Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Бурлинскому району на 2025-2029 годы
Решение Бурлинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 27 февраля 2025 года № 24-5
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О пастбищах" Бурлинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Бурлинскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель маслихата К.Ермекбаев
Приложение
к решению Бурлинского
районного маслихата
от "27" февраля 2025 года №25-5
План по управлению пастбищами и их использованию по Бурлинскому району на 2025-2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бурлинскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
2) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных
3) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 4 к настоящему Плану;
4) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 5 к настоящему Плану;
5) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 к настоящему Плану;

Бөрлі ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Бөрлі аудандық мәслихатының 2025 жылғы 27 ақпандағы № 24-5 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Бөрлі аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Бөрлі ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы К.Ермекбаев
Бөрлі аудандық мәслихатының
2025 жылғы "27" ақпандағы
№ 24-5 шешіміне қосымша
Бөрлі ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Бөрлі ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы"Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
2) Жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер
3) ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметті осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
5) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемаларын (карталарын) осы Жоспардың 6,7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 -қосымшаларына сәйкес;

6) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 к настоящему Плану;
7) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды и схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 к настоящему Плану;
8) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 к настоящему Плану;
9) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложениям 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70 к настоящему Плану.
10) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в районе имеются 13 сельских округов, 26 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Бурлинского района 556634 га, из них пастбищные земли – 242786,1га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 290700 га;
земли населенных пунктов – 82545 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 9657 га;
земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения – 3950 га;
земли лесного фонда – 17073 га
земли водного фонда – 941га;
земли запаса – 147135 га;
иные земли – 1294 га.

6) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталарын осы Жоспардың 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 -қосымшаларына сәйкес;
7) Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 -қосымшаларына сәйкес;
8) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемалары осы Жоспардың 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57-қосымшаларына сәйкес;
9) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карталары осы жоспардың 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70-қосымшаларына сәйкес;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, жайылым пайдаланушы, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша ауданда 13 ауылдық округтер, 26 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Бөрлі ауданының жалпы көлемі 556634 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-242786,1га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-290700 га;
елді мекендердiң жерлері-82545 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 9657 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер– 3950 га;
орман қорының жерлер – 17073 га
су қорының жерлері-941 га;
босалқы жерлер-147135 га;
басқа да жерлер – 1294 га.

Климат района континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -15,-35°С, в июле +24,+38°С. Средний размер осадков составляет -30 мм, а годовой- 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 118 видов. Самые распространенные из них зерновые и астроцветные травы.
Почвы в основном каштановые и соланчаковые.
В районе действуют 8 убойных площадок,11 скотомогильников, 16 сибиреязвенных захоронений, 1 ветеринарный пункт.
В настоящее время по району по всем категориям хозяйств имеются 25991 из них личного подворья 7405 голов крупного рогатого скота, 25239 из них личного подворья 13496 голов мелкого рогатого скота (овец, козы), 9444 из них личного подворья 2811 голов лошадей.
Согласно Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" норматив нагрузки на 1 голову составляет: крупный рогатый скот – 8,5 гектар, овцы и козы – 1,7 гектар, лошади – 10,2 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Бурлинскому району имеются всего 242786 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 70097 га пастбищ, в землях запаса имеются 36511 га пастбищных угодий.
В некоторых сельских округах района в связи с ростом поголовья скота наблюдается дефицит пастбищных угодий на площади 17060 га, а именно в Аксуском сельском округе 1527 га, Бурлинском сельском округе 3783 га, Бумакольском сельском округе 2832 га, Достыкском сельском округе 874 га, Кентубекском сельском округе 696 га, Жарсуатском сельском округе 1458 га, Канайском сельском округе 3127 га, Успеновском сельском округе 2763 га.
Для решения этих вопросов необходимо увеличение за счет рационального выделения пастбищных угодий из государственного фонда и выделения из земель запаса сельскохозяйственного назначения. Сегодня в государственном запасе имеется 36511 га пастбищных земельных участков.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Бурлинскому

Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -15, -35°С, шілде айында – +24, +38°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық түсімі 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 118 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері.
Топырағы негізінен қоңыр және сортаң.
Ауданда 8 бордақылау алаңы, 11 мал көмінділері,16 сібір жарасы көмінділері,1 мал дәрігерлік пункті бар.
Қазіргі уақытта аудандағы барлық санаттағы шаруашылықтарда 25991 оның ішінде жеке аулада 7405 бас мүйізді ірі қара, 25239 оның ішінде жеке аулада 13496 бас ұсақ мүйізді мал (қой, ешкілер), 9444 оның ішінде жеке аулада 2811 бас жылқы бар.
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына арналған жайылым алаңының нормасы: ірі қара мал басына - 8,5 га; қой мен ешкі малына -1,7 га; жылқыға -10,2 га
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Бөрлі ауданы бойынша барлығы 242786 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 70097 га жайылым саналады, босалқы қордағы жерлерде 36511 га жайылымдық алқаптар бар.
Ауданның кейбір ауылдық округтерінде мал басының өсуіне байланысты барлығы 17060 га жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады, атап айтқанда Ақсу ауылдық округінде 1527 га, Бөрлі ауылдық округінде 3783 га, Бумакөл ауылдық округінде 2832 га, Достық ауылдық округінде 874 га, Кеңтүбек ауылдық округінде 696 га, Жарсуат ауылдық округінде 1458 га, Қанай ауылдық округінде 3127,0 га, Успен ауылдық округінде 2763 га.
Бұл мәселелерді шешу үшін мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және ауыл шаруашылық мақсатындағы қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту қажет. Күні бүгін мемлекеттік босалқы қорда 36511 га жайылымдық жер учаскелері бар.
Ескерту: аббревиатуралардың шешуі:
С – Цельсия көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр.
Бөрлі ауданы бойынша