О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Мактааральского районного маслихата Туркестанской области от 24 декабря 2024 года № 24-149-VIІI
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Мактааральский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Мактааральского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1,2 и 3, в том числена 2025 года следующих объемах:
1) доходы – 17 820 161 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 203 434 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 10 210 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 14 606 517 тысяч тенге;
2) затраты – 17 841 852 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 489 100 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 743 148 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 254 048 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 510 791 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 510 791 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 743 148 тысяч тенге;
погашение займов – 257 111 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 24 754 тысяч тенге".
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Мактааральского районного маслихата Туркестанской области от 22.04.2025 № 27-178-VIІI (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть на 2025 год размер субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджет Мактааральского района в сумме 3 711 413 тысяч тенге.
3. Предусмотреть на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских, поселковы округовв общей сумме 269 479 тысяч тенге, в том числе:
Сельский округ Достык – 33 573 тысяч тенге;
Сельский округ Енбекши – 36 883 тысяч тенге;
Сельский округ Жана жол – 33 914 тысяч тенге;
Сельский округ Ииржар – 31 159 тысяч тенге;
Сельский округ Ж.Нурлыбаев – 26 970 тысяч тенге;
Сельский округ Бирлик – 30 911 тысяч тенге;
Сельский округ А.Калыбеков – 30 828 тысяч тенге;

2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Мақтаарал аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 24-149-VIІI шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, 75-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Мақтаарал аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мақтаарал ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 17 820 161 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 3 203 434 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 10 210 мың теңге;
трансферттер түсімі – 14 606 517 мың теңге;
2) шығындар –17 841 852 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 489 100 мың теңге, оның ішінде:
Бюджеттік кредиттер – 743 148 мың теңге;
Бюджеттік кредиттерді өтеу – 254 048 мың теңге;
4) қаржы активтері мен операциялар бойынша сальдо–0, оның ішінде:
Қаржы активтерін сатып алу–0;
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер–0;
5) бюджет тапшылығы – - 510 791 мың теңге;
6)бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)– 510 791 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 743 148 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 257 111 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 24 754 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Мақтаарал аудандық мәслихатының 22.04.2025 № 27-178-VIІI (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. 2025 жылы облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция мөлшерінің жалпы сомасы 3 711 413 мың теңге болып белгіленсін.
3. 2025 жылға аудандық бюджеттен кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 269 479 мың теңге болып қарастырылсын, оның ішінде:
Достық ауылдық округі– 33 573 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округі – 36 883 мың теңге;
Жаңа жол ауылдық округі– 33 914 мың теңге;
Иіржар ауылдық округі – 31 159 мың теңге;
Ж.Нұрлыбаев ауылдық округі – 26 970 мың теңге;
Бірлік ауылдық округі–30 911 мың теңге;
А.Қалыбеков ауылдық округі – 30 828 мың теңге;

Сельский округ Жамбыл – 28 334 тысяч тенге;
Сельский округ Мактарал –16 907 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв акимата района на 2025 год в сумме 20 000 тысяч тенге.
5. Утвердить перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2025 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 4.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата Мактааральского района К. Сарсекбаев
Приложение 1 к решению
Мактааральского районного
аслихата от 24 декабря
2024 года №24-149-VIIІ
Районный бюджет на 2025 год

Жамбыл ауылдық округі – 28 334 мың теңге;
Мақтарал ауылдық округі – 16 907 мың теңге.
4. Аудан әкімдігінің 2025 жылға арналған резервi 20 000 мың теңге сомасында белгіленсін.
5. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2025 жылға арналған аудан бюджеттінің даму бағдарламалар тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
6. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілсін.
Мақтаарал аудандық мәслихатының төрағасы К. Сарсекбаев
Мақтаарал аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
24 желтоқсандағы № 24-149-VIIІ
шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет

885 842
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 103 072
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
152 066
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
152 066
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
114 566
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 500
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
35 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
5 533 193
1
Жилищное хозяйство
1 740 556
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
45 610
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
45 610
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
1 664 946
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
167 346
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
1 497 600
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
30 000
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
30 000
2
Коммунальное хозяйство
2 948 114
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
386 401
007
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
386 401
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
2 561 713
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
206 064
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
66 000
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
2 118 771
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
170 878
3
Благоустройство населенных пунктов
844 523
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)

885 842
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 103 072
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
152 066
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
152 066
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
114 566
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 500
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
35 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
5 533 193
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 740 556
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
45 610
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
45 610
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
1 664 946
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
167 346
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
1 497 600
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
30 000
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
30 000
2
Коммуналдық шаруашылық
2 948 114
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
386 401
007
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
386 401
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
2 561 713
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
206 064
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
66 000
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
2 118 771
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
170 878
3
Елді-мекендерді көркейту
844 523
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі