Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Бокейординскому району на 2025-2029 годы
Решение Бокейординского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 20 декабря 2024 года № 25-5
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах" Бокейординский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Бокейординскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Л.Кайргалиева
Приложение
к решению Бокейординского
районного маслихата
от 20 декабря 2024 года №25-5
План по управлению пастбищами и их использованию в Бокейординском районе на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бокейординскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 к настоящему Плану;

Бөкей ордасы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Бөкей ордасы аудандық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 25-5 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес Бөкей ордасы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бөкей ордасы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Л.Қайырғалиева
Бөкей ордасы аудандық мәслихатының
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№25-5 шешіміне қосымша
Бөкей ордасы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Бөкей ордасы ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 қосымшасына сәйкес;
2) Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген картасы схемалары осы жоспардың 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 қосымшасына сәйкес;
3) Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының картасы осы жоспардың 15,16,17,18,19,20,21 қосымшасына сәйкес;

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 к настоящему Плану;
6) Схема определения пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных на частных подворьях,согласно приложению 36, 37 к настоящему Плану;
7) Схема доступа к источникам воды (озера, реки, пруды, котлы, оросительные каналы, трубные или шахтные колодцы) выполненная в соответствии с нормами водопотребления, согласно приложению 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 к настоящему Плану;
8) Схема размещения сельскохозяйственных животных на отдаленных пастбищах согласно приложениям 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 к настоящему Плану
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По администиративно-территориальному делению в Бокейординском районе имеются 7 сельских округов, 20 населенных пунктов.
Общая площадь территории Бокейординского района 1 920 445 га. В том числе 875 701 гектара пастбищ, 610 744 гектара обводненных пастбищ.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения– 566 595 га;
земли населенных пунктов –142 086 га;
земли запаса – 196 164 га.
В настоящее время в Бокейординском районе насчитывается крупного рогатого скота 109 232 голов, мелкого рогатого скота 109 422 голов, 35 867 голов лощадей, 1 186 голов верблюдов.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных в Бокейординском районе имеются всего 1 376 444 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 133 570 га пастбищ, в землях запаса имеются 196 164 га пастбищных угодий.

4) Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схемасы осы жоспардың 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 қосымшасына сәйкес;
5) Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схемасы осы жоспардың 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 қосымшасына сәйкес;
6) Халықтың жеке аулаларда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға деген қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдарды белгілейтін схемасы осы жоспардың 36, 37 қосымшасына сәйкес;
7) Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 қосымшасына сәйкес;
8) Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, қосымшаларына сәйкес.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Бөкей ордасы ауданында 7 ауылдық округтер, 20 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Бөкей ордасы ауданының жалпы көлемі 1 920 445 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 875 701 га, суармалары жерлер – 610 744 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 566 595 га;
елді мекен жерлері -142 086 га;
қордағы жерлер- 196 164 га.
2024 жылдың 1 шілдесіндегі мәлімет бойынша Бөкей ордасы ауданында мүйізді ірі қара 109 232 бас, ұсақ мал 109 422 бас, 35 867 бас жылқы, 1 186 бас түйе саналды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Бөкей ордасы ауданы бойынша барлығы 1 376 444 га жайылымдық алқаптары бар. Елді - мекен шегіндегі жайылымдары 133 570 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 196 164 га жайылымдық алқаптар бар.