О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Макатского районного маслихата Атырауской области от 23 декабря 2024 года № 132-VIII
О районном бюджете на 2025-2027 годы
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мақатский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 13 848 569 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 564 401 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 21 970 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 8 264 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 11 253 934 тысяч тенге;
2) затраты – 13 848 569 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 19 660 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 19 660 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 0 тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 19 660 тенге:
поступление займов – 19 660 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Утвердить на 2025 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджет района в следующих объемах:
корпоративный подоходный налог:
районному бюджету – 50%;
индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты :
районному бюджету – 50%;
индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
районному бюджету – 100%;
по социальному налогу:
районному бюджету – 50%.
3. Предусмотреть на 2025 год объем субвенций, передаваемых из областного бюджета в районный бюджет, в сумме 62 048 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2025 год в сумме 55 136 тысяч тенге.
5. Предусмотреть на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в сумме 176 199 тысяч тенге, в том числе:
Поселку Макат – 56 825 тысяч тенге;
Поселку Доссор – 77 412 тысяч тенге;
Сельскому округу Байгетобе – 41 962 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в сумме 500 328 тысяч тенге, в том числе:
58 239 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
25 634 тысяч тенге - на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;

2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 132-VIII шешімі
2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабының 2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес Мақат аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиiсiнше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесідей көлемдерде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 13 848 569 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 564 401 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 21 970 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 264 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 11 253 934 мың теңге;
2) шығындар – 13 848 569 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 19 660 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелер – 19 660 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 0 теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 19 660 мың теңге:
қарыздар түсімі – 19 660 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. Аудан бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2025 жылға келесідей көлемдерде бекітілсін:
корпоративтік табыс салығы:
аудандық бюджетке – 50%;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
аудандық бюджетке – 50%;
төлем көзінен ұсталмайтын жеке табыс салығы:
аудандық бюджетке – 100%;
әлеуметтік салық:
аудандық бюджетке – 50%.
3. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшері 2025 жылға 62048 мың теңге сомасында көзделсін.
4. 2025 жылға жергілікті атқарушы органдардың резерві 55 136 мың теңге сомасында бекітілісін.
5. Аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемінде 2025 жылға 176 199 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Мақат кентіне – 56 825 мың теңге;
Доссор кентіне – 77 412 мың теңге;
Бәйгетөбе ауылдық округіне – 41 962 мың теңге.
6. 2025 жылға аудандық бюджетте 500 328 мың теңге сомасында республикалық бюджеттен келесідей көлемдерде ескерілсін, оның ішінде:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 58 239 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 25 634 мың теңге;

1 727 тысяч тенге - на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
414 728 тысяч тенге - приобретение жилья коммунального жилищного фонда.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из областного бюджета в сумме 5 405 594 тысяч тенге, в том числе:
6 554 тысяч тенге – на гарантированный социальный пакет;
33 833 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
113 259 тысяч тенге - расходы на содержание центров поддержки семьи;
33 920 тысяч тенге – социальная помощь отдельным категориям граждан;
24 035 тысяч тенге - на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
70 000 тысяч тенге - на капитальный ремонт административного здания;
620 738 тысяч тенге – на текущие расходы, материально-техническое оснащение и капитальный ремонт зданий учреждений культуры;
900 000 тысяч тенге - на капитальный ремонт кровли и фасадов многоэтажных домов;
36 247 тысяч тенге - на подготовительные работы к отопительному сезону 2025-2026 годов;
500 000 тысяч тенге - на капитальный ремонт сетей водоснабжения и канализации;
100 000 тысяч тенге - на благоустройство, озеленение и санитарную очистку населенных пунктов;
2 000 000 тысяч тенге - обеспечение жильем отдельных категорий граждан;
954 808 тысяч тенге – приобретение спецтехники;
12 200 тысяч тенге - на проведение почвенных обследований, ограждение зеленых насаждений, приобретение саженцев.
8. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты на развитие за счет средств республиканского бюджета и целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 860 000 тысяч тенге.

азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 1 727 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 414 728 мың теңге.
7. 2025 жылға аудандық бюджетте 5 405 594 мың теңге сомасында облыстық бюджеттен келесідей көлемдерде ескерілсін, оның ішінде:
кепілдік берілген әлеуметтік пакетке – 6 554 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 33 833 мың теңге;
отбасын қолдау орталықтарын ұстап тұру шығындарына - 113 259 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттрарына әлеуметтік көмекке – 33 920 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 24 035 мың теңге;
әкімшілік ғимаратының күрделі жөндеу жұмыстарына – 70 000 мың теңге;
мәдениет мекемелерінің ағымдағы шығыстарға, материалдық-техникалық жарақтандыруға және ғимараттарын күрделі жөндеуге – 620 738 мың теңге;
көп қабатты үйлердің шатырлары мен қасбеттерін күрделі жөндеуге - 900 000 мың теңге;
2025-2026 жылдарға жылу беру маусымына дайындық жұмыстарына – 36 247 мың теңге;
сумен жабдықтау және кәріз желілерін күрделі жөндеуге – 500 000 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыруға, көгалдандыруға және санитарлық тазалауға – 100 000 мың теңге;
азаматтардың жекелеген санаттары үшін тұрғын үй сатып алуға – 2 000 000 мың теңге;
арнайы техника сатып алуға – 954 808 мың теңге;
топырақ зерттеу жұмыстарын жүргізуге, жасыл желектерді қоршау, көшеттер сатып алуға - 12 200 мың теңге.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының нысаналы транферті есебінен 860 000 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері ескерілсін

9. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты на развитие из областного бюджета в сумме 4 425 964 тысяч тенге, в том числе:
1 493 128 тысяч тенге – на развитие системы освещения населенных пунктов;
191 077 тысяч тенге – на развитие объектов благоустройства;
1 202 856 тысяч тенге – на развитие объектов спорта;
100 000 тысяч тенге – на строительство жилья;
338 903 тысяч тенге - на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;

9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен 4 425 964 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттері ескерілсін, оның ішінде:
жылу-энергетикалық жүйені дамыту – 1 493 128 мың теңге;
абаттандыру объектілерін дамытуға – 191 077 мың теңге;
спорт объектілерін дамытуға – 1 202 856 мың теңге;
тұрғын үй салуға – 100 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға – 338 903 мың теңге;

8732
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
8732
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
9996
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9996
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
6301
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
3695
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
797624
1
Социальное обеспечение
104942
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
104942
005
Государственная адресная социальная помощь
104942
2
Социальная помощь
529947
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
529947
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответсвии с законодательсвом Республики Казахстан
32000
006
Оказание жилищной помощи
600
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
132917
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4984
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
36652
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
66515
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
143020
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
113259
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
112735
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
112735
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости и социальных программ
42175
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
560
021
Капитальные расходы государственного органа
70000
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
5482643
1
Жилищное хозяйство
3753631
467
Отдел строительства района (города областного значения)

8732
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
8732
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
9996
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9996
006
Аудан (облыстық маңызы ба қала) ауқымдағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
6301
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өоттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарды құрылдмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
3695
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
747624
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
104942
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
104942
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
104942
2
Әлеуметтік көмек
529947
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
529947
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
32000
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
600
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
132917
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4984
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
36652
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
66515
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
143020
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
113259
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
112735
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
112735
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жқніндегі қызметтер
42175
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерше ақы төлеу
560
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
70000
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
5482643
1
Тұрғын үй шаруашылығы
3753631
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі

424365
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответсвии с законодательсвом Республики Казахстан
34464
006
Оказание жилищной помощи
646
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
169086
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
5368
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
36726
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
72160
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
100539
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
5376
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
42772
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
42772
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере занятости и социальных программ
42169
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
603
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
530568
1
Деятельность в области культуры
254382
457
Отдел культуры, развития языков и физической культуры района (города областного значения)
254382
003
Поддержка культурно-досуговой работы
254382
2
Спорт
23513
457
Отдел культуры, развития языков и физической культуры района (города областного значения)
23513
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
10787
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных соревнованиях
12726
3
Информационное пространство
149297
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
10190
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
10190
457
Отдел культуры, развития языков и физической культуры района (города областного значения)
139107
006
Функционирование районных (городских) библиотек
139107
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства

424365
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
34464
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
646
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
169086
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5368
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
36726
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
72160
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
100539
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
5376
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
42772
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік баңдарламалар бөлімі
42772
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жқніндегі қызметтер
42169
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерше ақы төлеу
603
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
530568
1
Мәдениет саласындағы қызмет
254382
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет,е тілдерді дамыту және дене шынықтыру бөлімі
254382
003
Мәдени демалыс жұмысын қолдау
254382
2
Спорт
23513
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет,е тілдерді дамыту және дене шынықтыру бөлімі
23513
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
10787
010
Әртүрлі спорт түрлері бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерін дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
12726
3
Ақпараттық кеңістік
149297
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
10190
002
Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі қызметтер
10190
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет,е тілдерді дамыту және дене шынықтыру бөлімі
139107
006
Аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуі
139107
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер