Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2025-2029 годы
Решение маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 26 декабря 2024 года № 24-4
В соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2025-2029 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области С. Баумаганбетов
Приложение к
к решению маслихата
района имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
от 26 декабря 2024 года № 24-4
План по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6, статьи 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 "Об утверждении Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении Типового плана по управлению пастбищами и их использованию"
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных и с отражением сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;

Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 24-4 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихатының төрағасы С. Баумағанбетов
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
мәслихатының 2024 жылғы
26 желтоқсандағы № 24-4
шешіміне қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Осы, Солтүстік Қазақстан облысының Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына, 6-бабының 4-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 "Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсете отырып, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында орналасу схемасы (картасы);

2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть представлены в землепользование пастбищепользователям;
6) схему (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих к резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных на пастбищах.
По административно-территориальному делению в районе имени Габита Мусрепова имеются 17 сельских округов, районный центр село Новоишимское и 63 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории района имени Габита Мусрепова 1 108 678 га, из них пастбищные земли – 249 090 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 959 014 га;
земли населенных пунктов – 92 974 га;
земли промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения – 5 396 га;
земли лесного фонда – 18 986 га;
земли водного фонда – 3 928 га;
земли запаса – 28 370 га.
Климат района резко континентальный, часто выражается, прежде всего, большими колебаниями годовых и суточных температур. Неблагоприятной особенностью климата данного района является наличие весенних и осенних заморозков.
Среднегодовое количество осадков колеблется от 284 до 434 мм и в среднем составляет 380 мм.
Территория района расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, а зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: луговато-каштановые, лугово-каштановые, луговые каштановые. Толщина плодородной почвы 47-59 см.

2) жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды жаю бойынша халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды белгілейтін схема (карта);
3) жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген схема (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін схема (карта);
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға ұсынылуы мүмкін жайылымдарды белгілейтін схема (карта);
6) жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдарды белгілей отырып, схема (карта);
7) жайылымдық пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық – санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, олардың иелері-жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, жайылымдардағы ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ғабит Мүсірепов атындағы ауданда 17 ауылдық округ, аудан орталығы Новоишим ауылы және 63 ауылдық елді мекен бар.
Ғабит Мүсірепов атындағы аудан аумағының жалпы ауданы 1 108 678 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 249 090 га.
Санаттар бойынша жер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 959 014 га;
елді мекендердің жерлері – 92 974 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 5 396 га;
орман қорының жерлері – 18 986 га;
су қорының жерлері – 3 928 га;
босалқы жерлер – 28 370 га.
Ауданның климаты күрт континенталды, көбінесе жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуларымен көрінеді. Бұл аймақтың климатының қолайсыз ерекшелігі-көктемгі және күзгі аяздардың болуы.
Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 284-тен 434 мм-ге дейін және орташа есеппен 380 мм құрайды.
Аудан аумағы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда топырақ түзілуінің шымтезек түрі таралған, ал аймақтық топырақтар қара каштан болып табылады. Сонымен қатар зоналық топырақтардан басқа интразональды топырақтар кең таралған: шалғынды-каштан, шалғынды-каштан, шалғынды каштан. Құнарлы топырақтың қалыңдығы 47-59 см.

В районе действует 17 ветеринарных пункта, 51 скотомогильников, 9 сибирско-язвенных захоронений.
В настоящее время в районе имени Габита Мусрепова насчитывается крупного рогатого скота 27 488 голов, мелкого рогатого скота 28 299 голов, лошадей 12 946 голов, верблюдов 6 320 голов.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по району Габита Мусрепова имеются всего 249 090 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 74 951 га пастбищ, в землях запаса имеются 19 013 га пастбищных угодий.
Площадь пастбищ района имени Габита Мусрепова полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2025 – 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2025 – 2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ подворья
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2025 – 2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2025 – 2029 годы
Карта с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а так же скотомогильников (биометрических ям)
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2025 – 2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2025 – 2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих к резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2025 – 2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2025 – 2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйтвенных животных на отгонных пастбищах

Ауданда 17 ветеринариялық пункт, 51 мал қорымы, 9 сібір-ойық жаралы жерлеу орны жұмыс істейді.
Қазіргі уақытта Ғабит Мүсірепов атындағы ауданда ірі қара мал басы 27 488, ұсақ мал басы 28 299, жылқы басы 12 946, түйе басы 6 320 бар.
Ғабит Мүсірепов ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін бар болғаны 249 090 га жайылымдық жерлер бар, елді мекен шегінде 74 951 га жайылым бар, босалқы жерлерде 19 013 га жайылымдық жерлер бар.
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданның жайылым алаңы ауыл шаруашылығы жануарларының басын толық қамтамасыз етеді.
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарының
1-қосымшасы
Жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсете отырып, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында орналасу схемасы (картасы)
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарының
2-қосымшасы
Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды жаю бойынша халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарының
3-қосымшасы
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілетін жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары көрсетілген схема (карта)
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарының
4-қосымшасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды)белгілейтін схема (карта)
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарының
5-қосымшасы
Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға ұсынылуы мүмкін жайылымдарды белгілейтін схема (карта)
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарының
6-қосымшасы
Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдарды белгілей отырып, схема (карта)
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарының
7-қосымшасы
Жайылымдық пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2025-2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарының
8-қосымшасы
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы