Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата"
Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 20 сентября 2024 года № 16/125-VІІІ
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 79 Типового регламента маслихата, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года № 704, постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", Восточно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить положение о государственном учреждении "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата", согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Отменить некоторые решения Восточно-Казахстанского областного маслихата, согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Восточно-Казахстанского областного маслихата Д. Рыпаков
Приложение 1 к решению
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от 20 сентября 2024 года
№ 16/125-VІII
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата" (далее – аппарат маслихата) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере обеспечения деятельности Восточно-Казахстанского областного маслихата.
2. Аппарат маслихата не имеет ведомств.
3. Аппарат маслихата осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат маслихата является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке, штамп со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат маслихата вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат маслихата имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

"Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 20 қыркүйектегі № 16/125-VІІІ шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 желтоқсандағы № 704 Жарлығымен бекітілген Мәслихаттың үлгі регламентінің 79-тармағына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Шығыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес "Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылсын.
3. Осы шешім қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының төрағасы Д. Рыпаков
Шығыс Қазақстан
облыстық мәслихатының
2024 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 16/125-VІІІ шешіміне 1-қосымша
"Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – мәслихат аппараты) Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының қызметін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мәслихат аппаратының ведомстволары жоқ.
3. Мәслихат аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мәслихат аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген, атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрі, атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Мәслихат аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Мәслихат аппараты Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.

7. Аппарат маслихата по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые актами председателя маслихата, предусмотренными трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
8. Структура и лимит штатной численности аппарата маслихата утверждается в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
9. Местонахождение юридического лица: индекс 070000, Республика Казахстан, Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск, улица М. Горького, 40.
Режим работы: с 9.00 часов до 18.00 часов. Обеденный перерыв с 13.00 часов до 14.00 часов. Установлена пятидневная рабочая неделя. Работа в выходные и праздничные дни устанавливается отдельными актами председателя областного маслихата.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата".
11. Настоящее положение является учредительным документом аппарата маслихата.
12. Финансирование деятельности аппарата маслихата осуществляется из местного бюджета в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
13. Аппарату маслихата запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата маслихата.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
14. Задачи:
обеспечение деятельности областного маслихата для реализации государственной политики в сфере местного государственного управления в пределах компетенции, предусмотренных законами Республики Казахстан.
15. Полномочия: 1) права:
в соответствии с действующим законодательством запрашивать и получать от должностных лиц государственных органов, общественных объединений, государственных и иных организаций информацию, необходимую для реализации своих задач и функций;
запрашивать у депутатов маслихата сведения, информации по вопросам их деятельности;
вносить на рассмотрение маслихата предложения, возникающие в процессе своей деятельности;
привлекать работников государственных органов, общественных объединений и иных организаций для участия в подготовке вопросов, вносимых на рассмотрение сессии маслихата и его постоянных комиссий;
направлять в государственные органы, общественные объединения, иным организациям для рассмотрения депутатские запросы, предложения, обращения граждан;
2) обязанности:
обеспечивать выполнение возложенных функций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.

7. Мәслихат аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген мәслихат төрағасының актілерімен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Мәслихат аппаратының құрылымы және штат санының лимиті "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индекс 070000, Қазақстан Республикасы, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, М.Горький көшесі, 40.
Жұмыс режимі: сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін. Бес күндік жұмыс аптасы белгіленді. Демалыс және мереке күндеріндегі жұмыс облыстық мәслихат төрағасының жеке актілерімен белгіленеді.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - "Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы ереже мәслихат аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
12. Мәслихат аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Мәслихат аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен мәслихат аппаратының өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
2-тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
14. Міндеттері:
Қазақстан Республикасының заңдарында қарастырылған құзыреттер шегінде, жергілікті мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру үшін облыстық мәслихаттың қызметін қамтамасыз ету.
15. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің лауазымды тұлғаларынан, мемлекеттік және өзге де ұйымдардан өз міндеттері мен функцияларын іске асыру үшін қажетті ақпараттарды сұрау және алу;
мәслихат депутаттарынан олардың қызметі мәселелері бойынша мәліметтер, ақпараттар сұрау;
мәслихаттың қарауына өз қызметі барысында туындайтын ұсыныстарды енгізу;
мемлекеттік органдардың, қоғамдық бірлестіктердің және өзге де ұйымдардың қызметкерлерін мәслихат сессиясы мен тұрақты комиссияларының қарауына енгізілетін мәселелерді дайындауға қатыстыру;
мемлекеттік органдарға, қоғамдық бірлестіктерге, өзге де ұйымдарға қарау үшін депутаттық сауалдар, азаматтардың ұсыныстары мен өтініштерін жолдау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес, жүктелген функциялардың орындалуын қамтамасыз ету.

16. Функции:
регулирование нормативного правового обеспечения маслихата для реализации государственной политики в сфере местного государственного управления;
контроль соблюдения законности в деятельности областного маслихата;
подготовка аналитической и иной информации, материалов, касающихся деятельности маслихата;
участие в разработке актов областного маслихата, направленных на реализацию государственных функций маслихата;
направление нормативных правовых решений маслихата на государственную регистрацию в органы юстиции в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и ведение их правового мониторинга;
осуществление контроля за исполнением актов областного маслихата и его постоянных (временных) комиссий;
рассмотрение обращений физических и юридических лиц;
представление и защита интересов областного маслихата и аппарата маслихата в судебных и иных правоохранительных органах;
организация стажировки, переподготовки и повышения квалификации государственных служащих в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
планирование расходов на повышение квалификации депутатов маслихата и государственных служащих аппарата маслихата в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
осуществление организационно-технических мероприятий по подготовке и проведению сессий маслихата;
оказание практической помощи и содействия депутатам маслихата в осуществлении ими своих полномочий, организации приема граждан, отчетов и встреч с избирателями, обеспечение их необходимыми справочными материалами, обобщение поступающих в маслихат информации;
участие в пленарных заседаниях сессий, заседаниях постоянных (временных) комиссий и оказание помощи депутатам в вопросах качественной подготовки проектов решений, постановлений постоянных комиссий и заключений временных комиссий маслихата;
оформление протоколов сессий, заседаний постоянных комиссий, сборников решений в соответствии с Регламентом маслихата;
организация подготовки проектов докладов, решений, справок и других документов по вопросам деятельности маслихата;
обеспечение оформления, хранения и передачи в архив актов маслихата и документации;
ведение делопроизводства и обработка корреспонденции, поступающей в аппарат маслихата, обеспечение информационного обмена в соответствии с требованиями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
обеспечение соблюдения единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечение информационной безопасности;
рассмотрение поступившей петиции по вопросам организационной деятельности аппарата в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.

16. Функциялары:
жергілікті мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру үшін мәслихатты нормативтік құқықтық қамтамасыз етуді реттеу;
облыстық мәслихат қызметінде заңдылықтың сақталуын бақылау;
мәслихат қызметіне қатысты талдау ақпаратын және өзге де ақпаратты, материалдарды дайындау;
мәслихаттың мемлекеттік функцияларын іске асыруға бағытталған облыстық мәслихат актілерін әзірлеуге қатысу;
мәслихаттың нормативтік құқықтық шешімдерін Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған жағдайларда әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге жолдау және оларға құқықтық мониторинг жүргізу;
облыстық мәслихаттың және оның тұрақты (уақытша) комиссияларының актілерінің орындалуына бақылауды жүзеге асыру;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
сот және өзге де құқық қорғау органдарында облыстық мәслихаттың және мәслихат аппаратының мүддесін білдіру және қорғау;
Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес мемлекеттік қызметшілерді тағылымдамадан өткізуді, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мәслихат депутаттарының және мәслихат аппараты мемлекеттік қызметшілерінің біліктілігін арттыруға шығыстарды жоспарлау;
мәслихат сессияларын дайындап өткізу жөніндегі ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды жүзеге асыру;
мәслихат депутаттарына өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға, азаматтар қабылдауын, есептер және сайлаушылармен кездесулер ұйымдастыруға іс жүзінде көмек пен жәрдем көрсету, оларды қажетті анықтамалық материалдармен қамтамасыз ету, мәслихатқа түсетін ақпараттарды жинақтау;
сессиялардың пленарлық отырыстарына, тұрақты (уақытша) комиссиялардың отырыстарына қатысу және мәслихат шешімдерінің жобаларын, тұрақты комиссияларының қаулыларын және уақытша комиссияларының қорытындыларын сапалы дайындау мәселелерінде депутаттарға көмек көрсету;
мәслихат Регламентіне сәйкес сессиялардың, тұрақты комиссиялар отырыстарының хаттамаларын, шешімдердің жинақтарын ресімдеу;
мәслихат қызметінің мәселелері бойынша баяндамалар, шешімдер жобаларын, анықтамалар мен басқа да құжаттарды дайындауды ұйымдастыру;
мәслихат актілері мен құжаттаманы ресімдеуді, сақтауды және архивке тапсыруды қамтамасыз ету;
іс қағаздарын жүргізу және мәслихат аппаратына түсетін хат-хабарларды өңдеу, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі талаптарына сәйкес ақпаратпен алмасуды қамтамасыз ету;
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
аппараттың ұйымдастыру қызметі мәселелері бойынша келіп түскен петицияны Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен қарау.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
17. Руководство аппаратом маслихата осуществляется председателем областного маслихата, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат маслихата задач и осуществление им своих полномочий.
18. Председатель областного маслихата избирается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Председатель областного маслихата не имеет заместителей.
20. Полномочия председателя областного маслихата:
руководит деятельностью аппарата маслихата, назначает на должность и освобождает от должности его служащих;
организует взаимодействие аппарата маслихата с иными органами местного государственного управления;
по вопросам своей компетенции издает распоряжения;
в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников аппарата маслихата;
представляет аппарат маслихата в государственных органах, иных организациях;
обладает правом первой подписи на всех финансовых документах аппарата маслихата;
выдает доверенности на представление интересов аппарата маслихата в судебных, правоохранительных и иных государственных органах;
принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет за это ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции;
выполняет иные полномочия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", законодательством Республики Казахстан, регламентом, решением маслихата и настоящим Положением.
Временное осуществление полномочий председателя маслихата в период его отсутствия осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
21. Аппарат маслихата возглавляется руководителем аппарата маслихата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Аппарат маслихата может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество аппарата маслихата формируется за счет имущества, переданного ему собственником.
23. Имущество, закрепленное за аппаратом маслихата, относится к коммунальной собственности.
24. Аппарат маслихата не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
17. Мәслихат аппаратын басқаруды облыстық мәслихат төрағасы жүзеге асырады, ол мәслихат аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
18. Облыстық мәслихат төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға сайланады және лауазымнан босатылады.
19. Облыстық мәслихат төрағасының орынбасарлары жоқ.
20. Облыстық мәслихат төрағасының өкілеттіктері:
мәслихат аппаратының қызметіне басшылық жасайды, оның қызметшілерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
мәслихат аппаратының өзге жергілікті мемлекеттік басқару органдарымен өзара іс-әрекетін ұйымдастырады;
өз құзыретінің мәселелері бойынша өкімдер шығарады;
заңнамада белгіленген тәртіппен мәслихат аппаратының қызметкерлерін ынталандырады және тәртіптік жаза қолданады;
мемлекеттік органдарда, өзге ұйымдарда мәслихат аппаратының атынан өкілдік етеді;
мәслихат аппаратының барлық қаржылық құжаттарына бірінші қол қою құқығын иеленеді;
сот, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдарда мәслихат аппаратының мүддесін білдіру үшін сенімхаттар береді;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша қажетті шараларды қабылдайды және ол үшін өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген жауаптылықта болады;
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасының заңнамасында, регламентте, мәслихат шешімінде және осы Ережеде көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайды.
Мәслихат төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін уақытша жүзеге асыру қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
21. Мәслихат аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын мәслихат аппаратының басшысы басқарады.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
22. Мәслихат аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Мәслихат аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік есебінен қалыптастырылады.
23. Мәслихат аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мәслихат аппаратының өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
25. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к решению
Восточно-Казахстанского
областного маслихата
от 20 сентября 2024 года
№ 16/125-VІII
Перечень решений Восточно-Казахстанского областного маслихата, подлежащих отмене
1. Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 9 апреля 2010 года № 20/260-ІV "О внесении дополнения в решение от 28 сентября 2001 года № 11/9-II "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата".
2. Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 20 июля 2010 года № 22/281- ІV "О внесении изменения в решение от 28 сентября 2001 года № 11/9-II "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата".
3. Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 1 октября 2021 года № 8/73-VІІ "О внесении изменения в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 28 сентября 2001 года № 11/9-II "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата".
4. Решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2022 года № 21/205-VІІ "О внесении изменения в решение Восточно-Казахстанского областного маслихата от 28 сентября 2001 года № 11/9-II "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Восточно-Казахстанского областного маслихата".

5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
25. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шығыс Қазақстан
облыстық мәслихатының
2024 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 16/125-VІІІ шешіміне 2-қосымша
Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының күші жойылуға жататын шешімдерінің тізбесі
1. "Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" 2001 жылғы 28 қыркүйектегі № 11/9-ІІ шешімге толықтыру енгізу туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2010 жылғы 9 сәуірдегі № 20/260-ІV шешімі.
2. "Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" 2001 жылғы 28 қыркүйектегі № 11/9-ІІ шешімге өзгеріс енгізу туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2010 жылғы 20 шілдедегі № 22/281-ІV шешімі.
3. "Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2001 жылғы 28 қыркүйектегі № 11/9-ІІ шешіміне өзгеріс енгізу туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2021 жылғы 1 қазандағы № 8/73-VІІ шешімі.
4. "Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2001 жылғы 28 қыркүйектегі № 11/9-ІІ шешіміне өзгеріс енгізу туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 21/205-VІІ шешімі.