Об утверждении Программы по управлению коммунальными отходами Наурузумского района Костанайской области на 2024-2027 годы
Решение маслихата Наурзумского района Костанайской области от 6 марта 2024 года № 89
В соответствии со статьей 365 Экологического Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Наурузумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемую Программу по управлению коммунальными отходами Наурзумского района Костанайской области на 2024-2027 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня подписания.
Председатель районного маслихата Г. Абенова
Приложение
к решению маслихата
от "06" марта 2024 года
№ 89
ПРОГРАММА по управлению коммунальными отходами Наурзумского района Костанайской области на 2024-2030 годы
СОДЕРЖАНИЕ
ГЛОССАРИЙ
ТБО
Твердые бытовые отходы
РК
Республика Казахстан
ВВП
Внутренний валовый продукт
МИО
Местный исполнительный орган
ПЭТ
Полиэтилентерефталат
ГТК
Гидротермический коэффициент
НРО
Нормативы размещения отходов
СЗЗ
Санитарно-защитная зона
ПНРО
Проект нормативов размещения отходов
ООС РК
Охрана окружающий среды Республики Казахстан
МВК
Мусоровывозящая компания
ГУ
Государственное учреждение
ТЭО
Технико-экономическое обоснование
ГЧП
Государственно-частное партнҰрство
КГП
Коммунальное государственное предприятие
ВВЕДЕНИЕ
Охрана окружающей среды была и остается для Казахстана острейшей проблемой, а утилизация отходов производства и потребления одна из самых сложных. Рост экономики и продолжающаяся урбанизация в Казахстане являются причинами ежегодного повышения объемов отходов, растущих в геометрической прогрессии, при этом в ближайшие годы следует ожидать увеличения объемов образования твердых бытовых отходов за счет увеличения номенклатуры продовольственных и непродовольственных товаров, ассортимента и видов упаковки для них, роста уровня жизни населения.
Вопросы образования и накопления ТБО в Республике Казахстан являются одними из острых экологических вопросов в стране. Влияние ТБО на окружающую среду и объемы их образования требуют выработки комплексных подходов и мероприятий по решению проблем обращения с ТБО. В частности, одним из целевых индикаторов "зеленой экономики" является повышение доли переработанных отходов до 40% до 2030 года.
Управление отходами является одной из ключевых проблем для окружающей среды и устойчивого управления природными ресурсами. Оптимальное решение заключается в предотвращении образования отходов, повторном их включении в производственный цикл путем реутилизации их компонентов в тех случаях, когда для этого существует экологически и экономически обоснованные методы. Таким образом, первоочередными целями управления отходами являются:

Қостанай облысы Науырызым ауданының коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі 2024-2027 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қостанай облысы Науырзым ауданы мәслихатының 2024 жылғы 6 наурыздағы № 89 шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің 365-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес Науырзым аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қостанай облысы Науырзым ауданының коммуналдық қалдықтарын басқару жөніндегі 2024-2027 жылдарға арналған қоса беріліп отырған бағдарлама бекітілсін.
2. Осы шешім қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттының төрағасы Г. Әбенова
Мәслихаттың
2024 жылғы 06 наурыздағы
№ 89 шешіміне
қосымша
Қостанай облысы Науырзым ауданының коммуналдық қалдықтарды басқарудың 2024-2030 жылдарға арналған БАҒДАРЛАМАСЫ
МАЗМҰНЫ
ГЛОССАРИЙ
ҚТҚ
Қатты тұрмыстық қалдықтар
ҚР
Қазақстан Республикасы
ІЖӨ
Ішкі жалпы өнім
ЖАО
Жергілікті атқарушы орган
ПЭТ
Полиэтилентерефталат
ГТК
Гидротермиялық коэффициент
ҚОН
Қалдықтарды орналастыру нормативтері
СҚА
Санитарлық-қорғау аймағы
ҚОНЖ
Қалдықтарды орналастыру нормативтерінің жобасы
ҚР ҚОҚ
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау
ҚШК
Қоқыс шығаратын компания
ММ
Мемлекеттік мекеме
ТЭН
Техникалық-экономикалық негіздеме
МЖӘ
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МКК
Мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
КІРІСПЕ
Қоршаған ортаны қорғау Қазақстан үшін өзекті мәселе болды және болып қала береді, ал өндіріс пен тұтыну қалдықтарын кәдеге жарату ең күрделі мәселелердің бірі болып табылады. Экономиканың өсуі және Қазақстанда жалғасып жатқан урбанизация геометриялық прогрессияда өсіп келе жатқан қалдықтар көлемінің жыл сайын артуының себептері болып табылады, бұл ретте таяудағы жылдары азық-түлік және азық-түлік емес тауарлар номенклатурасының, олар үшін қаптаманың ассортименті мен түрлерінің ұлғаюы, халықтың өмір сүру деңгейінің өсуі есебінен қатты тұрмыстық қалдықтардың түзілу көлемінің ұлғаюын күту керек.
Қазақстан Республикасында ҚТҚ-ны қалыптастыру және жинақтау мәселелері еліміздегі өзекті экологиялық мәселелердің бірі болып табылады. ҚТҚ-ның қоршаған ортаға әсері және олардың білім беру көлемі ҚТҚ-мен жұмыс істеу мәселелерін шешу бойынша кешенді тәсілдер мен іс-шараларды әзірлеуді талап етеді. Атап айтқанда, "Жасыл экономиканың" нысаналы индикаторларының бірі қайта өңделген қалдықтардың үлесін 2030 жылға дейін 40% - ға дейін арттыру болып табылады.
Қалдықтарды басқару қоршаған орта мен табиғи ресурстарды тұрақты басқарудың негізгі мәселелерінің бірі болып табылады. Оңтайлы шешім-қалдықтардың пайда болуын болдырмау, оларды экологиялық және экономикалық негізделген әдістер болған жағдайда олардың компоненттерін қайта кәдеге жарату арқылы өндірістік циклге қайта қосу. Осылайша, қалдықтарды басқарудың бірінші кезектегі мақсаттары:

1) предупреждение образования отходов путем снижения токсичности и объема отходов, образующихся в рамках различных процессов производства и потребления;
2) рециркуляция и повторное использование путем увеличения удельного веса материалов, изготовленных из вторичного сырья;
3) экологически рациональное управление отходами с точки зрения удаления, включая оптимальное окончательное удаление и усовершенствованный мониторинг.
ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ О НАУРЗУМСКОМ РАЙОНЕ
Географическое положение и климат
Наурзумский район — район в Костанайской области Казахстана. Административный центр — село Караменды. Расстояние от районного центра до областного центра города Костанай — 198 км.Расположен на юге в средней части области. Граничит на севере с Аулиекольским районом, на востоке — с Камыстинским районом, на юге — с Амангельдинским и Джангельдинским районами, на западе — с Карасуским районом и Жаркаинским районом Акмолинской области.Район расположен в Северо-Тургайской физико-географической провинции, в сухостепной подзоне степной зоны.

1) өндіріс пен тұтынудың әртүрлі процестері шеңберінде түзілетін қалдықтардың уыттылығы мен көлемін азайту жолымен қалдықтардың пайда болуының алдын алу;
2) қайталама шикізаттан дайындалған материалдардың үлес салмағын ұлғайту жолымен қайта өңдеу және қайта пайдалану;
3) оңтайлы түпкілікті жоюды және жетілдірілген мониторингті қоса алғанда, жою тұрғысынан қалдықтарды экологиялық ұтымды басқару.
НАУРЫЗЫМ АУДАНЫ ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
Географиялық орналасуы және климаты
Науырзым ауданы — Қазақстанның Қостанай облысындағы аудан. Әкімшілік орталығы - Қараменді ауылы. Аудан орталығынан Қостанай қаласының облыс орталығына дейінгі қашықтық - 198 км. Оңтүстігінде Облыстың орта бөлігінде орналасқан. Солтүстігінде Әулиекөл ауданымен, шығысында Қамысты ауданымен, оңтүстігінде Амангелді және Жангелді аудандарымен, батысында Қарасу ауданымен және Ақмола облысының Жарқайың ауданымен шектеседі. Аудан Солтүстік Торғай физика-географиялық провинциясында, дала аймағының құрғақ дала субзонасында орналасқан.

Территория района относится к Западно-Сибирской климатической области умеренного пояса с резко континентальным климатом — жаркое и сухое лето сменяется холодной и малоснежной зимой. Характерны контрасты зимних и летних температур, а также дня и ночи. Средняя годовая температура — 2,4°C, при абсолютном максимуме — 41,6°C, и абсолютном минимуме — −45,7°C.
Среднеиюльские температуры — 19,3°C—24,2°C, среднеянварские —17°C—-18°C. Величина суммарного притока солнечной радиации колеблется в пределах 100—140 ккал/см². Продолжительность солнечного сияния равна 2000—2400 часам в год, максимум приходится на летние месяцы. К зиме приток тепла уменьшается в связи с активным вторжением холодных арктических масс и формированием Сибирского антициклона. Западный отрог Сибирского антициклона проходит примерно по 50° с. ш., поэтому на территории Костанайской области в холодное время господствуют ветры южного и юго-западного направления. Средняя скорость ветров — 4—6 м/сек. Для области в целом характерно преобладание ветреной погоды. Весна и осень продолжаются не более 30 дней. Переход среднесуточной температуры через 0°С весной происходит в первой декаде апреля. Осенью переход через 0°С осуществляется в последней декаде октября. Весной случаются поздние заморозки. Летом стоит преимущественно ясная погода. Самый тҰплый месяц — июль, но даже в это время температура может опускаться до 2—3 °C. Летом преобладают ветры северного и северо-западного направлений. Район маловодный, наблюдаются засухи, пыльные бури, суховеи в летний период, а зимой снежные метели и бураны.
Среднегодовая сумма осадков — 250 мм. Осадки чрезвычайно неравномерно распределяются по месяцам. Максимум осадков (70 %) приходится на летние месяцы. Для сезона вегетации характерно наличие засушливого и полузасушливого периодов, продолжительность и сроки которых варьируются по годам. Распределение осадков по сезонам года, ход летних и зимних температур обуславливают низкую относительную влажность и большой дефицит влажности воздуха в тҰплое время года. Уже с конца мая здесь начинается засушливый период, который продолжается до 1-й декады сентября. В районе наблюдается резко выраженное колебание количества осадков по сезонам в разные годы. Средняя мощность снежного покрова — 20 см. Максимальная высота снежного покрова колеблется на открытых местах от 18 до 36 см и 50—70 см — в защищҰнных. Почва на открытых местах в связи со слабой защищенностью промерзает на глубину 1—1,5 м. В последние годы значительно изменился температурный режим воздуха. Среднегодовая температура увеличилась на 0,6°С. Более холодными стали март, июль и ноябрь, зато среднемесячная температура декабря, января, февраля, апреля и августа повысилась. Зимы стали теплее на 2—4°С, с частыми оттепелями, в связи с чем высота снежного покрова стала уменьшаться. В летнее и осеннее время участились засухи.

Аудан аумағы күрт континентальды климаты бар қоңыржай белдеудің батыс сібір климаттық аймағына жатады - ыстық және құрғақ жаз суық және аз қарлы қыста ауыстырылады. Қысқы және жазғы температураның, сондай-ақ күн мен түннің қарама-қайшылықтары тән. Орташа жылдық температура — 2,4°C, абсолютті максимум - 41,6°C және абсолютті минимум --45,7°C.
Шілденің орташа температурасы — 19,3°c - 24,2°C, қаңтардың орташа температурасы -17°C - 18°C. Күн радиациясының жалпы ағынының мөлшері 100-140 ккал/см2 аралығында өзгереді. Күн сәулесінің ұзақтығы жылына 2000-2400 сағатқа тең, ең көбі жаз айларында болады. Қыста суық арктикалық массалардың белсенді енуіне және Сібір антициклонының пайда болуына байланысты жылу ағыны азаяды. Сібір антициклонының батыс сілемі шамамен 50° С. Е. өтеді, сондықтан Қостанай облысының аумағында суық мезгілде оңтүстік және оңтүстік-батыс бағыттағы желдер басым болады. Желдің орташа жылдамдығы - 4-6 м/сек. Жалпы аймақ желді ауа-райының басым болуымен сипатталады. Көктем мен күз 30 күннен аспайды. Орташа тәуліктік температураның көктемде 0°C-қа ауысуы сәуірдің бірінші онкүндігінде болады. Күзде 0°C-тан өту қазан айының соңғы онкүндігінде жүзеге асырылады. Көктемде кеш аяз болады. Жазда ауа-райы негізінен ашық. Ең жылы ай - шілде, бірақ осы уақытта да температура 2-3°C дейін төмендеуі мүмкін. Аудан суы аз, құрғақшылық, шаңды дауылдар, жаз мезгілінде құрғақ желдер, қыста қарлы боран мен боран байқалады.
Жауын — шашынның орташа жылдық мөлшері - 250 мм. Жауын-шашын айлар бойынша біркелкі бөлінбейді. Жауын-шашынның максималды мөлшері (70 %) жаз айларында болады. Вегетациялық кезең құрғақ және жартылай құрғақ кезеңдермен сипатталады, олардың ұзақтығы мен мерзімі жыл бойынша өзгереді. Жауын-шашынның жыл мезгілдеріне, жазғы және қысқы температураның барысына таралуы салыстырмалы ылғалдылықтың төмендігін және жылы мезгілде ауа ылғалдылығының үлкен тапшылығын тудырады. Мамыр айының соңынан бастап құрғақ кезең басталады, ол қыркүйектің 1-ші онкүндігіне дейін созылады. Ауданда әр жылдардағы маусымдар бойынша жауын-шашынның күрт өзгеруі байқалады. Қар жамылғысының орташа қуаты - 20 см. қар жамылғысының максималды биіктігі ашық жерлерде 18 — ден 36 см-ге дейін және қорғалған жерлерде 50-70 см-ге дейін өзгереді. Ашық жерлердегі топырақ әлсіз қорғалуына байланысты 1-1,5 м тереңдікке дейін қатып қалады. Соңғы жылдары ауаның температуралық режимі айтарлықтай өзгерді. Наурыз, шілде және қараша суық болды, бірақ желтоқсан, қаңтар, ақпан, сәуір және тамыз айларының орташа айлық температурасы көтерілді. Қыс 2-4°C жылы болды, жиі ериді, сондықтан қар жамылғысының биіктігі төмендей бастады. Жазда және күзде құрғақшылық жиілеп кетті.

На территории района находится Наурзумский заповедник, являющийся частью природного объекта Всемирного наследия ЮНЕСКО Сарыарка — Степи и озҰра Северного Казахстана. Он защищает около 3081 квадратных километров (1190 квадратных миль) степей, полупустынь и лесов. Административный офис охраняемой территории расположен в селе Караменды.
Экономика Наурзумского района
Главное направление экономики Наурзумского района — сельское хозяйство (животноводство и растениеводство).
Таблица 1 Посевная площадь сельскохозяйственных культур, га
Все категории хозяйств
В том числе
сельскохозяйственные предприятия
индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства
хозяйства населения
Костанайская область

Аудан аумағында ЮНЕСКО-ның Бүкіләлемдік мұрасы Сарыарқа-Солтүстік Қазақстан даласы мен көлінің табиғи объектісінің бөлігі болып табылатын Науырзым қорығы орналасқан. Ол шамамен 3081 шаршы шақырым (1190 шаршы миль) дала, жартылай шөлдер мен ормандарды қорғайды. Күзетілетін аумақтың әкімшілік кеңсесі Қараменді ауылында орналасқан.
Науырзым ауданының экономикасы
Науырзым ауданы экономикасының негізгі бағыты - ауыл шаруашылығы (мал шаруашылығы және Өсімдік шаруашылығы).
Кесте 1 Ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алаңы, га
Шаруашылықтардың барлық санаттары
Оның ішінде
ауылшаруашылық кәсіпорындары
жеке кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары
халық шаруашылықтары
Қостанай облысы

Индексы цен: Индексы цен на товары и услуги, продовольственные и непродовольственные товары, а также на платные услуги в целом показывают умеренный рост за анализируемый период. Например, индекс цен на продовольственные товары увеличился с 100,85 в 2015 году до 101,91 в 2022 году. Эти показатели отражают общий уровень инфляции в регионе, который, хоть и незначительный, всҰ же оказывает влияние на покупательную способность населения.
Сравнение роста зарплат и индексов цен: Наблюдаемый рост заработных плат в Наурзумском районе значительно опережает рост индексов цен. Это говорит о том, что увеличение доходов населения не только компенсирует рост цен, но и увеличивает реальные доходы жителей. Следовательно, можно заключить, что экономическое положение в Наурзумском районе улучшилось за рассматриваемый период (2015-2022).
Численность населения

Баға индекстері: тауарлар мен қызметтердің, азық-түлік және азық-түлік емес тауарлардың, сондай-ақ ақылы қызметтердің баға индекстері талданған кезең ішінде қалыпты өсуді көрсетеді. Мысалы, азық-түлік бағасының индексі 2015 жылғы 100,85-тен 2022 жылы 101,91-ге дейін өсті. Бұл көрсеткіштер аймақтағы инфляцияның жалпы деңгейін көрсетеді, ол шамалы болса да, халықтың сатып алу қабілетіне әсер етеді.
Жалақы мен баға индекстерінің өсуін салыстыру: Науырзым ауданында байқалған жалақының өсуі баға индекстерінің өсуінен едәуір алда. Бұл халықтың табысының өсуі бағаның өсуін өтеп қана қоймай, тұрғындардың нақты кірістерін арттыратынын көрсетеді. Демек, Науырзым ауданындағы экономикалық жағдай қарастырылып отырған кезеңде жақсарды деп қорытынды жасауға болады (2015-2022).
Халық саны

Согласно итогам Национальной переписи населения за 2021 год, опубликованной на сайте Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, население Наурзумского района Костанайской области составляло 9 512 человек.
Таблица 3 – Численность населения Наурзумского района, по итогам Национальной переписи населения 2021 года, в разрезе по населенным пунктам
Сельский округ
Населенные пункты
2009
2021
2021 к 2009 в %
Наурзумский район

Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің ұлттық статистика бюросының сайтында жарияланған 2021 жылғы Ұлттық халық санағының қорытындысына сәйкес Қостанай облысы Науырзым ауданының халқы 9 512 адамды құрады.
Кесте 3 – Науырзым ауданының халық саны, 2021 жылғы Ұлттық халық санағының қорытындысы бойынша, елді мекендер бойынша бөліністе
Ауылдық округі
Елді мекендер
2009
2021
2021 к 2009 в %
Науырзым ауданы

Казахи представлены в крупнейшей численной группе, составляя 71,9% населения. Также значительное присутствие имеют русские (14,8%). В районе проживают представители различных этнических групп, включая башкиров, азербайджанцев, украинцев, татаров, белорусов, немцев и представителей других национальностей.
1. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕГО СОСТОЯНИЯ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ
1.1 Общие сведения о системе управления коммунальными отходами в Республике Казахстан
Определение коммунальных отходов, дается в пункте 1 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, где под коммунальными отходами понимаются следующие отходы потребления:
1) смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
2) смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Коммунальные отходы не включают отходы производства, сельского хозяйства, лесного хозяйства, рыболовства, септиков и канализационной сети, а также от очистных сооружений, включая осадок сточных вод, вышедшие из эксплуатации транспортные средства или отходы строительства.
К отходам потребления относятся отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился либо документально перевел в разряд отходов потребления.
Управление отходами представляет собой действия с отходами по степени их приоритетности с целью минимизации негативного воздействия на окружающую среду и здоровье человека и следует по следующим этапам.
- предотвращение или снижение образования отходов;
- разделение отходов у источников их образования;
- вторичное использование отходов, переработка их в сырье и продукты;
- сжигание с получением энергии;
- обезвреживание или подготовка отходов для захоронения;
- захоронение отходов.
Рисунок 2 – Средние показатели по Республике Казахстан по охвату населения централизованным сбором и вывозом ТБО
Охват населения сбором и вывозом отходов в настоящее время составляет 70%. В крупных городах охват – 100%. Низкий охват в районах и сельских населенных пунктах

Қазақтар халықтың 71,9% - Құрайтын ең ірі сандық топта ұсынылған. Орыстар да айтарлықтай қатысуға ие (14,8%). Ауданда әр түрлі этникалық топтардың өкілдері, соның ішінде башқұрттар, әзірбайжандар, украиндар, татарлар, белорустар, немістер және басқа ұлт өкілдері тұрады.
1. ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ АҒЫМДАҒЫ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ
1.1 Қазақстан Республикасындағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер
Коммуналдық қалдықтарды айқындау Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабының 1-тармағында беріледі, онда коммуналдық қалдықтар деп мынадай тұтыну қалдықтары түсініледі:
1) үй шаруашылықтарының аралас қалдықтары мен бөлек жиналған қалдықтары, соның ішінде қағаз бен картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма, орамалар, пайдаланылған электр және электрондық жабдықтар, батареялар мен аккумуляторлар;
2) аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар, егер мұндай қалдықтар өзінің сипаты мен құрамы бойынша үй шаруашылықтарының қалдықтарына ұқсас болса.
Коммуналдық қалдықтарға өндіріс, ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, балық аулау, септиктер мен кәріз желілерінің қалдықтары, сондай-ақ сарқынды сулардың тұнбасын, пайдаланудан шыққан көлік құралдарын немесе құрылыс қалдықтарын қоса алғанда, тазарту құрылыстарынан қалған қалдықтар кірмейді.
Тұтыну қалдықтарына адамның тыныс-тіршілік әрекеті нәтижесінде түзілген қалдықтар, өзінің тұтыну қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан өнімдер және (немесе) бұйымдар, олардың қаптамасы және агрегаттық жай-күйіне қарамастан жарамдылық не пайдалану мерзімі біткен, сондай-ақ меншік иесі өз бетінше физикалық түрде құтылған не тұтыну қалдықтарының қатарына құжатпен аударған өзге де заттар немесе олардың қалдықтары жатады.
Қалдықтарды басқару қоршаған ортаға және адам денсаулығына теріс әсерді азайту мақсатында қалдықтармен олардың басымдылық дәрежесі бойынша іс-қимылдарды білдіреді және келесі кезеңдерді ұстанады.
- қалдықтардың пайда болуын болдырмау немесе азайту;
- қалдықтарды олардың пайда болу көздерінен бөлу;
- қалдықтарды қайта пайдалану, оларды шикізат пен өнімдерге қайта өңдеу;
- энергия алу арқылы жану;
- қалдықтарды залалсыздандыру немесе көму үшін дайындау;
- қалдықтарды көму.
Сурет 2 – ҚТҚ орталықтандырылған жинау және әкету арқылы халықты қамту бойынша Қазақстан Республикасы бойынша орташа көрсеткіштер
Қазіргі уақытта халықты қалдықтарды жинау және әкетумен қамту 70% құрайды. Ірі қалаларда қамту - 100%. Аудандарда және ауылдық елді мекендерде қамту өте төмен.

Ежегодно в Казахстане образуется 5-6 млн. тонн твердых бытовых отходов. В ближайшие годы следует ожидать увеличения объемов образования ТБО за счет увеличения номенклатуры продовольственных и непродовольственных товаров, ассортимента и видов упаковки для них, роста уровня жизни населения.
Твердые бытовые отходы делятся на три категории:
1) Вторичное сырье, подлежащее переработке, выделяемое из общего потока;
2) Биоразлагаемые отходы, подлежащее компостированию (пищевые отходы)

Қазақстанда жыл сайын 5-6 млн тонна қатты тұрмыстық қалдықтар түзіледі. Алдағы жылдары Азық-түлік және азық-түлік емес тауарлар номенклатурасын, олар үшін қаптаманың ассортименті мен түрлерін ұлғайту, халықтың өмір сүру деңгейінің өсуі есебінен ҚТҚ түзілу көлемінің ұлғаюын күту керек.
Қатты тұрмыстық қалдықтар үш санатқа бөлінеді:
1) қайта өңдеуге жататын, жалпы ағыннан бөлінетін қайталама шикізат;
2) компост жасауға жататын биологиялық ыдырайтын қалдықтар (тамақ қалдықтары);

3) Неперерабатываемые отходы (хвосты) – в настоящее время либо не могут быть переработаны повторно в продукцию, либо их переработка является высокозатратной. Согласно современной концепции направляются на получение энергии путем сжигания (пиролиз)
Морфологический состав отходов в сельских районах отличается от такового в городской местности. В нем доминируют органические отходы и меньшая доля пластмассы, упаковочных материалов, бумаги и картона. Следует отметить, что в сельских районах органическая часть отходов обычно не размещается на полигоне или свалках. Значительная доля органических отходов скармливается животным или компостируются в домашних условиях. Кроме того, дерево и другие материалы могут сжигаться с целью отопления. Оба этих вида деятельности оказывают влияние на состав и объемы образующихся отходов.
Рисунок 3 – Средние показатели морфологического состава ТБО по республике

3) Қайта өңделмейтін қалдықтар (қалдықтар) – қазіргі уақытта не өнімге қайта өңдеуге болмайды, не оларды қайта өңдеу жоғары шығынды болып табылады. Қазіргі тұжырымдамаға сәйкес, олар жану арқылы энергия алуға бағытталған (пиролиз).
Ауылдық жерлердегі қалдықтардың морфологиялық құрамы қаладан өзгеше. Онда органикалық қалдықтар және пластиктің, орауыш материалдардың, қағаздың және картонның аз бөлігі басым. Айта кету керек, ауылдық жерлерде қалдықтардың органикалық бөлігі әдетте полигондарға орналастырылмайды. Органикалық қалдықтардың едәуір бөлігі жануарларға беріледі немесе үйде компост жасалады. Сонымен қатар, Ағашты және басқа материалдарды жылыту мақсатында жағуға болады. Бұл қызметтердің екеуі де өндірілген қалдықтардың құрамы мен көлеміне әсер етеді.
Сурет 3 – Республика бойынша ҚТҚ морфологиялық құрамының орташа көрсеткіштері

Управление отходами в Казахстане регулируется Экологическим кодексом. В 2013 году Указом Президента Республики Казахстан утверждена Концепция по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике". Одним из ключевых направлений Концепции является повышение эффективности, надежности, экологической и социальной приемлемости сбора, транспортировки, переработки и удаления твердых бытовых отходов (ТБО). Целевыми показателями являются доля переработки отходов до 40% к 2030 году и 50% к 2050 году, а охват населения централизованным сбором ТБО к 2030 году должен составить 100%.
В целях развития сферы переработки твердых бытовых отходов (далее – ТБО) совершенствована нормативная правовая база. В частности, внесены поправки в Экологический кодекс:
- введены понятия "раздельный сбор коммунальных отходов", "вторичное сырье", установлены требования к ним;
- введены расширенные обязательства производителей (импортеров);
- введен запрет на захоронение на полигонах некоторых видов отходов.
С 2016 года запрещено захоранивать на полигонах ртутьсодержащие лампы и приборы; лом металлов; отработанные масла и жидкости; батареи; электронные отходы;

Қазақстандағы қалдықтарды басқару Экологиялық кодекспен реттеледі. 2013 жылы Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен Қазақстан Республикасының "Жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдама бекітілді. Тұжырымдаманың негізгі бағыттарының бірі қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) жинаудың, тасымалдаудың, өңдеудің және жоюдың тиімділігін, сенімділігін, экологиялық және әлеуметтік қолайлылығын арттыру болып табылады. 2030 жылға қарай қалдықтарды қайта өңдеу үлесі 40% - ға дейін және 2050 жылға қарай 50% - ға дейін нысаналы көрсеткіштер болып табылады, ал 2030 жылға қарай халықты ҚТҚ орталықтандырылған жинаумен қамту 100%-ды құрауы тиіс.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды қайта өңдеу саласын (бұдан әрі – ҚТҚ) дамыту мақсатында нормативтік құқықтық база жетілдірілді. Атап айтқанда, Экологиялық кодекске түзетулер енгізілді:
- "Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау", "Қайталама шикізат" ұғымдары енгізілді, оларға қойылатын талаптар белгіленді;
- өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері енгізілді;
- полигондарда қалдықтардың кейбір түрлерін көмуге тыйым салынды.
2016 жылдан бастап полигондарда құрамында сынап бар шамдар мен аспаптарды; металл сынықтарын; пайдаланылған майлар мен сұйықтықтарды; батареяларды; электрондық қалдықтарды көмуге тыйым салынады;

С 1 января 2019 года вступил в силу запрет на захоронение пластмассы; макулатуры, картона и отходов бумаги, стекла;
С 2021 года – на строительные и пищевые отходы.
В соответствии с подпунктами 2) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, местные представительные органы районов, городов областного значения, городов республиканского значения, столицы реализуют государственную политику в области управления коммунальными отходами посредством:

2019 жылғы 1 қаңтардан бастап пластмасса; макулатура, картон және қағаз, шыны қалдықтарын көмуге тыйым салу күшіне енді;
2021 жылдан бастап – құрылыс және тамақ қалдықтарына.
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабы 3-тармағының 2) тармақшаларына сәйкес аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілді органдары коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты:

1) утверждения в пределах своей компетенции программы по управлению коммунальными отходами;
2) утверждения норм образования и накопления коммунальных отходов;
3) утверждения тарифов для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов.
Таблица 4 – Образование коммунальных отходов и уровень их переработки в Республике Казахстан*
Наименование показателя
Единица измерения
Период, год

1) өз құзыреті шегінде коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны бекіту;
2) коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын бекіту;
3) халық үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифтерді бекіту.
Кесте 4 Қазақстан Республикасында коммуналдық қалдықтардың түзілуі және оларды қайта өңдеу деңгейі*
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Кезең, жыл

202
198
198
211
195
* Показатели "зеленой экономики", Бюро национальной статистики АСПиР РК, 29 ноября 2023 года.
Местные исполнительные органы обеспечивают проведение расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов, в соответствии с нормами Приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2021 года № 24382) "Об утверждении Методики расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов".
Рисунок 4 – Тарифы на сбор ТБО
Решением маслихата Наурзумского района Костанайской области от 25 августа 2022 года № 148. Зарегистрированного в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2022 года № 29363, "Об утверждении тарифов для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по Наурзумскому району", в районе утверждены следующие тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов:
Таблица 5 – Тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по Наурзумскому району
Наименование
Расчетная единица
Тенге (Без НДС)
Домовладения благоустроенные
в месяц с 1-го жителя
133
Домовладения неблагоустроенные
в месяц с 1-го жителя
142
Годовой тариф на единицу (объем)
1 м3
2274
В целом считается, что "управление отходами" включает все следующие виды деятельности: сбор, перевозку, переработку и удаление отходов, включая последующий уход за объектами по удалению отходов, а также, по мнению некоторых экспертов, деятельность, направленную на сокращение образования отходов.
Одним из важнейших направлений охраны окружающей среды является рациональная организация управления отходами производства и потребления. Важную роль в этом играет экономическое стимулирование внедрения малоотходных и безотходных технологий, переработки отходов в целях их обезвреживания и утилизации.
За 2021 год по республике количество полигонов ТБО составило 3 007, из них соответствуют экологическим и санитарным нормам – 603 (20%).
Таблица 6 Доля полигонов, соответствующих экологическим и санитарно-эпидемиологическим нормам
Область
Количество полигонов ТБО, ед.
Количество соответствующих нормам полигонов, ед
Доля полигонов соответствующих нормам, %
2020
2021
2020
2021
2020
2021
Костанайская
266
239
111
139

202
198
198
211
195
* "Жасыл экономика" көрсеткіштері, ҚРСЖжРА Ұлттық статистика бюросы, 2023 жылғы 29 қараша.
Әкімдіктер қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау тарифтерін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі No 377 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген) бұйрығына сәйкес қалыптастыруға (есептеуге) міндетті. Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 16 қыркүйектегі № 24382) "Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және орналастыру бойынша халыққа арналған тарифтерді есептеу әдістемесін бекіту туралы".
Сурет 4 – ҚТҚ жинау тарифтері
Қостанай облысы Науырзым аудандық мәслихатының 2022 жылғы 25 тамыздағы № 148 шешімімен. "Науырзым ауданы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге халық үшін тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 қыркүйекте № 29363 тіркелген ауданда қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге халық үшін мынадай тарифтер бекітілген:
Кесте 5 – Науырзым ауданы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған халық үшін тарифтер
Атауы
Өлшем бірлігі
Теңге (Қосылған құн салығысыз)
Жайлы үйлер
1 түрғын айына
133
Жайлы емес үйлер
1 түрғын айына
142
Бір бірлігіне (көлеміне) жылдық тариф
1 м3
2274
Жалпы алғанда, "қалдықтарды басқару" барлық келесі әрекеттерді қамтиды деп саналады: қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта өңдеу және жою, соның ішінде қалдықтарды жою объектілеріне кейінгі күтім, сондай-ақ кейбір сарапшылардың пікірінше, қалдықтардың пайда болуын азайтуға бағытталған іс-шаралар.
Қоршаған ортаны қорғаудың маңызды бағыттарының бірі өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқаруды ұтымды ұйымдастыру болып табылады. Бұл ретте қалдықтары аз және қалдықсыз технологияларды енгізуді, оларды залалсыздандыру және кәдеге жарату мақсатында Қалдықтарды қайта өңдеуді экономикалық ынталандыру маңызды рөл атқарады.
2021 жылы республика бойынша ҚТҚ полигондарының саны 3 007 құрады, оның ішінде Экологиялық және санитарлық нормаларға сәйкес – 603 (20%).
Кесте 6 Экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық нормаларға сәйкес келетін полигондардың үлесі
Облыс
ҚТҚ полигондарының саны, бірл.
Нормаларға сәйкес полигондар саны, бірлік
Нормаларға сәйкес полигондардың үлесі, %
2020
2021
2020
2021
2020
2021
Костанай облысы
266
239
111
139

41,73
58,2
Таблица свидетельствует о том, что значительная часть полигонов в Костанайской области не соответствует установленным нормам по обращению с твердыми бытовыми отходами. Это требует усилий и мер для улучшения системы управления отходами в регионе с целью соответствия экологическим и санитарным стандартам.
Сведения о предприятиях, осуществляющих сбор и переработку отходов.
Таблица 7 – Утилизация отходов стеклянной упаковки:
Наименование
Местоположение
Мощность, тонн в год
1
ТОО АлматыСтекло
Алматинская область, Карасайский район

41,73
58,2
Кесте Қостанай облысындағы полигондардың едәуір бөлігі қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі белгіленген нормаларға сәйкес келмейтінін көрсетеді. Бұл экологиялық және санитарлық стандарттарға сай болу үшін аймақтағы қалдықтарды басқару жүйесін жақсарту үшін күш пен шараларды қажет етеді.
Қалдықтарды жинауды және қайта өңдеуді жүзеге асыратын кәсіпорындар туралы мәліметтер.
Кесте 7 – Шыны қаптаманың қалдықтарын кәдеге жарату
Атауы
Орналасқан жері
Қуаты, жылына тонна
1
Алматы Стекло ЖШС
Алматы облысы, Қарасай ауданы

20 000
2
ТОО Еврокристалл
г. Шымкент
12500
3
ТОО Qazaq Glass Company
Алматинская область, Илийская район
20 000 в 2021 году, 25000 в 2022 году
Таблица 7 предоставляет информацию о трех предприятиях в Республике Казахстан, занимающихся утилизацией отходов стеклянной упаковки. Эти предприятия распределены по разным регионам страны и обладают различными мощностями утилизации.
Однако стоит отметить, что количество предприятий, занимающихся утилизацией стеклянной упаковки, представленных в таблице, оказывается невелико в масштабах всей страны. Несмотря на значимость их деятельности, необходимо принимать во внимание обширность территории Казахстана и потенциально значительные объемы стеклоотходов, генерируемых на всей территории страны.
Это представляет вызов в области управления отходами и подчеркивает важность расширения инфраструктуры для утилизации стеклянной упаковки национального масштаба.
Таблица 8 Утилизация отходов пластмассовой упаковки
Наименование
Местоположение
Мощность, тонн в год
1
ТОО Astana Recycling Plant
г. Астана

20 000
2
Еврокристалл ЖШС
Шымкент қ.
12500
3
Qazaq Glass Company ЖШС
Алматы облысы, Іле ауданы
2021 жылы 20 000, 2022 жылы 25 000
7-кесте шыны қаптаманың қалдықтарын кәдеге жаратумен айналысатын Қазақстан Республикасындағы үш кәсіпорын туралы ақпарат береді. Бұл кәсіпорындар елдің әртүрлі аймақтарына таратылады және әртүрлі қайта өңдеу қуаттарына ие.
Дегенмен, кестеде көрсетілген шыны қаптаманы қайта өңдеумен айналысатын кәсіпорындардың саны бүкіл ел бойынша аз екенін атап өткен жөн. Олардың қызметінің маңыздылығына қарамастан, Қазақстан аумағының кең екендігін және бүкіл ел аумағында өндірілетін шыны қалдықтарының ықтимал елеулі көлемін назарға алу қажет.
Бұл қалдықтарды басқару саласындағы қиындықты білдіреді және ұлттық масштабтағы шыны қаптаманы кәдеге жарату үшін инфрақұрылымды кеңейтудің маңыздылығын көрсетеді.
Кесте 8 Пластикалық қаптаманың қалдықтарын кәдеге жарату
Атауы
Орналасқан жері
Қуаты, жылына тонна
1
Astana Recycling Plant ЖШС
Астана қ.

1680
Таблица 8 демонстрирует разнообразие предприятий, занимающихся утилизацией пластмассовой упаковки в различных регионах Казахстана. Распределение мощностей по городам подчеркивает важность местных инициатив и разностороннего подхода к решению проблемы утилизации отходов.
Таблица 9 Утилизация отходов картонно-бумажной упаковки
Наименование
Местоположение
Мощность, тонн в год
1
ТОО Kagazy Recycling
г. Алматы
55 000 тонн в 2021 году;
60 000 тонн в 2022 году
2
ТОО "NUR KAGAZY"
Алматинская область, Талгарский район
30 000 тонн в 2021 году;
40 000 тонн в 2022 году
3
ТОО "Eco Pack Astana"
Акмолинская область, Целиноградский район
2 160 тонн в 2021 году;

1680
8-кесте Қазақстанның түрлі өңірлерінде пластмасса қаптамасын кәдеге жаратумен айналысатын кәсіпорындардың алуан түрлілігін көрсетеді. Қалалар бойынша қуаттарды бөлу жергілікті бастамалардың маңыздылығын және қалдықтарды жою мәселесін шешуге жан-жақты көзқарасты көрсетеді.
Кесте 9 Картон-қағаз қаптамасының қалдықтарын кәдеге жарату
Атауы
Орналасқан жері
Қуаты, жылына тонна
1
Kagazy Recycling ЖШС
Алматы қ.
2021 жылы 55 000 тонна;
2022 жылы 60 000 тонна
2
"NUR KAGAZY" ЖШС
Алматы облысы, Талғар ауданы
2021 жылы 30 000 тонна;
2022 жылы 40 000 тонна
3
"Eco Pack Astana" ЖШС
Ақмола облысы, Целиноград ауданы
2021 жылы 2 160 тонна;

3 497
1 217
* "Об обращении с коммунальными отходами в Костанайской области за 2022 год" Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Дата релиза: 04.05.2023 г.
Согласно официальной статистической информации, публикуемой Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, на территории Костанайской области деятельность по сбору и вывозу коммунальных отходов осуществляют деятельность 49 хозяйствующих субъектов различных форм собственности. Согласно данным Бюро национальной статистики, в Наурузумском районе не зарегистрированы предприятия, которые занимаются сбором и вывозом коммунальных отходов. Однако, в результате проведенных полевых работ было выявлено, что ИП "Диас" действительно осуществляет эти услуги.
Наибольшая доля собранных коммунальных отходов, закономерно отмечается по г. Костанай с объемом 72 545 тонн и долей 42,38% от суммарных показателей области. Также, существенные доли в областном масштабе занимаю город Рудный, с объемом 37 120 тонн и долей 21,69% и город Аркалык в объеме 10 857 тонн коммунальных отходов и долей 6,34%.
Таблица 11 – Общий объем поступивших на полигоны коммунальных отходов, показатели сортировки коммунальных отходов по Костанайской области за 2022 год*
Объем поступивших отходов, тонн
Объем отсортированных отходов, тонн
% сортировки
всего
из них объем отходов, поступивших от самовывозящих предприятий и населения, в тоннах
Костанайская область

3 497
1 217
* "Қостанай облысында 2022 жылғы коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу туралы" Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің ұлттық статистика бюросы, Шығарылған күні: 04.05.2023 ж.
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің ұлттық статистика бюросы жариялайтын ресми статистикалық ақпаратқа сәйкес Қостанай облысының аумағында коммуналдық қалдықтарды жинау және әкету жөніндегі қызметті әр түрлі меншік нысанындағы 49 шаруашылық жүргізуші субъектінің қызметі жүзеге асырады. Ұлттық статистика бюросының мәліметтері бойынша Науырзым ауданында коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарумен айналысатын кәсіпорындар тіркелмеген. Алайда, жүргізілген дала жұмыстарының нәтижесінде "Диас" ЖК бұл қызметтерді шынымен жүзеге асыратыны анықталды.
Жиналған коммуналдық қалдықтардың ең көп үлесі Қостанай қаласы бойынша табиғи түрде 72 545 тонна көлемімен және облыстың жиынтық көрсеткіштерінің 42,38% үлесімен белгіленеді. Сондай-ақ, облыстық ауқымдағы елеулі үлестердің көлемі 37 120 тонна және үлесі 21,69% Рудный қаласы және 10 857 тонна коммуналдық қалдықтармен үлесі 6,34% Арқалық қаласы алып отыр.
Кесте 11 – Полигондарға түскен коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемі, 2022 жылғы Қостанай облысы бойынша коммуналдық қалдықтарды сұрыптау көрсеткіштері*
Түскен қалдықтардың көлемі, тонна
Сұрыпталған қалдықтардың көлемі, тонна
Сұрыптау, %
барлығы
оның ішінде өздігінен әкететін кәсіпорындар мен халықтан түскен қалдықтардың көлемі, тонна
Костанай облысы

0,26
Федоровский
29 227
3 497
32 724
40 000
81,81
0,47
* "Об обращении с коммунальными отходами в Костанайской области за 2022 год" Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Дата релиза: 04.05.2023 г.
Согласно представленным сведениям, общий показатель заполняемости полигонов ТБО по Костанайской области на конец 2022 года составил 22,90%, при совокупной проектной мощности полигонов равной 15 509 615 тонн.
Полностью исчерпавшим установленную проектную мощность, является полигон ТБО в Сарыкольском районе, с показателем заполняемости равный 100%. Наибольшие показатели заполняемости, также характерны для следующих районов области:

0,26
Федоров ауданы
29 227
3 497
32 724
40 000
81,81
0,47
*"Қостанай облысында 2022 жылғы коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу туралы" Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің ұлттық статистика бюросы, Шығарылған күні: 04.05.2023 ж.
Ұсынылған мәліметтерге сәйкес, Қостанай облысы бойынша ҚТҚ полигондарының жалпы толу көрсеткіші 2022 жылдың соңында 22,90% құрады, полигондардың жиынтық жобалық қуаты 15 509 615 тоннаға тең.
Белгіленген жобалық қуаты толығымен таусылған, Сарыкөл ауданындағы ҚТҚ полигоны болып табылады, толтыру көрсеткіші 100% - ға тең. Толтырудың ең жоғары көрсеткіштері облыстың келесі аудандарына да тән:

Амангельдинский район – 99,66%;
г. Костанай – 83,52%;
Федоровский район – 81,81%;
Мендыкаринский район – 69,68%.
Наименьшие показатели заполненности полигонов ТБО, характерны для следующих территорий:
Костанайский район – 8,15%;
Карасуский район – 8,94%;
Житикаринский район – 15,64%;
г. Лисаковск – 22,23%;
Денисовский район – 22,90%.
При этом, очень важно отметить, что согласно методологии Бюро национальной статистики, при формировании отчета по сбору и вывозу твердых бытовых отходов за основу берут данные юридических лиц и их структурных подразделений, осуществляющих сбор и вывоз коммунальных отходов домашних хозяйств, а также похожих отходов предприятий и организаций. При расчете объема отходов, вывозимых на полигоны отходов, не учитываются отходы, вывозимые на несанкционированные свалки. Т.е. другими словами не учитываются объемы ТБО домохозяйств не охваченные услугами сбора и вывоза ТБО.
На территории Наурузумского района Костанайской области функционирует один полигон твердых бытовых отходов (ТБО), который находится под управлением ИП "Диас". Этот полигон, расположенный в селе Караменды, работает в соответствии с разрешением на эмиссию в окружающую среду № KZ83VCZ00532397, выданным 18.12.2019 года. Кроме того, в районе имеется 8 исторически сложившихся свалок, расположенных в селах Буревестник, Раздольное, Уленды, Шолаксай, Шили, Кожа, Дамды и Мереке. На текущий момент эти свалки являются безхозяйными.
Полигон ТБО с. Караменды
Полигон твердых бытовых отходов (ТБО) в селе Караменды, Наурузумского района, управляемый ИП "Диас", начал свою деятельность в 2008 году. Полигон ТБО в селе Караменды с 2008 по 2016 год был на балансе ТОО "Наурзум Сервис". С 2016 по 2017 год управление перешло к ТОО "Сары-Булак". В 2018-2019 годах полигон не эксплуатировался. Занимая площадь 30 гектаров, полигон включает хозяйственно-бытовую зону 0.15 га и зону складирования 28.5 га. Мощность полигона составляет 202,983.8 м3. Расположенный на месте бывшей свалки, полигон находится за пределами водоохранной зоны и не имеет зеленых насаждений. Он удален на 3000 метров к югу от жилых построек. За первые десять лет работы, с 2008 по 2018 годы, на полигоне было накоплено 13,423 тонны отходов.
Полигон ТБО классифицируется как объект I категории 1 класса опасности, с санитарно-защитной зоной размером 1000 метров. Согласно проекта нормативов размещения отходов, на полигоне принимаются ТБО от населения и предприятий, золошлаковые и неиспользуемые зерновые отходы. Также предусмотрена осуществление ручной сортировки ТБО с последующим складированием отсортированных материалов, включая бумагу, картон, металлолом, стекло и пластмассу. Для уменьшения образования метана и с целью компостирования предусмотрены специальные методы обработки биоразлагаемых отходов. Однако, несмотря на предусмотренные проектом методы обработки биоразлагаемых отходов, направленные на уменьшение образования метана и компостирование, на практике эти меры не выполняются в полном объеме.
Для ликвидации полигона после его закрытия, ИП "Диас" имеет депозитный счет, на который ежегодно производятся отчисления

Амангелді ауданы - 99,66%;
Қостанай қ. - 83,52%;
Федоров ауданы - 81,81%;
Меңдіқара ауданы - 69,68%.
ҚТҚ полигондарының ең аз толу көрсеткіштері келесі аумақтарға тән:
Қостанай ауданы - 8,15%;
Қарасу ауданы - 8,94%;
Жітіқара ауданы - 15,64%;
Лисаков қ. - 22,23%;
Денисов ауданы - 22,90%.
Бұл ретте, Ұлттық статистика бюросының әдіснамасына сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және әкету жөніндегі есепті қалыптастыру кезінде үй шаруашылықтарының коммуналдық қалдықтарын, сондай-ақ кәсіпорындар мен ұйымдардың ұқсас қалдықтарын жинауды және әкетуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің деректері негізге алынатынын атап өту өте маңызды. Қалдықтар полигондарына әкетілетін қалдықтардың көлемін есептеу кезінде рұқсат етілмеген полигондарға әкетілетін қалдықтар есепке алынбайды. Яғни, басқаша айтқанда, ҚТҚ жинау және әкету қызметтерімен қамтылмаған үй шаруашылықтарының ҚТҚ көлемі ескерілмейді.
Қостанай облысы Наурызым ауданының аумағында "Диас" ЖК басқаруындағы бір қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны (ҚТҚ) жұмыс істейді. Қараменді ауылында орналасқан бұл полигон 18.12.2019 жылы берілген № KZ83VCZ00532397 қоршаған ортаға эмиссияға рұқсатқа сәйкес жұмыс істейді. Сонымен қатар, ауданда Буревестник, Раздольное, Өлеңді, Шолақсай, Шилі, Қожа, Дәмдіжәне Мереке ауылдарында орналасқан 8 тарихи полигон бар. Қазіргі уақытта бұл полигондар иесіз.
Қараменді а. ҚТҚ полигоны
Науырзым ауданы, Қараменді ауылындағы "Диас" ЖК басқаратын қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны (ҚТҚ) өз қызметін 2008 жылы бастады. Қараменді ауылындағы ҚТҚ полигоны 2008 жылдан 2016 жылға дейін "Науырзым Сервис" ЖШС балансында болды. 2016 жылдан 2017 жылға дейін Басқарма "Сары-Бұлақ" ЖШС-не өтті. 2018-2019 жылдары полигон пайдаланылмады. 30 гектар аумақты алып жатқан полигон 0.15 га шаруашылық-тұрмыстық аймақты және 28.5 га сақтау аймағын қамтиды. Бұрынғы полигонның орнында орналасқан полигон су қорғау аймағынан тыс жерде орналасқан және жасыл алаңдары жоқ. Ол тұрғын үйлерден оңтүстікке қарай 3000 метр қашықтықта орналасқан. Жұмыстың алғашқы он жылында, 2008 жылдан 2018 жылға дейін полигонда 13,423 тонна қалдықтар жиналды.
ҚТҚ полигоны көлемі 1000 метр санитарлық-қорғау аймағы бар қауіптіліктің 1-сыныбының I санаттағы объектісі ретінде жіктеледі. Қалдықтарды орналастыру нормативтерінің жобасына сәйкес Полигонда халық пен кәсіпорындардан ҚТҚ, күл-қож және пайдаланылмайтын астық қалдықтары қабылданады. Сондай-ақ, қағаз, картон, металл сынықтары, шыны және пластмассаны қоса алғанда, сұрыпталған материалдарды кейіннен жинай отырып, ҚТҚ-ны қолмен сұрыптауды жүзеге асыру көзделген. Метанның түзілуін азайту және компосттау мақсатында биологиялық ыдырайтын қалдықтарды өңдеудің арнайы әдістері қарастырылған. Алайда, метанның түзілуін азайтуға және компосттауға бағытталған биологиялық ыдырайтын қалдықтарды өңдеудің жобада көзделген әдістеріне қарамастан, іс жүзінде бұл шаралар толық көлемде орындалмайды.
Жабылғаннан кейін оны жоюы үшін "Диас" полигоны жыл сайын депозиттік шотқа аударымдар жүргізуге ие.

На полигоне твердых бытовых отходов (ТБО) в селе Караменды предусмотрена система обработки отходов, в соответствии с которой часть отходов направляется на захоронение, а другая часть — на временное складирование с целью последующей передачи сторонним специализированным организациям. Согласно Правилам нормативов размещения отходов (ПНРО), в 2023 и 2024 годах планируется обработка 800 тонн коммунальных отходов ежегодно.
Из этого общего количества, 668 тонн отходов предполагается передать сторонним организациям, которые занимаются утилизацией или переработкой. Оставшиеся 132 тонны отходов будут подвергнуты захоронению непосредственно на полигоне.
Таблица 13 Реестр соответствия нормативно правовым актам по содержанию полигонов ТБО и управлению коммунальными отходами.
ТРЕБОВАНИЯ НОРМАТИВНО-ПРАВОВЫХ АКТОВ
ОЦЕНКА ИСПОЛНЕНИЯ
Согласно Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления"
Размеры СЗЗ от места хранения отходов (площадка) до территории жилой застройки, объектов производственного и коммунального назначения определяются установленными требованиями приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека"
Исполняется
В населенных пунктах (на территории жилищного фонда, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха) выделяют специальные площадки для размещения контейнеров для сбора отходов с подъездами для транспорта. Площадку устраивают с твердым покрытием и ограждают с трех сторон на высоту, исключающей возможность распространения (разноса) отходов ветром, но не менее 1,5 м.
Не исполняется
Вывоз ТБО осуществляется своевременно. Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре – не более суток.
Не исполняется
Собственник полигона ТБО, свалки устраивает при выезде с полигона (организованной свалки) дезинфицирующую бетонную ванну для обеззараживания колес мусоровозов. Длину ванны предусматривают не менее 8 м, ширину 3 м, глубину 0,3 м.
Не исполняется
По периметру всей территории полигона ТБО, свалки устраивают легкое ограждение, осушительную траншею глубиной более 2 м, или земляной вал высотой не более 2 м.
Не исполняется
При обезвреживании отходов потребления, используются печи (инсинераторы) указанные в пункте 40 настоящих Санитарных правил. Не принимается на полигон отходы потребления, для которых разработаны эффективные методы извлечения тяжелых металлов и веществ, радиоактивные отходы, нефтепродукты, подлежащие регенерации.
Не исполняется
Полигон размещают с подветренной стороны от населенных пунктов с учетом ветров преобладающего направления, ниже мест водозаборов хозяйственно-питьевого водоснабжения по течению рек, ниже и за границами зон водозабора открытых водоемов, зимовальных ям, мест массового нереста и нагула рыб.
Не исполняется
Места для полигона предусматриваются на отдельных, свободных от застройки, проветриваемых территориях, не затапливаемых ливневыми, талыми и паводковыми водами, которые допускают выполнение инженерных решений, исключающих загрязнение населенных пунктов и зон массового отдыха людей, хозяйственного водоснабжения, минеральных источников, открытых водоемов и подземных вод.
Исполняется

Қараменді ауылындағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында (ҚТҚ) қалдықтарды өңдеу жүйесі көзделген, оған сәйкес қалдықтардың бір бөлігі көмуге, ал екінші бөлігі кейіннен бөгде Мамандандырылған ұйымдарға беру мақсатында уақытша сақтауға жіберіледі. Қалдықтарды орналастыру нормативтерінің ережелеріне (МНЖ) сәйкес 2023 және 2024 жылдары жыл сайын 800 тонна коммуналдық қалдықтарды өңдеу жоспарлануда.
Осы жалпы көлемнің 668 тоннасын кәдеге жаратумен немесе қайта өңдеумен айналысатын бөгде ұйымдарға беру көзделіп отыр. Қалған 132 тонна қалдықтар тікелей полигонға көміледі.
Кесте 13 ҚТҚ полигондарын ұстау және коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі нормативтік құқықтық актілерге сәйкестік тізілімі.
НОРМАТИВТІК-ҚҰҚЫҚТЫҚ АКТІЛЕРДІҢ ТАЛАПТАРЫ
ОРЫНДАЛУЫН БАҒАЛАУ
"Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес
Қалдықтарды сақтау орнынан (алаң) тұрғын үй құрылысы аумағына, өндірістік және коммуналдық мақсаттағы объектілерге дейінгі СҚА мөлшері "санитариялық қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚРДСМ-2 бұйрығының белгіленген талаптарымен айқындалады. Тіршілік ету ортасы және адам денсаулығы.
Орындалады
Елді мекендерде (тұрғын үй қорының, ұйымдардың, мәдени-бұқаралық мекемелердің, демалыс аймақтарының аумағында) көлік үшін кіреберістері бар қалдықтарды жинауға арналған контейнерлерді орналастыру үшін арнайы алаңдар бөлінеді. Алаң қатты жабынмен орналастырылады және қалдықтардың желмен таралу (таралу) мүмкіндігін болдырмайтын, бірақ кемінде 1,5 м биіктікке үш жағынан қоршалады.
Орындалмайды
ҚТҚ шығару уақтылы жүзеге асырылады. Қалдықтарды контейнерлерде 0оС және одан төмен температурадасақтау мерзімі – үш тәуліктен аспайды, оң температурада – бір тәуліктен аспайды.
Орындалмайды
ҚТҚ қоқыстар, полигондардың меншік иесі полигоннан (ұйымдасқан полигоннан) шыққан кезде қоқыс таситын көліктердің дөңгелектерін зарарсыздандыру үшін дезинфекциялық бетон ваннасын ұйымдастырады. Ваннаның ұзындығы кемінде 8 м, ені 3 м, тереңдігі 0,3 м.
Орындалмайды
ҚТҚ полигонының бүкіл аумағының периметрі бойынша қоқыстар жеңіл қоршау, тереңдігі 2 м-ден асатын құрғату траншеясы немесе биіктігі 2 м-ден аспайтын жер білігі орнатылады.
Орындалмайды
Тұтыну қалдықтарын залалсыздандыру кезінде осы Санитариялық қағидалардың 40-тармағында көрсетілген пештер (инсинераторлар) пайдаланылады. Полигонға ауыр металдармен заттарды алудың тиімді әдістері, радиоактивті қалдықтар, регенерациялауға жататын мұнай өнімдері әзірленген тұтыну қалдықтары қабылданбайды.
Орындалмайды
Полигон басым бағыттағы желдерді ескере отырып, елді мекендердің жел жағында, өзендердің ағысы бойынша шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау су жинау орындарынан төмен, ашық суайдындарын, қыстайтын шұңқырларды, жаппай уылдырық шашу және балық аулау орындарын сужинау аймақтарынан төмен және шетелдерде орналастырылады.
Орындалмайды
Полигонға арналған орындар елді мекендермен адамдардың жаппай демалатын аймақтарының, шаруашылық сумен жабдықтаудың, минералдық көздердің, ашық су айдындарының және жер асты суларының ластануын болдырмайтын инженерлік шешімдерді орындауға мүмкіндік беретін нөсер, еріген және тасқын сулармен су баспайтын, құрылыс салудан бос, желдетілетін жекелеген аумақтарда көзделеді.
Орындалады

Полигон размещают на участках, где подземные воды залегают на глубине более 20 м и перекрыты малопроницаемыми породами с коэффициентом фильтрации не более 10 м/сут. Основу дна полигона размещают не менее 4 м от наивысшего основного стояния уровня подземных вод. Дно и стенки устраивают с гидроизоляцией.
Исполняется
Размер и озеленение СЗЗ полигонов ТБО, свалок осуществляется в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-2.
Не исполняется
Не допускается размещать полигон на резервных территориях жилищного строительства, расширения производственных объектов, рекреационных зон, в долинах рек, балках, на участках с проседаниями почвы, в местах развития карстовых процессов, на территории залегания полезных ископаемых, в зоне питания подземных источников питьевой воды.
Исполняется
Наклон территории полигона в направлении населенных мест, производственных объектов, сельскохозяйственных угодий и водотоков не допускается.
Исполняется
Территорию полигона делят на две зоны: зона складирования ТБО и зона размещения хозяйственно-бытовых объектов.
Не исполняется
Для персонала полигонов предусматриваются помещения санитарно-бытового обслуживания. Комнату приема пищи как минимум оборудуют бытовым холодильником и раковиной для мытья посуды.
Исполняется
На полигоне обеспечивают контроль состава и учет поступающих отходов, распределения отходов в работающей части полигона, технологического цикла по изоляции отходов.
Исполняется
В зеленой зоне полигона (по периметру) устраивают контрольные скважины для мониторинга влияния ТБО на грунтовые воды, одна из них выше полигона по потоку грунтовых вод, 1-2 скважины ниже полигона.
Не исполняется
В качестве изолирующего материала используют шлаки и (или) отходы производств: известь, мел, соду, гипс, графит, асбоцемент, шифер.
Не исполняется
Для обеззараживания отходов на полигоне используют методы полевого компостирования в буртах, для полигонов, принимающих менее 120000 м3 ТБО в год, применяют траншейную схему складирования ТБО. Траншеи имеют глубину 3-6 м и ширину по верху 6-12 м. Траншеи устраивают перпендикулярно направлению господствующих ветров.
Не исполняется
Согласно Правил управления коммунальными отходами
Раздельный сбор коммунальных отходов осуществляется в соответствии с Требованиями к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № 482 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25595).
Не исполняется
Если коммунальные отходы собираются раздельно, для каждой категории (фракции) отходов определяется своя периодичность вывоза.
Не исполняется

Полигон жер асты сулары 20 м-ден астам тереңдікте жатқан және сүзу коэффициенті тәулігіне 10 м-ден аспайтын өткізгіштігі төмен жыныстармен жабылған учаскелерде орналастырылады. Полигон түбінің негізін жер асты сулары деңгейінің ең жоғары негізгі тұруынан кемінде 4 м орналастырады. Түбі мен қабырғалары гидрооқшаулағышпен реттеледі.
Орындалады
ҚТҚ полигондарының, қоқыс үйінділердің СҚА мөлшері мен көгалдандырылуы № ҚР ДСМ-2 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Орындалмайды
Полигонды тұрғын үй құрылысының резервтік аумақтарында, өндірістік объектілерді, рекреациялық аймақтарды кеңейтуде, өзен аңғарларында, арқалықтарда, топырақтың шөгуі бар учаскелерде, карст процестерінің даму орындарында, пайдалы қазбалар жатқан аумақта, жерасты ауыз су көздерінің қоректену аймағында орналастыруға жол берілмейді.
Орындалады
Полигон аумағының елді мекендер, өндірістік объектілер, ауыл шаруашылығы алқаптары мен су ағындары бағытында еңкеюіне жол берілмейді.
Орындалады
Полигон аумағы екі аймаққа бөлінеді: ҚТҚ сақтау аймағы және шаруашылық-тұрмыстық объектілерді орналастыру аймағы.
Орындалмайды
Полигондардың персоналы үшін санитарлық-тұрмыстық қызмет көрсету үй-жайлары көзделеді. Тамақтану бөлмесі кем дегенде тұрмыстық тоңазытқышпен және ыдыс жууға арналған раковинамен жабдықталған.
Орындалады
Полигонда келіп түсетін қалдықтардың құрамы мен есебін, полигонның жұмыс бөлігінде қалдықтардың бөлінуін, қалдықтарды оқшаулау жөніндегі технологиялық циклды бақылауды қамтамасыз етеді.
Орындалады
Полигонның жасыл аймағында (периметрі бойынша) ҚТҚ-ның жер асты суларына әсерін бақылау үшін бақылау ұңғымалары орналастырылады, олардың бірі жер асты суларының ағыны бойынша полигоннан жоғары, полигоннан төмен 1-2 ұңғыма.
Орындалмайды
Оқшаулағыш материал ретінде қождар және (немесе) өндіріс қалдықтары қолданылады: әк, бор, сода, гипс, графит, асбестцемент, шифер.
Орындалмайды
Полигондағы қалдықтарды дезинфекциялау үшін далалық компосттау әдістері қолданылады, жылына 120000 м3 ҚТҚ-дан аз қабылдайтын полигондар үшін ҚТҚ-ны сақтаудың траншеялық схемасы қолданылады. Траншеялардың тереңдігі 3-6 м және ені 6-12 м траншеялар басым желдің бағытына перпендикуляр орналастырылған.
Орындалмайды
Коммуналдық қалдықтарды басқару ережелеріне сәйкес
Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығымен бекітілген техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығы ескеріле отырып, қалдықтарды бөлек жинауға, оның ішінде міндетті түрде бөлек жинауға жататын қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25595 болып тіркелген).
Орындалмайды
Егер коммуналдық қалдықтар бөлек жиналса, қалдықтардың әр санаты (фракциясы) үшін шығарудың өзіндік жиілігі анықталады.
Орындалмайды

В соответствии с пунктом 4 статьи 368 Кодекса субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по транспортировке ТБО, при оказании соответствующих услуг соблюдают следующее: 1) использовать специально оборудованные транспортные средства, предназначенные для транспортировки ТБО;
Не исполняется
Транспортировка (в том числе вывоз) твердых бытовых отходов должна осуществляться транспортными средствами, соответствующими требованиям настоящего Кодекса.
Не исполняется
Рисунок 5 – Карта значимых для управления коммунальными отходами объектов, c. Караменды (фотоотчет представлен в Приложении А)
1) Кабанбай батыра 8
2) Баймагамбетова 2а
3) Абая 18
1.3 Сведения о классификации отходов
Твердые бытовые отходы. По химическому и морфологическому составу твердые бытовые отходы являются отходами жизнедеятельности населения и предприятий, состоящие в основном из пищевых, бумажных и текстильных продуктов. Согласно Методики по расчету выбросов загрязняющих веществ в атмосферу от полигонов твердых бытовых отходов (приложение № 17 к приказу Министра ООС РК от 18.04.2008 г. № 100-п) состав твердых бытовых отходов представлен (%): пищевые отходы (35-45); бумага, картон (32-35); дерево (1-2); черный металлолом (3-4); цветной металлолом (0,5-1,5); текстиль (3-5); кости (1-2); стекло (2-3); кожа, резина (0,5-1); камни, штукатурка (0,5-1); пластмасса (3-4); прочее (1-2); отсев менее 15 мм (5-7).
Рисунок 6 – Морфологический состав твердых бытовых отходов
Золошлаковые отходы образуется при сжигании угля в печах и котельных частного сектора и предприятий. Согласно Методики разработки проектов нормативов предельного размещения отходов производства и потребления (приложение № 16 к приказу Министра ООС РК от 18.04.2008 г. № 100-п) зола имеет следующий состав (%): SiO2 - 61,1; AI2O3 - 6,6; CaO - 4,3; MgO - 2,2; прочие - 5,8.
Золошлаковые отходы подлежат захоронению на полигоне в полном объеме.
Строительный мусор образуется после ремонта помещений. Согласно Методики разработки проектов нормативов предельного размещения отходов производства и потребления (приложение № 16 к приказу Министра ООС РК от 18.04.2008 г. № 100-п) в состав отходов входят: остатки цемента - 10%, песок - 30%, бой керамической плитки - 5%, штукатурка - 55%. 2023-2027 гг. - строительный мусор, принимаемый на полигон, складируется на площадках временного хранения для последующей передачи в спецорганизации, в целях их последующей утилизации, восстановления или переработки.
Рисунок 7 – Морфологический состав твердых бытовых отходов для захоронения
Физические характеристики ТБО - нерастворимые, нелетучие, невзрывоопасные, твердые.

Кодекстің 368-бабының 4-тармағына сәйкес ҚТҚ тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері тиісті қызметтер көрсету кезінде мыналарды сақтайды: 1) ҚТҚ тасымалдауға арналған арнайы жабдықталған көлік құралдарын пайдалануға;
Орындалмайды
Қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдау (оның ішінде шығару) осы Кодекстің талаптарына сәйкес келетін көлік құралдарымен жүзеге асырылуға тиіс.
Орындалмайды
Сурет 5 – Коммуналдық қалдықтарды басқару үшін маңызды объектілердің картасы, Караменді а. (фото есеп А қосымшасында ұсынылған)
1) Қабанбай батыр 8
2) Баймағамбетов 2а
3) Абай 18
1.3 Қалдықтардың жіктелуі туралы мәліметтер
Қатты тұрмыстық қалдықтар. Химиялық және морфологиялық құрамы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтар негізінен тамақ, қағаз және тоқыма өнімдерінен тұратын халық пен кәсіпорындардың қалдықтары болып табылады. Қатты тұрмыстық қалдықтар полигонынан атмосфераға ластаушы заттардың шығарындыларын есептеу әдістемесіне (Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2008 жылғы 18 сәуірдегі № 100-п бұйрығына № 17 қосымша) сәйкес құрамы қатты тұрмыстық қалдықтар (%): тамақ қалдықтары (35-45); қағаз, картон (32-35); ағаш (1-2); қара металл сынықтары (3-4); түсті металл сынықтары (0,5-1,5); тоқыма бұйымдары (3-5); сүйектер (1-2); шыны (2-3); былғары, резеңке (0,5-1); тастар, гипс (0,5-1); пластик (3-4); басқа (1-2); түсу 15 мм-ден аз (5-7).
Сурет 6 – Қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамы
Күл-қожқалдықтары жеке сектормен кәсіпорындардың пештерімен қазандықтарында көмір жағу кезінде пайда болады. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын шекті орналастыру нормативтерінің жобаларын әзірлеу әдістемесіне сәйкес (ҚРҚОҚ министрінің 2008.04.18 № 100-п бұйрығына № 16 қосымша) күлдің мынадай құрамы бар ( % ): SiO2 - 61,1; AI2O3 - 6,6; CaO - 4,3; MgO - 2,2; басқалары - 5,8.
Күл-қожқалдықтары полигонда толық көлемде көмілуі тиіс.
Құрылыс қоқыстары үй-жайларды жөндеуден кейін пайда болады. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын шекті орналастыру нормативтерінің жобаларын әзірлеу әдістемесіне сәйкес (ҚРҚОҚ министрінің 18.04.2008 Ж. № 100-п бұйрығына № 16 қосымша) қалдықтардың құрамына мыналар кіреді: цемент қалдықтары - 10%, құм - 30%, сынған керамикалық плитка - 5%, сылақ - 55%. 2023-2027 жж. – полигонға қабылданатын құрылыс қоқыстары кейіннен кәдеге жарату, қалпына келтіру немесе қайта өңдеу мақсатында арнайы ұйымдарға беру үшін уақытша сақтау алаңдарында жиналады.
Сурет 7 – Көмуге арналған қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамы
ҚТҚ – ның физикалық сипаттамалары ерімейтін, ұшпайтын, жарылғыш емес, қатты.

Морфологический состав твердых бытовых отходов для временного складирования для последующей передачи спецорганизациям: 2023-2027 гг. - 83% - пищевые отходы (40%); бумага, картон (32%); стекло (2%); металлолом (5%); пластмасса (4%).
Морфологический состав твердых бытовых отходов для захоронения: 2023-2027 гг. - 17% - дерево (2%); текстиль (3%); кости (2%); кожа, резина (0,5%); камни, штукатурка (0,5%); прочее (2%); отсев (7%).
Рисунок 8 – Морфологический состав твердых бытовых отходов для захоронения
1.4 Основные проблемы в сфере управления коммунальными отходами
В Наурзумском районе коммунальные отходы в основном, размещаются на полигонах ТБО, причем полигоны имеют небольшие размеры и поэтому недостаточно эффективны как с экономической, так и с природоохранной точек зрения.
В районе деятельность по сбору и вывозу коммунальных отходов, осуществляет ИП "Диас" (мусоровывозящая компания – МВК), Современные специализированные мусоровозы с возможностью уплотнения транспортируемых ТБО в автопарке МВК, отсутствуют.
Также "слабым местом" являются дороги. В большинстве своем подъездные дороги к местам сбора ТБО отсутствуют, либо они слишком узкие и/или плохого качества, в зимний период их заносит снегом, и они становятся непроезжими.
Раздельный сбор мусора, в районе отсутствует и коммунальные отходы поступают на полигон в смешанном виде, из-за чего отсортированное вторсырье имеет низкое качество (влажное, загрязнено жиром и отходами пищи и т.п.). В итоге, цены на такое низкокачественное вторсырье невысоки.
Ключевые проблемы системы обращения с коммунальными отходами Наурузумского района Костанайской области, выявленные в ходе проведения полевых исследований:
- отсутствие централизованной системы сбора и вывоза коммунальных отходов по всему району.
- у МВК отсутствуют актуальные сведения о количественном составе жителей дома или квартиры, что существенно затрудняет взимание платы, так как тарифы на сбор, вывоз ТБО утверждаются на 1 человека;
- субъекты малого и микро бизнеса, не имеющих на праве собственности контейнерных площадок и контейнеров, не заключают договора с МВК, вразрез положениям п. 3 статьи 367 ЭК РК;
- отсутствие необходимого количества обустроенных контейнерных площадок, в Наурузумском районе приводят к созданию антисанитарной обстановки.
В настоящее время в Казахстане функционирует более 170 предприятий малого и среднего бизнеса по сортировке и переработке ТБО. В частности на территории Костанайской области перерабатываются лишь картонно-бумажная упаковка, двумя хозяйствующими отходами в городе Лисаковск, что в целом не позволяет говорить об эффективности переработки и утилизации отходов. Удаленность объектов по переработке отдельных фракций ТБО не позволяет субъектам по сбору ТБО осуществлять доставку собранного вторсырья, поскольку значительные транспортные расходы ведут к убыточной деятельности, что также является одной из главных причин инвестиционной непривлекательности сектора.
Низкая инвестиционная привлекательность, как основной сдерживающий фактор развития отрасли, также включает в себя недостаточные законодательные меры государственной поддержки. Очень важный аспект проблемы переработки и утилизации ТБО – формирование рынков отходов и рынков изделий из отходов, что является основным ограничителем развития рециклинга.
Развитию системы управления отходами как правило препятствует ряд барьеров, которые можно разделить на: финансово-экономические, культурно-информационные.
Проблемы развития сектора обращения с ТБО и предлагаемые меры по их решению представлены в порядке приоритетности. Наиболее существенным барьером является недостаточное финансирование и отсутствие экономических стимулов к его развитию.
Финансово-экономические барьеры обусловлены в первую очередь сложностями обеспечения устойчивого финансирования как гарантии возврата инвестиций. К таким барьерам можно отнести проблемы установления и регулирования тарифов и других платежей, связанных с отходами, а также отсутствие реальных экономических стимулов к развитию переработки.
Сегодня основным источником компенсации затрат на вывоз и утилизацию ТБО являются платежи населения. Причем, совершенно очевидно, что существующие тарифы за обезвреживание бытовых отходов неадекватно низкие, и не способны покрывать даже затраты на захоронение отходов и их вывоз.
Низкие тарифы в системе обращения с отходами, отсутствие каких-либо других дотаций делают не привлекательным участие инвесторов и бизнеса в предпринимательской деятельности отрасли. Данный вопрос является наиболее сложным для местных исполнительных и представительных органов, так как повышение тарифов, прежде всего для населения, рассматривается как социальный вопрос. При столь низком тарифе невозможно создание или увеличение сортировочных мощностей в регионах, а отсутствие сортировочных линий в регионе не позволяет реализовывать вступивший запрет на захоронение отдельных видов ТБО.
Информационные барьеры выражаются в недостаточном осознании значимости качественного обращения с отходами самим обществом, вследствие чего спрос населения на услуги надлежащего качества фактически отсутствует. Реализация мер по эффективному обращению с отходами требует изменения отношения как со стороны населения, так и со стороны МИО. Необходимо сформировать принципиально иную культуру отношения к отходам, выработать новые нормы и правила поведения.

Кейіннен арнайы ұйымдарға беру үшін уақытша сақтауға арналған қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамы: 2023-2027 жж. - 83% - тамақ қалдықтары (40%); Қағаз, картон (32%); шыны (2%); металл сынықтары (5%); пластмасса (4%).
Көмуге арналған қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамы: - 2023-2027 жж. - 17% - ағаш (2%); тоқыма (3%); сүйектер (2%); былғары, резеңке (0,5%); тастар, сылақ (0,5%); басқалары (2%); түсу (7%).
Сурет 8 – Көмуге арналған қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамы
1.4 Коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы негізгі мәселелері
Науырзым ауданында коммуналдық қалдықтар негізінен ҚТҚ полигондарына орналастырылады, ал полигондардың мөлшері аз, сондықтан экономикалық және табиғатты қорғау тұрғысынан тиімді емес.
Ауданда коммуналдық қалдықтарды жинау және әкету жөніндегі қызметті "Диас" ЖК (қоқыс шығаратын компания – ВАК) жүзеге асырады, ВАК автопаркінде тасымалданатын ҚТҚ нығыздау мүмкіндігі бар заманауи мамандандырылған қоқыс тасығыштар жоқ.
Сондай-ақ, жолдар "әлсіз жер" болып табылады. Көп жағдайда ҚТҚ жинау орындарына кірме жолдар жоқ, немесе олар тым тар және/немесе сапасы нашар, қыста оларды қар жауып, олар өтпейтін болады.
Ауданда қоқысты бөлек жинау жоқ және коммуналдық қалдықтар полигонға аралас түрде түседі, соның салдарынан сұрыпталған қайта өңделетін шикізаттың сапасы төмен (ылғалды, маймен және тамақ қалдықтарымен ластанған жәнет.б.). Нәтижесінде, мұндай төмен сапалы қайта өңделетін материалдардың бағасы төмен.
Далалық зерттеулер жүргізу барысында анықталған Қостанай облысы Науырзым ауданының коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу жүйесінің түйінді проблемалары:
- аудан бойынша коммуналдық қалдықтарды жинаумен шығарудың орталықтандырылған жүйесінің болмауы.
- ВАК-та үй немесе пәтер тұрғындарының сандық құрамы туралы өзекті мәліметтер жоқ, бұл ақы алуды едәуір қиындатады, өйткені ҚТҚ жинау, әкету тарифтері 1 адамға бекітіледі;
- меншік құқығында контейнерлік алаңдары мен контейнерлері жоқ шағын және микро бизнес субъектілері ҚРЭК 367 - бабы 3-тармағының ережелеріне қайшы, ВАК-пен шарт жасаспайды;
- Науырзым ауданында жабдықталған контейнерлік алаңдардың қажетті санының болмауы антисанитариялық жағдай жасауға алып келеді.
Қазіргі уақытта Қазақстанда ҚТҚ сұрыптау және қайта өңдеу бойынша 170-тен астам шағын және орта бизнес кәсіпорындары жұмыс істейді. Атап айтқанда, Қостанай облысының аумағында тек картон-қағаз қаптамасы, Лисаков қаласындағы екі шаруашылық қалдықтары қайта өңделеді, бұл қалдықтарды қайта өңдеумен кәдеге жаратудың тиімділігі туралы айтуға мүмкіндік бермейді. ҚТҚ-ның жекелеген фракцияларын қайта өңдеу бойынша объектілердің қашықтығы ҚТҚ жинау субъектілеріне жиналған қайта шикізатты жеткізуді жүзеге асыруға мүмкіндік бермейді, өйткені айтарлықтай көлік шығындары тиімсіз қызметке әкеп соғады, бұл да сектордың инвестициялық тартымсыздығының басты себептерінің бірі болып табылады.
Саланы дамытудың негізгі тежегіш факторы ретінде төмен инвестициялық тартымдылық мемлекеттік қолдаудың заңнамалық шараларының жеткіліксіздігін де қамтиды. ҚТҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату проблемасының өте маңызды аспектісі – қайта өңдеу дамуының негізгі шектегіші болып табылатын қалдықтар нарығы мен қалдықтардан жасалған бұйымдар нарығын қалыптастыру.
Қалдықтарды басқару жүйесінің дамуына, әдетте, бірқатар кедергілер кедергі келтіреді, оларды бөлуге болады: қаржылық-экономикалық, мәдени-ақпараттық.
ҚТҚ-мен жұмыс істеу секторын дамыту мәселелері және оларды шешу бойынша ұсынылған шаралар басымдық тәртібімен ұсынылған. Ең маңызды кедергі-қаржыландырудың жеткіліксіздігі және оны дамытуға экономикалық ынталандырудың болмауы.
Қаржылық-экономикалық кедергілер бірінші кезекте инвестицияларды қайтарудың кепілі ретінде тұрақты қаржыландыруды қамтамасыз етудің қиындықтары мен шартталған. Мұндай кедергілерге қалдықтармен байланысты тарифтермен басқа төлемдерді белгілеу және реттеу мәселелері, сондай-ақ қайта өңдеуді дамытуға нақты экономикалық ынталандырудың болмауы жатады.
Бүгінгі таңда ҚТҚ шығару және кәдеге жарату шығындарын өтеудің негізгі көзі халықтың төлемдері болыптабылады. Сонымен қатар, тұрмыстық қалдықтарды залалсыздандыру үшін қолданыстағы тарифтер жеткіліксіз және тіпті қалдықтарды көму және оларды шығару шығындарын жаба алмайтыны анық.
Қалдықтармен жұмыс істеу жүйесіндегі төмен тарифтер, қандайда бір басқа субсидиялардың болмауы инвесторлар мен бизнестің саланың кәсіпкерлік қызметіне қатысуын тартымды етпейді. Бұл мәселе жергілікті атқарушы және өкілді органдар үшін ең күрделі мәселе болып табылады, өйткені тарифтердің өсуі, ең алдымен, халық үшін әлеуметтік мәселе ретінде қарастырылады. Осындай төмен тарифпен өңірлерде сұрыптау қуаттарын құру немесе ұлғайту мүмкін емес, ал өңірде сұрыптау желілерінің болмауы ҚТҚ-ның жекелеген түрлерін көмуге енгізілген тыйымды іске асыруға мүмкіндік бермейді.
Ақпараттық кедергілер олар қоғамның өзі қалдықтарды сапалы өңдеудің маңыздылығын жеткіліксіз түсінеді, нәтижесінде халықтың тиісті сападағы қызметтерге деген сұранысы іс жүзінде жоқ. Қалдықтар мен тиімді жұмыс істеу жөніндегі шараларды іске асыру халық тарапынанда көзқарасты өзгертуді талап етеді. Қалдықтарға деген көзқарастың түбегейлі өзгеше мәдениетін қалыптастыру, мінез-құлықтың жаңа нормалары мен ережелерін әзірлеу қажет.

2. ЦЕЛЬ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ
Паспорт программы управления коммунальными отходами Наурзумского района Костанайской области
Наименование
Программа управления коммунальными отходами Наурзумского района Костанайской области на 2024 – 2030 годы
Основание для разработки
Концепция по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике", утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577,
План мероприятий Правительства Республики Казахстан по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2021 – 2030 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2020 года № 479
Государственный орган, ответственный за разработку
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции акимата Наурзумского района"
Государственный орган, ответственный за реализацию
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции акимата Наурзумскогорайона"
Цель Программы
Повышение эффективности, надежности, экологической и социальной приемлемости комплекса услуг по сбору, транспортировке, утилизации, переработке и захоронению твердых бытовых отходов, увеличение доли переработки ТБО, а также обеспечение безопасного захоронения отходов.
Задачи Программы
1. Определение единого оператора по сбору, транспортировке, сортировке и захоронению твердых бытовых отходов.
2. Организация системы централизованного сбора и транспортировки твердых бытовых отходов. Повсеместное внедрение раздельного сбора отходов у источника образования.
3. Модернизация существующих и строительство новых полигонов малой мощности твердых бытовых отходов, отвечающих современным требованиям санитарных правил со сложной инфраструктурой приема, сортировки и захоронения твердых бытовых отходов. Рекультивация стихийных свалок.
4. Повышение осведомленности и популяризация о системе раздельного сбора отходов.
Сроки и этапы реализации Программы
2024 - 2030 годы
Целевые индикаторы
Для достижения основной целей Программы, планируется реализация следующих целевых индикаторов:
Покрытие населения централизованным сбором, вывозом твердых бытовых отходов – 100 % к 2030 году.
Санитарное хранение мусора – 95 % к 2030 году.
Доля переработанных отходов – 40 % к 2030 году.
Объемы финансирования
Объем финансирование программы на 2024-2030 годы для Наурзумскогорайона будет определено на основе детальных расчетов для каждого полигона. Фактические расчеты включают в себя оценку затрат, основанную на технико-экономическом обосновании (ТЭО) и других аналитических данных. Анализ проводится с учетом индивидуальных особенностей полигонов, обеспечивая оптимальное распределение бюджетных средств. Гибкость программы предусмотрена для адаптации к изменениям в условиях реализации и экономической обстановке.

2. МАҚСАТЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕРІ
Қостанай облысы Науырзым ауданының коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасының паспорты
Атауы
Қостанай облысы Науырзым ауданының коммуналдық қалдықтарды басқарудың 2024 – 2030 жылдарға арналған бағдарламасы
Даму үшін негіз
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдама
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі 2021 – 2030 жылдарға арналған Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің іс-шаралар жоспары
Әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
"Науырзым ауданы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі
Іске асыруға жауапты мемлекеттік орган
"Науырзым ауданы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі
Бағдарламаның мақсаты
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму жөніндегі қызметтер кешенінің тиімділігін, сенімділігін, экологиялық және әлеуметтік қолайлылығын арттыру, ҚТҚ қайта өңдеу үлесін ұлғайту, сондай-ақ қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету.
Бағдарламаның міндеттері
1. Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму жөніндегі бірыңғай операторды айқындау.
1. Тұрмыстық қатты қалдықтарды орталықтандырылған жинау және тасымалдау жүйесін ұйымдастыру. Білім беру көзінен қалдықтарды бөлек жинауды кеңінен енгізу.
2. Тұрмыстық қатты қалдықтарды қабылдау, сұрыптау және көмудің күрделі инфрақұрылымы бар санитариялық қағидалардың қазіргі заманғы талаптарына жауап беретін тұрмыстық қатты қалдықтардың қуаты аз қолданыстағы полигондарын жаңғырту және салу. Кездейсоқ қоқыстарды жою
3. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесі туралы хабардарлықты арттыру және танымал ету.
Бағдарламаны іске асыру мерзімдері мен кезеңдері
2024 - 2030 жылдары
Нысаналы индикаторлар
Бағдарламаның негізгі мақсаттарына қол жеткізу үшін мынадай нысаналы индикаторларды іске асыру жоспарлануда:
Халықты орталықтандырылған жинау, тұрмыстық қатты қалдықтарды шығару – 2030 жылға қарай 100%.
Қоқысты санитарлық сақтау - 2030 жылға қарай 95%.
Қайта өңделген қалдықтардың үлесі - 2030 жылға қарай 40%.
Қаржыландыру көлемі
Науырзым ауданы үшін 2024-2030 жылдарға арналған бағдарламаны қаржыландыру көлемі әрбір полигон үшін егжей-тегжейлі есептеулер негізінде айқындалатын болады. Нақты есептеулер техникалық-экономикалық негіздемеге (ТЭН) және басқа да Талдамалық деректерге негізделген шығындарды бағалауды қамтиды. Талдау бюджет қаражатының оңтайлы бөлінуін қамтамасыз ете отырып, полигондардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып жүргізіледі. Бағдарламаның икемділігі іске асыру жағдайлары мен экономикалық жағдайдағы өзгерістерге бейімделу үшін көзделген.

2.1 Цель программы
Программа управления коммунальными отходами нацелена на многогранные улучшения в области сбора, транспортировки, утилизации и захоронения ТБО. В первую очередь, программа стремится к повышению эффективности системы, внедряя оптимизированные процессы с целью снижения затрат и обеспечения общей эффективности. Дополнительно, акцент делается на обеспечении стабильности и надежности услуг, предоставляемых в рамках управления отходами.
Важным аспектом программы является стремление к экологической и социальной приемлемости. Это включает внедрение экологически чистых технологий и активное вовлечение общественности через образовательные программы и поддержку социальных инициатив в сфере управления отходами. Одной из ключевых задач является увеличение доли переработки ТБО, что достигается развитием инфраструктуры для сортировки и переработки отходов.
Наконец, программа стремится к обеспечению безопасного захоронения отходов. Это включает в себя соблюдение санитарных норм при захоронении и внедрение технологий, направленных на предотвращение загрязнения грунтовых вод. Общими усилиями в рамках программы предпринимаются шаги для создания устойчивой и ответственной системы обращения с коммунальными отходами, учитывая комплекс различных аспектов и интересов общества.

2.1 Бағдарламаның мақсаты
Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы ҚТҚ жинау, тасымалдау, кәдеге жарату және көму саласындағы көп қырлы жақсартуларға бағытталған. Біріншіден, бағдарлама шығындарды азайту және жалпы тиімділікті қамтамасыз ету мақсатында оңтайландырылған процестерді енгізу арқылы жүйенің тиімділігін арттыруға тырысады. Сонымен қатар, қалдықтарды басқару шеңберінде көрсетілетін қызметтердің тұрақтылығы мен сенімділігін қамтамасыз етуге баса назар аударылады.
Бағдарламаның маңызды аспектісі - экологиялық және әлеуметтік қолайлылыққа ұмтылу. Бұған экологиялық таза технологияларды енгізу және білім беру бағдарламалары және қалдықтарды басқару саласындағы әлеуметтік бастамаларды қолдау арқылы жұртшылықты белсенді тарту кіреді. Негізгі міндеттердің бірі-қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу үшін инфрақұрылымды дамыту арқылы қол жеткізілетін ҚТҚ өңдеу үлесін ұлғайту.
Соңында, бағдарлама қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз етуге бағытталған. Бұл жерлеу кезінде санитарлық нормаларды сақтауды және жер асты суларының ластануын болдырмауға бағытталған технологияларды енгізуді қамтиды. Бағдарлама шеңберінде қоғамның әртүрлі аспектілері мен мүдделерінің кешенін ескере отырып, коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеудің тұрақты және жауапты жүйесін құру үшін ортақ күш-жігермен қадамдар жасалуда.

2.2 Задачи программы
Задача 1. Определение единого оператора по сбору, транспортировке, сортировке и захоронению твердых бытовых отходов.
1.1. Проведение конкурса ГЧП для выбора частного партнера по сбору, транспортировке, сортировке и захоронению твердых бытовых отходов.
1.2. Создание КГП в случае отсутствия частного партнера.
Задача 2. Организация системы централизованного сбора и транспортировки твердых бытовых отходов. Повсеместное внедрение раздельного сбора отходов у источника образования.

2.2 Бағдарламаның міндеттері
1-міндет. Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму жөніндегі бірыңғай операторды айқындау.
1.1. Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму бойынша жеке әріптесті таңдау үшін МЖӘ конкурсын өткізу.
1.2. Жеке әріптес болмаған жағдайда КМК құру.
2-міндет. Тұрмыстық қатты қалдықтарды орталықтандырылған жинау және тасымалдау жүйесін ұйымдастыру. Білім беру көзінен қалдықтарды бөлек жинауды кеңінен енгізу.

2.1. Обустройство 80контейнерных площадок мусорными баками (80 для сухих отходов, 80 для мокрых отходов и 80 для сбора ПЭТ), в селах Караменды, Жамбыл, Дамды, Уленды и Шолаксай.
Согласно приказу и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления", контейнеры для твердых бытовых отходов в населенных пунктах должны быть оборудованы крышками, установлены на площадках с твердым покрытием, ограждены с трех сторон (не менее 1,5 метра в высоту), размещены на расстоянии не менее 25 метров от жилых и общественных зданий, и подлежать комиссионному утверждению в случае сложной застройки.

2.1. Қараменді, Жамбыл, Дәмді, Өлеңді және Шолақсай ауылдарында 80 контейнер алаңын қоқыс жәшіктерімен (құрғақ қалдықтар үшін 80, дымқыл қалдықтар үшін 80 және ПЭТ жинау үшін 80) жайластыру.
М.а. бұйрығына сәйкес "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар "санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020, елді мекендердегі қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған контейнерлер қақпақтармен жабдықталуға, алаңдарда орнатылуға тиіс қатты жабыны бар, үш жағынан қоршалған (биіктігі кемінде 1,5 метр), тұрғын және қоғамдық ғимараттардан кемінде 25 метр қашықтықта орналастырылған, және күрделі құрылыс болған жағдайда комиссиялық бекітуге жатады.

2.2. Создания 6 временных пунктов хранения размерами 5х6 м2 и разделами для мокрых и сухих отходов в селах: Мереке, Кайга, Кожа, Раздольное, Буревестник и Шили.
Согласно главе 2, пункту 17, приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2020 года № 21934, об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления", "Площадку для временного хранения отходов покрывают твердым и непроницаемым для токсичных отходов (веществ) материалом, обваловывают, с устройством слива и наклоном в сторону очистных сооружений. Направление поверхностного стока с площадок в общий ливнеотвод не допускается. Для поверхностного стока с площадки предусматривают специальные очистные сооружения, обеспечивающие улавливание токсичных веществ, очистку и их обезвреживание. На площадке предусматривают защиту отходов от воздействия атмосферных осадков и ветра".

2.2. Мереке, Қайғы, Қожа, Раздольное, Буревестник және Шилі ауылдарында көлемі 5х6 м2 және ылғалды және құрғақ қалдықтарға арналған бөлімдері бар 6 уақытша сақтау пункттерін құру.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығының 2-тарауына, 17-тармағына сәйкес. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар санитариялық қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 желтоқсанда № 21934 болып тіркелді. төгу құрылғысымен және тазарту құрылыстарына қарай еңіспен үйіледі. Алаңдардан жер үсті ағынын жалпы нөсер ағынына жіберуге жол берілмейді. Алаңнан жер үсті ағыны үшін улы заттарды ұстауды, тазалауды және оларды залалсыздандыруды қамтамасыз ететін арнайы тазарту құрылыстары көзделеді. Алаңда қалдықтарды атмосфералық жауын-шашын мен желдің әсерінен қорғау көзделеді".

2.3. Приобретение сортировочной линии и транспорта для сбора и вывоза отходов – 1 сортировочная линия в поселок Караменды, 8 камазов (на каждый полигон по 2), 4 мусоровоза (на каждый полигон по 1), 6 погрузчика (на каждый полигон по 1) и 1 бульдозер в селоКараменды.
Количество мусорных площадок было определено на основе стандартов накопления отходов в селе за трехдневный период. Расчет количества временных пунктов хранения осуществлен в соответствии с численностью населения села и расстояниями между ними. Определение количества транспортных средств проведено на основе данных аналогичных полигонов в стране:
Таблица 14 План управления твердыми бытовыми отходами (ТБО) по сельским районам: распределение полигонов и охватываемых сел
Населенный пункт
Численность населения
Временные пункты хранения
Объемы образования отходов в год/м3
Расстояние от полигона, км
Мусорные площадки
с. Караменды

2.3. Қалдықтарды жинау және әкету үшін сұрыптау желісі мен көлікті сатып алу – Қараменді кентіне 1 сұрыптау желісі, 8 КАМАЗ (әрбір полигонға 2-ден), 4 қоқыс тасушы (әрбір полигонға 1-ден), 6 тиегіш (әрбір полигонға 1-ден) және Қараменді ауылына 1 бульдозер.
Қоқыс алаңдарының саны үш күндік кезеңде ауылда қалдықтарды жинақтау стандарттары негізінде анықталды. Уақытша сақтау пункттерінің санын есептеу ауыл халқының санына және олардың арасындағы қашықтыққа сәйкес жүзеге асырылады. Көлік құралдарының санын анықтау елдегі ұқсас полигондардың деректері негізінде жүргізілді:
Кесте 14 Ауылдық аудандар бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) басқару жоспары: полигондар мен қамтылатын ауылдарды бөлу
Қамтылатын ауылдар
Уақытша сақтау пункттері
Жылына қалдықтардың түзілу көлемі / т
Полигоннан қашықтық, уақытша сақтау, км
Қоқыс алаңдары
Қамтылатын ауылдар
Караменды а.

3.1. Модернизация 1-го полигона коммунальных отходов в населенном пункте Караменды;
3.2. Строительство 3-х полигонов малой мощности, в населенных пунктах: Дамды, Уленды и Шолаксай.
3.3. Ликвидация несанкционированных свалок.
Ликвидация 8-минесанкционированных свалок Наурзумского района в селах: Мереке, Кожа, Шолаксай, Раздольное, Уленды, Шили, Буревестник и Дамды.
Задача 4. Повышение осведомленности и популяризация о системе раздельного сбора отходов.
Информирование широкой общественности играет немаловажную роль в управлении ТБО. Информирование будет включаться в планирование системы управления ТБО на самом раннем этапе.
4.1. Публикации в социальных сетях района и в местных газетах не менее чем 1 раз в квартал;
4.2. Установка информационных стендовв общественных местах, обеспечивающих доступную информацию о выгодах и преимуществах системы раздельного сбора и утилизации отходов;
4.3. Реализация мероприятий по информированию общественности, работы с населением по обращению с отходами, не менее чем 1 раз в квартал:
- информационные материалы о вторичном использовании материальных ресурсов для распространения в школах, среди широкой общественности;
- брошюры о домашнем компостировании зеленых, пищевых отходов, отходов животноводства;
- организация ознакомительных визитов на полигоны для школьников и студентов;
- конкурсы рисунков, фотографий среди школьников на тему рационального управления коммунальными отходами.
2.3 Целевые показатели программы
Реализация настоящей Программы управления коммунальными отходами рассчитана на исполнение в срок до 2030 года и достижения следующих целевых индикаторов:
1. Определение единого оператора по сбору, транспортировке, сортировке и захоронению твердых бытовых отходов к 2024-2025 году.
2. Покрытие населения Наурзумского района к 2030 году, централизованным сбором и вывозом твердых бытовых отходов – 90 %.
3. Приведение полигонов Наурзумского района в соответствии с санитарными нормами и требованиями к 2030 году – 100%.
4. Доля сортированных коммунальных отходов на месте их образования по Наурзумскому району к 2030 году – 40%.
Таблица 15 Swot-анализ
Сильные стороны
Слабые стороны
1. Данный сектор является изученным в мировой практике – существуют проверенные технологии и решения для его модернизации.
2. Рынок является открытым для потенциальных инвесторов и частных источников финансирования.
3. Имеющийся потенциал использования ТБО в целях развития "зеленой" энергетики.
4. Потенциал использования вторичных ресурсов, получаемых из ТБО.
1. Неразвитая система сбора, в т.ч. раздельного сбора ТБО.

3.1. Қараменді елді мекеніндегі коммуналдық қалдықтардың 1-ші полигонын жаңғырту;
3.2. Дәмді, Өлеңді және Шолақсай елді мекендерінде қуаты аз 3 полигон салу.
3.3. Рұқсат етілмеген полигондарды жою.
Мереке, Қожа, Шолақсай, Раздольное, Өлеңді, Шилі, Буревестник және Дәмді ауылдарында Науырзым ауданының 8 рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерін жою.
4-міндет. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесі туралы хабардарлықты арттыру және танымал ету
Қалың жұртшылықты ақпараттандыру ҚТҚ басқаруда маңызды рөл атқарады. Ақпараттандыру ҚТҚ басқару жүйесін жоспарлауға ең ерте кезеңде енгізілетін болады.
4.1. Ауданның әлеуметтік желілерінде және жергілікті газеттерде тоқсанына кемінде 1 рет жарияланымдар;
4.2. Қалдықтарды бөлек жинау және кәдеге жарату жүйесінің артықшылықтары туралы қолжетімді ақпаратты қамтамасыз ететін қоғамдық орындарда ақпараттық стендтер орнату;
4.3. Жұртшылықты ақпараттандыру, қалдықтармен жұмыс істеу бойынша халықпен жұмыс жөніндегі іс-шараларды іске асыру, тоқсанына кемінде 1 рет:
- мектептерде, жалпы жұртшылық арасында тарату үшін материалдық ресурстарды қайталама пайдалану туралы ақпараттық материалдар;
- жасыл, тамақ қалдықтарын, мал шаруашылығы қалдықтарын үйде компосттау туралы брошюралар;
- оқушылар мен студенттер үшін полигондарға таныстыру сапарларын ұйымдастыру;
- мектеп оқушылары арасында коммуналдық қалдықтарды ұтымды басқару тақырыбында суреттер, фотосуреттер байқауларын өткізу.
2.3 Бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері
Осы коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын іске асыру 2030 жылға дейінгі мерзімде орындауға және мынадай нысаналы индикаторларға қол жеткізуге есептелген:
1. 2024-2025 жылдарға қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму жөніндегі бірыңғай операторды айқындау.
2. 2030 жылға қарай Науырзым ауданының тұрғындарын орталықтандырылған тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және әкету – 90 %.
3. Науырзым ауданының полигондарын санитарлық нормалар мен талаптарға сәйкес келтіру 2030 жылға қарай - 100%.
4. Науырзым ауданы бойынша олардың пайда болған жеріндегі сұрыпталған коммуналдық қалдықтардың үлесі 2030 жылға қарай – 40%.
Кесте 15 Swot-талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
1. Бұл сектор әлемдік тәжірибеде зерттелген - оны жаңғырту үшін дәлелденген технологиялар мен шешімдер бар.
2. Нарық әлеуетті инвесторлар мен жеке қаржыландыру көздері үшін ашық.
3. "Жасыл" энергетиканы дамыту мақсатында ҚТҚ пайдаланудың қолда бар әлеуеті.
4. ҚТҚ - дан алынған қайталама ресурстарды пайдалану әлеуеті.
1. Дамымаған жинау жүйесі, оның ішінде ҚТҚ бөлек жинау.

2. Захоронение отходов без предварительной переработки практически на всей территории района.
3. Низкий объем переработки и утилизации отходов по республике.
4. Несоответствие существующих объектов захоронения ТБО требованиям санитарных правил.
Возможности
Угрозы
1. Эффективная система сбора ТБО.
2. Внедрение регионального подхода в системе обращения ТБО.
3. Повышение объем переработки и утилизации отходов.
4. Достижение значительных и экономически эффективных способов сбора, транспортировки и переработки ТБО.
5. Рекультивация свалок на территории республики.
6. Строительство полигонов ТБО, соответствующих мировым стандартам.
1. Возникновение критических экологических ситуаций в зонах с накопленными отходами.
2. Многократное увеличение объемов образуемых отходов.
3. Выбросы в атмосферу от существующих полигонов, оказывающих влияние на изменение климата.
3. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННОЙ ЦЕЛИ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ
3.1. Основные направления, пути достижения поставленной цели и соответствующие меры
Вариант 1: Государственно-частное партнерство
Согласно статье 366 Экологического кодекса Республики Казахстан, кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК, проектирование, строительство, создание, реконструкция, модернизация и эксплуатация инфраструктуры и осуществление деятельности по сбору, транспортировке, сортировке, захоронению твердых бытовых отходов, ликвидации стихийных свалок (далее – управление твердыми бытовыми отходами) могут осуществляться путем реализации проектов государственно-частного партнерства в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства.
Использование средств утилизационного платежа для реализации проектов государственно-частного партнерства по управлению твердыми бытовыми отходами применяется с учетом особенностей, предусмотренных нормами Экологического кодекса. При этом такие проекты применяются только для деятельности по управлению твердыми бытовыми отходами, осуществляемой за счет тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов.
Проекты ГЧП в сфере управления твердыми бытовыми отходами (ТБО) в настоящее время рассматривают три варианта реализации, и первый из них – это сервисный контракт.
Сервисный контракт ГЧП
В соответствии с этим подходом Частный партнер вкладывает средства в создание и эксплуатацию объекта ГЧП, а также предоставляет услуги по управлению ТБО. Государственный партнер, в свою очередь, осуществляет мониторинг и контроль за качеством предоставляемых услуг, а также заботится о закрытии потребностей в инфраструктуре.
Строительство и Эксплуатация Нового Объекта ГЧП
В предпринимаемом проекте, направленном на создание и последующую эксплуатацию нового объекта государственно-частного партнерства (ГЧП), роли частного и государственного партнеров разделены с учетом оптимального сотрудничества.
Частный партнер вносит инвестиции в проектирование и строительство нового объекта ГЧП, обеспечивая его современность и эффективность. По завершении строительства, объект передается в государственную собственность, где частный партнер приступает к его эксплуатации. Кроме того, частный партнер оказывает услуги по управлению твердыми бытовыми отходами, обеспечивая тем самым комплексное и качественное решение задач по обработке отходов.
Объект ГЧП остается в собственности государственного предприятия (ГП), что обеспечивает государственный контроль и надежность в управлении ключевой инфраструктурой. Государственный партнер осуществляет мониторинг и контроль за качеством предоставляемых частным партнером услуг, гарантируя их соответствие стандартам и ожиданиям. Он также активно заботится о закрытии потребностей в инфраструктуре, обеспечивая надежное и устойчивое функционирование системы управления ТБО.

2. Ауданның барлық аумағында қалдықтарды алдын ала өңдеусіз көму.
3. Республика бойынша қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жаратудың төмен көлемі.
4. Қолданыстағы ҚТҚ көму объектілерінің санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі.
Мүмкіндіктер
Қауіптер
1. ҚТҚ жинаудың тиімді жүйесі.
2. ҚТҚ айналым жүйесінде өңірлік тәсілді енгізу.
3. Қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату көлемін арттыру.
4. Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау және өңдеудің маңызды және үнемді әдістеріне қол жеткізу.
5. Республика аумағындағы қоқыстарды қалпына келтіру.
6. Әлемдік стандарттарға сәйкес келетін ҚТҚ полигондарын салу.
1. Жинақталған қалдықтары бар аймақтарда сыни экологиялық жағдайлардың туындауы.
2. Түзілетін қалдықтар көлемінің бірнеше есе ұлғаюы.
3. Климаттың өзгеруіне әсер ететін қолданыстағы полигондардан атмосфераға шығарындылар.
3. НЕГІЗГІ БАҒЫТТАР, ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТҚА ЖЕТУ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ ТИІСТІ ШАРАЛАР
3.1. Негізгі бағыттар, қойылған мақсатқа жету жолдары және тиісті шаралар
1-нұсқа: мемлекеттік-жекеменшік әріптестік
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің, Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ Кодексінің 366-бабына сәйкес инфрақұрылымды жобалау, салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту және пайдалану және қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, көму, стихиялық қоқыс үйінділерін жою (бұдан әрі – қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару) жөніндегі қызметті жүзеге асыру Қазақстан Республикасының Мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру үшін кәдеге жарату төлемінің құралдарын пайдалану Экологиялық кодекстің нормаларында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады. Бұл ретте мұндай жобалар халық үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тариф есебінен жүзеге асырылатын қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару жөніндегі қызмет үшін ғана қолданылады.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару (ҚТҚ) саласындағы МЖӘ жобалары қазіргі уақытта іске асырудың үш нұсқасын қарастыруда, олардың біріншісі – сервистік келісімшарт
МЖӘ сервистік келісімшарты
Осы тәсілге сәйкес жеке әріптес МЖӘ объектісін құруға және пайдалануға қаражат салады, сондай-ақ ҚТҚ басқару қызметтерін ұсынады. Мемлекеттік әріптес өз кезегінде көрсетілетін қызметтердің сапасына мониторинг пен бақылауды жүзеге асырады, сондай-ақ инфрақұрылымға қажеттіліктердің жабылуына қамқорлық жасайды.
МЖӘ жаңа объектісін салу және пайдалану
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің (МЖӘ) жаңа объектісін құруға және кейіннен пайдалануға бағытталған жобада жеке және мемлекеттік әріптестердің рөлдері оңтайлы ынтымақтастықты ескере отырып бөлінеді.
Жеке серіктес МЖӘ-нің жаңа объектісін жобалау мен салуға инвестиция салады, оның қазіргі заманғы және тиімді болуын қамтамасыз етеді. Құрылыс аяқталғаннан кейін объект мемлекеттік меншікке беріледі, онда жеке серіктес оны пайдалануға кіріседі. Сонымен қатар, жеке серіктес қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару бойынша қызметтер көрсетеді, осылайша қалдықтарды өңдеу мәселелерін кешенді және сапалы шешуді қамтамасыз етеді.
МЖӘ объектісі мемлекеттік кәсіпорынның (МК) меншігінде қалады, бұл негізгі инфрақұрылымды басқаруда мемлекеттік бақылау мен сенімділікті қамтамасыз етеді. Мемлекеттік әріптес жеке әріптес ұсынатын қызметтердің стандарттар мен үміттерге сәйкестігіне кепілдік бере отырып, олардың сапасына мониторинг пен бақылауды жүзеге асырады. Ол сондай-ақ ҚТҚ басқару жүйесінің сенімді және тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ете отырып, инфрақұрылым қажеттіліктерін жабуға белсенді қамқорлық жасайды.

Согласно 6 пункта статьи 366 Экологического кодекса Республики Казахстан, кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК, оператор расширенных обязательств производителей (импортеров) в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 настоящей статьи возмещает в рамках проекта государственно-частного партнерства разницу между предельным тарифом и текущим тарифом для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов.
Для реализации данного пункта предполагается следующая институциональная схема с участием АО "Жасыл даму".
Рисунок 9 – Институциональная схема управления коммунальными отходами, при реализации проекта ГЧП с участием АО "Жасыл даму"
В данной институциональной схеме предполагается проекта ГЧП в сфере управления твердыми бытовыми отходами (ТБО). Согласно 7 пункта статьи 366 Экологического кодекса Республики Казахстан, кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК, размер предельного тарифа для каждого проекта государственно-частного партнерства на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов разрабатывается и утверждается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и отражает фактические и инвестиционные расходы по указанным операциям в соответствующем городе, районе.
Вариант 2: Управление коммунальными отходами на базе коммунального государственного предприятия

Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 366-бабы 6-тармағына, Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ кодексіне сәйкес өндірушілердің (импорттаушылардың) Кеңейтілген Міндеттемелерінің Операторы осы баптың 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде шекті тариф пен халық үшін жинауға арналған ағымдағы тариф арасындағы айырманы өтейді, қатты тұрмыстық қалдықтарды тасымалдау, сұрыптау және көму.
Осы тармақты іске асыру үшін "Жасыл даму" АҚ қатысуымен келесі институционалдық схема көзделеді.
Сурет 9 – "Жасыл даму"АҚ қатысуымен МЖӘ жобасын іске асыру кезінде коммуналдық қалдықтарды басқарудың институционалдық схемасы
Осы институционалдық схемада қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару (ҚТҚ) саласындағы МЖӘ жобасы көзделеді. Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің, ҚазақстанРеспубликасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ Кодексінің 366-бабының 7-тармағына сәйкес, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің әрбір жобасы үшін тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған шекті тарифтің мөлшерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлеп, бекітеді және тиісті қаладағы, аудандағы көрсетілген операциялар бойынша нақты және инвестициялық шығыстарды көрсетеді.
2-нұсқа: коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын базасында коммуналдық қалдықтарды басқару

При отсутствии частного партнера, выражающего интерес к участию на рынке управления коммунальными отходами в Наурзумском районе, рекомендуется рассмотреть возможность создания коммунального государственного предприятия (КГП) в соответствии с положениями пункта 4 статьи 192 "Основания участия государства в предпринимательской деятельности" Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года № 375-V ЗРК.
Согласно, Постановлению Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами", вид деятельности "Сбор неопасных отходов" ОКЭД 38110 допускается осуществлять государственным предприятиям, находящиеся в коммунальной собственности.

Науырзым ауданында коммуналды ққалдықтарды басқару нарығына қатысуға қызығушылық білдіретін жеке кәсіпкер болмаған кезде Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы № 375-V ҚРЗ Кәсіпкерлік кодексінің "мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке қатысу негіздері" 192-бабы 4-тармағының ережелеріне сәйкес мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын (МКК) құру мүмкіндігін қарастыру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысына сәйкес "Мемлекеттік кәсіпорындар, заңды тұлғалар, акцияларының (уәкілетті ұйымдардағы қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы капиталы) мемлекетке және олармен үлестес тұлғаларға тиесілі", түрі ЭҚЖЖ 38110 "Қауіпсіз қалдықтарды жинау" қызметін коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындармен жүзеге асыруға рұқсат етіледі.

В целях финансирования инвестиционных вложений образуемого КГП, имеется возможность получения бюджетного кредита на долгосрочной основе, по результатам разработанного финансово-экономического обоснования в соответствии с требованиями Бюджетного кодекса Республики Казахстан и Приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования".
Цель данного обоснования – получение бюджетного кредита для обеспечения необходимых финансовых ресурсов, требуемых для создания и эффективного функционирования объектов управления твердыми бытовыми отходами (ТБО). Важно уделять внимание соответствию предложения нормативам и требованиям, установленным соответствующим законодательством, с акцентом на экологическую и санитарную безопасность.

МКК құратын инвестициялық салымдарды қаржыландыру мақсатында Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің және "Мемлекеттік инвестициялық ұсынысты әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығының талаптарына сәйкес әзірленген қаржы-экономикалық негіздеменің нәтижелері бойынша ұзақ мерзімді негізде бюджеттік кредит алу мүмкіндігі бар инвестициялық жоба, сондай-ақ жоспарлау, қарау, іріктеу, бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау.
Бұл негіздеменің мақсаты - қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) басқару объектілерін құру және тиімді жұмыс істеуі үшін талап етілетін қажетті қаржы ресурстарын қамтамасыз ету үшін бюджеттік кредит алу. Ұсыныстың экологиялық және санитарлық қауіпсіздікке баса назар аудара отырып, тиісті заңнамада белгіленген нормативтер мен талаптарға сәйкестігіне назар аудару маңызды.

Основным недостатком бюджетного кредита является невозможность для коммунального государственного предприятия (КГП) участвовать в компенсации затрат между предельным и фактическим тарифами, как это предусмотрено 6 пунктом статьи 366 Экологического кодекса Республики Казахстан (№ 400-VI ЗРК от 2 января 2021 года). Согласно данному положению, оператор расширенных обязательств производителей (импортеров) обязуется возмещать разницу между предельным и текущим тарифами для населения в рамках проекта государственно-частного партнерства. Учитывая, что КГП не может выступать в роли частного партнера, возможности для компенсации данных затрат ограничены.

Бюджеттік кредиттің негізгі кемшілігі мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын үшін Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 366-бабының 6-тармағында (2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI ҚРЗ) көзделгендей шекті және нақты тарифтер арасындағы шығындарды өтеуге қатысу мүмкін болып табылады. Осы Ережеге сәйкес өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелерінің операторы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде халық үшін шекті және ағымдағы тарифтер арасындағы айырманы өтеуге міндеттенеді. МКК жеке серіктес бола алмайтындығын ескере отырып, бұл шығындарды өтеу мүмкіндігі шектеулі.

3.2. Пути достижения поставленной цели и соответствующие меры
В рамках реализации программы предусмотрены два основных варианта административного управления, описанных в главе 3. Первый вариант предполагает участие частного партнера на рынке ТБО, а второй – создание КГП с единственным участником в лице Местного исполнительного органа (МИО) для участия на местном рынке ТБО.
В рамках программы управления коммунальными отходами в Наурзумском районе предусмотрены мероприятия по ликвидации нескольких несанкционированных свалок, а также управлению коммунальными отходами. Действия нацелены на снижение негативного воздействия человеческой деятельности на окружающую среду и обеспечение устойчивого развития региона.

3.2. Қойылған мақсатқа жету жолдары және тиісті шаралар
Бағдарламаны іске асыру шеңберінде 3-тарауда сипатталған әкімшілік басқарудың екі негізгі нұсқасы көзделген. Бірінші нұсқа жеке серіктестің ҚТҚ нарығына қатысуын, ал екіншісі – ҚТҚ жергілікті нарығына қатысу үшін жергілікті атқарушы орган (ЖАО) атынан жалғыз қатысушысы бар КМК құруды көздейді.
Науырзым ауданында коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы аясында бірнеше рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерін жою, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шаралар көзделген. Іс-шаралар адам қызметінің қоршаған ортаға теріс әсерін азайтуға және аймақтың тұрақты дамуын қамтамасыз етуге бағытталған.

В Наурзумском районе планируется модернизация 1-го полигона и ликвидация 8-ми несанкционированных свалок. Полигон ТБО находящийся в селе Караменды будет охватывать 2 населенных пункта. Общее накопление коммунальных отходов – 785,25 тонн в год. Планируется оснащать мусорными площадками села Караменды и Жамбыл.
Для управления коммунальными отходами в Дамдинском сельском округе планируется строительство 1-го полигона малой мощности в селе Дамды, который будет оснащать 4 села, где будут созданы пункты временного хранения.

Науырзым ауданында 1-ші полигонды жаңғырту және 8-ші рұқсат етілмеген полигондарды жою жоспарлануда. Қараменді ауылындағы ҚТҚ полигоны 2 елді мекенді қамтиды. Коммуналдық қалдықтардың жалпы жинақталуы-жылына 785,25 тонна. Қараменді және Жамбыл ауылдарын қоқыс алаңдарымен жарақтандыру жоспарлануда.
Дәмді ауылдық округінде коммуналдық қалдықтарды басқару үшін Дәмді ауылында қуаты аз 1-ші полигон салу жоспарлануда, ол 4 ауылды жарақтандырады, онда уақытша сақтау пункттері құрылады.

В рамках управления коммунальными отходами в селах Уленды, Раздольное и Буревестник планируется строительство 1-го полигона малой мощности в селе Уленды, который будет оснащать 3 села, где будут созданы пункты временного хранения. В селе Уленды планируется оснащение 13-ю мусорными площадками.
В целом, реализация этих мероприятий содействует улучшению экологической обстановки, обеспечивает устойчивость в управлении отходами и способствует созданию благоприятной среды для жизни и развития местного населения.

Өлеңді, Раздольное және Буревестник ауылдарында коммуналдық қалдықтарды басқару шеңберінде Өлеңді ауылында қуаты аз 1-ші полигон салу жоспарлануда, ол уақытша сақтау пункттері құрылатын 3 ауылды жарақтандыратын болады. Өлеңді ауылында 13 қоқыс алаңы мен жабдықтау жоспарлануда.
Жалпы, бұл іс-шараларды іске асыру экологиялық жағдайды жақсартуға ықпал етеді, қалдықтарды басқаруда тұрақтылықты қамтамасыз етеді және жергілікті халықтың өмірі мен дамуы үшін қолайлы орта құруға ықпал етеді.

4. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ
Объем финансирование программы на 2024-2030 годы для Наурзумского района будет определено на основе детальных расчетов для каждого полигона. Фактические расчеты включают в себя оценку затрат, основанную на технико-экономическом обосновании (ТЭО) и других аналитических данных. Анализ проводится с учетом индивидуальных особенностей полигонов, обеспечивая оптимальное распределение бюджетных средств. Гибкость программы предусмотрена для адаптации к изменениям в условиях реализации и экономической обстановке.
Таблица 16 Предполагаемые расходы местного бюджета
№ п/п
Мероприятия
Сроки исполнения
Предполагаемые расходы (тыс. тенге)

4. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР
Науырзым ауданы үшін 2024-2030 жылдарға арналған бағдарламаны қаржыландыру көлемі әрбір полигон үшін егжей-тегжейлі есептеулер негізінде айқындалатын болады. Нақты есептеулер техникалық-экономикалық негіздемеге (ТЭН) және басқа да Талдамалық деректерге негізделген шығындарды бағалауды қамтиды. Талдау бюджет қаражатының оңтайлы бөлінуін қамтамасыз ете отырып, полигондардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып жүргізіледі. Бағдарламаның икемділігі іске асыру жағдайлары мен экономикалық жағдайдағы өзгерістерге бейімделу үшін көзделген.
Кесте 16 Жергілікті бюджеттің болжамды шығыстары
№ п/п
Іс-шаралар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар (мың теңге)

24 000
Местный бюджет
2.1
Контейнеры для сбора ТБО
Частный партнер/КГП
Караменды – 102
Жамбыл – 9,
Дамды – 30
Шолаксай – 60
Уленды – 39
По результатам конкурса ГЧП/ФЭО
Частный партнер/КГП
2.2
Создание временных пунктов хранения отходов
МИО
Мереке, Кайга, Кожа, Раздольное (60%)
Буревестник, Шили (40%)
7 200
Местный бюджет
3.
Приобретение спецавтотранпорта
Частный партнер/КГП
6 камазов
4 мусоровоза, 2 погрузчика,
2 камаза, 1 бульдозер, 1 сортировочная линия
По результатам конкурса ГЧП/ФЭО
Частный партнер/КГП
4
Обеспечение доступа для МВК
МИО
+
+
+
+
+
+
+
-
МИО
Задача 3. Модернизация существующих и строительство новых полигонов малой мощности твердых бытовых отходов, отвечающих современным требованиям санитарных правил со сложной инфраструктурой приема, сортировки и захоронения твердых бытовых отходов. Рекультивация стихийных свалок.
1.
Модернизация полигонов
Частный партнер/КГП
Полигон ТБО в селе Караменды
По результатам конкурса ГЧП/ ФЭО
Частный партнер/КГП
2.
Постройка новых полигонов ТБО малой мощности
Частный партнер/КГП
Полигон ТБО в селе Шолаксай
Полигон ТБО в селе Уленды
Полигон ТБО в селе Дамды
По результатам конкурса ГЧП/ФЭО
Частный партнер/КГП
3.
Ликвидация полигонов и стихийных свалок
МИО
Свалка в с. Шолаксай и Буревестник
Свалка в с. Раздольное и Уленды
Свалка в с. Мереке и Дамды
Свалка в с. Шили и Кожа

24 000
Жергілікті бюджет
2.1
ҚТҚ жинауға арналған контейнерлер
Жеке серіктес/ МКК
Қарамеңді – 102
Жамбыл – 9,
Дәмді – 30
Шолақсай – 60
Өлеңді – 39
МЖӘ/ҚЭН конкурсының нәтижелері бойынша
Жеке серіктес/МКК
2.2
Қалдықтарды уақытша сақтау пункттерін құру
ЖАО
Мереке, Қайғы, Қожа, Раздольное (60%)
Буревестник, Шилі (40%)
7 200
Жергілікті бюджет
3.
Арнайы автокөлік сатып алу
Жеке серіктес/ МКК
6камаз
4 қоқыс тасушы, 2 тиегіш,
2 Камаз, 1 бульдозер, 1 сұрыптау желісі
МЖӘ/ҚЭН конкурсының нәтижелері бойынша
Жеке серіктес/МКК
4
Обеспечение доступа для МВК
ЖАО
+
+
+
+
+
+
+
-
ЖАО
3-міндет. Тұрмыстық қатты қалдықтарды қабылдау, сұрыптау және көмудің күрделі инфрақұрылымы бар Санитариялық қағидалардың қазіргі заманғы талаптарына жауап беретін тұрмыстық қатты қалдықтардың қуаты аз қолданыстағы полигондарын жаңғырту және салу. Табиғи полигондарды қалпына келтіру.
1.
Полигондарды жаңғырту
Жеке серіктес/ МКК
Караменді ҚТҚ полигоны
МЖӘ/ҚЭН конкурсының нәтижелері бойынша
Жеке серіктес/МКК
2.
Қуаты аз ҚТҚ жаңа полигондарын салу
Жеке серіктес/ МКК
Шолақсай ҚТҚ полигоны
Өлеңді ҚТҚ полигоны
Дәмді ҚТҚ полигоны
МЖӘ/ҚЭН конкурсының нәтижелері бойынша
Жеке серіктес/МКК
3.
Полигондар мен стихиялық полигондарды жою
ЖАО
Шолақсай және Буревестник ауылдарындағы полигон
Раздольное және Өлеңді мерек ауылындағы Полигон
Мереке және Дәмді ауылындағы Полигон
Қожа және Шилі ауылындағы Полигон