Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Аккайынскому району на 2025-2029 годы
Решение маслихата Аккайынского района Северо-Казахстанской области от 27 марта 2025 года № 24-23
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат Аккайынского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Аккайынскому району на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Аккайынского района Северо-Казахстанской области _________ Е. Жакенов
Утвержден
решением маслихата
Аккайынского района
Северо-Казахстанской области
от 27 марта 2025 года
№ 24-23
План по управлению пастбищами и их использованию по Аккайынскому району на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Аккайынскому району на 2025-2029 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории администротивно-территориальной единице.
При разработке плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра, согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев, согласно таблице 1 приложению 5 к настоящему плану;

Аққайың ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы мәслихатының 2025 жылғы 27 наурыздағы № 24-23 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Аққайың ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі қоса беріліп отырған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Аққайың ауданы мәслихатының төрағасы ________ Е. Жәкенов
Солтүстік Қазақстан облысы
Аққайың ауданы мәслихатының
2025 жылғы 27 наурыздағы
№ 24-23 шешімімен
бекітілді
Аққайың ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Аққайың ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына,Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы"бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілген.
Жоспарды әзірлеу кезінде:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес, өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес, жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес, мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес, жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы жоспардың 5- қосымшасының 1-кестесіне сәйкес, иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларыныңсәйкестендіру деректері базасынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларыныңмал басы саны туралы деректер;

6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложению 5 к настоящему плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложению 5 к настоящему плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий, согласно приложению 6 к настоящему плану;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 7 к настоящему плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растиниводства, согласно приложению 8 к настоящему плану.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, согласно приложению 9 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 10 к настоящему плану;
3) схема с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 11 к настоящему плану;
4) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды), согласно приложению 12 к настоящему плану;
5) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 13 к настоящему плану;
6) Схема пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, согласно приложению 14 к настоящему плану;
7) Схема (карта) с обозначением скотомогильников (биометрических ям), согласно приложению 15 к настоящему плану;
8) Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 16 к настоящему плану;
9) Перечень пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 16-1 к настоящему плану;

6) осы жоспардың 5-қосымшасының 2-кестесіне сәйкес, нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы жоспардың 5-қосымшасының 3-кестесіне сәйкес, нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
8) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес,екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) осы жоспардың 8-қосымшасына сәйкес, мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпаратескеріледі.
Жоспар мазмұны:
1) осы жоспардың 9-қосымшасына сәйкес, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспардың 10-қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспардың 11-қосымшасына сәйкес, жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспардың 12-қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы (картасы);
5) осы жоспардың 13-қосымшасына сәйкес, жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспардың 14-қосымшасына сәйкес, жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар схемасы;
7) осы жоспардың 15-қосымшасына сәйкес, мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы (картасы);
8) осы жоспардың 16-қосымшасына сәйкес, жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар белгіленген схемасы (картасы);
9) осы жоспардың 16-1-қосымшасына сәйкес, жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар тізбесі;

10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, согласно приложению 17 к настоящему плану.
Примечание:
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ отсутствует ввиду того, что в границах населенных пунктов земли предоставлены землепользователям.
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс, и иных объектов пастбищной инфраструктуры, схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах отсутствуют в связи с тем, что сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, отгонные пастбища в Аккайынском районе не имеются.
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс, и иных объектов пастбищной инфраструктуры, схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах отсутствуют в связи с тем, что сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, отгонные пастбища в Аккайынском районе не имеются.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев–пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аккайынском районе имеются 12 сельских округов, 29 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Аккайынского района 470708 га, из них пастбищные земли – 145379 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 355993 га;
земли населенных пунктов – 42365 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1695 га;
земли запаса – 21583 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -18,5;-18,7°С, в июле +18,5;+18,7°С. Средний размер осадков составляет -42-58 мм, а годовой- 204 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 115 видов. Самые распространенные из них зерновые и сложноцветные травы.

10) осы жоспардың 17-қосымшасына сәйкес, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Ескертулер:
Елді мекендердің шекараларында жер пайдаланушыларға жер берілгендіктен, жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын, оның ішінде қоғамдық жайылымдарда жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдарды белгілейтін схема (карта) жоқ.
Аққайың ауданында ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттардың, мал айдау трассаларының және жайылым инфрақұрылымының өзге де объектілерінің белгіленуі бар схема (карта), ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттардың, мал айдау трассаларының, шалғайдағы жайылымдардың болмауына байланысты жоқ.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Аққайың ауданында 12 ауылдық округтер, 29 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Аққайың ауданының жалпы көлемі 470708га, оның ішінде жайылымдық жерлер-145379 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-355993га;
елді мекен жерлері-42365 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер -1695 га;
қордағы жерлер-21583 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -18,5;-18,7°С, шілде айында – +18,5;+18,7°С. Жауынның орташа түсімі- 42-58 мм, ал жылдық -204 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 115 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.

Почвы в районе зонально распределяются так, что в северной части залегают обыкновенные суглинистые черноземы, а к югу они переходят в южные черноземы с более легким составом. Среди черноземов залегают интразональные почвы – комплекс солонцов, солончаков и солонцеватых почв. Черноземные почвы района содержат от 6 до 10% гумуса.
В районе действуют 12 ветеринарных пунктов, 1 убойный пункт, 3 убойные площадки, 6 скотомогильников, 23 сибироязвенных захоронений.
В настоящее время в Аккайынском районе насчитывается крупного рогатого скота 4933 голов, мелкого рогатого скота 15043 голов, 2816 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аккайынскому району имеются всего 145379 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 33161 га пастбищ, в землях запаса имеются 8344 гапастбищных угодий.
Площадь пастбищ Аккайынского района полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных. Отгонных пастбищ, используемых для ведения отгонногоживотноводства, нет. Тем самым сервитуты для прогона скота не требуются. Также отсутствуют на территории района аридные пастбища.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм - миллиметр;
с/о - сельский округ
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккайынскому району

Ауданында топырақтар аймақтық орналасқан, солтүстік бөлігінде кәдімгі сазды қара топырақтар, ал оңтүстікте жеңіл құраммен көбірек оңтүстік қара топыраққа ауысады. Қара топырақтар арасында аймақаралық топырақтар жатады – сортаң кешені, сорлар және сортаң топырақтар. Ауданың қара топырақты 6-10% қарашірінді бар.
Ауданда 12 мал дәрігерлік пункті, 1 сойыс пункті, 3 сойыс алаңы, 6 мал көмінділері, 23 сібір жарасы көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Аққайың ауданында мүйізді ірі қара 4933 бас, ұсақ мал 15043 бас, 2816 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Аққайың ауданы бойынша барлығы 145379 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 33161 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 8344 га жайылымдық алқаптар бар.
Аққайың ауданы жайылымдарының ауданы ауыл шаруашылық малдардың басын толық қамтамасыз етеді. Шалғайдағы мал шаруашылығы үшін пайдаланылатын шалғайдағы жайылымдар жоқ.Сондықтан мал айдау үшін сервитуттарының қажеттілігі жоқ. Сол сияқты аудан аумағында аридті жайылымдар жоқ.
Ескерту: аббревиатураның шешуі: °С – Цельсия көрсеткіші; га-гектар; мм-миллиметр; а/о-ауылдық округ.
Аққайың ауданы бойынша

С-2г,С-4а,С-4б,С-4в,С-5а,С-6а
1-153
Мятликово-кострово-сорнотравные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (мятлик луговой, костер безостый, полынь высокая, осот полевой), Пырейно-подорожниково-полынные на солонцах луговых легкоглинистых почвах (пырей ползучий, подорожник большой, полынь нитрозная), Тростниковые на лугово-болотных черноземных легкоглинистых почвах (тростник обыкновенный), Осоковые с разнотравьем на лугово-болотных черноземных легкоглинистых (осока лисья, дербенник иволистный), Злаково-разнотравно-осоковые на лугово-черноземных легкоглинистых почвах (вейник наземный, лабазник вязолистный, осока ранняя), Пырейно-мятликово-разнотравные на лугово-черноземных легкоглинистых почвах (пырей ползучий, мятлик луговой, вьюнок полевой), Злаково-ситниковые на луговых черноземных осолоделых легкоглинистых почвах (пырей ползучий, лисохвост луговой, ситник Жерара), Злаково-разнотравно-полынные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых почвах (ковыль Лессинга, вейник наземный, лапчатка распростертая, солонечник эстрагоновидный, полынь понтийская)
пастбища

С-2г,С-4а,С-4б,С-4в,С-5а,С-6а
1-153
Шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл сазды топырақтардағы көк шөп-от-арамшөп (шалғынды көгілдір, сүйексіз от, биік жусан, дала ошағы), шалғынды жеңіл сазды топырақтардағы Сортаңдарда бидай-жолжелкен-жусан (сусымалы бидай шөбі, үлкен жолжелкен, нитрозды жусан), шалғынды-батпақты қара сазды топырақтарда қамыс жеңіл сазды топырақтарда (қарапайым қамыс), Шалғынды-батпақты қара топырақты жеңіл глазурлі шөпті шөптер (Түлкі шөгіндісі, талдың қопсытқышы), шалғынды-қара топырақты жеңіл глазурлі топырақтардағы Шөпті-шөпті-қопсытқыштар (құрлықтағы қамыс, Қарағайлы шабындық, ерте шөгінділер), шалғынды-қара топырақты жеңіл глазурлі топырақтардағы бидай шөпті-көк шөпті-шөпті (сусымалы бидай шөбі, шалғынды көк шөп, далалық егістік), шалғынды қара топырақты жеңіл глазурлі топырақтардағы дәнді-ситникті (сусымалы бидай шөбі, шалғынды Түлкі құйрығы, Жерар ситнигі), шөпті-шөпті-жусанды шалғынды-қара топырақты жеңіл сазды Топырақтардың сортаңдары (қауырсын Лессинга, құрлық қамысы, ашық цинкофил, эстрагон тәрізді тұз, понтикалық жусан)
жайылымдар

15-100
25,573
Пастбища КУ, выпас скота,
14,4
Астраханский сельский округ
16.06.2020-18.06.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-6а
1-123
Злаково-разнотравно-полынные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (вейник наземный, лабазник вязолистный, полынь понтийская) , Болотницево-ситниковые на луговых черноземных осолоделых легкоглинистых почвах (болотница болотная, ситник Жерара), Тростниковые на лугово-болотных черноземных легкоглинистых почвах (тростник обыкновенный), Злаковые на солонцах луговых черноземных легкоглинистых почвах (вейник наземный, типчак) Кострово-типчаково-полынные на лугово-черноземных солончаковатых легкоглинистых почвах (костер безостый, типчак, полынь понтийская), Типчаково-разнотравно-полынные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых почвах (типчак, земляника зеленая, полынь понтийская)
пастбища
20-100
6,900
Пастбища КУ, выпас скота,
18
Власовский сельский округ
16.06.2020-18.06.2020 гг.
С-4а,С-4б,С-4в,С-6а
1-123
Злаково-ситниковые на луговых черноземных осолоделых легкоглинистых почвах (вейник наземный, лисохвост луговой, ситник Жерара), Злаково-разнотравно-полынные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (вейник наземный, лабазник вязолистный, полынь понтийская), Кострово-типчаково-полынные на лугово-черноземных солончаковатых легкоглинистых почвах (костер безостый, типчак, полынь понтийская), Болотницево-ситниковые на луговых черноземных осолоделых легкоглинистых почвах (болотница болотная, ситник Жерара), Мятликово-типчаково-полынные на лугово-черноземных среднесолонцеватых среднемощных легкоглинистых почвах (мятлик луговой, типчак, полынь понтийская)
пастбища
20-100
3,257
Пастбища КУ, выпас скота,
7,5
Григорьевский сельский округ
17.06.2020-05.07.2020 гг.
С-4а,С-4б,С-4в,С-6а
1-267
Злаково-разнотравно-полынные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (вейник наземный, лабазник вязолистный, полынь понтийская), Типчаково-разнотравно-полынные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых почвах (типчак, земляника зеленая, полынь понтийская), Вейниково-пырейные на луговых черноземных солончаковых легкоглинистых почвах (вейник наземный, пырей ползучий), Злаково-полынно-разнотравные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых почвах (пырей ползучий, типчак, полынь понтийская, солонечник обыкновенный, жабрица Ледебура), Пырейно-ситниковые на солонцах луговых
легкоглинистых почвах (пырей ползучий, ситник Жерара)
пастбища
20-100
18,749
Пастбища КУ, выпас скота,
17,1
Ивановский сельский округ
16.07.2020-21.07.2020 гг.
С-2а,С-2г, С-4а,С-4б,С-4в,С-6а

15-100
25,573
ТЖ жайылымдар, мал жаю
14,4
Астраханка ауылдық округі
16.06.2020-18.06.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-6а
1-123
Шалғынды-черноземді орташа қуатты жеңіл сазды топырақтардағы дәнді-көп шөпті-жусанды (құрлық қамысы, жапырақты шабындық, понтикалық жусан) , шалғынды черноземді жеңіл сазды топырақтардағы Батпақты-ситникті (батпақты батпақты, Жерар ситник), шалғынды-батпақты черноземді жеңіл сазды топырақтардағы Қамысты топырақ (кәдімгі қамыс),шалғынды қара топырақты жеңіл сазды топырақтардағы сортаңдағы дәнді дақылдар (құрлық қамысы, типчак) шалғынды-қара топырақты сортаңды жеңіл сазды топырақтардағы от-типчак-жусан (сүйексіз от, типчак, понтикалық жусан), Типчак-әр түрлі шөпті-жусанды шалғынды-қара топырақты жеңіл сазды топырақтарда (типчак, жасыл құлпынай, понтикалық жусан)
жайылымдар
20-100
6,900
ТЖ жайылымдар, мал жаю
18
Власовка ауылдық округі
16.06.2020-18.06.2020 гг.
С-4а,С-4б,С-4в,С-6а
1-123
Шалғынды қара топырақты жеңіл сазды топырақтардағы дәнді-ситникті (құрлық қамысы, шалғынды Түлкі құйрығы, Жерар ситнигі), шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл сазды топырақтардағы дәнді-көп шөпті-жусанды (құрлық қамысы, Қарағайлы жапырақты шабындық, понтикалық жусан), отты-типчак-жусанды шалғынды-қара топырақты сортаңды жеңіл сазды топырақтар (от жағу, типчак, понтикалық жусан), шалғынды қара топырақты жеңіл сазды топырақтардағы Батпақты-Ситник (Батпақты батпақ, Жерар ситник), Шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл сазды топырақтарда (шалғынды блюграсс, типчак, понтикалық жусан)блюграсс-типчак-жусан
жайылымдар
20-100
3,257
ТЖ жайылымдар, мал жаю
7,5
Григорьевка ауылдық округі
17.06.2020-05.07.2020 гг.
С-4а,С-4б,С-4в,С-6а
1-267
Шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл сазды топырақтардағы шөпті-шөпті-жусанды (жердегі қамыс, жапырақты шабындық, понтикалық жусан), шалғынды-қара топырақты жеңіл сазды топырақтардағы (типчак, жасыл құлпынай, понтикалық жусан) Сортаңдарда Типчак-түрлі шөпті-жусанды, шалғынды топырақтарда қамыс-бидай шөпті қара топырақты сортаңды жеңіл сазды топырақтар (құрлық қамысы, бидай шөбі), Шалғынды-қара топырақты жеңіл сазды топырақтардағы шөпті-жусанды-шөпті шөптер (сусымалы бидай шөбі, типчак, понтикалық жусан, кәдімгі тұз шөбі, ледебура жабрицасы), Шалғынды сортаңдарда бидай шөбі-ситниковые жеңіл сазды топырақтарда (бидай шөбі, Жерар ситнигі)
жайылымдар
20-100
18,749
ТЖ жайылымдар, мал жаю
17,1
Ивановка ауылдық округі
16.07.2020-21.07.2020 гг.
С-2а,С-2г, С-4а,С-4б,С-4в,С-6а

1-208
типчаковые с полынью на черноземах обыкновенных среднемощных легкоглинистых (типчак, полынь шелковистая), Злаково-солонечниково-полынные на солонцах черноземных легкоглинистых почвах (ковыль Лессинга, солонечник обыкновенный, полынь широколистная), Вейниково-лабазниковые на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (вейник наземный, лабазник вязолистный), Мятликово-землянично-полынные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых почвах (мятлик луговой, земляника зеленая, полынь понтийская), Осоковые на луговых черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (осока острая), Лабазниково-вейниковые на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых почвах (лабазник вязолистный, вейник наземный)
пастбища
20-100
11,300
Пастбища КУ, выпас скота,
19,4
Киялинский сельский округ
25.05.2020-28.05.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-6а
1-101
Злаково-разнотравно-полынные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (вейник наземный, лабазник вязолистный, полынь понтийская), Тростниковые на лугово-болотных черноземных легкоглинистых почвах (тростник обыкновенный) Рогозово-осоковые на луговых черноземных легкоглинистых почвах (рогоз узколистный, осока острая) Ковыльно-келериево-разнотравные с полынью на лугово-черноземных солончаковатых среднемощных легкоглинистых почвах (ковыль Лессинга, тонконог стройные, жабрица Ледебура)
пастбища
10-100
11,300
Пастбища КУ, выпас частного скота,
10,6
Лесной сельский округ
11.06.2020-20.06.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-с2г,С-6а
1-109
Злаково-разнотравные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых (костер безостый, морковник обыкновенный, полынь понтийская), Типчаково-полынные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (типчак, полынь понтийская), Осоково-лисохвостные на луговых черноземных легкоглинистых (осока черноколосая, лисохвост луговой), Типчаково-разнотравно-полынные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых (типчак, земляника зеленая, полынь понтийская), Мятликово-типчаково-полынные на лугово-черноземных среднесолонцеватых среднемощных легкоглинистых (мятлик луговой, типчак, полынь понтийская), Ситниково-подорожниково-солонечниковые на луговых черноземных солончаковатых легкоглинистых почвах (ситник Жерара, подорожник большой, солонечник эстраговидный)
пастбища
10-100
16,596
Пастбища КУ, выпас скота,
14,4
Полтавский сельский округ
06.07.2020-08.07.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-с2г,С-6а
1-154
Злаковые с разнотравьем на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых (мятлик луговой, пырей ползучий, лабазник вязолистный, синеголовник плоский), Осоково-лисохвостово-разнотравный на луговых черноземных легкоглинистых (осока острая, лисохвост луговой, чахотник хрящеватый), Злаково-полынно-разнотравные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых (типчак, мятлик луговой, полынь шренковская, подорожник ланцетный, солонечник обыкновенный), Острецово-полынно-кермековые на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых (пырей ветвистый, полынь шренковская, кермек Гмелина), Злаково-полынно-разнотравные на солонцах лугово-черноземных легкоглинистых (типчак, мятлик луговой, полынь шренковская, подорожник ланцетный, солонечник обыкновенный)
пастбища

1-208
кәдімгі орташа қуатты жеңіл сазды (типчак, жібектей жусан) қара сазды топырақтарда жусан бар типчактар, қара сазды жеңіл сазды топырақтарда дәнді-сазды-жусанды (Лессинг қауырсынды шөбі, кәдімгі сазды шөбі, жалпақ жапырақты жусан), шалғынды-қара сазды орташа қуатты жеңіл сазды топырақтарда Вейникті-шабындық (вейник жер, лабазник вязолистный), көкжидек-құлпынай-жусан шалғынды-қара топырақты жеңіл сазды топырақтарда (шалғынды блюграсс, жасыл құлпынай, понтикалық жусан), шалғынды қара топырақты орташа қуатты жеңіл сазды топырақтарда шөгінділер (өткір шөгінділер), Шалғынды-черноземді жеңіл сазды Топырақтардың сортаңдарындағы шабындық-вейниковые (лабазник вязолистный, вейник жер үсті)
жайылымдар
20-100
11,300
ТЖ жайылымдар, мал жаю
19,4
Қиялы ауылдық округі
25.05.2020-28.05.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-6а
1-101
Шалғынды-черноземді орташа қуатты жеңіл глазурлі топырақтардағы астық-әр түрлі шөпті-жусанды (жердегі қамыс, жапырақты шабындық, понтикалық жусан), шалғынды-батпақты қара топырақты жеңіл глазурлі топырақтардағы қамыс (қарапайым қамыс) шалғынды қара топырақты жеңіл глазурлі топырақтардағы Кат-шөгінді (тар жапырақты мысыққұйрық, шөгінді жіті) шабындықтағы жусанмен қауырсынды-келериялық-түрлі шөптіқара топырақты сортаңды орташа қуатты жеңіл сазды топырақтар (Лессинг қауырсынды, жіңішке аяқты, ледебура желбезегі)
жайылымдар
10-100
11,300
ТЖ жайылымдар, мал жаю
10,6
Лесной ауылдық округі
11.06.2020-20.06.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-с2г,С-6а
1-109
Шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл глиноземдегі дәнді-әр түрлі шөптер (сүйексіз от, кәдімгі сәбіз, понтикалық жусан), шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл глиноземді топырақтардағы типтік-жусан (типчак, понтикалық жусан),шалғынды қара топырақты жеңіл глиноземдегі шөгінді-Түлкі құйрықты (қара шашты шөгінді, шалғынды Түлкі құйрығы), шалғынды сортаңдарда типтік-түрлі шөпті-жусанды-қара топырақты жеңіл глиноземді (типчак, жасыл құлпынай, понтикалық жусан), шалғынды-қара топырақты орташа сортаңды жеңіл глиноземді (шалғынды блюграсс, типчак, понтикалық жусан), шалғынды қара топырақты сортаңды жеңіл сазды топырақтардағы Ситник-жолжелкен-сортаң (Жерар ситник, үлкен жолжелкен, эстрагоид сортаң)
жайылымдар
10-100
16,596
ТЖ жайылымдар, мал жаю
14,4
Полтавка ауылдық округі
06.07.2020-08.07.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-с2г,С-6а
1-154
Шалғынды-қара топырақты жеңіл глазурлі сортаңдарда шөпті шөптері бар дәнді дақылдар (шалғынды блюграсс, жорғалаушы бидай шөбі, шалғынды жапырақты шабындық, жалпақ көгілдір бас), шалғынды қара топырақты жеңіл глазурлі шөпті (өткір шөгінді, шалғынды Түлкі құйрықты, шеміршекті аңшы), шөпті-жусанды-түрлі шөпті шалғынды-қара топырақты жеңіл глиноземді сортаңдар (типчак, шалғынды блюграсс, шренковская жусан, лансолат жолжелкені, кәдімгі тұз шөбі), шалғынды-қара топырақты жеңіл глиноземді Сортаңдарда құрт-жусан-кермек (тармақталған бидай шөбі, шренковская жусан, кермек Гмелина), Шалғынды-қара топырақты жеңіл сазды сортаңдарда дәнді-жусанды-әр түрлі шөптер (типчак, шалғынды блюграсс, шренковская жусан, лансолатты жолжелкен, кәдімгі тұзды саз)
жайылымдар

20-100
11,420
Пастбища КУ, выпас скота,
18,7
Токушинский сельский округ
10.07.2020-16.07.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-с2г,С-6а
1-236
Злаково-разнотравно-полынные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых (костер безостый, морковник обыкновенный, полынь понтийская), Тростниково-пырейно-разнотравные на лугово-болотных черноземных тяжелосуглинистых (тростник обыкновенный, пырей ползучий, осот полевой, клоповник широколистный), Кострово-типчаково-полынные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых (костер безостый, типчак, полынь понтийская), Тростниково-пырейно-разнотравные на лугово-болотных черноземных тяжелосуглинистых (тростник обыкновенный, пырей ползучий, осот полевой, клоповник широколистный)
пастбища
20-100
12,688
Пастбища КУ, выпас частного скота,
16,9
Черкасский сельский округ

20-100
11,420
ТЖ жайылымдар, мал жаю
18,7
Тоқшын ауылдық округі
10.07.2020-16.07.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-с2г,С-6а
1-236
Шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл сазды шөпті-шөпті-жусанды (сүйексіз от, кәдімгі сәбіз, понтикалық жусан), шалғынды-батпақты қара топырақты ауыр сазды шөпті-бидай шөпті-шөпті (кәдімгі қамыс, жорғалаушы бидай шөбі, дала қопсытқышы, жалпақ жапырақты қоңыз), от жағу-типчаково-шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл глиноземді жусан (от сүйексіз, типчак, понтикалық жусан), шалғынды-батпақты қара топырақты ауыр саздақтардағы қамыс-бидай шөптері (қарапайым қамыс, жорғалаушы бидай шөптері, дала қоңызы, жалпақ жапырақты қоңыз)
жайылымдар
20-100
12,688
ТЖ жайылымдар, мал жаю
16,9
Черкасское ауылдық округі

20.06.2020-24.06.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-с2г,С-6а
1-220
Морковниково-вейниковые на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах солонцеватых (морковник обыкновенный, вейник наземный), Осоковые на луговых черноземных легкоглинистых почвах (осока острая), Пырейно-мятликово-полынные на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых почвах (пырей ползучий, мятлик луговой, полынь высокая),Тростниковые на лугово-болотных черноземных легкоглинистых почвах (тростник обыкновенный)
пастбища

20.06.2020-24.06.2020 гг.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-с2г,С-6а
1-220
Шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл сазды топырақтардағы сәбіз-вейник (кәдімгі сәбіз, құрлықтағы вейник), шалғынды қара топырақты жеңіл сазды топырақтардағы шөгінділер (өткір шөгінділер), шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл сазды топырақтардағы бидай шөпті-көкжидек-жусан (сусымалы бидай шөптері, шалғынды көкжидек, жусан биік),шалғынды-батпақты қара топырақты жеңіл сазды қамыс топырақ (қарапайым қамыс)
жайылымдар

Приложение 16-1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккайынскому району
на 2025-2029 годы
Перечень пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Наименование округа
Населенный пункт
Наименование земельнпользователя земельного участка
Цель
Аралагашский
Аралагаш
ТОО "Иван Зенченко"
Обеспечение села Аралагаш пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Рублевка
ТОО "Иван Зенченко"
ТОО "Сейдахметов и К"
Обеспечение села Рублевка пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Астраханский
Каратомар
ТОО "Астраханское"
Обеспечение села Каратомар пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Григорьевский
Трудовое
КХ "Леонов Я.П."
ТОО "Симаргл"
ТОО "Санта Мария"
КХ "Сербин Н.А." (Сербин Я.Н.)
КХ "Ромазанов К.Д."
Обеспечение села Трудовое пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Коктерек
ТОО "Санта Мария"
ФХ "Галеев К"
КХ "Арлан"
Обеспечение села Коктерек пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Ивановский
Ивановка
ТОО "НУР 777 КАС"
ТОО "Талов и К"
ТОО "Ивановка АгроСевер"
ФХ "Зерно-Север"
ТОО "Птицефабрика Севрный бройлер"
ТОО "Нагметов", ТОО "Агротест"
Обеспечение села Ивановка пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Киялинский
Киялы
ТОО "Салют"
КХ "ЮГ"
КХ "Анна"
ТОО "Гагарино"
КХ Бутко Тамара Владимировна
ТОО "Аверин и К"
Обеспечение села Киялы пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Лесной
Дайындык
ТОО "Дайындык-Агро"
ТОО "Иван Зенченко"
Обеспечение села Дайындык пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Полтавский
Полтавка
ТОО "Полтавское"
Обеспечение села Полтавка пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Смирновский
Смирново
ТОО "Симаргл"
КХ "Булатецкая"
ТОО "Санта Мария"
ТОО "Астраханское"
КХ "Луч"
Обеспечение села Смирново пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Токушинский
Токуши
ФХ Каримов А.Б.
ТОО "Мадина Агро"
КХ Буздаков Б.Д.
ТОО "Крафт-Агро"
ФХ "Көк бөрі"
ФХ "Дүйсеке"
ФХ "Лидер"
ТОО "Токуши Grain"
Обеспечение села Токуши пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Черкасский
Добровольское
ТОО "Черкасское Агро"
Обеспечение села Добровольское пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Шагалалы
Шагалалы
ТОО "Северо-Казахстанская сельскохозяйственная опытная станция"
Обеспечение села Шагалалы пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Южное
Обеспечение села Южное пастбищными угодьями для выпаса сельскохозяйственных животных
личного подворья
Приложение 17
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Аккайынскому району
на 2025-2029 годы
Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице
Рациональное использование пастбищ включает следующие мероприятия:

16-1-қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар тізбесі
Аумақ атауы
Елді мекен атауы
Жер учаскесіндегі жер пайдаланушы атауы
Мақсаты
Аралағаш
Аралағаш
"Иван Зенченко" ЖШС
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Аралағаш ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Рублевка
"Иван Зенченко" ЖШС
"Сейдахметов и К" ЖШС
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Рублевка ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Астраханка
Қаратомар
"Астраханское" ЖШС
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Қаратомар ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Григорьевка
Трудовое
"Леонов Я.П." ШҚ
"Симаргл" ЖШС
"Санта Мария" ЖШС
"Сербин Н.А." (Сербин Я.Н.) ЖШС
"Ромазанов К.Д." ШҚ
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Трудовое ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Көктерек
"Санта Мария" ЖШС
"Галеев К" ФҚ
"Арлан" ШҚ
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Көктерек ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Ивановка
Ивановка
"НУР 777 КАС" ЖШС
"Талов и К" ЖШС
"Ивановка Агро Север" ЖШС
"Зерно-Север" ФҚ
"Солтүстік бройлер" құс фабрикасы" ЖШС
"Нагметов" ЖШС "Агротест" ЖШС
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Ивановка ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Қиялы
Қиялы
"Салют" ЖШС
"ЮГ" ШҚ
"Анна" ШҚ
"Гагарино" ЖШС
Бутко Тамара Владимировна ШҚ
"Аверин и К" ЖШС
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Қиялы ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Лесной
Дайындық
"Дайындық-Агро" ЖШС
"Иван Зенченко" ЖШС
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Дайындық ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Полтавка
Полтавка
"Полтавское" ЖШС
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Полтавка ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Смирново
Смирново
"Симаргл" ЖШС
"Булатецкая" ШҚ
"Санта Мария" ЖШС
"Астраханское" ЖШС
"Луч" ШҚ
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Смирново ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Тоқшын
Тоқшын
Каримов А.Б. ФҚ
"Мадина Агро" ЖШС
Буздаков Б.Д. ШҚ
"Крафт-Агро" ЖШС
"Көк бөрі" ФҚ
"Дүйсеке" ФҚ
"Лидер" ФҚ
"Токуши Grain" ЖШС
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Тоқшын ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Черкасское
Добровольское
"Черкасское Агро" ЖШС
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Добровольское ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Шағалалы
Шағалалы
"Солтүстік Қазақстан ауыл шаруашылық тәжірибе станциясы" ЖШС
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Шағалалы ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Южное
Жеке ауладағы ауыл шаруашылық малдарын жаюға Южное ауылын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін
Аққайың ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
17-қосымша
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар
Жайылымдарды ұтымды пайдалану мынадай іс-шараларды қамтиды:

1) использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
2) обеспечение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – Норма нагрузки), утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);

1) жайылымдарды жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып пайдалану;
2) "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бекітілген жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын (бұдан әрі – жүктеме нормасы) қамтамасыз ету;