Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Тимирязевскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы
Решение Тимирязевского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 25 декабря 2024 года № 22/21
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" маслихат Тимирязевского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Тимирязевскому району на 2024-2028 годы.

2024-2028 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданы мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 22/21 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8- бабының 1) тармақшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Тимирязев ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2028 жылдарға арналған қоса берілген жоспар бекітілсін.

2. Признать утратившим силу решение маслихата Тимирязевского района Северо-Казахстанской области от 6 марта 2024 года № 12/17 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Тимирязевскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2025 годы".
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель районного маслихата А. Асанова
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тимирязевскому району

2. Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауылдық округі мәслихатының 2024 жылғы 6 наурыздағы "Солтүстік Қазақстан облысы Тимирязев ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы" № 12/17 шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы А. Асанова
Тимирязев ауылдық округі
Бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі

1,255
Итого
5697
18819
6783
0
24,413
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 24,913 тр ысяч гектаров.
31299 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 24,413 тысяч гектаров, на отгонных пастбищах не выпасаются сельскохозяйственные животные личного подворья.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища, гектар
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
Аксуатский сельский округ
1

1,255
Барлығы
5697
18819
6783
0
24,413
Ауыл шаруашылығы жануарларын бағу үшін 24,913 мың гектар жер қажет.
Алаңы 24,413 мың гектар қоғамдық жайылымдарда 31299 бас мал бағылады, жайылымдық жайылымдарда жеке шаруашылықтың ауыл шаруашылығы жануарлары бағылмайды.
5-кесте. Талап етілетін қосымша жайылымдар
п/п
Босалқы жерден алынатын қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар, гектар
жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
ауыл шаруашылығы жануарларын бағу бойынша халықтың мұқтаждарын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдар,
мың гектар
Ақсуат ауылдық округі
1

пастбища 0,5 тыс.га
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тимирязевскому району
на 2024-2028 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний ( скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
1
2
3
4
5
6
7
8
Аксуатский сельский округ , учетный квартал 15-231-035
2020 г.
С-2а,
С-4а,
С-4б,
С-4в,
С-6а

жайылымдар 0,5 мың га
Тимирязев ауылдық округі
Бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2024-2028 жылдарға арналған
жоспарға 2-қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Аңыз бойынша және табиғи қоректену орындарының жіктелуі бойынша күні, кодтары
Контурлар мен сипаттамалар саны (жақшада)
Табиғи мал азықтық алқаптардың рельефпен және топырақпен байланысы бар түрлерінің (сорттарының, модификацияларының) атауы. Басқа жерлер мен жерлердің атауы
Жер түрі
Контурға қатысу пайызы
Ауданы, мың гектар
Қазіргі заманғы пайдалану
Гектарға шаққандағы орташа өнімділік, центнер (зерттеу жылы)
1
2
3
4
5
6
7
8
Ақсуат ауылдық округі , есептік тоқсан15-231-035
2020 ж.
С-2а,
С-4а,
С-4б,
С-4в,
С-6а

2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2026
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2027
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
2028
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2
Дмитриевский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
3
Докучаевский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
4
Дзержинский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
5
Интернациональный
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
6
Куртайский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
7
Есильский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
8
Комсомольский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
9
Ленинский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
10
Мичуринский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
11
Белоградовский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
12
Москворецкий
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
13
Тимирязевский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
14
Акжанский
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
15
Хмельницкий
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
16
Целинный
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тимирязевскому району

2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2026
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2027
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
2028
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2
Дмитриев
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
3
Докучаев
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
4
Дзержинский
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
5
Интернационал
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
6
Құртай
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
7
Есіл
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
8
Комсомол
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
9
Ленин
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
10
Мичурин
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
11
Белоградов
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
12
Москворецк
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
13
Тимирязев
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
14
Ақжан
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
15
Хмельницкий
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
16
Целинный
2024
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
2025
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
күз мезгілі
2027
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
жаз мезгілі
2028
жаз мезгілі
күз мезгілі
демалатын учаске
көктем мезгілі
Тимирязев ауылдық округі
Бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі

17917
5
89585
6783
35
237405
Приложение 13
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тимирязевскому району
на 2024-2028 годы
Схема (карта) перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 14
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тимирязевскому району
на 2024 – 2028 годы
Схема (карта) с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 17
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тимирязевскому району
на 2024-2028 годы
Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице
Рациональное использование пастбищ включает следующие мероприятия:
1) использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
2) обеспечение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – Норма нагрузки), утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);

17917
5
89585
6783
35
237405
Тимирязев ауылдық округі
Бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2024-2028 жылдарға арналған
жоспарға 13 -қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (картасы)
Тимирязев ауылдық округі
Бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2024-2028 жылдарға арналған
жоспарға 14 -қосымша
Жергiлiктi жағдайлар мен ерекшелiктердi ескере отырып, жергiлiктi ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халықтың қажеттiлiгiн қанағаттандыру үшiн қажеттi жайылымдардың сыртқы және iшкi шекаралары мен аумақтарын көрсететiн схема (карта)
Тимирязев ауылдық округі
Бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
2024-2028 жылдарға арналған
жоспарға 17 -қосымша
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар
Жайылымдарды ұтымды пайдалану мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып, жайылымдарды пайдалану;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі No 3-3/332 бұйрығымен бекітілген Жайылымдардың жалпы ауданына жүктеменің шекті рұқсат етілген нормасын (бұдан әрі – Жүктеме нормасы) қамтамасыз ету. "Жайылымдардың жалпы ауданына жүктеменің шекті рұқсат етілген нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген);