Об утверждении Правил ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 ноября 2024 года № 411 Ж/Қ
В соответствии с пунктом 7 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 175-9) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти рабочих дней после дня его первого официального опубликования.
Министр генерал-майор Ч. Аринов
Утверждены
приказом Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 13 ноября 2024 года № 411 Ж/Қ
Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 42 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", подпунктом 175-9) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, и определяют порядок ведения личных дел содержащих персональные данные сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты (далее – сотрудники и военнослужащие).
2. При поступлении кандидата на службу (правоохранительную и воинскую службу) в органы гражданской защиты (далее - ОГЗ) кадровой службой формируется личное дело, к которому приобщаются все материалы изучения и в дальнейшем сведения о служебной деятельности и стаже правоохранительной и воинской службы.
3. Ведение, хранение и состояние личных дел сотрудников и военнослужащих ОГЗ обеспечивают сотрудники кадровых служб ОГЗ.

Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің дербес деректерін қамтыған жеке істерін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 13 қарашадағы № 411 Ж/Қ бұйрығы
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабының 7-тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 175-9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің дербес деректерін қамтыған жеке істерін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он жұмыс күні өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр генерал-майор Ш. Әрінов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2024 жылғы 13 қарашадағы
№ 411 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің дербес деректерін қамтыған жеке істерін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің дербес деректерін қамтыған жеке істерін жүргізу қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 42-бабының 7-тармағына, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген 16-баптың 175-9) тармақшасына сәйкес әзірленді азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерінің және әскери қызметшілерінің жеке істерін жүргізу тәртібін, оларды есепке алу, сақтау және беру анықтайды.
2. Азаматтық қорғау органдарына (бұдан әрі – АҚО) (құқық қорғау және әскери қызметке) кандидат түскен кезде кадр қызметі мәліметтер қоса тіркелетін жеке іс қалыптастырады, оған зерделеудің барлық материалдары және одан әрі қызметтік жұмысы мен құқық қорғау және әскери қызметінің өтілі туралы мәліметтер қоса тіркелетді.
3. АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің жеке істерін жүргізу, сақтау және жай-күйі үшін АҚО кадр қызметтерінің қызметкерлері жауапты болады.

4. В личном деле отражаются прежняя трудовая деятельность, прохождение службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формирований Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, государственной службе, данные биографического и социального характера, результаты изучения кандидата, специальной проверки, материалы перемещения по службе и другие сведения.
5. Сведения, содержащиеся в личном деле и документах учета сотрудника и военнослужащего, исходя из содержания личного дела, относятся в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах" к государственным секретам или для служебного пользования в соответствии с Правилами отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429.
6. Личные дела оформляются и ведутся, в том числе в электронном формате на всех сотрудников и военнослужащих, которым присвоены специальные или воинские звания.
7. Личное дело является основным документом, отражающим персональные данные и материалы, характеризующие служебную, профессиональную и общественную деятельность сотрудников и военнослужащих.
8. Личное дело выступает как информационная модель сотрудника и военнослужащего, и используется в качестве учетного документа, содержащего точные и подробные биографические данные и сведения, характеризующие его деловые и личные качества, служебную и трудовую деятельность, а также в качестве хранилища документов, юридически подтверждающих эти сведения (характеристики, служебные аттестации, присяга, представления).
9. Материалы личного дела используются для решения вопросов о прохождении службы сотрудником и военнослужащим, представлении его к присвоению очередного специального или воинского звания, награждении и поощрении, определении классной квалификации, прохождении очередной аттестации, исчисления стажа службы для определения размера должностного оклада, трудового стажа, расчета выслуги лет для назначения пенсии.
10. Все материалы личного дела подшиваются в соответствующие части. Не допускается использование клея, скотча, степлеров, предназначенных для скрепления документов.
Глава 2. Порядок ведения личных дел сотрудников и военнослужащих
11. Личное дело состоит из пяти частей.
1) в первой части хранятся:
- послужной список;
- заключение комиссии по определению стажа службы;
2) во второй части хранятся:
- аттестационные листы;
- служебные характеристики в период службы;
- представления к присвоению (понижению, восстановлению) специального (воинского) звания;
- решение о задержке представления к установлению очередного специального звания;
- представления по перемещению по службе;
- представления к увольнению;
- наградные листы, представления о поощрении (награждении);
- материалы конкурсной комиссии или материалы первоначальной профессиональной подготовки (результаты тестирования на знание государственного языка, законодательства Республики Казахстан и личностные компетенции, сдачи нормативов по физической подготовке, результаты полиграфологического исследования, выписка из протокола заседания конкурсной комиссии, приемной комиссии, сертификаты о завершении первоначальной профессиональной подготовки);
- копии сертификатов (об окончании курсов первоначальной подготовки, переподготовки, повышения квалификации, а также языковых, образовательных и других курсов, оплачиваемых за счет бюджета ОГЗ);
- контракт о прохождении воинской службы;

4. Жеке істе бұрынғы еңбек қызметі, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында қызмет өткеруі, өмірбаяндық және әлеуметтік сипаттағы деректер, кандидатты зерделеу нәтижелері, арнайы тексеру, қызмет бойынша орын ауыстыру материалдары және басқа да мәліметтер көрсетіледі.
5. Қызметкердің жеке ісінде және есепке алу құжаттарында қамтылған мәліметтер "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысына сәйкес мемлекеттік құпияларға немесе қызметтік пайдалануға жатады.
6. Арнайы немесе әскери атақтар берілген барлық қызметкерлер мен әскери қызметшілерінің жеке істері жүргізіледі онын ішінде электрондық форматта ресімделеді.
7. Жеке іс қызметкерлер мен әскери қызметшілердің қызметтік, кәсіптік және қоғамдық қызметін сипаттайтын дербес деректер мен материалдарды көрсететін негізгі құжат болып табылады.
8. Жеке іс қызметкердің және әскери қызметшінің ақпараттық моделі ретінде сипатталады және нақты, егжей-тегжейлі өмірбаяндық мәліметтер оны қамтитын есеп құжаты ретінде қолданылады. Қызметкердің іскерлік және жеке қасиеттері, қызметтік және еңбек жұмысы, сондай-ақ осы мәліметтерді заңды түрде растайтын құжаттар жинағы (мінездемелер, қызметтік аттестаттау, ант беру, ұсыным).
9. Жеке іс материалдары қызметкердің және әскери қызметшінің қызмет өткеруі, оны кезекті арнаулы немесе әскери атақ беруге, наградтауға және көтермелеу, сыныптық біліктілігін айқындау, кезекті аттестаттаудан өтуін, лауазымдық жалақының мөлшерін, еңбек өтілін айқындау, қызмет өтілін есептеу, зейнетақы тағайындау және еңбек сіңірген жылдарын есептеу үшін жүргізілетін мәселелерді шешу үшін қолданылады.
10. Жеке істің барлық материалдары тиісті бөліктерге тігіледі. Желімді, жабысқақ таспаны, степлерді құжаттарды бекіту үшін пайдалануға жол берілмейді.
2-тарау. АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің жеке істерін жүргізу тәртібі
11. Жеке іс бес бөлімнен тұрады.
1) бірінші бөлігінде:
- қызметтік тізімі;
- қызмет өтілін анықтау жөніндегі комиссияның қорытындысы сақталады.
2) екінші бөлігінде:
- аттестаттау парақтары;
- қызмет кезеңіндегі қызметтік мінездемелер;
- арнаулы немесе әскери атағын белгілеуге (төмендетуге, қалпына келтіруге) ұсынымдар;
- кезекті арнаулы атақты белгілеуге ұсынуды кешіктіру туралы шешім;
- қызмет бойынша ауысуға ұсынымдар;
- қызметтен шығару туралы ұсынымдар;
- наградтау парақтары, көтермелеу (наградтау) туралы ұсынымдар;
- конкурстық комиссияның материалдары (мемлекеттік тілді, Қазақстан Республикасының заңнамасын және жеке құзыреттерін білуге арналған тестілеу нәтижелері, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру, полиграфологиялық зерттеу нәтижелері, Конкурстық комиссия отырысының хаттамасынан үзінді);
- сертификаттардың көшірмелері (арнайы бастапқы оқуды, қайта даярлау, біліктілікті арттыру курстарын, сондай-ақ АҚО бюджеті есебінен төленетін тілдік, білім беру және басқа курстарды бітіргені туралы);
- әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт сақталады.

3) в третьей части хранятся:
- заявление о приеме в ОГЗ;
- автобиографии (написанная собственноручно и в отпечатанном виде, заверенная подписью сотрудника (работника) кадровой службы);
- личный листок по учету кадров (с фотокарточкой, заверенной печатью кадровой службы);
- заключение о приеме в ОГЗ;
- характеристики (служебные, учебные и другие), представляемые до поступления на службу (учебу);
- справка центральной (окружной) военно-врачебной комиссии;
- подписка по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
- обязательство по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
- обязательства по соблюдению Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, а также Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, согласно приложению 3 и 4 к настоящим Правилам;
- подписанный бланк с текстом Присяги;
- договор (контракт) о допуске к государственным секретам;
4) в четвертой части (отдельная папка) – "Архивные материалы" хранятся:
- устаревшие автобиографии и анкеты;
- рапорта сотрудника или военнослужащего;
- заключения и материалы служебных проверок и расследований;
- устаревшие справки Центральной (окружной) военно-врачебной комиссии, справки о состоянии здоровья, о ранениях и контузиях;
- ходатайство и рапорт о продлении срока службы;
- рекомендации при перемещении по службе;
- информация подразделения по личному составу;
- уведомление об освобождении (увольнении);
- устаревшие результаты тестирования, сдачи нормативов по физической подготовке;
- другие документы личного дела, находящиеся в неактуальном состоянии;
5) пятая часть (отдельная папка) – "Материалы изучения и специальной проверки" формируется из материалов специальной проверки кандидатов на службу в органы гражданской защиты, материалов дополнительной проверки сотрудника и военнослужащего, осуществляемой в период его службы. В данной части хранятся материалы изучения кандидата:
- заявление о согласии на изучение и проверку персональных данных;
- план проведения проверки;
- требования о наличии или отсутствии судимости;
- результаты специальной проверки;
- справки, отзывы по результатам проверки по месту жительства кандидата;
- справки-рекомендации от участкового инспектора полиции по месту жительства;
- материалы по дополнительной проверке;
- заключение по специальной проверке.
Обложка личного дела изготавливается типографским способом из плотного картона, имеет боковой, верхний и нижний клапан, плотные завязки.
Обложка личного дела оформляется по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

3) үшінші бөлігінде:
- АҚО қабылдау туралы өтініш;
- өмірбаяндар (өз қолымен және баспа түрінде жазылған, кадр қызметі қызметкерінің (қызметкерінің) қолымен расталған);
- кадр есебі жөніндегі жеке іс-парағы (кадр қызметінің мөрімен расталған фотокартамен);
- АҚО қабылдау туралы қорытынды;
- мінездемелер (қызметтік, оқу және басқалар) қызметке (оқуға) түскенге дейін;
-орталық (округтік) әскери-дәрігерлік комиссияның анықтамасы;
-осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілхат;
-осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттеме;
-осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің Әдеп кодексі сондай- ақ Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексін (мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидаларын) сақтау жөніндегі міндеттеме;
-Ант мәтінімен қол қойылған бланк;
- мемлекеттік құпияларға рұқсат беру туралы шарт (келісімшарт) сақталады.
4) төртінші бөлімде (жеке папка) - "Мұрағат материалдары":
- ескірген өмірбаяндар мен сауалнамалар;
- қызметкердін (әскери қызметшінің) баянаты;
- қызметтік тексерулер мен тергеп тергеулердің қорытындылары мен материалдары;
- орталық (округтік) әскери-дәрігерлік комиссияның ескірген анықтамалары, денсаулық жағдайы туралы, жаралар мен контузиялар туралы анықтамалар;
- қызмет мерзімін ұзарту туралы өтініш және есеп;
- қызмет бойынша жылжу кезіндегі ұсыныстар;
- жеке құрам бойынша бөлімшесінің ақпараты;
- жұмыстан шығару туралы хабарлама;
- тестілеудің, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырудың ескірген нәтижелері;
- өзекті емес жағдайдағы жеке істің басқа да құжаттары сақталады.
5) бесінші бөлім (жеке папка) – "Зерделеу және арнайы тексеру материалдары" азаматтық қорғау органдарына қызметке кандидаттарды арнайы тексеру материалдарынан, қызметкер мен әскери қызметшіні қызмет ету кезеңінде жүзеге асырылатын қосымша тексеру материалдарынан қалыптастырылады. Бұл бөлімде үміткерді зерттеу материалдары:
- дербес деректерді қамтитын ақпаратты зерттеуге және тексеруге келісім беру туралы өтініш;
- тексеру жүргізу жоспары;
- соттылығының болуы немесе болмауы туралы талаптамалар;
- арнайы тексеру нәтижелері;
- кандидаттың тұрғылықты мекенжайы бойынша тексеру нәтижелері бойынша баянаттар, анықтамалар, пікірлер;
- тұрғылықты мекенжайы бойынша учаскелік полиция инспекторынан анықтама-кепілдемелер;
- қосымша тексеру материалдары;
- арнайы тексеру бойынша қорытындылар сақталады.
Жеке істің мұқабасы типографиялық тәсілмен тығыз картоннан жасалады, бүйір, жоғарғы және төменгі қақпағы, тығыз байланыстары болады.
Жеке істің мұқабасы осы Қағидалардың 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.

Личное дело вкладывается в папку-чехол (размером 250х320 миллиметров), изготовленную из плотного картона, на верхнем корешке которой указывается номер личного дела согласно инвентарной книге.
Обложка и папка - чехол личного дела оформляются единообразно, без использования рукописного текста.
На оборотной стороне титульной обложки личного дела прикрепляется цветная фотокарточка (анфас, бюст) сотрудника (военнослужащего) в установленной повседневной форме одежды (китель с установленными знаками различий), без головного убора. На оборотной стороне фотокарточки записываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника (военнослужащего), которые заверяются подписью сотрудника (работника) кадровой службы или непосредственного руководителя и заверяется оттиском печати кадровой службы.
На второй внутренней стороне обложки располагается приклеенный конверт размером 200х280 миллиметров, клапан вверху. В конверте хранятся следующие документы:
1) копия удостоверения личности, заверенная сотрудником (работником) кадровой службы;
2) копии документов о высшем образовании, заверенные нотариально;
3) копии документов о семейном положении, рождении детей, заверенные сотрудником (работником) (кадровой службы);
4) трудовая книжка;
5) документ воинского учета (для военнообязанных лиц);
6) копии справок о сдаче декларации о доходах и имуществе, в том числе, на супругу (га) (за последние пять лет).
На внешнюю сторону конверта прикрепляется опись документов, находящихся в конверте личного дела по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
12. Послужной список является документом, отражающим прохождение сотрудником (военнослужащим) правоохранительной или воинской службы, и оформляется по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Записи производятся чернилами синего цвета, разборчиво, аккуратно, от руки без сокращений и подчисток.
В случаях, если в последующей работе выявлены неточности и искажения в произведенных в послужном списке записях, вносятся исправления. Все исправления заверяются фразой: "Исправленному верить", подписью сотрудника (работника) кадровой службы, заверенной оттиском печати кадровой службы.
Оформление и последующее внесение записей в послужной список осуществляется на государственном или русском языках. Цифровое оформление различных записей в послужном списке, описях и других документах личного дела осуществляется с использованием только арабских цифр.
Сотрудникам и военнослужащим органов гражданской защиты, которым присвоены классные квалификации, делается запись в послужном списке о присвоении классной квалификации с указанием вида классной квалификации, даты и номера приказа.
В послужном списке ставятся штампы (о постановке на специальный учет, об установлении выслуги лет и другие штампы).
Штампы имеют ясный оттиск. Не допускается внесение в послужной список данных, не предусмотренных его формой.
Если при заполнении разделов послужного списка отсутствует какая-либо информация, или она носит непостоянный характер (не имеет, не замужем), запись делается простым карандашом в виде примечания "не имеет", "не владеет" (например, в разделе "Сведения об ученой степени и ученом звании" – не имеет).
При составлении и последующем ведении послужного списка необходимо руководствоваться следующим:

Жеке іс тығыз картоннан жасалған қапшық-қапқа (көлемі 250х320 миллиметр) салынады, оның жоғарғы түбіртегінде түгендеу кітабына сәйкес жеке істің нөмірі көрсетіледі.
Жеке істің мұқабасы мен папкасы қолжазба мәтінін пайдаланбай, біркелкі ресімделеді.
Жеке істің титулдық мұқабасының сырт жағына қызметкердің (әскери қызметшінің) түрлі-түсті фотокартасы (анфас, бюст) белгіленген күнделікті киім формасында (айырым белгілері белгіленген китель), бас киімсіз бекітіледі. Фотокартаның сыртқы жағында қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) жазылады, олар кадр қызметі қызметкерінің (қызметкерінің) немесе тікелей басшысының қолымен куәландырылады және кадр қызметінің мөр бедерімен куәландырылады.
Мұқабаның екінші ішкі жағында өлшемі 200х280 миллиметр желімделген конверт, жоғарғы жағында қақпақша орналасады. Конвертте мына құжаттар:
1) кадр қызметінің қызметкері (қызметкері) куәландырған жеке куәліктің көшірмесі;
2) жоғары білім туралы құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
3) қызметкер (қызметкер) (кадр қызметі) куәландырған отбасылық жағдайы, балалардың тууы туралы құжаттардың көшірмелері;
4) еңбек кітапшасы;
5) әскери есепке алу құжаты (әскери міндеттілер үшін);
6) табыстары мен мүлкі жөнінде декларацияны тапсыру туралы анықтамалардың көшірмелері, оның ішінде жұбайына (соңғы бес жыл ішінде құжаттар) сақталады.
Конверттің сыртқы жағына осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке іс конвертіндегі құжаттардың тізімдемесі бекітіледі.
12. Қызметтік тізім қызметкердің (әскери қызметшінің) құқық қорғау немесе әскери қызмет өткергенін көрсететін құжат болып табылады және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Жазбалар көгілдір түсті сиямен, анық, ұқыпты, қолмен қысқартусыз және өшірусіз жасалады.
Егер кейінгі жұмыста қызметтік тізімде жүргізілген жазбаларда дәлсіздіктер мен бұрмаланулар анықталған жағдайларда түзетулер енгізіледі. Барлық түзетулер: "түзетілгенге сену" деген сөзбен, кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) қолымен, кадр қызметі мөрінің бедерімен расталады.
Жазбаларды рәсімдеу және кейіннен қызметтік тізімге енгізу мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жүзеге асырылады. Жеке істің жазбаларында, тізімдемелерінде және басқа да құжаттарында әртүрлі жазбаларды цифрлық ресімдеу тек араб цифрларын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерге біліктілік сыныбы берілген жағдайда, қызметтік тізіміне біліктілік сыныптың түрі, нөмірі және күні жазылады.
Қызметтік тізімге мөртабандар (арнайы есепке қою туралы, еңбек сіңірген жылдарын белгілеу туралы және басқа да мөртабандар) қойылады.
Мөртабандар айқын және нақты болады. Қызметтік тізімге оның нысанында көзделмеген деректерді енгізуге жол берілмейді.
Егер қызметтік тізімнің бөлімдерін толтыру кезінде қандай да бір ақпарат болмаса немесе ол құбылмалы сипатта болса (жоқ, тұрмыс құрмаған), жазба "жоқ", "иесіз" деген ескертпе түрінде қара түсті қарындашпен жазылады (мысалы, "ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы туралы мәліметтер" бөлімінде – жоқ).
Қызметтік тізімді жасау және кейіннен жүргізу кезінде мыналарды басшылыққа алу қажет:

1) на титульном листе послужного списка в графе фамилия, имя, отчество (при его наличии) указываются полностью и разборчиво фамилия, имя и отчество (при его наличии) сотрудника (военнослужащего) в точном соответствии с удостоверением личности, без искажения с учетом лексикографического оформления слов.
В случаях изменения фамилии, имени или отчества (при его наличии), прежние данные аккуратно берутся в круглые скобки, не зачеркиваются. Рядом разборчиво вносятся измененные сведения. В левом нижнем углу проставляется штамп по изменению учетных данных, где фиксируется: прежние и измененные данные, номер и дата приказа, название инстанции, издавшей приказ;
2) в таблице специальных (воинских) званий, звания, указанные в военном билете вновь принимаемого лица, не указываются. Основаниями для заполнения таблицы выступают приказы по личному составу о присвоении специальных и воинских званий;
3) в раздел 1 "Сведения о дате рождения" вносится запись в строгом соответствии с удостоверением личности сотрудника (военнослужащего) и записывается полностью в текстовой зоне словесно-цифровым способом;
4) в раздел 2 "Место рождения" вносится запись на основании удостоверения личности, сверенная с анкетой;
5) в раздел 3 "Национальность" вносится запись в строгом соответствии с документом, удостоверяющим личность;
6) раздел 4 "Образование" заполняется на основании документов об образовании.
В структурные элементы раздела 4 вносятся наименование организации образования, серия и номер диплома, год окончания, квалификация, направление или специальность по диплому, указывается присвоенная ученая степень (звание) (при ее наличии);
7) в раздел 5 "Знание языков" запись вносится на основании заполненной сотрудником (военнослужащим) анкеты. Языки, которыми владеет сотрудник (военнослужащий), указываются полностью, без сокращений. Степень знания языка в текстовой форме указывается следующим образом: "владеет свободно", "читает и может объясняться", "читает и переводит со словарем";
8) в разделе 6 "Сведения об ученой степени и ученном звании" записи вносятся на основании документов, выданных уполномоченным государственным органом в области образования, науки и высшего образования. В данном разделе указывается ученая степень и (или) ученое звание, дата присуждения ученой степени или присвоения ученого звания, кем выдан документ, номер (серия) документа. Также указывается шифр специальности и область научных исследований;
9) в разделе 7 "Сведения о наличии научных трудов и изобретений" указываются названия тем диссертаций, записи вносятся на основании поданного сотрудником (военнослужащим) списка научных трудов и изобретений установленного образца. При невозможности отразить в данном разделе весь перечень трудов и изобретений, предоставленный сотрудником (военнослужащим), список подшивается в четвертую часть личного дела;

1) қызметтік тізімнің титулдық парағында қызметкердің (әскери қызметшінің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) бағанында толық және түсінікті түрде қызметкердің (әскери қызметшінің) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) дәл сәйкестікте көрсетіледі жеке куәлікпен, сөздердің лексикографиялық ресімделуін ескере отырып, бұрмалаусыз жазылады.
Тегі, аты немесе әкесінің аты (бар болса) өзгерген жағдайда, бұрынғы деректер жақшаға мұқият алынады, сызылып тасталмайды. Қасына өзгертілген мәліметтер анық енгізіледі. Төменгі сол жақ бұрышқа есептік деректердің өзгеруі бойынша мөртабан қойылады, онда: бұрынғы және өзгертілген деректер, бұйрықтың нөмірі мен күні, бұйрық шығарған инстанцияның атауы тіркеледі;
2) кестеде жаңадан қабылданатын адамның әскери билетінде көрсетілген арнайы (әскери) атақтар, атақтар көрсетілмейді. Кестені толтыруға жеке құрам бойынша арнаулы және әскери атақтар беру туралы бұйрықтар негіз болады;
3) "туған күні туралы мәліметтер" деген 1-бөлімге қызметкердің (әскери қызметшінің) жеке куәлігіне қатаң сәйкестікте жазба енгізіледі және мәтіндік аймақта сөзді-сандық тәсілмен толық жазылады;
4) "туған жері" 2-бөліміне сауалнамамен салыстырып тексерілген жеке куәлік негізінде жазба енгізіледі;
5) "ұлты" деген 3-бөлімге жеке басын куәландыратын құжатқа қатаң сәйкестікте жазба енгізіледі;
6) "білім" деген 4-бөлім білімі туралы құжаттар негізінде толтырылады.
4-бөлімнің құрылымдық элементтеріне білім беру ұйымының атауы, дипломның сериясы мен нөмірі, бітірген жылы, диплом бойынша біліктілігі, бағыты немесе мамандығы енгізіледі, берілген ғылыми дәрежесі (ол болған кезде) көрсетіледі;
7) "тілдерді білу" деген 5-бөлімге жазба қызметкер (әскери қызметші) толтырған сауалнама негізінде енгізіледі. Қызметкер (әскери қызметші) меңгерген тілдер қысқартусыз толық көрсетіледі. Мәтін түрінде тілді білу дәрежесі мынадай үлгіде: "еркін біледі", "оқиды және түсіндіре алады", "сөздікпен оқиды және аударады" болып көрсетіледі;
8) "Ғылыми дәрежесі мен атағы туралы мәліметтер" деген 6-бөлімде жазбалар білім және ғылым саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган берген құжаттар негізінде енгізіледі. Бұл бөлімде ғылыми дәреже және (немесе) ғылыми атақ, ғылыми дәреже берілген немесе ғылыми атақ берілген күн, құжатты кім бергені, құжаттың нөмірі (сериясы) көрсетіледі. Сондай ақ мамандықтың шифры және ғылыми зерттеу саласы көрсетіледі;
9) "Ғылыми еңбектер мен өнертабыстардың болуы туралы мәліметтер" деген 7-бөлімде диссертациялар тақырыптарының атаулары көрсетіледі, жазбалар қызметкер (әскери қызметші) берген ғылыми еңбектер мен белгіленген үлгідегі өнертабыстар тізімі негізінде енгізіледі. Осы бөлімде қызметкер (әскери қызметші) ұсынған еңбектер мен өнертабыстардың барлық тізбесін көрсету мүмкін болмаған кезде тізім жеке істің төртінші бөлігіне тігіледі;

10) в раздел 8 "Самостоятельная трудовая деятельность" заносятся данные о выполняемой работе с начала трудовой деятельности, за исключением службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств. В данном разделе также отражаются сведения об очном обучении в учебных заведениях, работе в качестве рабочих и служащих (по индивидуальному трудовому договору) в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органов, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств, учреждениях или предприятиях.
В конце раздела зафиксированные сведения заверяются подписью лица, оформляющего послужной список, с указанием его должности, фамилии и инициалов, также отражаются реквизиты документа, подтверждающего трудовую деятельность, и на основании которого произведены записи. Подпись заверяется печатью кадровой службы;
11) в разделе 9 "Прохождение службы" записи производятся в хронологическом порядке. Сведения о прохождении срочной воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях – на основании военного билета, сведения о прохождении первоначального профессионального обучения – на основании сертификата (свидетельства), обучение на очных отделениях организаций образования правоохранительных органов – на основании приказов о зачислении на учебу и об окончании обучения соответствующих учебных заведений, прохождение службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников Содружества Независимых Государств – на основании приказов по личному составу соответствующих инстанций.
В настоящий раздел вносятся сведения:
о трудовой деятельности по должностям на основании приказов по личному составу соответствующих инстанций;
о прикомандировании сотрудников, военнослужащих к отдельным государственным органам Республики Казахстан и международным организациям;
о присвоении классной квалификации сотрудникам и военнослужащим;
об обучении за счет государственного бюджета в учебных заведениях зарубежных государств на основании приказов о зачислении на учебу и окончании обучения, представленных зарубежными учебными учреждениями или самими обучающимися.
Также в этом разделе на основании соответствующих приказов ставятся штампы об установлении стажа службы для определения размера должностного оклада.
Номер, дата приказа и наименование инстанции, его издавшей, записываются против каждого периода службы, подтвержденного данным приказом. При записи перемещений лиц начальствующего состава с высшей должности на низшие, указывается причина перемещения, например: "назначен с понижением в порядке дисциплинарного взыскания" или "назначен с понижением в связи с сокращением штатов" или "назначен с понижением по собственному желанию". Запись о причинах понижения в должности производится только на основании приказа по личному составу.
В случаях откомандирования, увольнения сотрудника (военнослужащего) со службы или его исключения из списков личного состава, записи, произведенные в разделе 9, заверяются подписью руководителя кадровой службы или лицом его заменяющим, и скрепляются печатью кадровой службы;

10) "Дербес еңбек қызметі" 8-бөліміне еңбек қызметін растайтын тиісті құжаттар негізінде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ұқсас құрылымдары мен құқық қорғау органдарында қызметті қоспағанда, еңбек қызметі басталғаннан бастап орындалатын жұмыс туралы деректер енгізіледі. Бұл бөлімде оқу орындарында күндізгі оқу, мекемелер немесе кәсіпорын, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ұқсас құрылымдары мен құқық қорғау органдарында (жеке еңбек келісім шартпен) жұмысшы және қызметші ретінде жұмыс істеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бөлімнің соңында тіркелген мәліметтер қызметтік тізімді ресімдейтін адамның қолымен куәландырылады, оның лауазымы, тегі мен аты-жөні көрсетіледі, сондай-ақ еңбек қызметін растайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі және оның негізінде жазбалар жүргізіледі. Қол кадр қызметінің мөрімен куәландырылады;
11) "қызмет өткеру" деген 9-бөлімде жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі. Қарулы Күштерде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, мерзімді әскери қызметтен өткені туралы мәліметтер – әскери билет негізінде, бастапқы арнайы оқудан өткені туралы мәліметтер – сертификат (куәлік) негізінде, құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарының күндізгі бөлімдерінде оқыту – тиісті оқу орындарын оқуға қабылдау және оқуын аяқтау туралы, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ұқсас құрылымдары мен құқық қорғау органдарында қызмет өткеру туралы бұйрықтар негізінде-тиісті инстанциялардың жеке құрамы бойынша бұйрықтар негізінде жүргізіледі.
Осы бөлімге:
тиісті инстанциялардың жеке құрамы жөнінде бұйрықтар негізінде лауазымдар бойынша еңбек қызметі туралы;
қызметкерлерді, әскери қызметшілерді Қазақстан Республикасының жекелеген мемлекеттік органдарына және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберу туралы;
қызметкерлермен әскери қызметшілерге сыныптық біліктілік берілгендігі туралы;
шетелдік оқу орындары немесе білім алушылардың өздері ұсынған оқуға қабылдау және оқуды аяқтау туралы бұйрықтар негізінде шет мемлекеттердің оқу орындарында мемлекеттік бюджет есебінен оқу туралы мәліметтер енгізіледі.
Сондай-ақ осы бөлімде тиісті бұйрықтар негізінде лауазымдық жалақының мөлшерін анықтау үшін қызмет өтілін белгілеу туралы мөртабандар қойылады.
Бұйрықтың нөмірі, күні және оны шығарған инстанция атауы осы бұйрықпен расталған қызметтің әрбір кезеңіне қарсы жазылады. Басшы құрамдағы адамдардың жоғары лауазымнан төмен лауазымға ауысуын жазу кезінде орын ауыстырудың себебі көрсетіледі, мысалы: "тәртіптік жаза тәртібімен төмендетіліп тағайындалды" немесе "штаттардың қысқаруына байланысты төмендетіле отырып тағайындалды" немесе "өз қалауы бойынша төмендетіле отырып тағайындалды". Лауазымын төмендету себептері туралы жазба жеке құрам бойынша бұйрық негізінде ғана жүргізіледі.
Қызметкер (әскери қызметші) іссапарға жіберілген, жұмыстан шығарылған жағдайларда қызметтен немесе оны жеке құрам тізімінен шығарудан, 9-бөлімде жүргізілген жазбалар кадр қызметі басшысының немесе оны алмастыратын адамның қолымен куәландырылады және кадр қызметінің мөрімен бекітіледі;

12) в разделе 10 послужного списка "Периоды службы, подлежащие зачету в выслугу лет на льготных условиях" записываются периоды службы, подлежащие зачету в выслугу лет при назначении пенсии на льготных условиях, согласно постановления Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 733.
Записи, произведенные в разделе 10, заверяются подписью руководителя кадровой службы или лицом, его заменяющим, и печатью кадровой службы;
13) в разделе 11 "Подготовка, повышение квалификации и переподготовка" на основании подтверждающих документов (сертификаты, дипломы) вносятся записи о повышении квалификации и переподготовке сотрудников (военнослужащих) в организациях образования, а также подготовке, повышении квалификации и переподготовке сотрудников (военнослужащих) в организациях образования других министерств, ведомств, в том числе, зарубежных стран. Указывается период времени и учебное заведение или ведомство, в котором осуществлялась подготовка, повышение квалификации и переподготовка, профиль и вид обучения, полученная специальность и квалификация, реквизиты подтверждающего документа.
14) в разделе 12 "Сведения о прохождении аттестации" вносятся сведения о дате проведения аттестации, принятом аттестационной комиссией решении и о рекомендациях.
Основанием для внесения записей является подписанный председателем, секретарем и сотрудником аттестационный лист;
15) в разделе 13 послужного списка "Награды и поощрения" заносятся сведения о полученных в период прохождения службы сотрудником (военнослужащим) государственных наградах Республики Казахстан и иностранных государств, а также поощрений. Основанием для записей являются указы Президента Республики Казахстан о награждении, приказы соответствующих инстанций о поощрении;
16) в разделе 14 послужного списка "Дисциплинарные взыскания" записываются дисциплинарные взыскания, налагаемые на сотрудников (военнослужащих) в период прохождения ими службы. Основаниями для внесения записей являются приказы о привлечении сотрудника (военнослужащего) к дисциплинарной ответственности, при этом, в графах раздела полностью отражается какое наложено взыскание и за что, в точном соответствии с приказом, по такой же последовательности производится запись о досрочном снятии дисциплинарного взыскания;
17) в разделе 15 "Сведения о ранениях и контузиях, травмах, увечьях, заболеваниях полученных сотрудником (военнослужащим) при исполнении им служебных обязанностей и служебного долга", производятся записи о ранениях, контузиях, травмах, увечьях, заболеваниях, полученных сотрудником (военнослужащим) при исполнении им служебных обязанностей или служебного долга. Основанием для записей служат документы, выданные лечебными учреждениями, архивными справками со ссылкой на номер и дату подтверждающих документов, при этом указывается характер ранений, контузий, травм, увечий, заболеваний, когда и где они были получены;

12) қызметтік тізімнің 10-бөлімінде "Жеңілдікті шарттармен еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын қызмет кезеңдері" жеңілдік шарттарымен зейнетақы тағайындау кезінде еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын қызмет кезеңдері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 733 қаулысының негізінде жазылады.
10-бөлімде жүргізілген жазбалар кадр қызметі басшысының немесе оны алмастыратын адамның қолымен және кадр қызметінің мөрімен куәландырылады;
13) "Даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау" деген 11-бөлімде растайтын құжаттар (сертификаттар, дипломдар) негізінде білім беру ұйымдарында қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) біліктілігін арттыру және қайта даярлау, сондай-ақ басқа министрліктердің, ведомстволардың оның ішінде, шет елдердегі білім беру ұйымдарында қызметкерлерді және әскери қызметшілерді даярлау, олардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау туралы жазбалар енгізіледі. Даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау жүзеге асырылған уақыт кезеңі және оқу орны немесе ведомство, оқытудың бейіні мен түрі, алынған мамандығы мен біліктілігі, растайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі.
14) "Аттестаттаудан өткені туралы мәліметтер" деген 12-бөлімде аттестаттауды өткізу күні, аттестаттау комиссиясы қабылдаған шешім және ұсынымдар туралы мәліметтер енгізіледі.
Аттестаттау комиссиясының төрағасы, хатшысы және қызметкер қол қойған аттестаттау парағы жазбаларды енгізу үшін негіз болып табылады;
15) "Наградалар мен көтермелеулер" қызметтік тізімінің 13-бөлімінде қызмет өткеру кезеңінде қызметкердің және әскери қызметшінің Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттердің мемлекеттік наградалары, сондай-ақ көтермелеулер туралы мәліметтер енгізіледі. Қазақстан Республикасы Президентінің марапаттау туралы Жарлықтары, көтермелеу туралы тиісті инстанциялардың бұйрықтары жазбалар үшін негіз болып табылады;
16) "Тәртіптік жазалар" қызметтік тізімінің 14-бөлімінде қызмет өткеру кезеңінде қызметкерлерге (әскери қызметшілерге) салынатын (алынған) тәртіптік жазалар жазылады. Қызметкерді (әскери қызметшіні) тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы бұйрықтар жазбаларды енгізу үшін негіз болып табылады, бұл ретте бөлімнің бағандарында қандай жаза қолданылғаны және не үшін, бұйрыққа дәл сәйкес келетіні толық көрсетіледі;
17) "Қызметтік міндеттерін немесе қызметтік борышты атқару кезінде алған жарақаттары, контузиялары, зақымдары, мертігуі, сырқаттары туралы мәліметтер" деген 15-бөлімде, қызметкер және әскери қызметші қызметтік міндеттерін немесе қызметтік борышын атқару кезінде алған жаралар, контузиялар, жарақаттар, мертігулер, аурулар туралы жазбалар жазылады. Жазбаларға емдеу мекемелері берген құжаттар, растайтын құжаттардың нөмірі мен күніне сілтеме жасалған мұрағаттық анықтамалар негіз болады, бұл ретте жаралардың, контузиялардың, жарақаттардың, мертігулердің, аурулардың сипаты, олардың қашан және қай жерде алынғаны көрсетіледі;

18) в разделе 16 "Пребывание за границей" записываются все выезды (на постоянную работу, учебу, в командировки, отпуска, туристические поездки) за границу (ближнее и дальнее зарубежье). В первичной стадии заполнения послужного списка основаниями для записи являются данные, отраженные в анкете, заполненной сотрудником или военнослужащим (кандидатом), и при необходимости, отметки в паспорте кандидата. В последующей стадии заполнения данного раздела послужного списка основаниями для записей являются: корешки отпускных удостоверений с отметками и (или) копии визы и (или) копия паспорта гражданина Республики Казахстан, при направлении на обучение или в служебные командировки – приказы отправляющих инстанций;
19) в разделе 17 "Сведения о родителях сотрудника (военнослужащего)" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) отца и матери, их местожительство. Основанием для записи являются проверенные данные, отраженные в анкете и автобиографии сотрудника (военнослужащего);
20) в разделе 18 "Сведения о семейном положении" справа от названия раздела записываются следующие возможные значения: "женат (замужем)"; "холост (не замужем)"; "разведен (разведена)", "вдовец (вдова)". В таблице настоящего раздела записываются фамилия (в том числе девичья), имя, отчество (при его наличии) супруги (супруга) и детей сотрудника (военнослужащего), в том числе усыновленных, удочеренных. Записи сведений о семейном положении сотрудника (военнослужащего) производится только на основании соответствующих документов, выдаваемых органами, осуществляющими государственную регистрацию актов гражданского состояния.
Данный раздел дополнен графой "Примечание", где отображаются дополнительные сведения (о расторжении брака, смерти);
21) раздел 19 "Адрес места жительства сотрудника (военнослужащего)" заполняется на основании адресной справки с места жительства и данных, отраженных в заполненной сотрудником (военнослужащим) анкете, автобиографии. Адрес указывается двумя позициями (если таковое имеет место), адрес регистрации и фактического проживания. Номера домашнего и мобильного телефонов по которым можно связаться с ним указываются со слов сотрудника (военнослужащего). Записи номеров домашнего и мобильного телефонов производятся простым карандашом;
22) в конце послужного списка указывается должность, фамилия и инициалы сотрудника (работника) кадровой службы, составившего послужной список, ставится его подпись и дата. С составленным послужным списком ознакамливается лицо и в подтверждение правильности записанных о нем сведений расписывается в послужном списке. После этого послужной список утверждается руководителем кадровой службы или лицом, его заменяющим, заверяется печатью кадровой службы.
Количество листов в послужном списке составляет 12 (двенадцать) листов, последний двенадцатый лист предназначен для скрепления печатью.
В период прохождения службы не реже одного раза в пять лет сотрудники (военнослужащие) знакомятся с записями в послужном списке, а также перед убытием к новому месту службы, после увольнения и в других случаях с разрешения руководителя кадровой службы или лица, его заменяющего.
Послужной список ведется на протяжении всей служебной деятельности сотрудника (военнослужащего).
Переоформление послужных списков допускается лишь в случаях прихода их в полную негодность, по мотивированному заключению кадровой службы, утвержденный руководителем кадровой службы или лицом, его заменяющим. При этом прежний послужной список не уничтожается, а подшивается в четвертую часть личного дела.

18) "Шетелде болу" деген 16-бөлімде шетелге (жақын және алыс шетелге) барлық шығулар (тұрақты жұмысқа, оқуға, іссапарларға, демалыстарға, туристік сапарларға) жазылады. Қызметтік тізімді толтырудың бастапқы кезеңінде қызметкер немесе әскери қызметші (кандидат) толтырған сауалнамада көрсетілген деректер және қажет болған жағдайда кандидаттың паспортындағы белгілер жазба үшін негіз болып табылады. Қызметтік тізімнің осы бөлімін толтырудың келесі сатысында мыналар: Қазақстан Республикасы азаматының оқуға және қызметтік іссапарларға жіберген кезде - жіберу инстанцияларының бұйрықтары және (немесе) іссапар куәліктерінің түбіртектері белгісі бар демалыс куәліктерінің түбіртектері және (немесе) визасының көшірмелері және (немесе) паспортының көшірмелері-жазбалар үшін негіздемелер болып табылады;
19) "Қызметкердің (әскери қызметшінің) ата-анасы туралы мәліметтер" деген 17-бөлімде әкесі мен анасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), олардың тұрғылықты жері көрсетіледі. Қызметкердің (әскери қызметшінің) сауалнамасында және өмірбаянында көрсетілген тексерілген деректер жазбаға негіз болып табылады;
20) "Қызметкердің отбасы жағдайы" деген 18-бөлімде бөлім атауының оң жағында мынадай ықтимал мәндер жазылады: "үйленген (тұрмыс құрған)"; "бойдақ (тұрмыс құрмаған)"; "ажырасқан (ажырасқан әйел)", "жесір (жесір әйел)". Осы бөлімнің кестесінде қызметкердің (әскери қызметшінің), оның ішінде асырап алынған), жұбайының (зайыбының) және балаларының (оның ішінде асырап алынған) тегі (оның ішінде қызының), аты, әкесінің аты (ол болған кезде) жазылады. Қызметкердің (әскери қызметшінің) отбасылық жағдайы туралы мәліметтерді жазу азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын органдар беретін тиісті құжаттар негізінде ғана жүргізіледі.
Бұл бөлім қосымша мәліметтер (некені бұзу, қайтыс болу туралы) көрсетілетін "Ескерту" бағанымен толықтырылды;
21) "Қызметкердің және әскери қызметшінің тұрғылықты жерінің мекенжайы" деген 19-бөлім тұрғылықты жерінен мекенжай анықтамасы және қызметкер және әскери қызметші толтырған сауалнамада, өмірбаянда көрсетілген деректер негізінде толтырылады. Мекенжайы екі позициямен, тіркеу және нақты тұру мекенжайы көрсетіледі (егер бар болса). Онымен байланысуға болатын үй және ұялы телефон нөмірлері қызметкерден (әскери қызметшінің) ауызша көрсетіледі. Үй және ұялы телефон нөмірлерінің жазбалары қара түсті қарындашпен жасалады;
22) Қызметтік тізімнің соңында қызметтік тізімді жасаған кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) лауазымы, тегі және аты-жөні көрсетіледі, оның қолы мен күні қойылады. Жасалған қызметтік тізіммен адам танысады және ол туралы жазылған мәліметтердің дұрыстығын растау үшін қызметтік тізімге қол қояды. Осыдан кейін қызметтік тізімді кадр қызметінің басшысы немесе оны алмастыратын адам бекітеді, кадр қызметінің мөрімен куәландырылады.
Қызметтік тізімдегі парақтардың саны 12 (он екі) парақты құрайды, соңғы он екінші парақ мөрмен бекітуге арналған.
Қызмет өткеру кезеңінде кемінде бес жылда бір рет қызметкерлер (әскери қызметшілер) қызметтік тізімдегі жазбалармен, сондай-ақ жаңа қызмет орнына кетер алдында, жұмыстан шығарылғаннан кейін және басқа жағдайларда кадр қызметі басшысының немесе оны алмастыратын адамның рұқсатымен танысады.
Қызметтік тізім қызметкердің (әскери қызметшінің) барлық қызметтік жұмысы бойы жүргізіледі.
Қызметтік тізімдерді қайта ресімдеуге кадр қызметінің басшысы немесе оны алмастыратын адам бекіткен кадр қызметінің дәлелді қорытындысы бойынша олар толық жарамсыз болған жағдайларда ғана жол беріледі. Бұл ретте бұрынғы қызметтік тізім жойылмайды, бірақ жеке істің төртінші бөлігіне тігіледі.

13. Последующие изменения и дополнения в сведениях социально-демографического (фамилия, дата и место рождения, образование, семейное положение), административного характера (должность и место службы, поощрения и взыскания), а также в данных, характеризующих личные и деловые качества сотрудника (военнослужащего), отражаются в послужном списке личного дела теми кадровыми подразделениями, в которых эти дела находятся на учете.
14. При возникновении новых обстоятельств (вступление в брак, выезд за границу, достижение детьми и другими близкими родственниками совершеннолетнего возраста), значительных изменений биографического характера, выявления сведений, противоречащих данным послужного списка, проводятся проверочные мероприятия, от сотрудника (военнослужащего) истребуются обновленная автобиография, анкета, а также другие необходимые документы.
О результатах составляется заключение по автобиографической проверке по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, которое согласовывается с руководителем кадровой службы территориального органа ОГЗ, организации образования, воинской части и вместе с дополнительными материалами специальной проверки приобщаются к материалам специальной проверки.
Сотрудник (военнослужащий) в случаях изменения в семейном положении, привлечения его или близких родственников к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное местожительство за границу, докладывает об этом рапортом непосредственному руководителю в срок до трех календарных дней. Рапорт, с принятым решением руководителя органа, подразделения, передается в кадровую службу и приобщается к личному делу сотрудника (военнослужащего).
Деятельность по своевременному оформлению, уточнению, проверке изменений и дополнений в учетных данных сотрудников (военнослужащих), сбору необходимых материалов и документов, возлагается на сотрудников кадровой службы, ответственных за вопросы комплектования.
15. Контроль за состоянием личных дел и соответствием их требованиям настоящих Правил осуществляется периодически, но не реже одного раза в 5 лет, путем проведения ревизии личных дел с составлением дефектной ведомости с указанием конкретных сроков устранения недостатков.
Проведение ревизии, составление дефектной ведомости и устранение выявленных недостатков возлагается на сотрудников (работников) кадровой службы, ответственных за вопросы комплектования. Контроль за исполнением дефектной ведомости возлагается на сотрудников (работников) кадровой службы, которыми фиксируются в карточке контроля результаты данной деятельности. Карточка контроля соответствия личного дела находится в каждом личном деле и заполняется на протяжении всей службы сотрудника (военнослужащего) по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

13. Әлеуметтік-демографиялық (тегі, туған күні және жері, білімі, отбасылық жағдайы), әкімшілік сипаттағы (лауазымы мен қызмет орны, көтермелеу және жазалау) мәліметтердегі, сондай-ақ қызметкердің (әскери қызметшінің) жеке және іскерлік қасиеттерін сипаттайтын деректердегі кейінгі өзгерістер мен толықтырулар сол жеке істер есепте тұрған жерде кадр бөлімшелерінің қызметкерлерімен жеке істің қызметтік тізімінде көрсетіледі.
14. Жаңа мән-жайлар (некеге тұру, шетелге шығу, балалардың және басқа да жақын туыстарының кәмелеттік жасқа толуы), өмірбаяндық сипаттағы елеулі өзгерістер, қызметтік тізімнің деректеріне қайшы келетін мәліметтер анықталған кезде тексеру іс-шаралары жүргізіледі, қызметкерден (әскери қызметшіден) жаңа өмірбаян, сауалнама, сондай-ақ басқа да қажетті құжаттар талап етіледі.
Нәтижелері туралы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өмірбаяндық тексеру жөнінде қорытынды жасалады, ол АҚО, білім беру ұйымының, әскери бөлімнің кадр қызметінің басшысымен келісіледі және қосымша арнайы тексеру материалдарымен бірге арнайы тексеру материалдарына қоса тіркеледі.
Қызметкер (әскери қызметші) отбасылық жағдайы өзгерген, оның немесе жақын туыстарын қылмыстық жауаптылыққа тартқан, олардың қайсысы шетелге тұрақты тұруға кеткен жағдайларда бұл туралы тікелей басшыға күнтізбелік үш күнге дейінгі мерзімде баянатпен баяндайды. Орган, бөлімше басшысының қабылданған шешімімен баянат кадр қызметіне беріледі және қызметкердің (әскери қызметшінің) жеке ісіне қоса тіркеледі.
Қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) есептік деректеріне өзгерістер мен толықтыруларды уақтылы ресімдеу, нақтылау, тексеру, қажетті материалдар мен құжаттарды жинау жөніндегі қызмет кадр қызметінің жинақтау мәселелеріне жауапты қызметкерлеріне жүктеледі.
15. Жеке істердің жай-күйін және олардың осы қағидалардың талаптарына сәйкестігін бақылау кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдерін көрсете отырып, ақаулы ведомость жасай отырып, жеке істерге тексеру жүргізу жолымен кезең-кезеңмен, бес жылда кемінде бір рет жүзеге асырылады.
Тексеру жүргізу, ақаулы ведомості жасау және анықталған кемшіліктерді жою кадр қызметінің жинақтау мәселелеріне жауапты қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) жүктеледі. Ақаулы ведомостың орындалуын бақылау кадр қызметінің қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) жүктеледі, олар бақылау карточкасында осы қызметтің нәтижелерін тіркейді. Жеке істі ресімдеуді бақылау карточкасы әрбір жеке істе болады және осы қағиданың 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкердің (әскери қызметшінің) бүкіл қызметі бойы толтырылады.

16. Документы, хранящиеся в каждой части личного дела, нумеруются отдельно и вносятся во внутренние описи соответствующих частей по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, количество листов внутренней описи не ограничивается. Нумерация листов каждой части производится простым карандашом, в правом верхнем углу. При этом сами листы внутренней описи личного дела не нумеруются.
Документы каждой части личного дела располагаются в хронологическом порядке. Вначале во внутреннюю опись вносятся документы, которые были приняты или оформлены при приеме сотрудника (военнослужащего) на службу, а далее – в хронологическом порядке по мере поступления их в кадровую службу.
Каждый документ личного дела заносится в опись отдельно. Внутренняя опись составляется и заверяется подписью сотрудника (работника) кадровой службы напротив каждого документа в соответствующей графе. Общее количество документов и листов внутренней описи указывается при увольнении сотрудника (военнослужащего) в соответствующих разделах внутренней описи, при этом общее количество документов отражается цифровым и прописным способом, указывается должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника (работника) кадровой службы, заполнившего опись, его подпись и заверяется печатью кадровой службы, ставится дата.
Изменения (исправления) в содержании записей, внесенных во внутреннюю опись, заверяются подписью сотрудника (работника) кадровой службы, ответственного за учет личных дел, и печатью этого подразделения.
Сокращенные военные дела офицеров запаса, проходящих службу в ОГЗ, приобщаются к основному личному делу в не расшитом виде.
Глава 3. Учет, хранение и выдача (высылка) личных дел сотрудников и военнослужащих ОГЗ
17. Учет и хранение личных дел сотрудников (военнослужащих) организуется кадровыми службами. Личные дела подлежат регистрации и сдаче в хранилище кадровой службы не позднее 15 календарных дней после издания приказа о назначении на должность. На хранение принимаются личные дела, оформленные в соответствии с настоящими Правилами.
Учет личных дел производится по инвентарной книге для личных дел по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Количество номеров в ней соответствуют количеству личных дел, подлежащих хранению. В целях более длительного пользования книгой под каждым номером предусматривается место для последующих пяти записей. Номер, за которым в инвентарной книге присвоен номер личного дела, проставляется на лицевой части обложки личного дела. Личные дела хранятся по порядку номеров.
Не реже одного раза в два года производится инвентаризация личных дел (сверка наличия личных дел с записями в инвентарной книге), о чем составляется акт наличия личных дел в произвольной форме, в котором указывается количество дел на период проверки.

16. Жеке істің әрбір бөлігінде сақталатын құжаттар жеке нөмірленеді және осы қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті бөліктердің ішкі тізімдемелеріне енгізіледі, ішкі тізімдеме парақтарының саны шектелмейді. Әр бөліктің парақтарын нөмірлеу қара түсті қарындашпен, жоғарғы оң жақ бұрышта жасалады. Бұл ретте жеке істің ішкі тізімдемесінің парақтары нөмірленбейді.
Жеке істің әрбір бөлігінің құжаттары хронологиялық тәртіппен орналастырылады. Алдымен ішкі тізімдемеге қызметкерді (әскери қызметшіні) қызметке қабылдау кезінде қабылданған немесе ресімделген құжаттар, содан кейін кадр қызметіне түсуіне қарай хронологиялық тәртіппен енгізіледі.
Жеке істің әрбір құжаты тізімдемеге жеке енгізіледі. Ішкі тізімдеме тиісті бағандағы әрбір құжатқа қарама-қарсы кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) қолымен жасалады және куәландырылады. Ішкі тізімдеменің құжаттары мен парақтарының жалпы саны Ішкі тізімдеменің тиісті бөлімдерінде қызметкерді (әскери қызметшіні) жұмыстан шығарған кезде көрсетіледі, бұл ретте құжаттардың жалпы саны цифрлық және жазбаша тәсілмен көрсетіледі, тізімдемені толтырған кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі, оның қолы және кадр мөрімен куәландырылады қызметтер, күні қойылады.
Ішкі тізімдемеге енгізілген жазбалардың мазмұнындағы өзгерістер (түзетулер) жеке істерді есепке алуға жауапты кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) қолымен және осы бөлімшенің мөрімен куәландырылады.
АҚО қызмет өтіп жатқан запастағы офицерлердің қысқартылған әскери істері жеке тігілмеген қалпында негізгі іске қосылады.
3-тарау. АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілердің жеке істерін есепке алу, сақтау және беру (шығару)
17. Қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) жеке істерін есепке алуды және сақтауды кадр қызметтері ұйымдастырады. Жеке істер лауазымға тағайындау туралы бұйрық шыққаннан кейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірілмей тіркелуге және кадр қызметінің қоймасына тапсырылуға тиіс. Осы Ережеге сәйкес ресімделген жеке істер сақтауға қабылданады.
Жеке істерді есепке алу осы Қағиданың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жеке істердің түгендеу кітабімен жүргізіледі. Ондағы нөмірлердің саны сақтауға жататын жеке істердің санына сәйкес келеді. Кітапты неғұрлым ұзақ пайдалану мақсатында әрбір нөмірдің астында келесі бес жазба үшін орын қалдырылады. Түгендеу кітабында жеке іс ескерілген нөмір жеке іс мұқабасының бет жағына қойылады. Жеке істер нөмір ретімен сақталады.
Кемінде екі жылда бір рет жеке істерге түгендеу жүргізіледі (жеке істердің бар-жоғын түгендеу кітабындағы жазбалармен салыстыру), ол туралы тексеру кезеңіне істердің саны көрсетілетін еркін нысандағы жеке істердің бар болу актісі жасалады.

18. Личные дела хранятся в отдельной комнате (хранилище), оборудованной стеллажами, сейфами, шкафами, отвечающей требованиям Инструкции по защите государственных секретов Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2021 года № 776 дсп (далее – Инструкция).
19. Учет и хранение личных дел возлагается на специально отведенных сотрудников (работников) кадровых служб, имеющих соответствующий допуск к секретным работам и ДСП документам.
20. В случаях, если в последующей работе с личными делами выявлены неточности и искажения в записях, вносятся исправления с указанием документов, на основании которых они внесены. Все исправления заверяются подписью лица, ответственного за учет и хранение личных дел, печатью кадровой службы.
21. Изъятие документов из личного дела, а также хранение документов, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается. Снятие копий с документов, находящихся в личном деле, производится только с разрешения руководителя кадровой службы или лица его заменяющего. В этих случаях на подлинном документе делается пометка, для кого и когда снята копия.
Личные дела сотрудников (военнослужащих), назначенных на должности по номенклатуре Министра по чрезвычайным ситуациям, хранятся в кадровой службе Министерства. В кадровых службах, где осуществляется персональный учет кадров по личным делам, оформляются дубликаты личных дел обозначенных сотрудников (военнослужащих). Пометки в оригинале личного дела о снятии копий не производятся. В правом верхнем углу личного дела делается пометка "Дубликат". После увольнения сотрудника (военнослужащего) дубликат личного дела хранится в кадровой службе в течение одного года, после чего уничтожается в порядке, установленным Законом Республики Казахстан "О национальном архивном фонде и архивах" (далее – Закон о национальном архиве).
22. Выдача (высылка) личных дел осуществляется сотрудниками (работниками) кадровой службы с письменного указания (разрешения) руководителя либо заместителей руководителя органа.
По запросу руководителя органа или уполномоченного руководителя кадровой службой в Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, специальные государственные и правоохранительные органы направляются характеризующие сотрудника (военнослужащего) материалы (копия послужного списка, заключение по последней аттестации, расчет выслуги лет).
На откомандированных сотрудников (военнослужащих) личные дела высылаются по новому месту их службы не позднее пяти рабочих дней со дня издания приказа об откомандировании.
Личные дела выдаются сотрудникам (работникам) кадровых служб для временного пользования до конца рабочего дня, после чего сдаются в хранилище.
Фиксация выдачи (высылки) личных дел для временного пользования производится в контрольной карточке личного дела по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, находящейся в каждом личном деле, лицом, ответственным за учет и хранение личных дел. Контрольные карточки выданных (высланных) личных дел хранятся в специальной картотеке в номерном порядке.
При возвращении личного дела в него вкладывается контрольная карточка с указанием в ней даты возвращения и подписи принявшего лица. Личные дела по соответствующим запросам высылаются на срок не более одного месяца, в исключительных случаях срок продлевается до 30 (тридцати) календарных дней по письменному запросу.
В инвентарной книге для личных дел делается соответствующая запись с указанием, когда, куда и при каком исходящем номере выслано личное дело. Контрольные карточки личных дел откомандированных сотрудников (военнослужащих) подлежат уничтожению в порядке, установленном Законом о национальном архиве.

18. Жеке істер Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 776 ҚБПҮ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі нұсқаулықтың (бұдан әрі – Нұсқаулық) талаптарына сәйкес стеллаждармен, сейфтермен, шкафтармен жабдықталған жеке бөлмеде (қоймада) сақталады.
19. Жеке істерді есепке алу және сақтау құпия жұмыстарға және ҚБП құжаттарына тиісті рұқсаты бар кадр қызметінің арнайы бөлінген қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) жүктеледі.
20. Егер жеке істермен кейінгі жұмыста жазбаларда дәлсіздіктер мен бұрмаланулар анықталған жағдайда, олардың негізінде енгізілген құжаттарды көрсете отырып түзетулер енгізіледі. Барлық түзетулер жеке істерді есепке алуға және сақтауға жауапты тұлғаның қолымен, кадр қызметінің мөрімен куәландырылады.
21. Жеке істен құжаттарды алуға, сондай-ақ осы Қағидада көзделмеген құжаттарды сақтауға жол берілмейді. Жеке істегі құжаттардан кадр қызметі басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның рұқсатымен ғана көшірмелерді алу жүргізіледі. Бұл жағдайларда түпнұсқа құжатында көшірме кімге және қашан алынғаны туралы белгі қойылады.
Төтенше жағдайлар министрінің номенклатурасы бойынша лауазымдарға тағайындалған қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) жеке істері Министрліктің кадр қызметінде сақталады. Жеке істер бойынша кадрларды дербес есепке алу жүзеге асырылатын кадр қызметтерінде белгіленген қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) жеке істерінің көшірмелері ресімделеді. Көшірмелерді алу туралы жеке істің түпнұсқасына белгілер қойылмайды. Жеке істің жоғарғы оң жақ бұрышында "Көшірме" деген белгі қойылады. Қызметкер (әскери қызметші) жұмыстан шығарылғаннан кейін жеке істің көшірмесі кадр қызметінде бір жыл бойы сақталады, одан кейін "Ұлттық архив қоры және архивтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Ұлттық архив туралы Заң) белгіленген тәртіппен жойылады.
22. Жеке істерді беруді (шығаруды) кадр қызметінің қызметкерлері (жұмыскерлері) орган басшысының орынбасарларының жазбаша нұсқауымен (рұқсатымен) жүзеге асырады.
Орган басшысының немесе кадр қызметі уәкілетті басшысының сұрау салуы бойынша Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына қызметкерді (әскери қызметшіні) сипаттайтын материалдар (қызметтік тізімнің көшірмесі, соңғы аттестаттау бойынша қорытынды, еңбек сіңірген жылдарының есебі) жолданады.
Іссапарға жіберілген қызметкерлерге (әскери қызметшілерге) жеке істері қарамағына іссапарға жіберу туралы бұйрық шығарылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жаңа қызмет орнына жіберіледі.
Жеке істер кадр қызметтерінің қызметкерлеріне (жұмыскерлеріне) жұмыс күнінің соңына дейін уақытша пайдалану үшін беріледі, содан кейін қоймаға тапсырылады.
Уақытша пайдалану үшін жеке істерді беруді (шығаруды) тіркеу жеке істерді есепке алуға және сақтауға жауапты тұлғаның осы Қағиданың 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жеке істің бақылау карточкасында жүргізіледі. Берілген (жіберілген) жеке істердің бақылау карточкалары арнайы картотекада нөмірлік тәртіппен сақталады.
Жеке іс қайтарылған кезде оған қайтарылған күнін және қабылдаушы тұлғаның қолын көрсете отырып бақылау карточкасы салынады. Тиісті сұрау салулар бойынша жеке істер бір айдан аспайтын мерзімге жіберіледі, ерекше жағдайларда мерзім жазбаша сұрау салу бойынша күнтізбелік 30 (отыз) күнге дейін ұзартылады.
Жеке істердің түгендеу кітабына жеке іс қашан, қайда және қандай шығыс нөмірде жіберілгенін көрсете отырып тиісті жазба жасалады. Іссапарға жіберілген қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) жеке істерінің бақылау карточкалары Ұлттық архив туралы заңда белгіленген тәртіппен жойылуға жатады.

23. Личные дела сотрудников и военнослужащих, уволенных из ОГЗ, сдаются на хранение в ведомственные архивы. Порядок, сроки оформления и передачи личных дел уволенных сотрудников (военнослужащих) осуществляется в строгом соответствии с требованиями Инструкции и Законом о национальном архиве.
При решении вопросов о восстановлении в ОГЗ архивные личные дела уволенных сотрудников (военнослужащих) не расшиваются, изменения вносятся после издания приказа о назначении.
24. В соответствии с Правилами ведения и хранения трудовых книжек, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 929 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12621), кадровой службой ведется Книга учета движения трудовых книжек и вкладышей в них по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, в которой регистрируются все трудовые книжки, принятые от сотрудников (военнослужащих) при поступлении на службу, а также трудовые книжки и вкладыши в них, выданные сотрудникам (военнослужащим) вновь. Номер регистрации трудовой книжки фиксируется в служебной или личной карточке и на конверте личного дела.
При получении трудовой книжки в связи с увольнением, сотрудник (военнослужащий) расписывается в Книге учета движения трудовых книжек и вкладышей в них. Трудовые книжки, не полученные сотрудниками (военнослужащими) при увольнении либо в случае их смерти, хранятся в течение двух лет в кадровой службе. По истечении указанного срока невостребованные трудовые книжки хранятся в ведомственном архиве в течение 50 лет, а затем подлежат уничтожению в порядке, установленном Законом о национальном архиве.
25. Сотрудникам (военнослужащим), уволенным из ОГЗ, соответствующие кадровые службы выдают трудовые книжки с внесенной в них записью об увольнении, возвращают военные билеты и выдают предписание в соответствии с Правилами воинского учета военнообязанных и призывников, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 "Об утверждении Правил воинского учета военнообязанных и призывников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14881).
По офицерам запаса кадровая служба в течение 30 календарных дней направляет их сокращенные воинские дела (при их наличии) вместе с жетоном в органы военного управления по месту жительства.
При этом на второй внутренней стороне обложки личного дела в описи документов, хранящихся в конверте личного дела, делается запись о выдаче личных документов, которая заверяется подписью получившего сотрудника. Дополнительно о получении трудовой книжки производится соответствующая запись в Книгу учета движения трудовых книжек и вкладышей в них.
Сотрудникам-женщинам (военнослужащим-женщинам), ранее до ОГЗ не состоявших на воинском учете, после увольнения со службы предписания о направлении для постановки на воинский учет не выдаются.

23. АҚО-дан шығарылған қызметкерлер мен әскери қызметшілердің жеке істері ведомстволық архивқа сақтауға тапсырылады. Жұмыстан босатылған қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) жеке істерін ресімдеу және беру тәртібі, мерзімдері Нұсқаулықтың талаптарына және Ұлттық архив туралы Заңға сәйкес қатаң жүзеге асырылады.
АҚО-ы қалпына келтіру туралы мәселелерді шешу кезінде жұмыстан босатылған қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) архивтік жеке істері тігілмейді, тағайындау туралы бұйрық шыққаннан кейін өзгерістер енгізіледі.
24. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 929 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12621 болып тіркелген) бекітілген еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау осы Қағиданың 13-қосымшаға сәйкес кадр қызметі қызметке кірген кезінде қызметкерлерден (әскери қызметшілерден) қабылданған барлық еңбек кітапшалары, сондай-ақ олардын қосымша беттерін нысан бойынша есепке алуды жүргізеді. Еңбек кітапшасының тіркеу нөмірі қызметтік немесе жеке карточкада және жеке іс конвертінде тіркеледі.
Жұмыстан шығуына байланысты еңбек кітапшасын алған кезде қызметкер (әскери қызметші) еңбек кітапшалары мен олардағы қосымша парақтардың қозғалысын Есепке алу кітабына қол қояды. Қызметкерлер (әскери қызметшілер) жұмыстан шығарылған кезде не олар қайтыс болған жағдайда алмаған еңбек кітапшалары кадр қызметінде екі жыл бойы сақталады. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін талап етілмеген еңбек кітапшалары ведомстволық архивте 50 жыл сақталады, содан кейін Ұлттық архив туралы заңда белгіленген тәртіппен жойылуға жатады.
25. АҚО-дан жұмыстан шығарылған қызметкерлерге (әскери қызметшілерге) тиісті кадр қызметтері оларға жұмыстан шығару туралы енгізілген жазбасы бар еңбек кітапшаларын береді, "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14881 болып тіркелген) Әскери міндеттілер мен әскерге шақырушыларды әскери есепке алу қағидаларына сәйкес әскери билеттерді қайтарады және нұсқама береді.
Кадр қызметі запастағы офицерлер бойынша күнтізбелік 30 күн ішінде олардың қысқартылған әскери істерін (олар болған кезде) жетонмен бірге тұрғылықты мекенжайы бойынша әскери басқару органдарына жібереді.
Бұл ретте жеке іс мұқабасының екінші ішкі жағында жеке іс конвертінде сақталатын құжаттар тізімдемесінде жеке құжаттарды беру туралы жазба жасалады, ол алған қызметкердің қолымен куәландырылады. Еңбек кітапшасын алу туралы қосымша еңбек кітапшалары мен олардағы қосымша парақтардың қозғалысын есепке алу кітабына тиісті жазба жүргізіледі.
Әйел қызметкерлерге (әскери қызметшілер-әйелдерге), бұрын АҚО-да дейін
қызметінен босатылғаннан кейін әскери есепте тұрмаған әскери есепке қою үшін жолдама берілмейді.

26. При внесении записей о прохождении службы в ОГЗ в трудовую книжку следует руководствоваться следующим:
1) перечисление занимаемых должностей и наименование территориальных подразделений (организации образования, воинских частей) не вносится;
2) в соответствующие графы трудовой книжки вносятся сведения о всех награждениях и поощрениях за время пребывания на службе в ОГЗ;
3) сведения о дисциплинарных взысканиях в трудовую книжку не записываются;
4) основания увольнения, пункт и статья Закона Республики Казахстан, в соответствии с которым сотрудник уволен из ОГЗ, в трудовой книжке не указываются;
5) все записи о датах пребывания на службе, награждения и поощрения (число и месяц двузначными цифрами, год указывается полностью) производятся арабскими цифрами со ссылкой на соответствующий приказ.
При увольнении сотрудников (военнослужащих) из ОГЗ все записи о службе, награждениях и поощрениях, внесенные в трудовую книжку заверяются подписью руководителя кадровой службы или лицом, его заменяющим, и печатью кадровой службы органа ОГЗ.
Глава 4. Присвоение личных номеров
27. Всем лицам высшего, старшего и среднего начальствующего (высшего офицерского и офицерского) состава, состоящим на службе в ОГЗ, присваиваются личные номера, которые сохраняются за ними на все время их службы и состояния в запасе и никому другому не передаются.
Личный номер состоит из заглавной буквы русского алфавита, обозначающий серию, и шестизначного числа. Личный номер штампуется на металлическом жетоне, описание которого изложено в приложении № 16 к Инструкции.
28. Присвоение личных номеров производится приказами Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан одновременно с присвоением первого специального или воинского звания начальствующего (офицерского) состава.
По личным номерам, присвоенным лицам высшего, старшего и среднего начальствующего (высшего офицерского и офицерского) состава, в кадровом аппарате МЧС ведется картотека пономерного учета. Карточки подбираются по сериям в порядке восходящих номеров каждой серии.
29. За офицерами запаса и лицами, прибывшими из Вооруженных Сил других войсках и воинских формированиях, специальных государственных и правоохранительных органах Республики Казахстан, а также прибывших из аналогичных структур и правоохранительных органов государств-участников СНГ и зачисленными в кадры МЧС или назначенными на службу в ОГЗ, сохраняются ранее присвоенные личные номера по месту прежней службы или учета по запасу.
30. Кадровые аппараты ОГЗ, организации образования МЧС, воинских частей при оформлении документов на присвоение первого специального или воинского звания среднего, старшего и высшего начальствующего (высшего офицерского и офицерского) состава или о зачислении в кадры МЧС офицеров запаса, прибывших из Вооруженных Сил других войсках и воинских формированиях, специальных государственных и правоохранительных органах Республики Казахстан, прибывших из аналогичных структур и правоохранительных органов государств-участников СНГ, которым личные номера были присвоены по месту их прежней службы или учета по запасу заполняют карточку пономерного учета (Приложение № 14 к Правил).
В карточках пономерного учета лиц, которым личный номер был присвоен в Вооруженных Силах других войсках и воинских формированиях, специальных государственных и правоохранительных органах Республики Казахстан, аналогичных структурах и правоохранительных органах государств-участников СНГ, указывается личный номер, под которым они проходили по месту прежней службы или состояли в запасе.

26. Қызмет өткеру туралы жазбаларды АҚО еңбек кітапшасына енгізу кезінде мыналарды басшылыққа алу қажет:
1) атқаратын лауазымдарын санап шығу және аумақтық бөлімшелердің (білім беру ұйымдарының, әскери бөлімдердің) атауы енгізілмейді;
2) еңбек кітапшасының тиісті бағандарына АҚО-да қызметте болған уақыт үшін барлық наградалар мен көтермелеулер туралы мәліметтер енгізіледі;
3) тәртіптік жазалар туралы мәліметтер еңбек кітапшасына жазылмайды;
4) жұмыстан шығарудың негіздері, Қазақстан Республикасы Заңының соған сәйкес қызметкер АҚО-дан шығарылған тармағы мен бабы еңбек кітапшасында көрсетілмейді;
5) қызметте болу, марапаттау және көтермелеу күндері туралы барлық жазбалар (күні мен айы екі таңбалы цифрмен, жылы толық көрсетіледі) тиісті бұйрыққа сілтеме жасай отырып, араб цифрларымен жүргізіледі.
Қызметкерлерді (әскери қызметшілерді) АҚО-дан босатқан кезде еңбек кітапшасына енгізілген қызмет, наградалар мен көтермелеулер туралы барлық жазбалар кадр қызметі басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның қолымен және АҚО кадр қызметінің мөрімен куәландырылады.
4-тарау. Жеке нөмірлерді беру
27. АҚО-да қызметте тұрған жоғары, аға және орта басшы (офицерлік) құрамның барлық тұлғаларына жеке нөмірлері беріледі, олар өздерінің барлық тұлғаларына жеке нөмірлері беріледі, олар өздерінің барлық қызмет уақытында және запастағы жай-күйінде сақталады және басқа ешкімге берілмейді.
Жеке нөмір серияны білдіретін орыс алфавитінің бас әрпінен және алты таңбалы саннан тұрады. Жеке нөмір Қағиданың № 16 қосымшасында сипатталған металл жетонға мөр басылады.
28. Жеке нөмірлерді беру басшы (офицерлік) құрамның бірінші арнаулы немесе әскери атағын берумен бір мезгілде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің бұйрықтарымен жүргізіледі.
Жоғары, аға және орта басшы (жоғары офицерлік) құрамдағы және тұлғаларға берілген жеке нөмірлер бойынша ТЖМ кадр аппаратында номерлік есепке алу картотекасы жүргізіледі. Карточкалар серия бойынша әр серияның жоғарлау нөмірлері бойынша таңдалады.
29. Запастағы офицерлер мен Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарынан, арнайы және құқық қорғау органдарынан келгендерге, сондай-ақ ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ұқсас құрылымдары мен құқық қорғау органдарынан келген және ТЖМ кадрларына қабылданған немесе АҚО қызметіне тағайындалғандарға қызмет көрсету, бұрынғы қызмет немесе запас бойынша есепке алу орны бойынша бұрын берілген жеке нөмірлер сақталады.
30. АҚО кадр аппараттарының ТЖМ білім беру ұйымдарының, әскери бөлімдердің орта, аға және жоғары басшы (жоғарғы офицерлік және офицерлік) құрамның бірінші арнаулы немесе әскери атағын беруге немесе ТЖМ кадрларына Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарынан, арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарынан келген запастағы офицерлерді қабылдау туралы құжаттарды ресімдеу кезінде, Төтенше жағдайлар министрлігі немесе ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ұқсас құрылымдары мен құқық қорғау органдарынан келген, бұрынғы қызмет немесе есепке алу орны бойынша жеке нөмірлері берілген запастағы нөмірлік есепке алу карточкасын (Қағиданың № 14 қосымша), толтырады және ұсыныстармен бірге ТЖМ кадр аппаратына жібереді.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында (запаста тұрған), арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдарынан, ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ұқсас құрылымдарында және құқық қорғау органдарында жеке нөмірі берілген тұлғаларды номерлік есепке алу карточкаларында бұрынғы орны бойынша өткен жеке нөмірі көрсетіледі.

31. Присвоенные личные номера записываются во все документы персонального и штатно-должностного учета лиц среднего, старшего и высшего начальствующего (офицерского) состава, а также указываются в приказах по личному составу, служебных удостоверениях, документах денежного и вещевого довольствия, служебной переписке, касающейся лиц высшего, старшего и среднего начальствующего (высшего офицерского и офицерского) состава.
32. Жетоны с личными номерами вручаются лицам начальствующего (высшего офицерского и офицерского) состава одновременно с объявлением приказа о присвоении первого специального или воинского звания. Лица, получившие жетоны, расписываются за их получение в журнале (Приложение № 15 к Инструкции). Жетоны в журнале перечисляются по порядку восходящих номеров каждой серии. Журнал хранится в кадровом аппарате.
Офицерам запаса, зачисленным в кадры МЧС, жетоны с личными номерами, поступившие из органов военного управления с сокращенными военными делами, вручаются при объявлении приказа Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан о зачислении их в кадры МЧС, о получении жетона они расписываются внизу титульного листа послужного списка.
33. Лица начальствующего (офицерского) состава, уволенные из ОГЗ в запас Вооруженных Сил Республики Казахстан, при получении предписаний о постановке на воинский учет, жетоны с личными номерами сдают в кадровые аппараты, которые подшиваются в личные дела или сокращенные военные дела офицеров запаса и лиц, прибывших из Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан. Сокращенные военные дела пересылаются в органы военного управления по месту жительства.
Лица начальствующего (офицерского) состава (военнообязанные и невоеннообязанные), уволенные из ОГЗ в отставку или запас, при получении предписаний о постановке на воинский учет, жетоны с личными номерами сдают в кадровые аппараты, которые подшиваются к личным делам.
При представлении лиц начальствующего (офицерского) состава, из числа принятых на воинский учет, к присвоению воинских званий офицерского состава их жетоны с личными номерами из ведомственных архивов МЧС, ДЧС, воинских частей, организации образования высылаются по официальным запросам органов военного управления.
34. В случае утраты жетона, личный номер, присвоенный лицу начальствующего (офицерского) состава, не заменяется, а вместо утерянного жетона выдается дубликат за тем же номером.
Заявки на изготовление дубликатов жетонов составляются на основании рапортов лиц начальствующего (высшего офицерского и офицерского) состава, утративших жетоны, с объяснением обстоятельств их утраты. Расходы на изготовление дубликата жетона возмещаются за счет лиц, утративших жетоны.
________________________________________________
Приложение 1
к Правилам ведения личных
дел, содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
Подписка
Я, ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
предупрежден(а): что в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах" должностное лицо или гражданин Республики Казахстан, допущенные или ранее допускавшиеся к государственным секретам, временно ограничены в своих правах выезда за границу до истечения срока секретности, но не более чем на 5 лет (после прекращения работы со сведениями, составляющими государственную тайну);
что за разглашение сведений, составляющих государственные секреты, или утрату документов и предметов, содержащих такие сведения, а также иные нарушения режима секретности буду привлечен(а) к ответственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

31. Берілген жеке нөмірлер орта, аға және жоғары басшы (офицерлік) құрамдағы тұлғалардың дербес және штаттық-лауазымдық есебінің барлық құжаттарына жазылады, сондай-ақ, орта, аға және жоғары басшы (жоғары офицерлік және офицерлік) құрамдағы тұлғаларға қатысты жеке құрам бойынша бұйрықтарда, қызметтік куәліктерде, ақшалай және заттай үлес құжаттарында, қызметтік хат-хабарларда көрсетіледі.
32. Жеке нөмірлері бар жетондар басшы (жоғары офицерлік және офицерлік) құрамның тұлғаларына бірінші арнаулы немесе әскери атақ беру туралы бұйрық жарияланумен бір уақытта тапсырылады. Жетондарды алған тұлғалар журналда алғаны үшін қол қояды (Қағиданың № 15 қосымшасы). Журналдағы жетондар әр серияның көтерілу нөмірлерінің реті бойынша тізімделеді. Журнал кадр аппаратында сақталады.
ТЖМ кадрларына қабылданған запастағы офицерлерге қысқартылған әскери істері бар әскери басқару органдарынан келіп түскен жеке нөмірлері бар жетондар Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің оларды ТЖМ кадрларына қабылдау туралы, жетонды алу туралы бұйрығы жарияланған кезде тапсырылады, олар қызметтік тізімнің титулдық парағының төменгі жағына қол қояды.
33. АҚО-дан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің запасына босатылған басшы (офицерлік) құрамның адамдары әскери есепке қою туралы нұсқама алған кезде жеке нөмірлері бар жетондарды қысқартылған әскери істерге тігілетін және тұрғылықты мекенжайы бойынша әскери басқару органдарына жіберілетін кадр аппараттарына тапсырады.
АҚО-дан отставкаға немесе запасқа шығарылған басшы (офицерлік) құрамның тұлғалары (әскери міндеттілер және әскери емес міндеттілер) әскери есепке қою туралы нұсқама алған кезде жеке нөмірлері бар жетондарды жеке істеріне тігілетін кадр аппараттарына тапсырады.
Әскери есепке қабылданған басшы (офицерлік) құрамның тұлғаларын офицерлік құрамның әскери атақтарын беруге ұсынған кезде олардың жеке нөмірлері бар жетондары ТЖМ, ТЖД, әскери бөлімдердің, білім беру ұйымдарының ведомстволық архивтерінен әскери басқару органдарының ресми сұрау салулары бойынша жіберіледі.
34. Жетон жоғалған жағдайда басшы (офицерлік) құрамның тұлғасына берілген жеке нөмір ауыстырылмайды, ал жоғалған жетонның орнына сол нөмірдің телнұсқасы беріледі.
Жетондардың телнұсқаларын дайындауға өтінімдер жетондарды жоғалтқан басшы (офицерлік және жоғары офицерлік) құрам адамдарының баянаттары негізінде олардың жоғалу мән-жайлары түсіндіріле отырып жасалады. Жетонның көшірмесін дайындауға жұмсалған шығыстар жетондарын жоғалтқан тұлғалардың есебінен өтеледі.
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кепілхат
Мен, __________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ескертілді: Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік құпиялар туралы" Заңына сәйкес мемлекеттік құпияларға рұқсат етілген немесе бұрын рұқсат етілген Қазақстан Республикасының лауазымды тұлғасы немесе азаматы құпиялылық мерзімі өткенге дейін, бірақ 5 жылдан аспайтын мерзімге (мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтермен жұмыс тоқтатылғаннан кейін) шетелге шығу құқығында уақытша шектеледі.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтермен жұмыс істеген және мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді жария еткені немесе осындай мәліметтерді қамтитын құжаттар мен заттарды жоғалтқаны, сондай-ақ құпиялылық режимін өзге де бұзғаны үшін жауапкершілікке тартылатын болады.

Обязуюсь в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", подпунктом 5) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" хранить государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, в том числе и после прекращения правоохранительной службы в течение времени, установленного законом.
"____" _____________ 20 __ года Подпись _______________________
Сотрудник (работник) кадровой службы _______________________________________________________
"____" _____________ 20 __ года Подпись _______________________
Приложение 2
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
Обязательство
Я, _______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии)
являясь сотрудником (военнослужащим) ОГЗ, в соответствии со статьями 16 и 17 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", статьей 12 Закона Республики Казахстан, статьей 8 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", "О противодействии коррупции" и статьей 10 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", Предупрежден(а): что не вправе: быть депутатом представительных органов и членом органов местного самоуправления, состоять в партиях, профессиональных союзах, выступать в поддержку какой-либо политической партии, создавать в системе правоохранительных органов общественные объединения, преследующие политические цели, основанные на общности их профессиональных интересов для представления защиты трудовых, а также других социально-экономических прав и интересов своих членов и улучшения условий труда; заниматься другой оплачиваемой деятельностью, кроме педагогической, научной и творческой деятельности; заниматься предпринимательской деятельностью, в том числе участвовать в управлении коммерческой организацией независимо от ее организационно-правовой формы; быть представителем по делам третьих лиц, за исключением случаев, предусмотренных законами; использовать в неслужебных целях средства материально-технического, финансового и информационного обеспечения, другое государственное имущество и служебную информацию; участвовать в действиях, препятствующих нормальному функционированию государственных органов и выполнению служебных обязанностей, включая забастовки; в связи с исполнением должностных полномочий пользоваться в личных целях услугами физических и юридических лиц; использовать свое служебное положение в корыстных целях, в том числе путем сговора с должностными и иными лицами; занимать должность, находящуюся в непосредственной подчиненности должности, занимаемой близкими родственниками (родителями, детьми, усыновителями, усыновленными, полнородными и неполнородными братьями и сестрами, дедушками, бабушками, внуками) или супругом (супругой); осуществлять деятельность, не совместимую с выполнением государственных функций; использовать служебную и иную информацию, не подлежащую официальному распространению, в целях получения или извлечения имущественных и неимущественных благ и преимуществ.

"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны, оның ішінде құқық қорғау қызметі тоқтатылғаннан кейін де белгіленген уақыт ішінде сақтауға міндеттенемін.
20 __ жылғы "___" ___________            Қолы ________________________
Кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері) _____________________________
20 __ жылғы "____" _____________ Қолы __________________________
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Міндеттеме
Мен, __________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16 және 17-баптарына, Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес АҚО қызметкері (әскери қызметшісі) бола отырып, Ескертілді: өкілді органдардың депутаты және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшесі болуға, партияларда, кәсіптік одақтарда болуға, қандай да бір саяси партияны қолдап сөз сөйлеуге құқығы жоқ, құқық қорғау органдарының жүйесінде еңбек, сондай-ақ өз мүшелерінің басқа да әлеуметтік-экономикалық құқықтары мен мүдделерін қорғау және еңбек жағдайларын жақсарту үшін олардың кәсіби мүдделерінің ортақтығына негізделген саяси мақсаттарды көздейтін қоғамдық бірлестіктер құру; педагогикалық, ғылыми және шығармашылық қызметтен басқа ақылы қызметпен айналысу; кәсіпкерлік қызметпен айналысу, оның ішінде ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан коммерциялық ұйымды басқаруға қатысу заңдарда көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғалардың істері бойынша өкіл болуға; материалдық-техникалық, қаржылық және ақпараттық қамтамасыз ету құралдарын, басқа да мемлекеттік мүлікті және қызметтік ақпаратты қызметтік емес мақсаттарда пайдалануға; ереуілдерді қоса алғанда, мемлекеттік органдардың қалыпты жұмыс істеуіне және қызметтік міндеттерін орындауға кедергі келтіретін іс-әрекеттерге қатысуға; лауазымдық өкілеттіктерін атқаруға байланысты материалдық-техникалық, қаржылық және ақпараттық қамтамасыз ету жеке және заңды тұлғалардың қызметтерімен жеке; өзінің қызметтік жағдайын пайдакүнемдік мақсатта, оның ішінде лауазымды тұлғалармен және өзге де тұлғалармен сөз байласу жолымен пайдалануға; жақын туыстары (ата-аналары, балалары, асырап алушылары, асырап алынғандары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері, аталары, әжелері, немерелері) немесе жұбайы (зайыбы) атқаратын лауазымға тікелей бағынысты лауазымды атқаруға; мемлекеттік функцияларды орындаумен үйлеспейтін қызмет; мүліктік және мүліктік емес игіліктер мен артықшылықтарды алу немесе шығару мақсатында ресми таратылуға жатпайтын қызметтік және өзге де ақпаратты пайдалану.

Кроме того, обязуюсь: соблюдать Конституцию Республики Казахстан и законодательство Республики Казахстан; обеспечивать соблюдение и защиту прав и свобод человека и гражданина, а также законных интересов физических и юридических лиц, государства; рассматривать в порядке и сроки, установленные Административной процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан", обращения физических и юридических лиц, принимать по ним необходимые меры; осуществлять полномочия в пределах предоставленных прав и в соответствии с должностными обязанностями; соблюдать служебную и трудовую дисциплину; принимать на себя ограничения, связанные с пребыванием на правоохранительной службе, и антикоррупционные ограничения, установленные Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции"; соблюдать требования Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153; Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 выполнять законные приказы и распоряжения руководителей, решения и указания вышестоящих органов и должностных лиц, изданные в пределах их полномочий; хранить государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, в том числе и после прекращения правоохранительной службы в течение времени, установленного законом, о чем дается подписка; сохранять в тайне получаемые при исполнении служебных обязанностей сведения, затрагивающие частную жизнь, честь и достоинство граждан, и не требовать от них предоставления такой информации, за исключением случаев, предусмотренных законами; обеспечивать сохранность государственного имущества; подать рапорт в письменной форме и незамедлительно информировать непосредственного и уполномоченного руководителя в случаях, когда мои частные интересы пересекутся или войдут в противоречие с моими полномочиями; повышать свой профессиональный уровень и квалификацию; не допускать публичных выступлений, причиняющих вред интересам государственной службы; сообщить непосредственному руководителю о подаче заявления о выходе из гражданства Республики Казахстан в день его подачи; представлять в орган государственных доходов по месту жительства декларацию о доходах, об имуществе, являющемся объектом налогообложения; в порядке, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе", "О воинской службе и статусе военнослужащих" в течение месяца после вступления в должность на время прохождения правоохранительной (воинской) службы передать в доверительное управление находящиеся в собственности акции (доли участия в уставном капитале) коммерческих организаций, и иное имущество, использование которого влечет получение доходов, за исключением денег, облигаций, паев открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, законно принадлежащих ему, а также иного имущества, переданного в имущественный наем; предоставить нотариально засвидетельствованную копию договора на доверительное управление имуществом в десятидневный срок со дня нотариального засвидетельствования в кадровую службу. В случае расторжения договора на доверительное управление имуществом одной из сторон, уведомить об этом в месячный срок кадровую службу, а имущество, подлежащее передаче в доверительное управление, в месячный срок после расторжения договора вновь передать в доверительное управление с предоставлением в кадровую службу по месту работы нотариально засвидетельствованной копии договора; при осуществлении должностных полномочий быть беспристрастным и независимым от деятельности политических партий, общественных и религиозных объединений; незамедлительно доводить до руководства о ставших мне известными случаях коррупционных правонарушений; обеспечивать информационную безопасность в процессе работы с информационными ресурсами ОГЗ.
"____" _____________ 20 __ года Подпись ________________________
Сотрудник (работник) кадровой службы ______________________________________________________
"____" _____________ 20__ года Подпись ________________________
Приложение 3
Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
Обязательство по соблюдению Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан
Я, _______________________________________________________________________,

Бұдан басқа Қазақстан Республикасының Конституциясын және Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға; адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының, сондай-ақ заңды құқықтарының сақталуын және қорғалуын қамтамасыз ету жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің мүдделерін міндеттенемін; "Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде" белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын қарау, олар бойынша қажетті шаралар қабылдау; берілген құқықтар шегінде және лауазымдық міндеттеріне сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асыру; қызметтік және еңбек тәртібін сақтау; құқық қорғау қызметінде болуға байланысты шектеулерді және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді қабылдауға; Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексінің (мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидаларының) талаптарын сақтауға; Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің Әдеп кодексі басшылардың заңды бұйрықтары мен өкімдерін, жоғары тұрған органдар мен лауазымды адамдардың өз өкілеттіктері шегінде шығарылған шешімдері мен нұсқауларын орындауға міндетті; мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны, оның ішінде құқық қорғау қызметі тоқтатылғаннан кейін де заңда белгіленген уақыт ішінде сақтауға, бұл туралы жазылым беріледі; заңдарда көзделген қызметтік міндеттерін атқару кезінде азаматтардың жеке өміріне, ар-намысы мен қадір-қасиетіне әсер ететін мәліметтерді құпия сақтауға және олардан мұндай ақпарат беруді талап етпеуге; мемлекеттік мүліктің сақталуын қамтамасыз ету; менің жеке мүдделерім қиылысатын немесе менің өкілеттіктеріме қайшы келетін жағдайларда жазбаша нысанда баянат беру және тікелей және уәкілетті басшыны дереу хабар беру; өзінің кәсіби деңгейі мен біліктілігін арттыру; мемлекеттік қызметтің мүдделеріне зиян келтіретін көпшілік алдында сөз сөйлеуге жол бермеу; тікелей басшыға Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтініш берген күні хабарлау оның өтініштері; тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік кіріс органына табыс туралы, салық салу объектісі болып табылатын мүлік туралы декларация ұсынуға; "Құқық қорғау қызметі туралы", "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен лауазымға кіргеннен кейін бір ай ішінде құқық қорғау (әскери) қызметін өткеру уақытына коммерциялық ұйымдардың меншігіндегі акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) және пайдалануы коммерциялық ұйымдардың меншігіндегі өзге де мүлікті сенімгерлік басқаруға беруге оған заңды түрде тиесілі ақшаны, облигацияларды, ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайларын, сондай-ақ өзге де мүлікті қоспағанда, кірістер алуға әкеп соғады, мүліктік жалдауға берілген; мүлікті сенімгерлік басқару шартының нотариат куәландырған көшірмесін нотариат куәландырған күннен бастап он күн мерзімде кадр қызметіне ұсынсын. Тараптардың бірінің мүлкін сенімгерлікпен басқаруға арналған шарт бұзылған жағдайда, бұл туралы бір ай мерзімде кадр қызметіне хабарлауға, ал сенімгерлікпен басқаруға беруге жататын мүлік шарт бұзылғаннан кейін бір ай мерзімде шарттың нотариат куәландырған көшірмесін жұмыс орны бойынша кадр қызметіне ұсына отырып, қайтадан сенімгерлікпен басқаруға беруге; лауазымдық өкілеттіктерді жүзеге асыру кезінде бейтарап болуға саяси партиялардың, қоғамдық және діни бірлестіктердің қызметінен тәуелсіз; маған белгілі болған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жағдайлары туралы басшылыққа дереу жеткізу; АҚО ақпараттық ресурстарымен жұмыс істеу процесінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
20 __ жылғы "___" _____________ Қолы __________________________
Кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері) ____________________________
20 __ жылғы "____" _____________ Қолы __________________________
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің Әдеп кодексін сақтау жөніндегі міндеттеме
Мен, _________________________________________________________________,

являясь сотрудником ОГЗ, ознакомлен с Этическим кодексом сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 (далее – Этический кодекс), и принимаю установленные им стандарты поведения, а также предупрежден(а) о возможности привлечения меня к ответственности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке за нарушение требований, предусмотренных Этическим кодексом.
"______"____________20 __ года Подпись _____________________
Сотрудник (работник) кадровой службы_____________________________________________________
"______"_____________ 20__ года Подпись _____________________
Приложение 4
Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
Обязательство по соблюдению Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих)
Я, _______________________________________________________________________,
являясь военнослужащим ОГЗ, ознакомлен с Этическим кодексом государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих), утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 (далее – Этический кодекс), и принимаю установленные им стандарты поведения, а также предупрежден(а) о возможности привлечения меня к ответственности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке за нарушение требований, предусмотренных Этическим кодексом.
"______"____________20 __ года Подпись ______________________
Сотрудник (работник) кадровой службы_______________________________________________________
"______"_____________ 20__ года Подпись ______________________
Приложение 5
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Форма
Секретно/Для служебного
пользования
(по заполнению)
Личное дело №
___________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________ /фамилия, имя отчество, (при его наличии)/
ЧАСТЬ I
1) послужной список;
2) заключение комиссии по определению стажа службы.
ЧАСТЬ II
1) аттестационные листы;
2) служебные характеристики в период службы;
3) представления к присвоению (понижению, восстановлению) специального (воинского) звания;
4) решение о задержке представления к установлению специального (воинского) звания;

АҚО қызметкері бола отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен (бұдан әрі – Әдеп кодексі) бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің Әдеп кодексімен таныстым және осы белгілеген мінез-құлық стандарттарын қабылдаймын, сондай-ақ мен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Әдеп кодексінде көзделген талаптарды бұзғаны үшін жауапқа тарту мүмкіндігі туралы ескертілдім.
20 __ жылғы "____" _____________ Қолы __________________________
Кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері) _________________________________
20 __ жылғы "____" _____________ Қолы __________________________
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексін сақтау жөніндегі міндеттеме (мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидалары)
Мен, _______________________________________________________________,
АҚО әскери қызметшісі бола отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен (бұдан әрі – Әдеп кодексі) бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексімен (мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидалары) таныстым және ол белгілеген мінез-құлық стандарттарын қабылдаймын, сондай-ақ белгіленген тәртіппен мен Қазақстан Республикасының заңнамасында Әдеп кодексінде көзделген талаптарды бұзғаны үшін жауапқа тарту мүмкіндігі туралы ескертілдім.
20 __ жылғы "____" _____________ Қолы __________________________
Кадр қызметінің қызметкері (жұмыскері) _______________________________
20 __ жылғы "____" _____________ Қолы __________________________
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Құпия/Қызмет бабында
пайдалану үшін
(толтыру бойынша)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
Жеке іс №
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
/тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
I БӨЛІМ
1) қызметтік тізім;
2) қызмет өтілін айқындау жөніндегі комиссияның қорытындысы.
II БӨЛІМ
1) аттестаттау парақтары;
2) қызмет кезеңіндегі қызметтік мінездемелер;
3) арнаулы немесе әскери атағын белгілеуге (төмендетуге, қалпына келтіруге) ұсынымдар;
4) арнаулы (әскери) атақты белгілеуге ұсынуды кешіктіру туралы шешім;

5) представления по перемещению по службе;
6) представления к увольнению;
7) наградные листы, представления о поощрении (награждении).
8) материалы конкурсной комиссии (результаты тестирования на знание государственного языка, законодательства Республики Казахстан и личностные компетенции, сдачи нормативов по физической подготовке, результаты полиграфологического исследования, выписка из протокола заседания конкурсной комиссии);
9) копии сертификатов (об окончании курсов переподготовки, повышения квалификации, а также языковых, образовательных и других курсов, оплачиваемых за счет бюджета ОГЗ);
10) контракт о прохождении воинской службы;
ЧАСТЬ III
1) заявление о приеме в правоохранительный орган/ на воинскую службу;
2) автобиографии (написанная собственноручно и в отпечатанном виде, заверенная подписью сотрудника (работника) кадровой службы);
3) анкета (с фотокарточкой, заверенной печатью кадровой службы);
4) заключение о приеме в правоохранительный орган/воинскую службу;
5) характеристики (служебные, учебные и другие), представляемые до поступления на службу (учебу);
6) справка центральной (окружной) военно-врачебной комиссии;
7) подписка по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
8) обязательство по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
9) обязательства по соблюдению Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, а также Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, согласно приложению 3 и 4 к настоящим Правилам;
10) подписанный бланк с текстом Присяги;
11) договор (контракт) о допуске к государственным секретам.
Личное дело № ________
ЧАСТЬ IV
Архивные материалы
_____________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________ /фамилия, имя, отчество, (при его наличии)/
1) устаревшие автобиографии и анкеты;
2) рапорта сотрудника (военнослужащего);
3) заключения и материалы служебных проверок и расследований;
4) устаревшие справки Центральной (окружной) военно-врачебной комиссии, справки о состоянии здоровья, о ранениях и контузиях;
5) ходатайство и рапорт о продлении срока ОГЗ;
6) рекомендации при перемещении по службе;
7) устаревшие результаты тестирований, сдачи нормативов по физической подготовке;
8) информация подразделения по личному составу;
9) уведомление об освобождении (увольнении);
10) другие документы личного дела, находящиеся в неактуальном состоянии.
Личное дело № ________
ЧАСТЬ V
Материалы изучения и специальной проверки
________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ /фамилия, имя, отчество, (при его наличии)/

5) қызмет бойынша ауысуға ұсынымдар;
6) жұмыстан босату (шығару) туралы ұсынымдар;
7) марапаттау парақтары, көтермелеу (наградтау) туралы ұсынымдар;
8) конкурстық комиссияның материалдары (мемлекеттік тілді, Қазақстан Республикасының заңнамасын және жеке құзыреттерін білуге арналған тестілеу нәтижелері, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсыру, полиграфологиялық зерттеу нәтижелері, Конкурстық комиссия отырысының хаттамасынан үзінді);
9) сертификаттардың көшірмелері (арнайы бастапқы оқуды, қайта даярлау, біліктілікті арттыру курстарын, сондай-ақ АҚО бюджеті есебінен төленетін тілдік, білім беру және басқа курстарды бітіргені туралы);
10) әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт;
III БӨЛІМ
1) құқық қорғау органына/әскери қызметке қабылдау туралы өтініш;
2) өмірбаяндар (өз қолымен және басылған түрде жазылған, кадр қызметі қызметкерінің (жұмысшының) қолымен расталған);
3) сауалнама (кадр қызметінің мөрімен расталған фотокарточкамен);
4) құқық қорғау органына/әскери қызметке қабылдау туралы қорытынды;
5) ұсынылатын мінездемелер (қызметтік, оқу және басқалар) қызметке (оқуға) түскенге дейін;
6) орталық (округтік) әскери-дәрігерлік комиссияның анықтамасы;
7) осы Қағиданың 1-қосымшасыны сәйкес нысан бойынша кепілхат;
8) осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша міндеттеме;
9) осы Қағиданың 3 және 4-қосымшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің Әдеп кодексін, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексін сақтау жөніндегі міндеттеме;
10) Ант мәтінімен қол қойылған бланк;
11) мемлекеттік құпияларға рұқсат беру туралы шарт (келісімшарт);
Жеке іс № ________
IV БӨЛІМ
Архив материалдары
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
/тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
1) ескірген өмірбаяндар мен сауалнамалар;
2) қызметкердін (әскери қызметшінің) баянаттары;
3) қызметтік тексерулер мен тергеп-тексерулердің қорытындылары мен материалдары;
4) Орталық (округтік) әскери-дәрігерлік комиссияның ескірген анықтамалары, денсаулық жағдайы туралы, жаралар мен контузиялар туралы анықтамалар;
5) АҚО қызмет мерзімін ұзарту туралы баянаттар және қолау хат;
6) қызмет бойынша ауысу кезіндегі ұсыныстар;
7) тестілеудің, дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтерді тапсырудың ескірген нәтижелері;
8) жеке құрам бойынша бөлімшесінің ақпараты;
9) жұмыстан босату (шығару) туралы хабарлама;
10) өзекті емес жағдайдағы жеке істің басқа да құжаттары;
Жеке іс № ________
БӨЛІМ V
Зерделеу және арнайы тексеру материалдары
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
/тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/

16. Шетелде болуы/Пребывание за границей
Ел, қала/ Страна, город
Сапардың мақсаты/ Цель поездки
Болу кезеңі/ Период пребывания
Жазба үшін негіздеме/ Основание для записи
17. Қызметкердің (әскери қызметшінің) ата-анасы туралы мәліметтер (1 парақта)/Сведения о родителях сотрудника (военнослужащего) (на 1 странице)
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
18. Қызметкердің отбасы жағдайы/Сведения о семейном положении
Жұбайының /зайыбының/ балаларының тегі, аты, әкесінің аты Фамилия, имя, отчество (при его наличии) жены/мужа/детей
Туыстық дәрежесі/ Степень родства
Туған жылы, күні, айы және жері/ Число, месяц, год и место рождения
Жазба үшін негіз/ Основание для записи
Ескертпе/ Примечание
19. Қызметкердің (әскери қызметшінің) тұрғылықты мекенжайы/Адрес места жительства сотрудника (военнослужащего)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қызметтік тізімді жасаған/Послужной список составил:
____________________________________________________________________
/кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) лауазымы, тегі және аты-жөні/
____________________________________________________________________
/должность, фамилия и инициалы сотрудника (работника) кадровой службы/
20__ жылғы "__"_________ "__" "__" _________ 20__ г.
БЕКІТЕМІН/УТВЕРЖДАЮ
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
/кадр қызметі басшысының лауазымы, біліктілік сыныбы, тегі және аты-жөні/
руководитель кадровой службы, квалификационный класс, фамилия и инициалы/
М.О./М.П.
20___ жылғы "___" __________
20___ жылғы "___" __________ 20___ жылғы "___" __________ 20___ жылғы "___" __________ жазылған мәліметтердің дұрыстығын растау қолхаты_______________________ Расписка в подтверждении правильности записанных сведений _______________________ "___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года.
Приложение 8
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
Утверждаю
__________________________
(руководитель кадровой
службы)
"___" __________ 20__ г
Заключение по автобиографической проверке
"___" ___________ 20__ года
я, _____________________________________________________________________,
рассмотрев материалы дополнительной автобиографической проверки супруга (супруги)
_____________________________________________________________________________
(специальное/воинское звание, фамилия, имя, отчество, (при его наличии)
сотрудника)______________________________________________________________ Установил:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) супруга (супруги)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Год рождения ___________________ Место рождения ___________
________________________________________________________________________
Проверкой по базе Комитета по правовой статистике и специальным учетам ГП РК, проверяемых родственников
________________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество, (при его наличии) и степень родства)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Поступили следующие данные
________________________________________________________________________
(указать конкретно, раздельно на каждое лицо содержание этих сведений и откуда они поступили)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(оборотная сторона)
На основании изложенного, полагал бы возможным
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(допустить к работе, отказать)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(подпись)
Согласен:
Руководитель ___________________________________________________________
Приложение 9
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
Карточка контроля соответствия личного дела
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата проверки
Состояние личного дела
Должность, подпись лица, ответственного за ведение личного дела
Приложение 10
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
Внутренняя опись документов личного дела № ______
№ п/п
Номер документа
Дата документа
Заголовок документа
Номера листов дела
Примечание
Итого __________________________________________________________документов
(цифрами и прописью)
Количество листов внутренней описи
_________________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
Должность лица, заполнившего внутреннюю опись документов дела
_______________________________________________________________________________
Расшифровка подписи (личная подпись)
Дата ______________________
Приложение 11
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
Инвентарная книга для личных дел
___________________________________________________________
___________________________________________________________
/наименование органа/
Начата:
Окончена:
№ личного дела
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата поступления
Отметка о снятии с учета
1
2
3
4
Приложение 12
Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
Контрольная карточка личного дела № ________
___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата выдачи или высылки
Кому выдано или выслано
Исходящий №
Подпись получателя
Дата возвращения
Подпись лица, принявшего на хранение
Оборотная сторона контрольной карточки
Дата выдачи или высылки
Кому выдано или выслано
Исходящий №
Подпись получателя
Дата возвращения
Подпись лица, принявшего на хранение
Приложение 13
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
Книга учета движения трудовых книжек и вкладышей в них
№ п/п
Дата приема или заполнения трудовой книжки
Ф.И.О. (при его наличии) владельца трудовой книжки
Должность служащего, который сдал или на которого заполнена трудовая книжка
Дата и основание выдачи на руки трудовой книжки при увольнении
Расписка служащего в получении трудовой книжки
Примечание
1
Год
Число
Месяц
2
Приложение 14
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
КАРТОЧКА
пономерного учета начальствующего (офицерского) состава МЧС Республики Казахстан Личный № _______

16. Шетелде болуы/Пребывание за границей
Ел, қала/ Страна, город
Сапардың мақсаты/ Цель поездки
Болу кезеңі/ Период пребывания
Жазба үшін негіздеме/ Основание для записи
17. Қызметкердің (әскери қызметшінің) ата-анасы туралы мәліметтер (1 парақта)/Сведения о родителях сотрудника (военнослужащего) (на 1 странице)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
18. Қызметкердің отбасы жағдайы/Сведения о семейном положении
Жұбайының /зайыбының/ балаларының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) жены/мужа/детей
Туыстық дәрежесі/ Степень родства
Туған жылы, күні, айы және жері/ Число, месяц, год и место рождения
Жазба үшін негіз/ Основание для записи
Ескертпе/ Примечание
19. Қызметкердің (әскери қызметшінің) тұрғылықты мекенжайы/Адрес места жительства сотрудника (военнослужащего)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қызметтік тізімді жасаған/Послужной список составил:
__________________________________________________________________
/кадр қызметі қызметкерінің (жұмыскерінің) лауазымы, тегі және аты-жөні/
__________________________________________________________________
/должность, фамилия и инициалы сотрудника (работника) кадровой службы/
20__ жылғы "__" _________ "__" "__" _________ 20__ г.
БЕКІТЕМІН/ УТВЕРЖДАЮ
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
/кадр қызметі басшысының лауазымы, біліктілік сыныбы, тегі және аты-жөні/
руководитель кадровой службы, квалификационный класс, фамилия и инициалы/
М.О./М.П.
20___ жылғы "___" _________
20___ жылғы "___" _________
20___ жылғы "___" _________
20___ жылғы "___" _________
жазылған мәліметтердің дұрыстығын растау қолхаты _______________________
Расписка в подтверждении правильности записанных сведений _______________
"___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года
"___" __________ 20___ года.
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Бекітемін ________________
(кадр қызметінің басшысы)
20__ ж. "___" __________
Өмірбаяндық тексеру бойынша қорытынды
20__ жылғы "___" __________
мен, ________________________________________________________________,
жұбайының (зайыбының)қосымша өмірбаяндық тексеру материалдарын
қарап________________________________________________________________
(қызметкердің (арнаулы / әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты, (бар болса)
_____________________________________________________________________
Анықтады:
Жұбайының (зайыбының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Туған жылы ___________________ Туған жері ___________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін туыстарды ҚР БП Есепке алу және құқықтық статистика комитеті бойынша тексеру
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және туыстық дәрежесін көрсету)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Келесі мәліметтер келіп түсті
_____________________________________________________________________
(әр адамға осы мәліметтердің мазмұнын және олардың қайдан келгенін нақты, бөлек көрсету)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(артқы жағы) баяндалғанның негізінде мүмкін деп есептейді
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жұмысқа жіберу, бас тарту)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қолы)
Келісемін:
Басшы ___________________________________________________________
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жеке істі сәйкестігін бақылау карточкасы
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Тексеру күні
Жеке істің жай-күйі
Жеке істі жүргізуге жауапты адамның лауазымы, қолы
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Жеке іс құжаттарының ішкі тізімдемесі № ______
№ п/п
Құжат нөмірі
Құжаттың күні
Құжат тақырыбы
Іс парақтарының нөмірлері
Ескерту
Барлығы ______________________________________________________ құжаттар
(сандармен және жазумен)
Ішкі тізімдеме парақтарының саны ______________________________________
(сандармен және жазумен)
Іс құжаттарының ішкі тізімдемесін толтырған тұлғаның лауазымы
_____________________________________________________________________
Қолтаңбаның толық жазылуы (жеке қолы)
Күні ______________________
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Жеке істердің түгендеу кітабы
__________________________________________________________
__________________________________________________________
/органның атауы/
Басталды:
Аяқталды:
Жеке істің №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Түскен күні
Есептен шығару туралы белгі
1
2
3
4
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Жеке істің бақылау карточкасы № ________
__________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Берілген немесе шығарылған күні
Кімге берілді немесе жіберілді
Шығыс №
Алушының қолы
Қайтару күні
Сақтауға қабылдаған адамның қолы
Бақылау карточкасының сырт жағы
Берілген немесе шығарылған күні
Кімге берілді немесе жіберілді
Шығыс №
Алушының қолы
Қайтару күні
Сақтауға қабылдаған адамның қолы
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Еңбек кітапшалары мен олардағы қосымша парақтарының қозғалысын есепке алу кітабы
№ р/с
Еңбек кітапшасын қабылдау немесе толтыру күні
Еңбек кітапшасы иесінің Т. А. Ә. (бар болса)
Еңбек кітапшасын тапсырған немесе толтырған қызметшінің лауазымы
Жұмыстан босатылған кезде еңбек кітапшасын қолына беру күні мен негізі
Еңбек кітапшасын алудағы қызметшінің қолхаты
Ескерту
1
Жыл
Саны
Айы
2
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
14-қосымша
Нысан
КАРТОЧКА Қазақстан Республикасы ТЖМ басшы (офицерлік) құрамын біркелкі есепке алу Жеке № _______

1. Фамилия, имя, отчество_________________________________________________
2. Число, месяц и год рождения______________________________________
3. Специальное/воинское звание начальствующего (офицерского) состава на день заполнения карточки
кем издан приказ
номер
дата
4. Наименование органа МЧС, заполнившего карточку
____________________________________________________________________________
оборотная сторона
5. Семейное положение (женат, холост)
__________________________________________
Фамилия, имя, отчество и адрес жены (мужа). Если холост (не замужем) фамилия, имя, отчество и адрес одного из близких родственников
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
6. Уволен из ОГЗ приказом _____________________№______ от __________20___г.
по___________________________________________________
(основание увольнения)
Начальник кадрового аппарата специальное/воинское звание
____________________________________________________________________
фамилия и инициалы (подпись разборчиво)
"___" ____________ 20__г.
М.П.
Приложение 15
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
ЖУРНАЛ
учета лиц начальствующего (офицерского) состава, получивших жетоны с личными номерами
________________________________________________________________________
(наименование органа, учреждения)
№/№ п/п
Фамилия, имя, отчество
Год рождения
Звание
Личный номер
№ и дата приказа о присвоении личного номера
Подпись лица, получившего жетон
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 16
к Правилам ведения личных дел,
содержащих персональные
данные сотрудника и
военнослужащего ОГЗ
Форма
Описание жетона с постоянным личным номером для начальствующего (офицерского) состава Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Жетон изготовляется в виде металлической пластинки овальной формы толщиной 1,5-2 мм. Размер по большой оси 45 мм., по малой оси 26 мм.
На лицевой стороне жетон имеет полоску, выштампованную по его продольной оси. Над полоской расположена надпись "ВС РК", а под ней –серия (буква русского алфавита) и номер жетона. Слева от этих надписей имеется отверстие диаметром 4 мм для прикрепления жетона к обмундированию или личному делу лица начальствующего (офицерского) состава.
Общий вид жетона

1. Тегі, аты, әкесінің аты _________________________________________________
2. Туған күні, айы және жылы ______________________________________
3. Карточканы толтыру күніне басшы (офицерлік) құрамның арнаулы / әскери атағы
бұйрықты кім шығарды
нөмірі
күні
4. Карточканы толтырған ТЖМ органының атауы
_____________________________________________________________
артқы жағы
5. Отбасылық жағдайы (үйленген, бойдақ) __________________________
Әйелінің (күйеуінің) тегі, аты, әкесінің аты және мекенжайы. Егер бойдақ (тұрмыс құрмаған) жақын туыстарының бірінің тегі, аты, әкесінің аты және мекенжайы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
6. Бұйрықпен АҚО-дан шығарылды___________________№______ 20___ж.
_________ бойынша ________________________________________________
(жұмыстан шығарудың негізі)
Кадр аппаратының бастығы
арнайы/әскери атағы ____________________ тегі және аты-жөні
(қолы анық)
20___ж. ______________ М.О.
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
15-қосымша
Нысан
ЖУРНАЛ жеке нөмірлері бар жетондар алған басшы (офицерлік) құрамдағы адамдарды есепке алу
______________________________________________________________________
(органның, мекеменің атауы)
№/№ р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Атағы
Жеке нөмір
Жеке нөмірін беру туралы бұйрықтың № және күні
Алған тұлғаның қолы
жетон
1
2
3
4
5
6
7
АҚО қызметкері мен әскери
қызметшісінің дербес деректерді
қамтитын жеке істерін жүргізу
Қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің тұрақты жеке нөмірі бар жетон басшы (офицерлік) құрам үшін сипаттама
Жетон қалыңдығы 1,5-2 мм сопақ пішінді металл пластина түрінде жасалады. өлшемі үлкен осі бойынша 45 мм, кіші осі бойынша 26 мм.
Алдыңғы жағында жетонның бойлық осі бойымен мөр басылған жолағы бар. Жолақтың үстінде "ҚР ҚК" деген жазу, ал оның астында – серия (орыс әліпбиінің әрпі) және жетон нөмірі орналасқан. Осы жазулардың сол жағында басшы (офицерлік) құрамдағы адамның киім-кешегіне немесе жеке ісіне жетонды бекіту үшін диаметрі 4 мм тесік бар.
Жетонның жалпы көрінісі.