Об областном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 16-1.
В соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 459 734 257 тысяч тенге:
налоговые поступления – 127 017 445 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 993 158 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 36 055 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 330 687 599 тысяч тенге;
2) затраты – 461 612 455 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 28 578 326 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 43 058 487 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 14 480 161 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 30 456 524 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 30 456 524 тысячи тенге:
поступление займов – 37 912 247 тысяч тенге;
погашение займов – 12 657 865 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 5 202 142 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 12.03.2025 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Поступления в областной бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" и согласно пунктам 3, 4, 5, 6, 7 настоящего решения.
Принять к сведению и руководству статьи 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 26 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы":
1) учесть в областном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета:
на повышение заработной платы медицинских работников из числа гражданских служащих органов внутренних дел;
на повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений;
на проведение противоэпизоотических мероприятий;
на приобретение средств (изделий) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
на выплату государственной адресной социальной помощи;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
на обеспечение деятельности центров трудовой мобильности;
на повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
на увеличение оплаты труда педагогов организаций дошкольного образования;
на увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций дошкольного образования;
на увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций образования, за исключением организаций дополнительного образования для взрослых;
на размещение государственного образовательного заказа в частных организациях среднего образования;
на увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования;
на увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
на материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне;
на закуп вакцин и других иммунобиологических препаратов;
на повышение заработной платы работников организаций здравоохранения местных исполнительных органов;
на приобретение жилищ коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
на увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций физической культуры и спорта;
на обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения);
на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения;
на кредитование инвестиционных проектов в агропромышленном комплексе;
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
на увеличение водности поверхностных водных ресурсов;

2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 16-1 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 459 734 257 мың теңге:
салықтық түсімдер – 127 017 445 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 993 158 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 36 055 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 330 687 599 мың теңге;
2) шығындар – 461 612 455 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 28 578 326 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 43 058 487 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 14 480 161 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 30 456 524 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 30 456 524 мың теңге:
қарыздар түсімі – 37 912 247 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 12 657 865 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 5 202 142 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.03.2025 № 17-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
2. 2025 жылға арналған облыстық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заң жобасына сәйкес және осы шешімнің 3, 4, 5, 6, 7-тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 6, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 26-баптары қаперге және басшылыққа алынсын:
1) 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі мен кредиттер ескерілсін:
ішкі істер органдарының азаматтық қызметшілері қатарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге;
ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған құралдарды (бұйымдарды) және атрибуттарды сатып алуға;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
еңбек мобильділігі орталықтарының қызметін қамтамасыз етуге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
мектепке дейінгі мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарын қоспағанда, мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
жекеменшік орта білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға;
вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға;
жергілікті атқарушы органдардың денсаулық сақтау ұйымдары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар сатып алуға;
мемлекеттік дене шынықтыру және спорт ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз етуге;
ауыл халқының кірісін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану мақсатында ауыл халқына микрокредиттер беруге;
агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларға кредит беруге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін кредит беруге;
ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
жерүсті су ресурстарын ұлғайтуға;

2) учесть в областном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов из Национального Фонда Республики Казахстан:
на строительство объектов среднего образования в рамках пилотного национального проекта "Комфортная школа";
на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в городах;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
на развитие транспортной инфраструктуры;
на развитие теплоэнергетической системы.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 12.03.2025 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
4. Установить на 2025 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим спецификам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 73,5%, Бурлинский – 50%, город Уральск – 50%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 73,5%, Бурлинский – 5,4%, город Уральск – 19%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек, Бурлинский, город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 73,5%, Бурлинский – 5,4%, город Уральск – 19%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
5) социальный налог, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:

2) 2025 жылға арналған облыстық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінетін нысаналы трансферттердің түсімі ескерілсін:
"Жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде орта білім беру объектілерін салуға;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) жайластыруға;
қалаларда сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға;
жылу-энергетика жүйесін дамытуға.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.03.2025 № 17-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2025 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 73,5%, Бөрлі – 50%, Орал қаласы – 50%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 73,5%, Бөрлі – 5,4%, Орал қаласы – 19%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек, Бөрлі, Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 73,5%, Бөрлі – 5,4%, Орал қаласы – 19%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
5) әлеуметтік салық аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:

Бәйтерек – 73,5%, Бурлинский – 5,4%, город Уральск – 19%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Бурлинский, Жангалинский, Жанибекский, Бәйтерек, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 0%
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 12.03.2025 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
5. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступления трансфертов из районных (городов областного значения) бюджетов в общей сумме 2 864 910 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм из районных (городов областного значения) бюджетов осуществляется на основании Постановления акимата Западно-Казахстанской области.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 12.03.2025 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
6. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местным исполнительным органом области для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ в сумме 19 736 521 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 12.03.2025 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
7. Учесть в областном бюджете на 2025 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 14 480 161 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 7 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 12.03.2025 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
8. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
9. Установить на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из областного бюджета в нижестоящие бюджеты, в общей сумме 13 300 431 тысяча тенге, в том числе:
Акжаикскому району – 1 459 872 тысячи тенге;
Бокейординскому району – 1 124 342 тысячи тенге;
Жангалинскому району – 936 433 тысячи тенге;
Жанибекскому району – 1 366 824 тысячи тенге;
Казталовскому району – 1 281 162 тысячи тенге;
Каратобинскому району – 1 525 551 тысяча тенге;

Бәйтерек – 73,5%, Бөрлі – 5,4%, Орал қаласы – 19%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Бөрлі, Жаңақала, Жәнібек, Бәйтерек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 0%
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.03.2025 № 17-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
5. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерінен 2 864 910 мың теңге жалпы сомасында трансферттердің түсімдері ескерілсін.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерінен бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.03.2025 № 17-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
6. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте облыстың жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер 19 736 521 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.03.2025 № 17-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
7. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 14 480 161 мың теңге сомасында ескерілсін.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.03.2025 № 17-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
8. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
9. 2025 жылға облыстық бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 13 300 431 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:
Ақжайық ауданы – 1 459 872 мың теңге;
Бөкей ордасы ауданы – 1 124 342 мың теңге;
Жаңақала ауданы – 936 433 мың теңге;
Жәнібек ауданы – 1 366 824 мың теңге;
Казталов ауданы – 1 281 162 мың теңге;
Қаратөбе ауданы – 1 525 551 мың теңге;

Сырымскому району – 1 585 170 тысяч тенге;
Таскалинскому району – 1 299 983 тысячи тенге;
Теректинскому району – 867 316 тысяч тенге;
Чингирлаускому району – 1 853 778 тысяч тенге.
10. Учесть, что в областном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 29 731 085 тысяч тенге, в том числе:
24 403 636 тысяч тенге – целевые текущие трансферты;
5 327 449 тысяч тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.

Сырым ауданы – 1 585 170 мың теңге;
Тасқала ауданы – 1 299 983 мың теңге;
Теректі ауданы – 867 316 мың теңге;
Шыңғырлау ауданы – 1 853 778 мың теңге.
10. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 29 731 085 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
24 403 636 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
5 327 449 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции решения Западно-Казахстанского областного маслихата от 12.03.2025 № 17-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
11. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год погашение займов в сумме 12 657 865 тысяч тенге.
12. Установить, что бюджетные изъятия из нижестоящих бюджетов в областной бюджет на 2025 год не предусматриваются.
13. Утвердить резерв местного исполнительного органа области на 2025 год в размере 8 044 802 тысячи тенге.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 12.03.2025 № 17-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа еңгізіледі).
11. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте қарыздарды өтеу 12 657 865 мың теңге сомасында қарастырылсын.
12. 2025 жылға арналған облыстық бюджетке төмен тұрған бюджеттерден бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
13. 2025 жылға арналған облыстың жергілікті атқарушы органдарының резерві 8 044 802 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.

14. Установить лимит долга местного исполнительного органа области на 31 декабря 2025 года в сумме 168 373 163 тысячи тенге.
15. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2025 год, согласно приложениям 4, 5.
16. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель областного маслихата М. Мукаев
Приложение 1 к решению
Западно-Казахстанского
областного маслихата
от 13 декабря 2024 года №16-1
Областной бюджет на 2025 год

14. Облыстың жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2025 жылдың 31 желтоқсанына 168 373 163 мың теңге сомасында белгіленсін.
15. 2025 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқару үдерісінде секвестрлендіруге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4, 5-қосымшаларға сәйкес бекітілсін.
14. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат төрағасы М. Мұқаев
2024 жылғы 13 желтоқсандағы
Батыс Қазақстан облыстық
мәслихатының № 16-1
шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджет

7 905 408
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
20 960 535
1
Социальное обеспечение
8 799 037
256
Управление координации занятости и социальных программ области
8 135 217
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 463 677
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 587 035
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
844 663
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
968 235
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 257 056
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
14 551
261
Управление образования области
663 820
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
398 774
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
265 046
2
Социальная помощь
6 003 107
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 003 107
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
182 330
068
Программа занятости
5 820 777
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
6 158 391
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 089 476
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
275 895
007
Капитальные расходы государственного органа
4 056
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
91 555
062
Развитие системы квалификаций
5 324
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи

7 905 408
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
20 960 535
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
8 799 037
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
8 135 217
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 463 677
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 587 035
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
844 663
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
968 235
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 257 056
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
14 551
261
Облыстың білім басқармасы
663 820
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
398 774
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
265 046
2
Әлеуметтiк көмек
6 003 107
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 003 107
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
182 330
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
5 820 777
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
6 158 391
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 089 476
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
275 895
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 056
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
91 555
062
Біліктілік жүйесін дамыту
5 324
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу

245 261
003
Капитальные расходы государственного органа
555
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
687 183
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
197 076
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
22 015
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
726 130
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
38 094
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
13 787
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
711 000
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
16 878 836
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
86 760
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
7 183 779
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
11 186 449
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
91 068
719
Управление ветеринарии области
4 823 300
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
168 999
009
Организация санитарного убоя больных животных
50 764
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
14 288
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
9 235
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
27 580
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
21 259
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
3 709 028
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
3 750
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)

245 261
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
555
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
687 183
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
197 076
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
22 015
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
726 130
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
38 094
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
13 787
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
711 000
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
16 878 836
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
86 760
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
7 183 779
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
11 186 449
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
91 068
719
Облыстың ветеринария басқармасы
4 823 300
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
168 999
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
50 764
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
14 288
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
9 235
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
27 580
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
21 259
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
3 709 028
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
3 750
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)

2 415 759
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
846 338
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
960 845
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 164 577
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
14 551
261
Управление образования области
679 669
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
401 371
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
278 298
2
Социальная помощь
6 949 705
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 949 705
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
191 447
068
Программа занятости
6 758 258
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
4 201 278
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 128 918
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
277 636
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
91 555
062
Развитие системы квалификаций
5 324
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
3 754 403
752
Управление общественного развития области
72 360
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
72 360
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
3 152 464
2
Коммунальное хозяйство
3 035 712
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
3 035 712
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области энергетики и жилищно-коммунального хозяйства
274 171
032
Субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения
1 303 586
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
1 457 955
3
Благоустройство населенных пунктов
116 752
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области

2 415 759
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
846 338
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
960 845
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 164 577
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
14 551
261
Облыстың білім басқармасы
679 669
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
401 371
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
278 298
2
Әлеуметтiк көмек
6 949 705
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 949 705
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
191 447
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
6 758 258
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
4 201 278
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 128 918
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
277 636
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
91 555
062
Біліктілік жүйесін дамыту
5 324
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
3 754 403
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы
72 360
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
72 360
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3 152 464
2
Коммуналдық шаруашылық
3 035 712
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
3 035 712
001
Жергілікті деңгейде энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
274 171
032
Ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздерi болып табылатын сумен жабдықтаудың аса маңызды топтық және жергілікті жүйелерiнен ауыз су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялау
1 303 586
114
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
1 457 955
3
Елді-мекендерді көркейту
116 752
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы

124
Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
002
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь

124
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты
002
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізуді ұйымдастыру