О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза в отношении классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций, и их использования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12 мая 2015 года № 52
В соответствии с пунктом 14 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в решения Комиссии Таможенного союза изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, за исключением пункта 2 изменений, предусмотренных настоящим Решением.
Пункт 2 изменений, предусмотренных настоящим Решением, вступает в силу с 1 сентября 2015 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         В. Христенко
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии Евразийской
экономической комиссии
от 12 мая 2015 г. № 52
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в решения Комиссии Таможенного союза
1. В Решении Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378 «О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций»:
а) дополнить пунктом 22 следующего содержания:
«22. Утвердить со сроком вступления в силу с 1 сентября 2015 года классификатор типов транспортных средств международной перевозки (Приложение 25) и классификатор марок дорожных транспортных средств (Приложение 26).»;
б) в пункте 3 слова «государств – членов Таможенного союза» заменить словами «государств – членов Евразийского экономического союза», слова «Секретариата Комиссии Таможенного союза» заменить словами «Евразийской экономической комиссии»;
в) в пункте 4 слова «Секретариату Комиссии Таможенного союза» заменить словами «Евразийской экономической комиссии», слова «государств – членов Таможенного союза» заменить словами «государств – членов Евразийского экономического союза»;
г) в классификаторе особенностей перемещения товаров (Приложение 2):
в позициях с кодами 008, 009, 011, 031, 032, 070, 071, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 153 и 161 слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
в позициях с кодами 134 и 138 слова «таможенной территории Таможенного союза» заменить словами «таможенной территории  Евразийского экономического союза»;
в позициях с кодами 135 и 137 слова «таможенную территорию Таможенного союза» заменить словами «таможенную территорию  Евразийского экономического союза»;
в позиции с кодом 161 слова «ТН ВЭД ТС» заменить словами
«ТН ВЭД ЕАЭС»;
д) в позиции с кодом НВТ классификатора особенностей таможенного декларирования товаров (Приложение 6) слова «таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
е) в классификаторе льгот по уплате таможенных платежей (Приложение 7):
в разделе 1:
в наименовании слова «законодательством Таможенного союза» заменить словами «правом Евразийского экономического союза»;

Кеден одағы Комиссиясының кейбір шешімдеріне кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарға және олардың пайдаланылуына қатысты өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 12 мамырдағы № 52 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің 14-тармағына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Кеден одағы Комиссиясының шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім, осы Шешімде көзделген өзгерістердің 2-тармағын қоспағанда, ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Осы Шешімде көзделген өзгерістердің 2-тармағы 2015 жылғы 1 қыркүйектен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы В. Христенко
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының 2015 жылғы 12 мамырдағы
№ 52 шешіміне
ҚОСЫМША
Кеден Одағы Комиссиясының шешімдеріне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Кеден одағы Комиссиясының "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштар туралы" 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімінде:
а) мынадай мазмұндағы 22-тармақпен толықтырылсын:
"22. 2015 жылғы 1 қыркүйектен бастап күшіне ену мерзімімен халықаралық тасымалдаудағы көлік құралдары типтерінің сыныптауышы (25-қосымша) және жол көлігі құралдары маркаларының сыныптауышы (26-қосымша) бекітілсін.";
б) 3-тармақтағы "Кеден одағына мүше мемлекеттердің" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің" деген сөздермен, "Кеден одағы Комиссиясы хатшылығының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық комиссияның" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) 4-тармақтағы "Кеден одағы Комиссиясының хатшылығына" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық комиссияға" деген сөздермен, "Кеден одағына мүше мемлекеттердің" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) тауарларды тасымалдау ерекшеліктерінің сыныптауышында (2-қосымша):
кодтары 008, 009, 011, 031, 032, 070, 071, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 153 және 161 позициялардағы "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
кодтары 134 және 138 позициялардағы "Кеден одағының кедендік аумағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының" деген сөздермен ауыстырылсын;
кодтары 135 және 137 позициялардағы "Кеден одағының кедендік аумағын" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағын" деген сөздермен ауыстырылсын;
коды 161 позициядағы "КО СЭҚ ТН" деген сөздер "ЕАЭО СЭҚ ТН" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктерінің сыныптауышының коды НВТ позициясындағы (6-қосымша) "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
е) кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктер сыныптауышында (7-қосымша):
1-бөлімде:
атауында "Кеден одағының заңнамасымен" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың құқығымен" деген сөздермен ауыстырылсын;

в подразделе 1.1:
в позициях с кодами ВБ, БГ, ПС, УФ, РС, ПМ, СМ, НС, ИП, ДМ, СГ, ВС, СР и МД слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
позицию с кодом БТ изложить в следующей редакции:
«
Освобождение от уплаты ввозной таможенной пошлины в отношении товаров, кроме подакцизных (за исключением легковых автомобилей, специально предназначенных для медицинских целей), ввозимых по линии третьих стран, международных организаций, правительств в благотворительных целях и (или) признаваемых в соответствии с законодательством государств – членов Евразийского экономического союза в качестве безвозмездной помощи (содействия), в том числе технической помощи (содействия)
БТ
»;
в позиции с кодом КМ слова «государств – членов Таможенного союза» заменить словами «, входящими в право Евразийского экономического союза»;
в позициях с кодами ПС, ВС, СР, ГВ и ТВ слова «ТН ВЭД ТС» заменить словами «ТН ВЭД ЕАЭС»;
в позиции с кодом РВ слова «государств – членов Таможенного союза и (или) решениями Комиссии Таможенного союза» заменить словами «, входящими в право Евразийского экономического союза,
и (или) решениями Комиссии Таможенного союза (Евразийской экономической комиссии)»;
в позициях с кодами АС и КС слова «в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Таможенного союза» заменить словами «в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза»;
позицию с кодом РЗ изложить в следующей редакции:
«
«Освобождение от уплаты ввозной таможенной пошлины в отношении незарегистрированных лекарственных средств, крови человеческой и ее компонентов, органов и (или) тканей человека, в том числе гемопоэтических стволовых клеток и (или) костного мозга, ввозимых (ввезенных) для оказания медицинской помощи по жизненным показаниям конкретного пациента и (или) проведения неродственной трансплантации на основании заключения (разрешительного документа) либо лицензии, выданных уполномоченным государственным органом государства – члена Евразийского экономического союза
РЗ
»;
дополнить позициями следующего содержания:
«
Освобождение от взимания ввозных таможенных пошлин в отношении сахара-сырца тростникового субпозиций 1701 13 и 1701 14 ТН ВЭД ЕАЭС, ввозимого в период 2010 – 2019 годов для промышленной переработки на территории Республики Казахстан
ЗШ
Освобождение от уплаты ввозной таможенной пошлины в отношении товаров, являющихся продукцией военного назначения, ввоз которых осуществляется в период 2015 – 2022 годов в Республику Армения для обеспечения потребностей Вооруженных сил Республики Армения и аналоги которых не производятся на территориях других государств – членов Евразийского экономического союза
ЗУ

1.1-кіші бөлімде:
кодтары ВБ, БГ, ПС, УФ, РС, ПМ, СМ, НС, ИП, ДМ, СГ, ВС, СР және МД позициялардағы "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
коды БТ позициясы мынадай редакцияда жазылсын:
"акцизделетін (арнайы медициналық мақсаттарға арналған жеңіл автомобильдерді қоспағанда) тауарлардан басқа, қайырымдылық мақсатында үшінші елдердің, халықаралық ұйымдардың, үкіметтердің желісі бойынша әкелінетін және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өтеусіз көмек (жәрдемдесу), оның ішінде техникалық көмек (жәрдемдесу) ретінде танылатын тауарларға қатысты кедендік әкелу бажын төлеуден босату
БТ"
коды КМ позициядағы "Кеден одағына мүше мемлекеттердің" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
кодтары ПС, ВС, СР, ГВ және ТВ позициялардағы "КО СЭҚ ТН" деген сөздер "ЕАЭО СЭҚ ТН" деген сөздермен ауыстырылсын;
коды РВ позициядағы "Кеден одағына мүше мемлекеттердің және (немесе) Кеден одағы Комиссиясының шешімдерімен" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін және (немесе) Кеден одағы Комиссиясының (Еуразиялық экономикалық комиссияның) шешімдерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
кодтары АС және КС позициялардағы "Кеден одағының кедендік аумағына әкелінетін тауарларға қатысты" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларға қатысты" деген сөздермен ауыстырылсын;
коды РЗ позициясы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органдары берген қорытындының (рұқсат беру құжатының) не лицензияның негізінде нақты пациенттің өмірлік көрсеткіштері бойынша медициналық көмек көрсету және (немесе) туыстас емес транспланттауды жүргізу үшін әкелінетін (әкелінген) тіркелмеген дәрілік заттарға, адамның қаны мен оның компонеттеріне, адам ағзалары және (немесе) тіндеріне, оның ішінде гемопоэздік бағаналық жасушаларына және (немесе) сүйек кемігіне қатысты кедендік әкелу бажын төлеуден босату
РЗ"
мынадай мазмұндағы позициялармен толықтырылсын:
"2010-2019 жылдар кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағына өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін әкелінетін ЕАЭО СЭҚ ТН 1701 13 және 1701 14 қосалқы позицияларындағы шикі құрақ қантына қатысты кедендік әкелу баждарын алып қоюдан босату
ЗШ"
Әскери мақсаттағы өнім болып табылатын, Армения Республикасы Қарулы күштерінің қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін 2015 – 2022 жылдар кезеңінде Армения Республикасына әкелінуі жүзеге асырылатын және аналогтары Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің аумағында шығарылмайтын тауарларға қатысты кедендік әкелу бажын төлеуден босату
ЗУ

Освобождение от уплаты ввозной таможенной пошлины в отношении ввозимых до 31 декабря 2022 г. в Республику Армения в целях использования для международных перевозок и (или) внутренних перевозок по территории Республики Армения и (или) между территориями государств – членов Евразийского экономического союза: вертолетов гражданских с максимальной взлетной массой более 750 кг, но не более 3 175 кг, включаемых в подсубпозицию 8802 11 000 1 ТН ВЭД ЕАЭС; вертолетов гражданских с массой пустого снаряженного аппарата более 2 000 кг, но не более 5 000 кг, и максимальной взлетной массой более 4 000 кг, но не более 10 500 кг, включаемых в подсубпозицию 8802 12 000 1 ТН ВЭД ЕАЭС; гражданских пассажирских самолетов с массой пустого снаряженного аппарата не более 2 000 кг и максимальной взлетной массой более 750 кг, включаемых в подсубпозицию 8802 20 000 1 ТН ВЭД ЕАЭС; самолетов с массой пустого снаряженного аппарата более 60 000 кг, но не более 90 000 кг, с максимальной взлетной массой более 120 000 кг, но не более 180 000 кг, гражданских грузовых среднемагистральных, включаемых в подсубпозицию 8802 40 003 9 ТН ВЭД ЕАЭС; самолетов с массой пустого снаряженного аппарата более 160 000 кг, гражданских грузовых широкофюзеляжных дальнемагистральных с максимальной взлетной массой не более 370 000 кг, включаемых в подсубпозицию 8802 40 009 7 ТН ВЭД ЕАЭС
УН
Освобождение от уплаты ввозной таможенной пошлины в отношении гражданских пассажирских самолетов подсубпозиций 8802 40 003 5 и 8802 40 003 6 ТН ВЭД ЕАЭС с количеством пассажирских мест не менее чем на 110 человек, но не более чем на 300 человек, определяемых в соответствии с сертификатом типа, выданным уполномоченным органом страны производителя, ввозимых по 31 декабря 2016 г. в Республику Армения, а также с количеством пассажирских мест не менее чем на 110 человек, но не более чем на 300 человек, определяемых в соответствии со схемой размещения пассажиров (LOPA), одобренной уполномоченным органом, ответственным за поддержание летной годности воздушных судов, ввозимых с 1 января 2017 г. по 30 июня 2019 г. в Республику Армения в целях их использования для международных перевозок и (или) внутренних перевозок по территории Республики Армения и (или) между территориями государств – членов Евразийского экономического союза
ИН
Освобождение от уплаты ввозной таможенной пошлины в отношении гражданских пассажирских самолетов подсубпозиций 8802 40 003 5 и 8802 40 003 6 ТН ВЭД ЕАЭС, ввезенных в Республику Армения с применением льготы, указанной в позиции с кодом ИН, и ввозимых в течение срока их эксплуатации в Республику Армения после их ремонта или технического обслуживания за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза
ОН

Армения Республикасының аумағы бойынша және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағы арасында халықаралық тасымалдаулар және (немесе) ішкі тасымалдаулар үшін пайдалану мақсатында 2022 жылғы 31 желтоқсанға дейін Армения Республикасына әкелінетін: барынша ұшу массасы 750 кг-дан асатын, бірақ 3 175 кг-дан аспайтын, ЕАЭО СЭҚ ТН 8802 11 000 1 кіші қосалқы позициясына енгізілетін азаматтық тікұшақтарға; бос жарақталған аппараттың массасы 2 000 кг-дан асатын, бірақ 5 000 кг-дан аспайтын және барынша ұшу массасы 4 000 кг-дан асатын, бірақ 10 500 кг-дан аспайтын, ЕАЭО СЭҚ ТН 8802 12 000 1 кіші қосалқы позициясына енгізілетін азаматтық тікұшақтарға; бос жарақталған аппараттың массасы 2 000 кг-дан аспайтын және барынша ұшу массасы 750 кг-дан асатын, ЕАЭО СЭҚ ТН 8802 20 000 1 кіші қосалқы позициясына енгізілетін азаматтық жолаушылар ұшақтарына; бос жарақталған аппараттың массасы 60 000 кг-дан асатын, бірақ 90 000 кг-дан аспайтын, барынша ұшу массасы 120 000 кг-дан асатын, бірақ 180 000 кг-дан аспайтын, азаматтық жүк тасушы орташа магистральдық, ЕАЭО СЭҚ ТН 8802 40 003 9 кіші қосалқы позициясына енгізілетін ұшақтарға; бос жарақталған аппараттың массасы 160 000 кг-дан асатын, барынша ұшу массасы 370 000 кг-дан аспайтын азаматтық жүк тасушы кең фюзеляжды алыс магистральдық, ЕАЭО СЭҚ ТН 8802 40 009 7 кіші қосалқы позициясына енгізілетін ұшақтарға қатысты кедендік әкелу бажын төлеуден босату
УН
Армения Республикасының аумағы бойынша және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағы арасында халықаралық тасымалдаулар және (немесе) ішкі тасымалдаулар үшін пайдалану мақсатында 2016 жылғы 31 желтоқсанға дейін Армения Республикасына әкелінетін, ЕАЭО СЭҚ ТН 8802 40 003 5 және 8802 40 003 6 кіші қосалқы позициясындағы, өндіруші елдің уәкілетті органы берген сертификаттың типіне сәйкес айқындалатын жолаушылар орындарының саны 110 адамнан кем емес, бірақ 300 адамнан аспайтын, сондай-ақ 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылғы 30 маусым аралығында Армения Республикасына әкелінетін, әуе кемелерінің ұшу жарамдылығын қолдауға жауапты уәкілетті орган мақұлдаған жолаушыларды орналастыру сызбасына (LOPA) сәйкес айқындалатын, азаматтық жолаушылар ұшақтарына қатысты кедендік әкелу бажын төлеуден босату
ИН
ЕАЭО СЭҚ ТН 8802 40 003 5 және 8802 40 003 6 кіші қосалқы позициясындағы, коды ИН позициясында көрсетілген жеңілдікті пайдалана отырып, Армения Республикасына әкелінген және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерде олар жөндеуден өткеннен немесе оларға техникалық қызмет көрсетілгеннен кейін Армения Республикасына пайдалану мерзімі ішінде әкелінетін азаматтық жолаушы ұшақтарына қатысты кедендік әкелу бажын төлеуден босату
ОН

Освобождение от уплаты ввозной таможенной пошлины в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза для целей строительства и модернизации на территории Республики Армения атомной электростанции и ее эксплуатации в течение гарантийного срока по Перечню товаров, ввозимых на таможенную территорию Таможенного союза для целей строительства атомной электростанции и ее эксплуатации в течение гарантийного срока, утвержденному Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 19 марта 2012 г. № 9
АЭ
Освобождение от взимания ввозных таможенных пошлин в отношении сахара-сырца тростникового субпозиций 1701 13 и 1701 14 ТН ВЭД ЕАЭС, ввозимого в период 2015 – 2025 годов для промышленной переработки на территории Республики Армения
ЕШ
»;
в подразделе 1.2:
в наименовании и позициях с кодами Д и Н слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
в позиции с кодом В слова «государств – членов Таможенного союза и (или) решениями Комиссии Таможенного союза» заменить словами «, входящими в право Евразийского экономического союза, и (или) решениями Комиссии Таможенного союза (Евразийской экономической комиссии)»;
в подразделе 1.3:
в наименовании и позиции с кодом МД слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
в позиции с кодом РВ слова «государств – членов Таможенного союза и (или) решениями Комиссии Таможенного союза» заменить словами «, входящими в право Евразийского экономического союза, и (или) решениями Комиссии Таможенного союза (Евразийской экономической комиссии)»;
в позиции с кодом РП подраздела 2.1, в наименовании и позиции с кодом И (пункт 2.3.3) подраздела 2.3 и наименовании подраздела 2.4 раздела 2 слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
в разделе 3:
в позиции с кодом СМ подраздела 3.1 и позициях с кодами Ф и Л подраздела 3.3 слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
в подразделе 3.4:
в позиции с кодом ФБ пункта 3.4.2 слова «таможенным законодательством таможенного союза» заменить словами «регулирующими таможенные правоотношения международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза,»;
в позиции с кодом НИ (пункт 3.4.3) слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
в разделе 4:
в позициях с кодами ВБ и КА пункта 4.1.1 и позициях с кодами МВ, МУ, ММ и МН пункта 4.1.2 подраздела 4.1, позиции с кодом СМ пункта 4.2.1 подраздела 4.2, позиции с кодом И (пункт 4.3.3) подраздела 4.3 и позиции с кодом НИ (пункт 4.4.3) подраздела 4.4 слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;

Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 19 наурыздағы № 9 шешімімен бекітілген Атом электр станциясын салу және оны кепілдік мерзім ішінде пайдалану мақсатында Кеден одағының кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың тізімі бойынша, Армения Республикасының аумағында атом электр станциясын салу және жаңғырту әрі оны кепілдік мерзім ішінде пайдалану мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарларға қатысты кедендік әкелу бажын төлеуден босату
АЭ
2015-2025 жылдар кезеңінде Армения Республикасының аумағына өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін әкелінетін ЕАЭО СЭҚ ТН 1701 13 және 1701 14 қосалқы позицияларындағы шикі құрақ қантына қатысты әкелу бажын алып қоюдан босату
ЕШ"
1.2-кіші бөлімде:
кодтары Д және Н позициялардағы "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
коды В позициядағы "Кеден одағына мүше мемлекеттердің және (немесе) Кеден одағы Комиссиясының шешімдерімен" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін және (немесе) Кеден одағы Комиссиясының (Еуразиялық экономикалық комиссияның) шешімдерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
1.3-кіші бөлімде:
коды МД атауындағы және позициядағы "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
коды РВ позициядағы "Кеден одағына мүше мемлекеттердің және (немесе) Кеден одағы Комиссиясының шешімдерімен" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына кіретін және (немесе) Кеден одағы Комиссиясының (Еуразиялық экономикалық комиссияның) шешімдерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2.1-кіші бөлімнің коды РП позицияда, 2.3-кіші бөлімнің атауында және коды И позицияда (2.3.3-тармақ) және 2-бөлімнің 2.4-кіші бөлімінің атауында "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-бөлімде:
3.1-кіші бөлімнің коды СМ позициясында және 3.3-кіші бөлімнің кодтары Ф және М позицияларында "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3.4-кіші бөлімде:
3.4.2-тармақтың коды ФБ позициясында "Кеден одағының кеден заңнамасымен" деген сөздер "кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттармен және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілермен" сөздермен ауыстырылсын;
коды НИ позицияда (3.4.3-тармақ) "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-бөлімде:
4.1.1-тармақтың кодтары ВБ және КА позицияларында және 4.1-кіші бөлімнің 4.1.2-тармағының кодтары МВ, МУ, ММ және МН позицияларында, 4.2-кіші бөлімнің 4.2.1-тармағының коды СМ позициясында, 4.3-кіші бөлімнің коды И позициясында (4.3.3-тармақ) және 4.4-кіші бөлімнің коды НИ позициясында (4.4.3-тармақ) "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;

пункт 4.4.1 подраздела 4.4 после позиции с кодом ХК дополнить позицией следующего содержания:
«
Освобождение от уплаты НДС в отношении ввозимых в Российскую Федерацию расходных материалов для научных исследований, аналоги которых не производятся в Российской Федерации
РМ
»;
дополнить разделом 5 следующего содержания:
«Раздел 5. Льготы, предусмотренные законодательством Республики Армения
5.1. Льготы по уплате таможенных сборов, предусмотренные законодательством Республики Армения
Освобождение от уплаты таможенных сборов в отношении товаров, ввозимых в Республику Армения в рамках гуманитарной помощи и (или) благотворительных программ
БА
Освобождение от уплаты таможенных сборов в отношении культурных ценностей, зарегистрированных или подлежащих регистрации в установленном порядке в Республике Армения, помещаемых под таможенные процедуры временного вывоза или временного ввоза (допуска) в целях экспонирования, реимпорта при их обратном ввозе или реэкспорта при их обратном вывозе
КЦ
Освобождение от уплаты таможенных сборов в отношении товаров, для которых международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза, международными договорами и законодательными актами Республики Армения установлены льготы по уплате таможенных пошлин, налогов
АА
Иные льготы по уплате таможенных сборов
СИ
Льготы по уплате таможенных сборов не используются (не запрашиваются)
ОО
5.2. Льготы по уплате таможенных пошлин, предусмотренные законодательством Республики Армения
5.2.1. Льготы по уплате таможенных пошлин, предусмотренные международными соглашениями Республики Армения
Льготы по уплате ввозных таможенных пошлин в рамках международных договоров Республики Армения, заключенных до 1 января 2015 г. (в том числе при реализации после 1 января 2015 г. программ, осуществляемых в рамках этих международных договоров), применяемые в соответствии с указанными международными договорами
МО
Льготы по уплате ввозных таможенных пошлин в рамках реализации программы «Армяно-индийский учебный центр информационных и коммуникационных технологий», применяемые до окончания срока ее действия в соответствии с Меморандумом о взаимопонимании между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Индия «О создании армяно-индийского учебного центра информационных и коммуникационных технологий» от 26 июня 2009 г.
ГН
Льготы по уплате ввозных таможенных пошлин в рамках реализации программы «Международная школа Дилижана», утвержденной Законом Республики Армения от 19 июня 2013 г., применяемые до 1 января 2018 г., за исключением транспортных средств, велосипедов, водного и воздушного транспорта
ДД

4.4-кіші бөлімнің 4.4.1-тармағының коды ХК позициясынан кейін мынадай мазмұндағы позициямен толықтырылсын:
Ресей Федерациясына әкелінетін, аналогтары Ресей Федерациясында шығарылмайтын, ғылыми зерттеулерге арналған шығыс материалдарына қатысты ҚҚС төлеуден босату
РМ"
мынадай мазмұндағы 5-бөліммен толықтырылсын:
"5-бөлім. Армения Республикасының заңнамасында көзделген жеңілдіктер
5.1. Армения Республикасының заңнамасында көзделген кедендік алымдарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер
Гуманитарлық көмек және (немесе) қайырымдылық бағдарламалары шеңберінде Армения Республикасына әкелінетін тауарларға қатысты кедендік алымдарды төлеуден босату
БА
Армения Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген немесе тіркелуге жататын, оларды қайта әкелу кезінде экспонттау, кері импорттау немесе оларды қайта әкету кезінде кері экспорттау мақсатында уақытша әкету немесе уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылатын мәдени құндылықтарға қатысты кедендік алымдарды төлеуден босату
КЦ
Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен, Армения Республикасының халықаралық шарттарымен және заңнамалық актілерімен кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер белгіленген тауарларға қатысты кедендік алымдарды төлеуден босату
АА
Кедендік алымдарды төлеу жөніндегі өзге де жеңілдіктер
СИ
Кедендік алымдарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер пайдаланылмайды (сұратылмайды)
ОО
5.2. Армения Республикасының заңнамасында көзделген кедендік баждарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер
5.2.1. Армения Республикасының халықаралық келісімдерінде көзделген кедендік баждарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер
2015 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған Армения Республикасының халықаралық шарттары шеңберінде (оның ішінде осы халықаралық шарттар шеңберінде жүзеге асырылатын бағдарламаларды 2015 жылғы 1 қаңтардан кейін іске асыру кезінде) аталған халықаралық шарттарға сәйкес қоданылатын кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктер
МО
2009 жылғы 26 маусымдағы Армения Республикасының Үкіметі мен Үндістан Республикасының Үкіметі арасындағы "Армян-үнді ақпараттық және коммуникациялық технологиялар оқу орталығын құру туралы" өзара түсіністік туралы меморандумға сәйкес "Армян-үнді ақпараттық және коммуникациялық технологиялар оқу орталығы" бағдарламасының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қолданылатын, оны іске шеңберіндегі кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктер
ГН
Көлік құралдарын, велосипедтерді, су және әуе көлігін қоспағанда, 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылатын, Армения Республикасының 2013 жылғы 19 маусымдағы Заңымен бекітілген "Дилижан халықаралық мектебі" бағдарламасын іске асыру шеңберіндегі кедендік әкелу баждарын төлеу жөніндегі жеңілдіктер
ДД

5.2.2. Иные, не поименованные в подразделе 1.1 и пункте 5.2.1 настоящего подраздела, льготы по уплате таможенных пошлин
ПИ
5.3. Льготы по уплате акцизов, предусмотренные
законодательством Республики Армения
Освобождение от уплаты акцизов в отношении ввозимых и вывозимых товаров, помещаемых под таможенную процедуру иную, чем таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления
А
Иные, не поименованные в подразделах 1.2 и 5.3, льготы по уплате акцизов
И
5.4. Льготы по уплате НДС, предусмотренные
законодательством Республики Армения
Освобождение от уплаты НДС в отношении ввозимых в Республику Армения культурных ценностей
КЦ
Освобождение от уплаты НДС в отношении ввозимого в Республику Армения дизельного топлива
ВН
Освобождение от уплаты НДС в отношении товаров, поставляемых иностранными государствами, международными межправительственными (межгосударственными) организациями, международными, иностранными и действующими в Республике Армения общественными (включая благотворительные), религиозными и иными негосударственными организациями аналогичного характера, отдельными благотворителями в рамках программ гуманитарной помощи и благотворительных программ (деятельности)
БА
Иные, не поименованные в подразделах 1.3 и 5.4, льготы по уплате НДС
НИ
5.5. Льготы по уплате экологического сбора, предусмотренные законодательством Республики Армения
Льгота по уплате экологического сбора
ЭС
»;
ж) в классификаторе видов документов и сведений, используемых при таможенном декларировании (Приложение 8):
в разделе 1:
в позиции с кодом 01011 слова «государств – членов Таможенного союза» заменить словами «государств – членов Евразийского экономического союза»;
в позициях с кодами 01017, 01018, 01021, 01022, 01041, 01042, 01061, 01062, 01071, 01072, 01073, 01074, 01081, 01082, 01083, 01085, 01091, 01093, 01101, 01102, 01111, 01112, 01121, 01122, 01131, 01132, 01143, 01151, 01152, 01153, 01154, 01161, 01162, 01163, 01202, 01203, 01204, 01206, 01209, 01291 и 01301 слова «таможенного союза», «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
позицию с кодом 01191 изложить в следующей редакции:
«
01191
Документ об оценке соответствия, предусмотренный техническими регламентами Евразийского экономического союза (техническими регламентами Таможенного союза), либо сертификат соответствия или декларация о соответствии, оформленные по единой форме, на продукцию (товары), включенную в единый перечень продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия с выдачей сертификатов соответствия и деклараций о соответствии по единой форме, либо документ об оценке соответствия продукции (товара), предусмотренный законодательством государства – члена Евразийского экономического союза, на территории которого продукция (товар) помещается под таможенные процедуры
»;
в позиции с кодом 03022 раздела 3 слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
в разделе 5:

5.2.2. Өзге де, 1.1 кіші бөлімде және осы кіші бөлімнің 5.2.1-тармағында аталмаған, кедендік баждарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер
ПИ
5.3. Армения Республикасының заңнамасында көзделген акциздерді төлеу жөніндегі жеңілдіктер
Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімінен өзге кедендік рәсімге орналастырылатын, әкелінетін және әкетілетін тауарларға қатысты акциздерді төлеуден босату
А
Өзге де, 1.2 және 5.3-кіші бөлімдерінде аталмаған, акциздерді төлеу жөніндегі жеңілдіктер
И
5.4. Армения Республикасының заңнамасында көзделген ҚҚС төлеу жөніндегі жеңілдіктер
Армения Республикасына әкелінетін мәдени құндылықтарға қатысты ҚҚС төлеуден босату
КЦ
Армения Республикасына әкелінетін дизель отынына қатысты ҚҚС төлеуден босату
ВН
Шет мемлекеттер, халықаралық, үкіметаралық (мемлекетаралық) ұйымдар, халықаралық, шетелдік және Армения Республикасында қызмет ететін қоғамдық (қайырымдылық ұйымдарды қоса алғанда), діни және ұқсас сипаттағы өзге де мемлекеттік емес ұйымдар, гуманитарлық көмек бағдарламасы және қайырымдылық бағдарламасы (қызметі) шеңберіндегі жекелеген қайырымдылық көрсетушілер жеткізетін тауарларға қатысты ҚҚС төлеуден босату
БА
Өзге де, 1.3 және 5.4 кіші бөлімдерінде аталмаған, ҚҚС төлеу жөніндегі жеңілдіктер
НИ
5.4. Армения Республикасының заңнамасында көзделген экологиялық алым төлеу жөніндегі жеңілдіктер
Экологиялық алым төлеу жөніндегі жеңілдік
ЭС";
ж) кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышында (8 қосымша):
1-бөлімде:
коды 01011 позицияда "Кеден одағына мүше мемлекеттердің" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
кодтары 01072, 01073, 01074, 01081, 01082, 01083, 01085, 01091, 01093, 01101, 01102, 01111, 01112, 01121, 01122, 01131, 01132, 01143, 01151, 01152, 01153, 01154, 01161, 01162, 01163, 01202, 01203, 01204, 01206, 01209, 01291 және 01301 позицияларда "кеден одағының", "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
коды 01191 позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"01191
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінде (Кеден одағының техникалық регламенттерінде) көзделген сәйкестікті бағалау туралы құжат, не бірыңғай нысан бойынша сәйкестік сертификатын және сәйкестік туралы декларация бере отырып сәйкестікті міндетті растауға жататын өнімдердің бірыңғай тізіміне енгізілген өнімге (тауарларға) бірыңғай нысан бойынша ресімделген сәйкестік сертификаты немесе сәйкестік туралы декларация, не аумағында өнім (тауар) кедендік ресімдерге орналастырылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген өнімнің (тауардың) сәйкестігін бағалау туралы құжат";
3-бөлімнің коды 03022 позицияда "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-бөлімде:

в наименовании и позициях с кодами 05013, 05031, 05996, 05997 и 05998 слова «ТН ВЭД ТС» заменить словами «ТН ВЭД ЕАЭС»;
в позициях с кодами 05022 и 05023 слова «ТН ВЭД ТС» заменить словами «ТН ВЭД ЕАЭС», слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
в позиции с кодом 07035 раздела 7, позициях с кодами 08021, 08031 и 08032 раздела 8, позициях с кодами 09002, 09003, 09004, 09005, 09006, 09027, 09028, 09029 и 09030 раздела 9 слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
в позиции с кодом 09015 раздела 9 слова «государств – членов Таможенного союза и международными договорами государств – членов Таможенного союза с иностранными государствами» заменить словами «в рамках Евразийского экономического союза и международными договорами Евразийского экономического союза с третьей стороной»;
в позиции с кодом 10014 раздела 10 слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
з) в классификаторе видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы (Приложение 9):
в разделе 1:
в наименовании слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
позицию с кодом 1010 перед словами «за таможенное декларирование» дополнить словами «за таможенное оформление товаров,»;
в позиции с кодом 2010 слова «Соглашением об установлении и применении в таможенном союзе порядка зачисления и распределения ввозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное действие) от 20.05.2010» заменить словами «Протоколом о порядке зачисления и распределения сумм ввозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное действие), их перечисления в доход бюджетов государств-членов (приложение № 5 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)»;
в позициях с кодами 2040, 2050 и 2060 слова «международными договорами государств – членов Таможенного союза» заменить словами «Протоколом о применении специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам (приложение № 8 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)»;
в разделе 2:
в позициях с кодами 3010 и 3020 подраздела 2.3 слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
в подразделе 2.5:
в пункте 2.5.1:
в позиции с кодом 2012 слова «Соглашением об установлении и применении в Таможенном союзе порядка зачисления и распределения ввозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное действие) от 20.05.2010» заменить словами «Протоколом о порядке зачисления и распределения сумм ввозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное действие), их перечисления в доход бюджетов государств-членов (приложение № 5 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)»;

кодтары 05013, 05031, 05996, 05997 және 05998 атауларында және позицияларда "КО СЭҚ ТН" деген сөздер "ЕАЭО СЭҚ ТН" деген сөздермен ауыстырылсын;
кодтары 05022 және 05023 позицияларда "КО СЭҚ ТН" деген сөздер "ЕАЭО СЭҚ ТН" деген сөздермен, "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-бөлімнің коды 07035 позицияда, 8-бөлімнің кодтары 08021, 08031 және 08032 позицияларында, 9-бөлімнің кодтары 09002, 09003, 09004, 09005, 09006, 09027, 09028, 09029 және 09030 позицияларында "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-бөлімнің коды 09015 позициясында "Кеден одағына мүше мемлекеттердің және Кеден одағына мүше мемлекеттердің шет мемлекеттермен жасаған халықаралық шарттарымен" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде және Еуразиялық экономикалық одақтың үшінші тараппен жасаған халықаралық шарттарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-бөлімнің коды 10014 позициясында "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
з) алынуы кеден органдарына жүктелген салықтардың, алымдардың және өзге де төлемдердің түрлерінің сыныптауышында (9 қосымша):
1-бөлімде:
атауында "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
коды 1010 позицияда "кедендік декларациялау үшін" деген сөздің алдында "тауарларды кедендік ресімдеу үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
коды 2010 позицияда "20.05.2010 Кедендік одақта кедендік әкелу баждарын (балама әрекеті бар өзге баждарды, салықтар мен алымдарды) есепке жазу және бөлу тәртібін белгілеу және қолдану туралы келісіммен" деген сөздер "Кедендік әкелу баждарын (балама әрекеті бар өзге баждарды, салықтар мен алымдарды) есепке жазу және бөлу, оларды мүше мемлекеттердің бюджеттерінің кірісіне аудару тәртібі туралы хаттама (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 5 қосымша)" деген сөздермен ауыстырылсын;
кодтары 2040, 2050 және 2060 позицияларда "Кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарымен" деген сөздер "Үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану туралы хаттама (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 8 қосымша)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-бөлімде:
2.3-кіші бөлімнің кодтары 3010 және 3020 позицияларында "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2.5-кіші бөлімде:
2.5.1-тармақта:
коды 2012 позицияда "20.05.2010 Кедендік одақта кедендік әкелу баждарын (балама әрекеті бар өзге баждарды, салықтар мен алымдарды) есепке жазу және бөлу тәртібін белгілеу және қолдану туралы келісіммен" деген сөздер "Кедендік әкелу баждарын (балама әрекеті бар өзге баждарды, салықтар мен алымдарды) есепке жазу және бөлу, оларды мүше мемлекеттердің бюджеттерінің кірісіне аудару тәртібі туралы хаттама (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 5 қосымша)" деген сөздермен ауыстырылсын;

в позициях с кодами 3013 и 3023 слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
в наименовании подраздела 3.4 раздела 3 и позициях с кодами 4310, 4320, 4330, 4340, 4350, 4360, 4370, 4380, 4390, 4400, 4410, 4420, 4430, 4440, 4450, 4460, 4470 и 4480 подраздела 4.3 раздела 4 слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
дополнить разделом 5 следующего содержания:

кодтары 3013 және 3023 позицияларда "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-бөлімнің 3.4-кіші бөлімінің атауында және 4-бөлімнің 4.3-кіші бөлімінің кодтары 4310, 4320, 4330, 4340, 4350, 4360, 4370, 4380, 4390, 4400, 4410, 4420, 4430, 4440, 4450, 4460, 4470 және 4480 позицияларында "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-бөліммен толықтырылсын:

«5. Виды платежей, уплата которых предусмотрена
законодательством Республики Армения
5.1. Таможенные сборы
Таможенные сборы за временное хранение
1030
Таможенные сборы за предоставление таможенным органом предварительного решения о классификации товаров
1050
Таможенные сборы за таможенный контроль в отношении товаров, перемещаемых по трубопроводам и линиям электропередач
1090
Прочие таможенные сборы
15Х0 <1>
5.2. Акцизы
Акциз на этиловый спирт

"5. Төленуі Армения Республикасының заңнамасымен көзделген төлемдердің түрлері
5.1. Кедендік алымдар
Уақытша сақтағаны үшін кедендік алымдар
1030
Кеден органының тауарлардың сыныптауышы туралы алдын ала шешімді ұсынғаны үшін кедендік алымдар
1050
Құбыржолдар мен электр беру желілері бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік бақылау үшін кедендік алымдар
1090
Өзге де кедендік алымдар
15Х0 <1>
5.2. Акциздер
Этил спиртіне арналған акциз

9310
Экологический сбор за выброс вредных веществ
9320
Дорожные платежи
9330
Государственная пошлина за экспорт
9410
»;
в сноске 4 слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
и) в позиции с кодом УН классификатора особенностей уплаты таможенных и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы (Приложение 10), слова «актами таможенного законодательства Таможенного союза» заменить словами «международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза,», слова «государств – членов таможенного союза» заменить словами «государств – членов Евразийского экономического союза»;
к) в позиции с кодом ВЗ классификатора способов уплаты таможенных и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы (Приложение 11), слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
л) в позиции с кодом 92 классификатора решений, принимаемых таможенными органами (Приложение 14), слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
м) в позиции с кодом D классификатора видов специальных упрощений (Приложение 16) слова «таможенным законодательством Таможенного союза» заменить словами «регулирующими таможенные правоотношения международными договорами и актами, составляющими право Евразийского экономического союза»;
н) в классификаторе мер обеспечения соблюдения таможенного транзита (Приложение 18) в сноске слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;

9310
Зиянды заттардың шығарындылары үшін экологиялық алымдар
9320
Жол төлемдері
9330
Экспорт үшін мемлекеттік баж
9410
4-сілтемеде "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
и) алынуы кеден органдарына жүктелген кедендік және өзге де төлемдер төлеу ерекшеліктерінің сыныптауышында (10-қосымша) коды УН позициясында "Кеден одағының кеден заңнамасының актілерімен" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттармен және актілермен" деген сөздермен ауыстырылсын, "Кеден одағына мүше мемлекеттердің" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
к) алынуы кеден органдарына жүктелген кедендік және өзге де төлемдер төлеу тәсілдерінің сыныптауышында (11-қосымша) "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
л) кеден органдары қабылдайтын шешімдердің сыныптауышында (14-қосымша) коды ВЗ позициясында "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
м) арнайы оңайлатулар түрлері сыныптауышының (16-қосымша) коды D позицияда "Кеден одағының кеден заңнамасымен" деген сөздер "кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттармен және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілермен" деген сөздермен ауыстырылсын;
н) кеден транзитін сақтауды қамтамасыз ету шаралары сыныптауышының сілтемесінде (18-қосымша) "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;

о) в позиции с кодом 10 классификатора способов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (Приложение 19) слова «таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
п) в позициях с кодами ЭК и ТС классификатора видов перемещения товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита (Приложение 20) слова «Таможенного союза», «таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;
р) в наименовании раздела 1 классификатора мест нахождения товаров (Приложение 24) слова «Таможенного союза» заменить словами «Евразийского экономического союза»;

о) кеден төлемдерін, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету тәсілдерінің сыныптауышында (19-қосымша) коды 10 позициясында "кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
п) кеден транзитінің кедендік рәсімдеріне сәйкес тауарларды тасымалдау түрлерінің сыныптауышында (20 қосымша) кодтары ЭК және ТС позицияларында "Кеден одағының", "кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
р) тауарлардың орналасқан жерлері сыныптауышының 1-бөлімінің атауында (20-қосымша) "Кеден одағының" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық одақтың" деген сөздермен ауыстырылсын;

Грузовой полуприцеп общего назначения15, 17
320
Специальный полуприцеп15, 18
321
Автобус общего назначения19, 20
322
Специальный автобус19, 21
323
Сочлененный автобус19, 22
324
Микроавтобус19, 23
400
Воздушное судно
901
Контейнер
999
Прочее транспортное средство
___________
Легковой автомобиль – пассажирский автомобиль с числом мест для сидения не более 9,
включая место водителя.
Легковой автомобиль общего назначения – легковой автомобиль без специального
оборудования.
Специальный легковой автомобиль – легковой автомобиль со специальным оборудованием.
К специальному оборудованию относятся, например, таксометр, мобильная радиостанция,
дополнительная световая и звуковая сигнализация и т. д. К специальным легковым
автомобилям относятся, например, автомобиль скорой помощи, автомобиль для инкассации
денежной выручки и перевозки ценных грузов, такси.
Грузовой автомобиль – автомобиль, конструкция и оборудование которого предназначены
для перевозки грузов.
Грузовой автомобиль общего назначения – грузовой автомобиль с бортовой платформой, не
оборудованный средствами самопогрузки-саморазгрузки или другим специальным
оборудованием.
Специальный грузовой автомобиль – грузовой автомобиль, оборудованный средствами
самопогрузки-саморазгрузки или другим специальным оборудованием и (или) предназначенный
для перевозки грузов конкретных категорий.
К таким автомобилям относятся, например, автокран, автобетоносмеситель, автоцистерна.
Грузопассажирский автомобиль – автомобиль, конструкция и оборудование которого
предназначены для перевозки пассажиров и грузов.
Автомобиль-тягач – автомобиль, конструкция и оборудование которого предназначены
исключительно для буксирования дорожных транспортных средств, за исключением
полуприцепов.
Седельный тягач – автомобиль, конструкция и оборудование которого предназначены для
буксирования полуприцепа.
10 Прицеп – транспортное средство без двигателя, предназначенное для перевозки
пассажиров или грузов, вертикальная нагрузка которого передается на опорную поверхность
через колеса и которое приспособлено для буксирования автомобилем.
11 Пассажирский прицеп – прицеп, конструкция и оборудование которого предназначены для
перевозки пассажиров и багажа.
12 Грузовой прицеп общего назначения – прицеп с бортовой платформой открытого или
закрытого типа, не оборудованный средствами самопогрузки-саморазгрузки или другим
специальным оборудованием.
13 Специальный прицеп – прицеп, конструкция и оборудование которого предназначены для
выполнения специальных рабочих функций или перевозки грузов определенных категорий.
14 Караван – прицеп, предназначенный для использования в дорожных условиях во время
стоянок в качестве мобильного жилого помещения.
15 Полуприцеп – прицеп, конструкция которого предназначена для использования с
седельным тягачом, часть полной массы которого передается на седельный тягач через
седельно-сцепное устройство.
16 Пассажирский полуприцеп – полуприцеп, конструкция и оборудование которого
предназначены для перевозки людей и багажа.
17 Грузовой полуприцеп общего назначения – полуприцеп с бортовой платформой закрытого
или открытого типа, не оборудованный средствами самопогрузки-саморазгрузки или другим
специальным оборудованием.
18 Специальный полуприцеп – полуприцеп, конструкция и оборудование которого
предназначены для выполнения специальных рабочих функций или перевозки грузов
определенных категорий.

Жалпы мақсаттағы жартылай жүк тіркемесі 15, 17
320
Арнаулы жартылай тіркеме15, 18
321
Жалпы мақсаттағы автобус19, 20
322
Арнаулы автобус19, 21
323
Біріктірілген автобус19, 22
324
Микроавтобус19, 23
400
Әуе кемесі
901
Контейнер
999
Басқа да көлік құралы
___________
1 Жеңіл автомобиль – жүргізушінің орнын қоса алғанда, отыратын орындарының саны 9-дан аспайтын жолаушылар автомобилі.
2 Жалпы мақсаттағы жеңіл автомобиль – арнаулы жабдығы жоқ жеңіл автомобиль.
3 Арнаулы жеңіл автомобиль – арнаулы жабдығы бар жеңіл автомобиль.
Арнаулы жабдыққа, мысалы, таксометр, ұтқыр радиостанция, қосымша жарық және дыбыс дабылы және т.б. жатады. Арнаулы жеңіл автомобильдерге, мысалы, жедел-жәрдем автомобилі, ақшалай түсімді инкассациялауға және құнды жүктерді тасымалдауға арналған автомобиль, такси жатады.
4 Жүк автомобилі – қонструкциясы мен жабдығы жүк тасымалдауға арналған автомобиль.
5 Жалпы мақсаттағы жүк автомобилі – борттағы платформасы бар, өздігінен тиейтін және өздігінен түсіретін немесе басқа да арнаулы құралдармен жабдықталмаған жүк автомобилі.
6 Арнаулы жүк автомобилі – нақты санатқа жататын жүктерді тасымалдауға арналған, өздігінен тиейтін және өздігінен түсіретін немесе басқа да арнаулы құралдармен жабдықталған жүк автомобилі. Мұндай автомобильдерге, мысалы, автокран, автобетонараластырғыш, автоцистерна жатады.
7 Жүк-жолаушылар автомобилі – қонструкциясы мен жабдығы жолаушылар мен жүк тасымалдауға арналған автомобиль.
8 Тартқыш автомобиль – жартылай тіркемелерді қоспағанда, қонструкциясы мен жабдығы жол көлік құралдарын сүйреуге арналған автомобиль.
9 Ершікті тіркеп сүйреуші – қонструкциясы мен жабдығы жартылай тіркемелерді сүйреуге арналған автомобиль.
10 Тіркеме – жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған, тіке салмағы доңғалақ арқылы үстіңгі тірекке берілетін және автомобильмен сүйреуге бейімделген, қозғалтқышы жоқ көлік құралы.
11 Жолаушылар тіркемесі – қонструкциясы мен жабдығы жолаушылар мен жүк тасымалдауға арналған тіркеме.
12 Жалпы мақсаттағы жүк тіркемесі – ашық немесе жабық типтегі борт платформасы бар, өздігінен тиейтін-өздігінен түсіретін құралдармен немесе басқа да арнаулы жабдықпен жабдықталмаған тіркеме.
13 Арнаулы тіркеме – қонструкциясы мен жабдығы арнаулы жұмыс функцияларын орындауға және белгілі бір санаттағы жүктерді тасымалдауға арналған тіркеме.
14 Керуен – жол жағдайында тұру кезінде ұтқыр тұрғынжай ретінде пайдалануға арналған тіркеме.
15 Жартылай тіркеме – қонструкциясы ершікті сүйреуішпен пайдалануға арналған, толық массасының бір бөлігі ершікті-шынжырлы құрылғы арқылы ершікті сүйреуішке берілетін тіркеме.
16 Жолаушылар жартылай тіркемесі – қонструкциясы мен жабдығы адамдар мен жүк тасымалдауға арналған жартылай тіркеме.
17 Жалпы мақсаттағы жартылай жүк тіркемесі – ашық немесе жабық типтегі борт платформасы бар, өздігінен тиейтін-өздігінен түсіретін құралдармен немесе басқа да арнаулы жабдықпен жабдықталмаған жартылай тіркеме.
18 Арнаулы жартылай тіркеме – қонструкциясы мен жабдығы арнаулы жұмыс функцияларын орындауға және белгілі бір санаттағы жүктерді тасымалдауға арналған жартылай тіркеме.

19 Автобус – пассажирский автомобиль с числом мест для сидения более 9, включая место
водителя.
20 Автобус общего назначения – автобус, предназначенный для перевозки пассажиров и
используемый в качестве общественного транспорта (по маршрутам).
21 Специальный автобус – автобус со специальным оборудованием, предназначенный в
основном для перевозки пассажиров определенных категорий или профессий.
К таким автобусам относятся, например, автобус для перевозки инвалидов, катафалк.
22 Сочлененный автобус – автобус, состоящий из 2 или более жестких шарнирно соединенных
между собой секций так, что обеспечивается перемещение пассажиров из одной секции в
другую.
23 Микроавтобус – одноэтажный автобус с числом мест для сидения не более 17, включая
место водителя.
24 Технически допустимая максимальная масса – установленная изготовителем максимальная
масса транспортного средства со снаряжением, пассажирами и грузом, обусловленная его
конструкцией и заданными характеристиками.
В случае полуприцепов и прицепов с центрально расположенной осью (осями) под технически
допустимой максимальной массой принимается статическая вертикальная нагрузка,
передаваемая на грунт осью или осями максимально загруженного сцепленного с тягачом
полуприцепа и прицепа с центрально расположенной осью (осями).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 26
к Решению Комиссии Таможенного союза
от 20 сентября 2010 г. № 378
КЛАССИФИКАТОР
марок дорожных транспортных средств
Код
Наименование

19 Автобус – жүргізушінің орындығын қоса алғанда, орындықтар саны 9-дан асатын жолаушылар автомобилі.
20 Жалпы мақсаттағы автобус – жолаушыларды тасымалдауға арналған және қоғамдық көлік ретінде (маршруттар бойынша) пайдаланылатын автобус.
21 Арнаулы автобус – негізінен белгілі бір санаттағы және кәсіптегі жолаушылар тасымалдауға арналған арнаулы жабдығы бар автобус.
Мұндай автобустарға, мысалы, мүгедектерді тасымалдауға арналған автобус, катафалк жатады.
22 Біріктірілген автобус – жолаушылардың бір секциядан екінші секцияға өтуін қамтамасыз ететіндей етіп, бір-бірімен қатты топсалы байланыстырылған 2 немесе одан көп секциялардан тұратын автобус.
23 Микроавтобус – жүргізу орындығын қоса алғанда, орындық саны 17-ден аспайтын бір қабатты автобус.
24 Техникалық рұқсат етілген шекті масса – конструкциясы мен берілген сипаттамаларына байланысты, жасаушы көлік құралының жабдықтарымен, жолаушыларымен және жүгімен бірге белгілеген шекті массасы.
Орталықта орналасқан осі (осьтері) бар тіркеме және жартылай тіркеме жағдайында техникалық рұқсат етілген шекті масса ретінде барынша жүктелген сүйреуішпен тіркелген, орталықта орналасқан осі (осьтері) бар тіркеме және жартылай тіркеменің осімен (осьтерімен) топыраққа берілетін статикалық сатылас жүктеме қабылданады.
Кеден одағы комиссияның
2010 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 378 шешіміне
№ 26 ҚОСЫМША
Жол көлік құралдары маркаларының СЫНЫПТАУЫШЫ
Коды
Атауы

740
ТУШИНО-АВТО
741
ЧСДМ
742
ЭО
999
ПРОЧИЕ
».
2. В Инструкции о порядке заполнения таможенной декларации на транспортное средство, утвержденной Решением Комиссии Таможенного союза от 14 октября 2010 г. № 422:
а) абзац третий пункта 2 после слова «Номера» дополнить словами «, марки и модели»;
б) в пункте 9:
абзац шестой после предложения первого дополнить предложением следующего содержания: «В отношении автомобильных транспортных средств, прицепов и полуприцепов указывается наименование марки в соответствии с классификатором марок дорожных транспортных средств.»;
в абзаце седьмом слова «тип ТСМП (тягач, прицеп, полуприцеп, контейнер, локомотив, вагон, цистерна, паром и др.)» заменить словами «наименование типа ТСМП в соответствии с классификатором типов транспортных средств международной перевозки».

740
ТУШИНО-АВТО
741
ЧСДМ
742
ЭО
999
БАСҚАЛАР"
2. Кеден одағы комиссиясының 2010 ж. 14 қазандағы № 422 шешімімен бекітілген Көлік құралына кедендік декларацияны толтыру тәртібі туралы нұсқаулықта:
а) 2-тармақтың үшінші абзацы "нөмірлері" деген сөзден кейін ", маркасы мен моделі" деген сөздермен толықтырылсын;
б) 9-тармақта:
алтыншы абзацта бірінші сөйлемнен кейін мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Автомобиль көлік құралдарына, тіркемелерге және жартылай тіркемелерге қатысты Жол көлік құралдары маркаларының сыныптауышына сәйкес маркасының атауы көрсетіледі.";
жетінші абзацта "ХТКҚ типі (сүйреуіш, тіркеме, жартылай тіркеме, контейнер, локомотив, вагон, цистерна, паром және басқалары)" деген сөздер "халықаралық тасымалдаудағы көлік құралдары типтерінің сыныптауышына сәйкес ХТКҚ типінің атауы" деген сөздермен ауыстырылсын.