О внесении изменения в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 466 "Об утверждении Классификатора научных направлений"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 марта 2025 года № 124
В соответствии с пунктом 3 статьи 65 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 466 "Об утверждении Классификатора научных направлений" следующее изменение:
Классификатор научных направлений, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр С. Нурбек
Приложение
к приказу Министра
науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 466
Приложение
к приказу Министра
науки и высшего образования
Республики Казахстан
от 18 марта 2025 года № 124
Классификатор научных направлений
Первый уровень
Второй уровень
Третий уровень
10000 Естественные науки
10100 Математика
10101 Математика
10102 Прикладная математика
10103 Статистика и вероятность
10104 Математическая физика
10105 Математика, междисциплинарное применение
10106 Логика
10107 Механика
10108 Математические методы в социальных науках
10109 Математика в компьютерных науках
10110 Инженерная математика
10200 Физические науки
10201 Атомная, молекулярная и химическая физика
10202 Физика конденсированного состояния
10203 Физика частиц и полей
10204 Ядерная физика
10205 Физика флюидов и плазмы
10206 Оптика
10207 Акустика
10208 Астрономия и астрофизика
10209 Прикладная физика
10210 Квантовая физика
10211 Механика
10212 Мультидисциплинарная физика
10300 Химические науки
10301 Органическая химия
10302 Неорганическая и ядерная химия
10303 Физическая химия
10304 Наука о полимерах
10305 Электрохимия
10306 Аналитическая химия
10307 Прикладная химия
10308 Кристаллография
10309 Квантовая химия
10310 Зеленая химия
10311 Мультидисциплинарная химия
10400 Науки о земле и окружающей среде
10401 Геохимия и геофизика
10402 Науки об окружающей среде
10403 Физическая география
10404 Геология
10405 Метеорология и атмосферные науки
10406 Минералогия
10407 Океанография
10408 Палеонтология
10409 Водные ресурсы
10410 Гидрогеология
10411 Устойчивое развитие
10412 Безопасность жизнедеятельности
10413 Мультидисциплинарные науки о земле
10500 Биологические науки
10501 Биология
10502 Цитология
10503 Микробиология
10504 Вирусология
10505 Биохимия и молекулярная биология
10506 Биохимические методы исследования
10507 Микология
10508 Биофизика
10509 Генетика и наследственность
10510 Репродукционная биология
10511 Биология развития
10512 Ботаника
10513 Зоология
10514 Гидробиология
10515 Экология
10516 Сохранение биоразнообразия
10517 Эволюционная биология
10518 Лимнология
10519 Математическая биология и биоинформатика
10520 Радиационная биология
10521 Орнитология
10522 Энтомология
10523 Физиология
10600 Прочие естественные науки
10601 Мультидисциплинарные науки
20000 Технические науки
20100 Гражданский и транспортный инжиниринг
20101 Гражданский инжиниринг
20102 Технология строительства
20103 Транспорт, транспортная техника и технологии
20104 Транспортные перевозки
20200 Электротехника, электроника, информационные технологии
20201 Электротехника и электроника
20202 Робототехника
20203 Системы автоматизации и управления
20204 Телекоммуникации
20205 Компьютерная техника и архитектура
20300 Машиностроение
20301 Машиностроение
20302 Термодинамика
20303 Аэрокосмический инжиниринг
20304 Ядерный инжиниринг
20305 Инженерная механика
20400 Химический инжиниринг
20401 Химический инжиниринг
20500 Инжиниринг материалов
20501 Керамические материалы
20502 Покрытия и пленки
20503 Композиционные материалы
20504 Бумажные и древесные материалы
20505 Текстильные материалы
20506 Металлургия
20507 Характеристика и тестирование материалов
20508 Мультидисциплинарное материаловедение
20600 Медицинский инжиниринг
20601 Биомедицинский инжиниринг
20602 Медицинская лабораторная техника
20603 Клеточный и тканевый инжиниринг
20700 Энергетика и рациональное природопользование
20701 Экологический инжиниринг
20702 Экологические исследования
20703 Нефтяной инжиниринг
20704 Энергия, энергетика и топливо
20705 Дистанционное зондирование
20706 Горное дело и переработка минералов
20707 Судостроительный инжиниринг
20708 Океанотехника
20709 Геологический инжиниринг
20710 Зеленые технологии
20800 Биотехнология и прикладная микробиология
20801 Биотехнология и прикладная микробиология
20900 Промышленная биотехнология
20901 Биоматериалы
21000 Нанотехнология
21001 Наноматериалы и нанотехнология
21100 Компьютерные науки и информатика
21101 Теория и методы компьютерных наук
21102 Искусственный интеллект
21103 Кибернетика
21104 Информационные системы
21105 Разработка программного обеспечения
21106 Междисциплинарное применение компьютерных наук
21107 Информационная безопасность
21108 Компьютерная логика
21109 Автоматизация и управление
21200 Прочие технические науки
21201 Мультидисциплинарный инжиниринг
21202 Промышленный инжиниринг
21203 Производственный инжиниринг
21204 Пищевые технологии
21205 Приборы и приборостроение
21206 Микроскопия
21207 Фототехника
21208 Спектроскопия
21209 Квантовые технологии
21210 Технологии легкой промышленности
30000 Медицинские науки и здравоохранение
30100 Медицинские науки
30101 Экспериментальная медицина
30102 Анатомия и морфология
30103 Иммунология
30104 Нейронауки
30105 Фармакология и фармацевтика
30106 Медицинская химия
30107 Токсикология
30108 Физиология человека
30109 Патология
30110 Аудиология и логопедия
30111 Аллергология
30112 Андрология
30113 Анестезиология
30114 Онкология
30115 Кардиология
30116 Реаниматология
30117 Неотложная медицинская помощь
30118 Стоматология и челюстно-лицевая хирургия
30119 Дерматология
30120 Эндокринология и метаболизм
30121 Гастроэнтерология и гепатология
30122 Гериатрия и геронтология
30123 Геронтология
30124 Гематология
30125 Интегративная и комплементарная медицина
30126 Общая медицина и внутренние болезни
30127 Клиническая неврология
30128 Нейровизуализация
30129 Акушерство и гинекология
30130 Офтальмология
30131 Ортопедия
30132 Оториноларингология
30133 Педиатрия
30134 Психиатрия
30135 Клиническая психология
30136 Радиология, ядерная медицина и медицинская визуализация
30137 Пульмонология
30138 Ревматология
30139 Хирургия
30140 Трансплантология
30141 Урология и нефрология
30142 Заболевания периферических сосудов
30143 Медицинская лабораторная техника
30300 Науки о здоровье
30301 Злоупотребление психоактивными веществами
30302 Здравоохранение
30303 Политика и услуги в области здоровья
30304 Первая медицинская помощь
30305 Общественное, экологическое и профессиональное здравоохранение
30306 Инфекционные заболевания
30307 Биомедицинская этика
30308 Судебная медицина
30309 Медицинские информационные системы
30310 Сестринское дело
30311 Питание и диетология
30312 Паразитология
30313 Психоанализ
30314 Реабилитация
30315 Биомедицинские социальные науки
30316 Науки о спорте
30317 Тропическая медицина
30318 Медицинская радиобиология
30400 Фармацевтические науки
30401 Фармация
30402 Технология фармацевтического производства
30500 Медицинская биотехнология
30501 Медицинская биотехнология
40000 Сельскохозяйственные и ветеринарные науки
40100 Сельское хозяйство, лесное и рыбное хозяйство
40101 Агрономия
40102 Рыбное хозяйство
40103 Лесное хозяйство
40104 Садоводство
40105 Почвоведение и агрохимия
40200 Животноводство и зоотехния
40201 Животноводство и зоотехния
40300 Ветеринарные науки
40301 Ветеринария
40400 Сельскохозяйственная биотехнология
40401 Сельскохозяйственная биотехнология
40500 Прочие сельскохозяйственные науки
40501 Агроинжиниринг
40502 Экономика и политика агропромышленного комплекса
40503 Пищевая наука и технологии
40504 Мультидисциплинарные сельскохозяйственные науки
50000 Социальные науки
50100 Психологические науки
50101 Общая психология
50102 Психология образования
50103 Эргономика
50104 Психология развития
50105 Прикладная психология
50106 Математическая психология
50107 Экспериментальная психология
50108 Социальная психология
50109 Науки о поведении
50110 Мультидисциплинарная психология
50200 Экономика и бизнес
50201 Бизнес
50202 Финансы
50203 Экономика
50204 Производственные и трудовые отношения
50205 Менеджмент
50206 Исследования операций и наука об управлении
50300 Образование
50301 Образование и педагогические исследования
50302 Преподавание научных дисциплин
50303 Специальное образование
50304 Мультидисциплинарные исследования в области образования
50305 Исследования в области физической культуры и воспитания
50400 Социологические науки
50401 Демография
50402 Семейные исследования
50403 Математические методы социальных наук
50404 Социальные проблемы
50405 Социальная работа
50406 Социология
50407 Феминология
50500 Юридические науки
50501 Криминология и пенология
50502 Право
50600 Политологические науки
50601 Международные отношения
50602 Политология
50603 Государственная политика
50700 Социальная и экономическая
география
50701 Регионоведение
50702 География
50703 Планирование и развитие
50704 Урбанистика
50705 Изучение развития
50706 Региональное и городское планирование
50800 Журналистика и коммуникации
50801 Журналистика и средства массовой информации
50802 Наука об информации и библиотековедение
50803 Коммуникация
50900 Прочие социальные науки
50901 Культурология
50902 Гостиничный бизнес
50903 Востоковедение
50904 Туризм
50905 Междисциплинарные общественные науки
50906 Антропология
60000 Гуманитарные науки и искусство
60100 История и археология
60101 Археология
60102 История
60103 История социальных наук
60104 История средневековья и ренессанса
60105 История Казахстана
60106 Этнология
60200 Язык и литература
60201 Классическая литература
60202 Фольклор
60203 Лингвистика
60204 Теория литературы и литературная критика
60205 Язык и лингвистика
60206 Литература
60207 Литературный обзор
60208 Африканская, австралийская и канадская литература
60209 Американская литература
60210 Британская литература
60211 Немецкая, голландская и скандинавская литература
60212 Романская литература
60213 Славянская литература
60214 Поэзия
60215 Казахский язык
60216 Казахская литература
60217 Литература стран Азии
60218 Тюркология
60219 Перевод и переводоведение
60300 Философия, этика и религия
60301 Этика
60302 Философия
60303 История и философия науки
60304 Религиоведение
60400 Искусство
60401 Архитектура
60402 Искусствоведение
60403 Хореография
60404 Кино, радио и телевидение
60405 Музыка
60406 Театр
60407Арт-менеджмент
60500 Прочие гуманитарные науки
60501 Мультидисциплинарные гуманитарные науки
70000 Военные науки и национальная безопасность
70100 Военные науки
70101 Военное искусство
70102 Военная техника и вооружение
70200 Национальная безопасность
70201 Обеспечение национальной безопасности

"Ғылыми бағыттар сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 466 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 18 наурыздағы № 124 бұйрығы
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ғылыми бағыттар сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 466 бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ғылыми бағыттар сыныптауышы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр С. Нұрбек
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 466 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
2025 жылғы 18наурыздағы
№ 124 бұйрығына
қосымша
Ғылыми бағыттар сыныптауышы
Бірінші деңгей
Екінші деңгей
Үшінші деңгей
10000 Жаратылыстану ғылымдары
10100 Математика
10101 Математика
10102 Қолданбалы математика
10103 Статистика және ықтималдылық
10104 Математикалық физика
10105 Математика, пәнаралық қолдану
10106 Логика
10107 Механика
10108 Әлеуметтік ғылымдардағы математикалық әдістер
10109 Компьютерлік ғылымдарындағы математика
10110 Инженерлік математика
10200 Физикалық ғылымдар
10201 Атомдық, молекулалық және химиялық физика
10202 Конденсацияланған күй физикасы
10203 Бөлшектер және өрістер физикасы
10204 Ядролық физика
10205 Сұйықтық және плазма физикасы
10206 Оптика
10207 Акустика
10208 Астрономия және астрофизика
10209 Қолданбалы физика
10210 Кванттық физика
10211 Механика
10212 Көпсалалы физика
10300 Химиялық ғылымдар
10301 Органикалық химия
10302 Бейорганикалық және ядролық химия
10303 Физикалық химия
10304 Полимерлер туралы ғылым
10305 Электрохимия
10306 Аналитикалық химия
10307 Қолданбалы химия
10308 Кристаллография
10309 Кванттық химия
10310 Жасыл химия
10311 Көпсалалы химия
10400 Жер туралы және қоршаған орта ғылымдары
10401 Геохимия және геофизика
10402 Қоршаған орта туралы ғылымдар
10403 Физикалық география
10404 Геология
10405 Метеорология және атмосфера туралы ғылымдар
10406 Минералогия
10407 Мұхиттану
10408 Палеонтология
10409 Су ресурсы
10410 Гидрогеология
10411 Тұрақты даму
10412 Тіршілік қауіпсіздігі
10413 Көпсалалы жер туралы ғылымдары
10500 Биологиялық ғылымдар
10501 Биология
10502 Цитология
10503 Микробиология
10504 Вирусология
10505 Биохимия және молекулалық биология
10506 Биохимиялық зерттеу әдістері
10507 Микология
10508 Биофизика
10509 Генетика және тұқым қуалаушылық
10510 Репродукциялық биология
10511 Даму биологиясы
10512 Ботаника
10513 Зоология
10514 Гидробиология
10515 Экология
10516 Биоалуантүрлілік сақтау
10517 Эволюциялық биология
10518 Лимнология
10519 Математикалық биология және биоинформатика
10520 Радиациалық биология
10521 Орнитология
10522 Энтомология
10523 Физиология
10600 Басқа да жаратылыстану ғылымдары
10601 Көпсалалы ғылымдар
20000 Техникалық ғылымдар
20100 Азаматтық және көлік инжинирингі
20101 Азаматтық инжиниринг
20102 Құрылыс технологиясы
20103 Көлік, көлік техникасы және технологиясы
20104 Көлік тасымалы
20200 Электротехника, электроника, ақпараттық технологиялар
20201 Электротехника және электроника
20202 Робототехника
20203 Автоматтандыру және басқару жүйелері
20204 Телекоммуникация
20205 Компьютер техникасы және сәулет
20300 Машина жасау
20301 Машина жасау
20302 Термодинамика
20303 Аэроғарыштық инжиниринг
20304 Ядролық инжиниринг
20305 Инженерлік механика
20400 Химиялық инжиниринг
20401 Химиялық инжиниринг
20500 Материалдық инжиниринг
20501 Керамикалық материалдар
20502 Қаптамалар мен пленкалар
20503 Композициялық материалдар
20504 Қағаз және ағаш материалдар
20505 Тоқыма материалдары
20506 Металлургия
20507 Материалдарды сипаттау және сынау
20508 Көпсалалы материалтану
20600 Медициналық инжиниринг
20601 Биомедициналық инжиниринг
20602 Медициналық зертхананың технологиясы
20603 Жасуша және тіндік инжинирингі
20700 Энергетика және қоршаған ортаны ұтымды басқару
20701 Экологиялық инжиниринг
20702 Экологиялық зерттеулер
20703 Мұнай инжинирингі
20704 Энергия, энергетика және отын
20705 Қашықтықтан зондтау
20706 Тау-кен ісі және минералдарды қайта өңдеу
20707 Кеме жасау инжинирингі
20708 Мұхит инжинирингі
20709 Геологиялық инжиниринг
20710 Жасыл технологиялар
20800 Биотехнология және қолданбалы микробиология
20801 Биотехнология және қолданбалы микробиология
20900 Өндірістік биотехнология
20901 Биоматериалдар
21000 Нанотехнология
21001 Наноматериалдар және нанотехнология
21100 Компьютерлік ғылымдар және информатика
21101 Компьютерлік ғылымдар теориясы және әдістері
21102 Жасанды интеллект
21103 Кибернетика
21104 Ақпараттық жүйелер
21105 Бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу
21106 Компьютерлік ғылымдарындағы пәнаралық қолдану
21107 Ақпараттық қауіпсіздік
21108 Компьютерлік логика
21109 Автоматтандыру және басқару
21200 Басқа техникалық ғылымдар
21201 Көпсалалы инжиниринг
21202 Өнеркәсіптік инжиниринг
21203 Өндірістік инжиниринг
21204 Азық-түлік технологиялары
21205 Аспап және аспап жасау
21206 Микроскопия
21207 Фототехника
21208 Спектроскопия
21209 Кванттық технологиялар
21210 Жеңіл өнеркәсіп технологиялары
30000 Медицина және денсаулық сақтау
30100 Медицина ғылымдары
30101 Тәжірибелік медицина
30102 Анатомия және морфология
30103 Иммунология
30104 Нейроғылым
30105 Фармакология және фармацевтика
30106 Медициналық химия
30107 Токсикология
30108 Адам физиологиясы
30109 Патология
30110 Аудиология және логопедия
30111 Аллергология
30112 Андрология
30113 Анестезиология
30114 Онкология
30115 Кардиология
30116 Реаниматология
30117 Жедел медициналық көмек
30118 Стоматология және жақ-бет хирургиясы
30119 Дерматология
30120 Эндокринология және метаболизм
30121 Гастроэнтерология және гепатология
30122 Гериатрия және геронтология
30123 Геронтология
30124 Гематология
30125 Интегративті және толықтыру медицинасы
30126 Жалпы медицина және ішкі аурулар
30127 Клиникалық неврология
30128 Нейровизуализация
30129 Акушерлік және гинекология
30130 Офтальмология
30131 Ортопедия
30132 Отоларингология
30133 Педиатрия
30134 Психиатрия
30135 Клиникалық психология
30136 Радиология, ядролық медицина және медициналық визуализация
30137 Пульмонология
30138 Ревматология
30139 Хирургия
30140 Трансплантология
30141 Урология және нефрология
30142 Перифериялық қан тамырлары ауруы
30143 Медициналық зертханалық техника
30300 Денсаулық туралы ғылым
30301 Психоактивті заттарды теріс пайдалану
30302 Денсаулық сақтау
30303 Денсаулық сақтау саясаты және қызметтері
30304 Жедел жәрдем
30305 Қоғамдық, экологиялық және кәсіби денсаулық сақтау
30306 Жұқпалы аурулар
30307 Биомедициналық этика
30308 Сот медицинасы
30309 Медициналық ақпараттық жүйелер
30310 Мейірбике ісі
30311 Тамақтану және диетология
30312 Паразитология
30313 Психоанализ
30314 Оңалту
30315 Биомедициналық әлеуметтік ғылымдар
30316 Спорт ғылымдары
30317 Тропикалық медицина
30318 Медициналық радиобиология
30400 Фармацевтика ғылымдары
30401 Фармация
30402 Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
30500 Медициналық биотехнология
30501 Медицинадағы биотехнология
40000 Ауыл шаруашылығы және ветеринария ғылымдары
40100 Ауыл, орман және балық шаруашылығы
40101 Агрономия
40102 Балық шаруашылығы
40103 Орман шаруашылығы
40104 Көгалдандыру
40105 Топырақтану және агрохимия
40200 Мал шаруашылығы және зоотехния
40201 Мал шаруашылығы және зоотехния
40300 Ветеринария ғылымдары
40301 Ветеринария
40400 Ауылшаруашылық биотехнологиясы
40401 Ауылшаруашылық биотехнологиясы
40500 Басқа да ауылшаруашылығы ғылымдары
40501 Аграрлық инжиниринг
40502 Агроөнеркәсіптік кешеннің экономикасы мен саясаты
40503 Азық-түлік ғылымы және технологиялары
40504 Көпсалалы ауылшаруашылығы ғылымдары
50000 Әлеуметтік ғылымдар
50100 Психология ғылымдары
50101 Жалпы психология
50102 Білім беру психологиясы
50103 Эргономика
50104 Даму психологиясы
50105 Қолданбалы психология
50106 Математикалық психология
50107 Эксперименталдық психология
50108 Әлеуметтік психология
50109 Мінез -құлық туралы ғылымдар
50110 Көпсалалы психология
50200 Экономика және бизнес
50201 Бизнес
50202 Қаржы
50203 Экономика
50204 Өндірістік қатынастар және еңбек
50205 Менеджмент
50206 Операцияларды зерттеу және басқару ғылымы
50300 Білім
50301 Білім беру және педагогикалық зерттеулер
50302 Ғылыми пәндерді оқыту
50303 Арнайы білім
50304 Білім беру саласандағы көпсалалы зерттеулер
50305 Дене шынықтыру және тәрбие саласындағы зерттеулер
50400 Әлеуметтану ғылымдары
50401 Демография
50402 Отбасылық зерттеулер
50403 Қоғамдық ғылымдардың математикалық әдістері
50404 Әлеуметтік мәселелер
50405 Әлеуметтік жұмыс
50406 Әлеуметтану
50407 Феминология
50500 Құқықтану ғылымдары
50501 Криминология және пенология
50502 Құқық
50600 Саясаттану ғылымдары
50601 Халықаралық қатынастар
50602 Саясаттану
50603 Мемлекеттік саясат
50700 Әлеуметтік және экономикалық география
50701 Аймақтану
50702 География
50703 Жоспарлау және даму
50704 Урбанистика
50705 Дамуды зерделеу
50706 Аймақтық және қалалық жоспарлау
50800 Журналистика және байланыс
50801 Журналистика және бұқаралық ақпарат құралдары
50802 Ақпараттану және кітапханатану
50803 Коммуникация
50900 Басқа да әлеуметтік ғылымдар
50901 Мәдениеттану
50902 Қонақжай бизнесі
50903 Шығыстану
50904 Туризм
50905 Пәнаралық қоғамдық ғылымдар
50906 Антропология
60000 Гуманитарлық және өнер ғылымдары
60100 Тарих және археология
60101Археология
60102 Тарих
60103 Әлеуметтік ғылымдар тарихы
60104 Орта ғасырлар мен ренессанс тарихы
60105 Қазақстан тарихы
60106 Этнология
60200 Тіл және әдебиет
60201 Классикалық әдебиет
60202 Фольклор
60203 Тіл білімі
60204 Әдебиет теориясы және әдеби сын
60205 Тіл және лингвистика
60206 Әдебиет
60207 Әдеби шолу
60208 Африка, Австралия және Канада әдебиеті
60209 Америка әдебиеті
60210 Британдық әдебиет
60211 Неміс, голланд және скандинавия әдебиеті
60212 Роман әдебиеті
60213 Славян әдебиеті
60214 Поэзия
60215 Қазақ тілі
60216 Қазақ әдебиеті
60217 Азия елдерінің әдебиеті
60218 Түркология
60219 Аударма және аударматану
60300 Философия, этика және дін
60301 Этика
60302 Философия
60303 Ғылым тарихы мен философиясы
60304 Дінтану
60400 Өнер
60401 Сәулет
60402 Өнертану
60403 Хореография
60404 Кино, радио және теледидар
60405 Музыка
60406 Театр
60407 Арт-менеджмент
60500 Басқа да гуманитарлық ғылымдар
60501 Көпсалалы гуманитарлық ғылымдар
70000 Әскери ғылымдар және ұлттық қауіпсіздік
70100 Әскери ғылымдар
70101 Әскери өнер
70102 Әскери техника және қару-жарақ
70200 Ұлттық қауіпсіздік
70201 Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету