О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 25 декабря 2024 года № 26-2.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Акжаикский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 6 812 425 тысяч тенге:
налоговые поступления – 2 637 357 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 37 700 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 136 368 тысяч тенге;
2) затраты – 7 093 239 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 93 570 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 303 248 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 209 678 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 374 384 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 374 384 тысячи тенге;
поступление займов – 302 764 тысячи тенге;
погашение займов – 209 744 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 281 364 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 27.03.2025 № 28-1 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Поступления в районный бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 16-1 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы".
3. Принять к сведению и руководству Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" и решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 16-1 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы".
4. Учесть в районном бюджете на 2025 год:
Распределение сумм целевых текущих трансфертов, предусмотренных из республиканского бюджета на 2025 год:
Распределение сумм целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2025 год:
- Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам, в том числе:
На выплату государственной адресной социальной помощи – 55 413 тысяч тенге;
увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами – 23 304 тысячи тенге;

2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 26-2 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Ақжайық аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 -қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 6 812 425 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2 637 357 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 37 700 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 136 368 мың теңге;
2) шығындар – 7 093 239 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 93 570 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 303 248 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 209 678 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 374 384 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 374 384 мың теңге;
қарыздар түсімі – 302 764 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 209 744 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 281 364 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 27.03.2025 № 28-1 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 16-1 "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңы және Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 16-1 "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімі қатерге және басшылыққа алынсын.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ескерілсін:
2025 жылға арналған республикалық бюджеттен қарастырылған ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу:
- Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер, оның ішінде:
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеу – 55 413 мың теңге;
Мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайту – 23 304 мың теңге;

санаторно-курортное лечение – 36 713 тысяч тенге;
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам, в том числе:
Повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 7 103 тысячи тенге;
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам, в том числе:
Приобретение жилищ коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 539 200 тысяч тенге;
Распределение сумм целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета на 2025-2027 годы:
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам:
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі":
Строительство дом культуры на 100 мест в селе Кабыршакты, Акжаикского района, ЗКО – 184 302 тысячи тенге;
Строительство дома культуры на 100 мест в селе Конеккеткен, Акжаикского района, ЗКО – 177 665 тысяч тенге;
Распределение сумм целевых текущих трансфертов из областного бюджета на 2025 год, предусмотренных районным бюджетам и города Уральска:
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам:
Государственная адресная социальная помощь – 66 952 тысячи тенге;
Гарантированный социальный пакет – 11 306 тысяч тенге;
На обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан – 76 884 тысячи тенге;
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам:
Предоставление жилищных сертификатов – 2 000 тысяч тенге;
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам:
На реализацию приоритетных проектов транспортной инфраструктуры:
Средний ремонт автомобильной дороги районного значения KL-AK-13 "Подъезд к селе Мерген" км 0-5 Акжаикского района Западно-Казахстанской области – 491 443 тысячи тенге;
в рамках проекта "Ауыл - Ел бесігі":
Капитальный ремонт внутрипоселковых дорог (улицы Бейбитшилик, Кокпар, Абай, М.Маметовой, Жамбыл, К.Гилманова, Хан Танири, Жайык, А.Қашкенова, М.Ауэзова) село Тайпак, Акжаикского района ЗКО – 493 929 тысяч тенге;
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам:
За счет целевого трансферта из Национального фонда Республики:
В рамках программы "Ауыл-Ел бесігі":
Реконструкция внутрипоселковой дороги по улице Ж.Молдагалиева, улице Астана, улице Казахстан в селе Бударино Акжаикского района ЗКО – 121 422 тысяч тенге;
Перечень местных бюджетных инвестиционных проектов на 2025 год:
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам:
в рамках проекта "Ауыл - Ел Бесігі":

Санаторийлік-курорттық емдеу – 36 713 мың теңге;
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер, оның ішінде:
Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеру – 7 103 мың теңге;
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер, оның ішінде:
Халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алу – 539 200 мың теңге;
2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджеттен қарастырылған нысаналы даму трансферттерінің сомаларын бөлу:
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері:
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту:
БҚО, Ақжайық ауданы Қабыршақты ауылындағы 100 орындық мәдениет үйінің құрылысы – 184 302 мың теңге;
БҚО, Ақжайық ауданы, Көнеккеткен ауылындағы 100 орындық мәдениет үйінің құрылысы – 177 665 мың теңге;
2025 жылға арналған облыстық бюджеттен аудандық және Орал қаласының бюджеттеріне қарастырылған ағымдағы нысаналы трансферттер мен кредиттер сомаларын бөлу:
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер:
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеу – 66 952 мың теңге;
Кепілдендірілген әлеуметтік пакет – 11 306 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 76 884 мың теңге;
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер:
Тұрғын үй сертификаттарын беруге – 2 000 мың теңге;
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер:
Көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын іске асыруға:
БҚО Ақжайық ауданы KL-AK-13 "Мерген ауылына кіреберіс" аудандық маңызы бар автомобиль жолы 0-5 шақырымына орташа жөндеу – 491 443 мың теңге;
"Ауыл - Ел Бесігі" бағдарламасы аясында:
БҚО Ақжайық ауданы Тайпақ ауылы (Бейбітшілік, Көкпар, Абай, М.Мәметова, Жамбыл, Қ.Гилманов, Хан Тәңірі, Жайық, А.Қашкенов, М.Әуезов көшелері) кентішілік жолдарды күрделі жөндеу – 493 929 мың теңге;
Төмен тұрған бюджеттерге нысаналы даму трансферттері:
Республика Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен:
"Ауыл - Ел Бесігі" бағдарламасы аясында:
БҚО, Ақжайық ауданы, Бударин ауылы, Қазақстан көшесі, Астана көшесі, Ж.Молдағалиев көшесі бойындағы кентішілік жолды қайта құру (жаңарту) – 121 422 мың теңге;
2025 жылға арналған жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың тізбесі:
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері:
"Ауыл-ел бесігі" жобасы шеңберінде:

Строительство дома культуры на 100 мест в поселке Кабыршакты Акжаикского района ЗКО – 353 568 тысяч тенге;
Строительство дома культуры на 100 мест в селе Конеккеткен, Акжаикского района ЗКО – 28 114 тысяч тенге;
5. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление кредитов из республиканского бюджета в общей сумме 302 764 тысячи тенге:
Бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов – 302 764 тысячи тенге.
6. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год погашение бюджетных кредитов, выданных из областного бюджета в размере 209 678 тысяч тенге и вознаграждение по бюджетным кредитам, выданным из областного бюджета в размере 30 944 тысячи тенге.
7. Установить на 2025 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местного бюджета, по следующим подклассам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах: 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах: 100%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах: 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах: 100%;
5) социальный налог, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах: 100%;

БҚО Ақжайық ауданы Қабыршақты ауылында 100 орындық мәдениет үйінің құрылысы – 353 568 мың теңге;
БҚО, Ақжайық ауданы, Көнеккеткен ауылындағы 100 орындық мәдениет үйінің құрылысы – 28 114 мың теңге;
5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін кредиттердің жалпы сомасы 302 764 мың теңге көлемінде ескерілсін:
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер – 302 764 мың теңге.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілген 209 678 мың теңге бюджеттік кредиттерді және облыстық бюджеттен берілген 30 944 мың теңге бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар өтеу көзделсін.
7. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2025 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады: 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады: 100%;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады: 100%;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады: 100%;
5) әлеуметтік салық аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады: 100%;

6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах: 0%;
8. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.

6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады: 0%.
8. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.

9. Учесть субвенцию, выделенную из областного бюджета на 2025 год в общей сумме – 1 459 872 тысячи тенге.
10. Утвердить объемы субвенции, передаваемых из районного бюджета органам местного самоуправления на 2025 год в размере – 838 282 тысячи тенге согласно приложению 4.
11. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в размере – 55 812 тысяч тенге.
12. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата С.Сиражев
Приложение 1
к решению Акжаикского
районного маслихата
от 25 декабря 2024 года № 26-2
Районный бюджет на 2025 год

9. Облыстық бюджеттен 2025 жылы берілетін субвенция көлемінің жалпы сомасы – 1 459 872 мың теңге болып белгіленсін.
10. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен жергілікті өзін-өзі басқару органдарына берілетін субвенция – 838 282 мың теңге көлемінде 4 – қосымшаға сәйкес белгіленсін.
11. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві – 55 812 мың теңге көлемінде бекітілсін.
12. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы С.Сиражев
Ақжайық аудандық мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 26-2 шешіміне 1 - қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет

74135
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
74135
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
74135
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
50290
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
50290
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
50290
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
40290
002
Создание информационных систем
0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
10000
015
Капитальные расходы государственного органа
0
115
Выполнение обязательств местных исполнительных органов по решениям судов за счет средств резерва местного исполнительного органа
0
12
Транспорт и коммуникации
633922
1
Автомобильный транспорт
631422
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
631422
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
103593
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
14000
051
Реализация приоритетных проектов транспортной инфраструктуры
513829
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
2500
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2500
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
2500
13
Прочие
1039043
9
Прочие
1039043
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
0
040
Реализация мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года
0
052
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
558580
040
Реализация мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года
0
062
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"

74135
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
74135
099
Мамандардың әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
74135
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
50290
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
50290
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
50290
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
40290
002
Ақпараттықжүйелерқұру
0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
10000
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
115
Жергілікті атқарушы органы резервінің қаражаты есебінен соттардың шешімдері бойынша жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелерін орындау
0
12
Көлік және коммуникация
633922
1
Автомобиль көлігі
631422
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
631422
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
103593
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
14000
051
Көлік инфрақұрылымның басым жобаларын іске асыру
513829
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
2500
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2500
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
2500
13
Басқалар
1039043
9
Басқалар
1039043
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
0
040
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыру
0
052
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
558580
040
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыру
0
062
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру