О бюджете Денисовского района на 2025-2027 годы
Решение маслихата Денисовского района Костанайской области от 26 декабря 2024 года № 73.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Денисовский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Денисовского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 029 602,0 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 2 097 290,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 23 670,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 250,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 4 902 392,0 тысячи тенге;
2) затраты – 7 194 961,4 тысяча тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 34 551,0 тысяча тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 74 708,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 40 157,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -199 910,4 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 199 910,4 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата Денисовского района Костанайской области от 05.03.2025 № 13 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрен объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в бюджет района в сумме 227 504,0 тысячи тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сел и сельских округов в сумме 224 055,0 тысяч тенге, в том числе:
Архангельский сельский округ – 14 141,0 тысяча тенге;
Аршалинский сельский округ – 31 294,0 тысячи тенге;
Аятский сельский округ – 13 590,0 тысяч тенге;
Денисовский сельский округ – 23 151,0 тысяча тенге;
село Глебовка – 21 945,0 тысяч тенге;
село Крымское – 16 260,0 тысяч тенге;
Красноармейский сельский округ – 15 514,0 тысяч тенге;
село Перелески – 15 263,0 тысячи тенге;
Покровский сельский округ – 23 210,0 тысяч тенге;
Приреченский сельский округ – 10 990,0 тысяч тенге;
Свердловский сельский округ – 15 009,0 тысяч тенге;
Тельманский сельский округ – 23 688,0 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа Денисовского района на 2025 год в размере 2000,0 тысяч тенге.
4-1. Учесть, что в бюджете района на 2025 год предусмотрен возврат целевых трансфертов на сумму 65,8 тысяч тенге, в том числе:

Денисов ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 73 шешімі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Денисов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Денисов ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7 029 602,0 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсімдер бойынша – 2 097 290,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 23 670,0 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер бойынша – 6 250,0 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша – 4 902 392,0 мың теңге;
2) шығындар – 7 194 961,4 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 34 551,0 мың теңге, оның iшiнде:
бюджеттiк кредиттер – 74 708,0 мың теңге;
бюджеттiк кредиттердi өтеу – 40 157,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге, оның iшiнде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -199 910,4 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 199 910,4 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 05.03.2025 № 13 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен аудан бюджетіне берілетін субвенция көлемі 227 504,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдардың және ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемдері 224 055,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Архангельск ауылдық округі – 14 141,0 мың теңге;
Аршалы ауылдық округі – 31 294,0 мың теңге;
Әйет ауылдық округі – 13 590,0 мың теңге;
Денисов ауылдық округі – 23 151,0 мың теңге;
Глебовка ауылы – 21 945,0 мың теңге;
Қырым ауылы – 16 260,0 мың теңге;
Красноармейск ауылдық округі – 15 514,0 мың теңге;
Перелески ауылы – 15 263,0 мың теңге;
Покров ауылдық округі – 23 210,0 мың теңге;
Приречен ауылдық округі – 10 990,0 мың теңге;
Свердлов ауылдық округі – 15 009,0 мың теңге;
Тельман ауылдық округі – 23 688,0 мың теңге.
4. 2025 жылға арналған Денисов ауданының жергілікті атқарушы органының резерві 2000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
4-1. 2025 жылға арналған ауданның бюджетінде нысаналы трансферттерді 65,8 мың теңге сомасында қайтаруы қарастырылғаны ескертілсін, оның ішінде:

в республиканский бюджет в сумме 1,3 тысяча тенге;
в Национальный фонд 0,4 тысячи тенге;
в областной бюджет в сумме 64,1 тысячи тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 4-1 в соответствии с решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 05.03.2025 № 13 (вводится в действие с 01.01.2025).
4-2. Учесть, что в бюджет района предусмотрен возврат целевых трансфертов с 4 уровня бюджета на сумму 16,3 тысяч тенге, в том числе:

республикалық бюджетке 1,3 мың теңге сомасында;
Ұлттық қорыға 0,4 мың теңге сомасында;
облыстық бюджетке 64,1 мың теңге сомасында.
Ескерту. Шешім 4-1-тармақпен толықтырылды - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 05.03.2025 № 13 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
4-2. Аудан бюджетіне бюджеттің 4 деңгейінен 16,3 мың теңге сомасына нысаналы трансферттерді қайтару көзделгені ескерілсін, оның ішінде:

областные трансферты в сумме 8,6 тысяч тенге;
районные трансферты в сумме 7,7 тысячи тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 4-2 в соответствии с решением маслихата Денисовского района Костанайской области от 05.03.2025 № 13 (вводится в действие с 01.01.2025).
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Денисовcкого районного маслихата В. Шерер
Приложение 1
к решению Денисовского
районного маслихата
от 26 декабря 2024 года
№ 73
Бюджет Денисовского района на 2025 год

облыстық бюджетке 8,6 мың теңге сомасында;
аудандық трансферттер 7,7 мың теңге.
Ескерту. Шешім 4-2-тармақпен толықтырылды - Қостанай облысы Денисов ауданы мәслихатының 05.03.2025 № 13 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Денисов аудандық мәслихатының төрағасы В. Шерер
Денисов аудандық мәслихатының
2024 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 73 шешіміне
1-қосымша
2025 жылға арналған Денисов ауданының бюджеті

523,0
9
Прочие государственные услуги общего характера
412659,0
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
42431,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
42431,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
304088,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
35614,0
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
268474,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
66140,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
66140,0
02
Оборона
8071,0
1
Военные нужды
7643,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
7643,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
7643,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
428,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
428,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
214,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
214,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
277303,0
1
Социальное обеспечение
38263,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
38263,0
005
Государственная адресная социальная помощь
38263,0
2
Социальная помощь
181228,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
181228,0
006
Оказание жилищной помощи
3 028,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
71329,0
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
888,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
65644,0
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида

523,0
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
412659,0
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
42431,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
42431,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
304088,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35614,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
268474,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
66140,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66140,0
02
Қорғаныс
8071,0
1
Әскери мұқтаждар
7643,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
7643,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
7643,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
428,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
428,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
214,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
214,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
277303,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
38263,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
38263,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
38263,0
2
Әлеуметтiк көмек
181228,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
181228,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 028,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
71329,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
888,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
65644,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

18535,0
3
Информационное пространство
213350,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
192972,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
161107,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
31865,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
20378,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
20378,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
83602,0
455
Отдел культуры и развития языков района (города областного значения)
24807,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
24807,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
58795,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
30229,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
28566,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
45532,0
6
Земельные отношения
23340,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
23340,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
23340,0
9
Прочие услуги в области сельского,водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
22192,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1082,0
057
Содержание приютов, пунктов временного содержания для домашних животных
1082,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
21110,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
21110,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
43568,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
43568,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
43568,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
43568,0
12
Транспорт и коммуникации
534974,0
1
Автомобильный транспорт
534974,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

18535,0
3
Ақпараттық кеңiстiк
213350,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
192972,0
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
161107,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
31865,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
20378,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
20378,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
83602,0
455
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
24807,0
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
24807,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
58795,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30229,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
28566,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
45532,0
6
Жер қатынастары
23340,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
23340,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23340,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
22192,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1082,0
057
Жануарларға арналған баспаналарды, уақытша ұстау пункттерін ұстау
1082,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
21110,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
21110,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
43568,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
43568,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
43568,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
43568,0
12
Көлiк және коммуникация
534974,0
1
Автомобиль көлiгi
534974,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі