О реализации Соглашения о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 17 мая 2017 года № 14
Приняв к сведению информацию Коллегии Евразийской экономической комиссии о реализации Соглашения о введении единых форм паспорта транспортного средства (паспорта шасси транспортного средства) и паспорта самоходной машины и других видов техники и организации систем электронных паспортов от 15 августа 2014 года (далее – Соглашение), а также в целях обеспечения оформления электронных паспортов транспортных средств (шасси транспортных средств), электронных паспортов самоходных машин и других видов техники (далее – электронные паспорта) после истечения сроков действия переходных положений, предусмотренных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 сентября 2015 г. № 122:
1. Просить Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан, Правительство Кыргызской Республики и Правительство Российской Федерации:
а) принять нормативные правовые акты, определяющие:
орган государственной власти, ответственный за реализацию Соглашения;
орган государственной власти (организацию), обеспечивающий взаимодействие с администратором систем электронных паспортов, определенным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 сентября 2014 г. № 59 (далее – национальный оператор);
орган государственной власти, ответственный за формирование и ведение национальной части единого реестра уполномоченных органов (организаций) государств – членов Евразийского экономического союза и организаций – изготовителей транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, осуществляющих оформление паспортов (электронных паспортов) транспортных средств (шасси транспортных средств), самоходных машин и других видов техники, в соответствии с Порядком, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 сентября 2015 г. № 112;
возможность осуществления регистрационных действий в отношении транспортных средств, самоходных машин и других видов техники при наличии электронного паспорта;
размер и порядок оплаты услуг, предоставляемых органами государственной власти (организациями) и администратором систем электронных паспортов (национальным оператором) при оформлении электронного паспорта и внесении в него изменений;
органы государственной власти (организации), осуществляющие представление сведений об утилизированных транспортных средствах (шасси транспортных средств), самоходных машинах и других видах техники в системы электронных паспортов;

2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина мен техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісімді іске асыру туралы
Еуразиялық Экономикалық Кеңес комиссиясының 2017 жылғы 17 мамырдағы № 14 Өкімі
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 15 тамыздағы Көлік құралы паспортының (көлік құралының шассиі паспортының) және өздігінен жүретін машина мен техниканың басқа да түрлері паспортының бірыңғай нысандарын енгізу және электрондық паспорттар жүйелерін ұйымдастыру туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) іске асыру туралы ақпаратын назарға ала отырып, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 22 қыркүйектегі № 122 шешімімен көзделген өтпелі ережелердің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің) электрондық паспорттарын, өздігінен жүретін мен техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорттарын (бұдан әрі – электрондық паспорттар) ресімдеуді қамтамасыз ету мақсатында:
1. Беларусь Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қырғыз Республикасының Үкіметінен және Ресей Федерациясының Үкіметінен:
а) мыналарды:
Келісімді іске асыруға жауапты мемлекеттік билік органын;
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 59 шешімімен айқындалған электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісімен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін мемлекеттік билік органын (ұйымды) (бұдан әрі – ұлттық оператор);
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 112 шешімімен бекітілген Тәртіпке сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары (ұйымдары) мен көлік құралдарының (көлік құралдары шассиінің), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің паспорттарын (электрондық паспорттарын) ресімдеуді жүзеге асыратын көлік құралдарын (көлік құралдары шассиін), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерін дайындаушы ұйымдардың бірыңғай тізілімінің ұлттық бөлігін қалыптастыруға және жүргізуге жауапты мемлекеттік билік органын;
электрондық паспорт болған кезде көлік құралдарына, өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлеріне қатысты тіркеу әрекеттерін жүзеге асыру мүмкіндігін;
электрондық паспортты ресімдеу және оған өзгерістер енгізу кезінде мемлекеттік билік органдары (ұйымдары) және электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісі (ұлттық оператор) көрсететін қызметтерге ақының мөлшері мен оны төлеу тәртібін;
кәдеге жаратылған көлік құралдары (көлік құралдарының шассилері), өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлері туралы электрондық паспорттар жүйелеріне мәліметтер беруді жүзеге асыратын мемлекеттік билік органдарын (ұйымдарын);

органы государственной власти, которым по их запросам предоставляются сведения, содержащиеся в электронных паспортах с любым статусом, в полном объеме и без взимания платы для использования исключительно в собственных нуждах и (или) для реализации задач, возложенных на них в соответствии с Порядком, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 сентября 2015 г. № 122, и (или) законодательством соответствующего государства-члена;
порядок предоставления организациям полномочий по оформлению электронных паспортов;
сроки присвоения уникального номера электронного паспорта, не превышающие 24 часов после заполнения всех полей разделов электронного паспорта уполномоченным органом (организацией) или организацией – изготовителем транспортного средства (шасси транспортного средства), самоходной машины и других видов техники и подтверждения сведений, содержащихся в электронном паспорте, посредством применения электронной цифровой подписи (электронной подписи);
сроки направления заявлений о внесении изменений в электронный паспорт администратору систем электронных паспортов органами, осуществляющими регистрационные действия в отношении транспортных средств, самоходных машин и других видов техники, не превышающие 24 часов;
б) обеспечить проведение опытной эксплуатации систем электронных паспортов с оформлением юридически значимых электронных паспортов;
в) обеспечить возможность (при необходимости) использования инфраструктуры электронного правительства участниками систем электронных паспортов;
г) не реже 1 раза в месяц информировать Евразийскую экономическую комиссию о ходе реализации Соглашения.
2. Коллегии Евразийской экономической комиссии обеспечить рассмотрение на ближайшем заседании Коллегии Евразийской экономической комиссии вопроса о внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 сентября 2015 г. № 122 "Об утверждении Порядка функционирования систем электронных паспортов транспортных средств (электронных паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники" в части продления срока, в течение которого возможно оформление паспортов транспортных средств (шасси транспортных средств) по форме и в соответствии с правилами, которые установлены законодательством государства – члена Евразийского экономического союза, наряду с оформлением электронных паспортов транспортных средств (шасси транспортных средств).
3. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
В. Габриелян
В. Матюшевский
А. Мамин
О. Панкратов
И. Шувалов

тек өз қажеттеріне ғана пайдалану үшін және (немесе) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 22 қыркүйектегі № 122 шешімімен бекітілген Тәртіпке және (немесе) тиісті мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес өздеріне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін сұраулары бойынша кез келген мәртебедегі электрондық паспорттардағы мәліметтер толық көлемде және ақы төленбестен берілетін мемлекеттік билік органдарын;
электрондық паспорттарды ресімдеу жөніндегі өкілеттіктерді ұйымдарға беру тәртібін;
электрондық паспорт бөлімдерінің барлық бос жолдары толтырылғаннан кейін уәкілетті органның (ұйымның) немесе көлік құралын (көлік құралының шассиін), өздігінен жүретін машина мен техниканың басқа да түрлерін дайындаушы ұйымның электрондық паспорттың бірегей нөмірін беруінің 24 сағаттан аспайтын және электрондық цифрлы қолтаңбаны (электрондық қолтаңбаны) қолдану арқылы электрондық паспорттағы мәліметтерді растау мерзімін;
көлік құралдарына, өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа да түрлеріне қатысты тіркеу әрекеттерін жүзеге асыратын органдардың электрондық паспорттар жүйелерінің әкімшісіне электрондық паспортқа өзгерістер енгізу туралы өтініштер жіберуінің 24 сағаттан аспайтын мерзімін айқындайтын нормативтік құқықтар актілер қабылдау;
б) заңдық маңызы бар электрондық паспорттарды ресімдей отырып, электрондық паспорттар жүйелерін тәжірибелік пайдалануды қамтамасыз ету;
в) электрондық паспорттар жүйелеріне қатысушылардың электрондық үкімет инфрақұрылымын пайдалану мүмкіндігін (қажет болған кезде) қамтамасыз ету;
г) айына 1 реттен сиретпей Еуразиялық экономикалық комиссияны Келісімнің іске асырылу барысы туралы хабардар ету сұралсын.
2. Еуразиялық экономикалық комиссияның Алқасы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассилерінің электрондық паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен техниканың басқа түрлерінің электрондық паспорттары жүйелерінің жұмыс істеу тәртібін бекіту туралы" 2015 жылғы 22 қыркүйектегі № 122 шешіміне Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген нысан бойынша және қағидаларға сәйкес көлік құралдарының (көлік құралдары шассилерінің) паспорттарын ресімдеумен қатар көлік құралдарының (көлік құралдары шассилерінің) паспорттарын ресімдеуге болатын мерзімді ұзарту бөлігінде өзгерістер енгізу туралы мәселені Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының таяудағы отырысында қарауды қамтамасыз етсін.
3. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
В. Габриелян
Беларусь Республикасынан
В. Матюшевский
Қазақстан Республикасынан
А. Мамин
Қырғыз Республикасынан
О. Панкратов
Ресей Федерациясынан
И. Шувалов