О бюджете Тарбагатайского района на 2025 – 2027 годы
Решение Тарбагатайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25 декабря 2024 года № 24/2-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Тарбагатайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 652 341,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 714 088,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 099,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 937 154,0 тысяч тенге;
2) затраты – 5 652 341,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 155 004,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 200 532,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 45 528,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -155 004,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 155 004,0 тысяч тенге;
поступление займов – 200 532,0 тысяч тенге;
погашение займов – 45 528,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0,0 тысяч тенге.
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 341 923,0 тысяч тенге, в том числе:
Акжарскому сельскому округу 44 515,0 тысяч тенге;
Тугылскому сельскому округу 44 122,0 тысяч тенге;
Жанаауылскому сельскому округу 45 047,0 тысяч тенге;
Жетиаралскому сельскому округу 46 698,0 тысяч тенге;
Кабанбайскому сельскому округу 39 991,0 тысяч тенге;
Карасускому сельскому округу 43 412,0 тысяч тенге;
Куйганскому сельскому округу 41 055,0 тысяч тенге;

Тарбағатай ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Тарбағатай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 24/2-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 73, 75 баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Тарбағатай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 652 341,0 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 714 088,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 099,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 937 154,0 мың теңге;
2) шығындар – 5 652 341,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 155 004,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 200 532,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 45 528,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -155 004,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 155 004,0 мың теңге;
қарыздар түсімі – 200 532,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 45 528,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 0,0 мың теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 341 923,0 мың теңге сомасында көзделсін, соның ішінде:
Ақжар ауылдық округіне 44 515,0 мың теңге;
Тұғыл ауылдық округіне 44 122,0 мың теңге;
Жаңаауыл ауылдық округіне 45 047,0 мың теңге;
Жетіарал ауылдық округіне 46 698,0 мың теңге;
Қабанбай ауылдық округіне 39 991,0 мың теңге;
Қарасу ауылдық округіне 43 412,0 мың теңге;
Құйған ауылдық округіне 41 055,0 мың теңге;

Маныракскому сельскому округу 37 083,0 тысяч тенге.
3. Принять к исполнению на 2025 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100 процентов установленного решением Восточно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" от 13 декабря 2024 года № 19/142-VIII.

Маңырақ ауылдық округіне 37 083,0 мың теңге.
3. "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 19/142-VIII шешіміне сәйкес аудан бюджетіне әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 2025 жылға 100 пайыз мөлшерінде орындауға алынсын.

4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год установлен объем субвенции, передаваемый из областного бюджета в сумме 1 640 715,0 тысяч тенге.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 32 000,0 тысяч тенге.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Тарбагатайского районного маслихата О. Канагатов
Приложение 1 к решению
Тарбагатайского районного маслихата

4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 1 640 715,0 мың теңге сомасында белгіленгені ескерілсін.
5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 32 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Тарбағатай аудандық мәслихатының төрағасы О. Канагатов
Тарбағатай аудандық мәслихатының

66 470,0
809
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
833 808,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства
78 111,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
755 697,0
02
Оборона
54 208,0
1
Военные нужды
6 530,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6 530,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6 530,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
47 678,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
47 678,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
11 000,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
36 678,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 422 416,0
1
Социальное обеспечение
851 913,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
851 913,0
005
Государственная адресная социальная помощь
851 913,0
2
Социальная помощь
517 134,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
517 134,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
75 000,0
006
Оказание жилищной помощи
6 600,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
42 543,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 894,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
210 122,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
97 511,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
82 464,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения

66 470,0
809
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі
833 808,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
78 111,0
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
755 697,0
02
Қорғаныс
54 208,0
1
Әскери мұқтаждар
6 530,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
6 530,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
6 530,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
47 678,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
47 678,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
11 000,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
36 678,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 422 416,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
851 913,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
851 913,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
851 913,0
2
Әлеуметтiк көмек
517 134,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
517 134,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
75 000,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 600,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
42 543,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 894,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
210 122,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
97 511,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
82 464,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер

120 394,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
119 794,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
600,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
144 572,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
91 463,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
34 585,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
56 878,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
53 109,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
49 109,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
4 000,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
126 115,0
1
Сельское хозяйство
3 000,0
809
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
3 000,0
010
Развитие объектов сельского хозяйства
3 000,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
123 115,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
51 485,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
51 485,0
806
Отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства района (города областного значения)
71 630,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства
71 630,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
50 000,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
50 000,0
809
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
50 000,0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
50 000,0
12
Транспорт и коммуникации
82 454,0
1
Автомобильный транспорт
82 454,0
809
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)

120 394,0
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
119 794,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
600,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
144 572,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
91 463,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 585,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
56 878,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
53 109,0
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
49 109,0
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
4 000,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
126 115,0
1
Ауыл шаруашылығы
3 000,0
809
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі
3 000,0
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
3 000,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
123 115,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
51 485,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
51 485,0
806
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік бөлімі
71 630,0
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығын, жер қатынастарын реттеу және кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
71 630,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
50 000,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
50 000,0
809
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі
50 000,0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
50 000,0
12
Көлiк және коммуникация
82 454,0
1
Автомобиль көлiгi
82 454,0
809
Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі