Об отверждении бюджета города Кызылорда на 2025-2027 годы
Решение Кызылординского городского маслихата от 18 декабря 2024 года № 223-32/1
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с п. 8 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Кызылординский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 71 320 543,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 15 469 683,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 489 237,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 9 402 016,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 45 959 607,0 тысяч тенге;
2) затраты – 62 427 596,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -901 769,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 275 240,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 1 177 009,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – 9 794 716,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -9 794 716 тысяч тенге;
поступление займов – 275 240,0 тысяч тенге;
погашение займов – 10 069 956,0 тысяч тенге.
2. Определить норматив распределения доходов в городской бюджет на 2025 год в следующих размерах:
1) по кодам 101.201 "Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты" и 101.205 "Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты" 10 процентов;
2) по коду 103.101 "Социальный налог" 10 процентов;
3) по коду 101.202 "Индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты" 10 процентов.
3. Предусмотреть в городском бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме 10 081 526,0 тысяч тенге.
4. Утвердить перечень городских бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения городского бюджета на 2025 год согласно приложению 4.
5. Утвердить распределение субвенции из городского бюджета бюджетам поселков и сельских округов на 2025 год в объеме 1 131 193,0 тысяч тенге, в том числе:
поселок Тасбогет
178 0670, тысяч тенге;
поселок Белкуль
74 127,0 тысяч тенге;
сельский округ Акжарма
126 958,0 тысяч тенге;
сельский округ Аксуат

2025-2027 жылдарға арналған Қызылорда қаласының бюджетін бекіту туралы
Қызылорда қалалық мәслихатының 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 223-32/1 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 жылдан бастап қолданысқа енгізіледі осы шешімнің 8 тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Қызылорда қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған қалалық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 71 320 543,0 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 15 469 683,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 489 237,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 9 402 016,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 45 959 607,0 мың теңге;
2) шығындар – 62 427 596,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -901 769,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 275 240,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 1 177 009,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 9 794 716,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) – - 9 794 716,0 мың теңге;
қарыздар түсімі – 275 240,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 10 069 956,0 мың теңге.
2. 2025 жылға Қызылорда қаласы бюджетіне кірістерді бөлу нормативі төмендегідей болып белгіленсін:
1) 101.201 "Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" және 101.205 "Төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы" кодтары бойынша 10 пайыз;
2) 103.101 "Әлеуметтік салық" коды бойынша 10 пайыз;
3) 101.202 "Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" коды бойынша 10 пайыз.
3. 2025 жылға арналған қала бюджетінде облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 10 081 526,0 мың теңге болып көзделсін.
4. 2025 жылға арналған қалалық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын қалалық бюджеттік бағдарламалар тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
5. Қалалық бюджеттен кент және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2025 жылға арналған субвенция көлемі 1 131 193,0 мың теңге, оның ішінде:
Тасбөгет кенті
178 067,0 мың теңге;
Белкөл кенті
74 127,0 мың теңге;
Ақжарма ауылдық округі
126 958,0 мың теңге;
Ақсуат ауылдық округі

94 241,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылжарма
139 837,0 тысяч тенге;
сельский округ Карауылтобе
128 389,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылозек
121 367,0 тысяч тенге;
сельский округ Косшынырау
132 376,0 тысяч тенге;
сельский округ Талсуат
135 831,0 тысяч тенге.
6. Утвердить распределение субвенции из городского бюджета бюджетам поселков и сельских округов на 2026 год в объеме 1 079 956,0 тысяч тенге, в том числе:
поселок Тасбогет
164 225,0 тысяч тенге;
поселок Белкуль
59 109,0 тысяч тенге;
сельский округ Акжарма
123 981,0 тысяч тенге;
сельский округ Аксуат
89 596,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылжарма
136 666,0 тысяч тенге;
сельский округ Карауылтобе
125 410,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылозек
118 281,0 тысяч тенге;
сельский округ Косшынырау
129 901,0 тысяч тенге;
сельский округ Талсуат
132 787,0 тысяч тенге.
7. Утвердить распределение субвенции из городского бюджета бюджетам поселков и сельских округов на 2027 год в объеме 1 094 444,0 тысяч тенге, в том числе:
поселок Тасбогет
165 394,0 тысяч тенге;
поселок Белкуль
58 994,0 тысяч тенге;
сельский округ Акжарма
126 130,0 тысяч тенге;
сельский округ Аксуат
89 941,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылжарма
138 496,0 тысяч тенге;
сельский округ Карауылтобе

94 241,0 мың теңге;
Қызылжарма ауылдық округі
139 837,0 мың теңге;
Қарауылтөбе ауылдық округі
128 389,0 мың теңге;
Қызылөзек ауылдық округі
121 367,0 мың теңге;
Қосшыңырау ауылдық округі
132 376,0 мың теңге;
Талсуат ауылдық округі
135 831,0 мың теңге.
сомасында белгіленсін.
6. Қалалық бюджеттен кент және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2026 жылға арналған субвенция көлемі 1 079 956,0 теңге, оның ішінде:
Тасбөгет кенті
164 225,0 мың теңге;
Белкөл кенті
59 109,0 мың теңге;
Ақжарма ауылдық округі
123 981,0 мың теңге;
Ақсуат ауылдық округі
89 596,0 мың теңге;
Қызылжарма ауылдық округі
136 666,0 мың теңге;
Қарауылтөбе ауылдық округі
125 410,0 мың теңге;
Қызылөзек ауылдық округі
118 281,0 мың теңге;
Қосшыңырау ауылдық округі
129 901,0 мың теңге;
Талсуат ауылдық округі
132 787,0 мың теңге.
сомасында белгіленсін.
7. Қалалық бюджеттен кент және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2027 жылға арналған субвенция көлемі 1 094 444,0 мың теңге, оның ішінде:
Тасбөгет кенті
165 394,0 мың теңге;
Белкөл кенті
58 994,0 мың теңге;
Ақжарма ауылдық округі
126 130,0 мың теңге;
Ақсуат ауылдық округі
89 941,0 мың теңге;
Қызылжарма ауылдық округі
138 496,0 мың теңге;
Қарауылтөбе ауылдық округі

4 977 811,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
4 977 811,0
005
Государственная адресная социальная помощь
4 976 916,0
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
895,0
2
Социальная помощь
3 760 316,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
3 760 316,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
10 931,0
006
Оказание жилищной помощи
74 237,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
801 950,0
009
Социальная поддержка граждан, награжденных от 26 июля 1999 года орденами "Отан", "Данк", удостоенных высокого звания "Халық қаһарманы", почетных званий республики
448,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
58 390,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
155 024,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
307 437,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
130 761,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
2 163 820,0
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
57 318,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
1 954 599,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 954 599,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
236 108,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
15 550,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
1 512 377,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
190 564,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство

4 977 811,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
4 977 811,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
4 976 916,0
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттiк жалғамалармен қамтамасыз ету
895,0
2
Әлеуметтiк көмек
3 760 316,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
3 760 316,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
10 931,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
74 237,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
801 950,0
009
1999 жылдың 26 шілдесінде "Отан", "Даңқ" ордендерімен марапатталған, "Халық Қаһарманы" атағын және республиканың құрметті атақтарын алған азаматтарды әлеуметтік қолдау
448,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
58 390,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
155 024,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
307 437,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
130 761,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
2 163 820,0
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
57 318,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
1 954 599,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 954 599,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
236 108,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
15 550,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
1 512 377,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
190 564,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық

61 273,0
02
Оборона
31 117,0
1
Военные нужды
31 117,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
31 117,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
31 117,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
257 210,0
6
Уголовно-исполнительная система
48 142,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
48 142,0
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
48 142,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
209 068,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
209 068,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
209 068,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
7 974 992,0
1
Социальное обеспечение
2 979 576,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 979 576,0
005
Государственная адресная социальная помощь
2 978 637,0
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
939,0
2
Социальная помощь
3 703 517,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
3 703 517,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
11 531,0
006
Оказание жилищной помощи
77 949,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
635 335,0
009
Социальная поддержка граждан, награжденных от 26 июля 1999 года орденами "Отан", "Данк", удостоенных высокого звания "Халық қаһарманы", почетных званий республики
473,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
61 598,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
149 602,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
309 792,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
124 673,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

61 273,0
02
Қорғаныс
31 117,0
1
Әскери мұқтаждар
31 117,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
31 117,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
31 117,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
257 210,0
6
Қылмыстық-атқару жүйесі
48 142,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
48 142,0
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
48 142,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
209 068,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
209 068,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
209 068,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
7 974 992,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
2 979 576,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 979 576,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
2 978 637,0
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттiк жалғамалармен қамтамасыз ету
939,0
2
Әлеуметтiк көмек
3 703 517,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
3 703 517,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
11 531,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
77 949,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
635 335,0
009
1999 жылдың 26 шілдесінде "Отан", "Даңқ" ордендерімен марапатталған, "Халық Қаһарманы" атағын және республиканың құрметті атақтарын алған азаматтарды әлеуметтік қолдау
473,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
61 598,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
149 602,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
309 792,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
124 673,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

1 094 444,0
038
Субвенции
1 094 444,0
Приложение 4 к решению
Кызылордиского городского маслихата
от 18 декабря 2024 года №223-32/1
Перечень городских бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения городского бюджета на 2025 год
Наименование
Здравоохранение
Организация в экстренных случях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь

1 094 444,0
038
Субвенциялар
1 094 444,0
Қызылорда қалалық мәслихатының
2024 жылғы 18 желтоқсандағы
№223-32/1 шешіміне 4-қосымша
2025 жылға арналған қалалық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын қалалық бюджеттік бағдарламалар тізбесі
Атауы
Денсаулық сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру