Об утвреждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Казалинскому району на 2025-2029 годы
Решение Казалинского районного маслихата Кызылординской области от 11 декабря 2024 года № 329
В соответствии с подпунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Казалинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Казалинскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.

Қазалы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Қазалы аудандық мәслихатының 2024 жылғы 11 желтоқсандағы № 329 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8-бабының 1-тармақшасына сәйкес Қазалы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшаларына сәйкес Қазалы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.

30 800
18 700
52 800
4620
106 920 га
Всего
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо ____гектаров. На пастбищах общественного пользования площадью ____тыс. га выпасаются ____ тыс. голов крупного рогатого скота, ____ тыс. голов крупного рогатого скота, ____ тыс. голов лошадей, ____тыс. голов верблюдов. На отгонных пастбищах площадью ____ тыс. га выпасаются ____ тыс. голов крупного рогатого скота, ____ тыс. голов лошадей.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1

30 800
18 700
52 800
4620
106 920 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін ____ мың гектар жайылым қажет.
_____ мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда _____ мал басы жайылады, _____ мың гектар алаңды алып жатқан шалғайдағы жайылымдарда _____ мал басы жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4

91 899 га
Приложение 2
По кент Айтеке би
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их
использованию типовой план
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата,
шифры
по
легенде
и по
Классифи
кации
природных
кормовых
угодий
Номера
контуро
в и
описаний
(скобках)
Название типов
(разностей,
модификаций)
природных
кормовых
угодий
с приурочен
ностью их
к рельефу,
почвам.
Название
прочих
угодий
и земель
Вид
угодья
Процент участия
в кон-
туре
П
л
о
щ
а
д
ь,
т
ы
с
я
ч
г
е
к
т
а
р
о
в
С
о
в
р
е
м
е
н
н
о
е
и
с
п
о
л
ь
з
о
в
а
н
и
е
Валовая
урожайность,
центнеров
на гектар
(год
обслед
ования)
Урожайность
поедаемых
растений
на средний
год: центнеров
на гектар
сухой массы,
центнеров
на гектар
кормовых
единиц,
килограмм
на гектар
переваримого
протеина
пастбищных
кормов
по сезонам
с
е
н
о
к
о
с
к
о
с
и
м
ы
е
п
а
с
т
б
и
щ
а
в
е
с
н
а
л
е
т
о
о
с
е
н
ь
з
и
м
а
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Продолжение таблицы
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Культуртехническое состояние, наличие лекарственных растений
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
15
16
17
18
Приложение 3
По кент Айтеке би
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их
использованию типовой план
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры требующих строительства (реконструкции), единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2
Сооружения, мосты, дороги
3
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
6
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
Приложение 4
По кент Айтеке би
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их
использованию типовой план
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных
Индекс формы административных данных: форма БДИСЖ-1
Периодичность: один раз в год

91 899 га
Әйтеке би кенті бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи
азықтық алқап
тардың жіктемесі бойынша
және түсін
іксөз бойы
нша шифр
лар, күні
Кон
тур
лар
мен сип
ат
там
ал
ар нөм
ірі
(жақ
ша іші
нде)
Табиғи
азықтық
алқаптар
типтерінің
(айырма
ларының,
түрлендір
улерінің) жер
бедеріне топы
раққа байла
ныстырылған
атауы. Басқа
жерлер мен алқаптар
дың атауы
А
л
қ
а
п т
ү
р
і
Кон
тур
да
ғы пай
ызд
ық қат
ынас
Ал
аң
ы, мы
ң ге
кт
ар
Зама
науи пайда
ланы
луы
Жа
лп
ы тү
сім
діл
ік, гек
тар
ын
а цен
тне
рд
ен (зе
ртт
еп-қа
ра
у жы
лы)
Орташа жыл ішінде
желінетін өсімдіктердің
түсімділігі: құрғақ
массаның гектарына
центнерден, азық
бірлігінің гектарына
центнерден,
қорытылатын
протеиннің
гектарына килограмм
маусымдар бойынша
жайылымдық азық
Ша
бы
нд
ық
шаб
ыл
ат
ын жа
йы
лы
м
Кө
кт
ем
Жа
з
Кү
з
қы
с
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі. Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
15
16
17
18
Әйтеке би кенті бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
3-қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін, бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
3
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
6
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
Әйтеке би кенті бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны
Әкімшілік деректер нысанының индексі: АШЖБҚ-1 нысаны
Кезеңділігі: жылына бір рет

539
-
3,722
-
-
-
0,449
Таблица 3. Сведения о собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Наименование собственников, землепользователей
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
Кадастровый номер земельного участка
Площадь пастбищ, тысяч гектаров
1
Крестьянское хозяйство "Қазалы Ояз-бағы"
130764005240
10-155-038-1390
25
Таблица 4. Распределение пастбищ
Наимено
вание
сельско
го округа
Код
классификат
ора администр
ативно-территориаль
ных объектов
Наимено
вание
населен
ного
пункта
Необходимая
площадь
пастбищ для
сельско
хозяйственных
животных,
тысяч
гектаров
Площадь
общественных
пастбищ,
тысяч
гектаров
Площадь
отгонных
пастбищ,
тысяч
гектаров
Крупный
рогатый
скот
Мелкий
рогатый
скот
Лош
ади
Вер
блю
ды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Город
Казалинск
434423
Город
Казалинск
46,3
13,2
15,4
-
539
-
Всего
46,3
13,2
15,4
-
539
-
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо ___ тысяч гектаров. На пастбищах общественного пользования площадью ____ тыс. га выпасаются ___ тыс. голов крупного рогатого скота, ___ тыс. голов мелкого рогатого скота, ___ тыс. голов лошадей, ___ тыс. голов верблюдов. На отгонных пастбищах площадью ___ тыс. га выпасаются _____ тыс. голов крупного рогатого скота,___ голов мелкого скота, ___ тыс. голов лошадей, ____ голов верблюдей.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
Приложение 2
По город Казалинск
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их использованию
типовой план
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата,
шифры
по
легенде
и по
Класси
фикации
природных
кормовых
угодий
Номера
контур
ов и
описа
ний
(скобках)
Название
типов
(разностей,
модификаций
) природных
кормовых
угодий с
приурочен
ностью их
к рельефу,
почвам.
Название
прочих
угодий
и земель
В
и
д
у
г
о
д
ь
я
П
р
о
ц
е
н
т
у
ч
а
с
т
и
я
в
к
о
н
т
у
р
е
П
л
о
щ
а
д
ь,
т
ы
с
я
ч
г
е
к
т
а
р
о
в
С
о
в
р
е
м
е
н
н
о
е
и
с
п
о
л
ь
з
о
в
а
н
и
е
Валовая
урожайность,
центнеров
на гектар
(год
обследо
вания)
Урожайность
поедаемых
растений
на средний
год:
центнеров
на гектар
сухой
массы,
центнеров на
гектар
кормовых
единиц,
килограмм
на гектар
переваримого
протеина
пастбищных
кормов
по сезонам
с
е
н
о
к
о
с
к
о
с
и
м
ы
е
п
а
с
т
б
и
щ
а
в
е
с
н
а
л
е
т
о
о
с
е
н
ь
з
и
м
а
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Продолжение таблицы
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Культуртехническое состояние, наличие лекарственных растений
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
15
16
17
18
Приложение 3
По город Казалинск
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их использованию
типовой план
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры требующих строительства (реконструкции), единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2
Сооружения, мосты, дороги
3
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
6
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
Приложение 4
По город Казалинск
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их использованию
типовой план
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных
Индекс формы административных данных: форма БДИСЖ-1
Периодичность: один раз в год
Отчетный период: по состоянию на 31 марта 20___ года.
Круг лиц, представляющих информацию: ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами
Срок представления формы административных данных: ежегодно до 1 апреля (включительно) после отчетного периода.
Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев
Код
поселка,
села,
сельского
округа
по классифи
катору
администр
ативно-тер
риториаль
ных объектов
Наименование
поселка,
села,
сельского
округа
Т
и
п
в
л
а
д
е
л
ь
ц
а
Бизнес-
идентиф
икационный
номер/
индивидуальный
идентификац
ионный
номер
владельца
Фамилия,
имя,
отчество
(при
наличии)
физических
лиц или
наименование
юридических лиц
Численность
поголовья,
голов
Крупного
рогатого
скота
Мелкого
рогатого
скота
Л
о
ш
а
д
е
й
В
е
р
б
л
ю
д
о
в
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
434423
Город
Казалинск
КХ

539
-
-
-
-
-
-
3-кесте. Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы мәліметтер
Меншік иелерінің, жер пайдаланушылардың атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеручаскесініңкадастрлықнөмірі
Жайылымдаралаңы, мың гектар
1
2
3
4
5
1
"Қазалы Ояз-бағы" шаруақожалығы
130764005240
10-155-038-1390
25
4-кесте. Жайылымдарды бөлу
Кент және ауылдық округтің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді
меке
ннің
атауы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, мың гектар
Көпшілік пайда
ланатын жайылым
дардың алаңы,
мың гектар
Шалғайдағы жайылым
дардың
алаңы,
мың гектар
Іріқара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
9
Қазалы қаласы
434423
Қазалы қаласы
46,3
13,2
15,4
-
539
-
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін ____ мың гектар жайылым қажет.
_____ мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда _____ мал басы жайылады, _____ мың гектар алаңды алып жатқан шалғайдағы жайылымдарда _____ мал басы жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымшаберілетінжайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
Қазалы қаласы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Табиғи
азықтық алқаптардың жіктемесі
бойынша
және
түсініксөз бойынша шифрлар,
күні
Кон
тур
лар
мен сипат
тама
лар нөм
ірі (жақ
ша ішін
де)
Табиғи
азықтық
алқаптар типтерінің
(айырма
ларының,
түрлен
дірулерінің)
жер бедеріне топыраққа байланыс
тырылған
атауы. Басқажерлер
мен алқаптар
дыңатауы
Ал
қап
тү
рі
Кон
тур
да
ғы
пай
ызд
ық
қат
ын
ас
Ал
аң
ы, мы
ң ге
кт
ар
Зам
ан
ау
ип
айд
ала
ныл
уы
Жа
лп
ы
тү
сі
м
ді
лік
, ге
кт
ар
ын
а
це
нт
не
рд
ен (зе
рт
те
п-
қар
ау жы
лы)
Орташа жыл ішінде
желінетін өсімдіктердің
түсімділігі: құрғақ массаның
гектарына центнерден,
азық бірлігінің гектарына
центнерден, қорытылатын
протеиннің гектарына
килограмм
маусым
дарбойынша
жайылым
дықазық
Шабы
н
ды
қ
ша
бы
ла
ты
нж
ай
ылы
м
Кө
кте
м
Жа
з
Кү
з
қ
ыс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі. Жақсартужөніндеұсынылғаншаралар
15
16
17
18
Қазалы қаласы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
3-қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Жайылымдықинфрақұрылымобъектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талапететін, бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мыңшаршы метр
1
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
3
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
6
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
Қазалы қаласы бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны
Әкімшілік деректер нысанының индексі: АШЖБҚ-1 нысаны
Кезеңділігі: жылына бір рет
Есепті кезең: 2024 жылғы 01 қарашадағы жай-күй бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі 1 қарашаға дейін (қоса алғанда)
1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Ие
сін
іңт
ипі
Иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы
Мал басының саны, бас
Іріқара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
434423
Қазалы қаласы

Телефон 8 (724-38) 55-1-64
Адрес электронной почты Arandy_akimat
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности Томаев Абилғазы Аймағамбетұлы
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
(электронная цифровая подпись)
Приложение 5
По селского округа Аранды
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их использованию
типовой план
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Информация о ветеринарно-санитарых обьектах
Сельский округ
Ветеринарные пункты
Пункты купания
Пункты осеменения
Скотомогильники
Типовые
Простые
1
сельский округ Аранды
1
1
0
1
Всего
1
1
0
0
1
Приложение1
По селского округа Алгинский
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их использованию
типовой план
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Казалинского района, тысяч гектаров
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
Итого земель
сельскохозяйственного назначения
населенных пунктов
промышлен
ности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Алгинсский сельский округ
434432100
1326 га
7346 га
2025 га
5201 га
-
-
15 898 га
42 626 га
Всего
1326 га
7346 га
2025 га
5201 га
-
-
15 898 га
42 626 га
Таблица 2. Распределение пастбищ населенного пункта, тысяч гектаров
Наимено
вание
сельского
округа
Код
классифи
катора
администра
тивно-
территори
альных
объектов
Наимено
вание
населенного
пункта
Общая
площадь
пастбищ,
тысяч
гектаров
Площадь и виды пастбищ
предназ
наченные
для
удовлетв
орения
нужд
населенияпо
выпасу
сельско
хозяйс
твенных
животны
хличного подворья, тысяч гектаров
общественные, тысяч гектаров
отгонные, тысяч гектаров
сезонные, тысяч гектаров
аридные, тысяч гектаров
культурные, тысяч гектаров
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Алгинсский сельский округ
434432100
Село У.Түктибаев

Телефоны: 8 (724-38) 55-1-64
Электрондық поштасының мекен жайы: Arandy_akimat
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам:
Томаев Абилғазы Аймағамбетұлы
(электрондық цифрлық қолтаңбасы)
______________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі))
Аранды ауылдық округі бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
Ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәлімет
Ауылдық округ
Мал дәрігерлік пункттері
Мал тоғыту орындары
Қашырым пунктері
Мал көмінділері
типтік
қарапайым
1
Аранды ауылдық округі
1
1
0
1
Барлығы
1
1
0
0
1
Алға ауылдық округі бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
1-қосымша
Өңірдің жер балансының және
мемлекеттік жер кадастрының
ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте. Қазалы ауданы
жайылымдарын жерлердің
санаттары бойынша бөлу, мың гектар
Кент және ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аума
қтық объек
тілер жіктеуі
шінің
коды
Жерлерсанаттары
Жерлер жиыны
ауылшаруашылығымақсатындағы
елдімекендердің
өнеркәсіп,
көлік және
өзге де
ауыл
шаруашылығы
мақсатындағы емес
ерекше
қорға
латын
таби
ғиау
мақтардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Алға ауылдық округі
434432100
1326 га
7346 га
2025 га
5201 га
-
-
15 898 га
42 626 га
Барлығы
1326 га
7346 га
2025 га
5201 га
-
-
15 898 га
42 626 га
2-кесте. Елді мекеннің жайылымдарын бөлу, мың гектар
Ауылдық округтің атауы
Әкім
шілік-
аумақ
тық объекті
лер жіктеуі
шінің коды
Елді мекеннің атауы
Жайылы
мдар
дың жалпы алаңы,
мың гектар
Жайылымдардыңалаңдары мен түрлері
жеке ауладағы
ауыл шаруа
шылығы
жануарла
рын жаю
бойынша
халық
мұқтажын қанағат
танды
руға
арналған, мың гектар
көпшілік
пайда
ланатын, мың гектар
шалғай
дағы, мың гектар
маусым
дық, мың гектар
аридтық, мың гектар
екпежайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Алға ауылдық округі
434432100
Ү.Түктібаев ауылы

1753
964
71
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо ____ тыс. га пастбищ.
_____ голов скота пасутся на общественных пастбищах площадью _____ тыс. га, _____ голов скота пасутся на отгонных пастбищах площадью _____ тыс. га.
Таблица 5. Требуются дополнительные пастбища
Дополнительные пастбища, необходимые за счет свободных земель, тыс. га
Қосымша берілетін жайылымдар
пастбища, которые могут быть переданы в землепользование пастбищепользователям, тыс. га
пастбища, которые должны быть зарезервированы для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных на частных подворьях, тыс. га
1
2
3
4
Приложение
По селского округа Акжонинский

1753
964
71
1132
1708 (ШҚ)
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін ____ мың гектар жайылым қажет.
_____ мың гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда _____ мал басы жайылады, _____ мың гектар алаңды алып жатқан шалғайдағы жайылымдарда _____ мал басы жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
Ақжона ауылдық округі бойынша

2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их использованию
типовой план
4
Форма сбора административных данных
Рекомендуется: местному исполнительному органу района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города, поселка, села, сельского округа районного значения.
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе www.gov.kz.
Количество руководителей сельскохозяйственных дворников, полученное из идентификационной базы данных сельскохозяйственных дворников
Показатель административного справочника: форма АШжБК-1
Периодичность: происходит ежегодно
Отчетный период: по состоянию на 1 июля 2024 года.
Акпаратты уснатын тулгалар тобы: местные исполнительные органы булунский ветеринарный отдел организации
Срок представления формы административных данных: ежегодно, до 1 апреля следующего за отчетным периодом (включительно)
Таблица 1. Данные о поголовье сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев
Код поселка,
села,
сельского
округа по
класси
фикации
админи
стративно-
территор
иальных
объектов
Название
города,
села,
сельского
округа
Тип владельца
Владелец
деловой
идентифика
ционный
номер /
личный
иденти
фикацион
ный
номер
Имя
физического
лица,
отчество
(при наличии),
фамилия или
наимено
вание
юриди
ческого
лица
Поголовье
крупного
рогатого
скота,
голов
КРС
МРС
Лошади
Верблюды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1

2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны
Әкімшілік деректер нысанының индексі: АШЖБҚ-1 нысаны
Кезеңділігі: жылына бір рет
Есепті кезең: 2024 жылғы 01 шілдедегі жай-күй бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі 1 сәуірге дейін (қоса алғанда)
1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің типі
Иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы
Мал басының саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1

10-150-038-619
200
Елеулиев жолдасбек
140364009865
10-150-039-593
150
Санаев Дауитбек
120364016031
10-150-038-1174
30
Жумагулов Бакитжан
170564006764
10-150-038-846
300
Сералы Алмасбек
150864018666
10-150-039-634
"Қаниев Бағдаулет
150964018124
10-150-038-14-156
50
Таблица 4. Распределение пастбищ
Наименование сельского округа
Код
класси
фикатора
админи
стративно-
терри
ториальных
объектов
Наиме
нование
насе
ленного
пункта
Необходимая площадь
пастбищ для
сельскохозяйственных
животных,
тысяч гектаров
Площадь
общес
твенных
пастбищ,
тысяч
гектаров
Площадь
отгонных
пастбищ,
тысяч
гектаров
Крупный
рогатый
скот
Мелкий
рогатый
скот
Лошади
Верблюды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Баскаринский сельский округ
434436
Баскаринский округ
2577
3869
1450
516
326
6682
Всего
2577
3869
1450
516
326
6682
Для выпаса сельскохозяйственных животных требуется 10000 тысяч гектаров пастбищ. На пастбищах общего пользования, занимающих площадь в тысячу гектаров, выпасается 5807 голов, на отдаленных пастбищах, занимающих площадь в 326 тысяч гектаров, выпасается 2605 голов.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
-
-
-
Приложение 2
По селского округа Баскаринский
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их
использованию типовой план
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Да
та,
шиф
ры
по
легенде
и по
Класси
фика
ции
прир
одных
корм
овых
уго
дий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название
типов
(разностей,
модификаций)
природных
кормовых
угодий
с приуро
ченностью
их к
рельефу,
почвам.
Название
прочих
угодий и
земель
В
и
д
у
г
о
д
ь
я
Пр
оц
ен
т
уч
ас
ти
я
в ко
нт
ур
е
Площадь,
тысяч
гектаров
Со
вр
ем
ен
ное ис
пол
ьзо
ван
ие
Вал
овая
уро
жай
ность,
цен
тне
ро
в на
гектар
(год обсле
дова
ния)
Урожайность поедаемых растений
на средний год: центнеров на
гектар сухой массы, центнеров
на гектар кормовых единиц,
килограмм на гектар
переваримого протеина
пастбищных кормов по сезонам
с
е
н
о
к
о
с
к
о
с
и
м
ы
е
п
а
с
т
б
и
щ
а
в
е
с
н
а
л
е
т
о
о
с
е
н
ь
з
и
м
а
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Продолжение таблицы
Расчетная урожайность по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Кормозапас по контуру: центнеров на гектар сухой массы (числитель), центнеров на гектар кормовых единиц (знаменатель)
Культуртехническое состояние, наличие лекарственных растений
Рекомендации по использованию, вид скота. Рекомендуемые мероприятия по улучшению
15
16
17
18
Приложение 2
По селского округа Баскаринский
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их
использованию типовой план
Сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
Объекты пастбищной инфраструктуры
Количество действующих объектов пастбищной инфраструктуры, единиц
Количество объектов пастбищной инфраструктуры требующих строительства (реконструкции), единиц
Протяженность, километров
Площадь, тысяч квадратных метров
1
Обводнительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, копани)
2
Сооружения, мосты, дороги
3
Скотопрогонные трассы, скотоостановочные и водопойные площадки
4
Емкости для купки овец, кошары и отгороженные места, ограждения пастбищ, изгороди (в том числе электроизгороди), загоны для загонно-порционного выпаса сельскохозяйственных животных
5
Расколы для ветеринарной обработки сельскохозяйственных животных
6
Сооружения и объекты, предназначенные для обеспечения электрической и тепловой энергией, объекты по использованию возобновляемых и альтернативных источников энергии
7
Объекты водоснабжения и другие виды жизнеобеспечения, сооружения для сезонного проживания персонала и иное имущество, необходимое для содержания и использования пастбищ
Приложение 4
По селского округа Баскаринский
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их использованию типовой план
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган района (кроме районов в городах), города областного значения, акиму города районного значения, поселка, села, сельского округа
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных
Индекс формы административных данных: форма БДИСЖ-1
Периодичность: один раз в год
Отчетный период: по состоянию на 31 марта 20___ года.
Круг лиц, представляющих информацию: ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами
Срок представления формы административных данных: ежегодно до 1 апреля (включительно) после отчетного периода.
Таблица 1. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев
Код поселка, села,
сельского
округа по классификатору администр
ативно-территориаль
ных объектов
Наимен
ование
поселка,
села,
сель
ского
округа
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц
Бизнес-идентиф
икационный
номер/
индивидуальный идентифик
ационный
номер
владельца
Тип
вла
дель
ца
Численность
поголовья,
голов
Кру
пно
го ро
гат
ого
ско
та
Мел
ког
о рог
ато
го ско
та
Ло
ша
дей
Вер
блю
дов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
Таблица 2. Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных
Код поселка,
села,
сельского
округа по
класси
фикатору
админи
стративно-
территор
иальных объектов
Наимен
ование
поселка,
села,
сельского
округа
Количество гуртов, отар, табунов
Крупного рогатого скота
Мелкого рогатого скота
Лошадей
Верблюдов
б
ы
к
о
в
к
о
р
о
в
т
е
л
о
к
б
ы
ч
к
о
в
овец
и
коз
моло
дняка
(ярок,
козочек)
моло
дняка,
(баран
чиков,
козл
иков)
жер
ебц
ов,
кобыл
моло
дняка
вер
блюдов
моло
дняка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
434436
Баскар
инский
сельский
округ
0
Всего
2577
3869
1450
516
Таблица 3. Сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах
№.
Код поселка,
села,
сельского
округа по
классифи
катору админис
тративно
-территор
иальных объектов
Наименование поселка, села, сельского округа
Численность поголовья, голов
Крупного рогатого скота
Мелкого рогатого скота
Лошадей
Верблюдов
личного подворья
сельскохозяйственных товаропроизводителей
личного подворья
сельскохозяйственных товаропроизводителей
личного подворья
сельскохозяйственных товаропроизводителей
личного подворья
сельскохозяйственных товаропроизводителей
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Всего
Наименование КГУ "Аппарат акима Басыкаринского сельского округа"
Адрес село Басықара, улица С.Муканова №1

10-150-038-619
Санаев Дауитбек
120364016031
10-150-038-846
30
Даниев Айбек Советович
821012302838
Досан Бағдат Аралбайұлы
880809301692
Елеулиев жолдасбек Елтаевич
140364009865
10-150-038-1174
150
Ермаханова Мира Асылбековна
790528401901
Есжан Азамат оразғалиұлы
940526300253
Жидебай Наби Жұмабайұлы
180164010036
50
Жумагулов Бакитжан
170564006764
10-150-039-634
300
ЖАни сағатбек Данабекұлы
960321300420
Қаратаев Құдайберген
610318302062
Қуанышбаева Гүлжайна
890319401726
Маликов Алишер
000605501753
Манатов Шангытбай
611125301612
Мұқтарұлы Мұқағали
930813301814
Рахметалиева Зина
820324401601
Рысмамбетова Венера
870506402231
Сагимбаев Болатбек
740904302084
Сейдахметова Асем
920430402062
Сералы Алмасбек
150864018666
10-150-038-14-156
Тілеубергенұлы Руслан
8020619301926
Шманова Асем
810529401535
Қаниев Бағдаулет
150964018124
10-150-038-619
300
Қожахмет Бахыт
930502401443
4-кесте. Жайылымдарды бөлу
Кент және ауылдық округтің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Елді мекеннің атауы
Ауыл шаруашылығы жануарлары үшін қажетті жайылым алаңы, мың гектар
Көпшілік пайда
ланатын жайылы
мдардың алаңы, мың гектар
Шалғай
дағы жайылым
дардың алаңы, мың гектар
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
13
Басықара ауылдық округі
434436
Басықара ауылы
2577
3869
1450
516
326
6682
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін ____ мың гектар жайылым қажет.
326 гектар алаңды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 5807 мал басы жайылады,6682 мың гектар алаңды алып жатқан шалғайдағы жайылымдарда 2605 мал басы жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
Басықара ауылдық округі бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Та
би
ғи
аз
ық
тық ал
қа
пт
ар
ды
ң
жі
кте
месі бой
ын
ша жә
не тү
сін
ік
сөз бой
ын
ша ши
фрл
ар, кү
ні
Ко
нт
ур
ла
р
м
ен си
па
тт
ам
ал
ар нө
мі
рі (жа
қш
а іш
ін
де)
Та
би
ғи
аз
ық
тық
ал
қа
пт
ар
ти
пте
рі
нің (ай
ыр
ма
ла
ры
ны
ң,
тү
рл
ен
ді
ру
ле
рі
ні
ң)
же
р
бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
Алқап түрі
Ко
нт
ур
да
ғы па
йы
зд
ық қа
ты
на
с
Ал
аң
ы, мы
ң ге
кт
ар
Зама
науи пайда
ланылуы
Жа
лп
ы тү
сі
мд
іл
ік, ге
кт
ар
ын
а це
нт
не
рд
ен (зе
ртт
еп-қа
ра
у жы
лы)
Орташа жыл ішінде
желінетін өсімдіктердің
түсімділігі: құрғақ
массаның гектарына
центнерден, азық
бірлігінің гектарына
центнерден, қорытылатын протеиннің гектарына
килограмм
маусымдар бойынша
жайылымдық азық
Ш
а
б
ы
н
д
ы
қ
ш
а
б
ы
л
а
ты
н
ж
а
й
ы
л
ы
м
К
ө
к
т
е
м
Ж
а
з
К
ү
з
қ
ы
с
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Кестенің жалғасы
Контур бойынша есептелген түсімділік: құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Контур бойынша азық қоры құрғақ массаның гектарына центнерден (алымы), азық бірлігінің гектарына центнерден (бөлгіш)
Дақылдық-техникалық жай-күй, дәрілік өсімдіктердің бар-жоғы
Пайдалану бойынша ұсыныстар, малдың түрі. Жақсарту жөнінде ұсынылған шаралар
15
16
17
18
Басықара ауылдық округі бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
3-қосымша
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
Жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жұмыс істеп тұрған жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің саны, бірлік
Құрылысты (реконструкцияны) талап ететін, бірліктер
Ұзындығы, километр
Алаңы, мың шаршы метр
1
Суландыру құрылысжайлары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)
2
Құрылысжайлар, көпірлер, жолдар
3
Мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары
4
Қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар
5
Ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер
6
Электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылысжайлар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер
7
Сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылысжайлар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік
Басықара ауылдық округі бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: ауданның (қалалардағы аудандардан басқа), облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны
Әкімшілік деректер нысанының индексі: АШЖБҚ-1 нысаны
Кезеңділігі: жылына бір рет
Есепті кезең: 2024 жылғы 01 шілдедегі жай-күй бойынша.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жергілікті атқарушы органдар құрған ветеринариялық ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі 1 сәуірге дейін (қоса алғанда)
1-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, олардың саны туралы деректер
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің типі
Иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғалардың атауы
Мал басының саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
13
434436
Басықара ауылдық округі
Жиыны:
2-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер
Әкімшілік-
аумақтық объек
тілердің
жіктеуіші бойынша
кенттің, ауылдың, ауылдық округтің
коды
Кенттің, ауыл
дың, ауылдық окру
гтің
атауы
Үйірлердің, отарлардың, табындардың саны
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
бұ
қа
лар Бұ
қа
лар
С
и
ы
рл
а
р
Қашарлар
Бұқашықтар
қойлар және ешкілер
төл (тоқтылар, шыбыштар)
төл
(еркек тоқт
ылар , текешіктер)
айғырлар, биелер
Т
ө
л
т
ү
й
ел
е
р
т
ө
л
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
13
434436
Басықара ауылдық округі
Жиыны:
2577
3869
1450
516
3- кесте. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Мал басының саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
434436
Басықара ауылдық округі
2577
3869
1450
516
Атауы: "Басықара ауылдық округі әкімі аппараты" КММ
Мекенжайы: Басықара ауылы, С.Мұқанов көшесі №1

101
434439
Бирлик
050764020801
"Шакизада" Шаруа Қожалығы
61
32
Барлығы
870
2054
623
Таблица 2. Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных
Код поселка,
села, сельского
округа по
классификатору административно
-территори
альных
объектов
Наиме
нование поселка,
села, сель
ского
округа
Количество гуртов, отар, табунов
Крупного рогатого скота
Мелкого рогатого скота
Лошадей
Верблюдов
быков
коров
телок
бычков
о
в
е
ц
и к
о
з
м
о
л
о
д
н
я
к
а
р
о
к,
к
о
з
о
ч
е
к)
моло
дняка,
(бара
нчи
ков,
коз
ликов)
жер
еб
цов, ко
был
м
о
л
о
д
н
як
а
в
е
р
б
л
юд
о
в
м
о
л
о
д
н
я
к
а
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
434439
Сельский
округ
Бирлик
26
285
55
4
40
137
98
257
67
-
-
Всего
26
285
55
4
40
137
98
257
67
-
-
Таблица 3. Сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах
№.
Код поселка,
села,
сельского
округа по класси
фикатору админи
стративно-террит
ориальных объектов
Наимен
ование поселка,
села,
сель
ского
округа
Численность поголовья, голов
Крупного рогатого
скота
Мелкого рогатого скота
Лошадей
Верблюдов
л
и
ч
н
о
г
о п
о
д
в
о
р
ь
я
с
е
л
ь
с
к
о
х
о
з
я
й
с
т
в
е
н
н
ы
х
т
о
в
а
р
о
п
р
о
и
з
в
о
д
и
т
е
л
е
й
л
и
ч
н
о
г
о
п
о
д
в
о
р
ь
я
сельско
хозяйст
венных товаро
произво
дителей
л
и
ч
н
о
г
о п
о
д
в
о
р
ь
я
сельско
хозяй
ственных товаропро
изводителей
личного подворья
сельскохозяй
ственных товаропрои
зводителей
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
20
434439
Сельский округ Бирлик
-
-
-
-
-
-
-
-
Наименование __Сельский округ Бирлик_____________________________
Адрес ___Село Бирлик_____________________________________
Телефон ___87243825314_____________________________________
Адрес электронной поч ___мекен-жайы birlik_akimat2013@mail.ru
______________________________
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности ________________________________ аким сельского округа Бирлик Ө.Өтеп-Әлі
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
(электронная цифровая подпись)
Приложение 5
По селского округа Бирликский акима
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их
использованию типовой план
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Информация о ветеринарно-санитарых обьектах
Сельский округ
Ветеринарные пункты
Пункты купания
Пункты осеменения
Скотомогильники
Типовые
Простые
1
Бирликский сельский округ
1
0
0
1
Всего
1
0
0
1
Приложение 1
По селского округа Коларыкский
2025 – за 2029 год управление
пастбищами и по их
использованию типовой план
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Казалинского района, тысяч гектаров
Наименование сельских округов
Код классификатора административно-территориальных объектов
Категории земель
Итого земель
сельскохозяйственного назначения
населенных пунктов
промышлен
ности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кольарыкский сельский округ

101
434439
Бірлік
050764020801
"Шакизада" Шаруа Қожалығы
61
32
Барлығы
870
2054
623
2-кесте. Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер
Әкімшілік
-аумақтық объекті
лердің
жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің
коды
Кен
ттің, ауы
лдың, ауы
лдық окр
угтің атауы
Үйірлердің, отарлардың, табындардың саны
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
бұқалар Бұқалар
Си
ырла
р
Қашарлар
Бұқашықтар
қо
йл
ар жә
не ешкіл
ер
төл
(то
қты
лар, шы
бышт
ар)
төл (еркек тоқтылар , текешіктер)
айғырлар, биелер
Төл
түйелер
төл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
20
434439
Бірлік ауылдық округі
26
285
55
4
40
137
98
257
67
-
-
Жиыны:
3- кесте. Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Мал басының саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
жеке ауладағы
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
20
434439
Бірлік ауылдық округі
-
-
-
-
-
-
-
-
Жиыны:
Атауы _______Бірлік ауылдық округі__________________
Мекенжайы Бірлік ауылы
Телефоны___87243825314___________
Электрондық поштасының мекенжайыbirlik_akimat2013@mail.ru
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңбасы)
____Өтеп-Әлі Өміртай Жалғасұлы______________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі))
Бірлік ауылдық округі бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
Ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәлімет
Ауылдық округ
Мал дәрігерлік пункттері
Мал тоғыту орындары
Қашырым пунктері
Мал көмінділері
типтік
қарапайым
12
Бірлік ауылдық округі
1
0
0
1
Барлығы
1
0
0
1
Көларық ауылдық округі бойынша
2025 – 2029 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
үлгілік жоспарына
1-қосымша
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
1-кесте. Қазалы ауданы жайылымдарын жерлердің санаттары бойынша бөлу, мың гектар
Кент және ауылдық округтердің атауы
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
Жерлерсанаттары
Жерлер жиыны
ауылшаруашылығымақсатындағы
елдімекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекшеқорғалатынтабиғиаумақтардың
орман қорының
су қорының
босалқы жер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Көларық ауылдық округі

10,8
11,8
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 88,2 тысяч гектаров. На пастбищах общественного пользования площадью 10,8 тыс. га выпасаются 1,4 тыс. голов крупного рогатого скота, 4,9 тыс. голов крупного рогатого скота, 0,6 тыс. голов лошадей, 0,2 тыс. голов верблюдов. На отгонных пастбищах площадью 2,16 тыс. га выпасаются 0,2 тыс. голов крупного рогатого скота, 0,2 тыс. голов лошадей.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1

10,8
11,8
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 88,2 мың гектар жайылым қажет. 10,8 мың гектар алаңдарды алып жатқан көпшілік пайдаланатын жайылымдарда 1,4 мың бас ірі қара, 4,9 мың бас уақ мал, 0,6 мың бас жылқы, 0,2 мың бас түйе жайылады, 2,16 мың гектар алаңды алып жатқан шалғайдағы жайылымдарда 0,2 мың бас ірі қара, 0,2 мың бас жылқы жайылады.
5-кесте. Қосымша қажет етілетін жайылымдар
Босалқы жерлерден қажет етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4