Об утверждении Регламента акимата района Магжана Жумабева Северо-Казахстанской области
Постановление акимата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 19 февраля 2025 года № 21
Сноска. Вводится в действие с 01.03.2025 в соответствии с пунктом 3 настоящего постановления.
В соответствии с пунктом 4 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Типовым регламентом акимата района (города областного значения), утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 123 "Об утверждении Типовых регламентов акиматов области (города республиканского значения, столицы) и района (города областного значения)" акимат района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Регламент акимата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области.
2. Отменить постановление акимата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области от 31 марта 2005 года № 109 "О регламенте акимата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области".
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 марта 2025 года.
Аким района Р. Смагулов
Утвержден
постановлением акимата
района Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области
от 19 февраля 2025 года
№ 21
Регламент акимата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Регламент акимата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области разработан в соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон) и устанавливает порядок подготовки и проведения заседаний акимата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области (далее – акимат), подготовки и оформления проектов актов акимата и акима района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области (далее – аким), организацию исполнения актов и поручений Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима Северо-Казахстанской области, акимата и акима, а также порядок создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при акимате и рабочих групп.
2. Акимат входит в единую систему исполнительных органов Республики Казахстан, обеспечивает проведение общегосударственной политики исполнительной власти в сочетании с интересами и потребностями развития соответствующей территории.

Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімдігінің регламентiн бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімдігінің 2025 жылғы 19 ақпандағы № 21 қаулысы
Ескерту. 01.03.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы қаулының 3-тармағымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 4-тармағына және "Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) және аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдіктерінің үлгілік регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 26 маусымдағы № 123 бұйрығымен бекітілген Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің үлгiлік регламентiне сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімдігінің регламентi бекітілсін.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімдігінің регламенті туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімдігінің 2005 жылғы 31 наурыздағы № 109 қаулысы жойылсын.
3. Осы қаулы 2025 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Аудан әкімі Р. Смағұлов
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданы әкiмдігінің
2025 жылғы 19 ақпандағы
№ 21 қаулысымен
бекiтiлген
Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімдігінің регламентi
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімдігінің регламенті "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 30-бабына сәйкес әзірленді және Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімдігінің (бұдан әрі – әкімдік) отырыстарын дайындау және өткізу, Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімдігі мен аудан әкімі (бұдан әрі – әкім) актілерінің жобаларын дайындау және ресімдеу, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, Премьер-Министрінің, Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің және әкімінің, Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімдігінің және әкімінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру, сондай-ақ әкімдіктің жанындағы консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы тәртібін белгілейді.
2. Әкімдік Қазақстан Республикасы атқарушы органдарының біртұтас жүйесiне кiредi, атқарушы биліктiң жалпы мемлекеттiк саясатын тиiстi аумақты дамыту мүдделерiмен және қажеттiлiгімен үйлестіре жүргiзудi қамтамасыз етедi.

3. Состав акимата формируется акимом из заместителей акима, руководителя аппарата акима, первых руководителей исполнительных органов, финансируемых из бюджета района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области.
Персональный состав акимата определяется акимом и согласовывается решением сессии маслихата района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области.
4. Деятельность акимата регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
5. Информационно-аналитическое, организационно-правовое и материально-техническое обеспечение деятельности акимата и акима осуществляет аппарат акима района Магжана Жумабаева Северо-Казахстанской области (далее – аппарат).
6. Ведение делопроизводства акимата и обработка корреспонденции, поступающей в акимат, возлагается на аппарат и осуществляется в порядке, разрабатываемом в соответствии с требованиями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, нормативных правовых актов и утверждаемом распоряжением акима.
7. В случае отсутствия замечаний и предложений по поднимаемому вопросу к поручениям акима, а также к запросу государственных органов, информация об отсутствии замечаний или предложений направляется только через официальную электронную почту или иным способом, не противоречащим законодательству, в том числе с использованием возможности облачного документооборота (далее – ОДО) без официального направления письма.
8. Заместители акима и руководитель аппарата обеспечивают соблюдение установленного настоящим Регламентом порядка прохождения вносимых на рассмотрение проектов постановлений акимата, решений и распоряжений акима.
Глава 2. Планирование работы
9. Ежеквартальный перечень вопросов для рассмотрения на заседаниях акимата составляется аппаратом по предложению членов акимата по согласованию с курирующим заместителем акима или руководителем аппарата.
Перечень вопросов, планируемых к рассмотрению на заседаниях акимата, утверждается руководителем аппарата не позднее 20 (двадцать) числа месяца, предшествующего планируемому кварталу по согласованию с акимом.
Утвержденный перечень рассылается членам акимата, а также, в случае необходимости, и другим должностным лицам.
Решение об исключении запланированного вопроса из перечня или перенос его рассмотрения на другой срок принимается руководителем аппарата по согласованию с акимом на основании записки соответствующего члена акимата с указанием уважительных причин, внесенной не позднее 5 (пять) рабочих дней до даты проведения заседания.
Об указанном решении информируются заинтересованные в силу своей компетенции исполнительные органы, территориальные подразделения центральных государственных органов и иные должностные лица.
Мониторинг повторного снятия и/или переноса срока рассмотрения одного и того же вопроса, обеспечивают заместители акима и руководитель аппарата.

3. Әкiм әкімдік құрамын әкiм орынбасарларынан, әкiм аппаратының басшысынан, Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың бiрiншi басшыларынан құрайды.
Әкімдіктің дербес құрамын әкiм айқындайды және Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданының мәслихаты сессиясының шешiмiмен келiсiледi.
4. Әкiмдіктің қызметi Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Заңымен, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерімен және осы Регламентпен реттеледi.
5. Әкімдіктің және әкімнің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық және материалдық-техникалық қамтамасыз етудi Солтүстік Қазақстан облысы Мағжан Жұмабаев ауданы әкімінің аппараты (бұдан әрі – аппарат) жүзеге асырады.
6. Әкiмдіктің іс қағаздарын жүргiзу және әкімдікке келіп түсетiн хат-хабарларды өңдеу аппаратқа жүктеледi және Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің, нормативтiк құқықтық актілердің талаптарына сәйкес әзiрленетiн және әкімнің өкімімен бекiтетiн тәртiппен жүзеге асырылады.
7. Көтеріліп отырған мәселе бойынша әкімнің тапсырмаларына, сондай-ақ мемлекеттік органдардың сұрау салуына ескертулер мен ұсыныстар болмаған жағдайда ескертулердің немесе ұсыныстардың жоқ екені туралы ақпарат ресми электронды пошта арқылы ғана немесе заңнамаға қайшы келмейтін өзге тәсілмен, оның ішінде ресми хат жібермей, бұлттық құжат айналымы жүйесінің (бұдан әрі – БҚА) мүмкіндіктерін пайдалану арқылы жіберіледі.
8. Әкімнің орынбасарлары мен аппарат басшысы әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің қарауға енгізілетін жобаларының осы Регламентте белгіленген өту тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Жұмысты жоспарлау
9. Әкімдіктің отырыстарында қарауға арналған мәселелердің тоқсан сайынғы тізбесін әкімнің жетекшілік ететін орынбасарымен немесе аппарат басшысымен келісу бойынша әкімдік мүшелерінің ұсынысымен аппарат жасайды.
Әкімдіктің отырыстарында қарауға жоспарланатын мәселелердің тізбесін аппарат басшысы әкіммен келісу бойынша жоспарланатын тоқсанның алдындағы айдың 20 (жиырма) күнінен кешіктірмей бекітеді.
Бекітілген тізбе әкімдіктің мүшелеріне, сондай-ақ қажет болған жағдайда және басқа да лауазымды адамдарға жіберіледі.
Жоспарланған мәселені тізбеден алып тастау немесе оны қарауды басқа мерзімге ауыстыру туралы шешімді аппарат басшысы әкіммен келісу бойынша дәлелді себептері көрсетіле отырып, отырыс өткізілетін күнге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей енгізілген әкімдіктің тиісті мүшесінің жазбасы негізінде қабылдайды.
Аталған шешім туралы өз құзыретіне байланысты мүдделі атқарушы органдар, орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелер мен өзге де лауазымды адамдар хабардар етіледі.
Сол бір мәселені қараудан қайта алып тастау және/немесе қарау мерзімін кейінге қалдыру мониторингін әкімнің орынбасарлары мен аппарат басшысы қамтамасыз етеді.

Глава 3. Подготовка и проведение заседаний акимата
10. Заседания акимата проводятся посредством видеоконференцсвязи, а также в очном или смешанном форматах не реже одного раза в месяц и созываются руководителем аппарата.
Внеочередные заседания созываются по инициативе акима или лица, исполняющего обязанности акима.
11. На заседаниях акимата председательствует аким, а в его отсутствие – лицо, исполняющее обязанности акима.
12. Заседания акимата являются открытыми и ведутся на казахском и (или) русском языках.
При необходимости, отдельные вопросы могут рассматриваться на закрытых заседаниях.
13. Заседание акимата считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей членов акимата.
По результатам рассмотрения вопроса на заседании акимата принимается постановление.
Постановления принимаются большинством голосов присутствующих членов акимата.
14. На заседаниях акимата могут присутствовать депутаты палат Парламента Республики Казахстан, маслихата, акимы сельских округов, а также руководители областных исполнительных и территориальных подразделений центральных государственных органов и иные должностные лица, которым такое право предоставлено законами, актами Президента и Правительства.
15. Подготовленные к рассмотрению на заседании материалы на казахском и русском языках вносятся в аппарат за 5 (пять) рабочих дней до заседания и включают:
1) справки, информационные сведения и материалы объемом не более 5 (пять) страниц;
2) проекты постановлений и протокольного решения;
3) сравнительные таблицы, презентации (цветные слайды объемом не более 10 (десять) мегабайт и размером шрифта не менее 20, соответствующие формату отображения визуальной информации 16:9);
4) информационные (аналитические) доклады (продолжительностью не более 7-10 минут);
5) список участников;
6) другие материалы по вопросам, рассматриваемым на заседании акимата.
Материалы к заседанию вносятся в бумажном и в электронном виде, за исключением документов, содержащих служебную информацию ограниченного распространения или государственные секреты, которые вносятся с соблюдением требований режима секретности и ограничения допуска на заседания в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах".
Участие приглашенных в заседании обеспечивается аппаратом.
Приглашенное лицо обеспечивает подтверждение и (или) участие на заседании (совещаниях), организованном (организованных) структурным подразделением по общим вопросам аппарата, любым способом, не противоречащим требованиям законодательства.
В исключительных случаях, по поручению акима или лица, исполняющего обязанности акима, когда вносится изменение в запланированный вопрос и заседание проводится во внеочередном порядке, материалы могут вноситься в аппарат в день его проведения и доводиться до участников заседания непосредственно на заседании.
Содержание материалов и качество их подготовки обеспечивает заместитель акима, к компетенции которого относится рассматриваемый вопрос.

3-тарау. Әкімдіктің отырыстарын дайындау және өткізу
10. Әкімдіктің отырыстары бейнеконференцбайланыс арқылы, сондай-ақ күндізгі немесе аралас форматта айына кемінде бір рет өткізіледі және оларды аппарат басшысы шақыртады.
Кезектен тыс отырыстар әкімнің немесе әкімнің міндетін атқарушы адамның бастамасы бойынша шақыртылады.
11. Әкімдіктің отырыстарында әкім, ал ол болмаған жағдайда әкімнің міндетін атқарушы адам төрағалық етеді.
12. Әкiмдіктің отырыстары ашық отырыс болып табылады әрі қазақ және (немесе) орыс тiлдерiнде жүргiзiледi.
Қажет болса, жекелеген мәселелер жабық отырыстарда қаралуы мүмкiн.
13. Егер әкiмдіктің отырысына әкiмдік мүшелерiнiң кемінде үштен екiсi қатысса, отырыс заңды болып саналады.
Мәселенi әкiмдіктің отырысында қарау нәтижелерi бойынша қаулы қабылданады.
Қаулы әкiмдіктің қатысып отырған мүшелерiнiң көпшiлiк даусымен қабылданады.
14. Әкiмдіктің отырыстарына Қазақстан Республикасының Парламенті палаталарының, мәслихаттың депутаттары, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жергілікті атқарушы және орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің басшылары және осындай құқық заңдармен, Президент пен Үкіметтің актілерімен берілген өзге де лауазымды адамдар қатыса алады.
15. Отырыста қарауға дайындалған қазақ және орыс тілдеріндегі материалдар отырысқа дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын аппаратқа енгізіледі және:
1) көлемі 5 (бес) беттен аспайтын анықтамаларды, ақпараттық мәліметтер мен материалдарды;
2) қаулылар мен хаттамалық шешімдердің жобаларын;
3) салыстырма кестелерді, таныстырылымдарды (көлемі 10 (он) мегабайттан аспайтын және қаріп өлшемі 20-дан кем болмайтын, көрнекі ақпаратты көрсетудің 16:9 форматына сәйкес келетін түрлі-түсті слайдтар);
4) ақпараттық (талдамалық) баяндамаларды (ұзақтығы 7-10 минуттан аспайтын);
5) қатысушылардың тізімін;
6) әкімдіктің отырысында қаралатын мәселелер бойынша басқа да материалдарды қамтиды.
"Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құпиялылық режимінің және отырыстарға жіберуді шектеудің талаптары сақтала отырып енгізілетін таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды қамтитын құжаттарды қоспағанда, материалдар отырысқа қағаз және электрондық түрде енгізіледі.
Шақырылғандардың отырысқа қатысуын аппарат қамтамасыз етеді.
Шақырылған адам заңнама талаптарына қайшы келмейтін кез-келген әдіспен аппараттың жалпы мәселелер жөніндегі құрылымдық бөлімшесі ұйымдастырған отырыстарды (кеңестерді) растауды және (немесе) оған қатысуды қамтамасыз етеді.
Ерекше жағдайларда әкімнің немесе әкімнің міндетін атқарушы адамның тапсырмасы бойынша жоспарланған мәселеге өзгеріс енгізілгенде және отырыс кезектен тыс тәртіппен өткізілгенде материалдар аппаратқа отырыс өтетін күні енгізілуі және отырысқа қатысушыларға тікелей отырыста жеткізілуі мүмкін.
Материалдардың мазмұны мен оларды дайындау сапасын құзыретіне қаралатын мәселе жататын әкімнің орынбасары қамтамасыз етеді.

16. Общий отдел аппарата составляет проект повестки дня заседания и после согласования с акимом либо лицом, его замещающим, в электронном виде рассылает его и соответствующие материалы членам акимата и приглашенным, а при необходимости и другим должностным лицам за 3 (три) рабочих дня до заседания, согласно утвержденному руководителем аппарата указателю рассылки.
В случае несвоевременного, а также некачественного представления материалов к заседанию, курирующим заместителем акима или руководителем аппарата принимается решение о снятии с рассмотрения запланированного вопроса или переносе его рассмотрения на другой срок, и докладывается об этом акиму или лицу, его замещающему.
Своевременное и качественное представление материалов обеспечивается первыми руководителями соответствующих органов и курирующими заместителями акима и (или) руководителем аппарата.
При проведении заседания акимата по поручению акима в экстренном порядке, материалы по рассматриваемым вопросам могут вноситься в аппарат в день его проведения.
17. Подписанный акимом или лицом, исполняющим обязанности акима, и зарегистрированный общим отделом аппарата протокол заседания в течение 3 (три) рабочих дней направляется в электронном виде для исполнения исполнительным органам, территориальным подразделениям центральных государственных органов и организациям, которым в протоколе даны соответствующие поручения.
18. Исполнительные органы и организации, которым было дано поручение, представители которых присутствовали на заседании, приступают к исполнению поручений незамедлительно после заседания, не дожидаясь поступления к ним подписанного протокола заседания.
Глава 4. Подготовка и оформление проектов актов акимата и акима
19. Предложения в адрес акимата или акима для принятия ими соответствующего решения вносятся исполнительными органами:
1) в случае, если решение вопроса входит в компетенцию акимата или акима;
2) при возникновении разногласий между местными исполнительными органами;
3) в случае, если решение вопроса требует координации деятельности местных исполнительных органов и территориальных подразделений центральных государственных органов.
20. Подготовка, разработка, согласование, регистрация проектов постановлений акимата, решений и распоряжений акима (далее – проекты) с приложением необходимых материалов осуществляется в бумажном и электронном формате по ОДО в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
Порядок разработки, согласования, государственной регистрации проектов нормативных правовых постановлений акиматов, нормативных правовых решений акимов осуществляется в соответствии с Правилами разработки, согласования, государственной регистрации нормативных правовых актов, утверждаемыми в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах" (далее – Правила).
Проекты разрабатываются исполнительными органами, финансируемыми из районного бюджета, в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан, по своей инициативе или по поручениям вышестоящих государственных органов и должностных лиц, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

16. Аппараттың жалпы бөлімі отырыстың күн тәртібінің жобасын жасайды және әкіммен не оны алмастыратын адаммен келісілгеннен кейін оны және тиісті материалдарды әкімдік мүшелеріне және шақырылғандарға, ал қажет болған жағдайда басқа да лауазымды адамдарға аппарат басшысы бекіткен тарату көрсеткішіне сәйкес отырысқа дейін 3 (үш) күн жұмыс бұрын электрондық түрде жібереді.
Материалдар отырысқа уақтылы ұсынылмаған, сондай-ақ сапасыз ұсынылған жағдайда әкімнің жетекшілік ететін орынбасары немесе аппарат басшысы жоспарланған мәселені қараудан алып тастау немесе оны қарауды басқа мерзімге ауыстыру туралы шешім қабылдайды және бұл туралы әкімге немесе оны алмастыратын адамға баяндайды.
Материалдарды уақтылы және сапалы ұсынуды тиісті органдардың бірінші басшылары және әкімнің жетекшілік ететін орынбасарлары және (немесе) аппарат басшысы қамтамасыз етеді.
Әкімдіктің отырысы әкімнің тапсырмасы бойынша шұғыл тәртіппен өткізілген кезде қаралатын мәселелер бойынша материалдар отырыс өткізілетін күні аппаратқа енгізілуі мүмкін.
17. Әкім немесе оның міндетін атқарушы қол қойған және аппараттың жалпы бөлімі тіркеген отырыс хаттамасы 3 (үш) жұмыс күні ішінде хаттамада тиісті тапсырмалар берілген атқарушы органдар, орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелер мен ұйымдарға орындау үшін электрондық түрде жіберіледі.
18. Өкілдері отырысқа қатысқан, тапсырма берілген атқарушы органдар мен ұйымдар қол қойылған отырыс хаттамасының келіп түсуін күтпей, отырыстан кейін тапсырмаларды дереу орындауға кіріседі.
4-тарау. Әкімдік және әкім актілерінің жобаларын дайындау және ресімдеу
19. Әкімдіктің немесе әкімнің тиісті шешім қабылдауы үшін атқарушы органдар:
1) егер мәселені шешу әкімдіктің немесе әкімнің құзыретіне кіретін болса;
2) жергiлiктi атқарушы органдар арасында келіспеушіліктер туындаған кезде;
3) егер мәселені шешу жергілікті атқарушы органдар мен орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді талап етсе, олардың атына ұсыныстар енгізеді.
20. Әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің жобаларын (бұдан әрі – жобалар) қажетті материалдарды қоса бере отырып дайындауды, әзірлеуді, келісуді, тіркеуді Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және осы Регламентке сәйкес қағаз және электрондық форматта БҚА бойынша жүзеге асырады.
Әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулыларының, әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдерінің жобаларын әзірлеу, келісу, мемлекеттік тіркеу тәртібі "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілетін Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу, мемлекеттік тіркеу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес жүзеге асырылады.
Жобаларды аудандық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, өз бастамасы бойынша немесе жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың тапсырмалары бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыретіне сәйкес әзірлейді.
Жобаларды әкімнің тапсырмасы бойынша аппарат әзірлеуі мүмкін.

21. Подготовка проектов с приложением необходимых материалов осуществляется в бумажном и электронном формате по ОДО для решения вопросов административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера.
Проекты согласовываются с заинтересованными исполнительными органами, финансируемыми из районного бюджета, и должностными лицами в течение 3 (три) рабочих дней.
При получении проекта на согласование, исполнительные органы и должностные лица рассматривают одновременно, без предварительного визирования проекта другими заинтересованными органами, а также не отказывают в согласовании по другим формальным признакам.
В случае, если проект находится на согласовании более 3 (три) рабочих дней или срока, установленного акимом, то такой проект считается по умолчанию "согласованным".
Проекты, содержащие служебную информацию ограниченного распространения или сведения, составляющие государственные секреты, согласовываются в бумажном виде.
22. Первый руководитель органа-разработчика обеспечивает разработку и представление проектов в структурное подразделение по общим вопросам аппарата в установленные настоящими Регламентом и Правилами сроки, а также аутентичность текстов проектов на казахском и русском языках.
23. Проекты согласовываются в бумажном и электронном формате по ОДО:
1) с структурным подразделением по правовым вопросам, структурным подразделением по общим вопросам аппарата, в том числе специалистом, осуществляющим редактирование и перевод текстов, членами акимата и заинтересованными, в силу их компетенции, исполнительными органами, территориальными подразделениями центральных государственных органов, при этом, такая заинтересованность в согласовании проекта устанавливается исходя из предмета рассматриваемых вопросов;
2) с соответствующим исполнительным органом, финансируемым из районного бюджета, в области финансов – по вопросам финансовой целесообразности и обеспеченности проекта финансированием;
3) с соответствующим исполнительным органом, финансируемым из районного бюджета, в области экономики – по вопросам экономической целесообразности и соответствия планам и программам экономического и социального развития страны и региона.
24. Разработчик проекта направляет на согласование проект с приложением пояснительной записки к проекту, по форме, согласно приложению к настоящему регламенту.
При получении проекта на согласование государственными органами и организациями не допускается требовать наличие предварительного согласования проекта другими заинтересованными органами и организациями, а также отказывать в согласовании по другим формальным признакам.

21. Жобаларын қажетті материалдарды қоса бере отырып дайындау әкімшілік-өкімдік, жедел және жеке сипаттағы мәселелерді шешу үшін электрондық форматта БҚА бойынша жүзеге асырылады.
Жобалары облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мүдделі атқарушы органдармен, орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелермен және лауазымды адамдармен 3 (үш) жұмыс күні ішінде келісіледі.
Жобаны келісуге алған кезде атқарушы органдар мен лауазымды адамдар жобаны басқа мүдделі органдардың алдын ала бұрыштама қолын алмай бір мезгілде қарайды, сондай-ақ басқа да формальды белгілер бойынша келісуден бас тартпайды.
Егер жобасы 3 (үш) жұмыс күнінен немесе әкім белгілеген мерзімнен артық келісуде болса, онда мұндай жоба әдепкі қалпы бойынша "келісілген" болып есептеледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын өкімдердің жобалары қағаз түрінде келісіледі.
22. Әзірлеуші-органның бірінші басшысы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде жобаларды әзірлеуді және аппараттың жалпы мәселелер жөніндегі құрылымдық бөлмшесіне ұсынуды, сондай-ақ жобалар мәтіндерінің қазақ және орыс тілдеріндегі тең түпнұсқалығын қамтамасыз етеді.
23. Жобалар қағаз және электрондық форматта БҚА бойынша:
1) аппараттың құықтық мәселелер жөннідегі құрылымдық бөлімшесімен, жалпы мәселелер жөніндегі құрылымдық бөлімшесімен, оның ішінде мәтіндерді аударуды және редакциялауды жүзеге асыратын маманмен, әкімдік мүшелерімен және құзыретiне орай мүдделi атқарушы органдармен, орталық мемлекеттік органдарының аумақтық бөлімшелермен келісіледі, бұл ретте жобаны келiсудегi мұндай мүдделiлік қаралатын мәселелердiң мән-жайы ескеріле отырып, белгiленедi;
2) жобаның қаржылық орындылығы және қаржыландырумен қамтамасыз етiлуi мәселелерi бойынша қаржы саласындағы тиісті аудандық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органмен;
3) экономикалық орындылығы және ел мен өңірдің экономикалық және әлеуметтiк даму жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкестiгі мәселелерi бойынша экономика саласындағы тиісті аудандық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органмен келісіледі.
24. Жобаны әзірлеуші жобаны осы Регламенттің қосымшасына сәйкес нысан бойынша жобаға түсіндірме жазбаны қоса бере отырып, келісуге жібереді.
Мемлекеттік орган және ұйым жобаны келісуге алған кезде жобаны басқа мүдделі органдармен және ұйымдармен алдын ала келісудің болуын талап етпеуге, сондай-ақ басқа да формальды белгілер бойынша келісуден бас тартпауға тиіс.

25. Разработчик проекта одновременно в проекте предусматривает требование по приведению постановлений акимата и/или решений и распоряжений акима в соответствие с принимаемым актом и/или предусматривает поручение о соответствующем их приведении с установлением конкретных сроков.
26. Согласование проектов у заместителей акима и руководителя аппарата осуществляется в бумажном и электронном формате по ОДО в соответствии с распределением обязанностей.
27. Своевременный выпуск постановления акимата, решения, распоряжения акима и рассылка осуществляется структурным подразделением по общим вопросам аппарата в бумажном и электронном формате по ОДО согласно указанным органом-разработчиком заинтересованным лицам в ОДО во вкладке "На ознакомление".
Акты акимата и акима, подлежащие регистрации в органах юстиции, рассылаются адресатам после регистрации.
28. Замена ранее разосланных экземпляров постановлений акимата, решений и распоряжений акима при технических ошибках производится только с разрешения руководителя аппарата. В этом случае, первоначально разосланные документы отзываются структурным подразделением по общим вопросам аппарата.
29. Учет, систематизация и ведение контрольных экземпляров принятых акиматом и акимом актов, внесение в них всех текущих изменений и дополнений осуществляется общим отделом аппарата.
30. Разработчик в течение 7 (семь) рабочих дней со дня получения постановления акимата или решения акима, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан или затрагивающих интересы субъектов предпринимательства, размещает на своем интернет-ресурсе пресс-релиз на казахском и русском языках, а в случае необходимости и на иных языках, который содержит информацию о конкретных целях, социально-экономических и (или) правовых последствиях, а также предполагаемой эффективности постановления акимата или решения акима.
Глава 5. Организация исполнения актов и поручений Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акиматов и акимов
31. Организация исполнения законодательных актов, актов Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан, акимата и акима осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 "Об утверждении Правил подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов", настоящим Регламентом и иным законодательством Республики Казахстан.

25. Жобаны әзірлеуші жобада бір мезгілде әкімдіктің қаулыларын және/немесе әкімнің шешімдері мен өкімдерін қабылданатын актіге сәйкес келтіру жөніндегі талаптарды көздейді және/немесе нақты мерзімдерді белгілей отырып, оларды тиісінше сәйкес келтіру туралы тапсырманы көздейді.
26. Әкімнің орынбасарлары мен аппарат басшысының жобаларды келісуі міндеттерді бөлуге сәйкес қағаз және электрондық форматта БҚА бойынша жүзеге асырылады.
27. Әкімдіктің қаулысын, әкімнің шешімін, өкімін өз уақытында шығару қағаз және электрондық форматта БҚА бойынша әзірлеуші орган көрсеткен мүдделі тұлғаларға "Танысуға" қосымшасында БҚА бойынша таратуды аппараттың жалпы мәселелер жөніндегі құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
Әкімдіктің және әкімнің әділет органдарында тіркелуге жататын актілері адресаттарға тіркелгеннен кейін жіберіледі.
28. Әкімдік қаулыларының, әкімнің шешімдері мен өкімдерінің техникалық қателер кезінде бұрын жіберілген даналарын ауыстыру аппарат басшысының рұқсатымен ғана жүргізіледі. Бұл жағдайда бастапқыда жіберілген құжаттарды аппараттың жалпы мәселелер жөніндегі құрылымдық бөлімшесі қайтарып алады.
29. Әкiмдік және әкiм қабылдаған актілердің бақылау даналарын есепке алуды, жүйеге келтіруді және жүргiзудi, оларға барлық ағымдағы өзгерiстер мен толықтыруларды енгiзудi аппараттың жалпы мәселелер жөніндегі құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
30. Әзірлеуші азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне немесе кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын қатысты әкімдіктің қаулысын немесе әкімнің шешімін алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде әкімдік қаулысының немесе әкім шешімінің нақты мақсаттары, әлеуметтік-экономикалық және (немесе) құқықтық салдары, сондай-ақ олардың болжамды тиімділігі туралы ақпаратты қамтитын қазақ және орыс тілдеріндегі, ал қажет болған жағдайда өзге тілдегі баспасөз релизін өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
5-тарау. Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктердің және әкiмдердiң актілерi мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастыру
31. Заңнамалық актілердің, Қазақстан Республикасы Президентiнің, Yкiметiнің, Премьер-Министрiнің, әкiмдіктің және әкiмнің актілерінің орындалуын ұйымдастыру "Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына, осы Регламентке және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

32. На контроль ставят законодательные акты, акты и поручения Президента Республики, Правительства, Премьер-Министра Республики, акимата, акима и иные поручения государственных органов и должностных лиц в пределах своей компетенции.
33. Первые руководители исполнительных органов обеспечивают своевременное и качественное исполнение законодательных актов, актов и поручений Президента Республики, Правительства, Премьер-Министра Республики, акимата и акима, которые направляются для исполнения.
34. В поручении акима и его заместителей устанавливаются сроки исполнения документов. В случае не установления сроков, определяется месячный срок исполнения, исчисляемый со дня поступления документа, а при наличии грифа "срочно" – десятидневный срок.
35. Если поручение не исполняется в установленный срок, то первый руководитель органа, ответственного за исполнение поручения (либо лицо, исполняющее его обязанности), не позднее 1 (один) рабочего дня до указанного срока сообщает о причинах задержки и в установленном порядке ходатайствует о продлении срока его исполнения. Продление срока исполнения поручения допускается не более двух раз.
36. Обеспечение деятельности по контролю за сроками исполнения законодательных актов, актов и поручений Президента Республики, Правительства, Премьер-Министра Республики, акимата и акима осуществляется структурным подразделением по организационно-контрольной работе аппарата.
37. Структурное подразделение по организационно-контрольной работе аппарата, регулярно информируя акима о ходе выполнения законодательных актов, актов и поручений Президента Республики, Правительства, Премьер-Министра Республики, акимата и акима, обеспечивает деятельность акима по контролю за их исполнением.
Заместители акима, руководитель аппарата, руководителем структурного подразделения по организационно-контрольной работе аппарата по фактам грубых нарушений установленного порядка исполнения законодательных актов, актов и поручений Президента Республики, Правительства, Премьер-Министра Республики, акимата и акима могут вносить предложения по привлечению виновных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.
38. Аким, заместители акима, руководитель аппарата обеспечивают реализацию государственной политики в отраслях экономики и выполнение задач, поставленных Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, в пределах соответствующей административно-территориальной единицы.

32. Заңнамалық актілер, Республика Президентiнiң, Республика Yкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің, әкiмнiң актілері мен тапсырмалары және мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың өз құзыреттері шегіндегі өзге де тапсырмалары бақылауға қойылады.
33. Атқарушы органдардың бірінші басшылары орындау үшін жіберілетін заңнамалық актілердің, Республика Президентінің, Республика Үкіметінің, Премьер-Министрінің, әкімдіктің және әкімнің актілері мен тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді.
34. Әкiмнiң және оның орынбасарларының тапсырмаларында құжаттарды орындаудың мерзiмдерi белгiленедi. Мерзiмдер белгiленбеген жағдайда құжаттың келіп түскен күнiнен бастап есептелетiн орындаудың бiр айлық мерзiмi, ал "шұғыл" деген белгі болған жағдайда он күндiк мерзiм белгiленедi.
35. Егер тапсырма белгiленген мерзiмде орындалмаса, онда тапсырманың орындалуына жауапты органның бiрiншi басшысы (не оның мiндетiн атқарушы адам) көрсетілген мерзімге дейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілу кiдiрудiң себептерi туралы хабарлайды және белгіленген тәртіппен оны орындау мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш береді. Тапсырманы орындау мерзiмiн екi реттен артық ұзартуға жол берiлмейдi.
36. Заңнамалық актілердің, Республика Президентiнiң, Республика Yкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларының орындалу мерзiмдерiн бақылау жөнiндегi қызметтi қамтамасыз етуді аппараттың ұйымдастырушылық бақылау жөніндегі құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
37. Аппараттың ұйымдастырушылық бақылау жөніндегі құрылымдық бөлімшесі заңнамалық актілердің, Республика Президентiнiң, Республика Yкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы әкiмдi үнемі хабардар ете отырып, әкімнің олардың орындалуын бақылау жөнiндегі қызметiн қамтамасыз етедi.
Әкiмнiң орынбасарлары, аппарат басшысы, аппараттың ұйымдастырушылық бақылау жөніндегі құрылымдық бөлімшесінің басшысы заңнамалық актілерді, Республика Президентiнiң, Республика Yкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң, әкiмдіктің және әкiмнiң актілері мен тапсырмаларын орындаудың белгiленген тәртiбiнiң өрескел бұзылу фактiлерi бойынша кiнәлi лауазымды адамдарды тәртiптiк жауапкершiлiкке тарту жөнiнде ұсыныстар енгiзе алады.
38. Әкім, әкімнің орынбасарлары, аппарат басшысы тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде экономика салаларында мемлекеттік саясаттың іске асырылуын және Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі қойған міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді.

39. Члены акимата по согласованию с акимом или лицом, исполняющим обязанности акима, самостоятельно участвуют от имени акимата в совещаниях центральных государственных органов, за исключением совещаний с участием Президента Республики Казахстан, Председателя Сената Парламента Республики Казахстан, Председателя Мажилиса Парламента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан, заместителей Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.
6. Порядок создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при акимате и рабочих групп
40. Консультативно-совещательные органы при акимате (далее - комиссии) образуются для выработки предложений.
41. Аким возглавляет комиссии, в последующем требующим принятия коллегиального решения членов акимата. В состав комиссий, возглавляемых акимом, включаются первые руководители государственных органов или лица, исполняющие их обязанности, или должностные лица со статусом не ниже заместителей первых руководителей государственных органов без права замены.
Заместитель акима возглавляет комиссии по вопросам, отнесенным к его компетенции в соответствии с распределением обязанностей между акимом и его заместителем либо по поручению акима. В состав комиссий, возглавляемых заместителем акима, включаются должностные лица со статусом не ниже заместителей первых руководителей государственных органов без права замены.
Комиссии, создаваемые для выработки предложений по межотраслевым и межведомственным вопросам, возглавляются иными членами акимата.
Должностные лица государственных органов, являющиеся членами таких комиссий, должны быть со статусом не ниже заместителей первых руководителей государственных органов без права замены.
42. Рабочие группы создаются для выработки предложений по конкретным проблемам и вопросам, отнесенным к компетенции акимата. Деятельность рабочих групп, как правило, носит краткосрочный характер (менее 6-ти месяцев) и исчерпывается единократным принятием решения по соответствующей проблеме и/или вопросу. В состав рабочих групп включаются непосредственные исполнители задачи, возложенной на рабочую группу.
43. Решения комиссий и рабочих групп носят рекомендательный характер.
44. Комиссии образуются и ликвидируются постановлением акимата, рабочие группы образуются распоряжением акима.
45. Состав и при необходимости Положение о комиссии определяются постановлением акимата.
Состав рабочей группы определяется распоряжением акима.
В состав комиссий/рабочих групп включаются представители тех организаций, в компетенцию которых в соответствии с законодательством входит решение задач, возложенных на комиссию/рабочую группу.
В отдельных случаях в состав комиссий/рабочих групп могут быть персонально включены представители научных, неправительственных и других организаций, ученые, специалисты и иные лица по согласованию с ними.
Члены комиссий/рабочих групп принимают участие в их деятельности без права замены.
Организация и порядок работы комиссий осуществляется в соответствии с настоящим Регламентом, о чем указывается в Положении о комиссии.
При этом в Положении о комиссии предусматриваются задачи, периодичность заседаний комиссии, а также рабочий орган.

39. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасының Парламенті Сенаты Төрағасының, Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісі Төрағасының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы орынбасарларының қатысуымен өтетін кеңестерді қоспағанда, әкімдік мүшелері әкіммен немесе әкімнің міндетін атқарушы адаммен келісу бойынша әкімдік атынан орталық мемлекеттік органдардың кеңестеріне өздері қатысады.
6. Әкімдіктің жанындағы консультативтік-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы
40. Әкімдіктің жанынан құрылатын консультативтік-кеңесші органдар (бұдан әрі - комиссиялар) ұсыныстар әзірлеу үшін құрылады.
41. Әкім кейiннен әкімдік мүшелерiнiң алқалы шешiм қабылдауын талап ететiн комиссияларды басқарады. Әкім басқаратын комиссиялардың құрамына мемлекеттiк органдардың бiрiншi басшылары немесе олардың мiндеттерiн атқаратын адамдар немесе алмастыру құқығынсыз мемлекеттiк органдардың бiрiншi басшыларының орынбасарларынан төмен емес мәртебесi бар лауазымды адамдар кiредi.
Әкімнiң орынбасары әкім мен оның орынбасары арасындағы мiндеттердi бөлуге сәйкес олардың құзыретiне жатқызылған мәселелер бойынша не әкімнің тапсырмасы бойынша комиссияларды басқарады. Әкімнiң орынбасары басқаратын комиссиялардың құрамына алмастыру құқығынсыз мемлекеттiк органдардың бiрiншi басшыларының орынбасарларынан төмен емес мәртебесi бар лауазымды тұлғалар кiредi.
Салааралық және ведомствоаралық мәселелер бойынша ұсыныстар әзiрлеу үшiн құрылатын комиссияларды әкімдіктiң өзге де мүшелерi басқарады.
Осындай комиссиялардың мүшелерi болып табылатын мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғаларының мәртебесі алмастыру құқығынсыз мемлекеттiк органдардың бiрiншi басшыларының орынбасарларынан төмен емес болуы тиiс.
42. Жұмыс топтары әкімдіктiң құзыретiне жатқызылған нақты проблемалар мен мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін құрылады. Жұмыс топтарының қызметі, әдетте, қысқа мерзімдік сипатта (6 айдан аз) болады және тиісті проблема және/немесе мәселе бойынша бір рет шешім қабылданғаннан кейін аяқталады. Жұмыс топтарының құрамына жұмыс тобына жүктелген міндеттерді орындайтын тікелей орындаушылар енгізіледі.
43. Комиссиялар мен жұмыс топтарының шешімдері ұсыныс сипатында болады.
44. Комиссиялар әкімдіктің қаулысымен құрылады және таратылады, жұмыс топтары әкімнің өкімімен құрылады.
45. Комиссияның құрамы және қажет болған жағдайда ол туралы ереже әкімдіктің қаулысымен айқындалады.
Жұмыс тобының құрамы әкімнің өкімімен айқындалады.
Комиссиялардың/жұмыс топтарының құрамына комиссияға/жұмыс тобына жүктелген міндеттерді шешу заңнамаға сәйкес құзыретіне кіретін ұйымдардың өкілдері енгізіледі.
Жекелеген жағдайларда комиссиялардың/жұмыс топтарының құрамына өздерімен келісім бойынша ғылыми, үкiметтік емес және басқа да ұйымдардың өкiлдерi, ғалымдар, мамандар және өзге де адамдар енгiзiлуi мүмкiн.
Комиссиялардың/жұмыс топтарының мүшелері олардың қызметіне ауыстыру құқығынсыз қатысады.
Комиссия жұмысының ұйымдастырылуы және тәртібі осы регламентке сәйкес жүзеге асырылады, бұл туралы Комиссия туралы ережеде көрсетіледі.
Бұл ретте, Комиссия туралы ережеде міндеттері, комиссия отырыстарының кезеңділігі, сондай-ақ жұмыс органы көзделеді.

46. Образование комиссии или рабочей группы инициируется государственным органом в случаях, когда решение определенного вопроса выходит за пределы его компетенции, затрагивает сферу деятельности других государственных органов либо ему требуется содействие этих органов или акимата. В этих случаях государственный орган, инициирующий образование комиссии или рабочей группы, запрашивает предложения всех заинтересованных государственных органов, организаций и иных лиц о возможном участии в их деятельности по соответствующей проблеме или вопросу.
47. Государственный орган, инициирующий образование комиссии/рабочей группы, в соответствии с настоящим Регламентом разрабатывает и вносит в акимат проект постановления акимата в бумажном и электронном формате по ОДО с приобщенной справкой-обоснованием, предусматривающую:
1) основания образования комиссии/рабочей группы;
2) задачи, которые будут возложены на комиссию/рабочую группу;
3) государственный орган, на который будет возложено исполнение функций рабочего органа комиссии;
4) должностное лицо, которое будет возглавлять комиссию/рабочую группу, а также предложения государственных органов, организаций и иных лиц по кандидатурам в состав комиссии/рабочей группы;
5) в случае необходимости - источники финансирования деятельности комиссии/рабочей группы;
6) срок деятельности комиссии/рабочей группы;
7) иные обстоятельства, связанные с необходимостью образования комиссии/рабочей группы.
Проект постановления акимата должен быть согласован в электронном формате по ОДО с заинтересованными организациями в соответствии с Регламентом.
48. Задачи комиссии устанавливаются в постановлении акимата. Задачи рабочей группы устанавливаются в распоряжении акима.
49. Органы комиссии/рабочей группы:
1) рабочий орган (действует только в комиссии);
2) председатель/руководитель;
3) заместитель председателя/руководителя;
4) секретарь;
50. Рабочий орган комиссии, которым является государственный орган, инициировавший ее создание, должностное лицо, которое является председателем комиссии, либо иная организация указывается в Положении о комиссии.
Рабочий орган в целях обеспечения деятельности комиссии:
1) осуществляет организационно-техническое обеспечение работы комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены в формате электронного документа, подписанного ЭЦП, членам комиссии до проведения заседания комиссии, возглавляемой акимом, его заместителями или должностным лицом государственного органа, с приложением проекта протокола;

46. Мемлекеттік органдар комиссияны немесе жұмыс тобын құруға белгілі бір мәселені шешу оның құзыретінің шегінен асып, басқа мемлекеттік органдардың қызмет аясын қамтығанда не оған осы органдардың немесе әкімдіктің көмегі қажет болғанда бастамашылық жасайды. Мұндай жағдайда, комиссияны немесе жұмыс тобын құруға бастамашылық жасаған мемлекеттік орган барлық мүдделі мемлекеттік органдардан, ұйымдардан және өзге де тұлғалардан тиісті проблема немесе мәселе бойынша олардың қызметіне қатысу ықтималдығы туралы ұсыныстарын сұратады.
47. Комиссияны/жұмыс тобын құруға бастама жасаған мемлекеттік орган осы регламентке сәйкес әкімдік қаулысының жобасын қғаз және электрондық форматта БҚА бойынша жинақталған анықтама-негіздемесімен (алдын-ала келісу сатысы) әзірлеп, әкімдікке енгізеді, онда мыналар көзделеді:
1) комиссияны/жұмыс тобын құру негіздемесі;
2) комиссияға/жұмыс тобына жүктелетін міндеттер;
3) комиссияның жұмыс органының функциясын орындау жүктелетін мемлекеттік орган;
4) комиссияны/жұмыс тобын басқаратын лауазымды тұлға, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың ұйымдардың және өзге де тұлғалардың комиссияның/жұмыс тобының құрамына кандидатуралар бойынша ұсыныстары;
5) қажет болған жағдайда - комиссияның/жұмыс тобының қызметін қаржыландыру көздері;
6) комиссия/жұмыс тобы қызметінің мерзімі;
7) комиссияны/жұмыс тобын құру қажеттілігіне байланысты өзге де мән-жайлар.
Осы регламентке сәйкес әкімдік қаулысының жобасын қағаз және бұлттық форматта БҚА бойынша мүдделі ұйымдармен келісілген болуы қажет.
48. Комиссияның міндеттері әкімдіктің қаулысында белгіленеді. Жұмыс тобының міндеттері әкімнің өкімінде белгіленеді.
49. Комиссияның/жұмыс тобының органдары:
1) жұмысшы орган (тек комиссияда жұмыс істейді);
2) төраға/жетекші;
3) төрағаның/жетекшінің орынбасары;
4) хатшы;
50. Комиссияны құруға бастама жасаған мемлекеттік орган болып табылатын оның жұмыс органы, комиссия төрағасы болып табылатын лауазымды тұлға не өзге ұйым Комиссия туралы ережеде көрсетіледі.
Комиссияның қызметін қамтамасыз ету мақсатында жұмыс органы:
1) комиссия жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық жағынан қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар хаттама жобасын қоса бере отырып, әкім, оның орынбасарлары немесе мемлекеттік органның лауазымды адамы басшылық жасайтын комиссия отырысы өткізілгенге дейін хаттама жобасын қоса бере отырып, ЭЦҚ қойылған электрондық құжат форматында комиссия мүшелеріне жіберілуге тиіс;

2) приглашает на заседания комиссии представителей государственных органов, иных организаций и лиц (по согласованию);
3) запрашивает необходимую информацию от государственных органов, иных организаций и лиц (по согласованию);
4) привлекает специалистов государственных органов, иных организаций и лиц (по согласованию).
Рабочий орган комиссии, возглавляемой руководителем государственного органа раз в год, не позднее 20 января, следующего за отчетным годом, представляет в акимат отчет о работе комиссии.
51. Председатель/руководитель комиссии/рабочей группы руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль над реализацией ее решений и несет в соответствии с действующим законодательством персональную ответственность за деятельность, осуществляемую комиссией/рабочей группой, а также межотраслевую, межведомственную координацию и за решения, вырабатываемые комиссией/рабочей группой. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
52. Повестка дня заседания, а также дата, время и место проведения определяются председателем комиссии.
Заседание комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей от общего числа членов комиссии.
53. Организационно-техническое обеспечение работы рабочей группы осуществляет государственный орган, инициировавший ее создание, который готовит предложения по повестке дня заседания рабочей группы, необходимые документы, материалы и направляет их членам рабочей группы в формате электронного документа, подписанного ЭЦП, за три рабочих дня до проведения заседания рабочей группы с приложением проекта протокола.
54. Решения Комиссии/рабочей группы принимаются открытым и/или закрытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии/рабочей группы. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель/руководитель. Секретарь не обладает правом голоса.
55. Голосование осуществляется в открытом или закрытом режиме.
При закрытом голосовании обеспечивается анонимность волеизъявления члена консультативно-совещательного органа.
Голосование проводится путем поднятия рук или электронного голосования. Каждый член комиссии имеет один голос.
Член Комиссии/рабочей группы в случае наличия особого мнения, прилагает его к протоколу.
При проведении заседания в дистанционном или смешанном режиме члены Комиссии/рабочей группы голосуют путем поднятия рук или электронного голосования.

2) комиссия отырыстарына мемлекеттік органдардың, өзге де ұйымдардың өкілдерін және тұлғаларды (келісім бойынша) шақырады;
3) мемлекеттік органдардың, өзге де ұйымдарың өкілдерінен және тұлғалардан (келісім бойынша) қажетті ақпарат сұратады;
4) мемлекеттік органдардың, өзге де ұйымдардың мамандарын және тұлғаларды (келісім бойынша) тартады.
Мемлекеттік органның басшысы басқаратын комиссияның жұмыс органы жылына бір рет, есепті жылдан кейінгі қаңтардың 20-күнінен кешіктірмей әкімдікке комиссияның жұмысы туралы есепті ұсынады.
51. Комиссияның/жұмыс тобының төрағасы/жетекшісі оның қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарына төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады және комиссия/жұмыс тобы жүзеге асыратын қызмет, сондай-ақ салааралық, ведомствоаралық үйлестiру үшiн және комиссия/жұмыс тобы әзiрлейтiн шешiмдер үшiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес дербес жауап бередi. Төраға болмаған кезде оның функцияларын орынбасары атқарады.
52. Отырыстың күн тәртібін, сондай-ақ өткізілетін күнін, уақытын және орнын комиссия төрағасы айқындайды.
Комиссия отырыстары, егер оған комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысатын болса, заңды болып саналады.
53. Жұмыс тобының жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық жағынан қамтамасыз етуді оны құруға бастамашылық жасаған мемлекеттік орган жүзеге асырады, ол жұмыс тобы отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды және хаттама жобасын қоса бере отырып, оларды жұмыс тобының отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні бұрын жұмыс тобының мүшелеріне ЭЦҚ қойылған электрондық құжат форматында жібереді.
54. Комиссияның/жұмыс тобының шешімдері ашық және/немесе жабық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оларға Комиссия/жұмыс тобы мүшелерінің жалпы санының басым көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға/жетекшi дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі. Хатшының дауыс беру құқығы жоқ.
55. Дауыс беру ашық немесе жабық режимде жүзеге асырылады.
Жабық дауыс беру кезінде консультативтік-кеңесші орган мүшесінің ерік білдіруінің анонимдігі қамтамасыз етіледі.
Дауыс беру қол көтеру немесе электрондық дауыс беру жолымен жүргізіледі. Әрбір мүше бір дауысқа ие.
Ерекше пікірі болған жағдайда Комиссия/жұмыс тобының мүшесі оны хатамаға қоса береді.
Отырыс қашықтан немесе аралас режимде өткізілген кезде Комиссия/жұмыс тобының мүшелері қол көтеру немесе электрондық дауыс беру жолымен дауыс береді.

56. Протокол оформляется в течение трех рабочих дней со дня проведения заседания.
Решения, отраженные в протоколе заседания Комиссии/рабочей группы, носят рекомендательный характер.
57. Учет и хранение материалов и протокольных решений комиссий/рабочих групп осуществляет рабочий орган комиссии/рабочей группы.
58. Основаниями прекращения деятельности комиссии/рабочей группы служат:
1) истечение срока деятельности комиссии/рабочей группы;

56. Хаттама отырыс өткізілген күнінен бастап үш жұмыс күн ішінде ресімделеді.
Комиссия/жұмыс тобы отырысының хаттамасында көрсетілген шешімдер ұсынымдық сипатта болады.
57. Комиссиялардың/жұмыс топтарының материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды комиссияның/жұмыс тобының жұмыс органы жүзеге асырады.
58. Комиссия/жұмыс тобы қызметін тоқтатуға:
1) комиссия/жұмыс тобы қызметі мерзімінің аяқталуы;

2) выполнение задач, возложенных на комиссию/рабочую группу;
3) создание государственных органов или иной комиссии/рабочей группы, осуществляющей задачи, которые ранее были возложены на комиссию/рабочую группу;
4) иные обстоятельства, которые делают задачу комиссии/рабочей группы невыполнимой либо ее исполнение нецелесообразным.
Приложение
к регламенту акимата
района Магжана Жумабаева
Северо-Казахстанской области
ПОЯСНИТЕЛЬНАЯ ЗАПИСКА к проекту постановления (решения, распоряжения)
№ п/п
Перечень сведений, которые должны быть отражены в обосновании принятия проекта
Информация разработчика проекта
1.
Наименование проекта
2.
Наименование государственного органа, структурного подразделения аппарата акима района-разработчика
3.
Обоснование необходимости принятия проекта
4.
Предполагаемые социально-экономические и правовые последствия в случае принятия проекта
5.
Предполагаемые финансовые затраты, связанные с реализацией проекта
6.
Конкретные цели и сроки ожидаемых результатов в случае принятия проекта, эффективность вносимых предложений
7.
Какие акты ранее принимались по данному вопросу и результаты их исполнения (не исполнении, с указанием причин)
8
Причины отсутствия визы руководителя государственного органа, в компетенцию которого входит согласование вопросов, отраженных в проекте
9
Иные сведения
Руководитель ___________ _____________ (подпись) (Ф.И.О.)

2) комиссияға/жұмыс тобына жүктелген міндеттердің орындалуы;
3) бұрын комиссияға/жұмыс тобына жүктелген міндеттерді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың немесе өзге комиссияның/жұмыс тобының құрылуы;
4) комиссия/жұмыс тобы міндетінің орындалуына мүмкіндік бермейтін не орның орындалуын қажет етпейтін өзге мән-жайлар негіз болады.
Солтүстік Қазақстан облысы
Мағжан Жұмабаев ауданы
әкiмдігінің регламентіне
қосымша
Қаулы (шешім, өкім) жобасына түсініктеме жазба
т/т
Жобаны қабылдауда негіз болатын мәліметтер тізбесі
Жобаны әзірлеушінің ақпараты
1.
Жоба атауы
2.
Мемлекеттік органның, аудан әкімі аппаратының құрылымдық бөлімшесінің - әзірлеушінің атауы
3.
Жобаны қабылдау қажеттігіне негіздеме
4.
Жобаны қабылдаған жағдайдағы болжамды әлеуметтік-экономикалық және құқықтық салдарлар
5.
Жобаны жүзеге асыруға байланысты болжамды қаржылық шығындар
6.
Жобаны қабылдаған жағдайдағы нақты мерзімдер және болжамды нәтижелердің мерзімдері, енгізілетін ұсыныстардың тиімділігі
7.
Осы мәселе бойынша қандай актілері бұрын қабылданды және олардың қарастыру нәтижелері (орындамау, себептерді көрсетумен)
8.
Жобада көрсетілген мәселелерді келісу құзырына кіретін мемлекеттік орган басшысы қолының болмау себептері
9.
Өзге мәліметтер
Басшы ___________ _____________
(қолы) (Т.Ә.А.)