О внесении изменения в решение маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 28 ноября 2024 года № 237/19 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы"
Решение маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 8 мая 2025 года № 299/23
Маслихат Тайыншинского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 28 ноября 2024 года № 237/19 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы" следующее изменение:
план по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району на 2024-2028 годы изложить в новой редакции.
2. Настоящее решение вводится в действие после его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области С. Бекшенов
Утвержден
решением маслихата
Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области
от 8 мая 2025 года № 299/23
План по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району на 2024-2028 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Тайыншинскому району Северо-Казахстанской области на 2024-2028 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831), приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории администротивно-территориальной единице.
При разработке Плана учитываются:

Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша аудандық мәслихатының 2024 жылғы 28 қарашадағы № 237/19 "Солтүстік Қазақстан облысының Тайынша ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 2025 жылғы 8 мамырдағы № 299/23 шешiмi
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 2024 жылғы 28 қарашадағы № 237/19 "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2028 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы" шешіміне келесі өзгеріс енгізілсін:
Тайынша ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2024-2028 жылдарға арналған жоспар жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша аудандық мәслихатының төрағасы С. Бекшенов
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы мәслихатының
2025 жылғы 8 мамырдағы
№ 299/23 шешімімен
бекітілді
2024-2028 жылдарға арналған Тайынша ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2028 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгі жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген), "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 сәуірде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің жол берілетін шекті нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілген.
Жоспарды әзірлеу кезінде:

1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра, согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения геоботанического обследования пастбищ, согласно приложению 2 к настоящему Плану.
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), согласно приложению 3 к настоящему Плану
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных, согласно приложению 4 к настоящему Плану.
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев, согласно таблице 1 приложению 5 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложению 5 к настоящему Плану.
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложению 5 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растиниводства, согласно приложению 8 к настоящему Плану;
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, согласно приложению 9 к настоящему Плану;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, согласно приложению 10 к настоящему Плану;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, согласно приложению 11 к настоящему Плану;
4) занимаемая площадь пастбищ при установлении сезонных маршрутов выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 11-1 к настоящему Плану;
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, согласно приложению 12 к настоящему Плану;

1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес, өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) осы Жоспардың 2- қосымшасына сәйкес, жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері.
3) осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес, мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес, жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер.
5) осы Жоспардың 5-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес, иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының сәйкестендіру деректері базасынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны туралы деректер;
6) осы Жоспардың 5-қосымшасының 2-кестесіне сәйкес, нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер.
7) осы Жоспардың 5-қосымшасының 3-кестесіне сәйкес, нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
8) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес, екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес, мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат ескеріледі;
Жоспар мазмұны:
1) осы Жоспардың 9-қосымшасына сәйкес, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылары туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 10- қосымшасына сәйкес, жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схемасы (картасы);
3) осы Жоспардың 11- қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схемасы (картасы);
4) осы Жоспардың 11-1- қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жүріп-тұрудың маусымдық маршруттарын белгілеу кезінде жайылымдардың алып жатқан алаңы;
5) осы Жоспардың 12- қосымшасына сәйкес, жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схемасы (картасы);

6) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам, согласно приложению 13 к настоящему Плану;
7) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, согласно приложению 14 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев–пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в в Тайыншинском районе имеются 18 сельских округов и 75 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Тайыншинского района 1 143 404 га, из них пастбищные земли – 341 4001 га.
Пастбища по категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 206 798 га;
земли населенных пунктов – 99 665 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 9641 га;
земли водного фонда – 0 га;
земли лесного фонда – 48 га;
земли запаса – 25 248 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето умеренно-жаркое. Среднегодовая температура воздуха в январе - 2,2; - 34,4 ºС, в июле + 7,8; +29 ºС. Средний размер осадков составляет-52 мм, а годовой-369 мм.
Раститетельный покров района разнообразный, часть занята лесами около 7 %. Основные компоненты лесной растительности - береза бородавчатая и осина. На нераспаханных участках степи и остепненных лугов размещаются полынь, морковник, типчак, кровохлебка, лабазник, вейник наземный, другие травы.
Почвенный покров района разнообразный. Преобладающими почвами являются черноземы обыкновенные. С меньшей площадью в сравнении с черноземами обыкновенными размещаются лугово-черноземные, луговые, солонцы, солоди, солончаки. Особое место в почвенном покрове занимают черноземы выщелоченные, которые сформировались по хорошо дренированным повышенным участкам (увалам, гривам).

6) осы Жоспардың 13- қосымшасына сәйкес, су көздеріне жануарлардың қозғалу маршруттары көрсетілетін, суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
7) осы Жоспардың 14- қосымшасына сәйкес, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тайынша ауданында 18 ауылдық округтер, 75 ауылдық елді - мекендер бар.
Тайынша ауданының жалпы көлемі 1 143 404 га оның ішінде жайылымдық жерлер – 341 4001 га.
Жайылымдар жер санаттары бойынша мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 206 798 га;
елді мекен жерлері – 99 665 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 9641 га;
су қордағы жерлер – 0 га;
орман қордағы жерлер - 48 га;
босалқы жер – 25 248 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы суық, жазы қоңыржай ыстық. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында - 2,2 ден - 34,4 ºС дейін, шілде айында + 7,8 -ден + 29 ºС дейін. Жауынның орташа түсімі 52 мм, ал жылдық 369 мм құрады.
Ауданның өсімдік жамылғысы әр түрлі, шамамен 7 % бөлігінде орман орналасқан. Орман өсімдігінің компонент негізі- сүйелденген қайың және көктерек. Жусан, сәбізшөп, беттеге, қаңдышөп, лабазшы, құрғақ айырауық, басқа шөптер шалғынды далаланған және жыртылмаған учаскілерде орналастырылған.
Аудандағы топырақтың жамылғышы әртүрлі. Топырақтың біразы кәдімгі қара топырақ болып табылады. Кәдімгі қара топырақты аз алқапты салыстырғанда шалғынды қара жер, шалғындық, сортаң кешені, сортаңдар орналастырылған. Топырақ жамылғысында жақсы құрғатылған жоғары учаскелері (бөктер,жалдар) бойынша қалыптасқан сілтісіздендірілген қара топырақ ерекше орын алады.

В районе действуют 19 ветеринарных пунктов, 1 убойный пункт, 3 убойные площадки, 3 сибиреязвенных захоронений и 20 скотомогильников.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тайыншинскому району имеются всего 205,5 тыс. га пастбищных угодий. В черте сельских населенных пунктов числится 97,8 тыс га пастбищ, в землях запаса имеются 25,1 га пастбищных угодий.
Примечеание: расшифровка аббревиатуры:
ºС – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району

Ауданда 19 мал дәрігерлік пункті, 1 сою пункті, 3 сою алаңдары, 3 сібір жарасы көмінділері және 20 мал қорымдары бар.
Қазіргі уақытта Тайынша ауданында ірі қара мал 11026 бас, ұсақ қара мал 25850 бас, 5534 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Тайынша ауданы бойынша барлығы 205,5 мың га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі 97,8 га жайылым, босалқы жерлерде 25,1 га жайылымдық алқаптар есептелінеді.
Ескерту: аббревиатураның түсіндіруі:
ºС – Цельсия көрсеткіші
га – гектар
мм – миллиметр.

45370,8
34319
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 153 564 гектаров.
57373 голов выпасаются на общественных пастбищах, площадью 97,808 тысяч гектаров, на отгонных пастбищах не выпасаются сельскохозяйственные животные личного подворья.
Таблица 5. Требуемые дополнительные пастбища
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища, гектар
п/п
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья,
тысяч гектаров
Абайский сельский округ
1

45370,8
34319
Ауыл шаруашылығы жануарларын бағу үшін 153 564 мың гектар жер қажет.
57373 бас 97,8 мың гектар қоғамдық жайылымдарда бағылады, шалғайдағы жайылымдарда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарлары бағылмайды.
5-кесте. Талап етілетін қосымша жайылымдар
Қордағы жерлерден талап етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар, гектар
п/п
жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдар,
мың гектар
Абай ауылдық округі
1

пастбища 0,4 тыс.га
Тихоокеанский сельский округ
12
пастбища 7,1 тыс.га
Краснополянский сельский округ
13
пастбища 0,3 тыс.га,
Драгомировский сельский округ
14
пастбища 0,2 тыс.га
Чермошнянский сельский округ
15
пастбища 0,2 тыс.га
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
на 2024-2028 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний ( скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
1
2
3
4
5
6
7
8
Абайский сельский округ, учетный квартал 15-164-086
июль 2011 года
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-2а,С-6а
1-55
Флористический состав растительности характеризуется разнообразием. При геоботаническом обследовании определено 84 вида растений, которые принадлежат к 25 семействам. Наиболее распространены растения из семейства злаковых и сложноцветных. Нескольким видами представлены растения из семейства розоцветных, зонтичных, губоцветных. Единичными видами представлены растения из семейства лютиковых, гвоздичных, норичниковых, осоковых.
пастбища
20-100
10,547
Пастбища КУ, выпас частного скота,
5,1
Алаботинский сельский округ, учетный квартал 15-164-089
.
июль 2011 года
С-2а-3, С-4в-8, С-4в-9, С-4г-10
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-5а,С-6а
1-38
Флористический состав растительности характеризуется разнообразием. При геоботаническом обследовании определено 102 вида растений, которые принадлежат к 27 семействам. Наиболее распространены растения из семейства злаковых и сложноцветных. Нескольким видами представлены растения из семейства розоцветных, зонтичных, губоцветных. Единичными видами представлены растения из семейства лютиковых, гвоздичных, норичниковых, осоковых
пастбища
20-100
18,082
Пастбища КУ, выпас частного скота,
4,2
Амандыкский сельский округ, , учетный квартал 15-164-087, 083
2014 год.
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в, С-6а, С-2в
1-470
Флористический состав растительности характеризуется разнообразием. При геоботаническом обследовании определено 102 вида растений, которые принадлежат к 27 семействам. Наиболее распространены растения из семейства злаковых и сложноцветных. Нескольким видами представлены растения из семейства розоцветных, зонтичных, губоцветных. Единичными видами представлены растения из семейства лютиковых, гвоздичных, норичниковых, осоковых
пастбища

жайылымдар 0,4 мың га
Тихоокеан ауылыдық округі
12
жайылымдар 7,1 мың га
Краснополян ауылыдық округі
13
жайылымдар 0,3 мың га,
Драгомиров ауылыдық округі
14
жайылымдар 0,2 мың га
Чермошнян ауылыдық округі
15
жайылымдар 0,2 мың га
2024-2028 жылдарға арналған
Тайынша ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2- қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері
Күні, аңыз бойынша және табиғи жем-шөп алқаптарының жіктелуі бойынша шифрлар
Контурлар мен сЖКаттамалардың нөмірлері (жақша)
Рельефке, топыраққа сәйкес келетін табиғи жем-шөп алқаптарының тЖКтерінің (айырмашылықтарының, модификацияларының) атауы. Басқа жерлер мен жерлердің атауы
Жер көрінісі
Контурға қатысу пайызы
Алаңы, мың гектар
Қазіргі пайдалану
Жалпы өнімділік, гектарына центнер (зерттеу жылы)
1
2
3
4
5
6
7
8
Абай ауылдық округі , Есептік тоқсан 15-164-086
2011 жылғы шілде
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-2а,С-6а
1-55
Өсімдіктердің флористикалық құрамы әртүрлілікпен сЖКатталады. Геоботаникалық зерттеу кезінде 25 отбасына жататын өсімдіктердің 84 түрі анықталды. Ең көп таралған өсімдіктер-дәнді дақылдар мен жұлдызшалар тұқымдасы. Бірнеше түрлер-Rosaceae, қолшатыр, labiaceae тұқымдасына жататын өсімдіктер. Жалғыз түрлер-сары май, қалампыр, Норик, қияқ тұқымдасына жататын өсімдіктер.
жайылым
20-100
10,547
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
5,1
Алабота ауылдық округі, есептік тоқсан 15-164-089
.
шілде 2011 жыл
С-2а-3, С-4в-8, С-4в-9, С-4г-10
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в,С-5а,С-6а
1-38
Өсімдіктердің флористикалық құрамы әртүрлілікпен сЖКатталады. Геоботаникалық зерттеу кезінде 102 отбасына жататын өсімдіктердің 84 түрі анықталды. Ең көп таралған өсімдіктер-дәнді дақылдар мен жұлдызшалар тұқымдасы. Бірнеше түрлер-қызғылт, қолшатыр, labiaceae тұқымдасына жататын өсімдіктер. Жалғыз түрлер-сары май, қалампыр, Норвич, қияқ тұқымдасына жататын өсімдіктер
жайылым
20-100
18,082
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
4,2
Амандық ауылдық округі, есептік тоқсан 15-164-087, 083
2014 жыл
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в, С-6а, С-2в
1-470
Өсімдіктердің флористикалық құрамы әртүрлілікпен сЖКатталады. Геоботаникалық зерттеу кезінде 27 отбасына жататын өсімдіктердің 102 түрі анықталды. Ең көп таралған өсімдіктер-дәнді дақылдар мен жұлдызшалар тұқымдасы. Бірнеше түрлер- қолшатыр, labiaceae тұқымдасына жататын өсімдіктер. Жалғыз түрлер-сары май тұқымдасының өсімдіктері, қалампыр, норичниковые, қияқ
жайылым

20-100
4,7299
Пастбища КУ, выпас частного скота,
3,1
Большеизюмовский сельский округ, учетный квартал 15-164-020, 018
2019 год.
С-2а, С-2г, С-4в, С-4а,С-4б,С-4в, ,С-6а, С-4д, С-5а
1-81
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 91 вид, относящихся к 68 родам и 24 семействам (приложение 1). По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 31 вид, Злаковые – 18 видов, Маревые – 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
пастбища
20-100
13,6
Пастбища КУ, выпас частного скота,
8,8
Донецкий сельский округ , учетные кварталы 15-164-076,-078,-083,-084
.2019 год
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в, ,С-6а
1-186
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 87 видов, относящихся к 68 родам и 24 семействам (приложение 1). По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 41 вид, Злаковые – 28 видов, Маревые – 16 видов, Розоцветные – 7 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 4 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
Пастбища.
20-100
14,3
Пастбища КУ, выпас частного скота,
Драгомировский сельский округ учетные кварталы 15-164 -072, -073, -074
2019 год
С-2а,С-2б,С-4а,С-4б,С-4в,
1-180
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 93 вида, относящихся к 68 родам и 24 семействам (приложение 1). По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 31 вид, Злаковые – 18 видов, Маревые – 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
Пастбища.
20-100
9,651
Пастбища КУ, выпас частного скота,
15,8
Зеленогайский с ельский округ (15-164-077, 082)
2019 год.
С-2а,С-2б,С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-81
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 82 вида, относящихся к 49 родам и 19 семействам. По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 26 видов, Злаковые – 18 видов, Маревые – 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
Пастбища.
20-100
13,6
Пастбища КУ, выпас частного скота,
8,1
Келлеровский сельский округ учетные кварталы 15-164 -066, -069
2019 год.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-5а, С-5б,С-6а
1-45

20-100
4,7299
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
3,1
Большеизюм ауылдық округі, есептік тоқсан 15-164-020, 018
2019 жыл.
С-2а, С-2г, С-4в, С-4а,С-4б,С-4в, ,С-6а, С-4д, С-5а
1-81
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 68 ұрпаққа және 24 отбасына жататын 91 түрді құрайды (1-қосымша). Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша көптүрлі басым – 31 түрі, дәнді дақылдар-18 түрі, мареве – 14 түрі, қызғылт– 5 түрі, бұршақ тұқымдастар – 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым
20-100
13,6
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
8,8
Донецк ауылдық округі , есептік тоқсандар 15-164-076,-078,-083,-084
.2019 жыл
С-2а,С-4а,С-4б,С-4в, ,С-6а
1-186
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 68 тұқымдасқа және 24 отбасына жататын 87 түрді құрайды (1-қосымша). Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша көптүрлі басым – 41 түрі, Дәнді дақылдар – 28 түрі, Марев – 16 түрі, қызғылт– 7 түрі, бұршақ тұқымдастар – 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 4 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым
20-100
14,3
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
Драгомиров ауылдық округі есептік тоқсандар 15-164 -072, -073, -074
2019 жыл
С-2а,С-2б,С-4а,С-4б,С-4в,
1-180
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 68 ұрпаққа және 24 отбасына жататын 93 түрді құрайды (1-қосымша). Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша көптүрлі басым – 31 түрі, Дәнді дақылдар – 18 түрі, Марев – 14 түрі, қызғылт – 5 түрі, бұршақ тұқымдастар – 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым.
20-100
9,651
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
15,8
Зеленогай ауылдық округі (15-164-077, 082)
2019 жыл.
С-2а,С-2б,С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-81
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 49 ұрпақ пен 19 отбасына жататын 82 түрді құрайды. Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша жұлдызшалар басым – 26 түрі, дәнді дақылдар-18 түрі, Маревтер – 14 түрі, қызғылт түлер-5 түрі, бұршақ тұқымдастар-4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
Жайылым.
20-100
13,6
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
8,1
Келлер ауылдық округі есептік тоқсандар 15-164 -066, -069
2019 жыл.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-5а, С-5б,С-6а
1-45

Флористический список по материалам полевого обследования составляет 86 видов, относящихся к 66 родам и 23 семействам. По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 31 вид, Злаковые – 18 видов, Маревые – 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
пастбища
20-100
5,915
Пастбища КУ, выпас частного скота,
15,7
Кировский сельский округ учетные кварталы 15-164-013, 014
2019 год.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-2г
1-188
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 99 видов, относящихся к 68 родам и 24 семействам, По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 31 вид, Злаковые – 18 видов, Маревые – 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
пастбища
20-100
13,823
Пастбища КУ, выпас частного скота,
16,5
Краснополянский сельский округ учетные кварталы 15-164 -064, -065, -067, -068
2019 год
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-5а, С-6а
1-96
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 93 вида, относящихся к 68 родам и 24 семействам. По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 31 вид, Злаковые – 18 видов, Маревые – 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
пастбища
20-100
8,820
Пастбища КУ, выпас частного скота,
16,0
Летовочный сельский округ учетные кварталы 15-164-070,071, -075
2019 год
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,, С-2г
1-453
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 85 видов, относящихся к 68 родам и 24 семействам. По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 31 вид, Злаковые – 18 видов, Маревые – 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
пастбища
20-100
2,2100
Пастбища КУ, выпас частного скота,
7,3
Мироновский сельский округ учетные кварталы 15-164-012,017
2019 год.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-4д, С-6а
1-64
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 81 вид, относящихся к 62 родам и 20 семействам. По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 23 вида, Злаковые – 18 видов, Маревые – 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
пастбища

Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 66 тұқымдасқа және 23 отбасына жататын 86 түрді құрайды. Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша жұлдызшалар басым – 31 түрі, Дәнді дақылдар – 18 түрі, Марев – 14 түрі, қызғылт – 5 түрі, бұршақ тұқымдастар – 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым
20-100
5,915
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
15,7
Киров ауылдық округі есептік тоқсандар 15-164-013, 014
2019 жыл.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-2г
1-188
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 68 тұқымдасқа және 24 отбасына жататын 99 түрді құрайды, тұқымдастардағы түрлер саны бойынша басым күрделі-31 түрі, Жарма-18 түрі, Марев – 14 түрі, қызғылт – 5 түрі, бұршақ – 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым
20-100
13,823
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
16,5
Краснополян ауылдық округі есептік тоқсандар 15-164 -064, -065, -067, -068
2019 жыл
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-5а, С-6а
1-96
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 68 ұрпақ пен 24 отбасына жататын 93 түрді құрайды. Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша күрделі түсті басым – 31 түрі, Дәнді дақылдар – 18 түрі, Марев – 14 түрі, Қызғылт – 5 түрі, бұршақ тұқымдастар – 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым
20-100
8,820
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
16,0
Летовочный ауылдық округі есептік тоқсандар 15-164-070,071, -075
2019 жыл
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,, С-2г
1-453
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 68 тұқымдасқа және 24 отбасына жататын 85 түрді құрайды. Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша күрделі түсті басым – 31 түрі, Дәнді дақылдар – 18 түрі, Марев – 14 түрі, қызғылт түсті – 5 түрі, бұршақ тұқымдастар – 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым
20-100
2,2100
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
7,3
Миронов ауылдық округі есептік тоқсандар 15-164-012,017
2019 жыл.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,С-4д, С-6а
1-64
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 62 ұрпақ пен 20 отбасына жататын 81 түрді құрайды. Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша күрделі түсті басым – 23 түрі, Дәнді дақылдар – 18 түрі, Марев – 14 түрі, қызғылт түсті – 5 түрі, бұршақ тұқымдастар – 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым

20-100
1,1900
Пастбища КУ, выпас частного скота,
7,6
Рощинский сельский округ учетные кварталы 15-164-061, -062 , -063
2019 год.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-134
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 93 вида, относящихся к 68 родам и 24 семействам. По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 31 вид, Злаковые – 18 видов, Маревые– 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые– 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
пастбища
20-100
2,9389
Пастбища КУ, выпас частного скота,
9,6
Тендыкский сельский округ учетные кварталы 15-164-015,-016
2019 год.
.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-134
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 99 видов, относящихся к 68 родам и 24 семействам. По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 31 вид, Злаковые – 18 видов, Маревые – 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
пастбища
20-100
1,4700
Пастбища КУ, выпас частного скота,
8,8
Тихоокеанский сельский округ учетные кварталы 15-164-090,-091
2019 год.
.
.
С-2а, С-4а,С-2г,С-4в, С-6а
1-83
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 99 видов, относящихся к 68 родам и 24 семействам (приложение 1). По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 31 вид, Злаковые – 18 видов, Маревые – 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
пастбища
20-100
1,8694
Пастбища КУ, выпас частного скота,
8,8
Чермошнянский сельский округ учетные кварталы 15-164 -021, -022
2019 год.
.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,
1-83
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 99 видов, относящихся к 68 родам и 24 семействам. По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 31 вид, Злаковые – 18 видов, Маревые – 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые – 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
пастбища
20-100
8,064
Пастбища КУ, выпас частного скота
12,8
Чкаловский сельский округ учетные кварталы 15-164-088, -093
2019 год.
.

20-100
1,1900
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
7,6
Рощинск ауылдық округі есептік тоқсандар 15-164-061, -062 , -063
2019 жыл.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-134
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 68 ұрпақ пен 24 отбасына жататын 93 түрді құрайды. Тұқымдастардағы түрлердің саны басым күрделі түсті – 31 вид, Дәнді дақылдар – 18 түрі, Марев– 14 түрі, қызғылт түсті – 5 түрі, бұршақ тұқымдастар– 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым
20-100
2,9389
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
9,6
Теңдік ауылдық округі есептік тоқсандар 15-164-015,-016
2019 жыл.
.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в, С-6а
1-134
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 68 тұқымдасқа және 24 отбасына жататын 99 түрді құрайды. Тұқымдастардағы түрлердің саны басым күрделі түсті-31 түрі, Жарма-18 түрі, Марев – 14 түрі, қызғылт – 5 түрі, бұршақ – 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым
20-100
1,4700
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
8,8
Тихоокеан ауылдық округі есептік тоқсандар 15-164-090,-091
2019 жыл
.
.
С-2а, С-4а,С-2г,С-4в, С-6а
1-83
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 68 тұқымдасқа және 24 отбасына жататын 99 түрді құрайды (1-қосымша). Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша күрделі түсті басым – 31 түрі, дәнді дақылдар-18 түрі, мареве – 14 түрі, қызғылт – 5 түрі, бұршақ тұқымдастар – 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым
20-100
1,8694
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
8,8
Чермошнян ауылдық округі есептік тоқсандар 15-164 -021, -022
2019 жыл.
.
С-2а, С-4а,С-4б,С-4в,
1-83
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 68 тұқымдасқа және 24 отбасына жататын 99 түрді құрайды. Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша күрделі түсті басым – 31 түрі, Дәнді дақылдар – 18 түрі, Марев – 14 түрі, қызғылт – 5 түрі, бұршақ тұқымдастар – 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым
20-100
8,064
Жайылым
ТЖ, жеке мал жаю,
12,8
Чкалов ауылдық округі есептік тоқсандар 15-164-088, -093
2019 жыл.
.

С-2а, С-4а,С-4в,С-4в,
1-126
Флористический список по материалам полевого обследования составляет 93 вида, относящихся к 68 родам и 24 семействам. По количеству видов в семействах преобладают Сложноцветные – 31 вид, Злаковые – 18 видов, Маревые– 14 видов, Розоцветные – 5 видов, Бобовые– 4 вида, Осоковые, Гвоздичные, Зонтичные и Губоцветные – по 3 вида, Крестоцветные и Норичниковые – по 2 вида, остальные семейства содержат по 1 виду.
пастбища

С-2а, С-4а,С-4в,С-4в,
1-126
Далалық зерттеу материалдары бойынша флористикалық тізім 68 ұрпақ пен 24 отбасына жататын 93 түрді құрайды. Тұқымдастардағы түрлердің саны бойынша Күрделі түсті басым – 31 түрі, Дәнді дақылдар – 18 түрі, Марев– 14 түрі, Қызғылт – 5 түрі, бұршақ тұқымдастар– 4 түрі, қияқ, Қалампыр, қолшатыр және Ерін гүлі – 3 түрі, крест тәрізді және Норичник – 2 түрі, қалған отбасыларда 1 түрі бар.
жайылым

2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2026
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2027
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
2028
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2
Алаботинский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
3
Амандыкский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
4
Большеизюмовский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
5
Мироновский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
6
Донецкий сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
7
Кировский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
8
Келлеровский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
9
Летовочный сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
10
Рощинский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
11
Тендыкский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
12
Чкаловский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
13
Зеленогайский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
14
Яснополянский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
15
Тихоокеанский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
16
Краснополянский сельский округ
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
17
Драгомировский сельский окург
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
18
Чермошнянский сельский окург
2024
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
2025
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
осенний сезон
2027
осенний сезон
отдыхающий участок
весений сезон
летний сезон
2028
летний сезон
осений сезон
отдыхающий участок
весений сезон
Приложение 8
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району

2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2026
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2027
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
2028
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2
Алабота ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
3
Амандық ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
4
Большеизюм ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
5
Миронов ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
6
Донецк ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
7
Киров ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
8
Келлер
ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
9
Летовочный ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
10
Рощинск ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
11
Тендік ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
12
Чкалов ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
13
Зеленогай ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
14
Яснополян ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
15
Тихоокеан
ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
16
Краснополян ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
17
Драгомиров ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
18
Чермошнян ауылдық округі
2024
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
2025
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
2027
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
2028
жазғы маусым
күзгі маусым
демалу учаскесі
көктемгі маусым

Приложение 10-1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
на 2024-2028 годы
Для выпаса сельскохозяйственных животных и нужд сенокошения жителей сел:
-вынесено постановление акимата района №230 от 27.06.2023 г. "О предоставлении права постоянного землепользования коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Большеизюмовского сельского округа Тайыншинского района СКО" о предоставлении права постоянного землепользования из земель запаса в Большеизюмовском и Мироновском сельских округах на земельные участки общей площадью 1433 га, в том числе 1393 га пастбищ, для выпаса сельскохозяйственных животных и нужд сенокошения жителей сел Большеизюмовского сельского округа.
-вынесено постановление акимата района №248 от 19.07.2023 г. "О предоставлении права постоянного землепользования коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Келлеровского сельского округа Тайыншинского района СКО" о предоставлении права постоянного землепользования на земельный участок из земель запаса в Келлеровском сельском округе общей площадью 94 га пастбищ для выпаса сельскохозяйственных животных и нужд сенокошения жителей села Келлеровка.
-вынесено постановление акимата района №239 от 04.10.2023 г. "О предоставлении права постоянного землепользования коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Тендыкского сельского округа Тайыншинского района СКО" о предоставлении права постоянного землепользования из земель запаса в Тендыкского сельского округа на земельные участки общей площадью 2581 га пастбищ, для выпаса сельскохозяйственных животных и нужд сенокошения жителей сел Тендыкского сельского округа.
-вынесено постановление акимата района №340 от 04.10.2023 г. "О предоставлении права постоянного землепользования коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Рощинского сельского округа Тайыншинского района СКО" о предоставлении права постоянного землепользования из земель запаса в Рощинского сельского округа на земельные участки общей площадью 40 га пастбищ, для выпаса сельскохозяйственных животных и нужд сенокошения жителей сел Рощинского сельского округа.

10-1-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю және ауыл тұрғындарының шөп шабу қажеттіліктері үшін:
-Большеизюм және Миронов ауылдық округтеріндегі босалқы жерлерден жалпы алаңы 1433 га жер учаскелеріне, оның ішінде 1393 га жайылымға ауыл шаруашылығы жануарларын жаю және Большеизюм ауылдық округі ауылдарының тұрғындарының шөп шабу қажеттіліктері үшін тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы "СҚО Тайынша ауданы Большеизюмов ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы" аудан әкімдігінің 2023 ж. 27.06. №230 қаулысы шығарылды.
-Келлер ауылдық округіндегі ауыл шаруашылығы жануарларын жаю және Келлеровка ауылының тұрғындарының шөп шабу қажеттіліктері үшін жалпы алаңы 94 га жайылымдар қорындағы жерлерден жер учаскесіне тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы "СҚО Тайынша ауданы Келлер ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы" аудан әкімдігінің 2023 ж.19.07. №248 қаулысы шығарылды
-Теңдік ауылдық округінің ауыл тұрғындарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю және шөп шабу қажеттілігі үшін жалпы алаңы 2581 га жайылымдық жер учаскелеріне қордағы жерлерден Теңдік ауылдық округінің жер учаскелеріне тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы "СҚО Тайынша ауданы Теңдік ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы" аудан әкімдігінің 2023ж.04.10. №239 қаулысы шығарылды
-Рощинск ауылдық округінің ауыл тұрғындарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю және шөп шабу қажеттіліктері үшін жалпы алаңы 40 га жайылымдық жер учаскелеріне қордағы жерлерден Рощинск ауылдық округіне тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы "СҚО Тайынша ауданы Рощинск ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы" аудан әкімдігінің 2023 жылғы 04.10. №340 қаулысы шығарылды

-вынесено постановление акимата района №373 от 08.11.2023 г. "О предоставлении права постоянного землепользования коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Алаботинского сельского округа Тайыншинского района СКО" о предоставлении права постоянного землепользования из земель запаса в Алаботинского сельского округа на земельные участки общей площадью 8952 га, в том числе 8834 га пастбищ, для выпаса сельскохозяйственных животных и нужд сенокошения жителей сел Алаботинского сельского округа.

Алабота ауылдық округіндегі босалқы жерлерден жалпы алаңы 8952 га жер учаскелеріне, оның ішінде 8834 га жайылымға ауыл шаруашылығы жануарларын жаю және Алабота ауылдық округінің ауыл тұрғындарының шөп шабу қажеттіліктері үшін тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы "СҚО Тайынша ауданы Алабота ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы" аудан әкімдігінің 2023 ж.08.11. №373 қаулысы шығарылды.

-вынесено постановление акимата района №373 от 04.11.2023 г. "О предоставлении права постоянного землепользования коммунальному государственному учреждению "Аппарат акима Чкаловского сельского округа Тайыншинского района СКО" о предоставлении права постоянного землепользования из земель запаса в Чкаловского сельского округа на земельные участки общей площадью 1538 га, в том числе 1219,5 га пастбищ, для выпаса сельскохозяйственных животных и нужд сенокошения жителей сел Чкаловского сельского округа.
Приложение 11
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тайыншинскому району
на 2024-2028 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов

-Чкалов ауылдық округіндегі босалқы жерлерден жалпы алаңы 1538 га жер учаскелеріне, оның ішінде 1219,5 га жайылымға ауыл шаруашылығы жануарларын жаю және Чкалов ауылдық округінің ауыл тұрғындарының шөп шабу қажеттіліктері үшін тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы "СҚО Тайынша ауданы Чкалов ауылдық округі әкімінің аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне тұрақты жер пайдалану құқығын беру туралы" аудан әкімдігінің 2023 ж.04.11. №373 қаулысы шығарылды.
2024-2028 жылдарға арналған
Тайынша ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 11- қосымша
Сызба (карта) жайылым айналымдарының ұсынылатын схемаларын белгілей отырып
2024-2028 жылдарға арналған
Тайынша ауданы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

1) использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
2) обеспечение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – Норма нагрузки), утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);

1) жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып, жайылымдарды пайдалану;
2) "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің жол берілетін шекті нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бекітілген Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің жол берілетін шекті нормасын (бұдан әрі - Жүктеме нормасы) қамтамасыз ету;