1.2. Опасные отходы, запрещенные к ввозу
Сноска. Раздел 1.2 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11.10.2021 № 137 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 01.01.2022).
Наименование товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Код вида отхода по классификации Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением от 22 марта 1989 года
объединенный перечень отходов А, В
основной перечень регулируемых
отходов Y
1. Отходы, в состав которых в качестве компонента или загрязнителя входят любые из следующих веществ:
из 2805 40
из 7204
из 7404 00
А1030
мышьяк, соединения мышьяка
из 7503 00
Y24
ртуть, соединения ртути (исключая ртутные лампы и люминесцентные трубки)
из 7602 00
из 7802 00 000 0
Y29
из 7902 00 000 0
из 8002 00 000 0
из 8101 97 000 0
из 8102 97 000 0
из 8103 30 000 0
из 8104 20 000 0
из 8105 30 000 0
из 8106 90 000 0
из 8108 30 000 0
из 8109 31 000 0
из 8109 39 000 0
из 8110 20 000 0
из 8111 00 190 0
из 8112 13 000 0
из 8112 22 000 0
из 8112 31 000 0 из 8112 41 000 1
из 8112 52 000 0
из 8112 61 000 0
из 8112 92 210 1
из 8112 92 210 8
из 8113 00 400 0
2. Пыль магния
из 8104 20 000 0
из 8104 30 000 0
из 8104 90 000 0
3. Пыль металлургических производств и производства стекла, содержащая бериллий и его соединения
из 2620 91 000 0
Y20
4. Пыль, содержащая свинец и его соединения
из 2620 29 000 0
Y31
5. Пыль, содержащая соединения ванадия
из 2620 99 950 9
6. Гальванические осадки
из 2620
из 2837
А1050
Y17, Y7, Y21, Y22, Y23, Y26, Y33
7. Шлак, зола и остатки (кроме образующихся в производстве черных металлов), содержащие металлы, мышьяк или их соединения, в том числе:
из 2620
1) металлические остатки и остатки, состоящие из сплавов любых из перечисленных веществ:
мышьяк, бериллий, свинец, ртуть
А1010
Y20, Y24, Y29, Y31
шламы марганцевые от производства электролитической двуокиси марганца
кек мышьяковистый производства меди
А1030
Y24
кек мышьяково-калиевый производства олова
А1030
Y24
отходы арсенато-кальциевые производства свинца
А1030
Y24
шлам селено-ртутный от производства серной кислоты
Y25, Y29
шлам гидрооксидов свинца, никеля, кадмия
Y31, Y26
отходы хлористого алюминия с примесью ацетофенона
Y15
шлам (щелок) после обработки цинка, пыль и осадки
А1070
зола от сжигания изолированной медной проволоки
А1090
растворы для травления металлов, гидравлические жидкости, тормозные жидкости и антифризы
из 3825 50 000 0
А1060
Y17
цинковые остатки, содержащие свинец и кадмий
из 7902 00 000 0
А1080
Y26
Y31
отработанные растворы электролитов
от электролитических процессов выделения и очистки меди
из 3825 69 000 0
А1110
Y34
Y35
отработанные травильные медьсодержащие растворы
из 3825 50 000 0
А1130
Y22
отработанные свинцово-кислотные аккумуляторы в неразобранном виде
из 8549 11 000 0
А1160
Y31
отходы стекла от катодно-лучевых трубок и другие виды отходов стекла, имеющего активное покрытие
из 7001 00 100 0
из 8549 31 000 1 из 8549 91 000 1
А2010
отходы асбеста в виде пыли и волокна
из 2524
из 6812
А2050
Y36
изделия из асбоцемента, из цемента с волокнами целлюлозы или из аналогичных материалов, содержащие асбест, бывшие в употреблении
из 6811 40 000
отходы стекловолокна, сходные по физико-химическим характеристикам с асбестом
из 7019
отработанные ртутные лампы и люминесцентные трубки
из 8539
из 8540
Y29
сорбенты, с примесью арсина или фосфина, отработанные более чем на 50 %
из 3802
из 2818
из 3824
из 2842
Y24
шлаки и золы из установок по сжиганию отходов (включая летучие золы и пыль)
из 2621
Y18
шлаки и золы пиролизных установок
из 2621
Y11

1.2. Әкелуге тыйым салынған қауіпті қалдықтар
Тауар атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
1989 жылғы 22 наурыздағы Қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды жоюды бақылау туралы Базель конвенциясының сыныптамасы бойынша қалдықтар түрінің коды
А, В қалдықтарының біріктірілген тізбесі
Y реттелетін қалдықтарының
негізгі тізбесі
1. Құрамына мынадай заттардың кез келгені құрауыш немесе ластағыш ретінде кіретін қалдықтар:
күшән, күшән қосылыстары
сынап, сынап қосылыстары (сынап шамдарын және люминесценция түтіктерін қоспағанда)
2805 40
7204
7404 00
7503 00
7602 00
7802 00 000 0
7902 00 000 0
А 1030
Ү24
Ү29
2. Магний тозаңы
3. Металлургия өндірісінің және шыны өндірісінің құрамында бериллий мен оның қосылыстары бар шаңы
8002 00 000 0
8101 97 000 0
8102 97 000 0
8103 30 000 0
8104 20 000 0
8105 30 000 0
8106 00 100 0
8107 30 000 0
8108 30 000 0
8109 30 000 0
8110 20 000 0
8111 00 190 0
8112 13 000 0
8112 22 000 0
8112 52 000 0
8112 92 100 0
8112 92 210 1
8112 92 210 9
8113 00 400 0
8104 20 000 0
8104 30 000 0
8104 90 000 0
2620 91 000 0
Ү20
4. Құрамында қорғасын мен оның қосылыстары бар тозаң
5. Құрамында ванадий қосылыстары бар тозаң
6. Гальвандық шөгінділер
7. Қож, күл және құрамында металл, күшән немесе олардың қосылыстары бар қалдықтар (қара металдар өндірісінде түзілетіндерден басқасы), оның ішінде:
1)      металл қалдықтары және санамаланған заттардың кез келгенінің қорытпасынан тұратын қалдықтар:
күшән, бериллиий, қорғасын, сынап
марганецтің электролиттік қос тотығын өндіруден болған марганецтік шламдар
мыс өндіруден болатын күшән кегі (кек)
қалайы өндіруден болатын күшән-калий кегі (кек)
қорғасын өндіруден болатын арсенат-кальций қалдықтары
күкірт қышқылын өндіруден болатын селен-сынап шламы
2620 29 000 0
2620 99 950 9
2620
2837
2620
А1050
А1010
А1030
А1030
А1030
Ү17, Ү7,
Ү21, Ү22,
Ү23, Ү26,
Ү33
Ү20, Ү24,
Ү29, Ү31
Ү24
Ү24
Ү24
Ү25, Ү29
қорғасын, никель, кадмий гидрооксидтерінің шламы
Ү31, Ү26
ацетофенон қоспасы бар хлорлы алюминийдің қалдықтары
Ү15
мырышты өңдегеннен кейінгі шлам (сілті), тозаң және шөгінделер
А1070
Оқшауланған мыс сымды жағудан қалған күл
А1090
металдарды өңдеу үшін ерітінділер, гидравлика сұйықтықтары, тежегіш сұйықтықтары және антифриздер
3825 50 000 0
А1060
Ү17
құрамында қорғасын мен кадмий бар мырыш қалдықтары
7902 00 000 0
А1080
Ү26
мысты бөліп алу мен тазартудың электролиттік процестерінен қалған электролиттердің пайдаланылған ерітіндісі
3825 69 000 0
А1110
Ү34
құрамында мыс бар пайдаланылған өңдеу ерітінділері
3825 50 000 0
А1130
Y22
пайдаланылған қорғасын-қышқыл аккумуляторлар бөлшектелмеген түрде
8548 10
из 3825
А1160
Y31
катодтық-сәулелік түтіктерден шыны қалдықтары және белсенді апталған шыны қалдықтарының басқа да түрлері
7001 00 100 0
А2010
асбестің тозаң және талшық түріндегі қалдықтары
2524
6812
А2050
Y36
асбоцементтен, целлюлоза талшықтары бар цементтен немесе құрамында бұрын пайдаланылған асбест бар ұқсас материалдардан бұйымдар
6811 40 000
физика-химиялық сипаттамалары бойынша асбеске ұқсас шыныталшықтар қалдықтары
7019
пайдаланылған сынап шамдары және люминесценция түтіктері
8539
8540
50 % астам пайдаланылған арсин немесе фосфин қоспасы бар сорбенттер
3802
2818
3824
2842
қалдықтарды жағуға арналған қондырғылардан қож және күл
(ұшпа күл мен тозаңды қоса алғанда)
2621
пиролиз қондырғыларынан қож және күл
2621

2) отходы производства или переработки нефтяного кокса и битума (исключая смолу пиролизную), в том числе:
из 2713 90
из 3825
А3010,
А3030,
А3190
Y11,
Y39
кислая смола, кислый деготь
Y11
кислый гудрон от очистки масел, содержащий серную кислоту, осмолившиеся сульфированные соединения
Y11
кислый гудрон от производства сульфонатных присадок (сульфирование белых масел), содержащий серную кислоту, тяжелые органические сульфонаты
Y11
кислый гудрон от очистки ароматических углеводородов, содержащий серную кислоту, ароматические соединения, сульфокислоты
Y11
кислый гудрон от очистки парафинов, содержащий серную кислоту, органические соединения
Y11
смолка кислая сульфатного отделения цеха ректификации бензола коксохимического производства
Y11
остатки от переработки кислых смол
Y11
шламы коксовых и газовых заводов
Y39
3) отработанные нефтепродукты, в том числе:
шламы этилированного бензина и шламы этилированной антидетонационной смеси
из 2620 21 000 0
из 2710
из 3811 11
А3030
Y31
отходы, содержащие свинцовые антидетонаторы
из 2710
из 3811 11
А3030
8. Отходы шкур или пушно-мехового сырья, содержащие возбудители инфекционных заболеваний человека
и животных
из 0511 99 100 0
из 4101–
из 4103
из 4301
из 4115 20 000 0
А3110
Y21
Y4
9. Отходы, содержащие органические фосфорные соединения
из 3101 00 000 0
из 3825 61 000 0
А3130
Y37
10. Отходы фторорганических соединений
из 2903
из 3825 61 000 0
Y45
11. Отходы производства хлорорганических кислот
из 2915
из 2916
из 2917
из 2918
Y45
12. Отходы негалогенированных органических растворителей и их смесей
из 3825 61 000 0
из 3825
А3140
Y42
13. Отходы галогенированных органических растворителей и их смесей
из 3825 41 000 0
А3150
Y41
14. Отходы веществ и изделий, содержащие или загрязненные: полихлорированным дифенилом (ПХД), полихлорированным терфенилом (ПХТ), полихлорированным нафталином (ПХН) или полибромированным дифенилом (ПБД), включая любые другие полибромированные аналоги этих соединений при уровне концентрации от 50 мг/кг и выше
из 3825
А3180
Y10
15. Отходы в виде смолистых осадков (кроме асфальтовых вяжущих), образующиеся при рафинировании, дистилляции или любой пиролитической обработке органических материалов
из 3825
А3190
Y11
16. Фусы смолообразные (отходы переработки сланцев), содержащие фенол
из 2706 00 000 0
17. Резиновые отходы из следующих материалов, если они не смешаны с другими отходами,
в том числе:
В3040
1) изношенные камеры
из 4013
В3140
2) отходы твердой резины (например, эбонит)
из 4017 00 000 9
В3040
18. Отходы, состоящие или загрязненные любым
из нижеприведенных веществ:
А4110
1) любой аналог полихлорированного дибензофурана
из 3825
Y43

2) мұнай коксын және битумды (пиролиз шайырын қоспағанда) өндіруден немесе қайта өңдеуден қалдақтар, оның ішінде:
2713 90
3825
А3010
А3030
Ү11
Ү39
қышқыл шайыр, қышқыл қарамай
Ү11
майларды тазартудан қалған, құрамында күкірт қышқылы шайырға айналған сульфирленген қосылыстар бар қышқыл гудрон
Y11
сульфонаттық кірікпелерді өндіруден (ақ майларды сульфиттеу) қалған, құрамында күкірт қышқылы, ауыр органикалық сульфонаттар бар қышқыл гудрон
Y11
хош иісті көмір су тектілерді тазартудан қалған, құрамында күкірт қышқылы, хош иісті қосылыстар, сульфоқышқылдар бар қышқыл гудрон
Y11
парафинді тазартудан қалған, құрамында күкірт қышқылы, органикалық қосылыстар бар қышқыл гудрон
Ү11
Кокс-химия өндірісі бензолын ректификациялау цехын сульфаттық бөлудің қышқыл шайыры
Y11
Қышқыл шайырларды қайта өңдеуден қалдықтар
Y39
3) пайдаланылған мұнай өнімдері, оның ішінде:
Y31
этилды бензин шламы және этилды детонацияға қарсы қоспаның шламы
2620 21 000 0
2710
3811 11
А3030
Құрамында қорғасынды детонацияға қарсы заттары бар қалдықтар
2710
3811 11
А3030
8. Адам мен жануарлардың инфекциялық ауруларын қоздырғыштары бар тері немесе аң терісі-үлбір шикізатының қалдықтары
0511 99 100 0
4101 – 4103
4301
4115 20 000 0
А3110
Ү21
9. Органикалық фосфор қосылыстары бар қалдықтар
3101 00 000 0
3825 61 000 0
А3130
Ү37
10. Фторорганикалық қосылыстары бар қалдықтар
2903
3825 61 000 0
Ү45
11. Хлорорганикалық қышқылдар өндіруден қалдықтар
2915
2916
2917
2918
12. Галогендендірілмеген органикалық ерітінділер мен олардың қоспаларының қалдықтары
3825 61 000 0
3825
А3140
Ү42
13. Галогендендірілген органикалық ерітінділер мен олардың қоспаларының қалдықтары
3825 41 000 0
А3150
Ү41
14. Құрамында полихлор дифенил (ПХД), полихлор терфенил (ПХТ), полихлор нафталин (ПХН) немесе шоғырлану деңгейі 50кг/мг және одан жоғары болған кезде осындай қосылыстарға ұқсас басқа да кез келген полибромды заттарды қоса алғанда полибром дифенил (ПХД)
3825
А3180
Ү10
15. Органикалық материалдарды тазарту, сүзу немесе кез келген пиролиттік өңдеу кезінде түзілетін шайыр шөгінділер (асфальттық тұтқырдан басқа) түріндегі қалдықтар
3825
А3190
Ү11
16. Құрамында фенол бар шайыр тәрізді фустар (қатпарлы тастарды қайта өңдеуден қалдықтар)
17. Мынадай материалдардан, егер олар басқа қалдықтармен араластырылмаған болса, резеңке қалдықтары, оның ішінде:
1) тозған камералар
2) қатты резеңке қалдықтары (мәселен, эбонит)
18. Төменде келтірілген кез келген заттардан тұратын немесе ластанған қалдықтар:
1) полихлор дибензофуранның кез келген аналогі

2) любой аналог полихлорированного дибензодиоксина
из 3825
Y44
19. Отходы упаковочной тары и контейнеров, загрязненные веществами, содержащими полихлорированные или полибромированные дифенилы:
А4130
1) из пластмасс
из 3915
из 3923
2) из дерева
из 4401 39 000 0
из 4401 41 000 0
из 4401 49 000 0
из 4415
3) из бумаги и картона
из 4707
из 4819
4) из стекла, исключая стеклянный бой
из 7010
5) из черных металлов
из 7204
20. Отходы напольных покрытий из химических текстильных материалов
из 5701 90
из 5702 32
из 5702 42
из 5702 50 310 0
из 5702 50 390 0
из 5702 92 100 0
из 5702 92 900 0
из 5703 21 000
из 5703 29 000
из 5703 31 000
из 5703 39 000
из 5705 00 300 0
21. Отходы производства, приготовления и использования фармацевтической продукции, включая лекарственные средства с истекшим сроком годности*, в том числе предназначенные для лечения животных
из 2106 90 980 3
из 2901–2942 00 000 0
из 3006 92 000 0
из 3824 99 610 0
А4010
Y2
Y3
22. Клинические и связанные с этим отходы (отходы медицинской, ветеринарной или другой аналогичной деятельности; отходы, образующиеся в больницах и других учреждениях в ходе осмотра, обследования и лечения пациентов или научно-исследовательских работ)
из 3825 30 000 0
А4020
Y1
Y3
23. Отходы производства и применения биоцидов и фитофармацевтических препаратов, включая пестициды и гербициды, не соответствующие стандарту, с истекшим сроком годности**
или не годные для первоначально запланированного использования
из 3808
из 3825 61 000 0
А4030
Y4
24. Отходы производства средств обработки растений и защиты их от вредителей
из 3825 61 000 0
Y45
25. Отходы производства и применения химических консервантов древесины** (исключая соединения ртути):
A4040
Y5
1) креозотовое масло
2707 91 000 0
2) битумные пасты
2713 20 000 0
3) фтористый натрий
из 2826 19 100 0
4) кремнефтористый натрий
из 2826 90 800 0
5) медный купорос
2833 25 000 0
6) динитрофенолят натрия
из 2908 99 000 0
7) антраценовое масло
2707 99
8) сланцевое шпалопропиточное масло
из 2714 90 000 0
26. Отходы, содержащие химические вещества (реагенты), не соответствующие стандарту, с истекшим сроком годности* или состоящие из таких веществ
из группы 28
из группы 29
из 3825
А4140
27. Отходы химических веществ, являющихся результатом исследований и разработок или учебной деятельности, природа которых еще не выявлена и/или которые являются новыми, и их влияние на здоровье людей и/или окружающую среду еще не известно
из группы 28
из группы 29
из 3825
А4150
Y14
___________________________
* Вещество, не использованное в срок, установленный производителем.
** За исключением древесины, обработанной консервантами.
Примечания к разделу:
1. Для целей настоящего раздела необходимо руководствоваться как кодом ТН ВЭД ЕАЭС, так и наименованием (физическими и химическими характеристиками) товара.

2) полихлор дибензодиоксиннің кез келген аналогі
19. Құрамында полихлор немесе полибром дифенил бар заттармен ластанған орау ыдыстары мен контейнерлер қалдықтары:
2706 00 000 0
4013
4017 00 000 9
3825
3825
В3040
В3140
В3040
А4110
А4130
Ү43
Ү44
1)      пластмассадан
2)      ағаштан
3)      қағаздан және картоннан
4)      шыны сынықтарын қоспағанда, шыныдан
5)      қара металдардан
3915
3923
4401 39
4415
4707
4819
7010
7204
20. Химиялық тоқыма материалдарынан жасалған еден төсемі қалдықтары
5701 90
5702 32
5702 42
5702 50 310 0
5702 50 390 0
5702 92 100 0
5702 92 900 0
5703 20
5703 30
5705 00 300 0
21. Жарамдылық мерзімі* өтіп кеткен дәрілік заттарды, оның ішінде жануарларды емдеуге арналғандарын қоса алғанда, фармацевтік өнімді өндіруден, дайындаудан және пайдаланудан қалдықтар
2106 90 980 3
2901–2942 00 000 0
3006 92 000 0
3824 90 610 0
А4010
Ү2
22. Клиникалық және сонымен байланысты қалдықтар (медициналық, ветеринариялық немесе басқа да ұқсас қызмет қалдықтары; ауруханаларда және басқа да мекемелерде пациенттерді қарау, тексеру және емдеу немесе ғылыми-зерттеу жұмыстары барысында жиналатын қалдықтар)
3825 30 000 0
А4020
Ү1
23. Стандартқа сәйкес келмейтін, жарамдылық мерзімі** өтіп кеткен немесе бастапқы жоспарланған мақсатта пайдалану үшін жарамсыз пестицидтер мен гербицидтерді қоса алғанда,биоцидтер мен фитофармацевтік препараттарды өндірден және қолдандан қалдықтар
3808
3825 61 000 0
А4030
Y4
24. Өсімдіктерді өңдеу және оларды зиянкестерден қорғау құралдарын өндіруден қалдықтар
3825 61 000 0
Ү45
25. Ағаш сүрегінің** химиялық консерванттарын (сынап қосылыстарын қоспағанда) өндіруден және қолданудан қалдықтар:
1) креозот майы
2) битум пастасы
3) фтор натрийі
4) кремний-фтор натрийі
5) мыс тотияйын
2707 91 000 0
2713 20 000 0
2826 19 100 0
2826 90 800 0
2833 25 000 0
А4040
Ү5
6) натрий динитрофеноляты
7) антрацет майы
8) қатпарлы тастың шпалға сіңіретін майы
2908 99
2707 99
2714 90 000 0
26. Құрамында химиялық заттар (реагенттер) бар, стандартқа сәйкес келмейтін, жарамдылық мерзімі* өтіп кеткен немесе осындай заттардан тұратын қалдықтар
28-топтан
29-топтан
3825
А4140
Y21
Y4
27. Зерттеулер мен әзірлемелердің немесе оқу қызметінің нәтижесі болып табылатын, табиғаты әлі анықталмаған және/немесе жаңа және олардың адам денсаулығына және/немесе қоршаған ортаға әсері әлі белгісіз болып табылатын химиялық заттардың қалдықтары
28-топтан
29-топтан
3825
А4150
Y14
* Өндіруші белгілеген мерзімде пайдаланылмаған зат
**Консертванттармен өнделген ағаш сүрегін қоспағанда
Бөлімге ескерту: 1. Осы бөлімнің мақсаттары үшін ЕАЭО СЭҚ ТН кодын да, тауардың (физикалық және химиялық сипаттамаларымен) атауын да басшылыққа алу қажет.

1.7. Орудия добычи (вылова) водных биологических ресурсов, запрещенные к ввозу
Наименование товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС
1. Готовые сети рыболовные, узловые, произведенные машинным или ручным способом из синтетических нейлоновых или прочих полиамидных мононитей с диаметром нитей менее 0,5 мм и размерами ячеи менее
100 мм (размер конструктивного шага ячеи менее 50 мм)
из 5608 11 800 0
2. Готовые сети рыболовные, узловые, произведенные машинным или ручным способом из прочих синтетических мононитей с диаметром нитей менее 0,5 мм и размерами ячеи менее 100 мм (размер конструктивного шага ячеи менее 50 мм)
из 5608 11 800 0
3. Электроловильные системы и устройства, состоящие из электрических генераторов сигналов, с подсоединенными проводниками и аккумулятором (батареей), совместно выполняющие функцию добычи (вылова) водных биологических ресурсов посредством электрического тока
из 8543 20 000 0
Примечание к разделу.
Для целей настоящего раздела необходимо руководствоваться как кодом ТН ВЭД ЕАЭС, так и наименованием товара.
1.8. Изделия из гренландского тюленя и детенышей
гренландского тюленя, запрещенные к ввозу
Наименование товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС
1. Сырье пушно-меховое, шкурки гренландского тюленя и детенышей гренландского тюленя, целые, не имеющие или имеющие голову, хвост или лапы, головы, лапы и прочие части или обрезки, пригодные для изготовления меховых изделий*
из 4301 80 709 5
из 4301 80 709 7
из 4301 90 009 0
2. Дубленые или выделанные меховые шкурки гренландского тюленя и детенышей гренландского тюленя, целые, не имеющие или имеющие голову, хвост или лапы, головы, хвосты, лапы и прочие части или лоскут, несобранные*
из 4302 19 410 0
из 4302 19 499 0
из 4302 20 009 0
3. Дубленые или выделанные меховые шкурки гренландского тюленя и детенышей гренландского тюленя, целые и их части или лоскут, собранные*
из 4302 30 100 0
из 4302 30 510 0
из 4302 30 559 0
4. Предметы одежды и принадлежности к одежде из шкурок бельков гренландского тюленя
из 4303 10 101 0
из 4303 10 109 0
5. Предметы одежды и принадлежности к одежде из шкурок гренландского тюленя, или хохлуш, или серок гренландского тюленя*
из 4303 10 908 0
из 4303 10 909 0
6. Головные уборы прочие, с подкладкой или без подкладки, с отделкой или без отделки, из шкурок гренландского тюленя и детенышей гренландского тюленя*
из 6506 99 908 0
__________________________
* Ввоз изделий из гренландского тюленя (за исключением детенышей гренландского тюленя: бельков, хохлуш и серок) разрешается, если:
такие изделия получены в результате охоты, традиционно осуществляемой коренными народами, под которыми понимаются коренные жители арктических и субарктических районов, где они в настоящее время или традиционно имеют права коренных народов, в том числе юпики, инупиаты (Аляска), инуиты, инувиалуиты (Канада), калааллиты (Гренландия), что подтверждается сертификатом уполномоченного органа страны происхождения товара, выдаваемым по согласованной с Евразийской экономической комиссией форме;
такие изделия ввозятся физическими лицами для личного пользования (в некоммерческих целях).
Примечание к разделу.
Для целей настоящего раздела необходимо руководствоваться как кодом ТН ВЭД ЕАЭС, так и наименованием (физическими и химическими характеристиками) товара.
Примечание к перечню.

1.7. Судағы биологиялық ресурстарды аулап алуға (аулауға) арналған, әкелуге тыйым салынған құралдар
Тауар атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
1. Балық аулайтын, түйінді, синтетикалық нейлон немесе басқа да полиамидті бір қабат жіптен, жіптерінің диаметрі 0,5 мм және ұяшықтарының мөлшері 100 мм (ұяшығының конструкциялық қадамының мөлшері
50 мм кем) кем қылып машинамен немесе қолмен жасалған дайын торлар
5608 11 800 0
2. Балық аулайтын, түйінді, басқа да синтетикалық бір қабат жіптен, жіптерінің диаметрі 0,5 мм және ұяшықтарының мөлшері 100 мм (ұяшығының конструкциялық қадамының мөлшері 50 мм кем) кем қылып машинамен немесе қолмен жасалған дайын торлар
5608 11 800 0
3. Электрмен күшейтілетін белгіден тұратын, ток өткізгіш және аккумулятор (батарея) қосылған, электр тогы арқылы судағы биологиялық ресурстарды аулап алу (аулау) функциясын бірлесіп атқаратын электр аулау жүйелері мен құрылғылары
8543 20 000 0
Бөлімге ескерту.
Осы бөлімнің мақсаттары үшін ЕАЭО СЭҚ ТН кодын да, тауардың атауын да басшылыққа алу қажет.
1.8. Гренландия итбалығынан және Гренландия итбалығы төлінен жасалған, әкелуге тыйым салынған бұйымдар
Тауар атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
1. Аң терісі-үлбір шикізаты, Гренландия итбалығының және Гренландия итбалығы төлдерінің терісі, тұтас, басы, құйрығы немесе табандары бар немесе жоқ терілер, үлбір бұйымдарын жасау үшін жарамды бастары, табандары және басқа да бөліктері немесе кесінділері
4301 80 709 5
4301 80 709 7
4301 90 009 0
2. Гренландия итбалығының және Гренландия итбалығы төлдерінің иленген немесе илеп өңделген үлбір терісі, тұтас, басы, құйрығы немесе табандары бар немесе жоқ терілер, бастары табандары және басқа да бөліктері немесе қиықтары, жинақталмаған*
4302 19 410 0
4302 19 499 0
4302 20 009 0
3. Гренландия итбалығының және Гренландия итбалығы төлдерінің иленген немесе илеп өңделген үлбір терісі, тұтас және олардың бөліктері немесе қиықтары, жинақталған*
4302 30 100 0
4302 30 510 0
4302 30 559 0
4. Гренландия итбалығы төлінің (белҰк) терісінен жасалған киім-кешек және киім-кешек керек-жарақтары
4303 10 101 0
4303 10 109 0
5. Гренландия итбалығының терісінен немесе Гренландия итбалығының төлдері (хохлуш немесе серок) терісінен жасалған киім-кешек және киім-кешек керек-жарақтары
4303 10 908 0
4303 10 909 0
6. Гренландия итбалығының және Гренландия итбалығы төлдерінің терісінен жасалған, астары бар немесе астары жоқ, әшекейі бар немесе әшекейі жоқ басқа да бас киімдер
6506 99 908 0
*Гренландия итбалығынан жасалған бұйымдарды (гренландия итбалығының төлдері: белек, хохлуш және серокты қоспағанда) әкелуге, егер:
мұндай бұйымда арктикалық және субарктикалық аудандардың жергілікті халықтары, қазіргі кезде немесе дәстүрлі түрде жергілікті халықтар құқығына ие халықтары, оның ішінде юпиктер, инупиаттар (Аляска) инуиттер, инувиалуиттер (Канада), калааллиттер (Гренландия) түсінілетін жергілікті халықтар дәстүрлі түрде жүзеге асыратын аңшылық нәтижесінде алынған, тауардың шығарылған елінің уәкілетті органы Еуразиялық экономикалық комиссиямен келісілген нысан бойынша беретін сертификатымен расталған болса, рұқсат етіледі:
мұндай бұйымдарды жеке тұлғалар өздері пайдалануы үшін (коммерциялық мақсатта емес) әкеледі
Бөлімге ескерту.
Осы бөлімнің мақсаттары үшін ЕАЭО СЭҚ ТН кодын да, тауардың (физикалық және химиялық сипаттамаларымен) атауын да басшылыққа алу қажет.

2.3. Опасные отходы
Сноска. Раздел 2.3 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11.10.2021 № 137 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 01.01.2022).
Наименование товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Код вида отхода по классификации Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением от 22 марта 1989 года
объединенный перечень
отходов А, В
основной перечень
регулируемых
отходов Y
1. Шлак гранулированный (шлаковый песок), получаемый в процессе производства черных металлов
2618 00 000 0
В1200
2. Шлак, дросс (кроме гранулированного шлака), окалина
и прочие отходы производства черных металлов
2619 00
В1210,
В1230
3. Окалина, содержащая окись меди
из 2620 30 000 0
В1240
Y22
4. Шлак, зола и остатки (кроме образующихся в производстве черных металлов), содержащие металлы, мышьяк или их соединения, в том числе:
2620
гартцинк
2620 11 000 0
съем свинцовый, изгарь свинцовая, шлам свинцовый с содержанием свинца 30 % и более
из 2620 21 000 0 –
из 2620 29 000 0
Y31
алюминиевый шлак
из 2620 40 000 0
В1100
солевые шлаки, содержащие магний
из 2620 99 950 9
съемы легкого металла, содержащие магний
из 2620 99 950 9
отработанные катализаторы, пригодные только для извлечения металла или для производства химических реагентов
из 2620
А1140, А2030
5. Отходы, в состав которых в качестве компонента или загрязнителя входит любое из следующих веществ:
из 2620
из 3825
карбонилы металлов
Y19
соединения шестивалентного хрома
из 2620 91 000 0
из 3825
Y21
6. Пыль и остатки от газовых очистных систем медеплавильных заводов
из 2620 30 000 0
А1110
7. Отходы в виде шлама от операций электролитического выделения и очистки меди (за исключением анодного шлама)
из 2620 30 000 0
А1120
Y22
8. Отходы, содержащие хлорид меди или цианид меди
из 2620 30 000 0
из 3825
А1140
Y22, Y33
9. Шлак, образующийся при производстве чугуна и стали, применяемый в качестве сырья для получения титановой губки и ванадия
из 2619 00 900 0
В1210
10. Зола от сжигания печатных плат, содержащая драгоценный металл (металлы) или соединения драгоценного металла (металлов)
из 7112 30 000 0
А1150
Y18
11. Зола, содержащая драгоценный металл (металлы) или соединения драгоценного металла (металлов), образующаяся от сжигания фотопленки
из 7112 30 000 0
В1170
Y18
12. Отходы фотопленки, содержащие галоиды серебра и (или) металлическое серебро
из 7112 99 000 0
В1180
13. Отходы фотобумаги, содержащие галоиды серебра и (или) металлическое серебро
из 7112 99 000 0
В1190
14. Отходы гипса, образующиеся в химических промышленных процессах

2.3. Қауіпті қалдықтар
Тауар атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
1989 жылғы 22 наурыздағы Қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды жоюды бақылау туралы Базель конвенциясының сыныптамасы бойынша қалдықтар түрінің коды
А, В қалдықтарының біріктірілген тізбесі
Y реттелетін қалдықтарының
негізгі тізбесі
1. Қара металдарды өндіру процесінде алынатын түйіршіктелген қож (қож құмы)
2618 00 000 0-ден
В1200
2. Қож, дросс (түйіршіктелген қождан басқасы), қабыршақ және қара металдарды өндеуден болған басқа да қалдықтар
2619 00-ден
В1210,
В1230
3. Құрамында мыс тотығы бар қабыршақ
2620 30 000 0-ден
В1240
Y22
4. Қож, күл және құрамында металл, күшән немесе олардың қосылыстары бар қалдықтар (қара металдарды өндіруде түзілетіндерден басқа), оның ішінде:
2620-ден
гартмырыш
2620 11 000 0-ден
қорғасын алымы, қорғасын күйігі, құрамында 30 % және одан көп қорғасын бар қорғасын шламы
2620 21 000 0-ден
2620 29 000 0-ден
Y31
алюминий қожы
2620 40 000 0-ден
В1100
құрамында магний бар тұз қождары
2620 99 950 9-дан
құрамында магний бар жеңіл металл алымы
2620 99 950 9-дан
пайдаланылған, металл өндіріп алуға немесе химиялық реагенттерді өндіруге ғана жарамды катализаторлар
2620-ден
А1140, А2030
5. Құрамына құрауышы немесе ластағыш ретінде төмендегі заттардың кез келгені кіретін қалдықтар:
2620-ден
3825-тен
металдар карбонилдары
Y19
алты валентті хром қосылыстары
2620 91 000 0-ден
3825-тен
Y21
6. Мыс қорытатын зауыттардың газдық тазарту жүйелерінің шаңы және қалдықтары
2620 30 000 0-ден
А1110
7. Мысты электролититтік тәсілмен бөліп алу және тазарту операцияларынан шлам түріндегі қалдықтар (анод шламын қоспағанда)
2620 30 000 0-ден
А1120
Y22
8. Құрамында мыс хлориді немесе мыс цианиді бар қалдықтар
2620 30 000 0-ден
3825-тен
А1140
Y22, Y33
9. Шойын мен болатты өндіру кезінде түзілетін, титан губкасы мен ванадий өндіріп алу үшін шикізат ретінде пайдаланылатын қож
2619 00 900 0-ден
В1210
10. Құрамында бағалы металдар (металдар) немесе бағалы металдардың (металдардың) қосылыстары бар күл
7112 30 000 0-ден
А1150
Y18
11. Құрамында бағалы металл (металдар) немесе бағалы металл (металлдар) қосылыстары бар, фотопленка жағудан түзілетін күл
7112 30 000 0-ден
В1170
Y18
12. Құрамында күміс галоидтары және (немесе) металл күмісі бар фотопленка қалдықтары
7112 99 000 0-ден
В1180
13. Құрамында күміс галоидтары және (немесе) металл күмісі бар фотоқағаз қалдықтары
7112 99 000 0-ден
В1190
14. Химиялық өнеркәсіптік процестерде түзілетін гипс қалдықтары

из 2520 10 000 0
из 3825
А2040
15. Отходы нитроцеллюлозы
из 3912 20
А3060
16. Отходы фенолов и фенольных соединений, включая хлорфенол, в форме жидкостей или шламов
из 2907
из 2908
А3070
Y39
17. Галогенированные или негалогенированные неводные дистилляционные остатки, образующиеся при операциях восстановления (регенерации) органических растворителей
из 3825 41 000 0
из 3825 49 000 0
А3160
Y6
18. Отходы, образующиеся при производстве алифатических галогенированных углеводородов (хлорметана, дихлорэтана, аллилхлорида, эпихлоргидрина), состоящие из смеси полихлорированных углеводородов на 80 – 90 %
из 3825 61 000 0
А3170
Y6, Y45
19. Отходы, содержащие нижеперечисленные соединения или загрязненные ими:
А4050
неорганические цианиды, за исключением отходов, содержащих драгоценный металл (металлы) или соединения драгоценного металла (металлов) в твердой форме со следами неорганических цианидов
из 2837
из 3825
Y33
органические цианиды
из 2926
из 2929
из 3825
Y38
20. Отходы кислотных и щелочных растворов, основной оставляющей которых являются следующие вещества:
А4090
Y34, Y35
кислота соляная рН <= 2
из 2806 10 000 0
кислота серная, олеум
из 2807 00 000
кислота азотная рН <= 2
из 2808 00 000 0
кислота плавиковая (фтористоводородная)
из 2811 11 000 0
кислота бромистоводородная
из 2811 19 100 0
аммиак в водном растворе
из 2814 20 000 0
гидроксид натрия рН > = 11,5
из 2815 12 000 0
гидроксид калия рН > = 11,5
из 2815 20 000 0
21. Шлак от производства меди (за исключением химически стабилизированного, с высоким содержанием железа (выше 20 %) и обработанного в соответствии с промышленными стандартами)
из 2620 30 000 0
из 2620 99 950 9
22. Шлак от производства цинка (за исключением химически стабилизированного, с высоким содержанием железа (более 20 %) и обработанного в соответствии с промышленными стандартами)
из 2620 11 000 0
из 2620 19 000 0
из 2620 99 950 9
В1220
23. Шлак и зола прочие, включая золу из морских водорослей (келп), в том числе:
шлаки котельные остатки твердые солесодержащие и дымоулавливающих устройств топочных агрегатов с традиционным топливом (без реактивного гипса)
из 2620
из 2621
из 3825
летучие золы и пыль топочных установок (за исключением летучих зол и пыли установок по сжиганию отходов и пиролизных установок)
нейтрализованная красная глина от производства глинозема
зола от энергоустановок, работающих на угле (в том числе летучая)
А2060
24. Отработанный активированный уголь (кроме образующегося при обработке питьевой воды, в пищевой промышленности и при производстве витаминов)
из 3802
А4160

2520 10 000 0-ден
3825-тен
А2040
15. Нитроцеллюлоза қалдықтары
3912 20-ден
А3060
16. Хлорфенолды қоса алғанда, фенолдардың және фенолдық қосылыстардың сұйықтық немесе шлам түріндегі қалдықтары
2907-ден
2908-ден
А3070
Y39
17. Органикалық еріткіштерді қалпына келтіру (регенерация) операциялары кезінде түзілетін галогендендірілген немесе негалогендендірілмеген сусыз дистилляциялық қалдықтар
3825 41 000 0-ден
3825 49 000 0-ден
А3160
Y6
18. 80 – 90 %-ы полихлорлы көмірсутегі қоспасынан тұратын алифаттық галогендендірілген көмірсутегін (хлорметан, дихлорэтан, аллилхлорид, эпихлоргидрин) өндіру кезінде түзілетін қалдықтар
3825 61 000 0-ден
А3170
Y6, Y45
19. Төменде санамаланған қосылыстар бар немесе солармен ластанған қалдықтар:
А4050
құрамында бағалы металл (металдар) немесе бағалы металл (металдар) қосылыстары бар, органикалық емес цианидтер іздерімен қатты түрдегі қалдықтарды қоспағанда органикалық емес цианидтер
2837-ден
3825-тен
Y33
органикалық цианидтер
2926-дан
2929-дан
3825-тен
Y38
20. Төменде келтірілген заттар негізгі құрамдастары болып табылатын қышқыл және сілті ірітінділерінің қалдықтары:
А4090
Y34, Y35
тұзды қышқыл рН <= 2
2806 10 000 0-ден
күкірт қышқылы, олеум
2807 00-ден
азот қышқылы рН <= 2
2808 00 000 0-ден
плавик қышқылы (фторсутегі)
2811 11 000 0-ден
бромсутегі қышқылы
2811 19 100 0-ден
су ерітіндісіндегі аммиак
2814 20 000 0-ден
натрий гидрототығы рН > = 11,5
2815 12 000 0-ден
калий гидрототығы рН > = 11,5
2815 20 000 0-ден
21. Мыс өндіруден болатын қож (химиялық тұрақтандырылған, құрамындағы темір деңгейі жоғары
(20%-дан асады) және өнеркәсіптік стандарттарға сәйкес өңделген)
2620 30 000 0-ден
2620 99 950 9-дан
22. Мырышты өндіруден болатын қож (химиялық тұрақтандырылған, құрамындағы темір деңгейі жоғары
(20%-дан асады) және өнеркәсіптік стандарттарға сәйкес өңделген)
2620 11 000 0-ден
2620 19 000 0-ден
2620 99 950 9-дан
В1220
23.  Теңіз балдырын (келп) қоса алғанда, басқа да қож пен күл, оның ішінде:
қазандық қождары
құрамында қатты тұз бар қалдықтар және дәстүрлі отынмен (реактивті гипссіз) от жағатын агрегаттардың түтін ұстайтын құрылғыларының қалдықтары
262-ден 0
2621-ден
3825-тен
от жағатын құрылғылардың ұшатын күлі мен шаңы (қалдықтарды және пиролиздік құрылғыларды жағатын құрылғылардың ұшатын күлі мен шаңын қоспағанда)
глиноземды өндіруден болатын бейтараптандырылған қызыл балшық
көмірмен жұмыс істейтін энергия қондырғыларынан күл (оның ішінде ұшатын)
А2060
24. Пайдаланылған белсендірілген көмір (ауызсуды өңдеу кезінде, тамақ өнеркәсібінде және витамин өндіру кезінде түзілетіндерді қоспағанда)
3802-ден
А4160

25. Отходы, содержащие неорганические соединения фтора в форме жидкостей или шлама, за исключением шлама фторида кальция
из 28,
из 3824,
из 3825
А2020
Y32
26. Отходы, обрезки и скрап резины (за исключением твердой резины)
из 4004 00 000 0
В3040,
В3080
27. Шины и покрышки пневматические, бывшие в употреблении
4012 20 000 1*
4012 20 000 9
В3040,
В3140
28. Винный отстой, винный камень
2307 00
В3060
29. Отходы кожевенного производства в виде пыли, золы, шлама, порошка, содержащие соединения шестивалентного хрома и биоциды
из 3504 00
А3090
Y21
Y4
30. Обрезки и другие отходы кожи или композиционной кожи, негодные для производства кожаных изделий, содержащие соединения шестивалентного хрома и биоциды
из 4115 10 000 0
из 4115 20 000 0
А3100
Y21
Y4
31. Отходы шкур или пушно-мехового сырья, содержащие соединения шестивалентного хрома или биоциды
из 0511 99 100 0
из 4101 – из 4103
из 4301
А3110
Y21
Y4
32. Отходы в виде пуха от прядильного производства
из 5003 00 000 0
из 5103 20 000 0
из 5202 10 000 0
из 5505
из 5601 30 000 0
А3120
33. Отходы пигментов, красителей, красок и лаков, содержащих тяжелые металлы и (или) органические растворители
из 3206, из 3208
из 3212, из 3825
А4070
Y12
34. Отходы металлов и сплавов, в состав которых входят любые вещества, указанные ниже (за исключением лома и сплавов в форме готовых изделий: листов, пластин, балок, прутов, труб и т.д.):
из 2805 40
из 7204
из 7404 00
из 7503 00
из 7602 00
А1010
сурьма
кадмий
селен
теллур
таллий
из 7802 00 000 0
из 7902 00 000 0
из 8002 00 000 0
из 8101 97 000 0
из 8102 97 000 0
из 8103 30 000 0
из 8104 20 000 0
из 8105 30 000 0
из 8106 90 000 0
из 8108 30 000 0
из 8109 31 000 0
из 8109 39 000 0
из 8110 20 000 0
из 8111 00 190 0
из 8112 13 000 0
из 8112 22 000 0
из 8112 41 000 1
из 8112 52 000 0
из 8112 61 000 0
из 8112 92 210 8
из 8113 00 400 0
Y27
Y26
Y25
Y28
Y30
35. Отходы, включающие в качестве компонента или загрязнителя любые из следующих веществ (за исключением металлических отходов в твердой форме):
из 2620 29 000 0
из 2620 60 000 0
из 2620 91 000 0
из 2620 99 950 9
А1020
сурьма, соединения сурьмы
бериллий, соединения бериллия
кадмий, соединения кадмия
свинец, соединения свинца
селен, соединения селена
теллур, соединения теллура
таллий, соединения таллия
Y27
Y20
Y26
Y31
Y25
Y28
Y30
36. Остатки выщелачивания после обработки цинка в виде пыли, шлама (ярозит, гематит и т. п.)
из 2620 19 000 0
из 2530 90 000 9
А1070
37. Отработанные свинцово-кислотные аккумуляторы в разобранном виде
из 7802 00 000 0
из 8549 11 000 0
А1160
Y31

25. Кальций фторидін қоспағанда, құрамында фтордың сұйықтық немесе шлам түріндегі органикалық емес қосылыстарын бар қалдықтар
28-ден,
3824-тен,
3825-тен
А2020
Y32
26. Резеңке қалдықтары, қиындылары және скрапы (катты резеңкені қоспағанда)
4004 00 000 0-ден
В3040,
В3080
27. Бұрын пайдалануда болған пневматикалық шиналар және доңғалақ тыстары
4012 20 000 1-ден *
4012 20 000 9-дан
В3040,
В3140
28. Шарап тұнбасы, шарап тасы
2307 00-ден
В3060
29. Былғары өндірісінің құрамында алты валентті хром мен биоцид бар, тозаң, күл, шлам, ұнтақ түріндегі қалдықтары
3504 00-ден
А3090
Y21
Y4
30. Былғарының немесе композициялық былғарының былғары бұйымдарын өндіруге жарамсыз, құрамында алты валентті хром мен биоцид бар қиындылары және басқа да қалдықтары
4115 10 000 0-ден
4115 20 000 0-ден
А3100
Y21
Y4
31. Терілердің немесе аң терісі-үлбір шикізатының құрамында алты валентті хром мен биоцид бар қалдықтары
0511 99 100 0
4101 – из 4103
4301
А3110
Y21
Y4
32. Тоқыма өндірісінен мамық түріндегі қалдықтар
5003 00 000 0-ден
5103 20 000 0-ден
5202 10 000 0-ден
5505-тен
5601 30 000 0-ден
А3120
33. Құрамында ауыр металдар және (немесе) органикалық еріткіштер бар пигменттердің, бояғыштардың, бояулардың және лактардың қалдықтары
3206, 3208-ден
3212, 3825-тен
А4070
Y12
34. Құрамына төменде көрсетілген кез келген заттар кіретін металдар мен қорытпалар қалдықтары (дайын бұйым түріндегі: қаңылтыр, жалпақ тілім, балка, темір шыбық, құбыр және т.б. сынықтар мен қорытпаларды қоспағанда):
2805 40-ден
7204-тен
7404 00-ден
7503 00-ден
7602 00-ден
А1010
сүрме
кадмий
селен
теллур
таллий
7802 00 000 0-ден
7902 00 000 0-ден
8002 00 000 0-ден
8101 97 000 0-ден
8102 97 000 0-ден
8103 30 000 0-ден
8104 20 000 0-ден
8105 30 000 0-ден
8106 00 100 0-ден
8107 30 000 0-ден
8108 30 000 0-ден
8109 30 000 0-ден
8110 20 000 0-ден **
8111 00 190 0-ден
8112 13 000 0-ден
8112 22 000 0-ден
8112 52 000 0-ден
8112 92 210 9-дан
8113 00 400 0-ден
Y27
Y26
Y25
Y28
Y30
35. Құрамына төмендегі кез келген заттар құрауыш немесе ластығыш ретінде кіретін  қалдықтар (қатты түрдегі металл қалдықтарын қоспағанда):
2620 29 000 0-ден
2620 60 000 0-ден
2620 91 000 0-ден
2620 99 950 9-дан
А1020
сурме, сүрме қосылыстары
бериллий, бериллий қосылыстары
кадмий, кадмий қосылыстары
қорғасын, қорғасын қосылыстары
селен, селен қосылыстары
теллур, теллур қосылыстары
таллий, таллий қосылыстары
Y27
Y20
Y26
Y31
Y25
Y28
Y30
36. Мырышты өңдегеннен кейінгі сілтілендірудің тозаң, шлам түріндегі қалдықтары (ярозит, гематит және с.с.)
2620 19 000 0-ден
2530 90 000 9-дан
А1070
37. Бөлшектелген, пайдаланылған қорғасын-қышқыл аккумуляторлар
7802 00 000 0-ден
8548 10 910 0-ден
А1160
Y31

2.11. Виды минерального сырья
Наименование товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС
1. Агат
из 7103 10 000 8
2. Аметист
из 7103 10 000 8
3. Берилл:
аквамарин
биксбит
воробьевит
гелиодор
гошенит
морганит
ростерит
из 7103 10 000 8
4. Бирюза
из 7103 10 000 8
5. Гранаты:
альмандин
андрадит
спессартин
гессонит
гроссуляр
демантоид
карбункул
лейкогранат
меланит (шорломит)
пироп
родолит
топазолит
уваровит
цаворит
из 7103 10 000 8
6. Жадеит
из 7103 10 000 8
7. Кварц-волосатик
из 7103 10 000 8
8. Кунцит
из 7103 10 000 8
9. Лазурит
из 7103 10 000 8
10. Малахит
из 7103 10 000 8
11. Нефрит
7103 10 000 1
12. Опал
из 7103 10 000 8
13. Родонит
из 7103 10 000 8
14. Скаполит
из 7103 10 000 8
15. Топаз
из 7103 10 000 8
16. Турмалин:
ахроит
верделит
дравит
индиголит
рубеллит
сибирит
тсилазит
увит
шерл
эльбаит
из 7103 10 000 8
17. Фенакит
из 7103 10 000 8
18. Хризоберилл
из 7103 10 000 8
19. Хромдиопсид
из 7103 10 000 8
20. Хризолит
из 7103 10 000 8
21. Хризопраз
из 7103 10 000 8
22. Циркон
из 7103 10 000 8
23. Цитрин
из 7103 10 000 8
24. Чароит
из 7103 10 000 8
25. Шпинель
из 7103 10 000 8
26. Янтарь (кроме уникальных янтарных образований)
из 2530 90 000 1
Примечания к разделу:
1. Для целей настоящего раздела необходимо руководствоваться как кодом ТН ВЭД ЕАЭС, так и наименованием товара.
2. В настоящем разделе под сырьем понимаются только природные необработанные камни.
2.12. Наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры
Сноска. Раздел 2.12 с изменениями, внесенными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17.11.2015 № 150 (вступает в силу по истечении 60 календарных дней с даты его официального опубликования); от 27.09.2016 № 107 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования); от 15.11.2016 № 145 (вступает в силу с 1 января 2017); от 11.10.2021 № 137 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 01.01.2022).
I. Наркотические средства и психотропные вещества
Сноска. Список I дополнен наименованием раздела в соответствии с решением Коллегии Евразийской Экономической Комиссии от 27.09.2016 № 107.
Список I
Сноска. Список I с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16.10.2018 № 163 (порядок введения в действие см. п.4); от 04.10.2021 № 133 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 01.01.2022); от 11.10.2021 № 137 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 01.01.2022).
Международное непатентованное наименование (название)
Другие наименования (названия)
Химическое наименование (название)
Краткое описание
Код
ТН ВЭД ЕАЭС
1. Аллилпродин
3-аллил-1-метил-4-фенил-4-пропионоксипиперидин
2933 39 980 0
2. Альфамепродин
альфа-3-этил-1-метил-4-фенил-4-пропионоксипиперидин
2933 39 980 0
3. Альфаметадол
альфа-6-диметиламино-4,4-дифенил-3-гептанол
2922 19 700 0
4. Альфапродин
альфа-1,3-диметил-4-фенил-4-пропионоксипиперидин
2933 39 980 0
5. Альфацетилметадол
альфа-3-ацетокси-6-диметиламино-4,4-дифенилгептан
2922 19 700 0
6. Альфентанил
алфентанил
N-[1-[2-(4-этил-4,5-дигидро-5-оксо-1Н-тетразол-1-ил)этил]-4-(метоксиметил)-4-пиперидинил]-N-фенилпропанамид
2933 33 000 9
7. р-Аминопропиофенон
(РАРР) и его оптические изомеры (антидот против цианидов)
2922 39 000 0
8. Анилэридин
анилеридин
1-пара-аминофенэтил-4-фенилпиперидин-4-карбоновой кислоты этиловый эфир
2933 33 000 9
9. Ацетилгидрокодеин
ацетилдигидрокодеин,
тебакон
6-ацетокси-3-метокси-N-метил-4,5-эпоксиморфинан
2939 19 000 0
10. Ацетилметадол
3-ацетокси-6-диметиламино-4,4-дифенилгептан
2922 19 700 0
11. Альфа-метилтиофентанил
N-[1-[1-метил-2-(2-тионил) этил]-4-пиперидил] пропионанилид
2934 92 000 0
12. Альфа-метилфентанил
N-[1-(альфа-метилфенэтил)-4-пиперидил]пропионанилид
2933 34 000 0
13. Ацетил-альфа-метилфентанил
N-[1-(альфа-метилфенэтил)-4-пиперидил]ацетанилид
2933 34 000 0
14. Ацеторфин
3-О-ацетилтетрагидро-7-альфа-(1-гидрокси-1-метилбутил)-6,14-эндо-этеноорипавин
2939 19 000 0
15. Ацетилированный опий
средство, получаемое путем ацетилирования опия или экстракционного опия, содержащее в своем составе кроме алкалоидов опия ацетилкодеин, моноацетилмор-фин, диацетилморфин либо их смесь
2939 11 000 0,
2939 19 000 0,
3824 99 920
3820 99 930
3824 99 960
16. Ацетилкодеин
2939 19 000 0
17. Безитрамид
1-(3-циано-3,3-дифенилпропил)-4(2-оксо-3-пропионил-1-бензимидазолинил)-пиперидин
2933 33 000 9
18. Бензетидин
1-(2-бензилоксиэтил)-4-фенилпиперидин-4-карбоновой кислоты этиловый эфир
2933 39 980 0
19. Бензилморфин
3-О-бензилморфин
2939 19 000 0
20. Бетамепродин
бета-3-этил-1-метил-4-фенил-4-пропионоксипиперидин
2933 39 980 0
21. Бетаметадол
бета-6-диметиламино-4,4-дифенил-3-гептанол
2922 19 700 0
22. Бетапродин
бета-1,3-диметил-4-фенил-4-пропионоксипиперидин
2933 39 980 0
23. Бетацетилметадол

2.11. Минералдық шикізат түрлері
Тауардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
1. Ақық тас
7103 10 000 9-дан
2. Аметист
7103 10 000 9-дан
3. Берилл:
аквамарин
биксбит
воробьевит
гелиодор
гошенит
морганит
ростерит
7103 10 000 9-дан
4. Бирюза
7103 10 000 9-дан
5. Анартастар:
альмандин
андрадит
спессартин
гессонит
гроссуляр
демантоид
карбункул
лейкогранат
меланит (шорломит)
пироп
родолит
топазолит
уваровит
цаворит
7103 10 000 9-дан
6. Жадеит
7103 10 000 9-дан
7. Кварц-су құрты
7103 10 000 9-дан
8. Кунцит
7103 10 000 9-дан
9. Лазурит
7103 10 000 9-дан
10. Малахит
7103 10 000 9-дан
11. Нефрит
7103 10 000 1
12. Опал
7103 10 000 9-дан
13. Родонит
7103 10 000 9-дан
14. Скаполит
7103 10 000 9-дан
15. Топаз
7103 10 000 9-дан
16. Турмалин:
ахроит
верделит
дравит
индиголит
рубеллит
сибирит
тсилазит
увит
шерл
эльбаит
7103 10 000 9-дан
17. Фенакит
7103 10 000 9-дан
18. Хризоберилл
7103 10 000 9-дан
19. Хромдиопсид
7103 10 000 9-дан
20. Хризолит
7103 10 000 9-дан
21. Хризопраз
7103 10 000 9-дан
22. Циркон
7103 10 000 9-дан
23. Цитрин
7103 10 000 9-дан
24. Чароит
7103 10 000 9-дан
25. Шпинель
7103 10 000 9-дан
26. Кәріптас (бірегей кәріптас түзілулерден басқа)
2530 90 000 1-ден
Бөлімге ескертпе: 1. Осы бөлімнің мақсаты үшін ЕАЭО СЭҚ ТН кодын, сол сияқты тауардың атауын басшылыққа алу қажет.
2. Осы бөлімде табиғи өңделмеген тастар ғана шикізат деп танылады.
2.12. Есірткі құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлары
I тізім
Халықаралық патенттелмеген атауы (аты)
Басқа да атауы
(аты)
Химиялық атауы
(аты)
Қысқаша сипаттамасы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
1. Аллилпродин
3-аллил-1-метил-4-фенил-
4-пропионоксипиперидин
2933 39 990 0
2. Альфамепродин
альфа-3-этил-1-метил-4-фенил-
4-пропионоксипиперидин
2933 39 990 0
3. Альфаметадол
альфа-6-диметиламино-
4,4-дифенил-3-гептанол
2922 19 850 0
4. Альфапродин
альфа-1,3-диметил-4-фенил-
4-пропионоксипиперидин
2933 39 990 0
5. Альфацетилметадол
альфа-3-ацетокси-6-диметиламино-4,4-дифенилгептан
2922 19 850 0
6. Альфентанил
алфентанил
N-[1-[2-(4-этил-4,5-дигидро-
5-оксо-1Н-тетразол-1-ил)этил]-4-(метоксиметил)-4-пиперидинил]-N-фенилпропанамид
2933 33 000 0
7. р-Аминопропиофенон
(РАРР) және оның оптикалық изомерлері (цианидтерге қарағанда антидот)
2922 39 000 0
8. Анилэридин
анилеридин
1-пара-аминофенэтил-4-фенилпиперидин-4-карбон қышқылының этил эфирі
2933 33 000 0
9. Ацетилгидрокодеин
ацетилдигидрокодеин,
тебакон
6-ацетокси-3-метокси-N-метил-4,5-эпоксиморфинан
2939 19 000 0
10. Ацетилметадол
3-ацетокси-6-диметиламино-4,4-дифенилгептан
2922 19 850 0
11. Альфа-метилтиофентанил
N-[1-[1-метил-2-(2-тионил) этил]-4-пиперидил] пропионанилид
2934 99 900 0
12. Альфа-метилфентанил
N-[1-(альфа-метилфенэтил)-4-пиперидил]пропионанилид
2933 39 990 0
13. Ацетил-альфа-метилфентанил
N-[1-(альфа-метилфенэтил)-4-пиперидил]ацетанилид
2933 39 990 0
14. Ацеторфин
3-О-ацетилтетрагидро-7-альфа-(1-гидрокси-1-метилбутил)-6,14-эндо-этеноорипавин
2939 19 000 0
15. Ацетилдендірілген апиын
Апиынды немесе өзiнiң құрамында апиын алколойдтарынан басқа ацетилкодеин, моноацетилморфин, диацетилморфин немесе олардың қоспалары бар экстракциялық апиынды ацетилдендiру жолымен алынатын құрал
2939 11 000 0,
2939 19 000 0,
3824 90 970
16. Ацетилкодеин
2939 19 000 0
17. Безитрамид
1-(3-циано-3,3-дифенилпропил)-4(2-оксо-3-пропионил-1-бензимидазолинил)-пиперидин
2933 33 000 0
18. Бензетидин
1-(2-бензилоксиэтил)-4-фенилпиперидин-4-карбон қышқылының этил эфирі
2933 39 990 0
19. Бензилморфин
3-О-бензилморфин
2939 19 000 0
20. Бетамепродин
бета-3-этил-1-метил-4-фенил-4-пропионоксипиперидин
2933 39 990 0
21. Бетаметадол
бета-6-диметиламино-4,4-дифенил-3-гептанол
2922 19 850 0
22. Бетапродин
бета-1,3-диметил-4-фенил-4-пропионоксипиперидин
2933 39 990 0
23. Бетацетилметадол

27. Гашиш
анаша, смола каннабиса
специально приготовленная смесь отделенной смолы, пыльцы растений рода Cannabis или смесь, приготовленная путем обработки (измельчением, прессованием и т.д.) верхушек растений рода Cannabis
с разными наполнителями, независимо
от приданной формы, содержащая любой
из изомеров тетрагидроканна-бинола
1301 90 000 0
28. Героин
диацетилморфин
2939 11 000 0
29. Гидрокодон
дигидрокодеинон,4,5-эпокси-3-метокси-17-метил-6-морфинан

27. Гашиш
наша, каннабис шайыры
Арнайы дайындалған тазартылған шайыр қоспасы, Cannabis тектес өсiмдiктер тозаңы немесе әртүрлi толтырғыштары бар, құрамында тетрагидроканнабинолдың кез келген изомерлерi бар нысанына қарамастан, Cannabis тектес өсiмдiктердiң бастарын өңдеу жолымен дайындалған қоспа (үгiту, тығыздау және т.б.)
1301 90 000 0
28. Героин
диацетилморфин
2939 11 000 0
29. Гидрокодон
дигидрокодеинон,4,5-эпокси-3-метокси-17-метил-6-морфинан

62. Экстракт маковой соломы
концентрат маковой соломы, экстракционный опий
сырье для фармацевтической промышленности
1302 11 000 0
2939 11 000 0
63. Левоморамид
(–)-4-[2-метил-4-оксо-3,3-дифенил-4-(1-пирролидинил)-бутил]морфолин
2934 99 800 0
64. Леворфанол
леморан
(–)-3-гидрокси-N-метилморфинан
2933 41 000 0
65. Левофенацилморфан
(–)-3-гидрокси-N-фенацилморфинан
2933 49 900 0
66. Маковая солома
любые части (как целые, так и измельченные, как высушенные, так и невысушенные, за исключением зрелых семян) любого растения рода Papaver, содержащие наркотически активные алкалоиды опия

62. Көкнәр сабанының сығындысы
көкнәр сабанының концентраты, сығынды апиын
фармацевтикалықөнеркәсіпке арналған шикізат
1302 11 000 0
2939 11 000 0
63. Левоморамид
(–)-4-[2-метил-4-оксо-3,3-дифенил-4-(1-пирролидинил)-бутил]морфолин
2934 99 900 0
64. Леворфанол
леморан
(–)-3-гидрокси-N-метилморфинан
2933 41 000 0
65. Левофенацилморфан
(–)-3-гидрокси-N-фенацилморфинан
2933 49 900 0
66. Көкнәр сабаны
құрамында апиынның есiрткiлiк белсендi алкалоидтары бар Papaver тектестердiң кез келген өсiмдiктерiнiң кез келген бөлшектерi (пiскен тұқымдарды қоспағанда, тұтас, үгiтiлген, кептiрiлген, сол сияқты кептiрiлмеген)

1211 40 000 0
67. Каннабис
марихуана
приготовленная смесь как высушенных, так и невысушенных, как измельченных, так и неизмельченных частей растений рода Cannabis (кроме корневой системы), содержащая в своем составе любой из изомеров тетрагидроканна-бинола
1211 90 860 8
68. Масло каннабиса
гашишное масло, экстракт каннабиса
средство, получаемое из частей растения рода Cannabis путем извлечения (экстракции) любых изомеров тетрагидроканна-бинола и сопутствующих им каннабинолов различными растворителями или жирами; может встречаться
в виде раствора или вязкой массы
1302 19 900 0
69. Метадон
d-метадон, L-метадон, фенадон, долофин

1211 40 000 0
67. Каннабис
марихуана
құрамында тетрагидроканнабинолдың кез келген изомерлерi бар Cannabis тектес өсiмдiктерiнiң тұтас, сол сияқты үгiтiлген, кептiрiлген, сол сияқты кептiрiлмеген, бөлшектерiнен дайындалған қоспа (тамыр жүйесiнен басқа)
1211 90 850 9
68. Каннабис майы
Наша майы, каннабис сығындысы
олармен әртүрлi ерiткiштермен немесе майлармен каннабинолдарға iлесетiн және тетрагидроканнабинолдың кез келген изомерлерiн ұсату (сығынды алу) жолымен Cannabis тұқымдағы өсiмдiктердiң кез келген бөлшектерiнен алынатын зат; ерiтiндi немесе созылмалы масса түрiнде кездесуi мүмкiн
1302 19 800 0
69. Метадон
d-метадон, L-метадон, фенадон, долофин

76. Млечный сок различных видов мака, не являющихся опийным или масличным маком, но содержащих алкалоиды мака, включенные в списки наркотических средств и психотропных веществ
1302 11 000 0
77. Морамид, промежуточный продукт
2-метил-3-морфолино-1,1-дифенилпропанкарбоновая кислота
2934 99 800 0
78. Морферидин
1-(2-морфолиноэтил)-4-фенилпиперидин-4-карбоновой кислоты этиловый эфир
2934 99 800 0
79. Морфилонг
препарат, состоящий из смеси 0,5-процентного раствора морфина гидрохлорида
в 30-процентном водном растворе поливинилпирро-лидона
с молекулярной массой 3500±50002
3003 49 000 0 из 3004 40 000 9

76. Апиынды немесе майлы көкнәр болып табылмайтын, бiрақ құрамында есiрткi мен психотропты заттар тiзiмiне енгiзiлген көкнәрдiң алкалоидтерi бар көкнәрдiң әртүрлi түрлерiнiң сүттi шырыны
1302 11 000 0
77. Морамид, аралық өнім
2-метил-3-морфолино-1,1-дифенилпропанкарбон қышқылы
2934 99 900 0
78. Морферидин
1-(2-морфолиноэтил)-4-фенилпиперидин-4-карбон қышқылының этил эфирі
2934 99 900 0
79. Морфилонг
молекулярлық массасы 3500±50002 поливинипирролидонның 30-пайыздық су ертiндiсiндегi 0,5 пайыздық морфин гидрохлоридi ерiтiндiсiнiң қоспасынан тұратын препарат
3003 40 000 0
из 3004 40 000

80. Морфин
7,8-дегидро-4,5-эпокси-3,6-дигидрокси-N-метилморфинан
2939 11 000 0
81. Морфин-N-окись
3,6-дигидрокси-N-метил-4,5-эпоксиморфинен-7-N-оксид
2939 19 000 0
82. Морфинметобромид и др. метилаты морфина
морфин метилбромид
морфинметобро-мид и другие пятивалентные азотистые производные морфина, включаяN-оксиморфино-вые, одно из которых N-оксикодеин
2939 19 000 0
83. МППП
МФПП
1-метил-4-фенил-4-пиперидинол-пропионат (эфир)
2933 39 980 0

80. Морфин
7,8-дегидро-4,5-эпокси-3,6-дигидрокси-N-метилморфинан
2939 11 000 0
81. Морфин-N-тотық
3,6-дигидрокси-N-метил-4,5-эпоксиморфинен-7-N-оксид
2939 19 000 0
82. Морфинметобромид және басқа да морфин метилаттары
морфин метилбромид
морфинметобромид және бiрi N-оксикодеин болатын N-оксиморфиндi қоса алғанда, басқа да бес валенттi азотты морфиндер туындысы
2939 19 000 0
83. МППП
МФПП
1-метил-4-фенил-4-пиперидинол-пропионат (эфир)
2933 39 990 0

2933 59 950 0
313. Хлорфенилпиперазин
1-(3- хлорфенил)пиперазин, мета-хлорфенилпиперазин
2933 59 950 0
314. Цветки и листья голубого лотоса
цветки и листья растения вида Nymphea caerulea
1211 90 860 8
315. Эткатинон
N-этилкатинон,2-(этиламино)-1-фенилпропан-1-он
2939 79 000 0 2939 80 000 0
316 1-(3,4-метилендиокси -фенил)-2-нитропроп-1-ен
2932 99 000 0
317. 3-(1-нафтоил)индол
(1-нафтил)(1H-индол-3-ил) метанон
2933 99 800 9
318. АМТ и его производные, за исключением производных, включенных в качестве самостоятельных позиций в настоящий раздел
альфа-метилтриптамин
2933 99 800
319. (Нафталин-1-ил)(1H-пиррол-3-ил)метанон и его производные, за исключением производных, включенных в качестве самостоятельных позиций в настоящий раздел
(нафталин-1-ил)(1H-пиррол-3-ил)метанон
2933 99 800
320.
(нафталин-1-ил)(4- пентилоксинафталин-1- ил)метанон и его производные, за исключением производных, включенных в качестве самостоятельных позиций в настоящий раздел
(нафталин-1-ил)(4- пентилоксинафталин-1-ил)метанон
2914 50 000 0
321. Модафинил
[((дифенилметил)сульфинил)ацетамид]
2930 90 950 8
322. Налбуфин
[(5-альфа, 6-альфа) -17-(циклобутилметил)-4,5-эпоксиморфинан- 3,6,14-триол]
2939 19 000 0
323.
3-бутаноил-1- метилиндол[1-(1-метил-1H- индол-3-ил)бутан-1-он]и его производные, за исключением производных, включенных в качестве самостоятельных позиций в настоящий раздел
3-бутаноил-1-метилиндол[1-(1-метил-1H-индол-3-ил)бутан-1-он]
2933 99 800
324. Диметокаин
[(3-диэтиламино-2,2-диметилпропил)-4-аминобензоат]
2922 49 850 0
325.
3-адамантоилиндол и его производные, за исключением производных, включенных в качестве самостоятельных позиций в настоящий раздел
[(адамантан-1-ил)(1H-индол-3-ил)метанон
2933 99 800
326.
2-амино-1-бензо[1,2-b:4,5-b']дифуран- 4-илэтан и его производные, за исключением производных, включенных в качестве самостоятельных позиций в настоящий раздел
2-амино-1-бензо[1,2-b:4,5-b']дифуран-4-илэтан
2932 19 000 0
327.
2-аминоиндан и его производные, за исключением производных, включенных в качестве самостоятельных позиций в настоящий раздел
2-аминоиндан
2921 49 000 9
328.
7-ацетоксимитрагинин
2933 99 800
329.
3-бензоилиндол и его производные, за исключением производных, включенных в качестве самостоятельных позиций в настоящий раздел
[(1H-индол-3-ил)фенилметанон]
2933 99 800
330.
5-гидрокси-N- метилтриптамин и его производные, за исключением производных, включенных в качестве самостоятельных позиций в настоящий раздел
5-гидрокси-N-метилтриптамин
2933 99 800
331.
7-гидроксимитрагинин
7-гидроксимитрагинин
2933 99 800
332.
2,5-диметоксифенэтиламин и его производные,
за исключением производных, включенных в качестве самостоятельных позиций в настоящий раздел
2,5-диметоксифенэтиламин

2933 59 950 0
313. Хлорфенилпиперазин
1-(3- хлорфенил)пиперазин,
мета-хлорфенилпиперазин
2933 59 950 0
314. Көгілдір лотос гүлі мен жапырағы
Nymphea caerulea түрлі өсімдік гүлдері мен жапырақтары
1211 90 850 9
315. Эткатинон
N-этилкатинон,2-(этиламино)-1-фенилпропан-1-он
2939 99 000 0
316. 1-(3,4-метилендиокси -фенил)-2-нитропроп-1-ен
2932 99 000 0
317. 3-(1-нафтоил)индол
(1-нафтил)(1H-индол-3-ил) метанон
2933 99 800 9
318. АМТ және оның туындылары, осы бөлімге дербес позициялар ретінде қосылған туындыларды қоспағанда
альфа-метилтриптамин
2933 99 800
319. (Нафталин-1-ил)(1H-пиррол-3-ил)метанон және оның туындылары, осы бөлімге дербес позициялар ретінде қосылған туындыларды қоспағанда
(нафталин-1-ил)
(1H-пиррол-3-ил)метанон
2933 99 800
320.
(нафталин-1-ил)(4- пентилоксинафталин-1- ил)метанон және оның туындылары, осы бөлімге дербес позициялар ретінде қосылған туындыларды қоспағанда
(нафталин-1-ил)(4- пентилоксинафталин-1-ил)метанон
2914 50 000 0
321. Модафинил
[((дифенилметил)сульфинил)ацетамид]
2930 90 990 0
322. Налбуфин
[(5-альфа, 6-альфа) -17- (циклобутилметил)-4,5-эпоксиморфинан- 3,6,14-триол]
2939 19 000 0
323.
3-бутаноил-1- метилиндол[1-(1-метил-1H-
индол-3-ил)бутан-1-он] және оның туындылары, осы бөлімге дербес позициялар ретінде қосылған туындыларды қоспағанда
3-бутаноил-1-метилиндол[1-(1-метил-1H-индол-3-ил)бутан-1-он]
2933 99 800
324. Диметокаин
[(3-диэтиламино-2,2-диметилпропил)-4-аминобензоат]
2922 49 850 0
325.
3-адамантоилиндол және оның туындылары, осы бөлімге дербес позициялар ретінде қосылған туындыларды қоспағанда
[(адамантан-1-ил)(1H-индол-3-ил)метанон
2933 99 800
326.
2-амино-1-бензо[1,2-
b:4,5-b']дифуран- 4-илэтан
және оның туындылары, осы бөлімге дербес позициялар ретінде қосылған туындыларды қоспағанда
2-амино-1-бензо[1,2-b:4,5-b']дифуран-4-илэтан
2932 19 000 0
327.
2-аминоиндан және оның туындылары, осы бөлімге дербес позициялар ретінде қосылған туындыларды қоспағанда
2-аминоиндан
2921 49 000 0
328.
7-ацетоксимитрагинин
2933 99 800
329.
3-бензоилиндол және оның туындылары, осы бөлімге дербес позициялар ретінде қосылған туындыларды қоспағанда
[(1H-индол-3-ил)фенилметанон]
2933 99 800
330.
5-гидрокси-N- метилтриптамин және оның туындылары, осы бөлімге дербес позициялар ретінде қосылған туындыларды қоспағанда
5-гидрокси-N-метилтриптамин
2933 99 800
331.
7-гидроксимитрагинин
7-гидроксимитрагинин
2933 99 800
332.
2,5-диметоксифенэтиламин және оның туындылары, осы бөлімге дербес позициялар ретінде қосылған туындыларды қоспағанда
2,5-диметоксифенэтиламин

2939 61 000 0
5. Эрготамин
12'-гидрокси-2'-метил-5'-альфа-(фенилметил)-эрготаман-3',6',18-трион
10 процентов или более
2939 62 000 0
6. Изосафрол
1,2-(метилендиокси)-4- (1-пропенил) -бензол, 3,4-метилендиокси-4-(изопропенил)-бензен
15 процентов или более
2932 91 000 0
7. Лизергиновая кислота
(+)-лизергиновая кислота,
d-лизергиновая кислота,
(8-бета)-9,10-дидегидро-6-метилэрголин-8-карбоновая кислота
в концентрации более 0 процентов
2939 63 000 0
8. 3,4-метилендиоксифенил-2-пропанон
15 процентов или более
2932 92 000 0
9. Фенилуксусная кислота
альфа-толуоловая кислота,
2-фенилуксусная кислота
15 процентов или более
2916 34 000 0
10. 1-фенил-2-пропанон
бензилметилкетон (БМК), фенилацетон, пропиофенон
в концентрации более 0 процентов
2914 31 000 0
11. Перманганат калия*
45 процентов или более
2841 61 000 0
12. Псевдоэфедрин
(+)-2-метиламино-1-фенилпропан-1-ол
10 процентов или более
2939 42 000 0
13. Пиперональ
3,4-(метилендиокси) бензальдегид, 1,3- бензодиоксол-5-карбальдегид, гелиотропин
15 процентов или более
2932 93 000 0
14. Фенилпропаноламин (норэфедрин)
1-фенил-2-амино-1-пропанол
10 процентов или более
2939 44 000 0
15. Сафрол, в том числе в виде сассафрасового масла
1,2-(метилендиокси)- 4-аллилбензол,
5-(2-пропенил)-1,3-бензодиоксол, шикимол
15 процентов или более
2932 94 000 0
16. Ацетон*
2-пропанон
60 процентов или более
2914 11 000 0
17. Антраниловая кислота
2-аминобензойная кислота,
о-аминобензойная кислота
15 процентов или более
2922 43 000 0
18. Диэтиловый эфир*
этиловый эфир, серный эфир
45 процентов или более
2909 11 000 0
19. Соляная кислота*
хлористоводородная кислота,
15 процентов или более
2806 10 000 0
20. Метилэтилкетон*
2-бутанон
80 процентов или более
2914 12 000 0
21. Пиперидин
азоциклогексан, гексагидропиридин, пентаметиленимин
15 процентов или более
2933 32 000 0
22. Серная кислота*
45 процентов или более
2807 00 000 1
23. Толуол*
метилбензол, фенилметан, толуен
70 процентов или более
2902 30 000 0
24. Альфа-ацетилфенилацетонитрил
альфа-ацетилфенилацетонитрил
10 процентов и более
2926 40 000 0
241. Метил-альфа-фенилацетоацетат
метил-3-оксо-2-фенилбутаноат;
метил-2-фенилацетоацетат;
МАРА
2918 30 000 0
25. Соли указанных в Списке II средств и веществ, если существование таких солей возможно (за исключением солей серной и соляной кислот).
26. Смеси, содержащие в своем составе несколько веществ, указанных в Списке II, в концентрациях, равных или превышающих концентрации, установленные для них в Списке II.
27. Смеси, содержащие в своем составе несколько веществ, указанных в Списке II и Списке III, в концентрациях, равных или превышающих концентрации, установленные для них в Списке II и Списке III.

2939 61 000 0
5. Эрготамин
12'-гидрокси-2'-метил-5'-альфа-(фенилметил)-эрготаман-3',6',18-трион
10 пайыз немесе одан көп
2939 62 000 0
6. Изосафрол
1,2-(метилендиокси)-4- (1-пропенил) -бензол, 3,4-метилендиокси-4-(изопропенил)-бензен
15 пайыз немесе одан көп
2932 91 000 0
7. Лизергин қышқылы
(+)-лизергин қышқылы,
d-лизергин қышқылы,
(8-бета)-9,10-дидегидро-6-метилэрголин-8-карбон қышқылы
0 пайыздан көп концентрацияда
2939 63 000 0
8. 3,4-метилендиоксифенил-
2-пропанон
9. Фенилсірке қышқылы
альфа-толуол қышқылы,
2- фенилсірке қышқылы
15 пайыз немесе одан көп
15 пайыз немесе одан көп
2932 92 000 0
2916 34 000 0
10. 1-фенил-2-пропанон
11. Калий перманганаты *
бензилметилкетон (БМК), фенилацетон, пропиофенон
0 пайыздан көп концентрацияда
45 пайыз немесе одан көп
2914 31 000 0
2841 61 000 0
12. Псевдоэфедрин
(+)-2-метиламино-1-фенилпропан-1-ол
10 пайыз немесе одан көп
2939 42 000 0
13. Пиперональ
3,4-(метилендиокси) бензальдегид, 1,3- бензодиоксол-5-карбальдегид, гелиотропин
15 пайыз немесе одан көп
2932 93 000 0
14. Фенилпропаноламин (норэфедрин)
1-фенил-2-амино-1-пропанол
10 пайыз немесе одан көп
2939 44 000 0
15. Сафрол, оның ішінде сассафрас майы түрінде
1,2-(метилендиокси)- 4-аллилбензол,
5-(2-пропенил)-1,3-бензодиоксол, шикимол
15 пайыз немесе одан көп
2932 94 000 0
16. Ацетон*
2-пропанон
60 пайыз немесе одан көп
2914 11 000 0
17. Антранил қышқылы
2-аминобензой қышқылы,
о-аминобензой қышқылы
15 пайыз немесе одан көп
2922 43 000 0
18. Диэтил эфирі*
этил эфирі, күкірт эфирі
45 пайыз немесе одан көп
2909 11 000 0
19. Тұз қышқылы*
хлорсутекті қышқыл,
15 пайыз немесе одан көп
2806 10 000 0
20. Метилэтилкетон*
2-бутанон
80 пайыз немесе одан көп
2914 12 000 0
21. Пиперидин
азоциклогексан, гексагидропиридин, пентаметиленимин
15 пайыз немесе одан көп
2933 32 000 0
22. Күкірт қышқылы*
45 пайыз немесе одан көп
2807 00 100 0
23. Толуол*
метилбензол, фенилметан, толуен
70 пайыз немесе одан көп
2902 30 000 0
24. Альфа-ацетилфенилацетонитрил
альфа-ацетилфенилацетонитрил
10 пайыз немесе одан көп
2926 90 950 0
25. Егер осындай тұздардың болуы мүмкін болса, I тізімде көрсетілген құралдар мен заттардың тұздары (күкірт және тұз қышқылдарының тұздарын қоспағанда).
26. Құрамында II тізімде олар үшін белгіленген концентрацияға тең немесе одан асатын концентрацияларда II тізімде көрсетілген бірнеше заттар бар қоспалар.
27. Құрамында II тізімде және ІІІ тізімде олар үшін белгіленген концентрацияға тең немесе одан асатын концентрацияларда II тізімде және ІІІ тізімде көрсетілген бірнеше заттар бар қоспалар.

2939 43 000 0
3. Аллилбензол
3-фенилпропен
15 процентов или более
2902 90 000 0
4. Бензальдегид
бензойный альдегид, фенилметаналь
15 процентов или более
2912 21 000 0
5. 1-бензил-3-метил-4-пиперидинон
15 процентов или более
2933 39 980 0
6. Бромистый этил
этилбромид, этил бромистый, бромэтан
15 процентов или более
2903 69 000 0
7. 1-бром-2-фенилэтан
15 процентов или более
2902 90 000 0
8. Бутиролактон и его изомеры, за исключением изомеров, включенных в качестве самостоятельных позиций в настоящий раздел
дигидрофуран-2-он, бутанолид
15 процентов или более

2939 43 000 0
3. Аллилбензол
3-фенилпропен
15 пайыз немесе одан көп
2902 90 000 0
4. Бензальдегид
бензойный альдегид,
фенилметаналь
15 пайыз немесе одан көп
2912 21 000 0
5. 1-бензил-3-метил-4-пиперидинон
15 пайыз немесе одан көп
2933 39 990 0
6. Бромды этил
этилбромид, бромды этил, бромэтан
15 пайыз немесе одан көп
2903 39 190 0
7. 1-бром-2-фенилэтан
15 пайыз немесе одан көп
2902 90 000 0
8. Бутиролактон және оның изомерлері
дигидрофуран-2-он, бутанолид
15 пайыз немесе одан көп

2.19. Шифровальные (криптографические) средства
Сноска. Раздел 2.19 с изменениями, внесенными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.09.2015 № 109(вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 1 сентября 2015 г.); от 15.11.2016 № 145(вступает в силу с 1 января 2017); от 11.10.2021 № 137 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 01.01.2022).
Наименование товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС
1. Принтеры, копировальные аппараты и факсимильные аппараты и их электронные модули, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8443 31
из 8443 32 100 9
из 8443 32 300 0
из 8443 99 100 0
2. Карманные машины для записи, воспроизведения и визуального представления данных с вычислительными функциями, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8470 10 000 0
3. Карманные компьютеры, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8471 30 000 0
4. Машины вычислительные и их части, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8471 30 000 0
из 8471 41 000 0
из 8471 49 000 0
из 8471 50 000 0
из 8471 90 000 0
из 8473 30 200 8
5. Устройства вычислительных машин, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8471 70 500 0
из 8471 70 980 0
из 8471 80 000 0
6. Электронные модули и части карманных машин, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8473 21 100 0
из 8473 21 900 0
из 8473 30 200 8
из 8473 30 800 0
7. Абонентские устройства связи, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8517 11 000 0
из 8517 13 000 0
из 8517 14 000 0
из 8517 18 000 0
8. Базовые станции, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8517 61 000 1
из 8517 61 000 2
из 8517 61 000 8
9. Телекоммуникационное оборудование и его части, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8517 62 000
из 8517 69 390 0
из 8517 69 900 0
из 8517 79 000
10. Программные шифровальные (криптографические) средства вне зависимости от носителя информации
из 8523 29 310 1
из 8523 29 310 2
из 8523 29 330
из 8523 29 390
из 8523 49 250 0
из 8523 49 310 0
из 8523 49 390 0
из 8523 49 450 0
из 8523 49 910 1
из 8523 49 930 0
из 8523 51 910 1
из 8523 51 930 0
из 8523 52
из 8523 59 910
1
из 8523 59 930 0
из 8523 80 910 1
из 8523 80 930 0
11. Ключевые документы
из 3704 00
из 3705 00
из 3706
из 4821 10
из 4901 10 000 0
из 4901 99 000 0
из 4911 99 000 0
из 8523 21 000 0
из 8523 29 310 1
из 8523 29 310 2
из 8523 29 330
из 8523 29 390
из 8523 49 250 0
из 8523 49 310 0
из 8523 49 390 0
из 8523 49 450 0
из 8523 49 910 1
из 8523 49 930 0
из 8523 51 910 1
из 8523 51 930 0
из 8523 52
из 8523 59 910 1
из 8523 59 930 0

2.19. Шифрлау (криптографиялық) құралдар
Тауардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН Коды
1. Принтерлер, көшіру аппараттары және факсимильдік аппараттар және олардың шифрлау (криптографиялау) функциялары бар электрондық модульдері
8443 31-ден
8443 32 100 9-дан
8443 32 300 0-ден
8443 99 100 9-дан
2. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар, есептеу функциялары бар деректерді жазуға, шығаруға және визуалдық көрсетуге арналған қалта машиналар)
8470 10 000 9-дан
3. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар қалта компьютерлері
8471 30 000 0-ден
4. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар есептеу машиналары және олардың бөліктері
8471 30 000 0-ден
8471 41 000-ден
8471 49 000 0-ден
8471 50 000 0-ден
8471 90 000 0-ден
8473 30 200 9-дан
5. Есептеу машиналарының шифрлау (криптографиялау) функциялары бар құрылғылары
8471 70 500 0-ден
8471 70 980 0-ден
8471 80 000 0-ден
6. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар қалта машиналарының электрондық модульдері мен бөліктері
8473 21 100 0-ден
8473 21 900 0-ден
8473 30 200 9-дан
8473 30 800 9-дан
7. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар абоненттік байланыс құрылғылары
8517 11 000 0-ден
8517 12 000 0-ден
8517 18 000 0-ден
8. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар базалық станциялар
8517 61 000 1-ден
8517 61 000 2-ден
8517 61 000 8-ден
9. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар телекоммуникациялық жабдық және оның бөліктері
8517 62 000-ден
8517 69 390 0-ден
8517 69 900 0-ден
8517 70 900-ден
10. Ақпарат жеткізгіштерге қарамастан, бағдарламалық шифрлау (криптографиялық) құралдары
8523 29 310 1-ден
8523 29 310 2-ден
8523 29 330-дан
8523 29 390-нан
8523 49 250 0-ден
8523 49 310 0-ден
8523 49 390 0-ден
8523 49 450 0-ден
8523 49 910 1-ден
8523 49 930 0-ден
8523 51 910 1-ден
8523 51 930 0-ден
8523 52-ден
8523 59 910 1-ден
8523 59 930 0-ден
8523 80 910 1-ден
8523 80 930 0-ден
11. Негізгі құжаттар
3704 00-ден
3705-тен
3706-дан
4821 10-нан
4901 10 000 0-ден
4901 99 000 0-ден
4911 99 000 0-ден
8523 21 000 0-ден
8523 29 310 1-ден
8523 29 310 2-ден
8523 29 330-дан
8523 29 390-нан
8523 49 250 0-ден
8523 49 310 0-ден
8523 49 390 0-ден
8523 49 450 0-ден
8523 49 910 1-ден
8523 49 930 0-ден
8523 51 910 1-ден
8523 51 930 0-ден
8523 52-ден
8523 59 910 1-ден
8523 59 930 0-ден

из 8523 80 910 1
из 8523 80 930 0
12. Аппаратура для радиовещания или телевидения и ее части, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8525 50 000 0
из 8525 60 000
из 8529 90 200 2
из 8529 90 650
из 8529 90 960 0
13. Приемники радионавигационные, аппаратура дистанционного управления и их части, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8526 91 200 0
из 8526 91 800 0
из 8526 92 000
из 8529 90 650
из 8529 90 960 0
14. Аппаратура доступа в информационно-коммуникационную сеть "Интернет" и телевизионные приемники с коммуникационной функцией, их части, имеющие функции шифрования (криптографии)
из 8517 62 000
из 8528 71 150 0
из 8529 90 650
из 8529 90 960 0
15. Схемы электронные интегральные, запоминающие устройства, имеющие функции шифрования (криптографии) или содержащие шифровальные (криптографические) средства
из 8542 31 901 0
из 8542 31 909 0
из 8542 32 900 0"
16. Прочие машины электрические и аппаратура, имеющие индивидуальные функции, содержащие шифровальные (криптографические) средства
из 8543 70 800 0
из 8543 90 000 0
17. Нормативно-техническая, конструкторская и эксплуатационная документация к шифровальным (криптографическим) средствам, указанным в пунктах 1 – 16 настоящего раздела (на любых носителях)
из 3704 00
из 3705 00
из 3706
из 4821 10
из 4901 10 000 0
из 4901 99 000 0
из 4911 99 000 0
из 8523 29 310
из 8523 29 330
из 8523 29 390
из 8523 29 900 0
из 8523 49 450 0
из 8523 49 510 0
из 8523 49 590 0
из 8523 49 930 0
из 8523 49 990 0
из 8523 51 930 0
из 8523 51 990 0
из 8523 59 930 0
из 8523 59 990 0
из 8523 80 930 0
из 8523 80 990 0
Примечание к разделу.
Для целей настоящего раздела необходимо руководствоваться как кодом ТН ВЭД ЕАЭС, так и наименованием товара.
2.20. Культурные ценности, документы национальных архивных фондов, оригиналы архивных документов
Сноска. Раздел 2.20 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11.10.2021 № 137 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 01.01.2022).
Наименования товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС
1. Культурные ценности, включенные в состав музейного, архивного и библиотечных фондов государств – членов Евразийского экономического союза
из группы 42
из группы 44
из группы 46
из группы 49
из группы 57
из группы 58
из группы 69
из группы 70
из группы 80
из группы 81
из группы 82
из группы 83
из группы 94
из группы 95
из 9601
9602 00 000
из группы 97
2. Предметы и коллекции, имеющие историческую научную, художественную или иную культурную ценность, связанные со знаменательными событиями в жизни народов, развитием общества и государства, с историей науки и техники:

8523 80 910 1-ден
8523 80 930 0-ден
12. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар радиохабарларын таратуға немесе телевидениеге арналған аппаратура және оның бөліктері
8525 50 000 0-ден
8525 60 000 -ден
8529 90 200 1-ден
8529 90 650-ден
8529 90 970 0-ден
13. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар радионавигациялық қабылдағыштар, қашықтықтан басқару аппаратурасы және олардың бөліктері
8526 91 200 0-ден
8526 91 800 0-ден
8526 92 000-ден
8529 90 650-ден
8529 90 970 0-ден
14. Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар, "Интернет" ақпараттық-коммуникациялық желісіне қолжеткізу аппаратурасы және коммуникациялық функциясы бар телевизиялық қабылдағыштар, олардың бөліктері
8517 62 000-ден
8528 71 130 0-ден
8529 90 650-ден
8529 90 970 0-ден
15.  Шифрлау (криптографиялау) функциялары бар немесе шифрлық (криптографиялық) құралдардан тұратын электрондық интегралдық схемалар, есте сақтаушы құрылғылар
8542 31 901 1-ден
8542 31 909 2-ден
8542 31 909 8-ден
8542 32 900 9-дан
16. Дербес функциялары бар, шифрлық (криптографиялық) құралдардан тұратын өзге де электр машиналары мен аппаратура
8543 70 900 0-ден
8543 90 000 9-дан
17. Осы бөлімнің 1 – 16-тармақтарында көрсетілген шифрлық (криптографиялық) құралдардың нормативтік-техникалық, конструкторлық және пайдалану құжаттамасы (кез келген жеткізгіштерде)
3704 00-ден
3705-тен
3706-дан
4821 10-нан
4901 10 000 0-ден
4901 99 000 0-ден
4911 99 000 0-ден
8523 29 310-нан
8523 29 330-дан
8523 29 390-нан
8523 29 900 0-ден
8523 49 450 0-ден
8523 49 510 0-ден
8523 49 590 0-ден
8523 49 930 0-ден
8523 49 990 0-ден
8523 51 930 0-ден
8523 51 990 0-ден
8523 59 930 0-ден
8523 59 990 0-ден
8523 80 930 0-ден
8523 80 990 0-ден
Бөлімге ескерту. Осы бөлімнің мақсаттары үшін ЕАЭО СЭҚ ТН кодын да, тауардың атауын да басшылыққа алу қажет.
2.20. Мәдени құндылықтар, ұлттық мұрағат қорларының құжаттары, мұрағат құжаттарының түпнұсқалары
Тауардың атаулары
ЕАЭО СЭҚ ТН Коды
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мұражай, мұрағат және кітапхана қорларының құрамына енгізілген мәдени құндылықтар
42 топтан
44 топтан
46 топтан
49 топтан
57 топтан
58 топтан
69 топтан
70 топтан
80 топтан
81 топтан
82 топтан
83 топтан
94 топтан
95 топтан
9601
9602 00 000-ден
97 топтан
2. Тарихи ғылыми, көркемдік немесе өзге мәдени құндылығы бар, халықтар өміріндегі айтулы оқиғалармен, қоғам мен мемлекеттің дамуымен, ғылым мен техниканың тарихымен байланысты заттар мен коллекциялар:

2.1. Мемориальные предметы, относящиеся к жизни выдающихся политических, государственных деятелей, национальных героев, деятелей науки, литературы и искусства, независимо от времени их создания
из группы 97
2.2. Предметы и коллекции обмундирования и снаряжения, военного, производственного и иного назначения, созданные 100 лет назад и более, а также огнестрельное оружие, изготовленное в период 1900 - 1945 года и холодное оружие, изготовленное 50 лет назад и более
из 9301
из 9302 00 000 0
из 9303
из 9307 00 000 0
из группы 97
2.3. Антикварное оружие (огнестрельное, метательное и пневматическое оружие, изготовленное до конца 1899 года за исключением огнестрельного оружия, изготовленного для стрельбы унитарными патронами центрального боя), а также холодное оружие, изготовленное до конца 1945 года)
из группы 93
из группы 97
2.4. Предметы техники, приборы, инструменты, аппаратура, оборудование военного, научного, производственного и бытового назначения, созданные 100 лет назад и более
из группы 97
2.5. Транспортные средства, произведенные до 1 января 1951 г. включительно
из группы 86
из группы 87
из группы 88
из группы 89
из группы 97
2.6. исключен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.06.2016 № 74 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
2.7. Предметы и их фрагменты, полученные в результате археологических раскопок (как санкционированных, так и несанкционированных) и археологических открытий независимо от времени их выявления
из группы 97
3. Художественные ценности (за исключением созданных менее 50 лет назад живописных, скульптурных и графических работ, предметов декоративно-прикладного искусства и отправления религиозных культов различных конфессий, дизайнерских проектов, инсталляций сувенирных изделий, предметов детского творчества, а также предметов быта независимо от времени их создания):
3.1. Произведения живописи, скульптуры
из 4420
из группы 49
из 6913
из 7018
из группы 73
из группы 74
из группы 75
из группы 76
из группы 78
из группы 79
из группы 80
из группы 81
из группы 82
из 8306
из группы 97
3.2. Произведения графики и оригинальные графические печатные формы
из группы 49
из группы 97
3.3. Предметы отправления религиозных культов различных конфессий
из группы 42
из группы 44
из группы 46
из группы 57
из группы 58
из группы 69
из 7018
из группы 94
из группы 95
из группы 96
из группы 97
3.4. Предметы декоративно-прикладного искусства
из 4420
из группы 97
4. Печатные издания, созданные 100 лет назад и более
из группы 97
5. Монеты, боны, банкноты и ценные бумаги, созданные 100 лет назад и более

2.1. Көрнекі саясат, мемлекет қайраткерлерінің, ұлттық батырлардың, ғылым, әдебиет пен өнер қайраткерлерінің өміріне қатысы бар, жасалған уақытына қарамастан, мемориалдық заттар
97 топтан
2.2. 100 және одан көп жыл бұрын жасалған әскери, өндірістік және өзге де мақсаттағы киім-кешек және жабдық заттары мен коллекциялары, сондай-ақ 1900 - 1945 жылдар кезеңінде жасалған атыс қаруы және 50 және одан көп жыл бұрын жасалған суық қару
9301-ден
9302 00 000 0-ден
9303-тен
9307 00 000 0-ден
97 топтан
2.3. Антикварлық қару (орталықтан ататын унитарлық патрондармен атысу үшін, 1899 жылдың аяғына дейін дайындалған атыс қаруын қоспағанда, атыс, лақтыру және пневматикалық қару), сондай-ақ 1945 жылдың аяғына дейін дайындалған суық қару)
93 топтан
97 топтан
2.4. Әскери, ғылыми, өндірістік және тұрмыстық мақсаттағы, 100 және одан көп жыл бұрын жасалған техника заттары, аспаптар, құрал-саймандар, аппаратура, жабдық
97 топтан
2.5. Қоса алғанда 1950 жылға дейін жасалған көлік құралдары (автомобильдерден басқа)
86 топтан
87 топтан
88 топтан
89 топтан
97 топтан
2.6. 100 және одан көп жыл бұрын жасалған автомобильдер, мотокөлік құралдары
87 топтан
97 топтан
2.7. Табылған уақытына қарамастан, археологиялық қазба жұмыстары (рұқсат берілген де, берілмеген де жұмыстар) және археологиялық ашылымдар нәтижесінде алынған заттар мен олардың бөліктері
97 топтан
3. Көркемдік құндылықтар (жасалған уақытына қарамастан, 50-ден аз жыл бұрын жасалған кескіндеме, мүсіндік және графикалық жұмыстарды, декоративтік-қолданбалы өнер заттарын және әртүрлі конфессиялардың діни ғұрыптарын өткізу заттарын, дизайнерлік жобаларды, кәдесый бұйымдары инсталляцияларын, бала шығармашылығы заттарын, сондай-ақ тұрмыс заттарын қоспағанда):
3.1. Кескіндеме, мүсіндеме туындылары
4420-дан
49 топтан
6913-тен
7018-ден
73 топтан
74 топтан
75 топтан
76 топтан
78 топтан
79 топтан
80 топтан
81 топтан
82 топтан
8306-дан
97 топтан
3.2. Графика туындылары және бірегей графикалық баспа қалыптары
49 топтан
97 топтан
3.3. Әртүрлі конфессиялардың діни ғұрыптарын өткізу заттары
42 топтан
44 топтан
46 топтан
57 топтан
58 топтан
69 топтан
7018-ден
94 топтан
95 топтан
96 топтан
97 топтан
3.4. Декоративтік-қолданбалы өнер заттары
4420-ден
97 топтан
4. 100 және одан көп жыл бұрын жасалған баспа басылымдары
97 топтан
5. 100 және одан көп жыл бұрын жасалған монеталар, боналар, банкноталар мен бағалы қағаздар

из 4907 00
из 7118
из группы 97
6. Предметы фалеристики: ордена, медали (за исключением личных наград, на ношение которых имеются орденские книжки или наградные удостоверения, вывозимых самим награжденным), а также памятные и наградные знаки, настольные медали и печати, значки, жетоны и др., созданные более 50 лет назад
из 7113
из 7114
из 7117
из 8306
из группы 97
7. Уникальные и редкие музыкальные инструменты и смычки, независимо от времени изготовления (за исключением фабричного (мануфактурного) изготовления)
из группы 92
из группы 97
8. Знаки почтовой оплаты (почтовые марки и блоки), маркированные конверты, налоговые и аналогичные марки, созданные 100 лет назад и более (за исключением почтовых карточек и открытых писем независимо от времени их создания)
из группы 97
9. Редкие коллекции и образцы – предметы, представляющие интерес для таких областей науки как биология (анатомия, ботаника, зоология, палеонтология), минералогия, метеоритика, независимо от времени возникновения или создания
из 9705 21 000 0
из 9705 22 000 0
из 9705 29 000 0
10. исключен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.06.2016 № 74 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
11. Рукописи, документальные памятники, архивные документы, созданные 50 лет назад и более
из группы 37
из группы 49
из группы 97
Примечание к разделу.
Для целей настоящего раздела необходимо руководствоваться как кодом ТН ВЭД ЕАЭС, так и наименованием товара.
2.21. Органы и ткани человека, кровь и ее компоненты, образцы биологических материалов человека
Сноска. Раздел 2.21 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 15.11.2016 № 145(вступает в силу с 1 января 2017).
Наименование товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС
1. Аллогенные ткани (поджелудочная железа, щитовидная железа, паращитовидная железа, гипофиз и другие эндокринные ткани)
из 3001 90 200 0
2. Гемопоэтические стволовые клетки
из 3001 90 200 0
3. Капсула хрусталика
из 3001 90 200 0
4. Кожа
из 3001 90 200 0
5. Комплекс сердце – легкие
из 3001 90 200 0
6. Конъюнктива
из 3001 90 200 0
7. Костный мозг
из 3001 90 200 0
8. Кровь человеческая и ее компоненты
из 3002 12 000 3
из 3002 12 000 4
из 3002 12 000 5
из 3002 13 000 0
из 3002 14 000 0
из 3002 90 100 0
9. Мультивисцеральные комплексы (печень – почка; печень – почка – надпочечники – участок желудочно-кишечного тракта; почка – поджелудочная железа)
из 3001 90 200 0
10. Печень и ее части
из 3001 90 200 0
11. Поджелудочная железа самостоятельно либо в комплексе с другими органами

4907 00-ден
7118-ден
97 топтан
6. 100 және одан көп жыл бұрын жасалған фалеристика заттары: ордендер, медальдар, белгілер, жетондар және т.б. (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік наградаларын қоспағанда)
7113-тен
7114-тен
7117-ден
8306-дан
97 топтан
7. Жасалған уақытына қарамастан, бірегей және сирек музыкалық аспаптар мен ысқылар (фабрикада (мануфактуралық) жасалғандарды қоспағанда)
92 топтан
97 топтан
8. 100 және одан көп жыл бұрын жасалған пошталық төлем белгілері (пошталық маркалар мен блоктар), маркаланған конверттер, салықтық және соған ұқсас маркалар (жасалған уақытына қарамастан, пошта карточкаларын және ашық хаттарды қоспағанда)
97 топтан
9. Сирек коллекциялар мен үлгілер – туындаған немесе жасалған уақытына қарамастан, биология (анатомия, ботаника, зоология, палеонтология), минералогия, метеоритика сияқты ғылым салалары үшін қызығушылық тудыратын заттар
9705 00 000 0-ден
10. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кедендік аумағына бұрынырақ әкелінген, 100 жыл бұрынғы мәдени құндылықтар
97 топтан
11. 50 және одан көп жыл бұрын жасалған қолжазбалар, деректі ескерткіштер, мұрағат құжаттары
37 топтан
49 топтан
97 топтан
Бөлімге ескерту.
Осы бөлімнің мақсаттары үшін ЕАЭО СЭҚ ТН кодымен қатар, тауардың атауын да басшылыққа алу қажет.
2.21. Адамның мүшелері мен тіндері, қан және оның компоненттері, адамның биологиялық материалдарының үлгілері
Тауардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН Коды
1. Аллогендік тіндер (ұйқыбез, қалқанша без, қосымша ұйқыбез, гипофиз және басқа эндокриндік тіндер)
3001 90 200 0-ден
2. Гемопоэтикалық бағаналық жасушалар
3001 90 200 0-ден
3. Көзбұршақ капсуласы
3001 90 200 0-ден
4. Тері
3001 90 200 0-ден
5. Жүрек - өкпе кешені
3001 90 200 0-ден
6. Конъюнктива
3001 90 200 0-ден
7. Жілік майы
3001 90 200 0-ден
8. Адам қаны және оның компоненттері
3002 10 910 0-ден
3002 10 950-ден
3002 90 100 0-ден
9. Мультивисцеральдық кешендер (бауыр – бүйрек; бауыр – бүйрек – бүйрекүсті бездер – асқазан-ішек жолы бөлігі; бүйрек – ұйқыбез)
3001 90 200 0-ден
10. Бауыр және оның бөліктері
3001 90 200 0-ден
11. Ұйқыбез жеке не басқа мүшелермен жиынтықта

1. Настоящее Положение определяет порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее соответственно – ввоз, Союз) и вывоза с таможенной территории Союза (далее – вывоз) органов и тканей человека, крови и ее компонентов, образцов биологических материалов человека, включенных в раздел 2.21 единого перечня товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, предусмотренного Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее соответственно – органы и ткани человека, кровь и ее компоненты, единый перечень).
2. Для целей настоящего Положения используемые понятия означают следующее:
"биологические жидкости человека" – жидкости, производимые организмом человека, к которым в том числе относятся амниотическая жидкость, гной, кровь, лимфа, мокрота, желчь, молозиво, моча, секрет предстательной железы, слизь слизистых оболочек, синовиальная жидкость, сперма, спинномозговая жидкость, тканевая жидкость, плевральная жидкость, носовая слизь, пот, транссудат, ушная сера и экссудат;
"образцы биологических материалов человека" – образцы клеток, тканей, биологических жидкостей человека, секретов, продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, используемые в диагностических и научных целях, предназначенные для проведения внешнего контроля качества исследований, в том числе для проведения референс-исследований, или полученные в процессе проведения биомедицинских и (или) клинических исследований.
Иные понятия, используемые в настоящем Положении, применяются в значениях, определенных Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и международными договорами, входящими в право Союза.
3. Ввоз и (или) вывоз органов и тканей человека, крови и ее компонентов осуществляются при наличии лицензии, оформленной в соответствии с Инструкцией по оформлению заявлений на выдачу лицензий на экспорт или импорт отдельных видов товаров и оформлению таких лицензий (приложение № 1 к Правилам выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 г. № 125) (далее – лицензия), или заключения (разрешительного документа), составленного по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 г. № 45 (далее – заключение (разрешительный документ)), за исключением случаев, предусмотренных пунктом 8 настоящего Положения.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.11.2023 № 165 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 г. № 125 "Об утверждении Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами").

1. Осы Ереже Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада көзделген (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық туралы шартқа № 7 қосымша) Үшінші елдермен жасалатын саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын бірыңғай тауарлар тізбесінің 2.21-бөліміне енгізілген адамның органдары мен тіндерін, қан мен оның компоненттерін, адамның биологиялық материалдарының үлгілерін (бұдан әрі тиісінше – адамның органдары мен тіндері, қан мен оның компоненттері, бірыңғай тізбе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу (бұдан әрі – Одақ, әкелу) және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету (бұдан әрі – әкету) тәртібін айқындайды.
2. Осы Ереженің мақсаты үшін пайдаланылатын ұғымдар мынаны білдіреді:
"адамның биологиялық сұйықтықтары" – адам ағзасынан шығатын сұйықтықтар, оларға оның ішінде амниоттық сұйықтық, ірің, қан, лимфа, қақырық, өт, уыз, несеп, қуық асты безінің сөлі, шырышты қабық сілемейі, синовиалды сұйықтық, шәуһет. жұлын-ми сұйықтығы, тін сұйықтығы, плевралды сұйықтық, мұрын сілемейі, тер, транссудат, құлақ құлығы және экссудат жатады;
"адамның биологиялық материалдарының үлгілері" – диагностикалық және ғылыми мақсаттарда пайдаланылатын, зерттеулер сапасына сыртқы бақылау жүргізуге, оның ішінде референс-зерттеулер жүргізуге арналған немесе биомедициналық және (немесе) клиникалық зерттеулер жүргізу процесінде алынған адамның жасушаларының, тіндерінің, биологиялық сұйықтықтарының, сөлдердің, адамның тіршілік ету өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілері.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 7 қосымша) және Одақтың құқығына кіретін халықаралық шарттарда айқындалған мәндерде қолданылады.
3. Адамның органдары мен тіндерін, қан мен оның компоненттерін әкелу және (немесе) әкету осы Ереженің 8-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 199 шешімімен бекітілген Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына лицензия беру туралы өтінішті ресімдеу туралы және осындай лицензияны ресімдеу туралы нұсқаулыққа сәйкес ресімделген лицензия (бұдан әрі – лицензия) немесе Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген нысан бойынша жасалған қорытынды (рұқсат беру құжаты) (бұдан әрі – қорытынды (рұқсат беру құжаты) болған кезде жүзеге асырылады.

4. Ввоз и (или) вывоз физическими лицами органов и тканей человека, крови и ее компонентов, за исключением образцов биологических материалов человека, в качестве товаров для личного пользования запрещен.
Ввоз и (или) вывоз физическими лицами образцов биологических материалов человека в качестве товаров для личного пользования осуществляются при наличии заключения (разрешительного документа).
II. Помещение под таможенные процедуры
5. Помещение органов и тканей человека, крови и ее компонентов, за исключением образцов биологических материалов человека, гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга, донорских лимфоцитов в целях проведения неродственной трансплантации, половых клеток и эмбрионов, включенных в раздел 2.21 единого перечня, под таможенные процедуры экспорта и выпуска для внутреннего потребления осуществляется при представлении таможенному органу государства – члена Союза (далее – государство-член) лицензии.
Помещение образцов биологических материалов человека, гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга, донорских лимфоцитов в целях проведения неродственной трансплантации, половых клеток и эмбрионов, включенных в раздел 2.21 единого перечня, под таможенные процедуры экспорта и выпуска для внутреннего потребления осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена заключения (разрешительного документа).
6. Помещение органов и тканей человека, крови и ее компонентов под таможенные процедуры переработки на таможенной территории, переработки вне таможенной территории, переработки для внутреннего потребления осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена заключения (разрешительного документа).
7. Помещение органов и тканей человека, крови и ее компонентов под таможенные процедуры реэкспорта и реимпорта в целях завершения действия таможенных процедур, указанных в пункте 6 настоящего Положения, осуществляется при наличии заключения (разрешительного документа), представленного таможенному органу государства-члена для помещения органов и тканей человека, крови и ее компонентов под таможенные процедуры, указанные в пункте 6 настоящего Положения.
8. Не требуется представление таможенному органу государства-члена лицензии или заключения (разрешительного документа) в случаях помещения органов и тканей человека, крови и ее компонентов:
а) под таможенные процедуры таможенного транзита и уничтожения;
б) под таможенные процедуры реэкспорта или реимпорта – в отношении ранее помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или ранее вывезенных в соответствии с таможенной процедурой экспорта соответственно.

4. Жеке тұлғалардың адамның биологиялық материалдарының үлгілерін қоспағанда, адамның органдары мен тіндерін, қан мен оның компоненттерін жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде әкелуіне және (немесе) әкетуіне тыйым салынады.
Жеке тұлғалардың адамның биологиялық материалдарының үлгілерін жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде әкелуі және (немесе) әкетуі қорытынды (рұқсат беру құжаты) болған кезде жүзеге асырылады.
ІІ. Кедендік рәсімдерге орналастыру
5. Бірыңғай тізбенің 2.21-бөліміне енгізілген, адамның биологиялық материалдарының үлгілерін, туыстас емес транспланттау жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін, донорлық лифоциттерді, жыныстық жасушалар мен эмбриондарды қоспағанда, адамның органдары мен тіндерін, қан мен оның компоненттерін экспорттың және ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімдеріне орналастыру Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) кеден органына лицензия ұсынған кезде жүзеге асырылады.
Бірыңғай тізбенің 2.21-бөліміне енгізілген адамның биологиялық материалдарының үлгілерін, туыстас емес транспланттау жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін, донорлық лифоциттерді, жыныстық жасушалар мен эмбриондарды экспорттың және ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына қорытынды (рұқсат беру құжатын) ұсынған кезде жүзеге асырылады.
6. Адамның органдары мен тіндерін, қан мен оның компоненттерін кедендік аумақта қайта өңдеудің, кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеудің, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына қорытындыны (рұқсат беру құжатын) ұсынған кезде жүзеге асырылады.
7. Адамның органдары мен тіндерін, қан мен оның компоненттерін осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген кедендік рәсімдер әрекеттерін аяқтау мақсатында кері экспорттың және кері импорттың кедендік рәсімдеріне орналастыру адамның органдары мен тіндерін, қан мен оның компоненттерін осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген кедендік рәсімдерге орналастыру үшін мүше мемлекеттің кеден органына ұсынылған қорытынды (рұқсат беру құжаты) болған кезде жүзеге асырылады.
8. Мүше мемлекеттің кеден органына лицензия немесе қорытынды (рұқсат беру құжатын) ұсыну адамның органдары мен тіндерін, қан мен оның компоненттерін:
а) кедендік транзиттің және жоюдың кедендік рәсімдеріне;
б) бұрын ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырылғандарға немесе бұрын тиісінше экспорттың кедендік рәсіміне сәйкес әкетілгендерге қатысты – кері экспорттың немесе кері импорттың кедендік рәсімдеріне орналастыру жағдайларында талап етілмейді.

9. Помещение органов и тканей человека, крови и ее компонентов под таможенные процедуры таможенного склада, временного ввоза (допуска), временного вывоза, отказа в пользу государства, свободной таможенной зоны, свободного склада и беспошлинной торговли не допускается.
III. Выдача лицензий
10. Для оформления лицензии юридические лица и физические лица, зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей (далее – заявители), представляют в уполномоченный орган государства-члена, на территории которого зарегистрирован заявитель, документы и сведения, указанные в подпунктах 1 – 5 пункта 10 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров (приложение к приложению № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Правила).
11. Копии документов, представляемые заявителем, должны быть заверены в порядке, установленном пунктом 11 Правил.
12. В случае если в соответствии с законодательством государства-члена решение о выдаче лицензии принимается уполномоченным органом по согласованию с другим органом государственной власти этого государства-члена (далее – согласующий орган), то такое согласование осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством этого государства-члена.
Заявителем, если это предусмотрено законодательством государства-члена, в согласующий орган представляются документы, указанные в пункте 10 настоящего Положения.
Согласование может осуществляться посредством выдачи заключения (разрешительного документа).
13. Лицензии на экспорт и (или) импорт органов человека выдаются уполномоченным органом в течение 1 рабочего дня с даты подачи документов заявителем, лицензии на экспорт и (или) импорт тканей человека, крови и ее компонентов – в срок, не превышающий 3 рабочих дней с даты подачи документов заявителем.
14. В выдаче лицензии отказывается при наличии оснований, предусмотренных подпунктами 1 – 4 пункта 14 Правил, а также в соответствии с подпунктом 6 пункта 14 Правил – в случае отказа согласующего органа в согласовании заявления на выдачу лицензии.
IV. Выдача заключения (разрешительного документа)
Сноска. Раздел IV с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 04.09.2017 № 114 (вступает в силу по истечении 60 календарных дней с даты его официального опубликования).
15. Выдача заключения (разрешительного документа) осуществляется уполномоченным в соответствии с законодательством государства-члена на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государственной власти государства-члена (далее – уполномоченный на выдачу заключения (разрешительного документа) орган государства-члена) в порядке, определенном законодательством этого государства.

9. Адамның органдары мен тіндерін, қан мен оның компоненттерін кедендік қойманың, уақытша әкелудің (рұқсат берудің), уақытша әкетудің, мемлекет пайдасы үшін бас тартудың, еркін кеден аймағының, еркін қойманың және бажсыз сауданың кедендік рәсімдеріне орналастыруға жол берілмейді.
ІІІ. Лицензия беру
10. Лицензияны ресімдеу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген жеке тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) аумағында өтініш беруші тіркелген мүше мемлекеттің уәкілетті органына Тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар және рұқсаттар беру Қағидаларының (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық туралы шартқа № 7 қосымша) (бұдан әрі – Қағидалар) 10-тармағының 1 - 5-тармақшаларында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.
11. Өтініш беруші ұсынатын құжаттардың көшірмелері Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен куәландырылуға тиіс.
12. Егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес лицензия беру туралы шешімді осы мүше мемлекеттің басқа мемлекеттік билік органымен (бұдан әрі – келісуші орган) келісу бойынша уәкілетті орган қабылдайтын жағдайда, онда мұндай келісу осы мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Өтініш беруші, егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, келісуші органға осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Келісу қорытындыны (рұқсат беру құжатын) беру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
13. Уәкілетті орган адам органдарының экспортына және (немесе) импортына арналған лицензияларды – өтініш беруші құжаттарды берген күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде, адам тіндерінің, қан мен оның компоненттерінің экспортына және (немесе) импортына арналған лицензияларды өтініш беруші құжаттарды берген күннен бастап 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде береді.
14. Қағидалардың 14-тармағының 1 – 4) тармақшаларында көзделген негіздер болған кезде, сондай-ақ Қағидалардың 14-тармағының 6-тармақшасына сәйкес – келісуші орган лицензия беруге арналған өтінішті келісуден бас тартқан жағдайда, лицензия беруден бас тартылады.
IV. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру
15. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруді мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген мемлекеттік билік органы (бұдан әрі – мүше мемлекеттің қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруге уәкілеттік берілген орган) осы мемлекеттің заңнамасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.

16. Заключение (разрешительный документ) выдается при представлении в уполномоченный на выдачу заключения (разрешительного документа) орган государства-члена следующих документов и сведений:
а) заявителем:
проект заключения (разрешительного документа), оформленный в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 г. № 45;
документы или сведения, указанные в подпункте 5 пункта 10 Правил;
копия договора (контракта), а в случае отсутствия договора (контракта) – копия иного документа, подтверждающего намерения сторон;
информированное согласие пациента или его законных представителей на перемещение образцов биологических материалов человека, за исключением случаев перемещения таких образцов для проведения внешнего контроля качества исследований, в том числе для проведения референс-исследований;
иные документы, предусмотренные законодательством государства-члена;
б) физическим лицом при перемещении образцов биологических материалов человека в качестве товаров для личного пользования:
проект заключения (разрешительного документа), оформленный в соответствии с методическими указаниями, указанными в абзаце втором подпункта "а" настоящего пункта;
копии документов, удостоверяющих личность, или сведения из документов, удостоверяющих личность (серия, номер, когда и кем выдан, личный номер (при его наличии), адрес места жительства), если это предусмотрено законодательством государства-члена;
информированное согласие пациента или его законных представителей на перемещение образцов биологических материалов человека.
17. В выдаче заключения (разрешительного документа) отказывается при наличии следующих оснований:
а) непредставление документов, предусмотренных пунктом 16 настоящего Положения;
б) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных для получения заключения (разрешительного документа);
в) иные основания, предусмотренные законодательством государства-члена.
18. Заключение (разрешительный документ) на ввоз и (или) вывоз гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга и донорских лимфоцитов в целях проведения неродственной трансплантации, половых клеток и эмбрионов, включенных в раздел 2.21 единого перечня, выдается на срок, не превышающий 1 год, независимо от количества перемещений через таможенную границу Союза.

16. Қорытынды (рұқсат беру құжаты) мүше мемлекеттің қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруге уәкілеттік берілген органына мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
а) өтініш беруші:
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар немесе шектеулер қолданылатын бірыңғай тауарлар тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне берілетін қорытындының (рұқсат беру құжатының) бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқамаларға сәйкес ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасын;
Қағидалардың 10-тармағының 5-тармақшасында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді;
шарттың (келісімшарттың) көшірмесін, ал шарт (келісімшарт) болмаған жағдайда – тараптардың ниетін растайтын өзге де құжаттың көшірмесін;
зерттеулер сапасына сыртқы бақылау жүргізу үшін, оның ішінде референс-зерттеулер жүргізу үшін осындай үлгілерді алып өту жағдайларын қоспағанда, адамның биологиялық материалдарының үлгілерін алып өтуге пациенттің немесе оның заңды өкілдерінің хабардар етілген келісімін;
мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де құжаттарды;
б) жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде адамның биологиялық материалдарының үлгілерін алып өту кезінде жеке тұлға:
осы тармақтың "а" тармақшасының екінші абзацында көрсетілген әдістемелік нұсқамаларға сәйкес ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасын;
егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін немесе жеке басын куәландыратын құжаттардан мәліметтерді (сериясы, нөмірі, қашан және кім берді, жеке нөмірі (ол болған кезде), тұрғылықты жерінің мекенжайы);
адамның биологиялық материалдарының үлгілерін алып өтуге пациенттің немесе оның заңды өкілдерінің хабардар етілген келісімін ұсынған кезде беріледі.
17. Қорытындыны (рұқсат беру құжатын) беруден мынадай негіздер болған кезде:
а) осы Ереженің 16-тармағында көзделген құжаттар ұсынылмаса;
б) қорытынды (рұқсат беру құжатын) алу үшін ұсынылған құжаттарда толық емес немесе дұрыс емес мәліметтер болса;
в) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де негіздер болған кезде бас тартылады.
18. Бірыңғай тізбенің 2.21-бөліміне енгізілген туыстас емес транспланттау жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін және донорлық лифоциттерді, жыныстық жасушалар мен эмбриондарды әкелуге және (немесе) әкетуге берілетін қорытынды (рұқсат беру құжаты) Одақтың кедендік шекарасы арқылы алып өтілетін санына қарамастан, 1 жылдан аспайтын мерзімге беріледі.

19. Заявители обязаны в течение 3 рабочих дней со дня осуществления перемещения уведомить уполномоченный на выдачу заключения (разрешительного документа) орган государства-члена об осуществлении ввоза и (или) вывоза гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга и донорских лимфоцитов в целях проведения неродственной трансплантации, половых клеток и эмбрионов, включенных в раздел 2.21 единого перечня.
20. Заключение (разрешительный документ) на перемещение образцов биологических материалов человека для диагностических и научных целей выдается на срок, не превышающий 1 год, независимо от количества перемещений через таможенную границу Союза.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к Решению Коллегии Евразийской
экономической комиссии
от 21 апреля 2015 г. № 30
ПОЛОЖЕНИЕ
о вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза минерального сырья
Сноска. Приложение 4 с изменением, внесенным в решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 06.10.2015 № 131 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза (далее соответственно – вывоз, Союз) минерального сырья, включенного в раздел 2.11 единого перечня товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, предусмотренного Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – минеральное сырье).
К минеральному сырью не относятся коллекции и предметы коллекционирования по минералогии, включенные в раздел 2.4 указанного единого перечня.
2. Понятия, используемые в настоящем Положении, применяются в значениях, определенных Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и международными договорами, входящими в право Союза.
3. Вывоз минерального сырья осуществляется при наличии лицензии, оформленной в соответствии с Инструкцией по оформлению заявлений на выдачу лицензий на экспорт или импорт отдельных видов товаров и оформлению таких лицензий (приложение № 1 к Правилам выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 г. № 125) (далее – лицензия), или заключения (разрешительного документа), составленного по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 г. № 45 (далее – заключение (разрешительный документ)), за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7 настоящего Положения.
Сноска. Пункт 3 с изменением, вннесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.11.2023 № 165 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 г. № 125 "Об утверждении Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами").

19. Өтініш берушілер мүше мемлекеттің қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруге уәкілеттік берілген органын бірыңғай тізбенің 2.21-бөліміне енгізілген туыстас емес транспланттау жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін және донорлық лифоциттерді, жыныстық жасушалар мен эмбриондарды әкелудің және (немесе) әкетудің жүзеге асырылғаны туралы алып өту жүзеге асырылған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде хабардар етуге міндетті.
20. Диагностикалық және ғылыми мақсаттар үшін адамның биологиялық материалдарының үлгілерін алып өтуге берілетін қорытынды (рұқсат беру құжаты) Одақтың кедендік шекарасы арқылы алып өтілетін санына қарамастан, 1 жылдан аспайтын мерзімге беріледі.
Еуразиялық Экономикалық комиссия
Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі
№ 30 шешіміне
№ 4 ҚОСЫМША
Минералдық шикізатты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ЕРЕЖЕ
І. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада көзделген (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық туралы шартқа № 7 қосымша) Үшінші елдермен жасалатын саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын бірыңғай тауарлар тізбесінің 2.11-бөліміне енгізілген минералдық шикізатты (бұдан әрі – минералдық шикізат) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету (бұдан әрі тиісінше –Одақ, әкету) тәртібін айқындайды.
Минералдық шикізатқа Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 тамыздағы № 134 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар немесе шектеулер қолданылатын бірыңғай тауарлар тізбесінің 2.4-бөліміне енгізілген минералогия бойынша коллекциялар мен коллекциялау заттары жатпайды.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын ұғымдар Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық туралы шартқа № 7 қосымша) және Одақтың құқығына кіретін халықаралық шарттарда айқындалған мәндерде қолданылады.
3. Минералдық шикізатты әкету осы Ереженің 7-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 199 шешімімен бекітілген Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына лицензия беруге арналған өтінішті ресімдеу туралы және осындай лицензияны ресімдеу туралы нұсқаулыққа сәйкес ресімделген лицензия (бұдан әрі – лицензия) немесе Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген нысан бойынша жасалған қорытынды (рұқсат беру құжаты) (бұдан әрі – қорытынды (рұқсат беру құжаты) болған кезде жүзеге асырылады.

4. Вывоз физическими лицами минерального сырья в качестве товара для личного пользования запрещается.
II. Помещение под таможенные процедуры
5. Помещение минерального сырья под таможенную процедуру экспорта осуществляется при представлении таможенному органу государства – члена Союза (далее – государство-член) лицензии.
6. Помещение минерального сырья под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена заключения (разрешительного документа).
7. Помещение минерального сырья под таможенные процедуры реэкспорта и таможенного транзита от внутреннего таможенного органа до таможенного органа в месте убытия с таможенной территории Союза осуществляется без представления таможенному органу государства-члена лицензии или заключения (разрешительного документа).
8. Помещение минерального сырья под таможенные процедуры временного вывоза и беспошлинной торговли не допускается.
III. Выдача лицензии
9. Для оформления лицензии юридические лица и физические лица, зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей (далее – заявители), представляют в уполномоченный орган государства-члена, на территории которого зарегистрирован заявитель, документы и сведения, указанные в подпунктах 1 – 5 пункта 10 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров (приложение к приложению № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Правила), а также в соответствии с подпунктом 6 пункта 10 Правил следующие документы:
копии документов, удостоверяющих законность добычи минерального сырья, предусмотренных законодательством государства-члена;
копии документов, удостоверяющих законность владения минеральным сырьем.
При экспорте минерального сырья, ввезенного из третьих стран, заявитель в качестве документов, удостоверяющих законность добычи минерального сырья и владения минеральным сырьем, представляет копию декларации на товары, в соответствии с которой осуществлен выпуск в обращение минерального сырья, или решение суда государства-члена, подтверждающее законность нахождения этого минерального сырья на таможенной территории Союза.
При экспорте минерального сырья с территории государства-члена, не являющегося государством, на территории которого добыто это минеральное сырье, заявитель в качестве документов, удостоверяющих законность добычи минерального сырья, представляет заключение (разрешительный документ), выданное уполномоченным в соответствии с законодательством государства-члена на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государственной власти государства-члена (далее – уполномоченный на выдачу заключений (разрешительных документов) орган государства-члена), на территории которого добыто это минеральное сырье.

4. Жеке тұлғалардың минералдық шикізатты жеке пайдалануға арналған тауар ретінде әкетуіне тыйым салынады.
ІІ. Кедендік рәсімдерге орналастыру
5. Минералдық шикізатты экспорттың кедендік рәсіміне орналастыру Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) кеден органына лицензия ұсынған кезде жүзеге асырылады.
6. Минералдық шикізатты кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеудің кедендік рәсіміне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына қорытындыны (рұқсат беру құжатын) ұсынған кезде жүзеге асырылады.
7. Минералдық шикізатты ішкі кеден органынан Одақтың кеден органынан кету орнындағы кеден органына дейін кедендік транзиттің және кері экспорттың кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына лицензия немесе қорытынды (рұқсат беру құжатын) ұсынбай жүзеге асырылады.
8. Минералдық шикізатты уақытша әкетудің және бажсыз сауданың кедендік рәсімдеріне орналастыруға жол берілмейді.
ІІІ. Лицензия беру
9. Лицензияны ресімдеу үшін дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген заңды тұлғалар мен жеке тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) аумағында өтініш беруші тіркелген мүше мемлекеттің уәкілетті органына Тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар және рұқсаттар беру Қағидаларының (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық туралы шартқа № 7 қосымша) (бұдан әрі – Қағидалар) 10-тармағының 1 – 5-тармақшаларында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді, сондай-ақ Қағидалардың 10-тармағының 6-тармақшасына сәйкес мынадай құжаттарды:
минералдық шикізатты өндіру заңдылығын куәландыратын, мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген құжаттардың көшірмелерін;
минералдық шикізатты иелену заңдылығын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Үшінші елдерден әкелінген минералдық шикізатты экспорттау кезінде өтініш беруші минералдық шикізатты айналысқа шығару жүзеге асырылған тауарларға арналған декларацияның көшірмесін немесе мүше мемлекет сотының Одақтың кедендік аумағында осы минералдық шикізаттың болу заңдылығын растайтын шешімін минералдық шикізатты өндіру және минералдық шикізатты иелену заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынады.
Минералдық шикізатты аумағында осы минералдық шикізат өндірілген мемлекет болып табылмайтын мүше мемлекеттің аумағынан экспорттау кезінде өтініш беруші мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес аумағында осы минералдық шикізат өндірілген мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген мемлекеттік билік органы (бұдан әрі – мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органы) берген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) минералдық шикізатты өндіру заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынады.

10. Копии документов, представляемые заявителем, должны быть заверены в порядке, установленном пунктом 11 Правил.
11. В случае если в соответствии с законодательством государства-члена решение о выдаче лицензии принимается уполномоченным органом по согласованию с другим органом государственной власти этого государства-члена (далее – согласующий орган), то такое согласование осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством этого государства-члена.
Заявителем, если это предусмотрено законодательством государства-члена, в согласующий орган представляются документы, указанные в пункте 9 настоящего Положения. При этом в уполномоченный орган документы, указанные в абзацах втором и третьем пункта 9 настоящего Положения (с учетом абзацев четвертого и пятого пункта 9 настоящего Положения), не представляются.
Согласование может осуществляться посредством выдачи заключения (разрешительного документа).
12. В выдаче лицензии отказывается при наличии оснований, предусмотренных подпунктами 1 – 4 пункта 14 Правил, а также в соответствии с подпунктом 6 пункта 14 Правил – в случае отказа согласующего органа в согласовании заявления на выдачу лицензии.
IV. Выдача заключения (разрешительного документа)
Сноска. Раздел IV с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 04.09.2017 № 114 (вступает в силу по истечении 60 календарных дней с даты его официального опубликования).
13. Выдача заключения (разрешительного документа) осуществляется уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства-члена в порядке, определенном законодательством этого государства.
14. Заключение (разрешительный документ) выдается при представлении заявителем в уполномоченный на выдачу заключений (разрешительных документов) орган государства-члена следующих документов:
проект заключения (разрешительного документа), оформленный в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 г. № 45;
копия договора (контракта), а в случае отсутствия договора (контракта) – копия иного документа, подтверждающего намерения сторон;
копии документов, удостоверяющих законность добычи минерального сырья, предусмотренных законодательством государства-члена;
копии документов, удостоверяющих законность владения минеральным сырьем.
При вывозе минерального сырья с территории государства-члена, не являющегося государством, на территории которого добыто это минеральное сырье, заявитель в качестве документов, удостоверяющих законность добычи минерального сырья, представляет заключение (разрешительный документ), выданное уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства-члена, на территории которого добыто это минеральное сырье.

10. Өтініш беруші ұсынатын құжаттардың көшірмелері Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен куәландырылуға тиіс.
11. Егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес лицензия беру туралы шешімді осы мүше мемлекеттің басқа мемлекеттік билік органымен (бұдан әрі – келісуші орган) келісу бойынша уәкілетті орган қабылдайтын жағдайда, онда мұндай келісу осы мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Өтініш беруші, егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, келісуші органға осы Ереженің 9-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады. Бұл ретте уәкілетті органға осы Ереженің 9-тармағының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген құжаттар (осы Ереженің 9-тармағының төртінші және бесінші абзацтары ескеріле отырып) ұсынылмайды.
Келісу қорытындыны (рұқсат беру құжатын) беру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
12. Қағидалардың 14-тармағының 1 – 4-тармақшаларында көзделген негіздер болған кезде, сондай-ақ Қағидалардың 14-тармағының 6-тармақшасына сәйкес – келісуші орган лицензия беруге арналған өтінішті келісуден бас тартқан жағдайда, лицензия беруден бас тартылады.
IV. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру
13. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруді мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органы осы мемлекеттің заңнамасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
14. Қорытынды (рұқсат беру құжаты) өтініш беруші мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органына мынадай құжаттарды:
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар немесе шектеулер қолданылатын бірыңғай тауарлар тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне берілетін қорытындының (рұқсат беру құжатының) бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасын;
шарттың (келісімшарттың) көшірмесін, ал шарт (келісімшарт) болмаған жағдайда – тараптардың ниетін растайтын өзге де құжаттың көшірмесін;
минералдық шикізатты өндіру заңдылығын куәландыратын, мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген құжаттардың көшірмелерін;
минералдық шикізатты иелену заңдылығын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін ұсынған кезде беріледі.
Минералдық шикізатты аумағында осы минералдық шикізат өндірілген мемлекет болып табылмайтын мүше мемлекеттің аумағынан әкету кезінде өтініш беруші аумағында осы минералдық шикізат өндірілген мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органы берген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) минералдық шикізатты өндіру заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынады.

15. Для получения заключения (разрешительного документа), предусмотренного абзацем пятым пункта 9 настоящего Положения, заявитель представляет в уполномоченный на выдачу заключений (разрешительных документов) орган государства-члена, на территории которого добыто минеральное сырье, следующие документы:
а) проект заключения (разрешительного документа), указанный в абзаце втором пункта 14 настоящего Положения;
б) копия договора (контракта) купли-продажи минерального сырья между участниками внешнеторговой деятельности, одной из сторон которого является участник внешнеторговой деятельности того государства-члена, на территории которого добыто это минеральное сырье.
16. В выдаче заключения (разрешительного документа) отказывается при наличии следующих оснований:
а) непредставление заявителем документов, предусмотренных соответственно пунктами 14 и 15 настоящего Положения;
б) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных заявителем для получения заключения (разрешительного документа);
в) иные основания, предусмотренные законодательством государства-члена.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
к Решению Коллегии Евразийской
экономической комиссии
от 21 апреля 2015 г. № 30
ПОЛОЖЕНИЕ
о вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза диких живых животных, водных биологических ресурсов, отдельных дикорастущих растений и дикорастущего лекарственного сырья
Сноска. Заголовок приложения 5 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28.06.2022 № 95 (вступает в силу по истечении 60 календарных дней с даты его официального опубликования).
Сноска. по тексту слова "дикие живые животные и (или) дикорастущие растения" в соответствующем падеже заменены словами "товары из раздела 2.6 перечня" в соответствующем падеже решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28.06.2022 № 95 (вступает в силу по истечении 60 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза (далее соответственно – вывоз, Союз) диких живых животных, водных биологических ресурсов, отдельных дикорастущих растений и дикорастущего лекарственного сырья, виды которых включены в раздел 2.6 единого перечня товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, предусмотренного Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – товары из раздела 2.6 перечня).
В случае если товар из раздела 2.6 перечня также включен в раздел 2.7 указанного перечня, вывоз соответствующих товаров из раздела 2.6 перечня осуществляется без оформления лицензии в соответствии с порядком, предусмотренным Конвенцией о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, от 3 марта 1973 года.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28.06.2022 № 95 (вступает в силу по истечении 60 календарных дней с даты его официального опубликования).
2. Понятия, используемые в настоящем Положении, применяются в значениях, определенных Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и международными договорами, входящими в право Союза.

15. Осы Ереженің 9-тармағының бесінші абзацында көзделген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) алу үшін өтініш беруші аумағында минералдық шикізат өндірілген мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органына мынадай құжаттарды:
а) осы Ереженің 14-тармағының екінші абзацында көзделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасын;
б) аумағында осы минералдық шикізат өндірілген сол мүше мемлекеттің сыртқы сауда қызметіне қатысушы тараптардың бірі болып табылатын сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында минералдық шикізатты сатып алу-сату шартының (келісімшарттың) көшірмесін ұсынады.
16. Қорытындыны (рұқсат беру құжатын) беруден мынадай негіздер болған кезде:
а) өтініш беруші тиісінше осы Ереженің 14 және 15-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсынбаса;
б) қорытынды (рұқсат беру құжатын) алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттарда толық емес немесе анық емес мәліметтер болса;
в) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де негіздер болған кезде бас тартылады.
Еуразиялық Экономикалық комиссия
Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі
№ 30 шешіміне
№ 5 ҚОСЫМША
Жабайы тірі жануарларды, жекелеген жабайы өсетін өсімдіктерді және жабайы өсетін дәрілік шикізатты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ЕРЕЖЕ
І. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада көзделген (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық туралы шартқа № 7 қосымша) Үшінші елдермен жасалатын саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын бірыңғай тауарлар тізбесінің 2.6-бөліміне түрлері енгізілген тірі жануарларды, жекелеген жабайы өсетін өсімдіктерді және жабайы өсетін дәрілік шикізатты (бұдан әрі – жабайы тірі жануарлар және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктер) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету (бұдан әрі тиісінше – Одақ, әкету) тәртібін айқындайды.
Егер бірыңғай тізбеде көрсетілген 2.6-бөлімге енгізілген жабайы тірі жануарлардың және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктердің түрі осы бірыңғай тізбенің 2.7-бөліміне де енгізілген жағдайда, тиісті жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді әкету 1973 жылғы 3 наурыздағы Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерінің халықаралық саудасы туралы конвенцияда көзделген тәртіпке сәйкес лицензия ресімделмей жүзеге асырылады.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын ұғымдар Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық туралы шартқа № 7 қосымша) және Одақтың құқығына кіретін халықаралық шарттарда айқындалған мәндерде қолданылады.

5. Помещение диких живых животных и (или) дикорастущих растений под таможенную процедуру экспорта осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена лицензии, а в случаях, предусмотренных абзацем вторым пункта 3 настоящего Положения, – при представлении таможенному органу государства-члена заключения (разрешительного документа).
6. Помещение диких живых животных и (или) дикорастущих растений под таможенные процедуры временного вывоза и переработки вне таможенной территории осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена заключения (разрешительного документа).
7. Помещение диких живых животных и (или) дикорастущих растений под таможенные процедуры реэкспорта и таможенного транзита осуществляется без представления таможенному органу государства-члена лицензии или заключения (разрешительного документа).
8. Помещение диких живых животных и (или) дикорастущих растений под таможенную процедуру беспошлинной торговли не допускается.
III. Выдача лицензии
9. Для оформления лицензии юридические лица и физические лица, зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей (далее – заявители), представляют в уполномоченный орган государства-члена, на территории которого зарегистрирован заявитель, документы и сведения, указанные в подпунктах 1 – 5 пункта 10 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров (приложение к приложению № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Правила).
В соответствии с подпунктом 6 пункта 10 Правил заявители представляют также документы, удостоверяющие законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями.
При вывозе диких живых животных и (или) дикорастущих растений с территории государства-члена, не являющегося государством, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих диких живых животных и (или) дикорастущих растений, заявитель в качестве документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, представляет заключение (разрешительный документ), выданное уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства-члена, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих диких живых животных и (или) дикорастущих растений.
При экспорте диких живых животных и (или) дикорастущих растений, ввезенных из третьих стран, в качестве документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, представляется копия декларации на товары, в соответствии с которой осуществлен выпуск в обращение диких живых животных и (или) дикорастущих растений, или решение суда государства-члена, подтверждающее законность нахождения этих диких живых животных и (или) дикорастущих растений на таможенной территории Союза.

5. Жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді экспорттың кедендік рәсіміне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына лицензия ұсынған кезде, ал осы Ереженің 3-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайларда – мүше мемлекеттің кеден органына қорытынды (рұқсат беру құжатын) ұсынған кезде жүзеге асырылады.
6. Жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді уақытша әкетудің және кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеудің кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына қорытынды (рұқсат беру құжатын) ұсынған кезде жүзеге асырылады.
7. Жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді кері экспорттың және кедендік транзиттің кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына лицензия немесе қорытынды (рұқсат беру құжатын) ұсынбай жүзеге асырылады.
8. Жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді бажсыз сауданың кедендік рәсіміне орналастыруға жол берілмейді.
ІІІ. Лицензия беру
9. Лицензияны ресімдеу үшін дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген заңды тұлғалар мен жеке тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) аумағында өтініш беруші тіркелген мүше мемлекеттің уәкілетті органына Тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар мен рұқсаттар беру Қағидаларының (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық туралы шартқа № 7 қосымша) (бұдан әрі – Қағидалар) 10-тармағының 1 – 5-тармақшаларында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.
Қағидалардың 10-тармағының 6) тармақшасына сәйкес өтініш беруші жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттарды да ұсынады.
Жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді аумағында осы жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған мемлекет болып табылмайтын мүше мемлекеттің аумағынан әкету кезінде өтініш беруші аумағында осы жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органы берген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынады.
Үшінші елдерден әкелінген жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді экспорттау кезінде жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді айналысқа шығару жүзеге асырылған тауарларға арналған декларацияның көшірмесі немесе мүше мемлекет сотының осы жабайы тірі жануарлардың және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктердің Одақтың кедендік аумағында болу заңдылығын растайтын шешімі жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынылады.

10. Копии документов, представляемые заявителем, должны быть заверены в порядке, установленном пунктом 11 Правил.
11. В случае если в соответствии с законодательством государства-члена решение о выдаче лицензии принимается уполномоченным органом по согласованию с другим органом государственной власти этого государства-члена (далее – согласующий орган), то такое согласование осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством этого государства-члена.
Заявителем, если это предусмотрено законодательством государства-члена, в согласующий орган представляются документы, указанные в пункте 9 настоящего Положения. При этом в уполномоченный орган документы, указанные в абзацах втором, третьем и четвертом пункта 9 настоящего Положения, не представляются.
Согласование может осуществляться посредством выдачи заключения (разрешительного документа).
12. В выдаче лицензии отказывается при наличии оснований, предусмотренных подпунктами 1 – 4 пункта 14 Правил, а также в соответствии с подпунктом 6 пункта 14 Правил – в случае отказа согласующего органа в согласовании заявления на выдачу лицензии.
IV. Выдача заключения (разрешительного документа)
Сноска. Раздел IV с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 04.09.2017 № 114 (вступает в силу по истечении 60 календарных дней с даты его официального опубликования).
13. Выдача заключения (разрешительного документа) осуществляется уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства-члена в порядке, определенном законодательством этого государства.
14. Заключение (разрешительный документ) выдается при представлении в уполномоченный на выдачу заключений (разрешительных документов) орган государства-члена следующих документов и сведений:
а) заявителем:
проект заключения (разрешительного документа), оформленныйв соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 г. № 45;
копия договора (контракта), а в случае отсутствия договора (контракта) – копия иного документа, подтверждающего намерения сторон;
копия документа о постановке на учет в налоговом органе;
копии документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, заверенные в соответствии с пунктом 10 настоящего Положения. При вывозе диких живых животных и (или) дикорастущих растений с территории государства-члена, не являющегося государством, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих диких живых животных и (или) дикорастущих растений, заявитель в качестве документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, представляет заключение (разрешительный документ), выданное уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства-члена, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих диких живых животных и (или) дикорастущих растений.
При вывозе диких живых животных и (или) дикорастущих растений, ввезенных из третьих стран, в качестве документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, представляется копия декларации на товары, в соответствии с которой осуществлен выпуск в обращение диких живых животных и (или) дикорастущих растений, или решение суда государства-члена, подтверждающее законность нахождения этих диких живых животных и (или) дикорастущих растений на таможенной территории Союза;
иные документы, предусмотренные законодательством государства-члена;
б) физическим лицом при вывозе диких живых животных и (или) дикорастущих растений в качестве товаров для личного пользования:
проект заключения (разрешительного документа), оформленный в соответствии с методическими указаниями, указанными в абзаце втором подпункта "а" настоящего пункта;
копии документов, удостоверяющих личность, или сведения из документов, удостоверяющих личность (серия, номер, когда и кем выдан, личный номер (при его наличии), адрес места жительства), если это предусмотрено законодательством государств-членов;
копии документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, заверенные в соответствии с пунктом 10 настоящего Положения. При вывозе диких живых животных и (или) дикорастущих растений с территории государства-члена, не являющегося государством, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих диких живых животных и (или) дикорастущих растений, физическое лицо в качестве документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, представляет заключение (разрешительный документ), выданное уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства-члена, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих диких живых животных и (или) дикорастущих растений;
иные документы, предусмотренные законодательством государства-члена.

10. Өтініш беруші ұсынатын құжаттардың көшірмелері Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен куәландырылуға тиіс.
11. Егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес лицензия беру туралы шешімді басқа мемлекеттік билік органымен (бұдан әрі – келісуші орган) келісу бойынша уәкілетті орган қабылдайтын жағдайда, онда мұндай келісу осы мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Өтініш беруші, егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, келісуші органға осы Ереженің 9-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады. Бұл ретте уәкілетті органға осы Ереженің 9-тармағының екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Келісу қорытындыны (рұқсат беру құжатын) беру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
12. Қағидалардың 14-тармағының 1 – 4-тармақшаларында көзделген негіздер болған кезде, сондай-ақ Қағидалардың 14-тармағының 6-тармақшасына сәйкес – келісуші орган лицензия беруге арналған өтінішті келісуден бас тартқан жағдайда, лицензия беруден бас тартылады.
IV. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру
13. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруді мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органы осы мемлекеттің заңнамасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
14. Қорытынды (рұқсат беру құжаты) мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органына мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
а) өтініш беруші:
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар немесе шектеулер қолданылатын бірыңғай тауарлар тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне берілетін қорытындының (рұқсат беру құжатының) бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасын;
шарттың (келісімшарттың) көшірмесін, ал шарт (келісімшарт) болмаған жағдайда – тараптардың ниетін растайтын өзге де құжаттың көшірмесін;
салық органында есепке қою туралы құжаттың көшірмесін;
жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын, осы Ереженің 10-тармағына сәйкес расталған құжаттардың көшірмелерін ұсынған кезде беріледі. Жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді аумағында осы жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған мемлекет болып табылмайтын мүше мемлекеттің аумағынан әкету кезінде өтініш беруші аумағында жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органы берген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынады.
Үшінші елдерден әкелінген жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді әкету кезінде жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді айналысқа шығару жүзеге асырылған тауарларға арналған декларацияның көшірмесі немесе мүше мемлекет сотының осы жабайы тірі жануарлардың және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктердің Одақтың кедендік аумағында болу заңдылығын растайтын шешімі жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынылады;
мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де құжаттарды;
б) жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде әкету кезінде жеке тұлға:
осы тармақтың "а" тармақшасының екінші абзацында көрсетілген әдістемелік нұсқамаларға сәйкес ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасын;
егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін немесе жеке басын куәландыратын құжаттардан мәліметтерді (сериясы, нөмірі, кашан және кім берді, жеке нөмірі (ол болған кезде), тұрғылықты жерінің мекенжайы);
жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын, осы Ереженің 10-тармағына сәйкес расталған құжаттардың көшірмелерін ұсынған кезде беріледі. Жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді аумағында осы жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған, мемлекет болып табылмайтын мүше мемлекеттің аумағынан әкету кезінде жеке тұлға аумағында осы жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органы берген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынады;
мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де құжаттарды ұсынған кезде беріледі.

15. Для получения заключения (разрешительного документа), предусмотренного абзацем третьим пункта 9 настоящего Положения, представляются в уполномоченный на выдачу заключений (разрешительных документов) орган государства-члена, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов диких живых животных и (или) дикорастущих растений, следующие документы:
а) проект заключения (разрешительного документа), оформленный в соответствии с методическими указаниями, указанными в абзаце втором подпункта "а" пункта 14 настоящего Положения;
б) копия договора (контракта) купли-продажи диких живых животных и (или) дикорастущих растений между участниками внешнеторговой деятельности, одной из сторон которого является участник внешнеторговой деятельности того государства-члена, на территории которого были осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих диких живых животных и (или) дикорастущих растений.
16. В выдаче заключения (разрешительного документа) отказывается при наличии следующих оснований:
а) непредставление документов, предусмотренных соответственно пунктами 14 и 15 настоящего Положения;
б) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных для получения заключения (разрешительного документа);
в) иные основания, предусмотренные законодательством государства-члена.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 6
к Решению Коллегии Евразийской
экономической комиссии
от 21 апреля 2015 г. № 30
ПОЛОЖЕНИЕ
о вывозе с таможенной территории Евразийского экономического
союза редких и находящихся под угрозой исчезновения видов диких
живых животных и дикорастущих растений, включенных в красные
книги государств – членов Евразийского экономического союза
I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза (далее соответственно – вывоз, Союз) редких и находящихся под угрозой исчезновения видов диких живых животных и дикорастущих растений, включенных в красные книги государств – членов Союза (далее – государства-члены) и в раздел 2.8 единого перечня товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, предусмотренного Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – редкие дикие живые животные и (или) дикорастущие растения).
В случае если вид редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений, включенный в раздел 2.8 указанного единого перечня, также включен в раздел 2.7 этого единого перечня, вывоз соответствующих редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений осуществляется без оформления лицензии в соответствии с порядком, предусмотренным Конвенцией о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, от 3 марта 1973 года.

15. Осы Ереженің 9-тармағының үшінші абзацында көзделген қорытынды (рұқсат беру құжатын) алу үшін аумағында жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органына мынадай құжаттар:
а) осы Ереженің 14-тармағы "а" тармақшасының екінші абзацында көрсетілген әдістемелік нұсқамаларға сәйкес ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасы;
б) аумағында осы жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған сол мүше мемлекеттің сыртқы сауда қызметіне қатысушы тараптардың бірі болып табылатын сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді сатып алу-сату шартының (келісімшарттың) көшірмесі ұсынылады.
16. Қорытындыны (рұқсат беру құжатын) беруден мынадай негіздер болған кезде:
а) тиісінше осы Ереженің 14 және 15-тармақтарында көзделген құжаттар ұсынылмаса;
б) қорытынды (рұқсат беру құжатын) алу үшін ұсынылған құжаттарда толық емес немесе анық емес мәліметтер болса;
в) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де негіздер болған кезде бас тартылады.
Еуразиялық Экономикалық комиссия
Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі
№ 30 шешіміне
№ 6 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қызыл кітаптарына енгізілген жабайы тірі жануарлардың және жабайы өсетін өсімдіктердің сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ЕРЕЖЕ
І. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада көзделген (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық туралы шартқа № 7 қосымша) Үшінші елдермен жасалатын саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын бірыңғай тауарлар тізбесінің 2.8-бөліміне және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) қызыл кітаптарына енгізілген жабайы тірі жануарлардың және жабайы өсетін өсімдіктердің сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін (бұдан әрі – сирек кездесетін жабайы тірі жануарлар және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктер) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету (бұдан әрі тиісінше – Одақ, әкету) тәртібін айқындайды.
Егер бірыңғай тізбеде көрсетілген 2.8-бөлімге енгізілген сирек кездесетін жабайы тірі жануарлардың және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктердің түрі осы бірыңғай тізбенің 2.7-бөліміне де енгізілген жағдайда, тиісті сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді әкету 1973 жылғы 3 наурыздағы Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерінің халықаралық саудасы туралы конвенцияда көзделген тәртіпке сәйкес лицензия ресімделмей жүзеге асырылады.

5. Помещение редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений под таможенную процедуру экспорта осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена лицензии.
6. Помещение редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений под таможенные процедуры временного вывоза и переработки вне таможенной территории осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена заключения (разрешительного документа).
7. Помещение редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений под таможенные процедуры реэкспорта и таможенного транзита осуществляется без представления таможенному органу государства-члена лицензии или заключения (разрешительного документа).
8. Помещение редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений под таможенную процедуру беспошлинной торговли не допускается.
III. Выдача лицензии
9. Для оформления лицензии юридические лица и физические лица, зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей (далее – заявители), представляют в уполномоченный орган государства-члена, на территории которого зарегистрирован заявитель, документы и сведения, указанные в подпунктах 1 – 5 пункта 10 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров (приложение к приложению № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Правила).
В соответствии с подпунктом 6 пункта 10 Правил заявители представляют документы, удостоверяющие законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения редкими дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями.
При вывозе редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений с территории государства-члена, не являющегося государством, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений, заявитель в качестве документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения редкими дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, представляет заключение (разрешительный документ), выданное уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства-члена, на территории которого заготовлены, собраны, добыты или отловлены эти редкие дикие живые животные и (или) дикорастущие растения.
При экспорте редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений, ввезенных из третьих стран, в качестве документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения редкими дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, представляется копия декларации на товары, в соответствии с которой осуществлен выпуск в обращение редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений, или решение суда государства-члена, подтверждающее законность нахождения этих редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений на таможенной территории Союза.

5. Сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді экспорттың кедендік рәсіміне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына лицензия ұсынған кезде жүзеге асырылады.
6. Сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді уақытша әкетудің және кедендік аумақтан тыс жерде қайта өңдеудің кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына қорытынды (рұқсат беру құжатын) ұсынған кезде жүзеге асырылады.
7. Сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді кері экспорттың және кедендік транзиттің кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына лицензия немесе қорытынды (рұқсат беру құжатын) ұсынбай жүзеге асырылады.
8. Сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді бажсыз сауданың кедендік рәсіміне орналастыруға жол берілмейді.
ІІІ. Лицензия беру
9. Лицензияны ресімдеу үшін дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген заңды тұлғалар мен жеке тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) аумағында өтініш беруші тіркелген мүше мемлекеттің уәкілетті органына Тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар мен рұқсаттар беру Қағидаларының (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық туралы шартқа № 7 қосымша) (бұдан әрі – Қағидалар) 10-тармағының 1 – 5-тармақшаларында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.
Қағидалардың 10-тармағының 6) тармақшасына сәйкес өтініш беруші сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттарды ұсынады.
Сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді аумағында осы сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған, мемлекет болып табылмайтын мүше мемлекеттің аумағынан әкету кезінде өтініш беруші аумағында осы сирек кездесетін жабайы тірі жануарлар және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктер дайындалған, жиналған, ауланған немесе ұстап алынған мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органы берген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынады.
Үшінші елдерден әкелінген сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді экспорттау кезінде сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді айналысқа шығару жүзеге асырылған тауарларға арналған декларацияның көшірмесі немесе мүше мемлекет сотының осы сирек кездесетін жабайы тірі жануарлардың және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктердің Одақтың кедендік аумағында болу заңдылығын растайтын шешімі сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынылады.

10. Копии документов, представляемые заявителем, должны быть заверены в порядке, установленном пунктом 11 Правил.
11. В случае если в соответствии с законодательством государства-члена решение о выдаче лицензии принимается уполномоченным органом по согласованию с другим органом государственной власти этого государства-члена (далее – согласующий орган), то такое согласование осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством этого государства-члена.
Заявителем, если это предусмотрено законодательством государства-члена, в согласующий орган представляются документы, указанные в пункте 9 настоящего Положения. При этом в уполномоченный орган документы, указанные в абзацах втором, третьем и четвертом пункта 9 настоящего Положения, не представляются.
Согласование может осуществляться посредством выдачи заключения (разрешительного документа).
12. В выдаче лицензии отказывается при наличии оснований, предусмотренных подпунктами 1 – 4 пункта 14 Правил, а также в соответствии с подпунктом 6 пункта 14 Правил – в случае отказа согласующего органа в согласовании заявления на выдачу лицензии.
IV. Выдача заключения (разрешительного документа)
Сноска. Раздел IV с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 04.09.2017 № 114 (вступает в силу по истечении 60 календарных дней с даты его официального опубликования).
13. Выдача заключения (разрешительного документа) осуществляется уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства-члена в порядке, определенном законодательством этого государства.
14. Заключение (разрешительный документ) выдается при представлении в уполномоченный на выдачу заключений (разрешительных документов) орган государства-члена следующих документов и сведений:
а) заявителем:
проект заключения (разрешительного документа), оформленный в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 г. № 45;
копия договора (контракта), а в случае отсутствия договора (контракта) – копия иного документа, подтверждающего намерения сторон;
копия документа о постановке на учет в налоговом органе;
копии документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения редкими дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, заверенные в соответствии с пунктом 10 настоящего Положения. При вывозе редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений с территории государства-члена, не являющегося государством, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений, заявитель в качестве документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения редкими дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, представляет заключение (разрешительный документ), выданное уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства-члена, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений.
При вывозе редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений, ввезенных из третьих стран, в качестве документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения редкими дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, представляется копия декларации на товары, в соответствии с которой осуществлен выпуск редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений в обращение, или решение суда государства-члена, подтверждающее законность нахождения этих редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений на таможенной территории Союза;
иные документы, предусмотренные законодательством государства-члена;
б) физическим лицом при вывозе редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений в качестве товаров для личного пользования:
проект заключения (разрешительного документа), оформленный в соответствии с методическими указаниями, указанными в абзаце втором подпункта "а" настоящего пункта;
копии документов, удостоверяющих личность, или сведения из документов, удостоверяющих личность (серия, номер, когда и кем выдан, личный номер (при его наличии), адрес места жительства), если это предусмотрено законодательством государств-членов;
копии документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения редкими дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, заверенные в соответствии с пунктом 10 настоящего Положения. При вывозе редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений с территории государства-члена, не являющегося государством, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений, физическое лицо в качестве документов, удостоверяющих законность заготовки, сбора, добычи или отлова и (или) владения редкими дикими живыми животными и (или) дикорастущими растениями, представляет заключение (разрешительный документ), выданное уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства-члена, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов указанных редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений;
иные документы, предусмотренные законодательством государства-члена.

10. Өтініш беруші ұсынатын құжаттардың көшірмелері Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен куәландырылуға тиіс.
11. Егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес лицензия беру туралы шешімді осы мүше мемлекеттің басқа мемлекеттік билік органымен (бұдан әрі – келісуші орган) келісу бойынша уәкілетті орган қабылдайтын жағдайда, онда мұндай келісу осы мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Өтініш беруші, егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, келісуші органға осы Ереженің 9-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады. Бұл ретте уәкілетті органға осы Ереженің 9-тармағының екінші, үшінші және төртінші абзацтарында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Келісу қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
12. Қағидалардың 14-тармағының 1 – 4-тармақшаларында көзделген негіздер болған кезде, сондай-ақ Қағидалардың 14-тармағының 6) тармақшасына сәйкес – келісуші орган лицензия беруге арналған өтінішті келісуден бас тартқан жағдайда, лицензия беруден бас тартылады.
IV. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру
13. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруді мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органы осы мемлекеттің заңнамасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
14. Қорытынды (рұқсат беру құжаты) мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органына мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
а) өтініш беруші:
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар немесе шектеулер қолданылатын бірыңғай тауарлар тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне берілетін қорытындының (рұқсат беру құжатының) бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасын;
шарттың (келісімшарттың) көшірмесін, ал шарт (келісімшарт) болмаған жағдайда – тараптардың ниетін растайтын өзге де құжаттың көшірмесін;
салық органында есепке қою туралы құжаттың көшірмесін;
сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын, осы Ереженің 10-тармағына сәйкес расталған құжаттардың көшірмелерін ұсынған кезде беріледі. Сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді аумағында осы сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған, мемлекет болып табылмайтын мүше мемлекеттің аумағынан әкету кезінде өтініш беруші аумағында осы сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органы берген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынады.
Үшінші елдерден әкелінген сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді әкету кезінде сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді айналысқа шығару жүзеге асырылған тауарларға арналған декларацияның көшірмесі немесе мүше мемлекет сотының осы сирек кездесетін жабайы тірі жануарлардың және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктердің Одақтың кедендік аумағында болу заңдылығын растайтын шешімі сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынылады;
мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де құжаттарды;
б) сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде әкету кезінде жеке тұлға:
осы тармақтың "а" тармақшасының екінші абзацында көрсетілген әдістемелік нұсқамаларға сәйкес ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасын;
егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін немесе жеке басын куәландыратын құжаттардан мәліметтерді (сериясы, нөмірі, кашан және кім берді, жеке нөмірі (ол болған кезде), тұрғылықты жерінің мекенжайы);
сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын, осы Ереженің 10-тармағына сәйкес расталған құжаттардың көшірмелерін ұсынған кезде беріледі. Сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді аумағында осы сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған, мемлекет болып табылмайтын мүше мемлекеттің аумағынан әкету кезінде жеке тұлға аумағында көрсетілген сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органы берген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау және (немесе) иелену заңдылығын куәландыратын құжаттар ретінде ұсынады;
мүше мемлекеттердің заңнамасында көзделген өзге де құжаттарды ұсынған кезде беріледі.

15. Для получения заключения (разрешительного документа), предусмотренного абзацем третьим пункта 9 настоящего Положения, представляются в уполномоченный на выдачу заключений (разрешительных документов) орган государства-члена, на территории которого осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений, следующие документы и сведения:
а) проект заключения (разрешительного документа), заполненный и оформленный в соответствии с методическими указаниями, указанными в абзаце втором подпункта "а" пункта 14 настоящего Положения;
б) копия договора (контракта) купли-продажи редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений между участниками внешнеторговой деятельности, одной из сторон которого является участник внешнеторговой деятельности того государства-члена, на территории которого были осуществлены заготовка, сбор, добыча или отлов этих редких диких живых животных и (или) дикорастущих растений.
16. В выдаче заключения (разрешительного документа) отказывается при наличии следующих оснований:
а) непредставление документов, предусмотренных соответственно пунктами 14 и 15 настоящего Положения;
б) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных для получения заключения (разрешительного документа);
в) иные основания, предусмотренные законодательством государства-члена.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 7
к Решению Коллегии Евразийской
экономической комиссии
от 21 апреля 2015 г. № 30
ПОЛОЖЕНИЕ
о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического
союза и вывозе с таможенной территории Евразийского
экономического союза опасных отходов
I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее соответственно – ввоз, Союз) опасных отходов, включенных в раздел 2.3 единого перечня товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, предусмотренного Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – единый перечень), и вывоза с таможенной территории Союза опасных отходов, включенных в разделы 1.2 и 2.3 единого перечня (далее соответственно – вывоз, опасные отходы).
2. Для целей настоящего Положения под компетентным органом понимается государственный орган государства – члена Союза (далее – государство-член), ответственный за направление и получение уведомления о ввозе, вывозе и транзите опасных отходов, а также любой информации, связанной с таким ввозом, вывозом и транзитом, в соответствии с Базельской конвенцией о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением от 22 марта 1989 года (далее – Базельская конвенция).

15. Осы Ереженің 9-тармағының үшінші абзацында көзделген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) алу үшін аумағында сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілеттік берілген органына мынадай құжаттар мен мәліметтер:
а) осы Ереженің 14-тармағы "а" тармақшасының екінші абзацында көрсетілген әдістемелік нұсқауларға сәйкес толтырылған және ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасы;
б) аумағында осы сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау, жинау, аулау немесе ұстау жүзеге асырылған сол мүше мемлекеттің сыртқы сауда қызметіне қатысушы тараптардың бірі болып табылатын сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында сирек кездесетін жабайы тірі жануарларды және (немесе) жабайы өсетін өсімдіктерді сатып алу-сату шартының (келісімшарттың) көшірмесі ұсынылады.
16. Қорытындыны (рұқсат беру құжатын) беруден мынадай негіздер болған кезде:
а) тиісінше осы Ереженің 14 және 15-тармақтарында көзделген құжаттар ұсынылмаса;
б) қорытынды (рұқсат беру құжатын) алу үшін ұсынылған құжаттарда толық емес немесе анық емес мәліметтер болса;
в) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де негіздер болған кезде бас тартылады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2015 жылғы 21 сәуірдегі
№ 30 шешіміне
№ 7 ҚОСЫМША
Қауіпті қалдықтарды Еуразиялық экономикалық одақтың
кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық
одақтың кедендік аумағынан әкету туралы Е Р Е Ж Е
І. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша) көзделген, үшінші елдермен жасалатын саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің (бұдан әрі - бірыңғай тізбе) 2.3-бөліміне енгізілген қауіпті қалдықтарды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу (бұдан әрі тиісінше – Одақ, әкелу) және бірыңғай тізбенің 1.2 және 2.3-бөлімдеріне енгізілген қауіпті қалдықтарды Одақтың кедендік аумағынан әкету (бұдан әрі тиісінше – қауіпті қалдықтар, әкету) тәртібін айқындайды.
2. Осы Ереженің мақсаттары үшін 1989 жылғы 22 наурыздағы Қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды аулаққа шығаруды бақылау туралы Базель конвенциясына (бұдан әрі - Базель конвенциясы) сәйкес Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) қауіпті қалдықтарды әкелу, әкету және олардың транзиті туралы хабарламаны, сондай-ақ осындай әкелумен, әкетумен және олардың транзитіне байланысты кез келген ақпаратты жіберуге және алуға жауапты мемлекеттік органы құзыретті орган деп түсініледі.

Иные понятия, используемые в настоящем Положении, применяются в значениях, определенных Базельской конвенцией, Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и международными договорами, входящими в право Союза.
3. Запрещается осуществлять:
а) ввоз и (или) вывоз физическими лицами опасных отходов в качестве товаров для личного пользования;
б) ввоз опасных отходов, включенных в раздел 1.2 единого перечня;
в) вывоз опасных отходов, включенных в разделы 1.2 и 2.3 единого перечня, на территорию государства, не являющегося стороной Базельской конвенции, а также ввоз опасных отходов, включенных в раздел 2.3 единого перечня, с территории государства, не являющегося стороной Базельской конвенции, за исключением случая, когда государство-член и государство, не являющееся стороной Базельской конвенции, заключили международный договор о трансграничном перемещении опасных отходов (информация о государствах, являющихся сторонами Базельской конвенции, а также о заключенных международных договорах размещена на официальном сайте Базельской конвенции в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" по адресу: http://www.basel.int). В этом случае перемещение опасных отходов осуществляется в соответствии с настоящим Положением и Базельской конвенцией;
г) ввоз опасных отходов, включенных в раздел 2.3 единого перечня, в целях захоронения и обезвреживания.
4. Ввоз и (или) вывоз опасных отходов осуществляются при наличии лицензии, оформленной в соответствии с Инструкцией по оформлению заявлений на выдачу лицензий на экспорт или импорт отдельных видов товаров и оформлению таких лицензий (приложение № 1 к Правилам выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 г. № 125) (далее – лицензия), или заключения (разрешительного документа), составленного по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 г. № 45 (далее – заключение (разрешительный документ)), за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящего Положения.
Лицензия или заключение (разрешительный документ) представляется таможенным органам государств-членов при прибытии опасных отходов на таможенную территорию Союза.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.11.2023 № 165 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 г. № 125 "Об утверждении Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами").
II. Помещение под таможенные процедуры

Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Базель конвенциясында, Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша) және Одақ құқығына кіретін халықаралық шарттарда айқындалған мәндерде қолданылады.
3. Мыналарды:
а) жеке тұлғалардың қауіпті қалдықтарды жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде әкелуді және (немесе әкетуді);
б) бірыңғай тізбенің 1.2-бөліміне енгізілген қауіпті қалдықтарды әкелуді;
в) мүше мемлекет пен Базель конвенциясының тарапы болып табылмайтын мемлекет қауіпті қалдықтарды трансшекаралық өткізу туралы халықаралық шарт жасасқан жағдайды қоспағанда (Базель конвенциясының тарапы болып табылатын мемлекеттер туралы, сондай-ақ жасалған халықаралық шарттар туралы ақпарат "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі http://www.basel.int сілтемесі бойынша
Базель конвенциясының ресми сайтында орналастырылған), бірыңғай тізбенің 1.2 және 2.3-бөлімдеріне енгізілген қауіпті қалдықтарды Базель конвенциясының тарапы болып табылмайтын мемлекеттің аумағына әкелуді, сондай-ақ бірыңғай тізбенің 2.3-бөліміне енгізілген қауіпті қалдықтарды Базель конвенциясының тарапы болып табылмайтын мемлекеттің аумағынан әкетуді жүзеге асыруға тыйым салынады. Мұндай жағдайда қауіпті қалдықтарды өткізу осы Ережеге және Базель конвенциясына сәйкес жүзеге асырылады;
г) бірыңғай тізбенің 2.3-бөліміне енгізілген қауіпті қалдықтарды көму және зарарсыздандыру мақсатында әкелуді жүзеге асыруға тыйым салынады.
4. Қауіпті қалдықтарды әкелу және (немесе) әкету осы Ереженің 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 199 шешімімен бекітілген Жекелеген тауарлар түрлерін экспорттауға және (немесе) импорттауға лицензия беруге арналған өтінішті ресімдеу туралы және осындай лицензияны ресімдеу туралы нұсқаулыққа сәйкес ресімделген лицензия (бұдан әрі - лицензия) немесе Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген нысан бойынша толтырылған қорытынды (рұқсат беру құжаты) (бұдан әрі – қорытынды (рұқсат беру құжаты)) болған кезде жүзеге асырылады.
Лицензия немесе қорытынды (рұқсат беру құжаты) қауіпті қалдықтар Одақтың кедендік аумағына жеткізілген кезде мүше мемлекеттердің кеден органдарына ұсынылады.
ІІ. Кедендік рәсімдерге орналастыру

5. Помещение опасных отходов под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления и экспорта осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена лицензии.
6. Помещение опасных отходов под таможенные процедуры переработки для внутреннего потребления, переработки на таможенной территории, переработки вне таможенной территории, реимпорта, реэкспорта осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена заключения (разрешительного документа).
7. Помещение опасных отходов под таможенные процедуры таможенного склада, таможенного транзита для перевозки от таможенного органа в месте прибытия на таможенную территорию Союза до внутреннего таможенного органа, а также для перевозки от внутреннего таможенного органа до таможенного органа в месте убытия с таможенной территории Союза осуществляется при наличии лицензии или заключения (разрешительного документа), представленных для помещения опасных отходов под иные таможенные процедуры.
8. Помещение опасных отходов под таможенную процедуру таможенного транзита для их перевозки от таможенного органа в месте прибытия на таможенную территорию Союза до таможенного органа в месте убытия с таможенной территории Союза осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена заключений (разрешительных документов), выданных уполномоченными в соответствии с законодательством государств-членов на выдачу заключений (разрешительных документов) органами государственной власти всех государств-членов (далее – уполномоченные на выдачу заключений (разрешительных документов) органы государств-членов), через территории которых будет осуществляться перевозка этих опасных отходов.
9. Помещение опасных отходов под таможенные процедуры временного ввоза (допуска), временного вывоза, беспошлинной торговли, уничтожения, отказа в пользу государства, свободной таможенной зоны, свободного склада не допускается.
III. Выдача лицензии
10. Для оформления лицензии юридические лица и физические лица, зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей (далее – заявители), представляют в уполномоченный орган государства-члена, на территории которого зарегистрирован заявитель, документы и сведения, предусмотренные подпунктами 1 – 5 пункта 10 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров (приложение к приложению № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Правила), а также в соответствии с подпунктом 6 пункта 10 Правил следующие документы и сведения:
а) согласие (в письменной форме) компетентного органа государства, на территорию которого ввозятся опасные отходы и (или) через территорию которого перемещаются опасные отходы, в соответствии с Базельской конвенцией (в случае вывоза опасных отходов);
б) копия договора (контракта) между экспортером и производителем или импортером и потребителем опасных отходов (если заявитель выступает посредником);
в) копии договора (договоров) (контракта (контрактов)) на перевозку опасных отходов;
г) копия договора (контракта) между экспортером (импортером) и лицом, отвечающим за удаление опасных отходов, в котором оговаривается экологически безопасное использование этих опасных отходов;
д) уведомление о трансграничной перевозке опасных отходов (в 3 экземплярах) в соответствии с Базельской конвенцией;
е) документ о перевозке отходов (в 3 экземплярах) в соответствии с Базельской конвенцией;
ж) информация о наличии технических (технологических) возможностей для использования опасных отходов (выписка из технологического регламента, подтверждающая возможность использования опасных отходов в качестве сырья, или иной документ, подтверждающий возможность вовлечения их в использование, не допускающее образование иных опасных отходов или их остатков) (в случае ввоза опасных отходов);
з) копия документа, подтверждающего страхование, залог или иную гарантию при трансграничной перевозке опасных отходов (если это предусмотрено законодательством государства-члена);
и) копия лицензии на осуществление вида деятельности по обращению с опасными отходами на территории государства-члена в соответствии с законодательством этого государства (если лицензирование данного вида деятельности предусмотрено законодательством этого государства).

5. Қауіпті қалдықтарды ішкі тұтыну мен экспорт үшін шығарудың кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына лицензияны ұсынған кезде жүзеге асырылады.
6. Қауіпті қалдықтарды ішкі тұтыну, кедендік аумақта өңдеу, кедендік аумақтан тысқары жерде өңдеу, кері импорт, кері экспорт үшін өңдеудің кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына қорытындыны (рұқсат беру құжатын) ұсынған кезде жүзеге асырылады.
7. Қауіпті қалдықтарды кедендік қойманың, Одақтың кедендік аумағына жеткізілу жеріндегі кеден органынан ішкі кеден органына дейін тасымалдауға, сондай-ақ ішкі кеден органынан Одақтың кедендік аумағынан әкетілу жеріндегі кеден органына дейін тасымалдау үшін кедендік транзиттің кедендік рәсімдеріне орналастыру қауіпті қалдықтарды өзге де кедендік рәсімдерге орналастыру үшін ұсынылған лицензия немесе қорытынды (рұқсат беру құжаты) болған кезде жүзеге асырылады.
8. Қауіпті қалдықтарды Одақтың кедендік аумағына жеткізілу жеріндегі кеден органынан Одақтың кедендік аумағынан әкетілу жеріндегі кеден органына дейін тасымалдау үшін кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына осындай қауіпті қалдықтарды тасымалдау өз аумақтары арқылы жүзеге асырылатын барлық мүше мемлекеттердің осы мүше мемлекеттер заңнамасына сәйкес қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілетті мемлекеттік билік органдары (бұдан әрі – мүше мемлекеттердің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілетті органдары) берген қорытындылар (рұқсат беру құжаттары) ұсынылған кезде жүзеге асырылады.
9. Қауіпті қалдықтарды уақытша әкелудің (енгізудің), уақытша әкетудің, бажсыз сауданың, жоюдың, мемлекет пайдасына бас тартудың, еркін кедендік аймақтың, еркін қойманың кедендік рәсімдеріне орналастыруға жол берілмейді.
ІІІ. Лицензия беру
10. Лицензияны ресімдеу үшін жеке кәсіпкерлер ретінде тіркелген заңды тұлғалар мен жеке тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) аумағында өтініш беруші тіркелген мүше мемлекеттің уәкілетті органына Тауарларды экспорттауға және (немесе) импорттауға лицензиялар мен рұқсаттар беру Қағидаларының (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша қосымша)
(бұдан әрі – Қағидалар) 10-тармағының 1 – 5-тармақшаларында көзделген құжаттар мен мәліметтерді, сондай-ақ Қағидалардың 10-тармағының
6-тармақшасына сәйкес мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
а) Базель конвенциясына сәйкес аумағына қауіпті қалдықтар әкелінетін және (немесе) аумағы арқылы қауіпті қалдықтар өткізілетін мемлекеттің құзыретті органының келісімін (жазбаша нысанда) (қауіпті қалдықтар әкетілген жағдайда);
б) қауіпті қалдықтарды экспорттаушы мен өндіруші немесе импорттаушы мен тұтынушы арасындағы шарттың (келісімшарттың) көшірмесін (егер өтініш беруші делдал ретінде болса);
в) қауіпті қалдықтарды тасымалдауға шарттың (шарттардың) (келісімшарттың (келісімшарттардың)) көшірмелерін;
г) экспорттаушы (импорттаушы) мен қауіпті қалдықтарды аулаққа шығаруға жауап беретін тұлға арасындағы шарттың (келісімшарттың) көшірмесін ұсынады, онда осы қауіпті қалдықтарды экологиялық тұрғыдан қауіпсіз пайдалану ескертіледі;
д) Базель конвенциясына сәйкес қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау туралы хабарламаны (3 данада);
е) Базель конвенциясына сәйкес қалдықтарды тасымалдау туралы құжатты (3 данада);
ж) қауіпті қалдықтарды пайдалану үшін техникалық (технологиялық) мүмкіндіктердің болуы туралы ақпаратты (қауіпті қалдықтарды шикізат ретінде пайдалану мүмкіндігін растайтын технологиялық регламенттен үзінді көшірмені немесе оларды өзге де қауіпті қалдықтардың немесе олардың қалдықтарының түзілуіне жол бермейтін пайдалануға қатыстыру мүмкіндігін растайтын өзге де құжатты) (қауіпті қалдықтар әкелінген жағдайда);
з) қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау кезінде сақтандыруды, кепілге қоюды немесе өзге де кепілдікті растайтын құжаттың көшірмесін (егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса);
и) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің аумағында қауіпті қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызмет түрін жүзеге асыруға арналған лицензияның көшірмесін (егер осы қызмет түрін лицензиялау бұл мемлекеттің заңнамасында көзделген болса) ұсынады.

11. Копии документов, представляемые заявителем, должны быть заверены в порядке, установленном пунктом 11 Правил.
12. В случае если в соответствии с законодательством государства-члена решение о выдаче лицензии принимается уполномоченным органом по согласованию с другим органом государственной власти этого государства-члена (далее – согласующий орган), то такое согласование осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством этого государства-члена.
Заявителем, если это предусмотрено законодательством государства-члена, в согласующий орган представляются документы, указанные в пункте 10 настоящего Положения. При этом в уполномоченный орган документы, указанные в подпунктах "а" – "и" пункта 10 настоящего Положения, не представляются.
Согласование может осуществляться посредством выдачи заключения (разрешительного документа).
13. В выдаче лицензии отказывается при наличии оснований, предусмотренных подпунктами 1 – 4 пункта 14 Правил, а также в соответствии с подпунктом 6 пункта 14 Правил – в случае отказа согласующего органа в согласовании заявления на выдачу лицензии.
IV. Выдача заключения (разрешительного документа)
Сноска. Раздел IV с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 04.09.2017 № 114 (вступает в силу по истечении 60 календарных дней с даты его официального опубликования).
14. Выдача заключения (разрешительного документа) осуществляется уполномоченным на выдачу заключений (разрешительных документов) органом государства-члена в порядке, определенном законодательством этого государства.
15. Заключение (разрешительный документ) выдается при представлении заявителем в уполномоченный на выдачу заключений (разрешительных документов) орган государства-члена следующих документов и сведений:
а) проект заключения (разрешительного документа), оформленный в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 г. № 45;
б) копия договора (контракта), а в случае отсутствия договора (контракта) – копия иного документа, подтверждающего намерения сторон;
в) согласие (в письменной форме) компетентного органа государства, на территорию которого ввозятся опасные отходы и (или) через территорию которого перемещаются опасные отходы, в соответствии с Базельской конвенцией (в случае вывоза опасных отходов);
г) копия договора (контракта) между экспортером и производителем или импортером и потребителем опасных отходов (если заявитель выступает посредником);
д) копии договора (договоров) (контракта (контрактов)) на перевозку опасных отходов;
е) копия договора (контракта) между экспортером (импортером) и лицом, отвечающим за удаление опасных отходов, в котором оговаривается экологически безопасное использование этих опасных отходов;
ж) уведомление о трансграничной перевозке опасных отходов (в 3 экземплярах) в соответствии с Базельской конвенцией;
з) документ о перевозке отходов (в 3 экземплярах) в соответствии с Базельской конвенцией;
и) информация о наличии технических (технологических) возможностей для использования опасных отходов (выписка из технологического регламента, подтверждающая возможность использования опасных отходов в качестве сырья, или иной документ, подтверждающий возможность вовлечения их в использование, не допускающее образование иных опасных отходов или их остатков) (в случае ввоза опасных отходов);
к) копия документа, подтверждающего страхование, залог или иную гарантию при трансграничной перевозке опасных отходов (если это предусмотрено законодательством государства-члена);
л) копия лицензии на осуществление вида деятельности по обращению с опасными отходами на территории государства-члена в соответствии с законодательством этого государства (если лицензирование данного вида деятельности предусмотрено законодательством этого государства);
м) иные документы, предусмотренные законодательством государства-члена.

11. Өтініш беруші ұсынатын құжаттардың көшірмелері Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен расталуға тиіс.
12. Егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес лицензия беру туралы шешімді уәкілетті орган осы мүше мемлекеттің басқа да мемлекеттік билік органымен (бұдан әрі – келісуші орган) келісу бойынша қабылдайтын болса, онда мұндай келісу осы мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, өтініш беруші келісуші органға осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады. Бұл ретте уәкілетті органға осы Ереженің
10-тармағының "а" – "и" тармақшаларында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Келісу қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
13. Қағидалардың 14-тармағының 1 – 4-тармақшаларында көзделген негіздер болған кезде, сондай-ақ келісуші орган лицензия беруге арналған өтінішке келісім беруден бас тартқан жағдайда – Қағидалардың
14-тармағының 6-тармақшасына сәйкес лицензия беруден бас тартылады.
IV. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру
14. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруді мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілетті органы осы мемлекеттің заңнамасында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
15. Қорытынды (рұқсат беру құжаты) мүше мемлекеттің қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілетті органына өтініш беруші мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
а) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар мен шектеулер қолданылатын Тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытындының (рұқсат беру құжатының) бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқауларға сәйкес ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасын;
б) шарттың (келісімшарттың) көшірмесін, ал шарт (келісімшарт) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжаттың көшірмесін;
в) Базель конвенциясына сәйкес аумағына қауіпті қалдықтар әкелінетін және (немесе) аумағы арқылы қауіпті қалдықтар өткізілетін мемлекеттің құзыретті органының келісімін (жазбаша нысанда) (қауіпті қалдықтар әкетілген жағдайда);
г) қауіпті қалдықтарды экспорттаушы мен өндіруші немесе импорттаушы мен тұтынушы арасындағы шарттың (келісімшарттың) көшірмесін (егер өтініш беруші делдал ретінде болса);
д) қауіпті қалдықтарды тасымалдауға шарттың (шарттардың) (келісімшарттың (келісімшарттардың)) көшірмелерін;
е) экспорттаушы (импорттаушы) мен қауіпті қалдықтарды аулаққа шығаруға жауап беретін тұлға арасындағы шарттың (келісімшарттың) көшірмесін ұсынған кезде беріледі, онда осы қауіпті қалдықтарды экологиялық тұрғыдан қауіпсіз пайдалану ескертіледі;
ж) Базель конвенциясына сәйкес қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау туралы хабарламаны (3 данада);
з) Базель конвенциясына сәйкес қалдықтарды тасымалдау туралы құжатты (3 данада);
и) қауіпті қалдықтарды пайдалану үшін техникалық (технологиялық) мүмкіндіктердің болуы туралы ақпаратты (қауіпті қалдықтарды шикізат ретінде пайдалану мүмкіндігін растайтын технологиялық регламенттен үзінді көшірмені немесе оларды өзге де қауіпті қалдықтардың немесе олардың қалдықтарының түзілуіне жол бермейтін пайдалануға қатыстыру мүмкіндігін растайтын өзге де құжатты) (қауіпті қалдықтар әкелінген жағдайда);
к) қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдау кезінде сақтандыруды, кепілге қоюды немесе өзге де кепілдікті растайтын құжаттың көшірмесін (егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса);
л) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің аумағында қауіпті қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызмет түрін жүзеге асыруға арналған лицензияның көшірмесін (егер осы қызмет түрін лицензиялау бұл мемлекеттің заңнамасында көзделген болса);
м) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге құжаттарды ұсынған кезде беріледі.

16. В выдаче заключения (разрешительного документа) отказывается при наличии следующих оснований:
а) непредставление документов, предусмотренных пунктом 15 настоящего Положения;
б) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных заявителем для получения заключения (разрешительного документа);
в) иные основания, предусмотренные законодательством государства-члена и Базельской конвенцией.
17. Отчетность о ввозе и (или) вывозе опасных отходов в соответствии со статьей 6 Базельской конвенции представляется заявителями в компетентный орган своего государства в порядке и сроки, определенные законодательством этого государства.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 8
к Решению Коллегии Евразийской
экономической комиссии
от 21 апреля 2015 г. № 30
ПОЛОЖЕНИЕ
о вывозе с таможенной территории Евразийского экономического
союза культурных ценностей, документов национальных архивных
фондов и оригиналов архивных документов
Сноска. Приложение 8 с изменением, внесенным в решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 06.10.2015 № 131 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза (далее соответственно – вывоз, Союз) культурных ценностей, документов национальных архивных фондов и оригиналов архивных документов, включенных в раздел 2.20 единого перечня товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, предусмотренного Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – культурные ценности).
2. Для целей настоящего Положения используемые понятия означают следующее:
"антикварное оружие" – огнестрельное, метательное и пневматическое оружие, изготовленное до конца 1899 года (за исключением огнестрельного оружия, изготовленного для стрельбы унитарными патронами центрального боя), а также холодное оружие, изготовленное до конца 1945 года;
"оружие, имеющее культурную ценность, но не отнесенное к антикварному оружию" – огнестрельное оружие, изготовленноеь в 1900 – 1945 годы, и холодное оружие, изготовленное 50 лет назад и более;
"согласующий орган" – орган государственной власти государства – члена Союза, осуществляющий регулирование вывоза культурных ценностей и уполномоченный в соответствии с законодательством этого государства на согласование лицензий и выдачу заключений (разрешительных документов).

16. Мынадай негіздер болған кезде:
а) осы Ереженің 15-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбаған;
б) қорытынды (рұқсат беру құжатын) алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттарда толық емес немесе анық емес мәліметтер болған кезде;
в) мүше мемлекеттің заңнамасында және Базель конвенциясында көзделген өзге де негіздер болған кезде қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруден бас тартылады.
17. Базель конвенциясының 6-бабына сәйкес қауіпті қалдықтарды әкелу және (немесе) әкету туралы есептілікті өтініш берушілер өз мемлекетінің құзыретті органына осы мемлекеттің заңнамасында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде ұсынады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2015 жылғы 21 сәуірдегі
№ 30 шешіміне
№ 8 ҚОСЫМША
Мәдени құндылықтарды, ұлттық архивтік қорлардың құжаттарын және архивтік құжаттардың түпнұсқаларын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы Е Р Е Ж Е
І. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша) көзделген, үшінші елдермен жасалатын саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.20-бөліміне енгізілген мәдени құндылықтарды, ұлттық архивтік қорлардың құжаттарын және архивтік құжаттардың түпнұсқаларын (бұдан әрі - мәдени құндылықтар) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету (бұдан әрі тиісінше – Одақ, әкету) тәртібін айқындайды.
2. Осы Ереженің мақсаттары үшін пайдаланылатын ұғымдар мыналарды білдіреді:
"антикварлық қару" – 1899 жылдың соңына дейін жасалған атыс қаруы, лақтыратын қару және пневматикалық қару (орталық ұрыстың унитарлы патрондарымен ату үшін жасалған атыс қаруын қоспағанда), сондай-ақ 1945 жылдың соңына дейін жасалған суық қару;
"мәдени құндылығы бар, бірақ антикварлық қаруға жатқызылмаған қару" – 1900-1945 жылдары жасалған атыс қаруы және 50 жыл бұрын және одан да ертеде жасалған суық қару;
"келісуші орган" – Одаққа мүше мемлекеттің мәдени құндылықтарды әкетуді реттеуді жүзеге асыратын және осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес лицензияларды келісуге және қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге уәкілетті мемлекеттік билік органы.

7. Помещение культурных ценностей под таможенную процедуру экспорта осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена лицензии.
8. Помещение культурных ценностей под таможенные процедуры временного вывоза, а также переработки вне таможенной территории в целях их ремонта (реставрации) осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена заключения (разрешительного документа).
9. Помещение оружия, имеющего культурную ценность, но не отнесенного к антикварному оружию, под таможенные процедуры временного вывоза и переработки вне таможенной территории осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена заключения (разрешительного документа), выданного согласующим органом, и заключения (разрешительного документа), выданного в соответствии с Положением о ввозе и вывозе гражданского и служебного оружия органом, осуществляющим контроль в сфере оборота оружия.
10. При помещении культурных ценностей под таможенные процедуры реэкспорта и таможенного транзита представление таможенному органу государства-члена лицензии или заключения (разрешительного документа) не требуется.
11. Помещение культурных ценностей под таможенные процедуры свободной таможенной зоны, свободного склада и беспошлинной торговли не допускается.
III. Выдача лицензии
12. Для оформления лицензии юридические лица и физические лица, зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей (далее – заявители), представляют в уполномоченный орган государства-члена, на территории которого зарегистрирован заявитель, документы и сведения, предусмотренные подпунктами 1 – 5 пункта 10 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров (приложение к приложению № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Правила), а также в соответствии с подпунктом 6 пункта 10 Правил следующие документы и сведения:
а) список (опись) вывозимых культурных ценностей в 2 экземплярах;
б) заключение (разрешительный документ), выданное в соответствии с Положением о ввозе и вывозе гражданского и служебного оружия органом, осуществляющим контроль в сфере оборота оружия, – в случае вывоза оружия, имеющего культурную ценность, но не отнесенного к антикварному оружию;
в) иные документы, предусмотренные законодательством государства-члена.
13. Копии документов, представляемые заявителем, должны быть заверены в порядке, установленном пунктом 11 Правил.
14. В случае если в соответствии с законодательством государства-члена решение о выдаче лицензии принимается уполномоченным органом государства-члена по согласованию с согласующим органом, то такое согласование осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством этого государства-члена.
Заявителем, если это предусмотрено законодательством государства-члена, в согласующий орган представляются документы, указанные в пункте 12 настоящего Положения. При этом документы, указанные в подпунктах "а" и "в" пункта 12 настоящего Положения, в уполномоченный орган государства-члена не представляются.
Согласование может осуществляться посредством выдачи заключения (разрешительного документа).

7. Мәдени құндылықтарды экспорттың кедендік рәсіміне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына лицензияны ұсынған кезде жүзеге асырылады.
8. Мәдени құндылықтарды уақытша әкетудің, сондай-ақ оларды жөндеу (реставрациялау) мақсатында кедендік аумақтан тысқары жерде өңдеудің кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына қорытындыны (рұқсат беру құжатын) ұсынған кезде жүзеге асырылады.
9. Мәдени құндылығы бар, бірақ антикварлық қаруға жатқызылмаған қаруды уақытша әкетудің және кедендік аумақтан тысқары жерде өңдеудің кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына келісуші орган берген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) және қару айналымы саласындағы бақылауды жүзеге асыратын орган Азаматтық және қызметтік қаруды әкелу мен әкету туралы ережеге сәйкес берген қорытындыны (рұқсат беру құжатын) ұсынған кезде жүзеге асырылады.
10. Мәдени құндылықтарды кері экспорттың және кедендік транзиттің кедендік рәсімдеріне орналастырған кезде мүше мемлекеттің кеден органына лицензияны немесе қорытындыны (рұқсат беру құжатын) ұсыну талап етілмейді.
11. Мәдени құндылықтарды еркін кедендік аймақтың, еркін қойманың және бажсыз сауданың кедендік рәсімдеріне орналастыруға
жол берілмейді.
ІІІ. Лицензия беру
12. Лицензияны ресімдеу үшін жеке кәсіпкерлер ретінде тіркелген заңды тұлғалар мен жеке тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) аумағында өтініш беруші тіркелген мүше мемлекеттің уәкілетті органына Тауарларды экспорттауға және (немесе) импорттауға лицензиялар мен рұқсаттар беру Қағидаларының (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша қосымша) (бұдан әрі – Қағидалар) 10-тармағының 1 – 5-тармақшаларында көзделген құжаттар мен мәліметтерді, сондай-ақ Қағидалардың 10-тармағының
6-тармақшасына сәйкес мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
а) әкетілетін мәдени құндылықтар тізімін (тізімдемесін) 2 данада;
б) мәдени құндылығы бар, бірақ антикварлық қаруға жатқызылмаған қаруды әкету жағдайында – қару айналымы саласындағы бақылауды жүзеге асыратын орган Азаматтық және қызметтік қаруды әкелу мен әкету туралы ережеге сәйкес берген қорытындыны (рұқсат беру құжатын);
в) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де құжаттарды ұсынады.
13. Өтініш беруші ұсынатын құжаттардың көшірмелері Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен расталуға тиіс.
14. Егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес лицензия беру туралы шешімді мүше мемлекеттің уәкілетті органы келісуші органмен келісу бойынша қабылдайтын болса, онда мұндай келісу осы мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, өтініш беруші келісуші органға осы Ереженің 12-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады. Бұл ретте мүше мемлекеттің уәкілетті органына
осы Ереженің 12-тармағының "а" - "в" тармақшаларында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Келісу қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.

15. В выдаче лицензии отказывается при наличии оснований, предусмотренных подпунктами 1 – 4 пункта 14 Правил, а также в соответствии с подпунктом 6 пункта 14 Правил – в случае отказа согласующего органа в согласовании заявления на выдачу лицензии.
IV. Выдача заключения (разрешительного документа)
Сноска. Раздел IV с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 04.09.2017 № 114 (вступает в силу по истечении 60 календарных дней с даты его официального опубликования).
16. Выдача заключения (разрешительного документа) осуществляется согласующим органом.
17. Заключение (разрешительный документ) выдается заявителю согласующим органом того государства, на территории которого зарегистрирован заявитель, а также физическому лицу, осуществляющему вывоз культурных ценностей в качестве товаров для личного пользования.
18. Срок временного вывоза культурных ценностей определяет согласующий орган.
19. Заключение (разрешительный документ) выдается при представлении в согласующий орган либо в предусмотренную законодательством государства-члена организацию следующих документов и сведений:
а) заявителем:
заявление (в случае если оно предусмотрено законодательством государства-члена) или проект заключения (разрешительного документа), оформленный в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 г. № 45;
иные документы, предусмотренные законодательством государства-члена;
б) физическим лицом при вывозе культурных ценностей в качестве товаров для личного пользования:
заявление (в случае если оно предусмотрено законодательством государства-члена) или проект заключения (разрешительного документа), заполненный и оформленный в соответствии с методическими указаниями, указанными в абзаце втором подпункта "а" настоящего пункта;
копии документов, удостоверяющих личность, или сведения из документов, удостоверяющих личность (серия, номер, когда и кем выдан, личный номер (при его наличии), адрес места жительства), если это предусмотрено законодательством государства-члена;
иные документы, предусмотренные законодательством государства-члена.
20. В выдаче заключения (разрешительного документа) отказывается при наличии следующих оснований:
а) непредставление документов, предусмотренных пунктом 19 настоящего Положения;
б) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных для получения заключения (разрешительного документа);
в) иные основания, предусмотренные законодательством государства-члена.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 9
к Решению Коллегии Евразийской
экономической комиссии
от 21 апреля 2015 г. № 30
ПОЛОЖЕНИЕ
о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического
союза и вывозе с таможенной территории Евразийского
экономического союза шифровальных (криптографических) средств
Сноска. Приложение 9 с изменением, внесенным в решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 06.10.2015 № 131 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
I. Общие положения

15. Қағидалардың 14-тармағының 1 – 4-тармақшаларында көзделген негіздер болған кезде, сондай-ақ келісуші орган лицензия беруге арналған өтінішке келісім беруден бас тартқан жағдайда – Қағидалардың
14-тармағының 6-тармақшасына сәйкес лицензия беруден бас тартылады.
IV. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру
16. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруді келісуші орган жүзеге асырады.
17. Қорытындыны (рұқсат беру құжатын) өтініш берушіге аумағында өтініш беруші тіркелген мемлекеттің келісуші органы береді, сондай-ақ ол мәдени құндылықтарды жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде әкетуді жүзеге асыратын жеке тұлғаға беріледі.
18. Мәдени құндылықтарды уақытша әкету мерзімін келісуші орган айқындайды.
19. Қорытынды (рұқсат беру құжаты) келісуші органға не мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген ұйымға мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
а) өтініш беруші:
өтінішті (егер ол мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса) немесе Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы
16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар мен шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытындының (рұқсат беру құжатының) бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқамаларға сәйкес ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасын;
мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де құжаттарды;
б) мәдени құндылықтарды жеке пайдалануға арналған тауарлар ретінде әкету кезінде жеке тұлға:
өтінішті (егер ол мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса) немесе осы тармақтың "а" тармақшасының екінші абзацында көрсетілген әдістемелік нұсқамаларға сәйкес толтырылған және ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасын;
егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін немесе жеке басын куәландыратын құжаттардан мәліметтерді (сериясы, нөмірі, қашан және кім берген, жеке нөмірі (бар болса), тұрғылықты жерінің мекенжайы);
мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де құжаттарды ұсынған кезде беріледі.
20. Мынадай негіздер:
а) осы Ереженің 19-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбаған;
б) қорытынды (рұқсат беру құжатын) алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттарда толық емес немесе анық емес мәліметтер болған;
в) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де негіздер болған кезде қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруден бас тартылады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2015 жылғы 21 сәуірдегі
№ 30 шешіміне
№ 9 ҚОСЫМША
Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы Е Р Е Ж Е
І. Жалпы ережелер

1. Настоящее Положение определяет порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее соответственно – ввоз, Союз) и вывоза с таможенной территории Союза (далее – вывоз) шифровальных (криптографических) средств и товаров, содержащих такие средства, включенных в раздел 2.19 единого перечня товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, предусмотренного Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее соответственно – шифровальные (криптографические) средства, единый перечень).
2. Для целей настоящего Положения используемые понятия означают следующее:
"единый реестр нотификаций" – перечень сведений о зарегистрированных согласующими органами государств – членов Союза нотификациях, составляемый по форме согласно приложению № 1 и публикуемый на официальном сайте Союза в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет";
"нотификация" – зарегистрированное согласующим органом государства – члена Союза в порядке, установленном Положением о нотификации о характеристиках шифровальных (криптографических) средств и товаров, их содержащих, согласно приложению № 2, уведомление изготовителя товаров (уполномоченного изготовителем представителя) по форме согласно приложению № 3, содержащее информацию о технических и криптографических характеристиках товаров, являющихся шифровальными (криптографическими) средствами, и товаров, их содержащих, в соответствии с перечнем согласно приложению № 4;
"согласующий орган" – орган государственной власти государства – члена Союза в области обеспечения государственной (национальной) безопасности, уполномоченный в соответствии с законодательством этого государства на согласование лицензий, выдачу заключений (разрешительных документов) и регистрацию нотификаций.
Иные понятия, используемые в настоящем Положении, применяются в значениях, определенных Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и международными договорами, входящими в право Союза.
3. Товары, включенные в раздел 2.19 единого перечня, имеют функции шифрования (криптографии), если они реализуют или содержат в своем составе следующие средства (системы и комплексы):
а) средства шифрования (аппаратные, программные и аппаратно-программные средства, системы и комплексы, реализующие алгоритмы криптографического преобразования информации и предназначенные для защиты информации от несанкционированного доступа при ее передаче по каналам связи и (или) при ее обработке и хранении);
б) средства имитозащиты (аппаратные, программные и аппаратно-программные средства, системы и комплексы, реализующие алгоритмы криптографического преобразования информации и предназначенные для защиты от навязывания ложной информации);
в) средства электронной цифровой подписи (электронной подписи), определяемые в соответствии с законодательством государств – членов Союза (далее – государства-члены);
г) аппаратные, программные и аппаратно-программные средства, системы и комплексы, реализующие алгоритмы криптографического преобразования информации с выполнением части такого преобразования путем ручных операций или с использованием автоматизированных средств на основе таких операций;
д) аппаратные, программные и аппаратно-программные средства, системы и комплексы, реализующие алгоритмы криптографического преобразования информации и предназначенные для изготовления ключевых документов (независимо от вида носителя ключевой информации);
е) аппаратные, программные и аппаратно-программные средства, системы и комплексы, разработанные или модифицированные для выполнения криптоаналитических функций;
ж) аппаратные, программные и аппаратно-программные средства, системы и комплексы, реализующие алгоритмы криптографического преобразования информации, разработанные или модифицированные для применения криптографических методов генерации расширяющегося кода для систем с расширяющимся спектром, включая скачкообразную перестройку кодов для систем со скачкообразной перестройкой частоты;
з) аппаратные, программные и аппаратно-программные средства, системы и комплексы, реализующие алгоритмы криптографического преобразования информации, разработанные или модифицированные для применения криптографических методов формирования каналов или засекречивающих кодов для модулированных по времени сверхширокополосных систем.

1. Осы Ереже Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша) көзделген, үшінші елдермен жасалатын саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.19-бөліміне енгізілген шифрлау (криптографиялық) құралдарын және осындай құралдарды қамтитын тауарларды (бұдан әрі – шифрлау (криптографиялық) құралдары) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу (бұдан әрі тиісінше – Одақ, әкелу) және Одақтың кедендік аумағынан әкету (бұдан әрі – әкету) тәртібін айқындайды.
2. Осы Ереженің мақсаттары үшін пайдаланылатын ұғымдар мыналарды білдіреді:
"нотификациялардың бірыңғай тізілімі" – № 1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылатын және "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде Одақтың ресми сайтында жарияланатын Одаққа мүше мемлекеттердің келісуші органдары тіркеген нотификациялар туралы мәліметтер тізбесі;
"нотификация" – Одаққа мүше мемлекеттің келісуші органы № 2 қосымшаға сәйкес Шифрлау (криптографиялық) құралдарын және оларды қамтитын тауарларды нотификациялау туралы және олардың сипаттамалары туралы ережеде белгіленген тәртіппен тіркеген, № 4 қосымшаға сәйкес тізбеге сай шифрлау (криптографиялық) құралдары болып табылатын тауарлардың және оларды қамтитын тауарлардың техникалық және криптографиялық сипаттамалары туралы ақпаратты қамтитын, № 3 қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлар дайындаушыны (дайындаушы уәкілеттік берген өкілді) хабардар ету;
"келісуші орган" – Одаққа мүше мемлекеттің мемлекеттік (ұлттық) қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы, осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес лицензияларды келісуге, қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге және нотификацияларды тіркеуге уәкілеттік берілген мемлекеттік билік органы.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы
29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша) және Одақ құқығына кіретін халықаралық шарттарда айқындалған мәндерде қолданылады.
3. Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша) көзделген, үшінші елдермен жасалатын саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.19-бөліміне енгізілген тауарлар өз құрамында мынадай құралдарды (жүйелер мен кешендерді) іске асырса немесе қамтыса, олардың шифрлау (криптография) функциялары болады:
а) шифрлау құралдары (ақпаратты криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін іске асыратын және ақпаратты байланыс арналары арқылы беру кезінде және (немесе) оны өңдеу мен сақтау кезінде рұқсат етілмеген қол жеткізуден қорғауға арналған аппараттық, бағдарламалық және аппараттық-бағдарламалық құралдар, жүйелер мен кешендер);
б) имитациялық қорғау құралдары (ақпаратты криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін іске асыратын және жалған ақпаратты күштеп таңудан қорғауға арналған аппараттық, бағдарламалық және аппараттық-бағдарламалық құралдар, жүйелер мен кешендер);
в) Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) заңнамасына сәйкес айқындалатын электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба) құралдары;
г) ақпаратты криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін осындай түрлендірудің бір бөлігін қолмен жасалатын операциялар арқылы орындай отырып немесе осындай операциялардың негізінде автоматтандырылған құралдарды пайдалана отырып іске асыратын аппараттық, бағдарламалық және аппараттық-бағдарламалық құралдар, жүйелер мен кешендер;
д) ақпаратты криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін іске асыратын және негізгі құжаттарды (негізгі құжатты тасығыштың түріне қарамастан) дайындауға арналған аппараттық, бағдарламалық және аппараттық-бағдарламалық құралдар, жүйелер мен кешендер;
е) криптографиялық талдау функцияларын орындау үшін әзірленген немесе түрлендірілген аппараттық, бағдарламалық және аппараттық-бағдарламалық құралдар, жүйелер мен кешендер;
ж) ақпаратты криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін іске асыратын, жиіліктің секірмелі түрде қайта құрылуы бар жүйелер үшін кодтардың секірмелі түрде қайта құрылуын қоса алғанда, кеңейтілетін спектрі бар жүйелер үшін кеңейтілетін кодты генерациялаудың криптографиялық әдістерін қолдану үшін әзірленген немесе түрлендірілген аппараттық, бағдарламалық және аппараттық-бағдарламалық құралдар, жүйелер мен кешендер;
з) ақпаратты криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін іске асыратын, арналарды қалыптастырудың криптографиялық әдістерін немесе уақыт бойынша түрлендірілген аса кең жолақты жүйелерге арналған құпиялаушы кодтарды қолдану үшін әзірленген немесе түрлендірілген аппараттық, бағдарламалық және аппараттық-бағдарламалық құралдар, жүйелер мен кешендер.

8. Помещение шифровальных (криптографических) средств под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки от таможенного органа в месте прибытия на таможенную территорию Союза до внутреннего таможенного органа, а также для перевозки от внутреннего таможенного органа до таможенного органа в месте убытия с таможенной территории Союза, а также под таможенные процедуры таможенного склада и отказа в пользу государства осуществляется при наличии лицензии или заключения (разрешительного документа), представленных для помещения под иные таможенные процедуры, или сведений о нотификации.
Помещение шифровальных (криптографических) средств под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки от таможенного органа в месте прибытия на таможенную территорию Союза до таможенного органа в месте убытия с таможенной территории Союза, а также под таможенную процедуру уничтожения осуществляется без представления таможенному органу государства-члена лицензии, заключения (разрешительного документа) или сведений о нотификации.
9. Помещение шифровальных (криптографических) средств под таможенную процедуру беспошлинной торговли осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена сведений о нотификации.
III. Выдача лицензии
10. Для оформления лицензии юридические лица и физические лица, зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей (далее – заявители), представляют в уполномоченный орган государства-члена, на территории которого зарегистрирован заявитель, документы и сведения, предусмотренные подпунктами 1 – 5 пункта 10 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров (приложение к приложению № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Правила), а также в соответствии с подпунктом 6 пункта 10 Правил следующие документы и сведения:
а) уведомление заявителя или иной документ, предусмотренный законодательством государства-члена, об отсутствии в составе ввозимых шифровальных (криптографических) средств радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств гражданского назначения, включенных в раздел 2.16 единого перечня;
б) иные документы, предусмотренные законодательством государства-члена.
11. Копии документов, представляемые заявителем, должны быть заверены в порядке, установленном пунктом 11 Правил.
12. Решение о выдаче лицензии принимается уполномоченным органом государства-члена по согласованию с согласующим органом в порядке, предусмотренном законодательством этого государства-члена.

8. Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Одақтың кедендік аумағына жеткізілу жеріндегі кеден органынан ішкі кеден органына дейін тасымалдау үшін, сондай-ақ ішкі кеден органынан Одақтың кедендік аумағынан әкетілу орнындағы кеден органына дейін тасымалдау үшін кедендік транзиттің кедендік рәсіміне, сондай-ақ кеден қоймасының және мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсімдеріне орналастыру өзге де кедендік рәсімдерге орналастыру үшін ұсынылған лицензия немесе қорытынды (рұқсат беру құжаты) немесе нотификация туралы мәліметтер болған кезде жүзеге асырылады.
Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Одақтың кедендік аумағына жеткізілу орнындағы кеден органынан Одақтың кедендік аумағынан әкетілу жеріндегі кеден органына дейін тасымалдау үшін кедендік транзиттің кедендік рәсіміне, сондай-ақ жоюдың кедендік рәсіміне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына лицензияны, қорытындыны (рұқсат беру құжатын) немесе нотификация туралы мәліметтерді ұсынбай-ақ жүзеге асырылады.
9. Шифрлау (криптографиялық) құралдарын бажсыз сауданың кедендік рәсіміне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына нотификация туралы мәліметтерді ұсынған кезде жүзеге асырылады.
ІІІ. Лицензия беру
10. Лицензияны ресімдеу үшін жеке кәсіпкерлер ретінде тіркелген заңды тұлғалар мен жеке тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) аумағында өтініш беруші тіркелген мүше мемлекеттің уәкілетті органына Тауарларды экспорттауға және (немесе) импорттауға лицензиялар мен рұқсаттар беру Қағидаларының (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша қосымша) (бұдан әрі – Қағидалар) 10-тармағының 1 – 5-тармақшаларында көзделген құжаттар мен мәліметтерді, сондай-ақ Қағидалардың 10-тармағының 6-тармақшасына сәйкес мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
а) өтініш берушінің әкелінетін шифрлау (криптографиялық) құралдарының құрамында Бірыңғай тізбенің 2.16-бөліміне енгізілген азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың және (немесе) жоғары жиіліктегі құрылғылардың жоқтығы туралы хабарламасын немесе мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де құжатты;
б) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де құжаттарды ұсынады.
11. Өтініш беруші ұсынатын құжаттардың көшірмелері Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен расталуға тиіс.
12. Лицензия беру туралы шешімді мүше мемлекеттің уәкілетті органы келісуші органмен осы мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен келісу бойынша қабылдайды.

Заявителем, если это предусмотрено законодательством государства-члена, в согласующий орган представляются документы, указанные в пункте 10 настоящего Положения. При этом документы, указанные в подпункте "б" пункта 10 настоящего Положения, в уполномоченный орган государства-члена не представляются.
Согласование может осуществляться посредством выдачи заключения (разрешительного документа).
13. В выдаче лицензии отказывается при наличии оснований, предусмотренных подпунктами 1 – 4 пункта 14 Правил, а также в соответствии с подпунктом 6 пункта 14 Правил – в случае отказа согласующего органа в согласовании заявления на выдачу лицензии.
IV. Выдача заключения (разрешительного документа)
Сноска. Раздел IV с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 04.09.2017 № 114 (вступает в силу по истечении 60 календарных дней с даты его официального опубликования).
14. Заключение (разрешительный документ) в целях помещения шифровальных (криптографических) средств под таможенные процедуры, предусмотренные пунктами 6 и 7 настоящего Положения, выдается при представлении в согласующий орган следующих документов:
а) проект заключения (разрешительного документа), оформленный в соответствии с методическими указаниями по заполнению единой формы заключения (разрешительного документа) на ввоз, вывоз и транзит отдельных товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 мая 2012 г. № 45;
б) техническая документация на шифровальное (криптографическое) средство (представление исходных кодов не является обязательным, отказ заявителя в представлении исходных кодов не является основанием для отказа в выдаче заключения (разрешительного документа));
в) иные документы, предусмотренные законодательством государства-члена.
15. В выдаче заключения (разрешительного документа) отказывается при наличии следующих оснований:
а) непредставление заявителем документов, предусмотренных пунктом 14 настоящего Положения;
б) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных заявителем для получения заключения (разрешительного документа);
в) иные основания, предусмотренные законодательством государства-члена.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Положению о ввозе на таможенную
территорию Евразийского экономического
союза и вывозе с таможенной территории
Евразийского экономического союза
шифровальных (криптографических) средств
(форма)
ЕДИНЫЙ РЕЕСТР
нотификаций о характеристиках шифровальных (криптографических)
средств и товаров, их содержащих
Номер
нотификации
Наименование товара
Изготовитель товара
Дата публикации нотификации
Срок действия
Идентификатор
Статус*
Дата аннулирования
1
2
3
4
5
6
7
8
_________________________
* В графе делается запись: "действует" или "аннулирована". В случае внесения в графу 7 записи "аннулирована" в графе 8 указывается дата внесения этой записи в настоящий реестр. При этом позиция выделяется цветом (оттенком серого).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Положению о ввозе на таможенную
территорию Евразийского экономического
союза и вывозе с таможенной территории
Евразийского экономического союза
шифровальных (криптографических) средств
ПОЛОЖЕНИЕ
о нотификации о характеристиках шифровальных
(криптографических) средств и товаров, их содержащих

Егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса, өтініш беруші келісуші органға осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады. Бұл ретте мүше мемлекеттің уәкілетті органына осы Ереженің 10-тармағының "б" тармақшасында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Келісу қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
13. Қағидалардың 14-тармағының 1 – 4-тармақшаларында көзделген негіздер болған кезде, сондай-ақ келісуші орган лицензия беруге арналған өтінішке келісім беруден бас тартқан жағдайда – Қағидалардың
14-тармағының 6-тармақшасына сәйкес лицензия беруден бас тартылады.
IV. Қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру
14. Шифрлау (криптографиялық) құралдарын осы Ереженің 6 және 7-тармақтарында көзделген кедендік ресімдерге орналастыру мақсатында қорытынды (рұқсат беру құжаты) келісуші органға мынадай құжаттар:
а) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы
16 мамырдағы № 45 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар мен шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген жекелеген тауарларды әкелуге, әкетуге және олардың транзитіне қорытындының (рұқсат беру құжатының) бірыңғай нысанын толтыру жөніндегі әдістемелік нұсқамаларға сәйкес ресімделген қорытындының (рұқсат беру құжатының) жобасы;
б) шифрлау (криптографиялық) құралына арналған техникалық құжаттама (бастапқы кодтарды ұсыну міндетті болып табылмайды, өтініш берушінің бастапқы кодтарды ұсынудан бас тартуы қорытындыны (рұқсат беру құжатын) беруден бас тартуға негіз болып табылмайды);
в) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де құжаттар ұсынылған кезде беріледі.
15. Мынадай негіздер болған кезде:
а) осы Ереженің 14-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбаған;
б) қорытынды (рұқсат беру құжатын) алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттарда толық емес немесе анық емес мәліметтер болған кезде;
в) мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де негіздер болған кезде қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруден бас тартылады.
Шифрлау (криптографиялық) құралдарын
Еуразиялық экономикалық одақтың
кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық
кономикалық одақтың кедендік аумағынан
әкету туралы ережеге
№ 1 ҚОСЫМША
(нысан)
Шифрлау (криптографиялық) құралдарының және оларды қамтитын тауарлардың
сипаттамалары туралы нотификациялардың БІРЫҢҒАЙ ТІЗІЛІМІ
Нотификацияның нөмірі
Тауардың атауы
Тауарды дайындаушы
Нотификацияны жариялау күні
Қолданылу мерзімі
Сәйкестендіргіш
Мәртебесі*
Күшін жою күні
1
2
3
4
5
6
7
8
* Бағанда мынадай жазба жасалады: "қолданыста" немесе "күші жойылды". 7-бағанға "күші жойылды" деген жазба енгізілген жағдайда,
8-бағанда бұл жазбаның осы тізілімге енгізілген күні көрсетіледі. Бұл ретте позиция түспен (сұр түстес) боялып көрсетіледі.
Шифрлау (криптографиялық)
құралдарын Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
аумағына әкелу және Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
аумағынан әкету туралы ережеге
№ 2 ҚОСЫМША
Шифрлау (криптографиялық) құралдарының және
оларды қамтитын тауарлардың сипаттамалары
туралы нотификация жөніндегі Е Р Е Ж Е

1. Настоящее Положение устанавливает порядок:
а) заполнения и оформления нотификации о технических и криптографических характеристиках шифровальных (криптографических) средств и товаров, их содержащих (далее – нотификация);
б) представления нотификации в орган государственной власти государства – члена Евразийского экономического союза в области обеспечения государственной (национальной) безопасности, уполномоченный в соответствии с законодательством этого государства на согласование лицензий, выдачу заключений (разрешительных документов) и регистрацию нотификаций (далее соответственно – согласующий орган, государство-член, Союз);
в) формирования и представления согласующими органами в Евразийскую экономическую комиссию (далее – Комиссия) информации о зарегистрированных нотификациях;
г) опубликования на официальном сайте Союза в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (далее соответственно – официальный сайт Союза, сеть Интернет) единого реестра нотификаций о характеристиках шифровальных (криптографических) средств и товаров, их содержащих (далее – единый реестр нотификаций);
д) аннулирования нотификации.
2. Нотификация заполняется по форме, предусмотренной приложением № 3 к Положению о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза шифровальных (криптографических) средств (приложение № 9 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30).
Нотификация заполняется на русском языке. Допускается написание латинскими буквами наименований технологий, протоколов, криптографических алгоритмов и их общепризнанных аббревиатур, реквизитов изготовителя товара.
3. Нотификация оформляется изготовителем товара или уполномоченным изготовителем товара лицом (далее – заявители) на основании собственных доказательств изготовителя однократно.
Заявителем заполняются пункты 1 – 9 нотификации.
4. В нотификации может быть заявлена информация об одном типе товара либо о группе однотипных товаров, содержащих в своем составе идентичные шифровальные (криптографические) средства (функционально завершенные товары), реализующие один и тот же криптографический алгоритм, обладающие одинаковой максимально допустимой длиной рабочего криптографического ключа, одинаковым набором функциональных возможностей, которые при введении одного и того же криптографического ключа и одной и той же входной последовательности обеспечивают одну и ту же выходную последовательность).
5. В пункте 1 нотификации указываются торговое, коммерческое или иное традиционное наименование товара либо группы однотипных товаров, содержащих в своем составе идентичные шифровальные (криптографические) средства (с перечислением конкретных наименований), а также сведения о товарных знаках, марках, моделях, артикулах, стандартах и иных технических и коммерческих характеристиках.
Для программного обеспечения указывается версия.
Допускается также добавление к наименованию товара слов "и запасные части к нему".
Каждое наименование товара из группы однотипных товаров указывается с новой строки. После наименования товара допускается указывать с новой строки примечания (для приводимых обозначений).

1. Осы Ереже:
а) шифрлау (криптографиялық) құралдарының және оларды қамтитын тауарлардың техникалық және криптографиялық сипаттамалары туралы нотификацияны (бұдан әрі - нотификация) толтыру мен ресімдеу;
б) нотификацияны Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес лицензияларды келісуге, қорытындыларды (рұқсат беру құжаттарын) беруге және нотификацияларды тіркеуге уәкілетті (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекет, келісуші орган), осы мемлекеттің мемлекеттік (ұлттық) қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік билік органына ұсыну;
в) келісуші органдардың тіркелген нотификациялар туралы ақпаратты қалыптастыру және Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) ұсыну;
г) шифрлау (криптографиялық) құралдарының және оларды қамтитын тауарлардың сипаттамалары туралы бірыңғай нотификациялар тізілімін (бұдан әрі – бірыңғай нотификациялар тізілімі) Одақтың "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайтында (бұдан әрі тиісінше – Интернет желісі, Одақтың ресми сайты) жариялау;
д) нотификацияның күшін жою тәртібін белгілейді.
2. Нотификация Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ережеге (Еуразиялық экономикалық комиссияның 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешіміне № 9 қосымша) № 3 қосымшада көзделген нысан бойынша толтырылады.
Нотификация орыс тілінде толтырылады. Технологиялардың, хаттамалардың, криптографиялық алгоритмдердің және олардың жалпыға бірдей танылған аббревиатураларының атауларын, тауар дайындаушының деректемелерін латын әріптерімен жазуға жол беріледі.
3. Нотификацияны тауарды дайындаушы немесе тауарды дайындаушы уәкілеттік берген тұлға (бұдан әрі – өтініш берушілер) дайындаушының өз дәлелдемелерінің негізінде бір рет ресімдейді.
Өтініш беруші нотификацияның 1 – 9-тармақтарын толтырады.
4. Нотификацияда құрамында бір ғана криптографиялық алгоритмді іске асыратын, жұмыс істеуші криптографиялық кілттің ең жоғары жол берілетін ұзындығы бірдей болатын, бір ғана криптографиялық кілтті және бір ғана кіру реттілігін енгізу кезінде бір ғана шығу реттілігін қамтамасыз ететін функционалдық мүмкіндіктердің бірдей жиынтығына ие ұқсас шифрлау (криптографиялық) құралдары бар бір типті тауар не бір типтес тауарлар тобы (функционалды түрде аяқталған тауарлар) туралы ақпарат мәлімделуі мүмкін.
5. Нотификацияның 1-тармағында құрамында ұқсас шифрлау (криптографиялық) құралдары бар тауардың не бір типтес тауарлар тобының сауда, коммерциялық немесе өзгедей дәстүрлі атауы (нақты атаулары тізбеленіп), сондай-ақ тауар белгілері, маркалары, модельдері, артикулдары, стандарттары мен өзге де техникалық және коммерциялық сипаттамалары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Бағдарламалық қамтылым үшін нұсқасы көрсетіледі.
Тауардың атауына "және оның қосалқы бөлшектері" деген сөздерді қосуға да жол беріледі.
Бір типтес тауарлар тобындағы тауардың әрбір атауы жаңа жолдан көрсетіледі. Тауардың атауынан кейін ескертулерді (келтірілетін белгілеулер үшін) жаңа жолдан көрсетуге жол беріледі.

6. В пункте 2 нотификации указываются описание и назначение товара, а также назначение используемых в таком товаре шифровальных (криптографических) функций.
7. В пункте 3 нотификации указываются наименование и адрес юридического лица – изготовителя товара, место нахождения его головного офиса, номера телефона и факса, а также адреса электронной почты и официального сайта в сети Интернет (при наличии).
8. В пункте 4 нотификации указываются следующие сведения:
наименования используемых шифровальных (криптографических) протоколов;
наименования и назначения используемых в товаре криптографических алгоритмов (функций), максимальные длины всех используемых криптографических ключей;
наименование и версия программного обеспечения;
максимальная дальность беспроводного действия без усиления и ретрансляции в соответствии с техническими условиями изготовителя
(в случае использования криптографического алгоритма (функции) в беспроводном радиоэлектронном оборудовании);
шифровальная (криптографическая) функция, заблокированная изготовителем (при наличии).
Наименования используемых в товаре шифровальных (криптографических) протоколов и алгоритмов указываются отдельно для выполнения каждой конкретной функции.
При описании криптографических алгоритмов (функций) справа в специально отведенной ячейке указывается номер соответствующего пункта (номер категории) приложения № 4 к Положению о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза шифровальных (криптографических) средств (приложение № 9 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30).
9. В пункте 5 нотификации указываются:
а) недекларированные функциональные возможности товара (при наличии), при использовании которых может произойти:
нарушение конфиденциальности, доступности или целостности обрабатываемой информации;
нарушение процессов аутентификации;
вмешательство в механизм использования электронной цифровой подписи (электронной подписи);
б) наличие или отсутствие возможности для проведения оперативно-разыскных мероприятий ("полицейский" режим).
10. В пункте 6 нотификации указывается дата окончания действия нотификации, до наступления которой изготовитель гарантирует неизменность шифровальных (криптографических) функций, в формате ДД.ММ.ГГГГ.
11. В пункте 7 нотификации указываются:
для юридических лиц – наименование, место нахождения его головного офиса, номера телефона и факса, адреса электронной почты и официального сайта в сети Интернет (при наличии), а также должность, фамилия, имя и отчество лица, уполномоченного на оформление нотификации;
для физических лиц – фамилия, имя и отчество лица, данные документа, удостоверяющего личность в соответствии с законодательством государства-члена.
Заявителем государства-члена также указываются сведения о его регистрации (наименование регистрирующего органа, дата регистрации, регистрационный номер, идентификационный номер) в соответствии с законодательством государства-члена.

6. Нотификацияның 2-тармағында тауардың сипаттамасы мен мақсаты, сондай-ақ осындай тауарда пайдаланылатын шифрлау (криптографиялық) функцияларының мақсаты көрсетіледі.
7. Нотификацияның 3-тармағында тауарды дайындаушы заңды тұлғаның атауы мен мекенжайы, оның бас офисі орналасқан жер, телефон мен факс нөмірлері, электрондық поштасының және Интернет желісіндегі ресми сайтының (бар болса) мекенжайлары көрсетіледі.
8. Нотификацияның 4-тармағында мынадай мәліметтер көрсетіледі:
пайдаланылатын шифрлау (криптографиялық) хаттамалардың атаулары;
тауарда пайдаланылатын криптографиялық алгоритмдердің (функциялардың) атаулары мен мақсаты, барлық пайдаланылатын криптографиялық кілттердің ең жоғары ұзындықтары;
бағдарламалық қамтылымның атауы мен нұсқасы;
дайындаушының техникалық жағдайларына сәйкес күшейту және ретрансляциялау қолданылмай сымсыз әрекет етудің ең жоғары ұзақтығы (криптографиялық алгоритм (функция) сымсыз радиоэлектрондық жабдықта пайдаланылған жағдайда);
дайындаушы бұғаттап тастаған шифрлау (криптографиялық) функциясы.
Тауарда пайдаланылатын шифрлау (криптографиялық) хаттамалары мен алгоритмдерінің атаулары әрбір нақты функцияны орындау үшін жеке-жеке көрсетіледі.
Криптографиялық алгоритмдерді (функцияларды) сипаттау кезінде оң жақта арнайы бөлінген ұяшықта Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ережеге (Еуразиялық экономикалық комиссияның 2015 жылғы
21 сәуірдегі № 30 шешіміне № 9 қосымша) № 4 қосымшаның тиісті тармағының нөмірі (санат нөмірі) көрсетіледі.
9. Нотификацияның 5-тармағында мыналар:
а) тауардың декларацияланбаған функционалдық мүмкіндіктері (бар болса), оларды пайдалану кезінде мынадай жағдайлар:
өңделетін ақпараттың құпиялылығын, қолжетімділігін немесе тұтастығын бұзу;
аутентификациялау процестерін бұзу;
электрондық цифрлық қолтаңбаны (электрондық қолтаңбаны) пайдалану тетігіне араласу орын алуы мүмкін;
б) жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу үшін мүмкіндіктің болуы немесе болмауы ("полициялық" режим) көрсетіледі.
10. Нотификацияның 6-тармағында нотификация қолданысының аяқталу күні көрсетіледі, дайындаушы сол күнге дейін шифрлау (криптографиялық) функцияларының КК.АА.ЖЖЖЖ форматында өзгеріссіз қалуына кепілдік береді.
11. Нотификацияның 7-тармағында:
заңды тұлғалар үшін – атауы, оның бас офисі орналасқан жер, телефон мен факс нөмірлері, электрондық поштасының және Интернет желісіндегі ресми сайтының (бар болғанда) мекенжайлары, сондай-ақ нотификацияны ресімдеуге уәкілеттік берілген адамның лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты;
жеке тұлғалар үшін – адамның тегі, аты және әкесінің аты, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жеке басын куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі.
Мүше мемлекеттің өтініш берушісі мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес оны тіркеу туралы мәліметтерді (тіркеуші органның атауы, тіркелген күні, тіркеу нөмірі, сәйкестендіру нөмірі) де көрсетеді.

12. В пункте 8 нотификации указываются реквизиты (дата и номер) документа, удостоверяющего полномочия на оформление нотификации (доверенность, договор (контракт) и т. п.) (заполняется в случае, если нотификация оформляется уполномоченным лицом).
13. В пункте 9 нотификации указывается дата заполнения нотификации в формате ДД.ММ.ГГГГ.
14. Нотификация подписывается уполномоченным на оформление нотификации лицом с указанием расшифровки подписи и заверяется оттиском печати (при наличии).
15. Заявитель несет ответственность за достоверность представленных сведений и документов.
16. В случае если вся информация не помещается на бланке нотификации, часть такой информации указывается на оборотной стороне бланка и каждого добавочного листа, при этом каждый лист нотификации подписывается заявителем и заверяется оттиском печати (при наличии).
17. Программное обеспечение для заполнения пунктов 1 – 8 нотификации и формирования ее в электронном виде размещается на официальном сайте Союза и должно позволять заявителю:
а) заполнить форму нотификации в соответствии с настоящим Положением;
б) сформировать печатную форму нотификации и распечатать ее;
в) сформировать электронную копию нотификации в соответствии со структурой файла данных согласно приложению № 1;
г) сохранить сформированную печатную форму и электронную копию нотификации в файле.
18. Для регистрации нотификации заявителем в согласующий орган представляются в комплекте с сопроводительным письмом следующие документы:
а) 2 экземпляра нотификации, оформленной в соответствии с настоящим Положением;
б) электронная копия нотификации на электронном носителе информации (компакт-диск, флеш-память) в соответствии со структурой файла данных, предусмотренной приложением № 1 к настоящему Положению;
в) документ, подтверждающий полномочия лица на оформление нотификации, удостоверенный (легализованный) в порядке, установленном законодательством государства изготовителя. В случае составления указанного документа на иностранном языке к оригиналу (нотариально заверенной копии) документа прилагается заверенный в порядке, установленном законодательством государства-члена, перевод на государственный язык государства-члена, согласующий орган которого осуществляет регистрацию нотификации.
19. В случае оформления нотификации заявителем, являющимся организацией-изготовителем третьей страны, нотификация должна быть легализована.
20. Нотификация и документы могут представляться в форме электронного документа в порядке, предусмотренном законодательством государства-члена.
Допускается представление документов в виде сканированных документов, подписанных электронной цифровой подписью (электронной подписью) заявителя, если это предусмотрено законодательством государства-члена.

12. Нотификацияның 8-тармағында нотификацияны ресімдеуге өкілеттіктерді куәландыратын құжаттың (сенімхат, шарт (келісімшарт) және т.б.) деректемелері (күні мен нөмірі) көрсетіледі (нотификацияны уәкілетті тұлға ресімдеген жағдайда толтырылады).
13. Нотификацияның 9-тармағында нотификацияны толтыру күні КК.АА.ЖЖЖЖ форматында көрсетіледі.
14. Нотификацияны ресімдеуге уәкілеттік берілген тұлға қолтаңбасын ашып көрсете отырып, нотификацияға қол қояды және ол мөр бедерімен (бар болса) расталады.
15. Өтініш беруші ұсынылған мәліметтер мен құжаттардың дұрыстығы үшін жауапты болады.
16. Нотификация бланкісіне барлық ақпарат сыймаған жағдайда мұндай ақпараттың бір бөлігі бланкінің және әрбір қосымша парақтың артқы бетінде көрсетіледі, бұл ретте өтініш беруші нотификацияның әрбір парағына қол қойып, ол мөр бедерімен (бар болса) расталады.
17. Нотификацияның 1 – 8-тармақтарын толтыруға және оны электрондық түрде қалыптастыруға арналған бағдарламалық қамтылым Одақтың ресми сайтында орналастырылады және өтініш берушіге:
а) нотификация нысанын осы Ережеге сәйкес толтыруға;
б) нотификацияның баспа нысанын қалыптастырып, оны басып шығаруға;
в) № 1 қосымшаға сәйкес деректер файлының құрылымына сай нотификацияның электрондық көшірмесін қалыптастыруға;
г) нотификацияның қалыптастырылған баспа нысанын және электрондық көшірмесін файлда сақтауға мүмкіндік беруге тиіс.
18. Нотификацияны тіркеу үшін өтініш беруші келісуші органға ілеспе хатпен бірге берілетін жинақта мынадай құжаттарды:
а) нотификацияның осы Ережеге сәйкес ресімделген 2 данасын;
б) осы Ережеге № 1 қосымшада көзделген деректер файлының құрылымына сәйкес электрондық ақпарат жеткізгіштегі (компакт-диск, флеш-жад) нотификацияның электрондық көшірмесін;
в) дайындаушы мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен куәландырылған (заңдастырылған), тұлғаның нотификацияны ресімдеуге өкілеттіктерін растайтын құжатты ұсынады. Аталған құжат шет тілде толтырылған жағдайда құжаттың түпнұсқасына (нотариат растаған көшірмесіне) мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен расталған, мүше мемлекеттің келісуші органы нотификацияны тіркеуді жүзеге асыратын оның мемлекеттік тіліне аудармасы қоса беріледі.
19. Нотификацияны үшінші елдің дайындаушы ұйымы болып табылатын өтініш беруші ресімдеген жағдайда нотификация заңдастырылуға тиіс.
20. Нотификация және құжаттар мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен электрондық құжат нысанында ұсынылуы мүмкін.
Егер бұл мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе, құжаттарды өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы (электрондық қолтаңбасы) қойылған сканерленген құжаттар түрінде ұсынуға жол беріледі.

21. Согласующий орган не позднее 7 рабочих дней с даты подачи документов на регистрацию нотификации осуществляет регистрацию (отказывает в регистрации) нотификации и представляет в Комиссию сведения о зарегистрированных нотификациях в соответствии со структурой файла данных согласно приложению № 2.
Согласующие органы несут ответственность за полноту и достоверность сведений о зарегистрированных и аннулированных нотификациях.
22. Комиссия не позднее 3 рабочих дней с даты получения сведений о зарегистрированных нотификациях вносит их в единый реестр нотификаций, публикуемый на официальном сайте Союза.
Нотификация действует с даты внесения сведений о ее регистрации в единый реестр нотификаций.
23. Срок регистрации нотификации (отказа в регистрации нотификации) и внесения сведений о зарегистрированных в согласующем органе нотификациях в единый реестр нотификаций не должен превышать 10 рабочих дней с даты подачи документов на регистрацию нотификации в согласующий орган.
24. Комиссия несет ответственность за полноту и достоверность размещенных на официальном сайте Союза данных о зарегистрированных и аннулированных нотификациях.
25. На официальном сайте Союза пользователям предоставляется возможность просмотра и поиска сведений о зарегистрированных нотификациях .
26. В период с даты подачи документов на регистрацию нотификации до регистрации нотификации заявителем могут вноситься изменения в нотификацию с визированием этих изменений уполномоченным на оформление нотификации лицом, при этом течение срока, установленного для регистрации нотификации, начинается заново с даты внесения изменений в нотификацию.
27. В случае несоответствия представленных для регистрации нотификации документов требованиям настоящего Положения согласующий орган отказывает в регистрации нотификации.
28. Согласующий орган вправе принять решение об аннулировании нотификации в следующих случаях:
а) подача заявителем в согласующий орган заявления о прекращении действия нотификации с указанием причины;
б) выявление согласующим органом недостоверной или неполной информации, указанной в нотификации;
в) выявление шифровальных (криптографических) функций, не указанных в нотификации, либо отличие параметров шифровальных (криптографических) функций от указанных в нотификации.
29. В случае аннулирования нотификации согласующий орган в течение 3 рабочих дней информирует об этом Комиссию.
30. Действие нотификации прекращается с даты внесения сведений о ее аннулировании в единый реестр нотификаций или с даты истечения срока ее действия.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Положению о нотификации
о характеристиках шифровальных
(криптографических) средств
и товаров, их содержащих
Структура файла данных о нотификациях, представляемого в
согласующий орган государства – члена Евразийского экономического союза
Файл данных о нотификациях должен представляться в согласующий орган государства – члена Евразийского экономического союза в формате *.xls. Описание структуры указанного файла приведено в таблице.
Наименование элемента структуры
Тип поля
Смысловое содержание
Обязательность

21. Келісуші орган құжаттар нотификацияны тіркеуге берілген күннен бастап 7 жұмыс күнінен кешіктірмей, нотификацияны тіркеуді (тіркеуден бас тартуды) жүзеге асырады және Комиссияға № 2 қосымшаға сәйкес деректер файлының құрылымына сай тіркелген нотификациялар туралы мәліметтер ұсынады.
Келісуші органдар тіркелген және күші жойылған нотификациялар туралы мәліметтердің толықтығы мен анықтығы үшін жауапты болады.
22. Комиссия тіркелген нотификациялар туралы мәліметтерді алған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей, оларды Одақтың ресми сайтында жарияланатын бірыңғай нотификациялар тізіліміне енгізеді.
Нотификация оның тіркелгені туралы мәліметтер бірыңғай нотификациялар тізіліміне енгізілген күннен бастап қолданылады.
23. Нотификацияны тіркеу (нотификацияны тіркеуден бас тарту) және келісуші органда тіркелген нотификациялар туралы мәліметтерді бірыңғай нотификациялар тізіліміне енгізу мерзімі нотификацияны тіркеуге арналған құжаттар келісуші органға берілген күннен бастап
10 жұмыс күнінен аспауға тиіс.
24. Комиссия тіркелген және күші жойылған нотификациялар туралы Одақтың ресми сайтында орналастырылған мәліметтердің толықтығы мен анықтығы үшін жауапты болады.
25. Одақтың ресми сайтында пайдаланушыларға тіркелген нотификациялар туралы мәліметтерді қарау және іздеу мүмкіндігі беріледі.
26. Нотификацияны тіркеуге арналған құжаттар берілген күннен бастап нотификация тіркелгенге дейінгі аралықта өтініш беруші осы өзгерістерге нотификацияны ресімдеуге уәкілеттік берілген адамның визасын ала отырып, нотификацияға өзгерістер енгізе алады, бұл ретте нотификацияны тіркеу үшін белгіленген мерзімнің өтуі нотификацияға өзгерістер енгізілген күннен бастап жаңадан басталады.
27. Нотификацияны тіркеу үшін ұсынылған құжаттар осы Ереженің талаптарына сәйкес келмеген жағдайда келісуші орган нотификацияны тіркеуден бас тартады.
28. Келісуші орган мынадай жағдайларда нотификацияның күшін жою туралы шешім қабылдауға құқылы:
а) себептерін көрсете отырып, өтініш берушінің келісуші органға нотификацияның қолданысын тоқтату туралы өтініш беруі;
б) келісуші органның нотификацияда көрсетілген анық емес немесе толық емес ақпаратты анықтауы;
нотификацияда көрсетілмеген шифрлау (криптографиялық) функцияларының анықталуы не шифрлау (криптографиялық) функциялары параметрлерінің нотификацияда көрсетілгеннен өзгеше болуы.
29. Нотификацияның күші жойылған жағдайда келісуші орган ол жөнінде 3 жұмыс күні ішінде Комиссияға хабарлайды.
30. Нотификацияның қолданылуы оның күші жойылғаны туралы мәліметтер бірыңғай нотификациялар тізіліміне енгізілген күннен бастап немесе оның қолданылу мерзімі өткен күннен бастап тоқтатылады.
Шифрлау (криптографиялық)
құралдарының және оларды
қамтитын тауарлардың
сипаттамалары туралы
нотификация жөніндегі ережеге
№ 1 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің
келісуші органына ұсынылатын нотификациялар
туралы деректер файлының құрылымы
Нотификациялар туралы деректер файлы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің келісуші органына *.xls. форматында ұсынылуға тиіс. Аталған файл құрылымының сипаттамасы кестеде келтірілген.
Құрылым элементінің атауы
Жолдың типі
Мағыналық мазмұны
Міндеттілік

1. Номер1
символьный
регистрационный номер
нет
2. Наименование товара
символьный
наименование товара
да
3. Изготовитель  товара
символьный
изготовитель товара
да
4. Дата регистрации нотификации1
дата в формате
ДД.ММ.ГГГГ
дата регистрации нотификации
нет
5. Срок действия
дата в формате
ДД.ММ.ГГГГ
срок действия нотификации
да
6. Статус1
логический
статус нотификации имеет значение: действует/ аннулирована
нет
7. Идентификатор2
символьный
идентификатор товара
(12-значный код)
да
____________
1Заполняется согласующим органом государства – члена Евразийского экономического союза.
2Заполняется на основании сведений, внесенных в пункт 4 нотификации по форме, предусмотренной приложением № 3 к Положению о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза шифровальных (криптографических) средств (приложение № 9 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30).
Значение показателя формируется из 12 знаков, каждый из которых соответствует порядковому номеру перечня категорий товаров, являющихся шифровальными (криптографическими) средствами или содержащих в своем составе шифровальные (криптографические) средства, технические и криптографические характеристики которых подлежат нотификации, предусмотренного приложением № 4 к Положению о ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и вывозе с таможенной территории Евразийского экономического союза шифровальных (криптографических) средств (приложение № 9 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30). Если значение порядкового номера символа идентификатора равно значению номера пункта указанного перечня, то символу присваивается значение единицы, в ином случае – значение ноля.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Положению о нотификации
о характеристиках шифровальных
(криптографических) средств
и товаров, их содержащих
Структура файла данных о зарегистрированных нотификациях,
представляемого согласующим органом государства – члена
Евразийского экономического союза в Евразийскую экономическую комиссию
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным в решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 06.10.2015 № 131 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
Файл данных о зарегистрированных нотификациях представляется согласующим органом государства – члена Евразийского экономического союза в Евразийскую экономическую комиссию в формате *.xls. Описание структуры указанного файла приведено в таблице.
Файл данных о зарегистрированных нотификациях содержит сведения о зарегистрированных и аннулированных нотификациях с даты последнего представления данных в Евразийскую экономическую комиссию и должен иметь следующее наименование:
nXX_DD_MM_YYYY.xls,
где:
n – элемент, указывающий на то, что данный файл является файлом данных о зарегистрированных нотификациях;
XX – код страны в соответствии с классификатором стран мира (AM – Республика Армения, BY – Республика Беларусь,
KZ – Республика Казахстан, KG – Кыргызская Республика, RU – Российская Федерация);

1. Нөмірі* символдық тіркеу нөмірі жоқ
2. Тауардың атауы символдық тауардың атауы иә
3. Тауарды символдық тауарды дайындаушы иә
дайындаушы
4. Нотификацияның КК.АА.ЖЖЖЖ нотификацияның жоқ
тіркелген күні* форматындағы күн тіркелген күні
5. Қолданылу КК.АА.ЖЖЖЖ нотификацияның иә
мерзімі форматындағы күн қолданылу мерзімі
6. Мәртебесі* логикалық нотификация мәртебесінің жоқ
мәндері: қолданыста/күші
жойылған
7. Сәйкестендіргіш** символдық тауар сәйкестендіргіші иә
(12 мәндік код)
____________
*Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің келісуші органы толтырады.
** Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ережеге (Еуразиялық экономикалық комиссияның 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешіміне № 9 қосымша) № 3 қосымшада көзделген нысан бойынша нотификацияның 4-тармағына енгізілген мәліметтердің негізінде толтырылады.
Көрсеткіштің мәні 12 белгіден құралады, олардың әрқайсысы Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету туралы ережеге (Еуразиялық экономикалық комиссияның 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешіміне № 9 қосымша) № 4 қосымшада көзделген шифрлау (криптографиялық) құралдары болып табылатын немесе құрамында шифрлау (криптографиялық) құралдары бар, техникалық және криптографиялық сипаттамалары нотификациялауға жататын тауарлар санаттары тізбесінің реттік нөміріне сәйкес келеді. Егер сәйкестендіргіш символының реттік нөмірінің мәні аталған тізбенің тармағы нөмірінің мәніне тең болса, онда символға бірлік мәні, ал өзгеше жағдайда – нөл мәні беріледі.
Шифрлау (криптографиялық)
құралдарының және оларды
қамтитын тауарлардың
сипаттамалары туралы
нотификация жөніндегі ережеге
№ 2 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің
келісуші органы Еуразиялық экономикалық комиссияға
ұсынатын тіркелген нотификациялар туралы
деректер файлының құрылымы
Тіркелген нотификациялар туралы деректер файлын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің келісуші органы Еуразиялық экономикалық комиссияға *.xls. форматында ұсынады. Аталған файл құрылымының сипаттамасы кестеде келтірілген.
Тіркелген нотификациялар туралы деректер файлы Еуразиялық экономикалық комиссияға деректер соңғы рет ұсынылған күннен бастап тіркелген және күші жойылған нотификациялар туралы мәліметтерді қамтиды және оның мынадай атауы болуға тиіс:
nXX_DD_MM_YYYY. хls,
онда:
n – осы файлдың тіркелген нотификациялар туралы деректер
файлы болып табылатынын көрсететін элемент;
XX – әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес елдің коды
(АМ – Армения Республикасы, BY – Беларусь Республикасы,
KZ – Қазақстан Республикасы, RU – Ресей Федерациясы);

DD_MM_YYYY – дата отправки файла в Евразийскую экономическую комиссию. Например, файл данных о зарегистрированных 15 марта 2015 г. нотификациях, направляемый согласующим органом Российской Федерации, должен иметь следующее наименование: nRU_15_03_2015.xls.
Наименование элемента структуры
Тип поля
Смысловое содержание
Обязательность
1. Номер
символьный,
в формате:
XXNNNNNNNNNN,
где:
XX – код страны
в соответствии
с классификатором стран мира;
NNNNNNNNNN – порядковый номер
регистрационный номер. Значение поля должно быть уникальным
да
2. Наименование товара
символьный
наименование товара
да
3. Головной изготовитель товара
символьный
изготовитель товара
да
4. Дата регистрации нотификации
дата в формате
ДД.ММ.ГГГГ
дата регистрации нотификации
да
5. Срок действия
дата в формате
ДД.ММ.ГГГГ
срок действия нотификации
да
6. Идентификатор
символьный
идентификатор товара (12-значный код)
да
7. Статус
логический
статус нотификации имеет значение:
действует/аннулирована
да
8. Дата аннулирования
дата в формате ДД.ММ.ГГГГ
дата аннулирования нотификации
да
(в случае аннулирования)
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Положению о ввозе на таможенную
территорию Евразийского экономического
союза и вывозе с таможенной территории
Евразийского экономического союза
шифровальных (криптографических) средств
ФОРМА НОТИФИКАЦИИ
о характеристиках шифровальных (криптографических)
средств и товаров, их содержащих
Зарегистрирована в реестре "__" _______20__г. № __________
М. П. ____________________________________ _____________
(подпись должностного лица согласующего органа) (Ф. И. О.)
--------------------------------------------------------------------
НОТИФИКАЦИЯ
о характеристиках __________________________________________________
(шифровальных (крипографических) средств и (или) товаров, их содержащих, – указать нужное)
1. Наименование товара
2. Назначение товара
3. Сведения об изготовителе товара
4. Используемые криптографические № категории из
алгоритмы (функции) и их назначение: приложения № 4
а) _______________________________________________
__________________________________________________
б) _________________________________________________
__________________________________________________
в) _______________________________________________
__________________________________________________
5. Наличие в товаре функциональных возможностей, не описанных в
предоставляемой пользователю эксплуатационной документации_____________
________________________________________________________________________________________________

DD_MM_YYYY – файлды Еуразиялық экономикалық комиссияға жөнелту күні. Мысалы, Ресей Федерациясының келісуші органы жіберетін 2015 жылғы 15 наурызда тіркелген нотификациялар туралы деректер файлының атауы мынадай болуға тиіс: nRU_15_03_2015. xls.
Құрылым элементінің атауы
Жолдың типі
Мағыналық мазмұны
Міндеттілік
1. Нөмірі символдық, тіркеу нөмірі, иә
ХХNNNNNNNNNN Жолдың мәні бірегей
форматында, болуға тиіс
онда:
ХХ - әлем елдерінің
сыныптауышына
сәйкес елдің коды
2. Тауардың атауы символдық тауардың атауы иә
3. Тауарды символдық тауарды дайындаушы иә
бас дайындаушы
4. Нотификацияның КК.АА.ЖЖЖЖ нотификацияның иә
тіркелген күні форматындағы күн тіркелген күні
5. Қолданылу КК.АА.ЖЖЖЖ нотификацияның иә
мерзімі форматындағы күн қолданылу мерзімі
6. Сәйкестендіргіш символдық тауар сәйкестендіргіші иә
(12 мәндік код)
7. Мәртебесі логикалық нотификация мәртебесінің иә
мәндері: қолданыста/күші
жойылған
8. Күші жойылған КК.АА.ЖЖЖЖ нотификацияның күші иә
күн форматындағы күн жойылған күн (күші жойылған
жағдайда)
Шифрлау (криптографиялық)
құралдарын Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
аумағына әкелу және Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
аумағынан әкету туралы ережеге
№ 3 ҚОСЫМША
Шифрлау (криптографиялық) құралдарының және
оларды қамтитын тауарлардың сипаттамалары туралы НОТИФИКАЦИЯ НЫСАНЫ
20___ ж. "___" __________ тізілімде тіркелген № __________
М.О._______________________ _______________
(келісуші органның лауазымды адамының қолы) (Т.А.Ә.)
__________________________________________________________________________
_______________________________________________________ сипаттамалары туралы
(шифрлау (криптографиялық) құралдарының және (немесе)
оларды қамтитын тауарлардың – керегін көрсету қажет)
НОТИФИКАЦИЯ
1. Тауардың атауы __________________________________________________________
2. Тауардың мақсаты ________________________________________________________
3. Тауарды дайындаушы туралы мәліметтер ____________________________________
4. Пайдаланылатын криптографиялық алгоритмдер № 4 қосымшадағы
(функциялар) және олардың мақсаты: санаттың №
а) _____________________________________________________________
_______________________________________________________________
б) ___________________________________________________________
_______________________________________________________________
в) _____________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Тауарда пайдаланушыға берілетін пайдалану құжаттамасында сипатталмаған функционалдық мүмкіндіктердің болуы ________________________________________
___________________________________________________________________________

6. Срок действия нотификации ___/___/_______
7. Сведения о заявителе ___________________________________________
___________________________________________________________________
8. Сведения о документе изготовителя, удостоверившего полномочия лица
на оформление нотификации (при необходимости) ______________________
____________________________________________________________________
9. Дата заполнения нотификации ___/___/_______
Достоверность и полноту сведений, включенных в нотификацию, подтверждаю:
М.П.
(подпись заявителя) (Ф. И. О.)
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к Положению о ввозе на таможенную
территорию Евразийского экономического
союза и вывозе с таможенной территории
Евразийского экономического союза
шифровальных (криптографических) средств
ПЕРЕЧЕНЬ
категорий товаров, являющихся шифровальными
(криптографическими) средствами или содержащих в своем составе
шифровальные (криптографические) средства, технические и
криптографические характеристики которых подлежат нотификации
1. Товары, содержащие в своем составе шифровальные (криптографические) средства, имеющие любую из следующих составляющих:
1) симметричный криптографический алгоритм, использующий криптографический ключ длиной, не превышающей 56 бит;
2) асимметричный криптографический алгоритм, основанный на любом из следующих методов:
разложение на множители целых чисел, размер которых не превышает 512 бит;
вычисление дискретных логарифмов в мультипликативной группе конечного поля, размер которого не превышает 512 бит;
дискретный логарифм в группе конечного поля, отличного от поля, указанного в абзаце третьем настоящего подпункта, размер которого не превышает 112 бит.
Примечания:
1. Биты четности не включаются в длину ключа.
2. Термин "криптография" не относится к фиксированным методам сжатия или кодирования данных.
2. Товары, содержащие шифровальные (криптографические) средства, обладающие следующими ограниченными функциями:
1) аутентификация, включающая в себя все аспекты контроля доступа, где нет шифрования файлов или текстов, за исключением шифрования, которое непосредственно связано с защитой паролей, персональных идентификационных номеров или подобных данных для защиты от несанкционированного доступа;
2) электронная цифровая подпись (электронная подпись).
Примечание. Функции аутентификации и электронной цифровой подписи (электронной подписи) включают в себя связанную с ними функцию распределения ключей.
3. Шифровальные (криптографические) средства, являющиеся компонентами программных операционных систем, криптографические возможности которых не могут быть изменены пользователями, которые разработаны для установки пользователем самостоятельно без дальнейшей существенной поддержки поставщиком и техническая документация (описание алгоритмов криптографических преобразований, протоколы взаимодействия, описание интерфейсов и т. д.) на которые является доступной пользователю.

6. Нотификацияның қолданылу мерзімі ___/___/_________
7. Өтініш беруші туралы мәліметтер ___________________________________________
___________________________________________________________________________
8. Тұлғаның нотификацияны ресімдеуге өкілеттіктерін куәландырған дайындаушының құжаты туралы мәліметтер (қажет болғанда) ____________________________________
___________________________________________________________________________
9. Нотификацияны толтыру күні ___/___/_________
Нотификацияға енгізілген мәліметтердің анықтығы мен толықтығын растаймын:
М.О. _________________________ _________________
(өтініш берушінің қолы) (Т.А.Ә.)
Шифрлау (криптографиялық)
құралдарын Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
аумағына әкелу және Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
аумағынан әкету туралы ережеге
№ 4 ҚОСЫМША
Шифрлау (криптографиялық) құралдары болып табылатын
немесе құрамында шифрлау (криптографиялық) құралдары бар, техникалық және криптографиялық сипаттамалары нотификациялауға жататын тауарлар санаттарының Т І З Б Е С І
1. Құрамында шифрлау (криптографиялық) құралдары бар, мыналардың кез келгені оның құрамдас бөлігі болатын тауарлар:
1) ұзындығы 56 биттен аспайтын криптографиялық кілтті пайдаланатын симметриялық криптографиялық алгоритм;
2) мынадай әдістердің кез келгеніне негізделген асимметриялық криптографиялық алгоритм:
мөлшері 512 биттен аспайтын тұтас сандардың көбейткіштеріне ыдырау;
мөлшері 512 биттен аспайтын түпкілікті жолдың мультипликативтік тобындағы дискреттік логарифмдерді есептеу;
осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген жолдан ерекшеленетін, мөлшері 112 биттен аспайтын түпкілікті жолдың тобындағы дискреттік логарифм.
Ескерту: 1.Жұптық биттер кілттің ұзындығына енгізілмейді.
2. "Криптография" термині деректерді сығымдаудың немесе
кодтаудың тіркелген әдістеріне жатпайды.
2. Құрамында шифрлау (криптографиялық) құралдары бар, мынадай шектеулі функцияларға ие тауарлар:
1) парольдерді қорғаумен тікелей байланысты болатын шифрлауды, дербес сәйкестендіру нөмірлерін немесе рұқсат етілмеген қол жеткізуден қорғауға арналған сол сияқты деректерді қоспағанда, файлдарды немесе мәтіндерді шифрлау болмайтын қол жеткізуді бақылаудың барлық аспектілерін қамтитын аутентификация;
2) электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба).
Ескерту: Аутентификация және электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық
қолтаңба) функциялары солармен байланысты болатын, кілттерді бөлу
функциясын қамтиды.
3. Бағдарламалық операциялық жүйелердің құрамдастары болып табылатын, криптографиялық мүмкіндіктерін пайдаланушылар өзгерте алмайтын, жеткізушінің одан әрі елеулі қолдауынсыз пайдаланушының дербес орната алуы үшін әзірленген және техникалық құжаттамасы (криптографиялық түрленулер алгоритмдерінің сипаттамасы, өзара іс-қимыл хаттамалары, интерфейстер сипаттамасы және т.б.) пайдаланушыға қолжетімді болып табылатын шифрлау (криптографиялық) құралдар.

4. Персональные смарт-карты (интеллектуальные карты):
1) криптографические возможности которых ограничены их использованием в категориях товаров (продукции), указанных в пунктах 5 – 8 настоящего перечня;
2) для широкого общедоступного применения, криптографические возможности которых недоступны пользователю и которые в результате специальной разработки имеют ограниченные возможности защиты хранящейся на них персональной информации.
Примечание. Если персональная смарт-карта (интеллектуальная карта) может осуществлять несколько функций, контрольный статус каждой из функций определяется отдельно.
5. Приемная аппаратура для радиовещания, коммерческого телевидения или аналогичная коммерческая аппаратура для вещания на ограниченную аудиторию без шифрования цифрового сигнала, кроме случаев использования шифрования исключительно для управления видео- или аудиоканалами, отправки счетов или возврата связанной с программой информации провайдерам вещания.
6. Оборудование, криптографические возможности которого недоступны пользователю, специально разработанное и ограниченное для применения любым из следующих способов:
1) программное обеспечение исполнено в защищенном от копирования виде;
2) доступом к любому из следующего:
защищенному от копирования содержимому, хранящемуся только на доступном для чтения электронном носителе информации;
информации, хранящейся в зашифрованной форме на электронных носителях информации, которые предлагаются на продажу населению в идентичных наборах;
3) контроль копирования аудио- и видеоинформации, защищенной авторскими правами.
7. Шифровальное (криптографическое) оборудование, специально разработанное и ограниченное применением для банковских или финансовых операций.
Примечание. Финансовые операции включают в себя в том числе сборы и оплату за транспортные услуги и кредитование.
8. Портативные или мобильные радиоэлектронные средства гражданского назначения (например, для использования в коммерческих гражданских системах сотовой радиосвязи), которые не способны к сквозному шифрованию (от абонента до абонента).
9. Беспроводное радиоэлектронное оборудование, осуществляющее шифрование информации только в радиоканале с максимальной дальностью беспроводного действия без усиления и ретрансляции менее 400 м в соответствии с техническими условиями производителя.
10. Шифровальные (криптографические) средства, используемые для защиты технологических каналов информационно-телекоммуникационных систем и сетей связи.
11. Товары, криптографическая функция которых заблокирована производителем.

4. Дербес смарт-карталар (интелектуалды карталар):
1) криптографиялық мүмкіндіктері оларды осы тізбенің
5 – 8-тармақтарында көрсетілген тауарлар (өнімдер) санаттарында пайдаланумен шектелген;
2) кеңінен жалпыға қолжетімді түрде қолдануға арналған, криптографиялық мүмкіндіктері пайдаланушыға қолжетімсіз болатын және арнайы әзірлеудің нәтижесінде сонда сақталатын дербес ақпаратты қорғаудың шектелген мүмкіндіктері бар.
Ескерту: Егер дербес смарт-карталар (интелектуалды карта) бірнеше
функцияларды жүзеге асыра алатын болса, әрбір функцияның бақылау
мәртебесі жеке-жеке айқындалады.
5. Шифрлауды тек қана бейне- немесе аудиоарналарды басқару, шоттарды жөнелту немесе бағдарламамен байланысты ақпаратты тарату провайдерлеріне қайтару үшін пайдалану жағдайларын қоспағанда, радиохабар таратуға, коммерциялық теледидарға арналған қабылдау аппаратурасы немесе цифрлық сигналды шифрлаусыз шектеулі аудиторияға таратуға арналған осыған ұқсас коммерциялық аппаратура.
6. Криптографиялық мүмкіндіктері пайдаланушыға қолжетімсіз болатын, арнайы әзірленген және мынадай тәсілдердің кез келгенімен:
1) бағдарламалық қамтылымның көшіруден қорғалған түрде орындалуымен;
2) мыналардың кез келгеніне:
оқу үшін қолжетімді болатын электрондық ақпарат тасығышында ғана сақталатын, көшіруден қорғалған құрауышына;
электрондық ақпарат тасығыштарда шифрланған нысанда сақталатын, тұрғындарға ұқсас жинақтарда сатуға ұсынылатын
ақпаратқа қол жеткізумен;
3)      авторлық құқықтармен қорғалған аудио- және бейнеақпаратты көшіруді бақылаумен қолдануға шектеулі болатын жабдық.
7. Арнайы әзірленген және банктік немесе қаржылық операциялар үшін қолданылуы шектелген шифрлау (криптографиялық) жабдығы.
Ескерту: Қаржылық операциялар көліктік қызмет көрсетулер үшін алымдар мен
төлемдерді және несиелендіруді де қамтиды.
8. Өтпелі шифрлауға (абоненттен абонентке дейін) қабілетсіз, азаматтық мақсаттағы портативтік немесе мобильдік радиоэлектрондық құралдар (мысалы, коммерциялық азаматтық жүйелерде ұялы радиобайланысты пайдалануға арналған).
9. Ақпаратты шифрлауды өндірушінің техникалық жағдайларына сәйкес күшейту және ретрансляциялау қолданылмай сымсыз әрекет етудің ең жоғары ұзақтығы 400 метрден кем болатын радиоарнада ғана жүзеге асыратын сымсыз радиоэлектрондық жабдық.
10. Ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелердің технологиялық арналарын және байланыс желілерін қорғау үшін пайдаланылатын шифрлау (криптографиялық) құралдары.
11. Криптографиялық функциясын өндіруші бұғаттап тастаған тауарлар.

1. Настоящее Положение определяет порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – ввоз) и вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза (далее соответственно – вывоз, Союз) наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, включенных в раздел 2.12 единого перечня товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, предусмотренного Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры).
2. Понятия, используемые в настоящем Положении, применяются в значениях, определенных Протоколом о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и международными договорами, входящими в право Союза.
Примечание ИЗПИ!
В пункт 3 предусмотрено изменение решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.11.2023 № 165 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Решения Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 г. № 125 "Об утверждении Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами").
3. Ввоз и (или) вывоз наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров осуществляются при наличии лицензии, оформленной в соответствии с Инструкцией об оформлении заявления на выдачу лицензии на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров и об оформлении такой лицензии, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г.№ 199 (далее – лицензия), за исключением ввоза и (или) вывоза наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров в соответствии с пунктом 6 настоящего Положения.
4. Лицензия представляется таможенному органу государства – члена Союза (далее – государство-член) при прибытии на таможенную территорию Союза наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров.
II. Помещение под таможенные процедуры
5. Помещение наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления и экспорта осуществляется при представлении таможенному органу государства-члена лицензии.

1. Осы Ереже Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша) көзделген, үшінші елдермен жасалатын саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.12-бөліміне енгізілген есірткі заттарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын (бұдан әрі – есірткі заттары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелу (бұдан әрі – әкелу) және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкету (бұдан әрі тиісінше – Одақ, әкету) тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын ұғымдар Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша) және Одақ құқығына кіретін халықаралық шарттарда айқындалған мәндерде қолданылады.
3. Есірткі заттарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын әкелу және (немесе) әкету есірткі заттарын, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын осы Ереженің
6-тармағына сәйкес әкелуді және (немесе) әкетуді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 199 шешімімен бекітілген Жекелеген тауарлар түрлерін экспорттауға және (немесе) импорттауға лицензия беруге арналған өтінішті ресімдеу туралы және осындай лицензияны ресімдеу туралы нұсқаулыққа сәйкес ресімделген лицензия (бұдан әрі – лицензия) болған кезде жүзеге асырылады.
4. Лицензия есірткі заттары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары Одақтың кедендік аумағына жеткізілген кезде Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) кеден органына ұсынылады.
ІІ. Кедендік рәсімдерге орналастыру
5. Есірткі заттары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын ішкі тұтыну мен экспорт үшін шығарудың кедендік рәсімдеріне орналастыру мүше мемлекеттің кеден органына лицензияны ұсынған кезде жүзеге асырылады.

8. Помещение наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров под таможенную процедуру таможенного транзита для перевозки от таможенного органа в месте прибытия на таможенную территорию Союза до внутреннего таможенного органа, а также от внутреннего таможенного органа до таможенного органа в месте убытия с таможенной территории Союза осуществляется при представлении таможенному органу лицензии, указанной в пункте 5 настоящего Положения.
9. Помещение наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров под таможенные процедуры таможенного склада, переработки на таможенной территории, переработки вне таможенной территории, переработки для внутреннего потребления, временного ввоза (допуска), временного вывоза, беспошлинной торговли, уничтожения, отказа в пользу государства, свободной таможенной зоны, свободного склада, реимпорта и реэкспорта не допускается.
III. Выдача лицензии
10. Для оформления лицензии юридические лица (далее – заявители) представляют в уполномоченный орган государства-члена, на территории которого зарегистрирован заявитель, документы и сведения, предусмотренные подпунктами 1 – 5 пункта 10 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров (приложение к приложению № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Правила).
В соответствии с подпунктом 6 пункта 10 Правил для оформления лицензии на экспорт наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров заявители представляют разрешение на ввоз конкретной партии наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров (оригинал или его нотариально заверенную копию), выданное компетентным органом государства-импортера, либо официальное уведомление этого органа о том, что указанное разрешение не требуется.
11. Копии документов, представляемые заявителем, должны быть заверены в порядке, установленном пунктом 11 Правил.
12. В случае если в соответствии с законодательством государства-члена решение о выдаче лицензии принимается уполномоченным органом по согласованию с другим органом государственной власти этого государства-члена (далее – согласующий орган), то такое согласование осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством этого государства-члена.
Согласование может осуществляться посредством выдачи заключения (разрешительного документа).
13. Указанное в лицензии на вывоз количество наркотических средств, находящихся под международным контролем в соответствии с Единой конвенцией о наркотических средствах 1961 года, не должно превышать утвержденных и опубликованных Международным комитетом по контролю над наркотиками годовых исчислений потребностей в наркотических средствах для страны ввоза.
Указанное в лицензии на вывоз количество психотропных веществ, находящихся под международным контролем в соответствии с Конвенцией о психотропных веществах 1971 года, не должно превышать опубликованных Международным комитетом по контролю над наркотиками оценок ежегодных медицинских и научных потребностей в веществах, включенных в Списки II – IV указанной Конвенции для страны ввоза.

8. Есірткі заттары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын Одақтың кедендік аумағына жеткізілу жеріндегі кеден органынан ішкі кеден органына дейін, сондай-ақ ішкі кеден органынан Одақтың кедендік аумағынан әкетілу жеріндегі кеден органына дейін тасымалдау үшін кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастыру
кеден органына осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген лицензия ұсынылған кезде жүзеге асырылады.
9. Есірткі заттары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын кедендік қойманың, кедендік аумақта өңдеудің, кедендік аумақтан тысқары жерде өңдеудің, ішкі тұтыну үшін өңдеудің, уақытша әкелудің (жол берудің), уақытша әкетудің, бажсыз сауданың, жоюдың, мемлекет пайдасына бас тартудың, еркін кедендік аймақтың, еркін қойманың, кері импорттың және кері экспорттың кедендік рәсімдеріне орналастыруға жол берілмейді.
ІІІ. Лицензия беру
10. Лицензияны ресімдеу үшін заңды тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) аумағында өтініш беруші тіркелген мүше мемлекеттің уәкілетті органына Тауарларды экспорттауға және (немесе) импорттауға лицензиялар мен рұқсаттар беру Қағидаларының (2014 жылғы
29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа № 7 қосымша қосымша) (бұдан әрі - Қағидалар) 10-тармағының 1 – 5-тармақшаларында көзделген құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.
Қағидалардың 10-тармағының 6-тармақшасына сәйкес есірткі заттары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын экспорттауға арналған лицензияны ресімдеу үшін өтініш берушілер экспорттаушы мемлекеттің құзыретті органы берген есірткі заттары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларының нақты партиясын әкелуге арналған рұқсатты (түпнұсқасын немесе оның нотариат растаған көшірмесін) не осы органның аталған рұқсаттың талап етілмейтіндігі туралы ресми хабарламасын ұсынады.
11. Өтініш беруші ұсынатын құжаттардың көшірмелері Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен расталуға тиіс.
12. Егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес лицензия беру туралы шешімді уәкілетті орган осы мүше мемлекеттің басқа да мемлекеттік билік органымен (бұдан әрі – келісуші орган) келісу бойынша қабылдайтын болса, онда мұндай келісу осы мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Келісу қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
13. 1961 жылғы Есірткі заттары туралы бірыңғай конвенцияға сәйкес халықаралық бақылауда болатын есірткі заттарының әкетуге арналған лицензияда көрсетілген саны Есірткілерді бақылау жөніндегі халықаралық комитет бекіткен және жариялаған әкелінетін ел үшін есірткі заттарына қажеттіліктердің жылдық есептемесінен аспауға тиіс.
1971 жылғы Психотроптық заттар туралы конвенцияға сәйкес халықаралық бақылауда болатын психотроптық заттардың әкетуге арналған лицензияда көрсетілген саны Есірткілерді бақылау жөніндегі халықаралық комитет жариялаған әкелінетін ел үшін аталған Конвенцияның ІІ – IV Тізімдеріне енгізілген заттарға жыл сайынғы медициналық және ғылыми қажеттіліктерді бағалаудан аспауға тиіс.

1. Пункт 4 Решения Комиссии Таможенного союза от 27 января 2010 г. № 168 "Об обеспечении функционирования единой системы нетарифного регулирования таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации".
2. В Решении Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 августа 2012 г. № 134 "О нормативных правовых актах в области нетарифного регулирования":
а) разделы 1.2, 1.3, 1.7, 1.8, 2.3, 2.62.8, 2.11, 2.12, 2.192.21 Единого перечня товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами, утвержденного указанным Решением;
б) в Положениях о применении ограничений, утвержденных указанным Решением:
Положение о порядке ввоза на таможенную территорию Таможенного союза, вывоза с таможенной территории Таможенного союза и транзита по таможенной территории Таможенного союза опасных отходов;
Положение о порядке вывоза с таможенной территории Таможенного союза диких живых животных, отдельных дикорастущих растений и дикорастущего лекарственного сырья;
Положение о порядке вывоза с таможенной территории Таможенного союза редких и находящихся под угрозой исчезновения видов диких животных и дикорастущих растений, их частей и (или) дериватов, включенных в красные книги Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации;
Положение о порядке вывоза с таможенной территории Таможенного союза минерального сырья;
Положение о порядке ввоза на таможенную территорию, вывоза с таможенной территории и транзита по таможенной территории Таможенного союза наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров;
Положение о порядке ввоза на таможенную территорию Таможенного союза и вывоза с таможенной территории Таможенного союза шифровальных (криптографических) средств;
Положение о порядке ввоза на таможенную территорию Таможенного союза и вывоза с таможенной территории Таможенного союза культурных ценностей, документов национальных архивных фондов и оригиналов архивных документов;
Положение о порядке ввоза на таможенную территорию Таможенного союза и вывоза с таможенной территории Таможенного союза органов и (или) тканей человека, крови и ее компонентов.
3. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2012 г. № 184 "О внесении изменения в Положения о применении ограничений".
4. Пункт 2 изменений, вносимых в Положения о применении ограничений (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 4 декабря 2012 г. № 242 "О внесении изменений в Положения о применении ограничений").

1. Кеден одағы комиссиясының "Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы кеден одағының бірыңғай тарифтік емес реттеу жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету туралы" 2010 жылғы 27 қаңтардағы № 168 шешімінің 4-тармағы.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Тарифтік емес реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілер туралы" 2012 жылғы 16 тамыздағы № 134 шешіміндегі:
а) аталған Шешіммен бекітілген Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар немесе шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 1.2, 1.3, 1.7, 1.8, 2.3, 2.6 – 2.8, 2.11, 2.12, 2.19 – 2.21-бөлімдері;
б) аталған Шешіммен бекітілген Шектеулер қолдану туралы ережелердегі:
Қауіпті қалдықтарды Кеден одағының кедендік аумағына әкелу, Кеден одағының кедендік аумағынан әкету және олардың Кеден одағының кедендік аумағы арқылы транзиті тәртібі туралы ереже;
Жабайы тірі жануарларды, жекелеген жабайы өсетін өсімдіктерді және жабайы өсетін дәрілік шикізатты Кеден одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы ереже;
Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының қызыл кітаптарына енгізілген сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жабайы жануарлар мен жабайы өсетін өсімдіктер түрлерін, олардың бөліктерін және (немесе) туындыларын Кеден одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы ереже;
Минералдық шикізатты Кеден одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы ереже;
Есірткі заттары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорларын Кеден одағының кедендік аумағына әкелу, олардың кедендік аумағынан әкету және кедендік аумағы арқылы транзиті тәртібі туралы ереже;
Шифрлау (криптографиялық) құралдарын Кеден одағының кедендік аумағына әкелу және Кеден одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы ереже;
Мәдени құндылықтарды, ұлттық архивтік қорлардың құжаттарын және архивтік құжаттардың түпнұсқаларын Кеден одағының кедендік аумағына әкелу және Кеден одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы ереже;
Адам органдарын және (немесе) тіндерін, қан мен оның құрамдастарын Кеден одағының кедендік аумағына әкелу және Кеден одағының кедендік аумағынан әкету тәртібі туралы ереже.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Шектеулер қолдану туралы ережелерге өзгеріс енгізу туралы" 2012 жылғы
18 қазандағы № 184 шешімі.
4. Шектеулер қолдану туралы ережелерге енгізілетін өзгерістердің 2-тармағы (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Шектеулер қолдану туралы ережелерге өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 242 шешіміне қосымша).

5. Подпункт "б" пункта 2 изменений, вносимых в решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 4 декабря 2012 г. № 243 "О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии в связи с изменением единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Таможенного союза").
6. Пункт 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 4 декабря 2012 г. № 260 "О внесении изменений в единую Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности Таможенного союза и Единый таможенный тариф Таможенного союза в отношении микропроцессоров, произведенных по технологическому процессу не более 32 нанометров, и Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 августа 2012 г. № 134".
7. Пункт 4 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 декабря 2012 г. № 303 "О внесении изменений в единую Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности Таможенного союза и Единый таможенный тариф Таможенного союза в отношении отдельных видов машин вычислительных, а также в некоторые Решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии".
8. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 апреля 2013 г. № 95 "О внесении изменений в раздел 2.12 Единого перечня товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами".
9. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 мая 2013 г. № 103 "О внесении изменений в Положения о применении ограничений".
10. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 4 июня 2013 г. № 121 "О внесении изменений в раздел 2.12 Единого перечня товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами".
11. Подпункты "а" и "в" пункта 11 изменений, вносимых в отдельные решения Комиссии Таможенного союза и Евразийской экономической комиссии (приложение к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 июня 2013 г. № 140 "О внесении изменений в отдельные решения Комиссии Таможенного союза и Евразийской экономической комиссии и об одобрении проекта решения Совета Евразийской экономической комиссии").

5. Кеден одағы комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 2-тармағының "б" тармақшасы (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасының өзгеруіне байланысты Кеден одағы комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 243 шешіміне қосымша).
6. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "32 нанометрден аспайтын технологиялық процесс бойынша жасалған микропроцессорларға қатысты Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасына және Кеден одағының Бірыңғай кедендік тарифіне және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 тамыздағы № 134 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 260 шешімінің 2-тармағы.
7. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Есептеу машиналарының жекелеген түрлеріне қатысты Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасына және Кеден одағының Бірыңғай кедендік тарифіне, сондай-ақ Кеден одағы комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 303 шешімінің 4-тармағы.
8. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар мен шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.12-бөліміне өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 95 шешімі.
9. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Шектеулер қолдану туралы ережелерге өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 14 мамырдағы № 103 шешімі.
10. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар мен шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.12-бөліміне өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы
4 маусымдағы № 121 шешімі.
11. Кеден одағы комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссияның жекелеген шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің
11-тармағының "а" және "в" тармақшалары (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағы комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссияның жекелеген шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешімінің жобасын мақұлдау туралы" 2013 жылғы 25 маусымдағы № 140 шешіміне қосымша).

12. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 октября 2013 г. № 234 "О внесении изменения в раздел 2.12 Единого перечня товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами".
13. Подпункт "а" пункта 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2013 г. № 300 "О внесении изменений в единую Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности Таможенного союза и Единый таможенный тариф Таможенного союза в отношении корня солодки и Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 августа 2012 г. № 134".
14. Абзацы второй и третий подпункта "а" пункта 3 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2014 г. № 53 "О внесении изменений в единую Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности Таможенного союза и Единый таможенный тариф Таможенного союза в отношении янтаря, в некоторые решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии, а также об одобрении проекта решения Совета Евразийской экономической комиссии".
15. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 3 июня 2014 г. № 82 "О внесении изменения в раздел 2.6 Единого перечня товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами".
16. Пункт 3 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 июня 2014 г. № 94 "О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза и решения Евразийской экономической комиссии в связи с изменением единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Таможенного союза".
17. Пункт 5 изменений, вносимых в решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии (приложение № 4 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 декабря 2014 г. № 214 "О внесении изменений в единую Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности Таможенного союза и Единый таможенный тариф Таможенного союза в отношении отдельных видов товаров для гражданской авиации и гражданских воздушных судов, в некоторые решения Комиссии Таможенного союза и Коллегии Евразийской экономической комиссии и об одобрении проекта решения Совета Евразийской экономической комиссии").

12. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар мен шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.12-бөліміне өзгеріс енгізу туралы" 2013 жылғы 22 қазандағы № 234 шешімі.
13. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Мия тамырына қатысты Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасына және Кеден одағының Бірыңғай кедендік тарифіне және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 16 тамыздағы № 134 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 17 желтоқсандағы № 300 шешімі 2-тармағының "а" тармақшасы.
14. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Шайыртасқа қатысты Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасына және Кеден одағының Бірыңғай кедендік тарифіне, Кеден одағы комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешімінің жобасын мақұлдау туралы" 2014 жылғы 14 сәуірдегі № 53 шешімінің 3-тармағы "а" тармақшасының екінші және үшінші абзацтары.
15. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар мен шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.6-бөліміне өзгеріс енгізу туралы" 2014 жылғы 3 маусымдағы № 82 шешімі.
16. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасының өзгеруіне байланысты Кеден одағы комиссиясының кейбір шешімдеріне және Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы 25 маусымдағы № 94 шешімінің 3-тармағы.
17. Кеден одағы комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 5-тармағы (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Азаматтық авиация мен азаматтық әуе кемелеріне арналған жекелеген тауарлар түрлеріне қатысты Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасына және Кеден одағының Бірыңғай кедендік тарифіне, Кеден одағы комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешімінің жобасын мақұлдау туралы" 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 214 шешіміне № 4 қосымша).

18. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2014 г. № 247 "О внесении изменений в раздел 2.7 Единого перечня товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами".
19. Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2014 г. № 248 "О внесении изменений в раздел 2.8 Единого перечня товаров, к которым применяются запреты или ограничения на ввоз или вывоз государствами – членами Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами".

18. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар мен шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.7-бөліміне өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы
24 желтоқсандағы № 247 шешімі.
19. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Үшінші елдермен жасалатын саудада Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттердің әкелуіне немесе әкетуіне тыйым салулар мен шектеулер қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесінің 2.8-бөліміне өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы
24 желтоқсандағы № 248 шешімі.