақта, кентте, ауылда, ауылдық округте орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемалары;
7) осы Жоспарға 139-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
5. Осакаров ауданы Қарағанды облысының солтүстік бөлігінде орналасқан. Аудан Қарағанды облысының Нұра және Бұқар Жырау аудандарымен, Ақмола облысының Аршалы ауданымен және Павлодар облысының Баянауыл ауданымен шектеседі.
Аудан аумағы 12,6 мың шаршы шақырым. Аудан орталығы- Осакаровка кенті. Аудан құрамына осы Жоспарға 140-қосымшаға сәйкес 21 ауылдық округке кіретін Молодежный кенті және 53 ауылдық елді мекен, ауылдық округтер мен кенттер бөлінісінде ауданның жер пайдалануы кіреді.
Аудан географиялық жағынан Нияз, Ақдын, Шоқай, Ерейментау таулары ерекше көзге түсетін Сарыарқа Қазақтың ұсақ шоқыларының аймағына кіреді. Ауданның климаты күрт континенталды, құрғақ. Континенталдылықтың жоғары дәрежесі температураның үлкен жылдық және тәуліктік амплитудасында және уақыт бойынша климаттық көрсеткіштердің тұрақсыздығында (жылдан жылға) көрінеді. Аудан аумағында жаз ыстық және ұзақ. Жазда ауа температурасы 40-48°C дейін көтеріледі; қысы суық, аяз 40-50°C дейін жетеді. Орташа алғанда, жылы кезеңнің ұзақтығы (орташа тәуліктік ауа температурасы 0° - тан жоғары) аудан аумағында 200-ден 240 күнге дейін өзгереді.
Ауданның рельефі ұсақ шоқты, кей жерлерде төмен таулы: Шоқай, Нияз. Аудан аумағы арқылы Шідерті, Өлеңті, Есіл өзендері ағып өтеді. Аудан аумағында бірқатар жасанды су қоймалары бар республикадағы ең ірі гидротехникалық құрылыс- Қаныш Сәтпаев атындағы канал өтеді. Қаракөл, Шынындыкөл, Есіл және тұзды су қоймалары бар.

Годовое количество осадков по району изменяется от 130 миллиметров и менее до 310 миллиметров и более. Осадки теплого периода (IV-X) исчисляются в среднем 150-250 миллиметрах. Энергетические запасы ветра в районе достаточно велики и вполне могут быть использованы для целого ряда нужд народного хозяйства. Средняя годовая скорость ветра составляет 2,0 - 4,4 метров в секунду. Преобладающее направление ветра – юго-западное и южное.
Испаряемость за летний период превышает атмосферные осадки в 3-7 раз. Резкая континентальность определяется суровой зимой, высокими летними температурами, большими годовыми и суточными амплитудами температуры воздуха и малым количеством атмосферных осадков.
6. Сведенья о состоянии геоботанического обследования территории Осакаровского района представляет собой степную ландшафтную зону, в которой преобладают каштановые почвы, небольшие участки малогумусных южных черноземов. Природно-климатическая зона в степной местности характеризуется сухим резко континентальным климатом: лето жаркое и сухое, зима малоснежная, суровая с ветрами и буранами.
Растительность района по распространенности является дерново-злаковые степи на темно-каштановых почвах. На легких супесчаных почвах формируются полынно-ковыльные степи с участием полыни, типчака, ковыля и разнотравья – качима метельчатого, шалфея степного, песчанки длиннолистой. На тяжелых глинистых почвах в составе растительных группировок появляются ковыль – волосатик, полынь Сиверса.
7. Сведенья о ветеринарно-санитарных объектов в разрезе сельских округов, согласно приложению 142 к настоящему Плану.
8. Информация о наличии всех сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов, согласно приложению 143 к настоящему Плану.
9. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц в Осакаровском районе составляет согласно приложения 145 к настоящему Плану.
Всего в личных подсобных хозяйствах и у юридических лиц зарегистрировано следующее общее поголовье:
1) крупнорогатый скот – 36988 голов, в том числе:
- коровы - 17319 голов;
- мелкорогатый скот – 48172 головы;
- лошади – 15396 голов;
2) из них поголовье скота личного подворья:
- крупнорогатый скот – 27167 голов;
- мелкорогатый скот – 39200 голов;
- лошади - 9450 голов.
10. Формирование гуртов, отар, табунов производится по половозрастным группам, в соответствии с зооветеринарными требованиями. Площади пастбищеоборотных массивов устанавливаются с учетом обеспеченности групп скота потребным количеством земляных кормов, создания благоприятных условий при организации выпаса скота, соблюдения допустимых радиусов водопоя выпасываемых видов и групп скота, степени выбитости пастбищ. Пастбищеобороты закрепляются за каждой выпасной группой. Гуртам коров отводятся естественные пастбища, близлежащие к населенному пункту. Овцам и лошадям отведены более отдаленные пастбищные угодья. Конфигурация гуртовых, отарных и табунных участков, по возможности выдерживаются компактно. Границы участков приурочиваются к ярко выраженным контурам и живым урочищам. Ңмкость пастбищ представляет собой суточную потребность в зеленом корме (в среднем на одну голову) для различных видов животных и определяется по зоотехническим нормам принятым в хозяйстве: коровам в зависимости от удоя 40-75 килограммов; молодняку крупного рогатого скота старше 1 года 30-40 килограммов; молодняку до 1 года 15-25 килограммов; овцам 6-8 килограммов; ягнятам 2-3 килограмма; лошадям 30-40 килограммов. Указать количество гуртов, отар, табунов не представляется возможным, так как в течении пастбищного сезона их количество изменяется регулярно.

Аудан бойынша жылдық жауын-шашын мөлшері 130 миллиметрден 310 миллиметрге дейін немесе одан да көп өзгереді. Жылы кезеңдегі жауын-шашын (IV-X) орташа есеппен 150-250 миллиметрді құрайды. Аудандағы желдің энергетикалық қоры өте үлкен және оны халық шаруашылығының бірқатар қажеттіліктері үшін пайдалануға болады. Желдің орташа жылдық жылдамдығы секундына 2,0-4,4 метрді құрайды. Желдің басым бағыты – оңтүстік-батыс және оңтүстік.
Жазғы кезеңде булану атмосфералық жауын-шашыннан 3-7 есе асады. Өткір континенттілік қыстың қаталдығымен, жаздың жоғары температурасымен, жылдық және тәуліктік ауа температурасының үлкен амплитудаларымен және жауын-шашынның аз мөлшерімен анықталады.
6. Осакаров ауданының аумағын геоботаникалық зерттеудің жай-күйі туралы мәліметтер- каштан топырақтары, гумусты оңтүстік қара топырақты алқаптары басым далалық ландшафттық аймақ болып табылады. Дала аймағындағы табиғи-климаттық аймақ құрғақ, күрт континентальды климатпен сипатталады: жазы ыстық және құрғақ, қысы аз қарлы, қатты жел мен борандар соғады.
Өңірде ең көп таралған өсімдік қара-каштан топырақтарындағы сазды-шөпті дала болып табылады. Жеңіл құмды сазды топырақтарда жусан, бетегелі, қауырсынды шөптер мен жусан – қауырсынды шөптер, төбешіктердің дала шалфейі, ұзын жапырақты құмдақшөп пайда болады. Ауыр сазды топырақтарда өсімдік топтарының бөлігі ретінде қауырсынды қауырсын, Сиверс жусаны пайда болады.
7. Осы Жоспарға 142-қосымшаға сәйкес ауылдық округтер бөлінісінде ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер.
8. Осы Жоспарға 143-қосымшаға сәйкес ауылдық округтер бөлінісінде барлық ауыл шаруашылығы жануарларының болуы туралы ақпарат.
9. Осакаров ауданында жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарлары санының деректері осы Жоспарға 145-қосымшаға сәйкес жасалады.
Барлығы жеке қосалқы шаруашылықтарда және заңды тұлғаларда мынадай жалпы мал басы тіркелген:
1) ірі қара мал-36988 бас, оның ішінде:
- сиырлар-17319 бас;
- ұсақ мал-48172 бас;
- жылқы-15396 бас;
2) оның ішінде жеке ауладағы мал басы:
- ірі қара мал-27167 бас;
- ұсақ мал-39200 бас;
- жылқылар-9450 бас.
10. Табынды, отарларды, табындарды қалыптастыру зооветеринарлық талаптарға сәйкес жыныс-жас топтары бойынша жүргізіледі. Жайылым айналымы алқаптарының алаңдары мал топтарының қажетті мөлшерде жер азығымен қамтамасыз етілуін, мал жаюды ұйымдастыру кезінде қолайлы жағдайлар жасауды, жайылатын мал түрлері мен топтарын суарудың рұқсат етілген радиустарының сақталуын, жайылымдардың шамадан тыс жайылу дәрежесін ескере отырып белгіленеді. Жайылым айналымы әрбір жайылым тобына бекітіледі. Сиырлардың табындарына елді мекенге жақын табиғи жайылымдар бөлінеді. Қойлар мен жылқыларға шалғай жайылымдық жерлер бөлінген. Табын, отар және табын учаскелерінің конфигурациясы мүмкіндігінше жинақы түрде сақталады. Учаскелердің шекаралары айқын контурлар мен тірі трактаттарға сәйкес келеді. Жайылым сыйымдылығы малдың әр түрі үшін жасыл жемге (орта есеппен бір басына) тәуліктік қажеттілікті білдіреді және шаруашылықта қабылданған зоотехникалық нормативтер бойынша анықталады: сиырлар үшін сүттілігіне қарай 40-75 килограмм; 1 жастан асқан жас малға 30-40 килограмм; 1 жасқа дейінгі жас жануарлар 15-25 килограмм; қой 6-8 килограмм; қозылар 2-3 килограмм; жылқылар 30-40 келі. Табындардың, отарлардың, табындардың санын көрсету мүмкін емес, өйткені жайылым маусымы кезінде олардың саны үнемі өзгеріп отырады.