О внесении изменений в том VI Пояснений к единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 сентября 2015 года № 22
Коллегия Евразийской экономической комиссии в соответствии со статьями 18 и 45 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
рекомендует государствам – членам Евразийского экономического союза с 1 сентября 2015 г.:
Применять Пояснения к единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (приложение к Рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12 марта 2013 г. № 4) с учетом изменений согласно приложению.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         В. Христенко
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Рекомендации Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 сентября 2015 г. № 22
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в том VI Пояснений к единой Товарной номенклатуре
внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического
союза
1. В группе 39 пояснения к подсубпозиции «3924 90 000 1» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«3924 90 000 0
Прочие
В данную субпозицию включаются губки из регенерированной целлюлозы, нарезанные на формы, кроме прямоугольной (включая квадратную), с отшлифованными или неотшлифованными, обработанными или не обработанными иным способом краями.
В данную субпозицию не включаются:
а) губки натуральные (подсубпозиции 0511 99 310 0 и 0511 99 390 0);
б) губки, просто нарезанные на прямоугольники (включая квадраты) (товарная позиция 3921).».
2. В группе 40 коды «4016 99 520 1 – 4016 99 970 9» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодами «4016 99 520 1 – 4016 99 970 8» ТН ВЭД ЕАЭС.
3. В группе 44:
а) в дополнительном примечании Евразийского экономического союза 3 код «4412 99 300 1» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодами «4412 94 100 1, 4412 99 300 1, 4412 99 500 1» ТН ВЭД ЕАЭС;
б) коды «4403 10 000 1 – 4403 10 000 9» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодами «4403 10 000 1 – 4403 10 000 8» ТН ВЭД ЕАЭС;
в) слова «4412 94 100 0 и 4412 94 900 0» заменить кодами «4412 94 100 1 – 4412 94 900 0» ТН ВЭД ЕАЭС.
4. В группе 68 пояснения к подсубпозиции «6807 10 000 0» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«6807 10 000 1
Материалы кровельные или облицовочные
Кровельные и облицовочные материалы, включенные в данную подсубпозицию, состоят, по крайней мере, из трех слоев; средний слой сделан из бумаги, картона или из других материалов, например, из стекловаты, джутового полотна, алюминиевой фольги, войлока или фетра, нетканого полотна, находящихся между двумя слоями асфальта или аналогичных материалов. Данные покровные слои могут также содержать или быть покрытыми другими материалами (например, песком).».
5. В группе 73:
а) код «7304 51 810 0» ТН ВЭД ЕАЭС заменить словами «7304 51 810 1 и 7304 51 810 9»;
б) в пояснениях к подсубпозициям «7306 30 110 0 – 7306 30 190 9» ТН ВЭД ЕАЭС слова «и 7304 51 810 0» заменить словами «, 7304 51 810 1 и 7304 51 810 9»;

комиссия Алқасының
2015 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 22 ұсынымына
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасына Түсініктемелердің VI томына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 39-топта ЕАЭО СЭҚ ТН "3924 90 000 1" кіші қосалқы позициясына түсіндірме мынадай редакцияда жазылсын:
"3924 90 000 өзгелер
Аталған қосалқы позицияға тегістелген немесе тегістелмеген, өңделген немесе шеттері өзге бір тәсілдермен өңделмеген, тік бұрыштыларын қоспағанда (төртбұрыштысын қоса алғанда), нысандалып кесілген, өңделмеген целлюлоза губкасы енгізіледі.
Аталған қосалқы позицияға:
а) табиғи губкалар (0511 99 310 0 және 0511 99 390 0 қосалқы позициялар);
ә) жай тік бұрышты болып қиылған губкалар (төрт бұрыштыларын қоса алғанда) (3921 тауарлы позиция).".
2. 40-топта ЕАЭО СЭҚ ТН "4016 99 520 1 – 4016 99 970 9" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "4016 99 520 1 – 4016 99 970 8" кодымен ауыстырылсын;
3. 44-топта:
а) Еуразиялық экономикалық одақтың 3-қосымша ескертпесінде ЕАЭО СЭҚ ТН "4412 99 300 1 – 4016 99 970 9" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "4412 94 100 1, 4412 99 300 1, 4412 99 500 1" кодтарымен ауыстырылсын;
ә) ЕАЭО СЭҚ ТН "4403 10 000 1 – 4403 10 1000 9" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "4403 10 000 1 – 4403 10 000 8" кодымен ауыстырылсын;
б) "4412 94 100 0 және 4412 94 900 0" деген сөздер ЕАЭО СЭҚ ТН "4412 94 100 1 – 4412 94 900 0" кодымен ауыстырылсын.
4. 68-топта ЕАЭО СЭҚ ТН "6807 10 000 0" кіші қосалқы позициясына түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"6807 10 000 1 Жабын немесе қаптама материалдар
Аталған кіші қосалқы позицияға енгізілген жабын және қаптама материалдар, ең болмағанда үш қабаттан тұрады; ортаңғы қабаты қағаздан, картоннан немесе басқа, мысалы шынылы-матадан, жіп төсемнен, алюминий фольгадан, киізден, фетрден, қос қабатты асфальттың немесе соған ұқсас материалдың арасында болатын матасыз төсемнен тұрады. Осы жамылғы қабаттар, сондай-ақ басқа материалдардан (мысалы, құмнан) да тұруы немесе төселуі мүмкін.
5. 73-топта:
а) ЕАЭО СЭҚ ТН "7304 51 810 0" коды "7304 51 810 1 және 7304 51 810 9" деген сөздермен ауыстырылсын";
б) ЕАЭО СЭҚ ТН "7306 30 110 0 – 7306 30 190 9" кіші қосалқы позицияларының түсініктемелердегі "және 7304 51 810 9" деген сөздер ", 7304 51 810 1 және 7304 51 810 9" деген сөздермен ауыстырылсын";

в) в пояснениях к товарной позиции «7311 00» ТН ВЭД ЕАЭС слова «(подсубпозиции 9026 20 400 0 – 9026 20 800 8)» заменить словами «(подсубпозиции 9026 20 400 0 и 9026 20 800 0)»;
г) коды «7312 10 810 2 – 7312 10 980 9» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодами «7312 10 810 1 – 7312 10 980 9» ТН ВЭД ЕАЭС.
6. В разделе XVI подпункт 1 пункта «А» пояснений к дополнительному примечанию 1 изложить в следующей редакции:
«1) они должны быть инструментами, то есть ручными инструментами товарной позиции 4417 00 000 0 или 8205, или, например, инструментами, включенными в позицию 8203 20 000 1, 8203 20 000 9, 8203 30 000 0, 8203 40 000 0, 8204 11 000 0, 8204 12 000 0, 9603 29 800 0, 9603 30 900 0, 9603 40 100 0, 9603 40 900 0, 9603 90 910 0 или 9603 90 990 0.
Измерительные и проверочные инструменты группы 90 не включаются во всех случаях;».
7. В группе 84:
а) в дополнительном примечании Евразийского экономического союза 4 слова «в подсубпозициях 8471 41 000 1,» заменить словами
«в подсубпозиции»;
б) пояснения к подсубпозициям «8443 39 310 1 и 8443 39 310 9» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«8443 39 310 0
Со встроенной оптической системой
Машины данной подсубпозиции имеют встроенную оптическую систему (включающую в себя главным образом источник света, конденсатор, линзы, зеркала, призмы или систему оптических волокон или аналогичные устройства) для сканирования оригинала.»;
в) коды «8443 91 100 0 – 8443 99 900 0» ТН ВЭД ЕАЭС;
г) пояснения к подсубпозициям «8443 99 100 1 и 8443 99 100 9» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«8443 99 100 0
Электронные модули
Электронные модули состоят из одной или более печатных плат с электронными интегральными схемами товарной позиции 8542. Они также могут содержать дискретные активные элементы, дискретные пассивные элементы, изделия товарной позиции 8536 или другие электрические или электромеханические устройства, при условии, что они сохраняют свое свойство электронного модуля.
В данную подсубпозицию не включаются:
а) механизмы (без электронных компонентов);
б) модули (состоящие из механизмов и электронных модулей), такие как приводы DVD, компакт-дисков или кассетные для воспроизведения аудио, видео или данных, состоящие из механизмов и электронных модулей управления и обработки сигналов.»;
д) пояснения к подсубпозициям «8470 10 000 1 и 8470 10 000 9» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:

в) ЕАЭО СЭҚ ТН "7311 00" тауарлы позициясы түсініктемесіндегі "(9026 20 400 0 – 9026 20 800 8)" деген сөздер "9026 20 400 0 және 9026 20 800 0" деген сөздермен ауыстырылсын";
г) ЕАЭО СЭҚ ТН "7312 10 810 2 – 7312 10 980 9" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "74312 10 810 1 – 7312 10 980 9" кодымен ауыстырылсын;
6. XVI бөлімде "А" тармағының 1-тармақшасында 1-қосымша ескертпеге түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"олар құралдар болуға, яғни 4417 00 000 0 немесе 8205 тауарлы позициялардың қол құралдары, немесе, мысалы 8203 20 000 1, 8203 20 000 9, 8203 30 000 0, 8203 40 000 0, 8204 11 000 0, 8204 12 000 0, 9603 290 800 0, 9603 30 900 0, 9603 40 100 0, 9603 40 900 0, 9603 90 910 0 немесе 9603 90 990 0 позицияларға енгізілген құралдар болуға тиіс.
90 топтың өлшемдік және тексеруші құралдары барлық жағдайларда да енгізілмейді;".
7. 84-топта:
а) Еуразиялық экономикалық одақтың 4-қосымша ескертпесіндегі "8471 41 000 1 кіші қосалқы позициядағы" деген сөздер "кіші қосалқы позициядағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) ЕАЭО СЭҚ ТН "8443 39 310 1 8443 39 310 9" кіші қосалқы позицияға түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"8443 39 310 0 Оптикалық жүйемен кіріктірілген
Аталған кіші қосалқы позицияның машиналарында түпнұсқасын көшіруге арналған кіріктірме(ең алдымен жарықты, конденсаторды, линзаны, айнаны, мөлдір шыныларды немесе оптикалық талшықтар жүйесін немесе соған ұқсас құрылғыларды қамтитын) оптикалық жүйе болады.";
в) ЕАЭО СЭҚ ТН "8443 91 100 0 – 8443 99 900 9" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "8443 91 100 0 – 8443 99 900 0 7304 51 810 9" кодымен ауыстырылсын";
в) ЕАЭО СЭҚ ТН "8443 99 1200 1 және 8443 99 2100 9" кіші қосалқы позицияға түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"84543 99 100 0 Электронды модульдер
Электронды модульдер 85432 тауарлы позицияның электронды интегральдық кестесі бар бір немесе одан астам баспалық тақтадан тұрады.Олар, сондай-ақ сенімсіз активті элементтерден, сенімсіз пассивті элементтерден,8536 тауарлы позиция бұйымдарынан немесе, олар өзінің электронды модулінің қасиетін сақтаған жағдайда, басқа да электрлі немесе электрлі механикалық қондырғылардан да тұруы мүмкін
Аталған кіші қосалқы позицияға:
а) тетіктер (электрлі компоненттерсіз);
б) DVD қозғалтқышы, аудио, видео немесе сигналдарды басқаратын және өңдейтін тетіктер мен электрлі үлгілерден тұратын деректерді қайта өңдеуге арналған компакт-дискілер сияқты модульдер(тетіктер мен электронды үлгілерден тұратын) енгізілмейді.";
д) ЕАЭО СЭҚ ТН "8470 10 000 1 және 8470 10 000 9" кіші қосалқы позицияларға түсініктемелер мынадай редакцияда жазылсын:

«8470 10 000 0
Калькуляторы электронные, способные работать без внешнего источника питания, и карманные машины для записи, воспроизведения и визуального представления данных с вычислительными функциями
В данную субпозицию включаются, например:
1) электронные калькуляторы со встроенными индикатором времени и даты и будильником или, например, секундомером, таймером или музыкальными кнопками;
2) карманные электронные питающиеся от батареи машины, которые помимо выполнения арифметических действий способны хранить в памяти данные для телефонной книги, планировщика, записной книжки, календаря и т.д. (иногда называемые "электронными ежедневниками");
3) небольшие карманные электронные устройства (иногда называемые "миникомпьютерами"), которые могут быть использованы для формирования слов и предложений, переводимых на выбранный в соответствии с установленным модулем памяти иностранный язык; такие устройства также способны выполнять простейшие вычисления, имеют буквенно-цифровую клавиатуру и прямоугольный дисплей.
В данную субпозицию не включаются:
а) наручные и карманные часы со встроенным миниатюрным электронным калькулятором (товарная позиция 9101 или 9102);
б) зажигалки со встроенным миниатюрным электронным калькулятором, а также, возможно, с электронными часами (товарная позиция 9613);
в) аналогичные устройства без функций калькулятора (товарная позиция 8543).»;
е) в пояснениях к подсубпозиции «8472 90 700 0» ТН ВЭД ЕАЭС слова «(подсубпозиция 8470 10 000 9)» заменить словами «(субпозиция 8470 10 000 0)»;
ж) в пояснениях к подсубпозициям «8473 10 110 0 и 8473 10 190 0» ТН ВЭД ЕАЭС и в пояснениях к подсубпозиции «8473 21 100 0» слова «к подсубпозициям 8443 99 100 1 и 8443 99 100 9» заменить словами «к подсубпозиции 8443 99 100 0»;
з) пояснения к подсубпозициям «8473 29 100 1 и 8473 29 100 9» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«8473 29 100 0
Электронные модули
См. пояснения к подсубпозиции 8443 99 100 0.»;
и) коды «8473 30 200 1 – 8473 30 800 9» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодами «8473 30 200 2 – 8473 30 800 0» ТН ВЭД ЕАЭС;
к) пояснения к подсубпозициям «8473 30 200 1 – 8473 30 200 9» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«8473 30 200 2
и
8473 30 200 8
Электронные модули
См. пояснения к подсубпозиции 8443 99 100 0.»;
л) в пояснениях к подсубпозициям «8473 40 110 0 и 8473 40 180 0» ТН ВЭД ЕАЭС слова «к подсубпозициям 8443 99 100 1 и 8443 99 100 9» заменить словами «к подсубпозиции 8443 99 100 0»;

"8470 10 000 0 Сыртқы көздер арқылы қуаттандырылмай жұмыс істей алатын
электронды калькуляторлар және жазуға, есептеуші міндеттер жүктелген
деректерді жазуға, дыбысын шығаруға және көзбен көруге арналған қалта
машиналары
Аталған қосалқы позицияға мыналар, мысалы:
1) уақыт және күн индикаторымен және оятқышымен немесе, мысалы секунд өлшеуішімен, таймермен немесе музыкалық нүктелермен кіріктірілген электронды калькуляторлар;
2) арифметикалық есептерді шығарумен бірге телефон кітапшасына, жоспарлауға, қойын дәптерлерге, күнтізбеге және т.б. (кейде "электронды күнделікті қойын дәптерлер" деп те аталады) қажетті деректерді есте сақтауға қабілетті,батареямен қуат алатын электронды қалта машиналар;
3)есте сақтаудың орнатылған модульге сәйкес шет тілінен аударылған таңдап алынған сөздер мен сөйлемдерді қалыптастыру үшін пайдаланылуы мүмкін шағын электронды қалта қондырғысы (кейде "мини компьютерлер" деп аталады) енгізіледі; мұндай қондырғының әріптік-цифрлы клавиатуралары мен тікбұрішті дисплейі бар, олар қарапайым есептеулерді шығара алады.
Аталған қосалқы позицияға мыналар:
а) кіріктірме кіп-кішкене электронды калькуляторы бар (9101 немесе 9102 тауарлы позиция) қол және қалта сағаттары;
б) кіріктірме кіп-кішкене электронды калькуляторы бар от тұтатқыштар, оның электронды сағаттары да болуы мүмкін (9613 тауарлы позиция);
в) калькулятор қызметін атқармайтын осыған ұқсас құрылғылар (8543 тауарлы позиция)." енгізілмейді;
е) ЕАЭО СЭҚ ТН "8472 90 700 0" кіші қосалқы позицияларға түсініктемедегі "(8470 10 000 9 кіші қосалқы позиция)" деген сөздер "(8470 10 000 0 қосалқы позиция)" деген сөздермен ауыстырылсын;
ж) ЕАЭО СЭҚ ТН "8473 10 110 0 және 8473 10 190 0" кіші қосалқы позицияларға түсініктемедегі және "8473 21 100 0" кіші қосалқы позицияларға түсініктемедегі (8443 99 100 1 және 8443 99 100 9) деген сөздер "8470 10 000 0 қосалқы позиция" деген сөздермен ауыстырылсын;
з) ЕАЭО СЭҚ ТН "8473 29 000 1 және 8473 29 100 9" кіші қосалқы позицияларға түсініктемелер мынадай редакцияда жазылсын:
"8473 29 100 0 Электронды модульдер
8443 99 100 0 кіші қосалқы позицияға түсініктемені қараңыз.";
и) ЕАЭО СЭҚ ТН "8473 30 200 1 – 8473 30 800 9" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "8473 30 200 2 – 8473 30 800 0 " кодымен ауыстырылсын";
к) ЕАЭО СЭҚ ТН "8473 30 200 1 – 8473 30 200 9" кіші қосалқы позицияларға түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын;
"8473 30 200 2 Электронды модульдер және
8473 30 200 8
8443 99 100 0 кіші қосалқы позицияларға түсініктемені қараңыз.";
л) ЕАЭО СЭҚ ТН "8473 40 110 0 және 8473 40 180 0" кіші қосалқы позицияларға түсініктемедегі "8443 99 100 1 және 8443 99 100 9 кіші қосалқы позицияларға" деген сөздер "8443 99 100 0 кіші қосалқы позицияға" деген сөздермен ауыстырылсын";

м) пояснения к подсубпозициям «8473 50 200 1 и 8473 50 200 9» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«8473 50 200 0
Электронные модули
См. пояснения к подсубпозиции 8443 99 100 0.».
8. В группе 85:
а) в дополнительном примечании Евразийского экономического союза 3 слова «В подсубпозициях 8542 31 100 1 и 8542 31 909 2» заменить словами «В подсубпозиции 8542 31 100 1»;
б) в пояснениях к подсубпозиции «8504 90 050 0» ТН ВЭД ЕАЭС слова «к подсубпозициям 8443 99 100 1 и 8443 99 100 9» заменить словами «к подсубпозиции 8443 99 100 0»;
в) в пояснениях к подсубпозиции «8504 90 910 0» ТН ВЭД ЕАЭС слова «к подсубпозициям 8443 99 100 1 и 8443 99 100 9» заменить словами «к подсубпозиции 8443 99 100 0»;
г) в пояснениях к подсубпозициям «8522 90 410 0 и 8522 90 490 0» ТН ВЭД ЕАЭС слова «к подсубпозициям 8443 99 100 1 и 8443 99 100 9» заменить словами «к подсубпозиции 8443 99 100 0»;
д) в пояснениях к подсубпозиции «8528 71 110 0» ТН ВЭД ЕАЭС слова «к подсубпозициям 8443 99 100 1 и 8443 99 100 9» заменить словами «к подсубпозиции 8443 99 100 0»;
е) в пояснениях к подсубпозициям «8529 90 650 1 и 8529 90 650 9» ТН ВЭД ЕАЭС слова «к подсубпозициям 8443 99 100 1 и 8443 99 100 9» заменить словами «к подсубпозиции 8443 99 100 0»;
ж) коды «8531 20 200 1 – 8531 20 950 9» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодами «8531 20 200 0 – 8531 20 950 0» ТН ВЭД ЕАЭС;
з) пояснения к подсубпозициям «8531 90 850 1 – 8531 90 850 8» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«8531 90 850 0
Прочие
В данную подсубпозицию включаются бирки для предотвращения краж (такие, как состоящие из диода и антенны, так называемые "микроволновые бирки", или состоящие из микрокристаллической резонансной схемы, так называемые бирки "с частотным разделением"), прикрепляемые к товарам, которые, попав в зону действия поля сигналов охранной сигнализации, установленной на выходе из магазина (включенной в подсубпозицию 8531 10 300 0), воздействуют на электронные средства охранной системы и вызывают срабатывание сигнализации.
В данную подсубпозицию также включаются бирки, которые объединяют две различные технологии, такие как акустомагнитную с микроволновой или акустомагнитную с радиочастотной.
Однако в данную подсубпозицию не включаются:
- бирки, состоящие из проволоки, полоски или сочетания двух полосок, так называемые "магнитные бирки" или "акустомагнитные бирки", из магнитных материалов, предназначенные для использования внутри зоны контроля системы электронного наблюдения за товарами (EAS) (товарная позиция 8505);

м) ЕАЭО СЭҚ ТН "8473 50 200 1 – 8473 50 200 9" кіші қосалқы позицияға түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын;
"8473 50 200 0 Электронды модульдер
8443 99 100 0 кіші қосалқы позицияға түсініктемені қараңыз.".
8. 85-топта:
а) Еуразиялық экономикалық одақтың 3-қосымшаға ескертпесіндегі "85642 31 100 1 және 8542 31 909 2 кіші қосалқы позицияларға" деген сөздер "8542 31 100 1 кіші қосалқы позициясындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) ЕАЭО СЭҚ ТН "8504 90 050 0" кіші қосалқы позицияға түсініктемедегі "8443 99 100 1 және 8443 99 100 9 кіші қосалқы позицияларға" деген сөздер "8443 99 100 0 кіші қосалқы позицияға" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) ЕАЭО СЭҚ ТН "8504 90 910 0" кіші қосалқы позицияға түсініктемедегі "8443 99 100 1 және 8443 99 100 9 кіші қосалқы позицияға" деген сөздер "8443 99 100 0 кіші қосалқы позициядағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) ЕАЭО СЭҚ ТН "8522 90 410 0 және 8552 90 490 9" кіші қосалқы позицияға түсініктемедегі "8443 99 100 1 және 8443 99 100 9 кіші қосалқы позицияларға" деген сөздер "8443 99 100 0 кіші қосалқы позицияға" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) ЕАЭО СЭҚ ТН "8528 71 110 0" кіші қосалқы позицияға түсініктемедегі "8443 99 100 1 және 8443 99 100 9 кіші қосалқы позицияларға" деген сөздер "8443 99 100 0 кіші қосалқы позициядағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
е) в) ЕАЭО СЭҚ ТН "8529 90 650 1 және 8529 90 650 9" кіші қосалқы позицияға түсініктемедегі "8443 99 100 1 және 8443 99 100 9 кіші қосалқы позицияларға" деген сөздер "8443 99 100 0 кіші қосалқы позицияға" деген сөздермен ауыстырылсын;
ж) ЕАЭО СЭҚ ТН "8531 20 200 1 – 8531 20 950 9" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "8531 20 200 2 – 8531 20 950 0 " кодымен ауыстырылсын";
з) ЕАЭО СЭҚ ТН "8531 90 850 1 – 8531 90 850 8" кіші қосалқыпозицияларға түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын;
"8531 90 850 0 Өзгелер
Аталған кіші қосалқы позицияға тауарға бекітілетін, дүкеннен шығар жерге орнатылған (8531 10 300 0 кіші қосалқы позицияға енгізілген), күзет дабылы алаңының белгі беретін аймағына келген кезде күзет жүйесінің электронды дабыл құралының іске қосылуына жәрдемдесетін, ұрлықтың жолын кесуге арналған бирка ("микротолқынды биркалар" деп аталатын диодтар мен антенналардан тұратын немесе "жиілік бөлініс" биркасы деп аталатын микрокристал резонансынан тұратын) енгізіледі.
Аталған қосалқы позицияға, сондай-ақ микротолқынды акустомагнитті немесе радиожиілігі бар екі акустомагнитті әртүрлі технологияны біріктіретін биркалар енгізіледі.
Алайда аталған кіші қосалқы позицияға:
- сымдардан, жолақтардан немесе "магнитті биркалар" немесе "акустомагнитті биркалар" деп аталатын екі жолақтың үйлесуінен тұратын, тауарларға (EAS) (8505 тауарлы позиция) электронды қадағалау жүйесінің бақылау аймағы ішінде пайдалануға арналған магнитті материалдардан жасалған биркалар;

- бирки, в которые встроены одна или несколько электронных интегральных схем в виде кристаллов и антенна, но без других активных или пассивных элементов ("интеллектуальные карточки"), так называемые бирки "радиочастотной идентификации" (RFID) (подсубпозиции 8523 52 100 0 – 8523 52 900 9);
- бирки, содержащие одну или несколько электронных интегральных схем в виде кристаллов со встроенной антенной и одним или несколькими конденсаторами, но без других активных или пассивных элементов (подсубпозиции 8523 59 100 0 – 8523 59 990 0);
- бумажные бирки в виде печатных схем
(см. примечание 5 к группе 85), так называемые "радиочастотные бирки" (товарная позиция 8534 00).»;
и) пояснения к подсубпозициям «8536 90 100 1 и 8536 90 100 9» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«8536 90 100 0
Соединители и контактные элементы для проводов и кабелей
В данную подсубпозицию включаются все оконечные устройства, установленные на концах проводов или кабелей для электрической коммутации способами, отличными от штепселирования (например, обжим, завинчивание, спайка или клеммы).»;
к) пояснения к подсубпозициям «8537 10 910 1 и 8537 10 910 9» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«8537 10 910 0
Программируемые контроллеры с памятью
В данную подсубпозицию включаются панельные корпуса, оборудованные блоками памяти для хранения прикладных программ электрического управления машинами. Они снабжены не только оборудованием товарной позиции 8535 или 8536 (например, реле), но и, например, транзисторами или симисторами товарной позиции 8541 в качестве переключающих устройств и в дополнение к указанным переключающим элементам снабжены также микропроцессорами (например, для логической обработки и управления входными и выходными сигналами), интерфейсами и блоками питания (силовыми модулями).»;
л) в пояснениях к подсубпозиции «8538 90 110 0» ТН ВЭД ЕАЭС и в пояснениях к подсубпозиции «8538 90 910 0» ТН ВЭД ЕАЭС слова «к подсубпозициям 8443 99 100 1 и 8443 99 100 9» заменить словами «к подсубпозиции 8443 99 100 0»;
м) пояснения к подсубпозициям «8541 40 900 1 и 8541 40 900 9» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«8541 40 900 0
Прочие
В данную подсубпозицию включаются фотогальванические элементы, собранные в модули или вмонтированные в панели (но не блокировочные диоды). Двухконтурные диоды не являются элементами, которые подают энергию непосредственно к, например, мотору (см. пояснения к товарным позициям 8501 и 8541).»;

- кристал және антенна түріндегі бір немесе бірнеше электронды интегралдық кесте кіріктірілген, бірақ басқа "радиожиілігі бір ізге түсірілген" (RFID) (8523 52 100 0 – 8523 52 900 9 кіші қосалқы позиция) активті немесе активсіз элементтері ("интеллектуалды карточкалар")жоқ биркалар;
- кіріктірілген антенналар түріндегі бір немесе бірнеше электронды интегралдық кестелерден тұратын, бірақ басқа активті немесе активсіз элементтері жоқ (8523 59 100 0 – 8523 52 990 0 кіші қосалқы позиция) биркалар;
- баспалық кесте түріндегі ("радиожиілікті биркалар" деп аталатын (8534 00 тауарлы позиция) қағаз биркалар (85 тобындағы 5 ескертпені қараңыз)" енгізілмейді.";
и) ЕАЭО СЭҚ ТН "8536 90 100 1 және 8536 90 100 9" кіші қосалқы позицияларға түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"8536 90 100 0 Сымдар мен кабельдерге арналған жалғағыштар мен байланыс элементтері
Аталған кіші қосалқы позицияға жалғастырудан (мысалы, қысу, бұрау, жабыстыру немесе жапсыру) айрықша тәсілдермен электрлі коммутацияға арналып сымдардың немесе кабельдердің ұштарына орнатылған бүкіл ұшқыр құрылғылар енгізіледі.";
к) ЕАЭО СЭҚ ТН "8537 10 910 1 және 8537 10 910 9" кіші қосалқы позицияларға түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"8537 10 910 0 Есте сақтау қабілеті бар бағдарламаланатын бақылағыштар
Аталған қосалқы позицияға машиналар арқылы электрмен басқарудың қолданбалы бағдарламаларын сақтауға арналған жадылық блоктармен жабдықталған панельді корпустар енгізіледі. Олар тек 85 35 немесе 8536 (мысалы, реле)тауарлы позиция жабдығымен ғана жабдықталып қоймаған, сонымен бірге, мысалы, транзисторлармен немесе қосушы құрылығылар ретінде 8541 тауарлы позиция симисторларымен және аталған қосушы элементтерге қосымша микропроцессорлармен (мысалы, ойша өңдеуші және қосатын және айыратын дабылдармен басқарушы), интерфейстермен және қуаттандыратын блоктармен (қуат үлгілерімен) жабдықталған";
л) ЕАЭО СЭҚ ТН "8538 90 110 0" кіші қосалқы позицияға түсініктемедегі және ЕАЭО СЭҚ ТН "8538 90 910 0" кіші қосалқы позицияға түсініктемедегі "8443 99 100 1 және 8443 99 100 9 кіші қосалқы позицияларға" деген сөздер "8443 99 100 0 кіші қосалқы позицияға" деген сөздермен ауыстырылсын;
м) ЕАЭО СЭҚ ТН "8541 40 900 1 және 8541 40 900 9" кіші қосалқы позицияларға түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"8541 40 900 0 өзгелер
Аталған кіші қосалқы позицияға модульге жинақталған немесе панельге монтаждалған (бірақ блокталатын диодтар емес) фото арқылы тұрақты электр тогын өткізу элементтері енгізіледі. Қосбүйірлі диодтар энергия тікелей, мысалы моторға түсетін элементтер емес (8501 және 8541 тауарлы позицияларға түсініктемені қараңыз).";

н) в пояснениях к товарной позиции «8542» ТН ВЭД ЕАЭС слова «включенных в подсубпозиции 8470 10 000 1, 8470 10 000 9 и 8543 70 100 0» заменить словами «включенных в позиции 8470 10 000 0 и 8543 70 100 0»;
о) коды «8542 31 100 1 – 8542 31 909 8» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодами «8542 31 100 1 – 8542 31 909 0» ТН ВЭД ЕАЭС;
п) пояснения к подсубпозициям «8542 32 900 1 и 8542 32 900 9» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«8542 32 900 0
Запоминающие устройства прочие
В данную подсубпозицию включаются ассоциативные запоминающие устройства (АЗУ) и сегнетоэлектрические запоминающие устройства.
Ассоциативные запоминающие устройства являются, по сути, устройствами хранения информации, адресуемые по содержанию. Ячейки подобных запоминающих устройств определяются содержанием или частями содержания, а не своими названиями и расположением (адресами).
Сегнетоэлектрические запоминающие устройства представляют собой энергонезависимые запоминающие устройства, полученные соединением сегнетоэлектрических и полупроводниковых материалов. Сегнетоэлектрический материал способен сохранять электрическую поляризацию при отсутствии внешнего электрического поля.
Данные устройства относятся к электрически программируемым и стираемым устройствам.»;
р) коды «8542 39 100 0 – 8542 39 909 9» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодами «8542 39 100 0 – 8542 39 909 0» ТН ВЭД ЕАЭС;
с) в последнем абзаце пояснений к подсубпозициям «8542 39 100 0 – 8542 39 909 0» ТН ВЭД ЕАЭС слова «(подсубпозиции 8542 32 900 1 или 8542 32 900 9)» заменить словами «(подсубпозиция 8542 32 900 0)».
9. В группе 87 в пояснениях к подсубпозиции «8714 94 900 0» ТН ВЭД ЕАЭС код «4016 99 970 9» ТН ВЭД ЕАЭС заменить словами «4016 99 970 3 или 4016 99 970 8».
10. В группе 90:
а) в дополнительном примечании 1 код «9015 30 100» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодом «9015 30 100 0» ТН ВЭД ЕАЭС, коды «9026 10 210, 9026 10 290, 9026 20 200, 9026 80 200» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодами «9026 10 210 0, 9026 10 290 0, 9026 20 200 0, 9026 80 200 0» ТН ВЭД ЕАЭС и код «9030 33 100» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодом «9030 33 100 0» ТН ВЭД ЕАЭС;
б) пояснения к субпозиции «9001 90 000 0» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«9001 90 000 1
и
9001 90 000 9
Прочие
В данные подсубпозиции включаются:
1) рубины и прочие оптические элементы для лазеров;
2) линзы Френеля из пластмасс, предназначенные для использования, например, после установки в оправу в качестве увеличительных экранов для телевизионных приемников.»;
в) коды «9026 20 200 1 – 9026 20 800 8» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодами «9026 20 200 0 – 9026 20 800 0» ТН ВЭД ЕАЭС;

н) ЕАЭО СЭҚ ТН "8542" тауарлы позицияларға түсіндірмедегі "8470 10 000 1, 8470 10 000 9 және 8543 70 100 0 кіші қосалқы позицияға енгізілген" деген сөздер "8470 10 000 0 және 8543 70 100 0 позицияға енгізілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
о) ЕАЭО СЭҚ ТН "8542 31 100 1 – 8542 31 909 8" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "8542 31 100 1 – 8542 31 909 0 " кодымен ауыстырылсын";
п) ЕАЭО СЭҚ ТН "8542 32 900 1 және 8542 32 900 9" кіші қосалқы позицияға түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"8542 32 900 0 Есте сақтайтын өзге құрылғылар
Аталған кіші қосалқы позицияға жаңғыра есте ұстайтын құрылғылар (ЖЕҚ) және сегнетті-электрлі есте ұстатын құрылғылар енгізіледі.
Шын мәнінде, мазмұны бойынша жолданатын ақпараттарды сақтау құрылғылары жаңғыра есте ұстайтын құрылғылар болып табылады. Осындай есте ұстайтын құрылғылардың ұялары өздерінің атаулары және орналасқан жерлері (аты-жөндері) арқылы емес, мазмұны немесе мазмұнының бір бөлігі бойынша айқындалады.
Сегнетті-электрлі есте ұстайтын құрылғылар сегнетті-электрлі және жартылай сым материалдар қосылуымен алынған энергияға тәуелді есте ұстайтын құрылғыларды білдіреді. Сегнетті-электрлі материал сыртқы электр алаңы жоқ кезде электрлі ұялануды сақтауға қабілетті. Аталған құрылғы электрмен бағдарланатын және өшірілетін құрылғылар қатарына жатады.";
р) ЕАЭО СЭҚ ТН "8542 39 100 0 – 8542 39 909 8" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "8542 39 100 0 – 8542 39 909 0 " кодымен ауыстырылсын";
с) ЕАЭО СЭҚ ТН "8542 39 100 0" кіші қосалқы позицияларға түсініктеменің бесінші абзацындағы "(8542 32 900 1 немесе 8542 32 900 9 кіші қосалқы позицияға") деген сөздер "(8542 32 900 0 кіші қосалқы позиция)" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. 87-топта ЕАЭО СЭҚ ТН "8714 94 900 0" кіші қосалқы позицияларға түсініктемедегі ЕАЭО СЭҚ ТН "4016 99 970 9" коды "4016 99 970 3 немесе 4016 99 970 8" деген сөздермен ауыстырылсын".
10. 90-топта:
а) қосымша 1 ескертпедегі ЕАЭО СЭҚ ТН "9015 30 100" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "9015 30 100 0" кодымен, ЕАЭО СЭҚ ТН "9026 10 210, 9026 10 290, 9026 20 200, 9026 80 200" кодтары ЕАЭО СЭҚ ТН "9026 10 210 0, 9026 10 290 0, 9026 20 200 0, 9026 80 200 0" кодтарымен және ЕАЭО СЭҚ ТН "9030 33 100" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "9030 33 100 0" кодымен ауыстырылсын;"
б) ЕАЭО СЭҚ ТН "9001 90 000 0" кіші қосалқы позицияға түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"9001 90 000 1 өзгелер және
9001 90 000 9
Аталған кіші қосалқы позицияға;
1) лазерлерге арналған лағыл тас және өзге де оптикалық элементтер;
2)пайдалануға, мысалы ілдірікке қондырғаннан кейін телеқабылдағыштар үшін ұлғайтпалы экран ретінде пайдалануға арналған, пластмассадан жасалған Френел линзасы енгізіледі.";
в) ЕАЭО СЭҚ ТН "9026 20 200 1 – 9026 20 800 8" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "9026 20 200 0 – 926 20 800 0" кодымен ауыстырылсын";

г) код «9027 80 990 9» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодом «9027 80 990 0» ТН ВЭД ЕАЭС.
11. В группе 91:
а) в пояснениях к товарной позиции «9102» ТН ВЭД ЕАЭС коды «8470 10 000 1, 8470 10 000 9» ТН ВЭД ЕАЭС заменить кодом «8470 10 000 0» ТН ВЭД ЕАЭС;
б) в пояснениях к субпозиции «9114 10 000 0» ТН ВЭД ЕАЭС слова «в субпозицию 9114 90 000 0» заменить словами «в подсубпозицию 9114 90 000 9»;
в) пояснения к субпозиции «9114 90 000 0» ТН ВЭД ЕАЭС изложить в следующей редакции:
«9114 90 000 9
Прочие
В данную подсубпозицию включаются:
1) узлы, собранные из электрических или электронных компонентов, образующие опознаваемые части часов, не предназначенных для ношения на себе или с собой, например, узел электронного боя;
2) изделия, известные как "винты баланса" или "винты чаши баланса";
3) клинья, изготовленные обычно из пластмассы, которые вставляются между корпусом и механизмом часов, предназначенных для ношения на себе или с собой;
4) кварцевые генераторы для часов, предназначенных для ношения на себе или с собой (кварцевые резонаторы, соединенные с электронной микросхемой и предназначенные для поддержания колебаний).».
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасына Түсініктемелердің VI томына өзгерістер енгізу туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2018 жылғы 1 қыркүйектегі № 22 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 18 және 45-баптарына сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге 2015 жылғы 1 қыркүйектен бастап:
Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасына Түсініктемелерді (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 12 наурыздағы № 4 ұсынымына қосымша) өзгерістерді ескере отырып қолдануға ұсыным жасайды.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
В.Христенко
Еуразиялық экономикалық

г) ЕАЭО СЭҚ ТН "9027 80 990 9" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "9027 80 990 0" кодымен ауыстырылсын".
11. 91-топта:
а) ЕАЭО СЭҚ ТН "9102" тауарлы позицияларға түсіндірмедегі ЕАЭО СЭҚ ТН "8470 10 000 1, 8470 10 000 9" коды ЕАЭО СЭҚ ТН "8470 10 000 0" кодымен ауыстырылсын;
б) ЕАЭО СЭҚ ТН "9114 10 000 0" кіші қосалқы позицияларға түсініктемедегі "9114 90 000 0 қосалқы позицияға" деген сөздер "9114 90 000 9 қосалқы позицияға" деген сөздермен ауыстырылсын";
в) ЕАЭО СЭҚ ТН "9114 90 000 0" қосалқы позицияға түсініктеме мынадай редакцияда жазылсын:
"9114 90 000 9 Өзгелер
Аталған кіші қосалқы позицияға:
1)электрлі немесе электронды компоненттерден құрастырылған,сағаттың тағып жүруге немесе өзімен бірге алып жүруге, арналмаған, сағаттың тану сипатын құрайтын желілер,мысалы электронды соғу желілері,;
2) "теңдестіру бұрамасы" немесе "теңдестірудің бұрамалы табағы" ретінде белгілі бұйымдар;
3) корпусы мен тетігі арасына қондырылатын пластмассадан жасалатын,сағаттың тағып жүруге немесе өзімен бірге алып жүруге арналған сыналары;
4) сағаттың тағып жүруге немесе өзімен бірге алып жүруге арналған кварцты(электронды микрокестемен жалғастырылған және тербелісті сақтауға арналған кварцты резонаторлар) генераторлары енгізіледі.".