1)смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
2)смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Крупногабаритные отходы – отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель и другое), утратившие свои потребительские свойства и по своим размерам исключающие возможность транспортировки на специализированных
транспортных средствах.
Отходы электронного и электрического оборудования – отнесенное к отходам,
непригодное или вышедшее из употребления электронное и электрическое оборудование, в том числе его узлы, части, детали.
Пищевые отходы - отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, образующиеся в результате производства и потребленияпродуктов питания.
Строительные отходы - отходы, образующиеся в процессе сноса, разборки, реконструкции, ремонта (в том числе капитального) илистроительства зданий, сооружений,
промышленных объектов, дорог, инженерных и других коммуникаций.
Твердые бытовые отходы - коммунальные отходы в твердой форме.
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ
Наименование
Программа по управлению коммунальными отходами ГУ "Таскалинский районный отдел жилищно- коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог"
Основание для разработки
Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК
Государственный орган, ответственный за разработку
Программы
ГУ "Таскалинский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог"
Основной разработчик
Общественное объединение "Организация инвалидов ЭКО – ПРОИЗВОДСТВО"
Цель Программы
Совершенствование системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики Казахстан и повышение качества предоставляемых услуг по сбору и вывозу отходов для населения Таскалинского района
Задачи Программы
1)Дальнейшее развитие системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов;
2)Совершенствование системы раздельного сбора отходов;
3)Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, отходы электронного и электрического оборудования и пр.);

1) аралас қалдықтар және үй шаруашылықтарынан жиналған бөлек қалдықтар, қоса алғанда, өзге де, қағаз және картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш қалдықтары, тоқыма, қаптам қағаздар, электрлік және электрондық жабдықтарға пайдаланылғандары, батареялар және аккумуляторлар;
2) аралас қалдықтар және өзге де көздерден жиналған қалдықтар, сондай-ақ үй шаруашылықтарының қалдықтарына сипаттамасы мен құрамы ұқсас келетін қалдықтар
Ірі габаритті қалдықтар – өздерінің тұтынушылық қасиеттерін, көлемін жоғалатқан және арнайы көлік құралдарымен тасымалданбайтын тұтыну және шаруашылық қызметтің қалдықтары (тұрмыстық техника, жиһаз және басқалар).
Электрондық және электр жабдықтарының қалдықтары – жарамсыз немесе пайдаланудан шыққан электрондық және электрлік жабдықтар, және оның түйіндері, бөліктері, бөлшектері жататын қалдық түрі.
Тағамдық қалдықтар – өнеркәсіп тағамдарының қалдықтары, азық-түлікті тұтынушылардың қалдықтары құрайды.
Құрылыс қалдықтар - құрылыс ғимараттарын, құрылыстардың, өнеркәсіптік объектілердің, жолдардың, инженерлік және басқа да коммуникацияларды жөндеу, бұзу, бөлшектеу, қайта құрастыруда туындайтын қалдықтар.
Қатты тұрмыстық қалдықтар - қатты формадағы коммуналдық қалдықтар.
БАҒДАРЛАМА ТӨЛҚҰЖАТЫ
Атауы
Тасқала ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің
Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасы
Жұмыстың негіздемесі
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодекс 2 қаңтар 2021 жылғы № 400-VI ҚРЗ
Бағдарлама жұмысына жауапты мемлекеттік мекеме
"Тасқала ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" ММ
Негізгі әзірлеуші
"ЭКО – ӨНДІРІС" мүгедектер ұйымы" қоғамдық бірлестігі"
Бағдарлама мақсаты
Қазақстан Республикасының экологиялық заңдарының талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру және Тасқала ауданының тұрғындары үшін қалдықтарды жинау әрі тасымалдау қызметінің сапасын арттыру
Бағдарлама тапсырмалары
1) Коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметімен аудан халқын түгел қамтамасыз ету және қалдықтарды жинау, тасымалдау жүйесін әлі де жетілдіру;
2) Қалдықтарды бөліп жинау жүйесін дамыту;
3) Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін жетілдіру, оның ішінде ерекше қалдықтарды (тағамдық, құрылыс және ірі габаритті қалдықтар, электрондық және электрлік жабдықтардың қалдықтары);

2. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ О РЕГИОНЕ
Таскали́ нский район расположен в Западно-Казахстанской области Казахстана. Ранее носил название — Каменский район. Координаты 50.793064, 49.908789
Административный центр района — село Таскала (железнодорожная станция Таскала).
Расстояние от райцентра до областного центра Уральска — 88 км Население района составляет 16 269 человек (на начало 2024 года)
В районе 9 сельских округов:
Актауский сельский округ
Таскалинский сельский округ
Достыкский сельский округ
Мерейский сельский округ
Амангельдинский сельский округ
Чижинский сельский округ
Казахстанский сельский округ
Мерекенский сельский округ
Косщинский сельский округ
28 поселков:
Айнабулак (Западно-Казахстанская область)
Аккайнар (Западно-Казахстанская область)
Аккутир (Актауский сельский округ)
Актау (Таскалинский район)
Алмалы (Таскалинский район)
Амангельды (Таскалинский район)
Атамекен (Таскалинский район)
Бастау (Западно-Казахстанская область)
Бирлик (Таскалинский район)
Достык (Таскалинский район)
Еменжар
Жигер (Таскалинский район)
Калмак (Таскалинский район)
Калмакшабын
Караой (Западно-Казахстанская область)
Кенжайлау
Кисыксай
Кызылбас
Мерей (Западно-Казахстанская область)
Мереке (Таскалинский район)
Оркен (Таскалинский район)
Оян (Западно-Казахстанская область)
Талдыбулак (Таскалинский район)
Таскала
Тогайлы (Западно-Казахстанская область)
Чижа-1
Чижа-2
Ынтымак (Таскалинский район)
Рисунок 1. Ситуационная схема расположения района

2. ӨҢІР ТУРАЛЫ ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
Тасқала ауданы Қазақстанның Батыс Қазақстан облысында орналасқан. Бұрын Каменский ауданы деп аталатын. Координаттары 50.793064, 49.908789
Ауданның әкімшілік орталығы - Тасқала ауылы (Тасқала орталығынан облыс орталығына дейінгі
қашықтық - 88 км. Аудан халқы 16 269 адамды құрайды (2024 жылдың басына)
9 ауылдық округ ауданында:
•Ақтау ауылдық округі
•Тасқала ауылдық округі
•Достық ауылдық округі
•Мерей ауылдық округі
•Амангелді ауылдық округі
•Чижа ауылдық округі
•Қазақстан ауылдық округі
•Мерекен ауылдық округі
•Қосшы ауылдық округі 28 кент:
Айнабұлақ (Батыс Қазақстан облысы)
•Аққайнар (Батыс Қазақстан облысы)
•Аққұтыр (Ақтау ауылдық округі)
•Ақтау (Тасқала ауданы)
•Алмалы (Тасқала ауданы)
•Амангелді (Тасқала ауданы)
•Атамекен (Тасқала ауданы)
•Бастау (Батыс Қазақстан облысы)
•Бірлік (Тасқала ауданы)
•Достық (Тасқала ауданы)
•Еменжар
•Жігер (Тасқала ауданы)
•Қалмак (Тасқала ауданы)
•Қалмакшабын
•Қараой (Батыс Қазақстан облысы)
•Кенжайлау
•Қисықсай
•Қызылбас
•Мерей (Батыс Қазақстан облысы)
•Мереке (Тасқала ауданы)
•Өркен (Тасқала ауданы)
•Оян (Батыс Қазақстан облысы)
•Талдыбұлақ (Тасқала ауданы)
•Таскала
•Тоғайлы (Батыс Қазақстан облысы)
•Чижа-1
•Чижа-2
•Ынтымақ (Тасқала ауданы)
1-сурет. Ауданның орналасуының ахуалдық схемасы

2.1. Мероприятия по управлению коммунальными отходами заложенные в действующих национальных стратегических документах, планах развития территории.
Политика РК в сфере управления отходами определяется Концепцией по переходу РК к "зеленой" экономике (2013) и Национальным проектом "Жасыл Казахстан" (2021).
Стратегические документы устанавливают необходимость охвата вывозом, внедрения раздельного сбора, увеличения доли утилизации и переработки отходов и, соответственно, снижения объемов отходов,захораниваемых на полигонах.
Таблица 1. Цели и целевые показатели Концепции по переходу РК к "зеленой" экономике и Национального проекта "Жасыл Казахстан"
Наименование показателя

2.1. Қолданыстағы ұлттық стратегиялық құжаттарға, аумақты дамыту жоспарларына енгізілген коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шаралар.
ҚР-ның қалдықтарды басқару саласындағы саясаты ҚР-ның "жасыл" экономикаға көшуі жөніндегі тұжырымдамамен айқындалады. (2013) және "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасымен (2021)
Стратегиялық құжаттар қалдықтарды әкетумен қамту, бөлек жинауды енгізу, кәдеге жарату және қайта өңдеу үлесін ұлғайту және тиісінше полигондарда көмілетін қалдықтар көлемін азайту қажеттілігін белгілейді.
2-кесте.
ҚР "жасыл" экономикаға көшуі жөніндегі тұжырымдаманың және "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасының мақсаттары мен нысаналы көрсеткіштері
Көрсеткіштің атауы

10,0
-установка контейнеров для раздельного сбора опасных компонентов
100,0
100,0
100,0
100,0
100,0
- создание пунктов приема
вторичного сырья
В национальном проекте "Жасыл Казахстан" в целевом показателе по охвату раздельным сбором отсутствует Таскалинский район. Но установление таких же показателей для района по аналогии с другими областями РК будет иметь положительный эффект для развития системы управления отходами. В разделе 5 данной Программы предложены целевые показатели по Таскалинскому району.
В плане-развития Западно-Казахстанской области на 2021-2025 года (с изменениями, утвержденными решением сессии Западно-Казахстанского областного маслихата №16-3 от 14 декабря 2022 года) одной из целью является - Улучшение экологической ситуации в регионе:
Целевые индикаторами являются:
Уровень удовлетворенности населения экологическим качеством жизни;
Увеличение естественной популяции рыбных ресурсов;
Доля переработки и утилизации, в том числе: ТБО (от объема образования), отходов агропромышленного комплекса (по отношению к предыдущему году), опасных медицинских отходов (от собранного объема);
Сокращение потерь воды при орошении: протяженность реконструируемых каналов;
Снижение объема забора свежей воды в промышленности;
Увеличение/расширение площади, покрытой лесом, в том числе, за счет посадки деревьев с обеспечением нормативной приживаемости в разрезе пород и регионов посадки;
Количество охваченных граждан экологической информационной кампанией.
3. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ
3.1 Оценка текущего состояния управления коммунальными отходами в регионе
Население Таскалинского района составляет 16 269 человек, ежегодный прирост
населения за последние 2 года - примерно 1-2 %.
Таблица 2
Наименование районов
Всего населения
Статус СНП
Количество дворов
Количество семей
ВСЕГО

10,0
орнату
- қайталама шикізатты қабылдау пункттерін құру
100,0
100,0
100,0
100,0
100,0
"Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасында бөлек жиынмен қамту бойынша нысаналы көрсеткіште Тасқала ауданы жоқ. Бірақ аудан үшін осындай көрсеткіштерді ҚР басқа облыстарына ұқсас белгілеу қалдықтарды басқару жүйесін дамыту үшін оң әсерін тигізеді. Осы Бағдарламаның 5-бөлімінде Тасқала ауданы бойынша нысаналы көрсеткіштер ұсынылған.
Батыс Қазақстан облысын 2021-2025 жылдарға арналған даму жоспарында (Батыс Қазақстан облыстық мәслихат сессиясының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 16-3 шешімімен бекітілген өзгерістермен):
Нысаналы индикаторлар:
•Халықтың экологиялық өмір сүру сапасына қанағаттану деңгейі;
•Балық ресурстарының табиғи популяциясын ұлғайту;
•Қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі, оның ішінде: ҚТҚ (пайда болу көлемінен), агроөнеркәсіптік кешен қалдықтары (өткен жылмен салыстырғанда), қауіпті медициналық қалдықтар (жиналған көлемнен);
•Суару кезінде су ысырабын қысқарту: қайта жаңартылатын каналдардың ұзындығы;
•Өнеркәсіпте таза су алу көлемінің төмендеуі;
•Орман көмкерген алқаптың ұлғаюы/кеңеюі, оның ішінде тұқымдылар мен отырғызу аймақтары бөлінісінде нормативтік жерсінуді қамтамасыз ете отырып, ағаш отырғызу есебінен;
•Экологиялық ақпараттық науқанмен қамтылған азаматтардың саны.
3. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ АҒЫМДАҒЫ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ
3.1. Өңірдегі коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жай-күйін бағалау Тасқала ауданының халқы 16 269 адамды құрайды, соңғы 2 жылда халықтың жыл сайынғы өсімі - шамамен 1-2%.
2-кесте
Аудандар атауы
Халықтың барлығы
АЕМ мәртебесі
Аулалар саны
Отбасылар саны
Барлығы

8,11
Источники образования коммунальных отходов в Таскалинском районе – частные домохозяйства, офисные здания, коммерческие предприятия, промышленные предприятия и общественные организации, детские сады, школы, больницы, субъекты сельского хозяйства, торговые учреждения, рынки и базары и другие места образования коммунальных отходов.
Основная доля образования отходов приходится на отходы домашних хозяйств (83,8%), 15,3% составляют отходы производства (приравненные к бытовым), 0,8% - мусор, собранный с улиц, 0,1% - рыночные отходы.
Из образованных коммунальных отходов более 93% захоранивается на полигонах
ТБО.
3.2. Общие сведения по состоянию инфраструктуры в сфере управления отходами
Проблемы обращения с отходами оказываются нерешенными в силу отсутствия или недостаточной развитости необходимой для данной территории инфраструктуры. Программа предусматривает выделение средств на модернизацию и строительство инфраструктуры, включая сборочные пункты, и системы транспортировки. Из-за удаленности Таскалинского района от областных центров в районе не осуществляется раздельный сбор и сортировка отходов.
3.2.1. Накопление и раздельный сбор, охват вывозом
Согласно данным МЭГиПР РК за 2022 год услугами по сбору и вывозу ТБО по
всей республике обеспечены 82 % населения, по Западно-Казахстанской области – 75 %.
Таблица 4. Информация по контейнерным площадкам и контейнерам в Таскалинском районе
Наименование
Количество
Контейнеры для жильцов
70
из них требуют ремонта
10
Контейнеры для организаций
7
из них требуют обновления
7
Вид используемых контейнеров
стандартные металлические контейнеры размером 0,75 м3
1 По состоянию на 1 января 2023 года
2 Статистические бюллетени "Об обращении с коммунальными отходами в Республике Казахстан", 2021, 2022, 2023 3 Статистический сборник "Охрана окружающей среды в Республике Казахстан" 2019-2022 гг., стр.109, за исключением данных за 2021 год, которые представлены в сводной таблице МЭГиПР РК "Информация по ТБО за 2022 год"
4 Статистический сборник "Охрана окружающей среды в Республике Казахстан" 2019-2022 гг., стр.109, за исключением данных за 2021 год, которые представлены в сводной таблице МЭГиПР РК "Информация по ТБО за 2022 год"
5 Данные по переработке по Таскалинском районе представлены расчетным методом
Данные по расчетному количеству необходимых контейнеров ТБО прописаны в Приложении 1. Из существующих 70 шт., требуют обновления 17 шт. Расчетное количество необходимых контейнеров - 84 шт. Необходимо докупить 14 контейнеров, и обновить 17 шт.
Накопление и сбор коммунальных отходов в Таскалинском районе осуществляется
двумя путями:
-в контейнерах
-бесконтейнерным (бестарным) методом - путем объезда территории и сбора отходов в пакетах/мешках, размещаемых в установленных местах, по графику. Бесконтейнерный вывоз осуществляется в частном секторе. Вывозом Т Б О занимается ЖК "НҰР". В районе раздельный сбор отходов не внедрен. На базе производят ручную сортировку пластика, бумаги и картона, их прессование и далее сдают компаниям по приему вторичного сырья. Для сбора ртутных ламп имеется всего 2 точки. Некоторые КП требуют ремонта, так как отсутствуют ограждения, твердое покрытие, контейнеры устарели, помялись и требуют замены.
Вокруг КП наблюдается несанкционированное складирование строительных отходов,
крупногабаритных отходов (далее – КГО), отходов электронного и электрического оборудования (далее – ОЭЭО).
Несанкционированное складирование отходов вокруг КП является распространенной проблемой района, значительно ухудшает внешний вид района и является основной причиной жалоб населения.
Все коммунальные отходы, вывезенные с контейнерных площадок, заисключением
отходов, собранных раздельно, захораниваются без сортировки на полигоне ТБО, что не соответствует требованиям ЭК РК. Необходимо увеличивать долю переработки и утилизации твердых бытовых отходов.

8,11
Тасқала ауданында коммуналдық қалдықтардың пайда болу көздері - жеке үй шаруашылықтары, кеңсе ғимараттары, коммерциялық кәсіпорындар, өнеркәсіптік кәсіпорындар және қоғамдық ұйымдар, балабақшалар, мектептер, ауруханалар, ауыл шаруашылығы субъектілері, сауда мекемелері, базарлар мен базарлар және коммуналдық қалдықтардың пайда болу басқа да орындары.
Қалдықтардың түзілуінің негізгі үлесі үй шаруашылықтарының қалдықтарына тиесілі (83,8%), 15,3% - өндіріс қалдықтары (тұрмыстық қалдықтарға теңестірілгендер), 0,8% - көшелерден жиналған қоқыс, 0,1% - нарықтық қалдықтар.
Пайда болған коммуналдық қалдықтардың 93% -дан астамы ҚТҚ полигондарында көміледі.
3.2.1. Жинақтау және бөлек жинау, әкетумен қамту
ҚР ЭБЖМ деректеріне сәйкес 2022 жылы бүкіл республика бойынша халықтың 82% -ы, Батыс Қазақстан облысы бойынша 75% -ы ҚТҚ жинау және шығару қызметтерімен қамтамасыз етілген.
4-кесте. Тасқала ауданындағы контейнерлік алаңдар мен контейнерлер бойынша ақпарат
Аты
Саны
Контейнер алаңдары
70
кейбіреулері жөндеуді қажет етеді
10
Контейнерлер
7
кейбіреулері жаңартуды қажет етеді
7
Қолданылатын ыдыстардың түрі
стандартты 0,75 м өлшемді металл ыдыстар3
1. 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша
2."Қазақстан Республикасындағы коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу туралы" статистикалық бюллетеньдер, 2021, 2022, 2023
3."Қазақстан Республикасында қоршаған ортаны қорғау" статистикалық жинағы 2019-2022 ж.ж., 109-жол, "2022 жылға арналған ҚТҚ бойынша ақпарат" ҚР МжӨБ жиынтық кестесінде берілген 2021 жылғы деректерді қоспағанда
4."Қазақстан Республикасында қоршаған ортаны қорғау" статистикалық жинағы 2019-2022 ж.ж., 109-жол, "2022 жылға арналған ҚТҚ бойынша ақпарат" ҚР МжӨБ жиынтық кестесінде берілген 2021 жылғы деректерді қоспағанда
5 . Тасқала ауданы бойынша қайта өңдеу бойынша деректер есептеу әдісімен берілген
ҚТҚ қажетті контейнерлерінің есептік саны бойынша деректер 1-қосымшада жазылған. Қазіргі 70 дананың 17-сі жаңартуды талап етеді. Қажетті контейнерлердің есептік саны - 84 дана. Қосымша 14 контейнер сатып алып, 17 дана жаңарту қажет.
Тасқала ауданында коммуналдық қалдықтарды жинау және жинау екі жолмен жүзеге асырылады:
-контейнерлерде
-контейнерсіз (ыдыссыз) әдіспен - аумақты аралау және кесте бойынша белгіленген орындарда орналастырылатын пакеттердегі/қаптардағы қалдықтарды жинау жолымен. Контейнерсіз әкету жеке секторда жүзеге асырылады. ҚТҚ шығарумен "НҰР" ТК айналысады. Ауданда қалдықтарды бөлек жинау енгізілмеген. Базада пластикті, қағазды және картонды қолмен сұрыптайды, оларды престейді және одан әрі қайталама шикізатты қабылдау жөніндегі компанияларға тапсырады. Сынап шамдарын жинау үшін 2 нүкте ғана бар. Кейбір БК жөндеуді талап етеді, өйткені қоршаулар, қатты жабын жоқ, контейнерлер ескірген, ұсақталған және ауыстыруды талап етеді.
БК айналасында құрылыс қалдықтарын, ірі көлемді қалдықтарды (бұдан әрі - МКҚ), электрондық және электр жабдықтары қалдықтарын (бұдан әрі - ЭЭЭО) рұқсатсыз жинау байқалады.
КК айналасында қалдықтарды рұқсатсыз жинау ауданның кең тараған проблемасы болып табылады, ауданның сыртқы түрін едәуір нашарлатады және халықтың шағымдарының негізгі себебі болып табылады.
Бөлек жиналған қалдықтарды қоспағанда, контейнерлік алаңдардан шығарылған барлық коммуналдық қалдықтар ҚТҚ полигонында сұрыптаусыз көміледі, бұл ҚР СК талаптарына сәйкес келмейді. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жарату үлесін ұлғайту қажет.

Спутники АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары" зафиксировали в 2023 году более 259
стихийных свалок ЗКО. Основой причиной образования стихийных свалок является неполный охват физических и юридических лиц по вывозу ТБО, запрет на захоронение строительных отходов и отсутствие организованных мест сбора строительных отходов, отсутствие мониторинга деятельности МВО и прочие факторы.
Необходимо продолжить работу по выявлению несанкционированных свалок, собрать данные по объемам отходов и прочие данные и ликвидировать все стихийные свалки. Так как по результатам заседания Совета по переходу к "зеленой" экономике от 15 декабря 2022 года акиматам до 1 июня 2023 года поручено ликвидировать все несанкционированные свалки и ускорить работы по приведению полигонов в соответствие с экологическими и санитарными нормами.
3.2.2. Транспортировка
Согласно данным Бюро национальной статистики в 2023 году количество предприятий по сбору и вывозу коммунальных отходов в Западно-Казахстанской области составляет 24 предприятия по сбору, сортировке и переработке отходов.
Основными субъектами предпринимательства по сбору и вывозу коммунальных отходов от населения являются ЖК "НҰР". В компании имеется мусоровоз Газ-53, и 2 шт. Ас машины. Соответственно, с таким количеством техники нет возможности предоставлять качественные услуги. Программой предусмотрен закуп мусоровозов (4-5 единиц).
Согласно ЭК РК компании, осуществляющие сбор и транспортировку ТБО, должны
подать уведомление о начале деятельности в МЭГиПР РК.
3.2.3. Сортировка и переработка
В ввиду удаленности района от областных центров пункты приема вторичного сырья у населения отсутствуют. В основном жители поселков самостоятельно используют данные отходы и утилизируют в домашних печах.
Раздельно собранный пластик, бумага и картон и макулатура не сортируется.
Отходы электронного и электрического оборудования (далее – ОЭЭО) от населения не
собираются. ОЭЭО собираются у юридических лиц и передаются специализированным предприятиям. Компании по ОЭЭО занимаются переработкой электронного и электрического оборудования, расходных материалов и комплектующих для дальнейшей их утилизации. Также практикуют возможность повторного использования оборудования и комплектующих. Как правило, компании, осуществляющие раздельный сбор, сортировку и переработку вторичного сырья, не предоставляют отчетность о собранных и переработанных отходов, в связи с чем имеющаяся статистика по переработке отходов может не отражать реальных данных о переработке отходов. Необходимо совершенствовать статистику в области сбора и переработки отходов, в том числе путем проведения информационной работы с представителями малого и среднего бизнеса по сбору и переработке отходов

"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК "АҚ спутниктері 2023 жылы БҚО-да 259-дан астам стихиялық қоқыс тастайтын жерді тіркеді. Табиғи үйінділердің пайда болуының негізгі себебі ҚТҚ шығару бойынша жеке және заңды тұлғалардың толық қамтылмауы, құрылыс қалдықтарын көмуге тыйым салу және құрылыс қалдықтарын жинаудың ұйымдастырылған орындарының болмауы, ЖӘҰ қызметіне мониторингтің болмауы және өзге де факторлар болып табылады.
Рұқсат етілмеген үйінділерді анықтау бойынша жұмысты жалғастыру, қалдықтардың көлемі бойынша деректер және басқа да деректер жинау және барлық стихиялық үйінділерді жою қажет. 2022 жылғы 15 желтоқсандағы "жасыл" экономикаға көшу жөніндегі кеңес отырысының қорытындысы бойынша әкімдіктерге 2023 жылғы 1 маусымға дейін барлық рұқсат етілмеген қоқыс тастайтын жерлерді жою және полигондарды экологиялық және санитарлық нормаларға сәйкес келтіру жұмыстарын жеделдету тапсырылды.
3.2.2. Тасымалдау
Ұлттық статистика бюросының деректеріне сәйкес 2023 жылы Батыс Қазақстан облысындағы
коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі кәсіпорындар саны қалдықтарды жинау, сұрыптау және қайта өңдеу жөніндегі 24 кәсіпорынды құрайды.
Тұрғындардан коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару бойынша негізгі кәсіпкерлік субъектілері "НҰР" ТК болып табылады. Компанияда Газ-53 қоқыс тасығышы бар, 2 дана. Машина асы. Сәйкесінше, мұндай техникамен сапалы қызмет көрсетуге мүмкіндік жоқ. Бағдарламада қоқыс тасығыштарды сатып алу көзделген (4-5 бірлік).
ҚР СК сәйкес ҚТҚ жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын компаниялар ҚР ЭБЖМжӨБ қызметінің басталғаны туралы хабарлама беруі тиіс.
3.2.3. Сұрыптау және өңдеу
Аудан облыс орталықтарынан алыс орналасқандықтан, халықтың қайталама шикізатты қабылдау пункттері жоқ. Негізінен кент тұрғындары осы қалдықтарды өз бетінше пайдаланып, үй пештерінде кәдеге жаратады.
Бөлек жиналған пластик, қағаз бен картон және макулатура сұрыпталмайды.
Тасқала ауданының аумағын дамытудың 2021-2025 жылдарға арналған - 2025 жылға дейінгі бекітілген бағдарламасына сәйкес басым мақсаттардың бірі 2.2-мақсат: "Елді мекендерді санитарлық тазалау және ҚТҚ полигондарын жайластыру" жоспарланып отырған тұрғын үй- коммуналдық шаруашылық инфрақұрылымын жаңғырту болып табылады.
Бүгінгі күні қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жарату үлесін ұлғайту қажеттілігі бар. Ол үшін қоқыс түрлеріне арналған бөлек контейнерлер орнату қажет. Кәсіпкерлерді тарту қалдықтарды қайта өңдеумен және қайталама пайдаланумен айналысады.

3.2.4. Захоронение
В Таскалинском районе преобладающим способом управления коммунальными
отходами является их захоронение на полигоне ТБО. В районе существует 20 свалок на 28
поселках и 2 полигона опасных отходов в с.Мерей и с. Таскала. Один земельный участок для отходов несгораемых пасто образных нефтепродуктов, второй для обслуживания подземных строительных объектов поверхностным покрытием с емкостями для хранения ядохимикатов. Акты на земельные участки прилагаются.

3.2.4. Көму
Тасқала ауданында коммуналдық қалдықтарды басқарудың басым тәсілі оларды ҚТҚ
полигонында көму болып табылады. Ауданда 28 кентте 20 қоқыс үйіндісі және Мерей селосы мен Тасқала селосында 2 қауіпті қалдықтар полигоны бар. Жанбайтын паста тәрізді мұнай өнімдерінің қалдықтарына арналған бір жер учаскесі, улы химикаттарды сақтауға арналған сыйымдылықтары бар жерасты құрылыс объектілеріне қызмет көрсетуге арналған екінші жер учаскесі. Жер учаскелеріне актілер қоса беріледі.

Существующие 20 свалок не соответствуют существующим экологическим и санитарным требованиям и нормам (1%), не имеют разрешения на эмиссии.
Таблица 5
Батыс Қазақстан облысы бойынша полигон (күл-қоқыс орындары) бойынша мәлімет. Количество населенных пунктов, штук В том числе: Полигон, количество мест для смеха, шт В том числе: Наличие земельных актов Наличие земельных актов
Наименова ние насел енног о пункт а
Коли
честв о сельс ких округ ов
В том числе
Количество полигонов, мест для смеха, шт
В том числе:
Количество населенных пунктов
Количество сельских округов
Наличие земельных актов
Наличие земельных актов
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Тасқ ала аудан ы
28
9
28
20 (күлқоқысорындары)
20
-
Тасқала а/о
Тасқала, Жігер(Красненькое), Бірлік(Кузнецово).
Тасқала(2 күлқоқыс орны бар), Жігер(Красненько е), Бірлік(Кузнецово).
Ақтау а/о
Ақтау, Беленькое, Қызылбас, Черная падина.
Ақтау
Амангелді а/о
Амангелді, Чижа-1.
Амангелді
Достық а/о
Достық(Семиглавый Мар), Бастау(Вавилино), Ынтымақ(Крутая).
Достық(Семиглав
ый Мар), Бастау(Вавилино), Ынтымақ(Крутая).
Қазақстан а/о
Атамекен, Қалмақшабын,
Атамекен
Алмалы(Кирово), Қисықсай.
Қосшы а/о
Оян, Кеңжайлау(Чебаково).
Оян, Кеңжайлау(Чебаково).
Мерей а/о
Мерей(Логашкино), Аққайнар(Астраханки но), Өркен(Белугино), Айнабұлақ(Родники), Тоғайлы(Джемшин),
Мерей(Логашкино), Аққайнар(Астраха нкино), Өркен(Белугино), Айнабұлақ(Родник и), Тоғайлы(Джемши н)
Мереке а/о
Мереке, Қалмақ.
Мереке, Қалмақ
Шежін а/о
Чижа-2, Талдыбұлақ,Ермольчево.
Чижа-2
Для складирования твердых бытовых отходов решением Акима Таскалинского сельского округа выделен участок 4 га. Полигон предназначен для складирования и изоляции ТБО и обеспечивает защиту окружающей среды и эпидемиологическую безопасность населения. На полигоне ТБО предусмотрен прием отходов от жилых и общественных зданий, предприятий торговли и общественного питания, уличного и садово- паркового смета, строительного мусора и некоторых видов твердых инертных промышленных отходов не обладающих токсичными и радиоактивными свойствами.
Основные технологические операции при эксплуатации полигона.
Основные технологические процессы при складиорвании ТБО приняты с учетом
местных условий. Технология укладки принята методом сталкивания в карьер образованный выемкой грунта для производственно-хозяйственной деятельности.
Полигон Таскалинского района малой мощности предполагает прием ТБО до 30 тыс.м3 в год.
На полигонах малой мощности, для которых рекомендуется траншейная схема, изоляция производится бульдозером грунтом, полученным при образовании траншей.
На полигоне должны соблюдаться следующие процедуры приема отходов:
проверка документации на отходы;
визуальный осмотр отходов на входе и на месте размещения;
ведение учета количества и характеристик размещения отходов с указанием происхождения, даты поставки, идентификации их производителя или сборщика
отходов;
для исключения попадания на полигон радиоактивных веществ необходимо производить дозиметрический контроль каждой партии отходов.
3.2.5. Морфологический состав
Согласно исследованию МЦЗТ7 основные фракции в составе коммунальных отходов это пищевые отходы, макулатура и пластик (рисунок 1). При этом значительная часть (24%) отнесена к прочим отходам, в состав которых входит текстиль, дерево, кости, кожа, резина, садовый, уличный, средства гигиены и пр.

Қазiргi 20 қоқыс үйiндiсi қазiргi экологиялық және санитарлық талаптар мен нормаларға (1%) сәйкес келмейдi, эмиссияларға рұқсаты жоқ.
Батыс Қазақстан облысы бойынша полигон (күл-қоқыс орындары) бойынша мәлімет.
5-кесте
Елді мекен атауы
Елді меке ндер дің саны, дана
Соның ішінде:
Полигон, күлқоқыс орындарының саны, дана
Соның ішінде:
Ауылдық округтер саны
А/о елді мекендерінің саны
Жер актілері бары
Жер актілері жоғы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Тасқала ауданы
28
9
28
20 (күлқоқыс орындары)
20
-
Тасқала а/о
Тасқала, Жігер(Красненькое), Бірлік(Кузнецово).
Тасқала(2 күлқоқыс орны бар), Жігер(Красненькое), Бірлік(Кузнецово).
Ақтау а/о
Ақтау, Беленькое, Қызылбас, Черная падина.
Ақтау
Амангелді а/о
Амангелді, Чижа-1.
Амангелді
Достық а/о
Достық(Семиглавый Мар), Бастау(Вавилино), Ынтымақ(Крутая).
Достық(Семиглавый Мар), Бастау(Вавилино), Ынтымақ(Крутая).
Қазақстан а/о
Атамекен, Қалмақшабын, Алмалы(Кирово), Қисықсай.
Атамекен
Қосшы а/о
Оян, Кеңжайлау(Чебаково).
Оян, Кеңжайлау(Чебаково).
Мерей а/о
Мерей(Логашкино), Аққайнар(Астраханкино), Өркен(Белугино), Айнабұлақ(Родники), Тоғайлы(Джемшин),
Мерей(Логашкино), Аққайнар(Астраханкин о), Өркен(Белугино), Айнабұлақ(Родники), Тоғайлы(Джемшин)
Мереке а/о
Мереке, Қалмақ.
Мереке, Қалмақ
Шежін а/о
Чижа-2, Талдыбұлақ, Ермольчево.
Чижа-2
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін Тасқала ауылдық округі әкімінің шешімімен 4 га жер телімі бөлінді. Полигон ҚТҚ жинауға және оқшаулауға арналған және қоршаған ортаны қорғауды және халықтың эпидемиологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді. ҚТҚ полигоны
тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, сауда және қоғамдық тамақтану кәсіпорындарынан, көше және бақ-саябақ сметасынан, құрылыс қоқыстарынан және уытты және радиоактивті қасиеттері
жоқ қатты инертті өнеркәсіптік қалдықтардың кейбір түрлерінен көздейді.
қалдықтарды қабылдауды
Полигонды пайдалану кезіндегі негізгі технологиялық операциялар.
Полигонды пайдалану кезіндегі негізгі технологиялық операциялар.
ҚТҚ жинау кезіндегі негізгі технологиялық процестер жергілікті жағдайларды ескере отырып
қабылданған. Төсеу технологиясы өндірістік-шаруашылық қызмет алудан пайда болған карьерге соқтығыстыру әдісімен қабылданған.
үшін топырақты қазып
Қуаттылығы аз Тасқала ауданының полигоны ҚТҚ-ны жылына 30 мың м3 дейін қабылдауды көздейді. Ор сызбасы ұсынылатын қуаттылығы аз полигондарда оқшаулау ор пайда болған кезде алынған топырақпен бульдозермен жүргізіледі.
Полигонда қалдықтарды қабылдаудың мынадай рәсімдері сақталуы тиіс:
•қалдықтарға құжаттаманы тексеру;
•кіре берісте және орналастыру орнында қалдықтарды көзбен шолып қарау;
•қалдықтардың шығу тегін, жеткізу күнін, оларды өндірушіні немесе қалдықтарды жинаушыны сәйкестендіруді көрсете отырып, қалдықтардың саны мен орналасу сипаттамаларын есепке алуды жүргізу;
•полигонға радиоактивті заттардың түсуін болдырмау үшін қалдықтардың әрбір партиясына дозиметрлік бақылау жүргізу қажет.

4. НОРМЫ ОБРАЗОВАНИЯ И НАКОПЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫХ ОТХОДОВ И ТАРИФЫ
В декабре 2022 года были утверждҰнны нормы образования и накопления коммунальных отходов по Таскалинскому району. Согласно данному документу, среднегодовой показатель нормы образования для благоустроенных домовладений и неблагоустроенных домовладений на 1 жителя составляет 0,82 м3.
В настоящее время проводится исследование по определению новых норм образования и накопления коммунальных отходов по Таскалинскому району.
Таблица 6
Приложение
к решению Таскалинский
районный маслихат
от 28 декабря 2022 года № 35-2
Нормы образования и накопления коммунальных отходов по Таскалинскому району
Виды объектов накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
Годовая норма накопления коммунальных отходов, м3
1.
Домовладения благоустроенные и неблагоустроенные
1 житель

4. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫҢ ПАЙДА БОЛУ ЖӘНЕ ЖИНАҚТАЛУ НОРМАЛАРЫ ЖӘНЕ ТАРИФТЕР
2022 жылдың желтоқсанында Тасқала ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың пайда болу және жинақталу нормалары бекітілді. Аталған құжатқа сәйкес, абаттандырылған үйлер мен абаттандырылмаған үйлер үшін білім беру нормасының орташа жылдық көрсеткіші 1 тұрғынға шаққанда 0,82 м3 құрайды.
Қазіргі уақытта Тасқала ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жаңа нормаларын анықтау бойынша зерттеу жүргізілуде.
6-кесте
Қосымша
Тасқала аудандық аудандық
мәслихат 2022 жылғы
28 желтоқсандағы № 35-2
Тасқала ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары
Коммуналдық қалдықтар жинақталатын объектілерінің түрлері
Есептік бірлік
Коммуналдық қалдықтардың жиналған жылдық шамасы, м3
1.
Жайлы және жайлы емес үйлер
1 тұрғын

5. Отсутствие раздельного сбора биоразлагаемых (пищевых) отходов;
6. Отсутствие системы сбора и транспортировки крупногабаритных и строительных отходов;
7. Низкая осведомленность и культура населения в сфере обращения сотходами;
8. Неудовлетворенность и недовольство населения услугами сбора и вывоза коммунальных отходов;
9. Неполный охват юридических лиц по вывозу ТБО. Отказ юридических лиц заключать договора на вывоз ТБО;
10. Низкая собираемость тарифа на сбор, вывоз, переработку и захоронение твердых бытовых отходов;
11. Нехватка техники и оборудования;
12. Отсутствие действующих сортировочных линий;
13. Захоронение отходов без сортировки;
14. Низкая эффективность переработки отходов (7-10%), в то время как 93% отходов направляется на захоронение на полигон ТБО;
15. Отсутствие переработки строительных и пищевых отходов;
16. Отсутствие мощностей по глубокой переработке ТБО, за счет которых можно сократить объемы отходов, направляемых на захоронение на полигон;
17. Проблемы при начислении и взаиморасчетах с физическими лицами за услуги по вывозу ТБО. У МВО нет точных данных по количеству проживающих физических лиц;
18. Проблемы с собираемостью платежей от физических лиц, вследствие чего у МВО возникает дебиторская задолженность, которая ежегодно увеличивается;
4.4. Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в секторе управления коммунальными отходами
Для объективного анализа системы управления коммунальными отходами необходимо четкое определение ее сильных и слабых сторон, а также существующих возможностей и угроз.
Таблица 9
Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз
Сильные стороны
Слабые стороны
–Уровень охвата населения услугамивывоза ТБО;
–Взаимодействие МИО с бизнесом, МВО,населением;
-Низкие тарифы на сбор, вывоз,
переработку и захоронение ТБО;
-Абонентская задолженность по тарифам;
-Отсутствие системы раздельного сбора биоразлагаемых (пищевых), КГО,
строительных отходов и ОЭЭО;
-Низкая доля переработки отходов;
-Захоронение отходов без сортировки;
-Низкая осведомленность и культура
населения в сфере обращения с отходами.
Возможности
Угрозы
–Заинтересованность бизнеса в развитиисистемы сбора и переработки ТБО;
–Наличие современных технологий,широкого ассортимента
установок для компостирования пищевых
отходов,
-Несоответствие деятельности
МИОтребованиям ЭК РК;
-Переполненность полигона ТБО,
егонесоответствие экологическим и санитарным нормам;
–Наличие большого потенциала в части внедрения раздельного сбора и развития бизнеса по переработке биоразлагаемых (пищевых) и строительных отходов;
–Близкое расположение района к государственной границе соседних стран, большие возможности спроса на вторичное сырье из соседних стран;
–Готовность населения к раздельному сбору.
-Выбросы в атмосферу,
оказывающие негативное влияние
на окружающую среду и на здоровье населения района
-Неудовлетворенность и недовольствонаселения системой
управления отходами в районе;
-Невыполнение стратегического
планаМИО;
-Несоответствие ежегодной оценки эффективности деятельности МИО.

5. Биологиялық ыдырайтын (тағамдық) қалдықтарды бөлек жинаудың болмау;
6. Ірі габаритті құрылыс қалдықтарын жинау және тасымалдау жүйесінің болмауы;
7. Тұрғындардың қалдықтарды жинау жүйесінде мәдениетінің төмен болуы;
8. Коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметіне халықтың қанағаттанбауы және көңілі толмауы;
9. Заңды тұлғалардың ҚТҚ шығаруды толық қамти алмауы. Заңды тұлғалардың ҚТҚ шығаруы үшін келісім шарт жасаудан бас тартуы;
10. Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, өңдеу жұмыстарына төленетін тарифтің төмендігі;
11. Техника мен құрал- жабдықтардың жетіспеушілігі;
12. Қолданыстағы сұрыптау сызықтарының болмауы;
13. Қалдықтарды сұрыптамай көму;
14. Қалдықтарды қайта өңдеу жұмыстарының төмендігі (7-10%), сол уақыт аралығында қалдықтардың 93% ҚТҚ полигонына көмілуі;
15. Құрылыс және тағамдық қалдықтарды қайта өңдеудің болмауы;
16. ҚТҚ терең өңдеу қуаттылығының болмауы,полигонға көмілетін қалдықтар санын азайту жүргізілмейді;
17. ҚТҚ шығару қызметтері үшін жеке тұлғалармен есеп айырысудағы проблемалардың туындауы. МАО жергілікті тұрғындар саны туралы нақты мәліметтер жоқ;
18. Жеке тұлғалардан төлемдерді жинауға байланысты проблемалардың салдарынан МАО да дебиторлық берешек жыл сайын ұлғаяды;
4.4. Коммуналдық қалдықтарды басқару секторындағы күшті және әлсіз жақтарды, мүмкіндіктер мен қауіптерді талдау
Коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесiн объективтi талдау үшiн оның күштi және әлсiз жақтарын, сондай-ақ қолда бар мүмкiндiктер мен қатерлердi нақты айқындау қажет.
9-кесте
Күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
□Халықты ҚТҚ әкету қызметтерімен қамту деңгейі;
□ЖАО-ның бизнеспен, ЖАО-мен, халықпен өзара іс-қимылы;
-ҚТҚ жинауға, әкетуге, қайта өңдеуге
және көмуге арналған төмен тарифтер;
-Тарифтер бойынша абоненттік берешек;
-Био-ыдырайтын (тағамдық), ҚГО, құрылыс қалдықтары мен ЭЭЭО бөлек жинау жүйесінің болмауы;
-Қалдықтарды қайта өңдеу үлесінің төмендігі;
-Қалдықтарды сұрыптаусыз көму;
-Халықтың қалдықтармен жұмыс iстеу саласындағы хабардарлығының және мәдениетiнiң төмендiгi.
Мүмкіндіктер
Қатерлер
-ҚТҚ жинау және қайта өңдеу жүйесін дамытуға бизнестің мүдделілігі;
-Қазіргі заманғы технологиялардың, қондырғылардың кең ассортиментінің болуы тамақ қалдықтарын компосттау,
- ЖАО қызметінің ҚР СК талаптарына сәйкес келмеуі; ҚТҚ полигонының толуы, оның экологиялық және санитарлық нормаларға сәйкес келмеу;
□Биологиялық ыдырайтын (тағамдық) және құрылыс қалдықтарын қайта өңдеу бойынша бизнесті бөлек жинау және дамыту бөлігінде үлкен әлеуеттің болуы;
□Ауданның көршілес елдердің мемлекеттік шекарасына жақын орналасуы, көршілес елдерден қайталама шикізатқа сұраныстың үлкен мүмкіндіктері;
□Халықтың бөлек жиынға дайындығы.
-Қоршаған ортаға және аудан
тұрғындарының денсаулығына теріс әсер ететін атмосфераға шығарындылар
-Аудандағы қалдықтарды басқару жүйесіне халықтың қанағаттанбауы және наразылығы;
-ЖАО стратегиялық жоспарының орындалмауы;
-ЖАО қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалаудың сәйкессіздігі.

5. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПРОГРАММЫ
5.1. Цель и задачи
Целью Программы является совершенствование системы управления коммунальными
отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики
Казахстан и повышение качества предоставляемых услуг по сбору и вывозу отходов для населения Таскалинского района. Одной из приоритетных целей, утвержденных в Плане развития территории Таскалинского района Западно-Казастанской области является Цель 2.2: Модернизация инфраструктуры жилищно-коммунального хозяйства
Целевые индикаторы
Ед. измер.
Форма завершен ия
Сроки исполнения
Источник информации, ответственный исполнитель
Санитарная очистка населенных пунктов и обустройство полигонов ТБО" .
млн.тенге
Отчет
2021-2025 гг
Местный бюджет
Пути достижения :
мероприятия по ликвидации токсичных отходов;
заключение долгосрочных договоров с мусоровывозящими компаниями, предприятиями
по захоронению ТБО (полигоны ТБО) на обслуживание населенных пунктов (на 5 и более лет);
внедрение раздельного сбора отходов в бюджетных организациях, в торговых центрах,
рынках, местах общественного питания (установление контейнеров для пластика, бумаги); взаимодействие с бизнесом по внедрению раздельного сбора, сортировки и переработки
отходов;
закрытие и рекультивация полигонов (свалок) ТБО с учетом возможности реализации
проектов по их дегазации в случае экономической целесообразности; внедрение переработки твердых бытовых отходов;
строительство мусоросортировочных объектов и объектов (предприятий) по переработке отходов с учетом объемов и морфологии образуемых ТБО;
Мероприятия:
обновление и дооснащение населенных пунктов района контейнерами для раздельного
сбора отходов по отдельным видам; ограждение свалок, ликвидация опасных отходов; привлечение инвесторов для реализации проектов по строительству объектов: по
сортировке, переработке и утилизации отходов, по дегазации полигонов (свалок) ТБО; организация и проведение агитации населения к раздельному сбору твердых бытовых
отходов (собрания, брошюры, листовки, социальные видеоролики, лекции в учебных заведениях, акции и т.д.).
Задачи Программы:
1 Дальнейшее развитие системы сбора и транспортировки коммунальныхотходов для обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов;
2 Совершенствование системы раздельного сбора отходов;
3 Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы,ОЭЭО и пр.);
4 Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов;
5 Повышение культуры и информированности населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усиление взаимодействия всех заинтересованных сторон.

5. БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТТАРЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕРІ
5.1. Мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіру және Тасқала ауданының халқы үшін қалдықтарды жинау және шығару бойынша ұсынылатын қызметтердің сапасын арттыру болып табылады. Батыс Қазақстан облысы Тасқала ауданының аумағын дамыту жоспарында бекітілген басым мақсаттардың бірі 2.2-мақсат: Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық инфрақұрылымын жаңғырту
Мақсатты индикаторлар
Бірлік өлшемі
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Ақпарат көзі, жауапты орындаушы
Елді мекендерді санитарлық тазалау және ҚТҚ полигондарын жайластыру ".
млн.теңге
Отчет
2021-2025 жылдар есебі
Жергілікті бюджет
Қол жеткізу жолдары:
уытты қалдықтарды жою жөніндегі іс-шаралар;
қоқыс шығаратын компаниялармен, ҚТҚ көметін кәсіпорындармен (ҚТҚ полигондары) елді мекендерге қызмет көрсетуге ұзақ мерзімді шарттар жасасу (5 және одан көп жылға);
бюджеттік ұйымдарда, сауда орталықтарында, базарларда, қоғамдық тамақтану орындарында қалдықтарды бөлек жинауды енгізу (пластикке, қағазға арналған контейнерлер орнату); қалдықтарды бөлек жинауды, сұрыптауды және қайта өңдеуді енгізу бойынша бизнеспен өзара іс-қимыл;
экономикалық мақсатқа сай болған жағдайда оларды газсыздандыру жөніндегі жобаларды іске асыру мүмкіндігін ескере отырып, ҚТҚ полигондарын (үйінділерін) жабу және қалпына келтіру;
қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеуді енгізу;
түзілетін ҚТҚ көлемі мен морфологиясын ескере отырып, қоқыс сұрыптау объектілерін және қалдықтарды қайта өңдеу объектілерін (кәсіпорындарын) салу;
Іс-шаралар:
ауданның елді мекендерін жекелеген түрлері бойынша қалдықтарды бөлек жинауға арналған
контейнерлермен жаңарту және толық жарақтандыру; қоқыс тастайтын жерлерді қоршау, қауіпті қалдықтарды жою;
қалдықтарды сұрыптау, қайта өңдеу және кәдеге жарату, ҚТҚ полигондарын (үйінділерін) газсыздандыру объектілерін салу жөніндегі жобаларды іске асыру үшін инвесторларды тарту; халықты қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинауға үгіттеуді ұйымдастыру және жүргізу (жиналыстар, брошюралар, парақшалар, әлеуметтік бейнероликтер, оқу орындарында дәрістер, акциялар және т.б.).
Бағдарламаның міндеттері:
1. Аудан тұрғындарын қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі қызметтермен толық
қамтуды қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту;
2 . Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру;
3. Ерекше қалдықтарды (тамақ, құрылыс және ірі көлемді қалдықтар, ЭЭЕЖ және т.б.) қоса алғанда, коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту;
4 . Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету;
5. Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша халықтың мәдениеті мен хабардар болуын арттыру және барлық мүдделі тараптардың өзара іс-қимылын күшейту.

1,20
2,40
3,60
4,30
4
Уровень удовлетворенности
населения экологическим качеством жизни
49,1% (2021)
55,3 % (2022)
61,5%
73,8%
86,1%
6. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И СООТВЕТСТВУЮЩИЕ МЕРЫ
6.1. Меры по дальнейшему развитию системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов;
Для дальнейшего развития системы сбора и транспортировки коммунальных отходов необходимо выполнение следующих мер:
–охват населения района услугами по сбору и вывозу отходов;
–заключение долгосрочных контрактов и проведение конкурсов наконкурентной основе;
–утверждение экономически обоснованных тарифов;
–повышение собираемости тарифа;
–приведение в соответствие с санитарными нормами контейнерных площадок для
сбора отходов. Замена и установка новых контейнеров в зависимости от объемов и
специфики собираемых отходов. Обновление парка мусоровозов и другой необходимой техники.
Охват населения услугами по сбору и вывозу отходов
Охват населения района услугами по сбору и транспортировке отходов
обеспечивается за счет полного охвата услугами не только физических, но и юридических лиц. Необходимо проведения осведомительной работы с юридическими лицами, осуществляющими деятельность в жилых домах или отдельно стоящих зданиях (если нет контейнеров), по заключению договоров на услуги по сбору и вывозу ТБО с МВО, определенными МИО для обслуживания данных участков.
Заключение долгосрочных контрактов и проведение конкурсов на конкурентной основе
Для повышения качества услуг по сбору и вывозу ТБО необходимо заключение
долгосрочных контрактов на управление коммунальными отходами на конкурентной основе.
При проведении конкурса (тендера) по определению участников рынка, МИО будут устанавливать требования для МВО в соответствии с ЭК РК и Правилами управления
коммунальными отходами. Сбором и транспортировкой ТБО должны заниматься специализированные предприятия, деятельность которых должна соответствовать требованиям экологического законодательства РК.
Одно из основных требований при выборе МВО - присутствие компании по сбору и
вывозу ТБО в реестре МЭГиПР РК, то есть подача уведомления о начале осуществления деятельности. Субъекты предпринимательства, осуществляющие деятельность по сбору, сортировке и транспортировке неопасных отходов, обязаны подать уведомление о начале деятельности в МЭГиПР РК согласно Закону РК "О разрешениях и уведомлениях". МВО, которые не соответствуют уведомительному порядку, не могут участвовать в конкурсе и оказывать услуги по сбору и вывозу ТБО, так как осуществление деятельности по сбору, сортировке и транспортировке неопасных отходов без уведомления МЭГиПР РК запрещается.
Если компания также осуществляет обращение с опасными отходами, то необходимо иметь лицензию.
Утверждение экономически обоснованных тарифов
Для дальнейшего развития рациональной системы управления коммунальными
отходами в районе необходимо рассчитать и утвердить новые тарифы. Действующий тариф
(273,03 тенге) по району недостаточен для создания соответствующей инфраструктуры и оказания качественных и своевременных услуг для населения. Устанавливаемые тарифы должны покрывать расходы специализированных организаций на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение отходов с учетом современных реалий и инфляционных процессов.
Своевременный пересмотр, индексация и утверждение экономически обоснованных
тарифов позволит обеспечить качественную работу специализированных организаций по сбору и вывозу отходов, что благоприятно отразится на экологической ситуации района и здоровье населения.
Повышение собираемости тарифа на сбор, вывоз, переработку и захоронение ТБО и своевременной оплаты населением
Необходимо усиление взаимодействия МИО со специализированными организациями в отношении доступа к сведениям о регистрации населения.
При регистрации граждан по месту жительства, временного пребывания (проживания) сведения о новом адресе регистрации передаются в режиме реального времени из
информационной системы МВД в Государственную базу данных "Физические лица" (администратор – МЮ РК), которая является эталонным банком данных и доступ к которой
обеспечен всем государственным и местным исполнительным органам (акиматы) РК.
В рамках данной интеграции МИО будут предоставлять МВО сведения о количестве
зарегистрированных граждан по адресу в обезличенном виде (без передачи персональных данных), что позволит корректно начислять платежи за сбор, вывоз, переработку и захоронение ТБО.
Приведение в соответствие с санитарными нормами контейнерных площадок, замена и установка новых контейнеров в зависимости от объемов и специфики собираемых отходов
Система сбора и транспортировки коммунальных отходов в зависимости от типа застройки будет организована следующим образом:
В районах индивидуальной застройки:
–установить индивидуальные контейнеры;
–для вывоза отходов использовать мусоровозы с большим объемом и высокой компрессионной способностью.
Для приведения в соответствие с санитарными нормами КП будут выполнены следующие мероприятия:

1,20
2,40
3,60
4,30
4
Қанағаттану деңгейі халықтың экологиялық өмір сүру сапасы
49,1% (2021)
55,3 % (2022)
61,5%
73,8%
86,1%
6. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУДЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТТАРҒА ҚОЛ ЖЕТКІЗУ ЖОЛДАРЫ ЖӘНЕ СОҒАН СӘЙКЕС ШАРАЛАР
6.1 Коммуналдық қалдықтарды кәдеге жарату, жинау және тасымалдау жүйесімен аудан халықын толық қамтуды қамтамасыз ету үшін болашақта атқарылатын шаралар
Коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту үшін келесі шаралар орындалуы қажет:
□қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтермен аудан тұрғындын қамту;
□бәсекеге қабілетті конкурстар ұйымдастыру, ұзақ мерзімді келісім шарттар жасау қорытындысы ;
□экономикалық тұрғыдан негізделген тарифтер бекіту;
□тарифтің жиналу мүмкіндігін арттыру;
□қалдықтарды жинау үшін санитарлық нормаларға сәйкес контейнерлік алаңдарды реттеу. Жиналатын қалдықтардың көлемі мен ерекшелігіне байланысты жаңа контейнерлерді ауыстыру және орнату. Қоқыс таситын көліктерді және басқа қажетті техниканы жаңарту.
Қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметімен тұрғындарды қамту
Қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтермен аудан
халықын тек жеке тұлғаларды ғана емес, сонымен қатар заңды тұлғалар да қамтамасыз етеді. Заңды тұлғаларды ақпараттандыру жұмыстарын жүргізу кезек күттірмейді, олар жеке тұрғын үйлер немесе бөлек тұрған ғимараттар (егер контейнерлер болмаса) бойынша ҚТҚ шығару, тасымалдау үшін ЖАО мен, анықталған ҚТҰ келісім шарт жасау қызметін жүзеге асырады.
Ұзақ мерзімді келісімшарттар жасау және бәсекеге қабілетті негіздегі конкурстардың нәтижесі бойынша қорытынды
ҚТҚ жинау және тасымалдау қызметтерінің сапасын арттыру үшін коммуналдық
қалдықтарды басқаруға арналған бәсекелестікке негізделген ұзақ мерзімді келісім шарттар жасау қажет.
Нарыққа қатысушыларды айқындау жөніндегі конкурсты (тендерді) өткізу кезінде, коммуналдық қалдықтарды басқаруда ЖАО ҚТҰ-на ҚР ЭК-не және заңнамалық Ережелерге сәйкес талаптар қояды. ҚТҚ жинау және тасымалдаумен қызметі ҚР ЭК-нің талаптарына сәйкес келетін мамандандырылған арнайы кәсіпорындар айналысады.
ҚТҚ тасымалдауға қатысатын ҚТҰ-на қойылатын талаптардың бірі – ол ҚРЭГжТРМ- де тіркелген және жүзеге асыратын қызметі туралы хабарлама беру. Кәсіпкерлік субъектілері жүзеге асыратындар қызметі бойынша қауіпті емес қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңына сәйкес ҚРЭГжТРМ-не хабарлама беруге міндетті. ҚРЭГжТРМ хабарлану тәртібіне сай келмесе ҚТҰ ҚТҚ және қауіпті емес қалдықтарды жинау, сұрыптау,тасымалдау конкурсына қатыса алмайды министрлік хабарландыруын алмаған жағдайда бұл ұйымға қатысуға тыйым салынады,
Егер компания қауіпті қалдықтармен жұмыс істеуді де жүзеге асыратын болса, онда лицензиясы болуы қажет.
Экономикалық тұрғыдан негізделген тарифтерді бекіту
Ауданда коммуналдық қалдықтармен жұмыс жасау жүйесін одан әрі дамыту үшін
тарифтерді жаңаларын есептеп, бекіту қажет. Тиісті инфрақұрылымдар құру үшін және аудан халқына сапалы әрі заманауи қызмет көрсету үшін қолданыстағы тариф (213,8 теңге) жеткіліксіз. Бекітілген тариф инфляциялық процесті ескере отырып, қоқыс шығаратын мамандандырылған ұйымдардың жинау, тасымалдау, сұрыптау, көму
шығындарын жабу керек
Экономикалық тұрғыдан негізделген тарифтерді қайта қарау және заманға сай индекстеу қалдықтарды жинап, сұрыптап, тасымалдаумен айналысатын мамандандырылған ұйымдар үшін сапалы жұмыспен қамтуға мүмкіндік береді, сондай-ақ, ауданның экологиялық жағдайы жақсартады, тұрғындардың денсаулығын сақтайды.
ҚТҚ жинау, тасымалдау, қайта өңдеу және көмуге арналған көтерілген тарифті жинау және тұрғындардың уақтылы төлемақсы
ЖАО ұйымдармен араласуымен мамандандырылған ұйымдармен бірге
тұрғындардың мәліметтерін тіркеуге қолжеткізу.
Азаматтарды тұрғылықты, уақытша тұратын жері, жаңа мекен жайында тіркеу (тұрғылықты жері) мәліметтері нақтылы уақытпен ІІМ жүйесінде көрсетілетін "Жеке тұлғалар" Мемлекеттік базасынан беріледі, банктердегі деректер қорына ҚР мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктер) қол жеткізе алады.
Осы интеграция шеңберінде ЖАО ІІМ-не иессіз мекен жайда (мекенжайсыз) тіркелген азаматтардың санын көрсетеді (дербес деректерсіз), бұл төлемдерді дұрыс есептеуге мүмкіндік береді.
Контейнерлік алаңдарды санитарлық нормаларға сәйкес келтіру, жиналатын қалдықтардың көлемдер мен ерекшеліктеріне сай жаңа контейнерерге ауыстыру және орнату
Коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесі құрылыстың түріне
байланысты төмендегідей түрде ұйымдастырылатын болады:
Көп қабатты құрылыс аудандарында:
□тұрғын үйлердің аймақтарын контейнерлік алаңдармен жабдықтау;
□стандартты контейнерлер орнату;
□қалдықтарды шығару үшін жиналатын заттардың тығыздығы байланысты престеу жүйесі бар қоқыс таситын көліктерді пайдалану .
Аудандарда жеке құрылыс салу:
□жеке контейнерлер орнату;
□қалдықтарды шығару үшін жоғары компрессиялық қабілеті бар көлемі үлкен қоқыс таситын көліктерді пайдалану.
Санитарлық нормалармен сәйкес келетін КА орыналастыру үшін келесі іс-шаралар:

–На территории домовладений, организаций, культурно-массовых учреждений, зон отдыха выделить специальные площадки для размещения контейнеров для сбора отходов с подъездами для транспорта. Площадку устраивать с твердым покрытием и ограждать с трех сторон на высоту, исключающей возможность распространения (разноса) отходов ветром, но не менее 1,5 м.
–Контейнерную площадку размещать на расстоянии не менее 25 м от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения. В районах сложившейся застройки, при отсутствии возможности соблюдения санитарных разрывов, расстояния устанавливаются комиссионно с участием МИО, территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения, собственников объектов и других заинтересованных лиц.
Вывоз коммунальных отходов будет осуществляться по графику.
Для минимизации затрат на транспортировку коммунальных отходов принимается минимальная частота вывоза отходов, соответствующая при этом установленным санитарным и природоохранным требованиям.
При установлении частоты вывоза следует принимать во внимание объемы образования коммунальных отходов, их морфологический состав, тип и количество применяемых для сбора контейнеров (при сборе посредством контейнеров).
Для каждой категории (фракции, вида) отходов при раздельном сборе определяется
своя периодичность вывоза.
Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех
суток, при плюсовой температуре - не более суток.
Замена и установка новых контейнеров проводится в зависимости отобъемов и
специфики собираемых отходов и сроков их хранения. Приобновлении контейнеров
планируется закупить современные евроконтейнеры.
Отходы пластика, бумаги и картона транспортируются всеми видами транспорта. Отходы стеклянной тары транспортируются любыми видами транспорта с принятием мер, направленных на исключение повреждения. При транспортировке, погрузке и выгрузке отходов стеклянной тары следует принимать меры, обеспечивающие их сохранность, защиту от механических воздействий.
В рамках настоящей Программы МИО планируется обновить, доукомплектовать парк
контейнеров, сделать ремонт контейнерных площадок и приведение их в соответствие санитарным нормам и требованиям законодательства.
Необходимо также доукомплектовать/обновить парк мусоровозов, используемых МВО. Обновление парка мусоровозов будет осуществляться за счет средств МВО и частных инвестиций.
6.2. Меры по совершенствованию системы раздельного сбора отходов
Для совершенствования системы раздельного сбора необходимо выполнение следующих мер:
-обеспечение установки контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО на всех КП и обеспечение раздельного вывоза вторичного сырья;
-организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов;
-организация специальных мест и определения специализированной компании для транспортировки КГО и строительных отходов,образующихся у населения.
Организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов
Организация системы сбора и восстановления опасных составляющих коммунальных отходов будет основываться на организации конкурса на выбор подрядной организации
для обеспечения раздельного сбора, транспортировки и переработки опасных видов отходов: РСО, ОЭЭО, химических источников питания, аккумуляторов у населения.
На сегодняшний день в районе не налажена система сбора отходов опасных составляющих коммунальных отходов (ОЭЭО, химических источников питания,
аккумуляторов) у населения, кроме частичного сбора РСО.
Данные виды отходов в общем потоке ТБО попадают на полигон, загрязняют почву,
воду и воздух токсинами, тяжелыми металлами, стойкими органическими загрязнителями, нанося тем самым существенный вред здоровью людей и окружающей среде

□Қалдықтарға арналған контейнерлерді жинауға арналған көлік кіру үшін тұрғын үй иеліктерінің аумақтары, ұйымдары, мәдени-бұқаралық мекемелері, демалыс аймақтары арнайы алаңдар орналастырады. Алаңды қатты жабындымен төсеп және қалдықтарды желмен ұшырып шашпау мақсатында биіктігін 1,5 м ден кем емес етіп алып үш жақтан биік қоршаумен қоршау керек.
□Контейнерлік алаңды тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, балалар объектілерінен, спорт алаңдарынан және тұрғындардың демалыс орындарынан кемінде 25 м қашықтықта орналастыру керек. Халықтың санитарлық-эпидемиоллогиялық жағдайы сақталмаған жағдайда ЖАО қатысуымен жеке тұлғалардан, меншік иелерінен, қызығушылық танытқан тұлғалардан, мемлекеттік мекеме бөлімшелерінен тұратын комиссия құрылыс аудандарында санитарлық үзілістерді сақтау мүмкіндіктері қарастырылып, арақашықтықтар белгіленеді.
Коммуналдық қалдықтардың тасымалдау кесте бойынша жүзеге асырылады.
Шығындарды барынша азайту үшін тасымалдауға арналған коммуналдық қалдықтарды шығарудың ең аз жиілігі қабылданады, бұл белгіленген санитарлық талаптарға және табиғатты қорғау талаптарына сәйкес келеді.
Қалдықтарды шығару кезінде коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемдерін, олардың морфологиялық құрамын, типін және жинау үшін қолданылатын контейнерлерді санын (жинау кезінде контейнерлер) назарға алу керек
Әр қалдық санатына (фракциясына, түріне) байланысты бөлек жиналып,тасымалданады.
Қалдықтарды контейнерлерде сақтау мерзімдері - 0 оС және одан төмен температурада үш тәуліктен артық емес, плюстік температурада – бір тәуліктен артық емес.
Жиналатын қалдықтардың көлемдер және ерекшеліктеріне және сақтау мерзіміне байланысты контейнерлерді ауыстыру және орнату. Контейнерлерді жаңартуда қазіргі заманғы еуроконтейнерлерді сатып алу жоспарлануда. Пластик қалдықтары, қағаздар және картондар транспорттың барлық түрімен тасымалданады. Шыныдан жасалған қалдықтар зақымданудан сақтана отырып, көлік құралдарының кез келгенімен түрлерімен тасымалданады. Шыныдан жасалған қалдықтарды тасымалдау кезінде, тиеу кезінде және түсіргенде механикалық әсерлерден қорғалуын қамтамасыз ететін шараларды сақтау керек.
Сондай-ақ ҚТҰ пайдаланатын (4-5 бірлік) қоқыс тасуға арналған көліктер, арнайы орындар жаңартылуы тиіс. Қоқыс таситын арнайы орындарды жаңарту жұмыстары ҚТҰ және жеке инвестициялар есебінен жүзеге асады.
6.2 Қалдықтарды бөлек жинау жүйесіндегі жетілдіретін шаралар
Қалдықтарды бөлек жинау жүйесі үшін келесі шаралардың орындалуы қажет:
-ҚТҚ құрғақ фракцияларын және қайталама шикізатты бөлек жинап шығару үшін КА-ды контейнерлік қондырғылармен қамтамасыз ету керек.
-қауіпті коммуналдық қалдықтарды жинау және қалпына келтіру жүйесін ұйымдастыру;
-Тұрғындарда қалыптасқан ІГҚ және құрылыс қалдықтарын тасымалдау үшін арнайы орындар ұйымдастыру және мамандандырылған компанияларды анықтау.
Қауіпті коммуналдық қалдықты жинау, және қалпына келтіру жүйесін ұйымдастыру
Қауіпті коммуналдық қалдықтарды, тұрғындардан түскен аккумуляторларды,
химиялық көздерден қуат алатын қалдықтарды, ҚСБҚ, ЭЭҰ жинау, тасымалдау және қайта өңдеу шараларын үшін таңдау конкурстары жүргізіліп, мердігерлермен қамтамсыз етілуі керек.
Бүгінгі күнге дейін ауданда қауіпті қалдықтарды жинау жүйесі жолға қойылмаған (ЭЭҰ, химиялық көздерден қоректену, аккумуляторлар) тұрғындардың ҚСБҚ-ны ішінара жинау.
Аталмыш қалдық ҚТҚ арналған полигонға түсіп, топырақты, суды және ауаны токсиндермен, ауыр металдармен, тұрақты заттармен ластайды органикалық ластаушы заттармен адамдардың денсаулығына және қоршаған ортаға зиянын тигізеді.

Согласно пункт 6 статьи 365 ЭК РК опасные составляющие коммунальных отходов должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным
предприятиям.
Ртутьсодержащие отходы
Для организации системы сбора РСО у населения согласно требованиям СТ РК 1513 Ресурсосбережение. Обращение с отходами на всех этапах технологического цикла.
Классификация и методы переработки РСО. Основные положения МИО осуществляют:
–контроль за установкой и обслуживанием специальных универсальных контейнеров, устанавливаемых для сбора РСО, образовывавшихся унаселения;
–контроль и организацию деятельности органов управления объектом
кондоминиума, которые обязаны обеспечивать меры по сохранности специальных универсальных контейнеров, осуществлять взаимодействие со специализированным предприятием, обслуживающим контейнера, обеспечивать свободный доступ к ним, вести разъяснительную работу с жильцами, не допускать складирование в контейнер посторонних предметов, наклеивание на контейнер посторонних реклам, объявлений и т.д.;
–организацию переработки ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, находившихся в употреблении у населения путем выделения средств для приобретения работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО.
Приобретение работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО МИО будет проводить посредством конкурса (тендера) в соответствии с ЭК РК, Главой 4 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" и Правилами управления коммунальнымиотходами.
Электронное и электрическое оборудование
Согласно СТ РК 3753-2021 "Ресурсосбережение. Обращение на всех этапах
жизненного цикла с отходами электротехнического и электронного оборудования, за исключением ртутьсодержащих устройств и приборов. Требования безопасности" МИО должны способствовать созданию инфраструктуры, которая позволяет собственникам отходов передавать ОЭЭО производителям ЭЭО или субъектам предпринимательства в сфере управления ОЭЭО, принимая во внимание плотность населения, в том числе посредством выделения земельных участков под размещение объектов по сбору, накоплению и переработке ОЭЭО, включая контейнерные площадки и стационарные пункты приема ОЭЭО.
МИО должны обеспечить организацию системы ремонта, восстановления ЭЭО, а также раздельного сбора и переработки ОЭЭО от собственников отходов, в том числе посредством создания передвижных пунктов приемаОЭЭО.
МИО должны принимать меры, направленные на увеличение доли раздельного сбора
ОЭЭО от населения, включая, но не ограничиваясь проведением информационных кампаний, конкурсов, лекций.
Для организации системы сбора опасных составляющих коммунальных отходов у населения необходимо принятие следующих мер:
создание стационарных или передвижных пунктов/точек сбора опасных бытовых отходов, таких как батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и
электрическое оборудование;
- обеспечение информирования населения об организованных пунктахприема отходов и пропаганды безопасного обращения с ними;
укрепление сотрудничества с АО "Жасыл Даму", осуществляющим функции оператора расширенной ответственности производителя с целью покрытия части расходов
на сбор и утилизацию отходов.
Для опасных составляющих коммунальных отходов будут предусмотрены стационарные пункты приема опасных бытовых отходов, таких как батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и электрическое оборудование. Пункты приема могут быть созданы в магазинах (отделах магазинов, торговых точках), осуществляющих реализацию указанных товаров. Прием батареек и ртутных ламп можно организовать на территории объединений собственников квартир.
При определении места расположения и количества стационарных пунктов приема ламп должны учитываться их доступность и удобство для населения. Стационарные пункты сбора ртутьсодержащих ламп будут оборудованы отдельным входом, недоступным для посторонних лиц, обеспечены необходимым количеством специальных контейнеров, предназначенных для сбора ламп и иметь необходимые соответствующие заключения и разрешения.
Внедрение раздельного сбора опасных составляющих коммунальных отходов и создание пунктов вторичного сырья позволит достичь целевой показатель по раздельному сбору.
Раздельный сбор и восстановление опасных составляющих коммунальных отходов у юридических лиц
Опасные оставляющие коммунальных отходов образующиеся у юридических лиц вне

ҚР ЭК 365 бабы 6 тармағына сәйкес қауіпті коммуналдық қалдықтарды бөлек жиналу және қалпына келтіру үшін арнайы мамандандырылған кәсіпорындарға берілуі тиіс.
Құрамында сынап бар қалдықтар
ҚР СТ 1513 Ресурстарды сақтау талаптарына сәйкес халықтан ҚСБҚ жинау жүйесін
ұйымдастыру. Барлық кезеңдерінде технологиялық циклдің қалдықтарды басқару. ҚСБҚ жіктелуі және өңдеу әдістері. ЖАО-ның негізгі ережелері жүзеге асырылады:
–Арнайы тұрғындар шығаратын ҚСБҚ үшін әмбебап контейнерлердің орнатылуын және қызмет көрсетуін бақылау;
-Кондоминиум объектісін басқару органдарының қызметін бақылау және ұйымдастыру;арнайы әмбебап контейнерлердің сақтау шараларын қамтамасыз ету; контейнерлерге қызмет көрсететін мамандандырылған кәсіпорынмен өзара келісім жасап,оларға қолжетімді болуын қамтамасыз ету;тұрғындармен түсіндіру
жұмыстарын жүргізу міндеттеу; контейнерде бөгде заттардың сақталуына, контейнерге бөгде жарнамалардың, хабарландырулардың және т.б. жабысып қалуына жол бермеу.
– Халық пайдаланған құрамында сынап бар энергия үнемдейтін шамдарды қаражат бөлу арқылы кәдеге жаратуды іске асыру үшін халықты демеркуризациялау жөніндегі кешенді іс-шараларды мамандырылған кәсіпорындардың жұмыстарын сатып алуын(қызметтерін) ҚСБҚ контейнерлерін жөндеуге (ауыстыруға) ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" 4-тарауының заңнамасы және Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу қағидалары бойынша халықты демеркуризациялау жөніндегі іс-шаралар кешенін іске асыру және ҚСБҚ ЖАО контейнерлерін жөндеуі (ауыстыру) мамандандырылған кәсіпорындардың жұмыстарын (қызметтерін) сатып алу ЭК-ке сәйкес конкурс (тендер) арқылы жүзеге асырылады.
Электрондық және электрлік жабдықтар
ҚР СТ 3753-2021 "Ресурстарды үнемдеу. Құрамында сынап бар құрылғылар мен
аспаптарды қоспағанда, өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде қалдық электр және электрондық жабдықтармен өңдеу. Қауіпсіздік талаптары"сәйкес ЖҚҚ қалдықтар иелеріне ЭжЭЖҚ өндірушілеріне немесе ЭжЭЖҚ басқару саласындағы шаруашылық жүргізуші субъектілерге халықтың тығыздығын ескере отырып, оның ішінде жинау объектілерін орналастыру үшін жер учаскелерін инфрақұрлымды құруға бөлу арқылы беруге мүмкіндік беретін ЭжЭЖҚ жинақтау және өңдеу, соның ішінде контейнер алаңдары мен стационарлық ЭжЭЖҚ жинау нүктелері үлес қосу керек.
Жергілікті атқарушы органдар ЭжЭЖҚ жөндеу және қалпына келтіру жүйесін ұйымдастыруды, сондай-ақ ЭжЭЖҚ қалдықтарын иелерінен бөлек жинауды және өңдеуді, оның ішінде жылжымалы ЭжЭЖҚ жинау пункттерін құру арқылы қамтамасыз етуі тиіс.
ЖАО тұрғындардан ЭжЭЖҚ бөлек жинау үлесін арттыруға бағытталған шараларды қабылдауы қажет,бірақ онымен шектелмей ,конкурстар мен лекцияларды ,ақпараттық кампания жұмысын қоса өткізуі қажет
Тұрғындардан коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттерін жинау жүйесін ұйымдастыру үшін келесі шараларды қабылдау қажет:
□құрамында сынап бар шамдар,батареялар ,электрондық және электр жабдықтары сияқты қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін стационарлық немесе жылжымалы пункттер/пункттер құру;
-ұйымдастырылған қалдықтарды қабылдау пункттері және оларды қауіпсіз өңдеуге ықпал ету туралы халықтың хабардар болуын қамтамасыз ету .
□қалдықтарды жинау және кәдеге жарату шығындарының бір бөлігін жабу мақсатында кеңейтілген өндіруші жауапкершілігінің операторы ретінде жұмыс істейтін
"Жасыл Даму" АҚ-мен ынтымақтастықты нығайту.
Коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері сияқты батареялар, құрамында сынап бар шамдар, электронды және электр жабдықтары үшін қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған стационарлық пункттер қарастырылады. Қабылдау пункттері көрсетілген тауарларды сататын дүкендерде (дүкен бөлімшелері, сауда нүктелері) құрылуы мүмкін. Пәтер иелері кооперативтерінің аумағында аккумуляторлар мен сынап шамдарын қабылдау ұйымдастырылуы мүмкін.
Стационарлық шамдарды жинау пункттерінің орналасуы мен санын анықтау кезінде олардың қолжетімділігі мен тұрғындарға ыңғайлылығы ескерілуі керек. Құрамында сынап бар шамдарды қабылдаудың стационарлық пункттері бөтен тұлғалардың қолы жетпейтін жеке кіреберіспен жабдықталады, шамдарды жинауға арналған арнайы ыдыстардың қажетті санымен қамтамасыз етіледі және қажетті қорытындылары мен рұқсаттары болады.
Коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттерін бөлек жинау және кәдеге жарату пункттерін құру, бөлек жинау мақсатты көрсеткіштерін жүзеге асыруға мүмкіндік береді
Заңды тұлғалардың коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөлектерін жинау және қалпына келтіру қызметі

зависимости от вида деятельности, также должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным организациям (предприятиям) в соответствии с пунктом 6 статьи 365 ЭК РК.
Необходимо проводить информационную работу с субъектами малого и среднего
бизнеса для определения ими добросовестных и соответствующих требованиям законодательства специализированных предприятий по сбору и восстановлению опасных составляющих отходов.
Также необходимо укрепление потенциала специализированныхпредприятий по учету
собранных и восстановленных отходов с целью отслеживания статистики.
Организация специальных мест и определение специализированной компании для транспортировки КГО и строительных отходов, образующихся у населения
Согласно пункту 19 Требовании к раздельному сбору отходов приказ и.о. МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482 МИО организуют место площадью не менее 12 м2 с покрытием и
ограждением для строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей).
Физические и юридические лица, осуществляющие строительство или ремонт
недвижимых объектов, согласно пункту 17 Требовании к раздельному сбору отходов приказ и.о. МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482 производят
- самостоятельный вывоз строительных и крупногабаритных отходов в специальные места, организованные местными исполнительными органами.
Согласно правилам благоустройства установлено, что вывоз крупногабаритного
мусора (отходов) производится самими предприятиями, учреждениями и физическими лицами, либо мусоровывозящими предприятиями на основании договора.
Так как плата за вывоз КГО не включена в тариф на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО, необходимо отдельно определить компанию по сбору и вывозу КГО и строительных отходов.
Для определения организации по транспортировке КГО и строительных отходов от
населения МИО необходимо организовать конкурс (тендер) на сбор и вывоз КГО и строительных отходов от населения за счет местного бюджета согласно закону Республики Казахстан "О государственных закупках".
Необходимо, чтобы вывозящая компания соответствовала уведомительному порядку
и входила в реестр МЭГиПР РК.
На специально организованных местах сбор строительных отходов можно
осуществлять одним из следующих способов: сбор в сменные бункеры и последующий вывоз автомобилями с системой мультилифт; сбор в мешки с последующей их загрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль; складирование отходов навалом с последующей перегрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль.
6.3. Меры по развитию системы переработки и утилизациикоммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, ОЭЭО и пр.)
Для развития системы переработки и утилизации отходов необходимо выполнение следующих мероприятий:
–увеличение доли сбора вторичного сырья у населения и у юридических лиц от объема образования отходов по отдельным категориям: вторичного сырья (пластика,
бумаги и стекла); строительных отходов; крупногабаритных отходов; опасных составляющих коммунальных отходов;
–усиление взаимодействия со специализированными предприятиями по восстановлению отходов, которые осуществляют деятельность на территории района;
–стимулирование развития действующих производств по переработке отходов и создания мощностей по переработке и утилизации вторичногосырья.
Вторичное сырье (бумага, картон, пластик, стекло и др.) будут передаваться на специализированные предприятия для дальнейшей переработки и производства готовой продукции.
Восстановление отходов бумаги и картона осуществляется физическими, химическими и другими способами для производства новых изделий (бумаги и картона, эковаты, строительных материалов).
Восстановление отходов пластика осуществляются
специализированными организациями с применением технологий и оборудования, которые обеспечивают экологическую безопасность технологических процессов;
Восстановление отходов стеклянной тары осуществляется с условием соблюдения требований безопасности для окружающей среды:
подготовка отходов стеклянной тары для повторного использования (сортировка, мойка, обработка);
механическими и термическими методами с производством новой продукции (стекловата, стеклянная тара, стекловолокно, плитки и другие);
Из не перерабатываемой части ТБО можно получить твердое топливо из отходов (RDF). Данный вид топлива необходимо применять на цементных заводах и ТЭЦ с целью
минимизации захоронения ТБО.
Опасные составляющие коммунальных отходов будут направлены для утилизации
в специализированные предприятия для опасных отходов.
Пищевые отходы
Отдельно собранные биологически разлагаемые фракции ТБО, в основном пищевые и органические отходы, необходимо перерабатывать аэробным или анаэробным методом.
Также будет рассмотрена возможность переработки данных отходов совместно с илом канализационно-очистных станции. На сегодняшний день существуют различные технологии утилизации и переработки органических отходов, в числе которых: получение биогаза, компостирование и другие.
К естественному методу разложения ТБО относится компостирование. Компостирование представляет собой технологию переработки отходов, которая основана на их естественном биоразложении.
Компостирование органических отходов может происходить как непосредственно в домашних хозяйствах, так и централизованно. Непосредственно в домашних хозяйствах компостирование происходит либо просто в компостных ямах, либо с применением специальных компостирующих аппаратов. При централизованном компостировании потребители обеспечивают раздельный сбор органики, которая затем вывозится на специально оборудованные площадки либо к силосным башням, где и происходит закладка компоста. Впоследствии такой компост используют для нужд сельского хозяйства. В организациях и учреждениях (например, в школах), где образуется достаточно большое количество биоразлагаемых отходов и имеется подсобное хозяйство, компостирование может производиться в индивидуальном порядке.
Крупногабаритные и строительные отходы
Из крупногабаритных отходов на пунктах сбора необходимо извлекать опасные
фракции, затем направлять в специализированные организации на переработку и/или утилизацию.
Смешанные строительные отходы следует сортировать с извлечением вторичного сырья и опасных компонентов на месте их сбора. Отдельно следует сортировать:
древесину; бумагу и картон; металл (раздельно черные и цветные металлы); минеральные отходы (камень, строительный камень и кирпич, штукатурка, бетон, гипс, листовое стекло и т.д.); железобетонные и бетонные детали.
Для переработки крупногабаритных строительных отходов используются дробильно-
сортировочные комплексы.
Опасные строительные отходы собираются отдельно и передаются в
специализированные компании на дальнейшую переработку и/или утилизацию.
Захоронение коммунальных отходов после сортировки, которые не подлежат
дальнейшей переработке, осуществляется на полигоне ТБО.
6.4. Меры по обеспечению безопасного захоронения коммунальныхотходов
Для обеспечения безопасного захоронения коммунальных отходов необходимо выполнение следующих мероприятий:
–выявление и ликвидация несанкционированных свалок.
Для решения проблем с несанкционированными свалками необходимо проведение
тщательного аудита по всем свалкам ТБО, зафиксированным спутниками АО "НК
"Қазақстан Ғарыш Сапары".
Существующая общепринятая методика обезвреживания свалки, включает следующие этапы: определение степени опасности свалки; оценка альтернативных вариантов; разработка технологии обезвреживания и рекультивации.
Технические решения по рекультивации несанкционированных свалок принимаются в зависимости от функционального назначения и использования территории после рекультивации.

ҚР ЭК 365 бабы 6 тармағына сәйкес қауіпті коммуналдық қалдықтарды түрлеріне
қарамастан бөлек жиналып және қалпына келтіру үшін заңды тұлғалардан тұратын арнайы мамандандырылған кәсіпорындарға тапсырылсын.
Қауіпті коммуналдық қалдықтарды жинау және қайта өңдеу бойынша шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерімен ақпараттық жұмыс жүргізу қажет.
Сондай-ақ қажет мамандандырылған кәсіпорындардың жиналған және қалпына келтірілгендер қалдықтарын сатистикалық мәліметтерді қадағалау мақсатында есепке алу.
Тұрғындардан шыққаг ІГҚ және құрылыс қалдықтарды арнайы орындарға жинау және тасымалдайтын мамандандырылған компаниялар
ЭГжТРМ-нің 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығының Қалдықтарды бөлек
жинауға қойылатын талаптардың 19-тармағына сәйкес ЖАО жеке тұлғалардың (тұрғындардың) құрылыс және ірі габаритті қалдықтарын бөліп жинау үшін 12 м2 аспайтын жабынды төселген және қоршалған орын ұйымдастыру.
Физикалық және заңды тұлғалар ЭГжТРМ-нің 2 желтоқсан 2021 жылдың № 482 б ұ й р ы ғ ы н ы ң 17 тармаққа сәйкес құрылыс немесе жылжымайтын объектілерді жөндеуден түскен қалдықтарды өндіреді.
- Жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған арнайы орындарға құрылыс және ірі габаритті қалдықтардың тұрғындар өздері жеткізеді
Абаттандыру қағидаларына сәйкес ірі габаритті қоқыс (қалдықтарын) кәсіпорындар, мекемелер және жеке тұлғалар өздері жүргізеді немесе қоқыс тасығыштармен кәсіпорындармен келісім шартқа отырады.
ҚТҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму жұмыстары ІГҚ тасымалдау тарифіне енгізілмегендіктен, ІГҚ- ды жинау, тасымалдау бөлек компаниямен жүзеге асады.
Тұрғындардан шыққан ІГҚ және құрылыс қалдықтарын жинау, тасымалдау үшін ЖАО байқау (тендер) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алулар туралы" заңына сәйкес жергілікті қаражат есебінен жинау және шығару жұмыстарын ұйымдастырады.
Құрылыс қалдықтарын арналған арнайы ұйымдастырылған орындарда жинау тәсілдердің жүзеге асыру: ауыстырылатын бункерлерге жинау және кейіннен автомобильдегі мультилиф жүйесімен шығару; борттық немесе самосвалды автокөлікпен қапқа жинап шығару; қалдықтарды үйіп-төгіп жинау, кейіннен борттық немесе басқа да қондырғыларға қайта тиеу, самосвалды автокөлік арқылы тасымалдау.
Коммуналдық қалдықтарды, соның ішінде нақтыларын (тамақ, құрылыс және ірі көлемдегі қалдықтар, және т.б.) өңдеу және қайта өңдеу жүйесін дамыту жөніндегі шаралар.
Қалдықтарды өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту үшін келесі іс-шараларды жүзеге асыру қажет:
□жекелеген санаттар бойынша: қайталама шикізат (пластик, қағаз және шыны) бойынша қалдықтардың түзілу көлемінен халық пен заңды тұлғалардан қайталама шикізатты жинау үлесін арттыру; құрылыс қалдықтары; көлемді қалдықтар; коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттері;
□өңірде жұмыс істейтін мамандандырылған қалдықтарды қайта өңдеу кәсіпорындарымен өзара іс-қимылды күшейту;
□қалдықтарды қайта өңдеудің қолданыстағы өндірістерін дамытуды ынталандыру және қайталама шикізатты қайта өңдеу және қайта өңдеу бойынша қуаттарды құру.
6.3 Қайта өңделген шикізат (қағаз, картон, пластик, шыны және т.б) одан әрі өңдеу және дайын өнімді шығару үшін мамандандырылған кәсіпорындарға беріледі.
Қағаз бен картон қалдықтарын қалпына келтіру жаңа өнімдерді (қағаз және картон,
экожүн, құрылыс материалдары) өндіру үшін физикалық, химиялық және басқа әдістермен жүзеге асырылады.
Қалпына келтіру,жарату, пластик жүзеге асырылуда технологиялық процестердің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін технологиялар мен жабдықтарды пайдаланатын мамандандырылған ұйымдар;
Шыны ыдыс қалдықтарын қалпына келтіру экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтаған жағдайда жүзеге асырылады:
-шыны ыдыс қалдықтарын қайта пайдалануға дайындау (сұрыптау, жуу, өңдеу);
-жаңа өнімдерді өндірумен механикалық және термиялық әдістер (шыны жүн, шыны ыдыстар, шыны талшықтар, плиткалар және т.б.);
ҚҚҚ-ның қайта өңделмейтін бөлігі қатты қалдықтардан алынатын отынды (ҚҚҚ) өндіру үшін пайдаланылуы мүмкін. Отынның бұл түрі қатты қалдықтарды шығаруды барынша азайту үшін цемент зауыттары мен жылу электр станцияларында қолданылуы керек.
Коммуналдық қалдықтардың қауіпті компоненттері болады :мамандандырылған қауіпті қалдықтар объектілеріне кәдеге жарату үшін жіберіледі.
Тамақ қалдықтары.
Бөлек жиналған қатты қалдықтардың, негізінен тағамдық және органикалық
қалдықтардың биологиялық ыдырайтын фракциялары аэробты немесе анаэробты әдіспен өңделуі керек. Бұл қалдықтарды кәріздік тазарту қондырғыларының шламымен бірге өңдеу мүмкіндігі де қарастырылады. Бүгінгі күні органикалық қалдықтарды кәдеге жарату мен өңдеудің әртүрлі технологиялары бар, соның ішінде: биогаз өндіру, компост жасау және т.б.
Компосттау - қатты қалдықтарды ыдыратудың табиғи әдісі. Компосттау - оның табиғи биодеградациясына негізделген қалдықтарды өңдеу технологиясы.
Органикалық қалдықтарды компосттау тікелей үй шаруашылығында немесе орталықтандырылуы мүмкін. Тікелей үй шаруашылығында компосттау жай ғана компост шұңқырларында немесе арнайы компост машиналарын пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Орталықтандырылған компосттау кезінде тұтынушылар органикалық заттардың бөлек жиналуын қамтамасыз етеді, содан кейін олар арнайы жабдықталған учаскелерге немесе компост сақталатын силостарға тасымалданады. Кейіннен мұндай компост ауыл шаруашылығы қажеттіліктеріне пайдаланылады. Биологиялық ыдырайтын қалдықтардың жеткілікті көп мөлшері түзілетін және қосалқы шаруашылық бар ұйымдар мен мекемелерде (мысалы, мектептерде) компост жасау жеке негізде жүргізілуі мүмкін.
Ірі көлемді қалдықтар және құрылыс қалдықтары
Қауіпті фракциялар ірі көлемдегі қалдықтардан жинау орындарында шығарылуы
керек, содан кейін өңдеу және/немесе кәдеге жарату үшін мамандандырылған ұйымдарға жіберіледі.
Аралас құрылыс қалдықтарын жинау орнында қайталама шикізат пен қауіпті компоненттерді алып тастау арқылы сұрыптау керек. Келесілерді бөлек сұрыптау керек: ағаш; қағаз және картон; металл (қара және түсті металдар бөлек); минералды қалдықтар (тас, құрылыс тасы және кірпіш, сылақ, бетон, гипс, қаңылтыр шыны және т.б.); темірбетон және бетон бөліктері.
Ұсақтау және сұрыптау кешендері ірі құрылыс қалдықтарын өңдеу үшін қолданылады.
Қауіпті құрылыс қалдықтары бөлек жиналады және одан әрі өңдеу және/немесе кәдеге жарату үшін мамандандырылған компанияларға беріледі.
Сұрыптаудан кейін одан әрі өңдеуге жатпайтын коммуналдық қалдықтарды кәдеге жарату қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында жүзеге асырылады.
Қауіпсіз коммуналдық қалдықтарды көму шараларын қамтамасыз ету
6.4 Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз орналастыруды қамтамасыз ету үшін келесі шараларды қабылдау қажет:
□рұқсат етілмеген полигондарды анықтау және жою.
Рұқсат етілмеген үйінділермен байланысты мәселелерді шешу үшін "Қазақстан
Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ спутниктері тіркеген барлық қатты тұрмыстық қалдықтар үйінділеріне мұқият аудит жүргізу қажет.
Полигонды залалсыздандырудың қолданыстағы жалпы қабылданған әдістемесі келесі кезеңдерді қамтиды: полигонның қауіптілік дәрежесін анықтау; баламаларды бағалау; бейтараптандыру және рекультивациялау технологиясын әзірлеу.
Рұқсат етілмеген полигондарды рекультивациялау бойынша техникалық шешімдер рекультивациядан кейінгі аумақтың функционалдық мақсаты мен пайдаланылуына байланысты қабылданады.

Основой мерой по предотвращению образования новых свалок является 100% охват населения района услугами по сбору и транспортировке отходов к 2030 году и
профилактическая работа с субъектами малого и среднего бизнеса по безопасному обращению с отходами.
6.5. Меры по повышению информированности населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усилению взаимодействия всех заинтересованных сторон
Для эффективного функционирования Программы важны осведомленность и поддержка населения. Повышение осведомленности общественности – это долгосрочный процесс, который необходимо проводить на постоянной основе.
МИО будет играть ключевую роль в повышении осведомленности населения, распространении информации и поддержке инициатив по предотвращению отходов, а также создании соответствующих условий (например, создание специальных мест для крупногабаритных отходов,ОЭЭО, строительных отходов).
В местных газетах и журналах предлагается разместить статьи, направленные на ознакомление общественности о проблеме, связанной с управлением отходами, и с требованиями, по правильному обращению с отходами.
Рекомендуется работниками специализированных организаций по сбору и вывозу
ТБО периодически проводить экологические акции, разъясняющие порядок сортировки отходов на дому и раздельное складирование в контейнеры для пластика, стекла, картон и отходы бумаги. Подобные акции обычно проводят как во дворах, где уже установлены контейнеры для раздельного сбора, так и в тех местах, где их еще нет. При этом ведутся детальные разъяснения жителям о негативных последствиях воздействия ТБО,находящихся в смешанном состоянии на полигоне, на окружающую среду и необходимости внедрении раздельного сбора отходов. Хороший эффект дает также распространение среди населения красочных листовок с разъяснениями о внедряемой системе сортировки отходов.
Первоочередное внимание будет сосредоточено на ключевых группах заинтересованной общественности:
население (работающее и неработающее (домохозяйки,пенсионеры, дети);
учителя, волонтеры, группы активистов и негосударственные организации.
Мероприятия по информированию общественности будут предусмотрены в плане
информационной работы с населением по обращению с отходами и будут включать:
публикации в местных газетах;
информационные материалы о вторичном использовании материальных ресурсов для распространения в школах, среди широкой общественности;
брошюры о домашнем компостировании пищевых отходов;
организацию ознакомительных визитов на полигоны для школьников и студентов;
Переработка отходов развивается там, где есть содействие МИО инициативам бизнеса по раздельному сбору и переработки ТБО. Будут проведены различные встречи, круглые столы по взаимодействию МИО и бизнеса, а также других заинтересованных сторон для обсуждения предложений в сфере управления отходами, установки пунктов приема вторичного сырья и контейнеров и пр.

Жаңа полигондардың пайда болуына жол бермеу шарасының негізі 2030 жылға қарай облыс тұрғындарын қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметтерімен 100% қамту және қалдықтарды қауіпсіз басқару бойынша шағын және орта бизнес субъектілерімен профилактикалық жұмыстарды жүргізу болып табылады.
6.5 Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және жою жүйесін дамыту шаралары, ерекшеліктерін қоса есептегенде (тағам қалдықтар, құрылыс және ірі көлемді қалдықтар, ЭЭҚҚ)
Бағдарламаның тиімді жұмыс істеуі үшін тұрғындарды хабардар ету және қолдау
маңызды. Халықтың хабардарлығын арттыру – ұзақ мерзімді процесс, ол тұрақты түрде жүргізілуі керек.
ЖАО халықтың хабардарлығын арттыруда, ақпаратты таратуда және қалдықтардың алдын алу бойынша бастамаларды қолдауда, сондай-ақ тиісті жағдайлар жасауда (мысалы, ірі көлемдегі қалдықтар, ЭжЭЖҚ, құрылыс қалдықтары үшін арнайы алаңдарды құру) маңызды рөл атқарады.
Жергілікті газеттер мен журналдарға қалдықтарды басқаруға байланысты проблема және қалдықтарды дұрыс басқару талаптары туралы халықты ағартуға бағытталған мақалалар жариялау ұсынылады.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың қызметкерлеріне тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау және пластик, шыны, картон және қағаз қалдықтарына арналған контейнерлерде бөлек сақтау тәртібін түсіндіретін экологиялық науқандарды мерзімді түрде өткізу ұсынылады. Мұндай әрекеттер әдетте бөлек жинауға арналған контейнерлер орнатылған аулаларда да, олар әлі жоқ жерлерде де жүзеге асырылады. Бұл ретте, полигондағы аралас күйдегі қатты тұрмыстық қалдықтардың қоршаған ортаға тигізетін кері салдары және қалдықтарды бөлек жинауды енгізу қажеттігі туралы тұрғындарға жан-жақты түсіндірме жұмыстары жүргізілуде. Қалдықтарды сұрыптаудың енгізілген жүйесі туралы түсіндірмелері бар түрлі- түсті парақшаларды тұрғындар арасында тарату да жақсы нәтиже береді.
Негізгі назар негізгі мүдделі тараптар топтарына аударылады:
халық (жұмыс істейтін және жұмыс істемейтін (үй шаруасындағы әйелдер, зейнеткерлер, балалар);
мұғалімдер, волонтерлар, белсенді топтар және үкіметтік емес ұйымдар.
Қалдықтарды басқару бойынша халықты ақпараттандыру жоспарында халықты
ақпараттандыру шаралары қарастырылады және мыналарды қамтиды:
жергілікті газеттердегі жарияланымдар;
мектептерде және көпшілік арасында тарату үшін материалдық ресурстарды қайта өңдеу бойынша ақпараттық материалдар;
азық-түлік қалдықтарын үйде компосттау бойынша брошюралар;
мектеп оқушылары мен студенттердің оқу-жаттығу алаңдарына оқу сапарларын ұйымдастыру;
Тұрмыстық қатты қалдықтарды бөлек жинау және өңдеу бойынша бизнес-
бастамаларға жергілікті мемлекеттік ұйымдардың қолдауы бар жерде қалдықтарды қайта өңдеу дамып келеді. Жергілікті атқарушы органдар мен кәсіпкерлік субъектілерінің, сондай-ақ басқа да мүдделі тұлғалардың өзара іс-қимылы бойынша қалдықтарды басқару, қайта өңделетін материалдар мен контейнерлерді қабылдау пункттерін орнату және т.б. бойынша ұсыныстарды талқылау бойынша түрлі кездесулер мен дөңгелек үстелдер өткізіледі.

7. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
Для достижения целей и выполнения задач разработан План мероприятий по реализации Программы, который приведен в Приложении 2.
План мероприятий сгруппирован по задачам и показателями, указаны сроки и ответственные исполнители. План мероприятий обеспечивает комплексный подход и
координацию работ всех ответственных исполнителей Программы с целью достижения ожидаемых результатов.
Корректировка Плана мероприятий осуществляется по мере необходимости, при наличии обоснованных предложений по результатам мониторинга. По результатам
мониторинга, в случае обнаружившейся невозможности достижения поставленных целей, задач и целевых показателей настоящей Программы определяются иные мероприятия, и
принимаются мерыпо выявленным проблемным вопросам.
По результатам мониторинга Отдел ЖКХ выносит решения, нацеленные
на:
1)повышение эффективности реализации запланированных
мероприятий (определению иных мероприятий) в целях достиженияустановленных целей и
задач Программ;
2)принятие мер по выявленным проблемным вопросам.
Отдел ЖКХ как заказчик Программы осуществляет следующие функции:
1)формирует и обеспечивает единый централизованный комплексный подход к решению задач в сфере управления коммунальными отходами на территории Таскалинского района , координируя действия всех исполнителей Программы;
2)взаимодействует с Акиматом Западно-Казахстанской области по финансовым затратам на реализацию Программы за счет бюджетных средств;
3)осуществляет взаимодействие с субъектами по сбору и вывозу коммунальных отходов, государственными учреждениями, социальными объектами, юридическими
лицами, индивидуальными предпринимателями, физическими лицами по вопросам
реализации мероприятий Программы;
4)осуществляет мониторинг реализации мероприятий Программы, выносит результаты мониторинга для обсуждения на заседанияхОбщественного совета;
5)осуществляет корректировку мероприятий, целевых показателей, затрат на реализацию мероприятий Программы, в том числе на основании поступивших предложений с обоснованием необходимости внесения соответствующих изменений в Программу;
6)участвует в проверках хода реализации мероприятий Программы;
7)размещает Программу, а также информацию о ходе реализации мероприятий Программы на официальном сайте района.
Исполнителями Программы являются: Акимат района; Маслихат; субъекты по сбору,
вывозу, восстановлению и захоронению коммунальных отходов: государственные учреждения, социальные объекты, юридические лица, индивидуальные предприниматели, НПО и пр.заинтересованные стороны.

7. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ ЖӨНІНДЕГІ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Мақсаттарға қол жеткізу және міндеттерді орындау үшін Бағдарламаны іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары әзірленді, ол 1-қосымшада келтірілген.
Іс-шаралар жоспары міндеттер мен көрсеткіштер бойынша топтастырылған, мерзімдер мен жауапты орындаушылар көрсетілген. Іс-шаралар жоспары күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мақсатында кешенді тәсілді және Бағдарламаның барлық жауапты орындаушыларының жұмыстарын үйлестіруді қамтамасыз етеді.
Іс-шаралар жоспарын түзету мониторинг нәтижелері бойынша негізделген ұсыныстар болған кезде қажеттілігіне қарай жүзеге асырылады. Мониторинг нәтижелері бойынша осы Бағдарламаның қойылған мақсаттарына, міндеттері мен нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу мүмкін болмаған жағдайда өзге де іс-шаралар айқындалады және анықталған проблемалық мәселелер бойынша шаралар қабылданады.
Мониторинг нәтижелері бойынша ТКШ Мыналарға:
1)жоспарланған бағдарламаларды іске асыру тиімділігін. Бағдарламаның белгіленген мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу мақсатында іс-шаралар (өзге де іс-шараларды айқындау);
2)анықталған проблемалық мәселелер бойынша шаралар қабылдау.
ТКШ бөлімі Бағдарламаның тапсырыс берушісі ретінде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1)Тасқала ауданы аумағында коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы міндеттерді шешудің бірыңғай орталықтандырылған кешенді тәсілін қалыптастырады және Бағдарламаның барлық орындаушыларының іс-қимылдарын үйлестіре отырып, қамтамасыз етеді;
2)бюджет қаражаты есебінен Бағдарламаны іске асыруға арналған қаржылық шығындар бойынша Батыс Қазақстан облысының әкімдігімен өзара іс-қимыл жасайды;
3)Бағдарлама іс-шараларын іске асыру мәселелері бойынша коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі субъектілермен, мемлекеттік мекемелермен, әлеуметтік объектілермен, заңды тұлғалармен, дара кәсіпкерлермен, жеке тұлғалармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
4)Бағдарлама іс-шараларының іске асырылу мониторингін жүзеге асырады, Қоғамдық кеңестің отырыстарында талқылау үшін мониторинг нәтижелерін шығарады;
5)Бағдарламаның іс-шараларын, нысаналы көрсеткіштерін, іс-шараларын іске асыруға арналған шығындарды түзетуді, оның ішінде Бағдарламаға тиісті өзгерістер енгізу қажеттігін негіздей отырып, келіп түскен ұсыныстар негізінде жүзеге асырады;
6)Бағдарлама іс-шараларының іске асырылу барысын тексеруге қатысады;
7)Бағдарламаны, сондай-ақ Бағдарлама іс-шараларының іске асырылу барысы туралы ақпаратты ауданның ресми сайтында орналастырады.
Бағдарламаны орындаушылар: ТКШ, аудан әкімдігі; Мәслихат; коммуналдық қалдықтарды жинау, шығару, қалпына келтіру және көму жөніндегі субъектілер: мемлекеттік мекемелер, әлеуметтік объектілер, заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер, ҮЕҰ және т.б. мүдделі тараптар.

8. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
Контроль за реализацией Программы по управлению коммунальными отходами осуществляется руководством Отдела ЖКХ.
Мониторинг Программы осуществляется путем формирования отчета о
реализации Программы. В отчете излагается описание реализованных мероприятий, достигнутые результаты, фактические объемы финансовых средств, направленных на их реализацию, а также причины невыполнения мероприятий и отсутствия результатов, запланированных на отчетный период.
Мониторинг Программы будет осуществляться один раз в год по итогам предыдущего года.
Программа и отчеты по ее реализации будут доступны общественности путем размещения на общедоступном Интернет-ресурсе.
9. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ
Финансирование Программы и мероприятий может осуществляться засчет:
государственного и местного бюджета,
частных инвестиций,
средства РОП,
средства международных финансовых организаций,
кредитов банков второго уровня и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Финансовые затраты на реализацию представленной Программы и выполнение намеченных природоохранных мероприятий планируется осуществлять согласно статье 29 ЭК РК за счет бюджетных средств. Данный механизм позволяет использовать средства в объеме не менее суммы платы за негативное воздействие на окружающую среду, поступивших в местный бюджет в течение трех лет, предшествовавших году разработки и утверждения данного плана мероприятий.
Предлагаемые мероприятия по реализации Программы планируется включить в План мероприятий по охране окружающей среды Западно-Казахстанской области, который разрабатывается Акиматом области на трехлетнюю перспективу, исходя из типового перечня мероприятий по охране окружающей среды, предусмотренного приложением 4 к ЭК РК, в который включены:
-внедрение технологий по сбору, транспортировке, обезвреживанию, использованию и переработке любых видов отходов, в том числе бесхозяйных;
-строительство, реконструкция заводов, цехов и производств, приобретение и эксплуатация установок:
-полигонов для складирования любых видов отходов;
-по сбору, транспортировке, переработке, сортировке, утилизации и захоронению отходов;
-по сбору и переработке вторичных материальных ресурсов;
-по получению сырья или готовой продукции, связанных с извлечением полезных компонентов из отходов (переработкой хвостов обогащения, вскрышных и вмещающих
пород, золошлаков, металлургических шлаков, техногенных минеральных образований);
-реконструкция, модернизация оборудования и технологических процессов, направленных на минимизацию объемов образования и размещения отходов.

8. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ МОНИТОРИНГІ
Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаның іске асырылуын бақылауды
ТКШ бөлімінің басшылығы жүзеге асырады.
Бағдарламаның мониторингі Бағдарламаны іске асыру туралы есепті қалыптастыру жолымен жүзеге асырылады. Есепте іске асырылған іс-шаралардың сипаттамасы, қол жеткізілген нәтижелер, оларды іске асыруға бағытталған қаржы қаражатының нақты көлемі, сондай-ақ іс-шаралардың орындалмау және есепті кезеңге жоспарланған нәтижелердің болмауы себептері баяндалады.
Бағдарлама мониторингi өткен жылдың қорытындылары бойынша жылына бiр рет жүзеге асырылатын болады.
Бағдарлама мен оны іске асыру жөніндегі есептер көпшілікке қолжетімді Интернет-ресурста орналастыру арқылы жұртшылыққа қолжетімді болады.
9. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР
Бағдарлама мен іс-шараларды қаржыландыру:
•мемлекеттік және жергілікті бюджет,
•жеке инвестициялар,
•ӨКМ қаражаты,
•халықаралық қаржы ұйымдарының қаражаты,
•екінші деңгейдегі банктердің кредиттері және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер.
Ұсынылған Бағдарламаны іске асыруға және белгіленген табиғат қорғау іс-шараларын орындауға арналған қаржылық шығындарды ҚР ЭК 29-бабына сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асыру жоспарланып отыр. Бағдарламаны іске асыру бойынша ұсынылатын іс- шараларды ҚР ЭК 4-қосымшасында көзделген қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс- шаралардың үлгілік тізбесін негізге ала отырып, облыс әкімдігі үш жылдық перспективаға әзірлейтін Батыс Қазақстан облысының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарына енгізу жоспарлануда, оған мыналар енгізілген:
-қалдықтардың кез келген түрін, оның ішінде иесіз қалдықтарды жинау, тасымалдау, залалсыздандыру, пайдалану және қайта өңдеу бойынша технологияларды енгізу;
-зауыттарды, цехтар мен өндірістерді салу, реконструкциялау, қондырғыларды сатып алу және пайдалану:
-қалдықтардың кез келген түрін жинауға арналған полигондар;
-қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта өңдеу, сұрыптау, кәдеге жарату және көму бойынша;
-қайталама материалдық ресурстарды жинау және қайта өңдеу бойынша;
-қалдықтардан пайдалы компоненттерді алумен байланысты шикізатты немесе дайын өнімді алу бойынша (байыту қалдықтарын, аршу және сыйымды жыныстарды, күл-қоқыстарды, металлургиялық қождарды, техногендік минералдық түзілімдерді өңдеу);
-қалдықтардың түзілу және орналастыру көлемін барынша азайтуға бағытталған жабдықтар мен технологиялық процестерді реконструкциялау, жаңғырту.

10. ОЖИДАЕМЫЙ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКИЙ ЭФФЕКТ
Реализация Программы улучшит экологическую ситуацию района и повысит целевые показатели Таскалинского района и деятельности МИО в сфере управления коммунальными отходами.
В процессе реализации Программы будут достигнуты следующие ключевые результаты:
приведение в соответствие системы управления коммунальными отходами требованиям законодательства РК;
100% охват сбором и вывозом коммунальных отходов;
внедрение раздельного сбора у источника образования;
развитие переработки органических, крупногабаритных и строительныхотходов;
увеличение уровня осведомленности и повышение культуры населения района о правильном обращении с коммунальными отходами.
Таким образом, реализация комплекса мероприятий в рамках настоящей
Программы повысит качество предоставляемых услуг в сфере обращения с коммунальными отходами в Таскалинском районе, увеличит количество сбора, сортировки и переработки ТБО и позволит минимизировать негативное влияние отходов на окружающую среду, соответственно, повысит целевые показатели района. В целом, Программа будет способствовать существенному улучшению качества и условий жизни граждан района.
Приложение 1
Сведения об объемах образования коммунальных отходов в разрезе округов и расчетном количестве необходимых контейнеров для ТБО
Приложение 2
ППЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
№ п/ п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Срок исполнен ия
Ответственные за исполнение
Источники финансирован ия
1
2
3
4
5
6
Цель - совершенствование системы управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики Казахстан и повышение качества предоставляемых услуг по сбору и вывозу отходов для населенияТаскалинского района
Задача 1. Дальнейшее развитие системы сбора и транспортировки коммунальных отходов для обеспечения полного охвата населения района услугами по сбору и вывозу отходов
Показатель 1. Охват населения Таскалинского района сбором и вывозом ТБО
1.1
Утверждение экономически обоснованного тарифа на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение ТБО
Решение Маслихата
2024
Акимат района, МВО, Маслихат
Не требуется
1.2
Предоставление доступа к сведениям о регистрации населения для МВО без передачи персональных данных
Информация
2024
МВД, МЮ, Акимат района, МВО
Не требуется
1.3
Переход на заключение публичных договоров снаселением по услугам вывоза ТБО
Информация
2024
МВД, МЮ, Акимат района, МВО
Не требуется
1.4
Обновление парка контейнеров, в том числеустановка контейнеров в частном секторе 31 шт (17 шт.новых и замена на новые 14 шт.):
Отчет
ежегодно
Акимат района, МВО, Маслихат
Местный бюджет в рамках Плана мероприятий по ООС
1.5
Ремонт и строительство контейнерных площадок и приведение их в соответствие санитарным нормам и требованиям
Отчет
2024-2025
Акимат района, МВО
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС

10. КҮТІЛЕТІН ӘЛЕУМЕТТІК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ӘСЕР
Бағдарламаны іске асыру ауданның экологиялық жағдайын жақсартады және Тасқала ауданының және ЖАО-ның коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы қызметінің нысаналы көрсеткіштерін арттырады.
Бағдарламаны іске асыру процесінде мынадай түйінді нәтижелерге қол жеткізілетін болады:
•коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін ҚР заңнамасының талаптарына сәйкес келтіру;
•коммуналдық қалдықтарды жинаумен және шығарумен 100% қамту;
•білім беру көзінен бөлек жинауды енгізу;
•органикалық, ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын қайта өңдеуді дамыту;
•аудан тұрғындарының коммуналдық қалдықтармен дұрыс жұмыс істеу туралы хабардар болу деңгейін арттыру және мәдениетін арттыру.
Осылайша, осы Бағдарлама шеңберінде іс-шаралар кешенін іске асыру Тасқала ауданында коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласында көрсетілетін қызметтердің сапасын арттырады, ҚТҚ жинау, сұрыптау және қайта өңдеу санын ұлғайтады және қалдықтардың қоршаған ортаға теріс әсерін барынша азайтуға, тиісінше ауданның нысаналы көрсеткіштерін арттыруға мүмкіндік береді. Жалпы, Бағдарлама аудан азаматтарының өмір сүру жағдайы мен сапасын айтарлықтай жақсартуға ықпал етеді.
1-қосымша
Округтер бөлінісінде коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемі туралы мәліметтер және ҚТҚ үшін қажетті контейнерлердің есептік
1-қосымша
БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ БОЙЫНША ЖОСПАР
№ р/б
Жоспар атауы
Аяқталу нысаны
Орындау мерзімі
Орындалуына жауптылар
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
Мақсаты - коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін экологиялық
және Тасқала ауданының тұрғындары үшін қалдықтарды жинау және шығару бойынша көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру
1-міндет. Аудан тұрғындарын қалдықтарды жинау және шығару қызметтерімен толық қамтуды қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау жүйесін одан әрі дамыту
1-көрсеткіш. Тасқала ауданының тұрғындарын ҚТҚ жинаумен және шығарумен қам
1.1
Жинауға, әкетуге, кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге экономикалық негізделген тарифті бекіту және қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату
Маслихат шешімі
2024
ТКШ, аудандық ЖӘ , Мәслихат
Талап етілмейді
1.3
Тұрмыстық қатты қалдықтарды шығару бойынша қызмет көрсету бойынша халықпен мемлекеттік шарттар жасасуға көшу
ақпарат
2024
ТКШ, аудандық ЖӘ, Мәслихат
Талап етілмейді
1.4
Контейнерлер паркін жаңарту, оның ішінде 31 дана жеке секторда контейнерлер орнату (17 дана жаңа және 14 дана жаңасына ауыстыру):
ақпарат
Жыл сайын
ТКШ, аудандық ЖӘ, Мәслихат
Жергілікті бюджет қоршаған ортаны қорғау бойынша іс- шаралар жоспары аясында
1.5

законодательства (9 шт- по 1 КП в каждом
с/о)
1.6
Обновление и закуп мусоровозов дляобеспечения своевременного вывоза ТБО (4-5 ед.)
Отчет
2024-2028
МВО
Средства МВО, частные инвестиции, ГЧП, Жасыл-Даму
Задача 2. Совершенствование системы раздельного сбора отходов
Показатель 2. Охват раздельным сбором
-по фракциям сухая и мокрая;
-отдельным опасным видам отходов (медицинских и ртутьсодержащих, ОЭЭО)
2.1
Установка специальных контейнеров для раздельного сбора сухой фракции ТБО
Отчет
2024-2028
Акимат района, МВО
Местный бюджет, врамках Плана мероприятий по ООС
2.2
Организация конкурса по определению подрядной организации для обеспечения раздельного сбора, транспортировки и переработки опасных видов отходов: РСО, отходов электронного и электрического оборудования, отработанных ртутьсодержащихэнергосберегающих ламп и химических источников питания, аккумуляторов,медицинских отходов, образующихся у населения
Итоги конкурса, подрядные компании определены
2024
Акимат района,
МВО
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
2.3
Организация стационарных пунктов/точек сбора опасных бытовых отходов, таких как батарейки, ртутьсодержащие лампы, электронное и электрическое оборудование, медицинские отходы в общественных местах (торговые центры, отделения почты, центры обслуживания населения и пр.)
Отчет, пунктыприема установлены
2024-2028
Акимат района, МВО, подрядная организация, специализирова нные компании по управлению отходами
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
2.4
Профилактическая работа с учреждениями социальной сферы (школы, детские сады, ВУЗы и пр.), предприятиями, малым и средним бизнесом по вопросу необходимости внедрения раздельного сбора вторичного сырья (пластика, бумаги и картона, стекла и пр.) для дальнейшей передачи на переработку специализированным предприятиям
Отчет
2024-2028
Акимат района, МВО
Не требуется
2.5
Проведение регулярной акции (1 раз в полугодие) по избавлению населения от отработанного электронного и электрического оборудования "Избавься от ненужного"
Отчет о проведенных акциях
2024-2028
Акимат района, МВО, специализированные предприятия
Не требуется
Задача 3. Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов, включая специфические (пищевые, строительные и крупногабаритные отходы, ОЭЭО и пр.)
Показатель 3. Доля переработки и утилизации:
- ТБО (от объема образования)
3.1
Определение специальных мест для сборакрупногабаритных и строительных отходов от населения
информация
2024
Акимат района, МВО
Не требуется
3.2
Организация конкурса по определению организации по сбору и вывозу крупногабаритных и строительных отходов
Итоги конкурса
2024
Акимат района, МВО, подрядная организация
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
3.3
Сбор и обезвреживание ртутьсодержащих отходов из учреждений социальной сферы (школы, детские сады, ВУЗы и пр.), предприятий, малого и среднего бизнеса
Информация о заключенных договорах
2024-2028
Подрядная организаци я, выбранная по итогам конкурса
Не требуется
3.4
Сбор и обезвреживание отходов электронного и электрического оборудования из учреждений социальной
Информация о заключенных договорах
2024-2028
Подрядная организация
Не требуется
сферы (школы, детские сады, ВУЗы и пр.), предприятий, малого и среднего бизнеса
3.5
Профилактическая работа со специализированнымипредприятиями по обращению с отходами по вопросу предоставления статистической и ведомственной отчҰтности по сбору и переработке отходов
Отчет
2024
Акимат района, МВО
Не требуется
Задача 4. Ликвидация несанкционированных свалок
Показатель 4. Приведение полигонов ТБО в соответствии с экологическими требованиями
4.1
Выявление и ликвидация несанкционированныхсвалок (стихийных навалов) коммунальных и строительных отходов
Отчеты
2024
Акимат района
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС, частные инвестиции
4.2
Разработка проекта рекультивации имеющихся полигонов
Заключение госэкспертизы на проект рекультивации
2025
Акимат области, Оператор полигона
Местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС,частные инвестиции
4.3
Поэтапная рекультивация и восстановлениеземель существующих полигонов
Акт приемочной комиссии
2024-2025
Акимат района, Оператор полигона
Ликвидацион ный фонд полигона, местный бюджет, в рамках Плана мероприятий по ООС
4.4
Создание ликвидационного фонда полигонов
Отчет
2024-2028
Оператор полигона
Не требуется
Задача 5. Повышение информированности и культуры населения по вопросам обращения с коммунальными отходами и усиление взаимодействия всех заинтересованных сторон
Показатель 5. Уровень удовлетворенности населения экологическим качеством жизни
5.1
Создание, размещение и распространение социальной рекламы, направленной на
Отчеты
2024-2028
Акимат района,
Местный бюджет
привлечение внимания общественности к проблеме ТБО
5.2
Обеспечение информирования населения об организованных пунктах приема отходов (пластик, картон и отходы бумаги, стекло)
Отчеты
2024-2028
Акимат района, МВО, НПО
Не требуется
5.3
Обеспечение информирования населения об опасных составляющих коммунальных отходов (РСО, ОЭЭО, медицинские) и пропаганды безопасного обращения с ними путем распространения информации в социальных сетях, на сайте акимата, навигационных системах
Отчеты
2024-2028
Акимат района, МВО, НПО
Не требуется
5.4
Публикации в местных газетах о способахбезопасного обращения с опасными составляющими коммунальных отходов
Информация
2024-2028
Акимат района, МВО
Местный бюджет, врамках Плана мероприятий по ООС

Контейнерлік алаңдарды жөндеу және салу және оларды санитарлық нормалар мен заңнама талаптарына сәйкес келтіру (әр с/о 9 дана - 1 КП)
есеп беру
2024-2028
ТКШ, аудандық ЖӘ, Мәслихат
Жергілікті бюджет қоршаған ортаны қорғау бойынша іс- шаралар жоспары аясында
1.6
Қатты тұрмыстық қалдықтарды уақтылы шығаруды қамтамасыз ету үшін қоқыс шығаратын көліктерді жаңарту және сатып алу (4-5 бірлік)
есеп беру
2024-2028
ЖӘ
ЖӘ қаражаты, жеке инвестициялар, МЖӘ ,Жасыл Даму
1.7
"ҚР Қоршаған орта мен табиғи ресурстардың жай-күйі туралы ұлттық деректер банкі" ақпараттық жүйесіне қосылған қоқыс таситын көліктерді спутниктік навигация
есеп беру
2024-2028
ЖӘ
ЖӘ қаражаты,
жүйелерімен жабдықтау және осы жүйелерді тұрақты жұмыс істеуде ұстау. жағдай
1,8
Тұрғын үйлерде немесе жекелеген ғимараттарда (контейнерлер болмаған жағдайда) қызмет көрсететін заңды тұлғалармен жергілікті атқарушы органдармен қызмет көрсету үшін анықталған ағынды суларды тазарту қондырғыларымен қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару қызметтеріне шарттар жасасу туралы түсіндіру жұмыстары осы аймақтардың.
есеп беру (ЗТ және ЖК үшін хаттар бағытталған)
2024
Аудандық ЖӘ , ОӨБ
Талап етілмейді
Тапсырма 2. Қалдықтарды бөлек жинау жүйесін жетілдіру
Көрсеткіш 2. Бөлек жинауды қамту
- бөлшек бойынша: құрғақ және ылғалды;
- - белгілі бір қауіпті қалдықтар түрлері (құрамында сынап бар медициналық, WEEE)
2.1
Заңды және жеке тұлғаларды оқшаулауға қойылатын талаптарды белгілеу мақсатында Батыс Қазақстан облысының қалалары мен елді мекендерінің аумақтарын абаттандыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Ескерту.
Жаңартылған ережелер
2024
Аудандық ЖӘ, ОӨБ
Талап етілмейді
2.2
ҚТҚ-ның құрғақ фракциясын бөлек жинау үшін арнайы контейнерлерді орнату
есеп беру
2024-2028
Аудандық ЖӘ, ОӨБ
Жоспар шеңберінде жергілікті бюджет ҚОҚ бойынша іс- шаралар
2.3
Қауіпті қалдықтардың түрлерін бөлек жинауды, тасымалдауды және өңдеуді қамтамасыз ету бойынша мердігерді анықтау бойынша конкурсты ұйымдастыру: РСО, электронды және электр жабдықтарының қалдықтары, энергия үнемдейтін шамдар бар сынап қалдықтары, химиялық қоректендіру көздері, аккумуляторлық аккумуляторлар, басқармалар шығаратын медициналық қалдықтар. халық
Байқау қорытындысы, мердігер компаниялар анықталды
2024
Қала әкімдігі, аудан әкімдіктері
ҚОҚ жөніндегі іс- шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
2.4
Батареялар, құрамында сынап бар шамдар, электронды және электр жабдықтары, қоғамдық орындарда (сауда орталықтары, пошта бөлімшелері, халыққа қызмет көрсету орталықтары және т.
Есеп беру, қабылдау пункттері анықталды
2024-2028
Аудан әкімдігі, аудан әкімдіктері, мердігерлік ұйым, басқару жөніндегі мамандандырылған компаниялар қалдықтармен
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
2.5
Қалалық әлеуметтік мекемелермен (мектептер, балабақшалар, жоғары оқу орындары және т.б.), кәсіпорындармен, шағын орта бизнес субъектілерімен қайталама шикізатты (пластик, қағаз және картон, шыны және т.б.) одан әрі тасымалдау үшін
есеп беру
2024-2028
Қала әкімдігі, аудан әкімдіктері
Талап етілмейді
2.6
Халықты пайдаланылған электронды және электр жабдықтарынан арылту бойынша тұрақты акция өткізу (алты айда бір рет) Мамандандырылған кәсіпорындарда "қажетсіз өңдеуден" арылыңыз
Өткізілген акциялар туралы есеп беру
2024-2028
Аудан әкімдігі, аудан әкімдіктері, мамандандырылған кәсіпорындар
ҚОҚ жөніндегі іс- шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
3-міндет. Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін, оның ішінде ерекше (тамақ, құрылыс және көлемді қалдықтар, WEEE және т.б.)
Көрсеткіш 3. Қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі:
- MSW (білім көлеміне қарай)
3.1
Ірі габаритті және құрылыс қалдықтарын өңдеудің қолданыстағы технологияларын талдау
есеп беру
2024-2028
Аудан әкімдігі, аудан әкімдіктері, мердігерлік ұйым
Талап етілмейді
3.2
Әлеуметтік мекемелерден (мектептер, балабақшалар, университеттер және т.б.) құрамында сынап бар қалдықтарды жинау; кәсіпорындар, шағын және орта бизнес
Жасалған шарттар туралы мәліметтер
2024-2028
Конкурс қорытындысы бойынша таңдалған мердігер ұйым
Талап етілмейді
3.3
Әлеуметтік мекемелерден (мектептер, балабақшалар, университеттер және т.б.), кәсіпорындардан, шағын және орта бизнес
Жасалған шарттар туралы мәліметтер
2024-2028
Мердігерлік ұйым
Талап етілмейді
3.4
Жану мәселесін зерттеу жылжымалы иннераторлық пештегі қатты қалдықтардың қайта өңделмейтін фракциясы
ақпарат
2024
Қала әкімдігі, аудан әкімдіктері
ҚОҚ жөніндегі іс-шаралар жоспары шеңберінде жергілікті бюджет
3.5.
Ағынды суларды тазарту үшін су тазарту құрылыстарын салу қажеттілігі мәселесін зерделеу
есеп беру
2024-2028
Аудан әкімдігі, аудан әкімдіктері, мердігерлік ұйымдастыру
Жергілікті бюджет, жоспарлы іс- шаралар шеңберінде
Тапсырма 4. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз орналастыруды қамтамасыз ету
Көрсеткіш 4. Экологиялық талаптарға сәйкес қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын жабу және рекультивациялау
4.1
Ескі полигонды рекультивациялау жобасын әзірлеу
Бойынша мемлекеттік сараптаманың қорытындысы рекультивациялы қ жоба
2024
Облыс әкімдігі, полигон операторы
Жоспар шеңберінде жергілікті бюджет ҚОҚ бойынша іс- шаралар, жеке инвестициялар
4.2
Полигонның ескі жерлерін кезең-кезеңімен рекультивациялау және қалпына келтіру
Қабылдау комиссиясының есебі
2024-2028
Облыс әкімдігі, полигон операторы
Полигонды тарату қоры, жергілікті бюджет, жоспар шеңберінде ҚОҚ бойынша іс- шаралар
4.3
Қарашіріктен вермикомпост өңдеуге жер бөлу
есеп беру
2024-2028
Оператор полигон
Бойынша іс-шаралар ҚОҚ, жергілікті бюджет, жоспар шеңберінде жеке инвестициялар
4.4
Полигонды жою қорын құру
есеп беру
2024-2028
Оператор полигон
Талап етілмейді
4.5
Тасқала ауданда коммуналдық және құрылыс қалдықтарының рұқсат етілмеген үйінділерін (табиғи үйінділерін) анықтау және жою
есеп беру
2024
Облыс әкімдігі, аудан әкімдігі, аудандық әкімдіктер
ҚОҚ бойынша іс- шаралар жоспары шеңберінде месциттік бюджет,
Жеке инвестициялар
5-міндет. Тұрғындардың коммуналдық қалдықтармен өзін-өзі өңдеу мәселесі бойынша хабардарлығы мен мәдениетін арттыру және барлық мүдделі тараптардың өзара іс-қимылы
Көрсеткіш 5. Халықтың экологиялық өмір сүру сапасына қанағаттану деңгейі
5.1
туралы халықтың хабардар болуын қамтамасыз ету ұйымдастырылған қалдықтарды жинау пункттері (пластик, картон, қағаз, шыны)
есеп беру
2024-2028
Қала әкімдігі, ЖӘ, ҮЕҰ аудандық әкімдіктері
Талап етілмейді
5.2
Экологиялық іс-шаралар, тұрмыстық қалдықтарды сұрыптау және пластик, шыны және макулатураға арналған контейнерлерде бөлек сақтау тәртібін түсіндіру
есеп беру, акциялар
2024-2028
Аудан әкімдігі, аудан әкімдіктері ЖӘ
Жоспар шеңберінде жергілікті бюджет ҚОҚ бойынша іс- шаралар
5.3
Азық-түлік қалдықтарын компосттау бойынша брошюраларды тарату
есеп беру
2024-2028
Аудан әкімдігі, аудан әкімдіктері, ЖӘ, ҮЕҰ
Жоспар шеңберінде жергілікті бюджет ҚОҚ бойынша іс- шаралар
5.4
Жергілікті газеттерде қауіпті материалдарды қауіпсіз өңдеу жолдары туралы жарияланымдаркоммуналдық қалдықтардың құрамдас бөліктері
ақпарат
2024-2028
Қала әкімдігі, ЖӘ, ҮЕҰ аудандық әкімдіктері
Жергілікті бюджет, шеңберінде, ЖӘ қаражаты