Об утверждении Программы по управлению коммунальными отходами по Сарыкольскому району на 2024-2028 годы
Решение маслихата Сарыкольского района Костанайской области от 14 марта 2024 года № 161
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154-п "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами" Сарыкольский районнный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Программу по управлению коммунальными отходами по Сарыкольскому району на 2024-2028 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Сарыкольского районного маслихата Д. Абжамалов
Приложение
к решению маслихата
от "14" марта 2024 года
№ 161
ПРОГРАММА ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ ПО САРЫКОЛЬСКОМУ РАЙОНУ НА 2024-2028 ГОДЫ
СОДЕРЖАНИЕ
Стр.
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ ...............................................................................................................2
ОПРЕДЕЛЕНИЯ И СОКРАЩЕНИЯ ..................................................................................................3
1. ВВЕДЕНИЕ ..................................................................................................................................5
2. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕГО СОСТОЯНИЯ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ ...............6
2.1. Общая характеристика ситуации ..........................................................................................6
2.2. Оценка существущей системы управления коммунальными отходами ...........................7
2.3. Анализ системы управления отдельными видом отходов ................................................11
2.4. Выводы по анализу текущей ситуации по управлению коммунальными отходами........12
2.5. Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в секторе управления коммунальными отходами........................................................................................................................12
3. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ ...................................................................................................................13

Сарыкөл ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі 2024-2028 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қостанай облысы Сарыкөл ауданы мәслихатының 2024 жылғы 14 наурыздағы № 161 шешімі
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 365-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, "Жергілікті атқарушы органдарға коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу бағдарламасын әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154-ө бұйрығына сәйкес Сарыкөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сарыкөл ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі 2024-2028 жылдарға арналған бағдарламасы қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сарыкөл аудандық мәслихатының төрағасы Д. Әбжамалов
Мәслихаттың
2024 жылғы "14" наурыздағы
№ 161 шешіміне
қосымша
2024-2028 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН САРЫКӨЛ АУДАНЫ БОЙЫНША КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫ
МАЗМҰНЫ
Бет
БАҒДАРЛАМАЛЫҚ ПАСПОРТ .................................................................................................................2
АНЫҚТАМАЛАР ........................................................................................................................................3
1. КІРІСПЕ .....................................................................................................................................................5
2. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ ҚАЗІРГІ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ................................... 6
2.1. Жағдайдың жалпы сипаттамасы ...........................................................................................................6
2.2. Қалалық қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жүйесін бағалау ..................................................6
2.3. Қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару жүйесін талдау ................................................................11
2.4. Коммуналдық қалдықтарды басқарудағы ағымдағы жағдайды талдаудан қорытындылар................ 12
2.5.Коммуналдық қалдықтарды басқару секторындағы күшті, әлсіз жақтарды, мүмкіндіктер мен қауіптерді талдау..............................................................................................................................................13
3. МАҚСАТТАР МЕН МІНДЕТТЕР ...................................................................................................13

4. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННОЙ ЦЕЛИ ПРОГРАММЫ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ 16
4.1. Меры по дальнейшему развитию системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов................................... 16
4.2. Меры по совершенствованию системы раздельного сбора отходов .....................19
4.3. Меры по развитию системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические 23
4.4. Меры по обеспечению безопасного захоронения коммунальных отходов .........................24
4.5. Меры по повышению информированности населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усилению взаимодействия всех заинтересованных сторон ..........................................................25
5. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ И ИСТОЧНИКИ ФИНАНСИРОВАНИЯ.............................................. 27
6. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ ………... 28
7. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ ……....................…...…29
Приложение 1.................................................................................................................................31
Приложение 2...............................................................................................................................33
ПАСПОРТ ПРОРАММЫ
Наименование:
Программа по управлению коммунальными отходами по Сарыкольскому району
Основание для разработки:
Экологический кодекс Республики Казахстан от 2.01.2021 года № 400-УI ЗРК
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК № 318 от 09.08.2021 г. "Об утверждении Правил разработки программы управления отходами"
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Государственное учреждение "Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог акимата Сарыкольского района"
Основной разработчик
ТОО "EcoCentre-Consulting"
Цель Программы
Основной целью является сокращение объемов образования коммунальных отходов и минимизация их воздействия на окружающую среду. Задачей Программы является определение пути достижения поставленной цели наиболее эффективными и экономически обоснованными методами, с прогнозированием достижимых объемов работ в рамках планового периода.
Программа направлена на снижение объемов образуемых и накопленных отходов, с учетом минимизации объемов отходов, вывозимых на полигоны захоронения.
Задачи Программы

4. НЕГІЗГІ БАҒЫТТАР, БАҒДАРЛАМАЛЫҚ МАҚСАТҚА ЖЕТУ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ ТИІСТІ ШАРАЛАР ..................................................................................................................................................17
4.1. Облыс халқын қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен толық қамтуды қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту жөніндегі шаралар ................17
4.2. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру бойынша шаралар ...........................................20
4.3. Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту жөніндегі шаралар, соның ішінде нақты ................................................................................................................................................................24
4.4. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз орналастыруды қамтамасыз ету шаралары .................25
4.5. Коммуналдық қалдықтарды басқару мәселелері бойынша халықтың хабардар болуын арттыру және барлық мүдделі тараптардың өзара іс-қимылын күшейту шаралары .........................................................................26
5. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР МЕН ҚАРЖЫЛАНДЫРУДЫҢ КӨЗДЕРІ ............................................................28
6. ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ БОЙЫНША ӘРСЕЛЕР ЖОСПАРЫ……………...................................................................................................................................29
7. ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМЫНЫҢ ІСКЕ АСЫРЫЛУЫН БАСҚАУ………….................………….30
1-қосымша................................................. ................................................. ...... .......................................31
2-қосымша................................................. ... .............................................................................................33
БАҒДАРЛАМАЛЫҚ ПАСПОРТ
Аты:
Сарыкөл ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
Даму себебі:
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-УI ЗРК Экологиялық кодексі
"Қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрі м.а. 09.08.2021 ж. № 318 бұйрығы.
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
"Сарыкөл ауданы әкімдігінің сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі
Негізгі әзірлеуші
"ЭкоЦентр-Консалтинг" ЖШС
Бағдарламаның мақсаты
Негізгі мақсат – түзілетін коммуналдық қалдықтардың көлемін азайту және оның қоршаған ортаға әсерін барынша азайту. Бағдарламаның мiндеттерi жоспарлы кезең iшiнде қол жеткiзiлетiн жұмыс көлемiн болжау арқылы неғұрлым тиiмдi және экономикалық негiзделген әдiстердi пайдалана отырып, мақсатқа жету жолын айқындау болып табылады.
Бағдарлама полигондарға тасымалданатын қалдықтардың көлемін барынша азайтуды ескере отырып, түзілетін және жинақталған қалдықтардың көлемін азайтуға бағытталған.
Бағдарлама мақсаттары

1) Модернизация инфраструктуры по управлению коммунальными отходами
2) Дальнейшее развитие системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов;
3) Совершенствование системы раздельного сбора отходов;
4) Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы и пр.);
5) Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов;
6) Улучшение административного управления коммунальными отходами в районе.
Показатели программы:
Качественные или количественные значения, определяющие на определенных этапах ожидаемые результаты реализации комплекса мер, направленные на снижение негативного воздействия отходов производства и потребления на окружающую среду
Плановый период реализации программы:
На 5 лет 2024-2028 г.г.
Объемы и источники финансирования:
Объем финансирования определяется в зависимости от количества бюджетных средств, предоставленных местным исполнительным органам на финансирование мероприятий в сфере обращения с коммунальными отходами в Сарыкольском районе Костанайской области в соответствующий период.
ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Система управления отходами — это комплекс мероприятий по сбору, транспортировке, переработке, вторичному использованию или утилизации отходов и контролю всего процесса.
Коммунальные отходы - отходы потребления, включающие смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку и др.
Биоразлагаемые отходы - отходы, которые способны подвергаться анаэробному или аэробному разложению, в том числе садовые и парковые отходы, макулатура а также пищевые отходы.
Обезвреживание отходов – механическая, физико-химическая или биологическая обработка отходов для уменьшения или устранения их опасных свойств.
Крупногабаритные отходы – отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель и другое), утратившие свои потребительские свойства и по своим размерам исключающие возможность транспортировки на специализированных транспортных средствах.
Отходы электронного и электрического оборудования – отнесенное к отходам, непригодное или вышедшее из употребления электронное и электрическое оборудование, в том числе его узлы, части, детали.
Пищевые отходы - отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, образующиеся в результате производства и потребления продуктов питания.
Строительные отходы - отходы, образующиеся в процессе сноса, разборки, реконструкции, ремонта (в том числе капитального) или строительства зданий, сооружений, промышленных объектов, дорог, инженерных и других коммуникаций.
Сортировка отходов - операции по разделению отходов по их видам и (или) фракциям, согласно определенным критериям, осуществляемые отдельно или при накоплении отходов до их сбора, в процессе сбора и (или на объектах для восстановления или удаления.
Переработка отходов – операции, посредством которых отходы перерабатываются в продукцию, материалы или вещества вне зависимости от их назначения. При переработке могут использоваться механические, химические и (или) биологические методы воздействия на отходы.
Захоронение отходов - складирование отходов в местах, специально установленных для их безопасного хранения в течение неограниченного срока, без намерения их изъятия.
Сбор и вывоз коммунальных отходов - комплекс мероприятий, связанных с выгрузкой коммунальных отходов из контейнеров в специальный автотранспорт, очисткой контейнеров, зачисткой контейнерных площадок и подъездов к ним от просыпавшегося мусора, и транспортировка их с мест сбора мусора к объекту утилизации.
Полигон — специальное сооружение, предназначенное для изоляции и обезвреживания твердых бытовых отходов.
СПИСОК СОКРАЩЕНИЙ
ИП
Индивидуальный предприниматель
ЖК
Национальный проект "Жасыл Казахстан"
КГО
Крупногабаритные отходы
КЗЭ
Концепция по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике"
КП
Контейнерная площадка
МИО
Местные исполнительные органы
МСК
Мусоросортировочный комплекс
МЦЗТ
Некоммерческое акционерное общество "Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов"
МЭГиПР РК
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
ООС
Охрана окружающей среды
Отдел ЖКХ
Государственное учреждение "Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог акимата Сарыкольского района"
ОЭЭО
Отходы электронного и электрического оборудования
Программа
Программа по управлению коммунальными отходами
ПСД
Проектно-сметная документация
РК
Республика Казахстан
РСО
Ртутьсодержащие отходы
ТБО
Твердые бытовые отходы
ТОО
Товарищество с ограниченной ответственностью
УПР
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области
ФЛ
Физические лица
ЭК РК
Экологический кодекс Республики Казахстан
ЮЛ
Юридические лица
МВО
Мусоровывозящая организация
НАО
Некоммерческое акционерное общество

1) Коммуналдық қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жаңғырту
2) Облыс тұрғындарын қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен толық қамтуды қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту;
3) Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру;
4) Коммуналдық қалдықтарды, оның ішінде нақты қалдықтарды (тамақ, құрылыс және ірі көлемдегі қалдықтар және т.б.) өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту;
5) Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз орналастыруды қамтамасыз ету;
6) Облыста коммуналдық қалдықтарды әкімшілік басқаруды жетілдіру.
Бағдарлама көрсеткіштері:
Өндіріс және тұтыну қалдықтарының қоршаған ортаға теріс әсерін азайтуға бағытталған шаралар кешенін іске асырудың белгілі бір кезеңдерінде күтілетін нәтижелерін анықтайтын сапалық немесе сандық мәндер
Жоспарлау кезеңі бағдарламаны жүзеге асыру:
5 жыл бойы 2024-2028 жж
Қаржыландыру көздері мен көлемі:
Қаржыландыру көлемі Сарыкөл ауданында коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы іс-шараларды қаржыландыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджет қаражатының көлеміне байланысты айқындалады; Қостанай облысы тиісті кезеңде.
АНЫҚТАМАЛАР
Қалдықтарды басқару жүйесі қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта өңдеу, кәдеге жарату немесе кәдеге жарату және бүкіл процесті бақылау бойынша шаралар кешені болып табылады.
Коммуналдық қалдықтар – тұтыну қалдықтары, соның ішінде аралас қалдықтар және бөлек жиналған тұрмыстық қалдықтар, оның ішінде қағаз және картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма бұйымдары, қаптамалар және т.б.
Биологиялық ыдырайтын қалдықтар - анаэробты немесе аэробты ыдырауға ұшырауы мүмкін қалдықтар, соның ішінде бақша және саябақ қалдықтары, макулатура және тамақ қалдықтары.
Қалдықтарды жою – қауіпті қасиеттерін азайту немесе жою мақсатында қалдықтарды механикалық, физико-химиялық немесе биологиялық өңдеу.
Көлемді қалдықтар – тұтынушылық қасиеттерін жоғалтқан және көлеміне байланысты мамандандырылған көліктерде тасымалдау мүмкіндігін жоққа шығаратын тұтыну және шаруашылық қызмет қалдықтары (тұрмыстық техника, жиһаз және т.б.).
Электрондық және электр жабдықтарының қалдықтары – оның құрамдас бөліктерін, бөлшектерін, бөлшектерін қоса алғанда, қалдық, жарамсыз немесе ескірген электрондық және электр жабдықтары ретінде жіктеледі.
Тамақ қалдықтары - тамақ өнімдерін өндіру және тұтыну нәтижесінде пайда болатын тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстырылатын қалдықтар.
Құрылыс қалдықтары - ғимараттарды, құрылыстарды, өнеркәсіптік объектілерді, жолдарды, инженерлік желілерді және басқа коммуникацияларды бұзу, бөлшектеу, реконструкциялау, жөндеу (соның ішінде күрделі) немесе салу кезінде пайда болатын қалдықтар.
Қалдықтарды сұрыптау - қалдықтарды белгілі бір критерийлер бойынша оның түрлері және (немесе) фракциялары бойынша бөлу жөніндегі операциялар, қалдықтарды жинағанға дейін бөлек немесе жинақталған кезде, жинау процесінде және (немесе кәдеге жарату немесе кәдеге жарату объектілерінде) жүзеге асырылады.
Қайта өңдеу – мақсатына қарамастан қалдықтарды өнімге, материалдарға немесе заттарға қайта өңдеу операциялары. Қайта өңдеу кезінде қалдықтарға әсер етудің механикалық, химиялық және (немесе) биологиялық әдістері қолданылуы мүмкін.
Қалдықтарды жою - қалдықтарды қауіпсіз сақтау үшін арнайы белгіленген орындарда оларды шығару мақсатынсыз шектеусіз мерзімге сақтау.
Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару - коммуналдық қалдықтарды контейнерлерден арнайы көліктерге түсіру, контейнерлерді тазалау, контейнер алаңдары мен олардың кіреберістерін төгілген қоқыстардан тазарту, қалдықтарды жинау орындарынан көму объектісіне тасымалдаумен байланысты іс-шаралар кешені.
Көпбұрыш - қатты тұрмыстық қалдықтарды оқшаулау мен залалсыздандыруға арналған арнайы құрылым.
ҚЫСҚАРТУ ТІЗІМІ
ЖК
Жеке кәсіпкер
ЖҚ
"Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасы
ІКҚ
Ірі көлемді қалдықтар
ЖЭТ
Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшу тұжырымдамасы
КА
Контейнер алаңы
ЖАО
Жергілікті атқарушы органдар
ҚСК
Қалдықтарды сұрыптау кешені
ЖТХО
"Жасыл технологиялар мен инвестициялық жобалардың халықаралық орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ҚР ЭГжәнеТРМ
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ҚОҚ
Қоршаған ортаны қорғау
ТҮКШ бөлімі
"Сарыкөл ауданы әкімдігінің сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі
ЭЭЖҚ
Электрондық және электр жабдықтарының қалдықтары
Бағдарлама
Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
ЖСҚ
Жобалық-сметалық құжаттама
ҚР
Қазақстан Республикасы
ҚСҚ
Құрамында сынап бар қалдықтар
ТҚҚ
Тұрмыстық қатты қалдықтар
ЖШС
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ТРБ
Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
ЖТ
Жеке тұлғалар
ҚР ЭК
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі
ЗТ
Заңды тұлға
ҚШҰ
Қоқыс шығарушы ұйым
КЕАҚ
Коммерциялық емес акционерлік қоғам

1. ВВЕДЕНИЕ
Программа управления коммунальными отходами – это целый комплекс мероприятий, в который входит сбор, транспортировка, переработка, утилизация, вторичное использование отходов, а также контроль за всеми этими процессами и создается с целью снижения негативного влияния мусора на окружающую среду и здоровье людей. Основная масса твердых бытовых отходов без сортировки на компоненты вывозится и складируется на открытых свалках, полигонах захоронения. Во многих регионах Казахстана размещение и обустройство осуществлены без проектов и оценки воздействия на окружающую среду.
Разработка Программы направлена на повышение эффективности процедур оценки изменений, происходящих в объеме и составе отходов, с целью выработки оперативной политики минимизации отходов с использованием экономических или других механизмов для внесения позитивных изменений путем:

1. КІРІСПЕ
Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы – қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, өңдеуді, кәдеге жаратуды, қайта өңдеуді, сондай-ақ осы процестердің барлығын бақылауды қамтитын және қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсерін азайту мақсатында құрылған іс-шаралардың тұтас кешені. қоршаған орта және адам денсаулығы. Қатты тұрмыстық қалдықтардың негізгі бөлігі құрамдас бөліктерге бөлінбестен шығарылады және ашық полигондар мен полигондарда сақталады. Қазақстанның көптеген аймақтарында орналастыру және игеру жобаларсыз және қоршаған ортаға әсерді бағалаусыз жүргізілді.
Бағдарламаны әзірлеу келесі жолдармен оң өзгерістерге әкелетін экономикалық немесе басқа тетіктерді пайдалана отырып, қалдықтарды азайтудың жедел саясатын әзірлеу мақсатында қалдықтардың көлемі мен құрамында болып жатқан өзгерістерді бағалау рәсімдерінің тиімділігін арттыруға бағытталған:

1) повторного использования отходов либо их передачи физическим и юридическим лицам, заинтересованным в их использовании;
2) переработки, утилизации или обезвреживания отходов с использованием наилучших доступных технологий либо иных обоснованных методов;
3) рекультивации полигонов отходов в соответствии с утвержденными проектами рекультивации.
Программа разрабатывается на срок не более десяти лет, с возможной корректировкой в случае каких-либо изменений и дополнений. Настоящая программа разработана сроком на 5 лет (2024-2028 г.г.).
В ходе разработки настоящей Программы проведен анализ текущей ситуации управления коммунальными отходами в Сарыкольском районе Костанайской области, выявлены проблемы и перспективы развития сектора управления коммунальными отходами и предложены комплексные меры для улучшения системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства РК.
Реализация Программы приведет улучшению качества предоставляемых услуг в сфере управления коммунальными отходами, увеличению объема сбора, сортировки и переработки коммунальных отходов, минимизации негативного влияния коммунальных отходов на окружающую среду, улучшению целевых показателей в сфере управления коммунальными отходами.

1) қалдықтарды қайта пайдалану немесе оларды пайдалануға мүдделі жеке және заңды тұлғаларға беру;
2) ең жақсы қолжетімді технологияларды немесе басқа ақылға қонымды әдістерді пайдалана отырып, қалдықтарды өңдеу, кәдеге жарату немесе кәдеге жарату;
3) бекітілген рекультивациялық жобаларға сәйкес қалдық учаскелерін рекультивациялау.
Бағдарлама кез келген өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда мүмкін болатын түзетулермен он жылдан аспайтын мерзімге әзірленуде. Бұл бағдарлама 5 жыл мерзімге (2024-2028) әзірленді.
Осы Бағдарламаны әзірлеу барысында Қостанай облысы Сарыкөл қаласындағы коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеудің ағымдағы жағдайына талдау жүргізілді, коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу секторын дамытудың проблемалары мен перспективалары анықталды және коммуналдық қалдықтарды басқаруды жақсарту бойынша кешенді шаралар ұсынылды. Қазақстан Республикасының табиғатты қорғау заңнамасының талаптарына сәйкес басқару жүйесі.
Бағдарламаны іске асыру коммуналдық қалдықтарды басқару саласында көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға, коммуналдық қалдықтарды жинау, сұрыптау және қайта өңдеу көлемін арттыруға, коммуналдық қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсерін барынша азайтуға, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы нысаналы индикаторларды жақсартуға мүмкіндік береді. коммуналдық қалдықтарды басқару саласы.

2. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕГО СОСТОЯНИЯ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ
2.1. Общая характеристика ситуации
Охрана окружающей среды была и остается для Казахстана острейшей проблемой, а утилизация отходов производства и потребления одна из самых сложных. Рост населения и экономики в Казахстане являются причинами ежегодного повышения объемов отходов, растущих в геометрической прогрессии, при этом в ближайшие годы следует ожидать увеличения объемов образования твердых бытовых отходов за счет увеличения номенклатуры продовольственных и непродовольственных товаров, ассортимента и видов упаковки для них, роста уровня жизни населения.

2. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ ҚАЗІРГІ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ
2.1. Жағдайдың жалпы сипаттамасы
Қоршаған ортаны қорғау Қазақстан үшін ең өзекті мәселе болды және болып қала береді, ал өндіріс пен тұтыну қалдықтарын кәдеге жарату ең күрделі мәселелердің бірі болып табылады. Қазақстандағы халық пен экономиканың өсуі қалдықтар көлемінің жыл сайын геометриялық өсу себебі болып табылады, ал жақын жылдары азық-түлік және басқа да өнімдердің ассортиментін ұлғайту есебінен қатты тұрмыстық қалдықтардың түзілуі көлемінің ұлғаюын күтуіміз керек. -азық-түлік өнімдері, оларға арналған қаптамалардың ассортименті мен түрлері, халықтың өмір сүру деңгейінің артуы.

Сарыкольский район — административно-территориальная единица второго уровня в Костанайской области Казахстана. Административный центр района — поселок Сарыколь. Район расположен на северо-востоке Костанайской области. На юге район граничит с Карасуским районом, на западе — с Алтынсаринским районом, на северо-западе — с Мендыкаринским районом, на севере — с Узункольским районом, на востоке — с Тимирязевским районом Северо-Казахстанской области, на юго-востоке — с районом имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области. Климат резко континентальный. Средние температуры января — −17 C −18 C, июля — 19 C-20 C. Среднегодовое количество осадков — 250—300 мм. По территории района протекает река Убаган. Имеются озера: Сарыколь, Косколь, Бозшаколь.

Сарыкөл ауданы — Қазақстанның Қостанай облысындағы екінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бірлік. Ауданның әкімшілік орталығы-Сарыкөл кенті. Аудан Қостанай облысының солтүстік-шығысында орналасқан. Оңтүстігінде аудан Қарасу ауданымен, батысында Алтынсарин ауданымен, солтүстік — батысында Меңдіқара ауданымен, солтүстігінде Ұзынкөл ауданымен, шығысында Солтүстік Қазақстан облысының Тимирязев ауданымен, оңтүстік-шығысында Солтүстік Қазақстан облысының Ғабит Мүсірепов атындағы ауданымен шектеседі. Климаты күрт континенталды. Қаңтардың орташа температурасы -17 C -18 C, шілде — 19 C-20 C. Жауын — шашынның орташа жылдық мөлшері-250-300 мм.аудан аумағында Обаған өзені ағып жатыр. Сарыкөл, Қоскөл, Бозшакөл көлдері бар.

В районе всего 19 свалок/полигонов. Все свалки твердых бытовых отходов состоят на балансе частных предприятий. Только на 5 полигонов имеются акты на земельные участки на право постоянного землепользования.
Настоящее время данные свалки не соответствуют экологическим требованиям - не обустроены в соответствии с требованиями, санитарными нормами и правилами, и используются с отклонениями от требований санитарно-эпидемиологического надзора. Санитарно-эпидемиологическое заключение на отвод земельных участков имеются только в 5 населенных пунктах. Разрешение на эмиссию в окружающую среду на свалки твердых бытовых отходов имеется на 5 полигонах.
В основном свалки находится на краю села. Работы по их узаконению требуют немалых финансовых средств, местный исполнительный орган совместно с Министерством экологии прорабатывает механизм по приведению действующих свалок в соответствие с экологическими и санитарными нормами.

Ауданда бар болғаны 19 полигон/полигон бар. Барлық қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары жеке кәсіпорындардың меншігінде. Тек 5 полигонның ғана тұрақты жер пайдалану құқығына жер сертификаттары бар.
Қазіргі уақытта бұл полигондар экологиялық талаптарға сай емес -талаптарға, санитарлық нормалар мен ережелерге сәйкес жабдықталмаған және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау талаптарынан ауытқумен пайдаланылады.Жер телімдерін беруге санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды 5 елді мекенде ғана бар. ҚТҚ полигондарына қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат 5 полигонда бар.
Көбінесе полигон ауылдың шетінде орналасқан. Оларды заңдастыру жұмыстары қомақты қаржы ресурстарын талап етеді, жергілікті атқарушы орган Экология министрлігімен бірлесіп қолданыстағы полигондарды экологиялық және санитарлық нормаларға сәйкестендіру механизмін әзірлеуде.

281,291
3.2
Сарыкольский район
тыс.тонн
Источники образования коммунальных отходов в районе – частные домохозяйства, офисные здания, детские сады, школы, больницы, торговые учреждения и другие места образования коммунальных отходов.
Сбор и вывоз мусора на свалки в районе осуществляет частные лица, индивидуальные предприниматели и крестьянские хозяйства. Но в районе нет мусоровозов с системой прессования для увеличения плотности собираемых отходов.
Бытовые отходы вывозятся еженедельно. По мере накопления мусора местные власти нанимают спецтехнику, и производит буртовку данного мусора.
Нормы образования и накопления коммунальных отходов и тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов в соответствии с приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов утверждены на сессии маслихата района Сарыколь.
Морфологический состав вывозимого мусора
Основные фракции в составе коммунальных отходов в Сарыкольском районе -это макулатура и пластик. При этом значительная часть отнесена к прочим отходам, в состав которых входит строительный мусор, зола и навоз. Местными исполнительными органами проводятся информационные мероприятия для жителей к тому, чтобы они, как раньше, не выбрасывали золу и навоза весь мусор, а сортировали от твердых бытовых отходов. Разъяснительная работа по раздельному сбору отходов в основном проводилась в учреждениях образования, культуры, здравоохранения путем бесед, круглых столов.
Местные исполнительные органы следят за чистотой района, контролирует чистоту и порядок на улицах. Благодаря тому, территория района, улицы чистые. Мусор не разбрасывается и сами жители тщательно следят за тем, чтобы не нарушались законы чистоты.
По информации акционерного общества "Жасыл даму" морфологический состав твердых бытовых отходов:
Компоненты
Доля ТБО, %
Пищевые отходы

281 291
3.2
Сарыкөл ауданы
мың тонна
Аудандағы коммуналдық қалдықтардың пайда болу көздері жеке үй шаруашылықтары, кеңсе ғимараттары, балабақшалар, мектептер, ауруханалар, сауда мекемелері және басқа да коммуналдық қалдықтар түзілетін орындар болып табылады.
Облыстағы қалдықтарды жинау және полигондарға шығаруды жеке тұлғалар, жеке кәсіпкерлер және шаруа қожалықтары жүзеге асырады. Бірақ ауданда емесжиналған қалдықтардың тығыздығын арттыру үшін престеу жүйесі бар қоқыс машиналары.
Тұрмыстық қалдықтар шығарылады апта сайын. Қалдықтар жиналып жатқандықтан, жергілікті билік арнайы техниканы жалдап, осы қалдықтарды үйіп жатыр.
Мәслихат сессиясында Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің бұйрығына сәйкес тұрмыстық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының нормативтері және тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және орналастыру бойынша халыққа арналған тарифтер бекітілді. Сарыкөл ауданы.
Морфологиялық құрамықоқыс шығарылды
Сарыкөл ауданындағы коммуналдық қалдықтардың негізгі фракциялары макулатура мен пластик болып табылады. Бұл ретте айтарлықтай бөлігі құрылыс қалдықтары, күл және көңді қамтитын басқа қалдықтарға жатқызылады. Жергілікті атқарушы органдар тұрғындарға бұрынғыдай күл-қоқыс пен көңнің барлығын тастамай, қатты тұрмыстық қалдықтардан сұрыптау үшін ақпараттық шаралар өткізуде. Қалдықтарды бөлек жинау бойынша түсіндірме жұмыстары негізінен білім, мәдениет, денсаулық сақтау мекемелерінде әңгімелесу, дөңгелек үстелдер арқылы жүргізілді.
Жергілікті атқарушы органдар аумақтың тазалығын қадағалап, көшелердегі тазалық пен тәртіпті қадағалайды. Соның арқасында аудан аумағы мен көшелер таза. Қоқыс шашылмаған және тазалық заңдылығының бұзылмауын тұрғындардың өздері мұқият қадағалап отыр.
Ақпаратқа сәйкес "Жасыл даму" акционерлік қоғамыморфологиялық құрамы қатты қалдықтар:
Құрамдас бөліктер
ҚТҚ үлесі, %
Тамақ қалдықтары

31,1
Макулатура
25,2
Полимер (пластмасса)
11,2
Стекло
6,1
Металлы
3,4
Прочие
23
В визуальном осмотре подтверждаются, что в мусоре, который поступает на районную свалку, больше всего навоза со шлаком, стройматериалами и стеклобоем. А значит, и доля отходов, допустимых к захоронению на полигонах, значительно выше, чем в городах.
В настоящее время в районе отсутствуют практики и мощности по сортировке твердых бытовых отходов. Предприятий по переработке и утилизации отходов в районе не имеется. В связи с этим, неразлагаемые отходы – пластиковые бутылки, тара для еды, пакеты всех цветов, форм и др., все биоразалагаемые отходы, в составе твердых бытовых отходов попадает на свалку. Свалочный газ, в том числе горючий метан, образующийся в ходе разложения биоразлагаемых отходов, может приводить к пожарам на свалках.
Нормы образования и накопления коммунальных отходов и тарифы

31.1
Қағаз қалдықтары
25.2
Полимер (пластик)
11.2
Шыны
6.1
Металдар
3.4
Басқалар
23
Облыстық полигонға түсетін қоқыстардың ішінде қож, құрылыс материалдары мен шыны сынықтары бар көңнің басым бөлігі бар екенін көзбен шолып тексеру растайды. Бұл қалаларға қарағанда полигондарға тастауға болатын қалдықтардың үлесі айтарлықтай жоғары дегенді білдіреді.
Қазіргі таңда облыста қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау бойынша тәжірибе немесе қуаттар жоқ. Ауданда қалдықтарды өңдейтін және өңдейтін кәсіпорын жоқ. Осыған байланысты, ыдырамайтын қалдықтар – пластикалық бөтелкелер, азық-түлік контейнерлері, барлық түсті, пішіндегі сөмкелер және т.б., барлық биологиялық ыдырайтын қалдықтар қатты тұрмыстық қалдықтардың бір бөлігі ретінде полигонға түседі. Полигон газы, соның ішінде биологиялық ыдырайтын қалдықтардың ыдырауы кезінде пайда болатын жанғыш метан, полигондарда өртке әкелуі мүмкін.
Коммуналдық қалдықтарды қалыптастыру және жинақтау нормалары мен тарифтері

Нормы образования и накопления коммунальных отходов по Сарыкольскому району утверждены решением Сарыкольского районного маслихата от 12 апреля 2022 года № 145.
Согласно данному документу, среднегодовой показатель нормы образования для благоустроенных домовладений на 1 жителя составляет – 1,54 м3 и неблагоустроенных домовладений на 1 жителя составляет – 1,85 м3.
Тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО по Сарыкольскому району утверждены решением Сарыкольского районного маслихата Костанайской области от 30 июня 2022 года № 174.
Тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по Сарыкольскому району
Наименование
Расчетная единица
Тенге (без налога на добаленную стоимость)
Домовладения благоустроенные
в месяц с 1 жителя
314,21
Домовладения неблагоустроенные
в месяц с 1 жителя
377,46
Годовой тариф на единицу (объем)
1 метр кубический
2448,39
Тарифы на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО по РК на 2022 год, тенге
Тариф является единственным источником финансирования предприятий в области сбора, транспортировки и захоронения отходов. Коммунальные услуги ежегодно дорожают, существенно растут цены на спецтехнику, комплектующие и топливо, но тариф на сбор, вывоз и захоронение отходов не менялся во многих регионах много лет. Кроме того, с каждым годом увеличивается и население районов. В этой связи, установление экономически обоснованного тарифа является чрезвычайно важным и актуальным для развития системы управления отходами в Сарыкольском районе. При хорошей организации есть возможности выгодно проводить работы на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО.
Накопление и раздельный сбор, охват вывозом
На сегодняшний день проблемой для всех регионов является содержание полигонов для хранения твердых бытовых отходов. Количество таких полигонов превысило три тысячи, но лишь 603 из них, то есть 20%, соответствуют экологическим и санитарным нормам, в Костанайской области – 111 (41,73% от общего количества полигонов), Западно-Казахстанской – 2 (1,36%) и Северо-Казахстанской областях – 16 полигонов (3,51%). Решение проблемы воспитание культуры правильной утилизации бытовых отходов для снижения уровня замусоривания и популяризации раздельного сбора ТБО среди казахстанцев.
Накопление и сбор коммунальных отходов в Сарыкольском районе осуществляется двумя путями:
- в контейнерах, расположенных на контейнерных площадках;
- бесконтейнерным (бестарным) методом - путем объезда территории и сбора отходов в пакетах/мешках, размещаемых в установленных местах, по графику. Бесконтейнерный вывоз осуществляется в основном в частном секторе.
Территория района чистая. Работа по санитарной очистке и охват сто процентного сбора и вывоза твердых бытовых отходов организует и контролирует местный исполнительный органа и местное сообщество. Жители района с пониманием относятся к проблеме чистоты на улицах района.
Транспортировка
Все вывезенные коммунальные отходы захораниваются на полигоне ТБО.
Сортировка и переработка

Сарыкөл ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары Сарыкөл аудандық мәслихатының 2022 жылғы 12 сәуірдегі № 145 шешімімен бекітілген.
Осы құжатқа сәйкес 1 тұрғынға шаққандағы жайлы үй шаруашылықтары үшін орташа жылдық білім беру стандарты 1,54 м3 және жайсыз үй шаруашылықтары үшін 1 тұрғынға 1,85 м3 құрайды.
Сарыкөл ауданы бойынша ҚТҚ жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге халық үшін тарифтер Қостанай облысы Сарыкөл аудандық мәслихатының 2022 жылғы 30 маусымдағы № 174 шешімімен бекітілген.
Сарыкөл ауданы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған халық үшін тарифтер
Аты
Есеп бірлігі
теңгені құрады (қосымша құн салығын қоспағанда)
Үй шаруашылықтары жақсы жабдықталған
айына 1 тұрғыннан
314,21
Үй шаруашылықтары жабдықталмаған
айына 1 тұрғыннан
377,46
Бірлікке жылдық тариф (көлем)
1 текше метр
2448,39
2022 жылға арналған ҚР бойынша ҚТҚ жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифтер, теңге
Тариф қалдықтарды жинау, тасымалдау және көму саласындағы кәсіпорындарды қаржыландырудың жалғыз көзі болып табылады. Коммуналдық қызметтер жыл сайын қымбаттайды, арнайы техниканың, компоненттердің және отынның бағасы айтарлықтай өседі, бірақ қалдықтарды жинау, шығару және көму тарифтері көптеген аймақтарда көптеген жылдар бойы өзгерген жоқ. Сонымен қатар, жыл сайын аудандардың халқы да артып келеді. Осыған байланысты, экономикалық негізделген тарифті белгілеу Сарыкөл ауданында қалдықтарды басқару жүйесін дамыту үшін өте маңызды және өзекті болып табылады. Жақсы ұйыммен ҚТҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму жұмыстарын тиімді жүргізуге мүмкіндік бар.
Жинақтау және бөлек жинау, экспорттық қамту
Бүгінгі таңда барлық өңірлер үшін мәселе қатты тұрмыстық қалдықтарды сақтайтын полигондарды күтіп ұстау болып табылады. Мұндай полигондардың саны үш мыңнан асты, бірақ олардың тек 603-і, яғни 20 пайызы ғана экологиялық және санитарлық нормаларға сәйкес келеді, Қостанай облысында – 111 (жалпы полигондардың 41,73%), Батыс Қазақстанда – 2 (1,36) % ) және Солтүстік Қазақстан облыстары – 16 көпбұрыш (3,51%). Мәселенің шешімі – қоқыс деңгейін төмендету үшін тұрмыстық қалдықтарды дұрыс кәдеге жарату мәдениетін дамыту және қазақстандықтар арасында қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинауды насихаттау.
Коммуналдық қалдықтарды жинақтау және жинау Сарыкөл ауданында екі жолмен жүзеге асырылады:
- контейнер алаңдарында орналасқан контейнерлерде;
- контейнерсіз (үймелі) әдіс – аумақты аралап, кесте бойынша белгіленген орындарға қойылған қаптарға/қаптарға қалдықтарды жинау. Контейнерсіз экспорт негізінен жеке секторда жүзеге асырылады.
Аудан таза. Санитарлық жұмыс және қатты тұрмыстық қалдықтарды жүз пайыз жинауды және шығаруды қамтуды жергілікті атқарушы орган және жергілікті қоғамдастық ұйымдастырады және бақылайды. Аудан тұрғындары облыс көшелеріндегі тазалық мәселесіне түсіністікпен қарайды.
Тасымалдау
Барлық шығарылған коммуналдық қалдықтар қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында көміледі.
Сұрыптау және өңдеу

По республике из 204 городов и районов раздельный сбор на разных этапах внедрен в 94, а сортировка – в 80 населенных пунктах. При этом, раздельный сбор отходов и сортировка внедряется как в крупных районах, так и в районах. В Сарыкольском районе данное время внедрена ручная сортировка отходов.
Захоронение
В Костанайской области имеется 266 единиц полигонов и свалок, из них соответствующих экологическим и санитарным требованиям и нормам составляет 111 единиц (41,73 %).
Поэтому необходимо ускорить строительство нового полигона. Старые свалки необходимо поэтапно рекультивировать в соответствии с требованиями ЭК РК. Также рекомендуется провести аудит по выявлению несанкционированных свалок.
2.3. Анализ системы управления отдельными видами отходов
Строительные отходы
Строительные отходы от населения также собираются в общем потоке ТБО и поступают на захоронение на существующий полигон.
С 2021 года введен запрет на захоронение строительных отходов. Согласно ЭК РК физические лица, осуществляющие строительство или ремонт недвижимых объектов, производят самостоятельный вывоз строительных отходов в специальные места, организованные МИО.
МИО необходимо провести работу по выбору (конкурсу) компании, занимающейся выявлением и устранением специальных мест для размещения строительного мусора.
2.4. Выводы по анализу текущей ситуации по управлению коммунальными отходами
По итогам проведенного анализа текущей ситуации по управлению коммунальными отходами в Сарыкольском районе Костанайской области было выявлено, что в районе хорошо обеспечен охват населения сбором и вывозом (90%) коммунальных отходов.
Процессы по раздельному сбору, сортировке, переработке и захоронению коммунальных отходов требуют совершенствования.
В рамках Программы необходимо совершенствовать систему управления коммунальными отходами и решить следующие наиболее проблемные вопросы:
1. Необеспеченность полностью контейнерами;
2. Нехватка контейнеров для раздельного сбора вторичных ресурсов для обеспечения населения повсеместным раздельным сбором;
3. Отсутствие раздельного сбора твердых бытовых отходов и навоза;
4. Отсутствие системы сбора и транспортировки крупногабаритных и строительных отходов;
5. Отсутствие сортировки твердых бытовых отходов, за счет которых можно сократить объемы отходов, направляемых на захоронение на полигон;
6. Выбросы в атмосферу, оказывающие негативное влияние на окружающую среду и на здоровье населения Сарыкольского района;
7. Переполненность свалки твердых бытовых отходов, его несоответствие экологическим и санитарным нормам.

Республика бойынша 204 қала мен ауданның 94-інде әртүрлі кезеңдердегі бөлек жинау, 80 елді мекенде сұрыптау енгізілген. Бұл ретте қалдықтарды бөлек жинау және сұрыптау ірі аумақтарда да, аудандарда да енгізілуде. Сарыкөл ауданында осы уақытта қалдықтарды қолмен сұрыптау қолға алынған.
Жерлеу
Қостанай облысында 266 бірлік полигондар мен полигондар бар, оның ішінде 111 бірлік (41,73%) экологиялық және санитарлық талаптар мен нормаларға сәйкес келеді.
Сондықтан жаңа полигон құрылысын жеделдету қажет. Ескі полигондарды ҚР ЕК талаптарына сәйкес кезең-кезеңімен қалпына келтіру қажет. Сондай-ақ рұқсат етілмеген үйінділерді анықтау үшін аудит жүргізу ұсынылады.
2.3. Қалдықтардың жекелеген түрлерін басқару жүйесін талдау
Құрылыс қалдықтары
Тұрғындардың құрылыс қалдықтары да жалпы қатты тұрмыстық қалдықтар ағынына жиналып, қолданыстағы полигонға көмуге жіберіледі.
2021 жылдан бастап құрылыс қалдықтарын кәдеге жаратуға тыйым салынды. ҚР ЕК сәйкес жылжымайтын мүлік объектілерін салуды немесе жөндеуді жүзеге асыратын жеке тұлғалар құрылыс қалдықтарын жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған арнайы орындарға өз бетінше апарады.
Жергiлiктi атқарушы органдар құрылыс қалдықтарын орналастыру үшiн арнайы орындарды анықтау және жоюды жүзеге асыратын компанияны таңдау (конкурс) бойынша жұмыс жүргiзу қажет.
2.4. Коммуналдық қалдықтарды басқарудағы ағымдағы жағдайды талдаудан қорытындылар
Қостанай облысы Сарыкөл ауданында коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша ағымдағы жағдайды талдау нәтижелері бойынша облыстағы тұрғындардың тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығарумен жақсы қамтылғаны анықталды (90%).
Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау, сұрыптау, өңдеу және кәдеге жарату процестері жетілдіруді талап етеді.
Бағдарлама шеңберінде коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру және келесі ең проблемалық мәселелерді шешу қажет:
1. Контейнермен толық қамтамасыз етілмеуі;
2. Халықты кең таралған бөлек жинаумен қамтамасыз ету үшін қайталама ресурстарды бөлек жинауға арналған контейнерлердің болмауы;
3. Қатты қалдықтар мен көңді бөлек жинамау;
4. Көлемді және құрылыс қалдықтарын жинау және тасымалдау жүйесінің болмауы;
5. Полигонға жіберілетін қалдықтардың көлемін азайтуға мүмкіндік беретін қатты тұрмыстық қалдықтарды сұрыптаудың болмауы;
6. Сарыкөл өңірінің қоршаған ортаға және халқының денсаулығына теріс әсер ететін атмосфераға шығарындылар;
7. қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының толып кетуі, оның экологиялық және санитарлық нормаларға сәйкес келмеуі.

2.5. Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в секторе управления коммунальными отходами
Для объективного анализа системы управления коммунальными отходами необходимо четкое определение ее сильных и слабых сторон, а также существующих возможностей и угроз.
Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз
Сильные стороны
Слабые стороны
- Уровень охвата населения услугами вывоза ТБО;
- Взаимодействие МИО с бизнесом, МВО, населением;
- Строительство новых карт
- Высокая осведомленность и культура населения в сфере обращения с отходами.
- Отсутствие системы раздельного сбора биоразлагаемых (пищевых), КГО, строительных отходов и ОЭЭО;
- Нет сортировки отходов;
- Захоронение отходов без сортировки;
- Частое возгорание полигона;
Возможности
Угрозы
- Заинтересованность бизнеса в развитии системы сбора и переработки ТБО;
- Наличие большого потенциала в части внедрения раздельного сбора и развития бизнеса по переработке биоразлагаемых (пищевых) и строительных отходов;
- Близкое расположение района к государственной границе соседних стран, большие возможности спроса на вторичное сырье из соседних стран;
- Готовность населения к раздельному сбору.
- Переполненность полигона ТБО, его несоответствие экологическим и санитарным нормам;
- Выбросы в атмосферу, оказывающие негативное влияние на окружающую среду и на здоровье населения района;
- Невыполнение стратегического плана МИО;
- Несоответствие ежегодной оценки эффективности деятельности МИО.
3. ЦЕЛЬ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ
Цель и задачи программы
Цель программы заключается в достижении установленных показателей, направленных на постепенное сокращение объемов и (или) уровня опасных свойств накопленных и образуемых отходов, а также отходов, находящихся в процессе обращения. Минимизация негативного воздействия на окружающую среду в результате образования отходов, при обращении с отходами и при их размещении, оптимизация управления отходами.
Международная практика утилизации отходов строится на следующих принципах:
- Соблюдать тенденции снижения объема образования отходов;
- Повторно использовать и перерабатывать;
- Осуществлять захоронение/размещение на полигонах.
Для достижения вышеуказанной цели необходимо выполнить следующие задачи:
- Оптимизировать существующую систему управления отходами;
- Анализ производственных процессов как источников образования отходов;
- Обеспечение выполнения требований директивно-нормативных документов;
- Надлежащее захоронение отходов на полигонах в соответствии с проектными решениями. Обеспечение экологической безопасности при захоронении отходов;
- Снижение уровня токсичности отходов путем физической или химической обработки;
- Построение схемы операционного движения отходов.
Задачи программы – определить пути достижения поставленной цели наиболее эффективными и экономически обоснованными методами, с прогнозированием достижимых объемов работ в рамках планового периода. Задачи направлены на снижение объемов образуемых и накопленных отходов, с учетом:
- внедрения на предприятии имеющихся в мире наилучших доступных технологий по обезвреживанию, вторичному использованию и переработке отходов;
- привлечения инвестиций в переработку и вторичное использование отходов;
- минимизации объемов отходов, вывозимых в накопители отходов для размещения, обезвреживания, захоронения.
- соблюдения действующих экологических, санитарно-эпидемиологических и технологических норм и правил при обращении с отходами;
- обеспечение условий, при которых отходы не оказывают вредного воздействия на состояние ОС и здоровье человека;
- рекультивация мест захоронения отходов, минимизации отрицательного воздействия полигонов на окружающую среду.
Программой управления отходами на плановый период сроком 5 лет предусматриваются мероприятия, направленные на постепенное снижение объемов образуемых коммунальных отходов и снижения негативного воздействия их на окружающую среду.
В соответствии с Экологическим Кодексом РК, нормативных правовых актов, принятых в Республике Казахстан, все отходы должны собираться, храниться, транспортироваться, обезвреживаться и подвергаться захоронению с учетом их воздействия на окружающую среду.
В целях предотвращения загрязнения компонентов природной среды накопление и удаление отходов производится в соответствии с международными стандартами и действующими нормативами Республики Казахстан, а также внутренними стандартами, при соблюдении которых должны обеспечиваться условия, когда образующиеся отходы не оказывают вредного воздействия на состояние окружающей среды и здоровье населения.
Целевые показатели
В рамках настоящей Программы установлены целевые показатели по совершенствованию системы управления коммунальными отходами Сарыкольского района. Стратегические документы устанавливают необходимость охвата производства, внедрения раздельного сбора, увеличения доли вывоза и переработки отходов и, соответственно, сокращения количества отходов, захораниваемых на свалках.

2.5. Коммуналдық қалдықтарды басқару секторындағы күшті, әлсіз жақтарды, мүмкіндіктер мен қауіптерді талдау
Коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін объективті талдау үшін оның күшті және әлсіз жақтарын, сондай-ақ бар мүмкіндіктер мен қауіптерді нақты анықтау қажет.
Күшті, әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдау
Мықты жақтары
Әлсіз жақтары
- Тұрғындарды қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару қызметтерімен қамту деңгейі;
- Жергілікті атқарушы органдардың кәсіпкерлікпен, жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен, халықпен өзара іс-қимылы;
- Жаңа карталарды құрастыру
- Қалдықтарды басқару саласындағы халықтың хабардарлығы мен мәдениетінің жоғары болуы.
- Биологиялық ыдырайтын (азық-түлік), азаматтық қалдықтар, құрылыс қалдықтары және WEEE үшін бөлек жинау жүйесінің болмауы;
- Қалдықтарды сұрыптамайды;
- Қалдықтарды сұрыптаусыз кәдеге жарату;
- Полигондағы жиі өрттер;
Мүмкіндіктер
Қауіп-қатер
- Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және өңдеу жүйесін әзірлеуге бизнес қызығушылық;
- Биологиялық ыдырайтын (азық-түлік) және құрылыс қалдықтарын қайта өңдеу бизнесін дамыту және бөлек жинауды енгізу тұрғысынан үлкен әлеуеттің болуы;
- Ауданның көршілес мемлекеттердің мемлекеттік шекарасына жақындығы, көршілес елдердің қайталама шикізатқа сұранысының үлкен мүмкіндіктері;
- Халықтың бөлек жинауға дайындығы.
- қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының толып кетуі, оның экологиялық және санитарлық нормаларға сәйкес келмеуі;
- Қоршаған ортаға және аудан тұрғындарының денсаулығына теріс әсер ететін атмосфераға шығарындылар;
- LEB стратегиялық жоспарын орындамау;
- Жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалаудың сәйкессіздігі.
3. МАҚСАТ, МІНДЕТТЕР ЖӘНЕ МАҚСАТТАР
Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты жинақталған және түзілетін қалдықтардың, сондай-ақ айналым процесіндегі қалдықтардың қауіпті қасиеттерінің көлемін және (немесе) деңгейін кезең-кезеңмен төмендетуге бағытталған белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу болып табылады. Қалдықтардың пайда болуы нәтижесінде, қалдықтармен жұмыс істеу және кәдеге жарату кезінде қоршаған ортаға кері әсерін азайту, қалдықтарды басқаруды оңтайландыру.
Қалдықтарды жоюдың халықаралық тәжірибесі келесі принциптерге негізделген:
- Қалдықтардың түзілуін азайту үрдістерін қадағалау;
- Қайта пайдалану және қайта өңдеу;
- Полигондарда көмуді/кәдеге жаратуды жүзеге асырыңыз.
Жоғарыда аталған мақсатқа жету үшін келесі міндеттерді орындау қажет:
- Қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жүйесін оңтайландыру;
- Қалдықтардың пайда болу көздері ретінде өндірістік процестерді талдау;
- Қауіпсіздік орындау талаптар директивасы-нормативтік құжаттар;
- Жобалық шешімдерге сәйкес қалдықтарды полигондарға дұрыс орналастыру. Қалдықтарды орналастыру кезінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
- Физикалық немесе химиялық өңдеу арқылы қалдықтардың уыттылық деңгейін төмендету;
- Қалдықтардың жедел қозғалысының схемасын құру.
Бағдарламаның мiндеттерi – жоспарлы кезең iшiнде қол жеткiзiлетiн жұмыс көлемiн болжау арқылы неғұрлым тиiмдi және экономикалық негiзделген әдiстердi пайдалана отырып, мақсатқа жету жолдарын айқындау. Мақсаттар мыналарды ескере отырып, түзілетін және жинақталған қалдықтардың көлемін азайтуға бағытталған:
- кәсіпорында қалдықтарды залалсыздандыру, кәдеге жарату және кәдеге жарату бойынша әлемдегі ең жақсы қолжетімді технологияларды енгізу;
- қалдықтарды өңдеуге және қайта өңдеуге инвестиция тарту;
- кәдеге жарату, залалсыздандыру және көму үшін қалдықтарды сақтау қоймаларына тасымалданатын қалдықтардың көлемін барынша азайту.
- қолданыстағы экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық және технологиялық нормалар мен қалдықтармен жұмыс істеу ережелерін сақтау;
- қалдықтар қоршаған ортаға және адам денсаулығына зиянды әсер етпейтін жағдайларды қамтамасыз ету;
- қалдықтарды орналастыру орындарын қалпына келтіру, негативті азайту полигондардың қоршаған ортаға әсері.
Қалдықтарды басқарудың жоспарлы 5 жылға арналған бағдарламасы түзілетін коммуналдық қалдықтардың көлемін кезең-кезеңмен азайтуға және оның қоршаған ортаға теріс әсерін азайтуға бағытталған шараларды қарастырады.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне, Қазақстан Республикасында қабылданған нормативтік құқықтық актілерге сәйкес барлық қалдықтар қоршаған ортаға тигізетін әсерін ескере отырып жиналуы, сақталуы, тасымалдануы, залалсыздандырылуы және көмілуі тиіс.
Табиғи ортаның құрамдас бөліктерінің ластануына жол бермеу мақсатында қалдықтарды жинақтау және кәдеге жарату халықаралық стандарттарға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ ішкі стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады, оларды сақтау кезінде шарттар қамтамасыз етілуге ​​тиіс. түзілетін қалдықтар қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына зиянды әсер етпейді.
Мақсатты индикаторлар
Осы Бағдарлама аясында Сарыкөл ауданында коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру бойынша мақсатты көрсеткіштер белгіленді. Стратегиялық құжаттар өндірісті қамту, бөлек жинауды енгізу, қалдықтарды шығару мен қайта өңдеу үлесін ұлғайту және тиісінше полигондарға шығарылатын қалдықтардың көлемін азайту қажеттілігін белгілейді.

4. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ
4.1. Меры по дальнейшему развитию системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов
Причины возникновения экологических проблем в большей степени связаны с влиянием человека на окружающую природную среду. Это негативное влияние приобретает всҰ более опасный характер. Открытые полигоны по захоронению мусора вредят экологии и нормальной жизни людей.
Для дальнейшего развития системы сбора и транспортировки коммунальных отходов необходимо выполнение следующих мер:
- охват населения Сарыкольского района услугами по сбору и вывозу отходов;
- заключение долгосрочных контрактов и проведение конкурсов на конкурентной основе;
- приведение в соответствие с санитарными нормами контейнерных площадок для сбора отходов. Замена и установка новых контейнеров в зависимости от объемов и специфики собираемых отходов. Приобретение и обновление парка мусоровозов и другой необходимой техники.
Охват населения услугами по сбору и вывозу отходов
Охват населения Сарыкольского района услугами по сбору и транспортировке отходов обеспечивается за счет полного охвата услугами не только физических, но и юридических лиц. Необходимо проведения осведомительной работы с юридическими лицами, осуществляющими деятельность в жилых домах или отдельно стоящих зданиях (если нет контейнеров), по заключению договоров на услуги по сбору и вывозу ТБО с МВО, определенными МИО для обслуживания данных участков.
Заключение долгосрочных контрактов и проведение конкурсов на конкурентной основе
Для повышения качества услуг по сбору и вывозу твердых бытовых отходов необходимо заключение долгосрочных контрактов на управление коммунальными отходами на конкурентной основе.
При проведении конкурса (тендера) по определению участников рынка, МИО будут устанавливать требования для МВО в соответствии с ЭК РК ст. 367 и Правилами управления коммунальными отходами. Сбором и транспортировкой ТБО должны заниматься специализированные предприятия, деятельность которых должна соответствовать требованиям экологического законодательства РК.
Одно из основных требований при выборе МВО - присутствие компании по сбору и вывозу ТБО в реестре МЭГиПР РК, то есть подача уведомления о начале осуществления деятельности. Субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по сбору, сортировке и транспортировке неопасных отходов, обязаны подать уведомление о начале деятельности в МЭГиПР РК согласно Закону РК "О разрешениях и уведомлениях". МВО, которые не соответствуют уведомительному порядку, не могут участвовать в конкурсе и оказывать услуги по сбору и вывозу ТБО, так как осуществление деятельности по сбору, сортировке и транспортировке неопасных отходов без уведомления МЭГиПР РК запрещается.
Если компания также осуществляет обращение с опасными отходами, то необходимо иметь лицензию.
Утверждение экономически обоснованных тарифов
Районным маслихатом для дальнейшего развития рациональной системы управления коммунальными отходами в районе утвержден новый тариф. Установленный тариф должны покрывать расходы специализированных организаций на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение отходов с учетом современных реалий и инфляционных процессов.
Своевременный расчет, индексация и утверждение экономически обоснованных тарифов позволит обеспечить качественную работу специализированных организаций по сбору и вывозу отходов, что благоприятно отразится на экологической ситуации района и здоровье населения.
Повышение собираемости и своевременной оплаты населением за услуги на сбор, вывоз, переработку и захоронение ТБО
Необходимо усиление взаимодействия МИО со специализированными организациями в отношении доступа к сведениям о регистрации населения.
При регистрации граждан по месту жительства, временного пребывания (проживания) сведения о новом адресе регистрации передаются в режиме реального времени из информационной системы МВД в Государственную базу данных "Физические лица" (администратор – МЮ РК), которая является эталонным банком данных, и доступ к которой обеспечен всем государственным и местным исполнительным органам (акиматы) РК.
Приведение в соответствие с санитарными нормами контейнерных площадок, замена и установка новых контейнеров в зависимости от объемов и специфики собираемых отходов
Система сбора и транспортировки коммунальных отходов в зависимости от типа застройки будет организована следующим образом:
В районах многоэтажной застройки:
- оборудовать контейнерные площадки в жилых зонах;
- установить стандартные контейнеры;
В районах индивидуальной застройки:
- установить индивидуальные контейнеры;
Для приведения в соответствие с санитарными нормами КП будут выполнены следующие мероприятия:

4. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУДЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, МАҚСАТҚА ЖЕТУ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ ТИІСТІ ШАРАЛАР
4.1. Облыс халқын қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен толық қамтуды қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту жөніндегі шаралар
Экологиялық проблемалардың себептері көбінесе адамның табиғи ортаға әсерімен байланысты. Бұл жағымсыз әсер барған сайын қауіпті болып келеді. Қалдықтарды орналастыруға арналған ашық полигондар қоршаған ортаға және адамдардың қалыпты өміріне зиянын тигізеді.
Коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту үшін келесі шараларды қабылдау қажет:
- Сарыкөл ауданының тұрғындарын қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен қамту;
- ұзақ мерзімді шарттар жасасу және конкурстық негізде конкурстар өткізу;
- Қоқыс жинайтын контейнерлерді санитарлық нормаларға сәйкес келтіру. Жиналған қалдықтардың көлемі мен ерекшелігіне қарай жаңа ыдыстарды ауыстыру және орнату. Қоқыс шығаратын көліктер паркін және басқа да қажетті құрал-жабдықтарды сатып алу және жаңарту.
Тұрғындарды қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен қамту
Сарыкөл ауданының тұрғындарын қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметтерімен қамту тек жеке тұлғаларды ғана емес, заңды тұлғаларды да қызметтермен толық қамту арқылы қамтамасыз етілуде. Тұрғын үйлерде немесе жеке ғимараттарда жұмыс істейтін заңды тұлғалармен (контейнерлер болмаған жағдайда) жергілікті атқарушы орган айқындаған тұрмыстық қалдықтарды басқару ұйымдарымен тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі қызметтерге шарттар жасасу бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу қажет. осы аймақтарға қызмет көрсететін органдар.
Ұзақ мерзімді шарттар жасасу және конкурстық негізде конкурстар өткізу
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі қызметтердің сапасын арттыру үшін конкурстық негізде коммуналдық қалдықтарды басқаруға ұзақ мерзімді шарттар жасасу қажет.
Нарық субъектілерін анықтау бойынша конкурс (тендер) өткізген кезде ЖАО ҚР ЭК 367-бабына және Қалдықтармен жұмыс істеу қағидаларына сәйкес ҚШҰ-ға қойылатын талаптарды белгілейді. Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауды және тасымалдауды қызметі Қазақстан Республикасының табиғатты қорғау заңнамасының талаптарына сәйкес келетін мамандандырылған кәсіпорындар жүзеге асыруға тиіс.
МБҰ таңдау кезіндегі негізгі талаптардың бірі Қазақстан Республикасының ҚР ЭГжәнеТРМ тізілімінде қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі компанияның болуы, яғни қызметтің басталуы туралы хабарламаны ұсыну болып табылады. Қауiптi емес қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын кәсiпкерлiк субъектiлерi ҚР ЭГжәнеТРМ-не "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметтiң басталғаны туралы хабарлама беруге мiндеттi. Хабарландыру тәртібін сақтамаған ҚШҰ конкурсқа қатыса алмайды және қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару қызметтерін көрсете алмайды, өйткені қауіпті емес қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау жөніндегі іс-шараларды ҚР ЭГжәнеТРМ-не хабарламастан жүзеге асыруға тыйым салынады.
Егер компания қауіпті қалдықтармен де айналысатын болса, оның лицензиясы болуы керек.
Экономикалық негізделген тарифтерді бекіту
Аудандық мәслихатымен коммуналдық қалдықтарды басқарудың ұтымды жүйесін одан әрі дамыту үшін жаңа тариф бекітілді. Белгіленген тариф қазіргі заманғы шынайылық пен инфляциялық процестерді ескере отырып, қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және кәдеге жарату жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың шығындарын жабуы тиіс.
Экономикалық негізделген тарифтерді уақтылы есептеу, индекстеу және бекіту қалдықтарды жинау және шығару бойынша мамандандырылған ұйымдардың жоғары сапалы жұмысын қамтамасыз етеді, бұл ауданның экологиялық жағдайына және халықтың денсаулығына оң әсер етеді.
ҚТҚ жинау, әкету, қайта өңдеу және көму қызметтері үшін халықтың жиналуы мен уақтылы төленуін арттыру
ЖАО мамандандырылған ұйымдармен халықты тіркеу туралы ақпаратқа қолжетімділік мәселелері бойынша өзара іс-қимылын күшейту қажет.
Азаматтарды тұрғылықты, уақытша болатын (тұрғылықты) жері бойынша тіркеу кезінде жаңа тіркеу мекенжайы туралы ақпарат ІІМ ақпараттық жүйесінен "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасына (әкімшісі – ҚР ӘМ) нақты уақыт режимінде беріледі. Қазақстан Республикасы), ол анықтамалық деректер банкі болып табылады және оған қол жеткізу Қазақстан Республикасының барлық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарына (әкімдіктеріне) беріледі.
Контейнер алаңдарын санитарлық нормаларға сәйкес келтіру, жиналған қалдықтардың көлемі мен ерекшелігіне қарай жаңа ыдыстарды ауыстыру және орнату
Қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесі даму түріне қарай келесідей ұйымдастырылады:
Көпқабатты үйлер орналасқан аумақтарда:
- тұрғын аудандардағы контейнер алаңдарын жабдықтау;
- стандартты контейнерлерді орнату;
Жеке даму бағыттары бойынша:
- жеке контейнерлерді орнату;
Оны КП санитарлық нормаларына сәйкес келтіру үшін келесі шаралар қабылданады:

На территории домовладений, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха выделить специальные площадки для размещения контейнеров для сбора отходов с подъездами для транспорта. Площадку устраивать с твердым покрытием и ограждать с трех сторон на высоту, исключающей возможность распространения (разноса) отходов ветром, но не менее 1,5 м.
Контейнерную площадку размещать на расстоянии не менее 25 м от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения. В районах сложившейся застройки, при отсутствии возможности соблюдения санитарных разрывов, расстояния устанавливаются комиссионно с участием МИО, территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, собственников объектов и других заинтересованных лиц.
Вывоз коммунальных отходов будет осуществляться по графику.
Для минимизации затрат на транспортировку коммунальных отходов принимается минимальная частота вывоза отходов, соответствующая при этом установленным санитарным и природоохранным требованиям.
Для каждой категории (фракции, вида) отходов при раздельном сборе определяется своя периодичность вывоза.
Замена и установка новых контейнеров проводится в зависимости от объемов и специфики собираемых отходов и сроков их хранения. При обновлении контейнеров планируется закупить современные евроконтейнеры.
Отходы пластика, бумаги и картона транспортируются всеми видами транспорта. Отходы стеклянной тары транспортируются любыми видами транспорта с принятием мер, направленных на исключение повреждения. При транспортировке, погрузке и выгрузке отходов стеклянной тары следует принимать меры, обеспечивающие их сохранность, защиту от механических воздействий.
В рамках настоящей Программы МИО планируется обновить, доукомплектовать парк контейнеров, сделать ремонт контейнерных площадок и приведение их в соответствие санитарным нормам и требованиям законодательства.
4.2. Меры по совершенствованию системы раздельного сбора отходов
Для совершенствования системы раздельного сбора необходимо выполнение следующих мер:
-обеспечение установки контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО на всех КП и обеспечение раздельного вывоза вторичного сырья;
-организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов;
-организация специальных мест и определения специализированной компании для транспортировки КГО и строительных отходов, образующихся у населения.
Обеспечение установки контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО на всех КП и обеспечение раздельного вывоза вторичного сырья

- Шаруашылықтардың, ұйымдардың, мәдениет мекемелерінің, демалыс орындарының аумақтарында көліктердің кіреберістері бар қалдықтарды жинауға арналған контейнерлерді орналастыру үшін арнайы алаңдар бөлу. Учаске қатты жабынмен салынуы және қалдықтардың желмен таралу (тасымалдалу) мүмкіндігін болдырмайтын биіктікке дейін үш жағынан қоршалуы керек, бірақ 1,5 м кем емес.
- Контейнер алаңы тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, балалар мекемелерінен, спорт алаңдарынан және демалыс орындарынан кемінде 25 м қашықтықта орналасуы керек. Қолданыстағы даму аймақтарында санитарлық олқылықтарды сақтау мүмкіндігі болмаған жағдайда арақашықтықтарды ЖАО, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің, меншік иелерінің қатысуымен комиссия белгілейді және басқа да мүдделі тараптар.
Коммуналдық қалдықтарды жинау жоспарға сәйкес жүргізіледі.
Коммуналдық қалдықтарды тасымалдауға кететін шығындарды азайту үшін белгіленген санитарлық және экологиялық талаптарға сәйкес келетін қалдықтарды шығарудың ең аз жиілігі қабылданады.
Бөлек жинау кезінде қалдықтардың әрбір санаты (фракциясы, түрі) үшін шығарудың өзіндік жиілігі анықталады.
Жаңа ыдыстарды ауыстыру және орнату жиналған қалдықтардың көлемі мен ерекшелігіне және оны сақтау мерзіміне байланысты жүзеге асырылады. Контейнерлерді жаңарту кезінде заманауи еуропалық контейнерлерді сатып алу жоспарлануда.
Пластмасса, қағаз және картон қалдықтары көліктің барлық түрлерімен тасымалданады. Қалдық шыны ыдыстар зақымданудың алдын алу шараларымен кез келген көлік құралымен тасымалданады. Қалдық шыны ыдыстарды тасымалдау, тиеу және түсіру кезінде олардың сақталуын және механикалық әсерлерден қорғалуын қамтамасыз ететін шараларды қолдану қажет.
Осы ЖАО бағдарламасы аясында контейнерлік паркті жаңарту және толықтыру, контейнер алаңдарын жөндеу және санитарлық нормалар мен заң талаптарына сәйкестендіру жоспарлануда.
4.2. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру бойынша шаралар
Бөлек жинау жүйесін жетілдіру үшін келесі шараларды қабылдау қажет:
- барлық бақылау пункттерінде қатты тұрмыстық қалдықтардың құрғақ фракциясын бөлек жинауға арналған ыдыстарды орнатуды қамтамасыз ету және қайталама шикізатты бөлек шығаруды қамтамасыз ету;
- коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттерін жинау және қалпына келтіру жүйесін ұйымдастыру;
- арнайы орындарды ұйымдастыру және халықпен түзілетін азаматтық және құрылыс қалдықтарын тасымалдау бойынша мамандандырылған кәсіпорынды анықтау.
Барлық бақылау пункттерінде қатты тұрмыстық қалдықтардың құрғақ фракциясын бөлек жинауға арналған ыдыстарды орнатуды және қайталама шикізатты бөлек шығаруды қамтамасыз ету

Согласно Требованиям к раздельному сбору отходов (приказ МЭГиПР РК от 2 декабря 2021 года № 482, пункт 8) МИО обеспечивают установку необходимого количества контейнеров для раздельного сбора (не менее 2) на контейнерных площадках, что определяется исходя из численности населения, норм накопления отходов, сроков их хранения и других необходимых факторов.
На КП, как минимум, отходы должны разделяться на сухую и мокрую фракции. Сухая фракция состоит из бумаги, картона, металла, пластика и стекла. Мокрая фракция состоит из пищевых отходов, органики, смешанных отходов и отходов по характеру и составу, схожим с отходами домашних хозяйств и пр.
При проведении анализа выявлено, что не на всех КП установлены контейнеры для сухой фракции.
Для внедрения раздельного сбора пластика, бумаги и стекла на всех КП будут установлены контейнеры для сухой фракции.
Каждый контейнер для раздельного сбора отходов будет промаркирован (надпись) на казахском и русском языках, включая:
- информационную наклейку/надпись о собираемом виде (фракции) отходов;
- данные о собственнике контейнера (наименование, телефон);
- организации, обслуживающей контейнер.
В случае нанесения маркировки на цветные контейнеры, она будет выполнятся контрастным цветом.
Количество контейнеров будет рассчитано индивидуально для каждой площадки согласно объему образования и сбора, и по результатам инвентаризации и количеству проживающих лиц.
При развитии системы раздельного сбора необходимо обеспечить, чтобы отходы, подвергнутые раздельному сбору, не смешивались на всех дальнейших этапах управления отходами. Также для каждой категории (фракции, вида) отходов необходимо определить свою периодичность вывоза.
Организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов
Организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов будет основываться на организации конкурса на выбор подрядной организации для обеспечения раздельного сбора, транспортировки и переработки опасных видов отходов: РСО, ОЭЭО, химических источников питания, аккумуляторов у населения.
На сегодняшний день в районе Сарыколь не налажена система сбора отходов опасных составляющих коммунальных отходов (ОЭЭО, химических источников питания, аккумуляторов) у населения.
Данные виды отходов в общем потоке ТБО попадают на полигон, загрязняют почву, воду и воздух токсинами, тяжелыми металлами, стойкими органическими загрязнителями, нанося тем самым существенный вред здоровью людей и окружающей среде

Қалдықтарды бөлек жинауға қойылатын талаптарға (ҚР ЭГжәнеТРМ 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығы, 8-тармақ) сәйкес ЖАО контейнерлік алаңдарда бөлек жинауға арналған контейнерлердің қажетті санын (кемінде 2) орнатуды қамтамасыз етеді, ол халық санына, қалдықтардың жинақталу нормаларына, оларды сақтау мерзімдеріне және басқа да қажетті факторларға сүйене отырып айқындалады.
Бақылау пунктінде, ең аз дегенде, қалдықтар құрғақ және дымқыл фракцияларға бөлінуі керек. Құрғақ фракция қағаз, картон, металл, пластик және шыныдан тұрады. Ылғалды фракция тамақ қалдықтарынан, органикалық заттардан, аралас қалдықтардан және табиғаты мен құрамы тұрмыстық қалдықтарға ұқсас қалдықтардан және т.б.
Талдау барлық бақылау пункттерінде құрғақ фракцияға арналған контейнерлер орнатылмағаны анықталды.
Пластмассадан, қағаздан және шыныдан бөлек жинауды енгізу үшін барлық өткізу пункттерінде құрғақ фракцияға арналған контейнерлер орнатылады.
Қалдықтарды бөлек жинауға арналған әрбір контейнерге қазақ және орыс тілдерінде таңба (жазба) қойылады, оның ішінде:
- жиналған қалдықтардың түрі (фракциясы) туралы ақпараттық жапсырма/жазба;
- контейнер иесі туралы мәліметтер (аты-жөні, телефоны);
- контейнерге қызмет көрсететін ұйым.
Егер таңбалау түсті контейнерлерге қолданылса, ол контрастты түспен орындалады.
Контейнерлердің саны білім беру және жинау көлеміне қарай және түгендеу нәтижелері мен тұрғындар санына қарай әрбір учаске үшін жеке есептелетін болады.
Бөлек жинау жүйесін әзірлеу кезінде бөлек жинауға жататын қалдықтар қалдықтарды басқарудың барлық келесі кезеңдерінде араласпауын қамтамасыз ету қажет. Сондай-ақ, қалдықтардың әрбір санаты (фракциясы, түрі) үшін оның шығарылу жиілігін анықтау қажет.
Коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттерін жинау және қалпына келтіру жүйесін ұйымдастыру
Коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттерін жинау және қалпына келтіру жүйесін ұйымдастыру қалдықтардың қауіпті түрлерін бөлек жинауды, тасымалдауды және қайта өңдеуді қамтамасыз ету үшін мердігерді таңдау бойынша конкурсты ұйымдастыруға негізделеді: РСО, WEEE, химиялық қуат көздер, тұрғындардан аккумуляторлар.
Бүгінгі күні Сарыкөл ауданында тұрғындардан коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерінің қалдықтарын жинау жүйесі (ЭЭЖҚ, химиялық қуат көздері, аккумуляторлар) жоқ.
Қатты қалдықтардың жалпы ағынындағы қалдықтардың бұл түрлері полигонға түсіп, топырақты, суды және ауаны токсиндермен, ауыр металдармен, тұрақты органикалық ластаушылармен ластайды, осылайша адам денсаулығына және қоршаған ортаға айтарлықтай зиян келтіреді.

Согласно пункт 6 статьи 365 ЭК РК опасные составляющие коммунальных отходов должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям.
Для выполнения требований экологического законодательства МИО необходимо организовать систему сбора опасных составляющих коммунальных отходов у населения в соответствии с требованиями экологического законодательства и национальных стандартов посредством проведения конкурса (тендера) для определения подрядной организации для оказания услуг раздельного сбора, транспортировки и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов.
Ртутьсодержащие отходы
Для организации системы сбора РСО у населения согласно требованиям СТ РК 1513-2019 "Ресурсосбережение, Обращение с отходами на всех этапах технологического цикла, Классификация и методы переработки РСО, Основные положения" МИО осуществляют:
- контроль за установкой и обслуживанием специальных универсальных контейнеров, устанавливаемых для сбора РСО, образовывавшихся у населения;
- Приобретение работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО МИО будет проводить посредством конкурса (тендера) в соответствии с ЭК РК, Главой 4 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" и Правилами управления коммунальными отходами.
Раздельный сбор и восстановление опасных составляющих коммунальных отходов у юридических лиц
Опасные оставляющие коммунальных отходов образующиеся у юридических лиц вне зависимости от вида деятельности, также должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным организациям (предприятиям) в соответствии с пунктом 6 статьи 365 ЭК РК.
Необходимо проводить информационную работу с субъектами малого и среднего бизнеса для определения ими добросовестных и соответствующих требованиям законодательства специализированных предприятий по сбору и восстановлению опасных составляющих отходов.
Также необходимо укрепление потенциала специализированных предприятий по учету собранных и восстановленных отходов с целью отслеживания статистики.
Организация специальных мест и определение специализированной компании для транспортировки КГО и строительных отходов, образующихся у населения
Согласно пункту 19 Требовании к раздельному сбору отходов приказ МЭГиПР РК от 2 декабря 2021 года № 482 МИО организуют место площадью не менее 12 м2 с покрытием и ограждением для строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей).

ҚР ЭК 365-бабының 6-тармағына сәйкес коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері бөлек жиналып, мамандандырылған кәсіпорындарға қалпына келтіруге берілуі тиіс.
Табиғат қорғау заңнамасының талаптарын орындау үшін ЖАО қызмет көрсету бойынша мердігерді анықтау бойынша конкурс (тендер) арқылы экологиялық заңнаманың және ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес халықтан коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін жинау жүйесін ұйымдастыру қажет. коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттерін бөлек жинау, тасымалдау және қалпына келтіру үшін.
Құрамында сынап бар қалдықтар
ҚР СТ 1513-2019 "Ресурстарды үнемдеу, технологиялық циклдің барлық кезеңдерінде қалдықтармен жұмыс істеу, ҚСҚ-ды қайта өңдеудің жіктелуі мен әдістері, Негізгі ережелер" талаптарына сәйкес халықтан РҚ жинау жүйесін ұйымдастыру үшін ЖАО жүзеге асырады:
– тұрғындармен генерацияланған ҚСҚ жинау үшін орнатылған арнайы әмбебап контейнерлердің орнатылуын және қызмет көрсетуін бақылау;
– Мамандандырылған кәсіпорындардың халық үшін демеркуризациялау жөніндегі шаралар кешенін іске асыруға және ЖАО ҚСҚ үшін контейнерлерді жөндеуге (ауыстыруға) арналған жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу ҚР ЭК, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-тарауына және коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларына сәйкес конкурс (тендер) арқылы жүргізілетін болады.
Заңды тұлғалардан коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттерін бөлек жинау және қалпына келтіру
Заңды тұлғалар түзетін қауіпті коммуналдық қалдықтар, қызмет түріне қарамастан, сондай-ақ бөлек жиналуға және ҚР ЭК 365-бабының 6-тармағына сәйкес мамандандырылған ұйымдарға (кәсіпорындарға) қалпына келтіруге берілуі тиіс.
Заң талаптарына сәйкес келетін зиянды қалдықтардың құрамдас бөліктерін жинау және қалпына келтіру бойынша мамандандырылған кәсіпорындарды анықтау үшін шағын және орта бизнес субъектілерімен ақпараттық жұмыс жүргізу қажет.
Сондай-ақ статистикалық мәліметтерді қадағалау үшін жиналған және қалпына келтірілген қалдықтарды есепке алу бойынша мамандандырылған кәсіпорындардың әлеуетін күшейту қажет.
Арнайы орындарды ұйымдастыру және халықпен түзілетін азаматтық және құрылыс қалдықтарын тасымалдау бойынша мамандандырылған кәсіпорынды анықтау
Қалдықтарды бөлек жинауға қойылатын талаптың 19-тармағына сәйкес ҚР ЭГжәнеТРМ 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығы ЖАО жеке тұлғаларда (тұрғындарда) түзілетін Құрылыс және ірі габаритті қалдықтар үшін жабыны мен қоршауы бар ауданы кемінде 12 шаршы метр болатын орынды ұйымдастырады.

Физические и юридические лица, осуществляющие строительство или ремонт недвижимых объектов, согласно пункту 17 Требовании к раздельному сбору отходов приказ МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482 производят самостоятельный вывоз строительных и крупногабаритных отходов в специальные места, организованные местными исполнительными органами.
Согласно правилам благоустройства установлено, что вывоз крупногабаритного мусора (отходов) производится самими предприятиями, учреждениями и физическими лицами, либо мусоровывозящими предприятиями на основании договора.
Так как плата за вывоз КГО не включена в тариф на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО, необходимо отдельно определить компанию по сбору и вывозу КГО и строительных отходов.
Для определения организации по транспортировке КГО и строительных отходов от населения МИО необходимо организовать конкурс (тендер) на сбор и вывоз КГО и строительных отходов от населения за счет местного бюджета согласно закону Республики Казахстан "О государственных закупках".
Акиматам района будет определена организация, которая будет вывозить крупногабаритные и строительные отходы. Условия взаимодействия будут установлены технической спецификации к типовому договору. Необходимо, чтобы вывозящая компания соответствовала уведомительному порядку и входила в реестр МЭГиПР РК.
На специально организованных местах сбор строительных отходов можно осуществлять одним из следующих способов: сбор в сменные бункеры и последующий вывоз автомобилями с системой мультилифт; сбор в мешки с последующей их загрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль; складирование отходов навалом с последующей перегрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль.
4.3. Меры по развитию системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, ОЭЭО и пр.)
Для развития системы переработки и утилизации отходов необходимо выполнение следующих мероприятий:
- увеличение доли сбора вторичного сырья у населения и у юридических лиц от объема образования отходов по отдельным категориям: вторичного сырья (пластика, бумаги и стекла); строительных отходов; крупногабаритных отходов; опасных составляющих коммунальных отходов;
- усиление взаимодействия со специализированными предприятиями по восстановлению отходов, которые осуществляют деятельность на территории Сарыкольского района;
- стимулирование развития действующих производств по переработке отходов и создания мощностей по переработке и утилизации вторичного сырья.
Для увеличения доли переработки отходов будут ускорены действия по согласованию проектной документации на мусоросортировочный комплекс, выделению земельного участка для строительства и введения в эксплуатацию сортировочной линии.
Крупногабаритные и строительные отходы
Из крупногабаритных отходов на пунктах сбора необходимо извлекать опасные фракции, затем направлять в специализированные организации на переработку и/или утилизацию.
Смешанные строительные отходы следует сортировать с извлечением вторичного сырья и опасных компонентов на месте их сбора. Отдельно следует сортировать: древесину; бумагу и картон; металл (раздельно черные и цветные металлы); минеральные отходы (камень, строительный камень и кирпич, штукатурка, бетон, гипс, листовое стекло и т.д.); железобетонные и бетонные детали.
Для переработки крупногабаритных строительных отходов используются дробильно-сортировочные комплексы.
К опасным строительным отходам относятся:

Жылжымайтын объектілерді салуды немесе жөндеуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар қалдықтарды бөлек жинауға қойылатын талаптың 17-тармағына сәйкес ҚР ЭГжәнеТРМ 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығы Құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған арнайы орындарға дербес әкетуді жүргізеді.
Жақсарту ережесіне сәйкес ірі көлемді қоқыстарды (қалдықтарды) шығаруды кәсіпорын, мекеме және жеке тұлғалардың өздері немесе шарт негізінде қалдықтарды шығаратын кәсіпорындар жүзеге асыратыны белгіленген.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды шығару төлемі қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және орналастыру тарифіне кірмейтіндіктен, қатты тұрмыстық қалдықтар мен құрылыс қалдықтарын жинау және шығару жөніндегі кәсіпорынды бөлек анықтау қажет.
КГО және құрылыс қалдықтарын халықтан тасымалдау жөніндегі ұйымды айқындау үшін ЖАО "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті бюджет есебінен ІКҚ және құрылыс қалдықтарын жинауға және әкетуге конкурс (тендер) ұйымдастыру қажет.
Аудан әкімдігі ірі көлемдегі және құрылыс қалдықтарын шығаратын ұйымды анықтайды. Өзара әрекеттесу шарттары үлгілік келісімшарттың техникалық шарттарында белгіленеді. Экспорттаушы компанияның хабарлама тәртібін сақтауы және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің тізіліміне енгізілуі қажет.
Арнайы ұйымдастырылған учаскелерде құрылыс қалдықтарын келесі әдістердің бірімен жинауға болады: ауыстырылатын жәшіктерге жинау және кейіннен көп көтергіш жүйесі бар көліктермен шығару; қаптарға жинау, содан кейін оларды борттық немесе самосвалға тиеу; қалдықтарды кейіннен борттық немесе автосамосвалға қайта тией отырып, үйіндіде сақтау.
4.3. Коммуналдық қалдықтарды, соның ішінде нақтыларын (тамақ, құрылыс және ірі көлемдегі қалдықтар, ЭЭЖҚ және т.б.) өңдеу және қайта өңдеу жүйесін дамыту жөніндегі шаралар.
Қалдықтарды өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту үшін келесі іс-шараларды жүзеге асыру қажет:
- жекелеген санаттар бойынша: қайталама шикізат (пластик, қағаз және шыны) бойынша қалдықтардың түзілу көлемінен халық пен заңды тұлғалардан қайталама шикізатты жинау үлесін ұлғайту; құрылыс қалдықтары; көлемді қалдықтар; коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттері;
- Сарыкөл ауданында жұмыс істейтін мамандандырылған қалдықтарды қайта өңдеу кәсіпорындарымен өзара іс-қимылды күшейту;
- қалдықтарды қайта өңдеудің қолданыстағы өндірістерін дамытуды ынталандыру және қайталама шикізатты қайта өңдеу және қайта өңдеу бойынша қуаттарды құру.
Қалдықтарды қайта өңдеу үлесін арттыру үшін қалдықтарды сұрыптау кешенінің жобалық құжаттамасын бекіту, сұрыптау желісін салу және іске қосу үшін жер телімін бөлу бойынша іс-шаралар жеделдетілетін болады.
Ірі көлемді және құрылыс қалдықтары
Қауіпті фракциялар ірі көлемдегі қалдықтардан жинау орындарында шығарылуы керек, содан кейін өңдеу және/немесе кәдеге жарату үшін мамандандырылған ұйымдарға жіберіледі.
Аралас құрылыс қалдықтарын жинау орнында қайталама шикізат пен қауіпті компоненттерді алып тастау арқылы сұрыптау керек. Келесілерді бөлек сұрыптау керек: ағаш; қағаз және картон; металл (қара және түсті металдар бөлек); минералды қалдықтар (тас, құрылыс тасы және кірпіш, сылақ, бетон, гипс, қаңылтыр шыны және т.б.); темірбетон және бетон бөліктері.
Ұсақтау және сұрыптау кешендері ірі құрылыс қалдықтарын өңдеу үшін қолданылады.
Қауіпті құрылыс қалдықтарына мыналар жатады:

1) отходы, содержащие асбест – шифер или этернит, асбестоцементные плиты, асбестоцементные трубы, изоляционные материалы и т.п.;
2) отходы красок, лаков, клеев, смол, в том числе содержавшая их пустая тара и материалы, пропитанные названными отходами и т.п.;
3) отходы, содержащие нефтепродукты - толь, пропитанные изоляционные материалы, содержащий смолы асфальт и т.п.;
4) загрязненная почва.
Опасные строительные отходы собираются отдельно и передаются в специализированные компании на дальнейшую переработку и/или утилизацию.
Захоронение коммунальных отходов после сортировки, которые не подлежат дальнейшей переработке, осуществляется на полигоне ТБО.
4.4. Меры по обеспечению безопасного захоронения коммунальных отходов
Для обеспечения безопасного захоронения коммунальных отходов необходимо выполнение следующих мероприятий:
- строительство и введение в эксплуатацию мусорного полигона;
- поэтапная рекультивация и восстановление земель старого полигона ТБО;
- выявление и ликвидация несанкционированных свалок.
На территории старых свалок необходимо предусмотреть инфраструктуру, включающую в себя прием, сортировку, и только после этого захоранивать остаточные части ТБО.
Будет проведена поэтапная рекультивация и восстановление земель территории действующего полигона ТБО в соответствии с требованиями законодательства. Закрытие действующих свалок ТБО допускается только после получения экологического разрешения. Мусорные свалки по захоронению отходов может рассматриваться как закрытый только после того, как должностные лица уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и государственного органа в области санитарно-эпидемиологической службы выполнили заключительный осмотр на местности, оценили всю информацию, предоставленную владельцем полигона, и проинформировали его об одобрении закрытия свалки.
После закрытия свалки/полигона владелец полигона должен осуществлять рекультивацию территории и проводить мониторинг выбросов свалочного газа и фильтрата в течение пяти лет. Средства на проведение рекультивации нарушенных земель и последующего мониторинга поступают из ликвидационного фонда полигона. После того, как владелец полигона выполнит рекультивацию полигона в соответствии с условиями проекта и выполненные работы будут приняты актом приемочной комиссии с участием уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, владелец прекращает ведение мониторинга окружающей среды.
Для решения проблем с несанкционированными свалками необходимо проведение тщательного аудита по всем свалкам ТБО, зафиксированным спутниками АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары".
Существующая общепринятая методика обезвреживания свалки, включает следующие этапы: определение степени опасности свалки; оценка альтернативных вариантов; разработка технологии обезвреживания и рекультивации.
Технические решения по рекультивации несанкционированных свалок принимаются в зависимости от функционального назначения и использования территории после рекультивации.

1) құрамында асбесті бар қалдықтар – шифер немесе эфирит, асбест-цемент плиталары, асбест-цемент құбырлары, оқшаулағыш материалдар және т.б.;
2) бояулардың, лактардың, желімдердің, шайырлардың, оның ішінде олар бар бос ыдыстардың және аталған қалдықтармен сіңдірілген материалдардың және т.б. қалдықтары;
3) құрамында мұнай өнімдері бар қалдықтар – рубероид, сіңдірілген оқшаулағыш материалдар, құрамында шайыр бар асфальт және т.б.;
4) ластанған топырақ.
Қауіпті құрылыс қалдықтары бөлек жиналады және одан әрі өңдеу және/немесе кәдеге жарату үшін мамандандырылған компанияларға беріледі.
Сұрыптаудан кейін одан әрі өңдеуге жатпайтын коммуналдық қалдықтарды кәдеге жарату қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында жүзеге асырылады.
4.4. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз орналастыруды қамтамасыз ету шаралары
Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз орналастыруды қамтамасыз ету үшін келесі шараларды қабылдау қажет:
- полигон салу және пайдалануға беру;
- ескі қатты тұрмыстық қалдықтар полигонының жерін кезең-кезеңімен рекультивациялау және қалпына келтіру;
- рұқсат етілмеген полигондарды анықтау және жою.
Ескі полигондардың аумағында қабылдауды, сұрыптауды қоса алғанда, инфрақұрылыммен қамтамасыз ету қажет, содан кейін ғана қатты тұрмыстық қалдықтардың қалдық бөліктері көмілуі керек.
Қолданыстағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны аумағындағы жерлерді кезең-кезеңімен рекультивациялау және қалпына келтіру заңнама талаптарына сәйкес жүзеге асырылатын болады. Қолданыстағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарын жабуға экологиялық рұқсат алғаннан кейін ғана рұқсат етіледі. Қалдықтарды орналастыруға арналған полигондар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның және санитарлық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы мемлекеттік органның лауазымды адамдары жергiлiктi жерде қорытынды тексеру жүргiзгеннен кейiн ғана жабық деп есептелуi мүмкiн. полигонның иесіне, және оған полигонды жабуға рұқсат беру туралы хабардар етті.
Полигон/полигон жабылғаннан кейін полигон иесі аумақты рекультивациялауы және бес жыл бойы полигон газы мен сілтісіздендіру қалдықтарын бақылауы қажет. Бүлінген жерлерді қалпына келтіруге және кейінгі мониторингке қаражат полигондарды жою қорынан түседі. Полигон иесі жоба шарттарына сәйкес полигонды рекультивациялауды жүргізгеннен кейін және орындалған жұмыстарды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның қатысуымен қабылдау комиссиясы қабылдағаннан кейін меншік иесі экологиялық мониторинг жүргізуді тоқтатады.
Рұқсат етілмеген үйінділермен байланысты мәселелерді шешу үшін "Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ спутниктері тіркеген барлық қатты тұрмыстық қалдықтар үйінділеріне мұқият аудит жүргізу қажет.
Полигонды залалсыздандырудың қолданыстағы жалпы қабылданған әдістемесі келесі кезеңдерді қамтиды: полигонның қауіптілік дәрежесін анықтау; баламаларды бағалау; бейтараптандыру және рекультивациялау технологиясын әзірлеу.
Рұқсат етілмеген полигондарды рекультивациялау бойынша техникалық шешімдер рекультивациядан кейінгі аумақтың функционалдық мақсаты мен пайдаланылуына байланысты қабылданады.

Основой мерой по предотвращению образования новых свалок является 100% охват населения Сарыкольского района услугами по сбору и транспортировке отходов к 2030 году и профилактическая работа с субъектами малого и среднего бизнеса по безопасному обращению с отходами.
4.5. Меры по повышению информированности населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усилению взаимодействия всех заинтересованных сторон
Для эффективного функционирования Программы важны осведомленность и поддержка населения. Повышение осведомленности общественности – это долгосрочный процесс, который необходимо проводить на постоянной основе.
МИО будет играть ключевую роль в повышении осведомленности населения, распространении информации и поддержке инициатив по предотвращению отходов, а также создании соответствующих условий (например, создание специальных мест для крупногабаритных отходов, ОЭЭО, строительных отходов).
В местных газетах и журналах предлагается разместить статьи, направленные на ознакомление общественности о проблеме, связанной с управлением отходами, и с требованиями, по правильному обращению с отходами.
Рекомендуется работниками специализированных организаций по сбору и вывозу ТБО периодически проводить экологические акции, разъясняющие порядок сортировки отходов на дому и раздельное складирование в контейнеры для пластика, стекла, картон и отходы бумаги. Подобные акции обычно проводят как во дворах, где уже установлены контейнеры для раздельного сбора, так и в тех местах, где их еще нет. При этом ведутся детальные разъяснения жителям о негативных последствиях воздействия ТБО, находящихся в смешанном состоянии на полигоне, на окружающую среду и необходимости внедрении раздельного сбора отходов. Хороший эффект дает также распространение среди населения красочных листовок с разъяснениями о внедряемой системе сортировки отходов.
Первоочередное внимание будет сосредоточено на ключевых группах заинтересованной общественности:
- население (работающее и неработающее (домохозяйки, пенсионеры, дети);
- учителя, волонтеры, группы активистов и негосударственные организации.
Мероприятия по информированию общественности будут предусмотрены в плане информационной работы с населением по обращению с отходами и будут включать:
- публикации в местных газетах;
- информационные материалы о вторичном использовании материальных ресурсов для распространения в школах, среди широкой общественности;
- брошюры о домашнем компостировании пищевых отходов;
- организацию ознакомительных визитов на полигоны для школьников и студентов.
Переработка отходов развивается там, где есть содействие МИО инициативам бизнеса по раздельному сбору и переработки ТБО. Будут проведены различные встречи, круглые столы по взаимодействию МИО и бизнеса, а также других заинтересованных сторон для обсуждения предложений в сфере управления отходами, установки пунктов приема вторичного сырья и контейнеров и пр.

Жаңа полигондардың пайда болуына жол бермеу шарасының негізі 2030 жылға қарай Сарыкөл ауданының тұрғындарын қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметтерімен 100% қамту және қалдықтарды қауіпсіз басқару бойынша шағын және орта бизнес субъектілерімен профилактикалық жұмыстарды жүргізу болып табылады.
4.5. Коммуналдық қалдықтарды басқару мәселелері бойынша халықтың хабардар болуын арттыру және барлық мүдделі тараптардың өзара іс-қимылын күшейту шаралары
Бағдарламаның тиімді жұмыс істеуі үшін тұрғындарды хабардар ету және қолдау маңызды. Халықтың хабардарлығын арттыру – ұзақ мерзімді процесс, ол тұрақты түрде жүргізілуі керек.
ЖАО халықтың хабардарлығын арттыруда, ақпаратты таратуда және қалдықтардың алдын алу бойынша бастамаларды қолдауда, сондай-ақ тиісті жағдайлар жасауда (мысалы, ірі көлемдегі қалдықтар, ЭЭЖҚ, құрылыс қалдықтары үшін арнайы алаңдарды құру) маңызды рөл атқарады.
Жергілікті газеттер мен журналдарға қалдықтарды басқаруға байланысты проблема және қалдықтарды дұрыс басқару талаптары туралы халықты ағартуға бағытталған мақалалар жариялау ұсынылады.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың қызметкерлеріне тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау және пластик, шыны, картон және қағаз қалдықтарына арналған контейнерлерде бөлек сақтау тәртібін түсіндіретін экологиялық науқандарды мерзімді түрде өткізу ұсынылады. Мұндай әрекеттер әдетте бөлек жинауға арналған контейнерлер орнатылған аулаларда да, олар әлі жоқ жерлерде де жүзеге асырылады. Бұл ретте, полигондағы аралас күйдегі қатты тұрмыстық қалдықтардың қоршаған ортаға тигізетін кері салдары және қалдықтарды бөлек жинауды енгізу қажеттігі туралы тұрғындарға жан-жақты түсіндірме жұмыстары жүргізілуде. Қалдықтарды сұрыптаудың енгізілген жүйесі туралы түсіндірмелері бар түрлі-түсті парақшаларды тұрғындар арасында тарату да жақсы нәтиже береді.
Негізгі назар негізгі мүдделі тараптар топтарына аударылады:
- халық (жұмыс істейтін және жұмыс істемейтін (үй шаруасындағы әйелдер, зейнеткерлер, балалар);
- мұғалімдер, волонтерлар, белсенді топтар және үкіметтік емес ұйымдар.
Қалдықтарды басқару бойынша халықты ақпараттандыру жоспарында халықты ақпараттандыру шаралары қарастырылады және мыналарды қамтиды:
- жергілікті газеттердегі жарияланымдар;
- мектептерде және көпшілік арасында тарату үшін материалдық ресурстарды қайта өңдеу бойынша ақпараттық материалдар;
- азық-түлік қалдықтарын үйде компосттау бойынша брошюралар;
- мектеп оқушылары мен студенттердің оқу-жаттығу алаңдарына оқу сапарларын ұйымдастыру;
Тұрмыстық қатты қалдықтарды бөлек жинау және өңдеу бойынша бизнес-бастамаларға ЖАО қолдауы бар жерде қалдықтарды қайта өңдеу дамып келеді. ЖАО мен кәсіпкерлік субъектілерінің, сондай-ақ басқа да мүдделі тұлғалардың өзара іс-қимылы бойынша қалдықтарды басқару, қайта өңделетін материалдар мен контейнерлерді қабылдау пункттерін орнату және т.б. бойынша ұсыныстарды талқылау бойынша түрлі кездесулер мен дөңгелек үстелдер өткізіледі.

5. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ И ИСТОЧНИКИ ФИНАНСИРОВАНИЯ
Финансирование Программы и мероприятий может осуществляться за счет:
- государственного и местного бюджета,
- частных инвестиций,
- средства РОП,
- средства международных финансовых организаций,
- кредитов банков второго уровня и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Финансовые затраты на реализацию представленной Программы и выполнение намеченных природоохранных мероприятий планируется осуществлять согласно статье 29 ЭК РК за счет бюджетных средств. Данный механизм позволяет использовать средства в объеме не менее суммы платы за негативное воздействие на окружающую среду, поступивших в местный бюджет.
Предлагаемые мероприятия по реализации Программы планируется включить в План мероприятий по охране окружающей среды Сарыкольского района, который разрабатывается акиматом района на трехлетнюю перспективу, исходя из типового перечня мероприятий по охране окружающей среды, предусмотренного приложением 4 к ЭК РК, в который включены:
- внедрение технологий по сбору, транспортировке, обезвреживанию, использованию и переработке любых видов отходов, в том числе бесхозяйных;
- строительство, реконструкция заводов, цехов и производств, приобретение и эксплуатация установок:
- полигонов для складирования любых видов отходов;
- по сбору, транспортировке, переработке, сортировке, утилизации и захоронению отходов;
- по сбору и переработке вторичных материальных ресурсов;
- по получению сырья или готовой продукции, связанных с извлечением полезных компонентов из отходов (переработкой хвостов обогащения, вскрышных и вмещающих пород, золошлаков, металлургических шлаков, техногенных минеральных образований);
- реконструкция, модернизация оборудования и технологических процессов, направленных на минимизацию объемов образования и размещения отходов.
6. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
План мероприятий по реализации Программы является составной частью Программы и содержит совокупность действий/мероприятий, направленных на полное достижение цели и задач Программы, с указанием показателей результатов по мероприятиям (ожидаемые мероприятия), с определением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на реализацию программы и источников финансирования.
Для достижения целей и выполнения задач разработан План мероприятий по реализации Программы, который приведен в Приложении 2.
План мероприятий сгруппирован по задачам и показателями, указаны сроки и ответственные исполнители. План мероприятий обеспечивает комплексный подход и координацию работ всех ответственных исполнителей Программы с целью достижения ожидаемых результатов.
Корректировка Плана мероприятий осуществляется по мере необходимости, при наличии обоснованных предложений по результатам мониторинга. По результатам мониторинга, в случае обнаружившейся невозможности достижения поставленных целей, задач и целевых показателей настоящей Программы определяются иные мероприятия, и принимаются меры по выявленным проблемным вопросам.
По результатам мониторинга отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог акимата Сарыкольского района выносит решения, нацеленные на:

5. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР МЕН ҚАРЖЫЛАНДЫРУДЫҢ КӨЗДЕРІ
Бағдарлама мен іс-шаралар мыналар арқылы қаржыландырылуы мүмкін:
- мемлекеттік және жергілікті бюджет,
- жеке инвестициялар,
- ӨКМ қаражаты,
- халықаралық қаржы ұйымдарының қаражаты,
- екінші деңгейдегі банктерден алынған несиелер және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер.
Ұсынылған Бағдарламаны іске асыруға және жоспарланған табиғатты қорғау іс-шараларын іске асыруға арналған қаржылық шығындарды ҚР ЭК 29-бабына сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асыру жоспарлануда. Бұл тетік жергілікті бюджетке түсетін қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының сомасынан кем емес мөлшерде қаражатты пайдалануға мүмкіндік береді.
Бағдарламаны іске асыру бойынша ұсынылған іс-шараларды аудан әкімдігі сағ.үш жылдық ҚР ЭК 4-қосымшасында көзделген қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың үлгі тізбесі негізінде келешегі, оған мыналар кіреді:
- қалдықтардың кез келген түрін, соның ішінде иесіздерді жинау, тасымалдау, залалсыздандыру, пайдалану және өңдеу технологияларын енгізу;
- зауыттарды, цехтарды және өндіріс орындарын салу, қайта құру, қондырғыларды сатып алу және пайдалану:
- қалдықтардың барлық түрлерін сақтауға арналған полигондар;
- қалдықтарды жинау, тасымалдау, өңдеу, сұрыптау, кәдеге жарату және кәдеге жарату;
- қайталама материалдық ресурстарды жинау және өңдеу;
- қалдықтардан пайдалы компоненттерді алумен байланысты шикізатты немесе дайын өнімдерді алу үшін (байыту қалдықтарын, үстеме және негізгі жыныстарды, күл мен шлактарды, металлургиялық шлактарды, техногендік минералды түзілімдерді өңдеу);
- қалдықтардың түзілу және көму көлемін барынша азайтуға бағытталған жабдықтар мен технологиялық процестерді қайта құру, жаңғырту.
6. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ БОЙЫНША ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары Бағдарламаның құрамдас бөлігі болып табылады және іс-шаралардың (күтілетін іс-шаралардың) нәтиже көрсеткіштерін көрсете отырып, Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттеріне толық қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар/іс-шаралар кешенін қамтиды, мерзімдері, орындаушылар, аяқтау нысаны және бағдарламаны іске асыруға қажетті шығындар және қаржыландыру көздері.
Қойылған мақсаттарға қол жеткізу және қойылған міндеттерді орындау үшін Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары әзірленді, ол 2-қосымшада келтірілген.
Іс-шаралар жоспары міндеттер мен көрсеткіштер бойынша топтастырылған, орындау мерзімдері мен жауапты тұлғалар көрсетілген. Іс-шаралар жоспары күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін кешенді тәсілді және Бағдарламаны барлық жауапты орындаушылардың жұмысын үйлестіруді көздейді.
Мониторинг нәтижелері бойынша негізделген ұсыныстар болған жағдайда Іс-шаралар жоспарына түзетулер қажет болған жағдайда жүзеге асырылады. Мониторинг нәтижелері бойынша осы Бағдарламаның мақсаттарына, міндеттеріне және нысаналы индикаторларына қол жеткізу мүмкін еместігі анықталған жағдайда, басқа да іс-шаралар белгіленеді және анықталған проблемалық мәселелерді шешу бойынша шаралар қабылданады.
Мониторинг нәтижелері бойынша Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі мыналарға бағытталған шешімдер қабылдайды:

1) повышение эффективности реализации запланированных мероприятий (определению иных мероприятий) в целях достижения установленных целей и задач Программ;
2) принятие мер по выявленным проблемным вопросам.
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог акимата Сарыкольского района как заказчик Программы осуществляет следующие функции:
1) формирует и обеспечивает единый централизованный комплексный подход к решению задач в сфере управления коммунальными отходами на территории Сарыкольского района, координируя действия всех исполнителей Программы;
2) взаимодействует с акиматом Сарыкольского района по финансовым затратам на реализацию Программы за счет бюджетных средств;
3) осуществляет взаимодействие с субъектами по сбору и вывозу коммунальных отходов, государственными учреждениями, социальными объектами, юридическими лицами, индивидуальными предпринимателями, физическими лицами по вопросам реализации мероприятий Программы;
4) осуществляет мониторинг реализации мероприятий Программы, выносит результаты мониторинга для обсуждения на заседаниях Общественного совета;
5) осуществляет корректировку мероприятий, целевых показателей, затрат на реализацию мероприятий Программы, в том числе на основании поступивших предложений с обоснованием необходимости внесения соответствующих изменений в Программу;
6) участвует в проверках хода реализации мероприятий Программы;
7) размещает Программу, а также информацию о ходе реализации мероприятий Программы на официальном сайте акимата Сарыкольского района.
Исполнителями Программы являются: акимат района; маслихат; субъекты по сбору, вывозу, восстановлению и захоронению коммунальных отходов: государственные учреждения, социальные объекты, юридические лица, индивидуальные предприниматели, НПО и прочие заинтересованные стороны.
7. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
Контроль за реализацией Программы по управлению коммунальными отходами осуществляется руководством ГУ "Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог акимата Сарыкольского района".
Мониторинг Программы осуществляется путем формирования отчета о реализации Программы. В отчете излагается описание реализованных мероприятий, достигнутые результаты, фактические объемы финансовых средств, направленных на их реализацию, а также причины невыполнения мероприятий и отсутствия результатов, запланированных на отчетный период.
Мониторинг Программы будет осуществляться один раз в год по итогам предыдущего года.
Программа и отчеты по ее реализации будут доступны общественности путем размещения на общедоступном Интернет-ресурсе.
Приложение 1
Методика определения показателей Программы по управлению коммунальными отходами по Сарыкольскому району на 2024-2028 гг.
Наименование целевого показателя
Периодичность и сроки формирования целевых показателей
Обоснование
Описание методики расчетов
1
Охват населения сбором и вывозом ТБО
По истечению одного года с момента утверждения Программы.
Показатель соответствует Концепции по переходу РК к зеленой экономике и необходим для определения доли населения, имеющей доступ к услугам по сбору и вывозу ТБО.
Показатель формируется путем деления количества жителей, с которыми всеми мусоровывозящими организациями, обслуживающими района, заключены договора, на общее количество населения района, выражая результат в процентах.
При переходе на публичные договора показатель можно получить путем деления количества абонентов (количество человек) согласно выставленным счетам на общее количество населения района.
2
Охват раздельным сбором (населения или района):
- по фракциям
По истечению одного года с момента утверждения Программы
Показатель соответствует Национальному проекту "Жасыл Казахстан".
Показатель формируется путем деления количества раздельно собранной сухой фракции ТБО (пластик, картон и отходы бумаги, стекло, металлические банки) в тоннах на обще количество образования ТБО (коммунальных отходов) в тоннах, выражая результат в процентах.
3
Доля переработки и утилизации ТБО (от объема образования)
По истечению одного года с момента утверждения Программы.
Показатель соответствует Концепции по переходу РК к "зеленой экономике" и Национального проекта "Жасыл Казахстан".
Показатель получают путем деления количества всех переработанных и вторично использованных твердых бытовых отходов района (включая опасные составляющие коммунальных отходов), в том числе раздельно собранных отходов, отсортированных на МСК или полигоне и вторичных ресурсов, направленных на экспорт, на общее количество всех образовавшихся ТБО (коммунальных отходов) в районе, выражая результат в процентах.
4
Закрытие и рекультивация свалки/полигона ТБО в соответствии с экологическим требованиям
По истечению одного года с момента утверждения Программы.
Показатель соответствует Концепции по переходу РК к зеленой экономике
Показатель предполагает количество объектов, по которым завершены работы по рекультивации и ликвидации.
5
Уровень удовлетворенности населения услугами по сбору и вывозу ТБО (опрос)
По истечению одного года с момента утверждения Программы.
Показатель соответствует Национальному плану развития Республики Казахстан до 2025 года
Показатель получают в результате проведения ежегодного социологического опроса (онлайн или офлайн) населения об удовлетворенности населения услугами по сбору и вывозу ТБО в районе.
Приложение 2
ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственные за исполнение
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
Цель - совершенствование системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики Казахстан и повышение качества предоставляемых услуг по сбору и вывозу отходов для населения Сарыкольского района
Задача 1. Дальнейшее развитие системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов
Показатель 1. Охват населения Сарыкольского района сбором и вывозом ТБО
1.1
Предоставление доступа к сведениям о регистрации населения для МВО без передачи персональных данных
Информация
2024
МВД, МЮ, Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО
Не требуется
1.2
Переход на заключение публичных договоров с населением по услугам вывоза ТБО
Информация
2024
Акимат района, МВО
Не требуется
1.3
Обновление парка контейнеров, в том числе установка контейнеров в частном секторе:
всего 250 шт.
Отчет
ежегодно
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО
Местный бюджет в рамках Плана мероприятий по ООС
1.4
Ремонт контейнерных площадок и приведение их в соответствие санитарным нормам и требованиям законодательства.
Отчет
ежегодно
Акимат района, Отдел ЖКХ
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
1.5
Дооснащение контейнерных площадок камерами видеонаблюдения
Отчет
2024-2025
Акимат района, Отдел ЖКХ
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
1.6
Установка на прилегающей территории контейнерных площадок специальных знаков, запрещающих остановку и стоянку автотранспорта
Отчет
2024-2025
МВД, Акимат района, Отдел ЖКХ
В рамках выделенного бюджета
1.7
Осведомительная кампания с юридическими лицами, осуществляющими деятельность в жилых домах или отдельно стоящих зданиях (если нет контейнеров), по заключению договоров на услуги по сбору и вывозу ТБО с МВО, определенными МИО для обслуживания данных участков.
Отчет
2024
Акимат района, МВО, УПР
Не требуется
1.8
Внесение предложений в Правительство РК по внесению изменений и дополнений в нормативно-правовые акты РК с целью обеспечения направления средств, поступивших за административные правонарушения в сфере отходов, в местный бюджет
Предложения в Правительство РК
2024
Акимат района, УПР
Не требуется
Задача 2. Совершенствование системы раздельного сбора отходов
Показатель 2. Охват раздельным сбором
- по фракциям сухая и мокрая;
- отдельным опасным видам отходов (медицинских и ртутьсодержащих, электронной и бытовой техники)
2.1
Приобретение и установка специальных контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО: всего 80 шт.
Отчет
2024-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
2.2
Организация стационарных пунктов/точек сбора опасных бытовых отходов, таких как батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и электрическое оборудование, медицинские отходы в общественных местах (торговые центры, отделения почты, центры обслуживания населения и пр.)
Отчет
2024-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ, подрядная организация
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
2.3
Профилактическая работа с районными учреждениями социальной сферы (школы, детские сады и пр.), предприятиями, малым и средним бизнесом по вопросу необходимости внедрения раздельного сбора вторичного сырья (пластика, бумаги и картона, стекла и пр.) для дальнейшей передачи на переработку специализированным предприятиям
Отчет
2024-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ, подрядная организация
Не требуется
Задача 3. Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, ОЭЭО и пр.)
Показатель 3. Доля переработки и утилизации:
- ТБО (от объема образования)
3.1
Определение специальных мест для сбора крупногабаритных и строительных отходов от населения
информация
2024
Акимат района
Не требуется
3.2
Организация конкурса по определению организации по сбору и вывозу крупногабаритных и строительных отходов
Итоги конкурса
2024
Акимат района, Отдел ЖКХ
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
3.3
Анализ существующих технологии по переработке крупногабаритных и строительных отходов
Отчет
2024-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ подрядная организация
Не требуется
3.4
Профилактическая работа со специализированными предприятиями по обращению с отходами по вопросу предоставления статистической и ведомственной отчетности по сбору и переработке отходов
Отчет
2024-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ
Не требуется
Задача 4. Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов
Показатель 4. Закрытие и рекультивация полигона ТБО в соответствии с экологическими требованиями
4.1
Строительство и введение в эксплуатацию мусорного полигона.
Акт ввода в эксплуатацию
2024
Акимат района, Оператор полигона
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС, частные инвестиции
4.2
Разработка комплексных экологических разрешений согогласно статье 106 ЭК РК
Экологическое разрешение
2024
Акимат района, Отдел ЖКХ, Оператор полигона
Не требуется
4.3
Разработка проекта рекультивации старой свалки
Заключение госэкспертизы на проект рекультивации
2024
Акимат района, Оператор полигона
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС, частные инвестиции
4.4
Поэтапная рекультивация и восстановление земель старого полигона
Акт приемочной комиссии
2024-2028
Акимат района, Оператор полигона
Ликвидационный фонд полигона, местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
4.5
Создание ликвидационного фонда полигона
Ликвидационный фонд
2024-2028
Оператор полигона
Средства оператора полигона
4.6
Выявление и ликвидация несанкционированных свалок (стихийных навалов) коммунальных и строительных отходов в районе
Отчеты
2024-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
Задача 5. Повышение информированности и культуры населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усиление взаимодействия всех заинтересованных сторон
Показатель 5. Уровень удовлетворенности населения экологическим качеством жизни
5.1
Создание, размещение и распространение социальной рекламы, направленной на привлечение внимания общественности к проблеме ТБО
Отчеты
2024-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО
Местный бюджет
5.2
Обеспечение информирования населения об организованных пунктах приема отходов (пластик, картон и отходы бумаги, стекло)
Отчеты
2024-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО
Не требуется
5.3
Информирование населения об организованных специальных местах для населения для сбора КГО и строительных отходов
Информация
2024-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО
Не требуется
5.4
Подготовка информационных материалов о вторичном использовании материальных ресурсов для распространения в школах и пр.
Отчет
2024-2028
Акимат района, Отдел ЖКХ, МВО
Не требуется

1) Бағдарламалардың белгіленген мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу мақсатында жоспарланған іс-шараларды іске асыру тиімділігін арттыру (басқа іс-шараларды анықтау);
2) анықталған проблемалық мәселелер бойынша шаралар қабылдау.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі Бағдарламаның тапсырысшысы ретінде келесі функцияларды орындайды:
1) Бағдарламаны барлық іске асырушылардың іс-әрекеттерін үйлестіре отырып, Сарыкөл ауданында коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мәселелерді шешуге бірыңғай орталықтандырылған кешенді тәсілді қалыптастырады және қамтамасыз етеді;
2) Сарыкөл ауданының әкімдігімен бюджет қаражаты есебінен Бағдарламаны іске асыруға арналған қаржылық шығыстар бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
3) коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарумен айналысатын субъектілермен, мемлекеттік органдармен, әлеуметтік объектілермен, заңды тұлғалармен, жеке кәсіпкерлермен, жеке тұлғалармен Бағдарламаның іс-шараларын іске асыру мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
4) Бағдарлама іс-шараларының іске асырылуын бақылауды жүзеге асырады, мониторинг нәтижелерін Қоғамдық кеңес отырыстарында талқылауға енгізеді;
5) іс-шараларға, нысаналы индикаторларға, Бағдарлама іс-шараларын іске асыруға арналған шығыстарға, оның ішінде Бағдарламаға тиісті өзгерістер енгізу қажеттілігін негіздей отырып, түскен ұсыныстар негізінде түзетулер енгізеді;
6) Бағдарлама іс-шараларының іске асырылу барысын тексеруге қатысады;
7) Бағдарламаны, сондай-ақ Бағдарлама іс-шараларының іске асырылу барысы туралы ақпаратты Сарыкөл ауданы әкімдігінің ресми интернет-ресурсында жариялайды.
Бағдарламаны іске асырушылар: аудан әкімдігі; мәслихат; коммуналдық қалдықтарды жинау, шығару, кәдеге жарату және кәдеге жарату субъектілері: мемлекеттік органдар, әлеуметтік нысандар, заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер, ҮЕҰ және басқа да мүдделі тұлғалар.
7. БАҒДАРЛАМАНЫ ОРЫНДАУЫН БАСҚАУ
Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаның іске асырылуын бақылауды "Сарыкөл ауданы әкімдігінің сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары бөлімі" ММ басшылығы жүзеге асырады.
Бағдарламаның мониторингі Бағдарламаны іске асыру туралы есепті қалыптастыру арқылы жүзеге асырылады. Есепте іске асырылған іс-шаралардың сипаттамасы, қол жеткізілген нәтижелер, оларды жүзеге асыруға бөлінген қаржы ресурстарының нақты көлемдері, сондай-ақ есепті кезеңге жоспарланған іс-шаралардың орындалмау себептері мен нәтижелердің болмауы көрсетіледі.
Бағдарламаның мониторингі өткен жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет өткізілетін болады.
Бағдарлама және оның орындалуы туралы есептер оны жалпыға қолжетімді интернет-ресурста орналастыру арқылы жұртшылыққа қолжетімді болады.
1-қосымша
Сарыкөл ауданы бойынша 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасының көрсеткіштерін анықтау әдістемесі
Жоқ.
Мақсатты индикатордың атауы
Мақсатты индикаторларды қалыптастыру жиілігі мен мерзімдері
Негіздеме
Есептеу әдісінің сипаттамасы
1
Тұрғындарды қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығарумен қамту
Бағдарлама бекітілген күннен бастап бір жыл өткен соң.
Көрсеткіш Қазақстан Республикасының жасыл экономикаға көшу тұжырымдамасына сәйкес келеді және тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығару қызметтеріне қолжетімділігі бар халықтың үлесін анықтау үшін қажет.
Көрсеткіш ауданға қызмет көрсететін барлық қалдықтарды жинау ұйымдарымен шарт жасасқан тұрғындардың санын аудан халқының жалпы санына бөлу арқылы қалыптастырылады, нәтижені пайызбен көрсетеді.
Қоғамдық келісім-шарттарға көшу кезінде көрсеткішті аудан тұрғындарының жалпы санына жазылған шот-фактуралар бойынша абоненттер санын (адам санын) бөлу арқылы алуға болады.
2
Бөлек жинауды қамту (халық немесе аудан):
- фракция бойынша
Бағдарлама бекітілген күннен бастап бір жыл өткен соң
Көрсеткіш "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасына сәйкес келеді.
Көрсеткіш қатты тұрмыстық қалдықтардың (пластик, картон және қағаз қалдықтары, шыны, металл банкілер) тоннадағы бөлек жиналған құрғақ фракциясының көлемін тоннамен түзілген қатты тұрмыстық қалдықтардың (тұрмыстық қалдықтар) жалпы көлеміне бөлу арқылы қалыптасады, нәтижені мына түрде көрсетеді: пайыз.
3
Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және орналастыру үлесі (түзу көлемінен)
Бағдарлама бекітілген күннен бастап бір жыл өткен соң.
Көрсеткіш Қазақстан Республикасының "жасыл" экономикаға көшу тұжырымдамасына және "Жасыл Қазақстан" Ұлттық жобасына сәйкес келеді.
Көрсеткіш барлық қайта өңделген және қайта пайдаланылатын қатты тұрмыстық қалдықтардың мөлшерін бөлу арқылы алынады.аудандағы (тұрмыстық қалдықтардың қауіпті құрамдастарын қоса алғанда), жеке жиналған қалдықтарды, МСК немесе полигонда сұрыпталған және қайталама ресурстарды қоса алғанда, аудандағы барлық түзілген қатты тұрмыстық қалдықтардың (тұрмыстық қалдықтардың) жалпы сомасы бойынша нәтижені пайызбен көрсетеді.
4
Полигонды/ТҚҚ полигонын жабу және рекультивациялау экологиялық талаптарға сәйкес
Бағдарлама бекітілген күннен бастап бір жыл өткен соң.
Көрсеткіш Қазақстан Республикасының жасыл экономикаға көшу тұжырымдамасына сәйкес келеді
Көрсеткіш рекультивациялық және жою жұмыстары аяқталған объектілердің санын болжайды.
5
Тұрғындардың қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару қызметтеріне қанағаттанушылық деңгейі (зерттеу)
Бағдарлама бекітілген күннен бастап бір жыл өткен соң.
Көрсеткіш Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарына сәйкес келеді
Көрсеткіш аудандағы тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығару қызметтеріне халықтың қанағаттануы туралы жыл сайынғы әлеуметтік сауалнама (онлайн немесе офлайн) нәтижесінде алынған.
2-қосымша
БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ БОЙЫНША ӘРСЕЛЕР ЖОСПАРЫ
Жоқ
Аты Оқиғалар
Пішін аяқтау
Орындау уақыты
Жауапты орындау үшін
Дереккөздер қаржыландыру
1
2
3
4
5
6
Мақсаты – Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру және Сарыкөл ауданының тұрғындарына қалдықтарды жинау және шығару бойынша көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру.
1-міндет. Облыс халқын қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен толық қамтуды қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту
Көрсеткіш 1. Сарыкөл ауданының тұрғындарын қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығарумен қамту
1.1
Жеке деректерді берусіз ҚШҰ үшін халықты тіркеу туралы ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ету
ақпарат
2024
ІІМ, ӘМ, аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі, ҚШҰ
Қажет емес
1.2
Тұрмыстық қатты қалдықтарды шығару бойынша қызмет көрсету бойынша халықпен мемлекеттік шарттар жасасуға көшу
ақпарат
2024
Аудан әкімдігі, ҚШҰ
Қажет емес
1.3
Жеке сектордағы контейнерлерді орнатуды қоса алғанда, контейнерлік паркті жаңарту:
бар болғаны 250 дана.
Есеп беру
жыл сайын
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі,
ҚШҰ
Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
1.4
Контейнер алаңдарын жөндеу және санитарлық нормалар мен заң талаптарына сәйкестендіру.
Есеп беру
жыл сайын
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі
Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
1.5
Контейнер алаңдарын бейнебақылау камераларымен қайта жабдықтау
Есеп беру
2024-2025 жж
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі
Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
1.6
Контейнер алаңдарының іргелес аумақтарында көлік құралдарын тоқтатуға және қоюға тыйым салатын арнайы белгілерді орнату
Есеп беру
2024-2025 жж
ІІМ, аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі
Бөлінген бюджет шегінде
1.7
Тұрғын үйлерде немесе жеке үйлерде (контейнерлер болмаған жағдайда) жұмыс істейтін заңды тұлғалармен осы аумақтарға қызмет көрсету үшін жергілікті атқарушы органдар белгілеген тұрмыстық қалдықтарды басқару ұйымдарымен тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығару бойынша қызметтер көрсетуге шарттар жасасу бойынша түсіндіру жұмыстары жүргізілуде.
Есеп беру
2024
Аудан әкімдігі, ҚШҰ, ТРБ
Қажет емес
1.8
Қалдық саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін алынған қаражатты жергілікті бюджетке аударуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізу.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
2024
Аудан әкімдігі, ТРБ
Қажет емес
Тапсырма 2. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру
Көрсеткіш 2. Бөлек жинауды қамту
- құрғақ және ылғалды фракциялар бойынша;
- белгілі бір қауіпті қалдықтар түрлері (медициналық және құрамында сынап бар, электронды және тұрмыстық техника)
2.1
ҚТҚ-ның құрғақ фракциясын бөлек жинауға арналған арнайы контейнерлерді сатып алу және орнату: барлығы 80 дана.
Есеп беру
2024-2028 жж
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі, ҚШҰ
Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
2.2
Батареялар, құрамында сынап бар шамдар, электронды және электр жабдықтары, қоғамдық орындарда (сауда орталықтары, пошта бөлімшелері, халыққа қызмет көрсету орталықтары және т.б.
Есеп беру
2024-2028 жж
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі, мердігерлік ұйым
Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
2.3
Облыстық әлеуметтік мекемелермен (мектептер, балабақшалар және т.б.), кәсіпорындармен, шағын және орта бизнес субъектілерімен қайталама шикізатты (пластик, қағаз және картон, шыны және т.б.) одан әрі өңдеуге арналған мамандандырылған кәсіпорындарға тапсыру үшін бөлек коллекцияны енгізу қажеттілігі бойынша профилактикалық жұмыс жүргізу.
Есеп беру
2024-2028 жж
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі, мердігерлік ұйым
Қажет емес
Міндет 3. Тұрмыстық қалдықтарды, оның ішінде нақты қалдықтарды (тамақ, құрылыс және ірі көлемдегі қалдықтар, ЭЭЖҚ және т.б.) өңдеу және қайта өңдеу жүйесін дамыту.
Көрсеткіш 3. Өңдеу және кәдеге жарату үлесі:
- қатты қалдықтар (білім көлеміне қарай)
3.1
Тұрғындардан көлемді және құрылыс қалдықтарын жинайтын арнайы орындарды анықтау
ақпарат
2024
Аудан әкімдігі
Қажет емес
3.2
Ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинау және шығару жөніндегі ұйымды анықтау бойынша конкурсты ұйымдастыру
Конкурс қорытындысы
2024
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі
Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
3.3
Көлемді және құрылыс қалдықтарын өңдеудің қолданыстағы технологияларын талдау
Есеп беру
2024-2028 жж
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі, мердігерлік ұйым
Қажет емес
3.4
Қалдықтарды жинау және өңдеу бойынша статистикалық және ведомстволық есептілікті қамтамасыз ету мәселесі бойынша қалдықтармен жұмыс істейтін мамандандырылған кәсіпорындармен профилактикалық жұмыс
Есеп беру
2024-2028 жж
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі
Қажет емес
Тапсырма 4. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз орналастыруды қамтамасыз ету
Көрсеткіш 4. Экологиялық талаптарға сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын жабу және рекультивациялау
4.1
Полигон салу және пайдалануға беру.
Пайдалануға беру туралы акт
2024
Аудан әкімдігі, полигон операторы
Жергілікті бюджет, қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспары шеңберінде жеке инвестициялар
4.2
ҚР ЭК 106-бабына сәйкес кешенді экологиялық рұқсаттарды әзірлеу.
Экологиялық рұқсат
2024
Аудан әкімдігі, ТҮКШ, полигон операторы
Қажет емес
4.3
Ескі полигонды рекультивациялау жобасын әзірлеу
Рекультивациялық жобаға мемлекеттік сараптаманың қорытындысы
2024
Аудан әкімдігі, полигон операторы
Жергілікті бюджет, қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспары шеңберінде жеке инвестициялар
4.4
Полигонның ескі жерлерін кезең-кезеңімен рекультивациялау және қалпына келтіру
Қабылдау комиссиясының есебі
2024-2028 жж
Аудан әкімдігі, полигон операторы
Полигондарды жою қоры,
Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
4.5
Полигонды жою қорын құру
Тарату қоры
2024-2028 жж
Полигон операторы
Полигон операторының объектілері
4.6
Аудандағы коммуналдық және құрылыс қалдықтарының рұқсат етілмеген үйінділерін (табиғи үйінділерін) анықтау және жою
Есептер
2024-2028 жж
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі
Қоршаған ортаны қорғау іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
Міндет 5. Тұрғындардың коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша хабардарлығы мен мәдениетін арттыру және барлық мүдделі тараптардың өзара іс-қимылын күшейту.
Көрсеткіш 5. Халықтың қоршаған ортаның өмір сүру сапасына қанағаттану деңгейі
5.1
Тұрмыстық қатты қалдықтар проблемасына қоғамның назарын аударуға бағытталған әлеуметтік жарнаманы құру, орналастыру және тарату
Есептер
2024-2028 жж
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі, ҚШҰ
Жергілікті бюджет
5.2
Тұрғындардың ұйымдастырылған қалдықтарды қабылдау пункттері (пластик, картон және қағаз қалдықтары, шыны) туралы ақпараттандырылуын қамтамасыз ету.
Есептер
2024-2028 жж
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі, ҚШҰ
Қажет емес
5.3
Тұрғындарды азаматтық және құрылыс қалдықтарын жинау үшін арнайы ұйымдастырылған орындар туралы хабардар ету
ақпарат
2024-2028 жж
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі, ҚШҰ
Қажет емес
5.4
Мектептерде тарату үшін материалдық ресурстарды қайта өңдеу бойынша ақпараттық материалдарды дайындау және т.б.
Есеп беру
2024-2028 жж
Аудан әкімдігі, ТҮКШ бөлімі, ҚШҰ
Қажет емес