Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2024-2025 годы
Решение Жанакорганского районного маслихата Кызылординской области от 18 февраля 2024 года № 174. Утратило силу решением Жанакорганского районного маслихата Кызылординской области от 7 марта 2025 года № 339
Сноска. Утратило силу решением Жанакорганского районного маслихата Кызылординской области от 07.03.2025 № 339 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" маслихат Жанакорганского района РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию поселков Жанакорган, Шалхия и сельских округов Аккорган, Акуйик, Байкенже, Жаманбай батыр, Екпинди, Жайылма, Косуйенки, Жанарык, Каратобе, Кейден, Келинтобе, Коктобе, Кандоз, Кожакент, Кожамберди, Кыраш, Кыркенсе, Манап, Машбек Налибаев, Озгент, Сунаката, Суттикудык, Талап, Томенарык на 2024-2025 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вступает в силу после со дня подписания.
Председатель маслихата Жанакорганского района Г. Сопбеков
Приложение 1 к решению
маслихата Жанакорганского
района
от 19 февраля 2024 года №174
План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Жанакорган
на 2024-2025 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам),составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
ПоселокЖанакорганотносится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории поселкаЖанакорган слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.

2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Жаңақорған аудандық мәслихатының 2024 жылғы 18 ақпандағы № 174 шешімі.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Жаңақорған ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 қосымшаларына сәйкес Жаңақорған, Шалхия кенттерінің және Аққорған, Ақүйік, Байкенже, Жаманбай батыр, Екпінді, Жайылма, Қосүйеңкі, Жаңарық, Қаратөбе, Кейден, Келінтөбе, Көктөбе, Қандөз, Қожакент, Қожамберді, Қыраш, Қыркеңсе, Манап, Машбек Нәлібаев, Өзгент, Сунақата, Сүттіқұдық, Талап, Төменарық ауылдық округтерінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. Осы шешім қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жаңақорған ауданы мәслихатының төрағасы Ғ.Сопбеков
Жаңақорған ауданы
мәслихатының
2024 жылғы 19 ақпандағы
№ 174 шешіміне 1 қосымша
Жаңақорған кентінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) кентмаңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жаңақорған кентінің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жаңақорған кенті аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған.
Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,3 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Поселок Жанакорганрасположенюго-западной части поселкаШалхия и граничит с востоко-юга с сельским округом Кейден.
Административно-территориального деления состоит из населенного пункта Жанакорган.
По природно-климатическим условиям территория поселкаЖанакорган входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь поселкаЖанакорган составляет 2829 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1062 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1112 га;
земли населенных пунктов – 921 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории поселкаЖанакорган: 9705 голов крупного рогатого скота, 76686 голов мелкого рогатого скота, 2892 голов лошадей, 248 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –15 стад;
мелкий рогатый скот –25 стад;
лошади – 15 стад;
верблюд-2 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей района и преимущественно используются для выпаса скота. На территории поселка Жанакорган отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители поселкаЖанакорган.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории поселкаЖанакорган действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В поселке Жанакорганне установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков
Собст
венники
земель
ных
участ
ков
Площ
адь
паст
бищ,
(га)
Наличие
скота по
видам,
(голов)
Жайы
лымға
қажет
тілік
нормасы
1 бас,
(га)
Норма
потре
бности
в пастб
ищах
1 голова,
(га)
Изли
шки
паст
бищ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
ь
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
ь
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
ь
В
е
р
б
л
ю
д
Ито
го
(га
1
Ауезбек А.

Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,3 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Жаңақорған кенті, Шалхия кентінің оңтүстік батысында орналасқан және шығыс-оңтүстіктен Кейден ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Жаңақорған елді мекенінен тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Жаңақорған кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Жаңақорған кентінің жалпы жер көлемі 2829 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1062 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1112 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 921 га.
Жаңақорған кенті аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 9705 бас ірі қара малы, 76685 бас уақ мал, 2892 бас жылқы, 248 түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал- 15 табын;
уақ мал - 25 отар;
жылқылар - 15 үйір;
түйе-2 табын.
Жайылымдар елді мекеннің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайданылады. Жаңақорған кентінің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылары Жаңақорған кентінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жаңақорған кенті аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымыжәне 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Жаңақорған кентінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы,
(бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар,
(га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
Ж
и
ы
н
ы
(га)
1
Ауезбек А.

План по управлению пастбищами и их использованию в поселке Шалкия на 2024 - 2025 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам),составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в поселке;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Территория поселка Шалкия относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории поселкаШалкия слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
ПоселокШалкияграничит с северной стороны с сельским округом Акуйик, с южной стороны с поселкомЖанакорган.
Административно-территориальное деление состоит из поселокаШалкия и села Куттыкожа.
По природно-климатическим условиям территория поселкаШалкия входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

Шалқия кентінің 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) кент маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Шалқия кентінің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Шалқия кенті аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Шалқия кенті, солтүстік жағынан Ақүйікауылдық округімен, оңтүстік жағынан Жаңақорған кентімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Шалқиякенті және Құттықожа ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Шалқия кенті күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая земельная площадьпоселка составляет 518,2 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 26,0 га;
земли населенных пунктов – 518,2 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории поселка Шалкия: 2839 голов крупного рогатого скота, 29433 голов мелкого рогатого скота, 783 голов лошадей, 124 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 14 стад;
мелкий рогатый скот – 50 стад;
лошадей – 34 стад;
верблюд-9 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории поселкаШалкия отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители поселкаШалкия.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории поселка Шалкия действует 1 ветеринарный пункт, 1 ванна для купания скота.
В поселке Шалкия не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков
Собст
вен
ники
земел
ьных
участ
ков
Пло
щ
адь
паст
бищ,
(гек
тар)
Нали
чие
ско
та
по
вид
ам,
(гол)
Нор
ма
пот
реб
ности
паст
бищ
на 1
гол.,
(га)
Потр
еб
ность
паст
бищ,
(га)
Изли
шки
паст
бищ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
в
е
р
б
л
ю
д
ы
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
в
е
р
б
л
ю
д
ы
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
в
е
р
б
л
ю
д
ы
Ито
го
(га)
1
Құрбанбай Б
10
10
2
Исмайлов О
15,7
15,7
3
Абдимахан Д
100
100
4
Райсов С
194,4
194,4
5
Рахимов М
288,8
40

Шалқия кентінің жалпы жер көлемі 518,2 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 26,0 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 518,2 га.
Шалқия кентінің аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2889 бас ірі қара малы, 29433 бас уақ мал, 783 бас жылқы, 124 бас түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
Ірі қара мал – 14 табын;
уақмал - 50 отар;
жылқылар – 34 үйір;
түйе-9 табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады.
Шалқия кент аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Шалқиякентінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Шалқиякентінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Шалқиякентінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қаж
еттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымда
р, (га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қы
т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
Ж
и
ы
н
ы
(га)
1
Құрбанбай Б
10
10
2
Исмайлов О
15,7
15
,7
3
Абдимахан Д
100
10
0
4
Райсов С
194
,4
19
4,
4
5
Рахимов М
288
,8
40

1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схемапастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам),составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными всельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Территория сельского округа относится ксухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается природных озерами, родниками, каналами. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Аккорганграничитс северной стороны с сельским округом Кожакент, с южной стороны с сельским округом Келинтобе.
Административно-территориальное деление состоит из села Тугискен.
По природным условиям погоды территория сельского округа Аккорган входит сухостепную зону с резко-континентальным климатом для которого свойственны: засушливые,весенне-летнего периода,летние высокие низкие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые по времени года атмосферные осадки и усилие значительного ветра и течение года.
Общая земельная площадь сельского округаАккорган составляет 4308,0 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 3113 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3209 га;

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округі маңында орналасқанжайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың жәнеайдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Аққорғанауылдық округі,солтүстік жағынан Қожакент ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Келінтөбе ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Түгіскен ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша:Аққорған ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Аққорған ауылдық округінің жалпы жер көлемі 4308 гектар (бұдан әрі - га).Соның ішінде жайылымдар – 3113 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3209 га;

земли населенных пунктов – 722,5 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 4836 голов крупного рогатого скота, 4782 голов мелкого рогатого скота, 1438 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –8 стад;
мелкий рогатый скот – 8 стад;
лошадей – 71 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей сельского округа и используются преимущественно для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Аккорган.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Аккорган действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
В сельском округе Аккорган не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственникиземельныхучастков
Собс
твен
ники
зе
мель
ных
учас
тков
(кресть
янс
кий
хозяз
ство)
Пло
щ
адь
па
стб
ищ,
(га)
Нал
ичие
скот
апов
идам,
(гол
ов)
Норма
потреб
ностив
паст
бищ
ах 1
голова
(га)
Пот
ре
бно
ст
ьпа
ст
бищ,
(га)
Из
ли
шк
и
па
с
тб
и
щ,
а)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
И
т
о
г
о
(
г
а
)
1
к/х "Қуан"
10
10
2
к/х "Абай"

елді мекендердің жерлері- 722,5 га;
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 5139 бас ірі қара малы, 5036 бас уақ мал, 1488 бас жылқы малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-8 табын;
уақ мал-8 отар;
жылқылар-71 үйір.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Аққорған ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Аққорған ауылдық округтің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы қызмет істейді.
Аққорған ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы,
(га)
Түрлері бойынша малдың болуы,
(бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас,
(га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылым
дар,
(га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
Жи
ын
ы
(га)
1
"Қуан" ш/қ
10
10
2
"Абай" ш/қ

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Акуйик на 2024 - 2025 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2 )приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Акуйикграничитс северной стороны с сельским округом Кыраш, с южной стороны с поселком Жанакорган.
Административно-территориальное деление состоит из села Бирлик.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Акуйик входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокийи зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

Ақүйік ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың жәнеайдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ақүйік ауылдық округі, солтүстік жағынан Қыраш ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Жаңақорған кентімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Бірлік ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Ақүйік ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая земельная площадь сельского округа Акуйик составляет 5202,0 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 3788,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3871,0 га;
земли населенных пунктов – 350,7 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2215 голов крупного рогатого скота, 18953 голов мелкого рогатого скота, 228 голов лошадей, 15 верблюды.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –7стад;
мелкий рогатый скот – 35 стад;
лошадей – 7 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природноклиматических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Акуйик
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Акуйик действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
В сельском округе Акуйик не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственникий земельных участков
Собст
вен
никий
земель
ных
учас
тков
(Крес
тьян
ский
хозя
йство)
Пл
о
ща
дь
пас
т
би
щ,
(га)
Нал
ичие
скота
по
вид
ам,
(голов)
Норма
пот
реб
нос
ти пас
тбищ
на 1
голо
ва,
(га)
Пот
реб
нос
ть
пас
тбищ
,(га)
Из
лиш
ки
пас
тби
щ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
И
т
о
г
о
(га)
1
к/х "Есен ата"
18
60
0
3,0
18
00
180
0
2
к/х "Ордакент"
18
18
3
к/х "Самата"
-
40
28
0

Ақүйік ауылдық округі аумағыныңжалпы көлемі 5202,0 гектар (бұдан әрі-га), оның ішінде Жайылымдар – 3788,0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3871,0 га;
елді мекендердің жерлері-350,7 га;
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2215 бас ірі қара малы 18953 бас уақ мал, 228 бас жылқы, 15 түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-7 табын;
уақ мал-35 отар;
жылқылар-7 үйір.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Ақүйік ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ақүйік ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы қызмет істейді.
Ақүйік ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскеле
рінің меншік иелері (шаруа қожалық)
Жайылым алаңы,
(га)
Түрлері бойынша малдың болуы,
(бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас,
(га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылы
мдар, (га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
Жи
ын
ы
(га)
1
"Есен ата"
ШҚ
18
60
0
3,0
18
0
0
18
0
0
2
"Ордакент"
ШҚ
18
18
3
"Самата"
ШҚ
-
40
28
0

План по управлению пастбищами и их использованию cельского округа Байкенже на 2024 - 2025 годы
1)схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 6,8 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Байкенже граничитс северной стороны с сельским округом Томенарык, с южной стороны с сельским округом Жанарык.
Административно-территориальное деление состоит из села Байкенже и населенного пункта Билибай.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Байкенже входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокий и зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

Байкенже ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың жәнеайдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 6,8 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Байкенже ауылдық округі, солтүстік жағынан Төменарық ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Жаңарық ауылдық округімен шектеседі. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Байкенже ауылы және Билібай елді мекенінен тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Байкенже ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая земельная площадь сельского округа Байкенже составляет- 39593 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 11178 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 12691 га;
земли населенных пунктов – 1509 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 4121 голов крупного рогатого скота, 3713 голов мелкого рогатого скота, 429 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 15 стад;
мелкий рогатый скот – 8 стад;
лошадей – 16 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Байкенже.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Байкенже действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе Байкенже не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственникийземельныхучастков
Собст
венник
ийзе
мель
ных
участ
ков
Площ
адь
паст
бищ,
(га)
Наличие скот
апо
видам,
(голов)
Норма
потреб
ности
пастбищна
1 голова
Потреб
ность
пастбищ,
(га)
Изл
иш
ки
паст
бищ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
И
т
о
г
о
(га)
1
Оспанов Сапаргали

Байкенже ауылдық округінің жалпы көлемі 39593 гектар(бұдан әрі- га), оның ішінде Жайылымдар – 11178 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 12691 га;
елді мекендердің жерлері - 1509 га;
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 4121 бас ірі қара малы, 3713 бас уақ мал, 429 бас жылқы малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-15 табын;
уақ мал-8 отар;
жылқылар-16 үйір.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Байкенже ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Байкенже ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Байкенже ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
№ 1 кесте
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажет тілік нормасы 1 бас,
(га)
Жайылымдардың қажеттілігі,
(га)
Қажетті жайылымдар,
(га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Ж
и
ы
н
ы
а)
1
Оспанов Сапарғали

земли сельскохозяйственного назначения – 3914,0 га;
земли населенных пунктов – 417,6 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2268 голов крупного рогатого скота, 26402 голов мелкого рогатого скота, 859 голов лошадей,30 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –15 стад;
мелкий рогатый скот – 34стад;
лошадей – 60 стад;
верблюд-1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Жаманбай батыр.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Жаманбай батыр действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе Жаманбай батыр не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков
Собс
твен
ники
земе
льных
участ
ков
Пло
щадь
паст
бищ,
(га)
Нал
ичие
скота
по
вида
м,
(гол
ов)
Норма
пот
реб
нос
ти
пас
тби
щ на
1
гол
ова,
(га)
Пот
реб
ност
ь па
стб
ищ,
(га)
И
з
л
и
ш
ки
па
ст
би
щ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
Ит
о
го
(га)
1
Жанатаева
Акмарал
41
7
36
0
10
-
13,5
3,0
16,0
16,0
10
80
160
12
40
82
3
2
Сарымбетов
Талғат
21
0
10
13
5
13
5
75
3
Раманкулов
Нурахмет
17
5
14
18
9
18
9
14
4
Касымбеков
Сабырхан
31
9
8
10
8
10
8

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3914,0 га;
елді мекендердің жерлері- 417,6 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2236 бас ірі қара малы, 32964 бас уақ мал, 1683 бас жылқы, түйе 26 бас малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-15 табын;
уақ мал-34 отар;
жылқылар-60 үйір;
түйе-1 табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Жаманбай батыр ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жаманбай батыр ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Жаманбай батыр ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойы
нша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қаж
еттілігі, (га)
Артық жайылым
дар, (га)
Қажет жайылымдар (га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
Жиы
ны
(га)
1
Жанатаева
Ақмарал
417
36
0
10
-
13,5
3,0
16
,0
16
,0
108
0
160
124
0
823
2
Сарымбетов
Талғат
210
10
13
5
135
75
3
Раманкулов
Нурахмет
175
14
18
9
189
14
4
Қасымбеков
Сабырхан
319
8
10
8
108

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Екпинди на 2024 - 2025 годы
1)схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель,собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне;
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Екпинди граничитс северной стороны с сельским округом Тюменарык, с южной стороны с сельским округом Сунаката.
Административно-территориальное деление состоит из села Екпинди.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Екпинди входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимнее низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

Екпінді ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың жәнеайдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Екпінді ауылдық округі, солтүстік жағынан Төменарық ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Сунақата ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Екпінді ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Екпінді ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая земельная площадь сельского округа Жайылма составляет 3605гектаров (далее – га), из них пастбищ – 3256 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3306 га;
земли населенных пунктов –494,4 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 1901 голов крупного рогатого скота, 7298голов мелкого рогатого скота, 295 голов лошадей, 209 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 9 стад;
мелкий рогатый скот – 36 стад;
лошадей – 9 стад;
верблюд-7 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Жайылма.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Жайылма действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе Жайылма не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков
Собс
твен
ники
земель
ных
участ
ков
Пло
щадь
паст
бищ,
(га)
Наличие
скота
по
видам,
(голов)
Норма
потре
бности
в паст
бищах
1 гол
ова,
(га)
Потре
бность
паст
бищ,
(га)
Изли
шки
паст
бищ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
ь
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
ь
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
ь
В
е
р
б
л
ю
д
И
т
о
г
о
(га)
1
Ходжаев
Гаппар
58
1
12
13,5
3
16
75
50
6,6
2
Жиенбай.Н
20
1
61
13,5
3
16
37
8
17
7
-
3
А. Келдикулов
10
0
13
43
4
13,5
3
16
81
56
4
54
5
-
4
Кенимбаев
Серикбай
12
33

Жайылма ауылдық округтің жалпы жер көлемі 3605 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде: жайылымдар – 3256 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3306га;
елдi мекендердiң жерлерi – 494,4га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 1901 бас ірі қара малы, 7298 бас уақ мал, 295 бас жылқы, 209 түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал - 9табын;
уақмал - 36 отар;
жылқылар - 9үйір;
түйе -7 табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Жайылма ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жайылма ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Жайылма ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас,
(га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылым
дар, (га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
Ж
и
ы
н
ы
(га)
1
Ходжаев
Ғаппар
581
12
13,5
3
16
75
50
6,6
2
Жиенбай Н
201
61
13,5
3
16
37
8
177
-
3
Келдикулов. А
100
13
43
4
13,5
3
16
81
56
4
545
-
4
Кенімбаев
Серікбай
12
33

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Каратобе на 2024 - 2025 годы
1)схема (карта) расположения пастбищ на территории вразрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) карта внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных на частных подворьях с учетом местных условий и особенностей.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Каратобе,граничит с северной стороны с сельским округом Келинтобе, с южной стороны с сельским округом Кандоз.
Административно-территориальное деление состоит из села Баспакколь.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Каратобе входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

Қаратөбе ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың жәнеайдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгілінген картасы.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Қаратөбе ауылдық округі, солтүстік жағынан Келінтөбе ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Қандөз ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Баспақкөл ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қаратөбе ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая земельная площадь сельского округа Каратобе составляет 5570,0 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 3045,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3111,0 га;
земли населенных пунктов – 487,2 га.
На территории сельского округа Каратобе действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник .
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2874 голов крупного рогатого скота, 1649 голов мелкого рогатого скота, 1187 голов лошадей, 282 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 15 стад;
мелкий рогатый скот – 3 стад;
лошадей – 52 стад;
верблюд - 24 стад.
В 15-25 км от села Баспакколь продоставлены пастбища для выпаса скота фермерских хозяйств и1 индивидуального предпринимателя на отгонных пастбищах.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Каратобе.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
В сельском округе Каратобе не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков
Собствен
ники
земель
ных
участков
Пло
щадь
пас
тби
щ,
(га)
Наличие
скота
по
видам,
(гол)
Норма
потреб
ности
пастбищ
на 1 гол.,
(га)
Потреб
ность
пастбищ,
(га)
Из
ли
шк
и
па
ст-
би
щ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
в
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
в
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
в
е
р
б
л
ю
д
Ит
ог
о
(га)
1
КХ "Сункар" ,
К.Исаханов
78
02

Қаратөбе ауылдық округі аумағының жалпы көлемі - 5570,0 гектар (бұдан әрі- га), оның ішінде Жайылымдар – 3045,0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3111,0га;
елді мекендердің жерлері- 487,2 га;
Қаратөбе ауылдық округінің аумағында 1 ветеринариялық пункт, 1 мал қорымы қызмет істейді.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2874 бас ірі қара малы, 1649 бас уақ мал, 1187 бас жылқы, 282 түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал - 15 табын;
уақ мал – 3 отар;
жылқылар - 52 үйір;
Түйе - 24табын.
Шалғайдағы жайылымдарға жаю үшін 8 шаруа қожалығы мен 1 дара кәсіпкердің ауыл шаруашылығы малдарына Баспақкөл аулынан 15-25 км қашықтықта жайылым қарастырылған.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қаратөбе ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Қаратөбе ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайыл
ым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар,
(га)
І
Қ
М
Ұ
Қ
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
І
Қ
М
Ұ
Қ
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
йе
І
Қ
М
Ұ
Қ
М
Жы
лқ
ы
т
ү
й
е
Жи
ын
ы
(га)
1
"Сұңқар" ШҚ,
Төрағасы
К.Исаханов
78
02

Общая земельная площадь сельского округа Коктобе составляет -3541 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 2467 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 2492 га;
земли населенных пунктов – 216,1 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 890 голов крупного рогатого скота, 2333 голов мелкого рогатого скота, 130 голов лошадей, 138 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 4 стад;
мелкий рогатый скот –15 стад;
лошадей – 4 стад;
верблюд-2 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Коктобе.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Коктобе действует 1 ветеринарный пункт. В сельском округе Коктобе не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков
Собствен
ники
земель
ных
участков
Пл
о
щ
ад
ь
па
ст
би
щ,
(га)
Наличие
скота
по
видам,
(гол)
Норма
потреб
ности
пастбищ
на 1 гол.,
(га)
Потреб
ность
пастбищ,
(га)
Из
ли
шк
и
пас
т
би
щ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
Ве
рб
лю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
Ве
р
бл
юд
Ит
ог
о
(га)
1
"Нұр-қазына"
ш/қ
27
1
85
40

Көктөбе ауылдық округтің жалпы жер көлемі -3541 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 2467 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 2492 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 216,1 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 890 бас ірі қара малы, 2333бас уақ мал, 130 бас жылқы, 138 бас түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал –4 табын;
уақмал - 15 отар;
жылқылар – 4 үйір;
түйе- 2 табын.
Жайылымдарелдімекендердіңтабиғи-климаттықерекшелігінебайланыстытабиғижайылымдарғажатадыжәнекөбінесемалдыбағуүшінпайдаланылады. Ауылдықокругтіңаумағындаекпежәнеаридтікжайылымдаржоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Көктөбе ауылдық округінің тұрғындары болыпта былады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Көктөбе ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт қызметістейді.
Көктөбе ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар,
(га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
Ж
и
ы
н
ы
(га)
1
"Нұр-
қазына"
ш/қ
271
85
40

Общая земельная площадь сельского округа Кандоз составляет 6646 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 3832,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3914 га;
земли населенных пунктов – 417 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2557 голов крупного рогатого скота, 2331 голов мелкого рогатого скота, 490 голов лошадей, 2 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 10 стад;
мелкий рогатый скот – 2 стад;
лошадей – 9 стад;
верблюд-1стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Кандоз.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Кандоз действует 1 ветеринарный пункт.
В сельском округе Кандоз не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков
Собст
венники
земель
ных
участ
ков
Площадь
пастбищ,
(га)
Наличие
скота по
видам,
(гол)
Норма
потребности
пастбищ
на 1 гол.,
(га)
Пот
реб
нос
ть пас
тбищ,
(га)
Изл
ишки
пас
тби
щ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
И
т
о
г
о
(га)
1
"Айтжан" К/Хдиректор
Еримбетов Сапан
105
105
2
"Алға" К/Х директор
Искахов Бакыт
150
150
3
"Божбан" К/Х директор
Дуйсебаев Нуржан
253
253
4
"Қырмызы" К/Х директор
Елтаев Сырман
15
15
5
"Алибек" К/Х
ДиректорАлибеков Максат
28
28
6
"Дуйсебай" К/Х директор
Тулендиев Алшер
71
71
7
"Тәуекел" К/Х директор
Сайманов Серали
110
110
8
"Теңлібай" К/Х директор
Каскабаев Сейтжан
100
100
9
"Туратай" К/Х директор
ТурсынбаевКенжебола
25
25
10
"Бердібек" К/Хдиректор
Алдияров Бекболат
80

Қандөз ауылдық округінің жалпы жер көлемі 6646 гектар (бұданәрі – га), оныңі шінде жайылымдар – 3832,0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3914 га;
Елдiмекендердiң жерлерi – 417 га.
Ауылдық округ аумағындағыауылшаруашылығыжануарлары мал басының саны: 2557 бас іріқара малы, 2331 бас уақ мал, 490 бас жылқы, 2 түйе малы бар.
Ауылшаруашылығыжануарларыныңтүрлерібойыншакелесідейбөлінген:
ңріқара мал - 10 табын;
уақмал - 2 отар;
жылқылар–9үйір;
түйе -1табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қандөз ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Қандөз ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт қызмет істейді.
Қандөз ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы,
(га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас,
(га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
Ұ
Қ
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
І
Қ
М
Ұ
Қ
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
І
Қ
М
Ұ
Қ
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
Ж
и
ы
н
ы
(га)
1
"Айтжан" ШҚ
төрағасы
Еримбетов
Сапан
105
105
2
"Алға" ШҚ
төрағасы
Искахов
Бакыт
150
150
3
"Божбан" ШҚ
төрағасы
Дуйсебаев
Нуржан
253
253
4
"Қырмызы" ШҚ
төрағасы
Елтаев Сырман
15
15
5
"Алибек" ШҚ
төрағасы
Алибеков Максат
28
28
6
"Дуйсебай" ШҚ
төрағасы
Тулендиев Алшер
71
71
7
"Тәуекел" ШҚ төрағасы
Сайманов Серали
110
110
8
"Теңлібай" ШҚ
төрағасы
Каскабаев Сейтжан
100
100
9
"Туратай" ШҚ төрағасы
ТурсынбаевКенжебола
25
25
10
"Бердібек" ШҚ
төрағасы
Алдияров
Бекболат
80

Общая земельная площадь сельского округа Кожакент составляет -3940,0 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 2009,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 2075,0 га;
земли населенных пунктов – 660,3 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 5048 голов крупного рогатого скота, 1208 голов мелкого рогатого скота, 1765 голов лошадей,12 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –25стад;
мелкий рогатый скот – 8 стад;
лошадей – 55 стад;
верблюд-1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Кожакент.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Кожакент действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
В сельском округе Кожакент не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков
Соб
ствен
никий
земель
ныхуча
стков
Площадь
пастбищ,
(га)
Наличие
скота
по
видам,
(гол)
Норма
потреб
ности
пастбищ
на
1 гол.,
(га)
Потре
бно
сть паст
бищ,
(га)
Из
лиш
ки
пас
тб
ищ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
И
т
ог
о
(га)
1
"Акнур"
35
35
2
"Оркен"
30
30
3
"Бакыт-Нур
12
12
4
"Корасан"
19
19
5
"Жолдас"
2
2
6
"Жаңажол АЖ"

Қожакент ауылдық округі аумағының жалпы көлемі -3940,0 гектар(бұдан әрі- га), оның ішінде Жайылымдар – 2009,0 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 2075,0 га;
елді мекендердің жерлері-660,3 га;
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 5048 бас ірі қара малы, 1208 бас уақ мал, 1765 бас жылқы,12 бас түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал-25 табын;
уақ мал-8 отар;
жылқылар-55 үйір;
түйе-1 табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қожакент ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Қожакент ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы қызмет істейді.
Қожакент ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым
алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас,
(га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
Жи
ы
ны
(га)
1
"Ақнұр"
35
35
2
"Өркен"
30
30
3
"Бақыт-Нұр"
12
12
4
"Қорасан"
19
19
5
"Жолдас"
2
2
6
"Жаңажол АЖ"

Общая земельная площадь сельского округа Кожамберди составляет 1380 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1036 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1068 га;
земли населенных пунктов – 312 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 990 голов крупного рогатого скота, 14110 голов мелкого рогатого скота, 155 голов лошадей, 22 голов верблюди.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 3 стад;
мелкий рогатый скот – 9 стад;
лошадей – 4 стад,
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Кожамберди.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Кожамберди действует 1 ветеринарный пункт.
В сельском округе Кожамберди не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков
Собст
венники
земель
ных
учас
тков
Пло
щадь
пас
тбищ,
(га)
Наличие
скота
по
видам,
(гол)
Норма
потребности
пастбищ
на 1
гол., (га)
Потребность
пастбищ,
(га)
Изл
ишки
паст
бищ,
(га
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
и
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
И
т
о
г
о
(га)
1
Асылбеков Темирбек

Қожамбердіауылдық округтің жалпы жер көлемі 1380 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1036 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1068 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 312 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 990 бас ірі қара малы, 14110 бас уақ мал, 155 бас жылқы, 22 түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал –3 табын;
уақмал - 8 отар;
жылқылар–5 үйір.
Жайылымдарелдімекендердіңтабиғи-климатты қерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Қожамберді ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Қожамберді ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пунктқызмет істейді.
Қожамберді ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелеріні
ң меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар,
(га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Ж
и
ы
н
ы
(га)
1
Асылбеков Темирбек

1)схема (карта) расположения пастбищ на территории разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемая схемапастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными всельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Кыраш граничитс северной стороны с сельским округом Косуйенки, с южной стороны с сельским округом Акуйик.
Административно-территориальное деление состоит из села Кыраш.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Кыраш входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Кыраш составляет - 2095 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1771 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1781 га;
земли населенных пунктов – 232га.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Қыраш ауылдық округі, солтүстік жағынан Қосүйенкі ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Ақүйік ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Қыраш ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Қыраш ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Қыраш ауылдық округінің жалпы жер көлемі - 2095 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1771 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1781га;
елдiмекендердiңжерлерi – 232 га.

Общая земельная площадь сельского округа Кыркенсе составляет 1311 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1266 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1302 га;
земли населенных пунктов – 249,2 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 6288 голов крупного рогатого скота, 23319 голов мелкого рогатого скота, 2649 голов лошадей, 157 голов вербюлд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 12 стад;
мелкий рогатый скот – 11стад;
лошадей – 26 стад;
вербюлд-2 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Кыркенсе.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Кыркенсе действует 1 ветеринарный пункт.
В сельском округе Кыркенсе не установлены сервитуты для прогона скота
Собственники земельных участков
Наимование
землеполь
зователей
земельных
участков
Пло
щадь
паст
бищ,
(га)
Наличие
скота
по
видам,
(гол)
Норма
потребности
пастбищ
на 1 гол,
(га)
Потребность
пастбищ
(га)
Из
ли
шк
и
па
ст
би
щ,
(га)
І
Қ
М
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
І
Қ
М
Ұ
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
І
Қ
М
Ұ
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
Ж
и
ы
н
ы
(га)
1
Абдреймов Тургали
19
2

Қыркеңсе ауылдық округінің жалпы жер көлемі 1311 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1266 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1302 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 249,2 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 6288 бас ірі қара малы, 23319 бас уақ мал, 2649 бас жылқы, 157 бас түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал - 12 табын;
уақмал - 11 отар;
жылқылар - 26 үйір;
түйе-2 табын.
Жайылымдар елдімекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтіңаумағындаекпежәнеаридтікжайылымдаржоқ.
Жайылымдардынегізгіпайдаланушылар Қыркеңсеауылдықокругініңтұрғындарыболыптабылады.
Жоспаржайылымдардыұтымдыпайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Қыркеңсеауылдықокругініңаумағында 1 ветеринарлық пунктқызметістейді.
Қыркеңсеауылдықокругіндемалдыайдапөтугеарналғансервитуттарбелгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымдағы қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І
Қ
М
Ұ
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
І
Қ
М
Ұ
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
І
Қ
М
Ұ
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
Ж
и
ы
н
ы
(га)
1
Абдреймов Тургали
192

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Манап на 2024 - 2025 годы
1)схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Манапв разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,3 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Манапграничит с северной стороны с сельским округом Жаманбай батыр, с южной стороны с сельским округом Талап.
Административно-территориальное деление состоит из села Манап, станции Талап.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Манап входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая площадь территории сельского округа Манап 5316,0 гектаров (далее -га), в том числе пастбищ – 3725,0 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 3725,0 га;
земли населенных пунктов -238,6 га.

Манап ауылдық округінің 2024- 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашар дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,3 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Манап ауылдық округі солтүстік жағынан Жаманбай батыр ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Талап ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Манап ауылы және Талап бекетінен тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша Манап ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Манап ауылдық округінің жалпы жер көлемі 5316 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 3725 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3725 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 238,6 га.
Манап ауылдық округінің жалпы жер көлемі 5316 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 3725 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 3725 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 238,6 га.

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Машбек Налибаев на 2024 - 2025 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам),составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Машбек Налибаевграничит с северной стороны с сельским округом Озгент, с южной стороны сельским округом Кыркенсе.
Административно-территориальное деление состоит из села Машбек Налибаев.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Машбек Налибаев входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

Машбек Нәлібаев ауылдық округінің 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтынунормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлынемесе шахталық құдықтарға) қолжеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлы бас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуы мен әртүрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торапна шардамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Машбек .Нәлібаев ауылдық округі солтүстік жағынан Өзгент ауылдық округімен, оңтүстік жағынан Қыркеңсе ауылдық округі шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Машбек Нәлібаев ауылынан тұрады.
Табиғиауа-райының жағдайлары бойынша Машбек Нәлібаев ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақ далалық аймаққа жатады, олар үшін тән қасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

Общая земельная площадь сельского округа М.Налибаев составляет 923 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 758га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 776 га;
земли населенных пунктов – 340 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2291 голов крупного рогатого скота, 9003 голов мелкого рогатого скота, 1618 голов лошадей, 50 верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 11 стад;
мелкий рогатый скот – 9 стад;
лошадей – 16 стад;
верблюд -1 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Машбек Налибаев.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Машбек Налибаев действует 1 ветеринарный пункт, 1 ванна для купания скота.
В сельском округе Машбек Налибаев не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков
Собст
венники
земельных
участков
Пл
ощ
ад
ь
па
ст
би
щ,
(га)
Наличие
скота
по
видам,
(гол)
Норма
потребности
пастбищ
на 1 гол.,
(га)
Потреб
ность
пастбищ,
(га)
Из
ли
шк
и
па
с
тб
ищ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
В
е
р
б
л
ю
д
И
т
о
г
о
(га)
1
Еримбетов Сапан
10
5
10
5
2
Искахов Бакыт
15
0
15
0
3
Дуйсебаев Нуржан
25
3
25
3
4
Елтаев Сырман
15
15
5
Алибеков Максат
28
28
6
Тулендиев Алшер
71
71
7
Сайманов Серали
11
0
11
0
8
Каскабаев Сейтжан
10
0
10
0
9
ТурсынбаевКенжебола
25
25
10
Алдияров Бекболат
80

Машбек Нәлібаев ауылдық округінің жалпы жеркөлемі 923 гектар (бұданәрі – га), оның ішінде жайылымдар – 758 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 776 га;
Елдiмекендердiң жерлерi – 340 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауылшаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2291 бас іріқара малы, 9003 бас уақ малы, 1618 бас жылқы,50 бас түйе малы бар.
Ауылшаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
іріқара мал – 11табын;
уақмал - 9 отар;
жылқылар - 16 үйір;
түйе-1 табын.
Жайылымдар елді мекендердің табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Машбек Нәлібаев ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөп кеқажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Машбек Нәлібаев ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Машбек Нәлібаев ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Т
ү
й
е
И
т
о
г
о
(га)
1
Еримбетов Сапан
105
10
5
2
Искахов Бакыт
150
15
0
3
Дуйсебаев Нуржан
253
25
3
4
Елтаев Сырман
15
15
5
Алибеков Максат
28
28
6
Тулендиев Алшер
71
71
7
Сайманов Серали
110
11
0
8
Каскабаев Сейтжан
100
10
0
9
ТурсынбаевКенжебола
25
25
10
Алдияров Бекболат
80

План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Узгент на 2024 - 2025 годы
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам),составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 2,4 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Узгентграничит с сельским округом Кожакент, с южной стороны с Сырдарьинским озерам.
Административно-территориальное деление состоит из села Узгент.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Узгент входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.

Өзгент ауылдық округінің 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгілен генкартасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталықұдықтарға) қолжеткізусхемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдемтармағына жатады.
Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлы бас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуы мен әртүрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торапнашардамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 2,4 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Өзгент ауылдық округі, солтүстік жағынан Қожакент ауылдық округі мен, оңтүстік жағынан Сырдария өзенімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Өзгент ауылынан тұрады.
Табиғиауа-райының жағдайлары бойынша Өзгент ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райы мен құрғақ далалы қаймақ қажатады, олар үшін тәнқасиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауа температурасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашынжәнебір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.

1) схема (карта) расположения пастбищ на территории в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам),составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Территория сельского округа относится к сухой, типчаково-ковыльных степной зоне.
Выявлено преобладание степной растительности, основными ее видами являются: типчак, ковыли, овсец и различные виды полыни с участием различных трав небольших степей.
На территории сельского округа слабо развиты гидрографические сети. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, родников, каналов. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
Сельский округ Сунакатаграничит с северной стороны с сельским округом Кожамберди, с южной стороны с Шиелинским районом.
Административно-территориальное деление состоит из села Сунаката и населенного пункта Енбек.
По природно-климатическим условиям территория сельского округа Сунаката входит в сухостепную зону с резко-континентальным климатом, для которого свойственны: засушливость весенне-летнего периода, летние высокие и зимние низкие температуры воздуха, недостаточные и неустойчивые атмосферные осадки по времени года и значительные усилия ветра в течение года.
Общая земельная площадь сельского округа Сунаката составляет 3062 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 2615 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 2703 га;

1) құқықбелгілейтін құжаттарнегізінде жерсанаттары, жер учаскелерінің меншікиелері және жерпайдалану шыларбөлінісіндеәкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылымайналымдарыныңқолайлысхемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылымпайдаланушылардың су тұтынунормасынасәйкесжасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлынемесешахталықұдықтарға) қолжеткізусхемасы;
5) жайылымыжоқжекежәне (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады.
Дала өсімдігібасымболуыанықталды, оныңнегізгітүрлері: бетеге, селеулер, сұлы бас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуы мен әртүрлі жусанның түрлері.
Ауылдық округ аумағында гидрографиялық торап нашардамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, бұлақтардан, каналдардан қамтамасызетіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 190-200 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Сунақата ауылдық округі солтүстік жағынан Шиелі ауданымен, оңтүстікжағынан Қожамберді ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Сунақата ауылы және Еңбекелді мекенінен тұрады.
Табиғиауа-райының жағдайлары бойынша Сунақата ауылдық округі күрт құбылмалы ауа-райымен құрғақдалалық аймақ қажатады, олар үшін тәнқ асиет: көктем-жазғы мезгілінің құрғақшылығы, жазғы жоғары және қысқы төмен ауатемпературасы, жыл мезгілі бойынша жеткіліксіз және тұрақсыз атмосфералық жауын-шашын және бір жыл ішінде едәуір желдің жігерлігі.
Сунақата ауылдықокругініңжалпыжеркөлемі3062 гектар (бұданәрі – га), оныңішіндежайылымдар – 2615 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 2703 га;

Общая земельная площадь сельского округа Томенарык составляет 2504 гектаров (далее – га), из них пастбищ – 1809 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 1926 га;
земли населенных пунктов – 463 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 3200 голов крупного рогатого скота, 8700 голов мелкого рогатого скота, 890 голов лошадей, 15 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот –10 стад;
мелкий рогатый скот – 10 стад;
лошадей – 18 стад.
Пастбища относятся к природным пастбищам в зависимости от природно-климатических особенностей населенных пунктов и преимущественно используются для выпаса скота. На территории сельского округа отсутствуют сеялки и аридные пастбища.
Основными пользователями пастбищ являются жители сельского округа Томенарык.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На территории сельского округа Томенарык действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе Томенарык не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков
Собс
твен
ники
земель
ных
участ
ков
Пло
щадь
пас
тб
ищ,
(га)
Наличие
скота по
видам,
(гол)
Норма
потребности
пастбищ
на 1
гол., (га)
Потребность
пастбищ,(
га)
Изли
шки
паст
бищ,
(га)
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
К
Р
С
М
Р
С
Л
о
ш
а
д
и
И
т
ог
о
(га)
1
Жунусова Гулнар
95
21
17

Төменарық ауылдық округінің жалпы жер көлемі 2504 гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде жайылымдар – 1809 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1926 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 463 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 3200 бас ірі қара малы, 8700 бас уақ мал, 890 бас жылқы малы, 15 бас түйе малы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
Ірі қара мал –10табын;
уақмал - 10 отар;
жылқылар–18 үйір.
Жайылымдарелдімекендердіңтабиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Төменарық ауылдық округінің тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Төменарық ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы қызмет істейді.
Төменарық ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
М
І
Қ
У
М
Ж
ы
л
қ
ы
Ж
и
ы
н
ы
(га)
1
Жунусова Гулнар
95
21
17