Об утверждении Правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов по Аккайынскому району
Постановление акимата Аккайынского района Северо-Казахстанской области от 12 февраля 2024 года № 27
В соответствии с подпунктом 6) статьи 4 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, акимат Аккайынского района Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов по Аккайынскому району согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Аккайынскому района Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего постановления на официальное опубликование в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе акимата Аккайынского района после его официального опубликования;
3) принятие мер, вытекающих из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Аккайынскому района Северо-Казахстанской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Аккайынского района Р. Елубаев
Утверждены постановлением
акимата Аккайынского района
Северо-Казахстанской области
от 12 февраля 2024 года № 27
Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов по Аккайынскому району
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов по Аккайынскому району (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 347 "Об утверждении Типовых правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов" и определяют порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов.
2. Под коммунальными отходами понимаются следующие отходы потребления:
1) смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
2) смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Коммунальные отходы не включают отходы производства, сельского хозяйства, лесного хозяйства, рыболовства, септиков и канализационной сети, а также от очистных сооружений, включая осадок сточных вод, вышедшие из эксплуатации транспортные средства или отходы строительства.
К отходам потребления относятся отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился либо документально перевел в разряд отходов потребления.

Аққайың ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидаларын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы әкімдігінің 2024 жылғы 12 ақпандағы № 27 қаулысы
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабы 4-бабының 2) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес қоса беріліп отырған Аққайың ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидалары бекітілсін.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы әкімдігінің сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін:
1) осы қаулыны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялауға жолдауды;
2) осы қаулыны ресми жариялағаннан кейін оны Аққайың ауданы әкімдігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдауды қамтамасыз етілсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы жетекшілік ететін әкімінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оны алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аққайың ауданының әкімі Р. Елубаев
Солтүстік Қазақстан облысы
Аққайың ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 12 ақпан
№ 27 қаулысымен бекітілген
Аққайың ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу ережесі
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Солтүстік Қазақстан Аққайың ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидалары (бұдан қағидалар) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына, "Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 347 бұйрығына сәйкес әзірленді және коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу тәртібін айқындайды.
2. Коммуналдық қалдықтар деп келесі тұтыну қалдықтары түсініледі:
1) қағаз және картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма бұйымдары, орауыштар, пайдаланылған электр және электрондық жабдықтар, батареялар мен аккумуляторларды қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, үй шаруашылықтарының аралас қалдықтары мен бөлек жиналған қалдықтары;
2) егер мұндай қалдықтар сипаты мен құрамы жағынан үй шаруашылықтарының қалдықтарына ұқсас болса, аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар.
Коммуналдық қалдықтарға өндіріс, ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, балық шаруашылығы, септиктер мен кәріз желілерінің қалдықтары, сондай-ақ ағынды сулардың шөгінділерін, пайдаланудан шыққан көлік құралдарын немесе құрылыс қалдықтарын қоса алғанда, тазарту құрылыстарының қалдықтары кірмейді.
Тұтыну қалдықтарына адамның тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болатын, өзінің тұтыну қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан өнімдер және (немесе) бұйымдар, олардың қаптамасы және өзге де заттар немесе олардың қалдықтары жатады, олардың жарамдылық не пайдалану мерзімі олардың агрегаттық жай-күйіне қарамастан аяқталған, сондай-ақ меншік иесі физикалық тұрғыдан өз бетінше құтылған не құжатпен разрядқа ауыстырған қалдықтар жатады тұтыну қалдықтары.

3. Опасные составляющие коммунальных отходов (электронное и электрическое оборудование, ртутьсодержащие отходы, батареи, аккумуляторы и прочие опасные компоненты) должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям.
Глава 2. Порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
4. Нормы образования и накопления коммунальных отходов устанавливаются отдельно для всех объектов жилищного фонда, для нежилых помещений.
5. Нормы образования и накопления коммунальных отходов определяются для всех видов объектов жилищного фонда и по нежилым помещениям согласно приложению 1 к Правилам.
6. Определение норм образования и накопления коммунальных отходов производится путем проведения натурных замеров с последующим расчетом объема накопления на расчетную единицу.
7. Для проведения натурных замеров выделяются объекты жилого фонда двух типов с различным уровнем благоустройства:
1) благоустроенное жилище, имеющие внутридомовые инженерные коммуникации и оборудования, используемых для предоставления потребителям коммунальных услуг;
2) неблагоустроенное жилище, не имеющие внутридомовых инженерных коммуникаций и оборудования, используемых для предоставления потребителям коммунальных услуг.
8. Для определения норм образования и накопления коммунальных отходов, образующихся от населения, выделяются участки со следующим количеством проживающего населения:
в населенных пунктах с численностью до 300 тысяч человек участки выбираются с охватом 2% населения общего числа жителей по каждому виду благоустройства;
в населенных пунктах с численностью от 300 до 500 тысяч человек – 1 %;
в населенных пунктах с численностью более 500 тысяч человек – 0,5 % (из них не менее 500 человек по неблагоустроенному сектору).
9. На выбранные объекты перед проведением замеров местными исполнительными органами совместно с организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов, составляются коммунальные паспорта объектов жилищного фонда и нежилых помещений по формам согласно приложению 2 к Правилам.
10. Для определения объема и массы образованных и накопленных коммунальных отходов применяют мерную линейку и весовое оборудование.
11. Перед началом замера отходы в контейнере разравниваются организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов и с помощью мерной линейки определяется объем отходов.
12. Масса накапливающихся отходов определяется путем взвешивания заполненных контейнеров и последующего вычитания массы порожнего контейнера организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов.

3. Коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері (электрондық және электр жабдықтары, құрамында сынабы бар қалдықтар, батареялар, аккумуляторлар және басқа да қауіпті компоненттер) бөлек жиналып, мамандандырылған кәсіпорындарға қалпына келтіруге берілуі тиіс.
2 тарау. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу тәртібі
4. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары тұрғын үй қорының барлық объектілері үшін, тұрғын емес үй-жайлар үшін бөлек белгіленеді.
5. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары тұрғын үй қоры объектілерінің барлық түрлері үшін және тұрғын емес үй-жайлар бойынша Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
6. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын айқындау есептеу бірлігіне жинақталу көлемін кейіннен есептей отырып, заттай өлшеулер жүргізу жолымен жүргізіледі.
7. Заттай өлшеулер жүргізу үшін абаттандыру деңгейі әртүрлі екі типті тұрғын үй қорының объектілері бөлінеді:
1) тұтынушыларға коммуналдық қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын үйішілік инженерлік коммуникациялары мен жабдықтары бар абаттандырылған тұрғын үй;
2) тұтынушыларға коммуналдық қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын үйішілік инженерлік коммуникациялары мен жабдықтары жоқ абаттандырылмаған тұрғын үй.
8. Тұрғындардан пайда болатын коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын айқындау үшін тұрғылықты тұрғындарының саны мынадай учаскелер бөлінеді:
саны 300 мың адамға дейінгі елді мекендерде абаттандырудың әрбір түрі бойынша тұрғындардың жалпы санының 2% қамтумен учаскелер таңдалады;
саны 300-ден 500 мың адамға дейінгі елді мекендерде-1 %;
саны 500 мыңнан асатын елді мекендерде – 0,5 % (оның ішінде абаттандырылмаған сектор бойынша кемінде 500 адам).
9. Таңдалған объектілерге өлшеу жүргізер алдында жергілікті атқарушы органдар коммуналдық қалдықтарды жинауды және әкетуді жүзеге асыратын ұйыммен бірлесіп Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша тұрғын үй қоры объектілерінің және тұрғын емес үй-жайлардың коммуналдық паспорттарын жасайды.
10. Түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемі мен массасын анықтау үшін өлшеуіш сызғыш пен таразы жабдығы қолданылады.
11. Өлшеуді бастамас бұрын контейнердегі қалдықтарды коммуналдық қалдықтарды жинауды және әкетуді жүзеге асыратын ұйым тегістейді және өлшеуіш сызғыштың көмегімен қалдықтардың көлемі айқындалады.
12. Жинақталған қалдықтардың массасы толтырылған контейнерлерді өлшеу және кейіннен коммуналдық қалдықтарды жинауды және шығаруды жүзеге асыратын ұйымның бос контейнердің массасын шегеру арқылы анықталады.

13. При полном заполнении кузова специальной техники (мусоровоза) общим объемом образованных и накопленных коммунальных отходов одного участка и невозможности дальнейшей загрузки с других участков, допускается определение массы отходов проводить путем взвешивания загруженной и порожней машины на автомобильных весах.
14. Данные по массе и объему образованных и накопленных коммунальных отходах вносятся местным исполнительным органом в бланк первичных записей по форме согласно приложению 3 к Правилам.
15. После обработки первичных материалов, по замерам полученные данные (масса, объем) каждого объекта суммируются по дням недели и заносятся местным исполнительным органом в сводную сезонную ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 4 к Правилам.
16. После проведения сезонных замеров, местный исполнительный орган вносит данные (масса, объем) в сводную годовую ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 5 к Правилам.
17. Сбор коммунальных отходов, предполагаемых к замеру по определенному объекту, должен исключать смешивание коммунальных отходов от других объектов.
18. При определении накопления коммунальных отходов используются стандартные контейнеры одинаковой емкости. Для полного учета отходов и определения коэффициента неравномерности образования и накопления предусматривается установка дополнительных контейнеров, необходимость установки которых и их количество уточняется при обследовании выбранных участков.
Все контейнеры должны быть полностью очищены:
1) при ежедневном вывозе – за сутки до начала замеров;
2) при вывозе по графику реже ежедневного – в последний день вывоза по графику перед неделей замеров.
19. За сутки до начала замеров все контейнеры должны быть полностью очищены организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов.
20. Обработка первичных материалов по замерам производится не позднее, чем на следующий день после их проведения.
Глава 3. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов
21. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов производится следующим образом:
1) определение объема образованных и накопленных коммунальных отходов в одном контейнере для сбора коммунальных отходов на объекте в сутки (Vконт, м3):
Vконт = h*S
где, h – высота от основания контейнера до верхней точки накопленных коммунальных отходов, м;
S – площадь основания контейнера, м2;

13. Арнайы техниканың (қоқыс тасығыштың) шанағын бір учаскенің түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтарының жалпы көлемімен толық толтырған және басқа учаскелерден одан әрі тиеу мүмкін болмаған кезде қалдықтардың массасын автомобиль таразыларында тиелген және бос машинаны өлшеу жолымен анықтауға жол беріледі.
14. Түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтардың массасы мен көлемі бойынша деректерді Жергілікті атқарушы орган Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бастапқы жазбалар бланкісіне енгізеді.
15. Бастапқы материалдарды өңдегеннен кейін өлшемдер бойынша әрбір объектінің алынған деректері (массасы, көлемі) аптаның күндері бойынша жинақталады және жергілікті атқарушы орган Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының жиынтық маусымдық ведомосіне енгізеді.
16. Маусымдық өлшеулер жүргізілгеннен кейін жергілікті атқарушы орган Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосіне деректерді (массасын, көлемін) енгізеді.
17. Белгілі бір объект бойынша өлшеуге болжанатын коммуналдық қалдықтарды жинау коммуналдық қалдықтарды басқа объектілерден араластыруды болдырмауы тиіс.
18. Коммуналдық қалдықтардың жиналуын анықтау кезінде сыйымдылығы бірдей стандартты контейнерлер қолданылады. Қалдықтарды толық есепке алу және түзілу мен жинақталудың біркелкі костігі коэффициентін анықтау үшін қосымша контейнерлер орнату көзделеді, оларды орнату қажеттілігі және олардың саны таңдалған учаскелерді тексеру кезінде нақтыланады.
Барлық контейнерлер толығымен тазалануы керек:
1) күнделікті әкету кезінде-өлшеу басталғанға дейін бір тәулік бұрын;
2) Күн сайын кесте бойынша әкету кезінде – әкетудің соңғы күнінде өлшеу аптасы алдындағы кесте бойынша.
19. Өлшеу басталғанға дейін бір тәулік бұрын барлық контейнерлерді коммуналдық қалдықтарды жинауды және шығаруды жүзеге асыратын ұйым толығымен тазалауы тиіс.
20. Бастапқы материалдарды өлшеу бойынша өңдеу олар жүргізілгеннен кейінгі келесі күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
3-тарау. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу
21. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу келесідей жүргізіледі:
1) тәулігіне объектіде коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған бір контейнерде пайда болған және жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемін айқындау (Vконт, м3):
Vконт = h * S
мұндағы, h-контейнер түбінен жинақталған коммуналдық қалдықтардың жоғарғы нүктесіне дейінгі биіктік, м;
S-контейнер негізінің ауданы, м2;

2) определение общего объема образования и накопления коммунальных отходов на контейнерной площадке (Vсут, м3) при количестве контейнеров для сбора коммунальных отходов на контейнерной площадке объекта более одного:
Vсут = Vконт1 + Vконт2 + Vконт3….
где, Vконт1, Vконт2, Vконт3 – суточные объемы образования и накопления коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
3) определение суточной массы коммунальных отходов, накопленных в контейнере для сбора коммунальных отходов (mконт, кг), производят по формуле:
mконт = m3 – mп
где m3– масса загруженного контейнера с отходами, кг;
mп – масса порожнего контейнера с отходами, кг;
4) определение суточной массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте (mсут, кг) производят по формуле:
mсут = mконт1 + mконт2 + mконт3….
где mконт1, mконт2, mконт3– суточная масса коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
5) замеры проводятся в одно и то же время суток до вывоза отходов с контейнерной площадки. Период проведения замеров: семь дней (без перерыва).
Сроки проведения замеров: зима - декабрь, январь, февраль; весна - март, апрель, май; лето - июнь, июль, август; осень - сентябрь, октябрь, ноябрь.
Определение объема коммунальных отходов (Vсез, м3) на объекте в течение сезонного периода наблюдений проводят по формуле:
Vсез = Vсут1 + Vсут2 +…. + Vсут7
где Vсут1, Vсут2– объем образования коммунальных отходов на объекте за каждые сутки в определенный сезон;
6) определение массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте в течение сезонного периода (mсез, кг) производят по формуле:
mсез= mсут1 + mсут2 +…. + mсут7
где mсут1, mсут2 – масса коммунальных отходов на объекте за сутки в определенный сезон;
7) определение суточной среднесезонной нормы коммунальных отходов на количество источников образования коммунальных отходов на объекте (расчетная единица) производят по формуле:
по объему (Vсс, м3):
Vcc = Vсез/(nxa)
по массе (mсс, кг):
mсс = mсез / (nxa)
где n – количество суток наблюдений в течение сезонного периода; а – количество расчетных единиц;
8) определение суточной среднегодовой нормы коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vсс, м3):
Vссг = (Vзсс + Vвсс + Vлсс + Vосс)/n
по массе (mсс, кг):
mссг = (mзсс + mвсс + mлсс + mосс)/n,
где верхние индексы "з", "в", "л", "о" – обозначают суточный среднесезонный норматив образования отходов на расчетную единицу зимой –"з", весной – "в", летом – "л", осенью – "о" соответственно;
n – число сезонов образования отходов (n = 4);

2) объектінің контейнерлік алаңында коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер саны біреуден артық болған кезде контейнерлік алаңда (Vсут, м3) коммуналдық қалдықтардың түзілуінің және жинақталуының жалпы көлемін айқындау:
Vсут = Vконт1 + Vконт2 + Vконт3....
мұндағы, vконт1, Vконт2, Vконт3 – контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік көлемі. Есептеу контейнер алаңында орналасқан контейнерлер санына байланысты жүргізіледі;
3) коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған контейнерде жинақталған коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын айқындау (мкмт, кг) формула бойынша жүргізіледі:
мкмт = m3-мп
мұндағы m3-жүктелген қоқыс контейнерінің массасы, кг;
мп-қалдықтары бар бос контейнердің салмағы, кг;
4) объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (мсут, кг) формула бойынша жүргізіледі:
мсут = мконт1 + мконт2 + мконт3....
мұндағы мконт1, мконт2, мконт3– контейнер алаңында орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасы. Есептеу контейнер алаңында орналасқан контейнерлер санына байланысты жүргізіледі;
5) өлшеулер қалдықтарды контейнерлік алаңнан шығарғанға дейін тәуліктің бір мезгілінде жүргізіледі. Өлшеу кезеңі: жеті күн (үзіліссіз).
Өлшеу мерзімі: қыс-желтоқсан, қаңтар, ақпан; көктем - наурыз, сәуір, мамыр; жаз - маусым, шілде, тамыз; күз - қыркүйек, қазан, қараша.
Байқаудың маусымдық кезеңі ішінде объектідегі коммуналдық қалдықтардың көлемін (Vсез, м3) анықтау мына формула бойынша жүргізіледі:
Vсез = Vсут1 + Vсут2 +.... + Vсут7
мұндағы vсут1, Vсут2-белгілі бір маусымда әр тәулік үшін объектіде коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемі;
6) маусымдық кезең ішінде объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың массасын анықтау (мсез, кг) формула бойынша жүргізіледі:
msez= msut1 + msut2 +.... + msut7
мұндағы мсут1, мсут2 - белгілі бір маусымда бір тәулік ішінде объектідегі коммуналдық қалдықтардың массасы;
7) объектіде коммуналдық қалдықтардың пайда болу көздерінің санына коммуналдық қалдықтардың тәуліктік орташа маусымдық нормасын айқындау (есептік бірлік) формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vсс, м3):
Vcc = Vсез/(nxa)
салмағы бойынша (мсс, кг):
MSC = msez / (nxa)
мұндағы n-маусымдық кезеңдегі бақылау тәуліктерінің Саны; а-есеп айырысу бірліктерінің саны;
8) объектідегі есептік бірлікке коммуналдық қалдықтардың тәуліктік орташа жылдық нормасын айқындау формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vсс, м3):
Vссг = (Vзсс + Vвсс + Vлсс + Vосс) / n
салмағы бойынша (мсс, кг):
мссг = (мссс + мссс + мссс + мосс)/n,
мұндағы "з", "в", "л", "о" жоғарғы индекстері – сәйкесінше қыста –"з", көктемде – "в", жазда – "л", күзде – "о" есептік бірлігіне қалдықтардың пайда болуының тәуліктік орташа маусымдық нормативін белгілейді;
n - қалдықтардың пайда болу маусымдарының саны (N = 4);

9) определение годовой нормы образования и накопления коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vг, м3):
Vг = Vссг x nд,
по массе (mг, кг):
mг = mссг x nд,
где nд - число дней в году;
22. Дополнительно, для определения средней плотности коммунальных отходов, коэффициента сезонной и суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов проводится следующий расчет:
1) определение средней плотности коммунальных отходов (ср, кг/м3) производят по формуле:
ср = m/V,
где m и V – годовые или среднесезонные нормативы образования и накопления отходов соответственно по массе и объему на расчетную единицу;
2) определение коэффициента сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов (kн) производят по формуле:
по объему:
kн = Vсс/Vг
по массе:
kн = mсс/mг
3) определение коэффициента суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов производят по формуле:
по объему:
kсн = Vmax.сут/Vсс,
где Vmax.сут– максимальный суточный объем образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, м3.
по массе:
kсн = mmax.сут/mсс,
где mmax.сут – максимальная суточная масса образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, кг.
23. Для проведения сравнения фактического и расчетного годового объема, установленные годовые нормы образования и накопления коммунальных отходов на одну расчетную единицу объекта умножаются на количество расчетных единиц. Полученный расчетный годовой объем образования коммунальных отходов не должен отличаться от фактического их накопления от того же объекта за год более чем на пять процентов. При расхождении расчетных и фактических данных более чем на пять процентов, дифференцированные нормативы образования коммунальных отходов корректируются по основным объектам их образования до результата с требуемой погрешностью.
Приложение 1 к правилам
расчета норм образования
и накопления коммунальных отходов
Виды объектов жилищного фонда и нежилые помещения
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
1.
Домовладения благоустроенные и неблагоустроенные
1 житель
2.
Общежития, интернаты, детские дома, дома престарелых и другие подобные объекты
1 место
3.
Гостиницы, санатории, дома отдыха
1 место
4.
Детские сады, ясли и другие дошкольные учреждения
1 место
5.
Учреждения, организации, офисы, конторы, банки, отделения связи
1 сотрудник
6.
Поликлиники, медицинские центры
1 посещение
7.
Больницы, прочие лечебно-профилактические учреждения
1 койко-место
8.
Школы и другие учебные заведения
1 учащийся
9.
Рестораны, кафе, прочие увеселительные заведения и учреждения общественного питания
1 посадочное место
10.
Театры, кинотеатры, концертные залы, ночные клубы, казино, залы игровых автоматов, интернет-кафе, компьютерные клубы
1 посадочное место
11.
Музеи, выставки
1 м2 общей площади
12.
Стадионы, спортивные площадки
1 место по проекту
13.
Спортивные, танцевальные и игровые залы
1 м2 общей площади
14.
Продовольственные и промышленно-товарные магазины, смешанные магазины
1 м2 торговой площади
15.
Торговля с машин
1 м2 торгового места
16.
Рынки, торговые павильоны, киоски, лотки
1 м2 торговой площади
17.
Оптовые базы, склады промышленных, продовольственных товаров
1 м2 общей площади
18.
Дома быта: обслуживание населения
1 м2 общей площади
19.
Вокзалы, автовокзалы, аэропорты
1 м2 общей площади
20.
Пляжи, уличные сметы с дорог
1 м2 общей площади
21.
Аптеки
1 м2 торговой площади
22.
Автостоянки, автомойки, АЗС
1 машино-место
23.
Автомастерские
1 работник
24.
Гаражные кооперативы, гаражи, паркинги
на 1 гараж
25.
Парикмахерские, косметические салоны
1 рабочее место
26.
Прачечные, химчистки, ремонт бытовой техники, швейные ателье
1 м2 общей площади
27.
Мастерские ювелирные, по ремонту обуви, часов
1 м2 общей площади
28.
Мелкий ремонт и услуги (изготовление ключей и т.д.)
1 рабочее место
29.
Бани, сауны
1 м2 общей площади
30.
Юридические, организующие массовые мероприятия на территории города, парковые отходы
1000 участников
31.
Садоводческие кооперативы
1 участок
Приложение 2 к правилам
расчета норм образования
и накопления коммунальных отходов
Форма
Коммунальный паспорт объекта жилищного фонда
Населенный пункт, район, область__________________________________

9) объектіде есептеу бірлігіне коммуналдық қалдықтардың түзілуінің және жинақталуының жылдық нормасын айқындау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vг, м3):
Vг = Vсг x PD,
салмағы бойынша (мг, кг):
мг = mssg x PD,
мұндағы PD-жылдағы күндер саны;
22. Қосымша, коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын, коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық және тәуліктік маусымдық біркелкіэффстігінің коэффициентін анықтау үшін мынадай есептеу жүргізіледі:
1) коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау (ср, кг/м3) формула бойынша жүргізіледі:
ср = m / V,
мұндағы m және V-есептік бірлікке шаққандағы массасы мен көлемі бойынша қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жылдық немесе орта маусымдық нормативтері;
2) Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық біркелкіэффстігінің коэффициентін анықтау (кн) формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
кн = Vс / Vг
салмағы бойынша:
кн = мсс / мг
3) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік маусымдық біркелкіэффстігінің коэффициентін айқындау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
KSN = Vmax.күн / Vсс,
Vmax қайда.тәулік-маусымдағы объектіде коммуналдық қалдықтардың түзілуінің және жинақталуының ең жоғары тәуліктік көлемі, м3.
салмағы бойынша:
KSN = mmax.күн / мсс,
қайда mmax.тәулік-бір маусымда объектіде коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының ең жоғары тәуліктік массасы, кг.
23. Нақты және есептік жылдық көлемді салыстыруды жүргізу үшін коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының белгіленген жылдық нормалары объектінің бір есептік бірлігіне есептік бірліктер санына көбейтіледі. Коммуналдық қалдықтардың пайда болуының алынған жылдық есептік көлемі олардың нақты жинақталуынан бір жылда бір объектіден бес пайыздан артық ерекшеленбеуге тиіс. Есептік және нақты деректер бес пайыздан аса алшақтаған кезде коммуналдық қалдықтардың пайда болуының сараланған нормативтері олардың пайда болуының негізгі объектілері бойынша қажетті қателікпен нәтижеге дейін түзетіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы
бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу
және жинақталу нормаларын есептеудің
қағидаларына 1-қосымша
Тұрғын үй қоры объектілерінің түрлері және тұрғын емес үй-жайлар
№ Коммуналдық қалдықтарды жинақтау объектісі есеп бірлігі
1. Абаттандырылған және абаттандырылмаған үй иеліктері 1 тұрғын
2. Жатақханалар, интернаттар, балалар үйлері, қарттар үйлері және басқа да осындай объектілер 1 орын
3. Қонақ үйлер, санаторийлер, демалыс үйлері 1 орын
4. Балабақшалар, бөбекжайлар және басқа да мектепке дейінгі мекемелер 1 орын
5. Мекемелер, ұйымдар, кеңселер, кеңселер, банктер, байланыс бөлімшелері 1 қызметкер
6. Емханалар, медициналық орталықтар 1 бару
7. Ауруханалар, өзге де емдеу-алдын алу мекемелері 1 төсек-орын
8. Мектептер және басқа оқу орындары 1 оқушы
9. Мейрамханалар, кафелер, басқа да ойын-сауық орындары мен қоғамдық тамақтану мекемелері 1 орын
10. Театрлар, кинотеатрлар, концерт залдары, түнгі клубтар, казинолар, Ойын автоматтары залдары, интернет-кафелер, компьютерлік клубтар 1 орын
11. Жалпы ауданы 1 м2 мұражайлар, көрмелер
12. Стадиондар, спорт алаңдары жоба бойынша 1 орын
13. Жалпы ауданы 1 м2 спорт, би және ойын залдары
14. Азық-түлік және Өнеркәсіптік дүкендер, аралас дүкендер 1 м2 сауда алаңы
15. Сауда орны 1 м2 машиналардан сауда
16. Базарлар, сауда павильондары, дүңгіршектер, сауда алаңының 1 м2 науалары
17. Көтерме базалар, жалпы ауданы 1 м2 өнеркәсіптік, азық-түлік тауарларының қоймалары
18. Тұрмыстық үйлер: жалпы ауданы 1 м2 Халыққа қызмет көрсету
19. Жалпы ауданы 1 м2 Вокзалдар, автовокзалдар, әуежайлар
20. Жалпы ауданы 1 м2 жолдардан жағажайлар, көше сметалары
21. Дәріханалар 1 м2 сауда алаңы
22. Автотұрақтар, автокөлік жуу орындары, АЖС 1 машина-орын
23. Автомастерханалар 1 қызметкер
24. Гараж кооперативтері, гараждар, 1 гаражға арналған паркингтер
25. Шаштараздар, косметикалық салондар 1 жұмыс орны
26. Кір жуу, Құрғақ тазалау, тұрмыстық техниканы жөндеу, жалпы ауданы тағы 1 м2 тігін
27. Зергерлік шеберханалар, аяқ киімді жөндеу, жалпы ауданы 1 м2 сағат
28. Ұсақ жөндеу және қызмет көрсету (кілттерді дайындау және т. б.) 1 жұмыс орны
29. Моншалар, сауналар жалпы ауданы 1 м2
30. Қала аумағында жаппай іс-шараларды ұйымдастыратын заңды, саябақ қалдықтары 1000 қатысушы
31. Бау-бақша кооперативтері 1 учаске
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы
бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу
және жинақталу нормаларын есептеудің
қағидаларына 2-қосымша
Пішін
Тұрғын үй қоры объектісінің коммуналдық паспорты
Елді мекен, аудан, облыс__________________________________

1. Адрес_________________________________________________________
2. Этажность ____________________________________________________
3. Номер домовладения___________________________________________
4. Количество проживающих, чел. __________________________________
5. Уровень благоустройства: _______________________________________
а) наличие водопровода, канализации, газа___________________________
б) вид отопления (центральное, печное, местное)______________________
в) вид топлива – уголь (каменный, бурый), дрова, газ _________________
г) наличие мусоропровода________________________________________
д) площадь дворовой территории, м2_________________________________
под зелеными насаждениями_______________________________________
под твердым покрытием___________________________________________
из них тротуары__________________________________________________
6. Тип контейнеров, их количество и емкость_________________________
7. Периодичность вывоза отходов___________________________________
8. Производится ли раздельный сбор пищевых отходов и вторсырья
(каких и сколько)
_____________________________________________________
9. Периодичность вывоза вторсырья_________________________________
10. Периодичность вывоза пищевых отходов________________________
11. Производится ли раздельный сбор опасных отходов (каких и сколько
фракций)_________________________________________________________
Подписи:
Ф.И.О.(при его наличии), должность
Форма
Коммунальный паспорт объектов нежилых помещений
Населенный пункт, район, область _________________________________
1. Наименование объекта ________________________________________
2. Адрес________________________________________________________
3. Встроенные или отдельно стоящие (для последнего указать этажность)
___________________________________________________________
4. Количество расчетных единиц (работников и т.д.) __________________
5. Пропускная способность в сутки:
для зрелищных предприятий (число мест) ____________________________
для предприятий общественного питания (число блюд)_________________
6. Количество обслуживающего персонала, чел. ______________________
7. Общая площадь помещений, м2 ___________________________________
торговая_________________________________________________________
складская и подсобная _____________________________________________
8. Площадь дворовой территории, м2 _______________________________
под зелеными насаждениями ________________________________________
под твердым покрытием ____________________________________________

1. Мекен жайы____________________________________________________
2. Қабат ____________________________________________________
3. Үйге меншік нөмірі___________________________________________
4. Тұрғындар саны, адам. __________________________________
5. Абаттандыру деңгейі: _______________________________________
а) су құбырының, кәріздің, газдың болуы___________________________
б) жылыту түрі (Орталық, пеш, жергілікті)______________________
в) отын түрі – көмір (тас, қоңыр), отын, газ _________________
г) қоқыс құбырының болуы________________________________________
д) аула аумағының ауданы, м2_________________________________
жасыл кеңістіктің астында_______________________________________
қатты жабынның астында___________________________________________
олардың ішінде тротуарлар__________________________________________________
6. Контейнерлердің түрі, олардың саны және сыйымдылығы_________________________
7. Қалдықтарды шығару жиілігі___________________________________
8. Тамақ қалдықтары мен қайта өңделетін заттарды бөлек жинау керек пе (қандай және қанша)_____________________________________________________
9. Қайта өңделетін шикізатты әкету кезеңділігі_________________________________
10. Тамақ қалдықтарын шығару жиілігі________________________
11. Қауіпті қалдықтарды бөлек жинау жүргізіле ме (қандай және қанша фракциялар)_________________________________________________________
Қолтаңбалар:
Т. а. ә. (бар болса), лауазымы
Пішін
Тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің коммуналдық паспорты
Елді мекен, аудан, облыс _________________________________
1. Объектінің атауы ________________________________________
2. Мекен-жайы________________________________________________________
3. Кіріктірілген немесе жеке (соңғысы үшін қабатты көрсетіңіз)____________________________________________________
4. Есеп айырысу бірліктерінің саны (қызметкерлер және т. б.) __________________
5. Тәулігіне өткізу қабілеті:
ойын-сауық кәсіпорындары үшін (орындар саны) ____________________________
қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары үшін (тағамдар саны)_________________
6. Қызмет көрсетуші персоналдың саны, адам. ______________________
7. Үй-жайлардың жалпы ауданы, м2 ___________________________________
сауда_________________________________________________________
қойма және қосалқы _____________________________________________
8. Аула аумағының ауданы, м2 _______________________________
жасыл кеңістіктің астында ________________________________________
қатты жабынның астында ____________________________________________

9. Тип контейнеров, их количество и емкость _________________________
10. Периодичность вывоза отходов _________________________________
11. Производится ли раздельный сбор пищевых отходов и вторсырья
(каких и сколько) _________________________________________________
12. Периодичность вывоза вторсырья _______________________________
13. Периодичность вывоза пищевых отходов _________________________
14. Производится ли раздельный сбор опасных отходов (каких и сколько
фракций)__________________________________________
Подписи:
Ф.И.О.(при его наличии), должность
Приложение 3 к правилам
расчета норм образования
и накопления коммунальных отходов
Форма
Бланк первичных записей
_________________
(дата) по объекту
__________________________________________________
(наименование, адрес)
№ п/п контейнера
Высота слоя собранных отходов, h, м
Площадь основания контейнер, S, м2
Объем отходов в контейнерV, hS, м3
Масса загруженного контейнера (мусоровоза) с отходами, m3, кг
Масса порожнего контейнера (мусоровоза), mП, кг
Масса отходов в контейнере, mконт, m3 - mП
1
2
....
Итого за сутки
Vсут
Mсут
Приложение 4 к правилам
расчета норм образования
и накопления коммунальных отходов
Форма
Сводная месячная (сезонная) ведомость образования и накопления коммунальных отходов по группам объектов
Период с "____" по "____" ________________ месяца 20_____ года
Тип благоустройства ________________________________________
День недели
Наименование объекта
Вид деятельности объекта
Количество расчетных единиц
Объем/масса накопленных коммунальных отходов
Средняя плотность кг/м3
Всего отобрано втор. сырья (при раздельном сборе)
общее
на 1 расчетную единицу
кг
м3
кг
м3
Кг
м3
Понедельник
Вторник
Среда
Четверг
Пятница
Суббота
Воскресенье
Подписи
Ф.И.О.(при его наличии), должность
Приложение 5 к правилам
расчета норм образования
и накопления коммунальных отходов
Форма
Сводная годовая ведомость образования и накопления коммунальных отходов
Тип благоустройства _____________________________________________
Объект
Месяц
Количество измеряемых единиц
Накопление отходов
Коэффициент неравномерности
Раздельный сбор, кг
общее
на 1 измеряемую единицу
общее
на 1 измеряемую единицу
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Всего ___________
Среднее за сутки_______________
Подписи_____________
Ф.И.О.(при его наличии), должность

9. Контейнерлердің түрі, олардың саны және сыйымдылығы _________________________
10. Қалдықтарды шығару жиілігі _________________________________
11. Тамақ қалдықтары мен қайта өңделетін заттарды бөлек жинау керек пе
(қандай және қанша) _________________________________________________
12. Қайта өңделетін шикізатты әкету кезеңділігі _______________________________
13. Тамақ қалдықтарын шығару жиілігі _________________________
14. Қауіпті қалдықтарды бөлек жинау жүргізіле ме (қандай және қанша
фракциялар)__________________________________________
Қолтаңбалар:
Т. а. ә. (бар болса), лауазымы
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидаларына 3-қосымша
Пішін
Бастапқы жазбалар бланкі
_________________
нысан бойынша (күні)
__________________________________________________
(атауы, мекен-жайы)
Контейнердің р/с №
Жиналған қалдықтар қабатының биіктігі, h, м
Контейнер негізінің ауданы, S, м2
Контейнерлердегі қалдықтардың көлемі, V,h*S,м3
Қалдықтар тиелген контейнердің салмағы (қоқыс тасығыштың), m3, кг
Бос контейнердің салмағы (қоқыс тасығыштың), мП, кг
Контейнердегі қалдықтардың салмағы, mконт, m3-mП
1
2
....
Тәулігіне барлығы
V тәулік
M тәулік
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидаларына 4-қосымша
Пішін
Объектілер топтары бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық айлық (маусымдық) ведомосы
20____ жылғы ________________ айдың "____" бастапқы кезеңнен "____"
Абаттандыру түрі ________________________________________
Аптаның күні
Объектінің атауы
Объектінің қызмет түрі
Есептік бірліктің саны
Жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемі/массасы
Орташа тығыздығы кг / м3
Барлығы қайта өңделетін шикізат таңдалды (бөлек жинаған кезде)
жалпы
1 есептік бірлікке
кг
м3
кг
м3
Кг
м3
Дүйсенбі
Сейсенбі
Сәрсенбі
Бейсенбі
Жұма
Сенбі
Жексенбі
Қолтаңбалар
Т. а. ә. (бар болса), лауазымы
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидаларына 5-қосымша
Пішін
Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосы
Абаттандыру түрі _____________________________________________
Нысан
Ай
Өлшенетін бірліктер саны
Қалдықтардың жиналуы
Біркелкі емес коэффициент
Бөлек жинау, кг
жалпы
1-ге
өлшенетін бірлік
жалпы
1-ге
өлшенетін бірлік
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Барлығы _______
Тәулігіне орташа_______________
Қолтаңбалар_____________
Т. а. ә. (бар болса), лауазымы