О внесении изменения в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 7 июня 2016 года № 63
В соответствии с пунктом 2 статьи 58 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 22 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору), утвержденные Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 317, изменение согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии         Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 7 июня 2016 г. № 63
ИЗМЕНЕНИЕ,
вносимое в Единые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования, предъявляемые к товарам, подлежащим ветеринарному контролю (надзору)
Дополнить главой 44 следующего содержания:
«Глава 44
ВЕТЕРИНАРНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
при ввозе на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) перемещении между государствами-членами непищевого сырья животного происхождения, предназначенного для производства кормов для непродуктивных домашних животных и пушных зверей
К ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) перемещению между государствами-членами допускается непищевое сырье животного происхождения, предназначенное для производства кормов для непродуктивных домашних животных и пушных зверей, полученное при убое и переработке животных или птиц на боенских или мясоперерабатывающих предприятиях, в отношении которых не установлены какие-либо ветеринарно-санитарные ограничения и которые находятся под контролем ветеринарной службы.
Животные, от которых получено непищевое сырье животного происхождения, предназначенное для производства кормов для непродуктивных домашних животных и пушных зверей, подлежат предубойному ветеринарному осмотру, а туши, головы и внутренние органы от них – послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизе.
Непищевое сырье животного происхождения, предназначенное для производства кормов для непродуктивных домашних животных и пушных зверей, должно быть получено при убое и переработке животных, происходящих из хозяйств или административных территорий, официально свободных от следующих заразных болезней животных:
для всех животных (кроме птиц):
ящур – в течение последних 12 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией;
сибирская язва – в течение последних 20 дней в хозяйстве.
Крупный рогатый скот:
чума крупного рогатого скота, контагиозная плевропневмония (в случае ввоза (перемещения) легких) – в течение последних 24 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией;
губкообразная энцефалопатия крупного рогатого скота. Сырье происходит из стад, благополучных по губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота, и животные не принадлежат к потомству животных, больных губкообразной энцефалопатией крупного рогатого скота; для кормления животных не использовались белки, полученные от жвачных животных, за исключением компонентов, использование которых допускается Кодексом МЭБ; животные перед убоем не были оглушены с помощью механизма, вводящего сжатый воздух или газ в черепную коробку животных, и не были подвергнуты проколу головного мозга; у туш животных материалы специфического риска были удалены в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ.
Овцы и козы:
скрепи овец – в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ;
чума мелких жвачных – в течение последних 36 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией;
чума крупного рогатого скота – в течение последних 24 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией.
Свиньи:
африканская чума свиней – в течение последних 36 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией;

Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға өзгеріс енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 7 маусымдағы № 63 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 58-бабының 2-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентінің № 2 қосымшасының 22-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 317 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға өзгеріс енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2016 жылғы 7 маусымдағы
№ 63 шешіміне
ҚОСЫМША
Ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қойылатын бірыңғай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
Мынадай мазмұндағы 44-тараумен толықтырылсын:
"44-тарау Өнім бермейтін үй жануарлары мен терісі бағалы аңдар үшін азықтар өндіруге арналған жануарлардан алынатын тағамдық емес шикізатты Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағына әкелу және (немесе) мүше мемлекеттер арасында өткізу кезіндегі ВЕТЕРИНАРИЯЛЫҚ ТАЛАПТАР
Өнім бермейтін үй жануарлары мен терісі бағалы аңдар үшін азықтар өндіруге арналған жануарлардан алынатын, жануарларды немесе құстарды қасапханалық немесе ет өңдеу кәсіпорындарында сою және өңдеу кезінде алынған, оларға қатысты қандайда бір ветеринариялық-санитариялық шектеулер белгіленбеген және ветеринариялық қызметтің бақылауында болып табылатын тағамдық емес шикізатты Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағына әкелуге және (немесе) мүше мемлекеттер арасында өткізуге рұқсат етіледі.
Өнім бермейтін үй жануарлары мен терісі бағалы аңдар үшін азықтар өндіруге арналған жануарлардан алынатын тағамдық емес шикізат алынған жануарлар сою алдында ветеринариялық тексеруге, ал олардың ұшалары, басы мен ішкі органдары – сойғаннан кейін ветеринариялық-санитариялық сараптауға жатады.
Өнім бермейтін үй жануарлары мен терісі бағалы аңдар үшін азықтар өндіруге арналған жануарлардан алынатын тағамдық емес шикізат жануарлардың мынадай жұқпалы ауруларынан ресми еркін шаруашылықтардан немесе әкімшілік аумақтардан шыққан жануарларды сою және өңдеу кезінде алынуы тиіс:
барлық жануарлар үшін (құстардан басқа):
аусыл – елдің аумағында немесе аймақтандыруға сәйкес әкімшілік аумақта соңғы 12 ай ішінде;
сібір жарасы – шаруашылықта соңғы 20 күн ішінде.
Ірі қара мал:
ірі қара малдың обасы, жұқпалы (контагиозды) плевропневмониясы (өкпені әкелу (өткізу) жағдайында) – ел аумағында немесе аймақтандыруға сәйкес әкімшілік аумақта соңғы 24 ай ішінде;
ірі қара малдың кеміктәріздес энцефалопатиясы. Шикізат ірі қара малдың кеміктәріздес энцефалопатиясымен ауырмаған отардан алынады және жануарлар ірі қара малдың кеміктәріздес энцефалопатиясымен ауырған жануарлардың ұрпағына жатпайды; жануарларды азықтандыру үшін, МЭБ Кодексімен пайдалануға рұқсат етілген компоненттерді қоспағанда, күйіс қайыратын жануарлардан алынған ақуыздар пайдаланылмаған; жануарлар сою алдында жануарлардың ми сауытына сығымдалған ауа немесе газ жіберу механизмінің көмегімен есеңгіретілмеген және бас миын тесуге ұшырамаған; жануарлардың ұшаларынан ерекше тәуекел материалдары МЭБ Кодексінің ұсынымдарына сәйкес алып тасталған.
Қойлар және ешкілер:
қойлардың скрепиі – МЭБ Кодексінің ұсынымдарына сәйкес;
күйіс қайыратын ұсақ малдың обасы – ел аумағында немесе аймақтандыруға сәйкес әкімшілік аумақта соңғы 36 ай ішінде;
ірі қара малдың обасы – ел аумағында немесе аймақтандыруға сәйкес әкімшілік аумақта соңғы 24 ай ішінде.
Шошқалар:
шошқалардың африкалық обасы – ел аумағында немесе аймақтандыруға сәйкес әкімшілік аумақта соңғы 36 ай ішінде;

везикулярная болезнь свиней – в течение последних 24 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией или в течение последних 9 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией, где проводился «стэмпинг аут»;
классическая чума свиней – в течение последних 12 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией;
болезнь Ауески (псевдобешенство) – на территории страны в соответствии с рекомендациями Кодекса МЭБ в случае ввоза (перемещения) голов и внутренних органов.
Птица:
грипп птиц, подлежащий в соответствии с Кодексом МЭБ обязательной декларации, – в течение последних 12 месяцев на территории страны или административной территории или в течение последних 3 месяцев при проведении «стэмпинг аут» и отрицательных результатах эпизоотического контроля в соответствии с регионализацией;
болезнь Ньюкасла – в течение последних 12 месяцев на территории страны или административной территории или в течение последних 3 месяцев при проведении «стэмпинг аут» и отрицательных результатах эпизоотического контроля в соответствии с регионализацией.
Лошади:
африканская чума лошадей – в течение последних 24 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией;
сап – в течение последних 36 месяцев на территории страны или административной территории в соответствии с регионализацией;
инфекционная анемия лошадей – в течение последних 3 месяцев на территории хозяйства;
эпизоотический лимфангоит – в течение последних 2 месяцев на территории хозяйства не было зарегистрировано случаев болезни.
Кролики:
геморрагическая болезнь кроликов – в течение последних 60 дней перед убоем в хозяйстве не было зарегистрировано случаев болезни.
Непищевое сырье животного происхождения, предназначенное для производства кормов для непродуктивных домашних животных
и пушных зверей, получено от свиных туш, которые были исследованы с отрицательным результатом на трихинеллез или подвергнуты заморозке, как указано в таблице:
Время (часов)
Температура (ҮC)

шошқаның везикулярлық ауруы – ел аумағында немесе аймақтандыруға сәйкес әкімшілік аумақта соңғы 24 ай ішінде немесе "стэмпинг аут" жүргізілген ел аумағында немесе аймақтандыруға сәйкес әкімшілік аумақта соңғы 9 ай ішінде;
шошқаның классикалық обасы – ел аумағында немесе аймақтандыруға сәйкес әкімшілік аумақта соңғы 12 ай ішінде;
Ауески ауруы (жалған құтыру) – бастары мен ішкі органдарын әкелу (өткізу) жағдайында МЭБ Кодексінің ұсынымдарына сәйкес ел аумағында.
Құстар:
МЭБ Кодексіне сәйкес міндетті декларациялауға жататын құс тұмауы – ел аумағында немесе әкімшілік аумақта соңғы 12 ай ішінде немесе "стэмпинг аут" жүргізген және аймақтандыруға сәйкес эпизоотикалық бақылаудың теріс нәтижелері кезінде соңғы 3 ай ішінде;
Ньюкасл ауруы – ел аумағында немесе әкімшілік аумақта соңғы 12 ай ішінде немесе "стэмпинг аут" жүргізген және аймақтандыруға сәйкес эпизоотикалық бақылаудың теріс нәтижелері кезінде соңғы 3 ай ішінде.
Жылқылар:
жылқының африкалық обасы – ел аумағында немесе аймақтандыруға сәйкес әкімшілік аумақта соңғы 24 ай ішінде;
маңқа – ел аумағында немесе аймақтандыруға сәйкес әкімшілік аумақта соңғы 36 ай ішінде;
жылқының жұқпалы анемиясы – шаруашылық аумағында соңғы 3 ай ішінде;
эпизоотикалық лимфангоит – шаруашылық аумағында соңғы 2 ай ішінде ауру жағдайлары тіркелмеген.
Үй қояндары:
үй қояндарының вирустық геморрагиялық ауруы – шаруашылықта сою алдында соңғы 60 күн ішінде ауру жағдайлары тіркелмеген.
Өнім бермейтін үй жануарлары мен терісі бағалы аңдар үшін азықтар өндіруге арналған жануарлардан алынатын тағамдық емес шикізат трихинеллезге теріс нәтижелермен зерттелген немесе кестеде көрсетілгендей мұздатылған шошқаның ұшасынан алынды:
Уақыт (сағат)
Температура (°C)

не имеющих температуру в толще мышцы выше минус 18 ҮС для замороженного непищевого мясного сырья и выше плюс 4 ҮС для охлажденного сырья.
Непищевое сырье животного происхождения, предназначенное для производства кормов для непродуктивных домашних животных и пушных зверей, должно отвечать следующим ветеринарно-санитарным требованиям:
общее микробное число, КОЕ/г – 5 х 106;
сальмонеллы в 25,0 г – не допускаются (только для непищевого сырья животного происхождения, предназначенного для кормления пушных зверей, которое перед кормлением животных не будет подвергаться термообработке);
энтеропатогенные типы кишечной палочки в 1,0 г – не допускаются;
свинец – не более 10,0 мг/кг;
кадмий – не более 0,5 мг/кг;
мышьяк – не более 2,0 мг/кг;
ртуть – не более 0,3 мг/кг.
Содержание цезия-137 и стронция-90 в непищевом сырье животного происхождения, предназначенном для производства кормов для непродуктивных домашних животных и пушных зверей, не должно превышать: цезия-137 – 600 бк/кг, стронция-90 – 100 бк/кг.
В процессе производства кормов и кормовых добавок для кошек и собак используемое сырье животного происхождения должно быть обработано при температуре не ниже плюс 133 ҮС (271,4 ҮF) не менее 20 минут при давлении 3 бар (43,511 фунта на дюйм2) или подвергнуто альтернативной системе термообработки, обеспечивающей соответствующие требования к безопасности в отношении установленного микробиологического показателя.
Непищевое сырье животного происхождения, предназначенное для производства кормов для непродуктивных домашних животных и пушных зверей, должно иметь маркировку на упаковке или полиблоке. Этикетка должна быть наклеена на упаковку способом, исключающим возможность вторичного использования этикетки. В случае если конструкция упаковки не предотвращает ее несанкционированное вскрытие, этикетка должна быть размещена на упаковке таким образом, чтобы любое вскрытие упаковки приводило к нарушению целостности этикетки.
Упаковка, непосредственно контактирующая с непищевым сырьем животного происхождения, предназначенным для производства кормов для непродуктивных домашних животных и пушных зверей, должна быть одноразовой и должна соответствовать требованиям Евразийского экономического союза.».

мұздатылған тағымдық емес ет шикізаты үшін бұлшықет қалыңдығында минус 18 °С артық және салқындатылған шикізат үшін плюс 4 °С артық температурасы болмаған.
Өнім бермейтін үй жануарлары мен терісі бағалы аңдар үшін азықтар өндіруге арналған жануарлардан алынатын тағамдық емес шикізат мынадай ветеринариялық-санитариялық талаптарға жауап беруі тиіс:
жалпы микробтық саны, КОЕ/г – 5 х 106;
25,0 г-ғы сальмонелла – жол берілмейді (азықтандыру алдында жануарлар жылулық өңдеуге ұшырамайтын терісі бағалы аңдардың азығына арналған жануарлардан алынатын тағамдық емес шикізат үшін ғана);
1,0 г-ғы ішек таяқшаларының энтеропатогендік типтері – жол берілмейді;
қорғасын – 10,0 мг/кг артық емес;
кадмий – 0,5 мг/кг артық емес;
мырыш – 2,0 мг/кг артық емес;
сынап – 0,3 мг/кг артық емес.
Өнім бермейтін үй жануарлары мен терісі бағалы аңдар үшін азықтар өндіруге арналған жануарлардан алынатын тағамдық емес шикізаттың құрамындағы цезий-137 және стронций-90 мынадай көрсеткіштер аспауы тиіс: цезий-137 – 600 бк/кг, стронций-90 – 100 бк/кг.
Мысықтар мен иттер үшін азықтар және азықтық қоспаларды өндіру процесінде пайдаланылатын жануарлардан алынатын шикізат плюс 133 °С (271,4 °F) температурада 3 бар (дюймге2 43,511 фунт) қысым кезінде кемінде 20 минут өңделуі немесе белгіленген микробиологиялық көрсеткішке қатысты қауіпсіздікке қойылатын сәйкес талаптарды қамтамасыз ететін баламалы жылулық өңдеу жүйесіне ұшырауы тиіс.
Өнім бермейтін үй жануарлары мен терісі бағалы аңдар үшін азықтар өндіруге арналған жануарлардан алынатын тағамдық емес шикізаттың қаптамасында немесе полиблогында таңбалауы болуы тиіс. Заттаңба қаптамаға заттаңбаны қайта пайдалану мүмкіндігін болдырмайтын тәсілмен жапсырылуы тиіс. Егер қаптаманың құрылысы оны заңсыз ашудың алдын алмайтын жағдайда, заттаңба қаптаманы кез келген ашу заттаңбаның тұтастығының бұзылуына алып келетіндеу етіп орналастырылуы тиіс.
Өнім бермейтін үй жануарлары мен терісі бағалы аңдар үшін азықтар өндіруге арналған жануарлардан алынатын тағамдық емес шикізатпен тікелей қатынасқа түсетін қаптама бір реттік болуы және Еуразиялық экономикалық одақтың талаптарына сәйкес келуі тиіс.".