О районном бюджете Каратобинского района на 2025-2027 годы
Решение Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 20 декабря 2024 года № 22-4.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат РЕШИЛ:
Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 040 998 тысяч тенге:
налоговые поступления – 847 024 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 13 980 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 500 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 178 494 тысячи тенге;
2) затраты – 5 095 338,8 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 102 741,2 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 175 201,2 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 72 460 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 157 082 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 157 082 тысячи тенге;
поступление займов – 174 974 тысячи тенге;
погашение займов – 72 460 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 54 568 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 27.03.2025 № 24-2 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Поступления в районный бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" и пунктом 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статью 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы".
4. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета:
1) из республиканского бюджета в общей сумме – 700 839 тысяч тенге:
на кредитование для реализации мер социальной поддержки специалистов – 174 974 тысячи тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи – 30 450 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами - 8 545 тысяч тенге;
на санаторно-курортное лечение - 2 740 тысяч тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, работников казенных предприятий, содержащихся за счет средств государственного бюджета - 2 850 тысяч тенге;

Қаратөбе ауданының 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 22-4 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 040 998 мың теңге:
салықтық түсімдер – 847 024 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 13 980 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 500 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 178 494 мың теңге;
2) шығындар – 5 095 338,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 102 741,2 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 175 201,2 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 72 460 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 157 082 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 157 082 мың теңге;
қарыздар түсімі – 174 974 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 72 460 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 54 568 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 27.03.2025 № 24-2 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына сәйкес және осы шешімнің 4-тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 бабы қатерге және басшылыққа алынсын.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің түсуі ескерілсін:
1) республикалық бюджеттен жалпы сомасы – 700 839 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға кредит беруге – 174 974 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 30 450 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 8 545 мың теңге;
санаторийлік-курорттық емдеуге – 2 740 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 2 850 мың теңге;

на приобретение жилья из коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 249 742 тысячи тенге;
строительство внутрипоселкового водопровода села Алакол Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 231 538 тысяч тенге.
2) из областного бюджета в общей сумме – 2 126 332 тысячи тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 49 752 тысячи тенге;
на гарантированный социальный пакет – 6 104 тысячи тенге;
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 44 215 тысяч тенге;
на предоставление жилищных сертификатов – 2 000 тысяч тенге;
на приобретение жилья из коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 107 029 тысяч тенге;
строительство внутрипоселкового водопровода села Алакол Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 73 675 тысяч тенге;
средний ремонт автодороги районного значения Каракамыс-Каратобе 29-44 км Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 482 916 тысяч тенге;
средний ремонт автодороги районного значения Каракамыс-Каратобе 44-59 км Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 292 321 тысяча тенге;
строительство дома культуры находящегося по адресу: Западно-Казахстанская область, Каратобинский район, Аккозинский сельский округ, село Коржын - 532 235 тысяч тенге;
установка комплексного модульного блока для водоснабжения села Бесоба Каратобинского района Западно-Казахстанской области – 22 000 тысяч тенге;
эксплуатация и техническое обслуживание газопровода-отвода к газо распределительной станции Каратобе и эксплуатация и техническое обслуживание газопровода газо распределительной станции Каратобе Западно-Казахстанской области – 50 000 тысяч тенге;
паспортизация искуственных сооружений автомобильных дорог районного значения – 633 тысячи тенге;
паспортизация автомобильных дорог районного значения – 19 868 тысяч тенге;
строительство магистральных систем водоснабжения с прокладкой новой ветки к населенным пунктам Толен, Сауле, Каракамыс Каратобинского района Западно-Казахстанской области - 444 584 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенным решением Каратобинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 27.03.2025 № 24-2 (вводится в действие с 01.01.2025).
5. Установить на 2025 год норматив распределения доходов для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районный бюджет 100%;
2) социальный налог, зачисляется в районный бюджет 100%.

халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 249 742 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Алакөл ауылының ауылішілік су құбыры құрылысы – 231 538 мың теңге.
2) облыстық бюджеттен жалпы сомасы – 2 126 332 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 49 752 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 6 104 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сапасын жақсартуға – 44 215 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беруге – 2 000 мың теңге.
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға – 107 029 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Алакөл ауылының ауылішілік су құбыры құрылысы – 73 675 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Қарақамыс-Қаратөбе аудандық маңызы бар 29-44 шақырым автожолын орташа жөндеу - 482 916 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Қарақамыс-Қаратөбе аудандық маңызы бар 44-59 шақырым автожолын орташа жөндеу – 292 321 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Аққозы ауылдық округі Қоржын ауылында орналасқан мəдениет үйінің құрылысы - 532 235 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданы Бесоба ауылын сумен жабдықтау үшін кешенді блок модулі қондырғысын орнату – 22 000 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе газ тарату станциясы газ құбырын пайдалану және техникалық қызмет көрсету және Қаратөбе газ тарату станциясы газ құбырын бұру, пайдалану және техникалық қызмет көрсету – 50 000 мың теңге;
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының жасанды құрылыстарын паспорттау – 633 мың теңге;
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын паспорттау – 19 868 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе ауданының Төлен, Сәуле, Қарақамыс елді мекендеріне жаңа тармақ өткізе отырып магистралдық сумен жабдықтау жүйелерін салу - 443 584 мың теңге.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - Батыс Қазақстан облысы Қаратөбе аудандық мәслихатының 27.03.2025 № 24-2 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2025 жылдың кірістерін бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100% есепке алынады;
2) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100% есепке алынады.

6. Установить на 2025 год размеры субвенции передаваемых из областного бюджета в районный бюджет в сумме 1 525 551 тысяча тенге.
7. Установить, что бюджетные изъятия из районного бюджета в областной бюджет на 2025 год не предусматриваются.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в размере 18 163 тысячи тенге.
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата Н.Мендешов
Приложение 1
к решению Каратобинского
районного маслихата
от 20 декабря 2024 года № 22-4
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование

6. 2025 жылы облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция көлемі 1 525 551 мың теңге сомасында белгіленсін.
7. 2025 жылы аудан бюджетінен облыстық бюджетке бюджеттік алымдар қарастырылмайды деп белгіленсін.
8. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 18 163 мың теңге көлемінде бекітілсін.
9. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Н.Мендешов
Қаратөбе аудандық мәслихатының
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 22-4 шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кішi сыныбы
Ерекшелігі
Атауы