О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 20 декабря 2024 года № 25-2
В соответствии с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Казталовский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025 – 2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 8 925 393 тысячи тенге:
налоговые поступления – 2 281 197 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 59 220 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 310 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6 572 666 тысяч тенге;
2) затраты – 8 925 393 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 119 893 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 228 056 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 108 163 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 119 893 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 119 893 тысячи тенге:
поступление займов – 228 056 тысяч тенге;
погашение займов – 108 163 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Поступления в районный бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025 - 2027 годы" и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статью 8 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025 - 2027 годы".
4. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета:
1) из республиканского бюджета и Национального фонда в общей сумме – 1 981 359 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 182 233 тысячи тенге;
на гарантированный социальный пакет – 12 947 тысяч тенге;
на санаторно - курортное лечение – 2 192 тысячи тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 6 067 тысяч тенге;
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 134 800 тысяч тенге;
на реконструкцию внутрипоселковых автомобильных дорог в с.Жалпактал – 400 714 тысяч тенге;

2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 25-2 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 75 – бабы 2 – тармағына Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы" Заңының 6 – бабы 1 – тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Казталов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025 – 2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 8 925 393 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2 281 197 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 59 220 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 310 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 6 572 666 мың теңге;
2) шығындар – 8 925 393 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 119 893 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 228 056 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 108 163 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 119 893 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 119 893 мың теңге:
қарыздар түсімі – 228 056 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 108 163 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2024 жылғы желтоқсандағы "2025 - 2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешімнің 4 тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2025 - 2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының баптары қатерге және басшылыққа алынсын.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің түсуі ескерілсін:
1) республикалық бюджеттен жалпы сомасы – 1 981 359 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 182 233 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 12 947 мың теңге;
санаторийлік - курорттық емдеуге – 2 192 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 6 067 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 134 800 мың теңге;
Жалпактал ауылішілік автомобиль жолдарын қайта жаңғыртуға – 400 714 мың теңге;

на строительство внутри поселковых дорог в с. Кайынды – 314 350 тысяч тенге;
на реконструкцию внутрипоселковых автомобильных дорог п. Караоба – 130 000 тысяч тенге;
на реконструкцию внутрипоселковых автомобильных дорог п. Кушанкол – 370 000 тысяч тенге;
на реконструкцию внутрипоселковых автомобильных дорог п. Казталов – 200 000 тысяч тенге;
на бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов – 228 056 тысяч тенге;
2) из областного бюджета в общей сумме – 3 538 201 тысяча тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 159 597 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 28 133 тысячи тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 40 006 тысяч тенге;
на капитальный ремонт автомобильной дороги районного значения "Беспишен – Кушанколь – Караоба" 15 - 49 км (34 км) – 2 291 082 тысячи тенге;
на капитальный ремонт автомобильной дороги районного значения "Беспишен – Кушанколь – Караоба" 49 - 64 км (33 км) – 1 017 383 тысячи тенге;
5. Установить на 2025 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районный бюджет – 100%;
2) социальный налог, зачисляется в районный бюджет – 100%.
6. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются в порядке определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
7. Установить на 2025 год размеры субвенций, передаваемых из районного бюджета в нижестоящие бюджеты, в общей сумме 616 961 тысяча тенге, в том числе:
Акпатерский сельский округ – 27 907 тысяч тенге;
Брикский сельский округ – 33 631 тысяча тенге;
Болашакский сельский округ – 36 432 тысячи тенге;
Бостандыкский сельский округ – 34 542 тысячи тенге;
Жалпакталский сельский округ – 67 036 тысяч тенге;
Жанажолский сельский округ – 35 137 тысяч тенге;
Казталовский сельский округ – 64 737 тысяч тенге;
Коктерекский сельский округ – 35 726 тысяч тенге;
Кайындинский сельский округ – 32 239 тысяч тенге;
Карасуский сельский округ – 38 327 тысяч тенге;
Караобинский сельский округ – 37 823 тысячи тенге;
Караузенский сельский округ – 34 663 тысячи тенге;
Кушанкольский сельский округ – 37 009 тысяч тенге;

Қайыңды ауылындағы ауылішілік жолдардың құрылысына – 314 350 мың теңге;
Қошанкөл ауылындағы ауылішілік жолдардың құрылысына – 370 000 мың теңге;
Қараоба ауылындағы ауылішілік жолдардың құрылысына – 130 000 мың теңге;
Казталов ауылындағы ауылішілік жолдарды қайта құру (Жақыпов, Жеңіске 50 жыл, Д.Қонаев, Д.Нұрпеисова, Жұмасеитов, А.Молдагулова, С.Сейфуллин, Гагарин, Т.Масин, Сатпаев, Ғұмар Қараш көшелері). Түзету - 200 000 мың теңге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер – 228 056 мың теңге;
2) облыстық бюджеттен жалпы сомасы – 3 538 201 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 159 597 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 28 133 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 40 006 мың теңге;
Тұрғын үй сертификаттарын беру- 2 000 мың теңге;
Казталов ауданының мамандары үшін қызметтік тұрғын үй сатып алуға-114 084 мың теңге;
"Беспішен – Қошанкөл – Қараоба" аудандық маңызы бар 15 - 49 км. (34 км) автомобиль жолын күрделі жөндеу – 2 291 082 мың теңге;
"Беспішен – Қошанкөл – Қараоба" аудандық маңызы бар 49 - 64 км. (34 км) автомобиль жолын және Еңбек ауылына кіреберіс жолын 0-18 км күрделі жөндеу – 1 017 383 мың теңге;
5. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2025 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% есепке алынады;
2) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% есепке алынады.
6. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
7. 2025 жылға аудандық бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге берілетін субвенциялар мөлшерінің жалпы сомасы 616 961 мың теңге болып белгіленсін, оның ішінде:
Ақпәтер ауылдық округі – 27 907 мың теңге;
Бірік ауылдық округі – 33 631 мың теңге;
Болашақ ауылдық округі – 36 432 мың теңге;
Бостандық ауылдық округі – 34 542 мың теңге;
Жалпақтал ауылдық округі – 67 036 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округі – 35 137 мың теңге;
Казталов ауылдық округі – 64 737 мың теңге;
Көктерек ауылдық округі – 35 726 мың теңге;
Қайыңды ауылдық округі – 32 239 мың теңге;
Қарасу ауылдық округі – 38 327 мың теңге;
Қараоба ауылдық округі – 37 823 мың теңге;
Қараөзен ауылдық округі –34 663 мың теңге;
Қошанкөл ауылдық округі – 37 009 мың теңге;

Талдыапанский сельский округ – 30 245 тысяч тенге;
Талдыкудукский сельский округ – 33 943 тысячи тенге;
Теренкольский сельский округ – 37 564 тысячи тенге.
8. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа выделяемые за счет средств районного бюджета в общей сумме 185 496 тысяч тенге:
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в размере 50 145 тысяч тенге.

Талдыапан ауылдық округі – 30 245 мың теңге;
Талдықұдық ауылдық округі – 33 943 мың теңге;
Тереңкөл ауылдық округі – 37 564 мың теңге;
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округ бюджеттеріне аудандық бюджет қаражат есебінен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 185 496 мың теңге көлемінде қарастырылғаны ескерілсін:
Аталған сомаларды аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округі бюджеттеріне бөлу Казталов ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
9. 2025 жылға арналған облыстың жергілікті атқарушы органдарының резерві 50 145 мың теңге мөлшерінде бекітілсін.

357 228
006
Оказание жилищной помощи
1 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
181 949
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 539
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
139 656
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно - ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно - курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
11 084
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
20 000
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
75 563
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
73 563
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
51 266
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
22 297
458
Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
2 000
07
Жилищно - коммунальное хозяйство
71 328
1
Жилищное хозяйство
31 200
458
Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
26 000
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
11 000
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
15 000
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
5 200
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно - коммуникационной инфраструктуры
5 200
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
0
2
Коммунальное хозяйство
36 128
458
Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
10 000
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
10 000
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
26 128
005
Развитие коммунального хозяйства
16 128
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
10 000
3
Благоустройство населенных пунктов
4 000
458
Отдел жилищно - коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

357 228
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 000
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
181 949
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 539
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
139 656
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік - ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай - ақ санаторий - курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
11 084
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
20 000
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
75 563
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
73 563
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51 266
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
22 297
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
2 000
07
Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық
71 328
1
Тұрғын үй шаруашылығы
31 200
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
26 000
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
11 000
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
15 000
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
5 200
004
Инженерлік - коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
5 200
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
0
2
Коммуналдық шаруашылық
36 128
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
10 000
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
10 000
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
26 128
005
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
16 128
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
10 000
3
Елді - мекендерді көркейту
4 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі