О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 23 декабря 2024 года № 159
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с п. 6 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 75 Кодекса Республики Казахстан "Бюджетный кодекс Республики Казахстан", подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Сырдарьинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 9406508 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4639869 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 100 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 14544 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4751995 тысяч тенге;
2) затраты – 9406508 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – -98357, в том числе:
бюджетные кредиты – 92402 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 190759 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – 98357 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – -98357 тысяч тенге;
поступления займов – 92402 тысяч тенге;
погашение займов – 190759 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0.
2. Установить нормативы распределения доходов в областной бюджет 2025 году следующих размерах:
1) по кодам 101.201 "Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты" и 101.205 "Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты" – 50 процентов;
2) по коду 103.101 "Социальный налог" – 50 процентов.
3. Установить объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в в 2025 году 2410830 тысяч тенге, в 2026 году 2529548 тысяч тенге, в 2027 году 2656023 тысяч тенге.
4. Предусмотреть в районном бюджете на 2025-2027 годы объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты поселка и сельских округов в сумме 7004621 тысяч тенге, а именно:
на 2025 год 2199106 тысяч тенге, в том числе:
поселок Теренозек – 696729 тысяч тенге;
сельский округ Айдарлы – 111645 тысяч тенге;
сельский округ Акжарма – 111843 тысяч тенге;
сельский округ Амангельды – 163792 тысяч тенге;
сельский округ Аскара Токмаганбетова – 94200 тысяч тенге;
сельский округ Бесарык – 102949 тысяч тенге;
сельский округ Жетиколь – 90253 тысяч тенге;
сельский округ Инкардария – 95368 тысяч тенге;
сельский округ Калжан ахун – 94391 тысяч тенге;
сельский округ Когалыколь – 127843 тысяч тенге;
сельский округ Наги Ильясов – 133243 тысяч тенге;
сельский округ Сакен Сейфуллина – 94163 тысяч тенге;
сельский округ Шаган – 131147 тысяч тенге;
сельский округ Ширкейли – 151540 тысяч тенге;

2025 – 2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 159 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің - 6 тармағымен.
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі" Қазақстан Республикасы Кодексінің 75-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Сырдария аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9406508 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4639869 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 100 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 14544 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4751995 мың теңге;
2) шығындар – 9406508 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – -98357 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 92402 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 190759 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 98357 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -98357 мың теңге;
қарыздар түсімі – 92402 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 190759 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0.
2. 2025 жылы облыстық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері төмендегідей болып белгіленсін:
1) 101.201 "Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" және 101.205 "Төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы" кодтары бойынша – 50 пайыз;
2) 103.101 "Әлеуметтік салық" коды бойынша – 50 пайыз.
3. Облыстық бюджеттен берілетін субвенциялардың көлемі 2025 жылға 2410830 мың теңге, 2026 жылға 2529548 мың теңге, 2027 жылға 2656023 мың теңге болып белгіленсін.
4. Аудандық бюджеттен кент және ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялардың көлемдері алдағы 2025-2027 жылдарға 7004621 мың теңге сомасында көзделсін, атап айтқанда:
2025 жылға 2199106 мың теңге, оның ішінде:
Тереңөзек кенті – 696729 мың теңге;
Айдарлы ауылдық округі – 111645 мың теңге;
Ақжарма ауылдық округі – 111843 мың теңге;
Аманкелді ауылдық округі – 163792 мың теңге;
Асқар Тоқмағанбетов ауылдық округі – 94200 мың теңге;
Бесарық ауылдық округі – 102949 мың теңге;
Жетікөл ауылдық округі – 90253 мың теңге;
Іңкәрдария ауылдық округі – 95368 мың теңге;
Қалжан ахун ауылдық округі – 94391 мың теңге;
Қоғалыкөл ауылдық округі – 127843 мың теңге;
Нағи Ілиясов ауылдық округі – 133243 мың теңге;
Сәкен Сейфуллин ауылдық округі – 94163 мың теңге;
Шаған ауылдық округі – 131147 мың теңге;
Шіркейлі ауылдық округі – 151540 мың теңге.

103259
015
Капитальные расходы государственного органа
1916
133
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
3355
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
33893
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
33893
02
Оборона
30811
122
Аппарат акима района (города областного значения)
30811
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
16793
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций районного (города областного значения) масштаба
863
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
13155
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
21000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
21000
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
21000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1117625
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1117625
005
Государственная адресная социальная помощь
189149
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
40169
006
Оказание жилищной помощи
29180
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
95396
009
Социальная поддержка граждан, награжденных от 26 июля 1999 года орденами "Отан", "Данк", удостоенных высокого звания "Халық қаһарманы", почетных званий республики
180
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
9470
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
192332
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
414429
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
26455
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

103259
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1916
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
3355
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
33893
493
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33893
02
Қорғаныс
30811
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
30811
122
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
16793
122
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
863
122
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
13155
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
21000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
21000
458
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
21000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1117625
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1117625
451
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік қөмек
189149
451
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
40169
451
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
29180
451
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
95396
451
009
1999 жылдың 26 шілдесінде "Отан", "Даңқ" ордендерімен марапатталған, "Халық Қаһарманы" атағын және республиканың құрметті атақтарын алған азаматтарды әлеуметтік қолдау
180
451
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
9470
451
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
192332
451
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
414429
027
Халықты әлекуметтік қорғау іс шараларын жүзеге асыру
26455
451
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

9470
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
192332
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
202847
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
26455
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
82501
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
750
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
8218
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
18659
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
958289
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
236574
003
Поддержка культурно-досуговой работы
236574
804
Отдел физической культуры, спорта и туризма района (города областного значения)
270660
005
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
215517
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
24206
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
30937
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
202369
006
Функционирование районных (городских) библиотек
201359
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1010
821
Отдел общественного развития района (города областного значения)
18400
004
Услуги по проведению государственной информационной политики
18400
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
39977
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
39977
804
Отдел физической культуры, спорта и туризма района (города областного значения)
50869
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры, спорта и туризма
50869
821
Отдел общественного развития района (города областного значения)
139440
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан

9470
451
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
192332
451
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
202847
027
Халықты әлекуметтік қорғау іс шараларын жүзеге асыру
26455
451
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
82501
451
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
750
451
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
8218
451
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
18659
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
958289
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
236574
820
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
236574
804
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене тәрбиесі, спорт және туризм бөлімі
270660
820
005
Көпшілік спортты және ұлттық спорт түрлерін дамыту
215517
820
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорт жарыстарын өткізу
24206
820
007
Облыстық спорт жарыстарында түрлі спорт түрлері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрама командалары мүшелерінің дайындығы және қатысуы
30937
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
202369
820
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
201359
820
007
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халықтарының басқа да тілдерін дамыту
1010
821
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қоғамдық даму бөлімі
18400
821
004
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
18400
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
39977
820
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
39977
804
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене тәрбиесі, спорт және туризм бөлімі
50869
001
Дене тәрбиесі, спорт және туризм саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
50869
821
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қоғамдық даму бөлімі
139440
821
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер