Об утверждении Методологии разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 сентября 2017 года № 121
В целях реализации пунктов 4, 5 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и в соответствии с подпунктом "г" пункта 5 Положения о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемую Методологию разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее – Методология).
2. Просить государства – члены Евразийского экономического союза представить по результатам применения Методологии предложения по ее совершенствованию для рассмотрения Коллегией Евразийской экономической комиссии в III квартале 2018 г., а также при необходимости предложения о проведении для уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза обучающих семинаров по применению Методологии.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 сентября 2017 г. № 121
121
МЕТОДОЛОГИЯ
разработки, ведения и применения справочников
и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации
Евразийского экономического союза
I. Общие положения
1. Настоящая Методология разработана на основании пунктов 4, 5 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор о Союзе)), в соответствии с Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 (далее – Положение), и предназначена для применения Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия), уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) и другими участниками единой системы нормативно-справочной информации Союза (далее – единая система), а также рабочей группой, созданной в соответствии с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 января 2017 г. № 11 (далее – рабочая группа), в целях организации и реализации процессов планирования, разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, включаемых в состав ресурсов единой системы (далее соответственно – справочники, классификаторы).
Настоящая Методология не применяется при разработке, ведении и применении единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.

Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасын бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 121 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4, 5 және 7-тармақтарын іске асыру мақсатында және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы ереженің 5-тармағының "г" тармақшасына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасы (бұдан әрі – Әдіснама) бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының қарауы үшін Әдіснаманы қолдану нәтижелері бойынша оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар, сондай-ақ қажет болған кезде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары үшін Әдіснаманы қолдану бойынша оқыту семинарларын жүргізу туралы 2018 жылдың ІІІ тоқсанында ұсыныстар беру сұралсын.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 121 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының
бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен
сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану
ӘДІСНАМАСЫ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Әдіснама Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша (бұдан әрі – Одақ туралы Шарт)) 4, 5 және 7-тармақтарының негізінде, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі туралы ережеге (бұдан әрі – Ереже) сәйкес әзірленді және бірыңғай жүйе ресурстарының құрамына енгізілетін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жоспарлау, әзірлеу, жүргізу және қолдану процестерін ұйымдастыру және іске асыру мақсаттарында (бұдан әрі тиісінше – анықтамалықтар, сыныптауыштар) Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия), Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) және Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпараты бірыңғай жүйесінің басқа қатысушыларының (бұдан әрі – бірыңғай жүйе), сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 11 шешіміне сәйкес құрылған жұмыс тобының (бұдан әрі – жұмыс тобы) қолдануына арналады.
Осы Әдіснама Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасын әзірлеу, жүргізу және қолдану кезінде қолданылмайды.

2. Настоящая Методология включает в себя:
а) описание процедур, связанных с планированием, разработкой, ведением и применением справочников и классификаторов;
б) рекомендации по выбору методов гармонизации, систематизации, классификации и кодирования информации, содержащейся в справочниках и классификаторах;
в) рекомендации по ведению справочников и классификаторов и обеспечению оценки качества данных;
г) требования к документальному оформлению результатов гармонизации, систематизации, классификации и кодирования информации, а также оценки качества данных;
д) технические требования к заполнению паспорта справочника (классификатора);
е) типовые требования к составу и структуре инструктивно-методических документов, необходимых для ведения и применения справочников и классификаторов.
3. Настоящая Методология является частью унифицированной системы классификации и кодирования, используемой при формировании единой системы.
4. Для целей настоящей Методологии используются понятия, которые означают следующее:
"актуализация справочника (классификатора)" – внесение изменений в справочник (классификатор), в том числе путем его гармонизации в случае изменения доверенного источника;
"алфавит кода" – система знаков (символов), принятых для образования кода;
"гармонизация справочников (классификаторов)" – приведение справочников (классификаторов) в соответствие с доверенным источником путем применения методов гармонизации;
"государственный справочник (классификатор)" – справочник (национальный классификатор), утверждаемый уполномоченным органом и используемый в рамках межведомственного обмена информацией;
"длина кода" – число знаков в коде (без учета пробелов или других разделительных знаков);
"доверенный источник" – международный справочник (классификатор) или стандарт, межгосударственный (региональный) классификатор или стандарт, государственный справочник (классификатор) или национальный стандарт, определенные в качестве основы для гармонизации справочников (классификаторов);
"иерархический метод классификации" – последовательное разделение множества объектов систематизации (классификации) на подчиненные классификационные группировки;
"инструктивно-методические документы" – документы, необходимые для нормативно-методического обеспечения единой системы, применяемые для разработки, ведения и применения справочников и классификаторов;
"классификационная группировка" – подмножество объектов систематизации (классификации), полученное в результате классификации;
"классификация" – процесс распределения заданного множества объектов систематизации (классификации) на подмножества (классификационные группировки) в соответствии с установленными правилами, признаками их различия или сходства;
"код" – знак или совокупность знаков, принятых для обозначения классификационной группировки или объекта систематизации (классификации);
"комбинированный метод классификации" – разделение множества объектов систематизации (классификации) на классификационные группировки путем применения иерархического и фасетного методов классификации;
"межгосударственный (региональный) классификатор" – классификатор, принятый Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации Содружества Независимых Государств, иными межгосударственными (региональными) органами (организациями);
"межгосударственный стандарт" – региональный стандарт, принятый Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации Содружества Независимых Государств;
"международный справочник (классификатор)" – справочник (классификатор), принятый международной организацией;
"международный стандарт" – стандарт, принятый международной организацией по стандартизации;
"метод классификации" – способ разделения множества объектов систематизации (классификации) на подмножества (классификационные группировки);
"метод кодирования" – способ формирования и присвоения кода классификационной группировке и (или) объекту систематизации (классификации) для обеспечения их однозначной идентификации;
"метод систематизации" – способ упорядочения объектов систематизации (классификации);
"национальный стандарт" – стандарт, принятый органом по стандартизации государства-члена и доступный широкому кругу пользователей;
"объекты систематизации (классификации)" – информация об объектах и субъектах правоотношений и связанных с ними юридических фактах, а также технико-экономическая и социальная информация в сферах, в которых в соответствии с Договором о Союзе и международными договорами в рамках Союза государствами-членами осуществляется скоординированная, согласованная или единая политика, реализуются полномочия органов Союза;
"оператор" – Комиссия, уполномоченный орган или подведомственная ему организация, определенные в соответствии с правом Союза ответственными за разработку и ведение определенного справочника (классификатора);
"параллельный метод кодирования" – формирование и присвоение кода классификационной группировке и (или) объекту систематизации (классификации) с использованием кодов независимых группировок, полученных путем применения фасетного метода классификации;
"перекодировочная таблица" – таблица, устанавливающая соответствие объекта классификации (систематизации) или классификационной группировки из справочника (классификатора), в который вносятся изменения, одному или нескольким объектам классификации (систематизации) либо классификационным группировкам из справочника (классификатора), в который внесены изменения;
"порядковый метод систематизации" – упорядочение множества объектов систематизации (классификации) по определенному принципу (хронологическому, алфавитному и др.);
"последовательный метод кодирования" – формирование и присвоение кода классификационной группировке и (или) объекту систематизации (классификации) с использованием кодов последовательно расположенных подчиненных группировок, полученных путем применения иерархического метода классификации;
"признак систематизации (классификации)" – свойство или характеристика объекта систематизации (классификации), по которому производится систематизация (классификация);
"разряд" – позиция знака (символа) в коде;
"резервная емкость кода" – совокупность незаполненных позиций в справочнике (классификаторе);
"связанные справочники (классификаторы)" – справочники (классификаторы), включенные в состав ресурсов единой системы, между объектами систематизации (классификации) которых установлены связи на уровне кодов;
"серийно-порядковый метод кодирования" – формирование и присвоение классификационной группировке и (или) объекту систематизации (классификации) кода, состоящего из натуральных чисел, с одновременным закреплением отдельных серий или диапазонов этих чисел за объектами систематизации (классификации) с одинаковыми признаками;
"систематизация" – процесс упорядоченного расположения объектов по сходству или различию присущих им признаков;
"структура кода" – условное обозначение состава и последовательности расположения знаков в коде;
"структура справочника (классификатора)" – совокупность сведений о составе полей справочника (классификатора), их множественности, областях их значений и правилах формирования;
"ступень классификации" – этап классификации при иерархическом методе классификации, в результате которого получается совокупность классификационных группировок;
"фасетный метод классификации" – параллельное разделение множества объектов систематизации (классификации) на независимые классификационные группировки.
Иные понятия, используемые в настоящей Методологии, применяются в значениях, определенных Договором о Союзе, актами органов Союза по вопросам создания и развития интегрированной информационной системы Союза (далее – интегрированная система) и единой системы.
II. Организация процессов планирования, разработки, ведения и применения справочников и классификаторов

2. Осы Әдіснама мыналарды:
а) анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жоспарлауға, әзірлеуге, жүргізуге және қолдануға байланысты рәсімдердің сипаттамасын;
б) анықтамалықтар мен сыныптауыштарда қамтылған ақпаратты үйлестіру, жүйелеу, сыныптау және код қою әдістерін таңдау жөніндегі ұсынымдарды;
в) анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жүргізу және деректер сапасын бағалауды қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдарды;
г) ақпаратты үйлестіру, жүйелеу, сыныптау және код қою, сондай-ақ деректер сапасын бағалау нәтижелерін құжатпен ресімдеуге қойылатын талаптарды;
д) анықтамалық (сыныптауыш) паспортын толтыруға қойылатын техникалық талаптарды;
е) анықтамалық пен сыныптауыштарды жүргізу мен қолдану үшін қажетті нұсқаулық-әдістемелік құжаттардың құрамы мен құрылымына қойылатын үлгілік талаптарды қамтиды.
3. Осы Әдіснама бірыңғай жүйені қалыптастыру кезінде пайдаланылатын сыныптауыш пен код қоюдың біріздендірілген жүйесінің бөлігі болып табылады.
4. Осы Әдіснаманың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзекті сипат беру" – анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер, оның ішінде сенім білдірілген дереккөз өзгерген жағдайда оны үйлестіру арқылы өзгерістер енгізу;
"код алфавиті" - кодты қалыптастыру үшін қабылданған белгілер (символдар) жүйесі;
"анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) үйлестіру" – үйлестіру әдісін қолдану арқылы анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) сенім білдірілген дереккөзге сәйкес келтіру;
"мемлекеттік анықтамалық (сыныптауыш)" – уәкілетті орган бекітетін және ведомствоаралық ақпарат алмасу шеңберінде пайдаланылатын анықтамалық (ұлттық сыныптауыш);
"кодтың ұзындығы" - кодтағы белгілер саны (бос орындарды немесе басқа айырым белгілерін есепке алмағанда);
"сенім білдірілген дереккөз" - анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) үйлестіру үшін негіз ретінде айқындалған халықаралық анықтамалық (сыныптауыш) немесе стандарт, мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыш немесе стандарт, мемлекеттік анықтамалық (сыныптауыш) немесе ұлттық стандарт;
"сыныптаудың сатылы әдісі" - көптеген жүйелеу (сыныптау) нысандарын бағынысты сыныптаушы топталымдарға өз кезегімен бөлу;
"нұсқаулық-әдістемелік құжаттар" - анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану үшін қолданылатын бірыңғай жүйені нормативтік-әдістемелік қамтамасыз ету үшін қажетті құжаттар;
"сыныптаушы топталым" - сыныптау нәтижесінде алынған жүйелеу (сыныптау) нысандарының көпшілігі;
"сыныптау" - берілген көптеген жүйелеу (сыныптау) нысандарын белгіленген қағидаларға, олардың айырма немесе ұқсастық белгілеріне сәйкес көптілікке бағынысты (сыныптаушы топталымдарға) бөлу процесі;
"код" - сыныптаушы топталымдарды немесе жүйелеу (сыныптау) нысанын белгілеу үшін қабылданған белгі немесе белгілер жиынтығы;
"сыныптаудың аралас әдісі" - көптеген жүйелеу (сыныптау) нысандарын сыныптаудың сатылы және фасетті әдісін қолдану арқылы сыныптаушы топталымдарға бөлу;
"мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыш" - Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңесі, өзге де мемлекетаралық (өңірлік) органдары (ұйымдары) қабылдаған сыныптауыш;
"мемлекетаралық стандарт" - Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңесі қабылдаған өңірлік стандарт;
"халықаралық анықтамалық (сыныптауыш)" - халықаралық ұйым қабылдаған анықтамалық (сыныптауыш);
"халықаралық стандарт" - стандарттау жөніндегі халықаралық ұйым қабылдаған стандарт;
"сыныптау әдісі" - көптеген жүйелеу (сыныптау) нысандарын көптілікке бағынысты (сыныптаушы топталымдарға) бөлу әдісі;
"код қою әдісі" - сыныптаушы топталымдарға және (немесе) жүйелеу (сыныптау) нысанына, олардың біркелкі сәйкестендірілуін қамтамасыз ету үшін қалыптастыру және код беру әдісі;
"жүйелеу әдісі" - жүйелеу (сыныптау) нысандарын тәртіпке келтіру әтәсілі;
"ұлттық стандарт" - мүше мемлекеттің стандарттау жөніндегі органы қабылдаған және пайдаланушыларға кеңінен қолжетімді стандарт;
"жүйелеу (сыныптау) нысандары" - Одақ туралы Шартқа және халықаралық шарттарға сәйкес Одақ шеңберінде мүше мемлекеттер үйлестірілген, келісілген немесе бірыңғай саясатты жүзеге асыратын, Одақ органдарының құзіреті іске асырылатын салалардағы құқық қатынастары объектілері мен субъектілері және олармен байланысты заң фактілері туралы ақпарат, сондай-ақ техникалық-экономикалық және әлеуметтік ақпарат;
"оператор" - Одақ құқығына сәйкес айқындалмаған анықтаманы (сыныптауышты) әзірлеуге және жүргізуге жауаптылар айқындаған комиссия, уәкілетті орган немесе оған бағынысты ұйым;
"код қоюдың қатарлас әдісі" - сыныптаудың фасеттік әдісін қолдану арқылы алынған тәуелсіз топталымдардың кодтарын пайдалану арқылы кодты қалыптастыру және оны сыныптау топтамасына және (немесе) жүйелеу (сыныптау) нысанына беру;
"қайта код қою кестесі" - сыныптау (жүйелеу) объектісінің немесе анықтамалықтың (сыныптауыштың) сыныптаушы топталымдары нысанының сәйкестігін белгілейтін, өзгерістер енгізілген сыныптау (жүйелеу) нысандарының біреуіне немесе бірнешеуіне не анықтамалықтың (сыныптауыштың) сыныптаушы топталымдарына өзгерістер енгізілетін кесте;
"жүйелеудің реттілік әдісі" - жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген нысандарын белгілі бір қағидат бойынша (хронологиялық, алфавиттік және басқа) ретке келтіру;
"код қоюдың дәйекті әдісі" - сыныптаудың сатылы әдісін қолдану арқылы алынған реттілікпен орналасқан бағынысты топталымдардың кодтарын пайдалана отырып кодты қалыптастыру және оны сыныптаушы топталымға және (немесе) жүйелеу (сыныптау) нысанына беру;
"жүйелеу (сыныптау) белгісі" - сол арқылы жүйелеу (сыныптау) жүргізілетін жүйелеу (сыныптау) нысанының қасиеті немесе сипаттамасы;
"разряд" - кодтағы белгінің (символдың) орны;
"кодтың резервті сыйымдылығы" - анықтамадағы (сыныптауыштағы) толтырылмаған позициялардың жиынтығы;
"байланысқан анықтамалықтар (сыныптауыштар)" - код деңгейінде байланыстары белгіленген жүйелеу (сыныптау) нысандарының арасындағы бірыңғай жүйе ресурсының құрамына енгізілген анықтамалықтар (сыныптауыштар);
"код қоюдың сериялық-реттілік әдісі" - жекелеген серияларды немесе осы сандардың диапазондарын бірдей белгілері бар жүйелеу (сыныптау) нысандарына бір уақытта бекіте отырып, нақты сандардан тұратын кодты қалыптастыру және оны сыныптаушы топталымға және (немесе) жүйелеу (сыныптау) нысанына беру;
"жүйелеу" - нысандарды ұқсастығы немесе оларға тән белгілердің айырмашылығы бойынша реттілікпен орналастыру процесі;
"кодтың құрылымы" - белгілердің кодта орналасуының құрамы мен реттілігінің шартты түрдегі белгісі;
"анықтамалықтың (сыныптауыштың) құрылымы" - анықтамалық (сыныптауыш) алаңдарының құрамы, олардың көптілігі, олардың мағыналық салалары және оны қалыптастыру қағидалары туралы мәліметтер жиынтығы;
"сыныптау сатысы" - нәтижесінде сыныптаушы топталымдардың жиынтығы шығатын сыныптаудың сатылы әдісі кезіндегі сыныптау кезеңі;
"сыныптаудың фасетті әдісі" - көптеген жүйелеу (сыныптау) нысандарын тәуелсіз сыныптаушы топтамаларына қатарлас бөлу.
Осы Әдіснамада пайдаланылатын басқа ұғымдар Одақ туралы Шартта, Одақтың ықпалдасқан ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – ықпалдасқан жүйе) құру және дамыту мәселелері бойынша Одақ органдарының және бірыңғай жүйенің актілерінде айқындалған мағыналарда қолданылады.
II. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жоспарлау, әзірлеу, жүргізу және қолдану процестерін ұйымдастыру

5. Организация процессов планирования, разработки, ведения и применения справочников и классификаторов осуществляется в соответствии с Положением и настоящей Методологией.
6. Координация работ по созданию и ведению справочников и классификаторов осуществляется рабочей группой.
7. Планирование мероприятий по разработке, ведению и применению справочников и классификаторов включает в себя формирование и экспертизу предложений о разработке, ведении и применении справочников и классификаторов (в том числе о признании справочников и классификаторов неактуальными), подготовку и утверждение плана мероприятий по формированию и совершенствованию единой системы (далее – план мероприятий). Планирование мероприятий по разработке, ведению и применению справочников и классификаторов осуществляется в соответствии с разделом III настоящей Методологии.
8. Разработка справочников и классификаторов включает в себя создание проектов справочников и классификаторов, их экспертизу, а также введение их в действие. Разработка справочников и классификаторов осуществляется в соответствии с разделом IV настоящей Методологии.
9. Ведение справочников и классификаторов включает в себя формирование и экспертизу предложений о внесении изменений в справочники и классификаторы, их исключении из состава ресурсов единой системы, а также внесение в них изменений. Ведение справочников и классификаторов осуществляется в соответствии с разделом V настоящей Методологии.
10. Применение справочников и классификаторов включает в себя использование сведений, содержащихся в справочниках и классификаторах, пользователями единой системы при осуществлении своей деятельности, формировании предложений о внесении изменений в справочники и классификаторы. Применение справочников и классификаторов осуществляется в соответствии с разделом VI настоящей Методологии.
III. Планирование мероприятий по разработке, ведению и применению справочников и классификаторов
11. Планирование мероприятий по разработке, ведению и применению справочников и классификаторов включает в себя следующие этапы:
а) подготовка предложений о разработке, ведении и применении справочников и классификаторов в соответствии с подразделом 1 настоящего раздела;
б) проведение экспертизы и согласование предложений о разработке, ведении и применении справочников и классификаторов в соответствии с подразделом 2 настоящего раздела;
в) включение мероприятий по разработке, ведению и применению справочников и классификаторов в план мероприятий в соответствии с подразделом 3 настоящего раздела.

5. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жоспарлау, әзірлеу, жүргізу және қолдану процестерін ұйымдастыру Ережеге және осы Әдіснамаға сәйкес жүзеге асырылады.
6. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жасау мен жүргізу бойынша жұмыстарды үйлестіруді жұмыс тобы жүзеге асырады.
7. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шараларды жоспарлау өздеріне анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану туралы ұсыныстарды қалыптастыруды және оның сараптамасын (оның ішінде анықтамалықтар мен сыныптауыштарды өзекті емес деп тануды), бірыңғай жүйесін қалыптастыру мен жетілдіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын дайындау мен бекітуді (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) қамтиды. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шараларды жоспарлау осы Әдіснаманың ІІІ-бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
8. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу анықтамалықтар мен сыныптауыштардың жобасын жасауды, олардың сараптамасын, сондай-ақ оларды қолданысқа енгізуді қамтиды. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу осы Әдіснаманың IV-бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
9.  Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жүргізу өзіне анықтамалықтар мен сыныптауыштарға өзгерістер енгізу туралы ұсыныстарды қалыптастыруды және олардың сараптамасын, бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамынан оларды алып тастауды, сондай-ақ оларға өзгерістер енгізуді қамтиды. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жүргізу осы Әдіснаманың V-бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
10. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды пайдалану бірыңғай жүйені пайдаланушылар өз қызметтерін жүзеге асырған, анықтамалықтар мен сыныптауыштарға өзгерістер енгізу туралы ұсыныстар қалыптастырған кезде анықтамалықтар мен сыныптауыштарда қамтылатын мәліметтерді пайдалануды қамтиды. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды қолдану осы Әдіснаманың VI-бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
III. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шараларды жоспарлау
11. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шараларды жоспарлау мынадай кезеңдерді қамтиды:
а) анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану туралы ұсыныстарды осы бөлімнің 1-кіші бөліміне сәйкес дайындау;
б) анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану туралы ұсыныстардың сараптамасын және келісуді осы бөлімнің 2-кіші бөліміне сәйкес жүргізу;
в) анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шараларды осы бөлімнің 3-кіші бөліміне сәйкес іс-шараларға қосу.

1. Подготовка предложений о разработке, ведении и применении справочников и классификаторов
12. Инициаторами предложений о разработке, ведении и применении справочников и классификаторов могут быть:
а) Комиссия (департаменты Комиссии, в компетенцию которых входят вопросы, связанные с применением нормативно-справочной информации Союза (далее – заинтересованные департаменты));
б) уполномоченные органы;
в) органы государственной власти государств-членов, являющиеся пользователями единой системы;
г) рабочая группа.
13. Заинтересованные департаменты (при необходимости совместно с департаментом Комиссии, в компетенцию которого входит координация работ по созданию и развитию единой системы (далее – координирующий департамент)) подготавливают предложения
о разработке, ведении и применении соответствующих справочников
и классификаторов, содержащих информацию, образующуюся
в процессе или в результате деятельности органов Союза либо используемую органами Союза при принятии актов.
14. Уполномоченные органы подготавливают предложения
о разработке, ведении и применении действующих и (или) применяемых, а также планируемых к применению в государствах-членах справочников и классификаторов в целях их унификации
и гармонизации в рамках Союза (с обоснованием такой необходимости).
15. Органы государственной власти государств-членов, являющиеся пользователями единой системы, могут направлять предложения об актуализации справочников (классификаторов)
в Комиссию или уполномоченному органу, компетенции которого соответствует сфера применения справочника (классификатора). Указанные предложения оформляются в произвольном формате
с обоснованием необходимости внесения изменений и с указанием актов, в соответствии с которыми должны быть внесены изменения.
Предложения об актуализации справочников и классификаторов рассматриваются заинтересованным департаментом (при необходимости совместно с координирующим департаментом) или уполномоченным органом, которому они были направлены.
В процессе рассмотрения предложений заинтересованный департамент или уполномоченный орган может привлекать экспертов,
в том числе в области международной классификации, в целях принятия решения о необходимости актуализации справочника (классификатора).
По результатам рассмотрения предложения об актуализации справочников и классификаторов заинтересованным департаментом
или уполномоченным органом может быть принято решение об отказе
в актуализации справочника (классификатора) или выявлена необходимость его актуализации путем:
разработки нового справочника (классификатора);
внесения изменений в справочник (классификатор).
В случае если была выявлена необходимость актуализации справочника (классификатора), заинтересованный департамент
(при необходимости совместно с координирующим департаментом)
или уполномоченный орган подготавливает соответствующие предложение.
Комиссия или уполномоченный орган информирует органы государственной власти государств-членов, являющиеся пользователями единой системы и направившие предложения об актуализации справочников (классификаторов), о результатах рассмотрения указанных предложений.

1.  Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану туралы ұсыныстарды дайындау
12. Мыналар:
а) Комиссия (Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратын қолданумен байланысты мәселелер құзіретіне кіретін Комиссия департаменті (бұдан әрі – мүдделі департаменттер));
б) уәкілетті органдар;
в) бірыңғай жүйенің пайдаланушылары болып табылатын мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары;
г) жұмыс тобы анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану туралы ұсыныстардың бастамашылары бола алады.
13. Мүдделі департаменттер (қажет болған кезде бірыңғай жүйені жасау және дамыту жөніндегі жұмыстарды үйлестіру құзіретіне кіретін Комиссия департаментімен бірге (бұдан әрі – үйлестіруші департамент)) Одақ органдарының қызметі барысында немесе нәтижесінде қалыптасатын не Одақ органдары актілер қабылдаған кезде пайдаланатын ақпаратты қамтитын тиісті анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану туралы ұсыныстарды дайындайды.
14. Уәкілетті органдар мүше мемлекеттерде жұмыс істейтін және (немесе) қолданылатын, сондай-ақ оларды Одақ шеңберінде біріздендіру және үйлестіру мақсатында (осындай қажеттілікті негіздей отырып) қолдануға жоспарланып отырған анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану туралы ұсыныстарды дайындайды.
15. Бірыңғай жүйенің пайдаланушылары болып табылатын мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) өзекті ету туралы ұсыныстарды Комиссияға немесе құзіреті анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданылу аясына сәйкес келетін уәкілетті органға жібере алады. Көрсетілген ұсыныстар өзгерістерді енгізу қажеттігі негізделе және оларға байланысты өзгерістер енгізілуі тиіс актілер көрсетіле отырып еркін форматта рәсімделеді
Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды өзекті ету туралы ұсыныстарды мүдделі департамент (қажет болған кезде үйлестіруші департаментпен бірге) немесе соларға жіберілген уәкілетті орган қарайды.
Ұсыныстарды қарау барысында мүдделі департамент немесе уәкілетті орган анықтамалықты (сыныптауышты) өзекті ету қажеттігі туралы шешім қабылдау мақсатында сарапшыларды, оның ішінде халықаралық сыныптау саласындағы сарапшыларды тарта алады.
Мүдделі департамент немесе уәкілетті орган анықтамалықтар мен сыныптауыштарды өзекті ету туралы ұсыныстарды қарау нәтижесі бойынша анықтамалықты (сыныптауышты) өзекті етуден бас тарту туралы немесе мынадай:
жаңа анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу;
анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу арқылы оны өзекті ету қажеттігінің анықталғаны туралы шешім қабылдауы мүмкін.
Анықтамалықты (сыныптауышты) өзекті ету қажеттігі анықталған жағдайда мүдделі департамент (қажет болған кезде үйлестіруші департаментпен бірге) немесе уәкілетті орган тиісті ұсыныстар дайындайды.
Комиссия немесе уәкілетті орган бірыңғай жүйенің пайдаланушылары болып табылатын және анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) өзекті ету туралы ұсыныс жіберген мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарын көрсетілген ұсыныстарды қарау нәтижелері туралы хабардар етеді.

16. Рабочая группа может подготавливать предложения
в отношении справочников и классификаторов в рамках осуществления своих функций.
Указанные предложения включаются в протоколы заседаний рабочей группы.
17. В состав предложений о разработке, ведении и применении справочников и классификаторов могут включаться предложения
о необходимости исключения справочников и классификаторов
из состава ресурсов единой системы (с обоснованием такой необходимости).
18. При подготовке предложений о разработке справочников
и классификаторов проводится исследование подлежащей систематизации (классификации) технико-экономической и социальной информации. При этом должны быть проанализированы следующие виды такой информации:
а) международные договоры и акты, составляющие право Союза;
б) международные стандарты;
в) международные справочники (классификаторы);
г) межгосударственные стандарты;
д) межгосударственные (региональные) классификаторы;
е) справочники и классификаторы;
ж) нормативные правовые акты государств-членов;
з) национальные стандарты;
и) применяемые в государствах-членах справочники
и классификаторы;
к) технические регламенты, применяемые в сфере, в которой технико-экономическая и социальная информация подлежит систематизации (классификации);
л) национальные и международные стандарты, которые могут на добровольной основе применяться при соблюдении требований технических регламентов.
19. Предложения о разработке справочника (классификатора) составляются по форме и в порядке согласно приложению № 1.
При присвоении справочнику (классификатору) наименования используются понятия, определенные в международных договорах или актах, составляющих право Союза, и (или) в нормативных правовых актах государств-членов, на основании которых формируется справочник (классификатор), в соответствии с правилами именования справочников (классификаторов) согласно приложению № 2.
20. Основаниями для подготовки предложений о внесении изменений в справочники и классификаторы являются:
а) изменение права Союза или законодательства государств-членов;
б) изменение или переход на новую версию международных справочников (классификаторов), межгосударственных (региональных) классификаторов и стандартов, с которыми гармонизирован справочник (классификатор);
в) предложения операторов о включении в справочники (классификаторы) дополнительных объектов систематизации (классификации) и признаков систематизации (классификации).
21. Предложения о внесении изменений в справочники
(классификаторы) составляются по форме и в порядке согласно приложению № 3.
Изменения в связанные справочники (классификаторы) оформляются одним проектом.

16. Жұмыс тобы анықтамалықтар мен сыныптауыштарға қатысты өз функцияларын жүзеге асыру шеңберінде ұсыныстар дайындай алады.
Көрсетілген ұсыныстар жұмыс тобы отырысының хаттамасына енгізіледі.
17. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану туралы ұсыныстардың құрамына бірыңғай жүйе ресурстарының құрамынан анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алып тастау қажеттігі туралы (осындай қажеттілікті негіздей отырып) ұсыныстар енгізілуі мүмкін.
18. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу туралы ұсыныстарды дайындаған кезде жүйелеуге (сыныптауға) жататын техникалық-экономикалық және әлеуметтік ақпараттарға зерттеу жүргізіледі. Бұл ретте мұндай ақпараттың мынадай түрлері талдануы тиіс:
а) Одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер;
б) халықаралық стандарттар;
в) халықаралық анықтамалықтар (сыныптауыштар);
г) мемлекетаралық стандарттар;
д) мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштар;
е) анықтамалықтар мен сыныптауыштар;
ж) мүше мемлекеттердің нормативтік-құқықтық актілері;
з) ұлттық стандарттар;
и) мүше мемлекеттерде қолданылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштар;
к) техникалық-экономикалық және әлеуметтік ақпарат жүйелеуге (сыныптауға) жататын салада қолданылатын техникалық регламенттер;
л) техникалық регламенттердің талаптарын сақтаған кезде ерікті негізде қолданылуы мүмкін ұлттық және халықаралық стандарттар.
19. Анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу туралы ұсыныстар № 1 қосымшаға сәйкес нысанда және тәртіпте жасалады.
Анықтамалыққа (сыныптауышқа) атау берілген кезде Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерде айқындалған және (немесе) № 2 қосымшаға сәйкес анықтамалықтарға (сыныптауыштарға) атау беру қағидаларына сәйкес , солардың негізінде анықтамалық (сыныптауыш) қалыптасатын мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған ұғымдар пайдаланылады.
20. Мыналар:
а) Одақтың құқығының немесе мүше мемлекеттің заңнамасының өзгеруі;
б) анықтамалық (сыныптауыш) үйлескен халықаралық анықтамалық (сыныптауыш), мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштар мен стандарттардың өзгеруі немесе жаңа нұсқаға өтуі;
в) операторлардың жүйелеу (сыныптау) және жүйелеу (сыныптау) белгісінің қосымша нысандарын анықтамалыққа (сыныптауыштарға) қосу туралы ұсыныстары анықтамалықтар мен сыныптауыштарға өзгерістер енгізу туралы ұсыныстар дайындау үшін негіз болып табылады.
21. Анықтамалықтарға (сыныптауыштарға) өзгерістер енгізу туралы ұсыныстар № 3 қосымшаға сәйкес нысанда және тәртіпте жасалады.
Байланысқан анықтамалықтарға (сыныптауыштарға) өзгерістер бір жобамен рәсімделеді.

22. Предложения о признании справочников и классификаторов неактуальными оформляются в произвольной форме (с указанием справочника (классификатора), который предлагается признать неактуальным, и обоснованием предложения).
23. Заинтересованный департамент или уполномоченный орган, подготовившие предложения о разработке, ведении и применении справочников и классификаторов, направляют их в координирующий департамент.
2. Проведение экспертизы и согласование
предложений о разработке, ведении и применении
справочников и классификаторов
24. Координирующий департамент рассматривает поступившие предложения о разработке, ведении и применении справочников
и классификаторов, осуществляет их экспертизу, при необходимости готовит заключения по результатам рассмотрения предложений, определяет приоритетность разработки справочников
и классификаторов, готовит и согласовывает с заинтересованными департаментами и уполномоченными органами итоговые предложения о включении мероприятий по разработке, ведению и применению справочников и классификаторов в план мероприятий.
Для каждого мероприятия определятся срок его реализации.
При определении очередности и сроков реализации мероприятий по разработке, ведению и применению справочников
и классификаторов учитываются приоритетность и сроки реализации других задач, при решении которых должен использоваться справочник (классификатор).
25. При проведении экспертизы осуществляется проверка предложений о разработке справочников и классификаторов
на соответствие следующим критериям:
а) информация, подлежащая включению в справочник, представляет собой однородную по своему содержанию информацию об объектах и субъектах правоотношений и связанных с ними юридических фактах;
б) информация, подлежащая включению в справочник (классификатор), представляет собой технико-экономическую
и социальную информацию в сферах, в которых в соответствии
с Договором о Союзе и международными договорами в рамках Союза государствами-членами осуществляется скоординированная, согласованная или единая политика, реализуются полномочия органов Союза;
в) назначение справочника (классификатора) соответствует целям создания единой системы, предусмотренным пунктом 3 Положения;
г) информация об объектах и субъектах правоотношений
и связанных с ними юридических фактах, подлежащая систематизации (классификации), отсутствует в справочниках (классификаторах);
д) документы, на основании которых подготавливались предложения, действительны на момент проведения экспертизы;
е) выводы, полученные по результатам анализа необходимости разработки справочников и классификаторов, являются обоснованными;
ж) международные справочники (классификаторы) или стандарты, межгосударственные (региональные) классификаторы или стандарты, государственные справочники (классификаторы) или стандарты государств-членов, с которыми предлагается гармонизировать справочник (классификатор), доступны и актуальны;
з) сфера применения справочника (классификатора) соответствует компетенции предполагаемых операторов.

22. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды өзекті емес деп тану туралы ұсыныстар (өзекті емес деп танылу ұсынылатын анықтамалық (сыныптауыш) көрсетіле және ұсыныс негізделе отырып) еркін түрде рәсімделеді.
23. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану туралы ұсыныстар дайындаған мүдделі департамент немесе уәкілетті орган оларды үйлестіруші департаментке жібереді.
2. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану туралы
ұсыныстардың сараптамасын жүргізу және келісу
24. Үйлестіруші департамент анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану туралы түскен ұсыныстарды қарайды, олардың сараптамасын жүзеге асырады, қажет болған кезде ұсыныстарды қарау нәтижелері бойынша қорытынды дайындайды, анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу басымдығын айқындайды, анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шараларды іс-шаралар жоспарына енгізу туралы қорытынды ұсыныстарды дайындайды және мүдделі департаменттермен және оларды уәкілетті органдармен келіседі.
Әрбір іс-шара үшін оны іске асырудың мерзімі айқындалады.
Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шаралардың кезектілігі мен оны іске асыру мерзімдерін айқындаған кезде оларды шешу кезінде анықтамалық (сыныптауыш) пайдаланылуы тиіс басқа міндеттердің басымдылығы мен іске асыру мерзімдері ескеріледі.
25. Сараптама жүргізілген кезде анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу туралы ұсыныстардың мынадай критерийлерге сәйкестігін тексеру жүзеге асырылады:
а) анықтамалыққа енгізілуге жататын ақпарат өзінің мазмұны жағынан құқық қатынастары объектілері мен субъектілері және олармен байланысты заңдық фактілер туралы біртектес ақпаратты білдіреді;
б) анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілуге жататын ақпарат Одақ туралы Шартқа және Одақ шеңберінде халықаралық шарттарға сәйкес мүше мемлекеттер үйлестірілген, келісілген немесе бірыңғай саясатты жүзеге асыратын, Одақ органдарының құзіреті іске асырылатын салалардағы техникалық-экономикалық және әлеуметтік ақпаратты білдіреді;
в) анықтамалықтың (сыныптауыштың) мақсаты Ереженің 3-тармағында көзделген бірыңғай жүйе құру мақсаттарына сәйкес келеді;
г) құқық қатынастары объектілері мен субъектілері және олармен байланысты заңдық фактілер туралы, жүйелеуге (сыныптауға) жататын ақпарат анықтамалықтарда (сыныптауыштарда) жоқ;
д) солардың негізінде ұсыныстар дайындалған құжаттар сараптама жүргізу кезінде күшінде болады;
е) анықтамалықтар мен сыныптауыштар әзірлеу қажеттігіне жүргізілген талдаулардың нәтижелері бойынша алынған тұжырымдар негізді болып табылады ;
ж) солармен үйлестіру ұсынылатын халықаралық анықтамалықтар (сыныптауыштар) немесе стандарттар, мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштар немесе стандарттар, мемлекеттік анықтамалықтар (сыныптауыштар) немесе мүше мемлекеттердің стандарттары қол жетімді және өзекті;
з) анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданылу саласы болжамды операторлардың құзіретіне сәйкес келеді.

3. Включение мероприятий по разработке,
ведению и применению справочников
и классификаторов в план мероприятий
26. Координирующий департамент направляет согласованные
с заинтересованными департаментами и уполномоченными органами итоговые предложения о включении мероприятий по разработке, ведению и применению справочников и классификаторов в план мероприятий для рассмотрения рабочей группой.
27. Рабочая группа рассматривает предложения о включении мероприятий по разработке, ведению и применению справочников
и классификаторов в план мероприятий и готовит соответствующее заключение.
Заключение может содержать положения о целесообразности доработки предложений о включении мероприятий по разработке, ведению и применению справочников и классификаторов в план мероприятий и об установлении сроков такой доработки.
В этом случае координирующий департамент обеспечивает
в установленный срок доработку и согласование с заинтересованными департаментами и уполномоченными органами предложений
о включении мероприятий по разработке, ведению и применению соответствующих справочников и классификаторов в план мероприятий.
Доработанные и согласованные предложения о включении мероприятий по разработке, ведению и применению справочников
и классификаторов в план мероприятий повторно направляются
для рассмотрения рабочей группой.
28. План мероприятий формируется координирующим департаментом на предстоящие 2 года на основании заключений рабочей группы.
29. При необходимости в отношении определенного справочника (классификатора) или нескольких справочников (классификаторов) рабочей группой могут быть подготовлены предложения, направленные на детализацию отдельных мероприятий плана по видам работ (например, внесение изменений в справочник (классификатор)
и разработка перекодировочных таблиц) и установление сроков
их выполнения, а также определение заинтересованных департаментов и (или) уполномоченных органов, ответственных за их реализацию.
IV. Разработка справочников и классификаторов
30. Разработка справочников и классификаторов осуществляется на основании плана мероприятий.
В исключительных случаях разработка справочников
и классификаторов может осуществляться на основании актов органов Союза, предусматривающих необходимость такой разработки. При этом сроки разработки справочников и классификаторов, а также операторы определяются соответствующими актами органов Союза.
31. Разработка справочника (классификатора) включает в себя следующие этапы:
а) разработка проекта справочника (классификатора)
в соответствии с подразделом 1 настоящего раздела;
б) проведение экспертизы и согласование проекта справочника (классификатора) в соответствии с подразделом 2 настоящего раздела;
в) утверждение справочника (классификатора) в соответствии
с подразделом 3 настоящего раздела.

3. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі
іс-шараларды іс-шаралар жоспарына енгізу
26. Үйлестіруші департамент мүдделі департаменттермен және уәкілетті органдармен келісілген анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шараларды іс-шаралар жоспарына енгізу туралы қорытынды ұсынысты жұмыс тобының қарауы үшін жібереді.
27. Жұмыс тобы анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шараларды іс-шаралар жоспарына енгізу туралы ұсынысты қарайды және тиісті қорытынды дайындайды.
Қорытынды анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шараларды іс-шаралар жоспарына енгізу туралы ұсынысты пысықтаудың мақсаттылығы туралы және осындай пысықтаудың мерзімдерін белгілеу туралы ережені қамтуы мүмкін.
Мұндай жағдайда үйлестіруші департамент мүдделі департаменттермен және уәкілетті органдармен анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шараларды іс-шаралар жоспарына енгізу туралы ұсынысты белгіленген мерзімде пысықтауды және келісуді қамтамасыз етеді.
Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану жөніндегі іс-шараларды іс-шаралар жоспарына енгізу туралы пысықталған және келісілген ұсыныс жұмыс тобының қарауы үшін қайта жіберіледі.
28. Іс-шаралар жоспарын үйлестіруші департамент жұмыс тобының қорытындысы негізінде алдағы 2 жылға бекітеді.
29. Қажет болған кезде белгілі бір анықтамалыққа (сыныптауышқа) немесе бірнеше анықтамалыққа (сыныптауыштарға) қатысты жұмыс тобы жұмыс түрлері бойынша жоспардың жекелеген іс-шараларын нақтылауға бағытталған ұсыныстар дайындауы (мысалы анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу және қайта код қойылатын кесте әзірлеу) және .оларды орындау мерзімдерін белгілеуі, сондай-ақ оларды іске асыруға жауапты мүдделі департаменттерді және (немесе) уәкілетті органдарды анықтауы мүмкін.
IV. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу
30. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу іс-шаралар жоспарының негізінде жүзеге асырылады.
Айрықша жағдайларда анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу осындай әзірлеудің қажеттігін көздейтін Одақ органдарының актілері негізінде жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу мерзімдері, сондай-ақ операторлар Одақ органдарының тиісті актілерімен айқындалады.
31. Анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу өзіне мынадай кезеңдерді қамтиды:
а) анықтамалық (сыныптауыш) жобасын осы бөлімнің 1-кіші бөліміне сәйкес әзірлеу;
б) анықтамалық (сыныптауыш) жобасының сараптамасы мен келісуін осы бөлімнің 2-кіші бөліміне сәйкес жүргізу;
в) анықтамалықты (сыныптауышты) осы бөлімнің 3-кіші бөліміне сәйкес бекіту.

1. Разработка проекта справочника (классификатора)
32. Проект справочника (классификатора) включает в себя:
а) проект паспорта с прилагаемыми к нему структурой справочника (классификатора) и при необходимости описанием детализированных сведений из справочника (классификатора);
б) пояснительную записку к проекту справочника (классификатора);
в) инструктивно-методические документы (при необходимости);
33. Разработка проекта справочника (классификатора) осуществляется в соответствии с предложениями о разработке справочника (классификатора) с учетом заключения рабочей группы, указанного в пункте 27 настоящей Методики.
При разработке проекта справочника (классификатора) оператором могут быть использованы результаты научно-исследовательских работ или результаты работ по созданию, обеспечению функционирования и развитию интеграционного сегмента интегрированной системы, проведенные по заказу Комиссии.
34. При разработке проекта справочника (классификатора) операторы обеспечивают проведение следующих работ:
а) анализ и определение множества объектов систематизации (классификации);
б) систематизация (классификация) объектов систематизации (классификации);
в) унификация наименований объектов систематизации (классификации);
г) кодирование объектов систематизации (классификации).
35. При разработке проекта справочника (классификатора) заинтересованный департамент совместно с операторами обеспечивает проведение следующих работ:
разработка структуры справочника (классификатора);
определение процедуры ведения справочника (классификатора),
в том числе периодичности пересмотра справочника (классификатора);
разработка проекта паспорта справочника (классификатора);
разработка пояснительной записки к проекту справочника (классификатора) и проектов инструктивно-методических документов (при необходимости).
Структура справочника (классификатора) и проект паспорта справочника (классификатора) предварительно согласовываются
с координирующим департаментом.
В случае если оператором является уполномоченный орган
или подведомственная ему организация, разработанный проект справочника (классификатора) направляется заинтересованному департаменту для предварительного согласования.
36. При анализе и определении множества объектов систематизации (классификации) используются источники информации, указанные в предложениях о разработке справочника (классификатора).
37. В ходе анализа и определения множества объектов систематизации (классификации) анализируются проводимые
в государствах-членах работы по классификации и кодированию объектов систематизации (классификации) данного вида, указанные
в предложениях о разработке справочника (классификатора), в целях выявления необходимости проведения мероприятий по гармонизации справочника (классификатора) со справочниками и классификаторами, применяемыми в государствах-членах.

1. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жобасын әзірлеу
32. Анықтамалық (сыныптауыш) жобасы өзіне мыналарды қамтиды:
а) оған қоса беріліп отырған анықтамалық (сыныптауыш) құрылымы және қажет болған кезде анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған нақтыланған мәліметтердің сипаттамасымен бірге паспорт жобасы;
б) анықтамалық (сыныптауыш) жобасына түсіндірме жазба;
в) нұсқаушы-әдіскерлік құжаттар (қажет болған кезде).
33. Анықтамалық (сыныптауыш) жобасын әзірлеу осы Әдістеменің 27-тармағында көрсетілген жұмыс тобының қорытындысын ескере отырып анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу туралы ұсыныстарға сәйкес жүзеге асырылады.
Анықтамалық (сыныптауыш) жобасын әзірлеу кезінде оператор ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін немесе Комиссияның тапсырысы бойынша жүргізілген интеграцияланған жүйенің ықпалдасқан сегментін құру, жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту бойынша жұмыстардың нәтижелерін пайдалануы мүмкін.
34. Анықтамалық (сыныптауыш) жобасын әзірлеген кезде операторлар мынадай жұмыстардың жүргізілуін:
а) жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген объектілеріне талдау жүргізуді және анықтауды;
б) жүйелеу (сыныптау) объектілерін жүйелеуді (сыныптауды);
в) жүйелеу (сыныптау) объектілерінің атауларын біріздендіруді;
г) жүйелеу (сыныптау) объектілеріне код қоюды қамтамасыз етеді.
35. Анықтамалық (сыныптауыш) жобасын әзірлеген кезде мүдделі департамент оператормен бірге мынадай жұмыстардың жүргізілуін қамтамасыз етеді:
анықтамалықтың (сыныптауыштың) құрылымын әзірлеу;
анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу рәсімін, оның ішінде анықтамалықты (сыныптауышты) қайта қарау кезеңділігін анықтау;
анықтамалық (сыныптауыш) паспортының жобасын әзірлеу;
анықтамалық (сыныптауыш) жобасына және нұсқамалық-әдістемелік құжаттардың жобаларына (қажет болған кезде) түсіндірме жазбасын әзірлеу.
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) құрылымы және анықтамалық (сыныптауыш) паспортының жобасы алдын ала үйлестіруші департаментпен келісіледі.
Уәкілетті орган немесе оған бағынысты ұйым оператор болған жағдайда анықтамалықтың (сыныптауыштың) әзірленген жобасы мүдделі департаментке алдын ала келісу үшін жіберіледі.
36. Жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген объектілеріне талдау жүргізілген және анықталған кезде анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу туралы ұсыныстарда көрсетілген ақпарат көздері пайдаланылады.
37. Жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген объектілеріне талдау жүргізу және анықтау барысында анықтамалықты (сыныптауышты) мүше мемлекетте қолданылатын анықтамалықтармен және сыныптауыштармен үйлестіру бойынша іс-шаралар жүргізу қажеттігін анықтау мақсатында анықтамалық (сыныптауыш) әзірлеу туралы ұсыныстарда көрсетілген осы түрдің жүйелеу (сыныптау) объектілеріне сыныптау және код қою жөніндегі мүше мемлекеттердегі жүргізілетін жұмыстар талданады.

38. В ходе анализа и определения множества объектов систематизации (классификации) анализируются международные справочники (классификаторы), межгосударственные (региональные) классификаторы, международные стандарты, указанные
в предложениях о разработке справочника (классификатора), в целях выявления целесообразности гармонизации с ними разрабатываемого справочника (классификатора) и определения метода гармонизации. Методические подходы к гармонизации определяются в разделе VIII настоящей Методологии.
39. В процессе анализа и определения множества объектов систематизации (классификации) выявляется связь между исследуемыми объектами систематизации (классификации) и другими справочниками и классификаторами, проводится оценка возможности гармонизация справочников и классификаторов, разрабатываемых (разработанных) для однородных объектов систематизации (классификации), в целях обеспечения их применения в различных сферах, определяются справочники и классификаторы, которые должны вестись в совокупности.
40. Систематизация объектов систематизации (классификации) предполагает их упорядоченное расположение путем применения методов систематизации в соответствии с описанием согласно приложению № 4. При разработке справочников используется порядковый метод систематизации.
41. Систематизация объектов систематизации (классификации) включает в себя:
а) определение признаков систематизации;
б) упорядоченное расположение объектов систематизации (классификации) по признакам систематизации.
42. Классификация объектов систематизации (классификации) при разработке классификатора включает в себя:
а) определение признаков классификации;
б) установление и определение метода классификации;
в) определение необходимого числа ступеней классификации;
г) упорядоченное расположение объектов систематизации (классификации) и классификационных группировок путем применения методов классификации.
43. Определение метода классификации осуществляется с учетом сведений, указанных в предложениях о разработке справочника (классификатора), в соответствии с описанием, предусмотренным
приложением № 4 к настоящей Методологии.
44. При унификации наименований объектов систематизации (классификации) проводится упорядочение применяемых понятий (исключение их многозначности, неприменение синонимов).
Наименования объектов систематизации (классификации) формируются в соответствии с принципами, изложенными
в международном стандарте ИСО/МЭК 11179-5 "Информационная технология. Регистры метаданных (РМД). Часть 5. Принципы наименования и идентификации".
В случае если в справочники и классификаторы объекты систематизации (классификации) включаются на основании актов, указанных в предложениях о разработке справочника (классификатора), наименования объектов систематизации (классификации)
в справочниках и классификаторах должны соответствовать
их наименованиям в этих актах.

38. Жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген объектілеріне талдау жүргізу және анықтау барысында әзірленетін анықтамалықты (сыныптауышты) олармен үйлестірудің мақсаттылығын анықтау және үйлестіру әдісін анықтау мақсаттарында анықтамалық (сыныптауыш) әзірлеу туралы ұсыныстарда көрсетілген халықаралық анықтамалықтар (сыныптауыштар), мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштар, халықаралық стандарттар талданады. Үйлестіруге арналған әдістемелік тәсілдер осы Әдіснаманың VIII-бөлімінде айқындалады.
39. Жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген объектілеріне талдау жүргізу және анықтау процесінде зерттелетін жүйелеу (сыныптау) объектілері мен басқа анықтамалықтар мен сыныптауыштар арасындағы байланыс айқындалады, олардың әртүрлі салада қолданылуын қамтамасыз ету мақсатында жүйелеудің (сыныптаудың) біртекті объектілері үшін әзірленетін (әзірленген) анықтамалықтар мен сыныптауыштарды үйлестіру мүмкіндігін бағалау жүргізіледі, жиынтықты жүргізілуі тиіс анықтамалықтар мен сыныптауыштар айқындалады.
40. Жүйелеу (сыныптау) объектілерін жүйелеу № 4 қосымшаға сай сипаттамаға сәйкес жүйелеу әдістерін қолдану арқылы оларды реттілікпен орналастыруды қарастырады. Анықтамалықтарды әзірлеген кезде жүйелеудің реттілік әдісі пайдаланылады.
41. Жүйелеу (сыныптау) объектілерін жүйелеу мыналарды:
а) жүйелеу белгілерін айқындауды;
б) жүйелеу (сыныптау) объектілерін жүйелеу белгілері бойынша реттілікпен орналастыруды қамтиды.
42. Сыныптауышты әзірлеу кезінде жүйелеу (сыныптау) объектілерін сыныптау мыналарды:
а) сыныптау белгілерін айқындауды;
б) сыныптау әдісін белгілеуді және айқындауды;
в) сыныптау сатысының қажетті санын айқындауды;
г) жүйелеу (сыныптау) объектілері мен сыныптаушы топталымдарды сыныптау әдісін қолдану арқылы реттілікпен орналастыруды қамтиды.
43. Сыныптау әдісін айқындау осы Әдіснаманың № 4 қосымшасында көзделген сипаттамаға сәйкес анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу туралы ұсыныстарда көрсетілген мәліметтер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
44. Жүйелеу (сыныптау) объектілерінің атауларын біріздендірген кезде қолданылатын ұғымдарды реттеу (олардың көп мағыналылығын болдырмау, синонимдерді пайдаланбау) жүргізіледі.
Жүйелеу (сыныптау) объектілерінің атаулары ИСО/МЭК 11179-5 "Ақпараттық технология. Метадеректер тіркелімдері (МДТ). 5-бөлік. Атаулар мен сәйкестендіру қағидаттары" халықаралық стандартында жазылған қағидаттарға сәйкес қалыптастырылады.
Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштарға жүйелеу (сыныптау) объектілері анықтамалықтар (сыныптауыштар) әзірлеу туралы ұсыныстарда көрсетілген актілер негізінде енгізілген жағдайда анықтамалықтар мен сыныптауыштардағы жүйелеу (сыныптау) объектілерінің атаулары олардың осы актілердегі атауларына сәйкес келуі тиіс.

45. Кодирование объектов систематизации (классификации) включает в себя:
а) выбор метода кодирования;
б) выбор алфавита и длины кода с учетом обеспечения резервной емкости кода;
в) построение структуры кода;
г) кодирование объектов систематизации (классификации)
и классификационных группировок.
46. При кодировании объектов систематизации (классификации) используется метод кодирования, определенный в соответствии
с описанием, предусмотренным приложением № 4 к настоящей Методологии, с учетом сведений, указанных в предложениях
о разработке справочника (классификатора).
47. При применении иерархического, фасетного
и комбинированного методов классификации, а также
серийно-порядкового, последовательного и параллельного методов кодирования целесообразно разрабатывать проект инструктивно-методического документа, определяющего применение указанных методов классификации и кодирования.
48. Состав и структура инструктивно-методического документа, определяющего применение методов классификации и кодирования, должны соответствовать требованиям согласно приложению № 5 (раздел I).
49. Структура справочника (классификатора) разрабатывается
в целях обеспечения информационного обмена сведениями
из справочника (классификатора) в электронном виде.
При разработке структуры справочника (классификатора) используются объекты модели данных Союза.
Структура справочника (классификатора) должна позволять:
передавать и обрабатывать сведения из справочника (классификатора) в полном объеме;
передавать и обрабатывать сведения из справочника (классификатора) по состоянию на определенную дату;
передавать и обрабатывать изменения, внесенные в справочник (классификатор) за определенный период.
50. Для обеспечения возможности ведения справочника (классификатора) структура справочника (классификатора) дополняется следующими элементами:
а) дата включения позиции в справочник (классификатор);
б) реквизиты акта о включении позиции в справочник (классификатор);
в) дата исключения позиции из справочника (классификатора);
г) реквизиты акта об исключении позиции из справочника (классификатора);
д) пояснения к позиции справочника (классификатора)
(при необходимости).
51. Процедура ведения справочника (классификатора) определяется исходя из следующих критериев:
количество операторов, осуществляющих ведение справочника (классификатора);
количество необходимых источников для сбора объектов систематизации (классификации);
наличие доверенных источников.
Рекомендации по ведению справочника (классификатора)
и описание процедур ведения справочников и классификаторов приведены в подразделе 1 раздела V настоящей Методологии.

45. Жүйелеу (сыныптау) объектісіне код қою мыналарды:
а) код қою әдісін таңдауды;
б) кодтың резервті сыйымдылығын қамтамасыз етуді ескере отырып алфавит пен код ұзақтығын таңдауды;
в) кодтың құрылымын құруды;
г) жүйелеу (сыныптау) және сыныптау топталымдарының объектілеріне код қоюды қамтиды.
46. Жүйелеу (сыныптау) объектілеріне код қойған кезде осы Әдіснамаға № 4 қосымшада көзделген сипаттамаға сәйкес айқындалған код қою әдісі анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу туралы ұсыныстарда көрсетілген мәліметтер ескеріле отырып пайдаланылады.
47. Сыныптаудың сатылы, фасетті және аралас әдісін, сондай-ақ код қоюдың сериялық-реттілік, кезектілік және қатарлас әдісін қолданған кезде сыныптаудың және код қоюдың көрсетілген әдістерін қолдануды айқындайтын нұсқаулық-әдістемелік құжаттың жобасын әзірлеген дұрыс болады.
48. Сыныптау мен код қоюдың әдістерін қолдануды айқындайтын нұсқаулық-әдістемелік құжаттың құрамы мен құрылымы № 5 қосымшаға сай талаптарға сәйкес болуы тиіс (I-бөлім).
49. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) құрылымы анықтамалықтан (сыныптауыштан) электронды түрде ақпараттық мәлімет алмасуды қамтамасыз ету мақсатында әзірленеді
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) құрылымын әзірлеген кезде Одақ деректері үлгісінің объектілері пайдаланылады.
Анықтамалық (сыныптауыш) құрылымы мыналарды:
анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді толық көлемде беруге және өңдеуге;
анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді белгілі бір күнгі жағдай бойынша беруге және өңдеуге;
анықтамалыққа (сыныптауышқа) белгілі бір кезеңде енгізілген өзгерістерді беруге және өңдеуге мүмкіндік беруі тиіс.
50. Анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін анықтамалық (сыныптауыш) құрылымы мынадай элементтермен толықтырылады:
а) позицияны анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізген күн;
б) позицияны анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізу туралы актінің деректемелері;
в) позицияны анықтамалықтан (сыныптауыштан) алып тастаған күн;
г) позицияны анықтамалықтан (сыныптауыштан) алып тастау туралы актінің деректемелері;
д) анықтамалықтың (сыныптауыштың) позициясына түсіндірме (қажет болған кезде).
51. Анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу рәсімі мынадай критерийлерге байланысты айқындалады:
анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізуді жүзеге асыратын операторлардың саны;
жүйелеу (сыныптау) объектілерін жинақтау үшін қажетті дереккөздер саны;
сенімді дереккөздердің болуы.
Анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу бойынша ұсынымдар және анықтамалық пен сыныптауышты жүргізу рәсімдерінің сипаттамасы осы Әдіснаманың V-бөлімінің 1-кіші бөлімінде келтірілген.

52. Для справочника (классификатора) может быть определена специальная процедура ведения. В этом случае разрабатывается проект инструктивно-методического документа, определяющего процедуру ведения справочника (классификатора), или применяется ранее разработанный инструктивно-методический документ.
Для справочников и классификаторов, которые должны вестись
в совокупности, разрабатывается общий проект инструктивно-методического документа, определяющего процедуру ведения справочника (классификатора).
Состав и структура инструктивно-методического документа, определяющего процедуру ведения справочника (классификатора), должны соответствовать требованиям, установленным разделом II приложения № 5 к настоящей Методологии.
53. Проект паспорта справочника (классификатора) оформляется
в соответствии со структурой, предусмотренной приложением № 1
к Положению.
54. Пояснительная записка к проекту справочника (классификатора) должна содержать следующие сведения:
а) основания для разработки справочника (классификатора);
б) краткая характеристика проводимых в Союзе и государствах-членах работ по систематизации, классификации и кодированию технико-экономической и социальной информации, подлежащей систематизации (классификации);
в) сведения о проведении мероприятий по гармонизации справочника (классификатора) со справочниками (классификаторами), применяемыми в государствах-членах;
г) сведения о целесообразности проведения в государствах-членах мероприятий по приведению справочников (классификаторов), применяемых в государствах-членах, в соответствие с разрабатываемым справочником (классификатором);
д) сведения о гармонизации справочника (классификатора)
с международными справочниками (классификаторами) или стандартами, межгосударственными (региональными) классификаторами или стандартами, а также обоснование выбранного метода гармонизации справочника (классификатора);
е) обоснование выбранных методов систематизации, классификации и кодирования нормативно-справочной информации Союза;
ж) сведения о наличии связанных справочников (классификаторов), включенных в состав ресурсов единой системы, предложения о внесении в них изменений и о необходимости разработки соответствующих инструктивно-методических документов.
55. Структура справочника (классификатора) оформляется в виде приложения к паспорту справочника (классификатора). В поле "Структура" паспорта справочника (классификатора) приводится ссылка на приложение со структурой справочника (классификатора).
56. Проект справочника (классификатора) может содержать описание детализированных сведений из справочника (классификатора), которое оформляется в виде приложения к паспорту справочника (классификатора). В поле "Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)" паспорта справочника (классификатора) приводится ссылка на приложение с описанием детализированных сведений из справочника (классификатора).

52. Анықтамалық (сыныптауыш) үшін жүргізудің арнайы рәсімі айқындалуы мүмкін. Мұндай жағдайда анықтамалық (сыныптауышты) жүргізу рәсімін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжаттың жобасы әзірленеді немесе бұрын әзірленген нұсқамалық-әдістемелік құжат қолданылады.
Аралас жүргізілуі тиіс анықтамалықтар мен сыныптауыштар үшін анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу рәсімін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжаттың жалпы жобасы әзірленеді.
Анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу рәсімін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжаттың құрамы мен құрылымы осы Әдіснаманың № 5 қосымшасының ІІ-бөлімінде белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
53. Анықтамалық (сыныптауыш) паспортының жобасы Ережеге № 1 қосымшада көзделген құрылымға сәйкес ресімделеді.
54.  Анықтамалық (сыныптауыш) жобасына түсіндірме жазба мынадай мәліметтерді:
а) анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу үшін негіздерді;
б) Одақта және мүше мемлекеттерде жүргізіліп отырған жүйелеуге (сыныптауға) жататын техникалық-экономикалық және әлеуметтік ақпаратты жүйелеу, сыныптау және код қою жөніндегі жұмыстардың қысқаша сипаттамасын;
в) анықтамалықты (сыныптауышты) мүше мемлекеттерде қолданылатын анықтамалықтармен (сыныптауыштармен) үйлестіру жөніндегі іс-шаралар өткізілгені туралы мәліметтерді;
г) мүше мемлекеттерде қолданылатын анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) әзірленіп отырған анықтамалықтармен (сыныптауыштармен) сәйкестікке келтіру жөніндегі іс-шараларды мүше мемлекеттерде өткізудің мақсаттылығы туралы мәліметтерді;
д) анықтамалықты (сыныптауышты) халықаралық анықтамалықтармен (сыныптауыштармен) немесе стандарттармен, мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштармен немесе стандарттармен үйлестіру туралы мәліметтерді, сондай-ақ таңдап алынған анықтамалықты (сыныптауышты) үйлестіру әдісінің негіздеуді ;
е) Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратын жүйелеудің, сыныптаудың және код қоюдың таңдап алынған әдістерінің негіздемесі;
ж) бірыңғай жүйе қорларының құрамына енгізілген байланысты анықтамалықтардың (сыныптауыштардың) болуы туралы мәліметтер, оларға өзгерістер енгізу туралы және тиісті нұсқаулық-әдістемелік құжаттарды әзірлеу қажеттігі туралы ұсыныстарды қамтуы тиіс.
55. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) құрылымы анықтамалық (сыныптауыш) паспортына қосымша түрінде рәсімделеді. Анықтама (сыныптауыш) паспортының "Құрылым" бөлігінде анықтамалықтың (сыныптауыштың) құрылымы бар қосымшаға сілтеме келтіріледі.
56. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жобасы анықтамалықтың (сыныптауыштың) паспортына қосымша түрінде ресімделетін анықтамалықтың (сыныптауыштың) нақтыланған мәліметтерінің сипаттамасын қамтуы мүмкін. Анықтамалық (сыныптауыш) паспортының "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) нақтыланған мәліметтеріне сілтеме" бөлігінде анықтамалықтың (сыныптауыштың) нақтыланған мәліметтерінің сипаттамасы бар қосымшаға сілтеме келтіріледі.

57. При изложении детализированных сведений из справочника (классификатора) позиции располагаются в соответствии
с применяемым в справочнике (классификаторе) методом систематизации (классификации).
58. Проекты инструктивно-методических документов оформляются в виде приложений к паспорту справочника (классификатора), или в проекте паспорта справочника (классификатора) приводятся ссылки на разработанные ранее инструктивно-методические документы.
59. Технические требования к оформлению паспорта справочника (классификатора) приведены в разделе IX настоящей Методологии.
2. Проведение экспертизы и согласование
проекта справочника (классификатора)
60. Заинтересованный департамент направляет уполномоченным органам проект справочника (классификатора) для рассмотрения
и предварительного согласования.
Одновременно с проектом справочника (классификатора) согласовывается срок введения в действие справочника (классификатора).
61. При определении срока введения в действие справочника (классификатора) учитываются:
а) сроки реализации общих процессов в рамках Союза, в которых предполагается использование разрабатываемого справочника
(классификатора);
б) сроки выполнения процедур, необходимых для включения справочника (классификатора) в используемые государствами-членами и Комиссией информационные системы;
в) возможности операторов и пользователей единой системы
по обеспечению готовности применения справочника (классификатора);
г) дата вступления в силу актов, предусматривающих применение справочника (классификатора), в том числе в целях формирования электронных документов;
д) сроки введения в действие связанных справочников
и классификаторов.
62. Уполномоченные органы обеспечивают рассмотрение проекта справочника (классификатора) в целях оценки соответствия проекта справочника (классификатора) требованиям Положения, настоящей Методологии и инструктивно-методических документов.
63. При рассмотрении проектов справочников (классификаторов) проводятся:
а) анализ комплектности документов, прилагаемых к проекту справочника (классификатора);
б) оценка соответствия назначения справочника (классификатора) целям создания единой системы, определенным пунктом 3 Положения;
в) оценка соответствия проекта справочника (классификатора) сфере применения, определенной на этапе формирования предложения о разработке справочника (классификатора);
г) оценка возможности использования справочника (классификатора) для решения задач, определенных на этапе формирования предложения о разработке справочника (классификатора);
д) оценка обоснованности выбора методов систематизации (классификации) и кодирования;
е) оценка соответствия резервной емкости кода максимальному количеству позиций, которое может содержать справочник (классификатор), определенному на этапе формирования предложения
о разработке справочника (классификатора);
ж) оценка готовности применения справочника (классификатора)
в планируемый срок введения в действие справочника (классификатора).

57. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) нақтыланған мәліметтері берілген кезде позициялар анықтамалықтарда (сыныптауыштарда) қолданылатын жүйелеу (сыныптау) әдісіне сәйкес орналастырылады.
58. Нұсқамалық-әдістемелік құжаттардың жобалары анықтамалық (сыныптауыш) паспортына қосымша түрінде ресімделеді немесе анықтамалық (сыныптауыш) паспортының жобасында бұрын әзірленген нұсқаулық-әдістемелік құжаттарға сілтемелер келтіріледі.
59. Анықтамалық (сыныптауыш) паспортын ресімдеуге қойылатын техникалық талаптар осы Әдіснаманың IX-бөлімінде келтірілген.
2.  Анықтамалық (сыныптауыш) жобасының сараптамасын жүргізу және келісу
60. Мүдделі департамент уәкілетті органдарға анықтамалық (сыныптауыш) жобасын қарау және алдын ала келісу үшін жібереді.
Анықтамалық (сыныптауыштың) жобасымен бір мезгілде анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізу мерзімі келісіледі.
61. Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізу мерзімін айқындаған кезде мыналар:
а) әзірленіп жатқан анықтамалықтың (сыныптауыштың) пайдаланылуы болжанатын Одақ шеңберіндегі жалпы процестердің іске асу мерзімдері;
б) анықтамалықты (сыныптауышты) мүше мемлекеттер мен Комиссия пайдаланатын ақпараттық жүйеге енгізу үшін қажет рәсімдерді орындау мерзімдері;
в) анықтамалықты (сыныптауышты) қолдану дайындығын қамтамасыз ету жөніндегі бірыңғай жүйе операторлары мен оны пайдаланушылардың мүмкіндіктері;
г) анықтамалықты (сыныптауышты) қолдануды көздейтін, оның ішінде электрондық құжаттарды қалыптастыру мақсатындағы актілердің күшіне ену күні;
д) байланысты анықтамалықтар мен сыныптауыштарды қолданысқа енгізу мерзімдері ескеріледі.
62. Уәкілетті органдар анықтамалық (сыныптауыш) жобасын қарауды анықтамалық (сыныптауыш) жобасының Ереженің, осы Әдіснаманың және нұсқаулық-әдістемелік құжаттардың талаптарына сәйкестігін бағалау мақсатында қамтамасыз етеді.
63. Анықтамалықтар (сыныптауыштар) жобаларын қарау кезінде мыналар:
а) анықтамалық (сыныптауыш) жобасына қоса берілетін құжаттардың жинақталуына талдау;
б) анықтамалықтың (сыныптауыштың) тағайындалуының Ереженің 3-тармағында айқындалған бірыңғай жүйе құру мақсаттарына сәйкестігін бағалау;
в) анықтамалық (сыныптауыш) жобасының анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу туралы ұсыныс қалыптасқан кезеңде айқындалған қолданылу саласына сәйкестігін бағалау;
г) анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу туралы ұсыныстар қалыптастырылған кезеңде айқындалған міндеттерді шешу үшін анықтамалықты (сыныптауышты) пайдалану мүмкіндігін бағалау;
д) жүйелеу (сыныптау) және код қою әдістерін таңдаудың негізділігін бағалау;
е) кодтың резервті сыйымдылығының анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу туралы ұсыныс қалыптасқан кезеңде айқындалған анықтамалық (сыныптауыш) қамти алатын позициялардың шекті санына сәйкестігін бағалау;
ж) анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізудің жоспарлы мерзімінде анықтамалықты (сыныптауышты) қолдану дайындығын бағалау жүргізіледі.

64. В случае если проект справочника (классификатора) содержит описание детализированных сведений из справочника (классификатора), проводится оценка необходимости наличия такого описания в проекте.
Если включение описания детализированных сведений
из справочника (классификатора) в проект справочника (классификатора) признано необходимым, дополнительно проводится его оценка на соответствие следующим требования:
каждая позиция справочника (классификатора) должна содержать перечень атрибутов, необходимых для ее однозначной идентификации;
каждая позиция справочника (классификатора) должна содержать атрибуты, не противоречащие друг другу;
связь между позициями справочника (классификатора)
не должна быть противоречивой;
изложение позиций справочника (классификатора) должно соответствовать применяемому методу систематизации (классификации);
наименования позиций справочника (классификатора) должны соответствовать принципам, изложенным в международном стандарте, указанном в абзаце втором пункта 44 настоящей Методологии;
каждая позиция справочника (классификатора) должна иметь хотя бы один уникальный код (хотя бы одну совокупность кодов и (или) реквизитов), однозначно идентифицирующий позицию справочника (классификатора);
каждая позиция справочника (классификатора) должна быть сформулирована таким образом, чтобы исключить возможность
ее неоднозначной трактовки;
справочник (классификатор) должен содержать только актуальные позиции;
если в позиции 15 проекта паспорта справочника (классификатора) определен метод гармонизации, позиции справочника (классификатора) должны быть гармонизированы с международными справочниками (классификаторами) или стандартами, межгосударственными (региональными) классификаторами или стандартами, указанными
в этой позиции, путем применения такого метода гармонизации.
65. В случае если выявлена связь справочника (классификатора)
с другими справочниками и классификаторами, проводится оценка обоснованности такой связи.
66. Уполномоченные органы не позднее 1 месяца со дня получения проекта справочника (классификатора) подготавливают отзывы на проект справочника (классификатора) и направляют
их в заинтересованный департамент.
67. Заинтересованный департамент (при необходимости совместно с координирующим департаментом) с учетом информации, представленной государствами-членами, определяет срок доработки проекта справочника (классификатора).
68. Заинтересованный департамент (при необходимости совместно с координирующим департаментом) обеспечивает доработку проекта справочника (классификатора) и его согласование с уполномоченными органами.
Доработанный и согласованный с уполномоченными органами государств-членов проект справочника (классификатора)

64. Анықтамалық (сыныптауыш) жобасы анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған нақтыланған мәліметтердің сипаттамасын қамтитын жағдайда жобада осындай сипаттаудың болуының қажеттігіне бағалау жүргізіледі.
Егер анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған нақтыланған мәліметтердің сипаттамасын анықтамалық (сыныптауыш) жобасына енгізу қажетті деп танылса, қосымша оның мынадай талаптарға сәйкестігі жүргізіледі:
анықтамалықтың (сыныптауыштың) әрбір позициясы оны біртекті сәйкестендіру үшін қажетті атрибуттар тізбесін қамтуы тиіс;
анықтамалықтың (сыныптауыштың) әрбір позициясы бір-біріне қайшы келмейтін атрибуттарды қамтуы тиіс;
анықтамалық (сыныптауыш) позицияарының арасындағы байланыс қайшы келмеуі тиіс;
анықтамалық (сыныптауыш) позицияларын беру жүйелеудің (сыныптаудың) қолданыстағы әдісіне сәйкес болуы тиіс;
анықтамалық (сыныптауыш) позицияларының атаулары осы Әдіснаманың 44-тармағының екінші абзацында көрсетілген халықаралық стандартта жазылған қағидаттарға сәйкес болуы тиіс;
анықтамалықтың (сыныптауыштың) әрбір позициясы анықтамалық (сыныптауыш) позициясын біркелкі сәйкестендіретін ең болмағанда бір бірегей кодты (ең болмағанда кодтардың және (немесе) реквизиттардың бір жиынтығын) иемденуі тиіс;
анықтамалықтың (сыныптауыштың) әрбір позициясы оны біркелкі емес түсіндіру мүмкіндігін жоққа шығаратындай түрде қалыптастырылуы тиіс;
анықтамалық (сыныптауыш) тек өзекті позицияларды қамтуы тиіс;
егер анықтамалық (сыныптауыш) паспорты жобасының 15-позициясында үйлестіру әдісі айқындалған болса анықтамалық (сыныптауыш) позициясы осы позицияда көрсетілген, үйлесудің осындай әдісін қолдану арқылы халықаралық анықтамалықтармен (позициялармен) немесе стандарттармен, мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштармен немесе стандарттармен үйлесуі тиіс.
65. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) басқа анықтамалықтармен және сыныптауыштармен байланысы анықталған жағдайда осындай байланыстың негізділігіне бағалау жүргізіледі.
66. Уәкілетті органдар анықтамалық (сыныптауыш) жобасын алған күннен 1 айдан кешіктірмей анықтамалық (сыныптауыш) жобасына пікір дайындайды және оларды мүдделі департаментке жібереді.
67. Мүдделі департамент (қажет болған кезде үйлестіруші департаментпен бірге) мүше мемлекеттер ұсынған ақпаратты ескере отырып анықтамалық (сыныптауыш) жобасын пысықтау мерзімін айқындайды.
68. Мүдделі департамент (қажет болған кезде үйлестіруші департаментпен бірге) анықтамалық (сыныптауыш) жобасын пысықтауды және оны уәкілетті органдармен келісуді қамтамасыз етеді.

(с приложением перечня изменений и сводной информации о порядке учета замечаний и предложений на проект справочника (классификатора) по форме и в порядке согласно приложению № 6) направляется на рассмотрение рабочей группой в срок, определенный заинтересованным департаментом в соответствии с пунктом 67 настоящей Методологии.
69. Рабочая группа осуществляет рассмотрение проекта справочника (классификатора) и готовит заключение по его результатам.
3. Утверждение справочника (классификатора)
70. В целях принятия справочника (классификатора) заинтересованный департамент (при необходимости совместно
с координирующим департаментом) подготавливает проект акта Комиссии об утверждении справочника (классификатора). Допускается утверждение нескольких справочников (классификаторов) одним актом Комиссии.
71. В проект акта Комиссии об утверждении справочника (классификатора) включается согласованный с уполномоченными органами срок введения в действие справочника (классификатора).
В состав материалов и документов, прилагаемых к проекту акта Комиссии, включается проект справочника (классификатора), согласованный с уполномоченными органами, и заключение рабочей группы по результатам рассмотрения справочника (классификатора).
72. Координирующий департамент в срок, установленный решением об утверждении справочника (классификатора), обеспечивает:
а) внесение сведений о справочнике (классификаторе) в реестр нормативно-справочной информации Союза (далее – реестр);
б) размещение справочника (классификатора) на информационном портале Союза;
в) предоставление пользователям единой системы доступа
к информации, содержащейся в справочнике (классификаторе);
г) режим защиты информации, содержащейся в справочнике (классификаторе), направленный на обеспечение ее целостности
и реализацию прав пользователей на доступ к ресурсам единой системы.
73. При внесении сведений в реестр координирующий департамент присваивает справочнику (классификатору) код в реестре, уникальный в рамках категории (типа) ресурса единой системы, состоящий из 3 цифр, используемых в десятичной системе счисления, указывает реквизиты акта об утверждении справочника (классификатора) и дату введения в действие (начала применения) справочника (классификатора).
74. После введения в действие справочника (классификатора) заинтересованный департамент обеспечивает ведение справочника (классификатора), дает рекомендации по его применению.
V. Ведение справочников и классификаторов

Пысықталған және мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен келісілген анықтамалық (сыныптауыш) жобасы (№ 6 қосымшаға сәйкес түр және тәртіп бойынша анықтамалық (сыныптауыш) жобасына берілген ескертпелер мен ұсыныстарды ескеру тәртібі туралы өзгерістер тізбесі мен жинақталған ақпаратты қоса бере отырып) жұмыс тобының қарауына осы Әдіснаманың 67-тармағына сәйкес мүдделі департамент айқындаған мерзімде жіберіледі.
69. Жұмыс тобы анықтамалық (сыныптауыш) жобасын қарауды жүзеге асырады және оның нәтижелері бойынша қорытынды әзірлейді.
3. Анықтамалықты (сыныптауышты) бекіту
70. Анықтамалықты (сыныптауышты) қабылдау мақсатында мүдделі департамент (қажет болған кезде үйлестіруші департаментпен бірге) анықтамалықты (сыныптауышты) бекіту туралы Комиссия актісінің жобасын дайындайды. Бірнеше анықтамалықты (сыныптауышты) Комиссияның бір актісімен бекітуге жол беріледі.
71. Анықтамалықты (сыныптауышты) бекту туралы Комиссия актісінің жобасына уәкілетті органдармен келісілген анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізу мерзімі ендіріледі.
Комиссия актісінің жобасына қоса берілетін материалдар мен құжаттардың құрамына уәкілетті органдармен келісілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) жобасы және анықтамалықты (сыныптауышты) қарау нәтижелері бойынша жұмыс тобының қорытындысы енгізіледі.
72. Үйлестіруші департамент анықтамалықты (сыныптауышты) бекіту туралы шешімде белгіленген мерзімде мыналарды:
а) анықтамалық (сыныптауыш) туралы мәліметтерді Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпарат тізіліміне енгізуді (бұдан әрі – тізбе);
б) анықтамалықты (сыныптауышты) Одақтың ақпараттық порталына орналастыруды;
в) бірыңғай жүйенің пайдаланушыларына анықтамалықта (сыныптауышта) қамтылатын ақпаратқа қолжетімділікті;
г) анықтамалықта (сыныптауышта) қамтылған ақпаратты қорғаудың, оның толықтығын қамтамасыз етуге және бірыңғай жүйе қорына пайдалаушылардың қол жеткізу құқығын іске асыруға бағытталған режимін қамтамасыз етеді.
73. Тізілімге мәліметтер енгізген кезде үйлестіруші департамент анықтамалыққа (сыныптауышқа) санаудың ондық жүйесінде пайдаланылатын, 3 цифрдан тұратын бірыңғай жүйе қоры санатының (типінің) шеңберінде бірегей тізілім кодын береді, анықтамалықты (сыныптауышты) бекіту туралы актінің деректемесін және анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізу (қолдана бастау) күнін көрсетеді.
74. Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізгеннен кейін мүдделі департамент анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізуді қамтамасыз етеді, оны қолдану бойынша ұсынымдар береді.
V. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жүргізу

75. Ведение справочника (классификатора) включает в себя внесение в него изменений в части, касающейся:
а) позиций справочника (классификатора);
б) паспорта справочника (классификатора);
в) метода систематизации, классификации и (или) кодирования.
76. Основаниями для внесения изменений в справочник (классификатор) являются:
а) включение мероприятий по внесению изменений в справочник (классификатор) в план мероприятий;
б) принятие акта органа Союза о внесении изменений
в справочник (классификатор);
в) наличие у оператора сведений о новых юридических фактах,
не требующих принятия акта органа Союза о внесении изменений
в справочник (классификатор).
77. Внесение изменений в справочник (классификатор) в части, касающейся позиций справочника (классификатора), осуществляется операторами, указанными в позиции 10 паспорта справочника (классификатора), в соответствии с процедурой ведения справочника (классификатора), указанной в позиции 18 паспорта справочника (классификатора).
В целях ведения справочника (классификатора) может применяться одна из процедур ведения справочника (классификатора), указанных в пункте 80 настоящей Методологии, или процедура ведения справочника (классификатора), определенная соответствующим инструктивно-методическим документом.
78. Внесение изменений в справочник (классификатор) в части, касающейся паспорта справочника (классификатора), осуществляется
в соответствии с подразделом 2 настоящего раздела.
79. Внесение изменений в справочник (классификатор) в части, касающейся метода систематизации, классификации
и (или) кодирования, осуществляется в соответствии с подразделом 3 настоящего раздела.
1. Процедуры ведения справочников и классификаторов
80. Ведение справочника (классификатора) осуществляется посредством применения одной из следующих процедур:
а) централизованная процедура ведения справочника (классификатора);
б) процедура ведения справочника (классификатора) на основе информационного взаимодействия государств-членов.
81. Централизованная процедура ведения справочника (классификатора) применяется, если ведение справочника (классификатора) осуществляется единственным оператором.
82. Особенности применения централизованной процедуры ведения справочника (классификатора) определяются необходимостью согласования с уполномоченными органами изменений, вносимых
в позиции справочника (классификатора).
При этом согласование с уполномоченными органами срока введения в действие изменений, вносимых в позиции справочника (классификатора), является обязательным.
83. Согласование изменений, вносимых в позиции справочника (классификатора), может не требоваться в следующих случаях:
а) существует единственный источник для сбора объектов систематизации (классификации) (например, акт органа Союза
или доверенный источник, ведение которого осуществляется международной организацией);
б) сведения из справочника (классификатора), в которые вносятся изменения, не подлежат гармонизации с государственными справочниками (классификаторами);
в) другие случаи, определяемые в инструктивно-методических документах.

75. Анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу өзіне мына бөліктерге қатысты өзгерістер енгізуді:
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) позициясын;
б) анықтамалықтың (сыныптауыштың) паспортын;
в) жүйелеу, сыныптау және (немесе) код қою әдісін қамтиды.
76. Мыналар:
а) іс-шаралар жоспарына анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу жөніндегі іс-шараларды енгізу;
б) Одақ органының анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу туралы актісін қабылдау;
в) операторда анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу туралы Одақ органының актісін қабылдауды талап етпейтін, жаңа заңдық фактілер туралы мәліметтердің болуы анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу үшін негіз болып табылады.
77. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) позициясына қатысты бөлікте анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізуді анықтамалық (сыныптауыш) паспортының 18-позициясында көрсетілген анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу рәсіміне сәйкес, анықтамалық (сыныптауыш) паспортының 10-позициясында көрсетілген оператор жүзеге асырады.
Анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу мақсатында осы Әдіснаманың 80-тармағында көрсетілген анықтамалық (сыныптауыш) жүргізу рәсімдерінің бірі немесе тиісті нұсқамалық-әдістемелік құжатпен айқындалған анықтамалық (сыныптауыш) жүргізу рәсімі қолданылуы мүмкін.
78. Анықтамалық (сыныптауыш) паспортына қатысты бөлікте анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу осы бөлімнің 2-кіші бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
79. Жүйелеу, сыныптау және (немесе) код қою әдісіне қатысты бөлікте анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу осы бөлімнің 3-кіші бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
1. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жүргізу рәсімдері
80. Анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу мына рәсімдердің бірін қолдану арқылы жүзеге асырылады:
а) анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізудің орталықтандырылған рәсімі;
б) мүше мемлекеттердің ақпараттық өзара іс-қимылы негізінде анықтамалық (сыныптауыш) жүргізу рәсімі.
81. Анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізуді жалғыз оператор жүзеге асыратын болса анықтамалық (сыныптауыш) жүргізудің орталықтандырылған рәсімі қолданылады.
82. Анықтамалық (сыныптауыш) жүргізудің орталықтандырылған рәсімін қолданудың ерекшелігі анықтамалық (сыныптауыш) позицияларына енгізілетін өзгерістерді уәкілетті органдармен келісу қажеттігімен айқындалады.
Бұл ретте анықтамалық (сыныптауыш) позицияларына енгізілетін өзгерістерді қолданысқа енгізу мерзімін уәкілетті органдармен келісу міндетті болып табылады.
83. Анықтамалық (сыныптауыш) позицияларына енгізілетін өзгерістерді келісу мынадай жағдайларда:
а) жүйелеу (сыныптау) объектілерін жинақтау үшін жалғыз дереккөз жұмыс істегенде (мысалы, Одақ органының актісі немесе жүргізілуін халықаралық ұйым жүзеге асыратын сенімді дереккөз);
б) оған өзгерістер енгізілетін, анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған мәліметтер мемлекеттік анықтамалықтармен (сыныптауыштармен) үйлестіруге жатпағанда;
в) нұсқамалық-әдістемелік құжаттарда айқындалатын басқа жағдайларда талап етілмеуі мүмкін.

84. В случае если внесение изменений в позиции справочника (классификатора) не требует согласования с уполномоченными органами, применяется упрощенная процедура ведения справочника (классификатора), относящаяся к централизованной процедуре ведения справочника (классификатора).
85. Упрощенная процедура ведения справочника (классификатора) применяется путем внесения изменений в ресурсы единой системы
в соответствии с подразделом 6 настоящего раздела.
86. В случае если внесение изменений в позиции справочника (классификатора) требует согласования с уполномоченными органами, централизованная процедура ведения применяется с учетом следующих особенностей:
а) оператор направляет проект изменений, вносимых
в справочник (классификатор), по форме, предусмотренной приложением № 3 к настоящей Методологии, на рассмотрение заинтересованному департаменту;
б) заинтересованный департамент обеспечивает направление
в уполномоченные органы проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), для согласования;
в) проведение экспертизы, согласование проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), принятие изменений, вносимых в справочник (классификатор), и внесение изменений
в ресурсы единой системы осуществляются Комиссией
и уполномоченными органами в соответствии с подразделами 4 – 6 настоящего раздела.
87. Процедура ведения справочника (классификатора) посредством информационного взаимодействия государств-членов применяется в случае, если данная процедура осуществляется 2 и более операторами.
Указанная процедура выполняется путем внесения изменений
в ресурсы единой системы в соответствии с подразделом 6 настоящего раздела, при этом оператор может вносить изменения только в тот раздел справочника (классификатора), который находится в зоне его ответственности. Оператор несет ответственность за согласованность вносимых им изменений.
2. Внесение изменений в справочник (классификатор)
в части, касающейся паспорта справочника (классификатора)
88. Внесение изменений в справочник (классификатор) в части, касающейся паспорта справочника (классификатора), осуществляется заинтересованным департаментом (при необходимости совместно
с координирующим департаментом).
89. Заинтересованный департамент обеспечивает подготовку проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор),
в соответствии с формой, предусмотренной приложением № 3
к настоящей Методологии, и его направление в государства-члены
на согласование.
В случае внесения изменений в структуру справочника (классификатора) проект изменений, вносимых в справочник (классификатор), предварительно согласовывается заинтересованным департаментом с координирующим департаментом.

84. Анықтамалық (сыныптауыш) позицияларына өзгерістер енгізу уәкілетті органдармен келісуді қажет етпеген жағдайда, анықтамалық (сыныптауыш) жүргізудің орталықтандырылған рәсіміне жататын, анықтамалық (сыныптауыш) жүргізудің жеңілдетілген рәсімі қолданылады.
85. Анықтамалық (сыныптауыш) жүргізудің жеңілдетілген рәсімі осы бөлімнің 6-кіші бөліміне сәйкес бірыңғай жүйе қорына өзгерістер енгізу арқылы қолданылады.
86. Анықтамалық (сыныптауыш) позицияларына өзгерістер енгізу уәкілетті органдармен келісуді талап ететін жағдайда жүргізудің орталықтандырылған рәсімі мынадай ерекшеліктерді ескере отырып қолданылады:
а) оператор анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын осы Әдіснаманың № 3 қосымшасында көзделген түрде мүдделі департаментке қарауға жібереді;
б) мүдделі департамент анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасының келісу үшін уәкілетті органдарға жіберілуін қамтамасыз етеді;
в) анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасына сараптама жүргізуді, оларды келісуді, анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістерді қабылдауды және бірыңғай жүйе қорына өзгерістер енгізуді осы бөлімнің 4 – 6-кіші бөлімдеріне сәйкес Комиссия мен уәкілетті органдар жүзеге асырады.
87. Мүше мемлекеттердің ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу рәсімі, осы рәсім 2 және одан да көп оператормен жүзеге асырылған жағдайда қолданылады.
Аталған рәсім осы бөлімнің 6-кіші бөліміне сәйкес бірыңғай жүйе қорына өзгерістер енгізу арқылы орындалады, бұл ретте оператор анықтамалықтың (сыныптауыштың) өзі жауапты аймақта орналасқан бөліміне ғана өзгерістер енгізе алады. Оператор өзі енгізетін өзгерістердің келісілуіне жауаптылықта болады.
2. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) паспортына қатысты бөлікте анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу
88. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) паспортына қатысты бөлікте анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізуді мүдделі департамент (қажет болған кезде үйлестіруші департаментпен бірге) жүзеге асырады.
89. Мүдделі департамент анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын осы Әдіснаманың № 3 қосымшасында көзделген түрге сәйкес дайындауды және оны мүше мемлекеттерге келісуге жіберуді қамтамасыз етеді.
Анықтамалық (сыныптауыш) құрылымына өзгерістер енгізілген жағдайда анықтамалыққа (сыныптаушыға).енгізілетін өзгерістер жобасын мүдделі департамент үйлестіруші департаментпен алдын ала келіседі.

Дальнейшие действия, связанные с проведением экспертизы, согласованием проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), принятием изменений, вносимых в справочник (классификатор), и внесением изменений в ресурсы единой системы, выполняются в соответствии с подразделами 4 – 6 настоящего раздела.
3. Внесение изменений в справочник (классификатор)
в части, касающейся метода систематизации
(классификации) и (или) метода кодирования
90. Внесение изменений в справочник (классификатор) в части, касающейся метода систематизации (классификации) и (или) метода кодирования, осуществляется заинтересованным департаментом совместно с оператором (операторами).
91. Заинтересованный департамент обеспечивает координацию мероприятий по разработке проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), согласование проекта изменений, вносимых
в справочник (классификатор), с координирующим департаментом и его направление в государства-члены на согласование.
92. При разработке проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), оператор (операторы) обеспечивает проведение следующих работ:
а) систематизация (классификация) заданного множества объектов систематизации (классификации) в соответствии с измененным методом систематизации (классификации) (в случае изменения метода систематизации (классификации));
б) кодирование заданного множества объектов систематизации (классификации) в соответствии с измененным методом кодирования;
в) формирование перекодировочной таблицы.
93. Перекодировочная таблица должна содержать комментарии
и разъяснения для облегчения понимания характера соответствия измененных кодов справочника (классификатора) и установленных связей.
Перекодировочные таблицы должны поддерживаться
в актуальном состоянии в течение установленного срока.
94. При разработке проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), заинтересованный департамент совместно
с оператором (операторами) обеспечивает проведение следующих работ:
а) доработка структуры справочника (классификатора)
(при необходимости);
б) разработка проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), в соответствии с формой, предусмотренной приложением № 3 к настоящей Методологии;
в) разработка проектов инструктивно-методических документов, определяющих порядок перехода к применению новой редакции справочника (классификатора) в соответствии с требованиями, установленными разделом III приложения № 5 к настоящей Методологии.
Дальнейшие действия, связанные с проведением экспертизы, согласованием проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), принятием изменений, вносимых в справочник (классификатор), и внесением изменений в ресурсы единой системы, выполняются в соответствии с подразделами 4 – 6 настоящего раздела.

Анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасына сараптама жүргізумен, оны келісумен, анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістерді қабылдаумен және бірыңғай жүйе қорына өзгерістер енгізумен байланысты одан кейінгі іс-әрекеттер осы бөлімнің 4 – 6-кіші бөлімдеріне сәйкес орындалады.
3. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жүйелеу (сыныптау) әдісіне және (немесе) код
қою әдісіне қатысты бөлігіне өзгерістер енгізу
90. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жүйелеу (сыныптау) әдісіне және (немесе) код қою әдісіне қатысты бөлігіне өзгерістер енгізуді мүдделі департамент оператормен (операторлармен) бірге жүзеге асырады.
91. Мүдделі департамент анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын әзірлеу жөніндегі іс-шараларды үйлестіруді, анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын үйлестіруші департаментпен келісуді және оны мүше мемлекеттерге келісуге жіберуді қамтамасыз етеді.
92. Анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын әзірлеген кезде оператор (операторлар) мына жұмыстардың:
а) жүйелеудің (сыныптаудың) өзгерген әдісіне сәйкес (жүйелеу (сыныптау) әдісі өзгерген жағдайда) жүйелеудің (сыныптаудың) берілген көптеген объектілеріне жүйелеу (сыныптау) жүргізуді;
б) жүйелеудің (сыныптаудың) берілген көптеген объектілеріне код қоюдың өзгерген әдісіне сәйкес код қоюды;
в) қайта код қойылатын кестені қалыптастыруды жүргізуді қамтамасыз етеді.
93. Қайта код қойылатын кесте анықтамалықтың (сыныптауыштың) өзгерген кодтарының және белгіленген байланыстарының сәйкестік сипаттамасын түсінуді жеңілдету үшін түсіндірмелер мен түсініктемелерді қамтуы тиіс.
Қайта код қойылатын кестелер белгіленген мерзім ішінде өзекті жағдайды ұстап тұруы тиіс.
94. Анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын әзірлеген кезде мүдделі департамент оператормен (операторлармен) бірге мынадай жұмыстардың:
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) құрылымын пысықтауды (қажет болған кезде);
б) анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын осы Әдіснаманың № 3 қосымшасында көзделген түрге сәйкес әзірлеуді;
в) анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңа редакциясын қолдануға өтудің тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжаттардың жобаларын осы Әдіснаманың № 5 қосымшасының ІІІ-бөлімінде белгіленген талаптарға сәйкес әзірлеуді жүргізуді қамтамасыз етеді.
Анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасына сараптама жүргізумен, оны келісумен, анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістерді қабылдаумен және бірыңғай жүйе қорына өзгерістер енгізумен байланысты одан кейінгі іс-әрекеттер осы бөлімнің 4 – 6-кіші бөлімдеріне сәйкес орындалады.

4. Проведение экспертизы и согласование проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор)
95. Заинтересованный департамент обеспечивает направление
в уполномоченные органы проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), на согласование.
Одновременно с проектом изменений, вносимых в справочник (классификатор), уполномоченными органами согласовывается срок введения в действие изменений, вносимых в справочник (классификатор).
96. При определении срока введения в действие изменений, вносимых в справочник (классификатор), учитываются:
а) возможности операторов и пользователей единой системы обеспечить применение изменений, вносимых в справочник (классификатор);
б) сроки введения в действие актов, предусматривающих применение изменений, вносимых в справочник (классификатор);
в) сроки внесения изменений в связанные справочники
и классификаторы.
97. Уполномоченные органы обеспечивают рассмотрение проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), с целью оценки его соответствия Положению, настоящей Методологии
и положениям инструктивно-методических документов, определяющих порядок ведения и применения справочников (классификаторов).
98. Рассмотрение проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), включает в себя:
а) проверку комплектности документов, составляющих проект изменений;
б) оценку обоснованности и корректности изменений, предусмотренных проектом изменений;
в) оценку проекта изменений на непротиворечивость, целостность, упорядоченность, соответствие требованиям к стандартизации наименований, уникальность, возможность однозначной идентификации, актуальность, соответствие доверенному источнику
в соответствии с пунктом 64 настоящей Методологии
(при наличии изменений, касающихся позиций справочника (классификатора));
г) проверку наличия перекодировочной таблицы и корректности указанных в ней связей (при изменении метода систематизации (классификации) и (или) метода кодирования);
д) оценку комплектности и качества инструктивно-методических документов, определяющих порядок перехода к применению новой редакции справочника (классификатора);
е) оценку готовности применения уполномоченными органами изменений, вносимых в справочник (классификатор), в планируемый срок введения в действие таких изменений.
99. По результатам рассмотрения проекта изменений, вносимых
в справочник (классификатор), уполномоченные органы подготавливают отзывы и направляют их в заинтересованный департамент не позднее 30 календарных дней со дня получения указанного проекта.
100. Заинтересованный департамент (при необходимости совместно с координирующим департаментом) рассматривает
и обобщает отзывы, представленные уполномоченными органами, определяет срок доработки проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор).

4. Анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасына сараптама жүргізу және келісу
95. Мүдделі департамент анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын уәкілетті органдарға келісуге жіберуді қамтамасыз етеді.
Анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасымен бір мезгілде уәкілетті орган анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістерді қолданысқа енгізудің мерзімін келіседі.
96. Анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістерді қолданысқа енгізу мерзімін айқындаған кезде мыналар:
а) анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістердің қолданылуын операторлар мен бірыңғай жүйе пайдаланушылардың қамтамасыз ету мүмкіндігі;
б) анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістердің қолданылуын көздейтін актілердің қолданысқа енгізілу мерзімдері;
в) байланысқан анықтамалықтар мен сыныптауыштарға өзгерістер енгізу мерзімдері ескеріледі.
97. Уәкілетті органдар анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын қарауды оның осы Әдіснама Ережесіне және анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу мен қолданылу тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжаттардың ережелеріне сәйкестігін бағалау мақсатында қамтамасыз етеді.
98. Анықтамалықтарға (сыныптауыштарға) енгізілетін өзгерістер жобасы мыналарды:
а) өзгерістер жобасын құрайтын құжаттардың жиынтылықтылығын тексеруді;
б) өзгерістер жобасында көзделген өзгерістердің негізділігі мен орындылығын бағалауды;
в)  өзгерістер жобасын қарама-қайшылықтарға, тұтастыққа, реттілікке, атаулар стандарттары талаптарына сәйкестікке, бірегейлікке, біртекті сәйкестендіру мүмкіндігіне, өзектілікке, осы Әдіснаманың 64-тармағына сәйкес (анықтамалық (сыныптауыш) позициясына қатысты өзгерістер болған кезде) сенім білдірілетін дереккөзге сәйкестікке бағалауды;
г) қайта код қойылатын кестенің болуын және онда көрсетілген байланыстардың орындылығын тексеруді (жүйелеу (сыныптау) әдісі және (немесе) код қою әдісі өзгерген кезде);
д) анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңа редакциясын қолдануға өту тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжаттардың толықтығы мен сапасын бағалауды;
е) уәкілетті органдардың анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістерді осындай өзгерістерді қолданысқа енгізудің жоспарланған мерзімінде қолдануға дайындығын бағалауды қамтиды.
99. Анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органдар пікірлер дайындайды және оларды мүдделі департаментке көрсетілген жоба алынғаннан кейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей жібереді.
100. Мүдделі департамент (қажет болған кезде үйлестіруші департаментпен бірге) уәкілетті органдар ұсынған пікірлерді қарайды және жинақтайды, анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын пысықтаудың мерзімін айқындайды.

101. Заинтересованный департамент обеспечивает доработку
и согласование с уполномоченными органами проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор).
К доработанному проекту изменений должны прилагаться перечень вносимых изменений и сводная информация о порядке учета заинтересованным департаментом замечаний (предложений) уполномоченных органов по проекту изменений, вносимых
в справочник (классификатор), по форме, предусмотренной
приложением № 6 к настоящей Методологии.
102. Доработанный и согласованный с уполномоченными органами проект изменений, вносимых в справочник (классификатор), направляется для рассмотрения рабочей группой в срок, определенный заинтересованным департаментом в соответствии с пунктом 100 настоящей Методологии.
103. Рабочая группа осуществляет рассмотрение проекта изменений, вносимых в справочник (классификатор), и готовит заключение по результатам его рассмотрения.
5. Принятие и введение в действие
изменений, вносимых в справочник (классификатор)
104. В целях принятия и введения в действие изменений, вносимых в справочник (классификатор), заинтересованный департамент (при необходимости совместно с координирующим департаментом) подготавливает проект акта Комиссии о внесении изменений в справочник (классификатор).
105. В проекте акта Комиссии о внесении изменений в справочник (классификатор) указывается согласованный с уполномоченными органами срок введения в действие изменений, вносимых в справочник (классификатор).
В состав материалов и документов, прилагаемых к проекту акта Комиссии, включаются проект изменений, вносимых в справочник (классификатор), и заключение рабочей группы на указанный проект.
6. Внесение изменений в ресурсы единой системы
106. Внесение изменений в ресурсы единой системы подразумевает следующие операции:
а) внесение изменений в справочники и классификаторы;
б) внесение изменений в реестр;
в) оповещение пользователей единой системы об обновлении (изменении) справочников (классификаторов).
107. Внесение изменений в ресурсы единой системы осуществляется следующим образом:
а) при наличии изменений в части, касающейся заполнения позиций справочника (классификатора), оператор (операторы) вносит
в рамках своих полномочий соответствующие изменения в справочник (классификатор);
б) в случае если оператором, осуществляющим ведение справочника (классификатора), является уполномоченный орган, оператор направляет актуализированные справочники (классификаторы) или изменения, внесенные в справочники (классификаторы), администратору единой системы;
в) администратор единой системы обеспечивает размещение актуализированного справочника (классификатора) на информационном портале Союза и при необходимости обеспечивает внесение изменений в паспорт справочника (классификатора) и реестр;
г) пользователи единой системы получают в автоматизированном режиме информацию об обновлении (изменении) сведений
из справочника (классификатора) в соответствии с утверждаемым Комиссией регламентом информационного взаимодействия участников единой системы по ведению и распространению справочников
и классификаторов средствами интегрированной системы.
VI. Применение справочников и классификаторов

101. Мүдделі департамент анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын уәкілетті органдардың пысықтауын және оны келісуді қамтамасыз етеді.
Өзгерістердің пысықталған жобасына енгізілетін өзгерістер тізбесі және мүдделі департаменттің ескертпелерін (ұсыныстарын) есепке алу тәртібі туралы жиынтық ақпарат, осы Әдіснаманың № 6 қосымшасында көзделген түрде анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін уәкілетті органдардың жоба бойынша өзгерістері қоса берілуі тиіс.
102. Уәкілетті органдармен пысықталған және келісілген анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістерді мүдделі департамент осы Әдіснаманың 100-тармағына сәйкес айқындалған мерзімде жобасы жұмыс тобының қарауы үшін жібереді.
103. Жұмыс тобы анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасын қарауды жүзеге асырады және оны қараудың нәтижесі бойынша қорытынды дайындайды.
5. Анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістерді қабылдау және оларды қолданысқа енгізу
104. Анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістерді қабылдау және оларды қолданысқа енгізу мақсатында мүдделі департамент (қажет болған кезде үйлестіруші департаментпен бірге) анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу туралы Комиссия актісінің жобасын дайындайды.
105. Анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу туралы Комиссия актісінің жобасында анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістерді қолданысқа енгізудің уәкілетті органдармен келісілген мерзімі көрсетіледі.
Комиссия актісінің жобасына ұсынылатын материалдар мен құжаттардың құрамына анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілетін өзгерістер жобасы мен жұмыс тобының аталған жобаға қорытындысы енгізіледі.
6. Бірыңғай жүйе қорына өзгерістер енгізу
106. Бірыңғай жүйе қорына өзгерістер енгізу мынадай операцияларды:
а) анықтамалықтар мен сыныптауыштарға өзгерістер енгізуді;
б) тізілімге өзгерістер енгізуді;
в) бірыңғай жүйені пайдаланушыларды анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңарғаны (өзгергені) туралы хабардар етуді көздейді.
107. Бірыңғай жүйе қорына өзгерістер енгізу мынадай түрде жүзеге асырылады:
а) анықтамалық (сыныптауыш) позициясын толтыруға қатысты бөлікте өзгерістер болған кезде опреатор (операторлар) өз құзіреттері шеңберінде анықтамалыққа (сыныптауышқа) тиісті өзгерістер енгізеді;
б) анықтамалық (сыныптауышты) жүргізуді жүзеге асыратын оператор уәкілетті орган болған жағдайда оператор өзекті сипатқа ие болған анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) немесе анықтамалықтарға (сыныптауыштарға) енгізілген өзгерістерді бірыңғай жүйенің әкімшісіне жібереді;
в) бірыңғай жүйенің әкімшісі өзекті сипат берілген анықтамалықты (сыныптауышты) Одақтың ақпараттық порталында орналастыруды қамтамасыз етеді және қажет болған кезде анықтамалық (сыныптауыш) паспортына және тізілімге өзгерістер енгізуді қамтамасыз етеді;
г) бірыңғай жүйені пайдаланушылар автоматтандырылған режимде ықпалдасқан жүйе құралдарымен анықтамалықтар мен сыныптауыштарды жүргізу және тарату бойынша Комиссия бекітетін бірыңғай жүйе қатысушыларының ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынатын мәліметтердің жаңарғаны (өзгергені) туралы ақпарат алады.
VI. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды қолдану

108. Применение справочников и классификаторов осуществляется в соответствии с Положением с учетом сроков введения их в действие, установленных актами органов Союза.
109. Органы Союза применяют справочники и классификаторы
в следующих случаях:
а) при принятии актов в соответствии с Договором о Союзе
и международными договорами в рамках Союза;
б) при создании интегрированной системы, общих информационных ресурсов, при осуществлении информационного обмена с уполномоченными органами, третьими странами, международными интеграционными объединениями
и международными организациями;
в) при разработке и утверждении справочников
и классификаторов, внесении изменений в справочники
и классификаторы;
г) в других случаях, предусмотренных Договором о Союзе, международными договорами в рамках Союза и иными актами, входящими в право Союза.
110. Уполномоченные органы применяют справочники
и классификаторы при создании информационных систем государств-членов, используемых для реализации общих процессов
в рамках Союза, информационных ресурсов государств-членов,
при осуществлении информационного взаимодействия
и информационного обмена с Комиссией, юридическими
и физическими лицами.
111. Третьи страны, международные интеграционные объединения, международные организации могут применять справочники и классификаторы при осуществлении информационного обмена с уполномоченными органами и Комиссией.
112. Юридические и физические лица, являющиеся пользователями единой системы, применяют справочники
и классификаторы при выполнении своих обязанностей и реализации прав в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза, а также при осуществлении информационного обмена с уполномоченными органами и Комиссией.
113. Применение справочников и классификаторов уполномоченными органами обеспечивается в зависимости от степени гармонизации указанных справочников и классификаторов с используемыми (применяемыми) в государствах-членах справочниками и классификаторами:
а) в случае если систематизированная (классифицированная) в справочниках (классификаторах) информация может использоваться в государствах-членах без изменений (включая коды, наименования позиций и др.), справочники (классификаторы) применяются непосредственно. При этом целесообразно отменять действие аналогичных государственных справочников (классификаторов) и национальных стандартов;
б) при необходимости включения в справочники (классификаторы) дополнительной информации, отражающей особенности экономик, государственного устройства и управления, социальной сферы, правовых систем государств-членов, применяется включение дополнительных объектов систематизации (классификации) и (или) признаков систематизации (классификации), не нарушающих коды и наименования позиций справочников и классификаторов, а также коды и наименования предусмотренных ими резервных позиций;
в) в остальных случаях применяются перекодировочные таблицы в целях обеспечения однозначного соответствия справочников и классификаторов, включенных в реестр, соответствующим справочникам и классификаторам, применяемым в государствах-членах.

108. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды қолдану Одақ органдары актілерімен белгіленген оларды қолданысқа енгізу мерзімдері ескеріле отырып Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
109. Одақ органдары анықтамалықтар мен сыныптауыштарды мынадай жағдайларда:
а) актілерді Одақ туралы Шартқа және Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарға сәйкес қабылдаған кезде;
б) жалпы ақпараттық қорлардың ықпалдасқан жүйесін құрған, уәкілетті органдармен, үшінші елдермен, халықаралық ықпалдасқан бірлестіктермен және халықаралық ұйымдармен ақпарат алмасуды жүзеге асырған кезде ;
в) анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеген және бекіткен, анықтамалықтар мен сыныптауыштарға өзгерістер енгізген кезде;
г) Одақ туралы Шартта, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда және Одақ құқығына кіретін өзге де актілерде көзделген басқа жағдайларда қолданылады.
110. Уәкілетті органдар анықтамалықтар мен сыныптауыштарды Одақ шеңберіндегі жалпы процестерді іске асыру үшін пайдаланылатын мүше мемлекеттердің ақпараттық жүйесін, Комиссиямен, заңды және жеке тұлғалармен ақпараттық өзара іс-қимылды және ақпарат алмасуды жүзеге асырған кезде мүше мемлекеттердің ақпараттық қорларын құрған кезде қолданады.
111. Үшінші елдер, халықаралық ықпалдасқан бірлестіктер, халықаралық ұйымдар уәкілетті органдармен және Комиссиямен ақпарат алмасуды жүзеге асырған кезде анықтамалықтар мен сыныптауыштарды қолдана алады.
112. Бірыңғай жүйенің пайдаланушылары болып табылатын заңды және жеке тұлғалар анықтамалықтар мен сыныптауыштарды Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес өз міндеттерін орындаған және құқықтарын іске асырған кезде, сондай-ақ уәкілетті органдармен және Комиссиямен ақпарат алмасуды жүзеге асырған кезде қолданады.
113. Уәкілетті органдардың анықтамалықтар мен сыныптауыштарды қолдануы көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштардың мүше мемлекеттерде пайдаланылатын (қолданылатын) анықтамалықтармен және сыныптауыштармен үйлесу дәрежесіне байланысты қамтамасыз етіледі:
а) анықтамалықтарда (сыныптауыштарда) жүйелендірілген (сыныпталған) ақпарат мүше мемлекеттерде өзгеріссіз (кодтарды, позициялар атауын және басқаларды қоса алғанда) пайдаланыла алатын, анықтамалықтар (сыныптауыштар) тікелей қолданылатын жағдайда;
б) анықтамалықтарға (сыныптауыштарға) мүше мемлекеттердің экономика, мемлекеттік құрылым мен басқару, әлеуметтік сала, құқықтық жүйе ерекшеліктерін көрсететін қосымша ақпарат енгізу қажеттігі болған кезде, анықтамалықтар мен сыныптауыштардың кодтары мен позицияларының атауларын, сондай-ақ олар көздейтін қордағы позициялардың кодтары мен атауларын бұзбайтын анықтамалықтардың (сыныптауыштардың) қосымша объектілерін және (немесе) жүйелеудің (сыныптаудың) белгілерін енгізу қолданылады;
в) басқа жағдайларда тізілімге енгізілген анықтамалықтар мен сыныптауыштардың мүше мемлекеттерде қолданылатын тиісті анықтамалықтар мен сыныптауыштарға бірмәнді сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында қайта код қойылатын кесте қолданылады.

114. Применение справочников и классификаторов органами Союза, а также третьими странами, международными интеграционными объединениями, международными организациями, юридическими
и физическими лицами, являющимися пользователями единой системы, обеспечивается путем их непосредственного использования
без изменения содержащейся в них информации.
115. Комиссия предоставляет уполномоченным органам доступ
к справочникам и классификаторам в соответствии с утверждаемым Комиссией регламентом информационного взаимодействия участников единой системы по ведению и распространению справочников
и классификаторов средствами интегрированной системы.
116. Комиссия предоставляет третьим странам, международным интеграционным объединениям, международным организациям, юридическим и физическим лицам доступ к справочникам
и классификаторам посредством размещения сведений, содержащихся
в справочниках и классификаторах, на информационном портале Союза.
VII. Обеспечение качества данных справочников и классификаторов
1. Обеспечение актуальности данных
117. Обеспечение актуальности данных справочников
и классификаторов осуществляется посредством проведения мониторинга внесения изменений в источники, используемые для сбора информации об объектах систематизации (классификации), доверенные источники.
Основными задачами обеспечения актуальности данных справочников и классификаторов являются:
обеспечение соответствия сведений, содержащихся
в справочниках и классификаторах, сведениям из источников, используемых для сбора информации об объектах систематизации (классификации), доверенных источников;
обеспечение корректной работы интегрированной системы
и информационных систем уполномоченных органов;
обеспечение корректной интерпретации и обработки данных, передаваемых при электронном информационном обмене между уполномоченными органами, между Комиссией и уполномоченными органами, между Комиссией и международными интеграционными объединениями и международными организациями, между уполномоченными органами и юридическими и физическими лицами.
118. В рамках мониторинга выполняются следующие действия:
а) отслеживание изменений, вносимых в источники, используемые для сбора информации об объектах систематизации (классификации),
или доверенные источники;
б) анализ предложений об актуализации справочников (классификаторов), поступивших от уполномоченных органов, департаментов Комиссии и пользователей единой системы.
119. Отслеживание изменений, вносимых в источники, используемые для сбора информации об объектах систематизации (классификации), или доверенные источники, осуществляется оператором регулярно с учетом периодичности пересмотра справочника (классификатора), установленной в паспорте справочника (классификатора).
В случае наличия указанных изменений выполняется процедура внесения изменений в соответствии с разделом V настоящей Методологии.

114. Анықтамалықтар мен сыныптауыштарды Одақ органдарының, сондай-ақ бірыңғай жүйе пайдаланушылары болып табылатын үшінші елдердің, халықаралық ықпалдасқан бірлестіктердің, халықаралық ұйымдардың, заңды және жеке тұлғалардың қолдануы онда қамтылған ақпаратты өзгертпей тікелей пайдалану арқылы қамтамасыз етіледі.
115. Комиссия уәкілетті органдардың анықтамалықтар мен сыныптауыштарға қолжетімділігін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды ықпалдасқан жүйе құралдарымен жүргізу және тарату бойынша Комиссия бекітетін бірыңғай жүйеге қатысушылардың ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес қамтамасыз етеді.
116. Комиссия үшінші елдерге, халықаралық ықпалдасқан бірлестіктерге, халықаралық ұйымдарға, заңды және жеке тұлғаларға анықтамалықтар мен сыныптауыштарға қолжетімділікті анықтамалықтар мен сыныптауыштарда қамтылған ақпараттарды Одақтың ақпараттық порталында орналастыру арқылы қамтамасыз етеді.
VII. Анықтамалықтар мен сыныптауыштар деректерінің сапасын қамтамасыз ету
1. Деректердің өзектілігін қамтамасыз ету
117. Анықтамалықтар мен сыныптауыштар деректерінің өзектілігін қамтамасыз ету жүйелеу (сыныптау) объектілері туралы ақпарат жинау үшін пайдаланылатын дереккөздерге, сенім білдірілген дереккөздерге енгізілетін өзгерістерге мониторинг жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Анықтамалықтар мен сыныптауыштар деректерінің өзектілігін қамтамасыз етудің негізгі міндеттері:
анықтамалықтар мен сыныптауыштарда қамтылған мәліметтердің жүйелеу (сыныптау) объектілері туралы ақпарат жинау үшін пайдаланылатын дереккөздерден, сенім білдірілген дереккөздерден алынған мәліметтерге сәйкестігін қамтамасыз ету;
уәкілетті органдардың ықпалдасқан жүйесі мен ақпараттық жүйелерінің орынды жұмысын қамтамасыз ету;
уәкілетті органдардың арасындағы, Комиссия мен уәкілетті органдар арасындағы, Комиссия мен халықаралық ықпалдасқан бірлестіктер мен халықаралық ұйымдар арасындағы, уәкілетті ұйымдар мен заңды және жеке тұлғалар арасындағы электрондық ақпарат алмасу кезінде берілетін деректердің орынды түсіндірілуі мен өңделуін қамтамасыз ету болып табылады.
118. Мониторинг шеңберінде мынадай іс-әрекеттер:
а) жүйелеу (сыныптау) объектілері туралы ақпарат жинау үшін пайдаланылатын дереккөздерге немесе сенім білдірілетін дереккөздерге енгізілетін өзгерістерді қадағалау;
б) уәкілетті органдардан, Комиссия департаменттерінен және бірыңғай жүйені пайдаланушылардан түскен анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) өзекті ету туралы ұсыныстарға талдау жасау орындалады.
119. жүйелеу (сыныптау) объектілері туралы ақпарат жинау үшін пайдаланылатын дереккөздерге немесе сенім білдірілетін дереккөздерге енгізілетін өзгерістерді қадағалау анықтамалық (сыныптауыш) паспортында белгіленген анықтамалықты (сыныптауышты) қайта қарау кезеңділігін ескере отырып оператор жүзеге асырады.
Көрсетілген өзгерістер болған жағдайда осы Әдіснаманың V-бөліміне сәйкес өзгерістер енгізу рәсімі орындалады.

120. При наличии изменений в доверенном источнике также выполняется гармонизация справочников (классификаторов)
в соответствии с разделом VIII настоящей Методологии.
2. Проверка и нормализация данных
121. Проверка и нормализация данных направлены
на обеспечение корректности, полноты, непротиворечивости
и целостности сведений из справочников (классификаторов),
а также на обеспечение их актуальности, уникальности, возможности однозначной идентификации, упорядоченности и соответствия требованиям стандартизации.
122. Качество данных в части проверки и нормализации обеспечивается оператором путем их регулярной оценки в соответствии с пунктом 64 настоящей Методологии с учетом периодичности пересмотра справочника (классификатора), установленной в паспорте справочника (классификатора).
VIII. Методические подходы к гармонизации ресурсов
1. Общие подходы к гармонизации
справочников (классификаторов)
123. Гармонизация справочников (классификаторов) выполняется для обеспечения сопоставимости данных, сформированных
с использованием различных систем классификации
и кодирования.
124. При гармонизации справочника (классификатора) устанавливается его содержательное, структурное, терминологическое
и кодовое соответствие доверенному источнику.
125. Гармонизация справочника (классификатора) выполняется при разработке нового справочника (классификатора) и внесении изменений в доверенный источник.
126. Основными направлениями гармонизации справочников
и классификаторов являются:
а) гармонизация ресурсов единой системы с международными справочниками (классификаторами) или стандартами, межгосударственными (региональными) классификаторами
или стандартами;
б) гармонизация ресурсов единой системы со справочниками
и классификаторами, применяемыми в государствах-членах;
в) гармонизация справочников и классификаторов, разрабатываемых для однородных объектов систематизации (классификации), в целях обеспечения их применения в различных сферах.
127. Гармонизация представляет собой непрерывный процесс,
в рамках которого устанавливается и поддерживается соответствие справочника (классификатора) доверенному источнику при внесении изменений в доверенный источник или внесении изменений
в справочник (классификатор), гармонизированный с доверенным источником.
128. В качестве доверенных источников могут использоваться международные справочники (классификаторы) или стандарты, межгосударственные (региональные) классификаторы или стандарты, государственные справочники (классификаторы) или национальные стандарты.
При гармонизации может обеспечиваться соответствие справочника (классификатора) одному или нескольким доверенным источникам.
При определении доверенных источников следует использовать справочники (классификаторы), имеющие объекты систематизации (классификации) и признаки систематизации (классификации), предназначенные для решения задач, сопоставимых с задачами, решаемыми с помощью справочника (классификатора), который подлежит гармонизации.

120. Сенім білдірілген дереккөзде өзгерістер болған кезде сондай-ақ осы Әдіснаманың VIII-бөліміне сәйкес анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) үйлестіру орындалады.
2. Деректерді тексеру және нормаға келтіру
121. Деректерді тексеру мен нормаға келтіру анықтамалықтардан (сыныптауыштардан) алынған мәліметтердің орнықтылығын, толықтығын, қарма-қайшылықтың болмайтындығын және тұтастығын қамтамасыз етуге, сондай-ақ олардың өзектілігін, бірегейлігін, бірмәнді сәйкестендіру мүмкіндігін, реттілігін және стандарттау талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуге бағытталған.
122. Деректердің тексеру және нормаға келтіру бөлігіндегі сапасын оператор анықтамалықтың (сыныптауыштың) паспортында белгіленген анықтамалықты (сыныптауышты) қайта қарау кезеңділігін ескере отырып осы Әдіснаманың 64-тармағына сәйкес оларды жүйелі түрде бағалау арқылы қамтамасыз етеді.
VIII. Қорларды үйлестіруге әдістемелік тәсілдемелер
1. Анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) үйлестіруге арналған жалпы тәсілдемелер
123. Анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) үйлестіру сыныптау мен код қоюдың әртүрлі жүйелерін пайдалану арқылы қалыптастырылған деректердің салыстырмалылығын қамтамасыз ету үшін орындалады.
124. Анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) үйлестіру кезінде олардың сенім білдірілетін дереккөзге мазмұны, құрылымы, терминология және код қою бойынша сәйкестігі белгіленеді.
125. Анықтамалықтардың (сыныптауыштардың) үйлесімділігі жаңа анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеген және сенім білдірілетін дереккөзге өзгерістер енгізген кезде орындалады.
126. Мыналар:
а) бірыңғай жүйе қорларын халықаралық анықтамалықтармен (сыныптауыштармен) немесе стандарттармен, мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштармен немесе стандарттармен үйлестіру;
б) бірыңғай жүйе қорларын мүше мемлекеттерде қолданылатын анықтамалықтармен және сыныптауыштармен үйлестіру;
в) жүйелеудің (сыныптаудың) біртекті объектілері үшін әзірленетін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды олардың әртүрлі салада қолданылуын қамтамасыз ету мақсатында үйлестіру анықтамалықтар мен сыныптауыштарды үйлестірудің негізгі бағыттары болып табылады.
127. Үйлестіру дегеніміз соның шеңберінде сенім білдірілетін дереккөзге өзгерістер енгізу немесе сенім білдірілетін дереккөзбен үйлестірілген анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу кезінде сенім білдірілетін дереккөзге анықтамалықтың (сыныптаушының) сәйкестігі белгіленетін және қолдап отырылатын үздіксіз процесті білдіреді.
128. Халықаралық анықтамалықтар (сыныптауыштар) немесе стандарттар, мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштар немесе стандарттар, мемлекеттік анықтамалықтар (сыныптауыштар) немесе ұлттық стандарттар сенім білдірілетін дереккөздер ретінде пайдаланылуы мүмкін.
Үйлестіру кезінде анықтамалықтың (сыныптауыштың) бір немесе бірнеше сенім білдірілетін дереккөзге сәйкестігі қамтамасыз етілуі мүмкін.
Сенім білдірілетін дереккөздерді айқындаған кезде үйлестіруге жататын анықтамалықтың (сыныптауыштың) көмегімен шешілетін міндеттермен салыстырмалы тапсырмаларды шешу үшін арналған, жүйелеу (сыныптау) және жүйелеу (сыныптау) белгілері бар объектілерді иемденетін анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) пайдаланған дұрыс.

129. При определении доверенных источников предпочтение
(в порядке убывания приоритета) должно отдаваться следующим справочникам (классификаторам):
а) международные справочники (классификаторы)
и международные стандарты;
б) межгосударственные (региональные) классификаторы
и международные стандарты;
в) справочники (классификаторы), разработанные отраслевыми международными организациями;
г) рекомендации Центра Организации Объединенных Наций
по упрощению процедур торговли и электронным деловым операциям (СЕФАКТ ООН);
д) государственные справочники (классификаторы)
и национальные стандарты.
130. Доверенный источник должен иметь широкое применение
в международной практике или должен быть признан экспертным сообществом в случае, если он является узкоспециализированным отраслевым справочником (классификатором).
131. При гармонизации справочников (классификаторов) и выборе методов гармонизации необходимо учитывать методические рекомендации международных организаций по разработке международных справочников (классификаторов), межгосударственных (региональных) классификаторов, определенных в качестве доверенных источников.
132. При гармонизации справочников (классификаторов) следует обеспечить наибольшую степень гармонизации, что означает,
что справочник (классификатор), который подлежит гармонизации,
и доверенный источник должны иметь одинаковую структуру, принципы построения, признаки систематизации (классификации), обеспечивающие единство описания и сопоставимость данных
об объектах систематизации (классификации), при их разработке должны использоваться одинаковые методы систематизации (классификации) и кодирования.
133. При гармонизации справочников (классификаторов) наименования объектов систематизации (классификации) и другие сведения об объектах систематизации (классификации), представленные в доверенном источнике, могут быть переведены на русский язык посредством аутентичного перевода.
2. Методы гармонизации справочников (классификаторов)
134. Гармонизация справочников (классификаторов) может осуществляться с применением одного из следующих методов:
а) метод прямого использования доверенного источника;
б) метод дополнения доверенного источника;
в) метод использования части доверенного источника;
г) метод установления соответствия с доверенным источником;
д) комбинированный метод гармонизации.
135. При гармонизации справочника (классификатора)
с применением метода прямого использования доверенного источника коды, наименования позиций и другие сведения доверенного источника используются без изменений (возможен перевод на русский язык наименований позиций и других сведений).
Метод прямого использования доверенного источника следует применять в случае, если объект систематизации (классификации), структура, принципы построения, методы систематизации (классификации) и кодирования, признаки систематизации (классификации) и перечень значений доверенного источника полностью удовлетворяют целям и задачам, для которых применяется справочник (классификатор).
В случае если в доверенный источник были внесены изменения, данные изменения вносятся и в справочник (классификатор), гармонизированный с ним с применением метода прямого использования доверенного источника.

129. Сенім білдірілетін дереккөздерді айқындаған кезде басымдылық (басымдылықтың азаюы тәртібімен) мынадай анықтамалықтарға (сыныптауыштарға):
а) халықаралық анықтамалықтарға (сыныптауыштарға) және халықаралық стандарттарға;
б) мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштарға және халықаралық стандарттарға;
в) салалық халықаралық ұйымдар әзірлеген анықтамалықтарға (сыныптауыштарға);
г) сауда рәсімдерін оңайлату және электронды іскерлік операциялар бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымы Орталығының ұсынымдарына (БҰҰ СЕФАКТ);
д) мемлекеттік анықтамалықтарға (сыныптауыштарға) және ұлттық стандарттарға берілуі тиіс.
130. Сенім білдірілетін дереккөз халықаралық практикада кең қолданысқа ие болуға тиіс немесе ол тар шеңберде мамандандырылған салалық анықтамалық (сыныптауыш) болған жағдайда сараптаушы қоғамдастықпен танылуы тиіс.
131. Анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) үйлестірген және үйлестіру әдістерін таңдаған кезде сенім білдірілген дереккөз ретінде айқындалған халықаралық анықтамалықтарды (сыныптауыштарды), мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштарды әзірлеу жөніндегі халықаралық ұйымдардың әдістемелік ұсынымдарын ескеру қажет.
132. Анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) үйлестірген кезде үйлестірудің ең жоғарғы дәрежесін қамтамасыз еткен дұрыс, бұл, үйлестіруге жататын анықтамалық (сыныптауыш) мен сенім білдірілетін дереккөз жүйелеу (сыныптау) объектілері туралы сипаттамалардың бірлігі мен деректердің салыстырмалылығын қамтамасыз ететін бірдей құрылымға, құрылу қағидатына, жүйелеу (сыныптау) белгілеріне ие болуы тиіс дегенді білдіреді, оларды әзірлеген кезде жүйелеудің (сыныптаудың) және код қоюдың бірдей әдістері пайдаланылуы тиіс.
133. Анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) үйлестірген кезде сенім білдірілетін дереккөзде берілген жүйелеу (сыныптау) объектілерінің атаулары және жүйелеу (сыныптау) объектілері туралы басқа мәліметтер аударманың теңтүпнұсқалылығы сақтала отырып орыс тіліне аударылуы мүмкін..
2. Анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) үйлестіру әдістері
134. Анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) үйлестіру мына әдістердің бірі:
а) сенім білдірілетін дереккөзді тікелей пайдалану әдісі;
б) сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісі;
в) сенім білдірілетін дереккөздің бір бөлігін пайдалану әдісі;
г) сенім білдірілетін дереккөзбен сәйкестікті белгілеу әдісі;
д) үйлестірудің құрамдастырылған әдісі қолданыла отырып жүзеге асырылуы мүмкін.
135. Анықтамалықты (сыныптауышты) сенім білдірілетін дереккөзді тікелей пайдалану әдісін қолдану арқылы үйлестірген кезде позициялар атаулары мен сенім білдірілетін дереккөздің басқа да мәліметтері өзгеріссіз пайдаланылады (позициялардың атаулары мен басқа да мәліметтер орыс тіліне аударылуы мүмкін).
Егер жүйелеу (сыныптау) объектісі, құрылымы, жасалу қағидаттары, жүйелеу (сыныптау) және код қою әдістері, жүйелеу (сыныптау) белгілері мен сенім білдірілетін дереккөз мағыналарының тізбесі сол үшін қолданылатын анықтамалықтың (сыныптауыштың) мақсаттары мен міндеттерін толықтай қанағаттандыратын жағдайда сенім білдірілетін дереккөзді тікелей пайдалану әдісін қолданған дұрыс.
Сенім білдірілетін дереккөзге өзгерістер енгізілген жағдайда бұл өзгерістер сенім білдірілетін дереккөзді тікелей пайдалану әдісін қолдану арқылы онымен үйлестірілген анықтамалыққа да (сыныптауышқа) енгізіледі.

136. При гармонизации справочника (классификатора)
с применением метода дополнения доверенного источника в справочник (классификатор) включаются дополнительные позиции, отражающие особенности экономик, государственного устройства и управления, социальной сферы, правовых систем государств-членов.
При добавлении позиций код позиции доверенного источника
и соответствующие ему наименования могут оставаться без изменений или позиция доверенного источника (код и соответствующие ему наименования) может заменяться несколькими позициями, детализирующими позиции доверенного источника, либо код позиции может изменяться за счет изменения его структуры путем добавления дополнительных разрядов или фасетов.
137. При гармонизации справочника (классификатора)
с применением метода дополнения доверенного источника дополнительные позиции могут включаться в доверенный источник следующими способами:
а) способ расширения доверенного источника;
б) способ изменения структуры кода доверенного источника;
в) способ замещения позиций доверенного источника;
г) способ замещения позиций доверенного источника
с изменением структуры его кода.
138. Способ расширения доверенного источника предполагает включение в доверенный источник новых позиций, не нарушающих
его структуру, коды и наименования позиций и предусмотренных резервных позиций (при наличии).
Пример соответствия позиций справочника (классификатора), сформированного с применением метода дополнения доверенного источника, и позиций соответствующего доверенного источника при применении способа расширения доверенного источника представлен
в таблице 1.
Таблица 1
Применение метода дополнения доверенного источника
(способ расширения доверенного источника)
Позиция доверенного источника
Позиция справочника (классификатора)
код
наименование
код
наименование
1510
переработка и консервирование фруктов и овощей
1510
переработка и консервирование фруктов и овощей

136. Анықтамалық (сыныптауыш) сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін пайдалану арқылы үйлестірілген кезде, анықтамалыққа (сыныптауышқа) мүше мемлекеттердің экономикасының ерекшеліктерін, мемлекеттік құрылымын және басқаруын, әлеуметтік саласын, құқықтық жүйесін көрсететін қосымша позициялар енгізіледі.
Позицияар қосылған кезде сенім білдірілетін дереккөз позициясының коды және оған сәйкес атаулар өзгеріссіз қалуы мүмкін немесе сенім білдірілетін дереккөздің позициясы (код және оған сәйкес атауы) сенім білдірілетін дереккөздің позицияларын нақтылайтын бірнеше позициямен ауыстырылуы мүмкін не позиция коды қосымша разрядтар мен фасеттерді қосу арқылы оның құрылымының өзгеруі есебінен өзгеруі мүмкін.
137. Анықтамалық (сыныптауыш) сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін пайдалану арқылы үйлестірілген кезде қосымша позициялар сенім білдірілетін дереккөзге мынадай әдістермен енгізілуі мүмкін:
а) сенім білдірілетін дереккөзді ұлғайту әдісі;
б) сенім білдірілетін дереккөз кодының құрылымын өзгерту әдісі;
в) сенім білдірілетін дереккөз позициясын ауыстыру әдісі;
г) сенім білдірілетін дереккөздің позициясын оның кодының құрылымын өзгерту арқылы ауыстыру әдісі.
138. Сенім білдірілетін дереккөзді ұлғайту әдісі сенім білдірілетін дереккөзге оның құрылымын, кодын және позициялары мен көзделген қордағы позицияларын (болған кезде) бұзбайтын жаңа позицияларды енгізуді білдіреді.
Сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін қолдану арқылы қалыптасқан анықтамалық (сыныптауыш) позицияларының және сенім білдірілетін дереккөзді ұлғайту әдісін қолданған кезде тиісті сенім білдірілген дереккөз позицияларының сәйкестік мысалы 1-кестеде берілген.
1-кесте
Сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін қолдану (сенім білдірілетін дереккөзді кеңейту тәсілі)
Сенім білдірілетін дереккөздің позициясы
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) позициясы
код
атауы
код
атауы
1510
жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу және консервациялау
1510
жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу және консервациялау

1511
переработка и консервирование орехов
1512
переработка и консервирование грибов
139. Способ изменения структуры кода доверенного источника предполагает включение новых позиций посредством изменения структуры его кода (включения дополнительного разряда (дополнительных разрядов) или дополнительных фасетов, не нарушающих структуру, наименования позиций доверенного источника, и предусмотренных резервных позиций доверенного источника (при наличии)), при этом коды позиций доверенного источника дополняются разрядом (разрядами) или фасетами.
Пример соответствия позиций справочника (классификатора)
при применении способа изменения структуры кода доверенного источника представлен в таблице 2.
Таблица 2
Применение метода дополнения доверенного источника
(способ изменения структуры кода доверенного источника)
Позиция доверенного источника
Позиция справочника (классификатора)
код
наименование
код
наименование
1510
переработка и консервирование фруктов и овощей
1510
переработка и консервирование фруктов и овощей

1511
жаңғақтарды қайта өңдеу және консервациялау
1512
саңырауқұлақтарды қайта өңдеу және консервациялау
139. Сенім білдірілетін дереккөз коды құрылымын өзгерту тәсілі оның кодының құрылымын өзгерту арқылы жаңа позицияларды енгізуді (сенім білдірілетін дереккөз позициясының және сенім білдірілетін дереккөздің көзделген резервті позицияларының (бар болған кезде) құрылымын, атауын бұзбайтын қосымша разрядты (қосымша разрядтарды) немесе қосымша фасеттерді енгізу) болжайды, бұл ретте сенім білдірілетін дереккөз позиция коды разрядпен (разрядтармен) немесе фасеттермен толықтырылады.
Сенім білдірілетін дереккөз коды құрылымын өзгерту тәсілін қолданған кезде анықтамалық (сыныптауыш) позициясының сәйкестік мысалы 2-кестеде берілген.
2-кесте
Сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін қолдану (сенім білдірілетін дереккөз коды құрылымын өзгерту тәсілі)
Сенім білдірілетін дереккөздің позициясы
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) позициясы
код
атауы
код
атауы
1510
жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу және консервациялау
1510
жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу және консервациялау

1510.100
переработка и консервирование овощей
1510.101
переработка и консервирование картофеля
1510.102
переработка и консервирование моркови
1510.199
переработка и консервирование овощей, не включенных в другие категории
1510.200
переработка и консервирование фруктов
1510.201
переработка и консервирование яблок
1510.299
переработка и консервирование фруктов, не включенных в другие категории
140. Способ замещения позиций доверенного источника предполагает включение новых позиций посредством замещения отдельных кодов и соответствующих им наименований позиций доверенного источника для их детализации (с сохранением структуры кода).
Пример соответствия позиций справочника (классификатора)
при применении способа замещения позиций доверенного источника представлен в таблице 3.
Таблица 3
Применение метода дополнения доверенного источника
(способ замещения позиций доверенного источника)
Позиция доверенного источника
Позиция справочника (классификатора)
код
наименование
код
наименование
1510
переработка и консервирование фруктов и овощей
1511
переработка и консервирование фруктов

1510.100
көкөністерді қайта өңдеу және консервациялау
1510.101
картопты қайта өңдеу және консервациялау
1510.102
сәбізді қайта өңдеу және консервациялау
1510.199
басқа санаттарға енгізілмеген көкөністерді қайта өңдеу және консервациялау
1510.200
жемістерді қайта өңдеу және консервациялау
1510.201
алмаларды қайта өңдеу және консервациялау
1510.299
басқа санаттарға енгізілмеген жемістерді қайта өңдеу және консервациялау
140. Сенім білдірілетін дереккөз позициясын ауыстыру тәсілі жекелеген кодтарды және оларды нақтылау үшін сенім білдірілетін дереккөз позицияларының оларға сәйкес атауларын (код құрылымын сақтай отырып) ауыстыру арқылы жаңа позицияларды енгізуді болжайды.
Сенім білдірілетін дереккөз позициясын ауыстыру тәсілін қолданған кезде анықтамалық (сыныптауыш) позициясының сәйкестік мысалы 3-кестеде берілген.
3-кесте
Сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін қолдану (сенім білдірілетін дереккөз позициясын ауыстыру тәсілі)
Сенім білдірілетін дереккөздің позициясы
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) позициясы
код
атауы
код
атауы
1510
жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу және консервациялау
1511
жемістерді қайта өңдеу және консервациялау

1512
переработка и консервирование овощей
141. Способ замещения позиций доверенного источника
с изменением структуры его кода предполагает включение новых позиций посредством замещения отдельных кодов и соответствующих им наименований позиций доверенного источника для их детализации (включения дополнительного разряда (дополнительных разрядов) или дополнительных фасетов).
Пример соответствия позиций справочника (классификатора)
при применении способа замещения позиций доверенного источника
с изменением структуры его кода представлен в таблице 4.
Таблица 4
Применение метода дополнения доверенного источника
(способ замещения позиций доверенного источника
с изменением структуры кода)
Позиция доверенного источника
Позиция справочника (классификатора)
код
наименование
код
наименование
1510
переработка и консервирование фруктов и овощей
1511.100
переработка и консервирование овощей
1511.101
переработка и консервирование картофеля
1511.102
переработка и консервирование моркови
1511.199
переработка и консервирование овощей, не включенных в другие категории
1512.200
переработка и консервирование фруктов
1512.201
переработка и консервирование яблок
1512.299
переработка и консервирование фруктов, не включенных в другие категории
142. При гармонизации справочника (классификатора)
с применением метода дополнения доверенного источника должны соблюдаться следующие правила:
а) добавление кодов не должно нарушать общую структуру доверенного источника;
б) добавляемые коды не должны совпадать с кодами доверенного источника;
в) наименование добавляемых позиций должно детализировать сведения об объекте систематизации (классификации), которые содержатся в наименовании позиции доверенного источника.
143. При применении метода дополнения доверенного источника рекомендуется создавать и поддерживать в актуальном состоянии таблицу соответствия позиций справочника (классификатора), сформированного с применением метода дополнения доверенного источника, позициям соответствующего доверенного источника.
144. Метод дополнения доверенного источника следует применять при гармонизации справочника (классификатора) в случае, если объект систематизации (классификации), структура, принципы построения, методы систематизации (классификации) и кодирования, признаки систематизации (классификации) и перечень позиций доверенного источника удовлетворяют задачам, для которых применяется создаваемый справочник (классификатор), но требуется дополнительная детализация справочника (классификатора) в части перечня позиций для отражения специфики создаваемого справочника (классификатора) (в том числе для приведения его содержания в соответствие
с международными договорами и актами, составляющими право Союза).
В случае если в доверенный источник были внесены изменения, данные изменения вносятся и в справочник (классификатор), гармонизированный с ним с применением метода дополнения доверенного источника. В новые позиции, включенные в справочник (классификатор), гармонизированный с применением метода дополнения доверенного источника, оператором могут вноситься изменения в соответствии с правилами, определенными в пункте 142 настоящей Методологии.

1512
көкөністерді қайта өңдеу және консервациялау
141. Оның кодының құрылымын өзгерте отырып сенім білдірілетін дереккөз позициясын ауыстыру тәсілі жекелеген кодтарды және оларды нақтылау үшін сенім білдірілетін дереккөз позицияларының оларға сәйкес атауларын (қосымша разрядты (қосымша разрядтарды) немесе қосымша фасеттерді) ауыстыру арқылы жаңа позицияларды енгізуді болжайды.
Оның кодының құрылымын өзгерте отырып сенім білдірілетін дереккөз позициясын ауыстыру тәсілін қолданған кезде анықтамалық (сыныптауыш) позициясының сәйкестік мысалы 4-кестеде берілген.
4-кесте
Сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін қолдану (код құрылымын өзгерте отырып сенім білдірілетін дереккөз позициясын ауыстыру тәсілі)
Сенім білдірілетін дереккөздің позицияы
Анықтамалық (сыныптауыш) позициясы
код
атауы
код
атауы
1510
жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу және консервациялау
1511.100
көкөністерді қайта өңдеу және консервациялау
1511.101
картопты қайта өңдеу және консервациялау
1511.102
сәбізді қайта өңдеу және консервациялау
1511.199
басқа санаттарға енгізілмеген көкөністерді қайта өңдеу және консервациялау
1512.200
жемістерді қайта өңдеу және консервациялау
1512.201
алмаларды қайта өңдеу және консервациялау
1512.299
басқа санаттарға енгізілмеген жемістерді қайта өңдеу және консервациялау
142. Сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін қолдану арқылы анықтамалықты (сыныптауышты) үйлестірген кезде мынадай қағидалар сақталуы тиіс:
а) кодтарды қосу сенім білдірілетін дереккөздің жалпы құрылымын бұзбауы тиіс;
б) қосылатын кодтар сенім білдірілетін дереккөздің кодтарымен сәйкес келмеуі тиіс;
в) қосылатын позициялардың атаулары сенім білдірілетін позициялар атауларында қамтылған жүйелеу (сыныптау) объектілері туралы мәліметтерді нақтылауы тиіс.
143. Сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін қолданған кезде тиісті сенім білдірілетін дереккөз позицияларына сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін қолдану арқылы қалыптастырылған анықтамалық (сыныптауыш) позицияларының сәйкестік кестесін жасау және өзекті қалыпта ұстап тұру ұсынылады.
144. Сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін, егер жүйелеу (сыныптау) объектісі, құрылымы, жасалу қағидаттары, жүйелеу (сыныптау) және код қою әдістері, жүйелеу (сыныптау) белгілері және сенім білдірілетін дереккөз позицияларының тізбесі жасалынып отырған анықтамалық (сыныптауыш) қолданылатын міндеттерді қанағаттандырған жағдайда, бірақ жасалынып отырған анықтамалықтың (сыныптауыштың) ерекшелігін көрсету үшін (оның ішінде оның мазмұнын Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілермен сәйкес келтіру үшін) позициялар тізбесі бөлігінде анықтамалықты (сыныптауышты) қосымша нақтылау қажет болғанда анықтамалықты (сыныптауышты) үйлестірген кезде қолданған дұрыс.
Сенім білдірілетін дереккөзге өзгерістер енгізілген жағдайда бұл өзгерістер сенім білдірілетін дереккөздерді толықтыру әдісін қолдану арқылы онымен үйлескен анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізіледі. Сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін қолдану арқылы үйлестірілген анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілген жаңа позицияларға оператор өзгерістерді осы Әдіснаманың 142-тармағында айқындалған қағидаларға сәйкес енгізе алады.

145. При гармонизации справочника (классификатора)
с применением метода использования части доверенного источника определенное подмножество позиций доверенного источника используется без изменений (за исключением перевода на русский язык наименований позиций и других сведений).
При гармонизации справочника (классификатора) с применением метода использования части доверенного источника формируется подмножество позиций (объектов систематизации (классификации), признаков систематизации (классификации) или классификационных группировок) доверенного источника с сохранением кодов
и соответствующих им наименований и по возможности структуры доверенного источника.
При гармонизации справочника (классификатора) с применением метода использования части доверенного источника в паспорте справочника (классификатора) рекомендуется указывать критерии,
на основании которых формировалось подмножество позиций доверенного источника.
146. Метод использования части доверенного источника следует применять при гармонизации справочника (классификатора) в случае, если объект систематизации (классификации), структура, принципы построения, методы систематизации (классификации) и кодирования, признаки систематизации (классификации) и перечень значений доверенного источника удовлетворяют задачам, для которых применяется справочник (классификатор), но для отражения специфики создаваемого справочника (классификатора) перечень позиций доверенного источника требует ограничения (в том числе
для приведения его содержания в соответствие с международными договорами и актами, составляющими право Союза).
В случае если в доверенный источник были внесены изменения, данные изменения вносятся и в справочник (классификатор), гармонизированный с ним с применением метода использования части доверенного источника.
147. При гармонизации справочника (классификатора)
с применением метода установления соответствия с доверенным источником формируется таблица соответствия кодов гармонизируемого справочника (классификатора) кодам доверенного источника.
Разработка таблиц соответствия должна начинаться с самого низкого уровня иерархии справочника (классификатора) и выполняться путем систематического сравнения позиций гармонизируемого справочника (классификатора) и доверенного источника.
Таблица соответствия должна содержать дополнительные комментарии и разъяснения для облегчения понимания характера установленного соответствия и связей между позициями справочника (классификатора) и доверенного источника, а также возможных различий между ними.
Таблицы соответствия должны поддерживаться в актуальном состоянии и использоваться в качестве информационно-справочных материалов при анализе сопоставимости позиций справочников (классификаторов) и доверенного источника.

145. Сенім білдірілетін дереккөз бөлігін пайдалану әдісін қолдану арқылы анықтамалық (сыныптауыш) үйлестірілген кезде сенім білдірілетін дереккөздің белгілі бір көптеген позициялары өзгеріссіз (позициялар атаулары мен өзге де мәліметтердің орыс тіліне аудармасын қоспағанда) пайдаланылады.
Сенім білдірілетін дереккөз бөлігін пайдалану әдісін қолдану арқылы анықтамалық (сыныптауыш) үйлестірілген кезде кодтарды және оған сәйкес атауларды және мүмкіндігінше сенім білдірілеттін дереккөздің құрылымын сақтай отырып сенім білдірілетін дереккөздің көптеген позициялары (жүйелеу (сыныптау) объектілері немесе жүйелеу (сыныптау) немесе сыныптау топтамаларының белгілері) қалыптасады.
Сенім білдірілетін дереккөз бөлігін пайдалану әдісін қолдану арқылы анықтамалық (сыныптауыш) үйлестірілген кезде анықтамалық (сыныптауыш) паспортында солардың негізінде сенім білдірілетін дереккөздің көптеген позициялары қалыптасқан критерилерді көрсету ұсынылады.
146. Сенім білдірілетін дереккөз бөлігін пайдалану әдісін, егер жүйелеу (сыныптау) объектісі, құрылымы, жасалу қағидаттары, жүйелеу (сыныптау) және код қою әдістері, жүйелеу (сыныптау) белгілері және сенім білдірілетін дереккөз мағыналарының тізбесі жасалынып отырған анықтамалық (сыныптауыш) қолданылатын міндеттерді қанағаттандырған жағдайда, бірақ жасалынып отырған анықтамалықтың (сыныптауыштың) ерекшелігін көрсету үшін сенім білдірілетін дереккөз позицияларының тізбесі шектеуді қажет ететін болса (оның ішінде оның мазмұнын Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілермен сәйкес келтіру үшін) анықтамалықты (сыныптауышты) үйлестірген кезде қолданған дұрыс.
Сенім білдірілетін дереккөзге өзгерістер енгізілген жағдайда бұл өзгерістер сенім білдірілетін дереккөз бөлігін пайдалану әдісін қолдану арқылы онымен үйлескен анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізіледі.
147. Сенім білдірілетін дереккөзбен сәйкестікті бекіту әдісін қолдану арқылы анықтамалық (сыныптауыш) үйлестірген кезде үйлестірілетін анықтамалық (сыныптауыш) кодтарының сенім білдірілетін дереккөз кодтарына сәйкестік кестесі қалыптастырылады.
Сәйкестік кестесін әзірлеу анықтамалық (сыныптауыш) сатысының ең төменгі деңгейінен басталуы тиіс және үйлестірілетін анықтамалықтың (сыныптауыштың) және сенім білдірілетін дереккөздің позицияларын жүйелі түрде салыстыру арқылы орындалады.
Сәйкестік кестесі анықтамалық (сыныптауыш) мен сенім білдірілетін дереккөз позициялары арасындағы бекітілген сәйкестіктер мен байланыстардың, сондай-ақ олардың арасында болуы мүмкін айырмашылықтардың сипаттамасын түсінуді жеңілдету үшін қосымша түсіндірмелер мен түсіндірулерді қамтуы тиіс.
Сәйкестік кестелері өзекті жағдайда ұстап тұрылуы тиіс және анықтамалықтар (сыныптауыштар) мен сенім білдірілетін дереккөздер позицияларының салыстырмалылығын талдаған кезде ақпараттық-анықтамалық материал ретінде пайдаланылуы тиіс.

148. Метод установления соответствия с доверенным источником применяется в случае, если справочники (классификаторы) используются в информационных системах, для которых невозможность перехода на новые справочники (классификаторы) является экономически целесообразной или установлена правом Союза либо законодательством государств-членов.
149. При гармонизации справочника (классификатора)
с применением комбинированного метода гармонизации одновременно применяются метод использования части доверенного источника и метод дополнения доверенного источника. При этом формируется подмножество позиций (объектов систематизации (классификации), признаков систематизации (классификации) или классификационных группировок) доверенного источника с сохранением кодов
и соответствующих им наименований и по возможности структуры доверенного источника, которое в дальнейшем дополняется позициями для отражения специфики создаваемого справочника (классификатора) (в том числе для приведения его содержания в соответствие
с международными договорами и актами, составляющими право Союза).
При гармонизации справочника (классификатора) с применением комбинированного метода гармонизации в паспорте справочника (классификатора) рекомендуется указывать критерии, на основании которых формировалось подмножество позиций доверенного источника, а также создавать таблицу соответствия позиций справочника (классификатора), сформированного с применением комбинированного метода гармонизации, и позиций соответствующего доверенного источника.
150. Комбинированный метод гармонизации необходимо использовать в случае, если для решения задач, для которых применяется справочник (классификатор), невозможно применить метод использования части доверенного источника или метод дополнения доверенного источника.
В случае если в доверенный источник были внесены изменения, данные изменения вносятся и в справочник (классификатор), гармонизированный с ним с применением комбинированного метода гармонизации. В новые позиции, включенные в справочник (классификатор), гармонизированный с применением комбинированного метода гармонизации, оператором могут вноситься изменения в соответствии с правилами, определенными в пункте 142 настоящей Методологии.
IX. Технические требования к оформлению паспорта
справочника (классификатора)
151. При оформлении паспорта справочника (классификатора) (далее – паспорт) следует руководствоваться правилами, предусмотренными приложением № 1 к Положению, а также положениям настоящего раздела.
152. Строка 1 паспорта заполняется при утверждении справочника (классификатора) и должна содержать только один код справочника (классификатора). Код справочника (классификатора) является уникальным в рамках категории (типа) ресурса единой системы
и состоит из 3 знаков (цифр, используемых в десятичной системе счисления). Справочнику (классификатору) присваивается первый
по порядку свободный код в реестре в рамках категории (типа) ресурса единой системы.

148. Егер анықтамалықтар (сыныптауыштар) олар үшін жаңа анықтамалықтарға (сыныптауыштарға) ауысудың мүмкін еместігі экономикалық тұрғыдан мақсатқа сәйкес болатын немесе Одақ құқығымен не мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін ақпараттық жүйеде пайдаланатын жағдайда сенім білдірілетін дереккөздерге сәйкестікті белгілеу әдісі қолданылады.
149. Үйлестірудің аралас әдісін қолдану арқылы анықтамалықты (сыныптауышты) үйлестірген кезде бір мезгілде сенім білдірілетін дереккөз бөлігін пайдалану әдісі мен сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісі қолданылады. Бұл ретте кодтарды және оған сәйкес атауларды және мүмкіндігінше жасалынатын анықтамалықтың (сыныптауыштың) ерекшеліктерін көрсету үшін (оның ішінде оның мазмұнын Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілермен сәйкес келтіру үшін) одан әрі позициялармен толықтырылатын сенім білдірілетін дереккөздерді сақтай отырып сенім білдірілетін дереккөздің көптеген позициялары (жүйелеу (сыныптау) объектілері, жүйелеу (сыныптау) белгілері немесе сыныптау топтамалары) қалыптасады.
Үйлестірудің аралас әдісін қолдану арқылы анықтамалықты (сыныптауышты) үйлестірген кезде анықтамалық (сыныптауыш) паспортында соның арқасында сенім бәлдірілетін дереккөздің көптеген позициялары қалыптасқан критерилерді көрсету, сондай-ақ үйлестірудің аралас әдісі мен тиісті сенім білдірілетін дереккөздің позицияларын қолдану арқылы қалыптасқан анықтамалық (сыныптауыш) позицияларының сәйкестігі кестесін жасау ұсынылады.
150. Егер анықтамалық (сыныптауыш) қолданылатын міндеттерді шешу үшін сенім білдірілетін дереккөздің бөлігін пайдалану әдісін немесе сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісін пайдалану мүмкін болмаған жағдайда үйлестірудің аралас әдісін пайдалану қажет.
Егер сенім білдірілетін дереккөзге өзгерістер енгізілген жағдайда бұл өзгерістер үйлестірудің аралас әдісі қолданыла отырып онымен үйлескен анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізіледі. Үйлестірудің аралас әдісін қолдану арқылы үйлестірілген анықтамалыққа (сыныптауышқа) енгізілген жаңа позицияларға оператор осы Әдіснаманың 142-тармағында айқындалған қағидаларға сәйкес өзгерістер енгізе алады.
IX. Анықтамалық (сыныптауыш) паспортын рәсімдеуге қойылатын техникалық талаптар
151. Анықтамалық (сыныптауыш) паспортын рәсімдеген кезде (бұдан әрі –паспорт) Ереженің № 1 қосымшасында, сондай-ақ осы бөлімнің ережелерінде көзделген қағидаларды басшылыққа алған жөн.
152. Паспорттың 1-жолы анықтамалықты (сыныптауышты) бекіткен кезде толтырылады және анықтамалықтың (сыныптауыштың) тек бір кодын қамтуы тиіс. Анықтамалық (сыныптауыш) коды бірыңғай жүйе қорының санаты (типі) шеңберінде бірегей болып табылады және 3 белгіден тұрады (есептеудің ондық жүйесінде пайдаланылатын цифрларда). Анықтамалыққа (сыныптауышқа) бірыңғай жүйе қорының санаты (типі) шеңбері тізбесінің рет бойынша бірінші бос коды беріледі.

153. Строка 2 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать только один код типа справочника (классификатора) и его расшифровку.
Пример:
2 – классификатор.
154. Строка 3 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать только одно полное наименование справочника (классификатора).
155. Строка 4 паспорта является опциональной для заполнения
и может содержать только одну аббревиатуру наименования справочника (классификатора).
Аббревиатура наименования справочника (классификатора) формируется из начальных букв слов полного наименования справочника (классификатора) в верхнем регистре.
Указанная аббревиатура должна быть уникальной в рамках единой системы. Допускается не включать в аббревиатуру уточняющие определения, содержащиеся в полном наименовании справочника (классификатора), если это не противоречит требованиям
к уникальности аббревиатуры в рамках единой системы.
Пример:
Полное наименование: классификатор категорий транспортных средств в соответствии с Конвенцией о дорожном движении
от 8 ноября 1968 года.
Аббревиатура: ККТС.
156. Строка 5 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать только одно обозначение справочника (классификатора).
Обозначение справочника (классификатора) должно иметь структуру ББ ЦЦЦ-ГГГГ,
где:
ББ – 2 буквы, обозначающие категорию (тип) ресурса единой системы: "ЕС" – для справочников, "ЕК" – для классификаторов;
ЦЦЦ – 3-значный цифровой код справочника (классификатора)
в реестре;
ГГГГ – год введения в действие (начала применения) справочника (классификатора). Если в течение года осуществляется введение
в действие (начало применения) нескольких редакций справочника (классификатора), номер редакции приводится в скобках после года введения в действие (начала применения) справочника (классификатора) в формате "(ред. Р)" (где "Р" – номер последней действующей редакции справочника (классификатора)).
Категория (тип) и код справочника (классификатора) должны обеспечивать уникальность обозначения справочника (классификатора) в рамках реестра.
157. Строка 6 паспорта заполняется после утверждения справочника (классификатора) и должна содержать реквизиты акта Комиссии об утверждении справочника (классификатора).
Пример:
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 сентября 2016 г. № 108.
158. Строка 7 паспорта заполняется после утверждения справочника (классификатора) и должна содержать дату введения
в действие (начала применения) справочника (классификатора).
159. Строка 8 паспорта заполняется в случае прекращения применения справочника (классификатора) и должна содержать реквизиты акта Комиссии о прекращении применения справочника (классификатора).

153. Паспорттың 2-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және анықтамалық (сыныптауыш) типінің тек бір кодын және оның таратып көрсетілуін қамтуы тиіс.
Мысал:
2 – сыныптауыш.
154. Паспорттың 3-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және анықтамалықтың (сыныптауыштың) тек бір толық атауын қамтуы тиіс.
155. Паспорттың 4-жолы толтыру үшін опционалды болып табылады және анықтамалықтың (сыныптауыштың) тек бір аббревиатураны қамти алады.
Анықтамалық (сыныптауыш) атауының аббревиатурасы анықтамалықтың (сыныптауыштың) жоғарғы тіркелімінің толық атауындағы сөздердің алғашқы әріптерінен қалыптасады.
Көрсетілген аббревиатура бірыңғай жүйе шеңберінде бірегей болуы тиіс. Егер бұл бірыңғай жүйе шеңберіндегі аббревиатура бірегейлігінің талаптарына қайшы келмесе анықтамалықтың (сыныптауыштың) толық атауында қамтылған нақтылаушы анықтамалықтарды аббревиатураға қоспауға жол беріледі.
Мысал:
Толық атау: 1968 жылғы 8 қарашадағы жол жүрісі туралы Конвенцияға сәйкес көлік құралдары санатының сыныптауышы.
Аббревиатура: КҚСС.
156. Паспорттың 5-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және анықтамалықтың (сыныптауыштың) тек бір белгісін қамтуы тиіс.
Анықтамалықты (сыныптауышты) белгілеу ББ ЦЦЦ-ГГГГ құрылымына ие болуы тиіс,
мұнда:
ББ – бірыңғай жүйе қорының санатын (типін) белгілейтін 2 әріп: "ЕС" – анықтамалықтар үшін, "ЕК" – сыныптауыштар үшін;
ЦЦЦ – анықтамалықтың (сыныптауыштың) тізілімдегі 3-белгілі цифрлы коды;
ГГГГ – анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізу (қолдана бастау) жылы. Егер жыл бойы анықтамалықтың (сыныптауыштың) бірнеше редакциясын қолданысқа енгізу (қолдана бастау) жүзеге асырылса, редакция номері анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізгеннен (қолдана бастағаннан) кейін "Р.ред." форматында (бұл жерде "Р" - анықтамалықтың (сыныптауыштың) соңғы қолданыстағы редакциясының номері) жақша ішінде келтіріледі.
Анықтамалық (сыныптауыш) санаты (типі) және коды тізілім шеңберіндегі анықтамалық (сыныптауыш) белгіленуінің бірегейлігін қамтамасыз етуі тиіс.
157. Паспорттың 6-жолы анықтамалық (сыныптауыш) бекітілген соң толтырылады және Комиссияның анықтамалықты (сыныптауышты) бекіту туралы актісінің деректемелерін қамтуы тиіс.
Мысал:
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 27 қыркүйектегі № 108 шешімі.
158. Паспорттың 7-жолы анықтамалық (сыныптауыш) бекітілген соң толтырылады және анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізудің (қолдана бастау) күнін қамтуы тиіс.
159. Паспорттың 8-жолы анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданысы тоқтатылған жағдайда толтырылады және Комиссияның анықтамалықты (сыныптауышты) қолдануды тоқтату туралы актісінің деректемелерін қамтуы тиіс.

160. Строка 9 паспорта заполняется в случае прекращения применения справочника (классификатора) и должна содержать дату окончания применения справочника (классификатора).
161. Строка 10 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать сведения об одном или нескольких операторах.
Пример:
AM, Министерство здравоохранения Республики Армения;
BY, Министерство здравоохранения Республики Беларусь;
KG, Министерство здравоохранения Кыргызской Республики;
KZ, Комитет контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
RU, Министерство здравоохранения Российской Федерации.
Уполномоченная организация: ФГБУ "Центральный
научно-исследовательский институт организации и информатизации здравоохранения".
В случае если функции оператора выполняет Комиссия, в качестве оператора указывается "Евразийская экономическая комиссия",
при необходимости указывается информация о наименовании заинтересованного департамента.
162. Строка 11 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать описание назначения справочника (классификатора) (сфера применения справочника (классификатора)
и перечень основных задач, для решения которых предназначен справочник (классификатор)).
Пример:
Классификатор предназначен для унификации наименований лекарственных форм, используемых при маркировке лекарственных препаратов, составлении регистрационных досье лекарственных препаратов, формировании единого реестра зарегистрированных лекарственных средств Евразийского экономического союза
и информационных баз данных в сфере обращения лекарственных средств, а также для гармонизации национальных фармакопей государств
членов Евразийского экономического союза.
163. Строка 12 паспорта является опциональной для заполнения
и может содержать только одну аннотацию. В аннотации могут быть приведены сведения об области применения справочника (классификатора), связях с другими справочниками
и классификаторами и иных особенностях.
Пример:
Обеспечение информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза
и функционирования информационной системы в сфере обращения лекарственных средств.
164. Строка 13 паспорта является опциональной для заполнения
и может содержать от 2 до 15 ключевых слов или словосочетаний, относящихся к справочнику (классификатору). Ключевые слова
или словосочетания должны характеризовать содержание справочника (классификатора) и обеспечивать возможность его идентификации
в единой системе.

160. Паспорттың 9-жолы анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданысы тоқтатылған жағдайда толтырылады және анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданысының аяқталу күнін қамтуы тиіс.
161. Паспорттың 10-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және бір немесе бірнеше оператор туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.
Мысал:
AM, Армения Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
BY, Беларусь Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
KG, Қырғыз Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
KZ, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті;
RU, Ресей Федерациясының Денсаулық сақтау министрлігі.
Уәкілетті ұйым: ФГБУ "Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың және ақпараттандырудың орталық ғылыми-зерттеу институты".
Опреатордың міндеттерін Комиссия орындаған жағдайда оператор ретінде "Еуразиялық экономикалық комиссия" көрсетіледі, қажет болған кезде мүдделі департаменттің атауы туралы ақпарат көрсетіледі.
162. Паспорттың 11-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және анықтамалық (сыныптауыш) мақсатының сипаттамасын (анықтамалықты (сыныптауышты) қолдану аясын) және анықтамалық (сыныптауыш) шешу үшін арналған негізгі міндеттер тізбесін қамтуы тиіс.
Мысал:
Сыныптаушы дәрілік препараттарды таңбалаған, дәрілік препараттардың тіркеу құжаттамасын жасаған, Еуразиялық экономикалық одақтың тіркелген дәрілік заттарының бірыңғай тізбесін және дәрілік заттардың айналымы саласындағы ақпараттық деректер базасын қалыптастырған кезде, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұлттық фармакопеясын үйлестіру үшін пайдаланылатын дәрілік формаларының атауларын біріздендіру үшін арналған.
163. Паспорттың 12-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және тек бір түсініктемені қамти алады. Түсініктемеде анықтамалықты (сыныптауышты) қолдану саласы, басқа анықтамалықтармен және сыныптауыштармен байланыстар және өзге ерекшеліктер туралы мәліметтер келтірілуі мүмкін.
Мысал:
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру және дәрілік заттардың айналымы саласындағы ақпараттық жүйенің жұмыс істеуі кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
164. Паспорттың 13-жолы толтыру үшін опционалды болып табылады және анықтамалыққа (сыныптауышқа) қатысты 2-ден 15-ке дейін түйінді сөздерді немесе сөз тіркестерін қамтуы мүмкін. Түйінді сөздер немесе сөз тіркестері анықтамалықтың (сыныптауыштың) мазмұнын сипаттауы және бірыңғай жүйеде оны сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.

165. Строка 14 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать код и наименование сферы применения справочника (классификатора).
Если справочник (классификатор) применяется в нескольких сферах, указываются значение "Все сферы" и код, присвоенный позиции "Все сферы" при классификации сфер, в которых реализуются полномочия органов Союза.
166. Строка 15 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать код и расшифровку информации об использовании международной (межгосударственной, региональной) классификации.
Если справочник (классификатор) гармонизирован
с межгосударственными (региональными) классификаторами и (или) международными стандартами, в строке 15 паспорта дополнительно указываются:
межгосударственные (региональные) классификаторы
и (или) стандарты, в соответствии с которыми разработан справочник (классификатор);
метод (способ) гармонизации.
При указании метода гармонизации информация кодируется следующим образом:
1 – метод прямого использования доверенного источника;
2 – метод дополнения доверенного источника;
3 – метод использования части доверенного источника;
4 – метод установления соответствия с доверенным источником;
5 – комбинированный метод гармонизации.
Если при гармонизации применяется метод установления соответствия с доверенным источником, допускается указание ссылки на таблицы соответствия кодов гармонизируемого справочника (классификатора) кодам доверенного источника.
Пример:
1 – справочник (классификатор) гармонизирован
с межгосударственными (региональными) классификаторами
и (или) стандартами:
Конвенция о дорожном движении от 8 ноября 1968 года.
4 метод установления соответствия.
167. Строка 16 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать код и расшифровку информации о наличии
в государствах-членах аналогов справочника (классификатора).
Пример:
1 –классификатор имеет аналоги в государствах – членах Евразийского экономического союза.
ОК 011-93. Общероссийский классификатор управленческой документации (утвержден постановлением Госстандарта России
от 30 декабря 1993 г. № 299).
ОКРБ 010-95. Общегосударственный классификатор Республики Беларусь. Унифицированные документы (утвержден постановлением Белстандарта от 29 сентября 1995 г. № 10).
168. Строка 17 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать только один код и расшифровку метода систематизации (классификации). При указании метода систематизации (классификации) информация кодируется следующим образом:
1 – порядковый метод систематизации;
2 – иерархический метод классификации;
3 – фасетный метод классификации;
4 – комбинированный метод классификации.
Если в справочнике используется порядковый метод систематизации, в качестве дополнительной информации может быть указан принцип систематизации (хронологический, алфавитный и др.).
Если в классификаторе применяется иерархический метод классификации, в качестве дополнительной информации может быть указано число ступеней классификации.
Если в классификаторе применяется несколько методов классификации, указывается значение "Комбинированный метод классификации" и приводится полное описание указанного метода.
Если для применения справочника (классификатора) разработан инструктивно-методический документ, определяющий методы систематизации (классификации) и (или) кодирования, сведения о нем приводятся в строке 18 паспорта.
Пример:

165. Паспорттың 14-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және анықтамалықтың (сыныптауыштың) кодын және қолдану саласының атауын қамтуы тиіс.
Егер анықтамалық (сыныптауыш) бірнеше салада қолданылатын болса "Барлық салалар" мағынасы мен код, Одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын салаларды сыныптаған кезде берілген "Барлық салалар" позициясы көрсетіледі.
166. Паспорттың 15-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және кодты және халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптауды пайдалану туралы таратылып көрсетілген ақпаратты қамтуы тиіс.
Егер анықтамалық (сыныптауыш) мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштармен және (немесе) халықаралық стандарттармен үйлескен болса, паспорттың 15-жолында қосымша мыналар:
соларға сәйкес анықтамалық (сыныптауыш) әзірленген мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштар және (немесе) стандарттар;
үйлестіру әдісі (тәсілі) көрсетіледі.
Үйлестіру әдісін көрсеткен кезде ақпаратқа мынадай түрде код қойылады:
1 – сенім білдірілетін дереккөзді тікелей пайдалану әдісі;
2 – сенім білдірілетін дереккөзді толықтыру әдісі;
3 – сенім білдірілетін дереккөздің бөлігін пайдалану әдісі;
4 – сенім білдірілетін дереккөзбен сәйкестікті белгілеу әдісі;
5 – үйлестірудің аралас әдісі.
Егер үйлестіру кезінде сенім білдірілетін дереккөзбен сәйкестікті белгілеу әдісі пайдаланылатын болса, үйлестірілетін анықтамалық (сыныптауыш) кодтарының сенім білдірілетін дереккөз кодтарына сәйкестік кестесіне сілтеме жасауға жол беріледі.
Мысал:
1 – анықтамалық (сыныптауыш) мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштармен және (немесе) стандарттармен үйлестірілген:
1968 жылғы 8 қарашадағы жол жүрісі туралы Конвенция.
4  –  сәйкестікті белгілеу әдісі.
167. Паспорттың 16-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және кодты және мүше мемлекеттерде анықтамалықтың (сыныптауыштың) аналогының болуы туралы таратып көрсетілген ақпаратты қамтуы тиіс.
Мысал:
1 –сыныптауыштың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде аналогы бар.
ОК 011-93. Басқару құжаттамасының бүкілресейлік сыныптауышы (Ресей Мемлекеттік стандартының 1993 жылғы 30 желтоқсандағы № 299 қаулысымен бекітілген).
ОКРБ 010-95. Беларусь Республикасының жалпымемлекеттік сыныптауышы. Біріздендірілген құжаттар (Белстандарттың 1995 жылғы 29 қыркүйектегі № 10 қаулысымен бекітілген).
168. Паспорттың 17-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және тек бір кодты және жүйелеу (сыныптау) әдісін таратып көрсетуді қамтуы тиіс. Жүйелеу (сыныптау) әдісін көрсеткен кезде ақпаратқа мынадай түрде код қойылады:
1 – жүйелеудің реттік әдісі;
2 – сыныптаудың сатылы әдісі;
3 – сыныптаудың фасетті әдісі;
4 – сыныптаудың аралас әдісі.
Егер анықтамалықта жүйелеудің реттік әдісі пайдаланылатын болса, қосымша ақпарат ретінде жүйелеу (хронологиялық, алфавиттік және басқа) принципі көрсетілуі мүмкін.
Егер сыныптауышта сыныптаудың сатылы әдісі қолданылатын болса, қосымша ақпарат ретінде сыныптау сатыларының саны көрсетілуі мүмкін.
Егер сыныптауышта сыныптаудың бірнеше әдісі қолданылатын болса, "Сыныптаудың аралас әдісі" мағынасы көрсетіледі және көрсетілген әдістің толық сипаттамасы келтіріледі.
Егер анықтамалықты (сыныптауышты) қолдану үшін жүйелеу (сыныптау) және (немесе) код қою әдісін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат әзірленген болса, ол жайлы мәліметтер паспорттың 18-жолында келтіріледі.
Мысал:

2 – иерархический метод классификации, число ступеней классификации – 2.
169. Строка 18 паспорта является опциональной для заполнения
и может содержать сведения о методике ведения справочника (классификатора), если она отличается от настоящей Методологии.
Если ведение справочника (классификатора) осуществляется
в соответствии с настоящей Методологией, строка 18 паспорта может содержать сведения о процедуре ведения справочника (классификатора). При указании процедуры ведения справочника (классификатора) информация кодируется следующим образом:
1 – централизованная процедура ведения справочника (классификатора);
2 – процедура ведения справочника (классификатора) на основе информационного взаимодействия государств-членов.
Если для ведения справочника (классификатора) применяется иная процедура или в процедуру ведения справочника (классификатора), описанную в подразделе 1 раздела V настоящей Методологии, внесены существенные изменения, приводится ссылка на инструктивно-методический документ, содержащий описание процедуры ведения справочника (классификатора).
Пример:
1 – централизованная процедура ведения справочника (классификатора).
170. Строка 19 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать указание на приложение к паспорту, в котором приводятся сведения о структуре справочника (классификатора).
Реквизиты структуры справочника (классификатора) располагаются в следующей последовательности: код, альтернативные коды (при наличии), наименование (полное и (или) краткое
(при наличии)), дополнительные сведения, используемые для систематизации (классификации), если они предусмотрены
в справочнике (классификаторе), сведения технологического характера, обеспечивающие ведение справочника (классификатора). В качестве дополнительных сведений, используемых для систематизации (классификации), могут использоваться коды связанных справочников (классификаторов).
171. Строка 20 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать сведения о степени конфиденциальности данных, содержащихся в справочнике (классификаторе).
Пример:
сведения классификатора относятся к информации открытого доступа.
172. Строка 21 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать установленную периодичность пересмотра справочника (классификатора). При отсутствии сведений
о такой периодичности приводится текст "не установлена".
173. Строка 22 паспорта заполняется после внесения изменений
в справочник (классификатор) и должна содержать дату, начиная
с которой изменения вступают в силу, описание характера таких изменений, а также реквизиты акта Комиссии, которым вносятся такие изменения (при наличии).

2 – сыныптаудың сатылы әдісі, сыныптау сатысының саны – 2.
169. Паспорттың 18-жолы толтыру үшін опционалды болып табылады және оның осы Әдіснамадан айырмашылығы болса анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу әдісі туралы мәліметтерді қамтуы мүмкін.
Егер анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу осы Әдіснамаға сәйкес жүзеге асырылатын болса, паспорттың 18-жолы анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу рәсімі туралы мәліметті қамтуы мүмкін. Анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу рәсімі көрсетілген кезде ақпаратқа мынадай түрде код қойылады:
1 – анықтамалық (сыныптауыш) жүргізудің орталықтандырылған әдісі;
2 – анықтамалықты (сыныптауышты) мүше мемлекеттердің ақпараттық өзара іс-қимылының негізінде жүргізу рәсімі.
Егер анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу үшін басқа рәсім қолданылатын болса немесе осы Әдіснаманың V-бөлімінің 1-кіші бөлімінде сипатталған анықтамалық (сыныптауыш) жүргізу рәсіміне айтарлықтай өзгерістер енгізілсе, анықтамалық (сыныптауыш) жүргізу рәсімінің сипаттамасын қамтитын нұсқамалық-әдістемелік құжатқа сілтеме жасалады.
Мысал:
1 – анықтамалық (сыныптауыш) жүргізудің орталықтандырылған рәсімі.
170. Паспорттың 19-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және анықтамалықтың (сыныптауыштың) құрылымы туралы мәліметтер келтірілетін паспортқа қосымшаға сілтемені қамтуы тиіс.
Анықтамалық (сыныптауыш) құрылымының деректемелері мынадай реттілікпен орналастырылады: код, балама кодтар (болған кезде), атауы (толық және (немесе) қысқа (болған кезде)), егер олар анықтамалықта (сыныптауышта) көзделген болса жүйелеу (сыныптау) үшін пайдаланылатын қосымша мәліметтер, анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізуді қамтамасыз ететін технологиялық сипаттағы мәліметтер. Жүйелеу (сыныптау) үшін пайдаланылатын қосымша мәліметтер ретінде байланысқан анықтамалықтардың (сыныптауыштардың) кодтары пайдаланылуы мүмкін.
171. Паспорттың 20-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және анықтамалықта (сыныптауышта) қамтылған деректердің құпиялық дәрежесі туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.
Мысал:
сыныптауыштың мәліметтері ашық қолжетімді ақпаратқа жатады.
172. Паспорттың 21-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және анықтамалықты (сыныптауышты) қайта қараудың белгіленген кезеңділігін қамтуы тиіс. Мұндай кезеңділік туралы мәліметтер болмаған кезде "белгіленбеген" деген мәтін келтіріледі.
173. Паспорттың 22-жолы анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізілгеннен кейін толтырылады және сол кезден бастап өзгерістер күшіне енетін күнді, осындай өзгерістер сипаттамасын көрсетуді, сондай-ақ осындай өзгерістер (бар болғанда) жататын Комиссия актілерінің деректемелерін қамтуы тиіс.

174. Строка 23 паспорта заполняется после утверждения справочника (классификатора) и должна содержать ссылку на описание детализированных сведений из справочника (классификатора).
175. Строка 24 паспорта является обязательной для заполнения
и должна содержать описание способа представления пользователям сведений из справочника (классификатора) и информации о вносимых
в него изменениях.
176. Образец оформления паспорта справочника (классификатора) приведен в приложении № 7.
X. Международное сотрудничество
177. Комиссия взаимодействует с международными организациями, обеспечивающими формирование и ведение международных справочников (классификаторов), а также
с Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации, признанным Международной организации
по стандартизации (ИСО) в качестве региональной организации
по стандартизации и зарегистрированным как Евразийский совет
по стандартизации, метрологии и сертификации (EASC) на основании резолюции Совета ИСО 26/1996.
178. Взаимодействие Комиссии с международными организациями, обеспечивающими формирование и ведение международных справочников (классификаторов), осуществляется
в рамках реализации международных договоров, соглашений, меморандумов о взаимопонимании и сотрудничестве
с соответствующими международными организациями.
179. Основными задачами международного сотрудничества
в области классификации являются:
а) гармонизация ресурсов единой системы с международными (региональными), межгосударственными (региональными) классификаторами или международными стандартами;
б) предоставление ресурсов единой системы для использования при разработке межгосударственных стандартов.
180. Организация и проведение работ по межгосударственной стандартизации осуществляются в соответствии с Правилами процедуры Межгосударственного совета по стандартизации метрологии и сертификации (приложение № 12 к протоколу Межгосударственного совета по стандартизации метрологии и сертификации от 12 мая 2011 г. № 39-2011).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Методологии разработки, ведения
и применения справочников
и классификаторов, входящих
в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации
Евразийского экономического союза
ФОРМА
предложений о разработке справочника (классификатора), включаемого в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза,
и порядок ее заполнения
I. Форма предложений о разработке
справочника (классификатора), включаемого в состав
ресурсов единой системы нормативно-справочной информации
Евразийского экономического союза

174. Паспорттың 23-жолы анықтамалық (сыныптауыш) бекітілгеннен кейін толтырылады және анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған нақтыланған мәліметтердің сипаттамасына сілтемені қамтуы тиіс.
175. Паспорттың 24-жолы толтыру үшін міндетті болып табылады және пайдаланушыларға анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді және оған енгізілетін өзгерістер туралы ақпаратты ұсыну әдісін сипаттауды қамтуы тиіс.
176. Анықтамалық (сыныптауыш) паспортын ресімдеу үлгісі № 7 қосымшада келтірілген.
X. Халықаралық ынтымақтастық
177. Комиссия халықаралық анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) қалыптастыруды және жүргізуді қамтамасыз ететін халықаралық ұйымдармен, сондай-ақ Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйым (ИСО) стандарттау жөніндегі өңірлік ұйым ретінде таныған және Кеңестің ИСО 26/1996 қарары негізінде Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі Еуразиялық кеңес (EASC) ретінде тіркелген Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңеспен өзара іс-қимыл жасайды.
178. Комиссияның халықаралық анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) қалыптастыруды және жүргізуді қамтамасыз ететін халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылы тиісті халықаралық ұйымдармен халықаралық шарттарды, келісімдерді, өзара түсіністік пен ынтымақтастық туралы меморандумдарды іске асыру шеңберінде жүзеге асырылады.
179. Сыныптау саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
а) бірыңғай жүйе қорын халықаралық (өңірлік), мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштармен немесе халықаралық стандарттармен үйлестіру;
б) мемлекетаралық стандарттарды әзірлеген кезде пайдалану үшін бірыңғай жүйе қорын ұсыну.
180. Мемлекетаралық стандарттау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу Метрологияны және сертификаттауды стандарттау жөніндегі мемлекетаралық кеңестің рәсімдік Қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады (Метрологияны және сертификаттауды стандарттау жөніндегі мемлекетаралық кеңестің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 39-2011 хаттамасына № 12 қосымша).
Еуразиялық экономикалық
одақтың нормативтік-
анықтамалық ақпаратының
бірыңғай жүйесі ресурстарының
құрамына кіретін
анықтамалықтар мен
сыныптауыштарды әзірлеу,
жүргізу және қолдану
әдіснамасына
№ 1 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі қорының құрамына енгізілетін
анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу туралы ұсыныстардың нысаны және оны толтыру тәртібі
I. Еуразиялық экономикалық одақ нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі қорының құрамына енгізілетін
анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеутуралы ұсыныстар нысаны

1. Настоящие предложения о разработке
______________________________________________________________(полное наименование справочника (классификатора))
подготовлены _________________________________________________
(наименование департамента Евразийской экономической комиссии, уполномоченного органа государства – члена Евразийского экономического союза или подведомственной ему организации
(далее соответственно – Комиссия, государство-член, Союз), подготовивших предложения)
______________________________________________________________
в целях _______________________________________________________
(цель разработки справочника (классификатора))
_____________________________________________________________.
2. Справочник (классификатор) предназначен для применения
в сфере _______________________________________________________
______________________________________________________________
при решении следующих задач: __________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________.
3. При подготовке предложений был проведен анализ следующих документов:
международные договоры и акты, составляющие право Союза:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________;
международные справочники (классификаторы) или стандарты, межгосударственные (региональные) классификаторы или стандарты:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________;
нормативные правовые акты государств-членов:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________;
действующие и (или) применяемые в государствах-членах справочники (классификаторы) или стандарты:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________.
4. Проводимые в государствах-членах, а также в государствах,
не являющихся членами Союза, работы по классификации
и кодированию технико-экономической и социальной информации, подлежащей систематизации (классификации):_____________________
_____________________________________________________________.
5. Предлагаемый к разработке справочник (классификатор)_____
______________________________________ документам, приведенным
(соответствует / не соответствует – указать нужное)
в пункте 3 настоящего раздела и __________________________________
(совпадает / не совпадает – указать нужное)
с действующими справочниками и классификаторами, входящими
в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза.
Предполагается, что справочник (классификатор) заменит следующие справочники (классификаторы), входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________.
6. В результате анализа документов, указанных в пункте 3 настоящего раздела, и состояния работ, указанных в пункте 4 настоящего раздела, сделаны следующие выводы:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________.
Необходимо разработать ___________________________________.
(полное наименование справочника
(классификатора))

1.  ____________________________________________________________________________________________________ (анықтамалықтың (сыныптауыштың) толық атауы)
әзірлеу туралы осы ұсыныстар
_______________________________________________________________________________________________________ (анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеудің мақсаты)
_______________________________________________________________________________________________________ мақсаттарында
_________________________________________________________________________________________ (ұсыныстар дайындаған Еуразиялық экономикалық комиссия департаментінің,
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының немесе
оған ведомстволық бағынысты ұйымның атауы(бұдан әрі тиісінше – Комиссия,
мүше мемлекет, Одақ)
________________________________________________________________________________________________________ дайындалды.
2. Анықтамалық (сыныптауыш) мынадай міндеттерді шешу кезінде
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
мынадай салаларда: _______________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________ қолдану үшін арналған.
3. Ұсыныстар дайындалған кезде мынадай құжаттарға талдау жасалды:
Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер:
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________;
халықаралық анықтамалықтар (сыныптауыштар) немесе стандарттар,
мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштар немесе стандарттар:
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________;
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері:
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________;
мүше мемлекеттерде қолданыстағы және (немесе)
қолданылатын анықтамалықтар (сыныптауыштар) немесе стандарттар:
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________.
4. Мүше мемлекеттерде, сондай-ақ Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерде
жүйелеуге (сыныптауға) жататын тезникалық-экономикалық және әлеуметтік ақпаратты сыныптау және оларға
код қою жөнінде жүргізілетін жұмыстар: _______________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________.
5. Әзірлеуге ұсынылып отырған анықтамалық
(сыныптауыш) осы бөлімнің 3-тармағында келтірілген құжаттарға _______________________________________________________________ және Одақтың нормативтік-құқықтық
ақпаратының бірыңғай жүйесі қорының құрамына кіретін қолданыстағы анықтамалықтармен және
сыныптауыштармен (сәйкес / сәйкес емес – керегін көрсетіңіз)
__________________________________________________________________________________________________.
(сәйкес / сәйкес емес – керегін көрсетіңіз)
Анықтамалық (сыныптауыш) Одақ нормативтік-құқықтық ақпаратының бірыңғай жүйесі қоры құрамына кіретін
мынадай анықтамалықтарды (сыныптауыштарды):
____________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________ ауыстырады деп болжанады.
6. Осы бөлімнің 3-тармағында көрсетілген құжаттарды
талдаудың және осы бөлімнің 4-тармағында көрсетілген
жұмыс жағдайларының нәтижесінде мынадай қорытындылар жасалды:
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________.
_____________________________________________________________________________________________________ әзірлеу қажет.
(анықтамалықтың (сыныптауыштың) толық атауы)

7. При разработке справочника (классификатора) целесообразно обеспечить гармонизацию со следующими международными справочниками (классификаторами) и (или) стандартами, межгосударственными (региональными) классификаторами и (или) стандартами, государственными справочниками (классификаторами)
и (или) национальными стандартами, а также справочниками (классификаторами), входящими в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________________________.
8. Объектами систематизации (классификации) являются: ______________________________________________________________
_____________________________________________________________.
Систематизацию (классификацию) предлагается осуществлять
по следующим признакам (характеристикам) объекта:
______________________________________________________________
_____________________________________________________________.
Источниками для сбора информации об объектах систематизации (классификации) являются:
______________________________________________________________
_____________________________________________________________.
9. Справочник (классификатор) будет содержать ____________
(количество)
позиций, максимальное количество позиций, которое может содержать
справочник (классификатор),____________.
(количество)
Частота обновления позиций справочника (классификатора) будет
составлять _________ позиций в__________________________________.
(количество) (неделя, месяц, квартал, год – указать нужное)
10. Пример заполнения позиций справочника (классификатора):
______________________________________________________________
_____________________________________________________________.
11. В качестве оператора (операторов), участвующего
в разработке и ведении справочника (классификатора), предлагается
определить:___________________________________________________.
(наименование департамента Комиссии, уполномоченного органа
государства-члена или подведомственной ему организации)
II. Порядок заполнения формы

7. Анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеген кезде мынадай халықаралық анықтамалықтармен (сыныптауыштармен)
және (немесе) стандарттармен, мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштармен және (немесе) стандарттармен, мемлекеттік анықтамалықтармен
(сыныптауыштармен) және (немесе) ұлттық стандарттармен, сондай-ақ Одақ нормативтік-құқықтық ақпаратының бірыңғай жүйесі қорының
құрамына кіретін анықтамалықтармен (сыныптауыштармен) үйлестіруді қамтамасыз еткен жөн:
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________.
8. Мыналар: _______________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________ жүйелеу (сыныптау) объектілері болып табылады.
Жүйелеуді (сыныптауды) объектінің мынадай белгілері (сипаттамалары) бойынша жүзеге асыру ұсынылады:
_______________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________.
Мыналар:______________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________
жүйелеу (сыныптау) объектілері туралы ақпарат жинау үшін дереккөздер болып табылады.
9. Анықтамалық (сыныптауыш) _________________________________________________________ позицияны қамтиды,
(саны)
анықтамалық (сыныптауыш) қамтитын позициялардың шекті саны ___________________.
(саны)
Анықтамалық (сыныптауыш) позицияларын жаңарту жиілігі ____________________________________ ____________________ позицияны
(апта, ай, тоқсан, жыл – керегін көрсетіңіз) (саны)
құрайтын болады.
10. Анықтамалық (сыныптауыш) позицияларын толтыру мысалы:
_________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________.
11. Анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеуге және жүргізуге қатысатын оператор (операторлар) ретінде мынаны:
_________________________________________________________________________________________________________________
(Комиссия департаментінің, мүше мемлекеттің уәкілетті органының немесе оған ведомстволық бағынысты органның атауы)
айқындау ұсынылады.
II. Нысанды толтыру тәртібі

1. Настоящий порядок определяет правила заполнения формы предложений о разработке справочника (классификатора), включаемого в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза (далее – форма).
2. В форме указываются:
а) в пункте 1:
полное наименование справочника (классификатора);
сведения о разработчике предложений;
цель разработки справочника (классификатора);
б) в пункте 2 – сфера применения справочника (классификатора)
и перечень основных задач, для решения которых предназначен справочник (классификатор);
в) в пункте 3 – перечень документов, на основании которых подготавливались предложения, с указанием полных наименований
и основных реквизитов этих документов (при отсутствии таких документов ставится прочерк);
г) в пункте 4 – краткое описание проводимых в государствах-членах, а также в государствах, не являющихся членами Союза, работ по классификации и кодированию объектов систематизации (классификации) данного вида технико-экономической и социальной информации с указанием полного наименования справочников (классификаторов), а также организаций, осуществляющих
данные работы;
д) в пункте 5 – соответствие (несоответствие) разрабатываемого справочника (классификатора) документам, указанным в пункте 3 формы, а также сведения о совпадении (несовпадении) разрабатываемого справочника (классификатора) с действующими справочниками и классификаторами, входящими в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза
(с указанием кодовых обозначений и полных наименований справочников (классификаторов), которые предположительно заменит разрабатываемый справочник (классификатор));
е) в пункте 6 – выводы, полученные в результате анализа
и позволяющие обосновать необходимость разработки справочника (классификатора);
ж) в пункте 7 – международные справочники (классификаторы)
и (или) стандарты, межгосударственные (региональные) классификаторы и (или) стандарты, государственные справочники (классификаторы) и (или) национальные стандарты, а также справочники (классификаторы), входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза, гармонизацию
с которыми разрабатываемого справочника (классификатора) предлагается осуществить;
з) в пункте 8 – объекты систематизации (классификации)
с указанием признаков систематизации (классификации), а также перечень источников для сбора информации об указанных объектах;
и) в пункте 9 – предполагаемый и максимально возможный объем (количество позиций) справочника (классификатора), частота и объем обновлений справочника (классификатора) для оценки динамики роста и резервной емкости кода справочника (классификатора);
к) в пункте 10 – пример заполнения позиций справочника (классификатора);
л) в пункте 11 – наименование заинтересованного департамента Комиссии, уполномоченного органа государства-члена или подведомственной ему организации, предлагаемых в качестве оператора, участвующего в разработке и ведении справочника (классификатора):
если разрабатываемый справочник (классификатор) содержит информацию, образующуюся в процессе или в результате деятельности органов Союза либо используемую органами Союза при принятии решений в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза, в качестве оператора выступает Комиссия (департамент Комиссии);
в ином случае в качестве оператора выступает уполномоченный орган государства-члена, к компетенции которого относятся сфера применения и задачи, решаемые с использованием справочника (классификатора). В случае если предполагается более одного операторов, приводится полный перечень соответствующих уполномоченных органов государств-членов или подведомственных им организаций.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Методологии разработки, ведения
и применения справочников
и классификаторов, входящих
в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
ПРАВИЛА
именования справочников (классификаторов),
входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза

1. Осы тәртіп Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі қорының құрамына енгізілетін анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу туралы ұсыныстар нысанын толтыру қағидаларын айқындайды (бұдан әрі – нысан).
2. Нысанда мыналар:
а) 1-тармақта:
анықтамалықтың (сыныптауыштың) толық атауы;
ұсыныстарды әзірлеуші туралы мәліметтер;
анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеушінің мақсаты;
б) 2-тармақта – анықтамалықты (сыныптауышты) қолдану саласы және анықтамалық (сыныптауыш) шешу үшін арналған негізгі міндеттер тізбесі;
в) 3-тармақта – солардың негізінде ұсыныстар даярланған құжаттардың толық атаулары мен негізгі деректемелерін көрсете отырып құжаттар тізбесі (бұндай құжаттар болмаған кезде сызықша қойылады);
г) 4-тармақта – анықтамалықтардың (сыныптауыштардың), сондай-ақ осы жұмыстарды жүзеге асыратын ұйымдардың толық атауларын көрсете отырып техникалық-экономикалық және әлеуметтік ақпараттың осы түрін жүйелеу (сыныптау) объектілерін сыныптау және оларға код қою жөнінде мүше мемлекеттерде, сондай-ақ Одаққа мүше болмайтын мемлекеттерде жүргізілетін жұмыстарды;
д) 5-тармақта – нысанның 3-тармағында көрсетілген құжаттарға әзірленетін анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкес келуі (сәйкес келмеуі), сондай-ақ әзірленіп отырған анықтамалықтың (сыныптауыштың) Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпараты бірыңғай жүйесі қорының құрамына кіретін қолданыстағы анықтамалықтармен және сыныптауыштармен сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы мәліметтер (әзірленіп отырған анықтамалық (сыныптауыш) ауыстыруы болжанатын анықтамалықтардың (сыныптауыштардың) кодпен белгіленуі және толық атаулары көрсетіле отырып);
е) 6-тармақта – талдау нәтижесінде алынған және анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеу қажеттігін негіздеуге мүмкіндік беретін тұжырымдар;
ж) 7-тармақта – халықаралық анықтамалықтар (сыныптауыштар) және (немесе) стандарттар, мемлекетаралық (өңірлік) сыныптауыштар және (немесе) стандарттар, мемлекеттік анықтамалықтар (сыныптауыштар) және (немесе) ұлттық стандарттар, сондай-ақ олармен әзірленіп отырған анықтамалықты (сыныптауышты) үйлестіруді жүзеге асыру ұсынылатын Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі қорының құрамына кіретін анықтамалықтар (сыныптауыштар);
з) 8-тармақта – жүйелеу (сыныптау) белгілерін көрсете отырып жүйелеу (сыныптау) объектілері, сондай-ақ көрсетілген объектілер туралы ақпарат жинау үшін қажет дереккөздер тізбесі;
и) 9-тармақта – анықтамалықтың (сыныптауыштың) болжамды және шекті мүмкін көлемі (позициялар саны), анықтамалықтың (сыныптауыштың) өсу динамикасын және оның кодының сыйымдылық қорын бағалау үшін анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңаруының жиілігі және көлемі;
к) 10-тармақта – анықтамалық (сыныптауыш) позициясын толтыру мысалы;
л) 11-тармақта – анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеуге және жүргізуге қатысатын оператор ретінде ұсынылатын Комиссияның мүдделі департаментінің, мүше мемлекеттің уәкілетті органының немесе оған ведомстволық бағынысты ұйымның атауы көрсетіледі:
егер әзірленіп отырған анықтамалық (сыныптауыш) Одақ органдарының қызметі барысында немесе нәтижесінде қалыптасатын не Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес шешімдер қабылдаған кезде Одақ органдары пайдаланатын ақпаратты қамтыса, оператор ретінде Комиссия (Комиссия департаменті) жұмыс істейді;
басқа жағдайда оператор ретінде құзіретіне анықтамалықты (сыныптауышты) пайдалану арқылы шешілетін пайдалану саласы мен міндеттер қатысты мүше мемлекеттің уәкілетті органы жұмыс істейді. Біреуден артық оператор болжанатын жағдайда мүше мемлекеттердің тиісті уәкілетті органдарының немесе оған бағынысты ұйымдардың толық тізбесі келтіріледі.
Еуразиялық экономикалық
одақтың нормативтік-
анықтамалық ақпаратының
бірыңғай жүйесі ресурстарының
құрамына кіретін
анықтамалықтар мен
сыныптауыштарды әзірлеу,
жүргізу және қолдану
әдіснамасына
№ 2 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі құрамына кіретін анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) атаудың
ҚАҒИДАЛАРЫ

1. При именовании справочников (классификаторов), входящих
в состав ресурсов единой нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее – справочники (классификаторы)), применяются следующие правила:
а) семантические правила;
б) синтаксические правила;
в) лексические правила;
г) правила уникальности.
2. Применение семантических правил означает следующее:
а) наименование справочника (классификатора) состоит
из словосочетания, которое определяет содержание включенной
в него информации;
б) наименование справочника содержит обозначение его типа или разновидности (справочник, перечень, сборник, список, словарь и т.п.), наименование объекта систематизации (классификации) и признака систематизации (например, "Перечень видов электромашин транспортных средств, шасси транспортных средств, самоходных машин и других видов техники");
в) наименование классификатора содержит обозначение его
типа (классификатор), наименование объекта систематизации (классификации) и признака классификации (например, "Классификатор типов лицензий финансовых организаций").
3. Применение синтаксических правил означает следующее:
а) в наименовании справочника (классификатора) первым словом в словосочетании является обозначение его типа или разновидности (справочник, классификатор, сборник, список, указатель, словарь, перечень и др.);
б) в наименовании справочника (классификатора) порядок следования терминов соответствует правилам построения словосочетаний в русском языке.
4. Применение лексических правил означает следующее:
а) термины в составе наименования справочника (классификатора) используются только во множественном числе, за исключением первого слова;
б) допускается использование в наименовании справочника (классификатора) общепринятых аббревиатур (в том числе акронимов) и инициалов.
5. Применение правил уникальности означает следующее:
а) наименование справочника (классификатора) должно быть уникальным в пределах реестра нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза;
б) в случае если один и тот же объект систематизации (классификации) имеет один и тот же признак систематизации (классификации) и используется в разных предметных областях,
допускается указание сферы применения справочника (классификатора) (например, "Справочник стран (для сферы статистики)").
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Методологии разработки, ведения
и применения справочников
и классификаторов, входящих
в состав ресурсов единой системы
нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
ФОРМА
предложений о внесении изменений
в справочники (классификаторы), входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, и порядок ее заполнения
I.Форма предложений о внесении изменений
в справочник (классификатор)

1. Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі қорының құрамына кіретін анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) (бұдан әрі – анықтамалықтар (сыныптауыштар)) атаған кезде мынадай қағидалар қолданылады:
а) семантикалық қағидалар;
б) синтаксистік қағидалар;
в) лексикалық қағидалар;
г) бірегейлік қағидалары.
2.  Семантикалық қағидаларды қолдану мыналарды білдіреді:
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) атауы өзіне енгізілген ақпараттың мазмұнын айқындайтын сөз тіркестерінен тұрады;
б) анықтамалықтың атауы оның типін немесе алуан түрлілігін (анықтамалық, тізбе, жинақ, тізім, сөздік және т.б.), жүйелеу (сыныптау) объектісі мен жүйелеу белгісінің атауын (мысалы, "көлік құралдары электромашиналары, көлік құралдарының шассиі, өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлері") белгілеуді қамтиды;
в) сыныптауыштың атауы оның типін (сыныптауыш), жүйелеу (сыныптау) объектісі мен жүйелеу белгісінің атауын (мысалы, "Қаржы ұйымдары лицензиясы типінің сыныптауышы") белгілеуді қамтиды.
3. Синтаксистік қағидаларды қолдану мыналарды білдіреді:
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) атауындағы сөз тіркестерінің бірінші сөзі оның типі мен алуан түрлілігін белгілеу болып табылады (анықтамалық, сыныптаушы, жинақ, тізім, көрсеткіш, сөздік, тізбе және басқалар);
б) анықтамалықтың (сыныптауыштың) атауындағы терминдердің орналасу тәртібі сөз тіркестерінің орыс тіліндегі құрылу қағидаларына сәйкес келеді.
4. Лексикалық қағидаларды қолдану мыналарды білдіреді:
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) атауының құрамындағы терминдер бірінші сөзді қоспағанда тек көпше түрде пайдаланылады;
б) анықтамалықтың (сыныптауыштың) атауында жалпылама қабылданған аббревиатураларды (оның ішінде акронимдерді) және аты-жөнін пайдалануға жол беріледі.
5. Бірегейлік қағидаларды қолдану мыналарды білдіреді:
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) атауы Еуразиялық экономикалық одақтың ақпаратының нормативтік-анықтамалық тізбесінің шегінде бірегей болуы тиіс;
б) егер жүйелеудің (сыныптаудың) сол бір объектісінің жүйелеудің (сыныптаудың) сол бір белгісіне ие болса және әртүрлі нысаналы салада пайдаланылатын жағдайда анықтамалықты (сыныптауышты) қолдану саласын көрсетуге жол беріледі (мысалы, "Елдердің (статистика саласы үшін) анықтамалығы")
Еуразиялық экономикалық
одақтың нормативтік-
анықтамалық ақпаратының
бірыңғай жүйесі ресурстарының
құрамына кіретін
анықтамалықтар мен
сыныптауыштарды әзірлеу,
жүргізу және қолдану
әдіснамасына
№ 3 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі қорының құрамына кіретін анықтамалыққа
(сыныптауышқа) өзгерістер енгізу туралы ұсыныстардың нысаны және оны толтыру тәртібі
I. Анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу туралы ұсыныстардың нысаны

4.1. Перекодировочная таблица: _____________________________;
прилагается (отсутствует)
4.2. Инструктивно-методический документ, определяющий методы систематизации (классификации) и (или) кодирования: ______
_____________________________________________________________;
прилагается (отсутствует)
4.3. Инструктивно-методический документ, определяющий порядок перехода к новой редакции справочника (классификатора):
_____________________________________________________________;
прилагается (отсутствует)
4.4. Изменения, приведенные в настоящем пункте, вступают
в силу с "____" ___________________ 20 г.
II. Порядок заполнения формы предложений
о внесении изменений в справочник (классификатор)
1. Настоящий порядок определяет правила заполнения формы предложений о внесении изменений в справочник (классификатор) (далее – форма).
2. В пункте 1 формы указываются сведения из паспорта справочника (классификатора):
а) в позиции 1 – код справочника (классификатора);
б) в позиции 2 – тип справочника (классификатора)
и его расшифровка;
в) в позиции 3 – полное наименование справочника (классификатора);
г) в позиции 4 – аббревиатура наименования справочника (классификатора) (при наличии);
д) в позиции 5 – обозначение справочника (классификатора).
3. В пункте 2 формы указываются сведения о наличии изменений
в части заполнения позиций справочника (классификатора) (в случае отсутствия изменений в подпунктах 2.1 – 2.3 пишется слово "нет"):
а) в подпункте 2.1 – сведения о признании позиций справочника (классификатора) утратившими силу:
в графе 2 – кодовое обозначение позиции, которая признается утратившей силу (для иерархических справочников (классификаторов) кодовое обозначение позиции указывается с учетом кода всех родительских позиций);
в графе 3 – дата вступления изменений в силу (при необходимости установления даты изменений, отличной от общей даты вступления
изменений в силу, определенной подпунктом 2.4 пункта 2 формы);
б) в подпункте 2.2 – сведения о внесении изменений
в справочник (классификатор) без изменения кодовых обозначений позиций:
в графе 2 для записи 1 уровня – кодовое обозначение позиции,
в которую вносятся изменения (для иерархических справочников (классификаторов) кодовое обозначение позиции указывается с учетом кода всех родительских позиций);
в графе 2 для записи 2 уровня – реквизит, в который
вносятся изменения;
в графе 3 для записи 2 уровня – старое значение реквизита;
в графе 4 для записи 2 уровня – новое значение реквизита;
в графе 5 для записи 1 уровня – дата вступления изменений в силу (при необходимости установления даты изменений, отличной от общей даты вступления изменений в силу, определенной подпунктом 2.4 пункта 2 формы).
в) в подпункте 2.3 – сведения о включении
в справочник (классификатор) позиций с новым кодом:
в графе 2 для записи 1 уровня – кодовое обозначение включаемой позиции (для иерархических справочников (классификаторов) кодовое обозначение позиции указывается с учетом кода всех родительских позиций);
в графе 3 для записи 2 уровня – реквизит;
в графе 4 для записи 2 уровня – значение реквизита;
в графе 5 для записи 1 уровня – дата, вступления изменений в силу (при необходимости установления даты изменений, отличной от общей даты вступления изменений в силу, определенной подпунктом 2.4 пункта 2 настоящей формы).
В случае включения в справочник (классификатор) позиций
с новым кодом для каждой такой позиции указываются реквизиты
с их значениями с учетом их возможной множественности;
г) в подпункте 2.4 – дата вступления изменений в силу,
за исключением изменений, для которых определены особые случаи вступления изменений в силу.

4.1. Қайта код қою кестесі: _____________________________;
қоса беріледі (жоқ)
4.2. Жүйелеу (сыныптау) және (немесе) код қою әдісін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат: _____________________
_____________________________________________________________;
қоса беріледі (жоқ)
4.3. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңа редакциясына өту тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат: ______________
_____________________________________________________________;
қоса беріледі (жоқ)
4.4. Осы тармақта келтірілген өзгерістер 20 жылғы "____" ___________________ бастап күшіне енеді.
II. Анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу туралы ұсыныстар нысанын толтыру тәртібі
1. Осы тәртіп анықтамалыққа (сыныптауышқа) өзгерістер енгізу туралы ұсыныстар нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру қағидаларын айқындайды.
2. Нысанның 1-тармағында анықтамалық (сыныптауыш) паспортынан алынған мәліметтер:
а) 1-позицияда – анықтамалық (сыныптауыш) коды;
б) 2позицияда – анықтамалық (сыныптауыш) типі және оның таратылып жазылуы;
в)  3-позицияда – анықтамалықтың (сыныптауыштың) толық атауы;
г) 4-позицияда – анықтамалық (сыныптауыш) атауының аббревиатурасы (бар болғанда);
д) 5-позицияда – анықтамалықты (сыныптауышты) белгілеу көрсетіледі.
3. Нысанның 2-тармағында анықтамалық (сыныптауыш) позициясын толтыру бөлігінде өзгерістердің болуы туралы мәліметтер көрсетіледі (өзгерістер болмаған жағдайда 2.1 – 2.3 тармақшаларда "жоқ" деген сөз жазылады):
а) 2.1 тармақшада – анықтамалық (сыныптауыш) позициясының күші жойылды деп тану туралы мәліметтер:
2-бағанда – күші жойылды деп танылған позициялардың код бойынша белгіленуі (сатылы анықтамалықтар (сыныптауыштар) үшін позицияның код бойынша белгіленуі барлық аталық позициялардың кодтары ескеріле отырып көрсетіледі);
3-бағанда – өзгерістердің күшіне енетін күні (нысанның 2-тармағының 2.4 тармақшасында айқындалған өзгерістердің күшіне енуінің жалпы күнінен өзгеше өзгерістер күнін белгілеу қажет болған кезде);
б) 2.2 тармақшада – анықтамалыққа (сыныптауышқа) позицияның код бойынша белгіленуін өзгертпей өзгерістер енгізу туралы мәліметтер:
2-бағанда 1 деңгейдегі жазба үшін – өзгерістер енгізілетін позициялардың код бойынша белгіленуі (сатылы анықтамалықтар (сыныптауыштар) үшін позицияның код бойынша белгіленуі барлық аталық позициялардың кодтарын ескеріле отырып көрсетіледі);
2-бағанда 2 деңгейдегі жазба үшін – өзгерістер енгізілетін деректеме;
3-бағанда 2 деңгейдегі жазба үшін – деректеменің ескі мағынасы;
4-бағанда 2 деңгейдегі жазба үшін – деректеменің жаңа мағынасы;
5-бағанда 1 деңгейдегі жазба үшін – өзгерістердің күшіне енетін күні (нысанның 2-тармағының 2.4 тармақшасында айқындалған өзгерістердің күшіне енуінің жалпы күнінен өзгеше өзгерістер күнін белгілеу қажет болған кезде).
в) 2.3-тармақшада – анықтамалыққа (сыныптауышқа) жаңа коды бар позицияның енгізілгені туралы мәліметтер:
2-бағанда 1 деңгейдегі жазба үшін – енгізілетін позицияның код бойынша белгіленуі (сатылы анықтамалықтар (сыныптауыштар) үшін позицияның код бойынша белгіленуі барлық бас позициялардың кодтарын ескеріле отырып көрсетіледі);
3-бағанда 2 деңгейдегі жазба үшін – деректеме;
4-бағанда 2 деңгейдегі жазба үшін – деректеменің мағынасы;
5-бағанда 1 деңгейдегі жазба үшін – өзгерістердің күшіне енетін күні (осы нысанның 2-тармағының 2.4 тармақшасында айқындалған өзгерістердің күшіне енуінің жалпы күнінен өзгеше өзгерістер күнін белгілеу қажет болған кезде).
Анықтамалыққа (сыныптауышқа) жаңа коды бар позицияенгізілген жағдайда әрбір осындай позиция үшін олардың мүмкін көптілігі ескеріле отырып олардың мағыналарымен бірге деректемелер көрсетіледі;
г) 2.4 тармақшада – олар үшін өзгерістердің күшіне енуінің ерекше жағдайлары айқындалған өзгерістерді қоспағанда, өзгерістердің күшіне енетін күні.

4. В пункте 3 формы указываются сведения о наличии изменений
в части корректировки данных паспорта справочника (классификатора) (в случае отсутствия изменений пишется слово "нет"):
в графе 2 – наименование элемента паспорта справочника (классификатора), в который вносятся изменения;
в графе 3 – старое значение элемента;
в графе 4 – новое значение элемента;
а) в подпункте 3.1 – сведения о наличии инструктивно-методического документа, определяющего порядок ведения справочника (классификатора):
"прилагается" – если указанный инструктивно-методический документ присутствует;
"отсутствует" – если указанный инструктивно-методический документ отсутствует;
б) в подпункте 3.2 – дата вступления изменений в силу.
5. В пункте 4 формы указываются сведения о наличии изменений методов систематизации (классификации) и (или) кодирования нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (в случае отсутствия изменений пишется слово "нет"):
в графе 3:
в позиции 1 – сведения о старом методе систематизации (классификации);
в позиции 2 – сведения о старом методе кодирования;
в графе 4:
в позиции 1 – сведения о новом методе систематизации (классификации);
в позиции 2 – сведения о новом методе кодирования;
а) в подпункте 4.1 – сведения о наличии перекодировочной таблицы:
"прилагается" – если указанная таблица присутствует;
"отсутствует" – если указанная таблица отсутствует;
б) в подпункте 4.2 – сведения о наличии инструктивно-методического документа, определяющего методы систематизации (классификации) и (или) кодирования нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза:
"прилагается" – если указанный инструктивно-методический документ присутствует;
"отсутствует" – если указанный инструктивно-методический документ отсутствует;
в) в подпунктах 4.3 –– сведения о наличии инструктивно-методического документа, определяющего порядок перехода к новой редакции справочника (классификатора):
"прилагается" – если указанный инструктивно-методический документ присутствует;
"отсутствует" – если указанный инструктивно-методический документ отсутствует;
г) в подпункте 4.4 – дата вступления изменений в силу.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к Методологии разработки, ведения
и применения справочников
и классификаторов, входящих
в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
ОПИСАНИЕ
методов систематизации,
классификации и кодирования
нормативно-справочной информации
Евразийского экономического союза
I. Методы систематизации (классификации)
нормативно-справочной информации
Евразийского экономического союза

4. Нысанның 3-тармағында анықтамалық (сыныптауыш) паспортының деректемелерін түзету бөлігінде өзгерістердің болуы туралы мәліметтер көрсетіледі (өзгерістер болмаған жағдайда "жоқ" деген сөз жазылады):
2-бағанда – өзгеріс енгізілетін анықтама (сыныптауыш) паспорты элементінің атауы;
3-бағанда – элементтің ескі мағынасы;
4-бағанда – элементтің жаңа мағынасы;
а) 3.1 тармақшада – анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжаттың болуы туралы мәліметтер:
"қоса беріледі" – егер көрсетілген нұсқамалық-әдістемелік құжат бар болса;
"жоқ" – егер көрсетілген нұсқамалық-әдістемелік құжат болмаса;
б) 3.2 тармақшада – өзгерістердің күшіне енген күні.
5. Нысанның 4-тармағында жүйелеу (сыныптау) әдісінде және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының кодында өзгерістердің болуы туралы мәліметтер көрсетіледі (өзгерістер болмаған жағдайда "жоқ деген сөз
жазылады"):
3-бағанда:
1-позицияда – жүйелеудің (сыныптаудың) ескі әдісі туралы мәліметтер;
2-позицияда – код қоюдың ескі әдісі туралы мәліметтер;
4-бағанда:
1-позицияда – жүйелеудің (сыныптаудың) жаңа әдісі туралы мәліметтер;
2-позицияда – код қоюдың жаңа әдісі туралы мәліметтер;
а) 4.1 тармақшада – қайта код қою кестесінің болуы туралы мәліметтер:
"қоса беріледі" – егер көрсетілген кесте бар болса;
"жоқ" – егер көрсетілген кесте болмаса;
б) 4.2 тармақшада – жүйелеудің (сыныптаудың) әдісін және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратына код қоюды айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжаттың болуы туралы мәліметтер:
"қоса беріледі" – егер көрсетілген нұсқамалық-әдістемелік құжат бар болса;
"жоқ" – егер көрсетілген нұсқамалық-әдістемелік құжат болмаса;
в) 4.3 тармақшада –– анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңа редакциясына өту тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжаттың болуы туралы мәліметтер:
"қоса беріледі" – егер көрсетілген нұсқамалық-әдістемелік құжат бар болса;
"жоқ" – егер көрсетілген нұсқамалық-әдістемелік құжат болмаса;
г) 4.4 тармақшада – өзгерістердің күшіне енген күні.
Еуразиялық экономикалық
одақтың нормативтік-
анықтамалық ақпаратының
бірыңғай жүйесі ресурстарының
құрамына кіретін
анықтамалықтар мен
сыныптауыштарды әзірлеу,
жүргізу және қолдану
әдіснамасына
№ 4 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтыңнормативтік-анықтамалық ақпаратын жүйелеу, сыныптау және код қою әдістерінің
СИПАТТАМАСЫ
I. Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратын жүйелеу (сыныптау) әдістері

1. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"емкость справочника (классификатора)" – наибольшее количество позиций, которое может содержать справочник (классификатор);
"код" – знак или совокупность знаков, принятых для обозначения классификационной группировки или объекта систематизации (классификации);
"фасет" – независимый набор признаков систематизации (классификации), используемых для подразделения множества объектов систематизации (классификации) на независимые классификационные группировки.
2. При разработке справочников (классификаторов), включаемых в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее соответственно – справочники (классификаторы), Союз), могут использоваться порядковый метод систематизации и иерархический, фасетный
и комбинированный методы классификации информации.
3. Порядковый метод систематизации используется
при невозможности определения признаков классификации
или нецелесообразности введения признаков классификации
(например, при наличии небольшого количества объектов систематизации (классификации)).
4. При использовании порядкового метода систематизации объекты систематизации (классификации) упорядочиваются
по хронологическому, алфавитному и другим принципам.
Упорядочивание по алфавитному принципу рекомендуется применять только в случаях, если множество объектов систематизации (классификации) статично и очень редко обновляется. В этом случае рекомендуется предусматривать при кодировании большое количество резервных кодов между позициями справочника (классификатора), чтобы обеспечить возможность размещения вновь появившихся объектов систематизации (классификации) в необходимом месте справочника (классификатора).
Использование порядкового метода систематизации
по алфавитному принципу на примере информации об экологических классах транспортных средств представлено в таблице 1.
Таблица 1
Пример использования порядкового метода систематизации
п/п
Наименование экологического класса
1
экологический класс 0
2
экологический класс 1
3
экологический класс 2
4
экологический класс 3
5
экологический класс 4
6
экологический класс 5
7
экологический класс 6
5. При использовании иерархического метода классификации множество объектов систематизации (классификации) последовательно подразделяется на подчиненные классификационные группировки.
6. При использовании иерархического метода классификации емкость справочника (классификатора) зависит от числа ступеней классификации и количества объектов систематизации (классификации), которые располагаются на каждой ступени классификации. Количество объектов систематизации (классификации) на каждой ступени определяется числом знаков в алфавите кода. Выбор необходимого числа ступеней классификации и структуры кода зависит от характера объектов систематизации (классификации) и задач,
для решения которых предназначен справочник (классификатор).

1. Осы Сипаттаманың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"анықтамалықтың (сыныптауыштың) сыйымдылығы" – анықтамалық (сыныптауыш) қамти алатын позициялардың ең көп саны;
"код" – сыныптау топтамасын немесе жүйелеу (сыныптау) объектісін белгілеу үшін қабылданған белгі немесе белгілер жиынтығы;
"фасет" – жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген объектілерін тәуелсіз сыныптама топтамаларына бөлу үшін пайдаланылатын жүйелеудің (сыныптаудың) тәуелсіз белгілерінің жинағы.
2. Эуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйе қорының құрамына енгізілетін анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) әзірлеген кезде (бұдан әрі тиісінше – анықтамалықтар (сыныптауыштар), Одақ), жүйелеудің реттік әдісі мен ақпаратты сыныптаудың сатылы, фасетті және аралас әдістері пайдаланылуы мүмкін.
3. Жүйелеудің реттілік әдісі сыныптау белгілерін айқындау мүмкін болмаған кезде немесе сыныптау белгілерін енгізу орынсыз болғанда пайдаланылады (мысалы, жүйелеу(сыныптау) объектілерінің саны аз болғанда).
4. Жүйелеудің реттік әдісін пайдаланған кезде жүйелеу (сыныптау) объектілері хронологиялық, алфавиттік және басқа қағидаттар бойынша реттеледі.
Егер жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген объектілері статикалық және өте сирек жаңартылатын жағдайда ғана реттеудің алфавиттік қағидатын қолдану ұсынылады. Бұндай жағдайда, жаңадан пайда болған жүйелеу (сыныптау) объектілерін анықтамалықтың (сыныптауыштың) қажетті жеріне орналастыру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін код қою кезінде анықтамалық (сыныптауыш) позициялары арасында резерв кодтарының көптеген сандарын көздеу ұсынылады.
Көлік құралдарының экологиялық сыныптары туралы ақпарат мысалында алфавиттік қағидат бойынша жүйелеудің реттілік әдісін пайдалану 1-кестеде берілген.
1-кесте
Жүйелеудің реттілік әдісін пайдаланудың мысалы
Рет №
Экологиялық сыныптың атауы
1
экологиялық сынып 0
2
экологиялық сынып 1
3
экологиялық сынып 2
4
экологиялық сынып 3
5
экологиялық сынып 4
6
экологиялық сынып 5
7
экологиялық сынып 6
5. Сыныптаудың сатылы әдісін пайдаланған кезде жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген объектілері дәйектілікпен бағынысты сыныптаушы топтамаларға бөлінеді.
6. Сыныптаудың сатылы әдісін пайдаланған кезде анықтамалық (сыныптауыш) сыйымдылығы сыныптаудың әр сатысында орналасатын сыныптау сатыларының санына және жүйелеу (сыныптау) объектілерінің шамасына байланысты болады. Әр сатыдағы жүйелеу (сыныптау) объектілерінің шамасы код алфавитіндегі белгілер санымен айқындалады. Сыныптау сатысының қажетті саны мен код құрылымын таңдау жүйелеу (сыныптау) объектілерінің сипаттамасы мен анықтамалық (сыныптауыш) соларды шешу үшін арналған міндеттерге байланысты.

7. При использовании иерархического метода классификации должны соблюдаться следующие требования:
в состав классификационных группировок, расположенных
на одной и той же ступени классификации, не должны включаться аналогичные понятия;
для разделения любой классификационной группировки
на подчиненные группировки должен использоваться только 1 признак систематизации (классификации);
должны обеспечиваться логичность и последовательность деления классификационных группировок на нижестоящие, то есть на верхних ступенях классификации должны использоваться признаки систематизации (классификации), к которым в дальнейшем будет обращено наибольшее число запросов;
должна обеспечиваться полнота деления, то есть сумма подмножества объектов систематизации (классификации) должна давать делимое множество объектов систематизации (классификации), не должна оставаться часть объектов систематизации (классификации), не вошедшая в состав классификационных группировок.
Использование иерархического метода классификации на примере информации о видах продукции представлено в таблице 2.
Таблица 2
Пример использования иерархического метода классификации
Наименование вида продукции
1. Продукция сельского хозяйства, охоты и сопутствующие услуги
1.1. Сезонные культуры
1.1.1. Зерновые культуры, бобовые культуры и масличные семена
1.1.1.1. Пшеница
1.1.1.1.1. Твердая пшеница
1.1.1.1.2. Пшеница, за исключением твердой пшеницы
1.1.1.2. Ячмень, рожь и овес
1.1.1.2.1. Ячмень
1.1.1.2.2. Рожь
1.1.1.2.3. Овес
1.1.2. Овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды
1.1.2.1. Листовые или стебельные овощи
1.1.2.1.1. Аспарагус
...
1.2. Многолетние культуры
1.2.1. Виноград
1.2.1.1. Виноград
1.2.1.1.1. Столовые сорта винограда
1.2.1.1.2. Прочие сорта винограда, свежего
2. Продукция лесоводства, лесозаготовок и связанные с этим услуги
2.1. Услуги лесопитомников и услуги по выращиванию саженцев
2.1.1. Услуги лесопитомников и услуги по выращиванию саженцев
2.1.1.1. Живые растения лесных пород, семена лесных пород
2.1.1.1.1. Живые растения лесных пород
2.1.1.1.2. Семена лесных пород
….
8. При использовании фасетного метода множество объектов систематизации (классификации) подразделяется на независимые классификационные группировки.
9. При использовании фасетного метода емкость справочника (классификатора) определяется характером решаемых задач
или характеристик объектов систематизации (классификации).
При изменении характера задач или характеристик объектов систематизации (классификации) разрабатываются новые фасеты
или дополняются новыми признаками систематизации (классификации) уже существующие фасеты без изменения структуры справочника (классификатора).

7. Сыныптаудың сатылы әдісін пайдаланған кезде мынадай талаптар сақталуы тиіс:
сыныптаудың сол бір сатысында орналасқан сыныптау топтамаларының құрамына ұқсас ұғымдар енгізілмеуі тиіс;
кез келген сыныптаушы топтаманы бағынысты топтамаларға бөлу үшін жүйелеудің (сыныптаудың) тек 1 белгісі пайдаланылуы тиіс;
сыныптаушы топтамалардың төмен тұратындарға бөлінуінің қисындылығы және реттілігі қамтамасыз етілуі тиіс, яғни сыныптаудың жоғарғы сатыларында бұдан әрі оларға сұрау салудың неғұрлым көп саны арналатын жүйелеу (сыныптау) белгілері пайдаланылуы тиіс;
бөлінудің толықтығы қамтамасыз етілуі тиіс, атап айтқанда жүйелеу (сыныптау) объектілерінің көпшілігінің қосындысы жүйелеудің (сыныптаудың) бөлінетін көптеген объектілерін беруге тиіс, сыныптаушы топтамалардың құрамына кірмеген жүйелеу (сыныптау) объектілерінің бір бөлігі қалмауы тиіс.
Өнімдердің түрлері туралы ақпарат мысалында сыныптаудың сатылы әдісін пайдалану 2-кестеде берілген.
2-кесте
Сыныптаудың сатылы әдісін пайдаланудың мысалы
Өнімдер түрінің атауы
1. Ауыл шаруашылығы, аң аулау өнімдері және ілеспе көрсетілетін қызметтер
1.1. Маусымдық дақылдар
1.1.1. Дәндік дақылдар, бұршақ дақылдары және майлы тұқымдар
1.1.1.1. Бидай
1.1.1.1.1. Қатты бидай
1.1.1.1.2. Қатты бидайды қоспағандағы бидай
1.1.1.2. Арпа, қара бидай және сұлы
1.1.1.2.1. Арпа
1.1.1.2.2. Қара бидай
1.1.1.2.3. Сұлы
1.1.2. Көкөністер және бақша өнімдері, тамыржемістер және түйнекті жемістер
1.1.2.1. Жапырақты немесе сабақты көкөністер
1.1.2.1.1. Аспарагус
...
1.2. Көпжылдық дақылдар
1.2.1. Жүзім
1.2.1.1. Жүзім
1.2.1.1.1. Жүзімнің асханалық сұрыптары
1.2.1.1.2. Жүзімнің басқа сұрыптары, жаңа піскен
2. Орман өсіру, ағаш дайындау өнімдері және осыған байланысты көрсетілетін қызметтер
2.1. Орман тәлімбағы көрсететін қызметтер және көшеттерді өсіру бойынша көрсетілетін қызметтер
2.1.1. Орман тәлімбағы көрсететін қызметтер және көшеттерді өсіру бойынша көрсетілетін қызметтер
2.1.1.1. Орман тұқымды тірі өсімдіктер, орман тұқымдарының ұрықтары
2.1.1.1.1. Орман тұқымды тірі өсімдіктер
2.1.1.1.2. Орман тұқымдарының ұрықтары
….
8. Фасет әдісін пайдаланған кезде жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген объектілері тәуелсіз сыныптаушы топтамаларға бөлінеді.
9. Фасет әдісін пайдаланған кезде анықтамалық (сыныптауыш) сыйымдылығы шешілетін міндеттердің сипатымен немесе жүйелеу (сыныптау) объектілерінің сипаттамасымен айқындалады. Міндеттердің сипаты немесе жүйелеу (сыныптау) объектілерінің сипаттамалары өзгерген кезде жаңа фасеттер әзірленеді немесе жұмыс істейтін фасеттер анықтамалықтың (сыныптауыштың) құрылымы өзгерместен жүйелеудің (сыныптаудың) жаңа белгілерімен толықтырылады.

10. При использовании фасетного метода должны соблюдаться следующие требования:
состав признаков систематизации (классификации) одного фасета не должен повторяться в других фасетах этого же справочника (классификатора);
в состав справочника (классификатора) должны быть включены только такие фасеты и признаки систематизации (классификации) в них, которые необходимы для решения конкретных задач.
Использование фасетного метода систематизации (классификации) на примере информации о видах лекарственных форм представлено в таблице 3.
Таблица 3
Пример использования фасетного метода классификации
Основная лекарственная форма
Способ введения
Путь введения
Агрегатное состояние
Аэрозоль
ингаляция
внутривенный
газообразное
Газ
инъекция
ингаляционный
жидкое
Гель
рассасывание
внутримышечный
мягкое
Раствор
прием внутрь
глазной
твердое
Капли
жевание
желудочный
не определено
Таблетки
полоскание
подкожный
Таким образом, информация о видах лекарственных форм систематизируется (классифицируется) способом, представленным
в таблице 4.
Таблица 4
Пример использования фасетного метода для классификации лекарственных форм
Наименование лекарственной формы
Основная лекарственная форма
Способ введения
Путь введения
Агрегатное состояние
Аэрозоль для ингаляций
дозированный
аэрозоль
ингаляция
ингаляционный
газообразное
Гель для инъекций
гель
инъекция
внутримышечный
мягкое
Раствор для внутримышечного введения
раствор
инъекция
внутримышечный
жидкое
11. Комбинированный метод используется при наличии дополнительных признаков систематизации (классификации) в рамках одного или более признаков систематизации (классификации).
Комбинированный метод предполагает сочетание порядкового метода систематизации, иерархического и фасетного методов классификации.
Комбинированный метод используется, как правило,
для классификации объектов систематизации (классификации).
Использование комбинированного метода на примере информации о видах грузов, упаковок и упаковочных материалов представлено
в таблице 5.
Таблица 5
Пример использования комбинированного метода
Наименование
Фасет 1. Виды грузов
1. Неупакованный груз (насыпью, навалом, наливом)
2. Неупакованный единичный груз (кроме насыпью, навалом, наливом)
3. Большие грузовые (большегрузные) контейнеры
9. Прочие виды груза
Фасет 2. Виды упаковки
1. Неупакованный груз (насыпью, навалом, наливом)
1.1. Насыпь твердых мелких частиц – порошок
1.2. Насыпь твердых гранулированных частиц – зерна
1.3. Навал твердых больших частиц – модули
1.4. Налив жидкости при нормальной температуре и давлении
1.5. Налив сжиженного газа при аномальной температуре и давлении

10. Фасет әдісі пайдаланылған кезде мынадай талаптар сақталуы тиіс:
бір фасетті жүйелеу (сыныптау) белгілерінің құрамы осы анықтамалықтың (сыныптауыштың) басқа фасеттерінде қайталанбауы тиіс;
анықтамалық (сыныптауыш) құрамына нақты міндеттерді шешу үшін қажетті фасеттер мен жүйелеу (сыныптау) белгілері ғана енгізілуі тиіс.
Дәрілік нысанның түрлері туралы ақпарат мысалында жүйелеудің (сыныптаудың)  фасеттік әдісін пайдалану 3-кестеде берілген.
3-кесте
Сыныптаудың фасеттік әдісін пайдаланудың мысалы
Негізгі дәрілік түр
Ендіру тәсілі
Ендіру жолы
Агрегаттық жай-күйі
Аэрозоль
ингаляция
тамыр ішілік
газтәріздес
Газ
инъекция
тыныстық
сұйық
Гель
сору
бұлшықетішілік
жұмсақ
Ерітінді
ішке қабылдау
көз
қатты
тамшылар
шайнау
асқазан
айқындалмаған
Таблеткалар
шайқау
теріасты
Осылайша, дәрілік нысандардың түрлері туралы ақпарат 4-кестеде берілген тәсілмен жүйелендіріледі (сыныпталады).
4-кесте
Дәрілік нысанарды сыныптау үшін фасеттік әдісті пайдаланудың мысалы
Дәрілік түрдің атауы
Негізгі дәрілік түр
Ендіру тәсілі
Ендіру жолы
Агрегаттық жай-күйі
Дозаланған тыныстауға арналған аэрозоль
аэрозоль
ингаляция
тыныстық
газтәрізді
Инъекцияға арналған гель
гель
инъекция
бұлшықетішілік
жұмсақ
Бұлшық етке енгізуге арналған ерітінді
ерітінді
инъекция
бұлшықетішілік
сұйық
11. Аралас әдіс жүйелеудің (сыныптаудың) бір немесе одан көп белгілері шеңберінде жүйелеудің (сыныптаудың) қосымша белгілері болған кезде пайдаланылады.
Аралас әдіс жүйелеудің реттілік әдісін, сыныптаудың сатылы және фасетті әдістерін ұштастыруды болжайды.
Аралас әдіс әдетте жүйелеу (сыныптау) объектілерін сыныптау үшін пайдаланылады.
Жүктердің, орамалардың және орама материалдарының түрлері туралы ақпарат мысалында аралас әдісті пайдалану 5-кестеде берілген.
5-кесте
Аралас әдісті пайдаланудың мысалы
Атауы
1-фасет. Жүктердің түрлері
1. Қапталмаған жүк (үйілген, үйінді, құйылған)
2. Қапталмаған біртекті жүк (үйілген, үйінді, құйылғаннан басқа)
3. Үлкен жүк (үлкенсалмақты) контейнерлер
9. Жүктің басқа түрлері
2-фасет. Қаптама түрлері
1. Қапталмаған жүк (үйілген, үйінді, құйылған)
1.1. Үйілген қатты майда бөлшектер – ұнтақ
1.2. Үйілген қатты түйіршектелген бөлшектер – түйіршіктер
1.3. Қатты үлкен бөлшектердің үйіндісі – модульдер
1.4. Қалыпты температура мен қысым кезінде сұйықтық құю
1.5. Қалыпсыз температура мен қысым кезінде сұйытылған газды құю

1.6. Сжатый газ при 1 031 мбар и 15 °C
2. Неупакованный единичный груз
2.1. Полый длинный цилиндр – труба, трубы в пачке, пучке, связке
II. Методы кодирования
нормативно-справочной информации Союза
12. Кодирование нормативно-справочной информации Союза используется для формализованного описания множества объектов систематизации (классификации) с целью автоматизированной обработки этой информации.
13. Методы кодирования подразделяются на регистрационные
и классификационные (основанные на предварительной классификации).
14. Регистрационные методы кодирования подразделяются
на порядковый и серийно-порядковый методы.
15. При использовании порядкового метода кодирования кодами являются числа натурального ряда, при этом каждый из объектов систематизации (классификации) кодируется путем присвоения
ему текущего порядкового номера.
Преимуществами порядкового метода кодирования являются
его простота, возможность использования наиболее коротких кодов
и обеспечение однозначности каждого объекта систематизации (классификации), а также обеспечение наиболее простого присвоения кодов новым объектам систематизации (классификации), появляющимся в процессе ведения справочника (классификатора).
Недостатками порядкового метода кодирования являются отсутствие в коде информации о свойствах объекта систематизации (классификации), сложность машинной обработки информации
при получении итоговых значений по группе объектов систематизации (классификации) с одинаковыми признаками систематизации (классификации), а также отсутствие возможности размещения вновь появившихся объектов систематизации (классификации) в необходимом месте справочника (классификатора), так как резервные коды этих объектов располагаются в конце ряда.
Порядковый метод рекомендуется использовать в сочетании
с другими методами кодирования нормативно-справочной информации Союза при создании справочников (классификаторов).
Использование порядкового метода кодирования на примере информации об экологических классах транспортных средств представлено в таблице 6.
Таблица 6
Пример использования порядкового метода систематизации
Код экологического класса
Наименование экологического класса
00
экологический класс 0
01
экологический класс 1
02
экологический класс 2
03
экологический класс 3
04
экологический класс 4
05
экологический класс 5
06
экологический класс 6
16. При использовании серийно-порядкового метода кодирования кодами являются числа натурального ряда с закреплением отдельных серий этих чисел (интервалов натурального ряда) за объектами систематизации (классификации) с одинаковыми признаками систематизации (классификации). В каждой серии, кроме кодов имеющихся объектов систематизации (классификации), предусматривается определенное количество резервных кодов, которые располагаются в середине или в конце кода.
Серийно-порядковый метод кодирования рекомендуется использовать для объектов систематизации (классификации),
имеющих 2 соподчиненных признака систематизации (классификации).
Использование серийно-порядкового метода кодирования
на примере информации о видах сельскохозяйственных культур представлено в таблице 7.
Таблица 7
Пример использования серийно-порядкового метода кодирования
Код
Наименование
сельскохозяйственной культуры
01
пшеница
02
ячмень
03
рожь
04
овес
11
листовые или стебельные овощи
12
аспарагус
21
лен
22
горчица

1.6.  1 031 мбар және 15 °C кезіндегі сығылған газ
2. Қапталмаған біртекті жүк
2.1. Толық ұзын цилиндр – құбыр, қабаттағы құбырлар, түйіндегі, байламдағы
II. Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратына код қою әдісі
12.  Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратына код қою осы ақпаратты автоматты түрде өңдеу мақсатында жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген объектілерін формалды сипаттау үшін пайдаланылады.
13. Код қою әдісі тіркеу және сыныптау түрлеріне (алдын ала сыныптауға негізделген) бөлінеді.
14. Код қоюдың тіркеу әдісі реттік және сериялық-реттік әдістерге бөлінеді.
15. Код қоюдың реттік әдісін пайдаланған кезде натуралды қатардың сандары код болып табылады, бұл ретте жүйелеудің (сыныптаудың) әр объектісіне оған ағымдағы реттік нөмір беріле отырып код қойылады.
Код қоюдың реттік әдісінің артықшылығы оның қарапайымдылығы, неғұрлым қысқа кодтарды пайдалану мүмкіндігі және жүйелеудің (сыныптаудың) әрбір объектісін біртектілікпен қамтамасыз ету, сондай-ақ анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу процесінде пайда болатын жүйелеудің (сыныптаудың) жаңа объектілеріне кодтарды неғұрлым қарапайым беруді қамтамасыз ету болып табылады.
Код қоюдың реттілік әдісінің кемшіліктері кодта жүйелеу (сыныптау) объектілерінің құрамы туралы ақпараттың болмауы, жүйелеудің (сыныптаудың) бірдей белгілері бар жүйелеу (сыныптау) объектілерінің тобы бойынша түпкі мағынаны алу кезінде ақпаратты машинамен өңдеудің күрделілігі, сондай-ақ объектілердің резервті кодтары қатардың соңында орналасатындықтан жүйелеудің (сыныптаудың) жаңадан пайда болған объектілерін анықтамалықтың (сыныптауыштың) қажетті жеріне орналастыру мүмкіндігінің болмауы болып табылады.
Реттілік әдісті анықтамалықты (сыныптауышты) жасаған кезде Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратына код қоюдың басқа әдістерімен ұштастыра пайдалану ұсынылады.
Көлік құралдарының экологиялық сыныптары туралы ақпарат мысалында код қоюдың реттілік әдісін пайдалану 6-кестеде берілген.
6-кесте
Жүйелеудің реттілік әдісін пайдаланудың мысалы
Экологиялық сынып коды
Экологиялық сынып атауы
00
экологиялық сынып 0
01
экологиялық сынып 1
02
экологиялық сынып 2
03
экологиялық сынып 3
04
экологиялық сынып 4
05
экологиялық сынып 5
06
экологиялық сынып 6
16. Код қоюдың сериялық-реттілік әдісін пайдаланған кезде осы сандардың жекелеген серияларын (натуралы қатардың интервалдарын) жүйелеудің (сыныптаудың) біркелкі белгілері бар жүйелеу (сыныптау) объектілеріне бекітілген натуралды қатар сандары код болып табылады. Әрбір серияда жүйелеудің (сыныптаудың) бар объектілерінің кодтарынан басқа, кодтың ортасында немесе соңында орналасатын резервті кодтардың белгілі бір саны көзделеді.
Код қоюдың сериялық-реттілік әдісін жүйелеудің (сыныптаудың) 2 қатар бағынысты белгісі бар жүйелеу (сыныптау) объектілері үшін пайдалану ұсынылады.
Ауылшаруашылық дақылдарының түрлері туралы ақпарат мысалында код қоюдың сериялық-реттілік әдісін пайдалану 7-кестеде берілген.
7-кесте
Код қоюдың сериялық-реттілік әдісін пайдаланудың мысалы
Код
Ауылшаруашылық дақылының атауы
01
бидай
02
арпа
03
қара бидай
04
сұлы
11
жапырақты немесе сабақты көкөністер
12
аспарагус
21
зығыр
22
қыша

17. Классификационные методы кодирования подразделяются
на последовательный и параллельный.
18. При использовании последовательного метода кодирования код классификационной группировки и (или) объекта систематизации (классификации) образуется из кодов последовательно расположенных подчиненных классификационных группировок, полученных
в результате использования иерархического метода классификации.
В этом случае код нижестоящей группировки образуется путем добавления соответствующего количества разрядов к коду вышестоящей группировки.
Преимуществами последовательного метода кодирования являются логичность построения кода и большая емкость кода.
Недостатками последовательного метода кодирования являются ограниченные возможности идентификации объектов систематизации (классификации). Так как последующие разряды кода зависят
от предыдущих, использовать этот код по частям нельзя, сложно вносить новые признаки систематизации (классификации) и вносить изменения в код без коренной перестройки справочника (классификатора).
Последовательный метод кодирования рекомендуется использовать в случаях, при которых набор признаков объектов систематизации (классификации) и их последовательность стабильны
в течение длительного времени.
Использование последовательного метода кодирования
на примере информации о видах продукции представлено в таблице 8.
Таблица 8
Пример использования последовательного метода кодирования
Код
Наименование вида продукции
A
продукция сельского хозяйства, охоты и сопутствующие услуги
А. 1
сезонные культуры
А. 101
зерновые культуры, бобовые культуры и масличные семена
А. 10101
пшеница
А. 101011
твердая пшеница
А. 101012
пшеница, за исключением твердой пшеницы

17. Код қоюдың сыныптаушы әдісі дәйекті және қатарлас болып бөлінеді.
18. Код қоюдың дәйекті әдісін пайдаланған кезде сыныптау топтамасының және (немесе) жүйелеу (сыныптау) объектісінің коды сыныптаудың сатылы әдісін пайдаланудың нәтижесінде алынған дәйекті орналасқан бағынысты сыныптаушы топтамалардың кодтарынан құралады. Мұндай жағдайда төмен тұрған топтаманың коды жоғары тұрған топтаманың кодына разрядтардың тиісті санын қосу арқылы түзіледі.
Код қоюдың дәйекті әдісінің артықшылығы кодты қалыптастырудың қисындылығы және кодтың мол сыйымдылығы болып табылады.
Код қоюдың дәйекті әдісінің кемшілігі жүйелеу (сыныптау) объектілерін сәйкестендіру мүмкіндігінің шектеулігі болып табылады. Кодтың кейінгі разрядтары алдыңғыларына тәуелді болғандықтан бұл кодты бөлшектеп пайдалануға болмайды, жүйелеудің (сыныптаудың) жаңа белгілерін енгізу және анықтамалықты (сыныптауышты) түбегейлі қайта өзгертпей кодқа өзгерістер енгізу қиын.
Код қоюдың дәйекті әдісін жүйелеу (сыныптау) объектілері белгілерінің жиынтығы және олардың дәйектілігі ұзақ уақыт барысында тұрақты болған жағдайларда пайдалану ұсынылады.
Өнімдердің түрлері туралы ақпараттың мысалында код қоюдың дәйекті әдісін пайдалану 8-кестеде берілген.
8-кесте
Код қоюдың дәйекті әдісін пайдалану мысалы
Код
Өнімдер түрінің атауы
A
ауыл шаруашылығы, аң аулау өнімдері және ілеспе көрсетілетін қызметтер
А. 1
маусымдық дақылдар
А. 101
дәндік дақылдар, бұршақ дақылдары және майлы тұқымдар
А. 10101
бидай
А. 101011
қатты бидай
А. 101012
қатты бидайды қоспағанда бидай

Ф-04.С-02.П-03.А-02
раствор для внутримышечного введения
04
02
03
02
б) для определения групп объектов систематизации (классификации) выделяется фиксированный набор систематизирующих (классификационных) признаков и определяется порядок их следования, то есть устанавливается фасетная формула.
В этом случае отсутствует необходимость указывать, значение какого признака приведено в определенных разрядах кода объекта систематизации (классификации).
Использование фасетного метода кодирования с установлением фасетной формулы на примере информации о видах лекарственных форм представлено в таблице 11.
Таблица 11
Пример использования параллельного метода кодирования
(с установлением фасетной формулы)
Код лекарственной формы
Наименование лекарственной формы
Основная лекарственная форма
Способ введения
Путь введения
Агрегатное состояние

Ф-04.С-02.П-03.А-02
бұлшық етке енгізуге арналған ерітінді
04
02
03
02
б) жүйелеу (сыныптау) объектілерінің тобын айқындау үшін жүйелеуші (сыныптауыш) белгілердің тіркелген жиынтығы бөлінеді және олардың реттелу тәртібі айқындалады, демек фасеттік формула белгіленеді. Бұндай жағдайда жүйелеу (сыныптау) объектісі кодының белгіленген разрядында қандай белгінің мағынасы келтірілгенін көрсетудің қажеттігі болмайды.
Дәрілік нысандардың түрлері туралы ақпарат мысалында фасеттік формуланы белгілеу арқылы код қоюдың фасеттік әдісін пайдалану 11-кестеде берілген.
11-кесте
Код қоюдың қатарлас әдісін (фасеттік формуланы белгілей отырып) пайдаланудың мысалы
Дәрілік нысанның коды
Дәрілік нысанның атауы
Негізгі дәрілік нысан
Енгізу тәсілі
Енгізу жолы
Агрегеттық жай-күйі

01010201
аэрозоль для ингаляций
дозированный
01
01
02
01
03020302
гель для инъекций
03
02
03
03
04020302
раствор для внутримышечного введения
04
02
03
02
21. Преимуществами параллельного метода кодирования являются:
а) гибкость структуры кода, обусловленная независимостью признаков систематизации (классификации), из кодов которых строится код объекта систематизации (классификации);
б) возможность осуществлять группировку объектов систематизации (классификации) по любому сочетанию признаков систематизации (классификации), обеспечивая при этом:
возможность формирования большого числа кодовых комбинаций из небольшого числа признаков систематизации (классификации);
простоту включения новых признаков систематизации (классификации);
в) наличие в коде информации о свойствах объекта систематизации (классификации) и его приспособленность
для машинной обработки информации.

01010201
дозаланған тыныстауға арналған аэрозоль
01
01
02
01
03020302
инъекцияға арналған гель
03
02
03
03
04020302
бұлшық етке енгізуге арналған ерітінді
04
02
03
02
21. Мыналар:
а)  жүйелеу (сыныптау) объектілерінің коды жасалатын кодтардан жүйелеу (сыныптау) белгілерінің тәуелсіздігіне негізделген код құрылымының икемділігі;
б) жүйелеу (сыныптау) белгілерінің кез келген үйлесуі бойынша жүйелеу (сыныптау) объектілерін топтастыруды жүзеге асыру мүмкіншілігі, бұл ретте мыналарды қамтамасыз ете отырып:
жүйелеу (сыныптау) белгілерінің көп емес санынан кодты комбинациялардың көптеген сандарын қалыптастыру мүмкіндігі;
жүйелеудің (сыныптаудың) жаңа белгілерін енгізудің оңайлығы;
в) кодта жүйелеу (сыныптау) объектісінің қасиеттері туралы ақпараттың болуы және оның ақпаратты машинамен өңдеу үшін бейімділігі код қоюдың қатарлас әдісінің артықшылығы болып табылады .

22. Недостатком параллельного метода кодирования является использование его только для однородных объектов систематизации (классификации), иначе емкость справочника (классификатора) будет использоваться не полностью.
23. При выборе метода кодирования нормативно-справочной информации Союза необходимо учитывать возможность автоматической обработки кода в рамках информационных систем
и обработки кода в автоматизированном режиме с участием пользователя информационной системы.
Если код предназначен для автоматической обработки, допускается использовать коды без символов-разделителей.
Если код предназначен для обработки в автоматизированном режиме, необходимо включать в него мнемонические конструкции, отделять коды символами-разделителями и использовать естественные языки.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
к Методологии разработки, ведения
и применения справочников
и классификаторов, входящих
в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
ТРЕБОВАНИЯ
к составу и структуре инструктивно-методических документов,
необходимых для ведения и применения справочников
и классификаторов Евразийского экономического союза
1. В целях ведения и применения справочников
(классификаторов), включаемых в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее соответственно – справочники (классификаторы), единая система, Союз), используются инструктивно-методические документы, определяющие:
а) методы систематизации (классификации) и кодирования сведений из справочника (классификатора);
б) порядок ведения и применения справочников (классификаторов);
в) порядок перехода к применению новой редакции справочника (классификатора).
I. Требования к инструктивно-методическому документу, определяющему методы систематизации (классификации)
и кодирования сведений из справочника (классификатора)
2. Инструктивно-методический документ, определяющий методы систематизации (классификации) и кодирования объектов систематизации (классификации) справочника (классификатора), разрабатывается в целях детализации описания и определения специфики применения методов систематизации (классификации)
и (или) методов кодирования, применяемых при разработке и ведении определенного справочника (классификатора).
3. Инструктивно-методический документ, определяющий методы систематизации (классификации) и (или) кодирования сведений
из справочника (классификатора), должен содержать следующие сведения:
а) сведения о международных договорах и актах, составляющих право Союза, и (или) нормативных правовых актах государств – членов Союза, в соответствии с которыми разработан инструктивно-методический документ;
б) область применения, включая описание или характеристику множества объектов систематизации (классификации), в отношении которых применяется инструктивно-методический документ;
в) понятия, используемые в инструктивно-методическом документе, и их определения;
г) описание выбранного метода систематизации (классификации), включая наименование метода, описание или характеристику признаков систематизации (классификации), число ступеней классификации, описание порядка расположения объектов систематизации (классификации) в соответствии с признаками систематизации (классификации);
д) описание выбранного метода кодирования, включая наименование метода, описание алфавита кода и длины кода, описание структуры, правил формирования и присвоения кодов объектам систематизации (классификации) и классификационным группировкам (при наличии);
е) допустимая емкость справочника (классификатора) (наибольшее количество позиций, которое может содержать справочник (классификатор)) и возможность ее расширения, описание возможностей обеспечения резервной емкости кодов (совокупности незаполненных позиций в справочнике (классификаторе));
ж) иные сведения, существенные для корректного упорядочения, классификации и кодирования объектов систематизации (классификации) в соответствии с выбранными методами систематизации, классификации и кодирования.
II. Требования к инструктивно-методическому
документу, определяющему порядок ведения
и применения справочников (классификаторов)

22. Код қоюдың қатарлас әдісінің кемшілігі оны тек жүйелеудің (сыныптаудың) біртекті объектілері үшін пайдалану болып табылады, болмаса анықтамалық (сыныптауыш) көлемі толық пайдаланылмайтын болады.
23. Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратына код қою әдісін таңдаған кезде ақпараттық жүйе шеңберінде кодты автоматты түрде өңдеу және ақпараттық жүйені пайдаланушының қатысуы арқылы автоматты режимде кодты өңдеу мүмкіншілігін ескеру қажет.
Егер код автоматты түрде өңдеуге арналған болса кодты айырғыш-символдарсыз пайдалануға жол беріледі.
Егер код автоматты режимде өңдеу үшін арналған болса оған мнемоникалық құрылмаларды қосу, кодтарды айырғыш-символдармен бөлу және табиғи тілдерді пайдалану қажет.
Еуразиялық экономикалық
одақтың нормативтік-
анықтамалық ақпаратының
бірыңғай жүйе қорының
құрамына кіретін
анықтамалықтар мен
сыныптауыштарды әзірлеу,
жүргізу және қолдану
әдіснамасына
№ 5 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың анықтамалықтары мен сыныптауыштарын жүргізу және қолдану үшін қажетті нұсқамалық-әдістемелік құжаттардың құрамы мен құрылымына қойылатын
ТАЛАПТАР
1. Еуразиялық экономикалық одақтың нормативті-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі қорының құрамына енгізілетін анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу және қолдану мақсаттарында (бұдан әрі тиісінше – анықтамалықтар (сыныптауыштар), бірыңғай жүйе, Одақ), мыналарды айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжаттар пайдаланылады:
а) жүйелеу (сыныптау) әдістері және анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған мәліметтерге код қою;
б) анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу және қолдану тәртібі;
в) анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңа редакциясын қолдануға өту тәртібі.
I. Анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған мәліметтерді жүйелеу (сыныптау)және оған код қою әдістерін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжатқа қойылатын талаптар
2. Анықтамалық (сыныптауыштың) жүйелеу (сыныптау) объектілерін жүйелеу (сыныптау) және оларға код қою әдістерін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат белгілі бір анықтамалықты (сыныптауышты) әзірлеген және жүргізген кезде қолданылатын жүйелеу (сыныптау) әдістерін және (немесе) код қою әдістерін сипаттауды нақтылау және қолдану ерекшеліктерін айқындау мақсаттарында әзірленеді.
3. Анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған мәліметтерді жүйелеу (сыныптау) және (немесе) оларға код қою әдістерін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат мынадай мәліметтерді:
а) Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілер және (немесе) соларға сәйкес нұсқамалық-әдістемелік құжат әзірленген Одаққа мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері туралы мәліметтерді;
б) өздеріне қатысты нұсқамалық-әдістемелік құжат қолданылатын жүйелеудің (сыныптаудың) көптеген объектілерін бейнелеуді немесе сипаттауды қоса алғанда қолдану саласын;
в) нұсқамалық-әдістемелік құжаттарда пайдаланылатын ұғымдарды және олардың анықтамалықтарын;
г) әдістің атауын, жүйелеу (сыныптау) белгілерін бейнелеуді немесе сипаттауды, сыныптау сатыларының санын бейнелеуді, жүйелеу (сыныптау) белгілеріне сәйкес жүйелеу (сыныптау) объектілерінің орналасу тәртібін бейнелеуді;
д) әдістің атауын, кодтың және код ұзындығының алфавитін бейнелеуді, жүйелеу (сыныптау) және сыныптаушы топтамалардың (болған кезде) құрылымын, қалыптастыру қағидаларын және оларға код беруді бейнелеуді қоса алғанда код қоюдың таңдалған әдісін бейнелеуді;
е) анықтамалықтың (сыныптауыштың) шекті сыйымдылығын (анықтамалық (сыныптауыш) қамтуы мүмкін позициялардың ең көп саны) және оны кеңіту мүмкіндігін, кодтардың резервті сиымдылығын (анықтамадағы (сыныптауыштағы) толтырылмаған позициялардың жиынтығында) қамтамасыз ету мүмкіндігін бейнелеуді;
ж) таңдап алынған жүйелеу, сыныптау және код қою әдістеріне сәйкес жүйелеу (сыныптау) объектілерін дұрыс реттеу, сыныптау және оларға код қою үшін маңызды өзге мәліметтерді қамтуы тиіс.
II. Анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу және қолдану тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжаттарға қойылатын талаптар

4. Инструктивно-методический документ, определяющий порядок ведения и применения справочников (классификаторов), разрабатывается в случае, если:
а) для справочников (классификаторов) требуются установление порядка и регламентация мероприятий, необходимых для их ведения, например, в случае ведения справочников (классификаторов) на основе информационного взаимодействия уполномоченных органов
государств – членов Союза либо несколькими операторами;
б) ведение справочников (классификаторов) осуществляется
в совокупности и в установленном порядке.
5. Инструктивно-методический документ, определяющий порядок ведения и применения справочников (классификаторов), должен содержать:
а) перечень и описание мероприятий, реализация которых необходима для ведения справочников (классификаторов);
б) основания и условия реализации мероприятия;
в) ответственность и полномочия оператора и администратора единой системы при реализации мероприятия;
г) порядок и сроки (периодичность) реализации мероприятия;
д) результат, который должен быть получен при реализации мероприятия;
е) связь мероприятия с другими мероприятиями, реализация которых необходима для ведения справочников (классификаторов)
или связанных справочников (классификаторов).
6. Если процедура ведения определяется для справочников (классификаторов), которые в соответствии с Методологией разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих
в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 г. № , должны вестись в совокупности, инструктивно-методический документ должен устанавливать связь между справочниками (классификаторами) и мероприятиями, реализация которых необходима для их ведения в установленном порядке.
III. Требования к инструктивно-методическому документу, определяющему порядок перехода к применению
новой редакции справочника (классификатора)
7. Инструктивно-методический документ, определяющий порядок перехода к применению новой редакции справочника (классификатора), разрабатывается в случае, если изменился метод систематизации (классификации) и (или) метод кодирования информации
из справочника (классификатора).
8. Инструктивно-методический документ, определяющий порядок перехода к применению новой редакции справочника (классификатора), должен содержать следующие сведения:
а) основания для внесения изменений в метод систематизации (классификации) и (или) кодирования;
б) содержательное описание изменений;
в) подробное описание структуры и правил интерпретации данных перекодировочной таблицы;
г) перечень и описание мероприятий, реализация которых необходима для перехода к применению новой редакции справочника (классификатора);
д) основания и условия реализации мероприятия;
е) ответственность и полномочия оператора и администратора единой системы при реализации мероприятия;
ж) порядок и сроки (периодичность) реализации мероприятия;
з) результат, который должен быть получен при реализации мероприятия;
и) связь мероприятия с другими мероприятиями, реализация которых необходима для перехода к применению новой редакции справочника (классификатора) или связанных справочников (классификаторов).

4. Егер:
а) анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу үшін қажет іс-шаралардың тәртібін және регламенттеуді мысалы анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) Одаққа мүше мемлекеттер уәкілетті органдарымен не бірнеше оператормен ақпараттық өзара іс-қимыл негізінде белгілеу қажет болған;
б) анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу жиынтығында және белгіленген тәртіппен жүзеге асырылған жағдайда анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу және қолдану тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат әзірленеді.
5. Анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу және қолдану тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат мыналарды:
а) іске асырылуы анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу үшін қажет іс-шаралардың тізбесі мен сипаттамасын;
б) іс-шараларды іске асырудың негізі мен шарттарын;
в) іс-шараларды іске асырған кезде бірыңғай жүйе операторы мен әкімшісінің жауаптылығын және құзіретін;
г) іс-шараларды іске асырудың тәртібі мен мерзімдерін (кезеңділігін);
д) іс-шараны іске асырған кезде алынуы тиіс нәтижені;
е) іс-шараның іске асырылуы анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) немесе байланысты анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу үшін қажетті басқа іс-шаралармен байланысын қамтуы қажет.
6. Егер Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 20 жылғы № шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпараты жүйесі қорының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану Әдіснамасына сәйкес, жүргізу рәсімі анықтамалықтар (сыныптауыштар) үшін жиынтықта жүргізілуі тиіс болса, нұсқамалық-әдістемелік құжат анықтамалықтар (сыныптауыштар) мен оларды іске асыру белгіленген тәртіпте жүргізу үшін қажет іс-шаралар арасындағы байланысты белгілеуі тиіс.
III. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңа редакциясын қолдануға көшудің
тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжатқа қойылатын талаптар
7. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңа редакциясынқолдануға көшудің тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат жүйелеу (сыныптау) әдісі және (немесе) анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған ақпаратқа код қою әдісі өзгерген жағдайда әзірленеді.
8. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңа редакциясынқолдануға көшудің тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат мынадай мәліметтерді:
а) жүйелеу (сыныптау) және (немесе) код қою әдісіне өзгерістер енгізу үшін негіздерді;
б) өзгерістердің мазмұнды сипаттамасын;
в) қайта кодталатын кесте деректерінің құрылымы мен деректерге түсініктеме беру қағидаларының толық сипаттамасын;
г) олардың іске асырылуы анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңа редакциясын қолдануға көшу үшін қажет іс-шаралардың тізбесі мен сипаттамасын;
д) іс-шараны іске асырудың негізі мен шарттарын;
е) іс-шараны іске асырған кездегі бірыңғай жүйе операторы мен әкімшісінің жауаптылығы мен құзіретін;
ж) іс-шараларды іске асырудың тәртібі мен мерзімдерін (кезеңділігін);
з) іс-шараны іске асырған кезде алынуы тиіс нәтижені;
и) іс-шараның іске асырылуы анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) немесе байланысты анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) жүргізу үшін қажетті басқа іс-шаралармен байланысын қамтуы қажет.

9. При наличии связей или зависимостей изменяемого справочника (классификатора) с другими справочниками (классификаторами) инструктивно-методический документ, определяющий порядок перехода к применению новой редакции справочника (классификатора), должен содержать весь комплекс мероприятий, необходимых для обеспечения возможности применения связанных справочников (классификаторов).
_____________
ПРИЛОЖЕНИЕ № 6
к Методологии разработки, ведения
и применения справочников
и классификаторов, входящих
в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
Форма сводной информации о порядке учета замечаний
(предложений) по проекту изменений, вносимых в справочник (классификатор) нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, и порядок ее заполнения
I. Форма сводной информации о порядке учета замечаний (предложений) по проекту изменений, вносимых в справочник (классификатор) нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
______________________________________________________________
наименование справочника (классификатора)
№ п/п
Наименование уполномоченного органа (ответственного департамента Евразийской экономической комиссии)
Тип замечания (предло-жения)
Струк-турный элемент
Описание замечания (предложения)
Порядок учета
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
II. Порядок заполнения формы сводной информации о порядке учета замечаний (предложений) по проекту изменений, вносимых
в справочник (классификатор) нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза

9. Байланыс болған немесе өзгертілетін анықтамалық (сыныптауыш) басқа анықтамалықтарға (сыныптауыштарға) тәуелді болған кезде, анықтамалықтың (сыныптауыштың) жаңа редакциясын қолдануға көшу тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат байланысты анықтамалықтарды (сыныптауыштарды) қолдану мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін қажетті іс-шаралардың толық кешенін қамтуы тиіс.
Еуразиялық экономикалық одақтың
нормативтік-анықтамалық ақпаратының
бірыңғай жүйе қорының құрамына кіретін
анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу,
жүргізу және қолдану әдіснамасына
№ 6 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының
анықтамасына (сыныптауышына) енгізілетін өзгерістердің жобасы бойынша
ескертпелерді (ұсыныстарды) есепке алу тәртібі туралы жиынтық ақпараттың нысаны
және оны толтыру тәртібі
I. Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының
анықтамасына (сыныптауышына) енгізілетін өзгерістердің жобасы бойынша
ескертпелерді (ұсыныстарды) есепке алудың тәртібі туралы жиынтық ақпараттың
нысаны
______________________________________________________________
анықтамалықтың (сыныптауыштың) атауы
№ п/п
Уәкілетті органның (Еуразиялық экономикалық комиссия жауапты департаментінің) атауы
Ескертпенің (ұсыныс-тың) үлгісі
Құрыл-ымдық элемент
Ескертпенің (ұсыныстың) сипаттамасы
Есепке алу тәртібі
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
II. Еуразиялық экономикалық одақ нормативтік-анықтамалық ақпаратының
анықтамалығына (сыныптауышына) енгізілетін өзгерістердің жобасы бойынша
ескертпелерді (ұсыныстарды) есепке алу тәртібі туралы жиынтық ақпарат нысанын
толтыру тәртібі

1. В графе 1 типовой формы сводной информации о порядке учета замечаний (предложений) по проекту изменений, вносимых
в справочник (классификатор) нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее соответственно – форма, справочник (классификатор), Союз), указывается порядковый номер замечания (предложения).
2. В графе 2 формы указываются наименования уполномоченного органа государства – члена Союза и заинтересованного департамента Евразийской экономической комиссии, представившего замечание (предложение), а также регистрационные сведения о письме (служебной записке), в котором (которой) содержится такое замечание (предложение).
3. В графе 3 формы указывается тип замечания (предложения):
О – общее замечание (предложение);
П – паспорт справочника (классификатора);
С – описание структуры паспорта (классификатора);
Д – описание заполнения позиций детализированными сведениями из справочника (классификатора);
М – инструктивно-методический документ, определяющий методы систематизации (классификации) и (или) кодирования нормативно-справочной информации Союза;
В – инструктивно-методический документ, определяющий порядок ведения справочника (классификатора).
4. В графе 4 в зависимости от типа замечания (предложения), указанного в графе 3, указывается следующая информация:
порядковый номер строки проекта паспорта справочника (классификатора);
порядковый номер реквизита структуры справочника (классификатора);
кодовое обозначение позиции справочника (классификатора);
номера раздела, подраздела, пункта, абзаца, к которым относится замечание (предложение).
Если замечание (предложение) является общим, в графе 4 ставится прочерк.
5. В графе 5 указывается краткое описание замечания (предложения) с пояснением предлагаемых изменений.
6. В графе 6 указываются следующие сведения:
1 – замечание (предложение) учтено;
0 – замечание (предложение) не учтено.
7. В графе 7 указываются:
а) описание изменений, внесенных в целях учета замечания (предложения), – в случае, если замечание (предложение) учтено;
б) обоснование причин, по которым замечание (предложение)
не учтено.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 7
к Методологии разработки, ведения
и применения справочников
и классификаторов, входящих
в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза
Образец оформления паспорта и описание
структуры справочника (классификатора)
нормативно-справочной информации
Евразийского экономического союза
I. Образец оформления паспорта
справочника (классификатора) нормативно-справочной информации
Евразийского экономического союза
Обозначение элемента
Значение элемента

1. Еуразиялық экономикалық одақ нормативтік-анықтамалық ақпаратының анықтамалығына (сыныптауышына) енгізілетін өзгерістердің жобасы бойынша ескертпелерді (ұсыныстарды) есепке алу тәртібі туралы жиынтық ақпараттың үлгілік нысанының 1-бағанында ескертпенің (ұсыныстың) реттік нөмірі көрсетіледі.
2. Нысанның 2-бағанында ескертпені (ұсынысты) ұсынған Одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының және Еуразиялық экономикалық комиссияның мүдделі департаментінің атауы, сондай-ақ осындай ескертпе (ұсыныс) қамтылған хат (қызметтік жазба) туралы тіркеу мәліметтері көрсетіледі.
3. Нысанның 3-бағанында ескертпенің (ұсыныстың) түрі көрсетіледі:
О – жалпы ескертпе (ұсыныс);
П – анықтамалық (сыныптауыш) паспорты;
С – паспорт (сыныптауыш) құрылымының сипаттамасы;
Д – позицияның анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған нақтыланған мәліметтермен толтырылуының сипаттамасы;
М – Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының жүйелеу (сыныптау) және (немесе) оған код қою әдістерін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат;
В – анықтамалықты (сыныптауышты) жүргізу тәртібін айқындайтын нұсқамалық-әдістемелік құжат.
4. 4-бағанда 3-бағанда көрсетілген ескертпенің (ұсыныстың) түріне байланысты мынадай ақпарат көрсетіледі:
анықтамалық (сыныптауыш) паспорты жобасы жолының реттік нөмірі;
анықтамалық (сыныптауыш) құрылымы деректемесінің реттік нөмірі;
анықтамалық (сыныптауыш) позициясының кодпен белгіленуі;
ескертпе (ұсыныс) қатысты бөлімнің, кіші бөлімнің, тармақтың, абзацтың нөмірі.
Егер ескертпе (ұсыныс) жалпылама болса 4-бағанға сызықша қойылады.
5. 5-бағанда ұсынылатын өзгерістердің түсініктемесімен бірге ескертпенің (ұсыныстың) қысқаша сипаттамасы көрсетіледі.
6. 6-бағанда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1 – ескерпе (ұсыныс) ескерілді;
0 – ескерпе (ұсыныс) ескерілмеді.
7. 7-бағанда:
а) егер ескертпе (ұсыныс) ескерілген болса ескертпені (ұсынысты) есепке алу мақсатында енгізілген өзгерістердің сипаттамасы;
б) солар бойынша ескертпе (ұсыныс) ескерілмеген себептердің негіздемесі көрсетіледі.
Еуразиялық экономикалық
одақтың нормативтік-
анықтамалық ақпаратының
бірыңғай жүйе қорының
құрамына кіретін
анықтамалықтар мен
сыныптауыштарды әзірлеу,
жүргізу және қолдану
әдіснамасына
№ 7 ҚОСЫМША
Паспортты ресімдеу үлгісі және Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-
анықтамалық ақпаратының анықтамалығы (сыныптауышы) құрылымының
сипаттамасы I. Еуразиялық экономикалық одақ нормативтік-анықтамалық ақпаратының
анықтамалығының (сыныптауышының) паспортын ресімдеу үлгісі
Элементті белгілеу
Элементтің мағынасы

1. Код
100
2. Тип
2 – классификатор
3. Наименование
классификатор категорий транспортных средств в соответствии с Конвенцией
о дорожном движении от 8 ноября 1968 года
4. Аббревиатура
ККТС
5. Обозначение
ЕК 100-2016 (ред. 1)
6. Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 января 2016 г. № 1
7. Дата введения в действие
(начала применения) справочника (классификатора)
31 января 2016 г.
8. Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9. Дата окончания применения справочника (классификатора)
10. Оператор (операторы)
Евразийская экономическая комиссия
11. Назначение
классификатор предназначен для классификации и кодирования сведений
о категориях транспортных средств
в соответствии с Конвенцией о дорожном движении от 8 ноября 1968 года
12. Аннотация (область применения)
обеспечение информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и функционировании систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники государств – членов Евразийского экономического союза
13. Ключевые слова
категория транспортного средства, конвенция о дорожном движении
14. Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
техническое регулирование
15. Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
1 – классификатор гармонизирован со сведениями о категориях транспортных средств, ссылки на которые определены
в Конвенции о дорожном движении
от 8 ноября 1968 года
16. Наличие государственных справочников (классификаторов) государств – членов Евразийского экономического союза
2 – классификатор не имеет аналогов
в государствах – членах Евразийского экономического союза
17. Метод систематизации (классификации)
2 – иерархический метод классификации, число ступеней классификации – 2
18. Методика ведения
2 – централизованная процедура ведения
19. Структура
информация о структуре классификатора (состав полей классификатора, области их значений и правила формирования) приведена
в разделе II настоящего документа
20. Степень конфиденциальности данных
сведения из классификатора относятся к информации открытого доступа
21. Установленная периодичность пересмотра
пересмотр классификатора осуществляется не реже 1 раза в год
22. Изменения
23. Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
http://www.eaeunion.org/
24. Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза
(с возможностью выгрузки в форматы DBASE, CSV, XML, PDF). Сведения из классификатора представляются уполномоченным органам и (или) органам государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза, являющимся пользователями единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, по запросу средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза
II. Описание структуры
справочника (классификатора) нормативно-справочной информации
Евразийского экономического союза
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Формирование значения реквизита
Мн.

1. Коды
100
2. Типі
2 – сыныптауыш
3. Атауы
1968 жылғы 8 қарашадағы Жол жүрісі туралы Конвенцияға сәйкес көлік құралдары санаттарының сыныптауышы
4. Аббревиатурасы
КҚСС
5. Белгіленуі
ЕК 100-2016 (1-ред.)
6. Анықтамалықты (сыныптауышты) қабылдау (бекіту) туралы актінің деректемелері
Еуразиялық эконоикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 1 қаңтардағы № 1 шешімі
7. Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізу (қолдана бастау) күні
2016 жылғы 31 қаңтар
8. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) қолданысын тоқтату туралы актінің деректемелері
9. Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданудың аяқталған күні
10. Оператор (операторлар)
Еуразиялық эконоикалық комиссия
11. Тағайындалуы
сыныптауыш 1968 жылғы 8 қарашадағы Жол жүрісі туралы Конвенцияға сәйкес көлік құралдары санаттары туралы мәліметтерді сыныптау және оларға код қою үшін арналған
12. Аннотациясы (қолданылу саласы)
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді іске асыру және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік құралдарының электронды паспорттары (көлік құралдары шассиінің электронды паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электронды паспорттары жүйелерінің жұмыс істеуі кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
13. Түйінді сөздер
көлік құралының санаты, жол жүрісі туралы конвенция
14. Еуразиялық экономикалық одақ органдарының құзіреттері іске асырылатын сала
техникалық реттеу
15. Халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптауышты пайдалану
1 – сыныптауыш 1968 жылғы 8 қарашадағы Жол жүрісі туралы Конвенцияда сілтемелері айқындалған көлік құралдары санаттары туралы мәліметтермен үйлестірілген
16. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
2 – сыныптауыштың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде баламасы жоқ
17. Жүйелеу (сыныптау) әдісі
2 – сыныптаудың сатылы әдісі, сыныптау сатысының саны – 2
18. Жүргізу әдісі
2 – орталықтандырылған жүргізу рәсімі
19. Құрылымы
сыныптауыштың құрылымы туралы ақпарат (сыныптауыш өрісінің құрамы, олардың мағыналық саласы және қалыптастыру қағидасы) осы құжаттың ІІ бөлімінде берілген
20. Деректердің құпиялылық дәрежесі
сыныптауыштан алынған мәліметтер ашық қолжетімділіктегі ақпаратқа жатады
21. Қайта қараудың белгіленген кезеңділігі
сыныптауышты қайта қарау жылына 1 реттен сиретпей жүзеге асырылады
22. Өзгерістер
23. Анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған нақтыланған мәліметтерге сілтеме
http://www.eaeunion.org/
24. Анықтамалықтан (сыныптауыштан) алынған мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында (DBASE, CSV, XML, PDF форматтарына аудару мүмкіндігімен) жариялау. Сыныптауыштан алынған мәліметтер Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйелерінің сұрау салуы бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпараты бірыңғай жүйесінің пайдаланушылары болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына және (немесе) мемлекеттік билік органдарына ұсынылады
II. Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпараты
анықтамалығы (сыныптауышы) құрылымының сипаттамасы
Деректеменің атауы
Деректеменің мағыналық саласы
Деректеменің мағынасын қалыптастыру
Мн.

1. Сведения из классификатора категорий транспортных средств в соответствии с Конвенцией
о дорожном движении
от 8 ноября 1968 года
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1..*
1.1. Код категории транспортного средства
нормализованная строка символов.
Шаблон: ([A-D]1?)|E
кодовое обозначение формируется
с использованием последовательного метода кодирования
1
1.2. Наименование категории транспортного средства
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование формируется в виде словосочетания на русском языке
с возможным добавлением кода категории
1
1.3. Описание категории транспортного средства
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1 000
описание формируется
в виде текста на русском языке
1
1.4. Сведения о записи справочника (классификатора)
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.4.1. Дата начала действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
соответствует дате начала действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза; значение реквизита должно приводиться
в соответствии
с шаблоном:
YYYY-MM-DD
1
1.4.2. Сведения об акте, регламентирующем начало действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
1
1.4.2.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение
в соответствии с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
1.4.2.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1
1.4.2.3. Дата акта
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
соответствует дате принятия акта органа Евразийского экономического союза;
значение реквизита должно приводиться
в соответствии
с шаблоном:
YYYY-MM-DD
1
1.4.3. Дата окончания действия
дата в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
соответствует дате окончания действия, указанной в акте органа Евразийского экономического союза;
значение реквизита должно приводиться
в соответствии
с шаблоном:
YYYY-MM-DD
0..1
1.4.4. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.4.4.1. Вид акта
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{5}
кодовое обозначение
в соответствии
с классификатором видов нормативных правовых актов международного права
1
1.4.4.2. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
соответствует номеру акта органа Евразийского экономического союза
1

1. 1968 жылғы 8 қарашадағы Жол жүрісі туралы Конвенцияға сәйкес көлік құралдары санаттары сыныптауышынан алынған мәліметтер
енгізілген деректемелер мағыналарының салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1..*
1.1. Көлік құралы санатының коды
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: ([A-D]1?)|E
код бойынша белгілеу код қоюдың дәйекті әдісін пайдалану арқылы қалыптастырылады
1
1.2. Көлік құралы санатының атауы
символдардың жолы.
Ең төменгі ұзындығы: 1.
Ең жоғарғы ұзындығы: 120
атауы санат кодын қосу мүмкіндігімен орыс тіліндегі сөз тіркестері түрінде қалыптастырылады
1
1.3. Көлік құралы санатының сипаттамасы
символдардың жолы.
Ең төменгі ұзындығы: 1.
Ең жоғарғы ұзындығы: 1 000
сипаттама орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.4. Анықтамалықтың (сыныптауыштың) жазбасы туралы деректер
енгізілген деректемелер мағыналарының салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.4.1. Қолданыстың басталу күні
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың басталу күніне сәйкес; деректеменің мағынасы
YYYY-MM-DD үлгісіне сәйкес келтірілуі тиіс
1
1.4.2. Қолданыстың басталуын регламенттейтін акті туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мағыналарының салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
1
1.4.2.1. Актінің түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{5}
код бойынша белгілеу халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес
1
1.4.2.2. Актінің нөмірі
символдардың жолы.
Ең төменгі ұзындығы: 1.
Ең жоғарғы ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес
1
1.4.2.3. Актінің күні
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органы актіні қабылдаған күнге сәйкес;
деректеменің мағынасы
YYYY-MM-DD үлгісіне сәйкес келтірілуі тиіс
1
1.4.3. Қолданыстың аяқталған күні
МемСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күні
Еуразиялық экономикалық одақ органының актісінде көрсетілген қолданыстың аяқталу күніне сәйкес;
деректеменің мағынасы
YYYY-MM-DD үлгісіне сәйкес келтірілуі тиіс
0..1
1.4.4. Қолданыстың аяқталуын регламенттейтін акті туралы мәліметтер
енгізілген деректемелер мағыналарының салаларымен айқындалады
енгізілген деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..1
1.4.4.1. Актінің түрі
символдардың қалыпқа келтірілген жолы.
Үлгі: \d{5}
код бойынша белгілеу халықаралық құқықтың нормативтік құқықтық актілері түрлерінің сыныптауышына сәйкес
1
1.4.4.2. Номер акта
символдардың жолы.
Ең төменгі ұзындығы: 1.
Ең жоғарғы ұзындығы: 50
Еуразиялық экономикалық одақ органы актісінің нөміріне сәйкес
1