О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 23 декабря 2024 года № 26-190-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и решением Туркестанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года №14/180-VІII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы", Сарыагашский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Сарыагашского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1)доходы – 17 434 971 тысяч тенге:
налоговые поступления – 7 816 705 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 0 тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тенге;
поступления трансфертов – 9 618 266 тысяч тенге;
2)затраты – 17 434 971 тысяч тенге;
3)чистое бюджетное кредитование – 73 150 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 157 280 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 84 130 тысяч тенге;
4)сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5)дефицит (профицит) бюджета – -73 150 тысяч тенге;
6)финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 73 150 тысяч тенге:
поступление займов – 157 280 тысяч тенге;
погашение займов – 84 130 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Установить на 2025 год норматив распределения по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, в бюджет района в размере 50 процентов, в областной бюджет 50 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, в бюджет района в размере 80,4 процентов, в областной бюджет 19,6 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, в бюджет района в размере 50 процентов, в областной бюджет 50 процентов;
по социальному налогу в бюджет района 47,8 процентов, в областной бюджет 52,2 процентов.
3. Установить объем бюджетных изъятий из районного бюджета в областной бюджет на 2025 год в сумме – 1 317 531 тысяч тенге.
4. Предусмотреть на 2025 год размер субвенций, передаваемых из районного бюджета бюджетам сельских округов в общей сумме 165 628,0 тысяч тенге:

2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 26-190-VIII шешiмi
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, 75-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына және Түркістан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы №14/180-VІII "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес, Сарыағаш аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сарыағаш ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті 1, 2 және 3 – қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1)кірістер – 17 434 971 мың теңге:
салықтық түсімдер – 7 816 705 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 0 теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі – 9 618 266 мың теңге;
2)шығындар – 17 434 971 мың теңге;
3)таза бюджеттік кредиттеу – 73 150 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 157 280 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 84 130 мың теңге;
4)қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5)бюджет тапшылығы (профициті) – -73 150 мың теңге;
6)бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 73 150 мың теңге:
қарыздар түсімі –157 280 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 84 130 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2025 жылы облыстық бюджетке аудандық бюджеттен ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша аудан бюджетіне 50 пайыз, облыстық бюджетке 50 пайыз;
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша аудан бюджетіне 80,4 пайыз, облыстық бюджетке 19,6 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша аудан бюджетіне 50 пайыз, облыстық бюджетке 50 пайыз;
әлеуметтік салықтан аудан бюджетіне 47,8 пайыз, облыстық бюджетке 52,2 пайыз мөлшерінде бөлу нормативі белгіленсін.
3. 2025 жылы облыстық бюджетке аудан бюджетінен алып қоюлар – 1 317 531 мың теңге болып белгіленсін.
4. 2025 жылға аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 165 628,0 мың теңге болып қарастырылсын:

сельский округ Жемисти 23 053,0 тысяч тенге;
сельский округ Кызылжар 1 042,0 тысяч тенге;
сельский округ Дарбаза 25 353,0 тысяч тенге;
сеьский округ Жибек жолы 4 255,0 тысяч тенге;
сельский округ Акжар 10 680,0 тысяч тенге;
сельский округ Тегисшил 23 484,0 тысяч тенге;
сельский округ Жилга 23 030,0 тысяч тенге;
сельский округ Коктерек 8 234,0 тысяч тенге;
сельский округ Жарты тобе 8 496,0 тысяч тенге;
сельский округ Алимтау 38 001,0 тысяч тенге.

Жемісті ауылдық округі 23 053,0 мың теңге;
Қызылжар ауылдық округі 1 042,0 мың теңге;
Дарбаза ауылдық округі 25 353,0 мың теңге;
Жібек жолы ауылдық округі 4 255,0 мың теңге;
Ақжар ауылдық округі 10 680,0 мың теңге;
Тегісшіл ауылдық округі 23 484,0 мың теңге;
Жылға ауылдық округі 23 030,0 мың теңге;
Көктерек ауылдық округі 8 234,0 мың теңге;
Жарты төбе ауылдық округі 8 496,0 мың теңге;
Әлімтау ауылдық округі 38 001,0 мың теңге.

5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 262 536 тысяч тенге.
6. Утвердить согласно приложению 4 перечень бюджетных программ развития, направленных в 2025 году на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) и на формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц, в разрезе бюджетных программ.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель районного маслихата Р.Асылбекулы
Приложение 1 к решению
Сарыагашского районного маслихата
от 23 декабря 2024 года №26-190-VIII
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование

5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 262 536 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық қорын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған, бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде 2025 жылға арналған даму бағдарламаларының тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
7. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы Р. Асылбекұлы
Сарыағаш аудандық мәслихатының
2024 жыл 23 желтоқсандағы
№26-190-VІІІ шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы

62 896
015
Капитальные расходы государственного органа
1 645
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
6 052
02
Оборона
65 183
1
Военные нужды
35 315
122
Аппарат акима района (города областного значения)
35 315
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
35 315
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
29 868
122
Аппарат акима района (города областного значения)
29 868
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
14 875
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
14 993
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
6 098 625
1
Социальное обеспечение
1 952 117
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 952 117
005
Государственная адресная социальная помощь
1 952 117
2
Социальная помощь
3 355 995
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
3 355 995
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
34 583
006
Оказание жилищной помощи
6 510
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
277 326
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
20 029
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
434 279
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
2 583 268
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
790 513
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
790 513
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
66 917
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
3 596
021
Капитальные расходы государственного органа

62 896
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 645
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
6 052
02
Қорғаныс
65 183
1
Әскери мұқтаждар
35 315
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
35 315
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
35 315
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
29 868
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
29 868
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
14 875
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
14 993
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
6 098 625
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1 952 117
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 952 117
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
1 952 117
2
Әлеуметтiк көмек
3 355 995
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
3 355 995
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
34 583
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 510
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
277 326
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
20 029
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
434 279
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
2 583 268
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
790 513
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
790 513
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66 917
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
3 596
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары

472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
7
2
Коммунальное хозяйство
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
028
Развитие коммунального хозяйства
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
8
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1
Деятельность в области культуры
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
011
Развитие объектов культуры
9
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
9
Топливно-энергетического комплекса и прочие услуги в сфере недропользования
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
038
Развитие газотранспортной системы
13
Прочие
9
Прочие
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
497
Отдел жилищно-коммунального хозяйства района (города областного значения)
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"

472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
7
2
Коммуналдық шаруашылық
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
028
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
8
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
1
Мәдениет саласындағы қызмет
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
011
Мәдениет объектілерін дамыту
9
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
038
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
13
Басқалар
9
Басқалар
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
497
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту