Об объявлении зоной чрезвычайной экологической ситуации территории Промышленной зоны города Кентау Туркестанской области
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 апреля 2025 года № 106-П
В соответствии подпунктом 1 пункта 8 статьи 405 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Объявить зоной чрезвычайной экологической ситуации территорию Промышленной зоны города Кентау Туркестанской области площадью 900 га.
2. Согласно приложению, к настоящему приказу определить:
1) границы зоны чрезвычайной экологической ситуации;
2) сроки объявления зоны чрезвычайной экологической ситуации;
3) правовой режим зоны чрезвычайной экологической ситуации;
4) меры по стабилизации и снижению уровня неблагополучной экологической ситуации на соответствующей территории либо указание на необходимость их разработки;
5) порядок отнесения граждан к категории пострадавших вследствие чрезвычайной экологической ситуации и меры их социальной защиты.
3. Департаменту экологической культуры и политики Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здровоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра экологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан

Түркістан облысы Кентау қаласының Өнеркәсіптік аймағының аумағын төтенше экологиялық жағдай аймағы деп жариялау туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2025 жылғы 23 сәуірдегі № 106-Ө бұйрығы
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 405-бабы 8-тармағының 1-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Түркістан облысы Кентау қаласының Өнеркәсіптік аймағының 900 га аумағы төтенше экологиялық жағдай аймағы деп жариялансын.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес:
1) төтенше экологиялық жағдай аймағының шекаралары;
2) төтенше экологиялық жағдай аймағын жариялау мерзімдері;
3) төтенше экологиялық жағдай аймағының құқықтық режимі;
4) тиісті аумақтағы қолайсыз экологиялық жағдайды тұрақтандыру және оның деңгейін төмендету жөніндегі шаралар не оларды әзірлеу қажеттігін нұсқау;
5) азаматтарды төтенше экологиялық жағдай салдарынан зардап шеккендер санатына жатқызу тәртібі және оларды әлеуметтік қорғау шаралары айқындалсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық мәдениет және саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілгеннен кейін оның күнтізбелік он күн ішінде мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің

от 23 ____04____2025 года
№ 106-п
Глава 1. Границы зоны чрезвычайной экологической ситуации Промышленной зоны города Кентау Туркестанской области
1. К зоне чрезвычайной экологической ситуации относится территория Промышленной зоны площадью 900 га, прилегающей к городу Кентау Туркестанской области с севера. Карта-схема расположения территории с чрезвычайной экологической ситуацией представлена на рисунке 1.
Координаты поворотных точек границы зоны чрезвычайной экологической ситуации приведены в таблице 1.
Рисунок 1. Карта-схема расположения территории с чрезвычайной экологической ситуацией
Таблица 1. Координаты поворотных точек границы зоны с чрезвычайной экологической ситуацией
№ п/п
Объект
X (градус, минут, секунд)
Y (градус, минут, секунд)
1
Точка
68° 32 ' 21"
43° 31 ' 23"
2
Точка
68° 32 ' 20"
43° 31 ' 22"
3
Точка
68° 32 ' 20"
43° 31 ' 22"
4
Точка
68° 32 ' 21"
43° 31 ' 20"
5
Точка
68° 32 ' 22"
43° 31 ' 19"
6
Точка
68° 32 ' 23"
43° 31 ' 17"
7
Точка
68° 32 ' 23"
43° 31 ' 16"
8
Точка
68° 32 ' 23"
43° 31 ' 13"
9
Точка
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 10"
10
Точка
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 8"
11
Точка
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 6"
12
Точка
68° 32 ' 26"
43° 31 ' 4"
13
Точка
68° 32 ' 26"
43° 31 ' 3"
14
Точка
68° 32 ' 26"
43° 31 ' 2"
15
Точка
68° 32 ' 25"
43° 30 ' 59"
16
Точка
68° 32 ' 25"
43° 30 ' 59"
17
Точка
68° 32 ' 22"
43° 30 ' 59"
18
Точка
68° 32 ' 1"
43° 30 ' 44"
19
Точка
68° 31 ' 58"
43° 30 ' 44"
20
Точка
68° 31 ' 53"
43° 30 ' 44"
21
Точка
68° 31 ' 50"
43° 30 ' 45"
22
Точка
68° 31 ' 43"
43° 30 ' 50"
23
Точка
68° 31 ' 47"
43° 30 ' 53"
24
Точка
68° 31 ' 46"
43° 30 ' 53"
25
Точка
68° 31 ' 48"
43° 30 ' 55"
26
Точка
68° 31 ' 41"
43° 31 ' 1"
27
Точка
68° 31 ' 48"
43° 31 ' 6"
28
Точка
68° 31 ' 49"
43° 31 ' 9"
29
Точка
68° 31 ' 50"
43° 31 ' 10"
30
Точка
68° 31 ' 46"
43° 31 ' 15"
31
Точка
68° 31 ' 41"
43° 31 ' 19"
32
Точка
68° 31 ' 43"
43° 31 ' 22"
33
Точка
68° 31 ' 45"
43° 31 ' 27"
34
Точка
68° 31 ' 34"
43° 31 ' 30"
35
Точка
68° 31 ' 33"
43° 31 ' 31"
36
Точка
68° 31 ' 32"
43° 31 ' 33"
37
Точка
68° 31 ' 27"
43° 31 ' 36"
38
Точка
68° 31 ' 23"
43° 31 ' 34"
39
Точка
68° 31 ' 22"
43° 31 ' 36"
40
Точка
68° 31 ' 19"
43° 31 ' 39"
41
Точка
68° 30 ' 56"
43° 31 ' 33"
42
Точка
68° 30 ' 53"
43° 31 ' 36"
43
Точка
68° 30 ' 58"
43° 31 ' 40"
44
Точка
68° 31 ' 5"
43° 31 ' 47"
45
Точка
68° 31 ' 5"
43° 31 ' 49"
46
Точка
68° 31 ' 3"
43° 31 ' 50"
47
Точка
68° 30 ' 54"
43° 31 ' 47"
48
Точка
68° 30 ' 36"
43° 31 ' 41"
49
Точка
68° 30 ' 31"
43° 31 ' 41"
50
Точка
68° 30 ' 30"
43° 31 ' 41"
51
Точка
68° 30 ' 30"
43° 31 ' 43"
52
Точка
68° 30 ' 29"
43° 31 ' 44"
53
Точка
68° 30 ' 28"
43° 31 ' 44"
54
Точка
68° 30 ' 27"
43° 31 ' 46"
55
Точка
68° 30 ' 27"
43° 31 ' 46"
56
Точка
68° 30 ' 26"
43° 31 ' 47"
57
Точка
68° 30 ' 26"
43° 31 ' 49"
58
Точка
68° 30 ' 25"
43° 31 ' 49"
59
Точка
68° 30 ' 25"
43° 31 ' 50"
60
Точка
68° 30 ' 26"
43° 31 ' 50"
61
Точка
68° 30 ' 25"

2025 жылғы 23 __04___
№ 106-Ө бұйрығына
қосымша
1-тарау. Түркістан облысы Кентау қаласының Өнеркәсіптік аймағындағы төтенше экологиялық жағдай аймағының шекаралары
1. Төтенше экологиялық жағдай аймағына солтүстіктен Түркістан облысының Кентау қаласына іргелес жатқан ауданы 900 га Өндірістік аймақтың аумағы кіреді. Төтенше экологиялық жағдайдағы аумақтың орналасуының карта-схемасы 1-суретте көрсетілген.
Төтенше экологиялық жағдай аймағы шекарасының бұрылыс нүктелерінің координаттары 1-кестеде келтірілген.
1-сурет. Төтенше экологиялық жағдайдағы аумақтың орналасу карта-схемасы
1-кесте. Төтенше экологиялық жағдайдағы аймақ шекарасының бұрылыс нүктелерінің координаттары
№ р/с
Объект
X (градус, минут, секунд)
Y (градус, минут, секунд)
1
Нүкте
68° 32 ' 21"
43° 31 ' 23"
2
Нүкте
68° 32 ' 20"
43° 31 ' 22"
3
Нүкте
68° 32 ' 20"
43° 31 ' 22"
4
Нүкте
68° 32 ' 21"
43° 31 ' 20"
5
Нүкте
68° 32 ' 22"
43° 31 ' 19"
6
Нүкте
68° 32 ' 23"
43° 31 ' 17"
7
Нүкте
68° 32 ' 23"
43° 31 ' 16"
8
Нүкте
68° 32 ' 23"
43° 31 ' 13"
9
Нүкте
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 10"
10
Нүкте
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 8"
11
Нүкте
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 6"
12
Нүкте
68° 32 ' 26"
43° 31 ' 4"
13
Нүкте
68° 32 ' 26"
43° 31 ' 3"
14
Нүкте
68° 32 ' 26"
43° 31 ' 2"
15
Нүкте
68° 32 ' 25"
43° 30 ' 59"
16
Нүкте
68° 32 ' 25"
43° 30 ' 59"
17
Нүкте
68° 32 ' 22"
43° 30 ' 59"
18
Нүкте
68° 32 ' 1"
43° 30 ' 44"
19
Нүкте
68° 31 ' 58"
43° 30 ' 44"
20
Нүкте
68° 31 ' 53"
43° 30 ' 44"
21
Нүкте
68° 31 ' 50"
43° 30 ' 45"
22
Нүкте
68° 31 ' 43"
43° 30 ' 50"
23
Нүкте
68° 31 ' 47"
43° 30 ' 53"
24
Нүкте
68° 31 ' 46"
43° 30 ' 53"
25
Нүкте
68° 31 ' 48"
43° 30 ' 55"
26
Нүкте
68° 31 ' 41"
43° 31 ' 1"
27
Нүкте
68° 31 ' 48"
43° 31 ' 6"
28
Нүкте
68° 31 ' 49"
43° 31 ' 9"
29
Нүкте
68° 31 ' 50"
43° 31 ' 10"
30
Нүкте
68° 31 ' 46"
43° 31 ' 15"
31
Нүкте
68° 31 ' 41"
43° 31 ' 19"
32
Нүкте
68° 31 ' 43"
43° 31 ' 22"
33
Нүкте
68° 31 ' 45"
43° 31 ' 27"
34
Нүкте
68° 31 ' 34"
43° 31 ' 30"
35
Нүкте
68° 31 ' 33"
43° 31 ' 31"
36
Нүкте
68° 31 ' 32"
43° 31 ' 33"
37
Нүкте
68° 31 ' 27"
43° 31 ' 36"
38
Нүкте
68° 31 ' 23"
43° 31 ' 34"
39
Нүкте
68° 31 ' 22"
43° 31 ' 36"
40
Нүкте
68° 31 ' 19"
43° 31 ' 39"
41
Нүкте
68° 30 ' 56"
43° 31 ' 33"
42
Нүкте
68° 30 ' 53"
43° 31 ' 36"
43
Нүкте
68° 30 ' 58"
43° 31 ' 40"
44
Нүкте
68° 31 ' 5"
43° 31 ' 47"
45
Нүкте
68° 31 ' 5"
43° 31 ' 49"
46
Нүкте
68° 31 ' 3"
43° 31 ' 50"
47
Нүкте
68° 30 ' 54"
43° 31 ' 47"
48
Нүкте
68° 30 ' 36"
43° 31 ' 41"
49
Нүкте
68° 30 ' 31"
43° 31 ' 41"
50
Нүкте
68° 30 ' 30"
43° 31 ' 41"
51
Нүкте
68° 30 ' 30"
43° 31 ' 43"
52
Нүкте
68° 30 ' 29"
43° 31 ' 44"
53
Нүкте
68° 30 ' 28"
43° 31 ' 44"
54
Нүкте
68° 30 ' 27"
43° 31 ' 46"
55
Нүкте
68° 30 ' 27"
43° 31 ' 46"
56
Нүкте
68° 30 ' 26"
43° 31 ' 47"
57
Нүкте
68° 30 ' 26"
43° 31 ' 49"
58
Нүкте
68° 30 ' 25"
43° 31 ' 49"
59
Нүкте
68° 30 ' 25"
43° 31 ' 50"
60
Нүкте
68° 30 ' 26"
43° 31 ' 50"
61
Нүкте
68° 30 ' 25"

68° 32 ' 37"
43° 31 ' 50"
300
Точка
68° 32 ' 36"
43° 31 ' 49"
301
Точка
68° 32 ' 35"
43° 31 ' 49"
302
Точка
68° 32 ' 34"
43° 31 ' 49"
303
Точка
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 49"
304
Точка
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 48"
305
Точка
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 47"
306
Точка
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 46"
307
Точка
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 45"
308
Точка
68° 32 ' 33"
43° 31 ' 44"
309
Точка
68° 32 ' 33"
43° 31 ' 43"
310
Точка
68° 32 ' 33"
43° 31 ' 42"
311
Точка
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 41"
312
Точка
68° 32 ' 33"
43° 31 ' 40"
313
Точка
68° 32 ' 33"
43° 31 ' 38"
314
Точка
68° 32 ' 25"
43° 31 ' 34"
315
Точка
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 32"
316
Точка
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 29"
317
Точка
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 28"
318
Точка
68° 32 ' 23"
43° 31 ' 27"
319
Точка
68° 32 ' 23"
43° 31 ' 26"
320
Точка
68° 32 ' 22"
43° 31 ' 25"
321
Точка
68° 32 ' 21"
43° 31 ' 24"
322
Точка
68° 32 ' 21"
43° 31 ' 23"
Глава 2. Сроки объявления зоны чрезвычайной экологической ситуации
2. Срок действия зоны чрезвычайной экологической ситуации территории Промышленной зоны площадью 900 га, прилегающей к городу Кентау Туркестанской области с севера – до 1 января 2075 года.
Глава 3. Правовой режим зоны чрезвычайной экологической ситуации
3. Акимату Туркестанской области (по согласованию) на территории Промышленной зоны города Кентау Туркестанской области рассмотреть введение мер, предусмотренных пунктом 1 статьи 407 Экологического кодекса Республики Казахстан, а именно:
1) установление особого режима въезда и выезда, ограничение движения транспортных средств;
2) установление запрета строительства новых и расширения действующих предприятий и других объектов, деятельность которых не связана с ликвидацией чрезвычайной экологической ситуации или обеспечением жизнедеятельности населения;
3) отселение населения из мест, опасных для проживания людей, с обязательным предоставлением им помещений для постоянного или временного проживания;
4) запрет строительства и функционирования объектов, которые признаны представляющими повышенную экологическую опасность;
5) запрет на функционирование объектов оздоровительного, курортного назначения;
6) запрет или ограничение осуществления любой другой деятельности, которая представляет повышенную экологическую опасность для людей, растительного, животного мира и других природных объектов.
Глава 4. Меры по стабилизации и снижению уровня неблагополучной экологической ситуации на соответствующей территории либо указание на необходимость их разработки
4. Акимату Туркестанской области (по согласованию):
- разработать мероприятия по стабилизации и снижению уровня неблагополучной экологической ситуации на соответствующей территории.
- в соответствии с статьей 409 Экологического кодекса Республики Казахстан обеспечить мониторинг экологический обстановки в зоне чрезвычайной экологической ситуации.

68° 32 ' 37"
43° 31 ' 50"
300
Нүкте
68° 32 ' 36"
43° 31 ' 49"
301
Нүкте
68° 32 ' 35"
43° 31 ' 49"
302
Нүкте
68° 32 ' 34"
43° 31 ' 49"
303
Нүкте
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 49"
304
Нүкте
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 48"
305
Нүкте
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 47"
306
Нүкте
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 46"
307
Нүкте
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 45"
308
Нүкте
68° 32 ' 33"
43° 31 ' 44"
309
Нүкте
68° 32 ' 33"
43° 31 ' 43"
310
Нүкте
68° 32 ' 33"
43° 31 ' 42"
311
Нүкте
68° 32 ' 32"
43° 31 ' 41"
312
Нүкте
68° 32 ' 33"
43° 31 ' 40"
313
Нүкте
68° 32 ' 33"
43° 31 ' 38"
314
Нүкте
68° 32 ' 25"
43° 31 ' 34"
315
Нүкте
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 32"
316
Нүкте
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 29"
317
Нүкте
68° 32 ' 24"
43° 31 ' 28"
318
Нүкте
68° 32 ' 23"
43° 31 ' 27"
319
Нүкте
68° 32 ' 23"
43° 31 ' 26"
320
Нүкте
68° 32 ' 22"
43° 31 ' 25"
321
Нүкте
68° 32 ' 21"
43° 31 ' 24"
322
Нүкте
68° 32 ' 21"
43° 31 ' 23"
2-тарау. Төтенше экологиялық жағдай аймағын жариялау мерзімдері
2. Түркістан облысының Кентау қаласына іргелес жатқан ауданы 900 га Өндірістік аймақтың аумағының төтенше экологиялық жағдай аймағының қолдануды мерзімі – 2075 жылғы 1 қаңтарға дейін.
3-тарау. Төтенше экологиялық жағдай аймағының құқықтық режимі
3. Түркістан облысының әкімдігі (келісім бойынша) Түркістан облысы Кентау қаласының өнеркәсіптік аймағының аумағында Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 1-тармық 409-бабына сәйкес мынадай шаралар қарастырылсың, атап айтқанда:
1) келу және кетудің ерекше режимін белгілеу, көлік құралдарының жүрісін шектеу;
2) қызметі төтенше экологиялық жағдайды жоюға немесе халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге байланысты емес жаңа кәсіпорындар мен басқа да объектілерді салуға және жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге тыйым белгілеу;
3) адамдарға тұрақты немесе уақытша тұруға арналған үй-жайларды міндетті түрде бере отырып, оларды тұруына қауіпті жерлерден көшіру;
4) жоғары экологиялық қауіп төндіретін деп танылған объектілерді салуға және олардың жұмыс істеуіне тыйым салу;
5) сауықтыру, курорттық мақсаттағы объектілердің жұмыс істеуіне тыйым салу;
6) адамдарға, өсімдіктер әлеміне, жануарлар дүниесіне және басқа да табиғи объектілерге жоғары экологиялық қауіп төндіретін кез келген басқа да қызметті жүзеге асыруға тыйым салу немесе шектеу.
4-тарау. Тиісті аумақтағы қолайсыз экологиялық жағдайды тұрақтандыру және оның деңгейін төмендету жөніндегі шаралар не оларды әзірлеу қажеттігіне нұсқау
4. Түркістан облысының әкімдігі (келісім бойынша):
- тиісті аумақтағы қолайсыз экологиялық жағдайды тұрақтандыру және оның деңгейін төмендету жөніндегі шараларды әзірлесін;
- Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 409-бабына сәйкес төтенше экологиялық жағдай аймағы экологиялық ахуалды мониторингтеу қамтамасыз етсін.

Глава 5. Порядок отнесения граждан к категории пострадавших вследствие чрезвычайной экологической ситуации и меры их социальной защиты
5. На территории Промышленной зоны площадью 900 га, прилегающей к городу Кентау с севера, население не проживает.

5-тарау. Азаматтарды төтенше экологиялық жағдай салдарынан зардап шеккендер санатына жатқызу тәртібі және оларды әлеуметтік қорғау шаралары.
5. Солтүстіктен Кентау қаласына іргелес жатқан аумағы 900 га өндірістік аймақтың аумағында халық тұрмайды.